Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Jakie jest prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu roku?

bialek.wojciech

W minionym tygodniu w artykule "Rośnie ryzyko recesji w ciągu najbliższych 12 miesięcy" Business Insider zacytował Christophe'a Barraud przedstawionego jako jeden z najlepszych analityków na świecie, który ostrzegł, że prawdopodobieństwo recesji w gospodarce USA jest obecnie najwyższe od czasu wybuchy globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku. Tą opinię oparł na ostatnim zachowaniu krzywej rentowności w USA a dokładnie na różnicy pomiędzy rentownością 10-letnich obligacji tamtejszego rządu a stopą 3-miesięcznych bonów skarbowych. Proponuję przyjrzeć się bliżej temu rozumowaniu. Wykres tej różnicy stóp wygląda tak (szare pionowe pasy, to okresy gospodarczej recesji w USA wyznaczane post-factum przez National Bureau of Economic Research):

 

201902111spread103m

 

Jego zachowanie jest prawie dokładną kopią podobnego spreadu, wykorzystującego nie stopę 3-miesięcznych bonów skarbowych, lecz stopę 3-miesięcznych bonów komercyjnych o najwyższej ocenie kredytowej emitowanych przez spółki z sektora niefinansowego, który opisywałem w swoim komentarzu z grudnia ("Typowa kolejność pojawiania się 'inwersji'"). 

Analitycy z nowojorskiego oddziały Rezerwy Federalnej wykorzystują wartość tego spreadu do obliczenia prawdopodobieństwa wystąpienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy gospodarczej recesji w USA.

 

201902112prawdreces3

 

Jak widać szacowane w ten sposób prawdopodobieństwo tego, że w styczniu 2020 gospodarka USA znajdzie się w formalnej recesji wynosiła w poprzednim miesiącu prawie 24 proc. i rzeczywiście było najwyższe od okresu styczeń 2007-maj 2008 (plus lipiec 2008). 

Co ważniejsze w okresie minionych 60 lat na 11 takich jak styczniowy sygnałów 8 poprawnie sygnalizowało z wyprzedzeniem gospodarczą recesję w USA. 

Nas zapewne najbardziej interesować będzie znaczenie tych sygnałów dla cen aktywów notowanych na rynkach finansowych instrumentów. Sprawdźmy więc sobie na przykład jak zachowywały się ceny akcji wokół tych sygnałów. 

 

201902113sygnayrecesji

 

Przyjrzymy się ścieżkom S&P 500 wokół tych sygnałów (na poziomej osi liczba sesji):

 

201902114ciekiSP500

 

Jak widać dostajemy tu szeroką paletę możliwości - od spadku o prawie połowę w ciągu następnych kilkudziesięciu miesięcy (ścieżki po sygnałach z marca 1973, marca 2000 i grudnia 2005) do wzrostu o ok. 50 proc. (ścieżki po fałszywych sygnałach z lutego 1982 i września 1998). 

Uśrednienie tych 11 ścieżek daje zupełnie nijaką projekcję wartości S&P 500 w ciągu następnych 4 lat. 

 

201902115projSP500

 

Nie wynika z tego bynajmniej, że ceny akcji w USA wahać się będą przed następne 4 lata w wąskim przedziale wokół obecnych poziomów. Znaczy to jedynie, że scenariusze rynkowe po takich jak styczniowy sygnałach były na tyle zróżnicowane, że wzajemnie się znosiły. Innymi słowy po sygnałach takim jak styczniowy nie było na Wall Street na pierwszy rzut oka jakiejś dominującej tendencji. 

Po części dlatego w swoich wcześniejszych rozważaniach na ten temat starałem się ustalić poziom inwersji eliminujący historyczne ryzyko pojawienia się "fałszywych pozytywów", to znaczy sygnałów ostrzegawczych, po których recesja jednak nie nadchodziła, a także typową kolejność, w której inwersje powinny się pojawiać. 

Te 8 poprawnych sygnałów ostrzegających przed recesją pojawiały się odpowiednio o 5, 20, 8, 14, 9, 16, 12 i 24 miesiące przed początkiem recesji. Zarówno średnia jak i mediana tych liczb, to 13 miesięcy. 13 miesięcy po sygnale ze stycznia wypada luty 2020. 

Należy pamiętać, że w przeszłości optymalnym momentem na sprzedaż akcji w okresie poprzedzającym recesję był - średnio - okres w mniej więcej na pół roku przed jej początkiem ("S&P 500 przed początkiem recesji"). Przykładowo ostatnia recesja w USA rozpoczęła się według NBER w grudniu 2007 a optymalnym momentem na sprzedaż akcji był lipiec 2007 (5 miesięcy wcześniej). W poprzednim cyklu optymalny moment na sprzedaż akcji wypadł aż 12 miesięcy wcześniej (marzec 2000 wobec początku recesji w marcu 2001), ale w praktyce na S&P 500 we wrześniu 2000 (pół roku przed początkiem recesji) mieliśmy wtórny szczyt na prawie tym samym poziomie co pierwotny. Oznacza to w praktyce, że przedwczesne rozpoczęcie ostatecznego finiszu może okazać się błędem (podobnie zresztą jak przedwczesne uznanie, że zagrożenie minęło). 

W przyszłości spróbuję z tego wskaźnika prawdopodobieństwa recesji w USA wycisnąć coś potencjalnie użytecznego w praktyce, ale powyższa pierwsza próba zakończyła się raczej niepowodzeniem. 

 

Podsumowanie: publikowany przed nowojorski oddział FED wskaźnik prawdopodobieństwa recesji w gospodarce USA za następnych 12 miesięcy osiągnął w styczniu najwyższy od lat 2007-2008 poziom 23,6 proc. W okresie minionych 60 lat taki sygnał pojawiał się wcześniej 11-krotnie 8 razy (73 proc.) poprawnie ostrzegając przed nadejściem recesji gospodarczej. Średnie wyprzedzenie pomiędzy poprawnym sygnałem, a początkiem recesji wynosiło 13 miesięcy (od 5 do 24 miesięcy). Ze względu na obecność fałszywych sygnałów (3-ech z 11-tu) oraz duże zróżnicowanie wyprzedzenia w stosunku do początku recesji trudno z zachowania cen akcji po takich sygnałach wyciągnąć jakieś użyteczne wnioski. 

 

Komentarze (27)

Dodaj komentarz
 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Jeśli Waszmość uważa,że rządy PIS-u to rekonstrukcja historyczna ChjenoPiasta , a nie sanacji to powinieneś o tym poinformować intelektualistę z Żoliborza. Cholera pewnie by się zdziwił,że chciał zrobić to, a zrobił coś wręcz odwrotnego. : D.

 • red.007

  Zakupy KGH po 93,80.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Interesuje mnie Waścina opinia na temat tej mojej, że tak powiem, historiozofii.
  A o tych spraw(k)ach bardziej bieżących to możemy sobie porozmawiać wieczorem, bo teraz trzeba pracować.

 • lastkura

  80 % inwestorów traci kupując kontrakty . Praktycznie 100 % inwestorów straciło kupując miedź -klasyczny szczyt cykliczny 11-12 luty - najbardziej statystycznie znana data w całej historii rynków towarowych .

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  W kwestii historiozofii.
  Są w tej narracji interesujące elementy.

 • andrzej_stefaniak

  Mówiąc krótko - zerowe szanse:

  acemarketu.com/?p=331564

 • idmmaximus

  Czy ja dobrze widze ze przebicie od dołu w historii na miesiecznym wykresie RSI 30 pkt na swig 80 zawsze dawało hosse ......

 • lastkura

  Hossa pana Stefana na anty-dolarowych aktywach --- zero szans na wzrost usd a on rośnie - Czas wprowadzić ujemne prawdopodobieństwo . Co ekonomista to kabaret .

 • lastkura

  Z prawdopodobieństwem jeden - każde zdanie ekonomisty to bzdura .

 • lastkura

  Oczywiście zdarzają się samorodne talenty ,które twierdzą , że kupno 24 stycznia 2019 to było minimum na wigu 20 i teraz w lutym to rura a kupno miedzi 11-12 lutego to życiowa szansa .

 • lastkura

  Oczywiście na Kghm to nie 4 czarne kruki , ale 4 gołabki pokoju .

 • lastkura

  Hossa na złotówce do usd trwa od 31 stycznia 2019 , tylko jak zwykle świece mają inny kolor .

 • karnakufo

  Co się stało, że złotówka dolarowa tak ostro słabnie?

 • wider_swider

  Czyżby nadchodził czas mocniejszego uderzenia podaży ?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Syn mjr Józefa Kurasia "Ogień" nie dostał zadośćuczynienia. Sędzina Sądu Okręgowego w Nowym Sączu doszła do wniosku,że nie wiadomo czy jego ojciec to aby na pewno walczył o niepodległą Polskę, a tak w ogóle to dokonał samo postrzelenia i jego śmierć "nie była efektem działania organów ścigania czy wymiaru sprawiedliwości, a była efektem określonej decyzji podjętej przez niego samego.
  No ku..a ręce mi opadają

 • 20gladiator

  28.01.2019 pisałem:
  "Najpóźniej do połowy lutego kurs EURPLN wychodzi górą z trójkąta. Impuls będzie trwał do końca kwietnia lub maja. Ten ruch przełoży się oczywiście na silne spadki na GPW".

  Żadna hossa na GPW nie nie miała początku przy silnym PLN. Nie wiem dlaczego wielu wyznawców nowej hossy nie zauważa faktu, że październikowy dołek na GPW nie został potwierdzony dołkiem PLN, co wskazuje, że grubas nie brał udziału w ostatnim ruchu wzrostowym. Obecne zachowanie PLN jest jasnym sygnałem, że dopiero teraz tłuściochy pojawiły się na naszym rynku- oczywiście jako sprzedający.

 • mac-erson

  @elliotowcy
  Sp500 - stworzyła się trójką wzrostowa, teraz trójka spadkowa się tworzy. Czyli zakładając że to jest korekta w ruchy spadkowym powinno być jej dopełnienie (5-tka wzrostowa). Dobrze myslę ?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Celem Piłsudskiego było unieważnienie podstawy anglosaskiej wielkiej geostrategii w Europie, czyli zwyciężania konfliktów hegemonicznych w oparciu o Heartland.
  Już pomijając czasy najdawniejsze, Kompanię Moskiewską i jej figuranta Iwana Groźnego itd, Rosja była zawsze wykorzystywana w kluczowych konfliktach jako ostateczny argument, który przeważał szalę, bo ma taki potencjał.
  No a my zawsze jesteśmy pierwszą ofiarą takiego układu.
  Stąd w naszym projekcie Intermarium chodziło o takie okrojenie Rosji i pozbawienie jej zasobów, np. węgla, żelaza i zboża ukraińskiego, żeby Heartland stracił ten rozstrzygający potencjał geopolityczny. I wtedy Polska (Intermarium) stałaby się czynnikiem kluczowym w kalkulacjach europejskiej równowagi sił w horyzoncie brytyjskiej hegemonii.

  Moim zdaniem dziś na skutek niepowatowanych zniszczeń WW2 i jej globalnych konsewencji, ten projekt jej nierealny. Technicznie tak, ale nie jako dominacja Rzeczypospolitej i jej Cywilizacji. Przynajmniej na obecnym tzw. etapie.

  //Jeśli Waszmość uważa,że rządy PIS-u to rekonstrukcja historyczna ChjenoPiasta , a nie sanacji to powinieneś o tym poinformować intelektualistę z Żoliborza. Cholera pewnie by się zdziwił,że chciał zrobić to, a zrobił coś wręcz odwrotnego. : D.//

  Jemu różne rzeczy mogą ''w duszy grać'', ale jaki jest koń, każdy widzi.
  Jesteśmy postjałtańskim państwem teoretycznym. W 1920 roku pokonaliśmy Rosję.
  W 1939 roku Niemcy pokonali nas w ciągu miesiąca. Dziś walczylibyśmy tydzień, a gdyby Rosja chciała nas kompletnie zniszczyć wszystkimi środkami, jakimi dysponuje, to nie zajęłoby jej to więcej niż godzinę.

  Pomijam już inne sprawy.
  To, że w ciągu tej kadencji dochody budżetu zwiększą się o ponad 100 mld, do około 400 mld, uważam w sytuacji jaka jest, za ogromny sukces, nawet mimo tych wszystkich upokorzeń.

  Po zaspokojeniu najbardziej elementarnych potrzeb i uzdrowieniu sytuacji finansowej, powinniśmy teraz stworzyć warunki rozwoju klasy średniej (podatki itd.) i stopniowo odbudowywać Naród.
  No i pojawiają się takie projekty:
  forsal.pl/gospodarka/finanse-publiczne/artykuly/1396975,koniec-socjalu-czas-na-nizsze-podatki-w-kieszeniach-obywateli-zostanie-10-mld-zl.html

  Localsi localsami, ale PIS powinien jeszcze rządzić, zbudować ten CPK itd.
  Żeby mieć coś do powiedzenia w realnym otoczeniu, trzeba najpierw dysponować przynajmniej zorganizowaną siłą gospodarczą. No i być w porządku atlantyckim, póki trwa, pomimo jego poważnych mankamentów.
  Nie wiem, czy Waszmość wiesz, jak by to mogło być z Eurazją bez Ameryki?
  www.youtube.com/watch?v=hKXgO7wNrag
  Tylko trzeba być bardziej asertywnym w istniejącym systemie.

 • fast_market

  WIG20 na wsparciu. Zobaczymy czy za tym razem wytrzyma.

  www.bankfotek.pl/view/2132668

 • red.007

  @lastkura
  Białe gołąbki pokoju dzisiaj/jutro pofruną.
  Proszę zapamiętać raz na jutro,że jak red.007 robi zakupy,to nawet czwarty kruk zamieni się w białego gołąbka pokoju.Używając Pańskiego barwnego języka,sprawa jest banalnie prosta,tylko ślepe kury nic nie rozumieją.Zakupy na czwartym kruku,to koniec korekty a ściślej zygzaka,gdzie od końcówki dnia 7 lutego wykres był uprzejmy wyrysować trójkąt ukośny kończący z wydłużoną falą 5,jako w falę C tejże korekty.
  Przed nami dziś/jutro początek wzrostowego ruchu,gdzie pierwszy cel,to 97 zł.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=10d&t=c&a=ln&b=1

 • mac-erson

  @red.007
  KGHM widzę spadkowo, zasięg obecnej korekty to okolice 96zl i kontynuacja spadków.
  Ja obecnie jestem na longach na dax i sp500 ale czekam na dopełnienie korekty i wchodzę już na dłużej na shorty.

 • lastkura

  Twierdzenie KAM mówi o ostatnim torusie w pierścieniu Z[ sqrt 5] OD 20 - 21 MAJA 2015 i 21 września -3 grudnia 2018--- 1364 /144 ---5+2sqrt5 z rozkładem od 21 września przez euforie o końcu wojny usa-chiny ----73+ 71 . Nie ma nic lepszego dla ślepych kur jak odgrzewane kotlety z padliny . Kosztują najwięcej .

 • konsultant121

  Spadaj mój dolar spadaj mój jen bo w tanie akcje nie chcę obkupić się :)) Spadaj na 3,60 tak jak Elliott kazał ! Spadaj tam gdzie comercials mieli mieć dodatnią pozycję netto na dolara :) W ogóle spadaj bo jesteś śmieciem i kupuję kryptowaluty ! Normalnie to forum jest dobrym miejscem na kontrariańskie zagrywki . Same ślepe kury.

 • konsultant121

  No ale serio mówię: spadaj dolar teraz bo ile mozna :) Za szybko do nieba nie biegnij. W TV jeszcze sukcesy same. A ile to czasu potrzeba żeby zauważyli że dolar wysoko a giełda nisko?

 • konsultant121

  W ogóle to poczekam jak w Polsacie i TVN powiedzą tak jak w grudniu 2016: dolar zmierza do 5zł :)) Dopiero wtedy trzeba działać.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Gospodarcza-niepewnosc-a-tempo-wzrostu.html

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  @red007
  @mac-erson
  Około 1r. wstecz rysowałem Elliott'owską wizję EURUSD.
  www.bankfotek.pl/view/2132676
  Rynek poszedł trochę dłużej w czasie i odrobinę głębiej, ale ja nie przywiązywałem zbyt wielkiej wagi do czasu (nawet nie starałem się rysować liniowo czasu).
  www.bankfotek.pl/view/2132677
  Jak widać dalszy scenariusz przewiduje silne osłabienie dolara w dłuższej perspektywie. Przypuszczam, że przesilenie nastąpi w marcu wraz ze skuteczną blokadą handlu USACHRL. Jak na razie, to ta wymiana handlowa wręcz rośnie(i nierównowaga), bo firmy wiedzą, że towar trzeba sprowadzić natychmiast. Dolar jest więc dziś bezcenny. Po zamknięciu okienka czasowego dolar będzie bezwartościowy. Nie kupi się za niego ani towaru chińskiego ani jeszcze własnego, bo produkcja nie będzie odbudowana natychmiast.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci