Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Rynek drewna w USA dyskontuje spadek stóp?

bialek.wojciech

Pod koniec października ub. r. w tekście zatytułowanym "Donald Trump jak puszczyk plamisty" komentując ówczesny krach na amerykańskim rynku kontraktów terminowych na drewno sugerowałem, że

 

"rynek ten znajduje się w bardzo podobnej pozycji jak na przełomie czerwca i lipca 1993 roku. Ćwierć wieku temu taka sytuacja bezpośrednio poprzedziła wzrost cen kontraktów o ponad 100 proc. w przeciągu 6 miesięcy."

 

Na razie po 3 miesiącach cena kontraktów na drewno na giełdzie chicagowskiej wzrosła jedynie o 25 proc. do najwyższego poziomu od 4 miesięcy, ale sytuacja chyba nie uległa wielkiej zmianie więc po prostu uaktualniam dziś wykresy z października. 

 

201901251lumber

201901252lumber 

Żeby jednak nie było nudno obejrzyjmy sobie jeszcze wykres Housing Market Index publikowany przez National Association of Home Builders (NAHB) i Well Fargo. W grudniu 2017 miał on wartość (74 pkt.) w przeszłości obserwowaną jedynie w latach 1998-1999. W grudniu 2018 spadł do poziomu (56 pkt.). W przeszłości takie zejście z równie wysokiego co w grudniu 2017 poziomu do poziomu obserwowanego w grudniu 2018 zdarzyło się wcześniej jedynie raz - w styczniu 2001 roku. Czyli obecnie mamy sytuację podobną do tej z lutego 2001. Brzmi znajomo?

 

201901253NAHB

 

Co robiły wtedy kontrakty na drewno na CME? Co ciekawe, również zakręcały w górę po silnym spadku szykując się do wzrostu o ok. 100 proc. w ciągu 4 miesięcy. Powtórka tego schematu wyglądałaby tak:

 

201901254NAHB

 

Ubiegłoroczny krach na kontraktach na drewno był spowodowany pogorszeniem się koniunktury w sektorze deweloperskim w USA (patrz spadek wartości Housing Market Index) spowodowanym podwyżkami stóp FED i wzrostem rentowności długoterminowych obligacji do najwyższych poziomów od kilku lat (kredyty hipoteczne podrożały).

Ostatnie odbicie cen w górę na rynku drewna związane jest zapewne z nadziejami, że FED ewentualne spowolnienie gospodarcze, krach na rynku ropy naftowej czy spadki na rynku akcji zmniejszają prawdopodobieństwo silnego wzrostu stóp procentowych w najbliższym czasie.

W 2001 roku krach na rynku Nasdaq wymusił na FED rozpoczęcie obniżek stóp, które ostatecznie spadły do 2003 roku do wysokości 1 proc., co uruchomiło szaloną falę spekulacji na rynku nieruchomości.

Na razie do obniżek stóp FED takich jak te, które się rozpoczęły w styczniu 2001 (z 6,5 proc. do 1 proc. 2,5 roku później), co uruchomiło ówczesny rajd na cenach drewna, jest zapewne raczej daleko, ale ostatnie wyjście cen drewna na 4-miesięczne maksimum sugeruje, że rynek nie wyklucza powtórki schematu sprzed 18 lat (z poprzedniego cyklu Kuznetsa). 

Jak będzie tym razem oczywiście nie wiadomo, ale wydaje się, że ewentualne spadki rentowności obligacji skarbowych powinny wspierać rynek drewna. 

 

Podsumowanie: ceny kontraktów na drewno na CME wzrosły do 4-miesięcznego maksimum zgodnie z analogią proponowaną 3 miesiące temu (wzrost o 100 proc. w ciągu 6 miesięcy). Ostatni spadek wartości NAHB-Wells Fargo Housing Market Index z bardzo wysokich poziomów rok wcześniej przypomina podobne zachowanie z początku 2001 roku. Wtedy również ceny drewna podrożały o ok. 100 proc. w ciągu 4 miesięcy. 

 

 

Komentarze (69)

Dodaj komentarz
 • dino54

  Panie Wojtku
  Czytal Pan moze wywiad z Panem Niedzielewskim w Pulsie Biznesu z 10 stycznia 2019r

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Czytal Pan moze wywiad z Panem Niedzielewskim w Pulsie Biznesu z 10 stycznia 2019r"

  Ten:

  www.pb.pl/krach-jeszcze-nie-w-tym-roku-950253

  ?

 • dino54

  Tak

 • andrzej_stefaniak

  Ważny poziom dla małych spółek dla GPW:

  acemarketu.com/?p=330234

 • karnakufo

  WIG Banki spada, by nie wyjść nad tygodniowy opór ====> powrót do miśka.

 • lastkura

  Wszelkie niedzielne analizy niedzielnych ekonomistów typu 18 % spadło tylko w 1929 i 1987 pokazuje ,że współczesna ekonomia w wydaniu polskich ekonomistów nie jest nawet bełkotem . Test pierwiastka jednostkowego czy martyngał jest na całym świecie elementarzem ekonomii [ u nas genetycznie niemożliwy do opanowania] . Matematyka wymaga systematycznej pracy a nie sprawozdania dla aktualnie będących u władzy .

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2131552

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Tak"

  Tak, czytałem. Opinię Jarka Niedzielewskiego traktuję równie poważnie jak swoje, o ile nie bardziej.

 • dino54

  Odnosze wrazenie ze jego opinia jest mniej pesymistyczna niz Pana?

 • konsultant121

  Umarlak ożywa...
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • bartalsi

  PGE się wybiło, jeśli tak, to powinno dojsc przynajmniej do 11,5. No to ładujemy pomalutku troszkę energetyki.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Odnosze wrazenie ze jego opinia jest mniej pesymistyczna niz Pana?"

  Może Pan zacytować stosowany fragment?

 • dino54

  Takie ogolne moje odczucie a szczegolowo to np ze zawirowanie moze byc 3-4 miesiace Pana koncza sie z roznych scenariuszy pozna jesienia .Poza tym jasno przewiduje rok na plusie.

 • wider_swider

  Mamy dzisiaj pierwsze ostrzeżenie w kwestii relatywnej siły naszego rynku.

 • karnakufo

  PKOBP pięknie się obsunęło od oporu.

 • bartalsi

  @WB

  Czy fabryka świata nadal nie potrzebuje metali?
  Co z tą miedzią?

 • ewiggin

  U nas to wygląda, jakby za chwilę miało wszystko runąć. Przynajmniej takie odnoszę wrażenie.

 • karnakufo

  @ewiggin
  No bo runie.:)

 • red.007

  @wider_swider
  "Mamy dzisiaj pierwsze ostrzeżenie w kwestii relatywnej siły naszego rynku."

  Może Pan tą myśl rozwinąć?

 • 20gladiator


  dino54

  Pamiętam wypowiedzi znanych autorytetów ekonomicznych podczas wielkich zwrotów na rynkach począwszy od 2000 r. Zawsze jest tak, że ekonomiści podążają za danymi historycznymi które służą im do udowodnienia stawianych tez. Do każdej tezy dobierają odpowiednie dane tak aby nikt nie mógł uczynić im zarzutu "wróżenia z fusów" Kiedy rozkręcały się bessy, oficjalny przekaz brzmiał: spokojnie to tylko korekta- dane nie uzasadniają spadków. Rozpoczynające się hossy były dla nich tylko korektami w bessie (patrz: za dalszymi spadkami przemawiają negatywne dane). itd, itd. Kto zawierzył im swoje prawdziwe pieniądze to wtopił. Nie jestem przeciwnikiem tychże prognoz, sam czytam je "z przymrużeniem oka"
  traktując jako element szumów. Na razie , moim skromnym zdaniem, mamy początek bessy. Jak będzie coś się działo to dam znać.

  Najświeższą prognozę rynkową Pana J.Niedzielewskiego można przeczytać tutaj: investors.pl/informacje-i-dokumenty/komentarze-rynkowe/komentarz-miesieczny-styczen-2019-TPeQj7

 • karnakufo

  PKOBP mistrz wyrolowania byczka.:)

 • wider_swider

  red.007 , bardzo mocna sesja na zachodzie nie ma odzwierciedlenia w poczynaniach naszego indeksu. Przez długi czas (2 miesiące ?) było dokładnie odwrotnie. Taki sygnał ostrzegawczy jak dla mnie, że może ktoś wychodzić z naszego rynku korzystając z dobrej sesji na zachodzie.

 • konsultant121

  @ser James Bond
  stooq.pl/q/?s=wig20usd:eem.us&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  stooq.pl/q/?s=wig20usd:^spx&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • red.007

  @wider_swider
  Rozumiem,dziękuję za refleksję.
  Ja widzę tylko korektę wzrostów rozpoczętych 22 stycznia.
  Wygląda na formację płaską,która powinna się kończyć i przyszły tydzień-wzrosty.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=10d&t=c&a=lg&b=1

 • equinox1976

  Co tu dużo filozofować. Rynki grają tak jak grają organy FED i basetla Trumpa. Każdy sygnał o poluzowaniu polityki FED to wzrosty na giełdach. kazde info (najczęściej banialuki medialne) o postępach rozmów z CHinczykami to samo. Ja bym się nie zdziwił gdyby FED zaskoczył jeszcze podwyzkami w tym roku. Gospodarka nadal jest mocna, zobaczymy jak bezrobocie bedzie wyglądało.
  A najlepiej zadzwonić do Powella i zapytac co ma zamiar uskutecznic i po kłopocie.

 • karnakufo

  Tak, jak pisałem i pod to zagrałem - WIGBanki tygodniowy zamknął się pod oporem, co pokazuje kierunek dla reszty - spadki:
  www.bankfotek.pl/view/2131562

 • equinox1976

  Przy majstrowaniu przy kredytach frankowych to raczej trudno bedzie o hossę na bankach. Czyli wracamy do pkt wyjścia gdzie polityka i politycy zakładają na giełdę hamulec. OFE, ustawa frankowa, ustawa prądowa... Tu chyba i PPK nie pomoże za wiele. Zwłaszcza ze tak naprawdę PPK ruszą gdzieś po listopadzie. pewnie fundy już pod to grają i częściowo stąd te wzrosty. pewnie jeszcze porośnie w przyszłym tygodniu. POdobnie jak w PL dzis przyhamowały też wzrosty w Turcji, ale tam tez Erdogan znowu bałagani.
  Ciekawe info dziś wyszło - jest wyrok ze ci którzy wynajmuja kilka mieszkan musza rozliczać podatki jak firma. Czyli de facto NSA uznał wynajmowanie wiecej niz jednego mieszkania za działalnosć gospodarczą ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ciekaw czy bedzie to miało wpływ na rynek nieruchomosci i spekulacje na nim.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Piszesz tu jeszcze Waszmość czy już dałeś sobie spokój ?
  Wig 20 USD się klinuje. : ))

 • wider_swider

  red.007 , patrząc wyłącznie na nasz wykres bez porównywania do przebiegu sesji na innych rynkach taka korekta faktycznie wygląda wiarygodnie. Ja się shorta pozbyłem, ale longa na tych poziomach nie zaryzykuję. Z chęcią zobaczę wyższe poziomy do odnowienia pozycji.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  Dziękuję za wczorajszy komentarz. Trzymam kciuki.

 • podtworca

  @mac-erson

  Publikowanie swoich pozycji zwiększa bagaż emocjonalny, ponieważ stajemy się ich zakładnikami. Nie wystarczy uciąć stratę, trzeba się jeszcze wytłumaczyć przed "życzliwymi". Potem niektórzy brną dalej w utarczki, zamiast skupić się na kolejnym zagraniu.

  Mam nadzieję, że nie zrezygnujesz z publikowania scenariuszy i pomysłów. Wiele razy czytam na tym blogu pretensje do gospodarza, że jakaś się nie sprawdziła. Mądry gracz adaptuje z analiz to, co pasuje do jego strategii.

 • billy-the-kangoor

  @mac-erson
  Trzymaj się! Zarówno na indexach, jak i życiu osobistym.
  Jednakże tak z autopsji, to jeśli druga kwestia będzie Ciebie tłamsić, to lepszy SL, ten życiowy.
  Take Care, Billy

 • wojm

  FW20 zamknął tydzień powyżej strefy oporu 2372 - 2383 (to jest teraz najbliższe wsparcie) odrabiając tym samym 61,8 Fibo spadku high 23.01 i low 28.03.2018. Teraz ma drogę otwartą do strefy utworzonej przez high z 04.01.2013 i 27.11.2013 czyli 2664 - 2559. W strefie tej jest high z 23.01.2018 ( 2658 ). Dodatkowo jesteśmy powyżej średniej dziennej EMA200 i średnia ma kierunek up. Zamknięcie miesiąca na tych poziomach lub wyżej potwierdzi przewagę byka. Na ten moment ostatnią szansą dla misia to 61,8 Fibo. Czy to wykorzysta zobaczymy. Na dziennym sesje z 24 i 25.01 na pewno dają misiowi nadzieję na down.

 • lastkura

  Szczególna teoria względności jest odkryciem ,że czasowa świata jest porządkiem częściowym [ nie da się ustawić wszystko i wszystkich w szereg] . Więcej czas jest strukturą emergentną otwartą na bycie grupą za pomocą jednej operacji x/y . Dlatego mówienie o strukturze cyklicznej typu 40 miesięcy jest arbitralnym wyborem . Jak szary człowiek , który nie ma zielonego pojęcia co to warunkowa obecność [ martyngał ] ma się odnieść do arbitralnych wyborów ? . Istnieje proste kryterium ważności treści dla laika . Jeśli proponowana teoria nie wyjaśnia nic poza sobą ,tj. światło latarni oświetla to co autor chce a cała reszta jest ciemnością i absolutną sprzecznością to mamy jasny sygnał ,że miejscem tej teorii jest śmietnik . W przypadku gdy teoria ma szeroki zasięg w wielu dziedzinach taka jest tylko godna uwagi i poświęconego czasu . Metoda układu izolowanego w fizyce nie polega na tym ,że wielości fizyczne i ekonomiczne są izolowane , ale na izolowaniu od arbitralnych i przypadkowych metod .

 • lastkura

  Jak czytam lamenty z Davos wielkich tego świata to przypomina mi się koncepcja zaufania Hume'a do rządzących . Zasadniczo rząd jest tak skonstruowany ,że może rządzić ślepa kura [ przypadek] lub najmniej kompetentny w przypadku silnego trendu do góry i nawet jest to wskazane . W przypadku odwrócenia trendu nie pomoże najmądrzejszy .

 • wider_swider

  podtworca , dla mnie pretensje do gospodarza są szokujące i zniesmaczające.
  Po pierwsze jest to blog autorski i nikt nie zmusza by na niego wchodzić.
  Po drugie są to prywatne przemyślenia, a nie rekomendacje.
  Po trzecie każdy ma swój rozum, a poznanie punktu widzenia innej osoby (w dodatku z takim doświadczeniem i wiedzą) jest bardzo cenne nawet jeśli byśmy się z nim nie zgadzali, ponieważ trading jest zajęciem polegającym na obstawianiu PRAWDOPODOBIEŃSTWA danego scenariusza (Pan Wojciech udostępnia całą masę analogii i schematów z przeszłości które przez przeciętną osobą często są nieznane lub niedostrzegane)
  Po czwarte o moim zdaniem najważniejsze - SZACUNEK. Zarówno dla zwycięzcy jak i dla przegranego. Właśnie dlatego oddając część swojego depozytu "Agentowi 007" ;) pogratulowałem Mu za poprawne przewidzenie przebiegu notowań.

  Swoją drogą mocno ubolewam, że forumowicze nie mają opcji blokowania wybranych przez siebie użytkowników.

 • animetal_slave

  Mniej więcej co 4 lata powtarza się ten schemat i również teraz jest nie inaczej (ostatnio w listopadzie 2015 tak było). Otóż obecnie byki twierdzą, że rynek wystartował i pociąg odjechał i trwa spinaczka po ścianie strachu. Blogi typu acemarket, czy pokonać giełdę widzą już hossę (acemarket w mniejszym stopniu).
  Uzasadnienie typowo techniczne tj. patrzenie na wykresy i siłę naszego rynku. Oraz fakt że każdy jest niedźwiedziem to będzie rosło.
  Niedźwiedzie widzą ubieranie byków i wieszczą ostatnią falę spadków. I na rynku toczy się walka, póki co byki górą.

  Mnie - niedźwiedzia - ani trochę nie przekonują argumenty za wzrostami. Wig20 wysyłał w przeszłości tysiące fałszywych sygnałów technicznych. Ale nawet patrząc na technikę to na WIG20 USD widzę nieregularną korektę płaską 3-3-5 i nic więcej od czerwca.
  Dla mnie wygląda to na klasyczną ostatnią górkę, która służy do pozbycia się akcji na wyższych poziomach. Szerokość wzrostów jest niska, a makro i fundamenty są po prostu złe.
  Na szczęście debata bull vs. bear szybko dobiegnie końca bo wchodzimy w okres luty-kwiecień który ostatecznie albo potwierdzi hossę albo bessę. "obstawiam" to drugie.

 • lastkura

  W ekonomii mamy nieskończoną ilość dróg . Modelowanie za pomocą bezpośredniego porównania , prostych zbiorów czy równań najczęściej jest bełkotem . Tylko w jednym przypadku te proste rozwiązania przechodzą w swoją dualność - głęboki sens . To ma miejsce tylko dla emergentnych uniwersalności . Patrz Robert Laughlin "Physics ,emergence and the connectone ". " Unstable evolution is functionally the same thing as cryptography " . W artykule jest poruszony głęboki związek miedzy niestabilnością decyzji a niezmiennikami emergencji .

 • terrainahead

  Dość wymowne, jak dla mnie.

  ei.marketwatch.com/Multimedia/2018/12/13/Photos/NS/MW-HA288_sven5_20181213124303_NS.png?uuid=8a860e08-fefe-11e8-9590-ac162d7bc1f7

  ei.marketwatch.com/Multimedia/2018/12/13/Photos/NS/MW-HA284_sven1_20181213124202_NS.png?uuid=664d1162-fefe-11e8-9508-ac162d7bc1f7

 • szyderca667

  @animetal_slave
  witam
  Cdr ladne wyciecie krotkich pozycji. Stop Cie nie wyrzucil? Technicznie mozliwy niedlugo nowy szczyt. To jest fenomen. Wielkie gamedevy w usa cieniutko a na cdr zrobili sobie odwrocenie trendu i wprawie notowania na szczycie. Pozdrawiam

 • animetal_slave

  Tak jak wspominałem przegląd portfela robię około kwartalnie. Balon pęknie.

 • equinox1976

  Balon pęknie ale zapewne jeszcze nie teraz. Moim zdaniem rynek wyraźnie gra pod FEd. Złoto drożeje ( a przynajmniej nie skorygowało się w dół), dolar wobec innych walut jakoś nieszczególnie się osłabił, ropa ruszyła w górę. Trump poddał się Pelosi wiec teraz rynek to zinterpretuje w charakterystycznie optymistyczny dla siebie sposób - wmawiając sobie że Trump ulegnie też i Chińczykom co i jakiś sens ma bo Trumpowi teraz do niczego zaostrzenie wojny handlowej nie jest potrzebne. Rynek obstawia więc wzrosty i brak podwyżek stóp. jak ostatnie fale zahamowania podwyżek wpłynęly na rynek USA? 1995 - byczy rynek. 2006 - to samo. Kłopoty to się zaczynają gdy FED będzie musiał je po cyklu gwałtownie obniżać. Tak było w 2001 i w 2007, ale niekoniecznie w 1995.
  Pytanie tylko czy FED się zatrzyma. Jeśli ropa będzie drożała, jeśli Trump będzie nakręcał inflację swoimi wojenkami to to raczej na 2.5% się nie zakończy i dopiero po kolejnej ewentualnej serii przycisk z napisem Reset ugnie się pod presją. Podnoszenie stóp przy rosnącej inflacji, przy tym poziomie zadłużenia firm, panstw i gospodarstw domowych i mizernym wzroście gospodarczym to chyba nie było jeszcze trenowane na zywym organizmie.

 • karnakufo

  No i fajnie jest - widzę, że byczek w optymizmie. a ja zagram pod szybki i głęboki zjazd , gdzie znowu nabiorę eLek- tyczy się to nas i Stanów. :)

 • equinox1976

  Ja nie mam żadnych akcji

 • wider_swider

  karnakufo, jakie poziomy oznaczają według Ciebie głęboki zjazd na naszym rynku ? Na 2290 jest weekendowa luka więc biorąc pod uwagę statystykę prędzej czy później przynajmniej tam fw20 powinien cofnąć.

 • karnakufo

  @wider_swider
  Te poziomy . o których piszesz w zupełności by mnie satysfacjonowały, jako, że obecnie jesteśmy w trendzie wzrostowo - bocznym. z akcentem na bocznym i to by był dolny poziom tego boczniaka.

 • karnakufo

  Na blogu pana Jacka Borawskiego znalazłem taki malunek:
  www.bankfotek.pl/view/2131985
  z podpisem:
  "ta wersja może być brana pod uwagę z dołkiem w strefie 1858-1912 w dniu 27.czerwca o godzinie 9:17.tyle, że"

  więcej można przeczytać na blogu.

 • red.007

  @karnakufo
  Rozumiem,że wyjście kursu powyżej górnej linii nad punkt b przekreśla ideę spadków.
  Czy będziemy w miarę wzrostu kursu podnosili cały drugi prostokąt goniąc króliczka?
  Potrafisz na to pytanie odpowiedzieć?

 • wider_swider

  Cofnięcie do 2290 by nie przekreślało hossy natomiast scenariusz ze zdjęcia publikowałem tutaj już kilka razy. Natomiast u mnie poziomy były takie: 2410 szczyt, 1810 dołek. Jako że zaszliśmy już nieco wyżej (i nie wykluczone że ten wynik jeszcze poprawimy) to i dołek również wypadłby nieco wyżej.

 • lastkura

  Zasadniczo czas wyznacza algebra a nie geometria . Ale co to dla ślepych kur ,najważniejsze jest nazwisko - pseudo analityka pana Borowskiego ,który podaje numer kapelusza na datę dołka . Trochę jeszcze brakuje mu do najważniejszego guru Ameryki , gdzie pi razy drzwi [1000] to baza czasu . Aż nieprawdopodobne ,że można znaleźć jeszcze bardziej głupszych . Ci analitycy mają zapewnioną nieśmiertelność - ich analizy będą publikowane w zeszytach humorów szkolnych .

 • mac-erson

  Dzięki za miłe wyrazy wsparcia, książka Dzikie serce... zamówiona, praca nad sobą daje dalsze pozytywne efekty i mnóstwo satysfakcji.

  Co do giełdy, mam mieszane uczucia: za późno na L-ki, za wcześnie na S-ki.
  Warto czasami odpocząć z boku i poszukać bardziej jednoznacznych sygnałów.
  Chodzi mi po głowie, że dojedziemy w tym ruchu gdzieś do okolic 2450-2470, jednocześnie możliwe cofnięcie do strefy 2350 - 2380.

 • mac-erson

  Us widzę tak, że przebijemy linię trendu spadkowego (obecnie 2685-2690) taka fałszywka, żeby byki złapały się, że już zaczęła się hossa i zakończymy styczniowy rajd nieco powyżej strefy 2700 (Sk200 dzienna).

 • karnakufo

  U mnie główny kontrakt na różnych interwałach wygląda jak niżej - gdy padnie narysowane wsparcie na godzinnym to będzie sygnał S:
  www.bankfotek.pl/view/2132006
  www.bankfotek.pl/view/2132007
  www.bankfotek.pl/view/2132008
  www.bankfotek.pl/view/2132009

 • mac-erson

  Mwig40 - w mojej ocenie potencjał tej fali to 4180-4200 (okolice Sk200 dziennej, które w przeszłości zatrzymywały podobnego typu fale).

 • karnakufo

  DJIA w ujęciu miesięcznym wygląda byczo, aczkolwiek mniejsze interwały dopuszczają szybkie zejścia i powroty do wzrostów:
  www.bankfotek.pl/view/2132011

 • karnakufo

  Jeszcze piękniej wygląda hossa na miesięcznym S&P:
  www.bankfotek.pl/view/2132014

 • karnakufo

  Co do PKOBP to widać dynamiczne odbicie od oporu:
  www.bankfotek.pl/view/2132015
  www.bankfotek.pl/view/2132016

 • wojm

  W piątek wyleciały na 0 obronne S otwierane 22.01 po 2655. Cały czas w grze L (zostało 30% pozycji) otwierane 26.12 po 2354. Stop profitujący czeka na 2596. Wsparcie 2582 - 2605 póki co się trzyma.

 • tinley

  Ostrożnie z tym wróżeniem hossy
  1. W ostatnich dwóch hossach gpw była spóźniona za DAX. Na dax już ładnie rosło a na wig20 przez kilka miesięcy trend boczny po początkowych wzrostach i korekcie. W 2016 tak było. Tak było w w 2016 i w 2011 gdzie między pierwszymi wzrostami a prawdziwą hossą mieliśmy min pół roku klepania dna. Jedynie w 2009 wszystko wystartowało z marszu, ale to inne okoliczności i czasy. Być może teraz będzie inaczej niż w 2016, ale trudno to to raczej zakładać. Dax już w tych okresach rósł - z korektami ale był w trendzie wzrostowym. Czy teraz Dax stać na trwałe wzrosty?
  2.. USD/PLN jeszcze rósł w tym czasie. W 2016 w styczniu mieliśmy korektę wzrostową. Dolar jeszcze przez wiele miesięcy był mocny. Dax już był w trwałym trendzie wzrostowym a Wig20 po spadkach - płasko. Dopiero w listopadzie wszystko na dobre ruszyło w Wawie a usd/pln spadać zaczął dopiero w grudniu.

  Żeby obwieścić koniec bessy na gpw to chyba , dolar musiałby się już w tych tygodniach zacząć trwale osłabiać. Raczej trudno o to bedzie w atmosferze recesji w Eurozonie, wojenek handlowych, brexitu, atmosfery polexitu itd. No chyba ze fed wyjdzie dziś czy jutro i obwieści wszem i wobec że wznawia QE co prędzej czy później zapewne nastąpi, ale nie wiemy w jakim rozmiarze tym razem bo pacjent ponoć zdrowieje wiec możemy mieć przez wiele lat fale naprzemiennego QE z QT ale jednak z trendem spadkowym w kajetach FED.
  Reasumując... PO tygodniach wzrostów giełdy czeka korekta najprawdopodobniej i klepanie dna. Im później to podwójne dno się ukształtuj tym bardziej oddali się moment uruchomienia hossy na gpw. Alternatywą jest scenariusz wg którego juz mamy hossę, ale jak dla mnie to zdecydowanie za wcześnie.

 • andrzej_stefaniak

  Ale pasjonująca walka:

  acemarketu.com/?p=330332

 • red.007

  @andrzej_stefaniak
  Dla mnie to żaden szok.

 • lastkura

  Z cyklu głupota ekonomistów nie zna granic - niejaki Buczek pisze na swoim blogu dlaczego ma rosnąć - " Wielu kluczowym osobom może zależeć na zatarciu złego wrażenia po 4 kwartale i daniu nadziei inwestorom/ wyborcom " . Gratulujemy koncepcji i czekamy na dalsze mądrości .

 • karnakufo

  PKOBP skapitulował - hossy nie będzie. :)

 • tinley

  "Gratulujemy koncepcji i czekamy na dalsze mądrości ."
  A co w tym dziwnego? Obecnie rynki mają niewiele wspólnego z fundamentami. Od 2008r, od kiedy FEd i ECB prowadzą QE rynki nie sa już takie jak kiedyś. Zostały wpięte na smycz polityków a tym samym banksterii centralnej. Chyba ikt nie ma wątpliwości że w Polsce przynajmniej RPP jest skrajnie upolityczniona

 • zuberek69

  Panie LOST KURA, chyba się Pan pogubił i przegapił odpał ;-)))

 • lastkura

  Koncepcja forsingu Cohena jest koncepcją aby odróżnić to co zależne od tego co niezależne . Fed nie miał najmniejszego wpływu na ekstremum 21 września 2018 . Natura a nie naturalna głupota inwestorów decyduje o ruchach giełdy .

 • bartalsi

  Sprzedaje to PGE. 5% w weekend to nie jest zle.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Czy-nasz-rynek-akcji-zachowa-sie-typowo.html

 • nvi717

  Bardzo ciekawy tekst w podobnej tematyce

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci