Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Wskaźnik wyprzedzający wskaźników wyprzedzających OECD

bialek.wojciech

Pod wpisem sprzed dwóch dni pan animal_slave zamieścił komentarz, w którym przywołał wskaźnik wyprzedzający koniunktury gospodarczej publikowany przez OECD dla krajów OECD i 6 dużych gospodarek krajów niebędących członkami tej organizacji (BRIICS - Brazylii, Rosji, Indii, Indonezji, Chin i RPA).

 

"OECD Plus Non-Member Economies Composite Leading Indicator poniżej 100 i leci w dół. Trwa to już 5 miesięcy, a średnio przebywał pod 100 ok. 11 miesięcy (ostatnie 30 lat próba). Zgodnie z tym, koniec bessy za ok. 6 miesięcy" 

 

Rzeczywiście wartość tego wskaźnika spadała do stycznia osiągając wtedy najniższą wartość od 2009 roku. W okresie minionego półwiecza spadek wartości tego wskaźnika do równie niskich lub niższych co w styczniu wartości (99,235 pkt.) zawsze towarzyszył wejściu gospodarki USA w recesję (szare pionowe pasy na poniższym obrazku). Takie sygnały jak styczniowy pojawiały się odpowiednio w sierpniu 2008, marcu 2001, październiku 1990, wrześniu 1981, czerwcu 1974 oraz maju 1970).

 

 

Takie zachowanie tego wskaźnika wyprzedzającego światowej gospodarki można oczywiście interpretować jako sygnał potwierdzający spowolnienie gospodarcze.

Tak się jednak składa, że już wiele lat temu opracowałem wskaźnik, który wyprzedza - przy współczynniki korelacji 0,78 - zachowanie wskaźnika wyprzedzającego OECD o całe 5 miesięcy. To wskaźnik "szerokości" wzrostu gospodarczego na świecie sumujący indywidualne zachowanie indeksów wskaźników wyprzedzających OECD dla kilkudziesięciu krajów świata.

 


Rzeczywiście mój wskaźnik we wrześniu, październiku i listopadzie ub. r. znalazł się na najniższym poziomie od 2008 roku sugerując dla świata spowolnienie gospodarcze silniejsze niż te z lat 2011-2012 czy 2015-2016. Ale w grudniu ten wskaźnik wyraźnie wzrósł. To sugeruje, że pierwszego wzrostu wartości CLI dla krajów OECD+BRIICS można oczekiwać w okolicach maja br. Gdyby tak się stało, to dowiedzielibyśmy się o tym z dwumiesięcznym opóźnieniem czyli w okolicach lipca.

Zaznaczmy sobie na wykresie WIG-u momenty, w których CLI (Composite Leading Indicator) rośnie o przynajmniej 0,05 pkt. z 1,5-rocznego dołka.

 

 

Jak widać ten prosty sygnał pojawiał się na początku faz wzrostowych wszystkich 7 ostatnich cykli Kitchina na WIG-u!

A my - dzięki mojemu wskaźnikowi "szerokości" wzrostu gospodarczego na świecie - możemy ze sporym prawdopodobieństwem wnioskować, że taki sam sygnał otrzymamy od OECD w okolicach maja br. (o czym dowiemy się z 2-miesięcznym opóźnieniem br.). "Wiemy" to, bo mój wskaźnik "szerokości" wzrostu gospodarczego na świecie wyprzedzający CLI OECD średnio o 5 miesięcy już w grudniu odbił się w górę o 5 pkt.

Jutro będę kontynuował temat robiąc projekcje oparte na takich jak grudniowy sygnałach na moim wskaźniku "szerokości" gospodarczej na świecie.

Podsumowanie: indeks wskaźników wyprzedzających OECD dla krajów OECD+BRICS znalazł się w styczniu na najniższym poziomie od 2009 roku, ale mój wskaźnik "szerokości" wzrostu gospodarczego na świecie wyprzedzający CLI OECD o średnio 5 miesięcy już w grudniu zanotował wzrost z poziomu 10-letniego minimum. Zapowiada to podobny wzrost CLI dla OECD+BRIICS w okolicach maja br. W przeszłości taki sygnał zawsze pojawiał się na początku wzrostowej fazy Kitchina na krajowym rynku akcji.

 

P. S. Zapraszam do komentowania w nowej siedzibie bloga: https://wojciechbialek.pl/

 

 

 

 

 

 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  Zapraszam do komentowania w nowej siedzibie bloga: wojciechbialek.pl/

 • bialek.wojciech

  @arhplusminus:
  Mam problem z zalogowaniem do nowej strony. Można to naprawić?

  Odnośnik do resetowania hasła wydaje się być niesprawny. Proszę zawnioskować o nowy odnośnik poniżej.

  Proszę spróbować może jeszcze raz. Innym osobom się udało, więc rejestracja chyba działa.

 • animetal_slave

  Witam,
  mój nick to animetal_slave :) z animal nie ma to nic wspólnego.
  P.S. na nowym blogu jest problem z certyfikatem bezpieczeństwa i nie mogę tam założyć konta. Będę jednak obserwować Pana wpisy i czerpać z nich wiedzę! :)
  Dziękuję,
  Pozdrawiam!

 • slow2006

  racja to logowanie i rejestracja nie dziala, ten sam komunikat

 • red.007

  @animetal_slave
  Milo mi będzie,jak Pan od czasu do czasu podzieli się widzeniem rynku.
  adres:
  gemba7479@o2.pl

 • konsultant121

  Niestety nie można stworzyć usera ani odblokować hasła na nowym blogu:(
  www.bankfotek.pl/view/2134386

 • andrzej_stefaniak

  Bieżąca ocena sytuacji na GPW:

  acemarketu.com/?p=337699

 • slow2006

  dostaje dokladnie ten sam komunikat

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci