Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

FED mięknie, ale nadal redukuje wielkość swego portfela obligacji

bialek.wojciech

Rezerwa Federalna podnosząc w grudniu po raz czwarty ubiegłym roku wysokość stóp procentowych przestraszyła rynek akcji, który zareagował wygenerowaniem serii sygnałów nie widzianych od czasów Wielkiej Depresji albo i dłużej (patrz "Cykl prezydencki - na razie - najsłabszy od lat 30-tych", "1900 - rynek legenda", "1987 czy 1929? Wybór nie należy do ciebie"). Tego z kolei przestraszył się FED i jego przedstawiciele najpierw uspokoili rynek sugestiami spadku prawdopodobieństwa dalszych agresywnych podwyżek, a wczoraj po posiedzeniu FOMC deklaracją, że w razie potrzeby możliwe jest dostosowanie tempa skali redukcji sumy bilansowej (od października wynoszącego 50 mld dolarów miesięcznie). Rynek przywitał to wzrostem zarówno cen obligacji i akcji. 

Bardzo łatwo jest podać i to na wiele różnych sposobów proste kryteria, które na podstawie doświadczeń minionych 20 lat dosyć jednoznacznie sugerować będą, że ostatnie odbicie to jedynie korekta w bessie. 

 

 201901311SP500

 

Problem polega na tym, że zastosowanie tych samych kryteriów do wcześniejszych notowań S&P 500 prowadzi do zgoła odmiennych wniosków:

 

201901312SP500

 

Wydaje się, że analiza techniczna nie jest w stanie rozstrzygnąć dylematu, czy mamy obecnie do czynienia z taką sytuacją jak pod koniec października 2015, w drugiej połowie kwietnia 2008 i w drugiej połowie kwietnia 2001, czy też lepszym wzorcem dla przyszłego zachowania cen akcji na Wall Street jest zachowanie S&P 500 po sygnałach z listopada 1990, stycznia 1988 oraz sierpnia 1984.

Dodatkowe informacje muszą pochodzić spoza rynku. 

Wróćmy do działań Rezerwy Federalnej. Rynek wczoraj ucieszył się obietnicą możliwości wyłączenia "autopilota", który od IV kw. 2017 steruje redukcją posiadanego przez FED portfela obligacji. Ale na razie ten "autopilot" nie został wyłączony czy też przeprogramowany. Przyjrzyjmy się jak działa:

 

201901313FEDobligacje

 

Od szczytu z lat 2014-2017 na poziomie 2456 miliardów dolarów portfel obligacji w posiadaniu FED skurczył się na razie o 245 mld dolarów. Tylko raz w przeszłości mieliśmy do czynienia z podobną nominalnie skalą redukcji - w 2008 roku. Wtedy wartość portfela obligacji FED zaczęła spadać w drugiej połowie 2007 roku z poziomu 790 miliardów dolarów i  tyle co obecnie - czyli o 245 mld - zdołała spaść do maja 2008. 4 miesiące później przyszedł upadek Lehmana i panika rynkowa, która zmusiła FED do zmiany kierunku polityki pieniężnej o 180 proc. (przejścia z redukcji wielkości swego portfela obligacji do ich masowego skupu znanego jako "quantitative easing"). 

Osobiście na podstawie bardzo wielu sygnałów napływających z różnych segmentów globalnego rynku preferują analogię obecnej sytuacji do tej kwietnia 2001. Ale zachowanie wartości portfela obligacji Rezerwy Federalnej podobne do tej pory do tego z lat 2007-2008 sugeruje, że analogia z wiosną 2008 również powinna być brana pod uwagę. Gdyby dalszy rozwój wydarzeń miał przypominać ten z 2008 roku, to FED rzeczywiście wyłączy i przeprogramuje "autopilota" sterującego "quantitative tighhtening", ale dopiero po jakimś wydarzeniu rynkowym uruchamiającym jeszcze jedną falę wyprzedaży na rynkach akcji. 

 

Podsumowanie: Rezerwa Federalna nadal redukuje wielkość swego portfela obligacji w sposób w przeszłości obserwowany jedynie w latach 2007-2008 (przed upadkiem Lehman Brothers). Dotychczasowa skala redukcji (245 mld USD) wyrównała tą zanotowaną w maju 2008. Wydaje się, że FED zgodnie z wczorajszą obietnicą prędzej czy później (zapewne jeszcze w tym roku) dokona dostosowania skali i tempa trwającego QT, ale nastąpi to dopiero po kolejnym epizodzie rynkowej paniki w najbliższych miesiącach. Takie hipotetyczne złagodzenie polityki pieniężnej polegające na ograniczeniu tempa "ilościowego zaostrzania" polityki pieniężnej powinno stworzyć podstawy do nowej cyklicznej hossy na rynkach akcji. 

 

 

Komentarze (65)

Dodaj komentarz
 • lastkura

  Banki centralne i ich całkowite ręczne sterowanie doprowadzą do totalnego krachu a nie do żadnej hossy . Oczywiście ślepe kury widzą w największym piromanie dzielnego strażaka .

 • mac-erson

  Obecnie zauważyłem większą korelację naszego Wigusia z Daxem.

 • tinley

  Czyli FED wyłączył jeden silnik w pompie i stopy stoją mniej więcej w miejscu (choć i tego nie można być pewnym że nie podniosą). zostaje drugi silnik w postaci QT. Ten drugi jest mniej widoczny i często marginalizowany a przecież on działa trochę podobnie jak ten pierwszy czyli realnie odsysa dolara z rynku więc działa tak jak podwyżka stóp. Nie wiem czy można stawiać taki wniosek, ale gdyby zsumować efekt działania QT i podwyżki stóp to wyszłoby ze realne stopy są znacznie wyższe niz te oficjalne FED.
  Ja jestem tylko jednego niepewny - czy FED pozwoli na przeprowadzenie jeszcze raz takiej debalonizacji jak w grudniu. Patrząc na wykresy giełd USA to mam dwie alternatywy - albo w końcu spadamy jak w 2001 albo lecimy dalej do góry a grudzień był tylko kolejnym cyklicznym przystankiem w 'hossie'. Boczniak zupełnie mi się nie widzi

 • andrzej_stefaniak

  Gamechanger na najważniejszym rynku świata.

  Co ten wczorajszy FED narobił.

  Ucieszą się wszyscy posiadający polskie akcje, obligacje oraz inne aktywa materialne denominowane w PLN.

  acemarketu.com/?p=331055

 • bialek.wojciech

  Dla zainteresowanych "Złota Loża Parkietu":

  www.youtube.com/watch?v=mbqvRRgez2E

 • karnakufo

  WIG20 - prawda jest taka, że sygnału S rozumianego, jako przebicie wsparcia jeszcze nie ma:
  www.bankfotek.pl/view/2132178

 • lastkura

  Pierwszy mit to Mikołaj , drugi to hossa na obniżkę stóp w usa . Zasadnicza sprawa to nie dać się pogrążyć w mistycznych rojeniach a twardo i konkretnie chodzić po ziemi .

 • tinley


  'Obecnie zauważyłem większą korelację naszego Wigusia z Daxem.'

  Dax wystartował jak rakieta - do czasu publikacji danych o konsumpcji w Niemczech - więc i Wig się dopasował do kondycji daxa

 • mac-erson

  @WB
  Ciekawy artykuł. Mnie bliższa jest koncepcja, że będzie podobnie jak w 1990 (1988)
  Tak wychodziło mi z mojego podobieństwa cyklu pokoleniowego, który zauważyłem w zeszłym roku:

  Dla przypomnienia:

  Sp500-cykl

 • wider_swider

  Panie Wojciechu, oglądałem wczoraj z zaciekawieniem i doszło do zabawnej sytuacji, ponieważ gdy mówił Pan w końcowym fragmencie "Dla mnie najlepszą inwestycją alternatywną na najbliższe misiące..." byłem przekonany, że dokończeniem zdania będzie - są shorty :)

 • mac-erson

  @karnakufo
  krótkoterminowo myślę, że na W20 jesteśmy gdzieś w podobnej fazie jak 3.01.2019r. obecny spadek należałoby wykorzystać jako krótkoterminową okazję do L-ek z łatwo ustawionym stopem (przebicie przez W20 strefy wsparcia 2350).

 • podczaszy1

  Nie wiem czy wiecie jak wyginęły dinozaury?
  Ponoć to ludzie rzucali w nie kamieniami. Podobno jak się rzucało w dinozaura przez miesiąc albo dwa to można go było na tyle osłabić,że potem łatwo było go zabić.
  Autorem tej koncepcji jest osoba, która była premierem III RP.

 • bartalsi

  No żesz nie mogę się zdecydować. Cały czas przestawiam a to SL, a to TP. Chyba wyjątkowo wielu nie czuje o co kaman w tym momencie.

 • bartalsi

  Jak ślepa kura.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Witaj.
  SPX ode mnie na końcu poprzedniego wpisu Gospodarza.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Nie wiem czy wiecie jak wyginęły dinozaury?
  Ponoć to ludzie rzucali w nie kamieniami. Podobno jak się rzucało w dinozaura przez miesiąc albo dwa to można go było na tyle osłabić,że potem łatwo było go zabić.
  Autorem tej koncepcji jest osoba, która była premierem III RP."

  No to rzeczywiście hit:

  wiadomosci.wp.pl/dziwne-porownanie-ewy-kopacz-mowila-o-dinozaurze-6344408043812993a

  Czy u nas operacja usunięcia mózgu jest obowiązkowa przed dopuszczeniem do działalności politycznej?

  Tu pasuje mapka, którą wczoraj wklejałem:

  external-preview.redd.it/_0YpyDrEhJrTEg10y43ZEWR8tI-6Fhk1ChIzdtNCGVU.jpg?auto=webp&s=a6dbe0a617ed724b26b9ea2534365e35b7666f16

 • wider_swider

  bartalsi, potwierdzam. Sam również jestem zmieszany. Niby widzę RGRa i bardziej stawiałbym na spadek, ale koncepcja mac-ersona również jest sensowna.

 • lastkura

  Teraz wiem dlaczego moja praca jest tak trudna , sporo premier i lekarz nie potrafi zestawić 2 faktów , to co dopiero szary człowiek . Zostaje ostatecznie trzecie wyjście---, człowiek nie pochodzi od małpy tylko od dinozaura .

 • bartalsi

  A te kamienie to podawały lemmingi.

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  "Tu pasuje mapka, którą wczoraj wklejałem:

  external-preview.redd.it/_0YpyDrEhJrTEg10y43ZEWR8tI-6Fhk1ChIzdtNCGVU.jpg?auto=webp&s=a6dbe0a617ed724b26b9ea2534365e35b7666f16"

  Pan jest niepoprawnym optymistą, nawet najlepszy uniwersytet nie da rady z idioty zrobić osoby elokwentnej. Przywoływany przez Pana mechanizm BMW w pełnej krasie.

 • olejgujnar

  @bartalsi

  "A te kamienie to podawały lemmingi."

  I zagłady dinozaurów można by uniknąć, gdyby tylko prehistoryczny rząd odpowiednio szybko wysoko opodatkował używanie lemingów do podawania kamieni.

 • bartalsi

  @olejgunar

  "nawet najlepszy uniwersytet nie da rady z idioty zrobić osoby elokwentnej"

  Aktualnie w jakiejś części (nie wiem jaka jest skala tego zjawiska), uniwersytety w Polsce (i nie tylko) służą do tego, żeby produkować właśnie idiotów.
  To jest celowo stworzona machina to tego celu.
  Później mamy jeszcze gorszych idiotów w rządzie, w myśl zasady że wyborcy maja takich rządzących, na jakich zasługują.

 • bartalsi

  Najpierw trzeba zrobić na uczelniach czystkę (tak jak w sądownictwie), bo inaczej każdy wysiłek w podniesienie rankigu, pójdzie w produkcję idiotów głosujących na jedyną słuszną opcję.

 • podtworca

  Oczekiwanie, że każda fala wzrostowa na WIG20 zostanie skasowana jest wynikiem 2-letniego warunkowania na beztrendziu 2013-2014:

  1.bp.blogspot.com/-mYMV3D__Piw/XFHzbQ9fCsI/AAAAAAAAadc/Tg_AUAhcaHQouAmJ1CkK8OkV9fwBqX5mwCLcBGAs/s1600/19_01_30_wig20_m.png

  W 2003, 2009 i 2017 analogiczne formacje wychodzenia z bessy łączyły się z przyspieszeniem wzrostów, ale nawet w 2012 WIG20 zdążył jeszcze wykonać dynamiczne wzrosty do górnego ograniczenia 200-punktowego boksu, nim zawrócił na południe.

  Zauważmy jednak, że stało się to w początkach kilkuletniego trendu słabości rynków wschodzących, a obecnie ten trend się odwrócił (EM/DM). Gdyby zasada została zachowana, to nawet w niedźwiedzim scenariuszu fala spadków powinna nastąpić dopiero z poziomów ok. 2600.

 • podtworca

  Oczywiście wejście "w okienko" może trwać jeszcze kilka miesięcy i wiązać się z fałszywymi wybiciami w dół, które jednak powinny być kasowane na świecach miesięcznych.

 • tinley

  Trump obwieścił że porozumienia z Chinami nie ma, sprawy są skomplikowane, będzie dyskusja face to face z Xi. Będzie wesoło.

 • konsultant121

  Spadaj mój dolar spadaj mój szef by technicznie wykres mi podobał się:)) Bym tu przywołał swoje wizje dołków PLN kiedy mówiłem to samo-ale nie będę robic samolaurki jak co niektórzy:)))

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  Ślicznie dziękuję:)
  Rozumiem, że spodziewany zasięg z Twoich malunków to gdzieś 2720-2740 ?

 • wider_swider

  Rzucam temat do dyskusji i zachęcam do wypowiedzenia swojego zdania.
  Jak interpretujecie gigantyczny wzrost LOP w ostatnich dniach ?

 • billy-the-kangoor

  ta GPW jest jednak prosta jak byk albo... kangur :)
  Wniosek: powinienem częściej uczestniczyc w tym bagnie.
  Saluto, Billy
  Ps. Skrobne coś jak byki skończa dzieło i wypala sie

 • mac-erson

  @wider_swider
  "Wzrost lop"
  Myślę, że to wzmacnia kontynuację trendu, no i coraz grubsze ryby wskakuje do gry. Bedzie więc ciekawie ;)

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Albo trochę niżej.
  Być może ta korekta wzrostowa "X" to będzie jakiś zig-zag.

 • podczaszy1

  Odznaczony Złotym Krzyżem Honorowym Bundeswehry " jurny Stefan" chyba podzieli losy Stanisława Ł i trafi do aresztu. No, cóż taki los wiecznego opozycjonisty.

 • wider_swider

  mac-erson, świetnie dzisiaj wyczułeś rynek, że to było dobre miejsce na L z ciasnym stopem. Mam nadzieję, że depozyt pomnożony.
  Co do LOPu, zwróć proszę uwagę, iż trend mamy ponad miesiąc, natomiast lop drastycznie rośnie od tygodni.
  stooq.com/q/?s=fw20&c=1m&t=l&a=lg&b=0

 • wider_swider

  od tygodnia mialo być.
  Dziwne że zaangażowanie nie jest zwiększane systematycznie tylko na lokalnym szczycie.

 • tinley

  szorciarze atakujo

 • animetal_slave

  Wider- nic nie jest dziwne. LOP na godzinowyn rośnie od 22 stycznia a wig20 spada. To jest bardzo jasny sygnał. Niedźwiedzi.

 • tinley

  Już mniej więcej wiadomo że dealu z Chinami nie będzie. przynajmniej do marca. Trump coś marudzi o odroczeniu terminu, o dodatkowych negocjacjach... czyli ściema. Będzie chyba także w końcu rynki zaczną to olewać aż bessa sama się zrobi bo zacznie się spowolnienie/ recesja

 • podczaszy1

  @ WB
  Panie Wojtku nie mamy co prawda polskiej uczelni w gronie 500 najlepszych na świecie, ale mamy Polaka na liście 100 najważniejszych intelektualistów ubiegłego roku ogłoszonej przez magazyn Foreign Policy. To oczywiście król Europy Donald Tusk.
  Zatem nie jest z Nami tak żle.
  Ps.
  Nie podaję za co Donald T. trafił na listę żeby nie deprecjonować tego sukcesu.

 • wojm

  @ewiggin
  - Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale czy Ty otwierasz jednocześnie przeciwstawne pozycje na kontraktach? Jeśli tak, to mógłbyś wyjaśnić sensowność takiego postępowania?
  Tak, otwieram pozycje L i S, ale nigdy nie jednocześnie. Najczęściej jedna z pozycji ma już zysk, często duży. Jak przejrzysz moje wpisy o pozycjach na S&P500 to bardzo łatwo zrozumiesz jaki ma to sens. Ponadto ja zawsze analizuję wykres najpierw jako byk i szukam miejsca do L, następnie zmieniam skórę i analizuję wykres jako miś i szukam miejsca do S. Ten sam wykres, a często każda ze stron widzi coś innego. Oczywiście, przy silnym trendzie jedna ze stron ma przewagę i więcej okazji do zajęcia pozycji zgodnie z trendem.

 • wider_swider

  wojm, prawdopodobnie na naszym rynku dzisiaj odpalił Ci się stop loss dla S. Jak to widzisz z punktu widzenia logiki, a nie wykresu - liczba otwartych pozycji bardzo mocno wzrosła odkąd wyznaczyliśmy ostatni szczyt ?

 • wider_swider

  animetal_slave, wyciągam podobny wniosek, jednak wczoraj i dzisiaj niedźwiedzie zmarnowały doskonałą okazję do przejęcia kontroli na rynku i to podważa mój tok myślenia. Póki co mamy pluszowe misie, a nie niedźwiedzie.

 • datik

  mac-erson
  "... nic nie jest dziwne. LOP na godzinowyn rośnie od 22 stycznia a wig20 spada. To jest bardzo jasny sygnał. Niedźwiedzi."

  Mam podobne zdanie jak @animetal_slave i pod to zagrałem małe S na fiksie. Ten przyrost LOP był zbyt gwałtowny jak na potwierdzenie trendu (wzrostowego). Ale obroty na kasowym były duże w ostatnich dniach (za duże jak na strojenie okienek na miesiącach) i dla mnie ten sygnał nie jest aż tak jednoznaczny... upierał się długo nie będę gdyby coś nie po mojej myśli poszło jutro. Piszę o kasowym bo niedawno obroty na ff były wyraźnie wyższe niż na akcjach i wtedy można było powiedzieć, że "ogon psem macha". Teraz może chodzić o zabezpieczenie zakupów na kasowym (?) Reasumując: bardziej niedźwiedź ale dopuszczam możliwość dynamicznego wyjścia górą... ale wtedy z targetem bardziej 26xx niż 24xx

 • datik

  nie zauważyłem, żeby jakiś fachowiec wypowiedział się na temat SPX czy DJI;
  czy istnieje możliwość, że ten wzrost od dołka z końca grudnia nie jest impulsem ?

 • mac-erson

  @Datik
  Od czasu mojej przemiany (tak to nazwę) zacząłem dostrzegać ludzi takimi jacy są a nie takimi jakimi chciałem żeby byli. Podobne spostrzeżenia staram się wdrożyć do giełdy.
  Wchodziłem za wcześnie (z reguły) i życzyłem sobie żeby Pani giełda zawróciła bo tak ją widzę. No ale Pani giełda jest taka jaka jest i konieczne jest zobaczyć jaka ona jest a nie jaką chciałbym aby została.
  Dlatego postanowiłem czekać na potwierdzenie, że bieżący trend się zmienia rzeczywiście i nie szukać górek / dołków na siłę. Nie raz mówiłem po fakcie "ach trzeba było poczekać te dwie godziny/dwa dni a pojawił się właściwy sygnał na jaki czekałem a już miałem bagaż strat do odrabiania. Po co. Jest trend nie chce z nim walczyć. Chcę go akceptować takim jaki jest. Jak zobaczę sygnały wyhamowania, sygnały ostrzegawcze wówczas będę działał w kierunku zmiany trendu. Na razie mamy od miesiąca trend wzrostowy na giełdach, ma się on dobrze, jesteśmy nad liniami trendów wzrostowych. Po co zaklinać Panią giełdę i zmuszać ją do jego zmiany. Ona sama to zrobi ale wówczas gdy Ona będzie tego chciała.
  @Ewiggin też kiedyś mądrze napisał, że codziennie są okazje do zarabiania i nie trzeba na siłę ich szukać dzisiaj. Nie widzę wiarygodnych sygnałów, nie widzę dobrego stosunku ryzyka do zysku. Czekam z boku na taki dzień kiedy te czynniki będą sprzyjające.
  I wówczas trzeba działać, trzeba być odważnym i zdecydowanym. Jak przyjdzie ten dzień, ta chwila gdy Pani giełda pokaże nam prawdziwą okazję.

 • wojm

  @wider_swider
  Tak. S wypadło na SL po 2398, strata -2 pkt. Zostało L z 30.10.2018 brane po 2120, stop profitujący bez zmian stoi poniżej dołka z 22.01. Dla mnie wzrost liczby otwartych pozycji oznacza więcej kasy na rynku. A jak więcej kasy, to przyjdzie czas na sprawdzenie i jedna ze stron będzie uciekać, co powinno dać szybki ruch. Z samego LOP nie dowiesz się co mają inwestorzy instytucjonalni, a co drobnica. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, kto mógł 23.01 przepchnąć rynek powyżej wg mnie silnego oporu i utrzymać do close.

 • wojm

  @datik
  nie zauważyłem, żeby jakiś fachowiec wypowiedział się na temat SPX czy DJI;
  czy istnieje możliwość, że ten wzrost od dołka z końca grudnia nie jest impulsem ?
  Fachowcem nie jestem, ale na S@P500 inwestuję. Na impulsach, falach itp. też się nie znam. Rano pisałem, że dziś S@P500 zaatakuje dzienną średnią EMA200 no i mamy close powyżej. Teraz na 90% spróbują podejść do strefy oporu 2790 - 2825 i z marszu tego raczej nie przejdą. Najbliższa korekta pokaże, czy mamy do czynienia z początkiem up w kierunku szczytu.

  U mnie cały czas w grze L (zostało 30% pozycji) otwierane 26.12 po 2354. Stop profitujący przesunięty na 2618. Cały czas jestem przygotowany do zajęcia S, a im wyżej zajadą tym większy zysk będzie do wzięcia.

 • podtworca

  A ja sobie siedzę zapakowany w akcje od lipca (dobierałem na wszystkich panikach do końca 2018) i wystarczył jeden wzrostowy miesiąc na szerokim rynku, żeby portfel wyszedł na nowy maks (poprzedni był w styczniu 2018 hehe). Jeśli wrócą spadki, żal będzie patrzeć na zyski zamieniane w straty, ale tanio kupionych akcji już nie oddam. Najwyżej zgarnę sute dwidendy. A jeśli wzrosty będą kontynuowane, będę sobie siedział na tyłku i dla sportu pogrywał na wydzielonym koncie, żeby nie kusiło mieszać przy długoterminowych pozycjach.

  Dopóki wszędzie łapią szczyty, w mediach strachy przed trade war i brexitem, a rynek pokazuje siłę jestem jakoś spokojny.

 • podtworca

  Testem siły rynku będzie luty. Wiele indeksów światowych jest na idealnych miejscach do wygenerowania krótkoterminowych spadków - mnie interesują szczególnie rynki wschodzące. Jeśli uda się na nich wybronić styczniowe wzrosty (zniesienia 38.2-50-61.8 wzrostów od dołków z 2018), będzie to dla mnie klarowny sygnał zmiany światowego trendu.

 • tinley

  Chińcyki zaczęły drukować najprawdopodobniej i już w planach obniżka stóp. Dzisiejszy wzrost na chińskich giełdach byłby tego antycypacją. Chyba jesteśmy w czasach gdy hossę na giełdach generują banki centralne i już tak pewnie zostanie. Aby były głębokie spadki potrzeba Trumpa ze swoimi wojenkami, twardego brexitu lub armagedonu w gospodarce. Inaczej to ta banksteria centralna będzie prowadziła balonizację aktywów i z banków robiła bankriutoszki czyli te małe bankrutki jakoś ratowała i potem wsadzała do większych bankrutioszek żeby bankrucika nie było widać. Na końcu zostanie jedna giga-bankrutioszka.

 • mac-erson

  Wczoraj się pomyliłem. Myślę że dzisiaj jest odpowiednik 3.01.2019.

 • datik

  Ja zamknąłem. Obawiam się jednak scenariusza Krajana i mocnego odpału w górę

 • mac-erson

  @datik
  Czy będzie u nas odpał w górę. To niewiadoma. Myślę, że stany nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa (NDQ pewnie dąży do 7000, Sp500 gdzieś 2720-2750) tak więc u nas w każdej chwili mogą zaatakować tak jak to było bodaj 23.01.
  Siła naszego rynku pokaże czy będzie to strefa ok 2420 (podwójny szczyt) czy zaatakują lukę 2450-2470.

 • datik

  www.bankfotek.pl/view/2132230

  Tego się obawiam. Nie odpadamy od górnego ograniczenia a LOP rośnie

 • wider_swider

  Ja pamiętam doskonale pewną wypowiedź:
  "2350 a potem pionowo w górę".
  Póki co perfekt red.007 ;)

 • red.007

  @datik
  Socjalizm tak-wypatrzenia nie.
  Odpał tak-hossa nie.

 • mac-erson

  @datik
  Jeszcze po drodze jest 61.8% zniesienia - coś około 2440

 • red.007

  @wider_swider
  Uściślając,korekta 2350-2310 i pion.
  I właśnie mam problem,bo jeszcze dopuszczam lekko poniżej 30 stycznia ale nie musi.
  Tak czy siak są to tylko szczegóły,być może dla grających kontrakty,mnie to nie zajmuje.

 • versus_one

  @datik

  nie zauważyłem, żeby jakiś fachowiec wypowiedział się na temat SPX czy DJI;
  czy istnieje możliwość, że ten wzrost od dołka z końca grudnia nie jest impulsem ?


  To nie wygląda na korektę.

 • wider_swider

  red.007 , jeżeli teraz zejdzie poniżej 2350 to raczej się nie uda powstrzymać kursu przed testem 2290 bo to byłby RGR.

 • datik

  Maciek,
  przy tych obrotach - no...moze nie dzisiaj - na kasowym i tym rosnącym LOP wątpię aby mocno zareagowali na te 2440. Oczywiście w przypadku wybicia w górę bo jeszcze wczoraj skłaniałem sie do wersji 'na południe". Ale Ski trzeba było brać przy pierwszym podejściu do tego ograniczenia, teraz to jednak już dużo większe ryzyko.

  PS
  gratuluję "przemiany", tej w życiu osobistym. Dobrze radziłem rok temu, nieprawdaż ?:)

 • ewiggin

  Obecna sytuacja przypomina trochę spacer po linie nad przepaścią. Albo przejdzie na drugą stronę 2380 i będzie hurra, albo spadnie i wielkie bach. Wszystkie cykle na niebie i ziemi wieszczą bach.
  Patrząc też na obecne zachowanie naszego rynku i tzw. "charakter" trudno oprzeć się wrażeniu, że chcemy spadać - tylko USA trzymają nas jeszcze w pionie.

 • dociekliwy54

  @datik
  "nie zauważyłem, żeby jakiś fachowiec wypowiedział się na temat SPX czy DJI;
  czy istnieje możliwość, że ten wzrost od dołka z końca grudnia nie jest impulsem ?"
  A jeżeli jest impulsem, to jakie z tego wnioski?

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/02/Wall-Street-robi-sobie-jojo.html

 • grzegooor1

  Zwrot na S&P500 miał byc najpierw w okolicach 2600, potem 2700, 2750?
  Ciekawe na jakim poziomie faktycznie nastąpi?

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci