Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Euro słabnie po ogłoszeniu przez ECB trzeciej rundy TLTRO

bialek.wojciech

W czwartek ECB nieco zaskoczył rynki informując o śmielszej niż tego oczekiwano nowej rundzie luzowania polityki pieniężnej. Co prawda wysokość podstawowych stop procentowych nie została zmieniona, ale EBC przesunął oczekiwaną datę pierwszej podwyżki stóp poza koniec 2019 roku. Wcześniej jako taka data podawane było lato br. Po drugie Mario Draghi ponownie zapewnił, że ECB zamierza reinwestować kapitał ulokowany w poprzednich latach w aktywach kupowanych w ramach rozpoczętej dokładnie 4 lata temu operacji "ilościowego" luzowania polityki pieniężnej jeszcze długo po tym, jak bank zacznie podnosić stopy procentowe. ECB podjął również decyzję o uruchomieniu trzeciej rundy TLTRO (Targeted Long-Term Refinancing Operations) polegającej na udzieleniu bankom strefy euro 2-letnich tanich pożyczek, które mają ułatwić zrolowanie 720 mld euro pozyskanych w trakcie wcześniejszych TLTRO.

Kurs EUR/USD zareagował na te wieści spadkiem do nowego cyklicznego minimum (1,123 - najniżej od czerwca 2017). Dwie poprzednie rundy TLTRO ogłaszane były w czerwcu 2014 i marcu 2016. W obu przypadkach słabość kursu euro względem dolara utrzymywała się później przez 9 miesięcy (chociaż w pierwszym przypadku zaczęła się prawie od razu, a w drugim dopiero z 2-miesięcznym opóźnieniem). Gdyby obecnie miało być podobnie, to można by się spodziewać utrzymania relatywnej słabości euro do okolic grudnia br.  

 

201903081tltro

 

Moja stara projekcja kurs EUR/USD (patrz "Wzrostowa faza cyklu na dolarze potwierdzona") minęła już oczekiwany termin pierwszego dołka, ale nie odjeżdża zbyt daleko na północ i w lutym 2020 robi wtórny dołek na niskim poziomie (1,108). 

 

201903082eurusd

 

Podsumowanie: po ogłoszeniu przez ECB trzeciej od 2014 roku rundy TLTRO  kurs euro wobec dolara spadł do nowego cyklicznego minimum. Cykliczny spadek kurs EUR/USD trwa już prawie 14 miesięcy, a więc jest już dosyć zaawansowany wiekiem i w ostatnich miesiącach nie ma już zbyt dużej dynamiki, ale doświadczenia z lat 2014-2016, gdy słabość euro utrzymywała się przez 9 miesięcy po ogłoszeniu TLTRO pozwalają mieć nadzieję, że cykliczny spadek EUR/USD nie jest jeszcze zakończony i przed końcem 2019 roku zdarzą się jeszcze dobre okazje do sprzedaży dolarów. 

 

 

Komentarze (42)

Dodaj komentarz
 • guyfawkes13

  @Wieder

  //...więc sobie systematycznie będę zbierał.//

  Do niczego nie namawiam, to tylko moje przygodne reminiscencje.

  //Ale to co wyprawia Red.007 w kwestii prognoz KGHMu to mnie po prostu mnie szokuje.//

  No, mnie my Friend też zadziwia.:))
  Ale tymczasem do roboty.

 • guyfawkes13

  @WB

  Kliny kończące by się zgadzały:
  fxpro.ctrader.com/c/wbHPn
  fxpro.ctrader.com/c/FbHPn

  Ale ojro przypomina też formację ZKP, więc trzeba być ostrożnym.

 • equinox1976

  Wynika z tego że na hossę na Gpw to sobie jeszcze poczekamy przynajmniej jeśli chodzi o duże spółki

 • billy-the-kangoor

  Bears'y nadal dzielą i rządzą.
  Świadczą o tym zarówno waluty, jak i surowce, czy VIX.
  na SP500 powstał mi taki obraz, z którego stworzyłem jako punkt wyjścia pozion 2.795.
  W grze długoterminowo jest ciemnoniebiesko - bordowy kanał.
  pokazywarka.pl/3g3pc1/
  powyższy układ został, niestety (dla misiów) naruszony na All Ordinaries Australia, więc podchodzę ostrożnie.
  take care, billy_the_bear

 • wider_swider

  Luka na 2290 zamknięta, czas zaryzykować rogacza.

 • karnakufo

  @wider_swider
  "Luka na 2290 zamknięta, czas zaryzykować rogacza."

  Również jestem po stronie byczka.

 • datik

  Luka na 2290 zamknięta, czas zaryzykować rogacza.//
  a może ta "luczka", bo przecież nie luka, została "wzięta" również luczką ?

 • lastkura

  Niektórzy twierdzą,że mamy analogię 10 march 1937 - 21 september 2018 . Poważne argumenty za i przeciw tylko w prywatnej korespondencji .

 • karnakufo

  Stany już zawracają, a my za nimi.

 • 20gladiator

  Prognoza dla EUR to kolejna przesłanka potwierdzająca moją hipotezę , że dołek na GPW zobaczymy najwcześniej zimą.

 • lastkura

  Ręczne i bezmyślne działania Fedu i Ebc w grudniu i teraz raz jeszcze potwierdzają moją hipotezę ,że współczesna makroekonomia to katastrofa intelektualna , która zamieni się w totalny krach .

 • lastkura

  Szkoda ,że nie ma opcji na upadek EBC bo to pewny kandydat .

 • mac-erson

  Na razie s-ki w grze. Cały czas czekam na strefę 2680-2700 gdzie będę odkręcał na L-ki.
  Myślę, że odpowiednikiem tej strefy u nas będzie poziom 2250-2260 I tam będę szukał L.

 • wider_swider

  Jeżeli by się komuś chciało to rzućcie proszę okiem na spółkę ENEA (ENA). Moim zdaniem świetne miejsce do kupna, ale chętnie poznam opinię innych:
  zapodaj.net/08a75ab907fed.jpg.html

 • konsultant121

  @wider_swider
  Czyli szukasz spółek defensywnych użyteczności publicznej rosnących w bessie? Może i masz rację.

 • wider_swider

  konsultant121, szczerze mówiąc głównie interesuje mnie fw20, ale ten konkretny wykres mi się spodobał, dlatego wrzuciłem temat.

 • mac-erson

  @świder
  Ja bym inaczej rozpisać Enea.
  Według mnie to była cała piątka, która zakończyła 1-kę. Obecnie mamy 2-kę, która może spaść jeszcze mocniej i może też potrwać dłużej (według mnie do przełomu kwietnia /maja) i może mieć bardziej złożoną strukturę. I dopiero potem ruszy trójką (z dużym zyskiem).

 • guyfawkes13

  @Wieder
  @Mac Erson

  No nieee wiem, coś na krótko może być, ale ja bym tego chyba nie kupował, pierwszy raz to widzę w ogóle. Do niczego nie namawiam of course.
  invst.ly/a8e6d
  invst.ly/a8e6g
  invst.ly/a8e6h

 • klawiszznadodry

  Nie rozumiem dlaczego większość "podnieca się" krótkookresowymi wykresami i powtarzającymi się tam cyklami (mam na myśli okresy do kilku lat) a nie szuka wyraźnych dłuższych trendów - może dlatego, że większość jest chciwa, żądna szybkiego pieniądza i nie ma sensownego kapitału, którym zarządza. Tak jakby chcieli zarobić na wakacje w Bułgarii.
  Do rzeczy -
  1. Lata 2002-2008 to wiara we wspólną Europę - wzrost Euro względem USD i CHF
  2. Od kryzysu 2009 rozpoczął się upadek idei EU (do tego Grecja i inne darmozjady populistyczne zaczęły otwierać buźki chcąc papu) - stopniowy spadek Euro względem USD i CHF.
  Brexit będzie katalizatorem normalizacji finansowej w Europie, Niemcy zapewne wrócą do marki a Merkel uda się na zasłużony urlop (rekordzistka w zakresie rozwoju eksportu swojego kraju).

 • guyfawkes13

  @007

  Powiem Ci my Friend, że zaczynam się ''resetować'' i przyglądać dużym wykresom, np. takim:
  fxpro.ctrader.com/c/27HPn

  I (na razie) ekskluduję się z tej agory[sic!] wymiany opinii.

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  www.szczyrkowski.pl

  Słowacy 2 lata temu doinwestowali zrobione nowe trasy, szybkie wyciągi, gondola 10 osobowa. Obecnie chyba najlepsza miejscówka w PL.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  Odpowiadając na Twoje pytanie sprzed kilku dni:
  - odnośnie CPK to uważam, że zdecydowanie przeceniasz ten projekt. Oczywiście, prawdopodobne jest, że przyniósłby różnorakie korzyści, jednak o przełamaniu dualizmu na Łabie nie ma mowy. Kraj, który po dwustu latach niewoli wyszedł niedawno z "dżumy i powodzi" nie awansuje sobie, od tak, do pierwszej ligi. Poza tym wydaje mi się prawdopodobne, że Bartosiak dowiedział się o nowym 500+ = kasy na port nie będzie i nie chciał dłużej firmować swoją twarzą atrapy.
  A co do PIS - nie dogadamy się. Pomijając już wszystko co mógłbym im zarzucić i wybaczyć - za próbę przejęcia władzy nad sądownictwem - kula w łeb. Zwłaszcza w naszym kraju, z tak ponurą przeszłością PRL.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  //wydaje mi się prawdopodobne, że Bartosiak dowiedział się o nowym 500+ = kasy na port nie będzie i nie chciał dłużej firmować swoją twarzą atrapy.//

  Chyba nie będziemy się bawić w konfabulacje, bo moglibyśmy nawet dojść do wniosku, że Kaczyński wprowadził 500+ i 13 emeryturę, żeby nie wybudować CPK, a żeby odwrócić uwagę, zlecił wielomiesięczną kampanię dezawuowania geopolityki, bo jest ruskim agentem.:)))
  W ten sposób nie da się rozmawiać. Na taką hiperdedukcję lekarstwem jest dobra rada Wałka: ''stłucz pan termometr, nie będziesz pan miał gorączki. Termometr to jest tvn, gazownia itd.

  Bartosiak sam powiedział, po co jest CPK. I to jest ważny element całej infrastruktury, a więc intensywnie rozbudowywanych portów, kolei itd. To nie wymaga komentarza, bo cały ten proces widać. Bartosiak nie zrezygnował, tylko zszedł z pierwszej linii, bo jest za mało dyplomatyczny na obecnym tzw. etapie. To, co jest robione, jest większe niż Bartosiak.

  //...za próbę przejęcia władzy nad sądownictwem - kula w łeb...//

  No proszę, to już nie za ''zbrodnię'', a tylko usiłowanie??
  A czy to europejskie? Nie dążysz chyba do polexitu?

  Myślę, że z pełni serca gorejącego sam się najlepiej skomentowałeś, bolszewizm itd you know. Czasem wystarczy tylko nie przeszkadzać, kiedy ktoś mówi.:)))

  Myślę, że się dobrze rozumiemy i to wystarczy.
  Zmęczyłem się, no i mam sporo roboty, nie będę odPISywał.

  //Put the past behind you before you can move on// you know.
  www.youtube.com/watch?v=pKKmzmeU5-0

 • wider_swider

  mac-erson, biorę pod uwagę taką możliwość. Do jakiego poziomu byś w takim scenariuszu szacował spadek maksymalny dla Enei ?

 • klawiszznadodry

  guyfawkes13 wczoraj
  @007
  Dziękuję za piękny wykres fxpro.ctrader.com/c/27HPn
  Zauważam dużą korelację między spadkiem USD/CHF a zmianami (obniżaniem) stóp procentowych (nie tylko w USA, wszędzie) w przytoczonych latach. Widać jakby wzrost USD/CHF wybił się z zaznaczonego na czerwono trendu klina. Prawdopodobnie dlatego, iż stopy osiągnęły minimalną, praktycznie zerową war-tość. Spodziewam się aprecjacji USD względem CHF ponieważ Helweci nieoficjalnie są zintegrowani z EU, która może ich pociągnąć w odmęty chaosu (no chyba, że się odetną od reszty świata jak w czasie II wojny św.).

 • cyfrowyja

  Wojtek, z tym przenoszeniem bloga jest kiepska sprawa przy tej ilości grafik. Weź kogoś do pomocy, hosting, domena.

 • konsultant121

  @red
  Podoba mi się Twoja wizja KGHM na poziomach 50-60 PLN, ale nie wiem czy aż tak spadniemy. Choć i to możliwe w ciągu roku. To byśmy się wtedy obkupili na długi okres pod korek:))

 • konsultant121

  @guyfawkes
  fxpro.ctrader.com/c/27HPn
  Dlatego w szczycie cyklu koniunkturalnego 2017/2018 nie należy się dziwić że ktoś trzyma dolary a nie kupuje bitcoina;))))

 • guyfawkes13

  @Klawisz
  @Konsultant

  Blog pana Wojtka jest jedyny w swoim rodzaju. Kłopot w tym, że wyrażając publicznie opinię, człowiek się fiksuje emocjonalnie na tej swojej opinii, co jest ... usztywniające, coś jakby skleroza.:)) Tak przynajmniej jest w moim przypadku.
  A przecież trader/inwestor powinien być elastyczny, gotowy do zajęcia zarówno jednej sprony rynku jak i drugiej, K, lub S.

  Patrząc nieuprzedzonym okiem na wykres dolara, choćby w postaci USD/CHF, widzimy, że według chmur jest to at the moment wykres trendu wzrostowego, na każdym interwale, tak czy nie?
  Gra się to, co widać.
  fxpro.ctrader.com/c/0ZHPn
  fxpro.ctrader.com/c/TZHPn
  fxpro.ctrader.com/c/gZHPn
  fxpro.ctrader.com/c/rZHPn

  Podobnie jest na DXFie.
  Zastanawiam się, czy to nie jest zapowiedź zmierzchu ojro i rozpadu ojro zony.
  Mamy przecież wybory na karku. Mówi się, że ojrosceptycy dostaną 30%, ale moim zdaniem znacznie więcej, dlaczego nie większość? Kolejny wspaniały plan mikrona można sobie włożyć za cholewy, Rzesza nie bedzie bezahlowała na tych pomyleńców.
  www.wprost.pl/_thumb/69/b5/ad1cbb4a32c1e455c0a56924fc31.jpeg
  Myślę, że ojro nie przetrwa zbliżającego się wielkiego kryzysu. Świat ulega dekompozycji w ramach konfliktu hegemonicznego.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Dlatego w szczycie cyklu koniunkturalnego 2017/2018 nie należy się dziwić że ktoś trzyma dolary a nie kupuje bitcoina;))))//

  Jeśli ten klin potraktować poważnie, to ciekaw jestem, jak Ameryka miałaby funkcjonować z dolarem ponad dwukrotnie droższym???
  Masz jakiś pomysł w ramach obecnego Systemu?

 • bialek.wojciech

  @cyfrowyja:
  "Wojtek, z tym przenoszeniem bloga jest kiepska sprawa przy tej ilości grafik. Weź kogoś do pomocy, hosting, domena."

  Dzięki uprzejmej pomocy jednego z czytelników bloga jest już przeniesiony. Myślę, że za tydzień ogłoszę oficjalną przeprowadzkę do nowego lokum.

 • bialek.wojciech

  @szyderca667:
  "czy rozwaza Pan wpis odnosnie zachowania Dax wygledem cyklu 40-tygodniowego lub 20-tygodnowego?. Wystapilo jakies spore przesuniecie, min ze 2 m-ce."

  Zwlekam z tym, bo struktura krótkoterminowych cykli przestała być dla mnie czytelna. Teoretycznie 3-ci w tym (rozpoczętym w lutym 2016) Kitchinie dołek cyklu 40-tygodniowego powinien był wypaść gdzieś w czerwcu 2018. Na WIG-u pod koniec czerwca jest dołek, ale na DAX-ach nie za bardzo i zaraz od lipca zaczyna spadać.

  Teoretycznie 4-ty i ostatni cykl 40-tygodniowy w danym Kitchinie ma prawo być bardzo słaby, bo w idealnym modelu odpowiadają my elliottowskie fale B i C bessy. Licząc 40 tygodni od końca czerwca dostajemy okolice kwietnia 2019 jako ostateczny dołek.

  Ale w grudniu mieliśmy istotny dołek i trzeba z niego chyba zrobić dołek cyklu 20-tygodniowego. 20 tygodni od końca grudnia daje okolice maja 2019.

  Ale wszystko to jest mało estetyczne, więc niezbyt przekonujące.

  W analogii z poprzednim cyklem Kitchina na DAX-ie wzrost od 27 grudnia 2018 utożsamiam z falą wzrostową od 24 września 2014 (39 miesięcy wcześniej). To oznacza, że odpowiednik szczytu DAX-a z 30 listopada 2014 powinien był być w okolicach 4 marca (na razie - odpukać - szczyt był 5 marca), a ostateczny dołek bessy (odpowiednik 11 lutego 2016) powinien wypaść w okolicach 16 maja 2019.

 • konsultant121

  @Guy
  Nie wiem jak Ameryka zniosła szczyty DX.F z 1969 czy 1985 roku ale chyba nie najgorzej.Taniosc importu tez jest istotna.20% wzrost DularSzef jest możliwy.Wg Armstronga idziemy na 1.03-1.05 na EURUSD ale czy to będzie miejsce na postój i dalsza deprecjacja EUR czy odwrót? To bedzie przykry moment na decyzję dla dularoholderów

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Musimy wziąć parę rzeczy pod uwagę. Po pierwsze, wykres jest długoterminowy i jak się pomylimy o parę lat, to jest nic takiego. Po drugie nie mamy wybicia z klina, tylko wypełznięcie, konsolidacje ze wskazaniem na wzrost. Po trzecie w rozgrywce Ameryka vs reszta galaktyki chodzi m.in. o to, że juan (ojro) jest za tani, żeby Ameryka mogła rozwinąć eksport. Już 10% wzrostu na walucie to jest bardzo dużo.
  Czy ten wykres długoterminowy USD/szef (Ojro/USD) sugeruje, że najgrubsze ''rynki'' grają przeciw Ameryce? Czy tylko pokazują iluzoryczność ojro z przyległościami?
  Ojro ześlizuje się po równi pochyłej chmury M1, nie wykorzystując szansy dziejowej:))
  fxpro.ctrader.com/c/7lHPn
  Pytanie, nie czy, a kiedy towarzysze amerykańscy wprowadzą cła na niemieckie samochody?

 • konsultant121

  My tu gadu gadu A właśnie mija 25lat od szczytów pierwszej hossy WIGu oraz 10lat od dołka bessy w USA.

 • klawiszznadodry

  guyfawkes13
  "Myślę, że ojro nie przetrwa zbliżającego się wielkiego kryzysu. Świat ulega dekompozycji w ramach konfliktu hegemonicznego. "
  Podzielam zdanie, chociaż wszyscy dookoła twierdzą, że jest coraz lepiej i traktują moje proroctwa jak zapowiedź potopu a mnie jak świra. Jedynie poglądy Krzysztofa Kolany z Bankiera i Piotra Kuczyńskiego jakby były z moimi zbieżne (w dużym stopniu też oczywiście gospodarza blogu). Co ciekawe w polskich mediach (np. You Tube) temat jakby nie istniał, w angielskojęzycznych ma charakter propagandowego horroru natomiast w po niemiecku (mój drugi język) można znaleźć sporo wykładów profesorów ekonomistów przekonywujących o nadchodzącym kataklizmie finansowym.
  Może dlatego jestem bardziej ostrożny ponieważ miałem "przyjemność" poznać gorycz spadków pierwszej polskiej hossy - może to moja skaza powodująca błędną ocenę rzeczywistości.

 • guyfawkes13

  @Klawisz znad Odry

  //...po niemiecku (mój drugi język) można znaleźć sporo wykładów profesorów ekonomistów przekonywujących o nadchodzącym kataklizmie finansowym. //

  Nie wiem jak jest z tymi profesorami, ale ojro z założenia prowadzi do katastrofy, bo oparto jego wprowadzenie na teorii, która w praktyce jest niespełniona, czyli na fikcji.
  wpolityce.pl/gospodarka/435909-ekonomiczna-katastrofa-czyli-kto-zyskal-a-kto-stracil

  Wcześniej już pisałem, że od jakiegoś czasu rynek zastąpiła polityka. Polityka zawsze była, ale liczyła się z rzeczywistością, a w ostatnich czasach to już mamy kompletny polityczny virtual. No ale przecież w końcu zderzenie z rzeczywistością musi nastąpić, tym boleśniejsze im dłużej odwlekane.

 • mac-erson

  @wider
  Z moich analogii wychodzi mi dołek Wig20 na przełomie kwietnia i maja. Ostatnio Wig-energa wyprzedziła dołek Wigu tak więc można się spodziewać, że obecnie będzie podobnie. Ba razie bym się jeszcze wstrzymał z zakupami chociaż po obecnej przecenia Energetyka jest dosyć bezpieczna.
  Nie wykluczam, że okolice 9zl to dobry moment na zakupy dla Enea.

 • mac-erson

  @WB
  Jakby był problem z serwerem ja prowadzę szybki, bez limitów transferu serwer dedykowany i mogę nieodpłatnie postawić Pana bloga na moim serwerze.

 • andrzej_stefaniak

  Obronić:

  acemarketu.com/?p=336351

 • wojtekbezmajtek

  Bronimy, bronimy panie kolego, ale brakuje nam paru miliardów.
  Ach, gdyby ktoś przybył z odsieczą.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/03/Nerwowo-na-dolarze.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci