Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

W III kw. konsumpcję wsparły inwestycje

bialek.wojciech

Znamy już szczegółowe dane GUS na temat czynników wpływających się na kształtowanie produktu krajowego brutto w Polsce w III kw. Na 5,1 proc. dynamikę roczną PKB złożyły się w poprzednim kwartale spożycie prywatne w wysokości 2,7 pkt. proc., nakłady na środki trwałe brutto na poziomie 1,7 pkt. proc., wzrost zapasów kontrybuujący 1 pkt. proc., spożycie publiczne w wysokości 0,6 pkt. proc. oraz eksport netto, którego kontrybucja była ujemna na poziomie -0,9 pkt. proc. 

Rozbijmy sobie tę 5,1 proc. dynamikę PKB na kontrybucję popytu krajowego (6 pkt. proc.) i eksportu netto (-0,9 pkt. proc.). 

 

201812041popytkrajowyeksportnetto

 

Jak widać wzrost gospodarczy w Polsce w III kw. był napędzany przez popyt wewnętrzny przy ponownie ujemnej kontrybucji handlu zagranicznego, czemu się chyba nie można specjalnie dziwić biorąc pod uwagę najniższe od 4 lat tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro ("Nadal pierwsi w Europie!"). To jest cykliczne zjawisko, które wcześniej w podobnej skali występowało w pierwszym półroczu 2008 roku, w IV kw. 2010, II i III kw. 2014 a w obecnym cyklu wcześniej w II kw. 2017 i I kw. 2018.

Na razie nie ma chyba co specjalnie liczyć na odwrócenie tego trendu. Do oceny wpływu sytuacji gospodarczej na świecie na kondycję polskiej gospodarki używam m. in. dwu wskaźników "szerokości" wzrostu gospodarczego: jednego dla UE opartego na wskaźnikach ESI i drugiego dla krajów OECD opartego na indeksach wskaźnikach wyprzedzających. O ile pierwszy sugeruje, że apogeum negatywnego wpływu spowolnienia gospodarczego w UE osiągnięte zostanie już w okolicach lutego, o tyle na wykresie drugiego nie widać zwrotu przed marcem. Wartości obu wskaźników są na bardzo niskich poziomach ostatni raz obserwowanych w 2011 roku. Napiszę o tym szerzej w najbliższych dniach. 

Rozbijmy sobie teraz tą 6 punktową kontrybucję popytu krajowego na spożycie ogółem (3,3 pkt. proc.) oraz akumulację brutto (2,7 pkt. proc). 

 

201812042spoycieiamulumacjapng

 

Tu ciągle konsumpcja dominuje nad akumulacją, chociaż ta przewaga zmalała w III kw. do najniższego poziomu od dokładnie 4 lat. 

Rozbijmy teraz 3,3 punktową kontrybucję spożycia ogółem na konsumpcję prywatną (2,7 pkt. proc.) i konsumpcję publiczną (0,6 pkt. proc.).

 

201812043spoycieprywipub

 

Jak widać niewiele się tu zmienia: nadal spożycie gospodarstw domowych jest znacznie istotniejszym czynnikiem wzrostu niż spożycie publiczne. 

No i wreszcie rozbijmy sobie akumulację brutto (2,7 pkt. proc.) na nakłady na środki trwałe brutto (1,7 pkt. proc.) i zmianę poziomu zapasów (1 pkt. proc.). 

 

201812044inwest

 

Tu należy zwrócić uwagę na wzrost kontrybucji inwestycji w środki trwałe do najwyższego poziomu od okresu III-IV kw. 2014. Wcześniej tak wysoką kontrybucję tego czynnika obserwowaliśmy w III-IV kw. 2011 oraz w 2018 roku. 

Z ciekawości wrzućmy sobie te dane na wykres PCA (Principal Component Analysis). 

20181204pca

 

III kw. 2018 (czerwony punkt) pojawił się w prawej górnej ćwiartce wykresu zdominowanej przez wpływ konsumpcji i inwestycji w środki trwałe w towarzystwie takich kwartałów jak II-III kw. 2014, III kw. 2008 czy II kw. 2011. 

 

Podsumowując: w III kw. tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju oparte było głównie o spożycie ogółem i inwestycje w środki trwałe brutto przy ujemnej kontrybucji eksportu netto. 

 

 

Komentarze (31)

Dodaj komentarz
 • kpdwiejak

  ciekawe, ciekawe...

 • mac-erson

  @red.007
  Tym razem moja analiza jest dużo głębsza i wynika:
  - analiz historycznych
  - bieżącego układu fal i wskazników (dzienny + tyg.)
  - bardzo silnego wsparcia w strefie 2270
  - dążenia SP500 w tym ruchu do oporu 2810
  - formacji technicznej na W20, której na razie nikt (chyba) nie dostrzegł (i dobrze) :P)

 • konsultant121

  Aby nam kontrybucja eksportu sowicie wzrosła, potrzeba dewaluacji PLN. Cykliczne to i zrozumiałe.

 • karnakufo

  @mac-erson
  czy o tą równość fal Ci chodzi:?
  www.bankfotek.pl/view/2128943

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  No, no, interesujące.

 • mac-erson

  @karnakufo
  Równość fal jestem też jednym z czynników oczekiwania zakończenia tej fali w strefie 2350-2360. Ta formacja, na którą gram na razie jeszcze nie wyszła na światło dzienne ale jej zasięg pokrywa się z oczekiwanym zasięgiem wzrostu ok. 2450

 • idmmaximus

  Mac chodzi o formacje W ?:)

 • karnakufo

  S na PKOBP po > 41.80

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Może trójkąt pędzący w 4?

 • bartalsi

  Na energii do szczytu chyba jeszcze daleko a już tak ładnie zapracowało, nawet nikt nie zapesza póki co.

 • mac-erson

  Połowa l-ek zamknięta po 2345 reszta czeka trochę wyżej. Zastanawiam się czy w strefie docelowej nie założyć krótkich.

 • red.007

  @mac-erson
  Gartley.

 • mac-erson

  Ursus dzisiaj rządzi :):):)

 • nordnorge

  @ red.007
  EURPLN: czy patrząc na wykres (intra) bierzesz pod uwagę możliwość, że od lipca mamy tam korektę abc-x-abc-x-abc?
  @seville1 (nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz)
  AUDUSD - czy w okresie styczeń 2016-styczeń 2018 nie mamy leading diagonal a późniejsze spadki to była fala 2 która zakończyła się szorowaniem po dnie i ORGR?
  pozdrawiam wszystkich.

 • red.007

  @nordnorge
  Oj,to trochę za trudne dla mnie pytanie.
  Ja nie gram na tej parze.
  Ja kojarzę jej dodatnią korelację z W20 i tylko do tego z ciekawości śledzę parę.
  Jest mi na parze potrzebny dalszy ruch kierunkowy,bez rozgrywania tego co się dzieje od dołka sierpniowego.Jest mi obojętne czym ten ruch jest.Może jest jak piszesz,może jakiś trójkąt na świecowym,może jakaś flaga na liniowym.Tak czy siak traktuję ten ruch boczny jako korektę spadków od lipca.Uważam,że ten boczny ruch jest na ukończeniu i przystępujemy do dalszych spadków.
  Swoje założenia opieram na prostocie układu: trzy punkty zwrotne a czwarty punkt nie powstrzymuje już spadków tylko puszcza i lecimy w dół.
  Dolna linia:
  sierpień/wrzesień/listopad-grudzień puszcza kurs w dół.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/flaga.html
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/trojkat_symetryczny.html
  Kurs linię wybił dołem i obecny wzrost jest dla mnie niczym innym jak re-testem tej linii od dołu.Odbijamy się od linii,wybijamy ją fałszywie,bądź wcale w tym wzroście do niej nie dochodzimy i spadamy już na poważnie.
  Przy takim scenariuszu,to w ogóle nie widzę na razie większych spadków na giełdzie.:)
  Tyle ja.

 • red.007

  @nordnorge
  Oczywiście miało być odwrotną korelację.

 • nordnorge

  @red.007
  Dziękuję. Ja też na tym nie gram ale widziałem, że kilkakrotnie powoływałeś się na tą analizę i to zainspirowało mnie do spojrzenia na wykres i zaproponowania alternatywnego spojrzenia.
  Na temat GPW nie mogę się niestety wypowiedzieć. Przez ostatnie 2 miesiące głównie para USDNOK :)

 • red.007

  Włochy się uspokoiły.Pozostają dwa katalizatory: głosowanie umowy brexitowej 11 grudnia i grudniowy FED.
  Oba zdarzenia nie powinny mieć znaczenia dla naszej Giełdy.
  Jest obojętne jakie decyzje podejmie brytyjska Izba Gmin oraz FED.
  Oba zdarzenia będą tylko sprzedażą faktów.
  Oczywiście rynek tak na walutach,jak i na giełdach będzie te katalizatory rozgrywał.Jednak nie sądzę aby miało to znaczenie,jeśli już to tylko korekcyjne .

 • dociekliwy54

  @ red.007

  "@mac-erson
  Gartley."
  Na Gartley'a nie wygląda.
  Fala AB powinna dojść do 61,8 fali OA a dochodzi do 70,7.
  Prędzej motyl, ale raczej jeszcze nie dokończony.
  Ponadto te formacje chodzą lepiej gdy stanowią przeciwtrend w wyraźnym trendzie.
  Tu tego nie ma.
  www.bankfotek.pl/view/2128952

 • fast_market

  ...jeszcze w piątek nonfarm payrolls i stopa bezrobocia w USA.
  Ja dziś odwróciłem się na TPE, ale trochę z nudów, a trochę z kolejnego oporu, które mam na wykresie w okolicach 2,42. Nie mam pełnego przekonania i nie wiem czy nie przedwcześnie (poprzednie potencjalne opory kurs przełamał dość gładko).

 • red.007

  @dociekliwy54
  Rozumiem,strzelałem.
  Ot mamy zagwozdkę co nam Kolega @mac-erson zapoda.
  Pozostaje być cierpliwym i poczekać. :)

 • mac-erson

  Ohohoho
  Co tam w US się dzieje;)?

 • red.007

  @mac-erson
  Trump rozmyślił się z cłami na Twitterze.
  Żarcik .:)))

 • wojm

  Po dzisiejszej sesji S&P500 został potwierdzony opór utworzony przez high z 17.10 i 08.11. Do tych 2 high doszedł jeszcze high z 03.12. Mamy więc solidny sufit.
  Obronne S (50% pozycji L) otwierane dziś poniżej dołka z 03.12. już na plusie. Stop został przesunięty powyżej dzisiejszego szczytu, ewentualna strata nie będzie już duża. Najbliższe wsparcie to strefa utworzona przez dołki z 29.10 i 23.11. Strategiczne L otwarte 30.10 pod cykl prezydencki cały czas w grze.

 • equinox1976

  <Ohohoho
  Co tam w US się dzieje;)??

  MIkołaj zabarłożył wczoraj a dziś pewnie zahaczył o jakąs knajpę z wyszynkiem. Rajdu więc w tym roku nie będzie. Cóż.. krzywe rentowności się odwracają, Powellowi zrzedła mina tydzień temu,Trump wycofuje się rakiem z wojenki... Wiedz ze coś się dzieje. Initial Jobless Claims tez zaczęły rosnąć od kilku tygodni. Peak po prostu minął w gospodarce - przynajmniej tak interpretuje to rynek. A czym to się skończy to już nie do mnie pytanie.
  Ja jestem zapakowany w bondy tylko tak widzę dziś że niestety nie w te co trzeba ale w sumie niewielkie pieniądze wiec nie płaczę. Poczekamy - zobaczymy. Reszta kasy pracuje ładnie to mi się wyrówna.

 • karnakufo

  Podobają mi się Stany z tym dzisiejszym spadkiem.
  Jutro oczekuję adekwatnego nurkowania u nas. :)

 • mac-erson

  Mnie też się mega podobają stany (Karnakufo wykorzystaj ale żebyś nie przedobrzył) Jutrzejsza sesja będzie fajna (w końcu ożywcza korekta, po której będzie można się przebić przez kolejne bariery).
  Oglądam spółeczki i będzie polowanie (jutro, pojutrze).

  Spieszę też z podobnymi strzepnięciami w podobnych układach pokorekcyjnych w US:
  Mnie też się mega podobają stany. jutrzejsza sesja będzie fajna (w końcu ożywcza korekta po której będzie można się przebić przez bariery).
  Oglądam spółeczki i będzie polowanie (jutro, pojutrze).

  Spieszę też z podobnymi strzepnięciami w podobnych układach po-korekcyjnych w US:
  - 06.04.2018
  - 16.07.2010
  - 01.12.2008
  - 28.08.2007
  - 10.05.2005
  - 24.03.2003
  - 08.01.1988

  Może jeszcze kilka dni się rozciągnąć korekta w US albo już na tym zakończyć.
  U nas oczekiwane przeze mnie zejście do 2270 (nie niżej). Okazja dla spóźnialskich, odebranie papieru od płochliwych, którzy potem będą napędzać kolejna falkę wzrostową.


 • mac-erson

  Właśnie wyczytałem że jutro stany odpoczywają (żałoba). No to mamy dwa dni spokoju na zakupy :)

 • mac-erson

  Modyfikacja portfela idzie: Kupiony na porannej panice eurocash, trakcja, polimex. Zamknięte pozycje na ursusie i groclinie (50% zysku).

 • andrzej_stefaniak

  Gigantyczna zmienność przed nami:

  acemarketu.com/?p=322955

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/12/Obligacje-podrozaly-spread-sie-zawezil.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci