Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Argument przeciwko recesji w USA w obecnym cyklu Kitchina

bialek.wojciech

Najsilniejszy od IV kw. 2000 roku 3-kwartalny spadek wartości wskaźnika oczekiwań gospodarczych szefów amerykańskich firm w IV kw. ub. r. zapowiada silne spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych, ale brak znaczących inwersji na tamtejszym rynku obligacji przemawia za brakiem gospodarczej recesji w ciągu najbliższych przynajmniej kilkunastu miesięcy. Dziś chciałbym przedstawić inny argument za brakiem recesji w obecnym cyku Kitchina. Jest nim ciągle niska wartość realnej wysokości podstawowej stopy FED, czyli różnicy pomiędzy nominalną stopą FED (2,25-2,5 proc.) a roczną zmianą głównego wskaźnika inflacji pieniądza czyli CPI (+1,95 proc. w grudniu). 

W okresie minionych 65 lat każda z 9 gospodarczych recesji w USA poprzedzona została okresem przebywania realnej wysokości oprocentowania funduszy federalnych powyżej poziomu +2,5 proc. Obecnie ten wskaźnik jest około 2 pkt. proc. poniżej tego poziomu. 

 

201901151realnastopaFED

Oczywiście można argumentować, że obecna sytuacja gospodarki i systemu finansowego w USA jest odmienna od tej z okresu minionych 2 pokoleń i teraz do wywołania gospodarczej recesji przekraczająca poziom +2,5 proc. realna wysokość stóp FED nie będzie potrzebna ("this time is different"), ale raczej kłoci się to z obrazem gospodarki USA, która prezentuje się generalnie raczej dobrze (szczególnie na tle zmagających się z różnymi problemami innych dużych regionów gospodarczych). 

 

Podsumowanie: w okresie minionych 65 lat każda gospodarcza recesja w USA poprzedzona była wyjściem wysokości realnych (po uwzględnieniu mierzonego roczną zmianą CPI tempa inflacji pieniądza) do poziomu przynajmniej +2,5 proc. Obecnie ten wskaźnik jest w okolicach poziomu +0,5 proc., a więc znacznie niżej, co można traktować jako argument przeciwko bliskości gospodarczej recesji w Stanach Zjednoczonych. 

Komentarze (46)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @andrzej_stefaniak:
  "Co się dzieje na polskim długu !

  Patrzcie !

  acemarketu.com/?p=328246"

  Odpukać:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/Zbliza-sie-czas-obligacji-skarbowych.html

  wojciechbialek.blox.pl/2018/12/Polskie-obligacje-skarbowe-podazyly-za-globalnym.html

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //...inne warunki naturalne niż w Chinach i stąd zasadnicza różnica,że my jesteśmy indywidualistami, a oni nimi być nie mogą. //

  Doczytałem, ale nie lubię takich ''sylogizmów jak cepy'', prostych przyrodniczych determinizmów.
  Oni są 5x więksi niż nasi towarzysze amerykańscy i ze swoją ... antyindywidualnością mogą stworzyć ucisk proporcjonalnie większy.

  //Może Agnosiewicz jest masonem/nie wiem/, ale w Pisie jest ich z pewnością wielu/ Gliński, Gowin itd/, a jakoś nie zauważyłem, żeby to Waszmości zbytnio przeszkadzało.//

  Toteż ja pomijam takie ''okoliczności przyrody'' i patrzę kategorią państwa, czy jesteśmy na właściwym kursie i ścieżce. I obecny rząd naprawił dramatyczną sytuację poprzedniego reżimu. Ale teraz zostaliśmy ograni błyskawicznie w trzech ruchach. Żarło, żarło i zdechło. Problematyczna post jałtańska państwowość z dykty, kwestia systemowa.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Oni są 5x więksi niż nasi towarzysze amerykańscy i ze swoją ... antyindywidualnoscią mogą stworzyć ucisk proporcjonalnie większy".

  Znowu błąd. Chiny nikomu niczego nie narzucają w sensie kulturowym-podobieństwo do Polski- mówił o tym często choćby Bartosiak.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Znowu błąd. Chiny nikomu niczego nie narzucają w sensie kulturowym-podobieństwo do Polski- mówił o tym często choćby Bartosiak.//

  Ja o tym dobrze wiem. I ostatnią aprawę szpiegowską uważam za fundamentalny błąd, za który z pewnością zapłacimy. Od Chin może zależeć w przyszłości nasze istnienie, a na pewno dobrobyt. To jest jasne.
  Ale swego czasu, 100 lat temu Ameryka też miała PR ojczyzny wolności, nadziei uciśnionych itd. Zawsze tak jest, a potem co innego okazuje się w praniu.
  My nie may na to wpływu, co się stanie, ale mamy obowiązek trwania bez względu na to, kto będzie hegemonem.

 • animetal_slave

  @WB smart money przerzuca się z wig20 na obligacje przed okresem paniki na gpw? Zamieniają akcje na polskie obligacje gdyż usdpln jest już wysoko i w kolejnych latach warto zarabiać na umacnianiu się złotówki. Zatem po obligacjach znowu wejdą w wig20 i potem przez kilka lat zarobią 100% na indeksie oraz 50% na walucie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Patrz, jak zmieniona perspektywa: Już nie to wielkim się nazywa,
  Co się nam wielkim wydawało.//

  Ale robię za dużo literówek, bo jednocześnie robię różne rzeczy. Pracujmy, kiedy czas po temu.:))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Ale swego czasu,100 lat temu Ameryka tez miała PR ojczyzny wolności, nadziei ucisnionych itd".

  To prawda, ale zauważ Waszmość,że Ameryka nie miała swojej wykształconej cywilizacji. Tam starły się różne cywilizacje i wygrała najgorsza co zresztą jest zgodne z nauką Konecznego/najgorsza cywilizacja wypiera lepsze/. W Chinach zawsze była cywilizacja chińska i to się raczej nie zmieni.

  A teraz pracuj. Ja mogę se pisać, bo od 02.11.2018 roku olewam rynek zwany GPW.

 • lastkura

  Ekstrema na obligacjach usa [ january 1940 , 30 september 1981] zawsze kończyły się tragedią Polski . Historia Polski od 1410- patrz praca . Od 1981 do szczytu 2007 będzie rozkład na 2022 rok --- 41/ 26 . Korygujemy więc cały wzrost od 1981 . Warto zauważyć ,że relacja 571/41 jest najczęstszą reprezentacją fali {2+sqt3} ^2 ---słynny problem Merkurego arbitralnie rozwiązany przez Einsteina i przyjęty przez stada ślepych kur , które widziały w rezonansie grawitację .

 • bialek.wojciech

  @wider_swider:
  "Panie Wojciechu mam pytanie w kontekście przewidywanych przez Pana branż na kolejną hossę. Skłania się Pan w wypowiedziach ku biznesom bardzo podstawowym jako potencjalnych liderach wzrostów."

  Nie ma jakichś bardzo dobrych narzędzi do analizy sektorowej. Ale różne argumenty, które tu prezentowałem ostatnio sugerują, że mamy na świecie odpowiednik okolic I kw.-II kw. 2001.

  Sprawdziłem, które GICS-owe sektory na EM radziły sobie relatywnie dobrze od I kw. 2001:

  do I kw. 2002: Materials/Energy/Consumer Discretionary
  do I kw. 2003: Materials/Energy/Health Care
  do I kw. 2004: Energy/Health Care/Consumer Discretionary
  do I kw. 2005: Energy/Health Care/Consumer Discretionary
  do I kw. 2006: Energy/Health Care/Consumer Discretionary
  do I kw. 2007: Energy/Industrials/Materials

  Ale nie wiadomo oczywiście, czy ta sekwencja się powrórzy.

  "Czy uważa Pan, że wcześniejsze diamenciki inwestorskie w postaci gamingu z CDR na czele już nie będą błyszczały ?"

  18 lat temu IT było obok TS najsłabszym sektorem, a i teraz globalny trend nie jest dla CDR korzystny (spadek w ciągu roku o 30 proc.).

  To by przemawiało przeciwko CDR.

  Problem polega na tym, że spodziewam się - na podstawie "reguły zmienności" - że wieloletnia korekta "technologicznej" hossy 2009-2018 będzie miała innych przebieg niż w sumie 9-letnia korekta "technologicznej" hossy 1990-2000, więc to może być bardziej skomplikowane.

  Ale raczej skłaniam się do tezy, że IT będzie teraz odpoczywało. Oczywiście jeśli Cyberpunk 2077 będzie jakimś super-hitem, czego CDR-owi oczywiście trzeba życzyć, to jego akcje mogą przeciwstawić się globalnemu trendowi, gdyby nawet okazał się równie niekorzystny dla sektora jak ten z lat 2000-2007.

 • wider_swider

  Dziękuję za odpowiedź panie Wojciechu. Cenna wskazówka te sektory. Będę obserwował.

 • animetal_slave

  Globalnie jest miejsce na 20-30% spadku i nawet nie zmieni to trendu. Dla CDR oznaczałoby to poziomy dużo niższe, w granicach 80-100 zł, co wydaje mi się bardzo prawdopodobne. Szczyt 230 zł moim zdaniem zostanie przebity dopiero w okolicach 2023 roku.

 • wider_swider

  Dokładnie w ten przedział cenowy celuję.
  220 - 125 jako fala A
  125-178 jako fala B
  Fala C to (220 - 125 = 95 zł) czyli 178 - 95 = 83 zł

 • konsultant121

  @animetal
  Fala A na CDR raczej skonczy sie w 2019/2020, potem B do 2022 i mocna C do okolic 2023 w ktorym potem ogłosi się koniec cyklu 6,66 ;) No chyba że CDR bedzie chodził niecyklicznie .

 • karnakufo

  Nadal uważam, że w dzisiejszym dniu w związku z głosowaniem brexitowym rynki akcyjne pójdą do góry w tym i nasz, pod co gram L.
  EURUSD też wzrost.

 • bartalsi

  Zamach na Narutowicza 1922, czyli 17 lat do wojny.
  W analogii do Adamowicza wychodzi pzełom 2035/36.

  Gdzieś już tutaj widziałem te daty.

 • red.007

  @mac-erson
  Z tym trendem widzę trochę inaczej...
  Na najbliższe dni:nie spadniemy poniżej 2530,w zasadzie spadek powinien się skończyć na 2560 i mocny wzrost w wydłużonej fali 5,która będzie kończyć wzrost w fali C rozpoczętej od styczniowego dołka.2700 do osiągnięcia,dopiero potem spadki.
  stooq.pl/q/?s=es.f&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Myślałem nad tym wczoraj, wszystkie daty militarne prowadzą do 2030+, a daty kryzysowe do 2021+

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Ameryka nie miała swojej wykształconej cywilizacji. Tam starły się różne cywilizacje i wygrała najgorsza co zresztą jest zgodne z nauką Konecznego/najgorsza cywilizacja wypiera lepsze//

  No właśnie że nieee wiem.
  Koneczny był dżentelmenem i nie mówił o pieniądzach. Jak mogliśmy się przekonać z najnowszej historii wcale nie wygrywa niższa cywilizacja, tylko wyższy kapitał. W normalnych (organicznych) warunkach niższa cywilizacja równa w górę. Ale to się zmienia po opanowaniu kluczowych pozycji przez kapitał inwazyjny. Wtedy cywilizacja równa w dół, a własność przechodzi w ręce invadersa. Nie zawsze przy tym jest konieczna ''wymiana'' elit, czasem wystarcza korupcja itp.
  Poza tym, o ile Koneczny widział jasno prawidlowości historyczne, to zagubił się w teraźniejszości. Nie rozumiał tymczasowości i stanu przedwojnia, oczekiwania na dogrywkę. Dał się przez to niepotrzebnie wciągnąć w gierki polityczno-ideologiczne.
  Chiny nawet jak zawsze zachowały swój cywilizacyjny rdzeń, to jeszcze nie znaczy, że będę traktować barbarzyńców w ten sam sposób, co siebie. Nigdy tak nie było. I tu jest podobieństwo z cywilizacą żydowska, w podziale na nas - wybrańców i pozostałych barbarzyńców czy gojów.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  I to jest zasadnicza odmienność cywilizacyjna między nami uniwersalistami z jednej strony a Chińczykami i Żydami z drugiej strony. Nieprzypadowo Chińczyków nazywa się Żydami Orientu[sic!]
  I chyba nieprzypadkowo się mówi Ex Oriente Lux.
  :)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  www.youtube.com/watch?v=Tx1w65Snidc

 • karnakufo

  Jak na razie zgodnie z planem my i Stany do góry i nie tylko.:)

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Nie przesadzałbym z tym porównaniem Narutowicz-Adamowicz. Myślę, że jest niewłaśiwe. Już bardziej do Narutowicza był chyba podobny Lech Kaczyński. Ale nie wchodźmy w to w okresie żałoby.

 • artysta_malarz123

  @karnakufo
  Zobaczymy czy jeszcze jutro będziesz na dlugiej

 • animetal_slave

  W USA na SP500 poziom 2640 to odpowiednik poziomu 11,000 na DAXie i 7050 na Nasdaqu. Jeśli przyjmiemy że od 22 grudnia jest korekta a,b,c to falka c jest na 161.8% FIBO falki a. I nie sądzę że te poziomy pękną na wykresach tygodniowych.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No cóż ja mogę poradzić. Nie rozumiesz Waszmość różnic między cywilizacja chińską, a żydowską.
  Czasami nawet zastanawiam się czy Waszmość nie jesteś jakimś szabesgojem: D.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Co z tym jewro?

 • lastkura

  Jak zwykle poważny gracz zajmuje pozycje na wzrost usd - pln 4 sesje temu , ślepe kury jak zwykle robią za sponsora .

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A co z Brexitem? Ma być dziś głosowanie w commonsach.
  fxpro.ctrader.com/c/jvYPn
  Różnice oczywiście są między cywilizacjami, ale są też podobieństwa.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Na wykresie logarytmicznym to już tak ładnie nie wygląda. No, ale jeśli masz Waszmość
  długą na jewro to będę mu kibicował.:))

 • karnakufo

  Najnowsze doniesienia - nie będzie głosowania w sprawie brexitu - rynki w górę.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Na wykresie logarytmicznym to już tak ładnie nie wygląda. No, ale jeśli masz Waszmość
  długą na jewro to będę mu kibicował.:)) //

  Na razie (już) nie mam, nie jestem moralnym hazardzistą.

  //Czasami nawet zastanawiam się czy Waszmość nie jesteś jakimś szabesgojem: D.//

  Jestem muzykiem.
  www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_5Yq7ZXdqJ9k3o2ReOiqsen2J2YqbUi9P.jpg

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Jestem muzykiem".
  Dobre.
  To dlatego Waszmość nie trafia do mnie. Mnie słoń na ucho nadepnął. :)))

 • guyfawkes13

  Słabo to wygląda dziś...
  fxpro.ctrader.com/c/12YPn
  fxpro.ctrader.com/c/m2YPn
  fxpro.ctrader.com/c/C2YPn

  fxpro.ctrader.com/c/92YPn

  fxpro.ctrader.com/c/L2YPn

 • guyfawkes13

  Wygląda na twardy Brexit.

 • datik

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24367680,aleksandra-dulkiewicz-bedzie-komisarzem-gdanska-pis-moze-nie.html#s=BoxMMtImg3

  i jeden z komentarzy:
  "Jeżeli NIE wystawią, to może to jest pierwszy krok. Boże spraw żeby tak było. Pawle - twoja ofiara być może nie pójdzie na darmo. Spoczywaj w pokoju......."

 • datik

  Guy
  "Wygląda na twardy Brexit."

  Ja obstawiam, że nie będzie w ogóle

 • guyfawkes13

  @Datik

  Nooo jak tak, to otwieram długie:))

 • datik

  ja myślę, że w ciut dłuższym niż "krótkim terminie" to głosowanie jest bez znaczenia a wynik bardzo zainteresowanym - znany

 • guyfawkes13

  @Datik

  No i tak to może być, dziś zdyskontowaliśmy tylko (powrót do linii trendu) głosowanie przegrane przez panią May.
  Obecny establiszmęt przegra wybory i rzeczywiści przy pozostaniu Londynu pójdziemy w kierunku Ojropy Ojczyzn.
  Ten scenariusz pasuje do dalszej hossy.

 • guyfawkes13

  Jak nie teraz to kiedy?:))
  invst.ly/9sj9a

 • konsultant121

  @guy
  www.armstrongeconomics.com/international-news/europes-current-economy/understanding-why-the-euro-is-a-failure/

  Kto wie czy nie będzie tak jak mówił Gospodarz i ja-trzeba będzie wyemitować obligacje europejskie na tych którzy są we wspólnej Ojro-rodzinie biedni i lubią wino, kobiety i śpiew:))) Ciekawe tylko dokąd zejdą rentowności obligacji Rzeszy...

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Naprawdę nie wiem, jak to będzie. Porządnie się dziś wymęczyłem.:))

 • konsultant121

  Stawiam piwko że w kryzysie stworzą obligacje europejskie na dołku rentowności obligacji niemieckich i wtedy ruszymy z hossą akcyjną:)

 • konsultant121

  Niedźwiedzia flaga i tyle w temacie
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=3y&t=l&a=lg&b=0

 • wojm

  @animetal_slave
  Dzięki za odpowiedź. Ja również szukam głównie okazji do zajmowania pozycji pod większy ruch.

  Dziś na S&P500 obronne S (50% pozycji L) brane 11.01 po 2576 wyleciało na stopie po 2591, strata 15 pkt. Cały czas w grze L ( zostało 60% pozycji ) brane 26.12 po 2354. Profit 2 (30% pozycji) stoi na 2664. Stop profitujący przesunięty na 2531. Jeśli jutro spadną poniżej dołka z 15.01 to ponownie wejdzie obronne S.
  Jeśli S&P500 zamknie tydzień powyżej strefy oporu 2582 - 2605, to droga w kierunku średniej dziennej EMA200 zostanie otwarta. Praktycznie już 5 sesji walczy S&P500 w obszarze tej strefy.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Pallad-drozszy-od-platyny-po-raz-pierwszy-od-2001.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci