Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

1987 czy 1929? Wybór nie należy do ciebie.

bialek.wojciech

Pod koniec września męczyłem się w tym miejscu z sygnałem rynkowym, którego pojawienie się w tym czasie wpędziło mnie w konfuzję ("Zaskakujący sygnał 'Teorii Dowa'"). W przeszłości równoczesne ustanawianie przez średnie Dow Jonesa - przemysłową i transportową - wieloletnich maksimów - co nastąpiło we wrześniu - zapowiadało "6-9 miesięcy wyższych" cen akcji. Zupełnie nie pasowało to do mojego preferowanego scenariusza dla Wall Street, które zakładał, że w styczniu rozpoczęła się na rynkach akcji cykliczna bessa, od lutego-marca na amerykańskich indeksach trwa korygująca ją wzrostowa fala B ("Wzrostowa fala B cyklicznej bessy"), zaś jesienią nadejdzie druga i ostatnia fala bessy. Jak pokazało zachowanie rynków ówczesny sceptycyzm  co do wrześniowego sygnały "teorii Dowa" okazał się raczej uzasadniony ("Na S&P 500 zaczęła się 'fala C' cyklicznej bessy?") a dziś chciałbym wrócić do tej kwestii i znaleźć w przeszłości przypadki podobnych do ostatniej "zmyłek" w wykonaniu Dow Jones Industrial Average i Dow Jones Transportation Average. 

Ostatnie zachowanie obu średnich Dow Jonesa zdefiniowałem sobie jako przejście w ciągu mniej niż 3 miesięcy od sytuacji, w której obie średnie ustanawiają wieloletnie rekordy, do sytuacji, w której średnia przemysłowa spada na 16-miesięczne minimum, a średnia transportowa na 2-letnie minimum. W okresie minionych ponad 120 lat komputer znalazł wcześniej jedynie dwie sytuacje, w których te kryteria były spełnione: listopada 1929 i październik 1987. 

 

201901031sygnay

W pierwszym przypadku w 1929 roku taki sygnał był wstępem do Wielkiej Depresji, w 1987 roku - 5 tygodni później ceny akcji w USA przetestowały październikowy dołek i już nigdy później nie były niżej. 

Porównajmy sobie oba epizody na DJIA i DJITA do ostatniego zachowania tych indeksów. Najpierw 1987 rok:

 

201901032DJTA

201901033DJIA

 A teraz 1929:

 

 

2019010315DJIA

2019010325DJIA

Jak widać są to dwa zupełnie odmienne scenariusze. Są zbieżne jedynie przez pierwsze 5 miesięcy. W obu w 27-29 sesji (5-6 tygodni) po takim sygnale jak ten wigilijny dołek był testowany w takiej czy innej formie i rozpoczynał się wzrost, który trwał mniej więcej 4 miesiące. W 1930 roku ta korekta wzrostowa skończyła się w kwietniu, czyli ok. 5 miesięcy roku po takim jak wigilijny sygnale, po czy rozpoczynała się największa w historii rynku w USA fala spadkowa cen akcji. Jednak dopiero we wrześniu 1930 obie średnie wyraźnie przebiły swe dołki z listopada 1929 informując w ten sposób, że sytuacja robi się naprawdę poważna. 

W 1988 roku akcje w USA można było sprzedać w marcu (również w ok. 5 miesięcy po takim jak wigilijny sygnale) i odkupić po nie wyższych cenach w listopadzie (czyli w 13 miesięcy po sygnale). Potem rozpoczęły się silne wzrosty. 

Jak widać powyższego jeszcze przez ok. 10 miesięcy możemy nie dostać od rynku odpowiedzi, który wariant dalszego rozwoju wydarzeń - ten podobny do tego po sygnale z 1929 roku, czy ten podobny do tego po sygnale z 1987 roku - rynek zdecyduje się wybrać. 

Na krótką metę można oczekiwać na Wall Street testu wigilijnego dołka gdzieś w pierwszej połowie lutego, wzrostów cen akcji trwających do okolic maja, a następnie ponad 2-miesięcznego spadku do powiedzmy lipca i kolejnej 2-3 miesięcznej próby odbicia się w górę. Dopiero później - czyli na przełomie lata i jesieni br. - powinno nadejść ostateczne rozstrzygnięcie, co do kierunku cen akcji w przyszłości. 

Osobiście głosuję na wersję z 1987 roku (choćby przez jej podobieństwo do uzyskanej ostatnio analogii z 1900 rokiem). 

A Państwo?

 

Podsumowanie: średnie przemysłowa i transportowa Dow Jonesa w ciągu niecałych 3 miesięcy przeszły od "potwierdzenia hossy" w wrześniu to ustanawiania ponad rocznych minimów w grudniu. W przeszłości coś takiego zdarzyło się jedynie w listopadzie 1929 roku czyli na początki Wielkiej Depresji oraz w październiku 1987 roku (po ówczesnych krachu ceny rosły). Przez pierwsze ok. 9 miesięcy oba precedensy generują podobne scenariusze dla Wall Street: test dołków na początku lutego, odbicie w górę do przełomu kwietnia i maja, spadek do połowy lipca i kolejne odbicie w górę do przełomu września i października. Później oba scenariusze się gwałtownie rozjeżdżają. 

Komentarze (77)

Dodaj komentarz
 • bajkolandiaa

  Ciekawe jest również porównanie wykresu ściąglaności VAT/konsumpcja

  Jest idealnie na takim samym poziomie 2008 i 2018 rok , co by oznaczało ,że Mateuszek kłamczuszek ma DUŻY problem bo wszyscy chcą podwyżek a kasy nie będzie w BIDAżecie , nie masz Polaku PINIENDZY to czeka Cię okres NĘdzy.

 • podczaszy1

  @WB
  "Osobiście głosuję na wersję z 1987 roku...."

  Moja dewiza brzmi: KONIEC BALU PANNO LALU. : D

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "ładnie się to wszystko prezentuje wskaźnikowo porównując Polskę do spółki giełdowej to dynamicznie przychody rosną i zyski netto też, ale schodząc z biur zarządu na halę produkcyjną coś takiego przeczytałem:

  wysokienapiecie.pl/15586-rzad-morawieckiego-wpada-w-pulapke-gierka/
  "Ubiegły rok zamknęliśmy najniższym wskaźnikiem napływu inwestycji zagranicznych od kilku lat. W większości (ponad 38 mld zł) było to jedynie reinwestycje zysków z dotychczasowej działalności. Nowych firm nie przybyło zbyt wiele. Politycy mogą oczywiście czarować wyborców, że jesteśmy tak zamożnym krajem, że nie potrzebujemy aby ktoś u nas inwestował, bo to w końcu zdaniem wielu polityków kolonizacja, a nie rozwój gospodarki. Jednak jakoś nie widać aby lukę po zagranicznych inwestorach mieli tłumnie zapełniać Polacy. W zeszłym roku zainwestowaliśmy 44 mld zł, ale nie, nie w drugą Teslę czy Googla połowę z tych pieniędzy przeznaczyliśmy na zakup mieszkań, a drugą pozycją była pożyczka dla państwa, czyli bony skarbowe, za które rząd finansuje politykę socjalną przeznaczaną głównie na konsumpcję.
  Przejmowanie gospodarki przez państwowe spółki, które jak pokazują statystyki są diametralnie mniej innowacyjne i dużo mniej efektywne od prywatnych, koncentracja rynków, odstraszanie inwestorów ze świata i ręczne sterowanie gospodarką to najlepsza droga do tego, aby scenariusz z czasów Gierka powtórzył się do końca. Wtedy też początek był dobry, bo sprzyjała mu światowa koniunktura i wzmocnienie popytu wewnętrznego, a skończyło się kolejną próbą podwyżek, kolejnymi strajkami i zadłużeniem, które skończyliśmy spłacać po 32 latach.""

  Ja jakoś jestem większym optymistą. Głównie dlatego, że od dołka pokoleniowego kryzysu minie zaraz 10 lat i my ten okres przetrwaliśmy (w przeciwieństwie do takiej np. Grecji).

  To znaczy zakładam w okolicach 2025 kryzys podobny swym charakterem do tego z lat 1990-92, ale jakoś nie sądzę byśmy się stali jego główną ofiarą. Chociaż przychodzi mi do głowy, że system z Bretton Wood rozpadł się po 27 latach, a strefa euro ma już 20 lat... Czy to nastąpi, czy nie to już inna kwestia, ale moim zdaniem rząd musi rozpocząć planowanie działań i przygotowania na taką okoliczność.

  Co do negatywnej roli przedsiębiorstw państwowych i marnowania przez nie zasobów kraju, to się oczywiście zgadzam, ale z drugiej strony w położonym pomiędzy Niemcami a Rosją średniawym i biednawym kraju jakim jest Polska jakaś kontrola nad strategicznymi sektorami gospodarki musi chyba być przez państwo utrzymywana. Ciężka sprawa.

 • relkame

  To ja już się pogubiłem. Przecież za około pół roku miał być dołek i odkupowanie akcji a teraz okazuje się że ma być górka i sprzedawanie... :-)

 • mac-erson

  Ja już od dłuższego czasu głosuję za scenariuszem 1987 czyli za jakiś czas (moim zdaniem szybciej niż początek lutego) testowanie dołka i następnie ruszamy z Hossą a PL mocniejsze od zachodu.

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  Apropo SWIG80 mnie wychodzi jeszcze jedna falka spadkowa (mała piątka w okolice 10200-10300), ale Ty jesteś zdecydowanie bardziej umocowany w Elliocie to zakładam, że możesz mieć rację i ta moja 5-tka będzie już dwójką wzrostową.
  Tak czy owak jeszcze powinni postraszyć.

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Prawdę mówiąc nie pasuje mi ani 87, ani tym bardziej 29.
  Spodziewam się jeszcze dość długiej korekty, bo sądzę, że DJIA koryguje się za okres 2009-2019, to i korekta powinna trwać kilka lat. Jednak teraz spodziewam się najdłuższego czasowo w tej korekcie ruchu do góry, jako złożonego X i hossy na EM. Dopiero potem Pana Chinageddon.
  A może rozluźnić warunki wstępne (np. minima na DJIA i DJTA z krótszego okresu?
  Ciekawe co jeszcze by się znalazło w "ogródku"?

 • mac-erson

  Na Sp500 zrobiliśmy pierwszą 5-tkę spadkową, teraz robimy trójkę wzrostową - zobaczymy, czy uda im się zamknąć lukę na 2488. Obecnie bez pozycji zamknięte S-ki po zrealizowaniu formacji rgr (2471).

 • bialek.wojciech

  @relkame:
  "To ja już się pogubiłem."

  Nie Pan jeden.

  "Przecież za około pół roku miał być dołek i odkupowanie akcji a teraz okazuje się że ma być górka i sprzedawanie... :-)"

  Dobrze jest odróżniać sygnały generowane przez rynek i ich interpretację, od moich opinii wydawanych na podstawie analizy wielu różnych takich sygnałów. Często - jak w przypadku wrześniowego sygnału "teorii Dowa" jest tu spora sprzeczność.

  Ale moim zdaniem obecnie nie ma wielkiej sprzeczności. W bazowym scenariuszu mamy od końca września falę C bessy:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Na-SP-500-zaczela-sie-fala-C-cyklicznej-bessy.html

  ... która pod koniec grudnia minęła półmetek:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/12/Wall-Street-szczesliwie-juz-za-polmetkiem-bessy.html

  .... co sugeruje jej zakończenie pod koniec marca.

  Między początkiem lutego jako terminem tekstu dołka, który wyszedł w tekście powyżej, a końcem marca jako domniemanym terminem końca fali C jest oczywiście spora różnica, ale nie jest to coś całkowicie nie do pogodzenia. Przy okazji dołek cyklu Kitchina powinien być gdzieś w przedziale luty-czerwiec 2019 zależy jakimi metodami to szacować.

  Potem po zakończeniu fali C kitchinowej bessy rozpoczyna się 1-ka (lub A) nowego wzrostu, po której przychodzi 2-ka (lub B) korekty (tu pojawią się najgorsze informacje). Ta sekwencja 1-ka 2-ka powinna zająć pierwszy cykl 40-tygodniowy w nowym Kitchinie czyli powiedzmy okres od kwietnia 2019 do lutego 2020. To właśnie w fazie spadkowej pierwszego cyklu 40-tygodniowego nowego Kitchina rozstrzygnie się, że mamy wariant a la 1987 (A-B-C fali "a" zakończone, teraz robimy 3-3-5 albo 5-3-5 fali B (takiej jak w okresie 1988-1989/90) czy też coś poważniejszego.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Prawdę mówiąc nie pasuje mi ani 87, ani tym bardziej 29.
  Spodziewam się jeszcze dość długiej korekty, bo sądzę, że DJIA koryguje się za okres 2009-2019, to i korekta powinna trwać kilka lat. Jednak teraz spodziewam się najdłuższego czasowo w tej korekcie ruchu do góry, jako złożonego X i hossy na EM. Dopiero potem Pana Chinageddon."

  Proponuję na sekwencję 1987-1999 popatrzeć jako na A-B-C. Proszę zobaczyć na Nasdaqu, to wcale nie jest takie naciągane:

  stooq.pl/q/?s=^ndq

 • bartalsi

  @WB

  "Czy to nastąpi, czy nie to już inna kwestia, ale moim zdaniem rząd musi rozpocząć planowanie działań i przygotowania na taką okoliczność."

  Czy rozważa Pan może Polexit w przypadku gdyby unia faktycznie miała się rozpaść, a główni gracze chcieliby zgarnąć jak najwięcej dla siebie kosztem innych, czy takiej opcji w żadnym wypadku nie bierze Pan pod uwagę :)?

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Moja dewiza brzmi: KONIEC BALU PANNO LALU. : D"

  Czyli mamy głos za 1929.

 • bajkolandiaa

  dociekliwy54

  www.bankfotek.pl/view/2130265

  raczej dopiero 3 fala i jeszcze jedna fala niżej 5 -ta na S-wigu

  Na miedzi walczą na ostatnim DOŁKU ale jak pęknie to 2000$ będzie niżej i KGHM a nie ma co dotykać , zresztą Orlen i Lotos już zaczęly też obniżać ceny na stacjach a co ten biedny mateusz zrobi z bIDAżetem w tym roku z NBP będzie ZERO , 9 mld dopąt do energetyki , VAT od paliwa zaraz się posypie itd . Będzie bolało wystarczy tylko patrzeć na statystyki co robi większość żeby wiedzieć jak nie GRAĆ.


  7 stycznia statystycznie WALNIE na WIG 20 jak co roku akurat będzie 10 tygodni w górę i do marca spadki akurat pod BREXIT i umowę z Chinami .
  A w USA robimy 5 falowy impuls w dół i czeka nas dłuższa BESSA , takży tylko na oporach S-ki z trendem

 • bajkolandiaa

  Wszyscy grają przeciwko USD to tylko nadmienię , że dolar osłabia się dopiero 6 miesięcy po ostatniej podwyżce stóp przez FED

  FED zdjął 500 miliardów z dodruku i od razu taka panika a jeszcze ma 4 biliony dodrukowane do zdjęcia . Pieniądze obecnie ida w obligacje USA i tam zaczęla się hossa .

 • artysta_malarz123

  @red.007

  myślę, że jeśli kghm zejdzie dzisiaj poniżej wczorajszego minimum, przybliży nas to do scenariusza, w którym możemy wyjść z tej kilkomiesięcznej konsolidacji jednak dołem.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Czy rozważa Pan może Polexit w przypadku gdyby unia faktycznie miała się rozpaść, a główni gracze chcieliby zgarnąć jak najwięcej dla siebie kosztem innych, czy takiej opcji w żadnym wypadku nie bierze Pan pod uwagę :)?"

  Jak się patrzy na długoterminowe dane typu PKB na głowę z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, to stara UE zaczęła przegrywać z nami (i generalnie resztą Środkowo-Wschodniej Europy) od 1991 roku. Już minęliśmy Grecję i zrównaliśmy się z Portugalią. Ekstrapolacja trendów prowadzi do wniosku, że Hiszpanię i Włochy zaczniemy mijać powiedzmy w okolicach połowy przyszłej dekady.

  Czyli z naszego punktu widzenia obecny układ (niezależnie od tego jak go zdefiniować) jest korzystny, więc my nie powinniśmy wykonywać gwałtownych ruchów by tego nie zepsuć. No ale zachodni Europejczycy widząc jak tracą relatywną przewagę mogą zacząć panikować jak Polacy w 1980 roku.

  Co ciekawe te trendu nie mają chyba wiele wspólnego z wejściem do UE czy powstaniem strefy euro, bo rozpoczęły się w 1991 roku, czyli rozpadł się ZSRR i podpisano traktat z Maastricht.

 • bajkolandiaa

  EFEKT bogactwa Amerykanów z giełdy zaraz wyparuje i nagle okaże się ,że jest recesja bo oni mają 70% emerytury z giełdy no ale przeciez TYM RAZEM recesji w USA nie będzie a PMI już 53 pkt wczoraj podali.

 • guyfawkes13

  @WB

  Nie powiedziałbym, że system z Bretton Woods upadł po 27 latach, on tylko uległ nieubłaganemu postępowi, tzn. dolarar już nie musiał być wymienialny na złoto, żeby dalej królować.

  Alternatywa (29' or 87/) jest pozorna, gdyż Winston Churchill nie objął teki kanclerza skarbu i nie przywrócił standardu złota parę lat temu. Zresztą nie czas na to, nie ma inflacji itd. Xi nie jest Churchillem, prowadzi poważniejszą grę.
  Ameryka ma jeszcze sporo atutów, które pozwolą jej dokupić czas, proszę posłuchać:
  www.youtube.com/watch?v=4I6tNheI5Xw
  Będzie rozejm (jakiś zgniły kompromis) do wyborów pod koniec 2020 i hossa dystrybucyjna.
  Aaale co się odwlecze, to nie uciecze:
  wgospodarce.pl/informacje/58401-usa-jednak-odpuszcza-rosji

  Ciężki temat jak na początek roku, ja jeszcze jestem pogrążony w nirwanie noworocznej i wrażeniach z uroczej firmowej imprezy integracyjnej.:)))
  www.youtube.com/watch?v=Ca-j6HSFTiA

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Moja dewiza brzmi: KONIEC BALU PANNO LALU. : D //

  Churchill odegrał rolę Annuszki, która we właściwym czasie rozlała olej na przejściu przez tory. Nic takiego nie nastąpiło, Ameryka jeszcze możliwości, a indeks pełni funkcję polityczną. Jak sztandar bojowy Templariuszy na polu bitwy. Dopóki jest w górze, bitwa trwa i nikt się nie cofnie o krok.:))

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "A może rozluźnić warunki wstępne (np. minima na DJIA i DJTA z krótszego okresu?
  Ciekawe co jeszcze by się znalazło w "ogródku"?"

  Gdy poluzowałem skalę wymaganych dołków do 12 miesięcy dla obu indeksów to pojawił się sygnał we wrześniu 1911.

  Gdy dodatkowo poluzowałem z 3 do 6 miesięcy kryterium przejścia od rekordów do 12-mies. dołków pojawiło się dużo sygnałów. Podaję te z minionego pokolenia: sierpień 2015, październik 2011 (oba na 5-8 miesięcy przed kitchinowym dołkiem WIG-u), styczniu 2008 (to w żadnym sensie nie było przed dołkiem) :), wrześniu 2001 (kitchinowy dołek na EM), kwiecień 1984 (to równe pokolenie temu) oraz wrzesień 1981.

  Gdy zostawiłem 6 miesięcy jako czas po szczytach na pojawienie się sygnały i wróciłem do 16 i 24 miesięcznych dołków na DJIA i DJTA odpowiednio to zostało 6 sygnałów: luty 2013, listopad 1929, maj 1962, październik 1987, wrzesień 2001 i styczeń 2008.

 • bialek.wojciech

  "(...) to zostało 6 sygnałów: luty 2013, listopad 1929, maj 1962, październik 1987, wrzesień 2001 i styczeń 2008."

  Oczywiście luty 1913 a nie 2013.

 • mac-erson

  @artysta_malarz123
  Pisałem kiedyś o KGHM i wychodzą mi dwa warianty - obecnie ostatni spadek albo w strefę 83zl albo z paniką w okolice 80zl i tam będzie koniec bessy.

 • red.007

  @mac-erson
  @artysta_malarz123
  KGH nie sprzedaję,nawet jak zejdzie poniżej zakupu 83,50/82,90.

 • arhplusminus

  Witam wszystkich.
  Od kilku miesięcy czytam wpisy Pana Wojciecha i komentarze do nich. Teraz, w nowym roku, zdecydowałem się założyć konto i z biernego odbiorcy treści zmienić się w aktywnego komentatora. W ten sposób również chciałbym wyrazić uznanie dla gospodarza blogu za pracę, którą wkłada w ten "projekt" i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
  Przechodząc do końcowego pytania - bardziej skłaniam się do pierwszego wariantu, podobnie jak @podczaszy1.

 • artysta_malarz123

  @mac-erson
  ja od marca, widze tam korekte abc, przejscie 83,50 to wejscie ponwonie to rysowanego przez red.007 klina znizkujacego, a mysle, ze jak przejda 81, to zejda i nizej, moze i na fali paniki, ale to pieśń przyszłości, poczekajmy do dzisiejszego zamknięcia.

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Dziękuję.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  @bajkolandiaa
  Może macie rację. Kto wie.

 • mac-erson

  Wig-energa wychodzi mi spadek w okolice 2300 i tam koniec korekty.

 • artysta_malarz123

  @red.007

  i słusznie, nawet jeśli zejdą niżej, to w krótkim czasie wrócą do tej ceny

 • billy-the-kangoor

  Nadrabiając zaległości poczytałem kilka wpisów i wnioski są następujące:
  1) Pan Stefaniak nie powinien już inwestować albo być bankrutem, razem ze swoimi (od miesięcy) dołkami na SWIG80, czy MW40. W każdym razie czytać tego gościa, a jeszcze bardziej kierować się jego wykresami, to jakaś żenada. Widzę, że kilka osób podłapało jego tendencję, ale... zanim te "gorsze" indeksy odbudują się, to musi być dołek na W20.
  2) @WB - odpowiadając na Pana pytanie, który rok mamy: 1987, czy 1929, - odpowiedź brzmi: ZADEN z nich!, o wszystkim zadecydują pary walutowe.
  3) @red.007 - hmmm, czym ten pan Elliott zasłużył sobie na moją życiową pogardę dla jego nauki? M.in. tym, że na jednej walucie "pochodnej" masz TUP "zepsuty", a na innej prawie.
  stooq.com/q/?s=jpypln&d=20190103&c=3m&t=l&a=lg&b=0&r=usdpln
  4) na 100% należy się DX.F 100 punktów, więc nie interesuje nas "waluciarzy" coś takiego, jak USDPLN.
  5) FW20 już dogania AUDUSD ;)
  take care, billy

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Od dłuższego czasu mam takie delikatne natręctwo, że obecna fala mogłaby być dziewiątką, no ale jakieś pierwsze starcie musi być około 2022. Oby to nie była wojna per proxy z Rosją, bo wtedy jesteśmy ugotowani, 8 dni do Odry i potem negocjacje, Federacja Wschodnioeuropejska i nieszczęscie, matka wszystkich nieszczęsć you know.

 • guyfawkes13

  Chyba po to jest projekt Fort Trump, żeby nie było tej wojny z Rosją, żeby nie było tego ''per proxy'' w Europie.
  Europa oczywiście sie rozpada, bo tylko Chiny i USA będą konkurencyjne (energia, podatki).

 • andrzej_stefaniak

  Na GPW od kilku dni cały czas najlepsi - czy to dobra wróżba na cały 2019 r?

  acemarketu.com/?p=326575

 • kpdwiejak

  ciężki temat

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  "Chyba po to jest projekt Fort Trump, żeby nie było tej wojny z Rosją, żeby nie było tego ''per proxy'' w Europie.
  Europa oczywiście sie rozpada, bo tylko Chiny i USA będą konkurencyjne (energia, podatki)."
  Czyli znów rozdzielenie jak za Wilsona?
  Ta 9 to jakoś nieelegancka by była. Ale wykluczyć nie można.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //Ta 9 to jakoś nieelegancka by była. Ale wykluczyć nie można.//

  Indeks i tak nie jest juz rynkowy i będzie tak długo u góry, jak długo towarzyszom amerykańskim nie zgaśnie nadzieja hegemoniczna.
  Hossa od 1932 jest hossą HEGEMINICZNĄ, utopijną. Nawet pieniądz nie ma już żadnej wartości oprócz nadziei. W pewnym momencie będzie tak, że ''prysły zmysły'' i się nie poznamy.
  To już kryptowaluty będą o nieporównanie poważniejsze, bo będą odzwierciedlać realne biznesy i aktywa stokenizowane na nich. I nie będzie można ich dodrukować.

  Moim zdaniem wszystko jest już jasne, ''wszyscy wszystko wiedzą''.
  Zbliżamy się do przesilenia w starciu hegemonicznym.
  Rok 2022 to jest odpowiednik roku 1914.
  Ameryka musi pozyskać Rosję, dlatego polecam nie zapominać o mapie Gomberga.
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d1/Gomberg_map.jpg/1024px-Gomberg_map.jpg
  Rosja nie odwróci sojuszy za frajer.
  Niemcy dobrze to rozumieją i nawet nie zamierzają marnować hajsu na zbrojenia. Zresztą ja myślę, że naprawdę mają od amerykańskich towarzyszy rozkaz się nie zbroić. Bo inaczej jak pozyskać Rosję i przeprowadzić plany międzymorskie?

  U nas jeśli opcja amerykańska nie uzyska gwarancji bezpieczeństwa, to partia wewnętrzna przetasuje scenę polityczną i do władzy dojdzie opcja rosyjska, z premierem ministrowiczem Kosiniakiem. Albo w wyniku wyborów [sic!], albo kryterium ulicznego.
  Nie wolno do wojny wchodzić jako pierwsi, a główna gra i tak rozstrzygnie się w Azji.
  To, co nam zagraża, to nie hegemonia chińska, tylko Federacja Wschodnioeuropejska i dezintegracja terytorium, czyli znowu bycie łupem w wojnie proxy, jak w 39' • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Niemcy oczywiście chcieliby zachować Mitteleuropę, stąd folksdojcze tak się narzucaja z tym ojro. Ale Mitteleuropa to jest szklana pułapka (szklany sufit), i nie gwarantuje integralności terytorialnej.
  Każdy gra swoją grę.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Rzesza szykuje się dopiero na drugą fazę konfliktu.
  Czołg 5 generacji ma powstać około 2035 i nie będziemy dopuszczeni do tego projektu. Plus francuski guzik atomowy.
  W ogóle nie jest tak do końca pewne, czy Rzesza odda nam leopardy, które poszły do modernizacji.:))
  Nooo może odda ... niechętnie.

 • guyfawkes13

  I ktoś tu poczynił uwagi, że w Polsce nie ma poważnych inwestycji.:)))
  Na poligonach też nie ma.

 • mzamojsk

  Jestesmy w koncu grudnia 2000!

  Moim zdaniem nie ma opcji, zeby wcisnac jeszcze jedna mini-hosse przed recesja w USA.
  www.pb.pl/rosenberg-recesja-w-usa-juz-w-tym-roku-949670

  Mamy rekordowo niskie bezrobocie, rekordowa odleglosc od ostatniej recesji, w 2018 rynki zachowywaly sie bardzo podobnie do 2000. Nie ma co kombinowac na sile z jeszcze jedna fala hossy :)

 • guyfawkes13

  @WB

  Wystarczy rzut oka na różne internety, żeby zauważyć, że nie zanosi się na to, aby opcja amerykańska miała uzyskać gwarancje bezpieczeństwa. Przecież to niemożliwe, bo mamy wiek XXI i przychodzi cykl międzymorski. Opcja rosyjska powraca:
  pl.sputniknews.com/polska/201812269468196-lech-walesa-wywiad-sputnik-rosja-jelcyn-putin-katyn-usa/

  Po następnych wyborach premierem będzie Kaczyński, ale krótko, nie dotrwa do 2022.
  www.youtube.com/watch?v=Tihg1Bs1YBI

 • bartalsi

  @Guyfawkes13

  "Na poligonach też nie ma"

  Na poligonach w Europie i nie tylko są testowane w bardzo dużej mierze rozwiązania stworzone przez polskich konstruktorów i programistów:

  motoshow.krakow.pl/2018/05/16/aptiv-autonomiczne-samochody-to-science-fiction-juz-nie/

  www.bmw.pl/pl/all-models/bmw-i/i3/2013/at-a-glance.html

  www.bostondynamics.com/

 • arhplusminus

  @guyfawkes13

  Cegielski już podpisał umowę z Koreańczykami. Wspólnie chcą zaproponować Polskim Siłom Zbrojnym czołg nowej generacji. Ma to być odpowiednik K2 Black Panther, najnowocześniejszego czołgu na świecie. Ma być budowany od podstaw w Polsce. Oznaczałoby to współpracę z wieloma polskimi firmami, które dostarczałyby elementy wyposażenia czołgu.

  www.defence24.pl/polsko-koreanski-czolg-przyszlosci

 • bartalsi

  Tylko ciekawe kto wyprodukuje więcej dronów w krótszym czasie i taniej:

  nextshark.com/china-robot-dog/

 • bartalsi

  1929

 • mac-erson

  S na 2491

 • guyfawkes13

  @Arhplusminus

  //Cegielski już podpisał umowę z Koreańczykami. Wspólnie chcą zaproponować Polskim Siłom Zbrojnym czołg nowej generacji. Ma to być odpowiednik K2 Black Panther, najnowocześniejszego czołgu na świecie.//

  No i z tego wynika, że nie będziemy dopuszczeni do projektu czołgu niemiecko-francuskiego. Pod pretekstem współpracy z Koreańczykami dokupimy najpierw zmodyfikowane K2, tzn. że ani towarzysze niemieccy, ani amerykańscy nam nowych czołgów nie sprzedadzą. A Korea przed zjednoczeniem grawituje raczej w orbicie Chin, choć formalnie jest jeszcze sojusznikiem Ameryki. Długoterminowo jest odpowiednikiem brytyjskiego Beneluksu.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  No nie wiem, jak wyjdziemy z tego roku 2022 (1914), nieee wiem.

 • bartalsi

  @guyfawkes13

  "No nie wiem, jak wyjdziemy z tego roku 2022 (1914), nieee wiem"

  Front będzie tam gdzie ostatnio doszedł Hitler na wschodzie - pod Moskwą. Ale bynajmniej nie będzie wojny z Rosją.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Nie wiem.
  Wygląda na to, że nasi chcą przetrwać 2022(1914) i jakoś doczekać w całości do ostatecznej rozgrywki w Azji. No i dobrze kombinują, a co wyjdzie - zobaczymy (albo i nie).

 • bartalsi

  @guyfawkes13

  "Wygląda na to, że nasi chcą przetrwać 2022(1914) i jakoś doczekać w całości do ostatecznej rozgrywki w Azji"

  Nie przetrwacie :)
  A przynajmniej nie w takiej formie jak teraz.

 • bartalsi

  www.bankier.pl/wiadomosc/Apple-ma-klopoty-Chiny-na-minus-Polska-na-plus-7635094.html

  Czy ktoś coś wspominał o Apple i spółce? Jak to się na nich mówi? Faangi czy jakoś tak?

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  No nieee wiem, czy to chodzi tylko o spowolnienie, czy (raczej) o coś innego:

  //Oukitel U18 w przedsprzedaży został wyceniony na 160 dolarów, regularna cna ma wynosić 180 dolarów. To ponad 5 razy mniej, niż trzeba zapłacić za prawdziwego iPhonea X //

  www.antyradio.pl/Technologia/Mobile/Chinczycy-zrobili-iPhone-a-X-z-Androidem-20214

 • artysta_malarz123

  kghm sie trzyma, jestem pod wrazeniem

 • guyfawkes13

  Jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?:))
  gfx.antyradio.pl/var/antyradio/storage/images/media/images/foto-materialy-prasowe986/1373537-1-pol-PL/foto-materialy-prasowe.jpg

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  invst.ly/9oizx
  Trójka zrobiła 1,618 jedynki i dochodzi do 0,618 korekty całego wzrostu od 2009

 • arhplusminus

  @artysta_malarz123

  "KGHM się trzyma ..."

  Do czasu, do czasu.

  A Lotos jest na swoich historycznych szczytach! I "to się nadaje do prasy" bo spekulanci od dobrego roku uczynili sobie wehikuł spekulacyjny i grają pod przyszłe wezwanie po fuzji z PKN, czyli wydrenowanie kasy z Orlenu. Dziwne, że nikt na to jeszcze nie zwrócił większej uwagi, bo sam mechanizm przypomina podobną spekulację na certyfikatach CO2 i wydrenowanie kasy z PL.

 • konsultant121

  Mamy minimum roczne na miedzi . Czy to wstęp do 200 czy fałszywka?
  stooq.pl/q/?s=hg.f

 • olejgujnar

  "Co do negatywnej roli przedsiębiorstw państwowych i marnowania przez nie zasobów kraju, to się oczywiście zgadzam, ale z drugiej strony w położonym pomiędzy Niemcami a Rosją średniawym i biednawym kraju jakim jest Polska jakaś kontrola nad strategicznymi sektorami gospodarki musi chyba być przez państwo utrzymywana. Ciężka sprawa. "

  Jest jeszcze jeden problem dla rządu, który chce aby Polska była krajem silnym i bogatym. Nie da się zbudować bogactwa bez własnego przemysłu, a w Polsce nie ma prywatnego kapitału, który byłby w stanie przejąć państwowe giganty. Tak więc prywatyzacja nieuchronnie oznaczała by wyprzedanie własnego przemysłu i ubóstwo w średnim terminie.
  Moim zdaniem trzeba by planu, w którym państwowe przedsiębiorstwa stopniowo, przez kooperacje, odstępują części swojej działalności polskim prywatnym firmom. Ale to by trzeba określić plan na lata i się go trzymać, co w demokracji jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy większość sceny politycznej wykonuje polecenia z zewnątrz.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  //Oukitel U18 w przedsprzedaży został wyceniony na 160 dolarów, regularna cna ma wynosić 180 dolarów. To ponad 5 razy mniej, niż trzeba zapłacić za prawdziwego iPhonea X. //

  I właśnie na tym polega problem, że świat może kupować tą samą technologię za cenę znacznie niższą, w tym przypadku pięciokrotnie i daje jakieś pojęcie o co chodzi.

  Ale nie tylko technika. Są także firmy, które wkrótce unieważnią klasyczne banki, bo są wielokrotnie tańsze.
  www.revolut.com/en-PL/
  Ale może to tylko ruska propaganda (i agentura)?:)))
  www.revolut.com/en-PL/about-revolut

  Vlad Yatsenko & Nicolay Storonsky.

 • guyfawkes13

  @Olej Guynar

  //Jest jeszcze jeden problem dla rządu, który chce aby Polska była krajem silnym i bogatym. Nie da się zbudować bogactwa bez własnego przemysłu.//

  Najpierw trzeba mieć kapitał na swoje państwo i nadwyżki. Dopiero wtedy można myśleć o Intermarium. Opuszczamy kolejkę. Wakaryzm. Geoekonomia zamiast geostrategii przez najbliższe 30 lat.

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  Nie wiem, czy Pan zauważył, ale ma Pan od jakiegoś czasu pasażera na gapę - kpdwiejak wrzuca jednozdaniowe wpisy nie wnoszące niczego tylko po to, aby pozycjonować swoją stronę. Żenujące.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  Ja nie wspomniałem słowem o intermarium i oczywiste jest dla mnie, że najpierw trzeba zbudować siłę na własnym podwórku zanim zacznie się myśleć o wychodzeniu na zewnątrz. Dlatego trzeba zbudować własny przemysł, dać mu u nas przewagę systemową, aby mógł zdominować nasz własny rynek i wtedy zacząć wychodzić na zewnątrz. Na razie jesteśmy słabi, na szczęście czas działa pod wieloma względami na naszą korzyść, bo wszyscy wkoło się osłabiają.

 • guyfawkes13

  @Olej Guynar

  //...najpierw trzeba zbudować siłę na własnym podwórku...//

  Wakar w wikipedii jest źle opisany. Chodziło mu o to, żeby ''nie porywać się z motyką na słońce''. Wływy na zewnątrz same przyjdą, jeśli najpierw będzie siła gospodarcza.
  pl.wikipedia.org/wiki/Włodzimierz_Wakar

  Dlatego Międzymorze to jest przynęta (obiecanki cacaniki), która ma nas wciagnąć w pułapkę. Nie mamy zadnych wpływów na Międzymorzu, ani potencjału do tego, więc nie chodzi o nasze Międzymorze.

  Jeżeli się uda zrobić CPK, to będzie to bardzo bardzo dużo i dopiero jakiś punkt wyjścia.

 • klawiszznadodry

  1. Podstawowymi objawami nadchodzącego kryzysu były gwałtowne i znaczne spadki ceny ropy jak i wzrosty ceny złota 1929, 2001, 2008. W roku 1987 takie fakty nie zaistniały po prostu to nie był kryzys tyko krótkotrwała korekta w trendzie wzrostowym.
  2. W podobny sposób należy traktować korektę w trendzie wzrostowym S&P 500 z lutego i marca ubiegłego roku ropa drożała, złoto taniało a trend w linii prostej poleciał dalej i zaliczył wyraźny nowy szczyt (czyli hossa trwała).
  3. Dopiero od października 2018 zaistniała zbieżność między spadkami S&P 500, ropy i wzrostem cen złota początek pierwszej fali spadkowej (co niewiele zmienia bo metafizyka Elliota potrafi wszystko wytłumaczyć swego rodzaju wiara giełdowa).
  4. Czy będzie powtórka z 1929? Realia są dużo gorsze ponadczasowy eksperyment z kredytami dla mas bez pokrycia, katastrofa demograficzna, robotyka eliminacja pracy ludzkiej, EU i chaos po jej rozpadzie, ocieplenie klimatyczne uchodźcy. Chyba najgorsze - kompletny brak gotówki na ryn-ku. Zamrożone uczucia nacjonalistyczne, które będą eksplodować w przypadku pogorszenia wa-runków życia.

 • mac-erson

  @ guyfawkes13

  "invst.ly/9oizx
  Trójka zrobiła 1,618 jedynki i dochodzi do 0,618 korekty całego wzrostu od 2009"

  Dochodzi - 0.618 - to poziom ok. 10.000pkt i dokładnie brakuje mi jeszcze jednej falki spadkowej (liczę na poziom 10200-10300 i tam będę już brał maluchy).

 • mac-erson

  S-ki zamknięte na dwóch ostatnich wejściach ponad 50pkt. SP500 się podoba ;)

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2130302

 • karnakufo

  Dołek średnioterminowy w Stanach już był - teraz każde zejście w jego okolice to OKAZJA do tłustego L:
  www.bankfotek.pl/view/2130303

 • fast_market

  Na ropie faza akumulacji wygląda jakby się już zakończyła.
  U mnie już zaczyna się robić wyraźnie wzrostowo.
  Niech tylko utrzymają tydzień na tych poziomach.

 • mac-erson

  Wychodzi mi dołek i odwrót rynków gdzieś w okolicy połowy miesiąca (czyli jeszcze zostało około 7-8 sesji).
  Moje plany na te dni to S-ki na każdych podbiciach rynku w US.

 • mac-erson

  Za to co się stanie z $ to nie mam bladego pojęcia - niby powinien chodzić w przeciwfazie a nie chodzi - totalna zagadka.

 • wojm

  Dziś na S&P500 weszło obronne S (50% pozycji L) po 2452, stop powyżej dzisiejszego high. Strategiczne L otwierane 26.12 po 2354 ze stopem na 0 cały czas w grze. Profit 1 w okolicy 2548 (30% pozycji).
  Retest dołka z 26.12 zdecyduje czy powtórzymy rok 1987, czy też będzie to dłuższa bessa.

 • arhplusminus

  "Rentowność 10-letnich obligacji USA spada o 10 pb do 2,56 proc., i jest najniżej od połowy stycznia. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb."
  stooq.pl/q/?s=10usy.b&c=5m&t=c&a=lg&b=1


  "Zastosowanie tej koncepcji do rynku obligacji w Stanach Zjednoczonych sugeruje, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy rentowności obligacji skarbowych w USA spadną (ceny wzrosną), ale będzie to już tylko korekta inflacyjnego trendu, który w ciągu nadchodzących ponad 30 lat będzie stopniowo pchał rentowności w gorę aż do kulminacji na początku lat 50-tych obecnego stulecia."

  Brawa dla Pana Wojciecha za pierwszą część prognozy. Z przyczyn naturalnych drugiej części raczej nie będę w stanie zweryfikować.

 • bajkolandiaa

  fast_market
  Na ropie faza akumulacji wygląda jakby się już zakończyła.
  U mnie już zaczyna się robić wyraźnie wzrostowo.
  Niech tylko utrzymają tydzień na tych poziomach.

  2019/01/03 22:03:43

  po spadku o 50% akumulacja 5 dni , dobre sobie ,

 • kanoniers

  Ale pięknie w nocy weszło S Gold 1299 na oporze :) tylko nie wiem gdzie ewentualnie TP ustawić , gra ktoś albo ma jakiś pomysł ??
  Myślałem max 1288 ale nie wiem czy nie ma szansy niżej

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2019/01/Czy-ubiegloroczne-sygnaly-sprzedazy-zadzialaly.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci