Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Co jest po drugiej stronie lustra?

bialek.wojciech

W swoim ostatnim ubiegłorocznym komentarzu dowodziłem, że w grudniu amerykański rynek akcji minął półmetek bessy ("Wall Street szczęśliwie już za półmetkiem bessy"). Teza to oczywiście kontrowersyjna i ryzykowna, ale dziś chciałbym pójść za ciosem i poddać ją ciężkiemu testowi rzeczywistości.

Zgodnie z tą koncepcją w trakcie ponad 15 proc. spadku wartości S&P 500 pomiędzy 3 a 24 grudnia, które to tąpnięcie stanowiło wyjście w dół z trwającego od stycznia 2018 okresu dystrybucji akcji na wysokim poziomie, S&P 500 minął poziom wyznaczający połowę skali ostatecznego spadku. Założyłem, że ten poziom został minięty w okolicach 17 grudnia i wtedy mniej więcej na wykresie indeksu wytworzyła się symetria środkowa. To założenie pozwala na stworzenie "projekcji" hipotetycznej wartości S&P 500 w przyszłości. Lekko oszukałem synchronizując poziomy tej projekcji z wigilijnym dołkiem indeksu. Oto rezultat:

 

201901081symetria2

 

Jak widać uzyskany rezultat sugeruje zakończenie bessy już w marcu, jesienny test dołka (wtedy wiadomości napływające z gospodarki i świata polityki powinny być najgorsze) i silny późniejszy wzrost wyprowadzający indeks na poziomy nowych historycznych rekordów. 

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że - nawet jeśli cała koncepcja ma jakiś sens - to im dłuższy czas będzie upływał od postulowanego grudniowego "środka symetrii" tym wpływ tej symetrii na faktyczne zachowanie indeksu będzie coraz słabszy (pojawią się interferencje z innymi tego typu zależnościami). 

Uzyskany rezultat jest zgodny z wcześniejszą koncepcją obecnej fali bessy na S&P 500 jako "nieregularnej płaskiej" ("Wzrostowa fala B cyklicznej bessy", "Na S&P 500 rozpoczęła się 'fala C' cyklicznej bessy?").

Pierwszym testem tej koncepcji będzie okres do 18 stycznia, kiedy to S&P 500 powinien odbić się od oporu wyznaczonego przez minima z lutego-marca ub. r. i ponownie spaść nieco poniżej wigilijnego dołka, ale oczywiście chyba nie należy tej projekcji traktować aż tak dosłownie (o ile w ogóle należy tak ezoteryczną koncepcję brać poważnie). 

Gdyby ktoś chciał szukać w realnym świecie jakichś uzasadnień dla takiego zachowania rynku w ciągu najbliższych 10 dni, to można uwzględnić podany wczoraj termin głosowania w brytyjskim parlamencie nad umową w sprawie Brexitu - 15 stycznia

 

Podsumowując: wcześniejsza hipoteza, że w grudniu amerykański rynek akcji minął półmetek bessy pozwala stworzyć eksperymentalną projekcję wartości indeksu, która kończy bessę w marcu, testuje dołek bessy jesienią po czym rośnie do nowych historycznych szczytów. 

 

 

 

Komentarze (75)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Czy według Pana, dołek z 27.12.18 na DAX to przedostatnie minimum(15/16)?"

  No nie chce być inaczej. Czyli do dołka bessy zostało ok. 8 tygodni. Co ciekawe to rezultat identyczny do uzyskanego powyżej.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  ^ Chociaż chodzi mi po głowie myśl, że "słabe" (to znaczy takie, które zaczęły spadać w styczniu) indeksy takie jak DAX pogłębią jesienią hipotetyczne dołki z I kw.

  "Mocne" (to znaczy, które robiły nowe szczyt po styczniu) indeksy - takie jak S&P 500 czy jak FTSE 250:

  stooq.pl/q/?s=^ftm

  ... nie powinny już spaść jesienią poniżej hipotetycznego dołka domniemanej 5-tki fali C w I kw.

  Czyli co mocne powinno pozostać mocne, a co słabe - słabe.

  To jest konsekwencja mojego "symetrycystycznego" podejścia do indeksów.

 • arhplusminus

  Decydujący bój na S&P500 rozegra się niebawem, prawdopodobnie w okolicach 2600. Od poł. 01 sezon raportów kwartalnych. Oczekiwania są mocno obniżone, więc wyniki mogą być znacznie lepsze. Tym razem jednak sezon wyników może być dobrym momentem do realizacji zysków. Pożyjemy, zobaczymy.

 • lastkura

  ZASADNICZO KOREKTA WYŻSZEGO RZĘDU MUSI TRWAĆ DŁUŻEJ NIŻ KOREKTY NIŻSZEGO RZĘDU . 20 maj- 24 sierpień - 3 listopad -11 luty [2015-2016 ] miały r0zkład 97 +71+97 = 265 [praktycznie 266 dni kalend .] , czyli mieliśmy odwracające 2+sqrt3 . Teraz rozpoczęliśmy od 96 dni [ 21 wrzesień 2018 ] . Symetria = niezmienniczość tylko dla odwracających elementów[ w pierścieniu] . Słowo symetria ma ściśle określone znaczenie operacyjne a nie status prawd objawionych i pisanych na kolanie . Krótko pana artykuł nie spełnia elementarnych zasad obiektywizmu .

 • arhplusminus

  PS
  Moim zdaniem jesienny dołek na SP500 będzie znacznie niżej. Może nawet będziemy mieli jakiś krótki Amergeddon?

 • konsultant121

  Trójkat w trójkącie trójkątem pogania. Wybicie będzie mocne.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Jadą misie hej;)

 • mac-erson

  Termin glosowania nad Brexitem 15.01 i tam mi wychodzi punkt zwrotny.

 • podczaszy1

  @WB
  "Słuszna uwaga,ale Grekom i innym też by trzeba dołożyć no i to PRL zbankrutował z powodu długów a "III RP" jeszcze nie......"

  Tylko po co było gonić tych/np Grecja/ co biegli w kierunku przepaści? I to gonić tak szybko -jak wynika z Pana wpisu.
  Z tą III RP rzeczywiście ma Pan rację. JESZCZE NIE. PRL trwał jednak trochę dłużej, o ile dobrze pamiętam.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ja tam w to jewro jakoś nie wierzę.

 • lastkura

  PRL NIE ZBANKRUTOWAŁ Z POWODU DLUGÓW . Bezpośrednią przyczyną bankructwa było ekstremum 30 września 1981 na rynku obligacji amerykańskich . Cały kapitał zachodni pojechał tam zarabiać kokosy lub musiał pokryć stratne pozycje . Nikt nie był zainteresowany lub nie miał kasy aby pokryć bieżące zobowiązania PRL . Istotą są bezpośrednie przepływy kapitału a nie kto spał z Wałesą na styropianie i później odcinał z tego kupony . Dla maluczkich przyczyna to brak schabowego w stołówce . Niestety większość nie odróżnia przyczyny od skutku . Nie mówię już o zasadzie symetrii Piotra Curie ,czy zasadzie wspólnej przyczyny H . Reitchenbacha która temu służy bo to jest czarna magia dla większości . Te dwie zasady praktycznie pokazują jałowość naiwnych i potocznych rozważań .

 • lastkura

  Jak widać nawet "inwestorzy giełdowi " nie rozumieją rynku obligacji i przepływów kapitału a co dopiero zwykli zjadacze chleba .

 • gugogu5

  Na wigu20 też symetria z zasięgiem 2600 :-)

  bankfotek.pl/view/2130533

 • bialek.wojciech

  @gugogu5:
  "Na wigu20 też symetria z zasięgiem 2600 :-)

  bankfotek.pl/view/2130533"

  To prawda, ale aby było ładnie powinien być jeszcze spadek do 2200 do końca stycznia. :)

 • lastkura

  Jak zwykle PPK to miód a OFE TO TUCIZNA . Ani słowa jak zwykle o realnych zagrożeniach [ niewłaściwy timing - zagrożenie kilkuletnią bessą ]. Model wiecznej hossy w pełni z tpsa z 40 na 5 pln , gdy konkurenci urośli 300 - 500 razy .

 • arhplusminus

  "Brawa dla Pana Wojciecha za pierwszą część prognozy. Z przyczyn naturalnych drugiej części raczej nie będę w stanie zweryfikować."

  Bądźmy optymistami!

  Mój teść, który już dawno osiągnął wiek emerytalny, a dalej prowadzi firmę remontowo-budowlaną, ma zwyczaj dawać swoim klientom ustną rękojmię za wykonaną usługę na 100 lat i dokłada do tego mocny uścisk dłoni. :)
  Nie jestem takim optymistą jak mój teść.

 • andrzej_stefaniak

  No nie chce spadać.

  acemarketu.com/?p=327181

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  // Ani słowa jak zwykle o realnych zagrożeniach [ niewłaściwy timing - zagrożenie kilkuletnią bessą ].//

  No to akurat teoretycznie nie jest wadą tylko zaletą, kilkuletnia bessa jako czas akumulacji.
  Moim zdaniem funduszy emerytalnych co do zasady nie powinno się wrzucać do kasyna, tylko wykorzystać do budowy opłacalnej infrastruktury typu CPK. Jeżeli ktoś chce grać na giełdzie - proszę bardzo, ale nie pod przymusem.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Ja tam w to jewro jakoś nie wierzę.//

  Sytuacja nie jest łatwa:
  fxpro.ctrader.com/c/p14Pn
  fxpro.ctrader.com/c/614Pn
  Aż do 1,25 + może to miejscami wyglądać tak:
  www.youtube.com/watch?v=OVvoo1qFPDo
  Ale tu chodzi też w dużej mierze o politykę i reelekcję.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  P.S.
  Czołg T-34, który wygrał wojnę był rozwinięciem amerykańskiej technologii Christie'ego i był produkowany w tych fabrykach traktorów i lokomotyw, z klocków Lego, które pierwszorzędni fachowcy Alberta Kahna zaprojektowali z uwzględnieniem mobilności.

 • kanoniers

  @mac-erson

  Pozamykałes ten cały worek S który miałeś czy trzymasz ??
  Ja podpisuje się pod PZ na 11.01-14.01

 • guyfawkes13

  @WB

  No nie wiem jak to będzie z tym Pańskim symetryzmem, jak się Panu zrobi overbalance.:))
  fxpro.ctrader.com/c/Dm4Pn

 • bartalsi

  @WB

  "Co jest po drugiej stronie lustra?"

  "You're face to face With the man who sold the world"

  :)

 • konsultant121

  @lastkura
  Czyli jednak na ostatniej fali wzrostu cen obligacji amerykańskich widzisz ostateczne umocnienie USD tak jak 1981-1985. Czyli deflacja musi jeszcze wyzionąć ducha;)

 • guyfawkes13

  @WB

  Jak wiadomo, mam trudności z czytaniem, no ale przejrzałem tą Belle Epoque z grybsza.
  Przede wszystkim kardynalnym błędem jest utożsamianie zjednoczenia Niemiec w XIXw ze zjednoczeniem Niemiec w XXw. W XIXw zjednoczenie Niemiec ''musiało'' wprowadzić Niemcy na kurs kolizyjny z Wielką Brytanią, a teraz to w ogóle nie ma sensu, bo Niemcy są poza główną rozgrywką i jako państwo rząd wielkości słabsze wobec głównych graczy i geograficznie to nie pasuje, bo konflikt hegemoniczny rozegra się na Pacyfiku, czy w Azji, nie w dogorywającej Europie.
  Zjednoczenie Niemiec nie ma nic do rzeczy, chociaż Niemcy zamierzają wziąć udział w grze przy podstoliku Intermarium. Nawet się nie zbroją bo to i tak byłoby bez sensu.
  W ogóle skąd taka nazwa ''belle epoque'', czy ''epoka pozłacana''??? To, że klucznik klucznik-kamertonista Krugman majaczy takie kocopoły, to przecież wszystkie wróble na dachu ćwierkać z zadannego klucza comme on!
  pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_G30
  Niech każdy ptak śpiewa swoją pieśń comme on, noch einmal !. Przecież czytuje Pan Snopka z Grodziska i nie wie Pan na czym polega mainstream?
  A gdzież Pan ma Moneta, Cezanne'a, Gauguina, Matejkę, Podkowińskiego, Kossaków, tych wszytkich kompozytorów czy pisarzy ???
  ......................................
  Nie ma żadenej ''belle epoque'', tylko ochyda degeneracji Cywilizacji Europejskiej.
  Tzw. hegemonia amerykańska zaczęła się największym ludobójstwem w Europie a skończy się wojną nuklearną i ludobójstwem globalnym. A w międzyczasie mamy glajszachtowanie i komunizowanie świata będące zasłoną dymną jego bezprecedensowego w dziejach drenażu:
  Globalne zadłużenie to już ponad 300% PKB, ponad 3 krotnie więcej, niż może wypracować w pocie czoła 7 miliardów ludzi w ciągu całego Bożego roku!!
  www.parkiet.com/Gospodarka---Swiat/307129948-Globalne-zadluzenie-trzy-razy-wieksze-od-PKB.html
  To jest najszybszy ppowszechny regres cywilizacji w dziejch. To jest ekspresowa degresja od kapitalizmu do niewolnictwa.
  To jest cywilizacja śmierci, a nie żadna belle epoque. Jak można przyrównywać oko ku d.pie??

  Disco polo może Pan i nie lubi, a w każdym razie nie lubi Pan tego, co uchodzi za disco polo, ale mówię Panu, Pan by tego Kurskiego z telawizji przeskoczył jak nic, i w lepszym stylu. Pan masz talent.:))

 • krzysztof83

  Ski dokupione

 • mac-erson

  @krzysztof83
  "Ski dokupione" - też po 2575 ;)
  I teraz czekamy.

 • mac-erson

  kanoniers godzinę temu
  @mac-erson

  "Pozamykałes ten cały worek S który miałeś czy trzymasz ?? "

  Wprost przeciwnie dokupiłem S-ki na W20 po 2336 zdarzyłem je zamknąć w południe i ponownie po 2334 - jednym słowem udany dzień i czekam na efekty za kilka dni.
  S-ki na PGE i KGHM i MWIG40 trzymam nie zwiększałem pozycji.

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  No to jest właśnie ten opór na 24 000, ssB i MA 89 pokrywające się.
  invst.ly/9q5ec
  Ale nie byłbym taki odważy, żeby otwierać Ski.

 • leszczkowal

  Mac-erson kupuje S -ki , macie tutaj wyjątkowego rodzynka prawie jak WB

 • mac-erson

  @WB
  "To prawda, ale aby było ładnie powinien być jeszcze spadek do 2200 do końca stycznia. :)"
  Mnie zupełnie z innych analogii wychodzi podobny zasięg spadku przed odpaleniem w górę tylko już w przyszłym tyg.
  Amerykanie muszą nam pomóc :)

 • lastkura

  Nie znając struktury nie znamy ilości , nie znając metod kompresji danych nie znamy ich istotności . Oczywiście można przypadkowo kompletnie trafić , ale do tego trzeba mieć jaja i grać KONSEKWENTNIE na ten fuks . Tak tu krzyczeli o cyklu 40 miesięcznym i co kto zajął pozycję na spadek 21 maj 2015 - 21 wrzesień 2018 , wszyscy z guru pod koniec listopada i na początku grudnia krzyczeli o rurze ,świętym Mikołaju a wystarczyło KONSEKWENTNIE grać na analogię 24 sierpień 2015 - 26 grudnia 2018 . Teraz większość gra na krótko od końca grudnia , gdyż rozpoznali trend spadkowy . KABARET NIE ZNA GRANIC .

 • guyfawkes13

  @@

  Tu jest coś na temat naszego i europejskiego cudu gospodarczego słabo widocznego w tych wykresach nieubłaganie rosnących.

  //Jeszcze kilka lat temu połowa Polaków borykała się z brakiem pieniędzy na pokrycie nieprzewidzianych wydatków. Dziś taki problemem sygnalizuje co trzeci obywatel. To blisko unijnej średniej. Podobnie jest z oszczędnościami ma je prawie 70 proc. Polaków i 70 proc. Europejczyków. //
  wgospodarce.pl/analizy/58558-polskie-budzety-domowe-w-coraz-lepszej-formie

  www.youtube.com/watch?v=sXbXGhSKz7I

 • guyfawkes13

  Jaques Brel jest jakimś echem Belle Epoque, ale tego świata już dawno nie ma

 • guyfawkes13

  Echo echa i cień cienia.

 • lastkura

  Ludowi są potrzebne poste , wręcz prymitywne algorytmy do działania a nie puste słowa , które stwarzają pozory wiedzy i głębi .

 • lastkura

  W pana stylu echo- cienia i cień echa , brzmi lepiej pomimo ,że jest bzdurą .

 • fast_market

  Ciekawy moment - 10Y obligacje amerykańskie mogą teraz zakończyć korektę (jeszcze to się nie stało). Ja na wszelki wypadek pozamykałem longi na ropie.
  Zobaczymy co się z tego wykluje bo potencjalnie giełdy też mogłyby spaść.

  www.bankfotek.pl/view/2130540

 • lastkura

  Rynek ropy wali z 77 na 42,30 a gość zarabia na długich . Czas odróżnić short od long .

 • fast_market

  A to mój wykres ropy (czy też Oil'u jak kto woli).

  www.bankfotek.pl/view/2130541

 • lastkura

  Rynek ropy spada 34 dolary i to pokaz jak rozegrałeś i dlaczego a nie , że walczysz o 50 centów .

 • lastkura

  Na moim blogu jest jasno napisane krótka i dlaczego 21 września i odnowiona 3 grudnia 2018 za 1/3 środków na opcjach .

 • karnakufo

  Moje spojrzenie na S&P - jak komuś pomoże to proszę bardzo.
  Wg mnie krótkoterminowo nie ma jeszcze sygnału S, a wykres pokonuje kolejne opory:
  www.bankfotek.pl/view/2130546

 • wojm

  @mac-erson
  Stop na S na S&P500 cały czas jak close będzie powyżej 2580 ?

 • konsultant121

  hihihi
  acemarketu.com/?p=327179
  strefainwestorow.pl/artykuly/forex/20190108/kurs-dolara-2019-prognozy

  No jak już tak piszą, to święty Boże , nie pomoże;))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ty się tak nie ciesz, bo towarzysze banderowcy gromadzą już ciężką broń, rok 2022 już niedaleko.
  forsal.pl/artykuly/1391028,lubelskie-ukrainiec-probowal-wwiezc-do-polski-elementy-haubicy.html

  W 2030 będzie już na wojnę za późno. Prognoza Standard Chartered:
  g.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/4064000/4064752-10-najwiekszych-krajow-wedlug.jpg

 • konsultant121

  @guy
  Zrobi się w międzyczasie Chinageddon i różnica się zniweluje.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Gdyby było możliwe zrobić Chinageddon, to już byłoby to zrobione. Towarzysze amerykańscy są jednakże na to już za krótcy. Towarzysze chińscy fałszowali dane ale w dół, taka była ich strategia. Oni przerośli towarzyszy amerykańskich już około 2007.

 • konsultant121

  @guy
  Ja tam się nie znam. Wiem że u Gospodarza zawsze jest w bessie wizja fali B, rychłe odbicie i wczesne zakończenie bessy.
  A wizja przeskoczenia Chin suchą nogą na nowy cykl osłabienia dolara w głowie się nie mieści:)

 • wojm

  Dziś S&P 500 podszedł pod strefę oporu 2580 - 2605. Jeśli miś tu sobie nie poradzi, to zrobi się duża szansa dla byka na ruch w kierunku 2800.
  Stop profitujący na L (otwierane 26.12 po 2354) został przesunięty na 2484 ( zostało 60% pozycji ). Jeśli jutro spadną poniżej dzisiejszego dołka to otwieram obronne S (50% pozycji L) ze stopem powyżej 2581.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  A dokąd ten dolar miałby się niby umacniać według Ciebie?

 • konsultant121

  @guy
  do końca kryzysu strefy Euro, do końca wzrostu wartości 10-latek USA (spadku rentowności) i do zmniejszenia spreadu obligacji niemieckich i amerykańskich;) Wtedy strefa EURO ogłosi jakiś program zjednoczonego długu (o którym pisał też Gospodarz), coś na kształt Bretton Woods nowego cyklu:) i wtedy ruszamy z hossą. Ale będzie to moment w którym większość będzie tu krzyczeć bessa, krach, upadek:)

 • animetal_slave

  S: es.f. S: Dy.f.
  Uśrednione trajektorie 1900 1929 1973 1987 2000 2008 dają dużo niższe poziomy niż dołek grudniowy.
  Wig20 myślę że będzie dużo dużo niżej niż 2200.

 • konsultant121

  A ten Chinageddon to rzeczywiście 2025+ po pierwszej fazie dużego osłabienia dolara (żeby im eksport zbiedniał;) tak jak 1985-1989 rosła Japonia, tak Chiny jeszcze urosną (chyba) , dopiero faza osłabienia dolara 2020+ spowoduje problemy w Chinach.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Do końca wzrostu cen obligacji. Jakich znowu wartości??? Obligacje nie mają żadnej wartości tylko cenę, podobnie jak pieniądz.
  Ale to niedługo, tak jak surowce mają niedaleko.
  Kryzys strefy euro nie może się skończyć, może być tylko przedłużany.
  Zjednoczenie długu nigdy nie nastąpi, bo Rzesza musiałaby zrezygnować z efektów swojej polityki i zapłacić za nią - oddać hajs.
  Bretton Woods?
  Już w pierwszym Brettonie Europa nie miała nic do gadania i właśnie na tym to polegało.
  A właśnie dziś towarzysze amerykańscy zdegradowali przedstawicielstwo europejskie do rangi jakiegoś stowarzyszenia, klubu szachowego czy coś takiego.

  Więc ze wszystkich Twoich pobożnych[sic!] życzeń zostały chyba te obligacje.
  No ale giełda się już skończyła, poziom obligacji to polityka. Będą się trzymać u góry aż do ogólnego krachu - Matki Wszystkich Krachów.

  Co to będzie, jak poziom zadłużenia świata w nadchodzącym kryzysie przekroczy 400% i zbankrutują fundusze emerytalne??

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //... dopiero faza osłabienia dolara 2020+ spowoduje problemy w Chinach.//

  Jak się nie mylę, to problemy miały być związane ze wzrostem dolara (koszt obsługi długu). Co cyklista to inna teoria.:))

  //... tak jak 1985-1989 rosła Japonia.//

  PKB według siły nabywczej:
  JAPONIA 5617
  CHINY 25240
  USA 19360

  Można chyba powiedzieć, że Japonia to było male piwo w 80-tych leciech.:))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ściśle rzecz biorąc pieniądz posiada wartość, a waluty nie posiadają. Waluty nie są w pełnym znaczeniu pieniądzem, tylko prawnym środkiem płatniczym narzuconym przez państwo, bez własnej wartości.

 • konsultant121

  @guy
  Jakieś echo cykli zostaje . A motyw zawsze da się wymyślić.Czasem bessa trwa standardowo (1,3 roku) , czasem długo (2000-2001-2/3) . Obecna będzie bardzo męcząca wg mnie.

 • konsultant121

  @guy
  //... dopiero faza osłabienia dolara 2020+ spowoduje problemy w Chinach.//

  Jak się nie mylę, to problemy miały być związane ze wzrostem dolara (koszt obsługi długu). Co cyklista to inna teoria.:))

  No w tym rzecz, że nie wiadomo co zaciąży bardziej -czy zmniejszone przychody eksportowe czy wcześniej zwiększone koszty obsługi długu Chin.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //... nie wiadomo co zaciąży bardziej -czy zmniejszone przychody eksportowe czy wcześniej zwiększone koszty obsługi długu Chin.//

  Mogę Ci odpowiedzieć od razu.
  Podnoszenie stóp przez FED załatwi amerykańską gospodarkę zanim poważnie odczują to Chińczycy i jest sprzeczne z obecną polityką USA , reindustrializacji, repatriacji itd.
  Obniżanie wartości dolara odczuje Europa, ale nie Chiny, które mają więcej możliwości w takiej wojnie walutowej.

 • konsultant121

  Dla podtrzymania systemu w latach 20`Rzesza będzie musiała iść na jakieś ustępstwa i zgodzić się na emisję obligacji europejskich. Obligacje państwowe oczywiście również pozostaną.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Rzesza przegrała wojnę i musiała spłacać reparacje. A teraz Rzesza jest po wygranej wojnie (metodami pokojowymi) i na tym właśnie rzecz polega, że to inni dookoła muszą spłacać reparacje, m.in. w postaci konsekwenci przyjęcia ojro.

 • konsultant121

  @guy
  Obniżanie wartości dolara odczuje Europa, ale nie Chiny, które mają więcej możliwości w takiej wojnie walutowej.

  Nie typuję kto przegra szybciej, ale USA jeszcze wygrają:) Podnoszenie stóp procentowych jest konieczne , to w końcu da efekt kryzysu także w funduszach emerytalnych. Nie musi się to wszystko odbywać w tym samym czasie (geddony, problemy funduszy)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Moim zdaniem Ameryka już wszystko wygrała, co mogła wygrać i teraz ten trend się odwraca. Przegra wszystko.

 • guyfawkes13

  Trend is your friend my Friend.:))

  www.youtube.com/watch?v=04854XqcfCY

 • konsultant121

  @guy
  Nie zmieniajmy zbyt szybko geo-obrazu. Chyba nie chcesz pracować w soboty na cesarza chińskiego ? Ani na Rzeszę?:)

 • mac-erson

  @wojm
  Tak jeśli close zrobią powyżej 2580 to zamknę pozycję.
  Dzisiaj udało mi się nieco poprawić zamknąłem połowę po 2561 I otworzyłem ponownie po 2575
  Na razie spokojnie czekam na spadki ale wiadomo trend zmienia się czasami powoli.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Czy ja chcę czy nie chcę, to nie ma żadnego znaczenia.
  Ludzie i tak pracują większość życia na amerykańskiego (?) cesarza. A ja i tak nie pracuję wcale.
  Rzeczywistość nie zależy od życzeń (wishfulthinking).

 • wojm

  @mac-erson
  Ja stawiam stopa zawsze jak tylko otworzy mi się pozycja, a jeśli mam zlecenie otwierające oczekujące to SL jest również wpisane. Czekanie na close powoduje. że nie wiem ile wyniesie strata, dla mnie jest to nieakceptowalne. W tym przypadku close może być zarówno np.2583 jak i 2630, a to jest już spora różnica. Zdarza się, że czasami wybija mi SL na szumach, ale wówczas wchodzę ponownie. Dodatkowo w nocy mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje.

 • mac-erson

  @red.007
  Looknij mój Mistrzu TUK-a czy przypadkiem na godzinowym w Us coś takiego się nie utworzyło ;)

  PS. Jutro moje urodziny i mam jakąś nieskrywaną nadzieję, że rynek zrobi mi urodzinowy prezent hihi (Nadzieja matką glupich).

 • andrzej_stefaniak

  Blisko wybicia na GPW:

  acemarketu.com/?p=327293

 • mac-erson

  @wojm
  Ten stop mentalny (CL 2580) oznacza, że generalnie po przekroczeniu aktualnie arcywaznego dla mnie poziomu 2586 włączy się u mnie czerwona lampka i będę przygotowany do zamknięcia pozycji wolę jednak decyzję podjąć samodzielnie w trakcie sesji.
  PS. zawsze w stronę S gram max.1/3 tego co w stronę K tak więc istnieje większy luz przy zamykaniu pozycji.

 • karnakufo

  U nas odbicie od oporu i... S.

 • red.007

  @mac-erson
  Klinik/Tuk jako formacja wierzchołkowa i owszem.:))
  stooq.pl/q/?s=es.f&c=10d&t=l&a=ln&b=
  Jeśli prezentem ma być spadek a na to liczysz,to czemu nie.Jednak po urodzinach należy brać także pod uwagę,że od dołka styczniowego zrobiliśmy dopiero falę 1 (chyba) w C,optymista powie 1 w 3.Pachnie mi to wydłużoną C o ponad 161,8% A.
  Możliwość taka wynika z małego zniesienia wzrostów od grudniowego dołka( A/1) na przełomie roku (B lub 2), poniżej 50% a nawet tylko 38,2%.
  stooq.pl/q/?s=es.f&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  O sprawie rozstrzygnie pewnie dolar,bo jeśli robimy ostatnie ramię flagi i nastąpi wzrost dolara,to giełda mocniej spadnie i wydłużenia C nie będzie.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Szefowie-amerykanskich-firm-potwierdzaja.html

 • wojm

  @datik
  Od dłuższego czasu piszę, że na S&P500 bardzo ważną strefą oporu jest dla mnie rejon 2580 - 2605, przebicie tej strefy najlepiej w cenach close otworzy drogę do strefy 2790 - 2824. Po drodze będzie do przebicia jeszcze średnia dzienna EMA 200. Rejon 2520 to pierwsze wsparcie na dziennym, H4 i H1.

  @leszczkowal
  Jeśli dobrze pamiętam, to mac-erson na przełomie roku podał, jak wypadł u niego rok 2018 i chyba przeważały straty. Pozycje S jakie zajmuje na S&P500 kończy z zyskiem, ale i stratami też. Dziś otwierał po 2575 - a to nie jest górka. Ponadto podaje pozycje w dniu zawarcia, a nie jak niektórzy długo po fakcie.

  @karnakufo
  "W Stanach to właśnie ta niespodzianka - V-ka i wzrosty bez oddechu".
  A dlaczego niespodzianka. Historycznie po 20% zjazdach S&P500 robił prawie zawsze podbicia przynajmniej około 10% ( teraz jest już więcej ). Ja zająłem L 26.12 po 2354, a profit 1 był ustawiony dokładnie 10% powyżej low z 26.12 na 2548 i tam zamknęło mi 40% pozycji. 60% L jeszcze zostało, stop profitujący podałem rano i po dzisiejszej sesji zostanie przesunięty up. 30% pozycji ma ustawiony profit 15% od low z 26.12. Czy tam dojdą - nie wiem, ale szansa jest.
  Dlatego prawie zawsze mam otwarte S i L, często na różnych interwałach, przy czym większą pozycję mam w kierunku, który uważam za ważniejszy.

  @krzysztof83
  A gdzie Pan ma stopa na tego daxa ? Dla mnie strefą oporu jest rejon 10985 - 11040.

  @mac-erson
  PS. zawsze w stronę S gram max.1/3 tego co w stronę K tak więc istnieje większy luz przy zamykaniu pozycji.
  Czy tą zasadę stosuje Pan zawsze, niezależnie od panującego trendu ?
  A jeśli "czerwona lampka" pojawi się w nocy, to jak Pan zareaguje ? Proszę pamiętać, że od czasu do czasu na rynkach pojawia się "brexit" i wówczas wszystko leci bez trzymanki czyszcząc rachunek.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci