Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Czy ubiegłoroczne sygnały sprzedaży zadziałały?

bialek.wojciech

11 miesięcy temu zasugerowałem w tym miejscu, że na wielu rynkach 2018 roku powinien okazać się podobnym do roku 2011 ("2018=2011?"). To podobieństwo miało obejmować m.in. akcelerację tempa inflacji w USA, wyjście rentowności tamtejszych obligacji skarbowych na 7-letnie maksima, umocnienie dolara, spadek cen akcji i spadek ceny ropy. Swą analizę kończyłem podsumowaniem, w którym wyliczałem 3 sygnały, które można będzie w trakcie 2018 roku traktować jako sygnały sprzedaży dla rynku akcji:

 

"zgodnie z przedstawioną analogią obecna sytuacja rynkowa przypomina tę z okresu styczeń-kwiecień 2011 (wtedy akcje i surowce zakończyły hossę w kwietniu 2011, a dolar zakończył bessę w maju 2011). Za sygnały sprzedaży akcji można uznać wyjście rocznej dynamiki CPI powyżej poziomu 2,8 proc. i rentowności 10-letnich obligacji rządu USA powyżej poziomu 3,02 proc. Za sygnał ostrzegający przed bliskością spadku cen akcji USA można uznać wzrost wartości ISM Manufacturing Prices  powyżej poziomu 75,2 pkt. Na razie żaden z tych sygnałów nie padł."

 

Proponuję dziś przyjrzeć się czy i kiedy te sygnały sprzedaży się pojawiły. Zacznijmy od wyjścia "rocznej dynamiki CPI powyżej poziomu 2,8 proc.". Tu limit wytrzymałości rynku akcji na inflację wyznaczyłem bardzo precyzyjnie. Zmiana roczna CPI przekroczyła poziom 2,8 proc. w lipcu (+2,89 proc.), o czym dowiedzieliśmy się w połowie sierpnia. S&P 500 zakończyła pełznięcie do góry 20 września. 

 

201901041CPI2i8

 

Przejdźmy teraz do "rentowności 10-letnich obligacji rządu powyżej poziomu 3,02 proc.". Tu byłem mniej precyzyjny. Właściwym poziomem rentowności 10-latek był poziom powyżej 3,12 proc., który po raz pierwszy pojawił się 4 października. Poprzeczka na 3,02 proc. była ustawiona nieco za nisko, bo sygnał sprzedaży uruchomił się po raz pierwszy już w kwietniu i maju, a więc nieco za wcześnie. Ponownie pojawił się 18 września, a więc na 2 sesje przed szczytem S&P 500. 

 

2019010422rento302
  

Przyjrzyjmy się trzeciemu sygnałowi sprzedaży dla akcji w USA czyli wyjściu "ISM Manufacturing Prices  powyżej poziomu 75,2 pkt.". Tu taki sygnał sprzedaży padł już w marcu (78,1) o czym dowiedzieliśmy się na początku kwietnia. Wartość ISM Manufacturing Prices - który ma odzwierciedlać tendencje cenowe w przemyśle USA - utrzymywała na poziomach, które uznałem za sygnał sprzedaży dla akcji w USA jeszcze w kwietniu, maju i czerwcu. 

 

201901044ISMManPri

 

 

Wszystkie te 3 sygnały sprzedaży poprzednio uruchomiły się w 2011 roku: rentowność obligacji 10-letnich wyszła powyżej poziomu 3,02 proc. w grudniu 2010, ISM Manufacturing Prices powyżej 75,2 proc. w styczniu (o czym dowiedzieliśmy się na początku lutego), a roczna dynamika CPI przekroczyła poziom 2,8 proc. w kwietniu 2011, o czym dowiedzieliśmy się w połowie maja. S&P 500 osiągnął szczyt na ostatniej sesji kwietnia 2011. 

Przypominam to wszystko, bo te zależności powinny też zadziałać w drugą stronę. W niedalekiej przyszłości spróbuję w tym miejscu zaproponować wartości tych 3 wskaźników (a może też innych), które osiągnięcie można będzie uznać w jakimś szerokim sensie za sygnały kupna akcji. 

 

Podsumowanie: wysokie wartości ISM Manufacturing Prices, zmiany rocznej CPI w USA oraz rentowności 10-letnich obligacji zadziałały w 2018 roku jako sygnały sprzedaży dla rynku akcji. Odpowiednio niskie wartości tych wskaźników powinny zadziałać jako - w szerokim rozumieniu - sygnały kupna. Uprzedzając wydarzenia: na razie wartości tych wskaźników spadły za mało. 

 

 

 

Komentarze (147)

Dodaj komentarz
 • kanoniers

  Ale pięknie w nocy weszło S Gold 1299 na oporze :) tylko nie wiem gdzie ewentualnie TP ustawić , gra ktoś albo ma jakiś pomysł ??
  Myślałem max 1288 ale nie wiem czy nie ma szansy niżej

 • mac-erson

  Czekam na amerykanów z S-kami w strefie 2480-2500.
  Na w20 myślę że podjedziemy pod 2280 co by stworzyło małą rgr. Do spadków w kolejnym tyg.

 • fast_market

  Bank Chin ogłosił właśnie obniżenie wymaganych poziomów rezerw tamtejszym Bankom o 100bp.
  To tak na pomoc rynkom...

  A ropa do góry ładnie się wspina :)

 • bartalsi

  @WB

  Bardzo dziękuję, ten post pisany jak dla mnie :)
  Czekam z niecierpliwością na wpis o sygnałach do kupna akcji.

 • kanoniers

  Dobra 1292 - 7pkt
  Teraz się ustawiam trochę niżej ale też wąski stop bo jak Ameryka pójdzie znów mocno w shorty na akcyjnym to możemy dziś wybić to 1300 na Gold

 • mac-erson

  S na w20 po 2290
  Stany jeszcze czekam

 • guyfawkes13

  @All

  Uwaga techniczna.
  Nie wiem, czy Panowie zauważyli takie (przykładowe) ciekawostki:
  fxpro.ctrader.com/c/TjCPn
  fxpro.ctrader.com/c/gjCPn
  fxpro.ctrader.com/c/pjCPn

  Wspominałem wcześniej o walczących pod dywanem buldogach z oczami jak filiżanki.
  Przy końcu czasów ''zmienność'' będzie narastać i będzie można grając zgodnie z zasadami sztuki, i zarabiając, nagle i niespodziewanie stracić hajs.
  Proponuję rozważyć przejście na opcje i trzymanie u brokera tylko niezbędnej ilości kapitału.

 • kuternoga85

  trudno powiedziec;]

 • konsultant121

  @guy
  Mówisz albo kółko albo krzyżyk?:) Wóz lub przewóz.. Opcje są dobre ale nie dla wszystkich. Trzeba inwestować zgodnie z zasadami i 4 fazami cyklu koniunkturalnego;) A czas gotówki i obligacji wypełnić gotówką i obligacjami:))))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Opcje są dobre ale nie dla wszystkich.//

  Ja bym raczej powiedział, że Twoja strategia trzymania tych różnych szefów przez lata i bez dźwigni jest dla bardzo nielicznych.:))
  Sam zresztą zarobiłem na takim nieoczekiwanym ruchu franka, bo miałem frankowy fundusz pieniezny.
  Problem w tym, że jak się trafi taką anomalię na dźwigni, i jest się w niewłaściwym kierunku, to nie tylko można zostać w ciągu sekund nie tylko bez hajsu, ale i z długami.
  Na tym blogu chyba tylko Ty inwestujesz bez dźwigni.

  A propos długoterminowych inwestycji bez dźwigni. Są takie kryptowaluty, które płacą ''odsetki'' i wrazie hossy rosną nie tylko te waluty, ale i odsetki.
  Np. Neo, zwane chińskim ethereum. Co prawda na razie nie jest tak popularne jak eter, ale niedawno ojawiło się uzupełnienie do neo w postaci ontology, więc coś się jednak wokół tego dzieje.:))
  www.youtube.com/watch?v=tWd3FUVGfI0
  Oczywiście do niczego nie namawiam.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Mówisz albo kółko albo krzyżyk?:) Wóz lub przewóz.. //

  No ale to dotyczczy paru % kapitału, jeśli masz racje, to rezultat wygląda tak, jakbyś te parę % puścił na dźwignie 1: 100 czy 1: 200, wielkość tej dźwigni zależy od Greki, ale jeżeli masz rację, to rezultaty są imponujące, a jeżeli nie masz racji, to strata jest z góry określona i niewielka, zależna tylko od Ciebie.

 • ml.36

  @Guy
  Zauważyłem i ciary poszły po plecach. To nie duży palec ani drzemiący makler,
  raczej szczur zagoniony w kąt. Ciekawe, nie było zbytniego lamentu tylko
  bajdurzenie o płynności.

 • konsultant121

  @guy
  Naprawdę długoterminowe inwestycje uczą cierpliwosci inwestorskiej. Waluty fizyczne ucza inwestowania i siedzenia na .....:) Czekam z przerzuceniem walut na akcje .

 • konsultant121

  Cierpliwość jest cechą wojskowych:) Podobno wojskowi stratedzy są dobrzy na giełdzie :)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Wszystko to prawda, ale po pierwsze, są rózne priorytety, a po drugie Ars longa vita brevis.:))

 • guyfawkes13

  @Ml 36

  Buldogi pod dywanem o oczach jak filiżanki.

 • billy-the-kangoor

  Dziękuję OIL. Zamknięte.
  @konsultant121
  akcje GPW kupisz, kiedy kangur zaliczy dołek, po raz trzeci.
  Take Care, Billy

 • mac-erson

  Stany S-ka po 2500

 • konsultant121

  @billy
  A obecny dołek AUDUSD liczysz jako pierwszy od roku?

 • kanoniers

  @mac-erson

  Gdzie masz SL ? Ja stoję jak mowilem przy 2520 ale nie wiem czy nie przesunąć bo mocno idą...

 • billy-the-kangoor

  ten 0.70 z wybiciem na dół stanowił pierwszy.
  Razem z nim poszła GPW do góry. Ciężko będzie przebić 0,70, ale misie będą próbować.
  Jeśli tylko wystarczy czasu, to będę pisał.
  Take Care
  b.

 • karnakufo

  @mac-erson
  Dużo ryzykujesz tą eSką - mogą Cię wywieźć.

 • mac-erson

  co zrobić tym razem wywaliło po 2215, czekam na dalszy rozwój ;)

 • mac-erson

  tfu 2515 ;)

 • kanoniers

  Jak sobie pomyślę że tego Gold z samiutkiego szczytu zamykałem tylko po 1292 to aż się płakać chce ale cóż po fakcie rynek zawsze jest czytelny - ważne że zysk ;)

 • wojm

  @kanoniers
  Jeśli uważasz, że złapałeś S na gold na oporze, to warto ustawić większy profit, SL przesunąć na 0 i czekać co rynek da.
  Na S&P500 poziom 2520 dla S to dobre miejsce. SL powyżej high z ubiegłego tygodnia. Masz dobry stosunek potencjalnego zysku do straty. Dobre dane + Powell mocno dziś bykom w USA pomógł. Jeśli utrzymają się dziś w pobliżu high z ubiegłego tygodnia, to w przyszłym tygodniu powinno być up w rejon oporu 2530 -2550 ( na daily) lub 2580 - 2600 na weekly.
  Mac-erson dużo nie ryzykuje, stawia stopy i dokładnie wie ile straci. Na giełdzie można kontrolować tylko straty, zyski powinny rosnąć. Im większy interwał tym większa strata, ale i też i większy zysk.
  Warto szukać S, bo ruch od dzisiejszego Low jest już bardzo duży, więc jakaś cofka może być.

 • wojm

  Na S&P 500 na interwale M5 weszło S dla sportu, stop powyżej high z ubiegłego tygodnia.

 • kanoniers

  @wojm

  I tak i nie, kiedyś jak zajmowałem się tym bardziej zawodowo to wiele statystyk pokazywało mi że skalping dawał większe zyski niż takie stawianie stopa na 0.
  Wszystko zależy od sytuacji - jak masz dynamiczny rynek to ok stop na 0 i jedziemy ale czasami masz wąski range i zdarzysz 5 razy obrocic a kurs jakby stal w miejscu

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Moim zdaniem trzeciego dołka na kangurze nie będzie.

 • wojm

  @Kanoniers
  Ja akurat zdecydowanie wolę polowanie na większe ruchy. Skalping mi nie leży z braku czasu.
  Przed chwilą wywaliło S po 2523, brane po 2511.
  W ciągu dniu wywaliło mi obronne S (50% pozycji L) na SL po 2494 brane wczoraj bo 2452. Poprzednie 4 wejścia S dały 255 pkt zysku, więc krzywdy nie ma.
  W grze cały czas L z 26.12 otwierane po 2354, SL póki co na 0, a profit 1(30% pozycji) na 2548.

  S&P500 wybił high z poprzedniego tygodnia. Jeśli close będzie powyżej tego high lub w jego pobliżu, najlepiej powyżej 2500, to początek przyszłego tygodnia powinien być up w kierunku 2580 - 2600.

 • guyfawkes13

  ... A Chińczycy będa mieli kilkanaście miesięcy trendu wzrostowego po false break'u.
  invst.ly/9o-l4

 • kanoniers

  @wojm

  To prawda, jak wiem że nie będę obserwował to wtedy tak bo do dobrego skalpingu potrzeba jest obserwacja i natychmiastowa reakcja jak wytrącane jest tempo kierunku, czasami poziomy tego nie uzasadniają a jedynie intuicja wynikająca z bieżącej analizy

 • wojm

  @kanoniers
  Zgadzam się. Mi wiele razy wywalało pozycje na SL lub na 0, bo nie mogłem przypilnować, a rynek często dochodził dosłownie na włos do ustawionego profitu. Czasami to było mniej niż 1 pkt. Tym samym pozycje zyskowne zamieniały się w straty.

 • wojm

  @guyfawkes13
  Techniki Ichimoku uczyłeś się sam, czy też brałeś udział w jakimś szkoleniu ?

 • guyfawkes13

  @Wojm

  Słyszałem w internecie, ogólne zasady, ale zasadniczo doświadczyłem tego w daytradingu. Bardzo dobrze się sprawdza jako strukturyzowanie przestrzeni. Wcześniej pomagały mi w tym różne średnie, ale słabo.

 • wojm

  @guyfawkes13
  Ok. Dzięki za info.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Dla pewności przydałby się jeszcze false break chmurowo-trendowy.
  invst.ly/9p0k2

 • guyfawkes13

  @Wojm

  Chmury są bardzo dobre, wyższa szkoła jazdy, czy wyższa cywilizacja:))
  Po pierwsze trzeba tego popróbować na krótkich interwałach, po drugie, trzeba to widzieć w wielu interwałach . W miarę rozwoju trendu przechodzimy na wyższe interwały i przynależne im chmury i wstegi Bollingera.
  Do tego prosty wskaźnik stochastik.
  I gramy zawsze zgodnie z interwałem stopień wyższym niż ten, w ramach którego operujemy.
  Wyższa gra zwykle wygrywa, nawet jak się pomylimy.

 • wojm

  @guyfawkes13
  Dzięki za słowa zachęty. Wiele pozytywów słyszałem o tej technice i na pewno wezmę ją na tapetę. Ja również ustalam trend na wyższym interwale, a pozycję zajmuję na niższym.
  A S&P500 już 100 pkt zrobił od dzisiejszego low.

 • guyfawkes13

  @Wojm

  Po polsku jest jedna książka:
  maklerska.pl/produkt/ichimoku-japonska-strategia-inwestycyjna/

  Ale nie czytałem, nie mam cierpliwości do czytania, choć zaczynam już się tym stanem niecierpliwić.:))
  Ale poza oficjalnymi zasadami, najlepiej doświadczyć samemu w praniu.

 • kanoniers

  Ale idą grubo, jest takie momentum że strach coś grać choć kusi mały skalping pod shorta ale musieliby trochę wyhamować bo narazie idą praktycznie bez najmniejszego zawahania

 • guyfawkes13

  @Wojm

  // Ja również ustalam trend na wyższym interwale...//

  Co do zasady. Ale są też punkty zwrotne, do których trzeba mieć doświadczenie i umiejętność rozróżniania dywergencji wiarygodnych i wątpliwych. Całe życie się uczymy:))

 • guyfawkes13

  @Wojm

  Tak samo jest z (geo)polityką. Musimy się ustawić zgodnie z wyższym interwałem, który wygrywa, ale scalpować co się da:))

 • wojm

  @guyfawkes13
  Pełna zgoda. Na giełdzie cały czas trzeba się uczyć i być gotowym na każdy scenariusz. Mnie rynek już wiele razy potrafił zaskoczyć. I pewnie jeszcze wiele razy to uczyni.

 • guyfawkes13

  Teraz właśnie przychodzi punkt zwrotny i na Ameryce robia się długoterminowe dywergencje spadkowe, choć wielu przyzwyczajonych do dotychczasowego trendu stara się je zbagatelizować.

 • wojm

  @kanoniers
  Dziś rynek jest idealny do skalpowia z trendem na niskich interwałach czyli L. Ja mam dziś dylemat, czy zamknąć teraz 30% L branych po 2354 , profit stoi na 2548, są więc już bardzo blisko.

 • wojm

  @guyfawkes13
  Jakie dywergencje masz na myśli i na jakim interwale ?

 • guyfawkes13

  @Wojm

  Żartowałem, to była niegramatyczna szarada polityczna.:)))

 • wojm

  @kanoniers
  Jeszcze raz S dla sportu na M15 po 2533, stop po 2540, są w strefie oporu 2530 - 2550, może jakaś mała cofka się przytrafi.

 • kanoniers

  @wojm

  Czy ja wiem czy taki dobry?!
  Ja wole jak cofają chociaż do połowy świec a jak idą tak agresywnie to strach bo wejdziesz long i pójdzie długi knot górny i Cię wyczyszcza.
  Na ropie się udało bo ładnie na godzinowym zrobili kilka fajnych dolnych cieni i była dość łatwa okazja ale dziś zamykam bo nie zostawiam na weekend, zbyt wiele się obecnie dzieje żebym zostawił taką rolę czy s&p , wyjdzie ktoś w sobotę powie jakaś pierdole i otworzą się taka luka że się nie pozbietam, także dziś pozycję do 21.59 ;)

 • mac-erson

  Ja obecnie przestawiłem poziom docelowy obecnej fali na poziom 2550-2570 i tam będę szukał okazji do kolejnego wejścia S.
  Strefę oporu stanowi długa czarna świeca z załamania po podwyższe stóp (2590-2516)
  Dla zachowania jakichkolwiek szans niedźwiedzi nie powinno być przebite intraday 2583 (dołek z 10.12.18)

 • artysta_malarz123

  w tych okolicznościach, red.007, kghm powędruje przynajmniej na 100 pln

 • wojm

  @mar-erson
  Ja widzę 2 strefy oporu, na daily 2530 - 2550 i na weekly 2580 - 2600. Do pierwszej strefy dojechaliśmy dziś. Dla ważny będzie dzisiejszy close.

 • fast_market

  A nie sądzicie, że oporem dopiero będą okolice 2625?
  Tak jak zaznaczyłem na wykresie (tam zmierza opadająca średnia 45MA oraz poprzednio historyczne dołki).
  To wykres dzienny, więc rozumiem, że inną perspektywę macie mówiąc o wcześniejszych strefach oporu.

  www.bankfotek.pl/view/2130347

 • wojm

  @fast_market
  To ten sam rejon, tylko ja liczę cienie, a ty patrzysz na close.

 • red.007

  @mac-erson
  @guyfawkes13
  @dociekliwy54
  Wasze:
  fxpro.ctrader.com/c/S3mPn
  www.adammus.pl/gielda/Sp500-2019.jpg
  moja alternatywa:
  www.bankfotek.pl/image/2129987
  Biorę jednak pod uwagę Panów rysowanie jako szczyt wrześniowy B.
  Cały ruch w dół od września jako C.
  Zacząłem się nad tym zastanawiać,bo raz nie byle kto to namalował a dwa,ja wszędzie widzę trójki,nigdzie nie widzę impulsów,szczególnie kreślenie grudnia,jakieś dziwolągi i też trójka.W sumie widzę 3-3-3-3-3 czyli TUK w fali C.
  docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  Poglądowo wyszło mi tak:
  bankfotek.pl/view/2130345
  Przy tej wersji,będzie jeszcze dołek poniżej 2350 a uważałem do dzisiaj,że poniżej nie spadnie.Jedyna różnica między moim TUK a malunkiem Kolegi @mac-erson jest zasięg fali 4.U mnie,jak to w TUK wchodzi w obszar fali 2.U kolegi @mac-erson nie wchodzi w obszar fali 1 jak przystało na impuls.Ciekawe rzeczy mogą się jeszcze wydarzyć,bo jeśli fala 4 faktycznie wejdzie w obszar fali 1 i 2,to część "środowiska" uzna i ja tak do dziś uważałem,że taki wzrost można uznać już za nową wzrostową falę.Może być pułapka,bo jeśli to będzie powyższy TUK,to będą jeszcze spadki.Nie będziemy się nudzić.Tak na marginesie rozważę jeszcze sprzedaż KGH dla wariantu amerykańskiego TUK ale się zobaczy.
  Dodatkowo dla wariantu TUK może być "pomocny" USD/PLN.
  Miałem taką opcję:
  www.bankfotek.pl/image/2130241
  Otóż nie podobają mi się ostatnie wzrosty,bo za małe i bez wyraźnego zygzaka aby uważać je za korektę całego TUP.
  Może być zatem jeszcze tak:
  bankfotek.pl/view/2130346
  Dopiero obecne spadki mogą być falą 5 TUP(ewentualnie końcem flagi) i dopiero po niej korekta jako fala 2 i w tym czasie spadki SPX500 jako 5 w TUK,kończąca całą falę C.
  Sytuacja jest dynamiczna i jeszcze wieloznaczna.

 • kanoniers

  Zgodnie z zapowiedzią zamykamy na koniec pozycje L Oil - na koniec jeszcze poskrobali trochę w górę i 48,22 :)
  Co do S&P już sam nie wiem co będzie -- trzeba poczekać na poniedziałek, wtorek i zobaczymy co sobie wymyślą bo może być wszystko

 • fast_market

  Lotos doszedł do górnego ograniczenia kanału wzrostowego.
  Chyba sobie sprzedam trochę, może z 10-12 PLN się zarobi na sztuce
  w 3-4 tygodnie. Trochę ryzykowne, ale korci mnie bardzo.
  Pomyślę jeszcze w weekend.

  www.bankfotek.pl/view/2130350

 • mac-erson

  @red.007
  Aż poczytałem sobie o tym TUK-u (czasami trzeba się dokształcić)

  No i w naszym przypadku jesli to miałby być TUK:

  1) Fala 2 i fala 4 muszą zachodzić na siebie. (czyli 4-ka musi wyjść powyżej 2600)
  2) Przy wydłużeniu fali 3: 4 < 2, 4 38.2% 3 (czyli nie powinnismy wyjśc wyżej niż obecny poziom)

  Coś mi tu nie pasuje ?

  W każdym bądź razie koncepcje są różne i super.
  Dla mnie istotny - kluczowy będzie poziom 2580-2585 (zamknięcie z 08.02.2018, 02.04.2018, low z 10.12.2018, góra czarnej swiecy z 19.12)

  Do póki ten poziom nie padnie będę szukał okazji do S-ek i trzymał się koncepcji, że jeszcze niedźwiedzie pokażą swoje z ewentualnym pogłębieniem dna.


 • guyfawkes13

  @007

  No nie, ja tylko raz zrobiłem taki wariant z dużym ABC. Nie preferuję go, pisałem do Ciebie o kończacej się fali C, pisałem, że Twoja koncepcja jest mi bliższa. Nie mam wypracowanego pogladu, ale preferuję, że impuls skończył się na początku października. A czy pod koniec grudnia skończyła się cała korekta (trójka), to nie wiem, ale przypuszczam, że teraz idziemy znowu w stronę szczytu, impulsem albo falą B.
  BTW co to takiego jest TUK, bo nie kojarzę, wybacz ignorancję.

 • red.007

  @mac-erson
  wydłużona fala 5 w TUK a nie fala 3
  wówczas
  4>2
  4>50%3
  Wszystko pasuje.
  Albo Twój impuls,albo mój TUK.
  Tak czy siak to jeszcze chyba nie czas na większe wzrosty.

 • wojm

  @mac-erson
  Wg mnie najmniej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że przebijamy wszystkie opory i robimy ich retest od góry i dalej na szczyty.
  Tydzień zamknęli powyżej high z poprzedniego tygodnia, więc jeśli w weekend nic się nie wydarzy, to pon. dalej up.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Nie musisz kojarzyć,jak nie chcesz.Kolega @mac-erson przynajmniej poczytał.
  TUK to ruch pięciofalowy,który nie jest impulsem,ot taka ciekawostka.

 • fast_market

  Dziś były dane z rynku pracy w USA.
  Z jednej strony wyższe bezrobocie (punkt za brakiem podwyżek stóp %)
  oraz wysoka liczba nowo zatrudnionych w sektorze pozarolniczym (punkt za podwyżką stóp %). Zatem niby neutralnie, ale trochę popytałem i okazuje się,
  że analitycy sugerują, że takie dane powinny pozytywnie wpłynąć na wysokość
  GDP w USA. Stąd prawdopodobnie taka pozytywna reakcja rynku.

 • kanoniers

  Te wszystkie dane to pic na wodę, chyba tylko żeby jakiś analityk mógł się pod coś podczepić...
  Pamiętam ile razy jak spadało po słabych danych to mówili że logiczne , jak rosło po jeszcze słabszych to mówili że im słabsze dane tym większa szansa uruchomienia kolejnej bazuki przez FED także widzisz...

 • wojm

  @fast_market
  Również szef FED dziś dorzucił swoje 3 gr. Po jego wystąpieniu S&P500 ruszył zdecydowanie up i utrzymał praktycznie cały wzrost do close.

 • guyfawkes13

  @007

  //TUK to ruch pięciofalowy,który nie jest impulsem,ot taka ciekawostka. //

  Ha! Tak myślałem, że to jakiś dziwoląg. Co to ludziska nie wymyślą, żeby się teoria zgadzała.:))

 • mac-erson

  Stany stanami koncepcje jak widać są mega różne. Ciekawi mnie jak będzie u nas.
  Mnie cały czas brakuje jeszcze jednej nóżki spadkowej w okolice 2200 (co by współgrało z postraszeniem w US). Z drugiej strony nasz rynek jest mega nieprzewidywalny i może zarówno wpaść w euforię jak i w słabość na zasadzie powątpiewania w trwałość wzrostów za oceanem.

  Czas pokaże, ja na razie z boku rynku czasami trzeba się na jakiś czas oddalić jak układanki wykazują sprzeczne sygnały.
  Życzę wszystkim dużo odpoczynku w weekend i zebrania energii na kolejny ciekawy tydzień :)

 • red.007

  Słusznie.Coś w myśl zasady jak nie kijem,to pałką.
  Niby nie wolno aby 4 zachodziła na 1 ale jak zachodzi to może TUK ...
  Co ważniejsze ja Ci przyznaje rację,że to dziwolągi.

 • red.007

  Powyższy post do @guyfawkes13.

 • konsultant121

  2 tys.PLN do przodu na walutach w tym tygodniu. Dobry wynik, biorąc pod uwagę że szef spadł lekko, dular leciutko wzrósł , ale za to jen zaskoczył;)

 • red.007

  @mac-erson
  @dociekliwy54
  @guyfawkes13
  Sobotnia myśl jest taka:
  Uznanie 2350 jako dołka i wzrost od niego jako początek nowej sekwencji jest możliwy.
  Już bez malunków a tylko próba interpretacji bieżącego wykresu.
  Słowo klucz,to korekta pędząca
  analizy.investio.pl/korekta-pedzaca/
  lub korekta płaska nieregularna załamana
  docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  stooq.pl/q/?s=^spx&c=1m&t=l&a=ln&b=1
  Jeśli założymy,że od świątecznego dołka do styczniowego dołka mamy z którąś formą korekty do czynienia,to wówczas styczniowy dołek jest końcem fali 2.
  stooq.pl/q/?s=^spx&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  Zatem wczorajszy wzrost może być początkiem fali 3,która powinna być mocna/pionowa.Zaczęło się dobrze,należy obserwować czy dalszy wzrost będzie charakterystyczny dla fal trzecich.
  Wniosek taki sam co wczoraj:
  "Sytuacja jest dynamiczna i jeszcze wieloznaczna. "

 • mac-erson

  @red.007
  Myślę, że trochę za szybko na 3-ki
  Zmiana v-ką występuję rzadko i nie widzę powodów aby też tak było tym razem.
  No ale wiadomo, na coś trzeba stawiać a czas pokaże, która koncepcja była prawidłowa.

 • karnakufo

  sWIG80 - można łapać dołek pod taki malunek:
  www.bankfotek.pl/view/2130359

 • karnakufo

  WIG20 - nadal pod oporem:
  www.bankfotek.pl/view/2130361
  www.bankfotek.pl/view/2130360
  www.bankfotek.pl/view/2130362

 • 20gladiator

  Życie uczy , że w hossie lub bessie nie ma co grać przeciwko trendowi i kombinować z polowaniem na korekty, zaś trendy trwają zazwyczaj dłużej, niż wszyscy mogą wytrzymać. Początku hossy możemy spodziewać się najwcześniej pod koniec tego roku ( w grudniu) lub wiosną 2020. Wtedy będziemy tworzyli pierwszy dołek hossy.

 • konsultant121

  @20gladiator @billy-the-kangoor
  Liczę na okolice 40.000 na WIG w 2020r. Na trzecim dołku AUDUSD:))

 • 20gladiator

  Moim skromnym zdaniem na giełdzie najważniejszy jest panujący sentyment a nie cena. Przy bardzo negatywnym sentymencie bessa niczym lodołamacz kruszy bez problemu najmocniejsze wsparcia. Trzeba czekać aż na rynek wejdą grube ryby aby potem przytulić się do nich. Oni lubią ciszę. Wchodzą tylko w skrajnie negatywnym sentymencie, bombardują rynek apokaliptycznymi wiadomościami aby w ten sposób nie doprowadzić do zauważalnej zwyżki kursów. Żaden analityk giełdowy nie odważy się wam powiedzieć, że przyszedł czas akumulacji. Gdyby nawet szczerze tak myślał to jest coś takiego jak autocenzura i jak u wojaka Szwejka "każdy policmajster powinność swej służby rozumie". Byłoby nawet głupotą przeciwstawiać się opinii uznanych profesorów ekonomii i analityków giełdowych a tym samym narazić się na ośmieszenie w środowisku. Czytałem niedawno analizę sytuacji rynkowej z lutego 2016 roku (dołka bessy na GPW) sporządzoną przez uznanego analityka rynkowego , zarządzającego wielkim TFI. Ile tam było mądrych wykresów, danych ekonomicznych, analogii historycznych na uzasadnienie postawionych tez. Koń by się uśmiał jak ten pan przestrzegał wszystkich przed kupowaniem akcji. Czekajcie na mój sygnał!!!!!!

 • guyfawkes13

  @007

  Spadek zatrzymał się na MA 89.
  Ja bym powiedział, że zrobi się coś takiego.
  invst.ly/9p6kl
  Chciałbym wszystkich pogodzić you know, i surowce i pana Wojtka i Donę Lipską i Sir Mac Ersona i Ciebie my Friend. Dobry chłopak jestem, zgodny.:))

 • karnakufo

  S&P - przestrzeń do wzrostów jeszcze jest, może nawet V-ką (patrząc na miesięczny):
  www.bankfotek.pl/view/2130366
  www.bankfotek.pl/view/2130367
  www.bankfotek.pl/view/2130365
  www.bankfotek.pl/view/2130364
  www.bankfotek.pl/view/2130368


 • guyfawkes13

  @007

  Sorry, pomyliłem się, spadek zatrzymała MA 144. Nie MA 89

 • guyfawkes13

  A nawet dokładnie MA 150

  invst.ly/9p6u-
  Teraz największym oporem jest MA 89 pokrywająca się z ssB.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Noo jak tam chcesz ale jak tak się zaczniemy wszyscy godzić,to tylko Dona dobrze na tym wyjdzie.Rynek zgody nie lubi i robi inaczej.
  Tak czy siak należy okazać zadowolenie ze wzrostów,może moja postawa malkontenta jest nie właściwa,w rozumieniu braku zdecydowania,czy mamy wzrosty większe,czy tylko korekcyjne.Może lepiej rzec-chwilo trwaj.:))

 • guyfawkes13

  A potem okolica 2500+, gdzie na tygodniowym bedzie się pokrywała MA 55 i ssA. Na dziennym też mamy kłębowisko w tej strefie.
  invst.ly/9p6xm

 • guyfawkes13

  @007

  //... jak tak się zaczniemy wszyscy godzić,to tylko Dona dobrze na tym wyjdzie.Rynek zgody nie lubi i robi inaczej.//

  To była ironia. Każdy będzie miał rację, ale nie wtedy kiedy by chciał, rynek you know:))

 • guyfawkes13

  @007

  Ale rzeczywiście Dona wyjdzie na tym najlepiej, bo kieruje się instynktem i się nie obcyndala:)))))

 • guyfawkes13

  @007

  My też chyba powinniśmy dojść do strefy ''2500'', żeby mieć z czego schodzić do jesieni.

  @Wojm

  Zobacz, jak nas trzyma tygodniowa chmura:
  invst.ly/9p735

 • guyfawkes13

  2500-2600.

 • guyfawkes13

  @007

  Mocne opory są w strefie ''2400''. Jak je przełamiemy, to zatrzymamy się w strefie 2500-2600 i wrócimy do 2400, ale już nie powinniśmy spaść poniżej wypoziomowanej ssB

 • karnakufo

  Wracam do sWIG80 - to naprawdę może być hit zakupów:
  www.bankfotek.pl/view/2130383

 • artysta_malarz123

  Dołek będzie po głosowaniu umowy brexitowej, tak sadze.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Nie mam nic na przeciwko.
  Ja pod koniec października zakodowałem sobie wybicie sierpnia i jako cel podstawowy ma być zrealizowany.Co dalej to się zbytnio nie wypowiadam.
  Zastosowałem dziwoląga,wczorajszy termin bardzo mi się spodobał.:))
  A było to tak...

  "red.007
  @mac-erson
  Ja Ci życzę jeszcze jednej nóżki.
  Lubię malować a,że trochę się nudzę to szukam argumentów także pro-wzrostowych.Co będę sobie żałował.
  Wyszło mi tak:
  www.bankfotek.pl/image/2127429
  Argument jest taki,że 4 w TUK zachodzi na 2.
  Przy tym wariancie nóżki w dół może nie być i jesteśmy w nowym impulsowym wzroście...
  2018/11/02 20:41:05"

  Dla przypomnienia,z tą jeszcze jedną spadkową "nóżką"to było ówczesne oczekiwanie Kolegi @mac-erson.
  Jak widać moja prognoza/projekcja ma szansę się wypełnić,nie było już spadkowej nóżki poniżej październikowego dna,postępuje impulsowy wzrost.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Zamach na sierpień planowałem w grudniu,wykres nie miał jednak na to ochoty.Co się odwlecze to nie uciecze.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Szkoda,ze nie ma naszej Koleżanki @carrie.
  Choć grała na walutach,to powiedziałaby do mnie pewnie tak:
  "Wiem,że lubisz spodki,no to od 2018 masz co chcesz.:))"
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=5y&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @007

  //Zamach na sierpień planowałem w grudniu,wykres nie miał jednak na to ochoty.Co się odwlecze to nie uciecze. //

  Pamiętam.

 • karnakufo

  Interesująco wygląda WIG miesięczny - czyżby ostatnie chwile przed odpałem?:
  www.bankfotek.pl/view/2130387

 • red.007

  @guyfawkes13
  Z ciekawostek,to zakupy wykonane na dole październikowej świecy.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=5y&t=c&a=ln&b=1
  więc z punktu obecnego widzenia wykresu,zupełnie przyzwoicie.
  Rozterką jest pytanie czy postawiłem na właściwego KaGeHaeMa,tzn chciałem powiedzieć na właściwego konia.:)

 • artysta_malarz123

  @karnakufo

  problem w tym, ze rysujesz te kreski w taki sposób, żeby pasowało

  Na górnym wykresie pociągałeś kreskę po szczytach, bo wykres kończy się nad kreska, na dolnym już zrezygnowałes z pociągnięcia tej kreski.

 • karnakufo

  @artysta_malarz123
  Jeśli sobie tego życzysz to proszę bardzo - jest i ta kreska oraz bonus w postaci dodatkowego wykresu, pasuje?:):
  www.bankfotek.pl/view/2130388

 • guyfawkes13

  ''2400'' to jest bardzo poważny opor i u nas i na Dj-u.

 • guyfawkes13

  @WB

  No proszę, cesarz Xi się ze mną zgadza, co do analogicznej sytuacji jak przed WW1.

  //Świat przechodzi zmiany, których nie widziano od stu lat, a Chiny muszą wykorzystać każdą okazję.//

  //...chińska armia "zawsze musi być gotowa na wojnę". "Wojsko powinno od razu reagować...//

  forsal.pl/artykuly/1390562,xi-jinping-swiat-przechodzi-zmiany-ktorych-nie-widziano-od-stu-lat.html

 • 20gladiator

  Bessa będzie trwać tak długo aż prawie WSZYSCY zwątpią. Do tego jeszcze dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuga droga.

 • karnakufo

  PKOBP - co wybierze rynek: przebicie oporu, czy wsparcia:
  www.bankfotek.pl/view/2130397

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "@WB
  "Może pan Wojtek napisze artykuł na temat ew. wojny hegemonicznej. "

  Z przyjemnością poczytam, żeby było wiadomo kiedy się ewakuować do Australii ;)"

  Proszę uważać z tą Australią. Są tacy - konkretnie zwolennicy osi Paryż-Berlin-Moskwa - którzy chcą Australię zaoferować Chinom jako Lebensraum w zamian za antyamerykański sojusz:

  deepresource.files.wordpress.com/2015/03/worldmap2.jpg?w=768&h=347

  "So how can China be bought into a anti-US coalition? Answer: Australia. We have reported earlier about the worries a very prominent senior politician, John Malcolm Fraser (84) had about the alliance Australia has with the US. Fraser is afraid that China could become embroiled with the US, that the US could lose (the US cant even win from Vietnam, Iraq, Afghanistan, Somalia to name a few) and that the alliance with the US could become a pretext for China to occupy and take-over Australia, article here. In other words, China (1300 million) could easily double its territory, or should we naughtily say: Lebensraum? The only way to achieve that is via a conflict with the US. All it takes is European diplomats secretly passing the message to China that Europe wont defend Australia, just like Roosevelt, Churchill and Stalin exchanged messages before September 1, 1939, that they would be on each others side in the intended rape of Europe. Now it is payback time. As part of the British empire, Australia fought against continental Europe twice, both in WW1 and WW2, so no need for sentimentality. Besides, Europe does not have the means to defend Australia against China, not even if it wanted. If Dutch, British and other immigrants could move to Australia in the fifties, correctly anticipating a shortcut to a better life, they can do that again and move to North-America if they cant stand the smell of rice [*]."

  deepresource.wordpress.com/2015/04/17/wallerstein-on-european-american-relations/

 • wojm

  @20gladiator
  Jaki sentyment panuje teraz na giełdach i na jakiej podstawie go określasz ?

 • guyfawkes13

  @WB

  Patrzę co nowego w nowych produktach finansowych no i jestem skonsternowany.
  Czy tylko Rosjanie mogą robić nowe rzeczy na pograniczu krypto/fiat?:)))

  wirexapp.com/card/
  wirexapp.com/about-wirex/

  Matveev, Lazarichev, Sokolov.

 • wojm

  @guyfawkes13
  Zobacz, jak nas trzyma tygodniowa chmura:
  invst.ly/9p735
  Dla mnie silna strefa oporu na FW20 to 2382 - 2407, pokrywa się z twoim poziomem. Tam okazja do S ze stopem powyżej 2407. Jak przebiją to jej retest będzie okazją do L. Jeśli ktoś gra agresywnie to L powinien brać już na wybiciu np. po 2410.
  Mam rozumieć, że czerwona chmura to opór. Możesz wrzucić dokładnie ten sam wykres w interwale dziennym ?

 • guyfawkes13

  @Wojm

  Na dziennym jesteśmy ponad chmurą, tak jak na miesięcznym.
  invst.ly/9p916
  invst.ly/9p918

 • guyfawkes13

  @WB

  Nooo, wreszcie znalazłem ciekawą firmę kierowaną przez absolwenta GS i JPM (Kay Khemani)
  :)))
  Platforma opcji binarnych ''bez brokera'' i tych wszystkich fraudów. Chodzi na eterze. Bardzo ładna platforma, ze wskaźnikami i w ogóle.
  Posiada tokeny - udziały, może to być dobra inwestycja.
  spectre.ai
  Oczywiście demo:
  www.bankfotek.pl/view/2130400
  A tutaj kurs tego tokenu:
  coinmarketcap.com/currencies/spectre-utility/

 • wojm

  @guyfawkes13
  No właśnie. Czy w takiej sytuacji można szukać okazji do wejścia na rynek ?

 • guyfawkes13

  @Wojm

  Moim zdaniem tak, no ale szczegóły(...) już zależą od każdego tradera.
  Ja do niczego nie namawiam.

 • guyfawkes13

  @WB

  Firma dopiero zaczyna i ma się rozwijać (produkty), więc daje nawet $100 no deposit bonus w eterze:)))
  binaryoptionsnodeposit.com/spectre-ai-broker-review-exclusive-100-smart-options-no-deposit-bonus/

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "W ostatnim dołku kupiłem sobie troszkę eteru (...)"

  "Ethereum platforma walutowa służąca do obsługi kryptowaluty Ether (ETH)[1][2][3]. Stworzona została przez programistę Witalija Butierina (...)"

  "Patrzę co nowego w nowych produktach finansowych no i jestem skonsternowany.
  Czy tylko Rosjanie mogą robić nowe rzeczy na pograniczu krypto/fiat?:)))"

  Daj już spokój Władymir, to jest przecież nudne.

 • karnakufo

  WIG20 miesięczny:
  www.bankfotek.pl/view/2130401

 • guyfawkes13

  @WB

  :))))

  No właśnie, czy ja mam tracić unikając produktów, które mogą się Panu kojarzyć z Rosjanami? Tu jest kurs ETH/BTC. Od momentu mojego zakupu wzrósł z 0,026 do ponad 0,04. No to chyba należy mi się pochwała za dobry wybór?
  Co ja na to poradzę, że Buterin napisał eter, chyba ponad 90% tokenów chodzi na eterze.
  Ale niech się Pan nie martwi, Buterin już dawno tam nie pracuje. Teraz bodajże dla Cardano, które nazywa się japońskim ethereum. Poza tym to emigrant od 6 roku życia. Myśli Pan, że ruskie wysyłają takie inteligentne dzieci w charakterze nielegałów? No nieee wiem.
  Niech Pan nie będzie taki podejrzliwy, choć jeśli to mogłoby skończyć się nagrodą Nobla, to ... sam nie wiem...:))
  www.youtube.com/watch?v=4mjtgdWd67Q

 • guyfawkes13

  Kurs ETH/BTC:
  bitbay.net/pl/kurs-walut/kurs-ethereum-btc

 • guyfawkes13

  @WB

  W tej notce z wiki jest też coś dla Pana:

  //Ethereum zostało zaprojektowane zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa i transparentności. Promuje je organizacja Enterprise Ethereum Alliance, skupiająca zarówno start-upy, jak i wielkie amerykańskie korporacje.//

  //In March 2017, various blockchain start-ups, research groups, and Fortune 500 companies announced the creation of the Enterprise Ethereum Alliance (EEA) with 30 founding members.[16] By May, the nonprofit organization had 116 enterprise membersincluding ConsenSys, CME Group, Cornell University's research group, Toyota Research Institute, Samsung SDS, Microsoft, Intel, J. P. Morgan, Cooley LLP, Merck KGaA, DTCC, Deloitte, Accenture, Banco Santander, BNY Mellon, ING, and National Bank of Canada.[17][18][19] By July 2017, there were over 150 members in the alliance, including recent additions MasterCard, Cisco Systems, Sberbank and Scotiabank.//

  No to sam już nie wiem, czy J P Morgan jest w niebezpieczeństwie?...

 • karnakufo

  Na sWIG80 nie ma kontraktów, ale na mWIG40 już można zarobić - wydaję się, że to dobre miejsce do L:
  www.bankfotek.pl/view/2130408
  www.bankfotek.pl/view/2130404

 • wider_swider

  Witam serdecznie wszystkich Członków forum. Samych zyskownych transakcji życzę w nowym roku.
  Panie Wojciechu, podziwiam Pańską wiedzę i nieszablonowy sposób myślenia już od lat, tym bardziej jest mi miło móc zadać bezpośrednio pytanie - jak Pan widzi nasz główny indeks w najbliższym czasie ? Podobnie jak w USA czyli podczas ich retestu dołka i naszej giełdzie się oberwie czy może zakłada Pan utrzymywanie się grudniowej relatywnej siły i bardziej optymistycznego przebiegu notowań ?

 • guyfawkes13

  @WB

  Aaaa już wiem. Program KA.

  www.youtube.com/watch?v=fC1zzL9DjdU

 • guyfawkes13

  @WB

  Tylko jednego nie mogę zrozumieć: dlaczego ci agenci z programu KA, którzy robią te pożyteczne finansowe innowacje, mają rosyskie nazwiska i wspiera ich najgrubsza finansjera tzw. zachodu? Przecież JPM czy GS sami mogliby to zrobić.
  Obawiam się, że to może oznaczać, że jesteśmy już w kolejnym etapie, w którym obowiązuje nowa mądrość etapu, a my takie gapy, zaplątane w miazmaty minionego etapu tracimy kontakt z rzeczywistością nieubłaganego postępu.

 • konsultant121

  @guy
  vod.gazetapolska.pl/19729-dr-jerzy-targalski-wplywy-prorosyjskie-w-usa
  :)

 • konsultant121

  Ale może i trochę racji w tym masz iż Rosja musi odwrócić sojusze by przetrwać. A obecnie wszyscy się w Europie boją Rosji;))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //vod.gazetapolska.pl/19729-dr-jerzy-targalski-wplywy-prorosyjskie-w-usa//

  :)))))

  No to jednak Stephen Hawking żyje!:))
  Jak Elvis Presley.

  Pierwsza uwaga: Antyrosjanim jest dokładnie tym samym, co antysemityzm. Ten sam mechanizm psychologiczny i funkcja, ta sama duszewna choroba tylko au rebours.

  Intelekt[sic!] Hawkinga polskiej geopolityki obraca się pośród propagandowych banialuk i generuje bełkot.

  //...W latach 19741979 należał do PZPR...//
  ''Nawrócony w Jaffie''?:)))

  Z pewnością, Rosja ma wpływ na USA, tak jak Nowy Sącz ma wpływ na Kraków, a Radom na Warszawę.
  Jeżeli z jednej strony mamy te wszystkie GS-y, a z drugiej KGB, to ja nie kupuję teorii, że KGB rządzi GS-ami, już prędzej, że GS-y rządzą KGB.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ja nic złego nie pokazuję.
  Skoro ktoś myśli o kryptowalutach albo zainwestował w kryptowaluty, to chyba jest czymś naturalnym, że jest zainteresowany jakimś finansowym procesorem, który umożliwia spreadową wymianę krypto/fiat bez dodatkowych kosztów, w bezpieczny sposób, z kartą płatnościową. Czy to jest nienormalne?
  Może są takie procesory ''aryjskie'', ale akurat nie znalazłem. I wydaje mi się to dziwne, bo każdy większy bank mógłby to bez problemu zrobić ''po godzinach'', a jednak nie zrobił.

 • lastkura

  test

 • lastkura

  Dziękuję wszystkim sponsorom i dla PANA WOJTKA W SZCZEGÓLNOŚCI za zachętę do gry na długo pod koniec listopada i w grudniu na giełdach zachodnich . Dzięki zajętym na krótko pozycjom 3 grudnia 2018 kończę z przebiciem razy 40 . Myślę ,że przyszły rok dzięki waszemu sponsoringowi będzie jeszcze lepszy .

 • konsultant121

  @lastkura
  1600 będzie na WIG20 czy nie będzie? Bo liczę na tanie akcje. Co to za bessa ze spadkiem WIG 18-19% to nie żadna bessa.

 • konsultant121

  @lastkura
  Jako laik powiem tylko tyle: Koniec bessy WIGu nigdy w ostatnim 20-leciu nie odbywał się na szczycie relatywnej siły WIG/EEM.US
  stooq.pl/q/?s=wig:eem.us&c=20y&t=c&a=lg&b=1
  To tyle;))))

 • konsultant121

  @red
  www.bankfotek.pl/view/2130432
  EURUSD ma rosnąć, a USDPLN spadać, czyli będzie odwrotnie, tak jak wskazywałeś. Może jeszcze wariant z 3,50 się wypełni za kilka miesięcy.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  No jeszcze Skrill/Neteller wprowadziły kryptowaluty, ale to są firmy drogie.
  W każdym razie wszystkie te firmy ruskie, nie ruskie, mają siedzibę w UK.

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //Dzięki zajętym na krótko pozycjom 3 grudnia 2018 kończę z przebiciem razy 40.//

  Nooo, 40 CiggyAle'sów robi wrażenie. Tylko się nie rozpij.:))

 • konsultant121

  @No może rzeczywiście trzeba kupić trochę Etheru :) i zapomnieć na lata. Za 10lat można by żyć samym eterem:))) Trzeba by stać się cyklistą od kryptowalut... Rok temu Gospodarz napisał że zdechł kanarek i bitcoin poleciał. Może na obecnym etapie krypto wyprzedza krótko ruchy na giełdzie?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Jak by nie patrzeć, giełdy są u góry, a kryptowaluty na dole...

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  // Rok temu Gospodarz napisał że zdechł kanarek i bitcoin poleciał.//

  Raczej odwrotnie, Bitcoin poleciał i gospodarz napisał.:))
  wojciechbialek.blox.pl/resource/4BTC.png

 • konsultant121

  No długoterminowo masz racje, guy. Giełdy są w górze, krypto w dole. Ale czy będzie z czasem odwortna korelacja krypto i giełd. Czy stopniowa ta odwrotna korelacja będzie schodziła z dolara , szefa czy jena na kryptowaluty w czasie dekoniunktury?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ja Ci pokazałem biznes, w którym możesz mieć udziały i dostawać dywidendę od obrotu całego biznesu, nie mówiąc już o wielokrotnym wzroście w raze kryptohossy kiedyś. Firma się będzie rozwijała. Ja bym określił coś takiego w długim terminie wdzięcznym mianem ''siła razy gwałt'', albo po niemiecku ''Sturm und Drang''.
  Ty nie czytasz.
  cryptocurrencyaus.com/spectre-cryptocurrency-sxut-sxdt-simply-explained/

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Czy stopniowa ta odwrotna korelacja będzie schodziła z dolara , szefa czy jena na kryptowaluty w czasie dekoniunktury?//

  A ile masz na tych szefach przez lata?
  Nie chce mi się tego liczyć, ale na tym eterze mam ponad 60% na drobnym ruchu i bez żadnej dźwigni. Nie mówię, że kryptowaluty minęły już swój dołek, mogą go jeszcze pogłębić. I zależy jakie, trzeba się trochę orientować.:))
  To jest zupełnie inny rząd wielkości ruchów.

 • 20gladiator

  @konsultant121
  "1600 będzie na WIG20 czy nie będzie?"

  Czy zwrot nastąpi na 1600, 1060 czy 660 ? Czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Najważniejsze żeby nie kodować sobie w głowie jakichkolwiek poziomów cenowych. Dla mnie jest to wróżbiarstwo a nie poważne inwestowanie Podstawą jest zauważenie momentu wejścia na nasz grajdoł grubasów jak GS, JPM itd. Trzeba nie dać się wepchnąć pod kosiarkę. Cierpliwie czekać . Nie wykluczam, że nawet do kolejnej zimy.

 • mac-erson

  Noo jak się Lastkura odliczył to już mamy komplet i będzie wesoło ;)

 • karnakufo

  To jeszcze taki WIG:
  www.bankfotek.pl/view/2130457

 • mac-erson

  @karnakufo
  Jeśli już to jesteśmy bliżej formacji tworzonej w pierwszej połowie 2012.

 • wojm

  W nocy S&P500 dotarł na dziennym do górnej strefy oporu 2530 - 2550. Teraz przed nami strefa oporu 2580 - 2600 z wykresu tygodniowego. Tu miś powinien powalczyć o kontynuację trendu. Dobre miejsce do szukania S ze stopem oczywiście. Byk powinien natomiast walczyć o kolejny up równy temu co było między low 26.12.2018 a high z 02.01.2019.
  U mnie w nocy zamknęło się na profit 1 po 2548 ostatecznie 40% pozycji L otwieranej 26.12 po 2354. Zysk 214, więc sporo poprzednich strat na L zostało odrobione. Dzięki zyskom z pozycji S obronnych rachunek jest na plusie. Nadal w grze 60% L branej po 2534, stop jest na 0, ale po dzisiejszej sesji zostanie przesunięty mocno do góry. Profit 2 jest na 2664 (30% pozycji).
  Co będzie, nie wiem, czas pokaże. Trzeba obserwować i odpowiednio reagować lub nic nie robić.

 • wojm

  Na S&P500 wsparciem na interwałach H1 i H4 mogą być okolice 2520.

 • mac-erson

  @wojm
  Tak jak pisałem dla mnie kluczowy opór to strefa 2550-2570 I nie możemy przebić intraday 2580 jeśli niedźwiedzie mają jeszcze przejąć kontrolę nad rynkiem.
  Ja zakładam S-ki w tym przedziale.
  I zakładam scenariusz z górki na pazurki.

 • mac-erson

  @wojm swoją drogą gratulacje za ładny TP :)

 • mac-erson

  Swig80 czapa na 10700
  KGHM silny opór w rejonie 90

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/This-trend-is-your-friend.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci