Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Nieoczekiwany sygnał z Wall Street

bialek.wojciech

Gdyby spektakularne grudniowo-styczniowe jojo na Wall Street, o którym pisałem w piątek, rozegrało się w marcu-kwietniu w związku z kwestią amerykańskich ceł na chińskie towary i Brexitu ("Co jest to drugiej stronie lustra?"), uznałbym to za piękne potwierdzenie wcześniejszych oczekiwań zakończenia bessy na rynkach akcji w spodziewanym terminie następnego dołka cyklu Kitchina (luty-maj 2019). Pojawienie się takiego sygnału 3 miesiące wcześniej wprawia mnie w poważną konfuzję. 

Gdyby gwałtowne odbicie cen akcji w USA w górę było reakcją na faktyczną rezygnację Rezerwy Federalnej z prowadzonego od kilkunastu miesięcy "quantitative tightening", a nie na jedynie obietnicę uczynienia tego w razie potrzeby, również uznałbym to zachowanie rynku za naturalny w takich warunkach sygnał kupna. Na razie skala redukcji wielkości portfela obligacji w posiadaniu FED osiągnęła największy poziom od maja 2008, co raczej nie jest korzystnym dla rynku akcji skojarzeniem ("FED mięknie, ale nadal redukuje wielkość swego portfela obligacji"). 

Gdyby chodziło tylko o samo "jojo" (czyli silny miesięczny wzrost cen akcji bezpośrednio po równie silnym spadku), to można by ten sygnał lekceważyć. Jednakże równie spektakularny rezultat można uzyskać niewielkim kosztem analizując zachowanie wskaźnika obliczanego jako udział różnicy liczby akcji spółek drożejących i taniejących w ogóle notowanych na NYSE akcji ("Advancing-Declining Share").

Dane na temat liczby rosnących, taniejących i nie zmieniających ceny akcji dla giełdy nowojorskiej (NYSE) dostępne są dla okresu rozpoczynającego się w 1965 roku. 

Sam wskaźnik z racji silnych wahań z sesji na sesję jest mało czytelny. 

 

 201902051ADshare

 

Dlatego wziąłem jego 15-sesyjną średnią, która w ostatnich tygodniach zanotowała dwa skrajne odczyty: pod koniec grudnia poziom -26 pkt. proc., zaś 18 stycznia +30,9 pkt. proc.

 

201902052ADshare15

 

W całej ponad półwiecznej historii tego wskaźnika tak szybkie przejście z odczytów niższych niż -23 pkt. proc. do odczytów wyższych niż 23 pkt. proc. zdarzyło się wcześniej jedynie raz - w marcu 2009, a więc na samym początku późniejszej wielkiej hossy, która nastąpiła po wcześniejszej wielkiej bessie:

 

2019020510

 

Jeśli rozszerzymy dopuszczalny okres przejścia pomiędzy tymi skrajnościami do 2 miesięcy dostaniemy jeszcze jeden sygnał na początku marca 2016, a więc w pierwszych dniach ostatniej cyklicznej hossy na rynkach akcji:

 

2019020511

 

Jeśli ponownie podwoimy ten zakres (do 4 miesięcy) pojawią się sygnały z października 2011, września 1970 i stycznia 1967:

 

2019020512

  

Przy 8 miesiącach dostaniemy jeszcze sygnały w lutym 1991 i styczniu 1975:

 

2019020513

 

I wreszcie po rozszerzeniu przedziału, w którym może nastąpić przejście ze skrajnie niskich do skrajnie wysokich odczytów wskaźnika "Advancing-Declining Share", do 16 miesięcy pojawią się jeszcze 2 dodatkowe sygnały: w czerwcu 2003 oraz sierpniu 1982:

 

2019020514

 

Jest oczywiste, że sygnały te w każdym przypadku wyznaczały świetne momenty do średnioterminowych zakupów akcji (co więcej w 6 na 9 przypadkach S&P 500 już nigdy później - jeśli pominąć krótkoterminowe korekty tych pierwszych impulsów wzrostowych - nie był niżej). 

Co z tym fantem - czyli "przedwczesnym" - pojawieniem się bardzo znaczącego historycznie sygnału kupna - zrobić obecnie?  Cóż, prawdę mówiąc nie mam pewności. W generalnym ujęciu zawsze uważałem, że rozpoczęty na rozwiniętych rynkach akcji w styczniu 2018 spadek cen akcji to pierwsza fala (elliottowska fala A) większej wieloletniej nieregularnej korekty, która to pierwsza fala powinna kulminować w ciągu 2019 roku (najlepiej wiosną w trakcie paniki wywołanej eskalacją amerykańsko-chińskiej wojny celnej i Brexitem), a po niej powinna nadejść wzrostowa druga fala (elliottowska fala B) i wynieść S&P 500 na nowe szczyty gdzieś na przełomie 2020 i 2021 roku. Z tego punktu widzenia siła rynku pojawiająca się w 2019 roku nie może całkiem zaskakiwać. 

Z drugiej strony jak na mój gust dotychczasowy spadek był nieco za mały i za krótki ("Wall Street szczęśliwie już za półmetkiem bessy"), a do pełni szczęścia brakuje faktycznych obniżek stóp i rzeczywistego a nie tylko obiecanego złagodzenia "quantitative tightening". Należy pamiętać, że w trakcie bessy z lat 2007-2009 FED rozpoczął obniżki stóp już we wrześniu 2007 (!), a bessa skończyła się dopiero w marcu 2009. W 2008 roku FED zaprzestał redukcji swego portfela obligacji już we wrześniu (po upadku Lehman Brothers), ale bessa skończyła się dopiero pół roku później wraz z początkiem zakupów obligacji ("quantitative easing"). Podobnie podczas bessy z lat 2000-2002 FED zaczął obniżki stóp w styczniu 2001 czyli na całe 21 miesięcy przed początkiem nowej hossy na Wall Street. 

Oczywiście analogie z lat 2007-2009 i 2000-2002 są obecnie nie do końca adekwatne (chociaż uderzające analogie z początkiem 2001 roku wyskakiwały mi tu ostatnio raz po raz), bo jak argumentowałem w tym miejscu kilkukrotnie, obecnie ciągle nie ma poważniejszych sygnałów sugerujących bliskość gospodarczej recesji, ale jednak zrywanie się do nowej cyklicznej hossy raptem po spadku szans na kolejne podwyżki i obietnicy złagodzenia QT w bliżej nieokreślonej przyszłości to jednak przesada. No i ciągle nie znamy rozstrzygnięcia kwestii amerykańsko-chińskiej wojny celnej i Brexitu (ale oczywiście kluczowi uczestnicy rynku, którzy mogą wpływać na zachowanie cen akcji, mogą je już znać). 

Na razie więc nie pozostaje mi nic innego niż przyznać się do konfuzji wywołanej przesadnie jak na mój gust entuzjastycznym zachowaniem rynku w okresie po Bożym Narodzeniu i czekać na kolejne sygnały, które być może wyklarują sytuację. 

 

Podsumowanie: podobne do ostatniego zachowanie 15-sesyjnej średniej wskaźnika "Advancing-Declining Share" w okresie minionych ponad 50 lat zawsze pojawiało się w świetnych w średnioterminowej perspektywie (i zazwyczaj w długoterminowej perspektywie) momentach do zakupów akcji na Wall Street (w krótkim terminie następnych kilku tygodni po takich sygnałach pojawiały się niekiedy korekty spadkowe). Pojawienie się takiego sygnału tak wcześnie w obecnym cyklu i na tak wysokim poziomie S&P 500 jest sporym zaskoczeniem i chyba na razie rozsądniej się wstrzymać z jakimiś ostatecznymi deklaracjami co do przyszłości. 

 

 

Komentarze (56)

Dodaj komentarz
 • arthec_s

  Znamienne, ze ten sygnal nie wystapil w 2001, do ktorego Pan czesto porownywal obecna sytuacje.

 • tinley

  "ale oczywiście kluczowi uczestnicy rynku, którzy mogą wpływać na zachowanie rynku, mogą je już znać"

  Nie chciałbym dorabiać sobie teorii do faktów ale moze to własnie tłumaczyłoby wczorajszą konsternację niektórych komentatorów zza oceanu, którzy zauwazyli dziwne zachowanie indeksów. Ceny rosną, ale napływy do funduszy inwestycyjnych są ponoć żadne właściwie. Czyli amerykańska ulica w tym rajdzie styczniowym nie uczestniczy.

 • tinley

  A propos FED - poczytałem sobie komentarze z USA dot. spotkania Powella z Trumpem. Niektórzy mówią ze to kwalifikuje się do usuniecia Powella z urzędu gdy tymczasem w POlsce szef NBP i RPP chadza sobie do własnej partii naopłatek, pielgrzymuje na Nowogrodzką cichaczem i sprawę Sokala załatwi ' we własnym partyjnym gronie". Jednak Polska to jest dalej kacykowo.

 • dino54

  @macerson
  Niech Pan zobaczy na stooq za ostatni miesiac czy dwa miesiace na spolki notowane na gwp pierwsza 100 spolek pierwsza spolka dala ponad 200% a setna 10,5% w ciagu miesiaca .To moze jednak cos sie zmienilo na GPW?Kiedy tak ostatnio bylo?

 • bartalsi

  Ogólna konfuzja i bieganie ślepej kury. Patrząc na PGE (już pisałem że to jest wskaźnik wyprzedzający dla energetyki) sprzedałem TPE i ENA. Teraz się czaję żeby kupić znowu.

 • ewiggin

  @wider_swider

  No i stało się - moja głowa meinstreet emocjonalnie przechodzi na stronę byków. Od dwóch dni kusi mnie na L-ki.
  Moją rękę grubasa bardzo to cieszy ;-) bo może wreszcie zanosi się na spadki. No i jeszcze ten wpis - bądź co bądź - byczy pana Wojtka.

  A jak tam Twoje rozdwojenie jaźni się miewa?

 • wider_swider

  ewiggin , moim zdaniem coś się zmienia od mniej więcej tygodnia. Wykazujemy słabość, co się wcześniej nie zdarzało. To, że Pan Wojciech nieco stracił przekonanie do swojej koncepcji odbieram jako dobrze wykonaną pracę przez rozgrywającego. O to chodzi by inwestorzy uwierzyli na szczycie.

 • ml.36

  @WB
  Do A w tej koncepcji na 500, potrzebna jest 3. Ta którą widzimy chyba jest
  trochę krótka, pozostaje podwójna/nieregularna.
  A może jest jednak inaczej :) Taki DAX zaświecił dołkiem tygodniowym 10 tyg.
  wcześniej i analogicznie próbuje skrócić cykl w miesiącach (jeżeli ten tydzień
  zamknie na maksach to otrzymamy lewą translacje), z innej strony
  po rocznej dystrybucji i solidnym spadku do góry bez zebrania towaru? Dziwne.
  Na 500 jednak, bardzo ważne dywergencje mają się dobrze.

 • ewiggin

  @wider_swider
  No też tak sądzę.
  Amerykanie rosną a świat łącznie z nami idzie w bok czekając na korektę. Obecnie w USA jesteśmy w okolicach 61,8 fibo całego spadku od stycznia do grudnia 2018 r. W 40 dni niemal 400 pkt wzrostu po ścianie strachu... ale nic nie trwa wiecznie.

 • terrainahead

  Rynek rośnie szeroko, bo jest zetefizowny, dlategoteż nie ma napływu do TFI.
  Uważam, że już znaczących wzrostów nie będzie ( max 2800 ). Może pojawić się wielomiesięczny trójkąt i dopiero wybicie.

 • guyfawkes13

  @WB

  Chciałem Pana przeprosić za mój ostatni tekst do Pana. Nie myślę tak, jak napisałem, ale sam Pan widzi, że imputowanie piłsudczykowi ruskich etykietek, to igranie z ogniem:)))
  Obu nam zależy na Cywilizacji.

  Niewidzialna ręka rynku maluje od dawna spadkowe trójki i wzrostowe piątki, to jak ma spadać? Szacowałem wzrost na jakieś 26000 na DJu, potem dłuższa kosolidacja (dwójka) itd. Może być nawet okolice 27000 (po korekcie płytkiej wewnątrz jedynki?).
  fxpro.ctrader.com/c/tnWPn


 • bartalsi

  Jak się sprzedało, to się taniej kupiło :)

 • lastkura

  27 april 2015= 24 january 2019 [ na wigu 20 ]. Kiedy odpowiednik 20 maj 2015 na gieldach usa ---ARGUMENTY ZA I PRZECIW MÓJ BLOG JUTRO ŚRODA 6 LUTY 2019 GODZ. 20 00. crashesalgebra.blogspot.com/

 • wojtekbezmajtek

  NO I ZA CHWILĘ BĘDZIE po HOSSIE.

 • tinley

  a co ma być za chwilę? Piekło rozmarznie?

 • kanoniers

  Zastanawiałem się cały czas czego brakuje żeby zaczęła się prawdziwa bessa albo chociaż konkretniejsze spadki...
  Ano chyba tego że ciągle czytało się że takie są oczekiwania, każdy tylko odliczał dni kiedy nastąpi krach a teraz ... sielanka i Eldorado gdzie się ucho nie przyłoży to prognozy nowych szczytów
  Hmmm... Czyzby niedługo byl znów moment zaskoczenia as usual ;)

 • karnakufo

  Nie ma sygnału S w Ameryce ====> HOSSA

 • red.007

  KGH sprzedany po 99 zł.

  "red.007
  Zakupy KGH po 83,50.
  Stop na 78,98.
  2018/10/11 10:23:40"

  Zysk brutto 18,6%

  Wcześniejsza akcja wyglądała tak:

  "red.007
  Weszło zlecenie kupna na KGH po 82.
  Aktywację stop lossa ustawiłem na 81.
  2018/09/12 17:53:24 "

  "red.007
  ...Bedzie zlecenie sprzedaży na poziomie 89,80,oczywiście jeśli kurs zachce tam dotrzeć.
  2018/09/21 09:22:33 "

  Dotarł 6 gr wyżej .
  KGH sprzedany po 89,80.

  Zysk brutto 9,5%.

  Łączny zysk (kapitał+ zysk)
  bardzo brutto 29,86%.

  KGH zrealizował moje założenia:

  "red.007
  ...Jeśli chodzi o KGH a jestem nim żywo zainteresowany,podpowiem tylko,że wzrost od październikowego dna jest tylko korekcyjny.Kiedyś o tym szerzej napiszę.Tak czy siak nie powinien w obecnym swingu wyjść na trwale nad 105.
  2019/01/13 07:51:36"

  "red.007
  KGH robi korektę płaską i we wzroście od styczniowego dołka widzę go przynajmniej na 98...
  2019/01/13 10:47:49"

  Nie sądzę aby KGH powiedział ostatnie słowo.
  Czekam na korektę,jej struktura i zasięg podpowiedzą mi o dalszych możliwościach inwestycyjnych. • tinley

  'Nie ma sygnału S w Ameryce ====> HOSSA'

  byle tylko nie skończyło się tak jak rok temu i płaczu potem nie było że nikt nie ostrzegał :-)

 • mac-erson

  No cóż Ameryka dojechała do moich poziomów docelowych (Sp500 2730-2740, NSQ ok. 7000). Palec na przycisku :)

 • wider_swider

  red.007, rewelacyjny RR - mistrzostwo, gratulacje.

 • klawiszznadodry

  Analiza historii giełdy nie może być panaceum na zrozumienie obecnej sytuacji na rynkach akcji.
  1. Zbyt mało zależy od rozsądku albo jego braku inwestorów natomiast zbyt wiele od wąskiej grupy rozdającej karty w świecie pieniądza.
  2. Środowisko zmieniło się totalnie. Nigdy do tej pory nie mieliśmy do czynienia z hiperbolicz-nym drukowaniem pieniędzy bez pokrycia i łataniem dziur finansowych państw za wszelką cenę przez banki centralne. Nigdy dotąd przeciętni obywatele nie mieli możliwości zadłuże-nia się pod zastaw swojego przyszłego życia (np. studenci w USA).
  Gdy tylko giełda będzie słabła politycy z bankowcami rzucą dosłownie wszystko co można na pożar-cie, nawet jeżeli będzie to jawny kretynizm. Trump obniżył podatki, teraz FED prawdopodobnie po-wstrzyma Czarne Stopy. Za jakiś czas zapewne (jak akcje zaczną spadać) obniży Stopy pójdą na dół. A potem, pewno znowu obniżą podatki, potem Stopy będą ujemne a dlaczego NIE! W Europie już są. Tak czy owak kiedyś zostanie im tylko modlitwa tylko kiedy?
  Chłopaki poszły na całość.

 • dociekliwy54

  @klawiszznadodry
  Bo to Panie piniądz długiem jest;).

 • dociekliwy54

  @red.007
  Gratuluję.

 • tinley

  O ile mnie pamięć nie myli to studenci w USA zadłużają się na stałą stopę i te kredyty są w jakiś sposób gwarantowane przez rząd wiec to nie jest jakaś Hatakumba dla świata finansów. Po takich szaleństwach byłbym bardzo ostrożny we wchodzeniu z większymi pieniędzmi na rynek akcji. Przynajmniej porządna korekta się nalezy. natomiast już tu pisalem o scenariuszach i jak widac być może ziszcza się scenariusz gdzie z błogosławieństwem FED lecimy w następną hossę, ale i tak raczej oczekiwałbym wkrotce jakiegoś ruchu w dół. Ciekaw też jestem jak rynki zareagują jak pojawią się jeszcze gorsze dane z gospodarek. na wieść o prawie recesji we Włoszech rynki dziś wystrzeliły w Europie. Co to więc będzie jak się pojawią problemy z obsługa włoskiego długu? Wzrosty po niebo prawdopodobnie

 • mac-erson

  red.007
  Szczere gratulacja. Super wyczekałeś

 • mac-erson

  @dino54
  Zgadza się, zmieniło się w końcu ruszyły maluchy, ale pierwsza jaskółka nie czyni wiosny ;)

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy
  @Podczaszy
  @Klawisz

  //Nigdy do tej pory nie mieliśmy do czynienia z hiperbolicz-nym drukowaniem pieniędzy...//

  To jest naturalna konsekwencja systemu pieniądza-długu, psujących rynek banków centralnych i socjalizmu.
  System jest matematycznie i politycznie katastrofalny, tzn. prowadzi do katastrofy jako swojej konsekwencji z konieczności.

 • guyfawkes13

  @007

  Graty, ale ja bym jeszcze poczekał.

 • red.007

  @wider_swider
  @dociekliwy54
  @guyfawkes13
  Dziękuję.
  Ze swojej "byczości"nie rezygnuję.
  Zachowam ją póki jesteśmy powyżej 2310.
  Pachnie mi okolicami końca impulsu rozpoczętego początkiem stycznia.
  Zatem jeśli miałaby być korekta,co wcale nie musi być tak bardzo oczywiste,to powyższy poziom musi być respektowany dla zachowania rynku byka.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=5m&t=c&a=ln&b=1

 • idmmaximus

  Ja tylko czekam red na gratki w Twoim kierunku od konsultanta mysle ze Tobie sie one naleza .....

 • smiley

  @red.007
  Rowniez dolaczam sie do gratulacji.
  A skad Ci wychodzi 2310? Pytam z czystej ciekawosci, bo ostatnio wszedzie kazdy (analitycy, maklerzy, blogerzy) podaje poziomy konca bessy, poczatku hossy, konca korekty i kij wie czego jeszcze a dzienym trafem kazdy podaje inne:)

 • mac-erson

  Stawiam obecnie na cofkę na Sp500 ze strefy 2730-2740 do poziomu 2620-2630.

 • red.007

  @smiley
  Proszę się poziomem 2310 absolutnie nie sugerować.
  Jest to tylko punkt widzenia w przypadku poprawnej tezy o impulsie od początku stycznia i wówczas poziom ten jest końcem fali 2(płaskiej nieregularnej) po 14 stycznia,widać tu:
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1m&t=c&a=ln&b=1
  Ogólnie ten "dziwny"wzrost od dołka październikowego jest bardzo wielowariantowy.Tutaj formacyjnie wszystko jest dozwolone,łącznie ze wszystkimi TUK-ami świata.Jest sporo racji w uwadze Frienda,że za wcześnie.Ja prawdopodobnie po korekcie,jeszcze jedno wejście w akcje zaliczę.Moja dzisiejsza sprzedaż nie jest żadną sugestią,zakładam odkupienie taniej.

 • lastkura

  Rzekomo dobrowolne uczestnictwo w PPK . Trzeba złożyć oświadczenia i 6 podpisów, że nie chcemy w tym uczestniczyć , nie chcemy premii na dzień dobry 250 pln , premii co rok ....... . Jak ktoś się wypisze z tego z czego się nie zapisał to po 4 latach automatycznie jest wciągany na listę . Musi więc złożyć oświadczenie ... . Coś na wzór lekcji religii . Buczek i towarzystwo już skacze z radości ,że znaleźli sponsorów . Tak jak zwykle ci co niewiele wiedzą o rynku chcą decydować za nas .

 • konsultant121

  @red
  No oczywiście że ode mnie też się Tobie należą gratulacje. Kilkanaście % w kwartał na KGHM to dobry zysk !

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  // Coś na wzór lekcji religii.//
  Daj już spokój z tą religią, inteligentny człowiek powinien znać religię.

  Ale to jest fakt, że jeśli emerytury zależą od giełdy, to kończy się rynek, a zaczyna polityka. Jeszcze pół biedy, jak dotyczy to hegemona, który pada dopiero na końcu. W państwach teoretycznych emerytury obowiązkowo zależne od giełdy to szaleństwo.
  Niech sobie ludzie grają ile chcą na giełdzie na zdarowie, ale prywatnie.


 • konsultant121

  39 tygodni spadku WIG20 (styczeń-październik 2018) (3*13tyg.)
  13 tygodni wzrostu (październik 2018-luty 2019?)
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • smiley

  @red.007
  Nie jestem pewien czy nadazam ale okreslasz swoje "bycze nastawienie w srednim terminie" na podstawie poziomu widocznego na wykresie z interwalem 2h? Sam wspominasz o korekcie (kto o niej teraz nie wspomina....), a przeciez taki ruch moze trwac nawet kilka tygodni no i w takim wypadku ten Twoj poziom moze byc dosc zapomniany, nie uwazasz?

 • guyfawkes13

  @Smiley

  Przed jakąś sensowną korektą trzeba się jeszcze wreszcie wybić z tego ''2400''.

 • lastkura

  Dobrowolność datków ma u nas długą i piękną tradycję . Po wojnie ta dobrowolność dotyczyła wszystkich pracujących w kraju na rzecz odbudowy Warszawy . Zawsze jakieś wyższe cele- przyczyny dla ślepych kur ze skutkiem do prywatnych kieszeni .

 • gordon.gekko.pl

  Panie Wojtku,

  większość zapakowała się już na S analizując forum Pana, bankiera, parkietu i innych, czyli wolumen mówi prawdę, z tą jego ostatnią dziwną zmiennością i rozmiarem, że zamiarem rynku, w mojej skromnej ocenie, na przewiezienie rynku na nowy poziom L i przewiezienie gawiedzi

 • red.007

  @smiley
  To jest tylko fragment i dotyczy pojedynczego impulsu.
  Zagadka,co mamy wyrysowane między 14 a 21 stycznia?
  Jak zgadniesz,to będziesz wiedział dlaczego dzisiaj "zaryzykowałem" sprzedaż:
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=1m&t=c&a=ln&b=1
  Jak nie zgadniesz,to ja Ci niczego bardziej nie wyjaśnię,bo może chodzimy różnymi drogami,co też wcale nie jest złe,ważne aby do celu.

  @konsultant121
  Dzięki.

 • guyfawkes13

  @007

  Chyba oddałeś startujący papier my Friend. Zdaje się, że była mowa o tym, że dobry będzie luty? Co tam drobne korekty, trzeba było przejść na wyższy interwał. Teraz będzie strach kupować:))
  invst.ly/9zg27
  invst.ly/9zg31
  invst.ly/9zg3j

 • guyfawkes13

  invst.ly/9zg6f

 • mac-erson

  @guyfawkes13

  Z ostatniego Twojego malunku wynika że ostatnio po wejściu w srodek chmury tak jak teraz latem 2016r. nastąpiła spora korekta i dopiero właściwa hossa.

 • tinley

  "Ale to jest fakt, że jeśli emerytury zależą od giełdy, to kończy się rynek, a zaczyna polityka. Jeszcze pół biedy, jak dotyczy to hegemona, który pada dopiero na końcu. "

  Świnto prawdo. USA mając giełdowego balona nie bardzo moze sobie pozwolić na powtórkę 2007/08. Muszą za wszelką cenę podtrzymywać rynek. W społeczeństwie amerykańskim ogromna większość jest w taki czy inny sposób powiązana z wartością tych papierów. W polskim? nie wiem...Rządy raczej uniezależniają obywateli od giełdy rujnujac OFE i wywołując wieloletnią bessę., ale coś Glapinski mówił o niestandardowych narzędziach polityki pienięznej a drugi z tego grona o skupowaniu akcji więc moze coś się w tej materii i u nas zmieni i GPW będzie miała jakieś wsparcie.

 • tinley

  zwróciłbym jeszcze uwagę na zachowanie dolara, który wbrew zaklęciom nie wykazuje objawów zwiotczenia muskli i dziarsko maszeruje w górę. Tak patrząc na wieloletnie wykresy wypadałoby aby jednak dokończyć cykl i dociągnąć do ~4pln za zielonego, ale tutaj musiałby gospodarz zrobić analizę usd aby zawyrokować czy obecna fala umocnienia trwająca od roku skończy się już w tym czy dopiero w przyszłych latach. I czy to ostatnia przed spodziewanym cyklicznym wieloletnim spadkiem dolara wzgl EM . Takich fal wzrostowych w tej dekadzie zrobiliśmy 3. W 2018 jakbyśmy zaczęli nową wzrostową falę, która wypadałoby wzgl PLN dokończyć. Gdyby tak było a jakiś rynek byka dalej funkcjonowałby na giełdach to dalej faworyzowałby jednak akcje USA a ostatnie odbicie na emergingach byłoby jakąś korektą jedynie... No chyba że deficyt budżetowy w USA w niedalekiej przyszłości będzie tego dolara osłabiał.
  zapodaj.net/84f4536c22810.jpg.html

 • smiley

  @red.007
  KGHM rozegrane po mistrzowsku, to fakt:)
  Więc jeżeli to 2310 na WIG20 Ci pomogło to tylko pogratulować. • griot2222

  Ciekawa analiza wskaźników w usascottgrannis.blogspot.com/2019/02/the-labor-market-continues-to-improve.html?m=1

 • bartalsi

  Ja kgh jeszcze pokiszę, w koncu kupilem kiedys za 100 :).

  Jakby komuś się chciało nałożyć Eliotta na ATT, to w ramach ciekawostki mógłbym popatrzeć :). Tutaj znowu tak ładnie się kupić kiedyś udało, że kusi sprzedawać.
  Natomiast OPL to najgorszy flak jakiego w życiu miałem.

 • terrainahead

  Dolar.. ma otwartą drogę do osłabienia, bo cykle, deficyty.. W kierunku przeciwnym jednak już działają narastające problemy UE. Jak to mówią puszkę z pandorą dopiero otworzą. Nie zdziwiłbym się więc widząc EURUSD poniżej 1,10 a kross USDPLN powyżej 4,2.

 • terrainahead

  A na EURPLN 4,16 to szanse marne, chyba że dotknięcie i rura 4,45.

 • bartalsi

  Sprzedałem, najwyżej odkupie.

 • mac-erson

  Wychodzi mi, że US, DAX, W20 rozpoczynają ostatni impuls wzrostowy tego dużego impulsu od grudnia (5-tka w 5-tce). Dzisiaj-jutro powinny wówczas być ustanowione szczyty. Poziomy coraz bliższe moich poziomów docelowych (W20- gdzieś w przedziale 2420-2450), Sp500 ok. 2740, DAX - ok. 11400).

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Wskaznik-wczesnego-ostrzegania-Citi.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci