Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

EUR/USD najniżej od 17 miesięcy

bialek.wojciech

W poniedziałek kurs EUR/USD zanurkował ostro poniżej poziomu sierpniowego dołka i znalazł się na najniższym poziomie od czerwca 2017. Jest to zachowanie generalnie zgodne z przebiegiem projekcji kurs EUR/USD, którą przedstawiłem w tym miejscu w maju ("Wzrostowa faza cyklu na dolarze potwierdzona"). Ówczesna projekcja wraz z uaktualnionym kursem tej pary poniżej. 

 

201811131EURUSDprojekcja

 

Gdyby tę projekcję nadal traktować poważnie, to można by oczekiwać utrzymania się siły dolara względem euro do okolic lutego przyszłego roku (ale drugi równorzędny dołek wypada rok później czyli w okolicach lutego 2020). 

Ponieważ jednak projekcja ta jest wynikiem uśrednienia zachowania kursu EUR/USD z 10 ostatnich cykli Kitchina, to jest ona bardzo "spłaszczona", co sugeruje, by niespecjalnie sugerować się jej wartościami. W rzeczywistości większość z ruchów EUR/USD w poszczególnych cyklach była bardziej dynamiczna i być może tak będzie również w obecnym cyklu. 

Jednym z narzędzi, którymi się można posługiwać przy ocenie perspektyw dolara względem euro są różnice pomiędzy rentownością obligacji skarbowych USA a rentownościami krajów tworzących strefę euro. Widać to na poniższym obrazku, gdzie obok wykresu kursu EUR/USD umieściłem - na odwróconej osi - wykres różnicy pomiędzy rentownością amerykańskich i niemieckich 10-latek. 

 

201811132EURUSDspread

 

"Na oko" widać, że zależność istnieje: rosnącej wartości tego spreadu (rentowność amerykańskich papierów coraz wyższa w stosunku do rentowności niemieckich obligacji) generalnie towarzyszyło umacnianie się dolara (spadek EUR/USD) i odwrotnie. Nie jest to jednak zależność silna: wartość współczynnika korelacji wynosi w okresie od 1980 roku -0,58. 

Jak widać na powyższym obrazku obecnie różnica pomiędzy rentownością amerykańskich i niemieckich 10-latek wynosi aż 2,8 pkt. proc. Ostatni raz z tak dużą rozbieżnością pomiędzy wysokością długoterminowych rynkowych stóp procentowych w USA i Niemczech mieliśmy do czynienia w latach 1979-1988. 

Gdy ten spread na 10-latkach był tak wysoki jak obecnie lub wyższy począwszy od listopada 1979, dolar się bardzo silnie umacniał aż do lutego 1985 roku, kiedy to oczekiwania związane z zawartym ostatecznie we wrześniu 1985 porozumieniu z Hotelu Plaza, przełożyły się na gwałtowną zmianę trendu. 

Oczywiście różnica w wysokości długoterminowych rynkowych stóp procentowych nie jest jedynym czynnikiem pozwalającym wyjaśniać zachowanie kursu walutowego, a być może nie jest nawet czynnikiem najważniejszym. Z drugiej strony z pewnością taka największa od ponad 30 lat przewaga rentowności papierów rządu USA nad tymi emitowanymi przez Niemcy stanowi argument za dalszą aprecjacją dolara. 

Podsumowując: 1) stara projekcja kursu EUR/USD oparta na uśrednionym przebiegu cyklu Kitchina na dolarze sugeruje utrzymanie się relatywnej siły amerykańskiej waluty względem euro do okolic lutego przyszłego roku. 2) cały czas rosnąca i obecnie największa od ponad 30 lat różnica pomiędzy rentownością 10-latek rządów USA i Niemiec może być traktowana jako argument za dalszą aprecjacją dolara. 

 

Komentarze (41)

Dodaj komentarz
 • andrzej_stefaniak

  Wielki oRGR na ważnej parze na Forex:

  acemarketu.com/?p=318862

 • 1kurka_wodna1

  chyba jeszcze poczekam z wymianą dolarów

 • bartalsi

  @WB

  Wiedziałem że ta cisza jest złowroga, okazało się że Pan wpis o wzrostach dolara majstrował.

 • red.007

  Cisza przed burzą.
  "red.007
  Myślę,że przyspieszenie wzrostów W20,KGH,miedzi nastąpi po zakończeniu sekwencji dolara:
  bankfotek.pl/view/2127234
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  2018/10/29 14:24:38"

  Wyrysował jeszcze nową 4 i 5.
  Wersje są już tylko dwie,obie spadkowe:
  1.Spadamy już,jako piątka załamana w C.
  2.Wzrastamy lekko wykańczając 5 w C.
  bankfotek.pl/view/2128043
  Wzrosty od stycznia,jeszcze raz to powtórzę, są tylko korektą ABC spadków od grudnia 2016.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Ta korekta powoli się już kończy,czy się to niektórym podoba,czy nie podoba.
  Przed nami solidne spadki dolara.

 • mac-erson

  Skupione l-ki po 2211 :):)
  Teraz czekamy dwa dni na dalej B

 • red.007

  stooq.pl/mol/?id=7275
  " Niestety w dostępnych newsach nie sposób znaleźć informacji, które uzasadniałyby ten ruch."

  Pan Jacek po prostu nie czyta moich postów. :))))

  "red.007
  "Wypłoszenie byków? Żarty.
  W nowym tygodniu na KGH katapulta,zapinam pasy.
  Aha,zapomniałbym napisać,w którą stronę kurs będzie się katapultował-ja wiem. :)))))
  www.bankfotek.pl/view/2127081
  "Jeżeli trójkąt ukośny fali 5 nie wychodzi poza koniec fali 3,oczekuj szybkiego i ostrego zwrotu."
  "Trójkąt ukośny w fali 5 zwiastuje radykalne odwrócenie trendu."
  2018/10/26 18:20:1"

 • bartalsi

  red.007

  Wow, gratulacje :).

 • red.007

  @bartalsi
  Dziękuję,to był tylko wstęp,prawdziwy ruch nastąpi po zakończeniu korekty na W20 i zakończeniu korekty dolara.

 • bartalsi

  @red.007

  "Wersje są już tylko dwie,obie spadkowe:
  1.Spadamy już,jako piątka załamana w C.
  2.Wzrastamy lekko wykańczając 5 w C. "

  Moje zapatrywanie to coś w deseń opcji 2, liczę że jeszcze podciągnie parę punktów. Potem myślałem żeby ewentualnie odkupić niżej (jak nisko zależy od sytuacji) - nie mam jeszcze opinii nt tego czy to już koniec jeśli chodzi o wzrosty dolara w dłuższym terminie.

 • red.007

  @bartalsi
  No cóż ja mogę,Twoja sprawa,życzę powodzenia.
  I tak,że rozważasz sprzedaż,co tutaj na Blogu jest ewenementem,wśród braci dolarowej.
  Mogę jedynie,patrząc na wykres,podzielić się myślą.
  bankfotek.pl/view/2128043
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Jeżeli przetrzymasz obecne spadki,to może być szansa na jeszcze jeden wzrost.Wynika to z rozumienia fali 4,która powinna być falą płaską a więc obecny spadek dochodzi do początku fali 4 i robimy wzrostową 5 kończącą falę C.Jest to wariant optymistyczny.Ja nie mam dolara i nie jestem emocjonalnie w temat zaangażowany.Ta zabawa może trwać nawet do grudniowego FED.Niezależnie od decyzji spadki po ABC nastąpią.

 • bartalsi

  Ropa tanieje, surowce tanieją a dolar spada. Ktoś tu blefuje. Zobaczymy które z powyższych pierwsze wymięknie i będziemy działać.

 • red.007

  @bartalsi
  Dodam jeszcze,że gdyby Cię falki nie interesowały,to mamy do czynienia z zygzakiem załamanym gdzie 38,2% A < C < 61,8% A.
  Obecnie zniesienie przekroczyło 38,2%.

 • equinox1976

  "Ropa tanieje, surowce tanieją a dolar spada. Ktoś tu blefuje. Zobaczymy które z powyższych pierwsze wymięknie i będziemy działać."

  proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale dolar ostatnimi czasy przestał być już tak mocno odwrotnie skorelowany z ropą z prostej przyczyny. Łupki i fakt że USA stały się bodaj największym producentem ropy na swiecie.

 • mirek1234

  Panie Wojciechu niestety dwie koncepcje upadły - KGHM i ropa. Szkoda bo postawiłem na takie scenariusze. Nie wierze już w spadki KGHM o ropie nie ma co pisać.

 • armithrone.online

  Cieszy mnie to zwątpienie w WTI. L zapiete

 • dociekliwy54

  @mirek1234
  Swoje pieniądze stawia się na swoje analizy.

 • konsultant121

  Jak łatwo niektórzy zmieniają zdanie. Najpierw widzieli DX.F na 120 a teraz jedynie korektę abc na EURUSD. Było 2.85 na USDPLN a teraz ile? 1.73?

 • konsultant121

  Oj tankować przyjdzie tanio

 • red.007

  "Tak krawiec kraje,jak materii staje."
  "Tak inwestor inwestuje jak mu wykres rysuje."
  "Słuchaj amatora i marzyciela i pozbądź się ziela."
  Dwa nowe przysłowia wymyśliłem.

 • dociekliwy54

  @red.007
  Pewnie w tym tygodniu się wyjaśni, jaką formę przyjmą wzrosty?

 • red.007

  @dociekliwy54
  Możliwe ale raczej jeszcze trochę porysuje,jeśli dwójka to może nie tak długo jak czwórka ale zazwyczaj to dłużej trwa jak rysowanie wzrostu poprzedzającego korektę.Na siłę 38,2% zrobiło.Co by nie powiedzieć Ameryka strasznie kapryśna.

 • mac-erson

  red.007
  Moja koncepcja na dolara jest troszeczkę inna (mam w lutym planowany duży zakup z Chin i dlatego też się zastanawiam nad zabezpieczeniem tego zakupu dolarowego L-kami jak spadnie do 3.7 bo po tym kursie by mi pasował zakup).

  Też uważam, że robimy na dolarze korektę abc, tylko moim zdaniem teraz będziemy dopiero kończyli 1-kę w c. Potem do Świąt giełdy idą w górę a dolar robi dwójkę (spadek na 3.7) i następnie do wiosny giełdy spadają a dolar leci w kierunku 4zł (3,4,5). Od marca 2019r. na EM hossa a dolar nurkuje (duże C). • mac-erson

  @red.007
  A , że Ameryka kapryśna. Dla nas tym lepiej, że oddali wzrosty z popołudnia będzie miejsce na falkę B naszej korekty jutro.

 • karnakufo

  Bez wyjścia KGHM nad opór hossy nie będzie ===> obserwujemy i reagujemy:
  www.bankfotek.pl/view/2128061

 • red.007

  @mac-erson
  Noo jest wariantowość z tym dolarem.
  Ja nie mogę zaprzeczyć Twojej wersji.
  Problemem i to poważnym jest wzrost na 4 zł jeśli tak zakładasz,bo już wzrost na 3,90 powoduje,że cała struktura stanie się korektą płaską,gdyż wzrosty od stycznia zniosą więcej jak 61,8%. Wówczas spadki nie zejdą dużo niżej jak styczeń.
  Ja jestem zwolennikiem struktury prostej gdzie obecne wzrosty nie przekroczą 61,8 % spadków od grudnia 2016.Przy takim podejściu dolar zejdzie dużo niżej niż styczeń 2018.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • najlepszy-katolik

  Celem życia na tej ziemi, to zbawienie duszy. Niebo czy piekło?

 • konsultant121

  www.armstrongeconomics.com/international-news/europes-current-economy/poland-to-break-with-eu-by-2020/

 • bartalsi

  @equinox1976
  "proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale dolar ostatnimi czasy przestał być już tak mocno odwrotnie skorelowany z ropą z prostej przyczyny. Łupki i fakt że USA stały się bodaj największym producentem ropy na swiecie."

  Mocno - słowo klucz :).

 • andrzej_stefaniak

  Bieżąca ocena sytuacji na indeksie WIG20:

  acemarketu.com/?p=319091

 • podczaszy1

  Spółki Czarneckiego na łopatkach.Wróżyłem to już jesienią 2016 roku.

 • mac-erson

  Zwiększona pozycja L 2201 - przesuwam wyjście z rynku na piątek ;)

 • bartalsi

  @podczaszy1
  "Spółki Czarneckiego na łopatkach.Wróżyłem to już jesienią 2016 roku."

  Ilu to już tych "mord" było? Krauze, Kulczyk, Karkosik, itd...Setki miliardów wypłynęło z kraju.

 • konsultant121

  @bartalsi
  No ale przychodzi kreska na Matyska. No dzisiaj Czarnecki o 20% biedniejszy niż wczoraj:) III RP powoli się kończy jednak.

 • bartalsi

  @konsultant121

  Powoli - słowo klucz :).

  BTW, ciekawe jak się teraz nazywa Kulczyk, może Bloodyah Suckenman?

 • konsultant121

  @bartalsi
  Myślisz że w Wiedniu zaszła mystyfikacja i zmiana tożsamości?

 • bartalsi

  Nawet jeśli jeśli by go pogrzebali, to tyle krwi się opił, że by się w wampira zamienił.

 • bartalsi

  Czyżby na razie przestali się z tym dolarem wygłupiać?

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/Ropa-umarla-razem-z-Kashoggim.html

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  III RP powoli się kończy jednak.

  W to akurat wątpię.III RP może się skończyć tylko nagle. Nigdy powoli.

 • bialek.wojciech

  @mirek1234:
  "Panie Wojciechu niestety dwie koncepcje upadły - KGHM i ropa. Szkoda bo postawiłem na takie scenariusze. Nie wierze już w spadki KGHM o ropie nie ma co pisać."

  Ma Pan na myśli to:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/201809183KGHMlutykwiecie20012.png

  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Pobawmy-sie-kursem-akcji-KGHM.html

  ... i to:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/2018110652000.png

  wojciechbialek.blox.pl/2018/11/Projekcja-dla-ceny-ropy-naftowej.html

  Co do KGHM do pisałem we wrześniu:

  "Ciekawszy jest fakt, że algorytm uznał, że - razem z marcem i majem 2018 - miesiącami w historii KGHM, które - w podanym sensie - wykazują największe podobieństwo do bieżącej sytuacji, były luty, marzec i kwiecień 2001."

  Czyli teraz mielibyśmy kwiecień, maj, czerwiec 2001. Korekta wzrostowa (ponad 20 proc.) trwała wtedy od 12 marca do 29 maja. Być może cała koncepcja się ostatecznie rzeczywiście nie sprawdzi, ale na razie nie widzę jakichś mocnych argumentów, że tak na pewno będzie.

  Oczywiście kluczem są relacje USA-Chiny. Przed wyborami w USA Trump zasugerował, że się dogadają z Chińczykami. Jeśli to się okaże blef i 1 stycznia cła wzrosną z obecnych 10 proc. na 25 proc., to obstawiam, że na miedzi i KGHM zobaczymy nową falę spadkową. Ale oczywiście ryzyko istnieje.

  Co do ropy, to oczywiście wczorajsza sesja była dla mnie zaskoczeniem, ale to tylko pokazuje, jak ryzykowna jest gra na korekty średnioterminowego trendu (a ten według przedstawionych projekcji jest spadkowy).

 • kpdwiejak

  to dolar chyba na właściwym miejscu:)

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci