Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Kiedy szczyt dolara w ramach cyklu Kitchina?

bialek.wojciech

Pomęczmy jeszcze trochę dolara. Na poniższym obrazku na wykresie EUR/USD przedstawiłem swoją interpretację cyklu Kitchina (podstawowego cyklu gospodarczego) w okresie minionego pokolenia. 

 

201903121EURUSDKitchin

 

Jak każde takie oznaczenie układu cykli ta interpretacja może być oczywiście kwestionowana. Jej główną wadą wydaje się być to, że w okresie jednego pokolenia (z punktu widzenia cyklu pokoleniowego utożsamiam globalne kryzysy z 1974 i 2008 roku a więc i dołki EUR/USD z 1981 i 2015 roku) zmieściło się 9 cykl Kitchina, co powoduje, że średnia długość cyklu Kitchina w tym ujęciu wynosi aż prawie 46 miesięcy (a więc wyraźnie więcej niż oczekiwanego 40 miesięcy). To nieco podważa wiarygodność tej interpretacji, ale chyba nie da się tego problemu rozwiązać bez wprowadzenia zupełnie nieintuicyjnie wyglądających cykli. 

Jeśli wziąć powyższą interpretację cyklu Kitchina za dobrą monetę, to następnego szczytu dolara względem euro (dołka EUR/USD) należałoby oczekiwać w okolicach 22 września br. Oczywiście tę datę należy traktować orientacyjnie, bo jak widać na powyższym obrazku długość tego cyklu była zmienna w dosyć sporym zakresie. 

Ta zmienność długość cyklu powoduje, że projekcja kursu EUR/USD uzyskana przez uśrednienie jego trajektorii wokół dołków 9 poprzednich cykli osiąga następny dołek (szczyt dolara względem euro) dopiero w okolicach maja 2020. 

 

2019031215ProjEURUSDKitchin

 

Przyznam, że metoda analizy, która sugeruje szczyt dolara w okolicach września 2019 a zarazem w okolicach maja 2020 nie może być uznana za zbyt dokładną. 

Oczywiście przyszłe losy dolara są interesujące same przez siebie, ale powinny mieć znaczenie również dla spekulantów operujących na rynku akcji. Zaznaczmy sobie daty powyżej opisanych dołków EUR/USD (szczytów dolara) w ramach cyklu Kitchina na wykresie WIG-u. 

 

201903122WIGEURUSDKitchin

 

... i z trajektorii WIG-u wokół 6 ostatnich sygnałów (ten z 1993 roku pomijam za względu na ekstremalną zmienność cen akcji, która wtedy występowała) zróbmy sobie projekcję średniej ścieżki WIG-u wokół szczytów dolara (dołków EUR/USD) w ramach cyklu Kitchina. 

 

201903124ProjEURUSDKitchin

 

Wniosek jest tym razem jednoznaczny: projekcja WIG-u kończy silną 15-miesięczną bessę średnio na dzień przed terminem szczytu dolara względem euro (dołka EUR/USD) i w ciągu następnych 2 lat rośnie o 55 proc. 

Innymi słowy historia minionych 20 lat sugeruje, że dolary sprzedane w oczekiwanym dołku EUR/USD (szczycie dolara względem euro) - kiedy by on nie nastąpił - należy zamienić na polskie akcje.  

Oczywiście i ta strategia nie zawsze działała poprawnie. Na 7 sygnałów (cyklicznych dołków EUR/USD w przedstawionej na pierwszym obrazku interpretacji) 6 można uznać za w miarę poprawne z punktu widzenia średnioterminowego spekulanta na rynku akcji (lipiec 1993, lipiec 2001, listopad 2005, luty 2009, lipiec 2012 i listopad 2015), ale jeden - 6 sierpnia 1997 - był ewidentną pułapką, która po drodze przyniosła nawet 33 proc. stratę (październik 1998). W dwu przypadkach (lipiec 2001 i listopad 2015) przejściowa strata wynosiła 12-13 proc., zaś w pozostałych 4 przypadkach przejściowych strat praktycznie nie było. 

 

201903125ProjEURUSDKitchin

 

Podsumowanie: historia minionych 20 lat sugeruje, że gdybyśmy znali termin dołka EUR/USD (szczytu siły dolara względem euro) w obecnym cyklu Kitchina, to ta data byłaby relatywnie dobrym momentem do średnioterminowych zakupów akcji na GPW. Średnia długość cyklu Kitchina na EUR/USD w okresie minionego pokolenia sugeruje wrzesień br. jako oczekiwany termin szczytu dolara, ale projekcja kursu EUR/USD uzyskana przez uśrednienie jego zachowania wokół dołków 9 poprzednich cykli osiąga dołek (szczyt dolara) dopiero w okolicach maja 2020. Pomimo tej dużej rozbieżności jedno i drugie daje nadzieję, że dolar jeszcze w tym cyklu zdoła wykrzesać z siebie jakieś siły. 

 

 

 

 

Komentarze (35)

Dodaj komentarz
 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Słusznie Waszmość zauważył,że w klinie powinniśmy mieć pięć ruchów.//

  Tak, ale w szczególnym przypadku piątej fali kończącej trend.
  Ogólnie i przeważnie forma klina mówi o ściskaniu sprężyny, co do zasady.

  Ja teraz wszędzie widzę kliny, ale może to z powodu nadużywania absyntu, zielonej czarodziejki...you know.
  www.cafleurebon.com/wp-content/uploads/2010/09/absinthe.jpg

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Właściwie to zakładałem na początku, że w tym kliniku na W20 będzie 5 falek. Podczas tej piątki na W20 indeks ojro zrobiłby ruch powrotny, bo indeksowe ojro jest wykupione krótkoterminowo.

 • 20gladiator

  A więc o hossie pomyślimy najwcześniej zimą. Teraz obowiązuje kierunek DOWN oczywiście z przerwami na fajerwerki aby wielu mogło pomarzyć, że oto zaczyna się hossa i wpaść do dołu z wapnem.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No ale są to małe kliny, małe ruchy. Duży interwał rządzi.

 • red.007

  Nie wiem czy będę na "nowym" blogu,zatem podzielę się wizją KGH,pod którą grałem i będę grał.
  Kto dla ciekawości chce sobie pośledzić rozwój wydarzeń,może sobie mój wpis skopiować.
  Analizowałem wykres od pierwszego szczytu 2017 na dziennym i wychodzi struktura ABC,która nie powinna zejść poniżej 2016.
  Wpisuje się to w trójkąt wieloletni,gdzie obecnie jesteśmy w trakcie fali E i nie powinniśmy zejść poniżej fali C (dna 2016).
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=10y&t=c&a=ln&b=1
  Poglądowo mapa drogowa wygląda tak:
  www.bankfotek.pl/view/2133876
  Interpretacja wykresu do czasu październikowego dna była niezmiernie trudna.Jako miłośnik TUK-ów dostrzegałem możliwość takiego trójkąta w fali C korekty.Muszą być zawsze spełnione dwa warunki:fale 1 i 3 powinny być zygzakami i fala 4 musi zachodzić na falę 2.
  Pierwszy warunek był spełniony(formacje a,b,c).
  Pod drugi warunek rozegrałem batalię od dołka październikowego(zakupy) aż do szczytu z marca(sprzedaż 26 luty).
  Tym samym drugi warunek został również spełniony(dwie przerywane poziome linie na malunku).
  Zatem teza:
  "red.007
  ...Jeśli chodzi o KGH a jestem nim żywo zainteresowany,podpowiem tylko,że wzrost od październikowego dna jest tylko korekcyjny.Kiedyś o tym szerzej napiszę.Tak czy siak nie powinien w obecnym swingu wyjść na trwale nad 105.
  2019/01/13 07:51:36"
  była słuszna.
  Nie mogę jeszcze jednoznacznie wykluczyć poprawienia szczytu fali 4,zabawa wówczas nieco się przedłuży.
  Co dalej?
  Rozpoczęliśmy(rozpoczniemy) falę 5 w TUK.Powinna być zygzakiem.
  Dygresja,poczekam do spadków w okolice dna październikowego,w myśl tego obowiązku:
  www.bankfotek.pl/image/2133232
  i prawdopodobnie wykonam zakupy pod korekcyjny wzrost,będzie do zrobienia kilka/kilkanaście %.
  Potem sprzedaż i zakupy po wyrysowaniu fali 5 w TUK.
  W normalnych warunkach zakres spadków w fali 5 powinna wyznaczyć przerywana linia odłożona od fal 2,4 czyli okolice 70 zł.
  Uważam,że będzie jednak wydłużona fala 5 w TUK.Świadczy o tym struktura i głębokość fali 4.Przykazanie mówi,że w przypadku gdy fala 4 w TUK jest bardziej rozbudowana od fali 2 i większa a także gdy procentowo więcej znosi falę 3 niż fala 2 falę 1,a także gdy fala 4 znosi więcej niż 50% fali 3,to będzie wydłużona fala 5.
  Jest trudny do oszacowania zakres fali 5.Najczęściej jest to długość od początku fali 1 do końca fali 3.
  "Zabezpieczeniem"w spadku jest zakres korekty płaskiej wydłużonej gdzie C=261,8%A,nota bene taka korekta występuje właśnie tylko raczej jako podfala większego trójkąta.
  Tyle o spadkach.Później już tylko przyjemność północna.Jest obowiązek zniesienia TUK(przerywana linia od punktu B)zatem do tego czasu nie będę nic robił tylko trzymał akcje.Następnie po wyrysowaniu jakiejś struktury,pewnie impulsu,spróbuję sobie rozegrać korektę.
  I tak dalej...
  Pozdrawiam.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "No ale to są małe kliny, małe ruchy. Duży interwał rządzi"
  Zgadza się.

 • terrainahead

  Hmm, co nam da wybicie z tej pary?
  stooq.pl/q/?s=usdjpy&c=10y&t=c&a=ln&b=1

 • wider_swider

  Red.007 , co sprawia że nie grasz na spadki ?

 • klawiszznadodry

  EURO to taki protoplasta BITCOINA - wirtualna waluta oparta na ideologii - "wszyscy Europejczycy łączcie się, a nawet wrzućmy do tego wora paru innej maści". NAIWNOŚĆ - największy grzech.

 • guyfawkes13

  @Klawisz

  //EURO to taki protoplasta BITCOINA - wirtualna waluta oparta na ideologii.//

  Nie zgadzam się z tym. Waluty w użyciu mogą być różne równocześnie, o ile są używane dobrowolnie. Ojro ma to do siebie, że wiąże się z przymusem podporządkowania własnych interesów interesom Rzeszy. To jest marzenie Hitlera w warunkach pokojowych, Wunderwaffe Rzeszy. Oczywiście są jeszcze inne warstwy.

 • arhplusminus

  @red.007
  A propos KGHM. Przeciekły wnioski z najnowszego raportu NIK ws. zakupu Quadry. Grube miliardy popłynęły jak krew w piach. Niby to była tajemnica poliszynela, ale jednak nóż się w kieszeni otwiera.

  forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/1402423,kghm-nie-powinien-przejmowac-kopalni-sierra-gorda-druzgocaca-krytyka-nik.html

 • guyfawkes13

  @Arthplusminus

  Normalka. Wyprowadzenie hajsu za minionego reżimu.
  A propos CPK:
  forsal.pl/transport/lotnictwo/artykuly/1402384,centralny-port-komunikacyjny-cpk-zmieni-oblicze-polski-gowin-to-duza-szansa-na-rozwoj-gospodarczy.html
  wgospodarce.pl/informacje/61022-mir-z-duzym-sukcesem-w-sprawie-cpk

  Wcześniej się nie dało, bo lotnisko w Berlinie you know.:))

 • fastfood

  www.wezchwilowke.pl
  Witaj! Znajdziesz u nas oferty firm pożyczkowych pozabankowych wyselekcjonowane specjalnie dla Ciebie. Oferty kredytowe, które prezentują poniższe firmy potocznie nazywane są chwilówkami. Niektóre z wymienionych przez nas ofert, to oferty 0% dla nowych klientów czyli oddajesz tyle, ile faktycznie wziąłeś.

 • guyfawkes13

  @@

  @fastfood chce być chyba szybko zjedzony:)))

 • arhplusminus

  @guyfawkes13

  I to tylko jedna sp. SP. Lekko licząc straty wg NIK ok. 20 mld zł.
  Ktoś podsunął ten pomysł, ktoś przygotował operację, ktoś zatwierdził dając zielone światło. W dwóch słowach - kasa PO-płyneła.

 • guyfawkes13

  @Arthplusminus

  Takie ''oferty'' w Südamerika wymyśla chyba odeSSa, a miejscowymi świecowymi zarządza RSHA, we współpracy z noblistami of course.

 • arhplusminus

  @guyfawkes13
  CPK na siłę można porównać do planów budowy COP w II RP i koncepcji sworznia w centralnej części kraju. Czy dadzą radę go zbudować? Przekonamy się przy okazji jak silne są wpływy Berlina?
  Wg mnie dwie inwestycje są kluczowe dla powodzenia całej koncepcji Międzymorza i wbicia klina między oś Berlin-Moskwa, tj. NS2 i CPK. I jak na papierku lakmusowym zobaczymy kto dysponuje realną siłą w tak ważnym regionie, czy US, czy tandem niemiecko-rosyjski.

 • guyfawkes13

  @Arthplusminus

  //Przekonamy się przy okazji jak silne są wpływy Berlina? //

  I Moskwy.
  CPK to nie jest COP, raczej Gdynia, tylko wielokrotnie większa, bo w systemie z portami, kolejami, drogami, mostami itd. Obszar rdzeniowy dużego regionu.

 • b_53

  @guyfawkes13

  Gdyby Angela Merkel złożyła pokojową propozycję: przyłączamy Polskę do Rzeszy, a w zamian gwarantujemy Polakom wynagrodzenia i standard życia na poziomie Niemców z byłego NRD i w Polsce odbyłoby się referendum w tej sprawie, to jak myślisz - jaki byłby jego wynik ?

 • konsultant121

  @b-53
  "Niemców z byłego NRD"?
  Nigdy w życiu. Rezultat takiego referendum to odrzucenie propozycji:) Bezrobocie z NRD i problemy z neonazistami ? Nie, dziękujemy!

 • guyfawkes13

  @B 53

  //Gdyby Angela Merkel złożyła pokojową propozycję: przyłączamy Polskę do Rzeszy, a w zamian....//

  Niemcy robią to już 1000 lat i jakoś jeszcze tego dobrobytu im się za bardzo nie udało wyrównać:)))

 • guyfawkes13

  @B 53

  ... oder?

 • b_53

  Dla jasności: nie chodzi mi o osobiste zdanie użytkowników bloga na temat hipotetycznego przyłączenia, bo mniej więcej wiadomo kto na tym blogu byłby ewentualnie za, a kto przeciw. Chodzi o to, jak myślicie, jakby się elektorat/suweren wypowiedział w tej sprawie.

 • guyfawkes13

  @B 53

  Zadajesz pytanie typu ''czy dać się przecwelić za kaskę?''
  Ale myślę, że twierdząco byś nie odpowiedział. Dlaczego?

  Z tym suwerenem, to sprawa nie jest taka prosta jak cep.
  Suwerenem jest Naród, a więc wszystkie przeszłe i przyszłe pokolenia, kultura, honor, dobro wspólne, powinności itd.
  Więc nie jest to ogół aktualnie głosujących.
  Czasem większość ma rację, a czasem nie ma.
  Są sprawy, w których tzw. demokracja jest kompetentna, i są sprawy, w których 99%+ ludzi nie ma kompetencji.

  Są sprawy, które rozstrzygnąć można tylko ogniem i żelazem.

  Jeśli tej całej Merkel tak bardzo zależy, żeby nas uszczęśliwić, to przecież mogłaby to zrobić równie dobrze bez Anschlussu, oder? Noo, wtedy może nawet zmienilibyśmy zdanie na temat Rzeszy i kto wie?

  Ale jak na razie, to Niemcy powinni raczej zacząć od wypłacenia odszkodowań za ostatnią wojnę. Na to się chyba nie zanosi, co nie? Więc ta sytuacja chyba najlepiej pokazuje ich intencje.

 • karnakufo

  L pod rozstrzygnięcia brexitowe.

 • cebeer

  Tak wygląda budowa cpk przez pisowskie niedojdy po 4 latach rządów
  warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24540885,lotnisko-w-modlinie-i-przelomowa-zgoda-na-inwestycje-i-remonty.html#s=BoxOpLink

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  "Suwerenem jest Naród......"
  Czyli,że polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza tyż ?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Chyba Waszmość niedokładnie przeczytał.
  Apropos, skoro Waszmość lubisz czytać, to może zechciałbyś przeczytać coś takiego i opowiedzieć nam w krótkich żołnierskich słowach please?
  basnjakniedzwiedz.pl/produkt/tajemnice-szpiegostwa-angielskiego/

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2133897
  www.bankfotek.pl/view/2133896

 • konsultant121

  Ruski agent zauważył dzisiaj formację krokodyla.
  www.bankfotek.pl/view/2133898

 • wojm

  @wider_swider 18
  FW20 od 3 sesji próbuje utrzymać się powyżej średniej dziennej EMA200. Nieco poniżej jest 61,8 Fibo liczonego od low z 11.12. W scenariuszu optymistycznym kończymy korektę i ruszamy up.

 • wojm

  Wczoraj na S&P500 pozycja L otwierana 11.03 po 2752 osiągnęła profit 2 na 2792 (30% pozycji). Zostało jeszcze 30% pozycji - stop profitujący ustawiony na 2755. W grze ponownie strefa oporu 2790 - 2824. Jeśli nie przebiją wczorajszego high, a spadną poniżej wczorajszego low to wejdzie u mnie obronne S. Jeśli tym razem byk nie wykorzysta okazji, to może być słabo. Na ten moment wszystkie obserwowane przeze mnie indeksy w USA (S&P500, DJ, Nasdaq i Russell2000) są powyżej średniej dziennej EMA200. Na ostatnich sesjach trochę gorzej zachowuje się DJ i Russell2000.

 • andrzej_stefaniak

  Walka trwa:

  acemarketu.com/?p=336632

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Po żołniersku to będzie skur....ny.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/03/Brexit-sprzed-24-lat-revisited.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci