Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Wskaźnik wczesnego ostrzegania Citi

bialek.wojciech

Citigroup publikuje co miesiąc dla 22 głównych rynków wschodzących wskaźniki o nazwie Citi Early Warining Signal Risk Index. O jego konstrukcji można sobie poczytać tu.

Wskaźnik dla Polski wyprzedzał w okresie minionych 20 lat zmianę roczną PKB w naszym kraju o średnio 6 miesięcy, przy niezbyt wysokiej korelacji na poziomie -0,5. Jego obecnie zachowanie sugeruje relatywnie łagodne spowolnienie gospodarcze w najbliższych miesiącach. 

 

201902061citirisk

 

Wskaźniki te można próbować wykorzystywać do wyszukiwania potencjalnych punktów zapalnych w uniwersum rynków wschodzących. Na poniższym obrazku umieściłem wykres, na którym każdemu z krajów odpowiada punkt, którego odcięta (współrzędna x) to wartość Citi Early Warning Signal Risk Index dla danego kraju, a rzędna (współrzędna y) roczna zmiana wartości tego wskaźnika. Kraje po prawej stronie wykresu mają się według metodologii Citi charakteryzować wysokim ryzykiem, a kraje po lewej stronie wykresu - ryzykiem niskim. Kraje w górnej części wykresu to kraje, gdzie ryzyko w ciągu poprzedniego roku najbardziej rosło (najwolniej malało), w krajach w dolnej części wykresu ryzyko najbardziej malało (najwolniej rosło). 

 

 201902062citirisk1

 

Jak widać - jeśli wierzyć zastosowanej metodologii -  najwyższym ryzykiem charakteryzowała się w styczniu gospodarka Turcji, Chile i Rumunii. Najszybciej ryzyko rosło w okresie ostatniego roku w Rumunii, Indonezji i Indiach. 

Najniższym ryzykiem charakteryzowały się Rosja, Izrael i Polska. W ciągu ostatniego roku ryzyko spadło w Rosji i praktycznie się nie zmieniło w Korei Południowej . 

Jak widać krajem, który się tu negatywnie wyróżnia jest Rumunia. Najlepiej wypada Rosja, co jest mocno zaskakujące w kontekście ostatniego tąpnięcia ceny ropy naftowej. 

Tradycyjnie zrobiłem sobie wykres "szerokości" koniunktury gospodarczej wykorzystując 22 wskaźniki dla poszczególnych krajów. Wyprzedzał on w okresie minionych 20 lat roczną zmianę PKB w Polsce średnio aż o 11 miesięcy, ale niestety przy bardzo niskim wskaźniku korelacji na poziomie 0,36. 

 

201902063citirisk

 

Równie niską co w styczniu lub niższą wartość tego wskaźnika można był obserwować w lutym-marcu 2012, listopadzie 2008-kwietniu 2009 oraz marcu-maju 2001. Czyli można powiedzieć, że mamy obecnie odpowiednik początku marca 2012 (koniec bessy na WIG-u za 3 miesiące; patrz: "Dwa wachlarze"), początku grudnia 2008 (koniec bessy na WIG-u za 2 miesiące) oraz początku kwietnia 2001 (koniec bessy na WIG-u za 6 miesięcy; patrz "Podobne sprawi podobne?").

Czyli, gdyby to traktować poważnie, to okresem akumulacji akcji na GPW powinien być przedział kwiecień-sierpień br. 

Gdy trzykrotnie w przeszłości wskaźnik ten miał wartość nie wyższą niż obecnie dynamika PKB w naszym kraju spadała 11 miesięcy później do odpowiednio: +0,1 proc. w IV kw. 2012-I kw. 2013, +0,4 proc. w IV kw. 2001, oraz +2,1 proc. w I kw. 2010 (a wcześniej +1,5 proc. w I kw. 2009). Powtórka oznaczałaby całkiem spore spowolnienie w porównaniu do +5,1 proc. w IV kw. 2018, ale ponieważ wzrost gospodarczy w Polsce opierał się ostatnio na popycie krajowym, to można mieć nadzieję, że to oczekiwane pogorszenie koniunktury gospodarczej na rynkach wschodzących nie będzie dla polskiej gospodarki aż tak odczuwalne. 

 

Podsumowanie: 1) publikowany przez Citigroup co miesiąc dla krajów klasyfikowanych jako EM Citi Early Warning Signal Risk Index sugeruje relatywnie łagodne spowolnienie gospodarcze w naszym kraju w pierwszym półroczu br., chociaż notowana w styczniu skala spadku mojego wskaźnika szerokości koniunktury gospodarczej na EM taka jak mniej więcej w lutym 2012, listopadzie 2008 i marcu 2001 sugeruje dłuższe (do końca roku) i głębsze schłodzenie koniunktury gospodarczej (ale wskaźnik ten charakteryzuje się dużą niedokładnością). 2) Analiza zachowania tego ostatniego wskaźnika sugeruje okres kwiecień-sierpień jako optymalny dla akumulacji akcji przed nową cykliczną hossą. 3) Krajem, który z punktu widzenie zachowania tego wskaźnika wypada najgorzej jest Rumunia, zaś ryzyko jest - według metodologii Citi -  najniższe i spadało w ciągu minionego roku w Rosji (co mocno dziwi w kontekście ostatniego tąpnięcia cen ropy naftowej). 

Komentarze (43)

Dodaj komentarz
 • wider_swider

  mac-erson, trzymam kciuki byś trafił bo już na 2320 wychodził Ci szczyt tej fali wzrostowej :) (to nie jest atak, sam też oczekiwałem spadków)

 • lastkura

  Najniższe ryzyko Rosja , Izrael i Polska --- Każdy dobiera argumenty jak mu wygodnie . Cała ekonomia i polityka to jedna wielka ściema dla ślepych kur .

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  //Z ostatniego Twojego malunku wynika że ostatnio po wejściu w srodek chmury tak jak teraz latem 2016r. nastąpiła spora korekta i dopiero właściwa hossa.//

  Ale ja tak nie patrzę, bo co do zasady nie wchodzi się dwa razy do tej samej (identycznej) rzeki.
  Weźmy miedź, układy niby podobne, a jednak trochę inne i obecnie coś tam brakuje.
  invst.ly/9zl9h
  Ale one są w innych miejscach trendu (innego stopnia) i pełnią trochę inne funkcje.
  Fakt, że zachód jest krótkoterminowo wykupiony, ale bez dywergencji, więc będzie jeszcze coś. No a my przecież musimy się wybić z ''2400''.
  Reasumując, może James miał rację, a może nie. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że jeśli wierzymy w trend, to zamiast ''łapania pcheł'' powinniśmy przejść na wyższy interwał i ze wskaźników wykupienia/wyprzedania na wskaźniki trendu.
  Bo jak coś ma iść to pójdzie, a co ma wisieś, nie utonie. No chyba że utonie, ale przecież jesteśmy na plusie, jakby co.
  To rzeczywiście jeszcze nie musi być (silny) trend, ja tylko mówię co ja bym zrobił w takiej sytuacji, i do niczego nie namawiam of course. Każdy sam decyduje o swoich inwestycjach.

 • tinley

  Pozycja Rosji nie dziwi jeśli prawdą są ostatnie doniesienia o tym że dane makro ostatnimi czasy są po prostu naciągane (chyba Bloomberg o tym wczoraj pisał). Wymieniono szefa Goskomstatu i teraz dane są takie jakich car potrzebuje.

 • equinox1976

  coś mi się zdaje ze za chwilę usłyszymy obniżce stop NBP. Ciułacze znów zostaną znów pokopani. Mieszkania będa dalej drożec jak drożaly a gotówka? Cóż.. Warta jest tyle ile słowo dane przez szefa NBP a temu typowi nie ufam kompletnie. Te bezsensowne obniżki stóp które nic nie dają sprawiają jedynie że bogatsi są jeszcze bogatsi a biednym pociąg ucieka. W nagrodę mają miskę ryżu i swięty spokój.

 • terrainahead

  Nie tak szybko prom Pana, najpierw musi gospodara mocno shamować, a Pan Łon zastosuje niestandardowe instrumenty.
  Ciułać w EUR można na ten przykład.

 • mac-erson

  @wider_swider
  Na razie nieco przesunalem poziom docelowy na sp500 na 2745-2750. Pozostałe poziomy bez zmian. Trzymam palca na przycisku ale na razie nie spełnione poziomy może poza miedzią, którą dotarła do wyznaczonej przeze mnie strefy.
  Może to jutro będzie TEN dzień kiedy trzeba będzie wykazać się odwagą.

 • gordon.gekko.pl

  Szanowni Państwo,

  wiozą nas do zamknięcia luki, ale patrząc na świat obstawiam przebicie 2600 w krótkim terminie.

 • tinley

  10-latki amerykańskie od miesiąca na minimach. Indeksy strachu w usa za to bliskie byczym ekstremom. W gudniu jeszcze bliskie paniki. I bądź mądry i zrozum to człeku :-) Nie zdziwiłbym się gdyby była jakaś duża korekta tych wzrostów

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No i co Waszmość pójdzie ten dular do góry? : D

 • smiley

  @terrainahead
  "Ciułać w EUR można na ten przykład."
  I w jaki sposob to ma byc lepsze niz PLN skoro tam stopy sa jeszcze nizsze?

 • terrainahead

  Wybór dla ciułacza jest przecież aż za duży.
  FIDELITY FUNDS GLOBAL BOND FUND A (ACC) HDG (EUR)
  BLACKROCK GF EURO RESERVE FUND A2 (ACC) (EUR
  samych pieniężnych jest, ale masz ciułaczu " łeb i ...j to kombinuj"

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  W tej chwili nie mam zdania. Nic mi nie pasuje.
  fxpro.ctrader.com/c/7XWPn
  fxpro.ctrader.com/c/NXWPn
  fxpro.ctrader.com/c/QXWPn
  fxpro.ctrader.com/c/lXWPn
  fxpro.ctrader.com/c/XXWPn
  Jest konsolidacja i chyba będę próbował na ojro do góry, ale nieciekawie to wygląda.
  fxpro.ctrader.com/c/lXWPn
  fxpro.ctrader.com/c/uXWPn
  Może znajdę sobie coś innego.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Aaa może odpocznę od tego do końca tygodnia, gdzieś wyjadę...
  Dookoła biała bajka zima, niedobry czarodziej mróz gdzieś się zawieruszył...:))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  W drugim zestawie błąd, powinno być H4 i H12
  fxpro.ctrader.com/c/9XWPn
  fxpro.ctrader.com/c/KXWPn
  Wyraźna sytuacja może się wykreować na początku przyszłego tygodnia, jutro mogłoby być odbicie na ojro...ale raczej nietrwałe.

 • karnakufo

  Nasze główne kontrakty jadą na sygnale L po odbiciu od przebitego oporu, który teraz jest wsparciem:
  www.bankfotek.pl/view/2132460

 • wider_swider

  Jakby tak przejechać całą hossę czekając na sygnał, a na korektach wchodzić w S licząc że to wałaśnie teraz to też jest pewnego rodzaju wyczyn :)

 • mac-erson

  @ewiggin
  Podobnie czuję i zauważam, że coraz więcej osób zaczyna wierzyć, że już zaczęła się hossa (może istotnie się zaczęła) jednocześnie zbliża się nieubłaganie dołek 40tyg. (w marcu).
  Czas więc wkrótce zacząć dłuższą korektę (może to już będzie 2-ka, może dopiero C) Czas pokażę.
  Nawet jeśli 2-ka to potrafią być silne i nawet znieść prawie całość zysku z 1-ki.

 • mac-erson

  Jeśli by miała się obecnie zacząć się głębsza korekta to minimalny wymiar kary dla naszego rynku (podwójny szczyt FW20) to zawędrowanie do luki 2290-2300.

 • karnakufo

  @mac-erson
  Po co na siłę wypatrywać zjazdu - nie ma sygnału S to trzeba grac L i zarabiać. :)

 • mac-erson

  Cały czas brakuje mi ostatniej niewielkiej nóżki w górę (SP, NSQ, DAX). Miedź (surowiec) idealnie odbiła się od oporu, może być podejście pod formacje podwójnego szczytu.

 • mac-erson

  @karnakufo
  "Po co na siłę wypatrywać zjazdu - nie ma sygnału S to trzeba grac L i zarabiać. :)"

  To już wyższa szkoła jazdy, ja dopiero raczkuję :)

 • ewiggin

  @mac-erson
  Ech... moja głowa meinstreet krzyczy, żebym brał L i zaczynam się martwić, że ona ma rację a moja ręka grubasa się myli...
  :-)
  A tak na poważnie - rozkręcają się emocje - przejdą opór czy nie, urośnie jeszcze czy wreszcie będzie korekta... ale patrząc na chłodno - ileż razy tak bywało na forum. a sprawa jest zupełnie prosta - jesteś na oporze to bierzesz S - tym bardziej, że cały cykl za tym przemawia. Czy możesz stracić? - Oczywiście - to część gry. Jak przejdą opór, to stracisz te kilkanaście pkt i po kłopocie. ani szczególnie nie zbiedniejesz ani świat się nie zawali, a kolejna okazja do zarobku jest kolejnego dnia. Prosty elementarz.

  P. S. Te powyższe ludowe prawdy to tak, żeby trochę powietrza spuścić z tego emocjonalnego balona, który zaczyna nas dociskać do ściany. ;-)
  Pozdrawiam

 • wider_swider

  karnakufo, takie proste i takie mądre. Gdzie by się nie otworzyło longa to niebawem się zarabia. Piękno trendu polega na łatwości zarobku na nim. Problemem jest tylko (AŻ) psychika. Człowiek jest istotą rozumną i często tego rozumu nadużywa. Zamiast zamknąć oczy i kliknąć, wybiera obawę że zostanie wpakowany w towar na samym szczycie. A przecież SL w obie strony można ustawić z takim samym zakresem punktowym.

  To tyle mądrości. Czas wypocząć, by jutro znów szukać szczytu... ;)

 • fast_market

  USA dojrzewa powoli do korekty:

  www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results

  Nie ma tu ekstremów na wzrosty, ale mało jest bearish więc jest szansa.

 • mac-erson

  @wider_swider
  Ważnym poziomem na Sp500 jest 2716 (poprzedni istotny szczyt oraz linia trendu wzrostowego całego impulsu od grudnia). Jest duża szansa, że ten poziom teraz będzie jeszcze obroniony i pójdzie jeszcze impulsik wzrostowy (może ostatni).

 • wider_swider

  mac-erson, szczerze mówiąc nie za bardzo się emocjonuje S&P bo gram na fw, a ten sobie robi wszystko po swojemu.

 • tinley

  Na dolarze zaczyna się niebezpieczna dla nas faza - teletubisiowata

  zapodaj.net/c27813f145465.png.html

 • lastkura

  Istota kapitalizmu - oszustwo na każdym kroku - mięso z chorych krów z Polski sprzedawano w najlepszych restauracjach w Pradze po 160 pln za porcję . A jak ma się to do prawd nawiedzonych w ekonomii politycznej ? Tu dopiero muszą być jaja .

 • lastkura

  Jako przystawka był rosół ze ślepych kur .

 • mac-erson

  @wider_swider
  Analiza srednioterminowa fw20 bez sp500 Nie da rady. W krótkim terminie nasza giełda jest nieobliczalna dlatego cały czas możemy spodziewać się ataku na nowe szczyty. Ale moim zdaniem max. na co stać byków w tym rozdaniu to strefa 2420-2450.

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  Jakieś nowe wnioski, koncepcje?

 • mac-erson

  @ewiggin
  W ktorym tyg. marca wychodzi Tobie dołek 40tyg.?

 • smiley

  @terrainahead
  Wybór dla ciułacza jest przecież aż za duży.
  FIDELITY FUNDS GLOBAL BOND FUND A (ACC) HDG (EUR)
  BLACKROCK GF EURO RESERVE FUND A2 (ACC) (EUR
  samych pieniężnych jest, ale masz ciułaczu " łeb i ...j to kombinuj"

  No i dalej nie rozumiem w czym to jest lepsze niż PLN? Tak przy okazji ten fidelity to miał w 2018 stratę 4,5% :) Poza tym Ty masz na myśli oszczędzanie w EUR czy inwestowanie? Bo z perspektywy ciułacza, czyli według mojego zrozumienia kogoś kto oszczędza comiesięcznie jakąś tam kwotę z pensji to sytuacja Hansa (EUR) czy Jana (PLN) to tak za bardzo się nie różni, różowo nie jest. Ok, mają więcej fundów etf itd ale to już kategoria trochę inna, nie?

 • lastkura

  Trzeba zrozumieć Jurnego Stefana - on jak prawdziwy patriota i naukowiec nigdy nie kradł a brał tylko w naturze i to w celach [ naukowych ]. Teraz będzie pisał pracę pod natchnieniem prof Geremka HISTORIA PROSTYTUCJI POLITYCZNEJ ŚLEPYCH KUR .

 • lastkura

  Najbardziej zaskakujące nie jest to ,że był rzekomym kapusiem , ale jego aktualne zachowanie pomimo 4 lat więzienia jako więzień polityczny . A może pobyć w więzieniu wszystko wyjaśnia .

 • terrainahead

  @smiley
  No i dalej nie rozumiem w czym to jest lepsze niż PLN? Tak przy okazji ten fidelity to miał w 2018 stratę 4,5% :) Poza tym Ty masz na myśli oszczędzanie w EUR czy inwestowanie? Bo z perspektywy ciułacza, czyli według mojego zrozumienia kogoś kto oszczędza comiesięcznie jakąś tam kwotę z pensji to sytuacja Hansa (EUR) czy Jana (PLN) to tak za bardzo się nie różni, różowo nie jest. Ok, mają więcej fundów etf itd ale to już kategoria trochę inna, nie?

  Ten fund stracił ( rzeczywiście kiepski przykład ), ale średnia dla grupy za 12 mcy. to + 4,5%, zatem inne podobne zyskały, kwestia decyzji jak zwykle. Niczego nie rekomenduję, ale pokazuję alternatywę dla oszczędzania w PLN , jeśli ktoś rozumie ryzyko kursowe. Tu już wchodzimy w inwestowanie jednak.
  Czy jesteśmy w stanie już tylko oszczędzać, bez inwestowania, mając jakąś tam świadomość działania rynków i trochę kapitału? Trudno, trudno.
  Piniondz ma być w błocie, w złocie i w obrocie. :))

 • terrainahead

  @smiley
  Osobowość i psychika człowieka ma tu kluczową rolę. Lepiej nie ruszać tzw. rynku bez świadomości możliwych strat i zrozumienia mechanizmów. Spokój jest bezcenny!

 • lastkura

  Świadomość to racjonalizacja finansowych wtop ślepych kur . Nakupili się już wszyscy na hossę ?

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Ex-Oriente-disinflatio.html

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //Trzeba zrozumieć Jurnego Stefana - on jak prawdziwy patriota i naukowiec//

  //A może pobyć w więzieniu wszystko wyjaśnia .//

  Już lepiej pisz o matematyce, a nie gadaj bzdur w temacie, w którym jesteś najbardziej ślepą kurą.
  Bohater i naukowiec? Tak to przedstawiał pan telewizor???
  Wzruszyłem się.

  Czy Ty wiesz, co znaczył w latach 60-tych zarzut próby obalenia przemocą ustroju? Oznaczał czapę. Jeszcze ponad 20 lat poźniej, o ile rzecz się działa na serio oczywiście, a nie wynikała z gier bezpieki. Bo wtedy można było od razu po wyjściu z politycznego więźnia (na mocy łaskawej amnestii of course), zapisać się na seminarium doktorskie i robić karierę naukową oraz być autorytetem opozycyjnym o światowej sławie. Tak jak to zrobił jurny Stefan, albo tak jak Michnik pisał w więźniu książki (i nawet nikt takiego intelektualisty nie odważył się przecwelić).

  Moje zdanie jest takie: bezpieka po wymordowaniu prawdziwych patriotów, wykreowała sobie opozycię, każdy jej nurt, począwszy od jurnego Stefana. A jak to było z więzieniami potrzebnymi do legendarnego wianka chwały, to pokazuje film po minucie 4,50:
  www.youtube.com/watch?v=jqSJdiKKSgM
  Stąd bierze się teoretyczność państwa i te wszystkie metamorfozy miłości od komunizmu do POstKOmunizmu.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  www.bankfotek.pl/view/2132466
  W fali C w X mamy piatke gdzie 1/3/5 ma się jak 1;1;1.
  Ostatnia 5 fala to 1/3/5 w proporcji 1;1,38;0,5.
  5 w tej ostatniej fali(te 0,5) jest załamana.
  Jak nisko zjedziemy?
  Fala 4 na 2211, koniec klina(ED) 2081.
  Zygzak stycz2018/czer2018/luty 2019/? będzie mieć 0,618 APP na poziomie 2060.
  Może więc 2060-2081?

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  "Ostatnia 5 fala to 1/3/5 w proporcji 1;1,38;0,5"
  Jest i inna wersja 1:2,618:1(założenie złożona fala4).

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci