Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

S&P 500 jak w październiku 2000?

bialek.wojciech

We wczorajszym wpisie argumentowałem za podobieństwem obecnej sytuacji na niemieckim rynku akcji do tej z końca 2000 roku. Synchronizacja szczytów DAX-a ze stycznia br. oraz marca 2000 sugerowała, że mamy obecnie odpowiednik grudnia 2000 (9 miesięcy po szczycie). Zastosujmy tę hipotezę do S&P 500. Poniżej wynik próby uzgodnienia zachowania amerykańskiego indeksu w ciągu ostatnich miesięcy z tym co robił on w 2000 roku. Dłuższy czas cyzelowałem zarówno wielkość przesunięcia w czasie jak i przedziały wartości na obu skalach i wybrałem parametry, który uznałem za najbardziej właściwe, ale oczywiście można by tę synchronizację zrobić nieco inaczej. Tu jednak wyszedł mi dopiero październik 2000. Interesowało mniej głównie oszacowanie zasięgu i czasu trwania obecnego spadku a także późniejszego korekcyjnego odbicia. 

 

201810251SP500teraziw2000

 

Wniosek? Wyszło mi minimum zamknięcia S&P 500 w przyszły wtorek 30 października w okolicach sesyjnego minimum z 9 lutego (2533 pkt.), oraz minimum wewnątrzsesyjne 4 sesje później czyli we wtorek 6 listopada nieco poniżej poziomów tegorocznych dołków ("straszenie" powiedzmy w okolicach 2500 pkt.). 

Późniejsze odbicie kulminuje nieco powyżej poziomu 2739 za 9 tygodni od teraz (45 sesji), czyli na koniec roku ("window dressing"?) i bessa stopniowo ulega wznowieniu

Podsumowanie: proponowana analogia z sytuacją z października 2018 sugeruje lokalne minimum obecnych spadków S&P 500 w strefie powiedzmy 2500-2550 pkt. formowane pomiędzy 30 października a 6 listopada i późniejsze odbicie do poziomu nieco ponad 2730 pkt. kulminujące na przełomie roku. Na początku 2019 roku cykliczna bessa powinna ulec wznowieniu. 

Komentarze (47)

Dodaj komentarz
 • podczaszy1

  @ WB
  Pisze Pan 2500-2550 pkt jako lokalny dołek. A może 2600 pkt ?. Tam zdaje się wychodzi linia kanału rysowanego po szczytach ze stycznia i pażdziernika 2018 i dołkach z 09.02 i 02.04.2018.

 • konsultant121

  Poczekam jak agenci napiszą że trzeba sprzedawać. :)) I się ze soba zgodzą!

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Poczekam jak agenci napiszą że trzeba sprzedawać. :)) I się ze soba zgodzą!"

  Daj Pan spokój z tymi agentami.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Może Pan zobaczyć jak skutecznie udu.. poczciwego nowicjusza.
  www.youtube.com/watch?v=liCjCkJol-E "

  To chyba dobrze, że antyszczepionkowcy są tępienie, bo przecież to są ludzie, którzy pasożytują na tych, którzy szczepiąc się oferują im ochronę przed epidemią.

  By epidemia mogła się rozwijać, każdy chory musi zarażać ponad jedną nową osobę. Załóżmy, że mamy chorobę zakaźną, które generuje średnio 2 nowe zarażenia na jednego chorego. W takim przypadku wystarczy by nieco ponad połowa ludzi się zaszczepiała - każdy chory zarazi wtedy skutecznie mniej niż jedną osobę i ognisko epidemii od razu wygaśnie.

  Jeśli szczepienie wiąże się z jakimś niezerowym ryzykiem powikłań dla zaszczepionego, to skoro szczepienia oferują bardzo wartościową ochronę przed epidemią całemu społeczeństwu, to niesprawiedliwe jest, by część osób unikała ponoszenia tych kosztów.

  Ten mechanizm ma swoją nazwę:

  pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_gapowicza

 • ml.36

  @WB
  Dystrybucja rządzi się swoimi regułami)
  d.stockcharts.com/school/data/media/chart_school/market_analysis/wyckoff3/wyckoffdistribution2.png

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Pisze Pan 2500-2550 pkt jako lokalny dołek. A może 2600 pkt ?. Tam zdaje się wychodzi linia kanału rysowanego po szczytach ze stycznia i pażdziernika 2018 i dołkach z 09.02 i 02.04.2018."

  Wszystko jest możliwe. Ja obstawiam scenariusz ze "straszeniem" przełamaniem tegorocznych dołków, jak 18 października 2000.

 • podczaszy1

  @ WB
  "Wszystko jest możliwe".
  Tak, To prawda. Ja raczej nie zgaduję dna.

 • versus_one

  @ Oj Panie gospodarzu

  Choć nie jest to w temacie bloga to pozwolę sobie na jeden wtręt ku przestrodze

 • bialek.wojciech

  @ml.36"
  "Dystrybucja rządzi się swoimi regułami)
  d.stockcharts.com/school/data/media/chart_school/market_analysis/wyckoff3/wyckoffdistribution2.png "

  Ja obstawiam, że jesteśmy w trakcie fazy D, ale jeśli poważnie traktować rekordy z września, to ktoś mógłby twierdzić, że mamy dopiero fazę B.

 • bialek.wojciech

  @versus_one:
  "Choć nie jest to w temacie bloga to pozwolę sobie na jeden wtręt ku przestrodze"

  Za długie. O czym to?

 • versus_one

  @WB

  Polecam na dzisiejszy wieczór. Lekarze z Polski, USA i WB, którzy profesjonalnie zajmują się m.in. wyciąganiem dzieci z NOP`ów i tematem szczepień wypowiadają się o tym procederze.

 • podczaszy1

  @ red007
  "Co do bloga to faktycznie nie należę do stowarzyszenia wzajemnej adoracji".

  Może coś bliżej. To może być ciekawe.

 • ml.36

  @WB
  Za krótka ta dystrybucja by trwała, po takiej hossie.Psychologicznie
  nie powinni zejść po niżej lutowych dołków, żeby gawiedzi zbytnio
  nie wypłoszyć. W porównywanym 2000 faza B po UT była krótsza i też bez
  pogłębienia "sign of weakness".

 • bialek.wojciech

  @versus_one:
  "Polecam na dzisiejszy wieczór. Lekarze z Polski, USA i WB, którzy profesjonalnie zajmują się m.in. wyciąganiem dzieci z NOP`ów i tematem szczepień wypowiadają się o tym procederze."

  Musiałem sprawdzić, co to te NOP-y:

  "Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki."

  szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/co-to-sa-niepozadane-odczyny-poszczepienne/

  Ale co NOP-y mają do tego, co napisałem? Możemy mieć epidemie jak do XIX wieku wybijające kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt procent populacji, albo NOP-y dotykające jakiś promil dzieci. Wybór wydaje się być prosty. Ludzie odmawiający szczepienia własnych dzieci, to "gapowicze", którzy chcą korzystać z ochrony przed epidemią oferowanej im przez szczepiących się ludzi, ale chcą to mieć bez ponoszenia żadnego ryzyka. Jak napisałem, to dobrze, że takie aspołeczne jednostki są publicznie piętnowane.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Za krótka ta dystrybucja by trwała, po takiej hossie."

  Hossa od lutego 2016 była całkiem zwykła i ta dystrybucja jej dotyczy.

  Pisząc Pan o "takiej hossie" ma Pan zapewne na myśli hossę od 2009 roku, ale nie ma powodu sądzić, że dystrybucja po hossie 2009-2019 będzie się czymś różnić od dystrybucji po hossie 1990-2000.

  Ale oczywiście dopuszczam możliwość, że ma Pan rację i mamy dopiero fazę B. Można znaleźć argumenty za tym:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Zaskakujacy-sygnal-teorii-Dowa.html

  wojciechbialek.blox.pl/2018/05/Zachowanie-SP-500-wokol-cyklicznych-dolkow-stopy.html

 • bialek.wojciech

  "Musiałem sprawdzić, co to te NOP-y:

  "Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki."

  szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/co-to-sa-niepozadane-odczyny-poszczepienne/

  Ale co NOP-y mają do tego, co napisałem? Możemy mieć epidemie jak do XIX wieku wybijające kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt procent populacji, albo NOP-y dotykające jakiś promil dzieci. Wybór wydaje się być prosty. Ludzie odmawiający szczepienia własnych dzieci, to "gapowicze", którzy chcą korzystać z ochrony przed epidemią oferowanej im przez szczepiących się ludzi, ale chcą to mieć bez ponoszenia żadnego ryzyka. Jak napisałem, to dobrze, że takie aspołeczne jednostki są publicznie piętnowane."

  Ale oczywiście nie jestem epidemiologiem, więc się nie znam, więc dopuszczam możliwość, że w przypadkach poszczególnych szczepionej niekompetencja lub korupcja w "służbie zdrowia" powoduje wpuszczenie do obiegu relatywnie niebezpiecznych/relatywnie zbędnych szczepionek. Ale to nie zmienia ogólnej tezy, że antyszczepionkowcy to "gapowicze".

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Za krótka ta dystrybucja by trwała, po takiej hossie."

  Skłaniam się do bliskiego końca fazy dystrybucji, bo kitchinowy koniec hossy wychodzi mi od lutego do sierpnia:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Obecna-bessa-na-WIG-u-na-tle-8-iu-wczesniejszych.html

  ... więc już nie ma za bardzo czasu na kręcenie kółek.

 • versus_one

  @WB

  Panie Wojciechu może najpierw proszę zapoznać się z filmem. Ja nie twierdzę, że idea szczepionek jest beeeee, ale istnieją fakty stwierdzające szkodliwość tego rodzaju profilaktyki. Z punktu widzenia chorób autoimmunologicznych zakażanie ludzi żywymi pasożytami nie jest dobrym pomysłem, a tym bardziej gdy w ampułkach są trucizny z którymi układ immunologiczny noworodka, a nawet osobnika dorosłego nie jest w stanie sobie dać rady. Wielu ludzi nie wie o tym i chyba wiedzieć nie chce.

 • ml.36

  @WB
  Do sierpnia mamy hektary czasu, zdjęcie 10% z 500-ki zajęło
  raptem 2 tyg. Na ile ja rozumiem proces dystrybucji, to chodzi w nim
  o to, żeby przekazać odpłatnie nie świeży towar słabym rączkom,
  straszenie poziomem 2500 służyło by do odebrania atrakcyjnego towaru
  od nich że, no chyba że mamy do czynienia z re akumulacją (czego w tym
  zwariowanym świecie do końca nie można wykluczyć:))

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Do sierpnia mamy hektary czasu, zdjęcie 10% z 500-ki zajęło
  raptem 2 tyg. Na ile ja rozumiem proces dystrybucji, to chodzi w nim
  o to, żeby przekazać odpłatnie nie świeży towar słabym rączkom,
  straszenie poziomem 2500 służyło by do odebrania atrakcyjnego towaru
  od nich że, no chyba że mamy do czynienia z re akumulacją (czego w tym
  zwariowanym świecie do końca nie można wykluczyć:))"

  Inny argument:

  200-tka na S&P 500 zaczęła spadać. Ograniczając się do przypadków z 2000 i 2007 roku mamy do wyboru podobne sytuacje (początek spadku 200-tki) z lutego 2000, października 2000 (patrz powyższy wpis) i listopad 2007.

  Luty 2000 to jak dla mnie zbyt wczesna data. W listopadzie 2007 spadek zszedł dokładnie do poziomu poprzedniego dołka licząc po zamknięciach (obecnie odpowiednik 2581 pkt.), ale rzeczywiście nie przebił węwnątrzsesyjnego dołka z 16 sierpnia 2007 (obecnie odpowiednik 2532,7 pkt.).

 • podczaszy1

  Pamiętacie jeszcze kanał spadkowy: 2942-2625-2559 -górna linia, 2018-1657-1642 pkt dolna linia. No to dzisiaj dotarliśmy do niego od góry. Czy może odbić indeks? Pewnie,że może. Czy odbije? A tego to nie wiem.

 • konsultant121

  @red
  Po ostatnich twoich wpisach wnioskuję że robisz inaczej niz piszesz. Śmiejesz się bo lubisz wkręcać:)

 • podczaszy1

  Wydaje mi się,że co niektórzy nie powinni jednak "rżnąć głupa" i udawać,że nic złego/dla mnie akurat dobrego/się nie dzieje.
  Wystarczy spojrzeć na Swig-80, indeks cenowy, mwig-40 i wiele widać. Ja tu nie piszę o spadkach od wczoraj. KONIEC BALU PANNO LALU to był wpis z marca 2017 roku.

 • konsultant121

  @podczaszy
  Brawo. Pana pochwalam! Ja pisałem o EURUSD w styczniu 2018 w fazie euforii na EUR i wizji USDPLN->2,85 i EURUSD 1,30-1,35 :)

 • konsultant121

  @podczaszy
  Niektórzy liczą początek bessy w lutym 2017 bo sWIG80 zaczął spadać:) Oj przeliczą się bo już chcą niebawem kupować;) Kapitał wyszedł ze średniaków a pan z acemarketu pisał że średnie są tak nisko wyceniane że aż żal nie kupować. I tutaj wielu dyskutantów było w tym samym tonie.

 • karnakufo

  Dzisiaj był dołek, idzie odbicie, a poranne L zarabia.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Zamiast błaznować to może odpowiesz na pytanie, które Ci dzisiaj zadałem rano.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Za nazwanie tego co piszę błaznowaniem, nie odpowiem Ci.

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  Każdy jest kowalem swojego losu. :))

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  A jak nazwać otwieranie krótkich od 2500 pkt i udawanie ,że wszystko gra?

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Pomyliłem się. Otwieranie długich.

 • karnakufo

  Dobieram L na wsparciu i liczę na odbicie:
  www.bankfotek.pl/view/2127015

 • red.007

  Jeśli spojrzeć na Amerykę czysto technicznie i przyjąć spadki w wariancie optymistycznym jako ABC,to w zasadzie C od 17 października wyrysowało impuls jako koniec C,które zamyka się w 70% A.Zatem nie ma teoretycznych przeszkód dla nowych wzrostów.
  stooq.pl/q/?s=^spx&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • karnakufo

  Liczę na odbicie S&P od wsparcia;
  www.bankfotek.pl/view/2127016

 • kpdwiejak

  ciekawe, ciekawe.. pozdrawiam

 • versus_one

  @YM.F

  Czy nie powinno zatrzymać się na 23.900

 • karnakufo

  PKOBP też przed szansą odbicia:
  www.bankfotek.pl/view/2127017

 • karolew518

  Panie Wojciechu,

  A na kiedy widzi Pan koniec cyklicznej bessy w USA, czy tak jak w Polsce i Niemczech w III kw. 2019?

 • karnakufo

  Jak już media widzą panikę to czas na..... zakupy.
  businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-na-wall-street-indeks-sandp-500-spada-na-gieldzie-w-usa/e8cpy13

 • sentinexxxxx

  Pozwolę sobie odpowiedzieć
  Tak Karolew, no ale wiesz, to może być w 1, 2, albo 3 kwartale.

 • sentinexxxxx

  @Karolev
  Zapytaj Adriana Stefaniaka hahahah

 • karnakufo

  NIKKEI też ma dużą szansę odbić od wsparcia:
  www.bankfotek.pl/view/2127018

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  @WB

  Dystrybucja rządzi się swoimi regułami)

  Jeżeli chcecie zobaczyć schemat 2 w akcji, to proszę bardzo FANGi:
  stooq.pl/q/?s=fdn.us&c=1y&t=b&a=lg&b=0
  Pisałam o tym zanim się zmaterializowały spadki.
  Układ jest potwiedzony gdy nastąpi "break through the ice" i "rally back to the ice".

 • 2w3zalamana

  @WB

  Gorąca prośba o kontynuowanie wpisu:

  "Opór i wsparcie dla FANG"

  gdy przyjdzie czas ku temu.

 • equinox1976

  jakiś dołek na dolarze to w ogóle się zapowiada czy to już ma być tak ciągle świeca w górę? Sugerowane odbicie na giełdach w listopadzie i grudniu może przynieść korektę, ale na dziś to kompletnie nie widać szans na to

 • slow2006

  cos ten podniesiony rating nie dziala, ale jak to mozliwe wogole

 • damiano3811

  bialek.wojciech przedwczoraj

  Ale co NOP-y mają do tego, co napisałem? Możemy mieć epidemie jak do XIX wieku wybijające kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt procent populacji, albo NOP-y dotykające jakiś promil dzieci. Wybór wydaje się być prosty. Ludzie odmawiający szczepienia własnych dzieci, to "gapowicze", którzy chcą korzystać z ochrony przed epidemią oferowanej im przez szczepiących się ludzi, ale chcą to mieć bez ponoszenia żadnego ryzyka. Jak napisałem, to dobrze, że takie aspołeczne jednostki są publicznie piętnowane.

  Obejrzyj Pan wszystkie poniższe filmiki o szczepionkach, przestanie Pan wypisywać bzdury a stanie się Pan prawdziwym ekspertem, warto poświęcić trochę czasu bo temat ważny

  jerzyzieba.com/szczepienia/

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci