Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Zbliża się czas obligacji skarbowych

bialek.wojciech

Wróćmy jeszcze raz do podstawowego schematu rotacji aktywów w ramach cyklu koniunkturalnego, który przywołałem dwa dni temu ("Ropa umarła wraz z Khashoggim"):

 

Schemat

  

... i prześledźmy przebieg obecnego cyklu wskazując kluczowe momenty przechodzenia cyklu z jednej "ćwiartki" cyklu w drugą. 

W obecnym krótkim cyklu koniunkturalnym w globalnej gospodarce (cyklu Kitchina) mieliśmy już fazę obligacyjną (od lipca 2015):

 

201811161oblig  

... fazę akcyjną (od lutego 2016; patrz "Dołek cyklu Kitchina potwierdzony na WIG-u"):

 

201811162akcje

 

... fazę surowcową (od czerwca 2017; patrz "Pora na surowcową ćwiartkę cyklu Kitchina"):

 

201811163surowce

 

... oraz - ciągle trwającą jak pokazują ostatnie cykliczne szczyty Dollar Index - fazę gotówkową (od lutego 2018; patrz "Wzrostowa faza cyklu Kitchina na dolarze potwierdzona");

 

201811164gotwka

 

To ostatnie utożsamienie "gotówki" z amerykańskim dolarem jest kontrowersyjne, bo indeksy obligacji, akcji i surowców użyte do opisania zachowania pozostałych głównych klas aktywów też były denominowane w dolarach, a z punktu widzenia średnioterminowego spekulanta rozliczającego się w dolarach dochodem z gotówki jest krótkoterminowa stopa procentowa, a nie wzrost kursu dolara względem innych walut. Ale sądzę, że tą manipulację można jakoś obronić zwracając uwagę na to, że z punktu widzenia polskiego spekulanta dochody uzyskiwane w "gotówkowej" części cyklu ze wzrostu kursu dolara, który wtedy zwykle występuje są znacznie bardziej atrakcyjne niż dochód możliwy do uzyskania na rynku pieniężnym. 

Na poniższym wykresie przedstawiłem linię kapitału hipotetycznego spekulanta, który długoterminowe globalne obligacje skarbowe kupiłby 13 lipca 2015, przeniósł się na globalnego akcje 11 lutego 2016, przeskoczył na surowce 22 czerwca 2017 a następnie 15 lutego 2018 ulokował swoje kapitały w dolarze. 

 

201811165liniakapitau

Te +103 proc. teoretycznego zysku w 40 miesięcy to +23,7 proc. średniorocznie. Nie jest to zapewne maksymalna stopa zwrotu, którą można by uzyskać w tym okresie przeskakując kolejno na obligacje, akcje, surowce i dolara z wykorzystaniem powyższych globalnych benchmarków, gdyż dobra koniunktura w poszczególnych klasach aktywów "sąsiadujących" ze sobą w powyższym schemacie może się "zazębiać" i w związku z tym niekoniecznie podane powyżej daty przenosin z jednej klasy aktywów na drugą są optymalne. 

Czy to dużo czy mało? Raczej mało, bo chociaż momenty całkowitej zmiany alokacji portfela, które wybrałem nie były pewnie optymalne, ale jednak wybierałem - post factum - dołki cen poszczególnych indeksów. W praktyce uwzględniając wszystkie błędy w wyborze momentu na przeskoczenia z jednej klasy aktywów do drugiej, wszystkie pułapki, które na nas rynek zastawi i wszystkie odchylenia od idealnego wzorca, które wystąpią w danym cyklu, koszty itp. należy się liczyć raczej z niższą stopą zwrotu. Jej podwyższenie wymagałoby albo zastosowania dźwigni, albo - jeśli potrafimy to systematycznie robić - zejścia poziom niżej i uwzględnienie w ramach poszczególnych klas aktywów selekcji (np. klas surowców, sektorów rynku akcji, wyboru obligacji poszczególnych krajów itp.).  

Jeśli ktoś nie może się pogodzić z użyciem Dollar Index jako synonimu gotówki, to 9,4 proc. zysk z lokaty w ten indeks od 15 lutego można sobie zastąpić powiedzmy 1-2 proc. zwrotem z lokat w amerykańskie bony skarbowe w tym okresie (nie znalazłem dobrego globalnego indeksu rynku pieniężnego, który odzwierciedlałby dochody ze zdywersyfikowanego geograficznie portfela krótkoterminowych papierów skarbowych). 

Z logiki cyklu wynika, że następną fazą globalnego cyklu będzie ta sprzyjająca cenom obligacji skarbowych. Od początku globalnej hossy na obligacjach skarbowych z poprzedniego cyklu czyli od lipca 2015 mija właśnie 3 lata i 4 miesiące, co odpowiada typowej 40-miesięcznej długości cykli Kitchina. Ostatnia najsilniejsze od lat 2014-16 załamanie cen ropy naftowej, o którym pisałem w środę, potwierdzające zakończenie surowcowej fazy cyklu i zapowiadające spadek dynamiki wskaźników inflacji idealnie pasuje to tego schematu. 

Przyjrzyjmy się jeszcze raz wykresowi FTSE Global Government Bond Index (>10 years, USD). 

 

201811166oblig

 

Niewątpliwie zachowuje się on ostatnio bardzo podobnie do swoich ruchów z 2015 roku będąc wyprzedanym w stosunku do długoterminowego trendu i zbliżając się powoli do poprzedniego minimum sprzed prawie dwóch lat. Na razie nie widać jakichś poważniejszych sygnałów sugerujących rychłą zmianę trendu, ale też na świecie ciągle nie doszło do jakiegoś poważnego kryzysu, który doprowadziłby do gwałtownego wzrostu awersji do ryzyka. Nie zmienia to tego, że po gotówce to obligacje powinny stać się najbardziej atrakcyjną klasą aktywów. Rozumując schematycznie każda ćwiartka średnio 40-miesięcznego cyklu Kitchina ma średnio 10 miesięcy. Dolar zaczął rosnąć w lutym br., wiec w okolicach grudnia powinien nadejść orientacyjny czas przekazania wachty następnej klasie aktywów (ale należy liczyć się z możliwością dowolnych odchyleń od tego schematu). Oczywiście nie znaczy to, że dolar po ewentualnym przekazaniu pałeczki obligacjom zacznie od razu spadać - dobra koniunktura w "sąsiedzkich" klasach aktywów się często na siebie nakłada. 

Podsumowując: od początku "obligacyjnej" ćwiartki w poprzednim globalnym cyklu Kitchina upływa właśnie 40 miesięcy czyli standardowa długość tego cyklu. To sugeruje, że obligacje skarbowe staną się (w dezinflacyjnej fazie spowolnienia gospodarczego na świecie) następną po gotówce "optymalną" klasą aktywów i że początek relatywnie dobrego dla obligacji okresu może być bliski (chociaż na razie nie widać jakichś silniejszych sygnałów zmiany trendu na wzrostowy). 

 

P.S. 

 

BONDSWorldFTSEFixedIncomeIndicesGlobalGovermnetBondIndexBONDSWorldFTSEFixedIncomeIndicesGlobalGovermnetBondIndex

Komentarze (67)

Dodaj komentarz
 • tacx

  Trudno mi sobie wyobrazić sobie hossę na obligacjach skarbowych w naszym kraju w momencie gdy mamy na horyzoncie wyższe prognozy inflacyjne. To raczej sprzyjałoby WZ-tkom. Kłopot taki że widzimy co się dzieje jak duży bank zaczyna mieć kłopoty i ratuje się wyprzedażą tych papierów. Nie wiem czy wyjście poza Polskę nie byłoby dobrym wyjsciem w tej sytuacji . Tam znów zwijanie QE i narażanie się na strzał. Trudno bedzie chyba wykorzystać to spowolnienie gospodarcze

 • bartalsi

  @tacx

  Jeśli wysoka inflacja to powinno być umocnienie złotego. Może pod to grać na walutach? Z tym że niektórzy mają dużo argumentów za umocnieniem dolara.

 • tacx

  Ja za głupi jestem żeby zgadywac rynek. To wszystko jest jakieś postawione na głowie przez centralną banksterię. Czytałem dziś rekomendację mbanku gdzie wyszli z obligacji stałoprocentowych i założyli depozyt. Ciekawe gdzie? pewnie w Idea Banku :-))
  Jak jest inflacja wysoka to najprościej w bondy indeksowane inflacją. i tyle- mały zysk ale coś za coś. Tylko doczołgaj się do tej inflacji za rok :-)

 • mac-erson

  @red.007, dociekliwy54
  No te banki zadziwiająco spadają. Wstrzymuję się z zakupami do przyszłego tygodnia.
  Wig-Banki wygląda mi na chęć przetestowania długoterminowej linii trendu i wsparcia pionowego na 7100. Jest ciekawie. Ciekawe gdzie wówczas zawędruje W20. Stawiam na lukę 2130.

 • bartalsi

  Z tą inflacją to jest teraz właśnie bardzo ciekawa sytuacja. Z wszelkich mądrych książek wynika że nie będzie za wysoka i łatwa do opanowania. Natomiast w realu to jest beczka z nitrogliceryną. Pyknąć lekko i jak nie p.... exploduje!, ja lubię ryzykować więc może pod to coś postawię.

 • tacx

  bartalsi - zaprawdę powiadam ci że pierwej wielbłąd przejdzie przez dwa ucha igielne niż nasza rpp podniesie stopy zanim wybije 3.5% na liczniku. To już sami członkowie rpp przyznali wzeszłym roku. a czy aż tyle będzie? nie sądzę. Myślę że zagranica nie docenia jeszcze oporu naszej rady. A jak się zachowają obligacje, waluta w warunkach podwyższonej inflacji i biernej rpp? Prawdopodobnie tak samo jak węgierskie

 • andrzej_stefaniak

  Coraz odważniej:

  acemarketu.com/?p=319729

 • dino54

  Panie Wojtku
  Mocno sie dzieje na bankach juz nie tylko Czarneckiego widac jak swiat reaguje na pseodo koserwatystow zeby ni powiedziec ostrzej?

 • bartalsi

  PiS przegrało w dużych miastach bo oszukało frankowiczów. Może teraz naprawiają ten błąd i dlatego takie efekty na bankach?

 • konsultant121

  Ja to widzę tak:
  faza akcyjna 17m-cy do czerwca 2017
  faza surowcowa7 m-cy do stycznia 2018
  faza gotowkowa 8 m-cy do wrzesnia 2018
  faza obligacyjna 17m-cy do lutego 2020.

 • animetal_slave

  Witam,
  Ostatnio pisałem: "Szorty na wig20 cdr i pkobp trafione całkiem nieźle. Myślę że w okolicach 16-20 listopada zamknę je i otworzę longi na wig20 oraz dax na okres 3-6 tygodni. Ot taka zabawa, nic poważnego. "

  Mamy 16.11. Zgodnie z tym postanowiłem zamknąć szorty na wig20 oraz CDR. Ogólnie to blok ekonomiczny i zamierzam udzielać się merytorycznie, nie tradingowo, ale kończąc wątek, w okolicach poniedziałku-wtorku zamierzam otworzyć długie pozycje na wig20, DAX, miedź a na KGH otworzyłem wczoraj. Zakres 3-6 tygodni.

  A co do ogólnego obrazu, widzę to tak:
  - Kolejne kilka tygodni powinno przynieść odreagowanie na światowych giełdach, ale zgadzam się z p. Wojciechem, że zanim będzie lepiej, będzie jeszcze dużo gorzej w okolicach lutego-kwietnia
  - USA mają bardzo niskie bezrobocie (3.7%, najniższe od 1969) oraz rosnące zarobki w sektorze pozarolniczym. Myślę, że rynek pozytywnie zareaguje na deal US - China i będzie jakiś rajd świętego Mikołaja. Ale zaraz potem, rynek przypomni sobie, że taka kombinacja (niskie bezrobocie i wysoki wzrost zarobków/silna presja płacowa) spowoduje wzrost inflacji oraz - w efekcie - wzrost stóp procentowych.
  - Rosnące stopy % same w sobie nie są złe dla rynków akcji. Z tego co policzyłem, korelacja pomiędzy akcjami a stopami procentowymi jest dodatnia, jeśli stopy % są poniżej 4.5%. Oznacza to, że jeżeli stopy procentowe rosną i chronią gospodarkę przed przegrzaniem, to pozytywny sygnał dla akcji, bo niweluje ryzyko silnej bessy.
  Tyle jeśli chodzi o historyczną analizę.
  Teraz natomiast skłaniam się ku myśleniu, że rosnące stopy % mocną obniżą wyceny spółek amerykańskich. Przez ostatnie kilka lat, niskie oczekiwania stóp procentowych powodowały, że modele kupna akcji oparte np. o jakąś formę DCF, używały w mianowniku niskich stóp procentowych, co przy dyskontowaniu, podnosiło wartość bieżącą akcji. Teraz efekt będzie odwrotny.
  - Myślę, że kombinacja rosnącej inflacji, rosnącego Quant. Tightening oraz rosnących oczekiwań wyższych stóp procentowych skumulują się gdzieś w połowie przyszłego roku i będzie to dobry moment na 18-24 miesięczny zakup akcji.
  - Pisałem też o tym, że w Q4 earnings growth będzie maksymalny, 29% R/R. Myślę, że to będzie dobry okres do dystrybucji akcji na bazie optymizmu wynikowego.
  - Obecnie jesteśmy w Europie w Bear Markecie i kolejne indicatory tylko to potwierdzają. Obok malejącego market breadth, sector breadth doszły dane z Ifo Sentiment Index, który trzeci kwartał z rzędu spada, do poziomu -2.2 - negatywnego poziomu tego indeksu nie widziałem od 2 lat. OECD Leading Indicator również nie napawa optymizmem.
  Myślę, że gracze globalni dostrzegli już recesję jakiś czas temu i teraz wykorzystają kumulację pozytywnych zdarzeń z US-China Deal do pozbycia się akcji na okres 4-6 miesięcy.
  Ot, taka moja teoria spiskowa i dość mało poważna.

  Pozdrawiam

 • karnakufo

  ARMAGEDON.

 • mac-erson

  Ppmalutku pierwsze L-ki 20% po 2151 zobaczymy. Banki dotarły do mojej linii wsparcia

 • arthec_s

  @animetal_slave
  Mam podobny oglad na USA. Stopy zrobia troche zamieszania na rynku dlugu. Popatrzmy na General Electric na przyklad. A w kolejce to nagonki jest kilku kandydatow. AT&T?

 • andrzej_stefaniak

  Połączona reakcja:

  acemarketu.com/?p=319802

 • karnakufo

  Patrząc na ten wykres to obecna panika zwłaszcza na bankach może być dobrą - tanią okazją do zakupów:
  www.bankfotek.pl/view/2128194

 • karnakufo

  PKOBP po ok.37.50 powinien dać zarobić.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2128195

 • mac-erson

  L-ki zamkięte 20 pkt. zarobione, zakładam, że obecnie robimy 4-kę wzrostową i potem ostatnia nóżka w dół w okolice 2130. Tam ustawiam się z L-kami na dłużej :)

 • mac-erson

  Co taka cisza... Odpoczynek weekendowy ;)

  Nie byłbym sobą gdybym nie poszukał odpowiedników zachowania WIG w historii.
  Znalazłem kilka podobnych przypadków zachowania no i wniosek: poniedziałek - wtorek korekta w górę. Środa - piątek dokończenie spadków. Dołek w 5 na 7 przypadków wychodzi właśnie w przyszły piątek za 5 sesji. Zobaczymy jak będzie tym razem :)

 • ml.36

  @WB
  "????"
  independenttrader.pl/afera-knf-jak-kupic-bank-za-zlotowke.html

 • tacx

  czym innym jest przejęcie banku który rzeczywiście sam się potyka o własne nogi, a czym innym jest celowe doprowadzenie regulacjami do tego, że bank się przewraca i w konsekwencji - nacjonalizacja. I tu jest problem. A jeśli w układance jest szef KNF i nbp to to ju nieciekawie wygląda i brzydko pachnie

 • b_53

  @WB

  Panie Wojtku, chyba wie Pan już wystarczająco dużo o rynkach, aby samodzielnie spróbować swych sił w inwestowaniu/tradingu. Instytucjonalne ograniczenia w inwestowaniu na własny rachunek już Pana nie obowiązują. Jeśli nie teraz, to kiedy ? Jeśli nie Pan, to kto ?

 • najlepszy-katolik

  "Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za duszę swoją?" Mt 16:26
  Celem życia zbawienie duszy.

 • red.007

  @najlepszy-katolik
  Jak najbardziej się zgadzam.
  Czy podobny post wyślesz do KNF ?
  Bo oni faktycznie chcą "pozyskać".
  My tutaj po prostu pracujemy i czasami za naszą pracę rynek wypłaci wynagrodzenie.

 • dociekliwy54

  @najlepszy-katolik
  Ten Twój nick jest trochę niepokojący.
  Czytając co nieco z Twojej strony widzę, że uważasz się za świętszego nie tylko od ostatniego, ale i kilku innych ostatnich papieży.
  Cnoty Boskie to Wiara, Nadzieja i Miłość.
  Ta ostatnia jest największa.

 • bialek.wojciech

  @tacx:
  "Trudno mi sobie wyobrazić sobie hossę na obligacjach skarbowych w naszym kraju w momencie gdy mamy na horyzoncie wyższe prognozy inflacyjne. To raczej sprzyjałoby WZ-tkom. Kłopot taki że widzimy co się dzieje jak duży bank zaczyna mieć kłopoty i ratuje się wyprzedażą tych papierów. Nie wiem czy wyjście poza Polskę nie byłoby dobrym wyjsciem w tej sytuacji . Tam znów zwijanie QE i narażanie się na strzał. Trudno bedzie chyba wykorzystać to spowolnienie gospodarcze"

  Toteż w powyższym tekście unikałem słowa "Polska" i używałem raz po raz słowa "globalny". Przypadek polskiego rynku obligacji wymagałby osobnej analizy.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Mocno sie dzieje na bankach juz nie tylko Czarneckiego widac jak swiat reaguje na pseodo koserwatystow zeby ni powiedziec ostrzej?"

  Jakieś dwa "układy" się mocno ścierają najwyraźniej. Mama za małą wiedzę, by naturę obu rozszyfrować.

  Od strony praktycznej: w powyższym tekście piszę, że w poprzednim cyklu (2012-2016) faza obligacyjna rozpoczęła się w lipcu 2015. Faza akcyjna rozpoczęła się wtedy w lutym (u nas styczniu) 2016, czyli 7 miesięcy roku później. Gdyby zakładać, ze globalna faza obligacyjna rozpoczęła się teraz (40 miesięcy po lipcu 2015, w listopadzie 2018; to oczywiście ryzykowane założenie), to faza akcyjna powinna - gdyby wszystko rozegrało się tak jak w poprzednim cyklu (kolejne ryzykowne założenie) rozpocząć się za 7 miesięcy czyli w czerwcu 2019. Pewnie będzie jakoś inaczej.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "PiS przegrało w dużych miastach bo oszukało frankowiczów. Może teraz naprawiają ten błąd i dlatego takie efekty na bankach?"

  Na Strefie Inwestorów można znaleźć ranking banków pod względem udziału kredytów frankowych w całości kredytów:

  strefainwestorow.pl/artykuly/dywidendy/20180618/kredyty-we-frankach-2018-banki

  Na pierwszym miejscy jest Millennium, potem Getin Bank i mBank (ponad 20 proc.), potem PKO BP, Handlowy i BGŻ (ponad 10 proc.).

  "Obecnie w Sejmie są cztery projekty ustaw dotyczące posiadaczy kredytów hipotecznych w szwajcarskiej walucie. Zajmuje się nimi specjalna podkomisja, którą kieruje poseł Tadeusz Cymański."

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc-dla-frankowiczow-kredyt-we-frankach,39,0,2413607.html

  "Zbigniew Ziobro chce odciążyć kredytobiorców przerzucając ryzyko na banki. Może to kosztować cały sektor miliardy złotych. Doniesieniom Dziennika Gazety Prawnej zaprzecza jednak Ministerstw Sprawidliwości."

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rewolucja-na-rynku-hipotecznym-ziobro,0,0,2421248.html

  Za skomplikowane dla mnie.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "faza akcyjna 17m-cy do czerwca 2017
  faza surowcowa7 m-cy do stycznia 2018
  faza gotowkowa 8 m-cy do wrzesnia 2018
  faza obligacyjna 17m-cy do lutego 2020."

  Pełny Kitchin 49 miesięcy? Trochę przydługo.

 • bialek.wojciech

  @arthec_s:
  "Mam podobny oglad na USA. Stopy zrobia troche zamieszania na rynku dlugu. Popatrzmy na General Electric na przyklad."

  Ładna "nieregularna płaska" w latach 2002-2016, teraz trwa fala C albo 3-cia:

  stooq.pl/q/?s=ge.us&c=mx&t=c&a=lg&b=0

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  ""????"
  independenttrader.pl/afera-knf-jak-kupic-bank-za-zlotowke.html "

  Co tam Rosjanie piszą, bo nie chciało mi się czytać?

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Panie Wojtku, chyba wie Pan już wystarczająco dużo o rynkach, aby samodzielnie spróbować swych sił w inwestowaniu/tradingu. Instytucjonalne ograniczenia w inwestowaniu na własny rachunek już Pana nie obowiązują. Jeśli nie teraz, to kiedy ? Jeśli nie Pan, to kto ?"

  To miłe, że się Pan interesuje.

 • bialek.wojciech

  @datik:
  ""od października br. do grudnia 2018."

  jest ciągle aktualne ? (oczywiście chodzi o podany przedział czasowy)"

  Tam jego błąd, za co przepraszam. Jeśli się Pan wczyta:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Ostatnia-faza-relatywnej-slabosci-rynkow.html

  ... to zobaczy Pan, że chodzi o przedział "październik br. do grudnia 2019", co oczywiście jest mało użyteczne z praktycznego punktu widzenia.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Na Pana miejscu odblokowałbym Fawkesa. Miałoby to charakter już chyba tylko symboliczny, bo wydaje mi się, że tym razem pożegnał się na serio. Zresztą pożegnał się z klasą. To mu się należy, bo wniósł na ten blog nie mało, a może nawet najwięcej."

  Niech najpierw trochę skruszeje. Ja panu Gadzi Język zawdzięczam podsunięcie mi Coryllusa, który szybko się stał moim ulubionym ludowym myślicielem. Ale rozumiem, że pan Gadzi Język reklamował go w powodu coryllusowego anty-brytyjskiego hyzia, który oczywiście pasuje Rosjanom jak najbardziej.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Gdzie Pan w pisie widzi konserwatyzm (poza sfera obyczajowa) przeciez to socjalisci (oby nie narodowi)."

  O ile to dobrze rozumiem, Amerykańscy neokonserwatyści to trockiści, którym z analiz ("baza determinuje nadbudowę") wyszło, że następnym globalnym hegemonem będzie USA a nie Rosja i się stosowanie przeorientowali na rzecz służby amerykańskiemu imperializmowi. Można by złośliwie ocenić, że z PiS-em jest podobnie. Z drugiej strony PiS wydaje się wywodzić genetycznie wywodzi się z PPS-Frakcja Rewolucyjna, która z "czerwonego tramwaju wysiadła na przystanku niepodległość" i jako Sanacja stała się relatywnie (w stosunku do innych odłamów socjalistów, którzy ewoluowali w stronę radzieckiego komunizmu) konserwatywna.

  Więc relatywny konserwatyzm i relatywny socjalizm jak najbardziej tutaj pasują.

  "Jak to sie dzieje ze ABW nachodzi ludzi o 6 rano tylko dlatego ze protestowali?A jak gosc wola lapowki to pozwalaja mu sie przyjsc do biura i byc tam 3 godziny, ciekawe co tam szukal mozna latwo sie domyslic?Dopiero poznym popoludniem wkraczaja sluzby,dobre.Moze Pan wyjasni jak to jest ze gospodarka pedzi jak lokomotywa (oby sie nie wykoleila) a gielda tego nie potwierdza?Przywolane tu Wegry i Lotwa i jeszcze pare krajow ktore dobrze sobie radza to ich gieldy to potwierdzaja, pokonaly szczyty 2007r.U nas szeroki rynek spada juz prawie 2lata indeks cenowy jest juz nizej niz w lutym 2009r ciekawe czy zatrzyma sie w dolku 2012r szanse sa male?Widac juz co dzieje sie cenami energi jak zostalo kilka czeboli panstwowych ?Jeszcze tylko przejac pare bankow za 1zl i bedzie dobrze?Ostatnio prezes PKN ujawnil ze ma 10000 indywidualnych inwestorow pytanie to gdzie sie podziala reszta z 200tys z pierwszej prywatyzacji?"

  Jak rozumiem PiS, to oni uważają, że są po pierwsze spadkobiercami elit przedrozbiorowych:

  minakowski.pl/wiesniackosc-pis-to-bujda/

  ... a po drugiej dziedzicami PPS-FR, która "wywalczyła Polsce niepodległość", więc to im należy się pełnia władzy w Polsce, możliwa tylko w warunkach upaństwowienia kluczowych segmentów gospodarki (koniecznego również z racji dysproporcji siły pomiędzy Polską a Niemcami i Rosją).

  W praktyce kończy się to "Karierą Nikodema Dyzmy" i to chyba w jeszcze gorszym wydaniu, bo jak tu nie widzę żadnej Gdyni i COP-u (chociaż ktoś powie, że 3 lata to za mało).

  Problemem jest system partyjny, który u nas się degeneruje to "sułtana otoczonego przez dwór eunuchów" jak PiS złośliwie określi Dorn (ale nie wiem, czy w PO Tuska było inaczej). Nawet jak sułtan jest dobry, to eunuchami nic nie zdziała.

  Z drugiej strony ja sobie definiuję kraje post-komunistyczne jako kraje, w których "psy" (czyli służby specjalne) zagryzły "pana" (czyli partię komunistyczną) - patrz model Platona z filozofami jako "pasterzami" i strażnikami jako "psami". Teraz zostały tylko "psy", które co prawda są inteligentnymi zwierzętami, ale są z natury służalcze, więc się nie nadają do panowania: albo znajdują innych panów (np. zagranicą) albo dziczeją do poziomu watahy agresywnych kundli.

  Aż dziw, że się w takich warunkach jakoś kolebiemy do przodu! Może u innych jest jeszcze gorzej?

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Gdzie Pan w pisie widzi konserwatyzm (poza sfera obyczajowa) przeciez to socjalisci (oby nie narodowi)."

  A poza tym dlaczego "oby nie narodowi". To lepsi są Pana zdaniem socjaliści anty-narodowi?

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Tutaj T.S. przedstawia jak z konta 10tys. zrobił prawie1KK w parę lat.
  Wszystkie zagrania opisane. Jednak jak widać system przez połowę czasu praktycznie nie działa. Może i Pan by takie malutkie konto upublicznił?
  To by było pasjonujące ;).

  investor.blox.pl/html

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Tutaj T.S. przedstawia jak z konta 10tys. zrobił prawie1KK w parę lat.
  Wszystkie zagrania opisane. Jednak jak widać system przez połowę czasu praktycznie nie działa. Może i Pan by takie malutkie konto upublicznił?
  To by było pasjonujące ;).

  investor.blox.pl/html"

  Czy jak dobrze widzę, że praktycznie całość zysków to lata 2007-2008? Czyli to było jedno zagranie na krótko?

 • swb1

  Tak sobie panie Wojciechu zaglądam na pańskiego bloga od czasu do czasu i widzę, że kilka rzeczy się zmieniło, ale pańska obsesja na punkcie ruskich trolli to wciąż stały element bloga. Chwile mnie to zastanowiło i wychodzi na to, ze najniebezpieczniejszym ruskim trollem jest pan sam. Jak się przyjrzeć pobieżnie geopolitycznej układance, to dość wyraźnie widać, że polską racją stanu są potężne Chiny, bo dopóki Chiny będą potężne Rosja nie zdecyduje się na żadną militarną operację w Europie. Analogicznie było w czasach I RP z Turcją. Dopóki Turcja Osmańska była imperium blokowała ekspansję Moskwy. Dopiero, jak Polacy skruszyli potęgą Turcji, Moskwa zyskała swobodę ekspansji i nijako w nagrodę za Wiedeń w sto lat później mogła dokonać rozbioru Polski. Obecne rządy w Polsce zawarły sojusz z USA, które toczy wojnę z Chinami. I kiedy już pomożemy USA skruszyć potęgę Chin, to za jakiś czas Rosja jako jedyna potęga w Azji będzie znów mogla nam się odwdzięczyć. Jakby nie patrzeć panie Wojciechu to amerykańskie trolle są zarazem najgroźniejszymi ruskimi trollami.

 • red.007

  @WB
  "Aż dziw, że się w takich warunkach jakoś kolebiemy do przodu! Może u innych jest jeszcze gorzej?"

  Kolebiemy się z dwóch powodów:
  1.Zdążyliśmy wejść do Unii zanim zaczął rządzić PiS w 2005.
  Strukturalna kroplówka unijna i kroplówka swobodnej emigracji zarobkowej.
  2.Postęp cywilizacyjny.

  Pytanie co będzie dalej?
  Dlatego zawsze mam w zanadrzu dwa terminy:
  1. Polska jako kraj-struktura polityczna.
  2.Polska jako Naród.

  Dawniej o chleb można było walczyć jedynie strajkiem,łącznie z rewolucją obalenia władzy,po prostu nie było innej alternatywy,byliśmy blokiem zamkniętym.
  Obecnie można zagłosować nogami wyjeżdżając za czymś więcej jak chleb,co oczywiście władzy się nie podoba i nakłada podatek od wyprowadzki.
  W obecnych czasach nikt na ulice nie wyjdzie w celu obalenia władzy,nie ma takiej potrzeby.Czytam nieraz komentarze kiedy Naród się obudzi,nie obudzi się.Naród ma alternatywę.Ideologia Narodu nie interesuje.Naród interesuje się tylko chlebem,obojętnie skąd ten chleb przyjdzie czy z Unii,czy z PiS-u 500+,ważne aby był.

 • ewiggin

  @wb
  "Aż dziw, że się w takich warunkach jakoś kolebiemy do przodu! "

  - No, Panie Wojtku... ja rozumiem, żeżyjemy w epoce pisowskiej postprawdy, antylogiki i pseudonaukowości wszelkiej maści antyszczepionkowców, ale tego rodzaju rozumowanie jakie Pan przedstawił, nie przystoi filozofowi.
  Chodzi mi o to, że tworzy Pan teorię o służbach - psach, a potem się dziwi, że rzeczywistość nie za bardzo odpowiada tej teorii. Prawidłowe rozumowanie powinno przebiegać odwrotnie tzn. fakt: od niemal 30 lat RP rozwija się w dość szybkim, stabilnym tempie- jest to mocna przeslanka na rzecz tezy, że służby - psy w RP wcale nie są tak rozpanoszone/nie mają za dużej władzy/nie mają zbyt wielkiego wpływu na rzeczywistość etc.


 • griot2222

  Dlaczego nie przebiliśmy szczytu. Bo OFE bardzo wysoko ten szczyt wyniosło. Myslę, ze gdyby poprzedni szczt z 2008 był bez dopalaczy to byłby już przekroczony.

 • griot2222

  stooq.pl/q/?s=^ipsa&d=20181116&c=mx&t=l&a=lg&r=wig+wig20 lubie porównywać chilijskie peso ipln do usdjak i indeksy w duzej cześci oparte na miedzi

 • griot2222

  Na miedzi i ofe www.google.pl/amp/s/businessinsider.com.pl/finanse/system-emerytalny-w-chile-analiza-for/kzkw2qx.amp

 • griot2222

  www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/23782/chilijski-system-emerytalny--watpliwy-wzor-do-nasladowania.html

 • griot2222

  www.google.pl/amp/s/businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/kopalnia-miedzi-kghm-sierra-gorda-w-chile/7q4ryv4.amp

 • mac-erson

  @red.007, dociekliwy54, karnakufo
  No to sobie dzisiaj poanalizowałem spółki indeksy porządnie
  Mam około 10 typów małych spółeczek, które powinny już w tym roku ładnie zarobić no ale napiszę o nich jak zakupię :)

  Co do indeksów to byłoby przemiło jakbyśmy spadli:
  WIG20 - 2050
  WIG - 53500
  MWIG40 - 3700
  WIG-banki - 6800-6900
  Wszędzie tam są grube linie wsparcia i dotknięcie ich i odbicie mogłoby być zaczynem do zmiany sentymentu na dłużej :)

  Super linia wsparcia jest też na PEKAO - 93zł i PKOBP- 35zł
  KGHM mógłby wówczas cofnąć się i przebadać lukę 87zł

  No to czekam i wchodzę ALL IN :)

 • red.007

  @mac-erson
  Dzięki za powyższy wpis,zaniepokoił mnie.
  Trochę beztrosko zacząłem patrzeć na KGH w związku z realizacją tego:
  www.bankfotek.pl/image/2127081
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  W zasadzie wybicie z TUK zostało zrealizowane i nie ma przeszkód aby się skorygował.
  Nie robiłbym nic ale w związku z Twoim wpisem przyjrzałem się strukturze wzrostu od końca października i możesz mieć rację ze spadkami na lukę.Jak zawsze interpretacja jest niejednoznaczna więc wziąłem pod uwagę najgorszy wariant z TUK w F5.
  bankfotek.pl/view/2128259
  Przy takiej interpretacji spadki mogą być spore po zakończeniu (5).
  Szkoda mi sprzedawać,zatem podnoszę stopa na razie na 89 i czekam co zrobi rynek.Jeśli będzie jeszcze rósł w ramach fali (5),to będę dyskretnie podnosił limit aktywacji zlecenia sprzedaży.Jeśli faktycznie będą spadki to sam się sprzeda i po korekcie odkup.

 • mac-erson

  @red.007
  Ja mam obecnie 25% akcji i 75% gotówki. Wśród portfela akcyjnego zostawiłem KGHM.
  Mój plan jest taki, że albo go sprzedam na początku tyg. w okolicach 92zł z myślą o odkupieniu 87-88zł albo już zostawię i nie będę kombinował. Myślę, że strategia sprzedaży po 89zł żeby może odkupić 2zł taniej nie wydaje mi się do końca sensowna zakładając, że spodziewamy się za miesiąc dwa KGHM powyżej 100zł (110-115).
  Zakładam, że obsuwa WIG-u będzie głównie za sprawą sektora bankowego.

 • leonr68

  Panie Wojciechu,
  Zejście kursu PEKAO poniżej 100zł w kontekście decyzji Morawieckiego o zakupie akcji PEKAO od Włochów za łączną kwotę 10,6 mld (123 zł za akcję) jest dla Morawieckiego upokarzające a wręcz "zaczyna pachnieć" zarzutami o rażącej niegospodarności po zmianie ekipy rządzącej. Jak pan ocenia możliwość poniedziałkowej interwencji i zakupu akcji PEKAO przez podmioty kontrolowane przez rząd?

 • ignac9

  "Panie Wojtku, chyba wie Pan już wystarczająco dużo o rynkach, aby samodzielnie spróbować swych sił w inwestowaniu/tradingu. Jeśli nie teraz, to kiedy ? Jeśli nie Pan, to kto ?"

  Przepraszam, że odpowiadam, ale poniższy aspekt, nigdy nie był poruszany
  na tym blogu!

  Pan Wojciech ma widocznie bardzo odmienny stosunek do powyższego.
  Należy sądzić, że pomimo, tych ostatnich zawodowych perturbacji, ma
  wystarczającą satysfakcję z osiągniętych wyników finansowych.
  Pogoń za kasą , może jest, domeną groszorobów na dorobku, których chciwość i
  strach nie zna granic, a przecież są jeszcze inne wartości życia, zwłaszcza że,
  nie będzie ono trwało wiecznie, a do wieczności/nieskończoności i tak
  pójdziemy boso. Tzw. święty spokój, może być wartością bezcenną!

 • red.007

  @mac-erson
  :)))
  No dobra,będzie jak będzie.
  Najśmieszniejsze,że ja widzę dojście na110-115 już w obecnym ruchu a dopiero potem zwała na 87.Jeśli tak się stanie napiszę skąd takie przypuszczenie.Tak czy siak jestem otwarty na oba scenariusze i się dostosuję.

 • wojm

  Obronne S ( 50% pozycji L ) na S&P500 otwierane 09.11 poniżej dołka z 08.11 zamknięte na stop profit 16.11 powyżej szczytu z 15.11 - zysk + 60 pkt. Strategiczne L otwierane 30.10 cały czas w grze, zgodnie z cyklem prezydenckim, stop poniżej dołka z 29.10. Cały czas szansa na oRGR.Jeśli w pon. spadną poniżej dołka z 16.11 to znów wejdą obronne S ( 50% pozycji L ).

 • wojm

  Ciekawa sytuacja zaczyna robić się na FW20. Dołki czerwcowo - lipcowe ( 2053-2055 ) stanowią bardzo ważne wsparcie wg mnie. Zamknięcie listopada poniżej tych dołków to zaproszenie do skorygowania całych wzrostów trwających od 01.2016. Widać to wyraźnie na wykresie miesięcznym kontynuacyjnym. Na dziennym cały czas jest otwarta luka 30.10-31.10.W pon. może być próba jej domknięcia. W strefie 2053-2085 warto szukać L ze stopem np.poniżej2050, zakładając, że wsparcie wytrzyma. Co będzie rynek pokaże.

 • b_53

  @ignac9
  Pan Wojciech ma widocznie bardzo odmienny stosunek do powyższego. Należy sądzić, że pomimo, tych ostatnich zawodowych perturbacji, ma wystarczającą satysfakcję z osiągniętych wyników finansowych. Pogoń za kasą , może jest, domeną groszorobów na dorobku, których chciwość i strach nie zna granic, a przecież są jeszcze inne wartości życia, zwłaszcza że, nie będzie ono trwało wiecznie, a do wieczności/nieskończoności i tak pójdziemy boso. Tzw. święty spokój, może być wartością bezcenną!

  OK, ale to trochę jakby pisać o seksie żyjąc w celibacie.

 • dociekliwy54

  @W.B.
  "Czy jak dobrze widzę, że praktycznie całość zysków to lata 2007-2008? Czyli to było jedno zagranie na krótko?".
  No trochę przesada. Do 2012 były zyski.
  Ponadto ten system nie trzymał, zdaje się, krótkiej istotnie ponad 1 mc.
  Wykres equity jest natomiast ostrzeżeniem, że nie istnieją idealne systemy mechaniczne i potrafią one często się wypalać.

 • mac-erson

  Wykres Sp500 - znalazłem ciekawe podobieństwo z przeszłości:

  URL lub SP500-analiza

  W 2005r. po wzroście SP500 zaczął budować lekko wzrostowy kanał, z którego poszło wybicie w górę na szczyty 2007.
  Wygląda podobnie do obecnie budowanej platformy (wówczas drugi dołek Sp500 pod koniec listopada powinien zatrzymać się powyżej dołka z 29.10

  Co ciekawe według tej analogii jesteśmy obecnie w maju 2005r. - no to ciekawe czasy przed nami :)

 • red.007

  @mac-erson
  "no to ciekawe czasy przed nami :) "
  To już jesteśmy w hossie i 2,5 roku hossy przed nami?
  Czy zły wniosek?

 • wojm

  @mac-erson
  @red.007
  Jest różnica między obecną sytuacją, a tą z 2005 - teraz jesteśmy w rejonie historycznych szczytów, a wówczas byliśmy poniżej szczytów z poprzedniej hossy.Cykl prezydencki powinien zaprowadzić nas na historyczny szczyt i tego scenariusza się trzymam.

 • mac-erson

  @ red.007
  "To już jesteśmy w hossie i 2,5 roku hossy przed nami?
  Czy zły wniosek? "

  No jesteśmy w hossie od 2016r. W prawdzie faza korekty 2004-2005 (tam pędząca) u nas 2018 (zwykła) się różni ale wniosek jest jeden w 2019-2020 misiom gacie pospadają bo nastąpi przyspieszenie zakończone hiperbolą (to co lubię).

  Popatrz sobie na miesięczny MACD podjeżdzamy od góry nad zerem.
  Porównując 4 analogie różniące się o podwójny Kitchin:
  1998, 2005, 2012, 2019
  2005 - najmocniejszy MACD, potem 2019 (czyli teraz) następnie 1998 i najsłabszy 2012.
  Porównanie do 2005r. jest też zasadne z zasady zmienności :)
  Nie mniej trzeba będzie być uważnym w okresie luty-kwiecień 2019r. bo tam jeszcze miśki dadzą znać o sobie.

 • red.007

  @mac-erson
  Yhyy.Tak pytam,bo nic o analogii z maja 2005 nie widziałem gdy miesiąc temu miałem takiego pomysła:
  bankfotek.pl/view/2126670
  Może coś z tego wyjdzie a o korekcie przed mocniejszym startem to ja wiem,tak być musi.

 • mac-erson

  @WB
  Zacząłem się przyglądać dużemu oRGR, który kształtuje się na naszym W20.
  Czy jest dopuszczalne, że jedno ramię jest dłuższe od drugiego.

  WIG20-oRGR

  Wówczas odpowiednikiem szczytu z 2018r. byłby szczyt z 2013r. a obecnie bylibyśmy na przełomie 2011-2012r. Wówczas za 4 miesiące nastąpiłby dynamiczny ruch na 2900pkt wybijający z formacji (czerwone linie).

 • andrzej_stefaniak

  Ocena bieżącej sytuacji na indeksie WIG20:

  acemarketu.com/?p=319961

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/Kanarek-nadal-martwy.html

 • red.007  ""red.007

  "red.007
  ...Na dziennym dojdziemy do dolnej linii flagi(sierpień-wrzesień) i odbijamy do góry.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  To będzie ostatni wzrost pary a zarazem korekta spadkowa na W20.
  Potem para łubu-dubu a W 20 poważniejsza północ.
  2018/11/07 18:03:51"

  Pierwsza część dość przyzwoicie wychodzi.
  2018/11/09 09:35:02""

  Druga część jest w realizacji,strefa 4,35-4,36 jest maksymalnym pułapem gdzie nastąpi mocny odwrót na parze oraz zakończenie korekcyjnego spadku na W20.
  Kurs pary nie musi dotrzeć do w/w poziomów i wówczas cała zabawa skończy się szybciej.Przed nami na dniach mocne wzrosty na W20 oraz umocnienie złotówki.

 • red.007

  red.007  ""red.007

  "red.007
  ...Na dziennym dojdziemy do dolnej linii flagi(sierpień-wrzesień) i odbijamy do góry.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  To będzie ostatni wzrost pary a zarazem korekta spadkowa na W20.
  Potem para łubu-dubu a W 20 poważniejsza północ.
  2018/11/07 18:03:51"

  Pierwsza część dość przyzwoicie wychodzi.
  2018/11/09 09:35:02""

  Druga część jest w realizacji,strefa 4,35-4,36 jest maksymalnym pułapem gdzie nastąpi mocny odwrót na parze oraz zakończenie korekcyjnego spadku na W20.
  Kurs pary nie musi dotrzeć do w/w poziomów i wówczas cała zabawa skończy się szybciej.Przed nami na dniach mocne wzrosty na W20 oraz umocnienie złotówki.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci