Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

W okresie listopad-maj nie ma nic specjalnego

bialek.wojciech

W zeszłym tygodniu zasugerowałem, że znacząca przewaga strategii sezonowej polegającej na kupnie WIG-u 20 w listopadzie i sprzedaży w maju jest iluzją wynikającą z sezonowości przydziału dywidend i z faktu, że te ostatnie nie są wliczone do wartości WIG-u 20 ("Iluzja sezonowości?"). Krótka historia WIG-u 20 Total Return (który uwzględnia wypłacane dywidendy), którą dysponuję, nie pozwalała na wiarygodną weryfikację tej hipotezy, więc postanowiłem ją przetestować na WIG-u.

Porównałem ze sobą wyniki 12 strategii kupujących WIG na pół roku: od tej, która kupowała na początku stycznia, do tej która to robiła na początku grudnia. W całej rozpoczętej w kwietniu 1991 historii tego indeksu najlepsza okazała się sezonowa strategia zakładająca kupno na początku grudnia i sprzedaż na początku czerwca, a najgorsza strategia odwrotna (kupno w czerwcu, sprzedaż w grudniu). 

 

201811281

 

Co prawda wynik tej najlepszej strategii był gorszy niż stopa zwrotu ze strategii "kup i trzymaj" w tym okresie, ale można by tego jakoś bronić wskazując na to, że w strategii sezonowej angażujemy kapitał tylko przez połowę czasu (chociaż z drugiej strony 2 razy do roku musimy zapłacić prowizje). 

Ponieważ, jak się okazało wcześniej optymalnym momentem na kupno WIG-u 20 jest pierwsza sesja po 19-tym listopada ("Remember, remember the 20th of November") a tu najlepszy wynika dała strategia kupująca WIG na początku grudnia, to można by sądzić, że hipoteza sezonowości krajowego rynku akcji znalazła jednak jakieś potwierdzenie. 

Ponieważ jednak szalone zmiany wartości WIG-u z pierwszych lat istnienia GPW (ponad 30-krotny wzrost wartości indeksu pomiędzy czerwcem 1992 a marcem 1994) mogły w nadmierny sposób wpływać na uzyskany wynik, postanowiłem powtórzyć to ćwiczenie pomijając pierwsze 3 lata historii WIG-u. Tu zwycięzcą okazała się strategia kupująca na początku listopada i sprzedająca na początku maja. Co więcej była w tym okresie nieco lepsza od WIG-u! Czyżby jednak rzeczywiście koniunktura na rynku akcji była systematycznie lepsza w okresie listopad-maj nie przez pozostałe pół roku?

 

 201811282

 

Niestety iluzja pryska, gdy przetestujemy tę listopadowo-majową strategię od 2003 roku. Okazuje się ona wyraźnie gorsza od WIG-u. W tym okresie najlepszą strategią jest kupno na początku marca i sprzedaż na koniec września. Łatwo zrozumieć, że wynika to z rewelacyjnych momentów na kupno akcji z marca 2003 i marca 2009. 

 

201811284

 

Czy strategię, która nie działała dobrze w okresie minionych 15 lat można uznać za interesującą? Chyba nie za bardzo, nawet gdyby się okazało, że działa ona (chociaż nie jakoś specjalnie rewelacyjnie) ale dopiero w okresach dłuższych niż 20-letnie. 

Dajmy jej jeszcze jedną szansę omijając specjalne przypadki lat 2003 i 2009 i zaczynając eksperyment od listopada 2009. 

 

2018112842

Nie ma tu chyba nic specjalnego - w okresie minionych 9 lat - najlepsza była strategia sezonowa oparta na zakupach lipcowych, drugie miejsce dały zakupy w październiku, trzecie - wrześniowe, czwarte - sierpniowe, a strategia "listopadowo-majowa" zajęła dopiero piąte miejsce będąc przy tym gorsza od WIG-u. 

Podsumowanie: moim zdaniem powyższe potwierdza wcześniejszą hipotezę iluzoryczności efektu sezonowego będącej skutkiem sezonowości przydziału dywidend. 

 

P.S. Jeśli ktoś myślał, że to ostateczny koniec tego tematu (przynajmniej do przełomu kwietnia i maja) to się pomylił. Pan mac-erson zadał pytanie o strategie sezonowe zakładające 3-miesięczne wejścia. Napiszę o tym pewnie w przyszłym tygodniu. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (21)

Dodaj komentarz
 • dociekliwy54

  @W.B.
  A ja uważam, że ten efekt majowo- listopadowy istnieje.
  Po pierwsze proszę zauważyć, że wyników inwestycyjnych nie porównuje się tylko krzywą kapitału, lecz należy zwrócić uwagę na obsunięcia. Obsunięcia są 2-3 razy mniejsze ( na oko), więc ta niewielka przewaga rocznej składanej stopy zwrotu (dająca już sporą przewagę końcową na equity ) z buy and hold musi być podzielona na 2-3. To trzymanie teoretycznie trochę lepsze tylko, że nikt nie utrzyma w 70% spadku. A jeśli ktoś jest chojrak, to może sobie 2/3 razy podlewarować strategię sezonową.
  W drugim rysunku ponadto mamy efekt "dobrego startu " dla B&H i to nakręca wynik. Gdybyśmy policzyli jakieś stabilniejsze estymatory, to by tego jednorazowego wyniku prawie nie było.

 • karnakufo

  Dołożyłem S na PKOBP po 40.95 - 40.99

 • karnakufo

  Wystopowane S pobrane po 2269.

 • andrzej_stefaniak

  Właśnie teraz zaczyna sie gra o rajd św. Mikołaja:

  acemarketu.com/?p=321696

 • mac-erson

  @karnakufo
  Ja dzisiaj zagrałem połową na L i właśnie odwróciłem to na S też po 2269
  Wyszła mi cała piątka wzrostowa w piątce. Teraz liczę na powrót na 2200 lub jakaś konsolidację wyżej w najgorszym wypadku.

 • karnakufo

  Dzisiaj dla mnie stratny dzień.

 • karnakufo

  @mac-erson
  Miałeś polować na dołek, a tu widać, że zagrałeś na odwrót.
  Dobra umiejętność przestawienia się, jak tak nie potrafię i tracę.

 • animetal_slave

  Nie jest to dobry scenariusz. Liczę na spadki na dax i sp500 przed g20. Inaczej nie będzie rajdu w przypadku dealu. Gpw oderwana od rzeczywistości. Daję big short po 2263

 • mac-erson

  @karnakufo
  Dzisiaj zagrałem pod piątkę w jedynce. Wuznaczyłem strefę oporu w okolicach 2270 I tam zamienilem pozycję. Na wejście na grudzień czekam na dużą dwójkę, która mam nadzieję rozwinie w najbliższych dniach.
  Generalnie akcje trzymam i nie sprzedaję bo dopiero ruszają. Jak widzę coś okazyjnego (np. Wczoraj kghm) to uzupełniam portfel.

 • red.007

  Powell w akcji?
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1d&t=c&a=ln&b=1
  Zobaczymy jeszcze zapiski o 20.oo


  "red.007
  ...Musi tak być dla nadejścia hossy.Ona przyjdzie jak złodziej nocą a nie wtedy gdy jej pozwolimy na przyjście.
  2018/11/26 12:37:58 "

  Może to obecna noc...
  Oczywiście z hossą to bym nie przesadzał ale wyjściu nad sierpień nie miałbym nic na przeciwko. :))

  Tak czy siak najważniejsze jest to:

  "red.007
  Z moich ciekawostek...
  Powoli kończymy korekcyjne spadki na giełdzie(dzień,dwa) a wskazuje mi to EUR/PLN,o czym kiedyś wspominałem.Kurs w obecnym swingu przebije linię prowadzoną po dołkach:sierpień/wrzesień/listopad.Spadki kursu będą spore a giełda spore wzrosty.
  Para po przebiciu linii może próbować re-testu od dołu ale specjalnie się tego nie spodziewam.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  2018/11/27 15:15:24 "

 • wykresy-gieldowe

  Uszanowanie Państwu,

  Zastanowić się można, czy zamiast cykliczności czysto sezonowej, nie lepiej rozważyć cykliczność między rynkiem akcji a surowcowym. Obecnie generalnie uważamy, że po 10 latach hossy, gospodarka powinna wejść w inflacyjną (surowcową) fazę wzrostu. Przejście na wzrost surowcowy, za sprawą rewolucji łupkowej w 2010 i 2014 roku, się nie materializuje. Teraz też się "nie udało".

  Można zadać pytanie typu: kupujemy akcje po załamaniu cen ropy z opóźnieniem X miesięcy i trzymamy się przez rok-dwa. Jaki X prowadzi do najwyższej stopy zwrotu.

  Przy okazji wpis o załamaniu cen ropy jako powrocie do prawie-bezinflacyjnego wzrostu gospodarczego: wykresygieldoweblog.wordpress.com/2018/11/25/zalamanie-cen-ropy-to-dobrze-czy-zle/

  Pozdrowienia
  Wykresy

 • sentinexxxxx

  @ Adrian Stefaniak
  Adrianie toż to z nieba nam spadłeś z tym wykresem.

 • wojm

  S&P500 - zakładam, że 23.11 był retest dołka z 29.10. Stop na strategiczne L pod cykl prezydencki, otwierane na close 30.10 został przesunięty poniżej dołka z 23.11. Jeśli zamkną się powyżej szczytu z 17.10, to stop zostanie przesunięty na break. Obronne S (50% pozycji L) dało zrobić 120,2 pkt (2 wejścia) - spełniło więc swoje zadanie. Ewentualna strata na L nie będzie już duża. Przed nami pierwsza przeszkoda czyli średnia dzienna EMA 200 ( rejon 2750 ). DJ dziś zdecydowanie przebił dzienną EMA 200.
  Wg mnie najważniejszy opór na S&P500 ( wykres dzienny ) to strefa utworzona przez szczyty z 17.10 i 08.11( rejon 2820 ).

  Przypomnę, że GS zakłada zamknięcie roku 2018 na 2850.

 • equinox1976

  Fed mięknie czy to tylko 'mouse trap'podłożony pod choinką? Dziś będzie pewnie rajd na GPW, ale nieliczni sobie tylko zadają pytanie co znaczy 'just below the neutral level'. Czy przypadkiem ten neutralny level nie jest dla Fedu gdzieś w okolicach bliższych 3% niż 2.5? Coś mi się wydaje ze to za wcześnie na odtrąbienie odwrotu i kapitulacji zwłaszcza że nie widać jakiegoś wycofu na amerykańskim rynku pracy który bedzie raczej uklepywał denko na wskaźnikach bezrobocia - może nawet jeszcze z tendencją minimalnie spadkową. Zobaczymy co dziś FOMC powie i czy przypadkiem nie wyprostuje byczych kręgosłupów a Trump po szczycie g20 je złamie.
  Macie jakieś przemyślenia w tym temacie?

 • mac-erson

  Najmniejszy wymiar kary czyli zamknięcie S-ek z 6 punktową stratą :)
  Nie to już ostatnia moją proba grania przeciw trendowi tylko L-ki lub z boku do połowy stycznia.

 • andrzej_stefaniak

  Ważna luka hossy i nowa faza gry na rajd św. Mikołaja.

  acemarketu.com/?p=321846

 • kpdwiejak

  das ist hossa

 • konsultant121

  "Byki i miśki". Twórczość własna.

  Hossa idzie hossa idzie,
  misiek w kupie, misiek w misie.
  Mięso z miśka jest na stole,
  byk go goni za stodołę,
  Miski miśki nie czas dla was
  bo korekta to jest dla nas
  aby misiek kiedyś wstał
  by dolara podniósł nam.

 • bartalsi

  @WB

  Czyli w tym roku nie radzi Pan kupować w list i sprzedwać w maju?

 • smiley

  @bartalsi
  Czyli w tym roku nie radzi Pan kupować w list i sprzedwać w maju?

  Już chyba była taka sugestia podana na blogu:)
  Podsumowanie w wpisie: wojciechbialek.blox.pl/2018/11/Iluzja-sezonowosci.html

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/TrumpTruman.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci