Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Dwa wachlarze

bialek.wojciech

Na poniższym obrazku starałem się zilustrować podobieństwo obecnej sytuacji technicznej WIG-u 20 do tej ze stycznia 2012 roku (niebieskie strzałki). 

 

201811301wachlarz

Ta analogia zasadza się na kilku elementach:

1) WIG-20 dotarł właśnie do trzeciej linii oporu formacji "wachlarza" rysowanej na jego wykresie od stycznia, co przypomina podobną sytuację z połowy stycznia 2012; 

2) jesteśmy obecnie w 2 lata i 10 miesięcy po poprzednim dołku cyklicznej (cykl Kitchina) bessy na WIG-u 20 ze stycznia 2016; w styczniu 2012 byliśmy w 2 lata i 11 miesięcy po wcześniejszym dołku cyklicznej (cykl Kitchina) bessy na WIG-u 20 z lutego 2009;

3) "reguła zmienności" sugeruje, że obecna cykliczna bessa nie będzie podobna do ostatniej (tej z lat 2014-16) ale raczej do jeszcze wcześniejszej (tej z lat 2011-12);

4) rzecz rozgrywa się obecnie na podobnych poziomach indeksu co na początku 2012 roku;

5) poziom 2000 pkt. to ważny poziom wsparcia wyznaczony przez minimum bessy z maja 2012 (2036 pkt.) i szczyt z marca 2016 (2000 pkt.);

6) cykliczna bessa z lat 2011-12 kulminowała w maju 2012 w apogeum obaw przed "Eurogeddonem"; można sobie wyobrazić, że obecna cykliczna bessa powinna kulminować w apogeum - grożącego "Chinageddonem"? - sporu handlowego pomiędzy USA i Chinami (jeśli nie dojdzie wcześniej do porozumienia, to w styczniu nałożone przez USA cła na chińskie towary warte 250 mld dolarów mają wzrosnąć z 10 do 25 proc.).

 

Z powyższej analogii wynikają oczekiwania ok. 3 tygodni relatywnej siły WIG-u 20 (następne spotkanie FED odbędzie się 18-19 grudnia) i późniejszego nadejścia ostatniej fali słabości kulminującej gdzieś w pierwszej połowie kwietnia 2019, podczas której jednak okolice poziomu 2000 pkt. na WIG-u 20 zostaną ostatecznie obronione. Później powinna rozpocząć się nowa cykliczna hossa. 

Karty zostały wyłożone, teraz można już tylko przyglądać się sposobom, w jakie rynek będzie się odchylał od przedstawionego scenariusza. 

Podsumowanie: analogia obecnej sytuacji na WIG-u 20 do tej z połowy stycznia 2012 wydaje się potencjalnie użyteczna. 

 

Komentarze (57)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  Straszenie trwa:

  next.gazeta.pl/next/7,151003,24224971,swiatu-zostalo-piec-lat-do-wojny-amerykanie-nie-oddadza-roli.html#s=BoxMMtImg1

 • bialek.wojciech

  @gugogu5:
  "biznes.newseria.pl/news/wymiana-handlowa-miedzy,p487705442

  m.in. maszynki do golenia :-)"

  Z Hindusami powinno się dobrze handlować, bo łatwo się ich można przekonać, że jesteśmy kuzynami rozdzielonymi w epoce brązu:

  blogs.discovermagazine.com/gnxp/files/2012/10/800px-R1a1a_distribution.jpg

 • bialek.wojciech

  Ale fragmenty ciekawe:

  "Kiedy Xi Jinping objął władzę, jawił się jako liberał i reformator. Wielu liczyło, że nieco zdemokratyzuje system. Stało się odwrotnie. Władze bowiem początkowo miały pomysł, że klasę średnią zbudują dzięki inwestycjom giełdowym i zaprosiły obywateli do masowego kupowania akcji. Kto zna Chińczyków, ten wie, że posiadają gen hazardu, więc nie trzeba im było dwa razy powtarzać. Kierowcy, studenci, kelnerzy, sklepikarze, całe rodziny się zadłużały i pakowały pieniądze na giełdę. W 2015 roku bańka pękła, akcje spadły na łeb na szyję. Chiny - żeby ratować giełdy - musiały wydać bilion dolarów ze swoich rezerw walutowych. I stoją. To silny organizm. Ale ofiary były, bo około 90 mln ludzi straciło dorobek życia, czego władze oczywiście oficjalnie nie przyznają. Część społeczeństwa straciła wiarę w nieomylność partii i wtedy pojawił się klasyczny odruch autokratyczny. Pałą ich. Obecnie władze w Pekinie więcej wydają na bezpiekę niż na armię."

 • equinox1976

  >Karty zostały wyłożone, teraz można już tylko przyglądać się sposobom, w jakie rynek będzie się odchylał od przedstawionego scenariusza.<

  Rynek już się trochę rozjechał z tym scenariuszem gdy weźmiemy pod uwagę dane pkb i zachowanie GPW. Nie wiem czy zdążymy zaliczyć jakiś poważniejszy zjazd do maja w gospodarce na tyle aby znaleźć się choć w połowie drogi do dna spowolnienia gospodarczego a bez spowolnienia to ja jakoś nie widzę szans na trwałą hosse, chyba że założymy że następna hossa na GPW odbędzie się niejako z marszu a spadek PKB będzie jakiś kosmetyczny. Trochę czasu mało aby się 'porozmieszczać' w kalendarzu w tak rozpisanym scenariuszu. Do tego giełdy w USA, które powiedzmy sobie - mają z czego spadać jeszcze a jak spadną to my razem z nimi. Moze po prostu wiosna to bedzie definitywny koniec spadków a dalej będzie klepanie denka lub też jak pan pisze: Trump wywróci stoliczek, uderzy w Chinczyków cłami i zresetuje trochę rynki.
  A propos. Kilka mc temu przedstawił pan analizę
  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Cykl-nadal-w-obszarze-sprzedazy-dla-akcji.html

  z której wynikało że dalej jesteśmy w fazie pozbywania się akcji. Dziś dane o CPI zapewne przesunęły trochę te wyliczenia w kierunku fazy akumulacyjnej aczkolwiek trzeba brać poprawkę na zeszłoroczną bazę (bodaj 2.5% CPI). Kłopot taki ze inflacja spada - spowolnienia nie widać choc zapewne ono się pojawi w jakiejś formie.
  Dziś Quercusy też wyliczyły że dołek na GPW powinien wypaść w okolicy marca/kwietnia

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  @red.007
  "Zaczynam się zastanawiać czy to co było ostatnie 3 dni to nie jest już pierwsza fala w trójce wzrostowa? (@dociekliwy54, red.007)"
  A kto to może wiedzieć ;).
  Wydaje mi się, że tak jak piszesz korekta do 2250-60 potwierdziłaby Twoją wersję (dwójka w 3 skoryguje pewnie o połowę lub mniej).
  Jeżeli jednak korekta będzie głębsza do poziomu 4 fali lub niżej, to oznacza, że korygujemy dopiero 1 falę.

 • bartalsi

  Jakby ktoś zastanawiał się nad energetyką kupioną ostatnio za grosze, to PGE powinno być na szpicy.

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:
  "A propos. Kilka mc temu przedstawił pan analizę
  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Cykl-nadal-w-obszarze-sprzedazy-dla-akcji.html

  z której wynikało że dalej jesteśmy w fazie pozbywania się akcji. Dziś dane o CPI zapewne przesunęły trochę te wyliczenia w kierunku fazy akumulacyjnej aczkolwiek trzeba brać poprawkę na zeszłoroczną bazę (bodaj 2.5% CPI). Kłopot taki ze inflacja spada - spowolnienia nie widać choc zapewne ono się pojawi w jakiejś formie."

  Oparte to jest na systemie, w którym kupno następuje po takim sygnale:

  "kupuj WIG, gdy roczna dynamika PKB spada w ciągu roku o więcej niż 0,8 pkt. proc., a równocześnie roczna dynamika CPI spada w ciągu roku o przynajmniej 1 pkt. proc."

  wojciechbialek.blox.pl/2017/12/Inflacyjna-faza-ozywienia-czas-dystrybucji-akcji.html

  Po wstępny CPI za listopad na poziomie +1,2 mamy - wobec ubiegłorocznego +2,5 proc. - spadek CPI o 1,3 proc. Czyli kryterium jest spełnione, chociaż przestałoby być spełnione w grudniu, gdy dynamika CPI nadal nie spadła. A żeby było spełnione w marcu, to zmiana roczna CPI musiałaby spaść poniżej +0,3 proc.

  Co do PKB do mamy w III kw. spadek dynamiki PKB z 5,4 proc. przed rokiem do 5,1 proc. czyli o -0,3 pkt. proc. Do tego "sygnału kupna" potrzeby byłby spadek do strefy 4,1-4,4.

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:
  "Rynek już się trochę rozjechał z tym scenariuszem gdy weźmiemy pod uwagę dane pkb i zachowanie GPW."

  Czy na pewno?

  Z powyższego obrazka wyszło mi, że jesteśmy w styczniu 2012.

  W IV kw. 2011 zmiana roczna PKB wynosiła +5,4 proc. zaś w III kw. 2018 +5,1 proc. Czyli mamy tak jakby odpowiednik lutego 2012.

  Różnica pojawiłaby się, gdy obecnie dynamika PKB nie załamała się w dół tak jak to zrobiła w 2012 roku spadając z +5,4 w IV kw. 2011 do +0,1 proc. w IV kw. 2012. Wtedy przyczyną spadku dynamiki PKB był koniec inwestycji związanych z Euro 2012. Teraz chyba nie ma podobnego krajowego powodu.

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:

  Ciekawe jest, że dynamika inwestycji w środki trwałe wzrosła do +9,9 proc. W IV kw. 2011 wynosiła +9,6 proc. • bialek.wojciech

  @equinox1976:
  "Dziś Quercusy też wyliczyły że dołek na GPW powinien wypaść w okolicy marca/kwietnia"

  W takim razie trzeba już myśleć nad alternatywnym scenariuszem.

 • dociekliwy54

  W.B.
  W pułapkę Tukidydesa wpadliśmy później.
  Najpierw była pułapka wspólnych interesów. (Mowa o leninowskim sznurku).
  Konkurujące ze sobą dynastie przenosiły produkcje do CHRL nie tylko dla tego, żeby zarobić ale i po to żeby drugi klan nie zarobił więcej i nas nie zdominował.
  Radosna twórczość zwana globalizacją, wbrew interesom klas średnich trwała aż do momentu, gdy kontynuacja tej polityki zagroziła stabilności wszystkich z CHRL na końcu.Teraz oczywiście dynastie Trump'owe chcą zablokować ten proceder wszystkim, bo przecież nie może być tak, że my nie robimy z nimi interesów a wy możecie. Nie, nie, nie.;)

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:
  "A propos. Kilka mc temu przedstawił pan analizę
  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Cykl-nadal-w-obszarze-sprzedazy-dla-akcji.html

  z której wynikało że dalej jesteśmy w fazie pozbywania się akcji. Dziś dane o CPI zapewne przesunęły trochę te wyliczenia w kierunku fazy akumulacyjnej aczkolwiek trzeba brać poprawkę na zeszłoroczną bazę (bodaj 2.5% CPI). Kłopot taki ze inflacja spada - spowolnienia nie widać choc zapewne ono się pojawi w jakiejś formie."

  Sprawdziłem jak to wygląda teraz. Założyłem, że w październiku i listopadzie PKB też rósł 5,1 proc. W IV kw. ub. r. było +5 proc. Czyli zmiana dynamiki PKB +0,1 pkt. proc. i zmiana CPI -1,3 pkt. proc. Listopada 2018 na wykresie PCA takim jak poprzednio oczywiście przesunął się w pobliżu obszaru kupna, ale zatrzymał się tuż przed jego gracą (łączącą dołki bessy z października 2001 i stycznia 2016).

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "W pułapkę Tukidydesa wpadliśmy później.
  Najpierw była pułapka wspólnych interesów. (Mowa o leninowskim sznurku).
  Konkurujące ze sobą dynastie przenosiły produkcje do CHRL nie tylko dla tego, żeby zarobić ale i po to żeby drugi klan nie zarobił więcej i nas nie zdominował."

  Bardzo trafna uwaga. To rzeczywiście klasyczny problem państw kapitalistycznych (to znaczy takich, w których rządzą kapitaliści).

  "Radosna twórczość zwana globalizacją, wbrew interesom klas średnich trwała aż do momentu, gdy kontynuacja tej polityki zagroziła stabilności wszystkich z CHRL na końcu."

  Na usprawiedliwienie USA można zauważyć, że najpierw ich uwaga została skutecznie odwrócona przez ataki z 11 września 2001, a po kryzysie z 2008 roku nie mieli sił na jakieś agresywne działania. Czyli stracili połowę pokolenia, co niezwykle skutecznie wykorzystały Chiny.

  "Teraz oczywiście dynastie Trump'owe chcą zablokować ten proceder wszystkim, bo przecież nie może być tak, że my nie robimy z nimi interesów a wy możecie. Nie, nie, nie.;)"

  A może włączyły im się jednak jakieś mechanizmy państwowe?

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:

  Ale wystarczy, że w IV kw zmiana roczna PKB zwolni z 5,1 proc. do 5 proc. i już - przy utrzymaniu takiego jak obecnie spadku dynamiki CPI - wchodzimy w obszar akumulacji akcji.

  Zrobię wersje tego samego opartą na na danych kwartalnych o PKB, tylko na moim modelu dynamiki PKB opartym na dane miesięczne GUS o produkcji przemysłu, budownictwa i sprzedaży detalicznej. Pozwoli to weryfikować sytuację co miesiąc.

 • equinox1976

  >Zrobię wersje tego samego opartą na na danych kwartalnych o PKB, tylko na moim modelu dynamiki PKB opartym na dane miesięczne GUS o produkcji przemysłu, budownictwa i sprzedaży detalicznej. Pozwoli to weryfikować sytuację co miesiąc.<

  Z chęcią się z nią zapoznam i dziękuję za dotychczasowe uwagi.

 • red.007

  @dociekliwy54
  @mac-erson
  Ponieważ przynajmniej drugi raz ze strony Gospodarza pada hipoteza o nieprzekroczeniu poziomu 2000 dla W20 spadków przed ewentualną hossą,starałem się to ubrać w rozpis falowy przyjmując,że dołek był w październiku i przyszły spadek w kierunku 2000 będzie tylko mocną korektą tego wzrostu.Oczywiście jest to tylko hipoteza,ponieważ może być spadek poniżej dna z października.Nie wiem jak będzie ale,że wieje korekcyjną nudą,to sobie maluję.
  Przypatrywałem się starym pomysłom:
  bankfotek.pl/view/2128043
  www.bankfotek.pl/image/2127429
  Dzisiaj starałem się skorelować eurodolara z W20
  bankfotek.pl/view/2128749
  bankfotek.pl/view/2128750
  Zakładając poprawność opisu,co wcale nie musi być oczywiste,jedno rzuca się w oczy,giełda wyraźnie wyprzedziła eurodolara.Mówiąc inaczej nasz W20 poczuł się na tyle mocny,że rozpoczął wzrosty przed wzrostami eurodolara.Jeśli to wyprzedzenie będzie nadal zachowane,to szczyt wzrostów W20 w tym rozdaniu wyprzedzi szczyt eurodolara.Mówiąc jeszcze inaczej W20 da sygnał do zmiany kierunku dla dolara.

 • karnakufo

  Przy takich ruchach rynku można zarobić tylko mając metodą na ekstrema - od bandy do bandy.

 • bartalsi

  @red007

  "W20 poczuł się na tyle mocny,że rozpoczął wzrosty przed wzrostami eurodolara"

  Wg gospodarza ma być może 3tyg wzrostow a potem nast dolek.

 • konsultant121

  czyli nie szukamy dołka wiosną ani w połowie 2019 roku, ale później:)))

 • karnakufo

  Odnowione S na PKOBP po 41.10

 • bialek.wojciech

  @smiley:
  "Czy polskie papiery skarbowe też Pan bierze pod uwagę?"

  Dzisiejsze załamanie rentowności polskich obligacji w reakcji na informację o silnym spadku dynamiki CPI sugeruje, że pod uwagę bierze je rynek:

  stooq.pl/q/?s=10ply.b

 • wojm

  @animetal_slave
  Jeśli doliczyłeś się ujemnej stopy zwrotu, to musiałeś analizować inny okres. Przeczytaj wpis Pana WB - Czy "cykl prezydencki" w USA nadal działa z 07.11.2018 i przeanalizuj podany tam okres cyklu. Obecny cykl ruszył 30.09.2018 i skończy się 31.12.2019. Historycznie zajęcie pozycji L w październiku dawało lepsze stopy zwrotu niż wejście 30.09. Ja przeanalizowałem bardzo dokładnie wszystkie cykle od 1934. Jako zabezpieczenie strategicznych L stosuję S ( 50% pozycji L ). Póki co 2 wejścia S zarobiły 120,2 pkt. Jeśli dziś spadniemy poniżej dołka z 29.11 znów wejdą mi S. Strategiczne L mają obecnie stopa poniżej dołka z 23.11 ( poprzedni stop był poniżej dołka z 29.10 ), więc ewentualna strata będzie już trochę mniejsza niż na starcie.

 • karnakufo

  Gram pod ten malunek - S z górnej bandy:
  www.bankfotek.pl/view/2128775

 • karnakufo

  I pod to:
  www.bankfotek.pl/view/2128776

 • smiley

  @bialek.wojciech
  Widzialem, widzialem:) Naruszone roczne minima, moze byc ciekawie...

 • smiley

  m.bankier.pl/wiadomosc/Projekcja-NBP-w-2019-r-inflacja-CPI-na-poziomie-3-2-proc-7625631.html

  Ciekawe co na to wszystko NBP chociaz zdaje sie ze teraz maja inne "problemy" na glowie:)

 • animetal_slave

  Wojm - napisałem żebyś przeanalizował cykle z bieżącej kombinacji: prezydent republikanin oraz kongres split. Stopa zwrotu jest ujemna. Pracuję dla banku inwestycyjnego, mogłem się pomylić, ale szansa mała.
  Powodzenia

 • animetal_slave

  @WB
  Analogia jest. Co ciekawe dla mnie DAX = 2015 (dziś złapałem Lki), miedź również 2015 (również czekam na 6 tygodni wzrostów) a wig20 podobny do 2011. Nie pasuje mi tylko że chyba zaliczy 2400 w ten piątek.
  Dowiemy się szybko co zdecyduje rynek. Pisząc to jeszcze nie wiem czy będzie deal handlowy. W zasadzie jeśli nie to formacja wahlarza realistyczna. Ale myślę że będzie deal przez duże D i silne wzrosty

 • equinox1976

  >Ciekawe co na to wszystko NBP chociaz zdaje sie ze teraz maja inne "problemy" na glowie:)<

  Credit Agricole wydał prognozę wedle której CPI nie przekroczy znacząco 2.5% w niektórych odczytach a w skali roku będzie poniżej celu (2019). Komu wierzyć?
  A co do RPP to sprawa jest prosta. Żadnych podwyżek stóp nie będzie. W zeszłym roku wróbelek na twitterku zdradził że ci panowie i jedna pani są skłonni krótkookresowo przeciągnąć nas przez 4% inflacji bez ruszania stóp. Taki węgierski wariant się szykuje choć wewnątrz słychać już pomruki narastającego buntu skoro G. Ancyparowicz postuluje rozpoczęcie rozmowy o podwyżkach a wniosek po podniesienie stóp już padł. W lutym czy marcu odczyt inflacji odbije w druga stronę (wpływ niskiej bazy) i dołączy się prąd do rachunków ale finalnie to prognozy są takie że wpływ prądu na CPI to bedzie rzędu max 0.5pp. przypomne że prognozy NBP zakładały już na ten rok średnioroczną inflację na poziomie bliskim 2.5%. Jak liczy GUS to nie mam pojęcia. Po aferze z KNF jestem ostrożny w kredycie zaufania do instytucji państwowych i wyników ich prac.
  Suma sumarum - podwyżek stóp nie będzie. Ni jest to nic złego w sumie. Oszczędzającym w bankach niewiele to pomoże. Z punktu widzenia długoterminowego spekulanta przydałaby się nawet obniżka w dezinflacyjnym okresie spowolnienia (jeśli taki proces nastapi rzecz jasna), ale ja jestem zdania że jeśli coś dobre działa to lepiej tego nie ruszać. Co mnie martwi to kolejna banka na rynku nieruchomości, run Polaków na kredyty oraz dalej mizerny poziom oszczędności Polaków a RPP w ogóle o to nie dba poza Gatnarem, Zubelewiczem którzy niejednokrotnie podkreślali ten wątek. Odbicie tego stanowiska mamy niestety w polityce tej Rady tak innej niż czeska gdzie podkreśla się stopień troski o poziom oszczędności Czechow. U nas jest troska o pompowanie konsumpcji. Ciekawe kiedy to się w taki czy inny sposób zemści. Wracając do bańki mieszkaniowej RPP powina mieć jednak jakiś wpływ na kierowanie strumieniem przepływów pieniężnych pieniadza pompowanego przez siebie w system bo sytuacja na rynkach robi się chora. W USA ta bańka już pęka, w UK też. Takoż w Australii a i w Niemczech zaczynają się buntować miasta i zaczynają kasować najem krótkoterminowy. W Polsce też powinno się trochę wzrost cen nieruchomości ograniczyć.

 • karnakufo

  Wg moich kresek prognozuję u nas spadki (w ramach trendu bocznego):
  www.bankfotek.pl/view/2128793
  www.bankfotek.pl/view/2128789
  www.bankfotek.pl/view/2128791
  www.bankfotek.pl/view/2128792
  www.bankfotek.pl/view/2128795
  www.bankfotek.pl/view/2128787
  www.bankfotek.pl/view/2128788

 • mac-erson

  @karnakufo
  Obawiam się, że tym razem się mylisz pewnie pierwsza próba przebicia strefy 2320 zakończy się fiaskiem ale wkrótce będzie wybicie. Jedziemy na 2450.

 • animetal_slave

  Panie Wojciechu - taryfy odłożone w czasie o 90 dni. Koniec lutego będzie zatem nerwowo, prawdopodobnie dołek cyklu 20 tygodniowego będzie konsekwencją braku dealu do końca lutego?
  Tak czy siak rynek będzie rally do okolic połowy-konca stycznia. Myślę że tradycyjnie wig20 będzie silniejszy jeszcze 2-3 tygodnie i 2400 zostanie naruszone. Potem Dax podejdzie pod sma200 a sp500 pod szczyty i będzie trzeci i finalny zjazd na giełdach kończący rolling bear market (kwiecień 2019). Wig20 jednak już będzie słabszy i nie wybije 2430?
  Będzie ciekawie.

 • red.007

  @animetal_slave
  A co takiego jest na poziomie 2430,że nie wybije?
  Chodzi mi o to czy poza wieloletnią poziomą strefą oporową ma Pan jakieś inne kryterium,które daje podstawę do sformułowania powyższej tezy.

 • animetal_slave

  Tak mi się wydaje. Przebicie tygodniowo 2430 dałoby sygnał kupna dla graczy długoterminowych (zakrycie luki bessy z lutego). Oczywiście mogę się mylić - rynek uczy pokory.
  Ja nie jestem bykiem póki co - wszystkie wskaźniki które śledzę mówią że jesteśmy w bear markecie i jego koniec będzie około kwietnia-wrzesnia. A śledzę około 25 wskaźników fundamentalnych oraz technicznych.
  Dlatego bardziej niż do poziomów przywiązuje się do zakresu czasowego. Jeśli teraz będzie tak, że wig20 będzie mocny przez 3 tygodnie a potem relatywnie słabszy do DAXa to będzie to dla bardzo jasny sygnał że ostatnia fala bessy przed nami i gracze najpierw się ewakuują z EM a DM będą cisnąć do samego końca zwrotu.
  Jeśli dojdzie do trzeciej 10% korekty na SP 500 to DAX może być poniżej 9500. I wtedy stanę się bykiem

 • red.007

  @animetal_slave
  OK,dzięki za wpis.

 • dino54

  Panie Wojtku
  Obejrzalem debate z parkietu prawie wszyscy bardzo pesymistyczne przewidywania?Czy to prawda co Pan powiedzial ze w USA pesymizm indywidualnych inwestorow tylko dwa razy byl wiekszy w 90 r oraz 2009r?To moze jednak ameryka jednak hossy nie skonczyla?Skoro pesymizm jest powszechny to czy jednak doleka juz nie bylo?Wydaje sie rowniez ze jednak Chiny i USA sie dogadaja i tego slawetnego Chinagedonu nie bedzie?

 • equinox1976

  To że się dogadają nie oznacza że Chiny wrócą do tej samej rzeki. Nie... Coś się skończyło i USA odpuszczą wtedy gdy uznają że uzyskały to co chciały a to oznacza że Chiny będą grały odtąd na innych organach i innej sali wiec warunki się zmienią a to zawsze wpłynie na gospodarkę. Prędzej czy później.

 • dino54

  Pytanie tylko co ma sie zmienic?

 • equinox1976

  W mojej opinii to co ustalono wczoraj to taka może nie kosmetyka, ale poczynienie pewnych ustępstw na rzecz polityki krajowej. Kupno soi czy gazu to powiedzmy sobie ukłon w stronę amerykańskich rolników którzy zaczęli płakać i firm wydobywczych. Trump musi brać pod uwagę kalendarz wyborczy i sytuację polityczną, ale w komunikacie napisano jasno - jeśli strony się nie dogadają w ciagu 90 dni to wejdą cła. Dla mnie ten konflikt to bardziej konflikt geopolityczny niż stricte ekonomiczny i nie skończy sie z chwilą porozumienia w sprawie ceł, ale to za wysokie progi żebym tu jakieś analizy robił. To ze Trump zmniejszy deficyt handlowy to raczej nie jest główny cel Trumpa. Natomiast co do wpływu na najbliższe sesje to pewnie bedzie pozytywny, ale bitcoin jakoś niekoniecznie wyraził entuzjazm. Jeden z dziennikarzy ekonomicznych na twitterku dziś wywalił słowo "Hossa". Brakowało tylko tagu "#ironia". A może on na poważnie? Nie wiem :-)

 • karnakufo

  Co do Stanów to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczyt hossy za nami. Ja będę się uważnie przyglądał sile ameryki w najbliższym czasie. W każdym bądź razie wykresy pozwalają na coś głębszego:
  www.bankfotek.pl/view/2128826
  www.bankfotek.pl/view/2128827
  www.bankfotek.pl/view/2128828

 • karnakufo

  EURUSD jeszcze nie wygenerował średnioterminowego sygnału L, choć wydaje się to być blisko (na tygodniowym), to nie ma co wyprzedzać - tylko cierpliwie czekać, jest wielce prawdopodobny dalszy trend boczny, gdy się patrzy na dzienny:
  www.bankfotek.pl/view/2128830
  www.bankfotek.pl/view/2128829

 • dona.aldona.lipska

  Zabawna debata fachowców. Czym się różnią słynni analitycy od zwykłych leszczy, poza tym, że maja więcej zachamowań i splątań teoretycznych, co gwarantuje im pewną katastrofę na rynku?
  Pan Białek spomiarkował się pod koniec, jak to licho wygląda i postanowił sie wyróżnić kwestionując własną teorię kontrarianizmem. Kontrarianizm wbec siebie, czy to nie graniczy z samogwałtem? Już bardziej przekonujący jest dla mnie występ pana Białka na temat relacji ryzyka do zysku:
  www.youtube.com/watch?v=tGUHuJQivdo
  Jestem od miesiąca zapakowana w długie i myślę, że do wiosny dołka nie będzie, więc po męsku mistrzuniu, góra czy dół , jestem tutaj nowa.

 • arthec_s

  dona.aldona.lipska z domu bajkolandia?

 • dona.aldona.lipska

  arthec_s, Lipska z domu Lipska, nimfomanka. Do wiosny będzie grzało. Będzie górka tam, gdzie ma być dołek. To chyba normalne?
  Jestem tutaj nowa, czy ty nie zamierzasz się dobrze ozenić?

 • mac-erson

  @WB

  A może aktualna analiza SWIG80 ?

  Na moje oko (układy tygodniowe wskażników) jesteśmy:

  - październik 1998
  - październik 2002
  - listopad 2008 lub już marzec 2009
  - wrzesień 2011 lub już początek stycznia 2012

  Może udałoby się znaleźć jakąś zależność, cykl...

 • ignac9

  @dona.aldona.lipska
  Szanowna Pani, pragnę Pani poinformować, że wkroczyła Pani, tym dość
  niefortunnym wpisem do ekskluzywnego klubu dżentelmenów finansjery.
  Ponownie, pragnę Panią poinformować, że tu, używa się :zwrotów,
  określeń, wyrażeń wyłącznie kurtuazyjnych, opartych na wyszukanej uprzejmości i
  takcie w zachowaniu, a to: najuprzejmiej przepraszam; nich mi będzie wolno
  zapytać; bardzo proszę o odpowiedz; jestem zachwycona odpowiedzią; będę
  niezwykle rada; itd.
  W przypadku, gdy ma Pani odmienne zdanie, należy używać takich oto
  przykładowych określeń: polemizowałabym; mam/pozwolę sobie mieć
  nieco odmienne zdanie; zgadzam się, lecz sądzę; mam nieco inny pogląd;
  ach, cóż mam począć w tej sytuacji; albowiem przypuszczałam; itd.
  Na zakończenie rozmowy/polemiki, należy używać nie mniej kurtuazyjnych zwrotów:
  było mi bardzo miło; dziękuję; przepraszam za kłopot; zachowam tą rozmowę w
  szczerej pamięci; ewentualnie: będę się za Pana modlić, ale to już jest zbytnie spoufalanie.

  Najuprzejmiej Szanowną Panią proszę, a Pani przestrzegała w/w zasad, które to,
  są zgodne z naszym statutem. Na zakończenie, z wielką przykrością Panią informuje,
  że za nie zastosowanie się, nasz statut przewiduję sankcję z banicją, włącznie.

  Było mi niezwykle miło i polecam się, Pani szczerej pamięci.


 • konsultant121

  @ignac
  haha sedno sprawy:)
  Guyfawkes się do tych zasad nie stosował i został zbanowany na wieki wieków amen:)

 • konsultant121

  ano właśnie, dołek był, wiosną zamiast dołka będzie górka, a dołek dołków zgodnie z moją koncepcją -będzie później.

 • dona.aldona.lipska

  ignac9. Do ''dżentelmenów finansjery''? To te słowa można połączyć w jednym zdaniu?
  :p:
  Widzę, że z dżentelmena jest ''taka piwonia, co chce zawzięcie być butelką perfum.
  A to może nawet dobrze się składa, jeśli dżentelmen ma konie wyścigowe, bo jak ma konie wyścigowe, to może i mastelerzy i dżokejów?
  :jupi:
  Pytam, bo jestem tutaj nowa.

 • wojm

  @animetal_slave
  Może kiedyś przeanalizuję tą kombinację. Póki co rozgrywam cykl prezydencki.
  2 m-ce cyklu za nami. Panie Wojciechu, tak słaby początek cyklu ostatni raz wystąpił w 1998 (ostatecznie był to jeden z najlepszych cykli) i w 1978 (ostatecznie był to jeden z najsłabszych cykli). Oba te cykle miały swój dołek w październiku.
  Strategiczne L cały czas w grze, kończą listopad na plusie. Pierwszy profit ustawiony 10% powyżej dołka z 29.10. czeka. Zamknięcie listopada powyżej dziennej EMA200 daje pozytywny obraz na grudzień. Kluczowy opór to strefa utworzona przez high z 17.10 i 08.11. Close powyżej tej strefy otworzy drogę na szczyty. Na tygodniowym ostatni tydzień to ładna bycza świeczka. Na miesięcznym listopad też wypadł dobrze.

 • dona.aldona.lipska

  ignac9
  Tak myślałam, dżentelmen bez koni wyścigowych jest jak ... czek bez pokrycia.

 • dona.aldona.lipska

  konsultant121
  To nie będzie dołek dołków, tylko tzw. czwórka, bez sternika.

 • dona.aldona.lipska

  konsultant121
  Rzecz jasna żałuję, że bez sternika. Świat nie jest doskonały.

 • dona.aldona.lipska

  mac-erson
  SWIG80 własnie zrobił swój dołek. Podsłuchałam, jak mój ojciec o tym rozmawiał.

 • dona.aldona.lipska

  mac-erson
  Tzn. ma teraz robić czwórkę przez kilka miesięcy.

 • mac-erson

  Po głębszej analizie najbardziej stawiam na analogię z pazdziernikiem 2002r. Również sytuacja na w20 jest podobna i wedle tej analogii zawendrujemy w tej fali do poziomu 2470.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/12/Tuz-poza-granica-strefy-akumulacji-akcji.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci