Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Nerwowo na dolarze

bialek.wojciech

Moje ostatnie komentarze na temat perspektyw amerykańskiego dolara nacechowane są pewną niepewnością i nerwowością. Przeczytajmy podsumowania:

 

"Ostatnie 21-miesięczne maksimum kursu USD/PLN potwierdza trwanie wzrostowej fazy cyklu Kitchina na dolarze. Oparta na 6 poprzednich cyklach projekcja kursu USD/PLN sugeruje, że okolice końca bieżącego roku są ostatnim momentem na pozbycie się dolarów. Fakt, że obecny cykl na USD/PLN jest mocniejszy jedynie od tych rozpoczętych w dołkach ze stycznia 2002 i marca 2005 sugeruje, że po minięciu cyklicznego szczytu dolar spadnie w okolicach wiosny 2021 roku poniżej poziomów z dołka ze stycznia 2018 (3,31)."

 

"Kiedy sprzedać dolary?"

 

 

"Po ogłoszeniu przez ECB trzeciej od 2014 roku rundy TLTRO kurs euro wobec dolara spadł do nowego cyklicznego minimum. Cykliczny spadek kurs EUR/USD trwa już prawie 14 miesięcy, a więc jest już dosyć zaawansowany wiekiem i w ostatnich miesiącach nie ma już zbyt dużej dynamiki, ale doświadczenia z lat 2014-2016, gdy słabość euro utrzymywała się przez 9 miesięcy po ogłoszeniu TLTRO pozwalają mieć nadzieję, że cykliczny spadek EUR/USD nie jest jeszcze zakończony i przed końcem 2019 roku zdarzą się jeszcze dobre okazje do sprzedaży dolarów."

 

"Euro słabnie po ogłoszeniu przez ECB trzeciej rundy TLTRO". 

 

Przebija z nich nadzieja, że do końca tego roku rynek stworzy jeszcze okazję do sprzedaży dolarów po przyzwoitych cenach, ale da się wyczuć niepewność co do takiego scenariusza. 

Ta niepewność bierze się z domniemanej pozycji USD w ramach cyklu Kuznetsa. Zilustrujmy ją sobie na wykresie kursu USD/EUR:

 

201903111usdeur

 

Trzy ostatnie kluczowe szczyty siły dolara wobec walut europejskich w ramach cyklu Kuznetsa wypadły w marcu 1969 (w sierpniu 1971 roku USA ogłosiły bankructwo na swoich zobowiązaniach wymienialności dolarów na złoto), luty 1985 (we wrześniu 1985 USA, Francja, RFN, Japonia i Wielka Brytania podpisały porozumienie z Hotelu Plaza zakładające osłabienie USD) i lipcu 2001 (po pęknięciu bańki inwestycyjnej w sektorach informatycznym i telekomunikacyjnych FED rozpoczął obniżki stóp z 6,5 do 1 proc.). 

Powyższe sugeruje ok. 16-letni rytm dolara i okolice lata 2017 jako kolejny termin kluczowego szczytu siły dolara. W rzeczywistości dolar zrobił szczyt już w grudniu 2016 a więc w miesiąc po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa i silnie się osłabił do lutego 2018. Od tamtej pory dolar się znowu umacnia zgodnie z rytmem cyklu Kitchina, czemu do grudnia ub. r. sprzyjały podwyżki stóp FED, ale nie da się wykluczyć tego, że trwająca od ponad roku wzrostowa faza cyklu Kitchina na dolarze po prostu maskuje rodzącą się słabość amerykańskiej waluty wynikającą z wchodzenia jej w spadkową fazę cyklu Kutznietsa. 

Taka spadkowa faza tego cyklu na dolarze byłaby odpowiednikiem wieloletnich spadków po 1969, 1985 i 2001 roku. 

Carter w latach 1977-1980 i Reagan w latach 1981-1985 roku zakłócają tą zależność, ale generalnie od końca lat 60-tych republikańscy prezydenci sprzyjali dewaluacji dolara (Nixon/Ford 1969-1976, Reagan/Bush Starszy 1985-1992, Bush Młodszy 2001-2008) a prezydenci z partii demokratycznej byli korzystni dla dolara (Clinton 1993-2000, Obama 2009-2016). 

Nasuwa się spekulacyjna myśl, że republikanie to w uproszczeniu reprezentanci "Old Economy" zainteresowani inflacją, a demokraci to emanacja bardziej interesów "New Economy" preferującej tani kapitał, a więc niską inflację. 

Trump może nie jest typowym republikaninem, ale niewątpliwie swój mandat zdobył z ramienia tej partii, więc - już pomijając wszystko inne - raczej trudno go uznać, za prezydenta bezpiecznego dla dolara. 

No i od stycznia odpadł raczej argument z podwyżek stóp FED, chociaż pozostał argument w postaci QT ("FED mięknie, ale nadal redukuje wielkość swego portfela obligacji"). 

Warto zauważyć, że dolar już od 2015 roku nie robi nowych szczytów względem japońskiego jena. 

Na froncie wojny handlowej z Chinami ostatnie wieści były nieco bardziej optymistyczne dla USA - chiński eksport spadł w lutym r/r o ponad 20 proc., ale po pierwsze nie wiadomo na ile te dane traktować poważnie ze względu na trudny do oszacowania wpływ ruchomego chińskiego Nowego Roku, a po drugie wcześniejsze informacje raczej nie sugerowały, że USA wygrywają tę wojnę

Oczywiście jednym z kluczowych dla dalszych losów dolara elementów powinna być treść oczekiwanego amerykańsko-chińskiego porozumienia handlowego (o ile do jego podpisania dojdzie). 

 

Posumowanie: jest możliwe, że trwająca od lutego 2018 wzrostowa faza cyklu Kitchina na dolarze maskuje rodzącą się słabość wynikającą z wchodzenia dolara w wieloletnią fazę spadkową cyklu Kuznetsa podobną do tych, które rozegrały się po szczytach dolara z 1969, 1985 i 2001 roku. W takim przypadku koniec fazy wzrostowej na dolarze w obecnym cyklu Kitchina powinien okazać się "ostatnią" w ciągu najbliższych wielu lat okazją do sprzedaży dolarów po przyzwoitych cenach. 

 

 

Komentarze (53)

Dodaj komentarz
 • 2w3zalamana

  @WB

  Czy konsekwencją Pana projekcji jest że PLN się umocni względem EUR czy raczej osłabi ?

 • dociekliwy54

  @WB
  Ponieważ te 2 cykle działają równocześnie to jak Pan ocenia siłę USDEUR w tym roku?
  Kiedy szczyt $?
  Jak Pan ocenia wpływ ewentualnego ograniczenia handlu US/CHRL na siłę dolara?

 • konsultant121

  No wlasnie, poziomy 1,03-1,05 na EURUSD bedą zagadką dla trzymających dolara. Sprzedawać wtedy czy nie....

 • podczaszy1


  Moja prognoza z 29.03.2018 roku.
  "Oj cinkciarze z Wami zawsze były problemy. Zaryzykuję tezę, że EUR/USD skończył wzrosty w połowie lutego 2018 roku. Moje atuty to,że wzrosty te zniosły 38,2% poprzedzających spadków, na tej wysokości przebiega linia rysowana po dołkach 1985 i
  2000-2002, a wzrosty od 31.03.2015 wyglądają mi na skończone 3-3-5.".

  Trzeba było słuchać. : D

 • wider_swider

  Niezłe cieniasy z tych polskich byczków :)

 • dino54

  Pewnie u nas wplyw na notowania ma zamkniecie koni w piatek?

 • grzegooor1

  @wider_swider
  bardziej czekanie na otwarcie w USA niż słabość. Przez 2 tygodnie sesja w USA będzie nachodzić na naszą 2,5 h.

 • dino54

  Ponad 55500 otwartych pozycji na fw 20h19 co to zwistuje spadki czy moze cos innego?

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "Czy konsekwencją Pana projekcji jest że PLN się umocni względem EUR czy raczej osłabi ?"

  Trudno powiedzieć jeśli chodzi o lata 2019-2021, bo z jednej strony EUR/PLN porusza się tak USD/PLN tyle, że z mniejszą dynamiką, ale z drugiej strony w poprzednim cyklu EUR/PLN rósł aż do lutego 2004 roku, gdy tymczasem USD/PLN zrobił szczyt już w październiku 2000 roku:

  stooq.pl/q/?s=eurpln&d=20190311&c=20y&t=c&a=lg&b=1&r=usdpln

  Ale raczej zakładam, że złoty został wychwycony w orbitę euro i nadal będzie się wahał w przedziale 4-4,5 jak od 2011 roku, a większym zmian podlegać będzie kurs USD/PLN.

 • wider_swider

  grzegooor1, a teraz na co czekanie ? Słabość to słabość ;)

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Ponieważ te 2 cykle działają równocześnie to jak Pan ocenia siłę USDEUR w tym roku?
  Kiedy szczyt $?
  Jak Pan ocenia wpływ ewentualnego ograniczenia handlu US/CHRL na siłę dolara?"

  Jutro jeszcze pociągnę temat.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Jakby był problem z serwerem ja prowadzę szybki, bez limitów transferu serwer dedykowany i mogę nieodpłatnie postawić Pana bloga na moim serwerze."

  Już sobie wykupiłem jakiś serwer, ale dziękuję za miłą propozycję. :)

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:
  "Wynika z tego że na hossę na Gpw to sobie jeszcze poczekamy przynajmniej jeśli chodzi o duże spółki."

  Może, ale taki np. DAX zaczynał silnie rosnąć od października 2014 i od czerwca 2016, czyli w odpowiednio 4 i 3 miesiące po ogłoszeniu poprzednich TLTRO:

  stooq.pl/q/?s=^dax&c=5y&t=c&a=lg&b=1

 • klawiszznadodry

  Szef blogu jakby nie wspomniał o przełomie w roku 2008, który był kubłem zimnej wody dla konowałów leczących narkomana narkotykami, znak przyszłej katastrofy finansowej przesuniętej w czasie (do tego odsetki - nawet ujemne - tego jeszcze nie było w historii świata).
  Niezależnie od tego fala UDS/EURO od 2008 roku nie ma charakteru fali krótszej - korekcyjnej tylko tworzy formację wydłużoną - w stylu rosnącej fali hossy.

 • equinox1976

  "Może, ale taki np. DAX zaczynał silnie rosnąć od października 2014 i od czerwca 2016, czyli w odpowiednio 4 i 3 miesiące po ogłoszeniu poprzednich TLTRO: "

  Można jeszcze w tym kontekscie dodać że w tym 2016 DaX już ładnie rósł podczas gdy WIG20 smacznie spał po początkowych (styczniowych zdaje się) wzrostach. Duże spółki zaczęły rosnąć mniej wiecej w tym samym czasie gdy dolar zaczął słabnać (nie chce mi się patrzeć na wykresy ile tam było przesunięcia - chyba jeszcze miesiąc $ drożał podczas gdy WIG20 juz był w hossie jak się potem okazało)

 • equinox1976

  A przenosi pan całego bloga z archiwum starych wpisów czy bedzie cykl 'od zera"? warto zarchiwizować gdzieś stare wpisy żeby można było do nich dotrzeć.

 • guyfawkes13

  @Klawisz znad Odry
  @Konsultant

  A propos tego wykresu:
  fxpro.ctrader.com/c/qRHPn

  Kurs został właściwie przepchnięty poza linię trendu przez szwajcarski bank centralny, który utrzymywał jakiś tam parytet do ojro i sprzedawał szefa.
  Trudno dziś mówić o rynku i wiarygodności wykresów, skoro są tacy uczestnicy, którzy mogą sobie wyrysować cokolwiek.
  No i faktycznie, klin powinien mieć 5 fal, a wybijać się powinien zdecydowanie, podczas gdy zrobiła nam się kilkuletnia kosolidacja. Tak jakby formacja nie miała w środku sprężyny. Zaznaczyłem linie hipotetycznych kanałów, bo bywa, że kursy zamiast się wybijać, zaczynają inną formację, jak np. ta enea, która możliwe, że zmienia kanał na zielony:
  invst.ly/a8-pr

  Co do tych moich malunków, to ktoś chyba ostatnio narzekał, że są zbyt ...kolorowe.
  fxpro.ctrader.com/c/7cHPn


 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Powinieneś Waszmość na takich długoterminowych wykresach używać raczej skali logarytmicznej, a nie liniowej. Tak mi się przynajmniej wydaje.Linia długoterminowego spadku na USD/CHF to aktualnie poziom ok.1.09. Na pewno nie ma na tej parze klina.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Trafna uwaga, logarytm bywa lepszy w długim terminie. Przyzwyczaiłem się do ''carpe diem'':)) Ale nie wiem, czy nie ma klina.
  invst.ly/a9006

 • griot2222

  www.pb.pl/szef-fed-trump-mnie-nie-zwolni-955497
  Może próbował Pan Panie Wojciechu policzyć cykle w odniesieniu do xdr.( choć to też nie jest wzorzec z pewnego podparyskiego muzeum).

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "ale nie wiem, czy nie ma klina".
  Ta dolna linia została bardzo mocno przebita w 2011 roku i w styczniu 2015 roku. Widać to dobrze na wykresach świecowych. Faktem jednak jest,że wykres szybko ponownie nad nią wrócił. Zatem faktycznie dobrze napisane :ale nie wiem czy nie ma klina.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No ale liniowy też się liczy, skoro była próba wepchnięcia kursu z powrotem do środka, jak tylko bank powiedział, że już nie trzyma. Został z tego ten długi, kilkunastoprocentowy, pamiętny cień w elipsie.
  fxpro.ctrader.com/c/fcHPn

  MACD sugeruje jednak wybicie klina na logarytmie:
  invst.ly/a906y

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Często ostatnia fala w formacji robi najpierw false break w drugą stronę, a potem wraca i idzie zgodnie z formacją.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Często ostatnia fala w formacji robi najpierw false break w drugą stronę..."

  To prawda.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  W Szwajcarii było w ubiegłym roku referendum w sprawie zniesienia systemu rezerwy cząstkowej. Może to był jakiś sygnał, że ten ich piniądz jest gów.. wart. : )))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Swoją drogą ten wykres logarytmiczny na platformie investing jest jakiś dziwny, niestabiln, trochę się zmienia w różnych zakresach, drobiazg.
  Po świeczkach można go też od biedy narysować jako kanał.
  invst.ly/a90d3

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No w każdym razie mamy 7-8 letnią konsolidację na tym wykresie, coś z tego powinno w końcu się urodzić.

 • skoczy_bas12

  Ja żałuję, że nie trzymałem swoich dolarów.

 • griot2222

  Żeby było jasne... www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://journals.umcs.pl/h/article/download/1454/1159&ved=2ahUKEwjIrIGs0_rgAhUQxIsKHfrSA5sQFjAIegQIChAB&usg=AOvVaw2MOTK5-f99a37oE_SwBDtj

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Takie wybicie dolara/szefa w górę, to byłoby wydarzenie dekady.
  Pan Wojtek poczynił trafne spostrzeżenia, cykle grają, wszystko się zgadza, a takie hipotetyczne wybicie, to byłoby ... wydarzenie obrazoburcze(!!).
  Może do tego potrzebna jest Air Sea Battle?

 • klawiszznadodry

  Panowie, nie rozumiem dlaczego tak sprawę komplikujecie! Dolar od dłuższego czasu zachowuje się jak małpa - DJI w górę to USD w dół, DJI w dół to USD w górę. Czasem są drobne zawirowania gdy EURO/USD rośnie.
  Jak dla mnie DJI zakończy swoją karierę na obecnym poziomie - jako ponad roczna formacja RGR, która jest efektem hossy 1983 - 2019. Stąd wynika, że USD będzie zdobywał biegun północny.

 • mac-erson

  Stawiam, że Amerykańce się wyszaleli robią jakąś formację szczytową korekty i wracają do spadków.

 • szyderca667

  @mac-erson
  mozliwe na dax, ze nie spadna do tych 11.250 tylko zatrzymaja sie wczesniej w obrebie klina ok 11.320-11.350, co o tym sadzisz? Napisz mi prosze swoj kontakt mailowy na szyderca667@gazeta.pl - zrobimy kiedys burze mozgow odnosnie najlepszej branzy za kilka miesiecy.

 • kanoniers

  @mac-erson

  Dalej trzymasz te S bo z tego co pisałeś to twardo miałeś obstawać przy swoim?!
  Mnie rozbiły te spadki w zeszłym tygodniu i już głupi jestem , mialbyc szczyt 8marzec a zaczęli spadać sporo wcześniej ech...

 • mac-erson

  @kanoniers
  Trzymam s-ki
  30% oddałem w piątek i ponownie odnowilem pod koniec dzisiejszej sesji.

 • wider_swider

  Jeżeli tak ma funcjonować nasza giełda to może by ją po prostu zamknąć ?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A co Waszmość sądzisz o tym quasi klinie? Linia spadkowego trendu była potwierdzana wielokrotnie. To jest logarytm of course.
  www.bankfotek.pl/view/2133860

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  W ostatnich latach na tej konsolidacji szef się wzmocnił.
  invst.ly/a92w0

 • kanoniers

  @mac-erson
  Trzymam kciuki bo sam dziś wziąłem :) niestety symbolicznie bo nie mam przekonania więc straty dużej nie będzie ale jakiegoś spektakularnego zysku też nie

 • wojm

  Na S&P500 dziś zamknęła się ostatnia paczka obronnych S (30%) otwieranych 06.03 po 2783, na stopie na 0. Tak jak pisałem spadek ten traktowałem jako korektę. Liczyłem na dojście do wsparcia w strefie 2672 - 2680, ale nawet tam miś nie dał rady zejść.
  Dziś rano weszło L po 2752, ze stopem poniżej dołka z 08.03. Profit 1 zrealizowany na 2772 (40% pozycji), profit 2 ustawiony na 2792 (30% pozycji) - może w nocy się zrealizuje. Ponownie zbliżamy się do strefy oporu 2790 - 2824. Jeśli tym razem byk nie wykorzysta okazji, to może być słabo.

 • mac-erson

  @kanoniers
  No cóż pozostaję wierny mojej koncepcji korekty w US z kulminacją na przełomie kwietnia i maja. Na razie cały czas szarzują tak więc muszę się uzbroić w cierpliwość i poprawiać pozycje.
  Mam nadzieję, że nie będzie mnie to drogo kosztować ;)

 • wider_swider

  wojm, co sądzisz o fw20 aktualnie ?

 • lastkura

  Zasada Edisona - Mertona -10 % dobra koncepcja , 90 procent implementacja . Tymczasem mamy to co zawsze- zero realnego odniesienia do faktów i bananowanie lub groźby tego . Całe szczęście ,że w naszym kraju są zdolni i pracowici młodzi ludzie ,którzy prezentują światowy poziom z matematyki , informatyki czy teorii gier z którymi mam styczność- więcej na moim blogu .

 • wider_swider

  Koniec przygody z byczkami.

 • lastkura

  Trzeba cierpliwie czekać - panika grubasa w tym roku będzie idealnym sztormem . Patrz analiza vix dla s@P 500 . Tym ,którzy o to prosili prześlę pod koniec tygodnia .

 • wider_swider

  Jak na moje oko po dzisiejszym teście linii szyi teraz kierunek 2210

  zapodaj.net/dc7029a6e5574.png.html

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "A co Waszmość sadzisz o tym quasi klinie? "

  Nie mam zdania.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Koncentruję swoją uwagę obecnie na wig-u. W zasadzie nic innego mnie teraz nie obchodzi.

 • lastkura

  Naiwne teorie poszukują dokładnych wartości . Tym co szuka współczesna matematyka i fizyka raczej punkty osobliwe , zbiór wartości , dziedzina . Sam gotowy wzór tak modny w 18 i 19 wieku to tylko jedna z wielu form wglądu i to zupełnie mało istotny .

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Koncentruję swoją uwagę obecnie na wig-u.//

  Mówiliśmy o sprawach długoterminowych, rozważając różnicę między logarytmem a liniowym (przodkiem a tyłkiem).
  W krótkim terminie mamy kliny, moim skromnym zdaniem.
  invst.ly/a98d9
  invst.ly/a98e3

 • lastkura

  Ponieważ większość teorii ekonomicznych jest wyssanych z palca i nie ma żadnego umocowania ontologicznego czy operacyjnego o żadnej kompresji danych , symbolice czy emergencji nie może być mowy .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/03/Kiedy-szczyt-dolara-w-ramach-cyklu-Kitchina.html

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Słusznie Waszmość zauważył,że w klinie powinniśmy mieć pięć ruchów.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci