Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Szefowie amerykańskich firm potwierdzają spowolnienie gospodarcze

bialek.wojciech

Ponieważ ciągle brak na amerykańskim rynku obligacji znaczących - to znaczy "gwarantujących" w okresie minionych dziesiątek lat gospodarczą recesję w USA - inwersji, więc nadal trzymam się założenia, że w obecnym cyklu Kitchina najprawdopodobniej nie dojdzie w Stanach Zjednoczonych do recesji. Jednakże najnowsze wyniki  przeprowadzanego co kwartał przez Conference Board wśród szefów firm w USA sondażu na temat ich opinii co do perspektyw tamtejszej gospodarki potwierdzają bardzo duże prawdopodobieństwo relatywnie silnego spowolnienia. Wskaźnik CEO Confidence Index spadł w IV kw. do najniższego poziomu od III kw. 2012. 

 

 201901091CEO2

 

Obecna wartość tego wskaźnika (42,3 pkt.) nie jest jeszcze na poziomie, który w okresie minionych ponad 40 lat "gwarantowałby" recesję - nieco niższe wartości obserwowane były w III kw. 1998, III kw. 2011 oraz III kw. 2012, czyli w okresach nie poprzedzających bezpośrednio recesji. Natomiast to takiego poziomu (poniżej 41,1 pkt.) jest już bardzo blisko. 

Co ciekawe CEO Confidence Index zanotował właśnie największy w swojej historii 3-kwartalny spadek. Poprzedni rekord tego typu padł w IV kw. 2000 roku. 

 

201901092CEO3

 

Z tego punktu widzenia obecna sytuacja w USA jest podobna do tej ze stycznia 2001, co pasuje do formułowanych w tym miejscu w przeszłości hipotez ("S&P 500 jak w październiku 2000?"). Jak to post factum oceniła NBER recesja w gospodarce USA rozpoczęła się wtedy w marcu 2001 i trwała do października. 

Wygląda to nieciekawie i zaczynam się niepokoić, że być może znaczące inwersje krzywej rentowności tym razem zawiodą jako wskaźnik ostrzegający przed nadejściem recesji. Próbując znaleźć jakiś kompromis można stwierdzić, że NBER-owska recesja z 2001 roku nie była bardzo głęboka: podczas jej trwania roczna dynamika PKB nie spadła poniżej zera i nie było dwóch kolejnych kwartałów spadku PKB, która to definicję recesję często jest stosowana w USA. 

W przeszłości zachowanie wartości CEO Confidence Index wyprzedzało średnio roczną dynamikę PKB w USA o średnio 2 kwartały, chociaż ta zależność nie była bardzo mocna (współczynnik korelacji 0,58). 

 

201901093CEOPKB

 

Podsumowanie: brak znaczących inwersji krzywej rentowności w USA (chociaż pojawiły się minimalne inwersje pomiędzy rentownością 5- i 2-letnich obligacji skarbowych i pomiędzy 2-latkami i stopą FED) nadal stanowi poważny argument przeciwko recesji gospodarczej w USA w obecnym cyklu Kitchina, ale największy w historii i porównywalny tylko do tego z okresu II-IV kw. 2000 3-kwartalny spadek wartości Conference Board CEO Confidence Index do najniższego poziomu od lat 2011-2012 zapowiada ostre hamowanie w gospodarce USA w pierwszym półroczu. 

 

 

Komentarze (63)

Dodaj komentarz
 • fast_market

  Jak dla mnie warunkiem koniecznym do zagrania S na tym poziomie
  jest przynajmniej dotknięcie wcześniej poziomu 2337 przez indeks W20 (a może i wyżej podejść).

 • lastkura

  W naukach społecznych problemem jest jak uchwycić zdania istotne [bazowe] a nie podawać nieskończoną ilość zdań prawdziwych . Wczoraj dołek marzec 2019 miał być na wieki wieków , dzisiaj ważna jest analogia 2000 -2018 , czyli dołek za 1,5 -2 lata . Dla pana taka sprzeczność to norma i oczywistość - ponieważ pan siedział całe życie na państwowej posadce i nigdy w życiu nie podjął realnego ryzyka.

 • klawiszznadodry

  guyfawkes13
  No ale giełda się już skończyła, poziom obligacji to polityka. Będą się trzymać u góry aż do ogólnego krachu - Matki Wszystkich Krachów.
  Moim zdaniem politycy (wspomniana ich ingerencja w obligacje) zapewnią jeszcze przez jakiś
  czas trend horyzontalny akcji i poczucie bezpieczeństwa belle epoque dla mas.
  Lecz pewnego dnia Trump, Merkel czy ich następcy nie wystąpią przed telewizorami i nie oznajmią, że wła-śnie po nieprzespanej nocy zdecydowali wrzucić na rynek finansowy kilka bilionów abyśmy mogli spać spo-kojnie wtedy się zacznie Armagedon.

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Pozwolę sobie na zapytanie pytania. Jak się Panu udał pod względem inwestycji ubiegły rok (w procentach oczywiście)? Mam nadzieję, że odpowie Pan zanim Gospodarz Pana zbanuje.

 • lastkura

  40 razy [słownie czterdzieści ] .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Wynik świetny niezależnie od ryzyka. A obsunięcie kapitału ile wynosiło?
  Pewnie kilka razy zdarzyło się 100% i trzeba było dokapitalizowywać konto(kupić opcje od nowa)?

 • lastkura

  Zasadniczo na ten wynik miało wpływ znakomite rozegranie stycznia luty 2018 , brak gry na krótko od 2 kwietnia , zajecie dużej krótkiej 21 września i odnowienie 3 grudnia . . Największa przebitka na opcje s@p 500 . W tym roku widzę jeden duży ruch analogiczny do october 2008 . Mam już czasowych kandydatów na tą imprezę życia .

 • red.007

  @mac-erson
  Sprzedałeś KGH chyba po 89,90.

  koncepcja była taka:
  " mac-erson

  @red.007

  Moja wizja na KGHM:
  www.adammus.pl/gielda/KGHM.jpg
  Spadek do strefy 83-84 (wariant silniejszy) lub panikowe nadbicie do ok. 80-81 i dopiero fala wzrostowa (podobnie jak zaznaczone kółeczko na wykresie).
  2018/12/22 20:45:22"

  moja koncepcja:

  red.007

  @mac-erson
  Z mojej strony ostatnia myśl przed Świętami...
  Przedstawiłeś swoje oczekiwania dla KGH i OK.
  Trochę mi te scenariusze,jak pisałem,nie pasują i jeśli spadek zejdzie poniżej grudniowego dna wówczas sprzedaję,ponieważ będę miał trudność interpretacyjną wykresu.
  Idziesz tokiem odniesień,ja idę interpretacją wykresu,być może błędną.
  Krótki opis:
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Od szczytu na 98 robiliśmy korektę wzrostów rozpoczętych od dołka październikowego.Uważam,że ta korekta jest już zakończona a zakończyła ją fala C tej korekty,która rysowała się od szczytu grudniowego do dołka grudniowego.
  Od dołka grudniowego jesteśmy już w nowej wzrostowej fali.Zatem,jak napisałem wyżej,spadek poniżej dołka grudniowego obali tą koncepcję i sprzedaję,bo nie będę wiedział o co chodzi.Póki jesteśmy powyżej dołka grudniowego,traktuję obecne spadki wyłącznie jako korektę wzrostów rozpoczętych od grudniowego dołka.
  2018/12/23 10:45:17 "

  Konsekwencja jak na razie popłaca,choć przełamanie grudnia było o włos.

 • lastkura

  Straciłem np. opcje na gazie , ale kupiłem nowe opcje i na gaz na spadek i dało to ogromną satysfakcję intelektualną i finansową . Liczne porażki i nieliczne sukcesy mobilizują mnie do dalszej pracy nad sobą .

 • bartalsi

  @ Jack

  Lot nad kukułczym gniazdem ostatnio na wyższym pułapie.

 • dociekliwy54

  @lastkura
  "Mam już czasowych kandydatów na tą imprezę życia ."
  A jaka jest trafność? Ile opcji ( procentowo) historycznie daje zarobić i ile razy średni zysk przewyższa cenę opcji?

 • datik

  Mac-erson
  Wg mnie akurat od 2583 na ES.F zaczyna się strefa oporowa więc gdyby teraz od niej odpadli było by to zbyt czytelne, nie uważasz ? Żeby zrobić, m.in. nas, w bambuko powinni wejść głębiej w tą strefę, może nawet ją przebić (???)
  (ja akurat na fw2 na L ale tracę- więcej - na czym innym :( )

 • lastkura

  OPCJE z r ocznym terminem wykonania są powiedzmy 10 razy droższe od opcji z terminem wykonania miesiąc - dwa . Druga sprawa ,kluczowa to zmienność tu trzeba mieć ostre teorie matematyczne - bez nich ani rusz . Trzecia sprawa to konsekwencja - banalnie jest zamknąć opcje z godziwym zyskiem , ale cała sztuka to wierzyć w metodę i wytrwać do końca . Czwarta to wiedzieć , że tłum myli się tylko w kluczowych momentach .

 • karnakufo

  @fast_market
  Wykorzystałem poziom, który podałeś do wejścia w S.

 • fast_market

  @karnakufo

  "@fast_market
  Wykorzystałem poziom, który podałeś do wejścia w S."

  Po prostu na dziennym na tym poziomie był Parabolic SAR i w takim układzie
  jak dziś byłoby trudno sobie wyobrazić, żeby kurs nie dotknął tego poziomu.

  btw - moje po 45 i 46 nie weszło, nie przypilnowałem

 • mac-erson

  @red.007
  Znasz moje zdanie i cały czas czekam na postraszenie w US. Zobaczymy jak zachowa się wówczas nasz rynek. Na razie cały czas oczekuję zejścia do strefy 2200 i dopiero impet północ.

  KGHM - na razie próbuje się przebić przez opór 90-91zł ale moim zdaniem to fałszywka. Innego scenariusza na razie nie zakładam dopóki instrument bazowy jest w trendzie spadkowym.

 • fast_market

  LONDON, Jan 9 (Reuters) - Fitch warned on Wednesday of a possible cut to the U.S. triple-A sovereign credit rating later this year if the ongoing government shutdown leads to it hitting its debt ceiling and hampering budget setting.

 • leszczkowal

  Pamiętam jak pan WB blokował osoby za zbyt blisko postawiony przecinek a tutaj sam zaczyna wpis od słowa PONIEWAŻ , karma wraca


  Wojm - daj juz spokój Mac-ersonowi bo to typowy Janusz ,zawsze zarobiony , idealnie zajęty dołek górka , mega przekręti zawsze w punkt i tylko duże pozycje zyskowne a małe pozycje stratne , sam pomyśl co jest wart kolo co pisze że KUPIŁ S-ki ?

 • mac-erson

  @datik
  "Wg mnie akurat od 2583 na ES.F zaczyna się strefa oporowa więc gdyby teraz od niej odpadli było by to zbyt czytelne, nie uważasz ? Żeby zrobić, m.in. nas, w bambuko powinni wejść głębiej w tą strefę, może nawet ją przebić (???) "

  Jeśli istotnie buduje się na SP500 ten TUK to możliwe jest jeszcze podbicie do góry kanału 2590. Na W20 też jesteśmy w strefie oporu 2330-2350 i też nie wiadomo, gdzie będzie zrobiony szczyt.
  Dla mnie to już zegarmistrzowska precyzja a ważny będzie efekt końcowy, czy przebijemy się przez te opory czy też nie. Aby inwestować na giełdzie trzeba stawiać jakieś założenia a efekt zobaczymy na kilka dni ;)
  Powodzenia.

 • mac-erson

  @leszczkowal
  Czep się tramwaja. Jakoś musisz z tym, żyć, że kupuję S-ki (ja zawsze kupuję nawet spadki i nie mam z tym problemu).
  Mam nadzieję, że nie budzisz się z tego powodu w nocy bajkolandia.

 • dociekliwy54

  @lastkura
  "OPCJE z r ocznym terminem wykonania są powiedzmy 10 razy droższe od opcji z terminem wykonania miesiąc - dwa . Druga sprawa ,kluczowa to zmienność tu trzeba mieć ostre teorie matematyczne - bez nich ani rusz . Trzecia sprawa to konsekwencja - banalnie jest zamknąć opcje z godziwym zyskiem , ale cała sztuka to wierzyć w metodę i wytrwać do końca . Czwarta to wiedzieć , że tłum myli się tylko w kluczowych momentach ."
  Ja to wszystko rozumiem.
  Załóżmy, że "ostre kryteria matematyczne" to czarna skrzynka.
  Mnie interesuje historyczna trafność i historyczna krotność zysku nad średnia ceną opcji kupowanej przez Pana. Rozumiem, że te ceny są różne (jak i potencjały zysku na nich). Chcąc wyrobić sobie zdanie na temat Pana metody nie uciekniemy jednak jak rozumiem od subiektywności , bo to Pan te opcje wybiera. Chciałbym po prostu aby Pan powiedział, ile opcji procentowo wygrywało u Pana w ostatnim roku i jaka była średnia krotność zysku dla opcji zyskownej w stosunku do jej ceny. Np. opcja za 100zł dała zysk 1000 zł=krotność 10, Opcja za 200zł dała zysk1000zł=krotność 5.
  Średnia krotność 10+5/2=7,5. Potrzebna jest również ogólna liczba zagrań. Z takich danych można np. wyliczyć ze schematu Bernuli'ego prawdopodobieństwo przynajmniej 1(2.3...) sukcesów w roku jak również ryzyko bankructwa, czy dystrybuantę zysków z Monte Carlo. A czarna skrzynka niech pozostanie czarną skrzynką Autora. A co do wiary, to statystyka pomaga;).

 • andrzej_stefaniak

  Rośnie szansa na to, że to "coś więcej".

  acemarketu.com/?p=327348

 • mac-erson

  @red.007
  Z KGHM wszedłem za wcześnie ale za to PGE juz 5% niżej;)

 • red.007

  @mac-erson
  Niczego nie oceniam,chodzi mi bardziej o perspektywy.
  Obyśmy się zawsze różnili w ocenie,bo to jest zdrowe.
  Mam koncepcję w związku ze styczniowym dołkiem,który prawie wyrównał grudniowy dołek.Jeśli wypali,to pod tą koncepcję sprzedam.Na dziś za wcześnie o tym pisać.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=5m&t=l&a=ln&b=1

 • karnakufo

  W Stanach to właśnie ta niespodzianka - V-ka i wzrosty bez oddechu.

 • aklucik

  Witam Gospodarza i Komentatorów.

  Panie Wojtku, skoro brak inwersji krzywej rentowności jest jedynym, czego brakuje do postawienia wiarygodnej prognozy o nadchodzącej recesji, a inne sygnały na możliwość recesji wskazują, to proszę zauważyć, że gdyby FED uruchomił czwartą rundę luzowania ilościowego i jednocześnie nadal podnosił o 50-75 bp rocznie stopę funduszy federalnych, to niemal napewno wywołałby inwersję.
  Domyślam się, że z pukntu widzenia kanonów bankowości centralnej taki ruch byłby olbrzymim zaskoczeniem, tym niemniej co mogłoby Pana zdaniem zmusić FED do takich działań?

 • red.007

  Ostatnie dyskusje o dolarze...
  "red.007
  Będą wzrosty dolara korygujące spadek od listopadowego szczytu.
  Ta korekta rozpocznie się po lekkim pogłębieniu grudniowego dołka i nie wyjdzie powyżej listopadowego szczytu.Potem mocno spadkowa fala 3.
  2018/12/29 16:34:15"

  "artysta_malarz123
  @red.007
  no właśnie niekoniecznie z tym szczytem listopadowym, wg mnie są duże szanse na wyjście góra. Cały ten ruch od 3.84 w dół ma charakter korekcyjny - rozstrzygnięcie powinno przyjść niebawem
  2018/12/29 23:45:52"

  "konsultant121
  @billy
  ...Daj proszę ochrzan tym którzy rozpisują Elliotta na parach walutowych:))
  2019/01/02 16:17:08"

  "red.007
  www.bankfotek.pl/image/2130241
  fale 1,3,5 to impulsy,rozbudowana fala 2,fala 4 mniej rozbudowana i zachodzi na falę 2. Proporcje fibo jako tako.
  Ciekawszy jest wniosek ogólny opisany z kolei w TUK:
  "we wszystkich wypadkach trójkąty ukośne stanowią zakończenie większych formacji..."
  Panowie żarty się kończą i formacja wskazuje,że na obecnym korekcyjnym wzroście dolar powinien zostać sprzedany,bo nowych szczytów nie powinno być.
  Pewnie trudno w to uwierzyć ale formacja TUP to podpowiada,ja do takich rysowań falowych mam większe zaufanie niż do każdych innych.
  2019/01/02 18:21:52"
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1

  Kto nie sprzedał ma zagwozdkę.

 • konsultant121

  Do poprzedniego komentarza trzeba dopisać historię sir red`a.007 : USDPLN miał być na 2,85 -komentarze sprzed roku.

 • krzysztof83

  S na w20 i dax dobrane. To z cyklu jak stracić wszystko;)

 • mac-erson

  @krzyszrof83
  S dobrane u nas i w Us dołączylem do kolegi straceńca ;)

 • krzysztof83

  Teraz najchętniej przestałbym obserwować notowania i ustawił zlecenie sprzedaży pkc za jakieś 10 dni..

 • red.007

  @konsultant121
  Czyli kisisz po 3,90.
  2,85 jak najbardziej doczekasz,z dolarem w sakiewce.
  Myślałeś,ze wzrosty od stycznia to zmiana kierunku?
  Korekta w spadkach Panie,korekta.Moja prognoza jest jak najbardziej aktualna i powyższa korekta niczego nie zmienia a miałeś okazję pozbyć się zielonego.

  Pisałem Ci o o końcu wzrostów już początkiem listopada:

  "red.007

  " konsultant121 wczoraj

  Ciekawe czy jutro odbedzie się atak na PLN kończący tą sekwencję wzrostową w związku z dniem wolnym."

  Miałeś rację,pomyliłeś tylko strony pojedynku, bo to PLN atakuje,zgodnie z resztą z tym.
  bankfotek.pl/view/2127234
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1

  2018/11/01 08:36:04 "

  ale Ty jak zwykle swoje:

  "konsultant121

  @red
  Nie zna się pan na cyklach a na walutach tym bardziej. Proszę nie zabierać głosu i nie wprowadzać w błąd nowo przybyłych.
  2018/11/01 14:12:34 "

  Ja wiem,że Ci ciężko-musisz z tym żyć.

 • konsultant121

  @agent007
  Spadaj mój dolar spadaj mój szef, bo w tanie akcje nie chcę obkupić się heh. Hossa sie zaczyna .

 • lastkura

  Dwa dni temu ogłoszony został dołek na wszech- czasy w marcu , dzisiaj 2 letnia bessa , jutro niekończąca się hossa . Proponuję inflacyjną teorię prawdy i ogłaszać swoje wizje co godzinę . Coś idealnego w świecie ślepych kur . Może coś ślepej kurze w końcu się trafi .

 • red.007

  @mac-erson
  Zbliżamy się ze wzrostami do końca czerwonej jedynki,w każdym razie jesteśmy wyżej niż na malunku,bo blisko 2600.
  www.adammus.pl/gielda/Sp500-2019.jpg
  Czy w przypadku wejścia w obszar fali 1,obecne wzrosty nadal będziesz uważał za f4?
  Ewentualnie jak wówczas to opiszesz?
  Możliwe,że dolny cień można jeszcze zignorować ale przekroczenie korpusu f1już byłoby "nieprzepisowe".
  stooq.pl/q/?s=^spx&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • karnakufo

  Oczekuję osłabienia złotówki dolarowej:
  www.bankfotek.pl/view/2130571

 • karnakufo

  V- ka tygodniowa na S&P:
  www.bankfotek.pl/view/2130572

 • wojm

  @datik
  Od dłuższego czasu piszę, że na S&P500 bardzo ważną strefą oporu jest dla mnie rejon 2580 - 2605, przebicie tej strefy najlepiej w cenach close otworzy drogę do strefy 2790 - 2824. Po drodze będzie do przebicia jeszcze średnia dzienna EMA 200. Rejon 2520 to pierwsze wsparcie na dziennym, H4 i H1.

  @leszczkowal
  Jeśli dobrze pamiętam, to mac-erson na przełomie roku podał, jak wypadł u niego rok 2018 i chyba przeważały straty. Pozycje S jakie zajmuje na S&P500 kończy z zyskiem, ale i stratami też. Dziś otwierał po 2575 - a to nie jest górka. Ponadto podaje pozycje w dniu zawarcia, a nie jak niektórzy długo po fakcie.

  @karnakufo
  "W Stanach to właśnie ta niespodzianka - V-ka i wzrosty bez oddechu".
  A dlaczego niespodzianka. Historycznie po 20% zjazdach S&P500 robił prawie zawsze podbicia przynajmniej około 10% ( teraz jest już więcej ). Ja zająłem L 26.12 po 2354, a profit 1 był ustawiony dokładnie 10% powyżej low z 26.12 na 2548 i tam zamknęło mi 40% pozycji. 60% L jeszcze zostało, stop profitujący podałem rano i po dzisiejszej sesji zostanie przesunięty up. 30% pozycji ma ustawiony profit 15% od low z 26.12. Czy tam dojdą - nie wiem, ale szansa jest.
  Dlatego prawie zawsze mam otwarte S i L, często na różnych interwałach, przy czym większą pozycję mam w kierunku, który uważam za ważniejszy.

  @krzysztof83
  A gdzie Pan ma stopa na tego daxa ? Dla mnie strefą oporu jest rejon 10985 - 11040.

  @mac-erson
  PS. zawsze w stronę S gram max.1/3 tego co w stronę K tak więc istnieje większy luz przy zamykaniu pozycji.
  Czy tą zasadę stosuje Pan zawsze, niezależnie od panującego trendu ?
  A jeśli "czerwona lampka" pojawi się w nocy, to jak Pan zareaguje ? Proszę pamiętać, że od czasu do czasu na rynkach pojawia się "brexit" i wówczas wszystko leci bez trzymanki czyszcząc rachunek.

 • krzysztof83

  @wojm
  Stop na dax 11000

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Nie wiem, czy to już Waszmosci przekonuje, czy jeszcze nie?
  fxpro.ctrader.com/c/n5LPn
  fxpro.ctrader.com/c/w5LPn

  Oglądałem dziś konferencję RPP. Pomijam fakt, że funkcjonariuszy różnych służb męskich żeńskich i dwupłciowych poprzebieranych za dziennikarzy powinno się po takiej konferencji, a najlepiej przed, spławiać pod lodem, aby ulżyć ich duszom.

  Chodzi o to, że opracowano i uzyskano pozwoleństwa na zestaw działań niestandardowych (np. QE) na wypadek Matki Wszystkich Kryzysów, bo niby czego innego??? Przy zwykłym kryzysie nie pozwolono by nam. A stopy trzeba bedzie odpowiednio zwiększyć, żeby zapobiec ucieczce kapitału.

  I ten arsenał jest opracowany dla przyszłej Rady, która rozpoczyna urzędowanie na początku 2022. Widać od razu będzie potrzebowała specjalnych środków, na których opracowanie nie będzie czasu, więc obecna rada musiała to zrobić.

  2022.
  //Wszyscy wszystko wiedzą.//

 • wojm

  @krzysztof83
  A jakiego spadku Pan oczekuje ?

 • mac-erson

  @wojm
  Hej moja strategia jest troszkę inna od ogółu gdyż nie używam dużych lewarów.
  Gram max. na 250% wartości mojego portfela gotówkowego (licząc faktyczną wartość za jaką kupuję / sprzedaję pozycję). Mam zasadę, że na S gram uważniej i delikatniej gdyż generalnie uważam, że pozycje L są bezpieczniejsze bo w długim terminie rządzi Hossa.
  Aktualnie jakoś specjalnie nie boję się US (nie wiem czemu). Mogą zawsze pójść w kolejną wyższą strefę na razie tak jak mówisz jesteśmy na ważnym oporze 2580-2600 i zobaczymy co dalej.

 • wojm

  @marc-erson
  Ok. Co do zasady masz rację, hossy trwają dłużej i są wolniejsze. Bessy są krótszej, ale bardziej dynamicznie.
  Szansa na wyższą półkę wzrośnie jeśli dziś na close H4 będzie powyżej średniej EMA200 (interwał H4).

 • wojm

  @marc-erson
  Dla mnie ostateczną wskazówką, że będzie większe up był tygodniowy stochastic - bardzo niska jego wartość.

 • fast_market

  Ciekawe kiedy rynek przypomni sobie, że we wtorek głosowanie w sprawie Brexitu (deal or no deal).
  Niby wszyscy widzą, że większość jest przeciwko "deal", ale jakoś chyba rynek tego czynnika nie traktuje poważnie (jeszcze).
  Po głosowaniu (przegranym?) rząd brytyjski ma 3 dni na przedstawienie kolejnych propozycji (a może dymisja?, chaos coraz większy).
  Osobiście uważam, że to jest największy czynnik ryzyka dla giełd w I kwartale...
  ...ale równocześnie jest to bardzo pomagający czynnik do odbioru akcji od tzw. słabych rąk (zobaczymy czy i jak zostanie wykorzystany - już raz tak było w czerwcu 2 lata temu).
  Oczywiście najlepszym i natychmiastowo działającym czynnikiem prowzrostowym byłoby powtórzenie referendum ws. Brexitu, ale czy to możliwe? No i czy aby wynik byłby przesądzony?

 • gordon.gekko.pl

  już większość uwierzyła w konkretne up, czyli jeszcze troszkę potrzymają i lecimy niżej niż ostatnie minima.

 • krzysztof83

  @wojm
  conajmniej do ostatniego dołka. Co tu tylu pisze o hossie. Proszę sobie wziąść dowolny indeks, horyzont przynajmniej 10 letni świece miesięczne ... i co widać? Średnie do góry? Ile przeważnie trwa hossa. Jeśli teraz stracę z niej miesiąc grając na spadki trudno..najwyżej miesiąc będę pracował za darmo. Wystarczy jedna zła informacja i może się posypać jak po podniesieniu stóp przez Powella. Najbliżej wygenerowania sygnału kupna przynajmniej średnioterminowego jest wig20. Tylko nie gra mi to jakoś z resztą świata. Może to dzięki PPK. Pozatym istnieje tu ryzyko kontynuowania trendu horyzontalnego.

 • mac-erson

  @wojm
  Jeśli chodzi o H4 to tam doskonale widać, że powinien być obecnie większy szczyt.
  Zobacz sobie co się działo na H4 po starcie fali z silnie ujemnego MACD - po wyjsciu na plusy szczyt był podczas drugiego garbu dodatniego:

  Taki układ wystąpił dwa razy w zeszłym roku:
  - 16.02.2018
  - 08.11.2018

 • artysta_malarz123

  @mac-erson
  Prawdę mówiąc, nie do końca rozumiem Twój zamysł na oczekiwany ruch w dół.
  Z tego, co pisałeś akcji pozbyłeś się ostatecznie, powiedzmy przy wig20 ok 2300, oczkujesz spadku do 2200, rynek już był na 2240 od czasu, kiedy pozbyłeś się akcji - rzeczywiście chodzi o te 40-50 pkt, żeby zrobić zakupy na większy ruch do góry, nie wierze :) ?

 • versus_one

  @GBP

  Rynki na parach walutowych CAD,JPY,AUD,USD,EUR od czerwca-sierpnia 2015r. osłabiają systematycznie GBP. Czy ktoś wie dlaczego? Czy to było przygotowanie pod referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016r.?

 • mac-erson

  @artysta_malarz123
  "nie do końca rozumiem Twój zamysł"

  W skrócie
  1) Sprzedawałem SWIG 10800-11000 i WIG20 ok. 2300 gdy zauważyłem że US chce się wybić w dół z konsolidacji 2600-2800
  Myślę, że zamysł był prawidłowy.
  2) Nie odkupowałem przy dołku US i Wigu 2250 gdyż spodziewałem się spadkowej struktury 5 falowej impulsu w US (okazało się, że była trójka). Oczekiwałem zejścia na W20 do strefy 2160-2200 (dlatego też nie kupowałem przy 2250).
  3) Nie odkupuję na razie, gdyż cały czas mam wątpliwości czy US tak łatwo zakończy bessę w postaci V. Sądzę, że prędzej (styczeń) czy później (marzec-kwiecień) będzie jeszcze test dołka a może nawet jego przebicie.
  4) Zakładam, że hossa na rynkach się jeszcze nie zaczęła i jeśli nie znajdę wiarygodnej okazji do kupna to nie bedę na siłę gonił rynku (jak kolega Krzysztof83 zauważył jeśli zacznie się hossa będzie trwała 1-2 lata a więc nie ma problemu nawet jak pociąg ruszy prawdziwe okazje do zarobku i tzw. hiperbola będzie dopiero w 2020r.)
  5) Wyjście z rynku i ponowne wejście pozwoli odseparować się emocjonalnie od starego portfela, pooglądać wykresy chłodnym okiem i ułożyć sobie go na nowo.

  Więcej grzechów nie pamiętam ;)

 • red.007

  @nordnorge
  Odświeżę temat EUR/PLN...

  "nordnorge
  @ red.007
  EURPLN: czy patrząc na wykres (intra) bierzesz pod uwagę możliwość, że od lipca mamy tam korektę abc-x-abc-x-abc?
  2018/12/04 16:39:01"

  Ponieważ idea linii prowadzonej po dołkach sierpień/wrzesień/listopad póki co nie przynosi wybicia kursu dołem,poszedłem Twoim "tropem".
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Nie wiem czy jest to falowo tak jak piszesz ale faktycznie należy chyba rozpatrywać od sierpnia korektę złożoną,być może jako falę B.
  Pasuje mi obrazek w prawym dolnym rogu:
  "Zygzak z różnymi formacjami korekcyjnymi w fali B"
  pod tym linkiem:
  docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  Rozumuję tak:obecny wzrost jest ostatnim wzrostem przed wybiciem w dół.
  Nie powinien wyjść ponad linię prowadzoną po szczytach październik/listopad.
  Po obecnym wzroście, większe spadki rozumiane jako fala C w stosunku do spadków lipcowych.
  Jeśli scenariusz się sprawdzi,to wnioski są bardzo ciekawe:
  1.Jak pogodzić umocnienie złotówki rozumiane jako spadek EUR/PLN do głosowania 15 stycznia Brexitu(no deal).
  2.Wzrost W20 (korelacja ujemna).
  3.Po osiągnięciu dna fali C,mocny impulsowy wzrost EUR/PLN i spadek giełdy.
  Tak czy siak będę to sobie monitorował,bo ruchy kierunkowe być może przed nami.

 • wojm

  Na S&P500 weszło dziś obronne S (50% pozycji L) po 2568, stop powyżej high z 09.01. Stop profitujący na L otwierane 26.12 po 2354 (zostało 60% pozycji) przesunięty na 2496. Zobaczymy ile siły misiowi zostało. Pierwsze wsparcie dla mnie to rejon 2520.

 • karnakufo

  Wczorajsze S zarabia po dynamicznym odbiciu od oporu.

 • lastkura

  Jak udowodnili Kahneman i Tversky ludzie wysuwają dalekie i odważne prognozy na podstawie mało istotnych danych . Do czasu , gdy nie pokażemy metody dlaczego akurat te dane są istotne ,które eksponujemy nasze wizje są stertą kompletnych bzdur i pobożnych życzeń . Tu potrzebna jest deflacyjna koncepcja prawdy a nie opowiadanie bajek . Istotne elementy można tylko wychwycić przez spójność , nigdy przez klasyfikację prawdziwe - fałszywe . Do tego potrzebna jest afiniczność [ podobieństwo ] . Wszelkie wyrażenia typu euklidesowego najważniejszą stała jest prędkość światła w m/s jest elementarnym błędem , gdyż nie uwzględnia istotności --- geometria rzutowa , afiniczna i na szarym końcu odległość [euklidesowa ]. Jest to znane od 150 lat ,że na człowieka działa nie sama wielkość wymiarowa , ale ratio [relacja ]. Jest to wielkość bezwymiarowa . Mamy więc elementarny instrument dla laika , czy ktoś rozumie to co istotne . Jeśli używa terminu cykl 20 tygodni nie jako przenośni , ale jako formalizmu i nie potrafi tego wyrazić w postaci matematycznej jako grę na czystych strukturach [ ciąg arytmetyczny ] to nie rozumie nic . Zasadniczo materialny sposób mówienia nie jest błędem , ale prowadzi do elementarnych błędów przez ludzi , którzy nie rozumieją formalnego sposobu mówienia - Patrz uwagi Carnapa w teorii składni .

 • konsultant121

  @lastkura
  Ech te James`y Bondy. Widzą raz DX.F na 120 a raz USDPLN na 1,73. I przytaczają wypowiedzi które im do teorii nie pasują;)

 • mac-erson

  @wojm
  Dosyć fajnie sprawdziło się zbadanie Sp500 na H4 (pisałem wcześniej dwie zeszłoroczne analogie). Zgodnie z powyższym powinniśmy zakończyć pierwszą serię spadkową w obecnej H4 lub najpóźniej w następnej czyli gdzie około 12-13tej lub przed otwarciem US (w przedziale 2545-2550) po czym ruch powrotny do okolic 2570 i kontynuacja spadków. Zobaczymy czy się to sprawdzi tym razem.

 • lastkura

  Panie konsultant , do wyznaczenia lokalizacji potrzebne są dwie niezależne współrzędne 1,73 usd dolar w 2025 - 2026 . Niestety musi pan zauważyć zalety prezesa Nbp - woli ładne kobiety a nie chłopaków - konsultantów . I to jest światełko w tunelu .

 • 20gladiator

  kto znowu wpuścił tą kurę do kurnika ?

 • fast_market

  Sentiment Survey (AAII)

  Bullish Neutral Bearish
  38.46% 32.17% 29.37%

  Dużych spadków to raczej nie wróży (rynek USA).

 • lastkura

  Otworzyłem dzisiaj rano niewielką pozycję na wzrost usd pln . Oczywiście tylko po to aby obserwować na własnej skórze strukturę 1351 / 265 [dni ] , która może okazać się istotna [27 kwiecień - 2 maj 2015 i 17 kwiecień 2018 ].

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13

  A propos NBP to polecam przeczytanie scenopisu z nagrania rozmowy M.Chrzanowskiego i L. Czarneckiego /odszukasz w gazecie prawnej/. Dowiesz się z niej Waszmość z czego wynika silna pozycja A.Glapińskiego i choćby L.Czarneckiego.
  Ten cały NBP to dla mnie śmieszna instytucja pełniąca zasadniczo rolę kantoru wymiany walut.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Gospodarka-Niemiec-na-granicy-recesji.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci