Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Model MSCI Emerging Markets Index

bialek.wojciech

Znalezienie wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej, które można by wykorzystać do prognozowania zachowania cen na rynku akcji jest bardzo trudne. Przyczyna jest prosta - sam rynek akcji jest jednym z lepszych wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej. Roczna dynamika indeksów giełdowych zwykle wyprzedza roczną dynamikę PKB o prawie pół roku. 

Jedynym z nielicznych wyjątków, które udało mi się stworzyć, jest "szybki" wskaźnik szerokości koniunktury gospodarczej dla krajów OECD (wersja "wolnego" wskaźnika, który przedstawiałem w tym miejscy wielokrotnie w przeszłości - ostatnio tu: "Gospodarka Niemiec na granicy recesji"). W wersji "wolnej" zliczam roczne ekstrema indeksów wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej (CLI) dla poszczególnych krajów publikowane przez OECD, zaś w wersji "szybkiej" - podobne ekstrema w krótkim horyzoncie czasowym. Wskaźnik ten w okresie minionych ponad 20 lat wyprzedzał zmianę roczną MSCI Emerging Markets Index o średnio ponad 5 miesięcy. Ponieważ jednak indeksy wskaźników wyprzedzających publikowane są przez OECD z dużym opóźnieniem, to w praktyce wskaźnik ten pozwala nam "widzieć przyszłość" cen akcji na rynkach wschodzących - oczywiście "jak przez mglę" bo wskaźnik korelacji pomiędzy tymi seriami wynosi jedynie 0,76 - powiedzmy 2 miesiące do przodu. 

Zależność, o której mówię wygląda tak:

 

201902041MSCIszeroOECD

 

Tę zależność można próbować wykorzystać do stworzenia modelu wartości indeksu MSCI Emerging Markets. Najpierw na jej podstawie możemy utworzyć model regresyjny rocznej dynamiki indeksu. Mając zmianę roczną indeksu w ciągu następnych 2 miesięcy i znając wartości indeksu sprzed 10 miesięcy możemy je wymnożyć otrzymując szacunek nominalnej wartości indeksu za 2 miesiące. 

 

201902042MSCIModel

 

Skoro możemy mieć nadzieje, że model "widzi" - chociaż niedokładnie - przyszłość z 2-miesięcznym wyprzedzeniem, to możemy porównać wartość modelu za 2 miesiące z bieżącą faktyczną wartością MSCI Emerging Markets Index. Jeśli wartość modelu za 2 miesiące będzie znacznie niższa od bieżącej wartości indeksu, to być może jest to sygnał zachęcający do rozważenia sprzedaży akcji z rynków wschodzących. I odwrotnie - jeśli wartość modelu za 2 miesiące będzie znacznie wyższa od bieżącej wartości indeksu, bo może można to potraktować jako zachętę do zakupów. 

 

201902043MSCIModelOdch

 

Pojawia się pytanie, czy dla tych odchyleń - w dół i w górę - można było w przeszłości ustawić stałe progi, które okazały się dobrymi sygnałami - odpowiednio - kupna i sprzedaży. 

Niestety nie da się tego zrobić w sposób całkowicie eliminujący błędne sygnały. Przykładowo jeśli ustawimy prób zakupu zbyt nisko, to nie otrzymamy kupna na początku 2003 roku, kiedy z pewnością chcielibyśmy kupować akcje z rynków "wschodzących". Jeśli podwyższymy ten próg, by dawał sygnał kupna w 2003 roku, to w 2000 roku kupimy akcje zdecydowanie zbyt wcześniej. Podobnie jeśli chcemy uzyskać sygnał sprzedaży we wrześniu 2014 roku by uniknąć bessy z lat 2015-2016, to wymusi to przedwczesną sprzedaż podczas innych epizodów rynkowych (np. w 2003 roku). 

Oczywiście można te progi zajmowania pozycji ustawić tak, by powstały w ten sposób system był wyraźnie lepszy od indeksu, ale tylko za cenę niskiej częstotliwości pojawiania się sygnałów. Jeśli jednak wprowadzimy wymóg pojawiania się transakcji kupno-sprzedaż w każdym z 6-ciu cykli hossa-bessa (cykli Kitchina) z okresu minionych 20 lat, to uzyskamy wynik tylko nieco lepszy od indeksu (chociaż przy znacznie niższym niż strategia "kup i trzymaj" czasowym zaangażowaniu kapitału). 

 

201902045MSCIEMiLiniaKapitau

 

Największe wpadki "systemu" to 7,7 proc.  strata w okresie maj 2000-styczeń 2002 oraz brak długiej pozycji od czerwca 2003. 

Ostatnie sygnały zadziałały przyzwoicie: 12 lutego 2016 - a więc blisko dołka bessy - odchylenie in minus indeksu od modelu sięgnęło -27,8 proc. i było największe od 2009 roku (argument za kupowaniem), a przeciwna skrajność - odchylenie in plus indeksu od modelu - wyniosło w swym maksimum 14 maja 2018 najwyższy od 6 lat poziom +22,9 proc. (argument za sprzedawaniem). 

Po ostatnich wzrostach rzeczywista wartość indeksu jest o +4,5 proc. wyższa niż wartość modelu za 2 miesiące. W powyższym "systemie" transakcyjnym próg kupna ustawiłem przy odchyleniu w dół większym niż -18 proc., a próg sprzedaży przy od odchyleniu wyższym niż +11,7 proc. Jak widać obecna wartość odchylenia jest odległa od tych progów, które można by uznać za znaczące. 

Na zbliżeniu wygląda to tak:

 

201902046MSCIEModelZblienie

Warto zwrócić uwagę, że tydzień temu minął dokładnie rok od szczytu ostatniej cyklicznej hossy z 26 stycznia 2018. To oznacza, że od tej pory "efekt bazy" będzie powodował, że przy zachowaniu stabilnej wartości indeksu jego zmiana roczna będzie coraz mniej ujemna. A to oznacza, że - jeśli koniunktura gospodarcza w krajach OECD nie zacznie się szybko poprawiać - wartość modelu zacznie niebawem znowu spadać. Warto jednak zauważyć, że mój "szybki" wskaźnik szerokości rynku już w czerwcu ub. r ustanowił 7-letnie minimum i od tamtej pory lekko rośnie. Być może więc zdąży urosnąć w najbliższych miesiącach na tyle, by wyeliminować negatywne skutki "efektu bazy", które będą odczuwalne aż do końca października b.r. 

Postaram się wrócić do tematu, jeśli MSCI EM Index zacznie wykazywać jakiej znaczące odchylenia od wskazań modelu. 

Podsumowanie: mój wskaźnik "szerokości" koniunktury gospodarczej w krajach OECD może służyć do stworzenia modelu wartości MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach) "tłumaczącego" (R-kwadrat) 58 proc. zmienności wartości indeksu, a zatem pozwalającego na jakoś tam racjonalne spekulacje na temat wartości indeksu za 2 miesiące. Obecnie rzeczywista wartość MSCI Emerging Markets Index jest o 4,5 proc. powyżej wskazań tego modelu za 2 miesiące, co nie sugeruje jakichś silnych wzrostów w najbliższym czasie, chociaż z drugiej strony nie może być też traktowane jako jakiś znaczący sygnał sprzedaży. 

 

 

 

Komentarze (35)

Dodaj komentarz
 • bartalsi

  Nudy.
  A czy złoto warto miedź?

 • datik

  a co sie dzieje z Guy'em ?
  Jakoś dziwnie jego"zniknięcie" kojarzy mi się czasowo z aresztowaniem Bartłomieja M. :) Chyba, że kolejnego baba dostał (?)...

  Żartuję oczywiście, nasz politruk zdecydowanie przewyższa go intelektem :)
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24427438,sieci-o-kulisach-pracy-bartlomieja-m-gdy-rozbolal-go-zab.html#s=BoxOpImg1

 • guyfawkes13

  @Datik

  //Żartuję oczywiście, nasz politruk zdecydowanie przewyższa go intelektem :) //

  Za to Ty jesteś czytelny jak alfabet Braille'a.:))
  Skoro interesuje Cię moje zdanie, to sytuacja wygląda krótkoterminowo na podbramkową:
  fxpro.ctrader.com/c/D9SPn
  fxpro.ctrader.com/c/V9SPn
  fxpro.ctrader.com/c/29SPn
  Ale nie przejmowałbym się, mówiłem wcześniej, że korekta będzie płytka. Moim zdaniem jesteśmy w jedynce ostatniego impulsu, który doprowadzi nas aż do Air Sea Battle około 2021/22.

 • konsultant121

  bessa była 10-15% w 2018 roku , teraz hossa 100%:) co wy na to?;)

 • lastkura

  Od jaskini Platona są dwie drogi poznania - ślepych kur ,które krzyczą hossa , bessa co sesja i druga ponownego odkrycia tego co istotne - dzisiaj na moim blogu 20 ,00 - 4 luty 2019 .

 • tinley

  >teraz hossa 100%:) co wy na to?;)<

  daje pińcet.. A co ;-)

 • tinley

  OK. VIX najniżej od października. Droga do piekieł zamknięta. Alleluja i do przodu. Tym razem byndzieinacej. ;-)

 • karnakufo

  Pole wyboru dalszego kierunku średnioterminowego zacieśnia się jak na razie jest L i albo będzie dokładka, albo wyjście dołem i sygnał S::
  www.bankfotek.pl/view/2132378

 • mac-erson

  @red.007
  Looknąłem na wykres bazowy Copper
  Czy nie uważasz, że tam wyrysowała się struktura 3,3,5 (obecnie zaczęliśmy 5-tkę w piątce).

 • mac-erson

  I tak sobie SP500 wspina się i wspina w kierunku zdobycia szczytu w swojej pierwszej fali Hossy (wystartował 5-tka w 5-ce). Coraz większy śnieg, coraz mniej sił ale szczyt zostanie zdobyty :)

 • red.007

  @mac-erson
  Aaaa,nie wiem,może.
  Nie pomogę,bo mogę wykres źle opisać.
  Śledzę sobie KGH i zakładam,że wiem o co chodzi.
  Nie będę opisywał aby nie zapeszyć.
  Tak czy siak wydaje się,że w lutym powinno być jeszcze bezpiecznie.
  Dodatkowo zakładam spadki EUR/PLN jako wspomożenie byków,4,22-4,20 jest do osiągnięcia,w drastycznym wypadku 4,16.

 • gordon.gekko.pl

  tutaj jest zastawiana jakaś większa pułapka, wolumen jest jakoś dziwnie zmienny

 • lastkura

  " Wiosna " - zbiorowy orgazm ślepych kur na naukowy program skrobania koguta przez koguta do 12 tygodnia .

 • bartalsi

  Sępik =>3000
  WIG20 =>2600
  Cu=>6500
  Au=>1400
  Oil =>80

  Stóp nie podnieśli i jest wyjątkowo spokojnie. Tak więc kosztem dolara rośniemy gdzie indziej.

 • wider_swider

  O ! Nareszcie pojawiają się pozytywne predykcje dla rynku. Tego niedźwiedziom brakowało od dawna.

 • lastkura

  Proszę używać naukowego języka ślepych kur---- coś , kiedyś a nie jakiś liczb patrz Buczek blox " Coś .... " .

 • lastkura

  Nadzieją byków jest wieczna hossa w usa , nadzieją misiów wieczna głupota inwestorów . Nadzieja to ściśle określone pojęcie a nie matka głupich .

 • sentinexxxxx

  @lastprzyglup
  Nudzisz, za chwilę dostaniesz bana.

 • slow2006

  widerswider

  twoj komentarz to wspinaczka po scianie strachu, "jak inni moga przewidywac wzrosty na forum i jeszcze bedzie roslo, to jest niemozliwe, przeciez semntyment jest negatywny, tyle zlego na swiecie" przy 2600-2700 zmienisz zdanie ;)

 • tinley

  "Stóp nie podnieśli i jest wyjątkowo spokojnie. Tak więc kosztem dolara rośniemy gdzie indziej."

  Ostatnie dane z rynku pracy sugeruja że ani FED ani dolar nie powiedzieli ostatniego słowa. Wzrastające zatrudnienie przy niskim bezrobociu wywoła presję placową - ergo może dojść do narastania procesów inflacyjnych co nie jest jakoś szczególnie realne, ale może przełożyć sie na wyniki spółek. Ergo - podwyżki będą. Pytanie ile i kiedy. Przestrzegałbym przed lekceważeniem siły rozpędzonej amerykańskiej lokomotywy. To co obserwujemy teraz to prawdopodobnie po prostu końcówka cyklu, dokończenie hossy a nie początek nowej (chyba że już jest bessa w USA) . W każdej chwili może przyjść uderzenie z FED, Trumpa czy z wyników spółek.
  Niemnej jednak musze się przyznać że w grudniu napisałem gdzieś że musze się mocno trzymać za kieszeń i schłodzić szklanka wody aby przypadkiem nie podkusiło mnie na kupno akcji. No i widać była to zła strategia. Zamiast tego kupiłem sobie fundusze obligacji rynków wschodzących. Też zarabia, nie powiem i dopóki Erdogan siedzi cicho, Trump nie wymachuje Chińczykom pod nosem a FED robi co robi to jest dobrze... Czyli na jedno praktycznie z akcjami wychodzi, ale trochę spokojniej.

 • wider_swider

  slow2006, wszystko jest możliwe. Natomiast w USA wczoraj bardzo ładna sesja, wykres kontraktów na DAXa mi zaraz rozwali górną ramkę monitora, a u nas bez szału. Jak dla mnie to objaw słabości. Co więcej w ostatnim czasie pojawia się już po raz 4.

 • arthec_s

  Warto przypomniec wpis Pana Wojtka z 18 grudnia 2018r.
  Brawa i slowa uznania za pierwszą czesc tej prognozy - i timing i poziomy.


  "Gdyby kierować się tymi doświadczeniami to dziś lub w środę rozpocznie się na S&P 500 "rajd św. Mikołaja", który do w ciągu 4-6 tygodni wyniesie S&P 500 przejściowo powyżej poziomu 2700 pkt. Później bessa ulegnie wznowieniu i kulminować będzie dopiero we wrześniu-październiku 2019 w okolicach poziomów dołka z lutego 2016. "

  zrodlo: wojciechbialek.blox.pl/2018/12/Slabosc-SP-500-w-listopadzie-i-grudniu-zlym.html

 • wider_swider

  arthec_s , dokładnie. Brawa dla pana Wojciecha !

 • lastkura

  Fakty 19 grudnia 2018 [fut] s@P 500 DZIEŃ ROZPOCZĘCIA RURY 2592 - 26 GRUDNIA 2313. Pomyłka o 279 punktów na przestrzeni tygodnia jest przez ślepe kury uznawana za ogromny sukces . Większego absurdu nie trzeba . Milionerem to można było zostać , ale grając 19 grudnia na spadek .

 • wider_swider

  I jeszcze to:
  "Porównanie obecnej ścieżki WIG-u 20 z tymi wokół wspomnianych sygnałów sugeruje, że po korekcie ostatniego wzrostu WIG-20 jeszcze podejmie próbę zwyżki, która dotrze do strefy 2331-2419 pkt, po czym rozpocznie się silniejszy spadek."
  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/WIG-20-walczacy.html

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //Nadzieją byków jest wieczna hossa w usa...//

  Indeksy w USA co do zasady nie są już wskaźnikiem rynkowym, tylko politycznym. Niewidzialna ręka rynku utrzymuje je we wzrostowym układzie technicznym, pomimo historycznie skrajnego przewartościowania. Jeżeli realna gospodarka zależy od giełdy, to nie jest to Rynek. Jeżeli od giełdy zależą emerytury, to nie jest to Rynek. Jeżeli od giełdy zależy reelekcja, to nie jest to Rynek.
  Jeżeli chciałbyś się zaznaczyć w historii jako matematyk, to oblicz, kiedy taki system runie. System pieniądza - długu. Nawet w ostatniej dekadzie dobrej koniunktury zadłużenie świata wzrosło o ponad 1/4 bodajże, to co będzie w okresie wielkiego kryzysu???
  Moim zdaniem rynkowy szczyt był w 2007. Później jest polityczna fikcja i ręczne sterowanie.
  invst.ly/9z6fx

  Ludzie w Ameryce są co prawda ogłupieni, ale nie na tyle, żeby dali sobie odebrać broń. Dlatego krach politycznej giełdy i systemu pieniądza - długu musi mieć solidne wytłumaczenie, że wicie rozumicie, chcieliśmy wam nieba przychylić, ale zaatakowali nas niedobrzy chińscy naziści. Dlatego hossę zakończy dopiero odpowiednik Pearl Harbour i Air Sea Battle.

 • lastkura

  Koncepcja momentu Minskiego ,zakłada krach jako element wewnętrznej dynamiki i wszelkie zewnętrzne widowiska typu wojna czytelne dla ślepych kur są traktowane przez moją teorię jako szum [ patrz powszechne oczekiwania na rurę 3 grudnia , gdy odnowiłem krótkie ] . Krach nie będzie wtedy ,gdy wszyscy są na to przygotowani . Musi być element kompletnego zaskoczenia dla ślepych kur .

 • tinley

  Przez ostatni miesiąc przeleciałem naprawdę wiele wywiadów, analiz i praktycznie wszyscy łącznie z Goldmanami i Stanleyami przestrzegają przed retestem dołka z grudnia i nienajlepszymi wynikami na cały rok. To co ma być teraz to odreagowanie po grudniu. Skoro wszyscy niemal analitycy tak mówią to coś w tym jest - tylko czy FED się przypadkiem nie popsuł zabawy? jesli popsuł to pewnie nie na długo. A jeśli ci wszyscy analitycy nie mają racji to będzie to kolejne potwierdzenie teorii 'słuchaj co mówią analitycy i rób odwrotnie".

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  No to oblicz, kiedy nastąpi ten ''element wewnętrznej dynamiki'', jak jesteś taki mądry. Ja tylko powiedziałem, co będzie politycznym alibi dla koniecznego krachu, bo jestem tylko ''politrukiem''.:))

 • mac-erson

  Nasz polski rynek od wielu miesięcy zachowuje się wyprzedzająco wzgledem zachodu. Obecna słabość może więc być zwiastunem, że hossa rozpoczeta 24.12.18 W Us powoli dobiega końca. Nie oznacza to jednakze, że nie będzie jeszcze na w20 jakiegoś nowego szczytu. Czas pokaże. Niedźwiedzie powinny stać czujnie w blokach ale żadne sygnaly S jeszcze nie padły.

 • wider_swider

  tinley, skoro wszyscy mówią o reteście dołka, to może dołek padnie z hukiem ?

 • lastkura

  Rozwiązanie każdy zna nieświadomie [ patrz temperatura homologiczna w mojej pracy ] , niestety świadomość jako sługa elastycznego mózgu i spraw kłaniania się" wielkim tego świata " uniemożliwia artykulację spraw istotnych . Wszyscy traktują Trumpa jako ostatecznego guru , choć on sam rozpoznał hossę na samym szczycie 21 września 2018 .Prawda jest kompletnie nieistotna dla ślepych kur .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Nieoczekiwany-sygnal-z-Wall-Street.html

 • karnakufo

  @wider_swider
  "tinley, skoro wszyscy mówią o reteście dołka, to może dołek padnie z hukiem ?"


  Albo nie będzie retestu tylko wieczna hossa. :)

 • zyczenia_urodzinowe

  wolumen jest jakoś dziwnie zmienny

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci