Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

"Brexit sprzed 24 lat" revisited

bialek.wojciech

We wtorek brytyjski parlament ponownie odrzucił wynegocjowaną przez rząd Theresy May umowę z Unią Europejską na temat warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z tej organizacji. Do terminu Brexitu zostało już niewiele ponad 2 tygodnie i nadal trudno jednoznacznie określić, co się w tym czasie wydarzy (zapewne rząd Wielkiej Brytanii będzie wnioskował o przedłużenie okresu negocjacji, ale nie wydaje się by mogło ono trwać dłużej niż do majowych wyborów do parlamentu europejskiego).

Przed brytyjskim referendum w sprawie Brexitu z czerwca 2016 roku zaproponowałem w tym miejscu analogię pomiędzy ewentualną decyzją o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej a "czarną środą" z 16 września 1992 roku, kiedy to rząd brytyjski został zmuszony do wycofania funta z - będącego poprzednikiem strefy euro - mechanizmu EMR (patrz "Brexit sprzed 24 lat" i "Finansowa Dunkierka"). Przyjrzyjmy się jak ta analogia spisywała się w okresie minionych 33 miesięcy. 

Zobaczmy najpierw zachowanie kurs USD/GBP i EUR/GBP wokół dat obu tych historycznych wydarzeń:

 

201903131USDGBP

201903132EURGBP

 

A teraz - by ograniczyć wpływ relatywnych zmian kurs dolara do euro po 1992 roku i po 2016 roku - uśrednijmy sobie zachowanie kursu USD/GBP i EUR/GBP wokół tych dat:

 

201903133GBP

 

Myślę, że można stwierdzić, że w ciągu tych prawie 3 lat, które upłynęły od czasu zaproponowania tej historycznej analogii, spisywała się ona całkiem przyzwoicie. 

Gdyby nadal traktować ją poważnie, to otrzymalibyśmy okolice listopada br. jako moment apogeum wtórnej fali słabości brytyjskiego funta (pierwotna fala słabości miała kulminować 5 miesięcy po referendum; w rzeczywistości osiągnęła szczyt miesiąc wcześniej). Później rozpoczęłaby się wieloletnia fala silnej aprecjacji funta (na powyższym wykresie "widać przyszłość" do jesieni 2025 roku. 

Wydaje się, że powyższy scenariusz dobrze by pasował do w miarę "twardego Brexitu" (już pod koniec marca, czy też później), który wywołałby jeszcze jedną falę osłabienia brytyjskiej waluty kulminującą właśnie jesienią. Później rozpocząłby się wieloletni proces powrotu sytuacji do normy, czyli poziomów kursów walutowych sprzed referendum z czerwca 2016. Oznaczałoby to ok. 20 proc. umocnienie funta średnio wobec dolara i euro do 2025 roku. Ale oczywiście w obliczu panującej niepewności co do dalszego rozwoju wydarzeń, jest to scenariusz wysoce spekulatywny. 

Na koniec ta sama analogia dla brytyjskiego rynku akcji:

 

201903134FTSE100

 

Jak widać rzeczywiste zachowanie FTSE 100 od czerwca 2016 było nieco słabsze niż to sugerowane przez analogię z okresem po "czarnej środzie" z września 1992, ale z drugiej strony obecna wymowa tej historycznej analogii jest bardzo optymistyczna (pod koniec grudnia ub. r. indeks minął odpowiednik dołka bessy z marca 1995). Oczywiście rozsądnie jest założyć, że ta mająca już prawie 3 lata analogia będzie stopniowo słabnąć. Z drugiej strony pasuje to do scenariusza poprzedniego globalnego cyklu na rynku akcji, kiedy to hossa rozpoczęła się w lutym 2016, a kryzys wywołany brytyjskim referendum z czerwca 2016 wywołał jedynie korektę pierwszego impulsu wzrostowego. 

 

Podsumowanie: gdyby przedstawioną w czerwcu 2016 analogię referendum z sprawie Brexitu do "czarnej środy" z września 1992, kiedy to funt wypadł z Europejskiego Systemu Walutowego, traktować nadal poważnie, to wynika z niej sugestia apogeum wtórnej fali słabości funta w okolicach listopada br. i rozpoczęcia później wieloletniej (do 2025 roku?) normalizacji kursu brytyjskiej waluty względem dolara i euro, która oznaczałaby średnio ok. 20 proc. aprecjację funta. Ta sama analogia zastosowana do rynku akcji sugeruje, że czas na bessę już się skończył, a ewentualne zamieszanie wywołane Brexitem okaże się jedynie korektą rozpoczętego już cyklicznego impulsu wzrostowego. Oczywiście powyższy scenariusz należy traktować jako wysoce spekulatywny. 

 

 

Komentarze (60)

Dodaj komentarz
 • lastkura

  Wyniki realnego zarządzania analfabetów ekonomicznych i matematycznych z Kghm -20 MLD PLN. Jak zwykle pieli o życiowej okazji i dołku cyklicznym , który okazał się szczytem .

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Po żołniersku to będzie...//

  No tak, ale nas chłodnych badaczy interesuje, że istnieją poważne poszlaki na poziom ponad hegemoniczny w piramidzie.
  Mamy alternatywę wojenną, analogicznie jak analogię wyborczą.
  Bez względu na to, kto wygra wojnę (wybory), będzie ona wygrana.
  Trudno oczekiwać, że ''tym razem będzie inaczej'', co wiemy z giełdy.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Błąd.

  Mamy aletrnatywę wojenną, analogicznie jak alternatywę wyborczą.
  Za dużo trudnych wyrazów you know.

 • zulus_chacka

  @lastkura

  Prosze ,badzmy dorosli. Ta sytuacja to zwykly legalny ,,przelew,, kasy z portfela jednego biednego do drugiego bogatego ktory pociaga za sznurki. Ludzie ktorzy podjeli decyzje o tej inwestycji dobrze wiedzieli co robia. Dostali jakas ,,marchewke" za przepchiecie tej decyzji.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Chyba nikt już nie wie o co chodzi w tym brexicie i jak się to skończy.
  Pozornie.
  Ojrounia gwarantuje prawo wychoda, ale exit następuje po latach negocjacji. Normalnie ten okres negocjacji potrzebny jest na takie przemodelowanie demokratycznej (of course) sceny politycznej kraju wychodzącego przez RSHA, żeby kolejne jego władze zrozumiawszy konieczność dziejową, jednak zrezygnowały z exitu. Musi się to tak odbywać, bo unia nie ma wojska, które problem kontrrewolucji mogłoby załatwić w try miga.
  Aaale w tym przypadku ''złapał kozak tatarzyna a tatarzyn za łeb trzyma''. Zamieast zmiany sceny w dumnym Albionie mamy zmiany scen w krajach ojro. ''Faszystowska'' Italia, rewolucyjna Francja, rozpadająca się Hiszpania no i Rzesza dezorganizująca się w sposób uporządkowany, że o naszym sławnym kraju mającym znowu jakiś tajny pakt z Londynem, nie wspomnę.
  Londyn jednak jest silniejszy. To nie Londyn się zmienia, tylko ojrounia.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No, no, bardzo zgrabnie to Waszmość napisałeś.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  O wojnie czy o unii?

  Jeśli chodzi o tą zasadę alternatywy wojennej (USA - Chiny), to tym razem też wszystko się może zmienić, żeby nic się nie zmieniło, a może będzie nawet bardziej you know.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //...a może będzie nawet bardziej you know.//

  Mam wrażenie, że po każdym wielkim konflikcie jest ''bardziej''.
  Z wyjątkiem niektórych lokalnych wojen na peryferiach typu wojna hiszpańska 36'-39'.

 • guyfawkes13

  @Zulus Chacka

  //Dostali jakas ,,marchewke" za przepchiecie tej decyzji.//

  Bez przesady, świecowi? Najwyżej napiwek w pudełku po butach.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  O Unii. Z tym o wojnie zresztą też.
  " tym razem też wszystko się może zmienić,żeby nic się nie zmieniło"
  W zasadzie tak powinno być, ale coś mi mówi,że tym razem może być inaczej. Cholera nie mogę się do końca wyzbyć pewnej dozy naiwności, ale i nie chcę. :)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Cholera nie mogę się do końca wyzbyć pewnej dozy naiwności, ale i nie chcę. :)))//

  Ja też nie chcę. Także w ramach alternatywy wyborczej. Zresztą jeśli nawet globalnie nie byłoby różnicy, to lokalnie różnice są i to nawet istotne, jak różnica pomiędzy posiadaniem CPK, portów itd, a nieposiadaniem. Lokalnie różnice mogą być duże.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Lokalnie różnice mogą być duże.//

  Np. II RP mogła być i mogła nie być. A jednak była(...).

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Lokalnie różnice mogą być duże"

  Aż tak naiwny to znowu nie jestem. :))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Filozofia i święta Teologia uczą, że wszystko, co się dzieje w czasie, ma swój kres, nawet największy interwał kiedyś się kończy. Nie można nic nie robić, trzeba wykorzystywać okienka geo i chronopolityczne do zbierania się do kupy, aby być w dobrej kondycji, kiedy obecny paradygmat ... pokryje rdza.
  www.youtube.com/watch?v=kZuYff81-Fc

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie wolno tracić Nadziei i zakopywać talentów.
  No właśnie, czas do roboty.:))

 • arhplusminus

  @zulus_chacka

  Na upartego można doszukać się pewnej analogii między ówczesną sytuacją KGHM, a obecną sytuacją PL.

  " ... decyzja o zakupie akcji Quadra FNX została podjęta, kiedy KGHM dysponował znacznymi zasobami wolnych środków finansowych. "Rentowność KGHM za rok obrotowy 2011 wyniosła 50 proc. i wynikała z wysokich notowań metali oraz sprzedaży akcji Polkomtel S.A. Kwota aktywów obrotowych KGM przekroczyła wówczas 18 mld zł, w tym środków pieniężnych i ich ekwiwalentów - kwotę 13 mld zł." - z raportu NIK.

  Wniosek - były pieniądze, duże pieniądze, więc znaleźli się obrotni, którzy wyprowadzili kasę ze spółki i z PL, stąd sprawa Quadry.

  Analogia - aktualna sytuacja budżetu państwa (chyba najlepsza po 89), są pieniądze, duże pieniądze, więc znaleźli się obrotni, którzy chętnie wyprowadzą kasę z PL (roszczenia dotyczące mienia bezspadkowego).
  Tylko, że tym razem pieniądze zostały już zagospodarowane, tj. przeznaczone na programy socjalne i wspierające demografię.

 • arhplusminus

  Tymczasem na WIG20 od kilku dni, przy małych obrotach, ogon macha psem w sposób tak spektakularny, że niewidomy by to dostrzegł.

 • guyfawkes13

  @Arthplusminus

  //...pieniądze zostały już zagospodarowane, tj. przeznaczone na programy socjalne i wspierające demografię.//

  I to wspiera też gospodarkę.
  To są tzw. fakty dokonane, w taki sposób, żeby zainteresowanie ich obroną było powszechne. Nawet gdyby miniony reżim świecowy nastał znowu, to ujdzie mu płazem operacja typu skok na OFE.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  " I to wspiera też gospodarkę"

  Chyba IV Rzeszy. : )))

 • arhplusminus

  @guyfawkes13

  Też prawda. I każde ugrupowanie polit. dwadzieścia dwa razy pomyśli zanim odbierze ludziom (dzieciom) od ust. A już zupełnie nie przejdzie uzasadnienie, że prawem kaduka musimy się wykupić za nie swoje winy.

 • mac-erson

  Hmm, dziwaczna US rozbieżność z naszym rynkiem. Zamieniłem S-ki u nas na S-ki na Sp500 i NSQ. Zobaczymy jak manewr się powiedzie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //" I to wspiera też gospodarkę"

  Chyba IV Rzeszy. : ))) //

  Nie można tak podchodzić. Po jednej zaledwie kadencji budżet jest o 1/3 wększy i ta dodatkowa stówa jest wydawana przez miejscowych, zamiast znikać gdzieś w galaktyce. To jest różnica jakościowa. A nie jest znowu tego tak dużo, żeby sobie nie poradzić z deficytem. To jest ''na styk''. A opodatkowanie i tak jest mniejsze niż w unii.

  Braun zauważył jedną ważną rzecz. Państwo nie może być dla swoich ludzi wrogie, tylko przyjazne, żeby ci ludzie chcieli państwa bronić. Problem państwowości jest dla nas kluczowy. W warunkach, jakie są, rząd podjął najbardziej optymalne rozwiązania państwowotwórcze i narodowe. I nie ma co wybrzydzać w oparciu o nierealistyczne utopie.
  Liczą się fakty. Fakty są takie, że 100 mld zostaje u ludzi i w Kraju, w prtach są wielkie inwestycje, projekt CPK postępuje.

 • cebeer

  Tej pisowskie prymitywnej propagandy już się po prostu nie da czytać. Cpk postępuje...tak postępuje, że po 4 latach rządzenia może skoszą trawę na polach pod Baranowem a może i nawet tuż przed wyborami pomalują na zielono.

 • slow2006

  macerson, generalnie przed sobota pisales ze w tym tygodniu sp bedzie chodzil po 2680-2700 jest na 2800 i nadal dobierasz eski, na daxie 11400 pisales ze max, i wiele innych. piszesz co otwierasz, a co sie pozniej z tym dzieje to juz nie, no chyba ze zyskasz to ladnie wszystko opisujesz, kto by czytal dwa tematy temu.

 • slow2006

  Pan kangur tez 2800, 2800, pozniej cos napisal jak po spadku wrocilo pod 2800 ze moze cos mu nie wyszlo, ale co zlego to nie on,

 • guyfawkes13

  @ceeber

  //Tej pisowskie prymitywnej propagandy już się po prostu nie da czytać.//

  To, że fizyczną budowę wielkich przedsięwzięć infrastrukruralnych poprzedzają w Ojropie lata procedur ''papierowych'' i uzgodnień politycznych, to jest sprawa oczywista. Ostatnio okazało się nawet, że CPK (+koleje) jako hub ''łączący Ojropę'' dostanie finansowanie ojropejskie.
  wgospodarce.pl/informacje/61022-mir-z-duzym-sukcesem-w-sprawie-cpk
  A KE uznała, że przekop do Elbląga jest celowy.
  wgospodarce.pl/informacje/60663-bruksela-uznala-potrzebe-przekopu-mierzei-wislanej
  Może nawet ten przekop sfinansują złoża bursztynu?:))
  forsal.pl/gospodarka/inwestycje/artykuly/1402843,w-miejscu-przekopu-mierzei-wislanej-odkryto-zloza-bursztynu-oceni-je-resort-srodowiska.html

  Ja myślę, że to raczej prymitywnej propagandy anty-PIS nie da się czytać.
  No ale zawsze można się pocieszyć niemiecką sprawnością budowy CPK pod Berlinem.:)))))
  turystyka.wp.pl/nowe-lotnisko-w-berlinie-czynne-dopiero-w-2020-r-prawie-dekade-po-czasie-6200387352520833a

 • cebeer

  Póki co, to 4 takie CPKi zostały wywiezione wózkami z Auchana i Biedronki w postaci ordynarnej kiełbachy wyborczej. To i teraz Kaczyński musi stać z wyciągniętą do Merkelowej ręką, coby mu za parę lat dofinansowała parę kilometrów torów. Teodor, gdzie twoja ambicja, gdzie twoja duma ;-)
  Człowieku, dyskusja z tobą jest bez sensu, siedzisz tu 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, wymęczyłeś już wszystkich tą swoją nachalną propagandą. Weź się w końcu przerzuć z tego demo, zacznij w końcu płacić PIT-38 i dokładać się do tortu do podziału, bo tej pisiej bolszewii zabraknie w końcu tych watowskich mafii, które wyciągają jak króliki z kapelusza. Jesteś taka malutka, wirtualna wersja Bartosiaka. Tamten też ciągnął nowe jedwabne szlaki, budował porty i lotniska, tworzył międzymorza i sojusze. Co to był za wizjoner. A jak przyszło co do czego to z podkulonymi ogonem po 4 miesiącach wycofał się do wirtualu. Oczywiście zadecydowały względy osobiste ;-) Nawet nie poczekał do wiosny, żeby trawę skosić.
  www.rp.pl/Transport/190229961-Prezes-CPK-nagle-zrezygnowal-Co-dalej-z-megalotniskiem.html

 • andrzej_stefaniak

  Coraz bliżej hossy na GPW, dlaczego? :

  acemarketu.com/?p=336741

 • guyfawkes13

  @ceeber

  Bredzisz bez sensu. Żal.pl

 • bartalsi

  CPK powstanie, bo pomimo wybudowania Berlin Brandenburg Airport, przepustowość w tym rejonie Europy będize niewystarczająca. Cep może sobie co najwyżej poujadać, widocznie taka jego natura.

 • cebeer

  A ten bursztyn na mierzei wiślanej, który sfinansuje port w Elblągu to już z gatunku tych o towarzyszu Stalinie. Strach się bać co wytryśnie jak zerwą pierwszą warstwę ziemi pod Baranowem.

 • guyfawkes13

  @cerber

  //Strach się bać co wytryśnie jak zerwą pierwszą warstwę ziemi pod Baranowem.//

  Za minionego reżimu to dopiero tryskało, tylko w drugą stronę.:))
  Została wam tylko propaganda dla ciemniaków i cudaków.

  nczas.com/wp-content/uploads/2018/05/LGBT.jpg

  Ty nie masz wstydu, ja nie mam czasu, więc chyba dobrze się składa?

 • bartalsi

  Pierwszy mały pakiecik Tauronka wpadł. PGE zaczynam zbierać od 10zl. Analogicznie inne spółki energetyczne. Jest ryzyko że energetyka spadnie na poziomy z września ub. r., ale mam to w planie i wtedy po prostu dokupię.

 • konsultant121

  To będzie szczyt hossy na SP500 czy nie będzie?

 • cebeer

  W poprzednim roku z mojego pit38 - bo o tym jest ten blog - pisia bolszewia kupiła sobie głosy rodziców ponad 15-ga dzieci. Za to nie wybudowała nawet metra kwadratowego CPK i nie zrobi tego przez następne 4 lata. Zacznij trochę szanować tych, którzy dokładają realne pieniądze do wspólnej kasy, skoro sam nie potrafisz tego robić.

 • arhplusminus

  @konsultant

  Tak, podwójny?

 • lastkura

  Zarabiają to panie z Nbp i wszelkiej maści prezesi typu Kghm . Poziom kompetencji ludzi od ryzyka i ich szefów jest znany . Vix był najwyżej w historii 24 october i póżniej 6 marca 2009 przy dywergencji z indeksem,dlatego otworzono specjalnie linię kredytową na wypadek kryzysu który był [ zrobiono to w kwietniu] . Oczywiście skutek jest co najmniej tak niezmienniczy jak przyczyna - inaczej zrezygnowano ze specjalnej linii kredytowej w listopadzie 2017 [ do tej pory bulono za gotowość ] kiedy vix szorował po najniższych poziomach w historii [min 8,59] by 9 lutego 2018 wystrzelić na 52 .

 • lastkura

  Oczywiście optymalizacja wtopy i zamknięcie pozycji z maksymalną stratą to niespotykany folklor , dlatego wszyscy ministrowie dostali duże nagrody za trudy swojej ciężkiej pracy. Tak buduje się autorytet banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej . Ale kogo to obchodzi , że przez 3 lata ceryfikaty na co2 były po 5-6 eur a teraz po 25 . ZABULĄ WSZYSCY - OCZYWIŚCIE NIE CI ODPOWIEDZIALNI ZA SZACOWANIE RYZYKA . Tak kończy się zlikwidowanie obowiązkowej matury z matematyki na 20 lat .

 • lastkura

  Wraz z Polską specjalną linię na dnie sprezentowały sobie Wenezuela i Meksyk .A ty myślisz ,że w jakim kraju żyjesz ?

 • mac-erson

  @slow
  Piszę na bieżąco zrealizowałem zysk z 1/3 pozycji
  Podebrałem je spowrotem ok, 50 pkt. wyżej i obecnie dodaję S-ki
  na razie wszedłem na straty.
  Gram na korektę nieregularną w US.

 • red.007

  Patrząc na wykres MWIG,wychodzi mi na dniach zakończenie korekty wzrostowej rozpoczętej w październiku.
  stooq.pl/q/?s=mwig40&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  W połączeniu ze spadającym od lutego W20 dawałoby to ekspozycję na spadki szerokiego rynku.
  Podpowiadają mi to wykresy i dla mnie jest to wystarczające.Natomiast ciekawe na co zrzucą winę "analitycy".
  Pewnie jakiś powód wymyślą,bo okoliczności znajdą wiele, np.Brexit,Chiny,czy co tam mają na bieżąco.

 • wojm

  @mac-erson
  Mój scenariusz bazowy zakłada przebicie strefy oporu 2790 - 2824. Wydaje mi się, że powyżej tej strefy jest sporo SL. Jeśli to zrobią w cenach close, to do szczytu nie będzie już mocniejszej korekty, a opór zamieni się we wsparcie. Od 10.2018 upieram się przy cyklu prezydenckim w USA grając L, a broniąc się S (różnica w wielkości pozycji) i póki co L płaci mi więcej niż S. Na tłuste S przyjdzie czas, jak przebiją historyczne szczyty. Co będzie czas pokaże.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Liczą się fakty"
  Fakty są takie,że albo PIS wywiąże się z zawartej umowy i zapłaci 300 mld USD Eskimosom z Judei albo już się może żegnać z władzą.
  Moim zdaniem zapłaci, a Waszmość zdaje się umyślił sobie,że ich przechytrzy.

 • mac-erson

  @wojm
  Twój scenariusz wydaje mi się bardzo mało prawdopodobny.
  Analizowałem wykresy tygodniowe podobnych sytuacji.
  Obecnie jesteśmy w dywergencyjnym podbiciu przed większą korektą. Takie występowały bardzo często i ich zasięgi były różne (max. 2% od poprzedniego szczytu czyli zasięg wzrostów można ocenić do max. 1.5% co by oznaczało na Sp500 max. poziom 2850-2860). jestem przygotowany nawet na najgorszy scenariusz z ewentualną dokładką S w przedziale 2830-2840 i końcowe 2850-2860 jeśli tam by chcieli dojechać. Szczyt powinien się rozegrać max. w ciągu 3-5 dni.

  Co ważne w każdym przypadku spadek był poniżej poprzedniego istotnego dołka czyli w naszym przypadku poniżej 2726 ale często schodziło 1-2% niżej co by oznaczało strefę 2680-2700.
  Mam czas poczekam na spadki z kulminacją na początku maja. Spadek ten powinien być dwustopniowy tak więc na pewno będę w środku cyklu chciał zamknąć część pozycji

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A widziałeś Waszmość tą ''umowę''?
  Żeby coś zapłacić, to najpierw trzeba to mieć, a rząd od razu pozbywa się wszystkiego.
  To za minionego reżimu szły transfery, czyli odwrotnie.
  Ponadto jest prawdopodobna ekshumacja w Jedwabnem. Coś się Wszmościna hagada chyba jednak nie za bardzo klei.:))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A tak w ogóle, to przez lata była mowa o 60 mld $.
  Jak sobie to Waszmość pomnoży przez kurs dolara to wyjdzie Waszmości w przybliżeniu wielkość luki VAT, co to jej za minionego reżimu nie można było zamknąć, a teraz nie ma z tym problemu.
  Podobnie było z oscylatorem Art B, który sfinansował most.

  Czy Waszmość nie uważa, że myśmy już te 60 wagonów zapłacili?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  I może na tym polegała zmiana władzy w 2015 przez partię wewnętrzną, żeby przystać już płacić.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to już inna sprawa.
  No i pozostaje jeszcze kwestia podstolika Intermarium.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  W każdym razie jak widzę przyjemniaczków z komisji do spraw luki VAT, to mam pewność, że żadne destynacje tych cash flow'sów nie zostaną odkryte:))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Jak sobie to Waszmość pomnoży przez kurs dolara to wyjdzie Waszmości w przybliżeniu wielkość luki VAT //

  Ściśle rzecz biorąc to wyjdzie trochę mniej niż 260 mld ale trzeba doliczyć wynagrodzenie dla RSHA no i te wszystkie ''mafie'', które przy tak dużym przedsięwzięciu musiały się pojawić, jak to zawsze na rynku.:))

 • relkame

  @cebeer 4 godziny temu

  W poprzednim roku z mojego pit38 - bo o tym jest ten blog - pisia bolszewia kupiła sobie głosy rodziców ponad 15-ga dzieci. Za to nie wybudowała nawet metra kwadratowego CPK i nie zrobi tego przez następne 4 lata. Zacznij trochę szanować tych, którzy dokładają realne pieniądze do wspólnej kasy, skoro sam nie potrafisz tego robić.
  ________________________________________________________________________
  Przykro mi. Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje. Ale co zrobić. Chcieliśmy demokracji to mamy.
  Dzięki za kaskę. W tym roku od lipca będzie jej u mnie dwa razy więcej. Musisz się dwa razy bardziej postarać żeby starczyło. Chyba nie chcesz żeby deficyt nam za bardzo wzrósł??

 • arhplusminus

  @relkame

  :)
  Przy okazji gratuluję.

 • wojm

  @mac-erson
  Jeśli mój scenariusz bazowy nie wypali, to zarobię na S. Dziś stało zlecenie otwierające S poniżej wczorajszego dołka, ale nic nie wpadło, bo mamy up. Cały czas jestem gotowy na S, ale póki co miś jest słabiutki.
  Jakie dywergencje masz na myśli pisząc "Obecnie jesteśmy w dywergencyjnym podbiciu przed większą korektą" i kiedy ostatni raz miały one miejsce ?

 • bartalsi

  Te dzieci nie będą miały teraz gdzie wylądować, kurka wodna.

 • mac-erson

  @wojm
  "Jakie dywergencje masz na myśli pisząc "Obecnie jesteśmy w dywergencyjnym podbiciu przed większą korektą" i kiedy ostatni raz miały one miejsce ?"

  Zobacz sobie MACD, Stochastic na dziennym i tygodniowym:
  Analogiczne sytuacje z ostatniego czasu na SP500 to:

  - jesteśmy połowa kwietnia 2016r.
  - jesteśmy początek czerwca 2009r.

  Spore podobieństwa obecnego ruchu są też do wariantów bardziej negatywnych dla rynku (choć tego nie obstawiam):
  - jesteśmy koniec listopada 2015r.
  - jesteśmy połowa maja 2008r.

  Może i pewnie wystąpi jakaś hybryda obu zachowań. Ale kluczowego dołka należałoby się spodziewać gdzieś na przełomie kwietnia / maja.

 • andrzej_stefaniak

  Ku wzrostom:

  acemarketu.com/?p=336830

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Żeby coś zapłacić to najpierw trzeba to mieć, a rząd od razu pozbywa się wszystkiego".
  To dziwne,że ktoś kupuje rządowe obligacje jeśli tyn rząd nie ma nic. :))
  A tak w ogóle to czyżby rząd pozbył się już majątku narodowego? No to Waszmość niechcący ujawnił gigantyczną aferę. : D.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "A widziałeś Waszmość tę "umowę"? "
  Ja nie widziałem, ale zdaje się widział ją pan Pompeo o czym 14.02.2019 roku przypomniał Naszym "dygnitarzom".
  A tak na marginesie to dlaczego pan Brudziński i Błaszczak ewakuują się do Brukseli?
  Niech mi to Waszmość objaśni, bo zdaje się lepiej orientujesz się ode mnie w tych sferach rządowych. : ))

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/03/Brexit-jako-wstep-do-diamentowego-wieku.html

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ciągle Waszmość piszesz o tej luce VAT podkreślając ,że jest to wielki sukces rządu PIS dzięki, któremu możliwe są ogromne transfery socjalne do społeczeństwa. Prawda jest niestety inna. W latach 2016-2017 luka VAT zmniejszyła się w porównaniu z dwoma poprzednimi latami o kwotę 6,736 mld PLN czyli o 3,185 mld średnio rocznie.
  Waszmość po prostu mylisz wzrost wpływów z VAT z likwidacją luki VAT.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci