Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Zmiany "terms of trade" na świecie takie jak wiosną 2001

bialek.wojciech

Wprowadźmy sobie najpierw encyklopedyczną definicję "terms of trade":

 

"Terms of trade (TOT) – relatywne ceny dóbr eksportowanych do importowanych (w danym państwie), określane warunkami wymiany międzynarodowej. TOT może być cenowe (nominalne) lub ilościowe (realne). Wskaźnik ten pokazuje zmiany siły nabywczej eksportu w stosunku do importu poszczególnych państw.

Zmiany tego wskaźnika przedstawiają kształtowanie się korzyści państw prowadzących wymianę. Poprawa TOT następuje gdy ceny dóbr eksportowanych w okresie danego roku rosną szybciej niż ceny dóbr importowanych. Oznacza to, że dane państwo zapłaci mniej za produkty importowane, innymi słowy musi mniej ‘wyeksportować’, aby zrównoważyć bilans handlowy. Jeżeli sytuacja jest odwrotna – relacja jest odwrotna – za eksport można kupić mniej.

Na kształtowanie się wskaźnika terms of trade decydujący wpływ mają ceny na rynkach światowych.

 

Czyli upraszczając, gdy Polska eksportowało tylko zboże, a importowała tylko złoto, to "terms of trade" (warunki handlu) poprawiałyby się dla Polski, gdyby ceny zboża na światowych rynkach rosły bardziej niż ceny złota (lub spadały wolniej niż ceny złota). I odwrotnie pogorszenie się warunków "terms of trade" następowałoby przy relatywnym spadku cen zboża wobec ceny złota. 

Przykładowo dla kraju takiego jak Chile, którego przemysł wydobywczy odpowiadał ostatnio za ok. 60 proc. eksportu, głównym czynnikiem wpływającym na "terms of trade" będą ceny miedzi. 

 

 201903061chile

 

Dla Polski wykres "terms of trade" wygląda zupełnie inaczej. Widać wyraźnie, że naszemu krajowi nie służy wzrost cen ropy naftowej (której jesteśmy importerem). 

 

201903062poland

 

Weźmy sobie ToT dla ponad 30 krajów i regionów (strefa euro) świata liczone od 1996 roku przez Citi. 

 

201903063tot

 

Ekstrema ToT z 2008 roku, kiedy to cena ropy zbliżyła się do 150 dolarów za baryłkę pokazują kraje, które najbardziej korzystają na wysokich cenach surowców energetycznych (Rosja, Norwegia, Kolumbia) i kraje, które z tego powodu najbardziej tracą (Korea Południowa, Japonia, Indie). 

Weźmy sobie teraz roczne zmiany wartości ToT. 

 

201903064totroc

 

... i wrzućmy je do różnych algorytmów klastrujących dostępnych w darmowym programiku PAST3, którym się tu w ostatnich miesiącach często posługuję.

Oto wyniki:

 

201903065CL

201903066NJT

2019-03-04
2019-02-01
2018-11-01
2001-07-01
2001-05-01

201903067PCA2

 

 

Wniosek: roczne zmiany "terms of trade" w różnych krajach świata w okresie minionego roku najbardziej przypominają te obserwowane w maju 2001  (a w dalszej kolejności w lipcu 2001). 

Zsynchronizowałem sobie oba epizody - obecny i maj 2001 - na wykresie MSCI Emerging Markets:

 

2019030610

 

18 lat temu - w podobnych warunkach jeśli chodzi o zmiany "terms of trade" - cykliczna bessa na rynkach wschodzących skończyła się 21 września, a więc 10 dni po atakach terrorystycznych na USA. 

Ale np. w drugim z powyższych drzewek (efekcie działania algorytmu "neighbour-joining tree") zaraz za 2001 rokiem pojawia się - jako najbardziej podobny do obecnego - okres grudzień 2011-luty 2012. Synchronizacja z końcem stycznia 2012 też nie wygląda jakoś bardzo źle:

 

2019030611

 

W tym przypadku ceny akcji na rynkach wschodzących były już po dołku cyklicznej bessy i można było już jedynie liczyć na wtórne minimum ponad 4 miesiące później. 

 

Podsumowanie: obecne roczne zmiany "terms of trade" dla różnych krajów na świecie najbardziej przypominają te z maja 2001 roku. 

 

 

 

Komentarze (41)

Dodaj komentarz
 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Niech się Waszmość nie lęka. POPIS ma mocne wsparcie Eskimosów, Czystych bez mydła itd. Dacie radę. : )))

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Przy takim EM nasz WIG20 może zachować się tak:
  www.bankfotek.pl/view/2133629
  Zresztą oba indeksy mogą się zachować podobnie budując korektę złożoną WXY przy czym Y jako trójkąt.

 • lastkura

  Z pana analiz jedno jest pewne - wczoraj ogłaszał pan hossę na wigu 20 za 14 sesji i rura wykresy , dzisiaj dowiadujemy się ,że dno prawdziwe może być za 2 lata analogia marca 2003- a nie 21 september 2001 . Ekonomia to pewna postawa i próba wydobycia tego co istotne . Dla pana fundamentem jest retoryka i próba dorównania do blogów kucharek . Niestety i tam potrzeba algorytmów kucharskich a nie pustego i nieodpowiedzialnego bicia piany . BEZRADNOŚĆ dobrze określa pana poziom ANALITYCZNY . Niech pan zastanowi się poważnie nad swoją postawą - po co oszukiwać samego siebie - to byłoby prawdziwe pana zwycięstwo .

 • red.007

  Moje rozumienie wykresu KGH podpowiada kończenie sekwencji szczytowej.
  Może na104 dojść,choć takiego obowiązku nie ma.
  Jutro/pojutrze przesilenie i rozpoczęcie większych spadków.
  Pierwszy zasięg,to 93.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Wyzłośliwiasz się Waszmość, jakbyś nie widział różnicy między CPK pod Warszawą, a CPK pod Berlinem. Różnica jest zasadnicza, podobnie jak pomiędzy 500+ a subsydiowaniem noblistów.
  Ja zwróciłem uwagę na tego Jakubiaka, bo pan Kleks jest psychodeliczny, a Braun jest kosher.
  To jest zabawne, jak przeciwieństwa się przyciągają. Braun jest pryncypialnym wrogiem insurekcjonizmu, ale gdyby doszedł do władzy, to momentalnie weszlibyśmy w wojnę z całym światem.:))
  Albo insurekcjonizm albo realizm i kompromis, tak czy nie?

  Natomiast ta organizacja Jakubiaka to jest dobry dodatek do PISu, konserwatywno-wolnorynkowy. Oni zamierzają docelowo znacznie ograniczyć koszty państwa, zlikwidować podatek dochodowy itd.

 • guyfawkes13

  @lastkura

  Albo albo, choroba na śmierć:))
  Twoja moralistyka dla ubogich skłania mnie do podejrzenia, że nie masz pojęcia o prostych strategiach opcyjnych (wieczystych of course), jak straddle czy strangle.
  Nie potrafisz sformalizować doświadczenia CiggyBeer.

  Ale nie przejmuj się. Cheers!
  www.youtube.com/watch?v=-_GEqWfuAco

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Wybacz Waszmość, ale nigdy nie wnikałem jaka jest różnica np. między bolszewikami, a mienszewikami. Dla mnie to wsie rawno. :)))

 • dino54

  Panie Red przeciez na kghm macde dal sygnal kupna na miesiecznym wykresie .

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //... nigdy nie wnikałem jaka jest różnica np. między bolszewikami, a mienszewikami...//

  Dzięki za komplement.

 • dociekliwy54

  @red.007
  W ciągu 3 dni utworzył się na WIG20 ED(TUK)?
  Jakaś zmiana trendu?

 • lastkura

  Rzekoma analiza, rzekomych analityków za pomocą rzekomych metod - nie potrafią wskazać trendu w żadnym realnym terminie . Realne zarabianie na silnych ruchach -zmienność ,czyli czysta matematyka spektralna to czarna magia - tu nie ma telefonu od przyjaciela ,który kupuje [ sprzedaje akcje ]. Pozostaje bujanie bulionerów ,że wystarczy tylko szybkie wciskanie guzika , zero realnej pracy nad sobą .

 • lastkura

  Od wczoraj mieliśmy mieć na wigu 20 końcowy 14 sesyjny ruch do dołu i hossa . Jak zwykle parodia .

 • red.007

  @dociekliwy54
  Pisałem o KGH,on mnie interesuje.Wyjście nad 104 brałem pod uwagę ale nie miałem nerwa na takie rozgrywanie:

  red.007
  ..Liczyłem na wybicie nawet powyżej 104 w warunkach fali 5 w stosunku do fali 1 rozpoczętej pod koniec 21 luty.
  ...Może to lipa i wzrosty będą,bo cała formacja od wczoraj może być po prostu strukturą płaską i po małym spadku właściwa fala 5 się jeszcze wyrysuje.Ja miałem po prostu tego dość i straciłem cierpliwość.
  2019/02/26 22:36:05 "

  Dla mnie wzrosty na KGH powinny się kończyć ale oczywiście Kolega @dino54 może w powyższym wpisie mieć rację.

  W20 nie wiem,nie gram na kontraktach.

 • dociekliwy54

  @ lastkura
  "Od wczoraj mieliśmy mieć na wigu 20 końcowy 14 sesyjny ruch do dołu i hossa . Jak zwykle parodia ."
  Radziłbym porzucić przywiazania ;).

 • mac-erson

  @red.007
  "Jutro/pojutrze przesilenie i rozpoczęcie większych spadków. "
  Mnie wychodzi jutro przesilenie.

 • tr33

  lastkura, wystarczy otworzyc rachunek demo i zajac pozycje zgodnie z prognoza i tak raz kupowac, raz sprzedawac i wtedy wyjdzie wynik tej gry. tylko, ze to musi byc ta osoba, ktora pise prognozy czyli p. Wojtek.

 • wider_swider

  Jak się tak będą u nas cackać z tym 2320 to w końcu byki pokażą rogi i tyle będzie z domknięcia luki na 2290.

 • lastkura

  Matematyk i praktyk wystarczy ,że przeczyta parę zdań i już widzi czy coś jest warte uwagi czy też jest arbitralnym bełkotem i szumem .

 • lastkura

  Dziś środa popielcowa i czas najwyższy głowy posypać popiołem a nie tworzyć bajki od ponad roku .

 • idmmaximus

  Panie Wojtku może rzeczywiście dziś pora posypać głowe popiołem i raz na zawsze zbanować lastkure sam nic nie wnosi a innych obraża ....

 • lastkura

  Zadanie maturalne PROF. SZCZERSKIEGO z okazji dnia kobiet ILE RAZY PANI KRÓLIKOWA MUSI SIĘ PUŚCIĆ SKUTECZNIE NA WIOSNĘ ,ABY ZARABIAŁA TYLE CO KRÓLICZKI prezesa Nbp A/100 RAZY ,B / 150 RAZY C / DO NASTĘPNYCH WYBORÓW D/ W PIERŚCIENIU Z[SQRT5] ,ALE BEZ GUMKI . A już myślałem ,że królik rekurencyjne Fibonnaciego umarły .

 • lastkura

  Merytoryczna dyskusja - pomyliliście poziomy . Trzeba uczciwie pracować a nie oszukiwać jeden drugiego a głównie samego siebie .

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Dziękuję za komplement".
  Chyba Waszmość mnie nie zrozumiał. Ja nie mówię,że Waszmość jest bolszewikiem czy mienszewikiem. Ja mówię, że różnica pomiędzy bolszewikami, a mienszewikami dla mnie jest tak samo mało istotna jak różnica pomiędzy PO, a PIS.

 • slow2006

  Panie kura, bylem na blogu o 20 i nic Pan nie opublikowal. Czemu sie Pan czepiasz Pana W.B. skoro sam pleciesz 3 po 3 bez konkretow, Pan Wojtek robi to lopatologicznie, zeby Kowalski mogl przeczytac. A Pan nie dosc ze jezyki pozamienial, to nie wiadomo czy to co Pan pisze to ma jakakolwiek wartosc, czy poprostu sklada Pan rozne cyfry i litery zgrywajac oswieconego.

  ps: wiara i nauki scisle raczej nie ida w parze, wiec skad znowu ta sroda popielcowa? za duzo w Panu niescislosci

 • lastkura

  Z pewnością do pańskiego świata logiki należy wczoraj hossa za 14 sesji , dzisiaj bessa jeszcze 2 lata . Trudno w takiej sytuacji od takiej osoby jak pan i pański guru wymagać znajomość elementarnych pojęć z ekonomii i matematyki jak martyngał czy test pierwiastka jednostkowego . Oczywiście kłamstwa to norma w pańskim języku - wystarczy sprawdzić o której były komentarze . Jak łatwo zauważyć liczby mają dla mnie zupełnie nieistotne znaczenie - zrobiona jest analiza takich pojęć jak operacjonizm , symbolizm , Indukcja Salomonoffa i emergencja . Jeśli główny doradca prezydenta wyraża się w do kobiet , matek i nauczycielek przed 8 marca idźcie sobie robić dzieci bo na nic innego nie zasługujecie to można sobie wyobrazić poziom przeciętnego człowieka .

 • slow2006

  March 5, 2019 at 10:47 AM, co u Pana na blogu oznacza 19:47 czasu naszego, tak ze jezeli mam racje to po co ta cala szopka ? jezeli precyzja czasu i prognoz sa takie same to pogratulowac. nie kontynuuje tego watku ani dyskusji

 • wider_swider

  Panie Wojciechu, nie wiem czy pan czyta wpisy natomiast moderacja jest konieczna gdyż im bardziej pewnie czują się osoby które niczego nie wnoszą prócz zaczepek tym bardziej w cień usuwają się realnie zainteresowani rynkiem.

 • fast_market

  @wider_swider

  Popieram. Dość często idzie to za daleko. Zniechęca tylko...

 • 20gladiator

  @wider_swider
  To prawdopodobnie typowy troll internetowy. Gonić stąd trolla.

 • wojm

  Dziś w nocy weszło u mnie obronne S (50% pozycji L) po 2783, profit1 na 2770 (40% pozycji) zrealizowany, profit 2 czeka na 2758 (30% pozycji). Stop po zrealizowaniu profit1 został przesunięty na 0. Spadek ten traktuję na tą chwilę traktuję jako korektę. Cały czas w grze L (zostało 30% pozycji) otwierane 26.12 po 2354, stop profitujący przesunięty na 2764, może w nocy się zrealizuje.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Ponieważ nie są Ci obce falowe tematy,to w formie ciekawostki...
  Teza była taka:
  "red.007
  ...Jeśli chodzi o KGH a jestem nim żywo zainteresowany,podpowiem tylko,że wzrost od październikowego dna jest tylko korekcyjny.Kiedyś o tym szerzej napiszę.Tak czy siak nie powinien w obecnym swingu wyjść na trwale nad 105.
  2019/01/13 07:51:36"

  Druga teza:

  www.bankfotek.pl/image/2133232

  Nowa,obecna teza:
  Falą B w stosunku do fali C (TUK) z powyższego malunku,jest ruch od lipcowego szczytu do październikowego dołka.
  Po co to piszę?
  Otóż wzrost od październikowego dołka(C),który dziś zaszedł lekko powyżej 104,wynosi 138,2% w stosunku do B.
  Jest to maksymalny wzrost fali C w korekcie płaskiej regularnej.

  Tak więc aby pierwsza i druga teza były poprawne,to wzrosty powinny się już skończyć.
  Jeśli wzrosty będą kontynuowane,to będę musiał zrewidować pierwszą tezę i rozważę możliwość nowego falowego wzrostu. Póki co jestem nastawiony na spadki.

 • fast_market

  U mnie S&P delikatnie wypadł poza kanał, w którym od dłuższego czasu chodził.

  www.bankfotek.pl/view/2133644

 • wider_swider

  karnakufo, jak u Ciebie spojrzenie na wig 20 ?

 • lastkura

  Oto dowiadujemy się ,że szefowa ministerstwa finansów praktycznie dowiedziała się PO fakcie o 5 reformach Pisu . Mało ważne - kasa na wybory ma się znaleźć . To brzmi jak kosmiczne jaja - ministerstwo finansów dowiaduje się jako ostatnie o planowanych wydatkach .

 • datik

  mac-erson
  "Mnie wychodzi jutro przesilenie."
  Dwie wątpliwości:
  - wszyscy widzą jacy jesteśmy (w20 )relatywnie słabi, a skoro "wszyscy"...
  - jankesi ciągną od początku serii marcowej; myślisz, że odpuszczą przed rozliczeniem ?

 • datik

  Chociaż w tym drugim przypadku znowu można mieć wątpliwości, że skoro "wszyscy" liczą że dociągną do 15-go... :)

 • wider_swider

  Coraz bardziej byczo (przynajmniej w krótkim terminie) mi nasz rynek wygląda. Jedyne czego mi jeszcze brakuje to zamknięcia luki na 2290. Ale może niedźwiadki nie mają na to wystarczająco siły ?

 • wider_swider

  No tak... Długo nie trzeba było czekać by przepędzić te pluszowe misie :)

 • lastkura

  Krach to jest codziennie , ale waszych konfabulacji na temat rynku .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/03/Jeszcze-raz-o-commodity-terms-of-trade.html

 • fastfood

  Witaj! Znajdziesz u nas oferty firm pożyczkowych pozabankowych wyselekcjonowane specjalnie dla Ciebie. Oferty kredytowe, które prezentują poniższe firmy potocznie nazywane są chwilówkami. Niektóre z wymienionych przez nas ofert, to oferty 0% dla nowych klientów czyli oddajesz tyle, ile faktycznie wziąłeś.


  www.wezchwilowke.pl

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci