Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Opór i wsparcie dla FANG

bialek.wojciech

Na wykresie indeksu akcji spółek FANG (FANG+) utworzyła się wyraźna strefa oporu. 

 

201810121FANG

 

Jest ona wyznaczona przez opadającą linię trendu poprowadzoną przez lokalne szczyty z ostatnich kilku miesięcy, poziomy lokalnych szczytów z marca i maja oraz poziomy lokalnych dołków z lipca, sierpnia i września, a także przez średnią 200-sesyjną, która niebawem zakręci w dół mniej więcej w okolicach wyznaczonych przez wspomniane wcześniej linie oporu. Wydaje się rozsądne założenie, że w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać pokonania tej strefy oporu. Sądzę, że wymagałoby to pozytywnej dla rynku zmiany w zakresie przynajmniej dwu ciążących na nim obecnie aspektach polityki gospodarczej USA: polityki pieniężnej FED i wojny handlowej USA z Chinami. Na razie się na to nie zanosi. 

Można natomiast sobie wyobrazić szybki korekcyjny krótkoterminowy ruch w górę indeksu FANG, który dotrze do owej strefy oporu i się od niej odbije formując coś co mogłoby się z czasem okazać "prawym ramieniem" formacji "głowy z ramionami". Sądzę, że rozpoczęcie takiego hipotetycznego korekcyjnego wzrostu wymagać będzie pojawienia się na wykresie odpowiednio sporej przestrzeni uzasadniającej w obecnej sytuacji podjęcie krótkoterminowego ryzyka zakupów akcji tej kategorii. Wydaje się, że strefa, w której takie ryzyko byłoby racjonalne jest wyznaczana przez minima z lutego (2374,9), początku kwietnia (2368,1) i końca kwietnia (2445,5). Ewentualne osiągnięcie przez indeks tej strefy w ciągu najbliższych kilku tygodni dawałoby kilkunastoprocentową przestrzeń dla ewentualnego - trwającego np. ok. 3 tygodnie - krótkoterminowego odbicia. 

Podsumowanie: na wykresie indeksu FANG+ wytworzyła się wyglądająca na solidną strefa oporu powyżej poziomu 2725 pkt. Można spekulować, że ewentualne krótkoterminowe odbicie w kierunku tego oporu rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku tygodni, gdy FANG+ spadając do strefy wsparcia w przedziale 2368-2445 stworzy uzasadniającą podjęcie ryzyka zakupów akcji kilkunastoprocentową przestrzeń do korekcyjnych wzrostu. 

 

 

 

Komentarze (27)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @klawiszznadodry:
  "Nie wiem dlaczego Szanowne Towarzystwo trzyma się kurczowo fali C bessy.
  Podobieństwo do zdarzeń z 1929 roku sugeruje, że jest to fala spadkowa A (pierwsza) bessy. Ta hos-sa była tak wielka i rozciągnięta jak guma do żucia, że uformowanie szczytu podwójnego zajęło jej więcej czasu. I tu się pojawia zasadnicze pytanie. Czy mamy do czynienia z bessą jako reakcją na wzrosty 2008 2018, czy też 1971 2018 czyli od momentu rozluźnienia przez Nixona polityki pie-niężnej. Oj będzie się działo"

  Tak jak wyjaśnił pan podczaszy, mówimy o różnych skalach czasowych. Rozważania o fali C odnoszą się do korekty impulsu wzrostowego z lat 2016-2018. Wydaje się rozsądne założenie, że korekta 5-tki wzrostowej z lat 2009-2018 zajmie więcej czasu. Co znaczy, że obecna rozpoczęta w styczniu cykliczna bessa na rynkach akcji, jest tylko początkowym elementem większej wieloletniej struktury korygującej hossę z lat 2009-2018. Czyli roboczo falą A tej większej struktury. Podobnie hossa 1990-2000 korygowała się 9 lat (2000-2009) a bessą 2000-2001/2/3 była jedynie jej pierwszą falą A.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Czyż by DAX wczoraj odnalazł zagubione 10 tygodni?"

  Krótkie cykle są ostatnio trudne do interpretacji, ale na DAX-ie zakładam, że mieliśmy dołek cyklu 40-tygodniowego w sierpniu 2017. W ramach rozpoczętego wtedy cyklu 20-tygodniowego następny dołek wypadł 23 tygodnie później w lutym 2018, a kolejny - 20 tygodni po tym z lutego - pod koniec czerwca. Wtedy został ustanowiony kolejny po tym z sierpnia 2017 dołek cyklu 40-tygodniowego. Od tamtej pory minęło 15 tygodni:

  stooq.pl/q/?s=^dax&c=3y&t=c&a=lg&b=1

  Następnego dołka cyklu 20-tygodniowego (kolejny po nim - gdzieś wiosną 2019 - już powinien być ostatecznym dołkiem bessy) szukałbym więc za ok. 5 tygodni.

 • bialek.wojciech

  @griot2222:
  "blog.yardeni.com/2018/10/trumps-poison-pills-for-china.html?m=1 a, tu Panie Wojciechu troszke inna strona medalu."

  "(4) JP Morgans bearish call. Last Wednesday, JPMorgan strategists wrote in a note that [a] full-blown trade war becomes our new base case scenario for 2019 with 25% US tariffs imposed on all Chinese goods. They added, There is no clear sign of mitigating confrontation between China and the U.S. in the near term. In his 10/5 Barrons column, Randy Forsyth noted that the banks strategists estimate that 25% levies on all Chinese imports to the U.S. would trim earnings for the S&P 500 by $8 a share, from their original projection of $179 for 2019. Such a downgrade would mark the first of the Trump era and potentially end the U.S. stock market rally, even assuming a forward [price/earnings] multiple of 17, unless some other offset materializes, they conclude."

 • karnakufo

  FDAX możliwy klin i ruch do góry:
  www.bankfotek.pl/view/2126415

 • szyderca667

  @podczaszy1
  Czy spodziewa się Pan jakiegoś odbicia w20 od 2159, o jakim zasięgu?

 • ml.36

  @WB
  Śmiała interpretacja cykli)
  Po między dołkami 40-tygodniowymi 11936 i 12178 EOD pojawia się
  niższy dołek 11773 EOD 26 marca !!?
  IMO skrócenie ostatniej 40 wydłuży bieżącą 20.

 • ml.36

  @WB
  Zawirowanie cykli IMO, spowodowała decyzja ESMA zdejmująca z rynku
  około 10% aktywnych środków, wymuszając kampanię w krótszym
  czasie i na innych poziomach. To było chyba, też powodem rozjechania się
  rynków, 500 zrobiła nieregularną B a DAX czy EU50 jakiś TR.

 • karnakufo

  Obrona wsparć na WIG20:
  www.bankfotek.pl/view/2126419

 • griot2222

  Mam pytanie. Czy fakt ze USA został duzym eksporterem ropy nie powinien wpłynąć na odmienne spojrzenie na fluktuacje dolara w stosunku do ropy naftowej.

 • karnakufo

  Obrona wsparcia na tygodniowym PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2126421

 • dociekliwy54

  @karnakufo
  A nie ma tam gdzieś oporów w trendzie spadkowym?

 • bialek.wojciech

  @griot2222:
  "Mam pytanie. Czy fakt ze USA został duzym eksporterem ropy nie powinien wpłynąć na odmienne spojrzenie na fluktuacje dolara w stosunku do ropy naftowej."

  Nie przesadzajmy. Na razie USA są na 13-tym miejscu na świecie pod względem wielkości eksportu ropy:

  www.worldstopexports.com/worlds-top-oil-exports-country/

  ... i drugim (po Chinach) pod względem wielkości importu ropy:

  www.worldstopexports.com/crude-oil-imports-by-country/

  Ale rzeczywiście w scenariuszach zakładających wysokie ceny ropy przewiduje się, że USA staną się eksporterem netto już na początku lat 20-tych:

  www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=34912

  Raptem w latach 2013-16 ujemna korelacja pomiędzy ceną ropy (WTI) a Dollar Index była najwyższa w historii (-0,96; wyższa niż na początku lat 80-tych). W ostatnim okresie ta korelacja spadła, ale chyba jeszcze za wcześnie ogłaszać nadejście trwałej zmiany.

  Oczywiście prawdą jest, że rewolucja łupkowa znacząco zmniejszyła zależność USA od importu ropy, co ma implikacje gospodarcze, ale też geopolityczne. Ale chyba jeszcze za wcześnie zapisywać USA do OPEC (chociaż chodzi mi po głowie scenariusz, w którym USA mające teraz ponownie własną ropę stawiają na scenariusz wzrostu jej ceny by przydusić gospodarczo największego jej importera czyli Chiny; ale to być może miałoby sens dopiero po podporządkowaniu USA Rosji, Iranu itp.; na razie to chyba jednak political-fiction).

 • andrzej_stefaniak

  Premia za ryzyko - przed historycznymi wydarzeniami:

  acemarketu.com/?p=313589

 • griot2222

  www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/zmienne-losy-cen-ropy-naftowej-i-kursu-dolara-amerykanskiego/

 • carrie-anne.moss

  WB
  Oczywiście prawdą jest, że rewolucja łupkowa znacząco zmniejszyła zależność USA od importu ropy, co ma implikacje gospodarcze, ale też geopolityczne. Ale chyba jeszcze za wcześnie zapisywać USA do OPEC (chociaż chodzi mi po głowie scenariusz, w którym USA mające teraz ponownie własną ropę stawiają na scenariusz wzrostu jej ceny by przydusić gospodarczo największego jej importera czyli Chiny; ale to być może miałoby sens dopiero po podporządkowaniu USA Rosji, Iranu itp.; na razie to chyba jednak political-fiction).


  Skoro JP Morgan był w stanie otwierać pozycję na futures, która przekracza światowe zasoby srebra, to może da się również na ropie.
  Trump może obiecać przymknąć oko jeżeli Goldmany i spółka pomogą ropie iść w górę.
  Poza tym, Rosja potrzebuję wyższych cen ropy żeby się jej "spiął" budżet.

  Na koniec powtórzę to, co napisałam niedawno. Wkrótce ropa będzie po 90$,a może i przekroczy 100.

 • griot2222

  W ramach political fiction: wysokie ceny ropy są może ceną za zaprzestanie prób dedolaryzacji w obrocie ropą. Wszak to Rosja graniczy z Chinami;-)

 • podczaszy1

  @ szyderca 667
  "Czy spodziewa się Pan jakiegoś odbicia w20 od 2159, o jakim zasięgu"

  Mój wpis z przedwczoraj : Powoli zbliżamy się do ważnych krótkoterminowo poziomów na wig-u 20 2178, 2159 pkt świadczy,że brałem pod uwagę trudności w pokonaniu tych poziomów, ale nie ukrywam,że liczyłem,że może od razu "pękną". No, cóż odbicie jest jak widać na wykresie, a jego zasięg -mam nadzieję,że nie duży.
  Na razie dla mnie za mało kart leży na stole,żeby wypowiadać się na temat takich szczegółów.

 • podczaszy1

  @ carrie

  Dzisiaj można się było jeszcze opalać. Ta pogoda nad jeziorem jest po prostu cudowna.
  Ten spokój, te barwy. Cholera raj na ziemi. Nie zmarnuj "wekendu " przy komputerze cinkciaro. :)))

 • podczaszy1

  @ WB
  Pan tak krytycznie pisał o tych Chasydach,że ultrareligijna sekta itd, a to Oni jako jedyni protestowali pod konsulatem polskim w Jerozolimie w obronie Polski pod hasłami: Państwo Izrael nie reprezentuje 6 mln wymordowanych Żydów, Syjoniści nie maja prawa do wtrącania się w żaden aspekt polskiej polityki.I to z polską flagą.
  www. salon24pl/u/eska/849779,chasydzi

 • podczaszy1

  2700 pkt na S&P 500 to jest bardzo, bardzo ważny poziom.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  "Nie zmarnuj "wekendu " przy komputerze cinkciaro. :))) "

  Ja w weekend zamierzam się zajmować moim ogrodem.
  I nie cinkciara :-P

 • karnakufo

  Spore szanse na odbicie:
  www.bankfotek.pl/view/2126515
  www.bankfotek.pl/view/2126516
  www.bankfotek.pl/view/2126518
  www.bankfotek.pl/view/2126519
  www.bankfotek.pl/view/2126521
  www.bankfotek.pl/view/2126522
  www.bankfotek.pl/view/2126523
  www.bankfotek.pl/view/2126524
  www.bankfotek.pl/view/2126525

 • karnakufo

  Po podniesieniu ratingu prawdopodobne otwarcie w poniedziałek luką do góry i wyspa odwrotu.

 • slow2006

  podniesli zeby bylo komu sypac, mowili o tym sukcesie w kazdym tekexpresie i tvp, to juz wiedza wszyscy ze jest super, troche strach myslec jak nisko polskie indexy zawedruja, przy takiej narracji

 • red.007

  Nie wchodzę w dywagacje czy będą wzrosty,czy spadki.
  Jeśli będą spadki,najgłupszym komentarzem będzie stwierdzenie,że nastąpiła sprzedaż faktu.Należy sobie postawić pytanie czy możemy mówić o fakcie.O fakcie moglibyśmy mówić w przypadku gdyby tekexpressy informowały o możliwości podwyżki rattingu jako o powszechnym oczekiwaniu,przed faktem jego poniesienia.Nie widziałem przed piątkiem w tekexpressach aby taka decyzja była szczególnie spodziewana.
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating-polski-agencja-sp-fitch,128,0,2418560.html
  Każdy tekexpress poinformował po prostu o decyzji Agencji S&P i nic więcej a,że jest to dobra wiadomość i w połączeniu z awansem do rynków rozwiniętych,nie powinno to działać na minus.

 • andrzej_stefaniak

  Bieżąca ocena sytuacji po decyzji agencji S&P o podwyżce ratingu Polski:

  acemarketu.com/?p=313756

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Typowa-sciezka-WIG-po-szczycie-cyklicznej-hossy.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci