Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Ropa versus gaz jak w grudniu 2000

bialek.wojciech

Gwałtowność ostatnich ruchów na cenach ropy naftowej (WTI) i gazu naturalnego (Henry Hub) sugeruje, że nie mamy tu do czynienia ze zjawiskiem o czysto fundamentalnym charakterze (zmiany popytu na oba surowce; chociaż ten aspekt też wystąpił), ale że jacyś duzi gracze aktywni na rynku surowców energetycznych zostali złapani przez rynek w pułapkę, z której się gwałtownie próbowali w ostatnich tygodniach wydostać. Już kilka dni temu pojawiły się zresztą informacje o bankructwie jednej z firm zajmującej się wystawianiem opcji na rynku gazu (jeszcze kilka tygodni temu zmienność na nim była najniższa od początku lat 90-tych). Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z klasycznym "short squeeze". 

Dramatyczny rozjazd pomiędzy cenami ropy i gazu w ostatnim okresie spowodował spadek wartości współczynnika korelacji pomiędzy cenami ropy i gazy w okresie miesiąca do poniżej -0,9. Coś takiego zdarza się zaledwie po raz 5-ty w okresie od początku lat 90-tych. 

 

201811261gazropa

 

Oczywiście analogie z sygnałami z listopada 1999 oraz stycznia 2006 są niezbyt interesujące, bo wtedy skrajnie silna ujemna korelacja pojawiała się wtedy podczas wzrostów cen ropy i spadków cen gazu czyli odwrotnie niż obecnie. Jeśli dodamy jedno kryterium - przekraczającą 30 pkt. proc. przewagę miesięcznej zmiany ceny gazu na takąż zmianą ceny ropy - to zostanie nam już tylko jeden historyczny precedens dla obecnej sytuacji - grudzień 2000.

 

201811262gazropa

 

Oczywiście ten rezultat skojarzył mi się z komentarzami sprzed kilku tygodni: "Zaplanujmy przyszłość DAX-a", "S&P 500 jak w październiku 2000". 

Preferencja dla analogii pomiędzy obecną sytuacją a tą z końca 2000 roku wynikająca z mojej oceny obecnej pozycji rynków w ramach cyklu  Kuznetsa prowadziła ostatnio na rynku ropy do błędnych wniosków krótkoterminowych, bo jakkolwiek sugerowała spadek ceny ropy naftowej w okolice poziomu 50 dolarów, to jednak w ciągu następnych 10 miesięcy a nie 3 tygodni, a na krótką metę podpowiadała korekcyjne odbicie, które nie nastąpiło ("Projekcja dla ceny ropy naftowej"). 

Teraz analogia z grudniu 2000 powraca w analizie zachowania ropy i gazu. Przypominając o ryzyku opierania krótkoterminowych spekulacji o średnioterminowe projekcje (i to jak w tym przypadku bazujące na pojedynczej analogii historycznej) przedstawiam ponownie hipotetyczne ścieżki ceny ropy (WTI) i gazu (Henry Hub) bazujące na założeniu, że rynki nadal będą się zachowywały w sposób podobny do tego sprzed ok. 18 lat. 

 

 201811263gazropa

 

Jak widać za wtedy przewaga siły gazu nad ropą zdołała utrzymać się jeszcze przez następne dwa tygodnie, a później  cena gazu podążyła za ropą doświadczając w ciągu następnych 3 kwartałów jednego z największych krachów w historii (ok. -80 proc.). Nie sądzę, by obecnie stało się podobnie, bo trzymam się wersji, że w obecnym cyklu jednak nie dojdzie w gospodarce USA do gospodarczej recesji (inaczej niż w 2001 roku), ale oczywiście sugestię, że rynek gazu niebawem zacznie słabnąć w ślad za ropą traktuję poważnie. 

Podsumowanie: 1) cena ropy naftowej nadspodziewanie szybko osiągnęła średnioterminowe cele wynikające z przedstawianych tu wcześniej historycznych analogii; 2) równie niska jak ostatnio korelacja pomiędzy zachowaniem cen ropy i gazu przy silnym spadku ceny ropy i silnym wzrośnie ceny gazu w przeszłości zdarzyła się jedynie raz - w grudniu 2000. Ta analogia sugeruje, że za ok. 2 tygodnie okres przewagi gazu nad ropą powinien się zakończyć i ceny gazu powinny podążyć na południe w ślad za ceną ropy, a końca cyklicznej bessy na rynku surowców energetycznych można oczekiwać za 10-14 miesięcy. 

 

 

Komentarze (36)

Dodaj komentarz
 • red.007


  red.007
  @dociekliwy54
  Mnie to nie przeszkadza.Natomiast jako amator i marzyciel,od 5 października byłem zwolennikiem wyjścia nad sierpień.
  www.bankfotek.pl/image/2126189
  Po wyrysowaniu TUK w C moje założenie jest pewnością.
  Jedyna dyskusja na przyszłość,to głębokość przyszłej korekty.
  U Ciebie jest to poziom czerwca.U mnie ze względu na sekwencję zakończenia TUK-iem fali C,która kończy całość spadków od stycznia jako ABC,
  www.bankfotek.pl/image/2127429
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  przyszła korekta nie powinna zejść poniżej października i zostanie zakwalifikowana jako fala 2 wzrostów od października.

 • karnakufo

  Dzisiaj była okazja na dobranie dobrych S u nas.

 • dociekliwy54

  @red.007
  Twój model zazębia się czasowo z moim.
  Najistotniejszą różnicą w długim terminie jest to, że Ty uważasz korektę za zakończoną, ja uważam, że nadal jesteśmy w złożonej korekcie a proces uklepywania dna potrwa co najmniej do przedwiośnia. Rynek pokaże kto miał rację, ale już nie w tym roku.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Nie chodzi o żadne racje.Konieczne jest Twoje myślenie,konieczne jest moje myślenie,konieczne jest myślenie o obecnych wzrostach jako o korekcie bessy.Musi tak być dla nadejścia hossy.Ona przyjdzie jak złodziej nocą a nie wtedy gdy jej pozwolimy na przyjście.

 • dociekliwy54

  red.007
  Lubię Twoje wpisy :).

 • animetal_slave

  Podobnie jak karnakufo, również jestem na S-kach na wig20. Mam wrażenie, że wig20 przy niskim wolumenie wybił ponad 2200 jako ruch wyprzedzający zachowanie DAX oraz SP500.
  Moje podstawowe założenie krótkoterminowe to takie, że w okolicach środy powinno jeszcze być nerwowo i będzie to okazja do zamknięcia krótkich pozycji, oraz otworzenia długich. Interesuje mnie zwłaszcza DAX.
  Moje podstawowe założenie średnioterminowe jest takie, że w okolicach połowy stycznia zobaczymy niemały zjazd na światowych giełdach i będą to okolice końca bessy.
  Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że wkraczamy w najciekawszy okres - wykończenia fal B na wielu rynkach, w tym surowcach, które szybko się zakończą i nastąpią finalne fale C. Wielu graczy może uznać rajd świętego mikołaja za początek hossy i zostać z longami na okres największych spadków. Jednocześnie Ci, co już teraz, mając potwierdzenie bessy, grają tylko na Ski, również zostaną wybici z pozycji, gdyż - zgodnie z tym co mi się wydaje - czeka nas mocne kilka tygodni.

  Napiszę więcej koło piątku, pod warunkiem, że zobaczymy jeszcze DAX oraz Sp500 2-3% poniżej dzisiejszych zamknięć. Wtedy idea rajdu św. Mikołaja będzie bardzo realistyczna.

  Panie Wojciechu, pytanie: Sugerowany koniec cyklu 40-tygodniowego przypada na środek lutego, zgodnie z Pana ostatnim wpisem: wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Bo-to-juz-za-4-miesiace-i-jeden-dzien.html

  Dax zaliczył dołek cyklu 20-tygodniowego w zeszłym tygodniu (lub w tym). Kolejny dołek powinien być zatem na początku kwietnia.
  Czy to jest możliwe? Czy taka rozbieżność nie sugeruje, że faktyczne zakończenie bessy na GPW będzie się zbiegać z DAXem?

  Bardzo dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

 • ml.36

  @animetal_slave
  Wklejam IMO, ciekawe wykresy od M.Bączkowskiego:
  comparic.pl/wp-content/uploads/2018/11/DAX-D1-Volumen-23.11.2018.png
  comparic.pl/wp-content/uploads/2018/11/DAX-Profil-Wolumenowy-IV-kwarta%C5%82.png
  W sumie pokrywa się to, z założeniem październikowego dołka cyklu "jak go zwał
  tak go zwał" na DAX.
  Strefa 11600-11900 będzie dużym wyzwaniem dla byków.
  Rozliczenie grudnia IMO poniżej 11000. Jak będzie czas pokaże

 • dociekliwy54

  @All
  www.bankfotek.pl/view/2128555
  Szybka transformata Fourier'a dopasowuje najlepsza sinusoidę do wykresu metodą najmniejszych kwadratów.
  Jeżeli pominiemy fakt, że dołki mogą być przed lub po przesileniu sinusoidy a policzymy tylko dni odchylenia kalendarzowego za ost. 4 cykle, to mamy 80+113+76+85=354. Średnio 354/4=88,5 dnia.
  Przyjmijmy (niestety bez większych podstaw statystycznych), że:
  1/ te 88,5 dnia to odchylenie standardowe.
  2/Zakrzywienia sinusoidy należy się spodziewać za 44 dni czyli ok. 9 stycznia 2019.
  Można postawić hipotezę, że prawdopodobieństwo wystąpienia minimum od -88,5 do +88,5 dnia od 9 stycznia wynosi 67% a od -177 do +177 dni od 9 stycznia 95%.

 • karnakufo

  I po hossie. :)

 • karnakufo

  Zysk trzeba szanować S oddane po 2213, może uda się odebrać wyżej.

 • karnakufo

  Jak widać za wcześnie.

 • mac-erson

  @karnakufo
  Moim zdaniem zbliżamy się na intra do końca fali A, lekkie pociągnięcie na koniec dnia i jutro dokończenie korekty C.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Ale możemy być jeszcze w fali 4 w 1 w 3.

 • karnakufo

  Powróciłem na S wyżej.

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  No fakt:)
  Tego nie wziąłem pod uwagę. Wówczas to już koniec korekty

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  W przypadku wariantu fali 4 konsolidacja w przedziale 2170-2270 rozciąganie się na kolejny tydzień- dobrze myślę?

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  W przypadku wariantu fali 4 konsolidacja w przedziale 2170-2270 rozciąganie się na kolejny tydzień- dobrze myślę?

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Chodzi mi tylko o to, że dwie ostatnie sesje mogą być kompletną czwórką w jedynce.
  Jutrzejszy wzrost może być większy.

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  Wówczas jutro rozpoczelibysmy piątek wzrostową, do okolic 2260-2270 I potem korekta całej jedynki z powrotem poniżej 2200. Tak by to wychodziło jeśli dobrze rozumuję. A 3ka przelamujaca szczyt dopiero by ruszyła w przyszłym tygodniu.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  No właśnie, może coś takiego...

 • karnakufo

  Wg mnie nie będzie takiej hossy, o której piszecie.

 • wojm

  S&P500 - stop na S obronne ( 50% pozycji L) otwierane poniżej dołka z 16.11 zamknięty dziś powyżej szczytu z 23.11 - zysk + 60,2 pkt ( poprzednie S + 60 ). Strategiczne L pod cykl prezydencki cały czas w grze.
  Wg mnie najważniejszy opór na S&P500 ( wykres dzienny ) to strefa utworzona przez szczyty z 17.10 i 08.11( rejon 2820 ).Wcześniej jest jeszcze średnia EMA200.

 • bialek.wojciech

  @animetal_slave:
  "Panie Wojciechu, pytanie: Sugerowany koniec cyklu 40-tygodniowego przypada na środek lutego, zgodnie z Pana ostatnim wpisem: wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Bo-to-juz-za-4-miesiace-i-jeden-dzien.html"

  To orientacyjny termin dołka cyklu Kitchina (40 miesięcznego) nie cyklu 40-tygodniowego. Poza tym to jest termin wyznaczony przez pierwszy dołek tego cyklu z kwietnia 1992, więc po 26 latach ten "zegar" ma prawa się trochę rozregulować.

  "Dax zaliczył dołek cyklu 20-tygodniowego w zeszłym tygodniu (lub w tym). Kolejny dołek powinien być zatem na początku kwietnia.
  Czy to jest możliwe? Czy taka rozbieżność nie sugeruje, że faktyczne zakończenie bessy na GPW będzie się zbiegać z DAXem?"

  Zakładam, że ostatni dołek cyklu 40-tygodniowego był pod koniec czerwca, a wiec następny powinien być w okolicach kwietnia. Sądzę, że krótkoterminowe cykle (w tym przypadku 40- i 20-tygodniowe) są ważniejsze przy próbach precyzyjnego wyznaczenia terminu dołka.

  Ale tak bardzo bym się tym nie przejmował, bo np. w poprzednim Kitchinie (maj/czerwiec 2012 - styczeń 2016) ostatni cykl 40-tygodniowy trwał aż 12 miesięcy od stycznia 2015 do stycznia 2016. Porównując obecny cykl Kitchina z poprzednim to szczyt WIG-u ze stycznia 2018 odpowiada ortodoksyjnemu szczytowi hossy z września 2014 (dokładnie 40 miesięcy wcześniej), szczyt z końca sierpnia 2018 to odpowiednik szczytu fali B (niereguralnej) z maja 2015 (na WIG-u 20 był w kwietniu 2015 czyli znowu 40 miesięcy różnicy w stosunku do sierpnia 2018). No to teraz mamy okolice lipca 2015. I trzeba bardzo uważać, bo wtedy ostatni cykl 40-tygodniowy w ówczesnym Kitchinie okazał się bardzo słaby - faza wzrostowa właściwie nie wystąpiła. Oczywiście teraz może - a nawet powinno z racji reguły zmienności - być inaczej.

  Ale gdyby się trzymać równań styczeń 2018=wrzesień 2014 i sierpień 2018 = kwiecień/maj 2015, to otrzymujemy równania styczeń 2016 (czyli dołek w Polsce)=maj 2019 oraz styczeń 2016=kwiecień/maj 2019. Ale w 2016 roku dołek na rozwiniętych rynkach był dopiero w lutym, więc w tej analogii to się przeciąga nawet do maja/czerwca 2019. • bialek.wojciech

  Ale chyba nie należy się za bardzo inspirować poprzednim cyklem ("reguła zmienności").

  Jeśli się cofniemy o 2 cykle to mamy równania:

  styczeń 2018=kwiecień 2011 (różnica 81 miesięcy),
  czerwiec 2018=wrzesień 2011 (81 miesięcy różnicy),
  sierpień 2018=październik 2011 (82 miesiące różnicy) i
  październik 2018=grudzień 2011 (82 miesiące różnicy)

  Czyli teraz mamy styczeń 2012. Wtedy szczyt na WIG-u 20 był w lutym 2012, a na WIG-u w marcu 2012, a dołki bessy (apogeum eurogeddonicznych lęków) w maju 2012 (WIG-20) i w czerwcu 2012 (WIG). Co daje nam równanie:

  maj/czerwiec 2012=marzec/kwiecień 2019.

  Kwiecień się powtórzył w obu oszacowaniach.

 • animetal_slave

  Bardzo dziękuję!

 • mac-erson

  Nie wiem czy zauważyliście ale od pewnego czasu Polska wyprzedza rynki zachodnie o kilka dni.

 • karnakufo

  Dzisiaj spadków cd.

 • mac-erson

  @red.007
  Odkupilem KGHM 87.20
  5zl niżej manewr się powiódł:)
  Zobaczymy czy obroni lukę 86.80.

 • karnakufo

  S oddane po 2206

 • red.007

  @mac-erson
  Zupełnie przyzwoicie.
  Faktycznie może jeszcze trochę pocisnąć.
  Jak dla mnie może to być końcówka trzeciej fali w C lub jak kto woli Y.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=1m&t=l&a=ln&b=1

 • red.007

  @mac-erson
  Z moich ciekawostek,to kurs powinien odbić się od linii(może odbić wcześniej) poprowadzonej po szczytach styczeń/lipiec.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Jest to dawna koncepcja,która dała mi ochotę na KGH.
  Na malunku górna linia(jak wyżej) została wybita,wszystko co się obecnie dzieje,jest re-testem tej linii od góry.Zbliża się czas mocnego odbicia kursu w górę.
  bankfotek.pl/view/2126670
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=3y&t=l&a=ln&b=1

 • mac-erson

  Farm51 mnie lubi K 20.50 i następne kółeczko poproszę :)

 • mac-erson

  @red.007
  Na razie KGHM książkowo młotek na luce. Zwiększyłem pozycję po 88.1
  Myślę że to będzie hit grudnia :)

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/Primum-non-nocere.html

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  Oba warianty na razie w grze. Zarówno 5tka jak i fala B :)

 • kpdwiejak

  delikatny throwback

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci