Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Utrzymuje się dywergencja pomiędzy "growth" a "value" w USA

bialek.wojciech

Dwa miesiące temu zajmowałem się kwestią względnej siły i perspektyw dwu klas akcji notowanych na giełdzie nowojorskiej: akcji wzrostowych ("growth") i tanich ("value"). Od tamtej pory niewiele się zmieniło - nadal utrzymywała się przewaga S&P 500 Growth Index na S&P 500 Value Index. Względna siła indeksu akcji spółek wzrostowych do indeksu akcji spółek tanich ustanowiła pod koniec września nowe 18-letnie maksimum, chociaż dynamika tego ruchu nie była duża. S&P 500 Growth Index kontynuował bicie historycznych rekordów, natomiast S&P 500 Value Index nadal nie był wstanie wspiąć się powyżej poziomu styczniowego maksimum.

 

20181003GrowthValue1

 

Ta dywergencja (rozbieżność) pomiędzy zachowaniem obu indeksów utrzymuje się od końca stycznia już przez 171 sesji. W przeszłości - historia obu indeksów sięga 1995 roku - tego typu dywergencje pojawiały się przed istotnymi ruchami cen akcji w dół. Tak było przez ponad 8 miesięcy w okresie lipiec 1999 (szczyt Value) - marzec 2000 (szczyt Growth).

 

20181003319992000

 

Tego typu dywergencja pojawiła się także pomiędzy kwietniem a lipcem 2011:

 

2018100342011

 

... oraz w okresie maj-lipiec 2015:

 

2018100352015  

Obecna rozbieżność pomiędzy zachowaniem S&P 500 Growth a S&P 500 Value buduje się już 9-ty miesiąc, a więc trwa tyle, co ta z lat 1999-2000. 

Podsumowując: utrzymywanie się dywergencji pomiędzy S&P 500 Growth i S&P 500 Value można interpretować jako negatywny sygnał dla amerykańskiego rynku akcji jako całości. Indeksowi spółek "tanich" notowanych na NYSE brakuje do styczniowego rekordu niecałe 4 proc. Jeśli w najbliższym czasie indeks ten zdoła wspiąć się na poziom wyższy od styczniowego szczytu i tym samym ustanowić historyczny rekord, alarm można będzie odwołać. Dopóki to nie nastąpi przywołane historyczne analogie będą negatywnie wpływać na ocenę średnioterminowych perspektyw rynku akcji w USA. 

 

Komentarze (90)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Jeśli rzeczywiście łączy Pan te dwie rzeczy to powinien Pan codziennie modlić się o spokój duszy największego -w takim układzie- dobroczyńcę ludzkości czyli Otto von Bismarcka."

  Pańska uwaga ma sens tylko pod warunkiem, że rzeczywiście głównym źródłem spadku dzietności jest ZUS. Ale jak pokazywałem na historycznych przykładach ze spadkiem dzietności zmagali się też starożytni Grecy i Rzymianie, a przecież oni nie stosowali repartycyjnego systemu emerytalnego.

  Jeśli zatem spadek dzietności zagrażający perspektywom danej społeczności nie ma nic wspólnego z ZUS-em, tylko jest normalnym zjawiskiem pojawiającym się zwykle na pewnym etapie rozwoju cywilizacji (nazwijmy go etapem urbanizacji-sodomizacji-gomoryzacji), to pocieszanie się, że po likwidacji ZUS wszystko będzie dobrze i typowa kobieta zacznie dobrowolnie rodzić 3-je dzieci, jest błędem.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie wiem na czym polegał konflikt dwu amerykańskich agentów, Stalina i Trockiego, ale Ameryka chyba zawsze nie była jednolita, tak jak dziś."

  Nie wiem, jak to było ze Stalinem, ale czytając teksty Trockiego z lat 20-tych takie jak ten:

  "The basic world antagonism occurs along the line of the conflict of interests between the United States and Britain. Why? Because Britain is still the wealthiest and most powerful country, second only to the United States. It is Americas chief rival, the main obstacle on its path. If Britain should be squeezed, or undermined, or, all the more so, battered down, what would then remain? The United States will, of course, dispose easily of Japan. America holds all the trumps: finances and iron and oil, political advantages in relations with China, which is, after all, being liberated from Japan. America is always liberating somebody, thats her profession. [Laughter, applause]"

  "Anglo-American Rivalry and the Growth of Militarism"

  www.marxists.org/archive/trotsky/britain/v1/ch02k.htm

  ... zrozumiałem genezę neokonserawtystów:

  "Critics have argued that since the founders of neo-conservatism included ex-Trotskyists, Trotskyist traits continue to characterize neo-conservative ideologies and practices".

  en.wikipedia.org/wiki/Neoconservatism#Trotskyism_allegation

  Marksistowskie rozumowanie, że "baza determinuje nadbudowę", doprowadziło Trotskiego do wniosku, że skoro od lat 70-tych XIX wieku gospodarka USA jest większa od gospodarki Wielkiej Brytanii i przewaga ta się zwiększa, to prędzej czy później USA obalą globalną hegemonię Wielkiej Brytanii i zajmą jej miejsce jako nowy globalny hegemon. Trotski się pomylił sądząc, że ta zmiana nastąpi w wyniku bezpośredniego konfliktu - USA rozegrały to sprytniej wykorzystując działania Niemiec i Rosji a potem przyszły WB na "pomoc" zabierając jej globalną hegemonię jak dziecku lizaka. Ale efekt by taki jak przewidywał. Więc sądzę, że trotskiści prognozując nieuniknione na mocy "marksistowski praw historii" zwycięstwo USA nad WB po prostu wybrali stronę USA, grając po stronie USA cały czas później również w swoim nowym wcieleniu jako "neokonserwatyści".

 • podczaszy1

  @WB
  "to pocieszanie się,że po likwidacji ZUS wszystko będzie dobrze i typowa kobieta zacznie dobrowolnie rodzić 3-je dzieci, jest błędem".

  Nigdy tak nie twierdziłem. ZUS trzeba zlikwidować, bo jest w czystej postaci złodziejstwem polegającym na tym,że jedni chcą żyć na koszt drugich.
  To czy kobieta będzie chciała rodzić troje czy więcej dzieci jest pewnie uzależnione od wielu przyczyn, a ja nie jestem socjalistą,któremu wydaje się,że je zna i nie na swój koszt zaczyna uszczęśliwiać ludzi.
  Jeśli jednak się mylę i ZUS jest dobrodziejstwem dla ludzkości to niech będzie dobrowolny. : )))

 • slow2006

  od pol roku kazdy widzi spadki a jestesmy swiadkami ciagle to nowych szczytow na indexach w usa, to jakies takie znamienne.

 • karnakufo

  Dopóki NASDAQ na dobre nie opuści dołem tego kanału, dopóty trzymam z hossą:
  www.bankfotek.pl/view/2126083

 • bialek.wojciech

  Tu więcej tekstów Trotskiego o Wielkiej Brytanii:

  www.marxists.org/archive/trotsky/britain/index.htm

 • guyfawkes13

  @WB

  No tak, tylko że ''prawa historii'' nie działają same z siebie, nawet marksistowskie.:))
  Amerykę można było zablokować, przejąć, zbombardować itd.

  Załóżmy, że jesteśmy Kartagińczykami i mamy na oku jakiś nieodkryty ląd o dużym potencjale. Inwestujemy tam hajs i zapewniamy mu ochronę na poziomie militarnym, politycznym itd. Musimy z góry przewidzieć, kiedy pojawi sie masa krytyczna i dojdzie do konfliktu. Musimy ten konflikt zorganizować, obstawić agenturą, której w odpowiednim momencie nie drgnie powieka itd.
  Dopiero post factum, jak wszystko się uda, rozmaici nasi mądralińscy tworzą teorię, że tak musiało się stać bo takie są żelazne prawa historii itd. Te wszystkie teorie tworzą Matrix, zasadzony las, w którym ukrywamy liść naszego sprawstwa kierowniczego i ciężkiego wysiłku naszej agentury.

  Podobnie w naszych czasach. Jesli wygra Ameryka, to powstaną odpowiednie teorie matrixowe uzasadniające ten fakt. A jeśli wygrają Chiny, to powstaną inne teorie, które bedą ten fakt uzasadniały równie przekonująco.

  Nic nie dzieje się samo. Za wszystkim stoi konkretny hajs i żołnierze, oraz tajne służby męskie żeńskie i dwupłciowe. Nie ma czegoś takiego, jak niewidzialna ręka rynku. A wojna jest zbyt poważną sprawą, żeby zostawić ją generałom.

 • guyfawkes13

  Podobnie z cyklami, nie byłoby żadnych cykli, gdyby najgrubszy hajs nie nakręcał koniunktury. A on przecież nie robi tego, żeby zadosćuczynić jakimś prawom kosmiczno-księżycowym, czy okultystycznym. No chyba że tak robi?:)))

 • guyfawkes13

  @WB

  Zresztą podobnie jak Mackinderowi, oddajmy głos figurantowi dobrze zorientowanemu w rewolucyjnej praktyce dziejów, Rooseveltowi:

  //W polityce nic nie dzieje się przypadkiem, a jeśli się dzieje, to można iść o zakład, że tak to zostało zaplanowane. //

  Krótko mówiąc, nie ma praw dziejowych, konieczności historycznych czy niewidzialnej ręki rynku, tylko konkretna władza, własność i nieodzowne narzędzia, np. agentura.

  Potem dopiero przychodzą piewcy, uczeni w piśmie, maleńcy uczeni i ten cały inwentarz Matrixu.

 • guyfawkes13

  @WB

  Logicznie rzecz biorąc nie powinna rządzić wielką Eurazją jakać tam wyspa.
  A jednak rządzi. Ile taki pozornie nienaturalny stan musi kosztować pieniędzy, organizacji, agentury...
  Geopolityka mówi o potencjałach, ale potencjały same z siebie są... potencjalne.

  Cięzki kapitał aktualizuje potencjały. Kapitał jest formą substancjalną - duszą materii pierwszej geopolityki.

 • guyfawkes13

  Zorganizowany kapitał.

 • gamera-11

  He He pejsate znów sypią szeklami a moje PZU rośnie! Zamykamy lukę po odcięciu dywidendy!

 • slow2006

  Tak samo mialo usa spadac po dojsciu do minimum bezrobocia i co i nic, czy zobaczymy 3100 czy 3300??

 • guyfawkes13

  @WB

  I gdzieś w tym aktualizowaniu materii pierwszej - geopolityki przez formę substancjalną kapitału jest miejsce dla chronopolityki, jeśli się nie mylę.:)))

 • guyfawkes13

  Tomizm egzystencjalny, geochronopolityczny:)))

 • guyfawkes13

  @WB

  Ponad potencjałem geopolityki i formą kapitału musi być jestcze jakiś... logos (wzór, misja, demiurg) you know.

 • guyfawkes13

  Pierwsza przyczyna.

 • guyfawkes13

  Pierwsza przyczyna - Kartagina.

 • dino54

  Ktos tu kupowal spolki energetyczne prawdopodobnie byl to strzal w 10 nastapilo chyba trwale odwrocenie rynku na tych spolkach?

 • bartalsi

  "Ktos tu kupowal spolki energetyczne"

  To pewnie korekta w bessie :)

 • guyfawkes13

  @WB

  //Trotski się pomylił sądząc, że ta zmiana nastąpi w wyniku bezpośredniego konfliktu ...//

  Trocki się nie pomylił, ale jako prorok większy uzasadniał ''dziejową konieczność'' wojny bezpośredniej, bo amerykańskie wojsko ćwiczyło w latach 20-tych Plan Blue, czyli bezpośrednią wojnę z Brytanią.
  Oraz Plan Orange, czyli wojnę z Japonią, sojusznikiem Brytanii na Pacyfiku.
  Ale w okolicy Wielkiego Kryzysu zmieniła się madrośc etapu i teraz armia amerykańska miała wystąpić w roli oswobodziciela Europy.

  Brytania prawdopodobnie wygrałaby współzawodnictwo o kluczowy atut, czyli kontrolę heartlandu, gdyby agentura brytyjska z Trockim, Kamieniewem itd wygrała pod Warszawą i połączyła siły z agenturą brytyjską kontrolującą rewolucję niemiecką.
  Polska, kierowana przez stronnika Ameryki Piłsudskiego, została nawet zablokowana w dostawach. Ale ze strefy amerykańskiej ciągle dochodziła amunicja, bez której nie wygralibyśmy. Cała fabryka amunicji na Węgrzech pracowała dla nas pod pretekstem przyjaźni węgiersko-polskiej. Zresztą także w interesie Węgier.
  Amerykanie nie pomogli nam żeby spłacić dług za Kościuszkę, czy że nas lubili, albo żeby uratować Europę, tylko po to, żeby nie doszło do połączenia brytyjskich sił w Niemczech z brytyjskimi siłami w Rosji. Potrzebowali kordonu sanitarnego i czasu na przegrupowanie, aby nie przegrać wojny o heartland. Dlatego wojna hegemoniczna była w dwóc etapach, oddzielonych przez 20 lat, które zyskał Piłsudski zwycięzając Tuchaczewskiego.
  Dlatego Bitwa Warszawska należy do najważniejszych na świecie, bo właściwie dzięki niej Brytania przegrała hegemonię, a w każdym razie nie mogła wygrać od razu w latach 20-tych. A potem było już za późno...

 • guyfawkes13

  // A potem było już za późno... //

  Bo amerykańska przewaga w PKB itd. znalazła wyraz w awansie i konsolidacji władzy przez Stalina. Zanim wojna mogła wybuchnąć Stalin musiał się jeszcze rozprawić z realną i potencjalna agenturą brytyjską (łącznie z tzw. operacją polską!!), żeby uniknąć niespodzianek, żeby plan amerykańskiej Kartaginy (wojna per proxy) mógł zostać zrealizowany bez przeszkód.

 • guyfawkes13

  @WB

  Bez ojca demokracji, amerykańskiego agenta Stalina, cały amerykański koronkowy plan poszedłby w .... . Gdyby Stalin nie załatwił Tuchaczewskiego, Tuchaczewski załatwiłby Stalina i historia wyglądałaby inaczej, i rozmaici prorocy więksi uzasadniliby to żelaznymi prawami historii tak samo jak każdą inną ewentualność, bo kto kontroluje heartland ten panuje nad światem (i Matrixem!).

 • guyfawkes13

  Sama Rosja nie może kontrolować heartlandu, bo jest na to za krótka. Ale władza rosyjska może być czyimś pełnomocnikiem w konflikcie hegemonicznym.
  A więc konflikt hegemoniczny wygrywa ten, kto jest sojusznikiem Rosji, czyli kto kontroluje heartland.
  Ta teorię może przewrócić tylko nieobliczalność masowego użycia broni atomowej.
  Ale w każdym przypadku Rosja ponosi największe ofiary.

 • guyfawkes13

  Jeżeli Rosja sprzymierzy się z Ameryką, to będzie pierwszym celem Chin. Jeżeli Rosja sprzymierzy się z Chinami, to bedzie pierwszym celem Ameryki. W tym drugim przypadku my jesteśmy na pierwszej linii frontu(...).
  Wygląda na to, że Rosja egzystencjalnie jest bez wyjścia.
  Rosyjska historia kończy się rosyjską ruletką.

 • guyfawkes13

  Więc może dałoby się pomyśleć, czy w interesie Rosji nie leży odbudowanie wielkiej Rzeczpospolitej sprzed rozbiorów, co zmieniłoby cały rachunek ??? I otworzyło rzeczywiście świat multipolarny...

 • guyfawkes13

  :))

 • podczaszy1

  @ carrie
  Kangurek nisko się kłania. :)))

 • guyfawkes13

  Może to byłby dobry argument dla ruskich szachistów: albo odtworzenie Rzeczypospolitej albo zginiecie.

  Wystąpilibyśmy wtedy z tych wszystkich kołchozów i spokojnie byśmy sobie żyli wolności swoich zażywając...:))

 • podczaszy1

  Sytuacja na wig-u 20 bardzo ciekawa. Jak dobrze pójdzie to wreszcie dostanę sygnał zajęcia pozycji. No,ale cholera wie czy na pewno.

 • podczaszy1

  @ carrie
  No to co pozamiatane już na tym jewro czy jeszcze nie? : )))

 • datik

  guyfawkes13
  //Więc może dałoby się pomyśleć, czy w interesie Rosji nie leży odbudowanie wielkiej Rzeczpospolitej sprzed rozbiorów...//
  Ciekawe, że wcale mnie nie dziwi, ze puenta twego wywodu jest taka a nie inna :)
  Subtelny, ale jednak politruk :)
  O ile pamiętam to Piłsudski, z dwojga złego, to jednak preferował Niemcy do "współpracy" . Dobrze pamiętam ?

 • datik

  Przetrzymają takie rentowności ?
  stooq.pl/q/?s=10usy.b&c=1y&t=c&a=ln&b=0

 • guyfawkes13

  @Datik

  A już się nie mogłem doczekać Twojego komentu i miałem nawet jakiś kawałek napisać do Ciebie:))))

  //Subtelny, ale jednak politruk :) //
  Nie sądź według siebie, a jeśli już, to nie przypisuj sobie zbyt dużej subtelności:)))
  Ja przynajmniej nie łapię się na wojne hybrydową Rzeszy przeciw Polsce.

  Ale swoją drogą, mówiąc poważnie, to obiło mi sie ostatnio o uszy, że Dugin przewiduje możliwość wielkiej Europy środkowej pod przewodnictwem Polski. Nic nie wiem na temat szczegółów, to tylko ciekawostka a propos.

  Jesteś przewidywalny, już pisząc tą kwestię (trochę żartobliwie) pomyślałem, że ktoś się pewnie tego uczepi, zamiast odniesienia do sedna koncepcji, która jest oryginalna na tle historiografii matrixowej, o ile sie orientuje.:))

 • carrie-anne.moss

  @WB
  twitter.com/realDonaldTrump/status/1047472342354604033?s=19
  Jeszcze co najmniej 2 lata hossy :P

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Może Cię rozczarowuje, ale mam pozycje tylko na jenocie i kiwi.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Świat się bardzo ... zmniejszył, zachwiał, ryzyko bardzo wzrosło.
  Tak, jak Turcja żałowała rozbioru Rzeczypospolitej, bo skończyła się równowaga, tak inteligentni Rosjanie mogą żałować, że nie mają od zachodu poważnej bariery...
  Chiny, czy USA, to jednak ani nie Francja, ani nie Niemcy...

 • guyfawkes13

  @Datik

  A Rosja to dalej tylko Rosja you know.:))

 • guyfawkes13

  @Datik

  //Amerykanie nie pomogli nam żeby spłacić dług za Kościuszkę, czy że nas lubili, albo żeby uratować Europę, tylko po to, żeby nie doszło do połączenia brytyjskich sił w Niemczech z brytyjskimi siłami w Rosji. Potrzebowali kordonu sanitarnego i czasu na przegrupowanie, aby nie przegrać wojny o heartland.//

  Kordon sanitarny nie oddzielał cywilizacji od barbarzyństwa, tylko siły brytyjskie w Rosji od sił brytyjskich w Niemczech, i służył pauzie strategicznej w wojnie hegemonicznej amerykańsko-brytyjskiej.

  Dlatego Lloyd Georges był przeciwko nam, dlatego sfałszowana linia Curzona, stanowiliśmy istotną przeszkodę. A Ty pewnie myślałeś, że Wilson postulował istnienie Polski, bo się wzruszył grą maestro Paderewskiego, że powstanie Wielkopolskie ''udało się'' ze względu na solidność Wielkopolan?:)))

 • guyfawkes13

  @Datik

  //O ile pamiętam to Piłsudski, z dwojga złego, to jednak preferował Niemcy.//

  Żle pamiętasz.
  Skoro Rosja zagarnęła ponad 80% polskich terytoriów, to Piłsudski zaczą jako socjalista, czyli ''agent'' brytyjski. Zarzuca mu się różne agentury, także japońską, czy niemiecką, ale Piłsudski nigdy nie był agentem. Zmieniał służby z którymi współpracował w zależności od biegu wydarzeń. Austriakom np. sam zaproponował współpracę, ale zrobił to przy świadkach. Nie znam takiej relacji, żeby Piłsudski spotykał się z bezpieczniakami sam, zawsze, przynajmniej wnajważniejszych spotkaniach towarzyszyli mu świadkowie. Piłsudski nie był agentem, choć nie mógł uniknąć współpracy z różnymi bezpiekami skoro Polski nie było na mapie.

  Ale warto się skupić na 13 punkcie Wilsona.

  //Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.//

  Państwo ma mieć dostęp do morza, bez względu na skład etniczny ludności na Pomorzu, żeby stanowiło szczelną przegrodę między Niemcami a Rosją.

  Ale nie może być odbudowy Polski przedrozbiorowej, ani w wersji federacji ani inkorporacji, bo terytoria państwa mają być bezsprzecznie polskie etnicznie. Dlaczego Wilson postawił taki warunek???
  To jest klucz. Bo Polska miała być tymczasową przegrodą, kordonem sanitarnym, ale powinna być łatwa do rozjechania, kiedy wojna hegemoniczna zostanie wznowiona.
  Skoro niektóre terytoria ma ją być od Niemiec (Pomorze, Wielkopolska, Śląsk), to znaczy, że wojna hegemoniczna zacznie się od najazdu niemieckiego.
  Więc pytanie ''kto nas pierwszy zaatakuje'' wydaje się retoryczne. Sama konstrukcja Polski według Wilsona wskazywała dalszy bieg wypadków.
  I to jest też prawdopodobnie przyczyna granicy ryskiej bez bramy smoleńskiej.

  Piłsudski potrafił wykorzystać interesy amerykańskie do stworzenia sporego państwa, a potem zmienił orientację na probrytyjską (przewrót majowy), gdyż zdawał sobie sprawę, że dalsze dążenie Ameryki do hegemonii oznacza zagładę Polski.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Kresy Wschodnie przy Polsce nie były w programie żadnego mocartwa, tylko linia Curzona, niesubordynowany Piłsudski zdobył Kresy przez bitwę nad Niemnem i w drodze faktów dokonanych. Chyba dlatego został odsunięty i po to, żeby nie ''przeszkadzał'' w przyszłości.
  Ta ''anomalia'' w planach Kartaginy została potem skorygowana przez eksterminację polskich Kresów.

 • guyfawkes13

  @Datik

  //Zachód jest parszywieńki.//

  I nic się nietety nie zmieniło...

 • ml.36

  @Annuszka
  114.500 powinno puścić z marszu.

 • red.007

  "Premier Mateusz Morawiecki rozpocznie sesję na amerykańskiej giełdzie"
  Europejska część sesji S&P500 Fut powiedziała co myśli o tym pomyśle-spadkami.
  Oczywiście,pozwoliłem sobie tylko na taki poranny żarcik.
  next.gazeta.pl/next/7,151003,24000822,premier-mateusz-morawiecki-na-wall-street.html#a=88&c=145&t=2&g=b&s=BoxBizImg1

 • andrzej_stefaniak

  Wielka Bessa - kolejna faza zaczęła się wczoraj:

  acemarketu.com/?p=311874

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  A mówiłeś, że masz alternatywną wizję?

 • carrie-anne.moss

  @007
  A które słowo w tym zdaniu to żart? :P

 • red.007

  @carrie
  Niezręcznie jest otwierać sesję,która może być spadkowa.
  Natomiast dobrze wiemy,że premier nie ma na to wpływu.
  Może znalazł się w niewłaściwym czasie i miejscu.
  Zatem żartem jest sentencja,nie słowo.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Jeżeli Rosja sprzymierzy się z Ameryką, to będzie pierwszym celem Chin. Jeżeli Rosja sprzymierzy się z Chinami, to bedzie pierwszym celem Ameryki. W tym drugim przypadku my jesteśmy na pierwszej linii frontu(...)."

  Pan taki strasznie przejmujący. Polska ma lepszych szachistów zarówno od Rosji:

  www.youtube.com/watch?v=9dsXQDej0zY

  ... jak i od USA:

  www.youtube.com/watch?v=O68SE6x_NPM

  ... nie mówiąc o reszcie, więc przechytrzenie ich wszystkich do kupy nie powinno być większym problemem.

 • mondrian4

  A ja mam takie pytanie do pana Wojciecha odnośnie tego artykułu i projekcji wig20 w nim zawartego:
  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Byle-do-wiosny.html

  Otóż jak patrzę na ten wykres z projekcją w którym prognozowany jest dołek na przełomie kwietnia/maja i potrójny szczyt wrzesień, listopad i styczeń 2019 to drapię się w głowę nad linią x tego wykresu. nie wiem czy to są dni czy jakieś inne jednostki bo nijak mi nie wychodzi dołek w kwietniu . Wychodzi mi w lutym. Przyjmuję że to liczba dni. jeśli tak, to dołek na wig20 wypadający w miejscu oznaczonym -42 jest 28-go czerwca. Doliczając 216 dni to dołek wychodzi przełom stycznia/lutego a szczyt potrójny to sierpień, wrzesień (obecnie jesteśmy w drodze do październikowego dołka oznaczonego na osi x liczbą 66) i listopad.
  Nie wiem, zakładam że to ja się mylę i czegoś nie rozumiem. nie chodzi mi o to żeby doktrynalnie trzymać się tych projekcji, ale żeby uściślić pewne założenia.

 • bialek.wojciech

  @mondrian4:
  "A ja mam takie pytanie do pana Wojciecha odnośnie tego artykułu i projekcji wig20 w nim zawartego:
  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Byle-do-wiosny.html

  Otóż jak patrzę na ten wykres z projekcją w którym prognozowany jest dołek na przełomie kwietnia/maja i potrójny szczyt wrzesień, listopad i styczeń 2019 to drapię się w głowę nad linią x tego wykresu. nie wiem czy to są dni czy jakieś inne jednostki bo nijak mi nie wychodzi dołek w kwietniu . Wychodzi mi w lutym. Przyjmuję że to liczba dni. jeśli tak, to dołek na wig20 wypadający w miejscu oznaczonym -42 jest 28-go czerwca. Doliczając 216 dni to dołek wychodzi przełom stycznia/lutego a szczyt potrójny to sierpień, wrzesień (obecnie jesteśmy w drodze do październikowego dołka oznaczonego na osi x liczbą 66) i listopad.
  Nie wiem, zakładam że to ja się mylę i czegoś nie rozumiem. nie chodzi mi o to żeby doktrynalnie trzymać się tych projekcji, ale żeby uściślić pewne założenia."

  To sesje. Tekst jest z końca sierpnia. Dołek jest gdzieś tam na 170-tej sesji po sygnale. W miesiącu jest średnio 21 sesji. 170/21=8,1 miesiąca. Koniec sierpnia + ponad 8 miesiąca to przełom kwietnia i maja.

 • lawtor

  Panie Wojtku jakie jest pana zdanie na temat dalszych losów obligacji w kontekście ostatnich wydarzen na 10latkach USA (nowy szczyt rentownosci) i ich wpływu na rynek akcji?

 • ml.36

  @Annuszka
  Mówiłem o linku, który wkleiłaś, odnośnie DAX-a.
  Ktoś widzi szczyt w czasie, tam gdzie ja poważny dołek) i to jest piękne.
  Jenot bez zmian, jeżeli Twoje 1:1 to124.200 , na 121.100/3.
  Trochę marudzili ale teraz jest Ql, póki co)

 • guyfawkes13

  @007

  //Niezręcznie jest otwierać sesję,która może być spadkowa.//

  Wyglada to chyba rzeczywiście spadkowo.
  fxpro.ctrader.com/c/jg0Pn
  fxpro.ctrader.com/c/tg0Pn
  fxpro.ctrader.com/c/Rg0Pn
  fxpro.ctrader.com/c/8g0Pn

 • bialek.wojciech

  @lawtor:
  "Panie Wojtku jakie jest pana zdanie na temat dalszych losów obligacji w kontekście ostatnich wydarzen na 10latkach USA (nowy szczyt rentownosci) i ich wpływu na rynek akcji?"

  W ramach schematu rotacji aktywów (obligacje, akcje, surowce, gotówka) w ramach podstawowego cyklu gospodarczego, zakładam, że faza gotówkowa (inflacyjna faz spowolnienia) rozpoczęła się w styczniu-kwietniu, kiedy dolar wystartował w górę:

  stooq.pl/q/?s=dx.f

  Podstawowy cykl - cyklu Kitchina na średnio 40 miesięcy - więc ćwiartka przypadająca na każdą z 4 głównych klas aktywów trwa średnio 10 miesięcy. Tak więc z grubsza moment na kupno obligacji powinien wypaść 10 miesięcy po styczniu-kwietniu, czyli w okresie listopad 2018-luty 2019.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Pan taki strasznie przejmujący.//

  Taka formacja. Z Piłsudskim poważnie rozmawiać można było tylko na temat, kto nas pierwszy napadnie.:)

  //Polska ma lepszych szachistów...//

  Nie wątpie, ale pokazuje Pan sytuacje niejako wyabstrachowane z rzeczywistosci(...), jeden na jeden, umysł na umysł.
  Rosja też nie ma najgorszych szachistów, a jednak jest za krótka nawet jak na swój heartland. Bo Rosja nie ma duszy, czyli formy substancjalnej do swojej geopolityki, czyli kapitału. Rosja nabiera wagi, kiedy przychodzi sytuacja w której rakiety (jedyni przyjaciele Rosji: armia i flota) równoważa kapitał.
  Zresztą pamięta Pan jak większy prorok Trocki przejmował się wielkością amerykańskiego PeKaBu i jak przenikliwe wnioski z tego wyciągał w swych proroctwach?:))

  Sytuacja jest poważna, bo z jednej strony jest nagonka Rzeszy konsekwentnie dążąca do unieważnienia aksjologicznego państwa polskiego z widokiem na rewindykacje terytorialne, z drugiej strony mamy sojusznika-komornika, a z trzeciej perspektywę aneksji Białorusi, czyli zbliża się game over na każym odcinku. I znowu coś trzeba bedzie zrobić z tym ''pokracznym bękartem traktatu...''.

 • guyfawkes13

  @WB

  //

  Nocą słyszę, jak coraz bliżej
  drżąc i grając krąg się zaciska.

  .........................

  Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało
  wielkie sprawy głupią miłością.

  //

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "//Polska ma lepszych szachistów...//

  Nie wątpie, ale pokazuje Pan sytuacje niejako wyabstrachowane z rzeczywistosci(...), jeden na jeden, umysł na umysł."

  Taka ciekawostka:

  "Polska pokonała najwyżej rozstawionych w całym turnieju Amerykanów i na dwie rundy przed końcem olimpiady szachowej jest liderem tabeli, wyprzedzając 185 państw.
  Tylko raz w historii Polska zwyciężyła w olimpiadzie. W 1930 roku w Hamburgu Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka, Kazimierz Makarczyk i Paulin Frydman tworzyli bombowy zespół, jak pisała o nich niemiecka prasa, i błyskotliwym stylem gry zachwycili cały szachowy świat."

  wyborcza.pl/7,154903,24000266,szachy-niesamowite-zwyciestwo-polakow-nad-usa.html

 • bialek.wojciech

  Powiedziałbym Duda na prezydenta:

  "Dzisiaj po niesamowitej walce nasi szachiści pokonali Amerykanów, z Fabiano Caruaną w składzie. Szachistą, który ma być rywalem Magnusa Carlsena w walce o mistrzostwo świata. Zremisował z nim po fascynującej partii i aż 118 ruchach Jan Krzysztof Duda, 20-letni geniusz z Wieliczki, który arcymistrzem został już pięć lat temu."

  ;)

 • guyfawkes13

  @WB

  //Tylko raz w historii Polska zwyciężyła w olimpiadzie. W 1930 roku w Hamburgu...//

  Czyli w sztabach w Berlinie, Moskwie, Londynie, Waszyngtonie, Tel Awiwie zapaliły się czerwone lampki.:)))

  Od 1930 do WW2 upłynęło 9 lat.
  Od 2018 dziewięć lat przypada w 2027, kiedy CPK ma być zbudowany.

  No też tak to oceniam na okolice 2030, kiedy gotowe będą floty morskie i powietrzne.

  //Prace nad budową portu nabrały dynamiki, gdy ministrem przemysłu i handlu został w 1926 roku inicjator rozbudowy Gdyni inż. Eugeniusz Kwiatkowski.//

  I do wybuchu WW2 było 13 lat.
  W 2018 budową CPK zaczął kierować jego inicjator Jacek Bartosiak. 13 lat minie w roku 2031.

  Jakoś tak wszystko wychodzi... koło 2030.

 • guyfawkes13

  @WB

  //.... zapaliły się czerwone lampki.//

  Ciągle zapominamy o Kijowie, a według Giedroica w wypadku budowania Ukrainy na ''nacjonaliźmie'' (a jeszcze przy roszczeniach niemieckich!), Polska powinna być sojusznikiem Rosji.

  A Giedroic to nie był byle kto, różne brednie dziś nazywa się jego doktryną.
  wpolityce.pl/polityka/114872-do-konca-zycia-giedroyc-pozostawal-niezwykle-dyskretny-w-opisie-tajnych-organizacji-oraz-charakteru-swoich-kontaktow-z-oficerami-dwojki

 • guyfawkes13

  @WB

  No i w tym tekście jest mowa o planowanej na lato 39' misji wojskowej generała Sosnkowskiego do USA.
  Misji ostatniej szansy?
  Do państwa rzekomo nie biorącego udziału w polityce europejskiej?

  Ta misja nie doszła do skutku(...) z przyczyn po stronie amerykańskiej of course.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ta misja nie doszła do skutku(...) z przyczyn po stronie amerykańskiej of course.//

  Jeżeli jest mowa o zmianie Śmigłego i misji Sosnkowskiego, to chodziło o zmianę orientacji na proamerykańską. No ale Amerykanie mieli inne plany i gotowy rząd Retingera.

 • guyfawkes13

  Retinger wszędzie latał ze swoim słupnikiem Sikorskim, oprócz ostatnie podróży of course.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Retinger wszędzie latał ze swoim słupnikiem Sikorskim//

  Nooo, może trochę przesadziłem, powiedzmy, że latał wszędzie ze swoim adiutantem Sikorskim.

  Ameryka, która nie bierze udziału w polityce europejskiej i jest pogrążona w izolacjoniźmie, zawsze pojawia się ''przypadkowo'' w tle najważniejszych wydarzeń. Np. amerykański ambasador przypadkowo jechał tym samym pociągiem, którym Beck jechał z Londynu po uzyskaniu gwarancji. I oczywiście obaj panowie wymienili opinie, korzystając z tak szczęśliwego trafu.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Może znalazł się w niewłaściwym czasie i miejscu.

  To bardzo łagodne określenie dla premiera ;-)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  To może trzeba to potraktować jako flagę?
  www.tradingview.com/x/RYDByzmE/

 • gamera-11

  Kupujcie pejsaci kupujcie.Mam widzieć moje PZU po 50!

 • guyfawkes13

  Jeśli misja ostatniej szansy generała Sosnokowskiego do USA miała odbyć sie latem, to przygotowania do niej rozpoczęły się najpóźniej po otrzymaniu gwarancji brytyjskich.
  Albo jeszcze przed. Walery Sławek popełnił samobójstwo w czasie pobytu Becka w Londynie.
  Jest chyba jasne, że z Niemcami nie było sensu rozmawiać o tak poważnych sprawach, bo oni też byli na to za krótcy: agentura plus lokalni wykonawcy mający głupie złudzenia.
  Ani Rosja ani Rzesza nie miały nic do gadania w sprawach strategicznych.

 • guyfawkes13

  A my, jako cena do zapłacenia, nie byliśmy nawet dopuszczeni do rozmowy.

 • guyfawkes13

  //A my, jako cena do zapłacenia, nie byliśmy nawet dopuszczeni do rozmowy.//

  Cena do zapłacenia subcontractorom i element dalekosiężnego planu dotyczącego przyszłej organizacji Intermarium.

  Friedman i Chodakiewicz łżą jak bure suki.

 • slow2006

  moze premier zarazi gielde w USA polskoscią, tzn bessa calego rynku od 10 lat. no chyba ze amerykanie sa zaszczepieni to nic im nie grozi.

 • slow2006

  ale to bylby strategiczny manewr, USA rzucone na kolana przez "sojusznika", premier zadzialalby jak piata kolumna. i zaden radziecki matematyk tego nie przewidzial, tylko Polacy, na szczycie.

 • guyfawkes13

  Polska nie mogła ocaleć, bo blokowała cały mechanizm wojny hegemonicznej per proxy. Wtedy cały ciężki hajs jaki poszedł przez 20 lat na rozwój demokracji w Rzeszy i w Sowietach, byłby wyrzucony w błoto, a Ameryka musiałaby powrócić do Planu Blue i trenować zajęcie Kanady oraz desant na Wyspy Cynowe.
  A jak to zrobić, gdy Londyn sprzymierzy się z Berlinem (oraz Pryżem, Warszawą, Tokyo itd)
  Reazultatu takiego obrotu spraw nie wyprorokowałby nawet sam towarzysz Trocki.

 • guyfawkes13

  Trzeba się zastanowić co dziś blokujemy, jakie ''żelazne prawa historii''. Bo że blokujemy, to pewne.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Kierunek rosyjski jest zamknięty dopóki rosyjskie pudła rezonansowe w Priwislanskim Kraju urządzają cyklicznie[sic!] seanse nienawiści i głupoty według wytycznych propagandy paktu Ribbentrop-Mołotow o złej sanacji, która się ''nie przygotowała'' i ''sama sobie była winna''.
  Dopiero jak ruscy szachiści zaczną chwalić Piłsudskiego i wspominać o Traktacie Ryskim, to można ich potraktować poważnie. Czyli chyba nigdy, choć w polityce nie ma takiego słowa.

  Chyba nie mamy dużych możliwości manewru i trzeba się zdać na wolę Nieba. Z nią się zawsze zgadzać trzeba. Na pewno, o ile to możliwe, powinniśmy unikać ślepych zaułków.

 • guyfawkes13

  P.S.

  Pardon, w zasadzie powinno się mówić:

  Pakt Roosevelt-Ribbentrop-Mołotow.

 • guyfawkes13

  @Datik

  I na koniec fałszerz - trubadur. Generator fałszywej (matrixowej) świadomości historycznej dla ubogich i nie tylko.
  www.youtube.com/watch?v=GqJjiAXnWdQ

 • podczaszy1

  podczaszy1/dwa miesiące temu/
  @ carrie

  A propos twojego poziomu 2930 na s&p500 to równość fal 1932-1937 i 2009-201... rzeczywiście wychodzi na 2932 pkt/ o ile dobrze policzyłem procentowe wzrosty/. W styczniu bądż lutym 2018 podawałem na tej podstawie poziom 2940 pkt.

  No i jak widać na razie ten poziom się trzyma.: D.

 • beatax4

  Jeżeli ktoś ma wolne 15 minut i mógłby poświęcić je na zrobienie ankiety z zakresu psychologii podejmowania decyzji inwestycyjnych to zapraszam. Dodatkowo można wygrać REALNE nagrody, szczegóły na pierwszej stronie ankiety.

  ncninwestorzy.webankieta.pl/

  Panie Wojciechu, bardzo proszę o pozostawienie wpisu, w imię nauki :)

 • datik

  Guy
  Najlepsze kawałki rockowe powstawały w latach 70' (+ końcówka 60'), z tym się chyba zgodzisz ? Ale najwyraźniej wziąłeś to sobie za bardzo do serca i cały czas na LSD "jedziesz" :)))
  Na temat tych wszystkich realnych czy wydumanych zagrożeń moje zdanie znasz: nie mamy teraz alternatywy, tylko "przykleić" się do Unii, czy jak to nazywasz, Rzeszy. Choćby "tymczasowo".

 • datik

  WB
  businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/fazy-cyklu-inwestycyjnego-jak-teraz-inwestowac-pekao/4drdmj0

  Czy ten raport powstał z jeszcze Pana udziałem ? Pytam, bo mam "zakodowany" dołek na akcjach na wiosnę 2019 a z niego (raportu) wynika, ze trochę później.

 • guyfawkes13

  @@

  I teraz widać, dlaczego marszałek Śmigły wydał rozkaz żeby z sowietami nie walczyć, a prezydent nie ogłosił stanu wojny z Rosją.
  Bo to by oznaczało, że jako pierwsi bylibyśmy de facto w stanie wojny z USA. Jeszcze przed Japonią i Niemcami. Wtedy nawet ostatni pies z kulawą nogą wiedziałby, że jesteśmy najgorszymi faszystami, którzy nie zasługują na własne państwo.
  A dlaczego władze RP musiały znaleźć sie po 17.09.39 jak najszybciej na zachodzie?
  Bo właśnie tam rozgrywał się los państwa, już nie w Kraju. Rząd Retingera czekał już in pectore Kartaginy.
  23.021939 odbyło się w Warszawie pierwsze (nieformalne) posiedzenie rządu Retingera. Retinger jeszcze przed brytyjskimi gwarancjami mówił na tym posiedzeniu o ataku Niemiec na Polske jeszcze tego samego roku i konieczności odsunięcia ''rządu ozonowego''.
  Był uważany za brytyjskiego masona, ale musiał być ważnym agentem amerykańskiej Kartaginy, skoro przez kilkanaście lat nadzorował jako doradca prezydentów Mexyku eksterminację tamtejszych katolików.
  Hitler jeszcze nie wiedział w lutym 39', że uderzy na Polskę, a Retinger już nie tylko wiedział, ale i oznajmiał zaufanym funkcjonariuszom. Hitler myślał może, że uderzy gdzieś na południe... a tu masz ci los, służba nie drużba. Musiał niespodziewanie podpisać dyrektywę do Fall Weiss 11.04.39.

 • guyfawkes13

  @Datik

  :)))))

 • equinox1976

  Wchodzisz rano na bloga i żeby znaleźć jakiś rzeczowy wpis przebijasz się przez pierdylion wpisów nawiedzonego Napoleona geopolityki który rozmawia sam ze sobą i klonuje wpisy niczym boot z potiomkinowskiej bociarni. Apeluję.. Zanim cokolwiek napiszesz to najpierw się zastanów bo przecież spamujesz niczym lastkura któren przeniósł się do Independent Tradera i pod nickiem 'nauka' wypisuje dokładnie to samo co wypisywał tu. To nie był złośliwiec czy troll. To Dla niego następnym przystankiem w blogowej karierze będą zdaje się Tworki

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  No i jak widać na razie ten poziom się trzyma.: D.


  Trzymał się, dopóki nie pojechał tam otwierać sesji... ;-)


 • carrie-anne.moss

  @podczaszy

  SP500 trzyma się w trendzie i cofnięcie do 2878 albo nawet 2864 to norma.
  Chyba, bo ja się nie indeksach nie znam :P

 • carrie-anne.moss

  @equinox
  Dopiero jak ruscy szachiści zaczną chwalić Piłsudskiego i wspominać o Traktacie Ryskim, to można ich potraktować poważnie.


  Nie bądź niemiły dla tow. Anatolija, skoro on się domaga żeby go w końcu zacząć poważnie traktować :-D

 • andrzej_stefaniak

  Strategia na GBPAUD - same konkrety bez lania wody.

  acemarketu.com/?p=312027

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Koniunktura-w-sektorze-uslug-w-USA-najlepsza-od.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci