Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Gospodarka Niemiec na granicy recesji

bialek.wojciech

W listopadzie produkcja przemysłowa w Niemczech spadła trzeci miesiąc z rzędu, co sprowadziło jej dynamikę roczną do najniższego od dekady poziomu (-4,6 proc.). Od początku lat 90-tych podobnie głęboki spadek produkcji niemieckiego przemysłu zdarzył się dopiero po raz 5-ty. Wcześniejsze równie silne jak w listopadzie epizody recesji w niemieckim przemyśle rozpoczynały się kolejno w listopadzie 1992, lutym 1996, lutym 2002 oraz listopadzie 2008. W każdym z tych 4 przypadków całość gospodarki Niemiec wpadała w formalną recesję. Rozpoczynały się one kolejno w III kw. 1992, I kw. 1996, I kw. 2003 oraz III kw. 2008. Jeszcze jedna recesja gospodarcza w Niemczech rozpoczęła się w I kw. 2013, ale w jej trakcie dynamika produkcji przemysłowej nigdy nie zeszła do tak niskiego poziomu jak ostatnio. 

 

201901101IP2

 

Roczna zmiana wielkości nowych zamówień w niemieckim przemyśle wyprzedza średnio dynamikę produkcji o  średnio 2 miesiące. Tu również w listopadzie ub. r. nastąpił silny spadek, ale na razie jedynie do poziomów (-4,3 proc. r/r) obserwowanych ostatnio w okresie od listopada 2011 do sierpnia 2012 (patrz "2018=2011?"). 

 

201901102NO

 

Prosty model regresyjny rocznej dynamiki PKB Niemczech oparty na danych o produkcji sugeruje, że już w grudniu 2018 PKB w Niemczech był niższy niż rok wcześniej o 0,6 proc., zaś podobny model oparty na nowych zamówieniach daje w lutym 2019 wynik +0,15 proc. 

Nałóżmy sobie wykres rocznej dynamiki PKB w Niemczech na moje dwa wskaźniki "szerokości" koniunktury gospodarczej w odpowiednio krajach UE i krajach OECD. 

 

201901103ESI

 

201901104OECD

 

Pierwszy wskaźnik sugeruje, że końca spowolnienia gospodarczego nie należy się spodziewać przed sierpniem, zaś drugi sugeruje kontynuację spowolnienia przynajmniej do lipca. 

W pierwszym przypadku na podstawie epizodów podobnie niskiej co ostatnio wartości wskaźnika można szacować prawdopodobieństwo wejścia gospodarki Niemiec w recesję już teraz na 50 proc. W drugim - na 75 proc. 

Oczywiście trzeba pamiętać, że rynek akcji będzie wyprzedzał zachowanie gospodarki o prawie pół roku. Ostatnio zmiana roczna DAX-a (-20,9 proc.) była taka jak kwietniu 2016 (hossa na DAX-ie trwała wtedy już od lutego 2016), listopadzie 2011 (hossa trwała już od września 201), lipca 2008 (hossa zaczęła się dopiero w marcu 2009) i od marca 2001 (silne odbicie na rynkach rozwiniętych i hossa na rynkach wschodzących rozpoczęły się dopiero od września 2001). 

Powyższe zestawienie sugerowałoby, że "na dwoje babka wróżyła": albo hossa na DAX-ie już trwa od dwóch miesięcy (co nie jest prawdą, bo DAX ostatni dołek zrobił w wigilię Bożego Narodzenia), albo rozpocznie się dopiero za 6-8 miesięcy (pomiędzy lipcem a wrześniem br.). 

Prezentowany powyżej wskaźnik "szerokości" koniunktury gospodarczej w krajach UE potwierdza taki brak jednoznaczności: równie niskie poziomy co w grudniu wskaźnik ten osiągał zarówno w 2011 i październiku 1998 (wniosek: już trwa hossa na rynku akcji), jak i w październiku 2007 i maju 2001 (dołek bessy dopiero przed nami). 

Wskaźnik szerokości dla krajów OECD daje bardziej jednoznacznie pesymistyczny wniosek. Taki niskie wartości jak w październiku miał jedynie od marca 2008 (do dawałoby dołek bessy w październiku 2019) i od marca 2001 (powtórka oznaczałaby początek silnego odbicia na DM i dołek bessy na EM w lipcu 2019. 

Powyższe można sobie porównać z moimi komentarzami z jesieni: "Zaplanujmy przyszłość DAX-a" i "Dokąd może spaść DAX?". Chyba nie pojawiły się nowe dane, które by podważyły stawianą tam tezę, że w obecnym cyklu DAX ostatecznie jednak obroni na kilka następnych lat potężne wsparcie w strefie 8000-8800 pkt. 

 

Podsumowanie: najgłębszy od okresu listopad 2008-listopada 2009 spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech (-4,6 proc.) sugeruje, że gospodarka Niemiec znalazła się jako całość na granicy recesji (i najprawdopodobniej tę granicę przekroczy w bieżącym kwartale). To oczywiście negatywna wiadomość dla tamtejszego rynku akcji, ale należy zachować ostrożność z popadaniem w panikę: gdy dokładnie dekadę temu w styczniu 2009 dowiedzieliśmy się o podobnie głębokim co w listopadzie 2018 spadku produkcji w gospodarce naszego zachodniego sąsiada (-7,6 proc.) do dołka globalnej bessy w marcu 2009 było już tylko 2 miesiące (patrz: "Co jest po drugiej stronie lustra?)". 

 

Komentarze (49)

Dodaj komentarz
 • lastkura

  Prosta obserwacja i analiza rynku obligacji niemieckich mówi o lutym , marcu , ale nie tego roku .

 • konsultant121

  @lastkura
  Ale obligacje niemieckie rosły zwykle tylko 13-15 miesięcy... Dlaczego twierdzisz ze maja rosnąc 2 lata od lutego 2018? Dowód matematyczny poproszę. Choć tez mi pasuje początek 2020 na koniec bessy akcji i hossy obligacji.

 • artysta_malarz123

  @mac-erson

  dziękuję za wyjaśnienie.
  osobiście uważam, że ciężko będzie przebić 2200, a jeśli to się już odbędzie, to na pewno zejdą dużo niżej niż 2160 - i może to się odbyć w nadchodzącym tygodniu, w zależności od deal/ no deal, i wtedy przecena może potrwać aż do następnego piątku. dużo tego 'może' ale, to rynek decyduje :)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Dowiesz się z niej Waszmość z czego wynika silna pozycja A.Glapińskiego i choćby L.Czarneckiego//
  Tak? A ja myślałem, że światem rządzą Rosjanie:))))

  W zasadzie, jak sie tak człowiek rozejrzy, to może pomyśleć, że Federacja Wschodnioeuropejska już jest, tylko jeszcze utrzymuje się jakieś pozory, białą gęś you know.:))

  Ale to nie jest takie proste. Mi się wydaje, że ta cała ''afera'' i ataki na Glapińskiego wiążą się właśnie z opracowaniem i zatwierdzeniem w Bazylei tych procedur na wypadek Matki Wszystkich Krachów.
  Widocznie mieliśmy sobie nie poradzić. Uważam Glapińskiego za postać bardzo pozytywną, a czy on ''frankista'' czy nie to już jest problem raczej propagandowy.

 • equinox1976

  Ile razy Cysorz NBP urządzi konferencję i przedstawi wizję wiecznej szczęśliwosci, zahibernowanych stóp po wieki i inflacji niskiej jak zarobki w Enbepie dziwując jednocześnie zawartością koszyka inflacyjnego przecietnego emeryta tyle razy polskie WZ-tki dostają dziwnego udaru. Może jakąś petycję do Cysorza Żoliborza wysłać aby jakoś uwolnił nas od tego typa bo przeciez niedługo wyzeruje ludziom zyski w funduszach pienięznych i lokatach. Co za typ ... Wydrenował już Polakom jakieś kilka miliardów z lokat a tu aferę robią o dwie tlenione dziewoje co dorabiają sobie na boku na kilka pokoleń wprzód.

 • arhplusminus

  @fast_market

  "Lotos doszedł do górnego ograniczenia kanału wzrostowego.
  Chyba sobie sprzedam trochę, może z 10-12 PLN się zarobi na sztuce
  w 3-4 tygodnie. Trochę ryzykowne, ale korci mnie bardzo.
  Pomyślę jeszcze w weekend."

  W przypadku Lotosu sky is the limit. Równie dobrze może być 100, 120, 130 i więcej na liczniku. Na LTS jest ostra gra-spekulacja pod przyszłe wezwanie na akcje spółki przez Orlen (po fuzji) i pod wypłukanie leszczy, którzy grają na dół na FLTS, a jest ich chyba najwięcej na kontraktach akcyjnych - obecnie 2180 szt. otwartych pozycji.
  Ciekawe co będzie jak KE nie wyda zgody i zablokuje fuzję? Zobaczymy do jakiego poziomu urealni się cena akcji?

  stooq.pl/q/?s=fltsh19&c=3y&t=c&a=ln&b=1

  :)))

  PS
  Jak dla mnie, to przejęcie spółki, w której SP ma ponad 50% akcji (Lotos) przez spółkę, w której SP ma niewiele ponad 30% akcji (Orlen) jest co najmniej dziwne i ma na celu utuczyć spekulantów, a całe to gadanie w tym przypadku o efekcie synergii itp. argumenty, to sobie można między bajki włożyć.

 • bialek.wojciech

  @fast_market:
  "Sentiment Survey (AAII)

  Bullish Neutral Bearish
  38.46% 32.17% 29.37%

  Dużych spadków to raczej nie wróży (rynek USA)."

  No nie wiem, 3 razy ostatnio gdy saldo AAII było równie wysokie (>7 pkt. proc.) czyli od 3 października, od 11 listopada i od 5 grudnia S&P 500 spadał.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "(...) a czy on ''frankista'' czy nie to już jest problem raczej propagandowy."

  Tu wywiad z Markiem Minakowskim na te tematy:

  www.gazetaprawna.pl/artykuly/1103290,marek-jerzy-minakowski-o-zwiazkach-polakow-z-zydami.html

  Niestety dostępny za darmo tylko w części.

 • fast_market

  @WB
  "@fast_market:
  "Sentiment Survey (AAII)

  Bullish Neutral Bearish
  38.46% 32.17% 29.37%

  Dużych spadków to raczej nie wróży (rynek USA)."

  No nie wiem, 3 razy ostatnio gdy saldo AAII było równie wysokie (>7 pkt. proc.) czyli od 3 października, od 11 listopada i od 5 grudnia S&P 500 spadał."

  Mam na myśli, że jeszcze trochę brakuje do ekstremalnych wartości, ale kto wie...

 • fast_market

  @arhplusminus

  Ja się skusiłem i trochę sprzedałem. Ryzyko rozumiem.
  Założenie jest takie, że fuzji nie będzie z takich czy innych przyczyn.
  Przypominam, że miała być fuzja PEKAO SA i Alior Banku... itp.

 • bialek.wojciech

  Tu więcej tego typu bardzo interesujących rozważań genealogicznych:

  minakowski.pl/

 • arhplusminus

  @fast_market

  Ja się skusiłem i trochę sprzedałem. Ryzyko rozumiem.
  Założenie jest takie, że fuzji nie będzie z takich czy innych przyczyn.
  Przypominam, że miała być fuzja PEKAO SA i Alior Banku... itp.

  Determinacja w kręgach decyzyjnych jest wielka. Zarówno na poziomie PKNOrlen - prezes D. Obajtek, jak i na poziomie rządowym, więc ta ścieżka odpada. Pozostaje KE i skargi do niej wnoszone przez inne koncerny, np. BP.
  Gdyby KE zakazała tej fuzji, to po raz drugi bym przyklasnął poczynaniom tego gremium w sprawach Polski i polskich przedsiębiorstw. Pierwszy to była sprawa zwrotu SP zawyżonej pomocy publicznej - 1,4 mld pln, przez Autostradę Wielkopolską.

 • bialek.wojciech

  @fast_market:
  "Mam na myśli, że jeszcze trochę brakuje do ekstremalnych wartości, ale kto wie..."

  Nie upieram się oczywiście. W ciągu 10 sesji po świętach S&P 500 zyskał 9,9 proc. W ciągu minionych 17 lat (czyli w czasie trwania ostatniego cyklu Kuznetsa) takie sytuacja zdarzały się po raz pierwszy w danej bessie: 18 kwietnia 2001, 5 grudnia 2008 oraz 18 października 2011. Za każdym razem zanim zaczęła się nowa fala bessy (2001, 2008) albo poważniejsza korekta hossy (2011) S&P 500 jeszcze pełzał do góry przez odpowiednio 23 sesje, 20 sesji i 9 sesji.

 • bialek.wojciech

  "W ciągu 10 sesji po świętach S&P 500 zyskał 9,9 proc. W ciągu minionych 17 lat (czyli w czasie trwania ostatniego cyklu Kuznetsa) takie sytuacja zdarzały się po raz pierwszy w danej bessie: 18 kwietnia 2001, 5 grudnia 2008 oraz 18 października 2011. Za każdym razem zanim zaczęła się nowa fala bessy (2001, 2008) albo poważniejsza korekta hossy (2011) S&P 500 jeszcze pełzał do góry przez odpowiednio 23 sesje, 20 sesji i 9 sesji."

  Z drugiej strony optymalny moment na kupno polskich akcji w dnie kitchinowej bessy w tych 3 epizodach przychodził odpowiednio 5,5 miesiąca później (czyli koniec czerwca 2019), 2,5 miesiąca później (czyli koniec marca 2019) oraz 7,5 miesiąca później (czyli koniec sierpnia 2018)

 • karnakufo

  Kto przewidział i zagrał pod dzisiejszą świeczkę u nas - jest mistrzem świata.
  To naprawdę wyższa szkoła jazdy.

 • dino54

  @Panie Wojtku
  Dziwna sprawa wiekszosc straszy spadkami a rynek u nas wyjatkowo mocny i wydaje sie przyszedl jakis kapital i mocno podbiera od ponad 2 miesiecy.Mam obawy ze dolek juz byl przynajmniej u nas w pazdzierniku?

 • lastkura

  Niekończącą się hossa od october 2018 na wigu 20 to dostosowanie do MSCI EM 52-- 37 - -41 -- 26 ITD DO 14 . Aktualnie 40 , 7 i podchodzimy do 41 .

 • wojm

  @lastkura
  Otworzyłem dzisiaj rano niewielką pozycję na wzrost usd pln . Oczywiście tylko po to aby obserwować na własnej skórze strukturę 1351 / 265 [dni ] , która może okazać się istotna [27 kwiecień - 2 maj 2015 i 17 kwiecień 2018 ].
  Czy ta pozycja ma SL i gdzie zakładasz profit lub jak ją poprowadzisz ?

 • wojm

  @marc-erson
  U mnie na H4 średnia EMA 200 stanowi coraz większą przeszkodę dla byka, a na dziennym strefa 2580 - 2605 też trzy się dobrze. Zobaczymy, gdzie wypadnie close H4 o 20 i close dnia.

 • lastkura

  Otwarta niewielka pozycja na wzrost usd - pln ma na celu zmobilizowanie mnie do monitorowania pewnych struktur czasowych , które w przyszłości mogą okazać się kluczowe , ewentualne zyski lub straty nie odgrywają praktycznie żadnego znaczenia . Celem jest mobilizacja do kontroli struktur czasowych , nic więcej .

 • lastkura

  Większość tego nie rozumie ,że należy monitorować rynek nawet niewielką pozycją i robią jakieś analizy całe życie bez angażowania pieniędzy lub grają bez opamiętania intra -day i pieją o swoich bulionach . Jeszcze nie słyszałem o mistrzu olimpijskim , który wygrał olimpiadę pływając korespondencyjnie lub tylko teoretycznie . Przeważnie tacy teoretycy toną przy pierwszej poważnej burzy .

 • karnakufo

  To co pokazuję na tych malunkach nie jest do pokonania z marszu - większe jest prawdopodobieństwo powrotu do spadków w szerszej konsoli:
  www.bankfotek.pl/view/2130603
  www.bankfotek.pl/view/2130604
  www.bankfotek.pl/view/2130605
  Jeśli jednak rynek wybierze wzrosty to się przyłączę ( gdy wyjdzie ponad opory).

 • karnakufo

  PKOBP pierwszy pokaże kierunek średnioterminowy - zejście pod wsparcie da sygnał S:
  www.bankfotek.pl/view/2130606

 • karnakufo

  Tu też prospadkowo:
  www.bankfotek.pl/view/2130607

 • karnakufo

  Nasdaq na oporze:
  www.bankfotek.pl/view/2130608

 • dociekliwy54

  @All
  www.bankfotek.pl/view/2130613

 • lastkura

  Swoją drogą okazuje się ,że władza wykonawcza w usa nie jest do niczego potrzebna .

 • red.007

  Jeśli korekty tak mają wyglądać we wzrostach od styczniowego dołka,to zajdziemy w tej fali zdecydowanie powyżej 2700.
  stooq.pl/q/?s=^spx&c=10d&t=c&a=ln&b=1
  Dobrze rokuje mała głębokość zniesienia i płaska struktura.
  Możliwe jeszcze zejście na 2560 i up.

 • konsultant121

  @guy
  businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/lotnisko-daxing-w-pekinie-gigantyczny-port-lotniczy/dkhe97b
  Prawdziwie centralny port lotniczy:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Nasz CPK też będzie na 100 mln pasażerów. Lotniska bliźniacze?:))
  Posłuchaj sobie:
  www.youtube.com/watch?v=OC5y4Wa4iPA

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Jeszcze nie widziałem bankiera z tak straconą, cierpiętniczą miną, jak ta, którą pokazuje Peter Schiff na tym filmie.

 • fast_market

  @arhplusminus

  Z Lotosem to nie do końca tak.
  Poziom sprzedaży u mnie wyznaczył tzw. pivot point, który mam na poziomie ok. 91,5. No i górne ograniczenie kanału wzrostowego, w którym to chodzi.
  Stąd sprzedaż. Teraz jest wyżej, ale doświadczenie mi podpowiada, że wróci na niższe poziomy. Rzadko się zdarza, że nie wraca zbyt szybko, ale takie ryzyko...
  A ta cała otoczka o fuzji lub jej braku to tylko tak, żeby poprawić sobie samopoczucie;) Tak naprawdę bez znaczenia bo w cenach scenariusz fuzji już zawarty. Oczywiście patrzę na bieżąco i reaguję, ale na spokojnie.

 • arhplusminus

  @fast_market

  Powodzenia.

 • lastkura

  Dyskretny wybór w ekonomii jest bezmyślnym małpowaniem fizyki i matematyki . W klasycznej ekonomii [ Mc Fadden nobel 2000 ] opisuje go funkcja [1+expx]^-1 . Realny wybór człowieka to funkcja wielomianowa x^2-4x+1 [ ma identyczną pochodną Schwartza co funkcja Mc Faddena ] . Najgorsi matematycy stają się noblistami w ekonomii , najgorsi ekonomiści stają się kierownikami historii myśli ekonomicznej lub czołowymi politykami . Tylko ich mądrość daje światło w kurniku . Efekty są znane . Polska wystąpiła o uruchomienie elastycznej linii kredytowej na kryzys który miał nastąpić=== w kwietniu 2009 [ 1-2 miesiące po dnie kryzysu 2009 ] . Do elastycznej linii kredytowej zapisały się dwa inne mocarstwa Kolumbia i Meksyk . Oczywiście , wszyscy bulili za utrzymywanie linii i zrezygnowali blisko szczyty giełdy listopad 2017 . Tak to jest , gdy matury obowiązkowej z matematyki nie było 23 lata a głównym doradcą prezesa Nbp jest pani po filologii rosyjskiej . Współczesna ekonomia jest największym kabaretem ,który nawet trudno sobie wyobrazić . Zająć krótką pozycję na samym dnie i długą na samym szczycie to norma i istota polityków .

 • lastkura

  Oczywiście śp . Sławomir Skrzypek uważał linię kredytową ,za kompromitację Polski i jako jedyny przewidział poziom inflacji w 2009 ze wszystkich bankierów centralnych . Leśne dziatki zarzucały mu ,że nic nie umie a linia kredytowa jest konieczna ,gdyż kryzys w 2009 dopiero się rozpoczyna .

 • andrzej_stefaniak

  Wyjście górą na luce:

  acemarketu.com/?p=327737

 • ignac9

  @lastkura
  Profesor Noga, wypowiadał się na temat Pana Skrzypka tak- nie wie jeszcze
  co to jest M1 i M2, ale się szybko uczy!

  A propos, nie odpowiedział Pan na pytanie Pana red.007 o opcjach.
  Czekamy!

 • billy-the-kangoor

  Wygląda na to, że
  AUDUSD otworzył sobie drogę do 0,73
  EURNOK w dół do 9,70
  OIL do 55 (już nie mam)
  W20 do 2.460
  Take Care, Billy

 • dino54

  Nie wiem czy mam racje ale wydaje mi sie ze wbrew wszystkiemu od czerwca -pazdziernika 20018r mamy u nas na wig20 nowa fale hossy?Bardzo maloprawdopodobny jest spadek do 2200?Grajacych na spadek lekko ostrzegam?

 • wojm

  Obronne S na S&P500 otwierane 10.01 po 2568 (50%pozycji L) wyleciało na SL po 2597, strata 29 pkt. W grze cały czas strategiczne L (zostało 60% pozycji) otwierane 26.12 po 2354, stop profitujący został przesunięty na 2505. Dziś 3 dzień walki w strefie oporu 2580 - 2605. Takie zachowanie potwierdza, że to ważna strefa i póki co nikt nie odpuszcza.

 • fast_market

  No to wygląda, że jednak piątka jest grana na W20, o której kiedyś pisałem.
  Zasięg powyżej ostatniego szczytu na 2340. Nie chcę zgadywać dokąd dojdzie. Mogę sobie co najwyżej zaspekulować, że 2365 (fibo), ewentualnie rynek coś dołoży od siebie może nawet do 2400.

 • lastkura

  Jest taki były członek RPP , jedynym jego osiągnięciem są plagiaty" prac naukowych z ekonomii " . Pan oczywiście jest wyznawcą tych plagiatów i wszelkich "ekonomicznych mądrości " .

 • red.007


  @billy-the-kangoor

  "Wygląda na to, że
  ..W20 do 2.460
  Take Care, Billy
  2019/01/11 09:44:56 "

  Można?
  Można.
  Zostałem przedstawiony jako amator i marzyciel gdy pisałem początkiem października o tym,o czym dziś piszesz Ty.
  www.bankfotek.pl/image/2126189

 • wojm

  @billy-the-kangoor
  AUDUSD zgadza się, u mnie po drodze na daily jest do przejścia średnia EMA200 ( na 0,728) i jak przejdą nawet w rejon 0,739 mogą z tego impulsu zaliczyć.
  OIL WTI - niestety przegapiłem z braku czasu strefę 42 - 43 do wzięcia L, o której pisałem wcześniej, liczyłem na ruch w rejon 54

 • bialek.wojciech

  Zapraszam pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Im-gorzej-tym-lepiej.html

 • billy-the-kangoor

  @red007
  ...ale to na pewno nie ja tak pisałem.
  pierwszy swój wpis po bardzo długiej przerwie wprowadziłem na przełomie tego roku.
  pozdrawiam,
  Billy

 • red.007

  @billy-the-kangoor
  Oczywiście,że nie Ty,niczego takiego nie pisałem. :)

 • ironicman01

  Panie Wojtku, a może tak analiza pod kątem government shutdown. Dzisiaj bijemy rekord. Raporty USDA, WASDE w dalszym ciągu nie ujrzały światła dziennego, wiele wskaźników ekonomicznych może być nieco zafałszowanych. W epoce trade wars wydaje się to bardzo interesujące.

  www.theguardian.com/us-news/video/2019/jan/10/what-does-a-government-shutdown-mean-for-the-us-video
  www.ft.com/content/efe0b624-12c5-11e9-a581-4ff78404524e

 • pancernik_potiomkin

  Szkoda, że tak mało komentarzy dotyczy gospodarki niemieckiej. W zależności od branży spadek zamówień np w 2008-2009 odczuwalny był w różnych momentach przez przedsiębiorców polskich powiązanych z rynkiem niemieckim a i obecnie część narzeka, że brak zleceń i pętla się zaciska a niektórzy inwestują i dziwią się narzekaniom. W sumie jako drobny przedsiębiorca ubolewam nad tym, że sam nie jestem w stanie oszacować czy w mojej branży to już apogeum recesji czy dopiero początek czy powoli już wychodzimy. Pierwsze ograniczenia zamówień były już w czerwcu-lipcu 2018 i od 10 miesięcy trwa taki stan przepychania na minimalnym obrocie utrzymującym infrastrukturę. I gdzie jest ta granica recesji, o której mowa w tytule? Czy spadek produkcji o 4,6% to już recesja czy jej zapowiedź?

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci