Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Ex Oriente disinflatio?

bialek.wojciech

Pisałem wczoraj o rodzinie wskaźników o nazwie Citi Early Warning Signal Risk Index i wnioskach na temat koniunktury gospodarczej i rynkowej, które można próbować wysnuwać z ich zachowaniach. To nie jedyny wskaźnik publikowany przez Citigroup, który może potencjalnie być użyteczny przy próbach prognozowania różnych parametrów ekonomicznych czy rynkowych. Dziś chciałbym napisać o Inflation Surprise Index. Jak nazwa sugeruje stara się on mierzyć skalę inflacyjnych zaskoczeń - in plus czy też in minus - w stosunku do rynkowego konsensusu dla różnych rejonów świata. Wskaźniki te można wykorzystać do prób prognozowania trendów dynamiki cen w polskiej gospodarce. Spróbuję to dziś pokazać na przykładzie krajowego CPI, którego roczną dynamikę korelowałem w okresie od 2002 roku (kiedy nasze tempo inflacji osiągnęło "cywilizowane" poziomy) z wartościami Citi Inflation Surprise Index dla 16 rejonów świata. 

Największe wyprzedzenie wobec rocznej zmiany CPI w Polsce pojawiło się w przypadku Citi Inflation Surprise Index dla Chin (11 miesięcy; współczynnik korelacji 0,4). 

 

201902071Chiny2

 

Na drugim miejscy pod względem wyprzedzenia w stosunku do rocznej zmiany CPI w Polsce znalazły się Stany Zjednoczone (10 miesięcy, współczynnik korelacji 0,5). 

 

201902072US1

 

Na trzecim miejscu uplasowały się kraje rozwinięte (wyprzedzenie 8 miesięcy, wartość współczynnika korelacji 0,47):

 

 201902073DM

 

Na czwartym miejscu z półrocznym wyprzedzeniem mamy rejon Azji Pacyfiku (wsp. korelacji 0,51):

 

 201902074AsiaPacific2

 

5 miesięczne wyprzedzenie w stosunku do rocznej dynamiki CPI w Polsce wykazują indeksy Citi Inflation Surprise dla rynków wschodzących (wsp. korel. 0,48) i regionu CEMEA (Europa Centralna, Bliski Wschód i Afryka; wsp. korel. 0,34). 

 

 201902075EM1

 201902076CEMEA2

 

Fala "zaskoczeń" inflacyjnych przepływa przez Wielką Brytanię na 2 miesiące przed zarejestrowaniem przez GUS (ale wartość współczynnika korelacji jest tu najwyższa i wynosi 0,64):

 

201902077UK1

 

Citi Inflation Surprise Index dla strefy euro nie wykazuje wyprzedzenia w stosunku do dynamiki polskiego CPI i ma z nim bardzo niską wartość współczynnika korelacji jedynie 0,29. 

 

201902078UK4 

 

Te zależności są zbyt słabe by próbować zrobić z nich jakiś wiarygodny model dynamiki polskiego wskaźnika inflacji. Zachowanie indeksów Citi Inflation Surprise dla krajów rozwiniętych można ocenić jako relatywnie neutralne.  Wydaje się jednak, że widać w tych danych silniejszy dezinflacyjny impuls nachodzący od strony rejonu Chin/Azji Pacyfiku, który przynajmniej do końca tego roku powinien utrudniać jakiś poważniejszy ruch tempa inflacji pieniądza w naszym kraju w górę.

 

Podsumowanie: dynamika wskaźników inflacji to najważniejszy wskaźnik makroekonomiczny z punktu widzenia posiadaczy polskich obligacji skarbowych. Wydaje się, że dopóki Chiny/rejon Azji Pacyfiku nie przestaną generować negatywnych (poniżej oczekiwań) inflacyjnych niespodzianek można być relatywnie spokojnym o losy rosnących od listopada cen krajowych obligacji skarbowych (patrz również "Zbliża się czas obligacji skarbowych"). 

 

 

Komentarze (105)

Dodaj komentarz
 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //Trzeba zrozumieć Jurnego Stefana - on jak prawdziwy patriota i naukowiec//

  //A może pobyć w więzieniu wszystko wyjaśnia .//

  Już lepiej pisz o matematyce, a nie gadaj bzdur w temacie, w którym jesteś najbardziej ślepą kurą.
  Bohater i naukowiec? Tak to przedstawiał pan telewizor???
  Wzruszyłem się.

  Czy Ty wiesz, co znaczył w latach 60-tych zarzut próby obalenia przemocą ustroju? Oznaczał czapę. Jeszcze ponad 20 lat poźniej, o ile rzecz się działa na serio oczywiście, a nie wynikała z gier bezpieki. Bo wtedy można było od razu po wyjściu z politycznego więźnia (na mocy łaskawej amnestii of course), zapisać się na seminarium doktorskie i robić karierę naukową oraz być autorytetem opozycyjnym o światowej sławie. Tak jak to zrobił jurny Stefan, albo tak jak Michnik pisał w więźniu książki (i nawet nikt takiego intelektualisty nie odważył się przecwelić).

  Moje zdanie jest takie: bezpieka po wymordowaniu prawdziwych patriotów, wykreowała sobie opozycię, każdy jej nurt, począwszy od jurnego Stefana. A jak to było z więzieniami potrzebnymi do legendarnego wianka chwały, to pokazuje film po minucie 4,50:
  www.youtube.com/watch?v=jqSJdiKKSgM
  Stąd bierze się teoretyczność państwa i te wszystkie metamorfozy miłości od komunizmu do POstKOmunizmu.

 • lastkura

  Kluczowe odkrycia Kopernika czy Einsteina nie polegały na wymyślaniu nieskończonej ilości wskaźników , ale na EKONOMICZNEJ I OPTYMALNEJ INTERPRETACJI DANYCH ,KTÓRE MAMY ZA POMOCĄ WŁAŚCIWEGO JĘZYKA . Dlatego właśnie potrzebna jest matematyka i informatyka , aby wybrać istotne motywy .

 • wider_swider

  karnakufo, zarabianie na wzrostach nadal aktualne ?

 • konsultant121

  @lastkura
  Ciekawe czy 39 (3*13) tygodni spadku i 13 tygodni korekty na WIG20 to na tyle co stać byki...

 • lastkura

  Wydaje się , że demonizujesz moc analfabetów . Rynki pokazały [21 września , 3 grudnia , 26 grudnia 2018] ,że natura a nie żaden człowiek [ prezydent Trump] ma kluczowy wpływ na duże ,całościowe układy . Dlatego ja zarabiam na płynnych kryształach a tobie zostaje pusta retoryka .

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No nie wiem, co Waszmość sądzisz o tem? Chyba się dzisiaj spróbujemy odwrócić...
  invst.ly/9zz-7
  invst.ly/9z-0y

 • ewiggin

  @wider_swider
  No, chyba się wreszcie doczekaliśmy :-)

 • lastkura

  Wczoraj było wyjaśniona sytuacja techniczna indeksów S@p 500 i wigu 20 na moim blogu i lokalna możliwość odwrócenia trendu . Zarabiamy [lub tracimy ] na konkretnych algorytmach a nie a opowiadaniu , że coś , kiedyś .... . Jak ktoś nie zna się na matematyce i informatyce prościej będzie zamiast gry przesłać kasę na cele dobroczynne lub zostać kierownikiem historii myśli ekonomicznej na uczelni ekonomicznej .

 • mac-erson

  @ewiggin
  Dokładnie wygląda, że podwójny szczyt to wszystko na co było stać W20 :):)

 • wider_swider

  ewiggin, ja cały czas jestem bardzo czujny bo to może być jedynie korekta, ale marzy mi się 2290.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //W rzeczywistości Reilly współpracował z kilkoma wywiadami, pracując już dla Brytyjczyków. Miał co najmniej kilka paszportów i jednocześnie był żonaty z kilkoma kobietami w różnych krajach. W trakcie swojego pobytu w Rosji współpracował z wieloma organizacjami antybolszewickimi będącymi w rzeczywistości częścią najpierw WCzK, a potem OGPU. Na tej podstawie nieświadomie przekazywał Brytyjczykom nieprawdziwe informacje o rozległym podziemiu antybolszewickim, zakładanym w większości przez agentów radzieckich służb.//
  pl.wikipedia.org/wiki/Sidney_Reilly

 • konsultant121

  Prośba do Pana lastkury. Jak opisuje Pan na swoim blogu te wszystkie możliwe zwroty i martyngały i liczby tygodni to prośba aby podawać przybliżone daty obok tych liczb tygodni :)

 • lastkura

  Istotą emergencji jest tolerancja na małe błędy i brak błędów strategicznych . Istotą ślepych kur jest uznanie pewnej przypadkowości za sukces , radowanie się zarobionymi pchłami [10 punktów] i wtopy setek punktów .

 • mac-erson

  Dax wylądował na linii trendu, myślę, że będzie 1-2 dni korekty i ostatnia szansa na wejście do pociągu z napisem bessa ;)

 • bialek.wojciech

  @tmoore:
  "@WB a propos Chinageddonu - jak bylo na blogu to sorry
  nowakonfederacja.pl/nowy-wspanialy-swiat-dwubiegunowy/
  tak w ogóle to polecam jako stronę"

  Dziękuję za odnośnik.

  Ciekawy dla mnie był ten fragment:

  "Jaka jest więc alternatywa?

  Alternatywą dla Amerykanów jest zasadniczo zgodzić się, że Chiny są najpotężniejszym państwem Azji Wschodniej i wycofać się. Mniej więcej tak jak zrobili Brytyjczycy z Amerykanami na półkuli zachodniej. Nie wtedy, gdy wprowadzali doktrynę Monroea, ale mniej więcej około roku 1902-1904, gdy Amerykanie zakupili prawa do budowy Kanału Panamskiego i przejęli kontrolę nad Morzem Karaibskim. Brytyjczycy wycofali się, ponieważ mieli na głowie Niemcy. Amerykanie nie mają dziś na głowie nikogo poza Chinami."

  ... bo skojarzył mi się z moim chronopolitycznym rozumowaniem tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/06/Belle-poque.html

  ... i potencjalnie z rozważaniami prowadzonymi tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Sknerus-McKwacz-a-ceny-akcji-w-Imperium-Brytyjskim.html

  Z punktu widzenia rozważań chronopolitycznych Chiny to trochę odpowiednik USA z poprzedniego cyklu (a USA obecnie to odpowiednik poprzednego hegemona czyli Wielkiekj Brytanii), a trochę odpowiednik Japonii z poprzedniego cyklu. Co ciekawe i USA i Japonia weszły w początek okresu wojny hegemonocznej (1914-1945) jako sojusznik ówczesnego hegemona czyli Wielkiej Brytanii (dopiero później Japonia się zbiesiła). Ale oczywiście nie ma gwarancji, że teraz będzie podobnie, bo chyba wersja, że np. Chiny godzą się na układ z USA, w którym te pierwsze dostają Azję Środkową a te drugie Rosję jest jednak mało prawdopodobna).

 • karnakufo

  @wider_swider
  "karnakufo, zarabianie na wzrostach nadal aktualne ?"

  Linia trendu wzrostowego jeszcze wg mnie nie padła, stąd ten spadek może być tylko korektą.
  Innymi słowy trzeba być czujnym.

 • ewiggin

  @wider_swider
  2290? Ja raczej czekam na obronę 2080 pkt.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2132468

 • ewiggin

  A co do Chinageddonu, to obstawiam, że USA niebawem wykończy Chińczyków. Nie wiem, naturalnie, w jaki sposób ale Zachód ma wieloletnią tradycję i doświadczenie w takich kwestiach ;-)
  I nie mogę się tego doczekać, bo choć do chińczyków osobiście nic nie mam, to wolałbym, żeby RP miała jeszcze jedno pokolenie spokoju na rozwój i wzmocnienie.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Szczyt dolara 1985, koniec prosperity Japonii-1989. Czyli Chinageddon 2023/24.Trzeba im eksport zabić.

 • wider_swider

  ewiggin, tracę wiarę w takie niskie poziomy, ale może to dobrze dla niedźwiedzi.
  karnakufo, właśnie się obawiam, że to może być tylko korekta.

 • mac-erson

  Co by nie mówić dzisiejsza sesja pokazuje, że marzenia o 2600 trzeba odłożyć nieco później :)

 • artysta_malarz123

  @red.007

  gratuluje utrzymania zarabiającej pozycji i zrealizowania zysku

  @mac-erson

  niby są spadki, ale obrót mizerny - co może przemawiać za korektą.

  pan Maciej na mirazefortuny.blogspot.com rozrysował scenariusz wzrostowy

  osobiście jestem nastawiony prospadkowo, ale jak te spadki będą miały taki obraz, to rynek ruszy na północ.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "W dyskusji w Parkiecie wypowiada Pan zdanie o Budapeszcie w Warszawie chodzi o to ze gielda w Warszawie moze rosnac juz nie patrzac co robi swiat jak bux w 2015r.Jaki procent daje Pan takiemu scenariuszowi?"

  To był trochę żart, bo na zdrowy rozum "Pierwszy Budapeszt" powinien skończyć jak "pierwszy Kuwejt", "pierwszy Japonia" czy "pierwsza Irlandia", ale to nie zawsze działa, bo np. "pierwszej Norwegii" pomimo późniejszego tąpnięcia na ropie nic się specjalnie nie stało:

  wojciechbialek.blox.pl/2010/06/Klatwa-drugiej-Norwegii-i-jej-konsekwencje.html

  Nie potrafię prawdopodobieństwa scenariusza "drugiego BUX-a na WIG-u oszacować.

  Ale można obserwować wykres względnej siły WIG-u do MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach), albo wykres WIG-u w dolarach do MSCI EM Index (w USD).

  Spadający od września 2005 roku w formacji wachlarza wykres względnej siły BUX-a do MSCI EM (LC) zrobił dołek prawie 18-letni dołek w styczniu 2015, przełamał kolejną linię trendu spadkowego w marcu 2015 i potwierdził wybicie wychodząc na istotny lokalny szczyt latem 2015.

  Analogiczny wykres WIG-u do MSCI EM (LC) zaczął spadać (a właściwie robić wielki trójkąt) od czerwca 2007 i na razie nie dał sygnały kupna podobnego do tych na względnej sile BUX-a w 2015 roku.

  Bardzo podobny (też trójką od 2007 roku) wykres dla WIG-u w USA i MSCI EM (USD) odbił się od ponad 11,5-letniej opadającej linii oporu w grudniu 2018. Czyli na razie też takiego sygnału jak na BUX-ie w 2015 roku nie ma.

 • ewiggin

  @wider_swider
  Zakładając, że skończyła się właśnie fala B bessy tym podwójnym szczytem na 2420 to czeka nas fala C. Gdyby była ona przynajmniej równa fali A, to schodzimy pod 2000 pkt, gdyby miała długość 1,618 fali A to opieramy się na wsparciu z dna ostatniej bessy... no ale ja nie wiem jaką długość ta hipotetyczna fala C osiągnie - może być także płaska - ale niby z jakiego powodu?
  A jeszcze co do obecnego, domniemanego szczytu fali B - to koniec stycznia był z punktu widzenia cykli już naprawdę najwyższym czasem. Wychodzi na to, że obecny szczyt jest szczytem 40-tygodniowym licząc od szczytu hossy ze stycznia 2018 r. Ten cykl wydłużył się niemożebnie aż do 52 tygodni, tak więc, jak pisałem, naprawdę już najwyższy czas na spadki - jeśli oczywiście moja interpretacja nie jest błędna.

 • red.007

  @artysta_malarz123
  Dziękuje,na poziomach 2320-2290,ponowne zakupy.

 • ewiggin

  Ale, och... jak mnie kusi na te L-ki choćby z takim krótkim stopem na 2350... Czy ktoś z was też tak ma?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  E co tam Reilly/ notabene fajnie zagrany przez Cezarego Żaka/.
  Bardziej interesujące jest to,że Jeżow był bez wątpienia agentem niemieckim/czystki w wojsku/, a Beria agentem brytyjskim/ Katyń/.

 • animetal_slave

  Polecam samodzielny back-test dla MSCI EM oraz SPX dla sytuacji w której U.S. Unemployment Rate osiąga wieloletni dołek i 3-miesięczny slope zmienia się z ujemnego na dodatni. Taka sytuacja właśnie nastąpiła i sugeruje korektę wyższego rzędu od lutego/marca.

 • bartalsi

  Moja ręka bankiera wszystko sprzedała, a niepoprawny optymizm, głupia nadzieja i wiara w lepsze jutro wypatruje wzrostów :)

 • wider_swider

  ewiggin, też tak zakładałem od dawna:
  zapodaj.net/40d294e607658.jpg.html

  Ale już w niego nie wierzę i będę kupował znacznie wyżej.

 • konsultant121

  SII INI (-6,5). Byki poczuły sie pewniej.

  wzrostowy (39,2%)
  boczny (15,1%)
  spadkowy (45,7%)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Bardziej interesujące jest to,że Jeżow był bez wątpienia agentem niemieckim/czystki w wojsku/, a Beria agentem brytyjskim/ Katyń/.//

  Ja myślę, że to jest ślepa uliczka, bo agenci są multiagencyjni, choćby ze względu na walory dezinformacyjne. Myślę, że lepsze jest podejście problemowe, tak jak budżet zadaniowy zamiast branżowego. Wtedy wszystkie konie (z różnych stajni) ciągną do zwycięstwa, jak się należy.
  Weźmy np. problem eksterminacji polskiej inteligencji.
  Hitler i Stalin zaczynając WW2 we wrześniu 39' musieli być świadomi, że tylko jeden z nich zostanie naszą duszeńką, a drugi znajdzie się na końcu sznura, przeklęty przez postępową ludzkość.
  A jednak obaj nie zawahali się ani przez sekundę nad eksterminacją polskich elit, mimo że dla jednego z nich, nie wiadomo jeszcze którego, będzie to poważna okoliczność obciążająca.
  Myślę, że obaj realizowali to samo zlecenie z podstolika Intermarium, czyli budżet zadaniowy i nie przejmowałbym się tym całym teatrem agentur.
  Podobnie Ponary nie zaszkodziły wcale Litwinom - po prostu wykonali zdanie z wysokiego podstolika na swoim odcinku.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A tym Reillym posłużyłem się po to, żeby zobrazować, że poza piętrową agenturą, opozycja kreowana przez sowieckie służby, to abecadło qabecadła.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  W czym ten Żak grał Reilly'ego, bo nie widziałem?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //A tym Reillym posłużyłem się po to, żeby zobrazować, że poza piętrową agenturą, opozycja kreowana przez sowieckie służby, to abecadło abecadła.//

  I żeby się tak nie dziwić temu jurnemu Stefanowi, który już od dawna jest bezużytecznym capem, ani nazwie Ruch od czasownika ''ruchać''

  Nazwa Ruch dowodzi inteligencji bezpieki.:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Chciałem Pana przeprosić za mój ostatni tekst do Pana. Nie myślę tak, jak napisałem, ale sam Pan widzi, że imputowanie piłsudczykowi ruskich etykietek, to igranie z ogniem:)))"

  Zaraz sprawdzę, co Pan tam na mnie nawypisywał.

  "Obu nam zależy na Cywilizacji."

  Myśli Pan? Takie barbarzyństwo też ma swoje zalety:

  www.youtube.com/watch?v=6PQ6335puOc

  Ale nawet gdyby, to problem się pojawi, gdy się okaże, że zależy nam na różnych cywilizacjach. A tych jest podobno jak mrówków:

  "Ten najszerzej chyba zakrojony system historiozoficzny czasów nowożytnych obejmuje dzieje dwudziestu trzech pełnych cywilizacji, trzech cywilizacji poronionych oraz pięciu wstrzymanych w rozwoju."

  lubimyczytac.pl/ksiazka/79498/studium-historii-skrot-dokonany-przez-d-c-somervella

  submission.pjaesthetics.uj.edu.pl/art/23/eik_23_6.pdf

 • karnakufo

  Bierze ktoś L na wsparciu?

 • karnakufo

  2370 - 2375

 • guyfawkes13

  @Karnak

  //Bierze ktoś L na wsparciu?//

  Już nigdy nie będzie taniej, jak mówi klasyk.:)))

 • lastkura

  Dziś szycha Unii odkryła piekło . A przecież piekłem dla ślepych kur jest brak strategicznego myślenia i matematyki .

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Moje zdanie jest takie: bezpieka po wymordowaniu prawdziwych patriotów, wykreowała sobie opozycię, każdy jej nurt, począwszy od jurnego Stefana."

  Eee tam wszystkich, na pewno nie wymordowała prawdziwych patriotów marksistów.

 • guyfawkes13

  @WB

  //... na pewno nie wymordowała prawdziwych patriotów marksistów.//

  Bo tacy nie istneją. Marsista nie ma ojczyzny.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Bo tacy nie istneją. Marsista nie ma ojczyzny."

  Znowu się Pan myli. Profesor Zybertowicz jest z pewnością prawdziwym patriotą, a był przecież marksistą w latach 80-tych.

 • lastkura

  Jak nie być finansowym Misiewiczem , czyli stała subtelna struktury jako baza dla kwantowego ułamkowego zjawiska Halla w świetle kolektywnego zachowania na giełdzie i perspektywy matematycznej Atiyacha - jutro 20 00 piątek 8 luty 2019 .

 • guyfawkes13

  @WB

  //Znowu się Pan myli. Profesor Zybertowicz jest z pewnością prawdziwym patriotą, a był przecież marksistą w latach 80-tych.//

  No nieee wiem... Ja w ogóle nigdy nie mogłem zrozumieć o czym on mówi i co chce powiedzieć.:))

 • guyfawkes13

  Za to na pewno rynek jest bardziej czytelny niż umysł prof. Zybertowicza.
  Chybaśmy się odwrócili, choć jeszcze nie na indeksie ojro.
  fxpro.ctrader.com/c/BjWPn
  invst.ly/9-34v

 • guyfawkes13

  @WB

  // Profesor Zybertowicz jest z pewnością prawdziwym patriotą, a był przecież marksistą w latach 80-tych. //

  // Ja w ogóle nigdy nie mogłem zrozumieć o czym on mówi i co chce powiedzieć.:)) //

  //W 1977 ukończył studia historyczne na UMK oraz archiwistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1985 uzyskał stopień naukowy doktora na UAM na podstawie pracy Problem stosowania teorii materializmu historycznego we współczesnej historiografii polskiej, której promotorem był Jerzy Topolski[1]. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1997 na Uniwersytecie Warszawskim w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę zatytułowaną Przemoc i poznanie//

  Ten przykład się nie liczy. To nie żaden marksista, tylko pierdoła dzień dobry. Są tacy ludzie, w tzw. środowisku naukowym, lubią ględzić i zanudzać, uprawiać rolę jak leci, bez zrozumienia jakiejkolwiek hierarchii, ważności czy głębszego sensu.


 • bialek.wojciech

  @grzegooor1:
  "Pod koniec ub. roku i w czwartek mówił Pan o zagrożeniach dla rynków akcji:
  Fed- już chyba nieaktualne?
  Wojna handlowa-zarówno USA i Chiny po grudniowym krachu w USA będą starały się nie szkodzić rynkom akcji.
  Brexit?"


  Zostało jeszcze cały czas trwające QT:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/FED-mieknie-ale-nadal-redukuje-wielkosc-swego.html

  "Jaka wg Pana jest teraz scenariusz na następne tygodnie w USA (...)" i w Polsce?"

  Siła styczniowych wzrostów mnie zaskoczyła:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Wall-Street-robi-sobie-jojo.html

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Nieoczekiwany-sygnal-z-Wall-Street.html

  ... ale na siłę jeszcze to, co się wydarzyło, można próbować wcisnąć w scenariusz a la 1900:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/12/1900-rynek-legenda.html

  "(...) i w Polsce?"

  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/Dwa-wachlarze.html

 • kanoniers

  05.02
  Zastanawiałem się cały czas czego brakuje żeby zaczęła się prawdziwa bessa albo chociaż konkretniejsze spadki...
  Ano chyba tego że ciągle czytało się że takie są oczekiwania, każdy tylko odliczał dni kiedy nastąpi krach a teraz ... sielanka i Eldorado gdzie się ucho nie przyłoży to prognozy nowych szczytów
  Hmmm... Czyzby niedługo byl znów moment zaskoczenia as usual ;)


  Wpis 2 dni temu zaczyna sie delikatnie materializować choc jeszcze jest zdecydowanie za wcześnie żeby odtrąbić sukces choć jedno jest zastanawiające -- wystarczyła zaledwie jedna sesja żeby w wielu domach z poziomu hurraoptymizmu zmienić całkowicie podejście na zdecydowany pesymizm -- ja rozumiem że rynki finansowe uczą elastyczności ale bez przesady ...

 • red.007

  Z ciekawostek wykresowych...
  Idealna korelacja od dołka grudniowego dla WTI i SPX500.
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=^spx&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  Mamy do czynienia z impulsami a w przypadku WTI jako wisienka TUK w fali 5.
  Dobrze,że nawiałem z KGH.
  Wnioski mam takie:
  -Korygujemy spadkowo solidnie oba impulsy,przy umacniającym się dolarze.
  -Po korekcie kolejny wzrostowy impuls dla obu walorów jako sekwencja,impuls-korekta-impuls.
  Jeszcze nie czas na bessę,nawet jakby obecne spadki były solidne.

 • bialek.wojciech

  @arthec_s:
  "Warto przypomniec wpis Pana Wojtka z 18 grudnia 2018r.
  Brawa i slowa uznania za pierwszą czesc tej prognozy - i timing i poziomy.


  "Gdyby kierować się tymi doświadczeniami to dziś lub w środę rozpocznie się na S&P 500 "rajd św. Mikołaja", który do w ciągu 4-6 tygodni wyniesie S&P 500 przejściowo powyżej poziomu 2700 pkt. Później bessa ulegnie wznowieniu i kulminować będzie dopiero we wrześniu-październiku 2019 w okolicach poziomów dołka z lutego 2016. "

  zrodlo: wojciechbialek.blox.pl/2018/12/Slabosc-SP-500-w-listopadzie-i-grudniu-zlym.html "

  No, nie wiem. Pisałem to 18 grudnia, a dołek był dopiero 24-tego wyraźnie niżej, więc można się było przejechać (chociaż rzeczywiście później w 6 tygodni S&P wzrósł powyżej 2700).

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Po miesiący wzrostów przeżyłem małe deja vu, dlatego postanowiłem cofnąć się o 10 lat do:
  wojciechbialek.blox.pl/2009/03/Djagrave-vu.html

  Wtedy też oczekiwaliśmy retestu dna przed właściwą hossą, szukaliśmy formacji odpowiedzialnej za spadki a nawet jakiegoś spektakularnego bankructwa, które objawiłoby się w dołku:
  wojciechbialek.blox.pl/2009/04/Pulapka-na-byki.html "

  Moim zdaniem właściwym skojarzeniem jest to:

  wojciechbialek.blox.pl/2009/01/Prawie-jak-hossa.html

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "A tym razem coś dla misiów: dawno temu napisałem program do szukania korelacji na wykresach. Nakarmiłem go danymi dla SPX za ostatnie 5 lat i wypluł mi 3 daty, które naniosłem na wykres (10.1965, 02.2008, 01.1994) :

  pbs.twimg.com/media/DygKc1fXQAAB5t8.png "

  Obstawiam raczej 1965 i 1994 niż 2008.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ten przykład się nie liczy. To nie żaden marksista, tylko pierdoła dzień dobry. Są tacy ludzie, w tzw. środowisku naukowym, lubią ględzić i zanudzać, uprawiać rolę jak leci, bez zrozumienia jakiejkolwiek hierarchii, ważności czy głębszego sensu"

  No, nie wiem. Moim zdaniem od Piłsudskiego, który przyjechał do "przystanku niepodległość" "czerwonym tramwajem" po Kaczyńskiego, który rekomenduje czytanie Pikkety'ego:

  www.marxist.com/pikettys-capital-and-the-spectre-of-inequality.htm

  ... tylko socjaliści byli w Polsce prawdziwymi patriotami.

 • tinley

  Hossa, bessa, hossa bessa i tak w koło Macieju. Juz się człowiekowi we łbie kolebie od tego wszystkiego. Dziś jest koszmarny dzień bo wypełzły znów wszystkie złe informacje. brexit w którym pogubili się już chyba nawet sami jego twórcy, trade wars gdzie Kudlow przyznał dziś że tak naprawdę są w lesie jeśli chodzi o postępy w negocjacjach i do tego wyniki spółek w USA. Nie chciałbym krakać ale jeśli to ma być korekta to bedzie podobna do tej grudniowej. I tak potem kolejna fala aż do ogłoszenia zgniłego kompromisu z Chinami. Podciągnie się to znów kilkanaście % i potem internet będzie żyć słowem recesja. Zwała - FED włacza drukarki, wyłącza QT, obniża stopy i w przyszłym roku dno bessy. Druga połowa roku byłaby w tym modelu dobrym czasem na akumulację. No chyba że FED z Trumpem się zepną i teraz robimy drugie dno tylko że po drodze mamy jeszcze Włochy, tamtejszą recesję i tamtejsze bondy

 • lastkura

  Po co te starania ślepych kur . Ich miejsce jest w zupie . Im więcej się szamoczą , tym więcej wtapiają .

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Do A w tej koncepcji na 500, potrzebna jest 3. Ta którą widzimy chyba jest
  trochę krótka, pozostaje podwójna/nieregularna."

  Do niedawna zakładałem, że we wrześniu zaczęła się spadkowa 5-tka fali C:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Wzrostowa-fala-B-cyklicznej-bessy.html

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Na-SP-500-zaczela-sie-fala-C-cyklicznej-bessy.html

  Ale wzrost od świąt zahaczył o domniemaną 2-kę likwidując możliwość zrobienia ze spadku od września 5-tki (no chyba, że klin).

  Sekwencja od końca października wygląda teraz jak nieregularna płaska 3-ka 3-3-5. Przy takiej interpretacji to była 2-ka i 3-ka zaczyna się dopiero teraz. Czyli teraz powinna być prawdziwa rzeźnia 3-ciej w fali C (no chyba, że klin). Ale po takim jojo rzeźnia nie jest bardzo historycznie prawdopodobna.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "A może jest jednak inaczej :) Taki DAX zaświecił dołkiem tygodniowym 10 tyg.
  wcześniej i analogicznie próbuje skrócić cykl w miesiącach (jeżeli ten tydzień
  zamknie na maksach to otrzymamy lewą translacje), z innej strony
  po rocznej dystrybucji i solidnym spadku do góry bez zebrania towaru? Dziwne.
  Na 500 jednak, bardzo ważne dywergencje mają się dobrze."

  Ja na razie roboczo utożsamiam grudniowy dołek na DAX-ie z dołkiem z września 2015. To 39 miesięcy a nie 40, ale trudno domagać się od Niemców precyzji.

 • bialek.wojciech

  "Ja na razie roboczo utożsamiam grudniowy dołek na DAX-ie z dołkiem z września 2015. To 39 miesięcy a nie 40, ale trudno domagać się od Niemców precyzji."

  Alternatywnie dołek cyklu 20-tygodniowego był tam, gdzie miał być, czyli w listopadzie, no tyle, że 4-ka fali C rozpoczętej w w maju była bardzo nieregularną płaską i teraz brakuje nam brexitowo/wojenno handlowej 5-tki do kwietnia.

 • bialek.wojciech

  @gordon.gekko.pl:
  "większość zapakowała się już na S analizując forum Pana, bankiera, parkietu i innych, czyli wolumen mówi prawdę, z tą jego ostatnią dziwną zmiennością i rozmiarem, że zamiarem rynku, w mojej skromnej ocenie, na przewiezienie rynku na nowy poziom L i przewiezienie gawiedzi"

  Byłbym bardzo rozczarowany, bo to by znaczyło, że należy knuć od nowa.

 • bialek.wojciech

  @animetal_slave"
  "Polecam samodzielny back-test dla MSCI EM oraz SPX dla sytuacji w której U.S. Unemployment Rate osiąga wieloletni dołek i 3-miesięczny slope zmienia się z ujemnego na dodatni. Taka sytuacja właśnie nastąpiła i sugeruje korektę wyższego rzędu od lutego/marca."

  @griot2222:
  "Ciekawa analiza wskaźników w usascottgrannis.blogspot.com/2019/02/the-labor-market-continues-to-improve.html?m=1"

  Się przyjrzę temu w łikend.

 • tinley

  Tak tylko to wstawię. Co prawda ponoć ruski troll ze szwajcarskiego banku, ale rzadko się myli.

  zapodaj.net/4b0137ff9de1a.jpg.html

 • guyfawkes13

  @WB

  //No, nie wiem. Moim zdaniem od Piłsudskiego, który przyjechał do "przystanku niepodległość" "czerwonym tramwajem" po Kaczyńskiego...//

  Kalkulacja na szersze grupy społeczne, czy odwołania do mód, to jeszcze nie marksizm.

 • ml.36

  @WB
  Z DAX-em jest chyba prościej, trzy świece tygodniowe otwierają drogę do
  tej piątki( mamy bar in bar i falsa, podobny układ świecowy wystąpił w styczniu 2018),ale ta ewentualna czwórka może być bardziej złożona(TR, brak zaskoczenia), co może przesunąć dołek po za kwiecień. A 500 to jest inna liga, jak powiada mój kolega, ale i tam sprytna czwórka (TR) ratuje koncepcję C (re-akumulacja przed dużym B).
  Jak dla mnie, ostatni swing na DAX to potrójna trójka.
  Jak mówią ruscy agenci - pożywiom uwidim.

 • ml.36

  @WB
  Tak czy siak, marzec na DAX powinni rozliczyć poniżej 10 k.

 • ml.36

  @WB
  No i włoski dług znowu zaczyna straszyć, a RSI 14 tygodniowe na 500
  potwierdza IMO spadki, póki co.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "No i włoski dług znowu zaczyna straszyć, (...)"

  To tylko wojna francusko-włoska:

  www.tvp.info/41208237/paryz-odwoluje-ambasadora-w-rzymie-to-najzacieklejsze-ataki-od-ii-wojny-swiatowej

  ... nie ma się czym przejmować (rozumiem, że my jesteśmy po stronie Włochów).

 • podtworca

  @bialek.wojciech
  "Obstawiam raczej 1965 i 1994 niż 2008."

  Ciekawie wyszły korelacje 15-letnie, a więc zawierające wewnątrz "bessę pokoleniową" i późniejszą wieloletnią hossę:

  twitter.com/podtworca/status/1092139910163820544

  1822, 1868 i 1985. Pierwsza data to okres po wojnie z Brytanią ("druga wojna o niepodległość" i spalenie Kapitolu), druga data to hossa po Wojnie Secesyjnej, a zatem wychodzenie z naprawdę dużych problemów.

  Po 1822 pierwsza wielka bessa to:
  en.wikipedia.org/wiki/Panic_of_1837

  Dla 1868:
  en.wikipedia.org/wiki/Panic_of_1873

 • gordon.gekko.pl

  Panie Wojtku,

  czytam swoje posty na Pana Forum i stwierdzam, że śmiało można mnie nazwać antywskaźnikiem .. ciężka ta giełda ehhh

 • konsultant121

  Mr.Armstrong przemówił:
  The economy is moving into a recession as we spiral toward 2020. We will then enter STAGFLATION rising prices with declining economic growth between 2020 into 2024 with another hard decline thereafter into 2028.

  www.armstrongeconomics.com/international-news/russia/will-russia-exceed-the-german-economy-anytime-soon/

 • wider_swider

  mac-erson, wczoraj pisałeś, że dzisiaj może być ten dzień kiedy warto mieć odwagę by zaryzykować. Udało się ?
  Niezależnie od odpowiedzi - gratuluję wyczucia.

 • wider_swider

  fast_market, świetny timing z tym aaii !

 • wojm

  Dziś na S&P500 weszło u mnie obronne S (50% pozycji L) po 2721, stop powyżej high z 05.02. Może tym razem jakaś korekta wystąpi. Cały czas w grze L (zostało 30% pozycji) otwierane 26.12.2018 po 2354, stop profitujący przesunięty na 2664.

 • lastkura

  Dlaczego kompletny analfabeta typu Armstrong z teorią pi # 1000 jest tak uwielbiany ? Sprawa jest niezmiernie prosta - analfabeci zawsze wybierają analfabetę . Druga istotna sprawa - większość pieniędzy bierze się z pierwotnego zawłaszczenia -typu apteki , kamienice w Warszawie - krótko łatwo przyszło ,łatwo poszło . Matematyka nie przystoi politykowi ,czy notariuszowi , gdyż wymaga systematycznej pracy .

 • animetal_slave

  Panie @WB,

  "The Bloomberg Consumer Comfort Index rebounded 0.8 points last week. This reading practically matched the 52-week average reaching the highest level since August 2001".

  Dokładamy kolejną cegiełkę do analogii 2001.

 • wider_swider

  wojm, jak Twoje spojrzenie na fw 20 ? Jeśli by Ci się chciało to z chęcią bym obserwował Twoje zagrywki na tym instrumencie tak jak podajesz odnośnie s&p. Jak dla mnie do okolic 2350 to może być jedynie korekta ABC, niżej mielibyśmy podwójny szczyt i prawdopodobnie zejście w rejon luki 2290. To ogólnie wyglądałoby kiepsko na wykresie, bo całe aktualne wybicie mogłoby zostać uznane jako fake i większe kłopoty dla naszego indeksu.

 • bialek.wojciech

  "To tylko wojna francusko-włoska:

  www.tvp.info/41208237/paryz-odwoluje-ambasadora-w-rzymie-to-najzacieklejsze-ataki-od-ii-wojny-swiatowej

  ... nie ma się czym przejmować (rozumiem, że my jesteśmy po stronie Włochów)."

  Tak szybko to się wszystko zmienia:

  www.energetyka24.com/francja-uderzy-w-nord-stream-2

  ... że nie nadążam.

  To może to Francja jest teraz po naszej stronie?

 • animetal_slave

  @WB:
  "@animetal_slave
  "Polecam samodzielny back-test dla MSCI EM oraz SPX dla sytuacji w której U.S. Unemployment Rate osiąga wieloletni dołek i 3-miesięczny slope zmienia się z ujemnego na dodatni. Taka sytuacja właśnie nastąpiła i sugeruje korektę wyższego rzędu od lutego/marca."

  Się przyjrzę temu w łikend."

  Patrząc zupełnie na oko widać od razu analogię z 2000 oraz 2007.
  Ja sobie zrobiłem dwie analizki:
  1) Wyznaczyłem globalne minima (inflection points) za ostatnie 50 lat oraz 3 miesięcznie nachylenie linii regresji musiało przejść na plus. Otrzymane daty to 31/5/1990, Luty-Maj 2001, 30/11/2007. Co było po tych datach - chyba każdy wie. Co ciekawe, średnio 3 miesiące po globalnym dołku bezrobocia, zaczynało być bardzo nerwowo.
  2) Drugi sposób to klastry - tu również wysyp dat 2007 oraz 2001

  Osobiście uważam, że najbardziej zbliżony punkt to February-May 2001.

  Pozdrawiam

 • arthec_s

  Tak szybko to się wszystko zmienia:

  www.energetyka24.com/francja-uderzy-w-nord-stream-2

  ... że nie nadążam.

  To może to Francja jest teraz po naszej stronie?


  Nie, nie. Wszystko pod kontrola i zgodnie z tradycją. Jutro nas wszyscy wykiwaja jak zawsze. Francja podbija stawkę jeno ;-)

 • wojm

  @wider_swider
  Na FW20 dziś weszło S poniżej low z 06.02. Stop powyżej high z 25.01. Jutro zostanie przesunięty na 0. Zostało jeszcze 30% L otwieranych 30.10.2018, stop profitujący poniżej low z 22.01. Najbliższym wsparciem dla mnie na dziennym jest strefa utworzona przez high z 05.12.2018 i low z 22.01.2019. Zamknięcie poniżej tej strefy może oznaczać kłopoty dla byka.

 • wider_swider

  wojm, dzięki za przedstawienie strategii. Bardzo podobne mamy spojrzenie na poziomy rynkowe aktualnie. Jutro ciekawy dzień.

 • lastkura

  Panie Wojm . Po co pisze pan ,że otworzył pan pozycje długą na minimum 26 grudnia 2018 i od tego czasu nie wie co ma robić . Prawda jest oczywista to nie pan otworzył ,tylko miał długie od 3 grudnia powiedzmy 10 fut. i w akcie rozpaczy odwrócił pan na krótko 26 grudnia . Nie ma to jak fantazje - gość otwiera na minimum ogromnej paniki bez jakiekolwiek wiedzy i trzyma do maksimum otwierając ciągle krótkie - pewnie po szkole guru Zaorskiego . Genialna intuicja czy raczej totalne fantazje - sprawa jest oczywista . Tylko naiwne dzieci interesują genialne zagrywki - liczy się strategia a nie siła wciskania kitu i klawiszy .

 • lastkura

  Wybitni znawcy widzą do tej pory na wigu 20--- 24 stycznia 2019 minimum i szumnie ogłosili zajęcie długiej 24 stycznia . Ma być rura na wigu 20 w lutym i do końca świata .

 • lastkura

  Z teorii fal bełkota wyszło gwałtowne umocnienie złotówki do dolara od minimum z 30 stycznia o euro to lepiej nie wspominać 4.16 ma być i trzeba było sprzedawać waluty 30 stycznia na samym dnie .

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Sensacje XX wieku: Tajna sprawa z 2005 roku. Tu Cezary Żak jako Railly/ rola drugoplanowa/.

 • lastkura

  Nikt nie mówi ,że prognoza finansowa jest prosta , wręcz odwrotnie - wymaga to dużo wysiłku , wielu metod matematycznych a nie religii i modlitwy do wykresu . Matematyka jest wysiłkiem ponownego odkrycia spójności i istotnych struktur a nie pustą fantazją nad wykresem.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2132489

 • 20gladiator

  Wszystkim byczkom przypominam mój wpis z 28.01.2019 który obecnie zaczyna się materializować.

  "Najpóźniej do połowy lutego kurs EURPLN wychodzi górą z trójkąta. Impuls będzie trwał do końca kwietnia lub maja. Ten ruch przełoży się oczywiście na silne spadki na GPW."
  Komuś kto uwierzył w fałszywe wybicie dołem w dn tj. 31.01 i wpadł w paszczę wieloryba - mogę tylko współczuć.

 • lastkura

  Matematyka i informatyka jest próbą ponownego odkrycia zdań bazowych w ekonomii z big data . Wszystko inne jest oszustwem , fantazją lub przypadkiem . Matematykę można uważać za właściwie sformalizowaną intuicję decyzyjną tego co istotne .

 • konsultant121

  @lastkura
  Pan widzę lubi teorie. Lepiej poza liczbami wskazywać daty. To co pan opisuje oczywiscie jest ciekawe dla slepych kur które tego nie rozumieją. Ale skoro wychodzą panu daty zwrotu, to moze warto poza liczbami tygodni wynikajacymi z pierscieni i martyngałów, wstawiać tez daty które mogą być mocnymi datami zwrotu? Swoja droga ciekawe spojrzenia matematyczne.

 • wider_swider

  karnakufo, od razu zaznaczę, że to nie jest atak tylko zwykłem pytanie.
  Co sprawiło, że po kilku miesiącach szukania shortów w trendzie wzrostowym, teraz na tak wysokich poziomach zmieniłeś nastawienie do rynku na prowzrostowe ?

 • lastkura

  Tylko przygotowany umysł ma szczęście zrozumieć błąd czy zauważyć przypadkowość często rzekomego sukcesu . Ślepa kura praktycznie nic nie potrafi , tylko pisać donosy na samego siebie do sądu . Na tym polegała intuicja Ramanujana - tytaniczna praca nad sobą . Ślepa kura ma kasę nie dlatego ,że jest mądra , ale dlatego ,że zrobiła pierwotne zawłaszczenie a teraz mówi o prawie i sprawiedliwości czy nienaruszalności własności prywatnej [ często zagrabionej ]. Po co jej grać na giełdzie jak z 30 pln [plus łapówki ] ma miliony .

 • 20gladiator

  Czytałem dziś analizę rynku akcji sporządzoną przez znanego analityka TFI. Skala manipulacji jest nie do opisania. Otóż tenże analityk "wykazał", że obecny rok jest zadziwiająco dobry w porównaniu z ROKIEM UBIEGŁYM co może świadczyć, że zaczęła się hossa. "Zapomniał" przez nieuwagę zaznaczyć ,że porównywał tylko grudzień 2018 do stycznia 2019 a nie styczeń do stycznia. Chociażby takie "analizy" wskazują, że jesteśmy w fazie dystrybucji akcji.

 • lastkura

  Panie konsultant rozumiem ,że nie tylko pana klienci ,mają problemy obliczyć 571 weeks---- 11 october 2007 = 21 september 2018 , ale pan sam jak nazwa wskazuje nie potrafi obliczyć spraw mechanicznych - nie mówiąc o symbolu , kompresji danych czy emergencji .

 • konsultant121

  Panie lastkura
  To dobry przykład daty zwrotu, ale przydałoby się coś ustalic na przyszłość .Pan wprawdzie podaje liczby w tygodniach ale w prognozach czy tez sprawach mechanicznych warto podać daty poza liczbami. Wtedy byłby pan bardziej doceniany.

 • lastkura

  Po co wam cokolwiek . Przecież wiadomo ,że ślepa kura - kupuje szczyt i sprzedaje w dołku . Nie ma co się gniewać taka jest rzeczywistość . Czas śnieg odgarniać a nie zajmować się sprawi o których nie ma się najmniejszego pojęcia .

 • konsultant121

  @lastkura
  Zobaczymy co tam w trawie piszczy w połowie lutego 2020:) Ale to zbyt proste, to może być jedynie lokalna data zwrotu. Nie sądzę żeby taka sama struktura w tygodniach działała z cyklu 2007/2009 na cykl 2018/2020.

 • dino54

  Jakis czas temu pisalem zeby zwrocic uwage na spolki Czarneckiego ciekawe czy ktos skorzystal.Mozna nadal skorzystac GetinNoble bank nadal polowe tanszy od idea banku a przeciez bedzie fuzja.

 • versus_one

  @lastkura

  Można prościej opisać metodę, którą stosujesz. Wyniki wychodzą takie same jak Twoje. "Ciekły kryształ" ma tendencję do powtarzania sekwencji matematycznej.

  Dotyczy m.in. tego cyt.

  "lastkura

  www.blox.pl/komentuj/wojciechbialek/2019/02/Wall-Street-robi-sobie-jojo.html#nohref

  Na dzień dzisiejszy nic z prognoz nie zmieniło się od roku , kluczowy dołek 13 luty 2020 , choć możliwy 9 kwiecień 2021 jako pierwiastek ciekłego kryształu i realizacja ideału jako wewnętrznej dynamiki 3+sqrt3 jako kanoniczna reprezentacja 4415/933 [ 9 march 2009 , 21września 2018 , 9 april 2021]. Wtórny szczyt jako analog 19 maj 2008 , 28 kwiecień 2011, 27 kwiecień 2015 jako realizacja 3 punktów stałych NIELSENA 1+SQT3 -- 1+SQRT3 --- 571/209 [WEEKS] . W krótkim okresie obserwujemy rezonans z 97 [21 wrzesień 2018 , 26 grudzień 2016] a wiec 41,56 i 71 . Ciekawie wygląda 71 [początek marca - jako totalny sukces wojny Chiny -USA ]. ZASADNICZYM SUKCESEM JEST BRAK GRY [ CIERPLIWOŚĆ ] A NIE UDAWANIE BULIONERA .
  2019/02/02 16:41:36"

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Kiedy-kupic-niemieckie-akcje.html

 • ewiggin

  @władca pierścieni
  Ja wedle Twoich wskazań matematycznych zamknąłem w styczniu 2019 r. krótkie na fw20 po 1680. Zysk na konia 700 pkt. Dziękuję i proszę o równie celne prognozy na przyszłość.
  :D :D :D

 • lastkura

  Teorię ciekłego kryształu jako połączenie swobody ruchu i jednocześnie pewnego wspólnego kierunku opiera się na pewnej klasie wielomianów- o tym napiszę to angielsku za 1 -2 tygodnie . Trudno abym wyjaśniał każde pojęcie np . ideał --to trzeba wiedzieć ,że ideał jest odpowiedzialny za dynamikę wewnętrzną . Raz jeszcze powtarzam istotna jest reprezentacja liczby niewymiernej za pomocą ułamka łańcuchowego . Liczby algebraiczne kwadratowe mają okresowe rozwinięcie i dlatego są tak istotne . Drugi powód cena w równaniu Fokkera - Plancka może być tylko liczbą algebraiczną kwadratową --- inaczej szumy i dryfy paradoksalnie prowadzą do równań kwadratowych . Dlatego wskazywałem na 2911 na s@p 500 jako kluczowy poziom . Oczywiście w pracy jest opisany rezonans ceny i czasu .

 • zyczenia_urodzinowe

  Jeszcze nie czas na bessę,nawet jakby obecne spadki były spore

 • wierzosfera

  Też myślę, że bessa jeszcze nie nadeszła. Fakt faktem pojawiły się na rynku sygnały o osłabieniach na giełdzie, jednak według mnie to jeszcze nie ten czas. Chociaż po mału nadciąga...

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci