Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

This trend is your friend

bialek.wojciech

Proponuję dziś przyjrzeć się historii relacji PKB na głowę po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej pomiędzy Polską a różnymi krajami Europy Zachodniej (w dawnym zimnowojennym sensie tego określenia). Zacznijmy od Grecji i Portugalii:

 

201901071GercjaPortugalia

Historia danych, z których korzystam sięga 1950 roku i jak widać do lat 1991-1992 dominujący trend był dla Polski niekorzystny, to znaczy nasz kraj, który w 1950 roku - pomimo wojennych zniszczeń - był od Grecji i Portugalii bogatszy (w tym ściśle określonym sensie) w ciągu następnych 41-42 lat systematycznie relatywnie biedniał w stosunku do tych krajów. Coś się jednak zmieniło w latach 1991-1992 i w ciągu 26-27 lat, które od tamtej pory minęły, ten trend zmienił się na systematycznie wzrostowy. W efekcie w 2016 roku Polska wyprzedziła Grecję, a w 2018 roku prawie zrównała się z Portugalią. 

Podobnie wyglądają wykresy relacji PKB na głowę mieszkańca po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej pomiędzy Polską oraz Hiszpanią i Włochami. Tu w 1991 roku spadliśmy do poziomu 0,30-0,39 w stosunku do tych dwu krajów a od tamtej pory zdołaliśmy się wspiąć do poziomu 0,79. Gdyby dominujący w ciągu minionych 27 trend był kontynuowany to w okolicach lat 2030-2033 zrównalibyśmy się poziomem życia  (minus pogoda oczywiście, chociaż przy ocieplającym się klimacie nawet to nie jest pewne) najpierw z Włochami a później z Hiszpanią. 

 

201901072WochyHiszpania

 

Przy tych samych założeniach Francję dogonilibyśmy za pół pokolenia w okolicach 2037 roku a Niemcy za pokolenie w okolicach roku 2050. 

 

201901073FrancjaNiemcy

 

Ewidentny sukces naszego kraju w okresie minionych 27 lat zwrócił już uwagę ekonomistów i pojawiły się nawet określenia typu "Warsaw Consensus", sugerujące, że przypadek Polski stał się swego rodzaju wzorcem do naśladowania dla innych.

Oczywiście jest wątpliwe, czy sprzyjający nam od 1991 roku globalny układ geogospodarczy utrzyma się tak długo. Jak pokazuje ostatni wzrost popularności partii populistycznych w Europie Zachodniej czy ciągle trwające protesty "żółtych kamizelek" we Francji mieszkańcy Europy Zachodniej zaczynają się powoli orientować, że nie są wcale beneficjentami obecnego układu. 

Pierwszym społeczeństwem, które zdecydowało się podjąć - mniej lub bardziej świadomą i mniej lub bardziej przemyślaną - próbę zmiany obecnego układu było społeczeństwo brytyjskie głosując w 1,5 roku temu za Brexitem. 

 

201901074UK

 

To, czy Brexit wyjdzie Brytyjczykom na zdrowie, będzie można ocenić pewnie najwcześniej za kilkanaście lat. 

Nasuwa się pytanie, co takie zdarzyło się w okolicach 1991 roku, że spowodowało aż tak gwałtowną zmianę trendu. No cóż, w 1989 roku rozpadł się blok wschodni, w 1991 roku rozpadł się Związek Radziecki, a w międzyczasie w 1990 roku Joanna Szczepkowska odegrała swoją życiową rolę ogłaszając oficjalnie w TVP koniec komunizmu w Polsce:

 

 

Równocześnie na przełomie lat 1991 i 1992 podpisany został Traktat z Maastricht ustanawiający Unię Europejską

Jak się wydaje z naszego punktu widzenia kluczowy był upadek bloku wschodniego, koniec komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, rozpad ZSRR i przeorientowanie się Polski na kapitalistyczny świat atlantycki.

Równocześnie wielu mieszkańców zachodniej Europy winę za zapoczątkowanie niekorzystnego dla nich trendu będzie zwalać na powstanie UE. Oczywiście dla zachodnich Europejczyków porównania z Europą Środkowo-Wschodnią nie są ani jedynym ani nawet najważniejszym punktem odniesienia, ale zapewne odgrywają również jakąś w rolę w ich ocenie sytuacji. 

Co ciekawe zmiana trendu, o której mowa, nie nastąpiła, jak to można by sądzić w 2004 roku, czyli w momencie wejścia Polski do EU, ale całe 13 lat wcześniej. 

 

Podsumowanie: od 1991 roku Polska systematycznie nadrabia stracony w okresie powojennym dystans w poziomie życia w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Jak się wydaje, jak najdłuższe utrzymanie obecnego układu geogospodarczego - cokolwiek uznalibyśmy za jego istotę - jest korzystne dla naszego kraju. Oczywiście zapraszam do dyskusji osoby, które mają odmienne zdanie. 

 

 

Komentarze (88)

Dodaj komentarz
 • bartalsi

  Szkoda tylko że pogoń zaczęła się od dołka 91, a nie od 89 (A najlepiej 81). No i tempo strasznie wolne.

 • konsultant121

  Pytanie jaki kapitał tworzy to PKB i ile z tego PKB wypływa z kraju w formie luk:) Z drugiej strony jesteśmy wartoscią niematerialna i prawną:) dla włascicieli kapitału w formie 38 milionowego rynk zbytu i rynku pracy. Samo PKB nie zamyka dyskusji o bogactwie kraju. Ciekawszą jest np. statystyka udziału średnej płacy w PKB na głowę:)

 • konsultant121

  0,7 PKB UK czy 0,6 Niemiec, 0,8 Hiszpanii czy Włoch a polskie pensje średnio tylko 0,3-0,4 :) W tym problem.

 • kanoniers

  Najgorsze co się może zdarzyć to nie straty ale brak wizji i jakiegoś planu i taki stan mnie dopadł jakiś czas temu... Na szczęście już jestem po i co prawda nie mam jeszcze wizji konkretnych poziomów ale jakiś tam scenariusz się kreśli a w nim teraz wzrosty kilka miesięcy nawet a potem ostateczne uderzenie niedźwiedź nawet rzedu 50%

 • wider_swider

  Panie Wojciechu - nasz rynek wciąż silniejszy od zachodu. Czyżby to sugerowało, że kolejna fala może nie nastąpić, a "zakup akcji bądź przegranie życia" to powinno być realizowane już teraz ?

 • guyfawkes13

  @WB

  Szczepkowska rzeczywiście odegrała rolę życia, dezinformacyjną, ale opracowaną w każdym szczegole. Komunizm się oczywiście nie skończył, tylko przekształcił. Nie wie Pan że telewizja kłamie?

  A po co i Pan dołącza się do tego? Banki Pana nie chcą i usiłuje Pan zwrócić na siebie uwagę pana Jacka Kurskiego z telewizji? W każdym razie rzeczywiście błysnął Pan talentem telewizyjnym, tylko musi Pan troszkę skrócić perspektywę, żeby Kurski zaczął o tym myśleć:)))

 • mac-erson

  Coś mi się wydaje że nocne 2550 na SP to mógłbyć max w tej falę wzrostowej. Poczekam oczywiście na dywergencyjne odbicie po otwarciu Us. lub wchodzę w S- ki po przebiciu od góry 2520

 • dociekliwy54

  @W.B.
  @konsultant121
  "Pytanie jaki kapitał tworzy to PKB i ile z tego PKB wypływa z kraju w formie luk:) Z drugiej strony jesteśmy wartoscią niematerialna i prawną:) dla włascicieli kapitału w formie 38 milionowego rynk zbytu i rynku pracy. Samo PKB nie zamyka dyskusji o bogactwie kraju. Ciekawszą jest np. statystyka udziału średnej płacy w PKB na głowę:) "
  Przyłączam się do tej narracji równocześnie formułując pytania na które odpowiedź rozjaśniła by nieco nasze położenie.
  Gdyby Pan zechciał zrobić podobne grafy dla Średniej płacy lub lepiej mediany lub modalnej(oczywiście wg. siły nabywczej. Obawiam się, że fakt iż jedynie 50% przemysłu i znaczna część handlu jest w polskich rękach odgrywa znaczną rolę w dystrybucji. Takie rysunki byłyby dla młodego pokolenia jakimś odniesieniem i pomogły w wielu wypadkach podjąć decyzję, czy emigrować licząc się ze szklanym sufitem, czy zostawać i robić karierę na miejscu.

 • bajkolandiaa

  Mój znajomy z Anglii a drugi z Niemiec mówi tak , ja zarabiam 1500 Funtów i mam adidasy za 40 funtów , paliwo po 1 funcie , drugi z Niemiec mówi ja zarabiam 1500 euro i adidasy mam za 40 euro a paliwo za 1 euro a nowego Golfa za 16 000 euro , a Polak mówi ja zarabiam 1500 zł a addidasy mam za 300 zł , paliwo za 5 zł a Golfa za 80 000 zł więc pomyślcie sobie jakie POLACY prezentują DZIADOSTWO i NĘDZE , co innego wypasiony bankier z Warszawy na etacie bo z rynku to by na chleb nie zarobił .

  Jeszcze nie widziałem HOSSY po spadku indeksu o 7% w bessie a tyle spadł WIG 20 .

 • ml.36

  @WB
  Czy według Pana, dołek z 27.12.18 na DAX to przedostatnie minimum(15/16)?

 • zuberek69

  Panie @bajkolandiaa

  Chyba Pan nie zebrał papiera w dołku i teraz ten płacz ??

  Czeka nas niezły UP!!!! • bajkolandiaa

  Drugą ważną kwestią, którą z punktu widzenia rynku robi FED to umarzanie części swoich środków. Wygenerował on imponującą sumę 3,5 biliona dolarów od początku kryzysu. Są to środki, za które kupowano aktywa z rynku. Obecnie część z nich jest wciąż reinwestowana, ale część nie i jest umarzana. To właśnie brak części z nich na rynkach zdaniem części analityków jest powodem ostatnich problemów amerykańskiej giełdy.

 • bajkolandiaa

  zuberek69
  Panie @bajkolandiaa

  Chyba Pan nie zebrał papiera w dołku i teraz ten płacz ??

  Czeka nas niezły UP!!!!

  Zbieranie papierka w dołku to tak jak zbieranie po śmietnikach , rozumie OSOBA -raczej wątpię.

 • andrzej_stefaniak

  Taka sama głębokość i relatywnie rosnąca siła.

  acemarketu.com/?p=326890

 • bajkolandiaa

  andrzej_stefaniak
  Taka sama głębokość i relatywnie rosnąca siła.

  acemarketu.com/?p=326890

  2019/01/07 15:22:30

  STEFANIAK to ile natłukłes w tamtym roku na tych niewiarygodnie tanich akcjach z SWIGu80

 • kpdwiejak

  ciekawy wpis

 • krzysztof83

  Krótkie na Wig20 i Sp500 zapakowane..może coś się z tego jutro urodzi ;)

 • lastkura

  Leo Onsager zamiast opowiadać cykliczne bzdury podał dokładne rozwiązanie na kracie Z#Z modelu Isinga 2 -SQRT2 . Klasyczna dyfuzja to o,5y'' . Dla rozwiązania Onsagera y=x^2-4x+2 mamy y=1 , czyli x^2 -4x +1 = 0 .[ CO DAŁO ROZWIĄZANIE W CZASIE I W CENIE NA 21 WRZEŚNIA 2018 ] . Zamiast wymyślać cykliczne bzdury zrozum co jest istotą myślenia człowieka - małpowanie . Sygnał zamień na symbol i zastosuj kompresję danych do 2 bitów z tw, Lagr - Eulera . Będziesz zarabiał razy 40 a nie grał w niewłaściwym kierunku .

 • konsultant121

  @lastkura
  Wylicz pan dołek PLNa lepiej. A nie przeszłość pokazywać;)

 • mac-erson

  Ubrałem się w s-ki w20,mwig40, fpge,fghm - zobaczymy co z tego wyniknie;)

 • red.007

  @lastkura
  Wylicz pan szczyt PLNa lepiej. A nie przeszłość pokazywać;)

 • bajkolandiaa

  mac-erson
  Ubrałem się w s-ki w20,mwig40, fpge,fghm - zobaczymy co z tego wyniknie;)

  2019/01/07 15:53:49

  Jesteś jednym z głupszych na tym blogu odkąd pamiętam więc daruj sobie swoje BAJANIE

 • mac-erson

  Druga połowę s-ek zostawiam na jutro jakby chcieli zaatakować jeszcze strefę 2330 i czekam z s-ami na us500 w wiadomym przedziale.

 • mac-erson

  @bajlolandia
  Wiem miszczu dlatego ulatwiam tobie sprawę żebyś wiedział jak głupcy inwestują.

 • lastkura

  Sprawa jest następująca 26 december 2018 = 23 january 2008 , synchronizacja również z 265/97 as pierwsze 97 --- 20 maj 2015 - 24 sierpień 2015 --- analog 21 wrzesień 2018 - 26 december 2018 . Operacja , struktura , kompresja danych - klucz do sukcesu .

 • lastkura

  s@p 500 ewentualnie krótka na indeksie 2549 .

 • konsultant121

  @lastkura
  Czyli jeszcze dobry rok bessy. Wszystko gra i buczy.

 • lastkura

  Dane są podawane dla idealnych wartości s@p 500 - 780 , 1560 , 2131 ,2911 , 2340 , 209 . Maksymalny wzrost indeksu 2702 . Najbardziej prawdopodobne zejście 2340 i głębsz i dłuższa odbitka .

 • lastkura

  Jak zauważył Stanisław SMIRNOW FUNDAMENTALNYM PRZEJŚCIEM FAZOWYM NA PŁASZCZYŻNIE JEST CZARNY SZUM .Dotychczas mieliśmy tylko t [szum ] ,t^2 [fala ] .Po raz pierwszy mamy czarny szum s@p 500 [2+sqt3]^3 # sqt3 od 1929 . Krótko po korekcie z giełd nic nie zostanie .

 • red.007

  @lastkura
  Max 2702,zejście 2340 i glębsz i dłuższa odbitka.
  No patrz Pan,że matematyki do tego nie używałem tylko dziwoląga TUK-a i wyszło mi w ub. tygodniu podobnie:
  bankfotek.pl/view/2130345

 • lastkura

  To trzeba było wiedzieć 21 września 2018 i kupić za darmo opcje a nie opowiadać po fakcie . Tu potrzeba również wiary w swoje metody a nie w święte mikołaje .

 • arthec_s

  @lastkura

  tesknilismy!
  Takie piękne deja vu. Jakby kontunuowal Pan zdanie przerwane przed chwilą, a nie miesiace temu.... :D

  Pewnie potrzebujemy conajmniej kilka dni tej werbalnej gry wstepnej by dojsc do squirtow? :)

 • podczaszy1

  @WB
  Niech pan łaskawie na drugiej szalce wagi położy ok. 6 bln PLN długu.

 • wojm

  @mac-erson
  Twoja strefa oporu na S&P500 została osiągnięta. Czy brałeś już S ?

 • wojm

  @lastkura
  s@p 500 ewentualnie krótka na indeksie 2549 .

  Czy po tej cenie otwierałeś S ? Jeśli tak, gdzie powinien być SL?

 • arthec_s

  podczaszy1 pół godziny temu
  @WB
  Niech pan łaskawie na drugiej szalce wagi położy ok. 6 bln PLN długu.

  Gdyby isc w zgodzie z rekomendacja KE odnośnie panstwowych zobowiazan to ile trzeba byłoby dołożyć na przeciwnej szalce krajom zachodnim?

 • wojm

  Dziś rano pisałem, że "Na S&P500 wsparciem na interwałach H1 i H4 mogą być okolice 2520." Między 10 a 15 rejon został przetestowany. To była dobra okazja do L na intraday lub skalpowanie. Stop wypadał bardzo.

 • mac-erson

  @wojm
  Na Sp500 jeszcze czekam na jakiś sygnał odwrotu. Chyba, że dojedziemy do 2570 to tam zaryzykuję (mój stop to zamknięcie powyżej 2580)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No tośmy Bohuna (dolara) usiekli:)))
  Można już chyba powiedzieć, że ojro się wybiło z trendu spadkowego(?).
  fxpro.ctrader.com/c/zx4Pn

  //Niech pan łaskawie na drugiej szalce wagi położy ok. 6 bln PLN długu.//

  Ten PKB trzebaby jeszcze pomnożyć przez 0.8 bo ze 20% naszej ''siły roboczej'' wyemigrowało z tej dobroci. Poza tym czyj ten PKB jest? Dziś jest, jutro może być gdzieindziej. Lepszym wskaźnikiem do porównań byłby zakumulowany majątek per capita. Minus dług + odsetki of course.

 • lastkura

  Panie Wojm . Nowoczesna teoria r. prawdopodobieństwa bazuje na teorii martyngałów Dooba . Paul LEVI , który zastosował ułamki łańcuchowe do tej teorii jasno mówi ,że do wyznaczenia dokładnej lokalizacji są potrzebne dwa " niezależne ciągi " . Potrzebne są rzuty ceny i czasu . Ponieważ od 1 lutego 2008 brakuje paru dni [571 weeks ] warunek zajęcia pozycji nie zachodzi . Wszystko to jest opisane na moim blogu w pracy z 1 stycznia 2019 .

 • guyfawkes13

  //No tośmy Bohuna usiekli.//

  invst.ly/9psj0
  invst.ly/9psjb
  invst.ly/9psjk

  Jeszcze trochę i Chinageddon chyba trzeba będzie na razie odwołać:
  invst.ly/9psl6

  invst.ly/9pslr
  invst.ly/9psly

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Miał być Mikołaj, miała być fala B a tu rózga:)))"

  "Rajd św. Mikołaja" to zwyżka od świąt Bożego Narodzenia do 2 stycznia:

  "A Santa Claus rally describes sustained increases in the stock market that occur in the last week of December through the first two trading days in January."

  W tym ujęciu tegoroczny rajd był na S&P 500 (+6,8 proc.) najsilniejszy od przełomu 2008 i 2009 roku.

  Jeśli przyjąć próg na poziomie +4,8 proc. wzrostu pomiędzy sesją wigilijną a pierwszą sesją nowego roku. To otrzymamy w przeszłości 7 podobnych sygnałów jak obecny:

  2008/2009 - pokoleniowy super-dołek S&P 500 9 marca
  1974/1975 - rosło od razu po pokoleniowym super-dołku
  1973/1974 - pokoleniowy super-dołek był dopiero 3 października
  1941/1942 - pokoleniowy super-dołek był 28 kwietnia (rynek rozpoczął wtedy dyskontowanie wyników bitew pod El Alamein, Midway i Stalingradem?)
  1934/1935 - super-dołek 14 marca
  1932/1933 - super-dołek 28 lutego
  1928/1929 - można było taniej odkupić w lutym, marcu i maju przed silnym wzrostem do września.

  To zestawienie wygląda interesująco. W 4 na 7 przypadków super-dołek był w okresie luty-kwiecień.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Niech pan łaskawie na drugiej szalce wagi położy ok. 6 bln PLN długu."

  Słuszna uwaga, ale Grekom i innym też by trzeba położyć no i to PRL zbankrutował z powodu długów a "III RP" jeszcze nie, więc nie wiadomo czy długi narosło w okresie minionych 27 lat są dużym zagrożeniem.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Szczepkowska rzeczywiście odegrała rolę życia, dezinformacyjną, ale opracowaną w każdym szczegole. Komunizm się oczywiście nie skończył, tylko przekształcił. Nie wie Pan że telewizja kłamie?

  A po co i Pan dołącza się do tego? Banki Pana nie chcą i usiłuje Pan zwrócić na siebie uwagę pana Jacka Kurskiego z telewizji? W każdym razie rzeczywiście błysnął Pan talentem telewizyjnym, tylko musi Pan troszkę skrócić perspektywę, żeby Kurski zaczął o tym myśleć:)))"

  Wołodia, ty już całkiem z uma zaszoł. Co ja mam wspólnego z disco-polo?

 • guyfawkes13

  @WB

  // Co ja mam wspólnego z disco-polo? //

  Z disco polo to może nic, ale ja tak nieśmiało względem propagandy sukcesu:)))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Z disco polo to może nic, ale ja tak nieśmiało względem propagandy sukcesu:)))"

  A czyj to miałby być sukces, gdyby był prawdziwy? Czyja to miałaby być propaganda?

 • mac-erson

  @wojm
  S 2560

 • guyfawkes13

  @WB

  Churchill znał się na rzeczy, kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka.
  Obecny rząd pokazał, jak bardzo jesteśmy suwerenni z tym naszym sławnym PKB. Nie mówię, że poprzedni był w czymkolwiek lepszy, wręcz przeciwnie, od tamtych w ogóle nic nie zależało, bo stali tylko na świecy.
  A swoją drogą, to ładny byśmy mieli poziom długu, gdyby nie ukradli tych funduszy emerytalnych. Szczęście w nieszczęściu?
  Chyba na nic innego nie możemy liczyć tak naprawdę, choć z drugiej strony robienie wrażenia totalnego dziadostwa i niemożności to może w takiej sytuacji jest jedyną mżliwą polityką?:))

 • bialek.wojciech

  "Jeśli przyjąć próg na poziomie +4,8 proc. wzrostu pomiędzy sesją wigilijną a pierwszą sesją nowego roku. To otrzymamy w przeszłości 7 podobnych sygnałów jak obecny:

  2008/2009 - pokoleniowy super-dołek S&P 500 9 marca
  1974/1975 - rosło od razu po pokoleniowym super-dołku
  1973/1974 - pokoleniowy super-dołek był dopiero 3 października
  1941/1942 - pokoleniowy super-dołek był 28 kwietnia (rynek rozpoczął wtedy dyskontowanie wyników bitew pod El Alamein, Midway i Stalingradem?)
  1934/1935 - super-dołek 14 marca
  1932/1933 - super-dołek 28 lutego
  1928/1929 - można było taniej odkupić w lutym, marcu i maju przed silnym wzrostem do września.

  To zestawienie wygląda interesująco. W 4 na 7 przypadków super-dołek był w okresie luty-kwiecień."

  Jeśli badać 7-sesyjne wzrostu na 3-ciej sesji roku, to porównywalny do obecnego +7,7 proc. były tylko:

  2009 (+7,7 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 9 marca
  1974 (+7,4 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 3 października
  1942 (+7,6 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 28 kwietnia
  1933 (+8,8 proc.) - dołek (nigdy później nie było taniej) 27 lutego

  Czyli na 75 proc. dołek, po którym już nigdy nie będzie taniej, będzie pomiędzy 27 lutego a 28 kwietnia, a na 25 proc. taki dołek będzie dopiero w październiku.

 • guyfawkes13

  Ciekawe, czy się ojro cofnie jutro, czy pojutrze.

 • lastkura

  W naukach społecznych kluczowa jest metoda znalezienia zdań bazowych i ich fizycznej realizacji . Twierdzenie i porównywanie końcówek wielomiesięcznych spadków z początkiem spadków po 3483 dniach nieprzerwanych wzrostów w usa i twierdzenie ,że znów tylko do góry w usa parę lat pokazuje ogromną bezsilność na poziomie koncepcji jak i matematycznej realizacji . Nie możemy porównywać trajektorii , tylko rezonanse --- Prigogine w stanach dalekich od równowagi nie Newton.

 • bialek.wojciech

  "
  "Jeśli badać 7-sesyjne wzrostu na 3-ciej sesji roku, to porównywalny do obecnego +7,7 proc. były tylko:

  2009 (+7,7 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 9 marca
  1974 (+7,4 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 3 października
  1942 (+7,6 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 28 kwietnia
  1933 (+8,8 proc.) - dołek (nigdy później nie było taniej) 27 lutego

  Czyli na 75 proc. dołek, po którym już nigdy nie będzie taniej, będzie pomiędzy 27 lutego a 28 kwietnia, a na 25 proc. taki dołek będzie dopiero w październiku."

  Ale na 100 proc. (4/4) będzie niżej w tym roku zanim rynek dotrze do dołka, po którym już nigdy nie będzie taniej. • guyfawkes13

  Amerykańscy i chińscy towarzysze chyba uradzili aprecjację juana...
  fxpro.ctrader.com/c/JD4Pn
  fxpro.ctrader.com/c/bD4Pn
  fxpro.ctrader.com/c/0D4Pn

 • guyfawkes13

  @WB

  //... będzie niżej w tym roku zanim rynek dotrze do dołka, po którym już nigdy nie będzie taniej. //

  Po którym już nigdy nie będzie taniej? Na pewno nie lubi Pan disco polo?:)))

 • wojm

  @mac-erson
  A jaki zasięg zakładasz lub gdzie będziesz szukał profitu ?

 • bialek.wojciech

  @arhplusminus:
  "Od kilku miesięcy czytam wpisy Pana Wojciecha i komentarze do nich. Teraz, w nowym roku, zdecydowałem się założyć konto i z biernego odbiorcy treści zmienić się w aktywnego komentatora. W ten sposób również chciałbym wyrazić uznanie dla gospodarza blogu za pracę, którą wkłada w ten "projekt" i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
  Przechodząc do końcowego pytania - bardziej skłaniam się do pierwszego wariantu, podobnie jak @podczaszy1."

  Dziękuję za miłe słowa.

 • mac-erson

  @wojm
  Zakładam zasięg poniżej 2400 potwierdzeniem będzie zejście poniżej 2520 I może tam dolożę kolejną partię

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Jestesmy w koncu grudnia 2000!"

  Nie mówię nie oczywiście:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/SP-500-jak-w-pazdzierniku-2000.html

  "Moim zdaniem nie ma opcji, zeby wcisnac jeszcze jedna mini-hosse przed recesja w USA.
  www.pb.pl/rosenberg-recesja-w-usa-juz-w-tym-roku-949670 "

  A ten Rosenberg to się zna?

  "Mamy rekordowo niskie bezrobocie, (...)"

  W tym cyklu stopa bezrobocia spadła do 3,7 proc. we wrześniu i listopadzie. Mam dane od 1948 roku. W tym okresie spadek z wyższego poziomu do 3,7 proc. zdarzył się 3 razy:
  1) w październiku 1966 (recesja zaczęła się 3 lata i 2 miesiące później w grudniu 1966)
  2) w marcu 1957 (recesja zaczęła się 5 miesięcy później w sierpniu 1957)
  3) w styczniu 1951 (recesja zaczęła się 2,5 roku później w lipcu 1953)

  Więc jak widać na 67 proc. tak niska stopa bezrobocia nie musi poprzedzać bezpośrednio recesji.

  "(...) rekordowa odleglosc od ostatniej recesji (...)"

  Wyrównanie rekordu z lat 90-tych (120 miesięcy ożywienia) nastąpi w maju br. czyli za 4 miesiące, czyli mamy z tego punktu widzenia taką sytuację jak w październiku 2000.

  Ale na razie nie ma żadnej znaczącej inwersji krzywej:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/12/Typowa-kolejnosc-pojawiania-sie-inwersji.html

  ... więc recesja byłaby jednak dużym zaskoczeniem.

  ", w 2018 rynki zachowywaly sie bardzo podobnie do 2000."

  To prawda.

  "Nie ma co kombinowac na sile z jeszcze jedna fala hossy :)"

  No ale korekta prawie 9-letniego impulsu wzrostowego, który zajął 2,5 cyklu Kitchina powinna potrwać też kilka lat (najlepiej 1,5 ale może też 2,5 cyklu Kitchina jak w latach 2000-2009, kiedy korygował się impuls lat 90-tych). Ja tylko skłaniam się ku tezie, że trwająca fala A bessy nie musi kulminować recesją w gospodarce USA. Oczywiście oznaczałoby to rekord długości ożywienia, ale wolę taką anomalię niż recesję bez wcześniejszej znaczącej inwersji krzywej.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Po którym już nigdy nie będzie taniej? Na pewno nie lubi Pan disco polo?:)))"

  Możesz się Sasza pocieszać, że z zestawu:

  "2009 (+7,7 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 9 marca
  1974 (+7,4 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 3 października
  1942 (+7,6 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 28 kwietnia
  1933 (+8,8 proc.) - dołek (nigdy później nie było taniej) 27 lutego"

  ... maszyna losująca wybierze 1974 rok (Trump=Nixon).

  Ale mnie to nie pasuje, bo 1974 rok to był pokoleniowy dołek, tak jak 2009 (odległość 34 lata i 5 miesięcy). Więc teraz jesteśmy w 10 lat po pokoleniowym dołku, czyli tak jakby w 1942 po dołku z 1932.

  Nie za bardzo mi to do pasuje do mojej koncepcji, że jesteśmy w 19 lat po szczycie pokoleniowej hossy czyli w takiej sytuacji jak w 1985 (czekam na Hotel Plaza Agreement) i w 1947 (czekam na zmianę polityczną w Chinach), ale z tych 4 możliwości 1942 chyba pasuje najbardziej.

 • bialek.wojciech

  @olejgujnar:
  "Jest jeszcze jeden problem dla rządu, który chce aby Polska była krajem silnym i bogatym. Nie da się zbudować bogactwa bez własnego przemysłu, a w Polsce nie ma prywatnego kapitału, który byłby w stanie przejąć państwowe giganty. Tak więc prywatyzacja nieuchronnie oznaczała by wyprzedanie własnego przemysłu i ubóstwo w średnim terminie.
  Moim zdaniem trzeba by planu, w którym państwowe przedsiębiorstwa stopniowo, przez kooperacje, odstępują części swojej działalności polskim prywatnym firmom. Ale to by trzeba określić plan na lata i się go trzymać, co w demokracji jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy większość sceny politycznej wykonuje polecenia z zewnątrz."

  Nie znam się, ale przyszło mi do głowy, że najbezpieczniejszą strukturą gospodarki jest taka, w której w każdej branży mamy podział 1/3 - 1/3 - 1/3. Czyli 1/3 polskiej własności prywatnej, 1/3 polskiej własności państwowej i 1/3 zagranicznej własności prywatnej. Czyli 2/3 jest prywatne - i nie ma wielkiego ryzyka nadmiernej degrengolady związanej z państwową własnością i 2/3 jest polskie, więc nie ma ryzyka zagranicznej dominacji.

 • bialek.wojciech

  @klawiszznadodry:
  "1. Podstawowymi objawami nadchodzącego kryzysu były gwałtowne i znaczne spadki ceny ropy jak i wzrosty ceny złota 1929, 2001, 2008. W roku 1987 takie fakty nie zaistniały po prostu to nie był kryzys tyko krótkotrwała korekta w trendzie wzrostowym.
  2. W podobny sposób należy traktować korektę w trendzie wzrostowym S&P 500 z lutego i marca ubiegłego roku ropa drożała, złoto taniało a trend w linii prostej poleciał dalej i zaliczył wyraźny nowy szczyt (czyli hossa trwała).
  3. Dopiero od października 2018 zaistniała zbieżność między spadkami S&P 500, ropy i wzrostem cen złota początek pierwszej fali spadkowej (co niewiele zmienia bo metafizyka Elliota potrafi wszystko wytłumaczyć swego rodzaju wiara giełdowa).
  4. Czy będzie powtórka z 1929? Realia są dużo gorsze ponadczasowy eksperyment z kredytami dla mas bez pokrycia, katastrofa demograficzna, robotyka eliminacja pracy ludzkiej, EU i chaos po jej rozpadzie, ocieplenie klimatyczne uchodźcy. Chyba najgorsze - kompletny brak gotówki na ryn-ku. Zamrożone uczucia nacjonalistyczne, które będą eksplodować w przypadku pogorszenia wa-runków życia."

  O jakim wzroście ceny złota w 1929 roku Pan mówi? Przecież wtedy obowiązywały stałe kursu papierowych walut wobec złota. Dewaluacja dolara względem złota była dopiero w 1934 roku.

  Ale rzeczywiście złoto zrobiła supeł-dołek i nigdy później nie był taniej 2 kwietnia 2001 czyli dosyć niedaleko okresu, w którym jesteśmy zgodnie z wynikającą z mojej interpretacji cyklu Kuznetsa analogii 2018=2000. Dwa cykle Kuznetsa wstecz - czyli jeden cykl pokoleniowy wstecz złoto zrobiło super-dołek w lutym 1985, czyli znowu w takiej sytuacji jak obecna z punktu widzenia cyklu pokoleniowego.

  Ja liczyłem na podwójny dołek na złocie, czyli test dołka z grudnia 2015, ale NBP mi bruździ:

  www.blox.pl/komentuj/wojciechbialek/2018/10/Czy-NBP-zarobi-na-kupionym-zlocie.html

 • bialek.wojciech

  @arhplusminus:
  "Brawa dla Pana Wojciecha za pierwszą część prognozy. Z przyczyn naturalnych drugiej części raczej nie będę w stanie zweryfikować."

  Bądźmy optymistami!

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No proszę, cesarz Xi się ze mną zgadza, co do analogicznej sytuacji jak przed WW1.

  //Świat przechodzi zmiany, których nie widziano od stu lat, a Chiny muszą wykorzystać każdą okazję.//

  //...chińska armia "zawsze musi być gotowa na wojnę". "Wojsko powinno od razu reagować...//

  forsal.pl/artykuly/1390562,xi-jinping-swiat-przechodzi-zmiany-ktorych-nie-widziano-od-stu-lat.html"

  Z cyklu Modelskiego wynika, że szykują się do Cuszimy - w obecnym cyklu Chiny odgrywają rolę Japonii wtedy:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/06/Belle-poque.html

  Nawet wiem, gdzie będzie ta nowa Cuszima:

  i.pinimg.com/originals/f4/97/0b/f4970b16272db73b4083bd052b068b78.jpg

 • bialek.wojciech

  @wider_swider:
  "Witam serdecznie wszystkich Członków forum. Samych zyskownych transakcji życzę w nowym roku.
  Panie Wojciechu, podziwiam Pańską wiedzę i nieszablonowy sposób myślenia już od lat, tym bardziej jest mi miło móc zadać bezpośrednio pytanie - jak Pan widzi nasz główny indeks w najbliższym czasie ? Podobnie jak w USA czyli podczas ich retestu dołka i naszej giełdzie się oberwie czy może zakłada Pan utrzymywanie się grudniowej relatywnej siły i bardziej optymistycznego przebiegu notowań ?"

  Cały czas się nad tym zastanawiam. Siła EM od października była zaskakująca duża. Ostatni raz MSCI EM (LC) był o tyle silniejszy od S&P 500 w ciągu 68 sesji przy silniejszym spadku S&P 500 w styczniu 2009, a więc już po dołku na EM ale przed dołkiem na DM.

  Ale takie sygnały pojawiały się też w marcu 2001, czerwcu 2002 i na przełomie sierpnia i września 1990, wiec to jest niekonkluzywne.

  Natomiast WIG-20 był w tym okresie mocniejszy od S&P 500 aż o prawie 20 proc.! Wcześniej coś podobnego zdarzyło się przy silniejszym spadku S&P 500 na początku stycznia 2001 oraz w październiku 2001.

  Niestety na razie na dwoje babka wróżyła. Test dołka jak w 2001 roku byłby elegancki i takiego rozwiązania bym chciał, ale rynek coś kombinuje.

 • bialek.wojciech

  "Z cyklu Modelskiego wynika, że szykują się do Cuszimy - w obecnym cyklu Chiny odgrywają rolę Japonii wtedy:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/06/Belle-poque.html

  Nawet wiem, gdzie będzie ta nowa Cuszima:

  i.pinimg.com/originals/f4/97/0b/f4970b16272db73b4083bd052b068b78.jpg"

  No w sumie Chiny mają coś tam do odebrania Rosji:

  i59.tinypic.com/25a5ero.jpg

 • ewiggin

  wb
  "Ewidentny sukces naszego kraju w okresie minionych 27 lat zwrócił już uwagę ekonomistów i pojawiły się nawet określenia typu "Warsaw Consensus", sugerujące, że przypadek Polski stał się swego rodzaju wzorcem do naśladowania"

  - No to Pan przeczolgał co poniektórych :)

 • slow2006

  no to super ze tak dobrze sie dzieje w Polsce, pogratulowac jej, tylko czy dobrze sie tez zyje Polakom? z tym to juz gorzej, racja porownujac z 18% bezrobociem kiedys, napewno jest lepiej, ale jak moze wygladac zycie gdy sie otrzymuje 380 euro za miesiac ciezkiej pracy? ktos napisze place poszly w gore 3-4x, litr ropy, chleb,prad tez wzrosly 3-4x. sukces moze jest w excelu, w kosciele, i u tych co wiedza gdzie sa grube pieniadze, reszta chyba nie wie ze jest wzorcem do nasladowania, bo co tu nasladowac?

 • 2doxa

  Kapitalny wpis.

  Wiele lat probuje tlumaczyc roznym pozytecznym idiotom, ofiarom kumuny, ze w Polsce jest nie dlatego zle, ze upadl komunizm, tylko dlatego, ze byl komunizm.

  Wielu naiwnych ludzi gleboko wierzy w zdobycze komunizmu, w to, ze gdyby komuny nie bylo, to nadal nie mieliby pradu, biezacej wody i pasli by krowki.

  Gdyby nie grono swietych krow (gornicy, rolnicy, kler, urzednicy), wysysajacy i marnujacy zasoby, to rozwoj Polski bylby jeszcze szybszy.

 • guyfawkes13

  @WB

  //No w sumie Chiny mają coś tam do odebrania Rosji. //

  Nooo trochę się Pan ślizga, nie stawiając kropki nad ''i''.
  Proszę zwrócić uwagę na przebieg kolei transsyberyjskiej po odebranym chińskim terytorium. A co strzeże tych wszystkich nabytków Rosji i tej całej kolei?
  Żydowska strażnica położona możliwie najbliżej Chin na linii kolejowej: Birobidżan, który w tym właśnie celu postawił tam amerykański agent (wasal), Józef Stalin. Proszę sprawdzić na mapie i podziwiać.
  A więc w zasadzie to należy do pax americana.
  Myśli Pan, że chińczycy, wychodzący z ''wieku upokorzenia'' będą karać miecz, albo nawet ramię?:)))

 • guyfawkes13

  Tu są te oszary, ale nie zaznaczono Birobidżanu, jednego z kilku projektowanych Izraelów, w newralgicznych miejscach. Jeden z dwóch, jakie na razie powstały.
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Ct002999.jpg

 • gromhrr

  1.500 zł czy 380 Euro to już od jakiegoś czasu historia ... w 2019 r. trzeba mówić o 1.000 Euro.

 • gromhrr

  jako racjonalnym minimum.

 • guyfawkes13

  @WB

  Chyba można w tej sprawie zasięgnąć kompetentnej (dez)informacji na wysuniętym posterunku w ''rosyjskim'' Władywostoku.:))
  www.chabad.org/centers/default_cdo/aid/237954/jewish/Jewish-Community-of-Vladivostok.htm

 • wider_swider

  @WB
  Dziękuję Panie Wojciechu za bardzo wyczerpującą i interesującą odpowiedź.
  Ja już bym stracił wiarę w tańsze akcje gdyby nie ten... "młodszy blizniak" ???
  zapodaj.net/5388d7572c44e.png.html

 • guyfawkes13

  @WB

  //
  Możesz się Sasza pocieszać, że z zestawu:
  "2009 (+7,7 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 9 marca
  1974 (+7,4 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 3 października
  1942 (+7,6 proc.) - pokoleniowy dołek (nigdy później nie było taniej) 28 kwietnia
  1933 (+8,8 proc.) - dołek (nigdy później nie było taniej) 27 lutego"
  ... maszyna losująca wybierze 1974 rok (Trump=Nixon).
  //

  Dziwne ma Pan te skojarzenia. Cuszima?
  Jeżeli 33' rok, to dlaczego nie dojście Hitlera do władzy? Akurat mamy wybory niedługo.
  Jeżeli 42' to dlaczego nie Pearl Harbour, albo bitwa pod Stalingradem? Zdaje się, że Rosjanie dają sobie radę mimo sankcji?
  Jeżeli 74' rok, to dlaczego nie wycofanie z Wietnamu? Zdaje się, że Amerykanie coś mówili o wycofaniu, chyba z podobnym skutkiem jak w 75' nieprawdaż?
  A jak 2009, to czemu nie krach sławnej amerykańskiej bankowości?

  :)))

 • guyfawkes13

  A propos Cuszimy.

  //W bitwie wzięło udział wielu Polaków służących w rosyjskiej flocie, m.in. w stopniu miczmana (chorążego) Jerzy Wołkowicki późniejszy generał Wojska Polskiego. Podczas narady u admirała Nikołaja Niebogatowa razem z innymi młodszymi oficerami sprzeciwił się kapitulacji niedobitków Floty Rosyjskiej. Wypowiedział słowa: walczyć do końca, a potem wysadzić okręt w powietrze i ratować się. Za swoją postawę został odznaczony orderem św. Jerzego. Stał się bohaterem narodowym Rosji. Opisał to znany marynista Nowikow-Priboj w powieści Cuszima. Sława generała przetrwała carat i prawdopodobnie uchroniła go w roku 1940 od zamordowania w Katyniu. //
  pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Wołkowicki

 • guyfawkes13

  @WB

  Zacząłem czytać tą Belle epoque i na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że się Pan myli.
  Jutro albo pojutrze się nad tym zastanowię, a teraz tylko pewnien drobiazg:

  //Jak widać przedstawiona przeze mnie powyżej analogia historyczna jest całkiem na poważnie rozważana na świecie.//

  Skoro Pan wie, że narzucana jest światu taka narracja przez rozmaite pudła rezonansowe, to po co Pan brnie ''w ten deseń''? To musi być oczywisty fałsz.

  A co do tego Modelskiego:

  // następny okres wojny o globalną hegemonię analogiczny do tego z lat 1914-1945 rozegra się w latach 2030-2050.//

  ...to jest to całkiem możliwa okres. Z tym, że z zasad dobrej praktyki wynika, że około 10 lat przed pierwszym starciem powinien być krach (1907, 1929). Chyba nie liczy Pan na to, że 12 letnia hossa potrwa jeszcze 12 lat??

  To się nie może powtórzyć wszystko tak samo. Np. nie będzie dwóch wyczerpujących wojem. Będzie tylko jedna wojna atomowa w 2030+ po której będzie New World Order, czyli epoka kamieni, włóczni i łuków.
  A przed tą wojną musi być w końcu wielki kryzys, bo zanim zabrzmią działe, pardon, rakiety hipersoniczne, trzeba dla NWO wykorzystać wszystkie środki.
  Nooo, ale poczytam to sobie jeszcze jutro.

 • zenfon

  Mógłby pan WB zrobić analizę ile razy w ciągu ostatnich 10 lat jego prognozy się sprawdziły , myślę , ze byłby niezły materiał

 • zenfon

  Powiem wam ze to bedzie chyba pierwszy raz w historii ze USA zrobi jeszcze jeden dołek i narysuje tym cały 5- falowy impuls w dół i potem nie bedzie niżej , jakoś w Parkiecie pan WB mowil jeszcze nie tak dawno zupełnie cos innego o 1600 na S&P .

 • zenfon

  Polska Warszawa osiągnęła talibsukces ze od 10 lat Wig 20 nie odrobił strat i jest 40% niżej taki to sukces polskich monopoli a rząd musi dopłacać do prądu , bo gdyby pozwolił na 100% podwyżki cen które i tak nastąpią to będzie wesoło z tego DOBROBYTU, to jak na tym rysunku gdzie siedzą dwie osoby obok siebie jeden na talerzu ma kość a drugi mięso , 380 euro pensja podstawowa -FAKTYCZNIE CAŁY ZACHÓD NAM ZAZDROŚCI I SZYKUJE SIE NAJAZD NA POLSKIE ELDORADO,

 • lastkura

  Na większości blogów jest prowadzona dyskusja na podstawie potocznych i naiwnych wyobrażeń bez jakiegokolwiek przygotowania ze strony filozofii, matematyki, informatyki czy teoria podejmowania decyzji . Wypada wiec podać konstruktywną krytykę - podać własny model .

 • lastkura

  Fundamentalnym inwestorem był Ray Solomonoff . Był on ojcem sztucznej inteligencji . Kupił i trzymał akcje np. IBM od początku założenia firmy . Kluczową jest jego podejście do problemu niepewności i przewidywania . Uważał, że układy najbardziej prawdopodobne to układy najbardziej kompresowalne . Oczywiście obliczał wszystko na 0 i 1 [ maszyny Turinga ]. Ja osobiście korzystam z kompresji natury 1+SQRT3= [{2,1}] , gdzie {2,1} to okres w ułamku łańcuchowym . Dla mnie wystarczają 2 bity do opisania istotnych cech całości . Dla pseudo - naukowców potrzeba nieskończona ilość bitów by aproksymować zachowanie pojedynczej cząstki .

 • mac-erson

  Mój plan na dzisiaj to drugą partia S-ek na jakiejś podbitce girldy około południa.
  Sp500 drugą partia czeka ma strefę 2570-2575 Lub poniżej 2520.

 • wider_swider

  Co myślicie Państwo o takim scenariuszu ?
  zapodaj.net/9f82cc3da04ed.jpg.html

 • andrzej_stefaniak

  Formacja trójkąta.

  acemarketu.com/?p=327068

 • lastkura

  Panie Wider zasadniczo koncepcja 2410 - 1810 nie ma sensu , gdyż do prawidłowej lokalizacji potrzebny jest nie tylko cena , ale i czas . Problem zasadniczy co jest [lub było odpowiednikiem 27 kwietnia 2015 ] . Nie można wykluczyć 2410 nawet jako koniec kwietnia 2018 [ 28 kwietnia 2011 - 27 kwietnia 2015 ] . Z drugiej strony 15 october2014= 28 czerwiec 2018 ze wzrostem 194 dni wypada na wigu 20 na dziś . Krótko na dzień dzisiejszy nie robić nic .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Co-jest-po-drugiej-stronie-lustra.html

 • lastkura

  Jako koniec kwietnia 2019 . Pamiętać trzeba o wykresie dja 1906 - 1907 --- jest uderzająco podobny do wigu 20 .

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci