Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Donal Trump jak puszczyk plamisty

bialek.wojciech

Decyzje polityków mogą mieć czasami silny wpływ na sytuację w dotyczących ich branżach gospodarki i sektorach rynku. Dobrym przykładem jest ostatni rozwój wydarzeń na rynku drewna w USA. Administracja Donalda Trumpa nałożyła pod koniec 2017 roku antydumpingowe cła na kanadyjskie drewno, czego skutkiem był jeden z najsilniejszych wzrostów cen tego surowca budowlanego w historii amerykańskiego rynku. 

201810261lumber

 

Ostatni raz z tak silnym skokiem cen kontraktów na drewno na amerykańskim rynku mieliśmy do czynienia w latach 1990-93, kiedy to powodem paniki były kontrowersje związane z kwestią ochrony zagrożonego puszczyka plamistego. Zakaz wyrębu starodrzewia miał uratować przez wyginięciem ten gatunek. 

 

Northern-Spotted-Owls_USFWS

 

Od czasu ustanowienia w maju br. przez ceny kontraktów na drewno historycznego maksimum, ceny spadły o 53,2 proc. Podobny krach zdarzył się w historii tego rynku jedynie raz (właśnie w 1993 roku, kiedy to losy puszczyka plamistego budziły tak poważne zainteresowanie). 

 

201810262lumber


Jeśli zsynchronizujemy sobie oba historyczne epizody - ten obecny i ten sprzed ćwierć wieku - to otrzymamy dosyć podobne wykresy.

 

201810263lumber

 

Po dołku z przełomu czerwca i lipca 1993 ceny kontraktów na drewno na CME wzrosły o ponad 100 proc. w przeciągu pół roku. Czy ten schemat powtórzy się obecnie? Zobaczymy za kilka miesięcy. 

W najbliższym czasie spróbuję przyjrzeć się sytuacji na rynku nieruchomości w USA - zagrożonym przez trwający wzrost stóp procentowych w USA (zarówno stóp krótkoterminowych jak i rentowności obligacji) - i zastanowić się, czy krach cen drewna jest czy też nie jest sygnałem oznaczającym pogorszenie się koniunktury w tym ważnym segmencie gospodarki Stanów Zjednoczonych. 

Podsumowanie: po spowodowanym nałożeniem ceł na kanadyjskie drewno wzroście ceny kontraktów na ten surowców na CME o ponad 158 proc. w przeciągu 32 miesięcy i krachu o ponad 53,2 proc. w stosunku do rocznego maksimum rynek ten znajduje się w bardzo podobnej pozycji jak na przełomie czerwca i lipca 1993 roku. Ćwierć wieku temu taka sytuacja bezpośrednio poprzedziła wzrost cen kontraktów o ponad 100 proc. w przeciągu 6 miesięcy. 

 

 

Komentarze (76)

Dodaj komentarz
 • andrzej_stefaniak

  Brak wiary:

  acemarketu.com/?p=316215

 • mac-erson

  @karnakufo
  Ja jestem obecnie bez pozycji na kontraktach (po sprzedaży drugiej części we wrześniu odpoczywam). Chcę wejść w L-ki w strefie 2000-2040 tam widzę silne wsparcie i układ do dużej oRGR.
  Widzę dwa warianty: Albo już w listopadzie dojedziemy do tej strefy potem odbicie do 2200-2300 i potem wiosenny retest. Albo teraz zawrócimy wyżej a wiosną tam docelowo spadniemy jako koniec bessy (dużej 2-ki).

 • konsultant121

  hehe ale się byki pocieszają:) Kupują na wsparciu a tu klapa:)) A ja myślałem ze idziemy na 2600 :) Niezłe bzdury tu się wypisuje. Antytrendzia pospolite;))

 • konsultant121

  Obśmiać się można. Dziś 80% na forexie gra na spadki USDPLN a 74% na wzrosty EURUSD:))

 • bartalsi

  "www.bankier.pl/wiadomosc/Juan-najslabszy-wobec-dolara-od-10-lat-7622700.html

  Kiedy Chinczycy zaczną kupować dolara?

 • podczaszy1

  @ konsultant 121

  Płoszysz mi tu agentów, płoszysz byki, a ja bez ich gromadnego udziału na krótkich nie zarobię. :D

 • artysta_malarz123

  mam bardzo podobne spojrzenie na wig20 jak Mac

  na pewno ruch korekcyjny i pytanie czy bedzie to 2200 i powrot do poziomow ca 2000 (+/- 40 pkt) czy moze ruch na 2300 albo 2430 i dopiero zjazd na ca 2000 (+/- 40 pkt).

  zobaczymy

 • konsultant121

  3 czarne kruki tygodniowe na Crude Oil. Ulala. stooq.pl/q/?s=cl.f&c=3y&t=c&a=lg&b=0

 • konsultant121

  @podczaszy
  Spokojna głowa, "bo w tanie akcje chcę obkupić się";))

 • konsultant121

  @WB Cykl 10-tygodniowy na USDPLN jest widoczny. Połowa sierpnia, koniec pażdziernika. Czy teraz czeka na korekta niższego rzędu w listopadzie?

 • konsultant121

  @podczaszy
  Zaśpiewaj :budiem riezać bykow:) Czujesz że bycze pieniądze idą dziś do Ciebie? No wiesz, psychologicznie to też może być pułapka krótkoterminowo.

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Panie Wojtku.
  Po pierwsze uznaję Pana prawo do pisania na swoim blogu o sprawach o których Pan chce pisać. Ma Pan prawo przedstawiać własne poglądy, lub ich nie przedstawiać, bo to Pan ponosi odpowiedzialność finansową, prawną, etyczną, społeczną. W związku z tym, wpisy z tematów "politycznych" i za takowe uznawanych powinniśmy jako konsumenci Pana pracy ograniczać, by nie kreować wizerunku bloga, za który nie chce Pan ponosić odpowiedzialności. Myślę, że nie wszyscy to rozumieją a i ja mam czasem z tym kłopoty. Proponuję, aby te osoby rozważyły utworzenie własnego bloga, np. pod hasłem "Handel akcjami i szczepionkami;).
  Dobrym, jak mi się wydaje pomysłem jest posiadanie przez Pana "w zanadrzu" gotowego nowego wpisu, by przykrywać niewygodne wpisy czytelników.
  Ze swojej strony będę się starał rzadko poruszać tematy kontrowersyjne, ale Pan wybaczy, że nie zgodzę się z Pana tezą o potrzebie tłamszenia nawet w niekulturalny sposób debaty z antyszczepionkowcami. Mam wykształcenie przyrodnicze, ale nie jestem w stanie zweryfikować trafności idei szczepienia lub nieszczepienia.
  Jedynie społeczna debata z udziałem specjalistów z obu stron może przybliżyć ten złożony temat. Mając jako trader dość sceptyczny umysł i znając trochę historię medycyny podejrzewam jednak, że coś może być "na rzeczy" w tym temacie.
  Osobiście, jestem raczej o tym przekonany.
  A teraz myślę, że czas poznać wpływ cen hurtowych soku pomidorowego, na ceny soku pomarańczowego;).

 • mac-erson

  @konsultant121
  Jak wiesz jestem bykiem długoterminowym (patrz rok 2021) a krótkoterminowo neutralnie i czekam na wsparcie. W tym roku dwa razy miałem L-ki i oba razy sukcesy tak więc ta bessa taka zła nie jest.
  Siedzę cały czas na Energetyce i indeks-Energetyki ostatnio czas zachowuje się dużo lepiej niż W20 i mam nadzieję, w grudniu wyjść na tym portfelu na plus (na razie ok. 5% straty)
  W tym roku zaliczyłem też dobre zyski na Gamingach i pokaźne straty na maluchach.
  Bilansuje się niewiele pod kreską, ale rok się nie zakończył.
  Podsumowując pogadamy za 2 lata czyja strategia okazała się lepsza.
  Jak mawiał Miller.... ;)

 • bartalsi

  Edek odbije się on 1.13 czy to już przyszedł wkońcu ten czas na dolara?

 • konsultant121

  Wóz albo przewóz:
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=3m&t=c&a=lg&b=0

 • andrzej_stefaniak

  23,5 % i 10,7 % czyli konkrety o EURUSD przed super ważnymi danymi z USA z godz. 14.30:

  acemarketu.com/?p=316290

 • konsultant121

  Po 14:30 pewnie duża zmienność na USD. PKB ogłoszą.

 • ewiggin

  @mac-erson
  A czy nie lepiej po prostu grać S podczas bessy i L w czasie hossy, niż przez całą bessę wyczekiwać odbicia? Na odbiciach w bessie bierze się S. Na L-ki przyjdzie jeszcze czas w przyszłym roku po dołku Kitchina i każdy zdąży.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Nie zweryfikujesz tutaj pozycji osób które komentują. Równie dobrze działają jako market makers:) a sami mają odwrotne pozycje. Zgoda pełna. Trend is your friend.

 • mac-erson

  @Ewiggin
  Racja tak jak mówisz, ale... nie wiedziałem, który wariant rozegrają (mógłbyć równie dobrze wariant ala rok 2004 czy 1997-1998r.). Oczekuję dużej hossy od wiosny 2019r., która wynagrodzi mi tegoroczny rok - nie ma wielkiego znaczenia czy mam Taurona po 2zł czy po 1.7zł - sprzedam go powyżej 4zł za dwa lata. Podobnie z maluchami gdzie będzie bicie po kilkaset %
  Na W20 oczywiście można było ugrać kilkaset punktów w tym roku na S-kach ale ja poczekam na swoje 1000+ na L-kach :). Na razie niech spada żebym wszedł w L w strefie 2000+ ;)

 • ewiggin

  @mac-erson
  Ale to 1000 pkt na L może być np. od 1600 do 2600 pkt, więc jeszcze chyba warto poczekać. ciekawe na jakim poziomie rzeczywiście będzie dołek bessy na W20? Może Gospodarz by coś zaprognozował w tej materii?

 • mac-erson

  @EWIGGIN
  Myślę, że poziom 2000 jest dosyć kluczowy - wyszłaby z tego ładne oRGR z poziomem docelowym 3600pkt. Jest o co walczyć ;)

 • ewiggin

  @dociekliwy
  Dobrym, jak mi się wydaje pomysłem jest posiadanie przez Pana "w zanadrzu" gotowego nowego wpisu, by przykrywać niewygodne wpisy czytelników."

  - No ten wpis nie jest niewygodny... jedynie żenująco głupi. Czysty obłęd teoriospiskowców.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "@WB Cykl 10-tygodniowy na USDPLN jest widoczny. Połowa sierpnia, koniec pażdziernika. Czy teraz czeka na korekta niższego rzędu w listopadzie?"

  Muszę przyznać, że mamy z oznaczeniem krótkich cykli na USD/PLN kłopoty. Mamy natomiast 17-ty tydzień od dołka cyklu 20-tygodniowego i 40-tygodniowego na WIG-u, więc za ok. 3 tygodnie powinien wypaść kolejny po tym z końca czerwca dołek cyklu 20-tygodniowego, któremu na USD/PLN powinien odpowiadać jakiś lokalny szczyt (podobny do tego z końca czerwca).

 • konsultant121

  to z hukiem przebijamy dno WIG20 z lipca dzisiaj;) tak to jest grać w antytrendzie!

 • bialek.wojciech

  Wczoraj sentyment INI SII (-37,9) był równie zły jak w 30 listopada 2017 (-37,3), 28 czerwca 2018 (-42) oraz 13 września 2018 (-43).

  Wygląda to bardzo pro-wzrostowo, co mi niespecjalnie pasuje, bo do dołka cyklu 20-tygodniowego jest jeszcze ok. 3 tygodni. Ale może w tym czasie można zmieścić odbicie w górę i jeszcze jeden spadek.

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  "Zaśpiewaj: budiem riezać bykow".
  Nie to byłby błąd. Piniądz lubi ciszę. :)))

 • ewiggin

  @wb
  "Wygląda to bardzo pro-wzrostowo, co mi niespecjalnie pasuje, bo do dołka cyklu 20-tygodniowego jest jeszcze ok. 3 tygodni. Ale może w tym czasie można zmieścić odbicie w górę i jeszcze jeden spadek. "

  - Piszą dziś o tym na bankier.pl. Wskaźnik INI staje się wiedzą powszechną więc mało przydatną w grze na giełdzie.

 • bartalsi

  Sprzedałbym dolara, chocby na chwile, ale awaria - akurat dzisiaj...

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- Piszą dziś o tym na bankier.pl. Wskaźnik INI staje się wiedzą powszechną więc mało przydatną w grze na giełdzie."

  Kiedyś sprawdzałem i wyszło mi, że zmiany INI SII najsilniej korelują ze zmianami sWIG-u. To by miało sens przy założeniu, że indywidualni zwykle mają akcje małych spółek. No i to tłumaczyłoby, czemu INI się zaciął na niskich poziomach. To również powodowałoby, że używanie INI do spekulacji na WIG-u 20 może być ryzykowane - patrz ostatnia strata "niezawodnego" systemu:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/03/110.html

  Ale z drugiej strony proszę zerknąć na mój komentarz z 27 lipca:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Wzrostowa-fala-B-cyklicznej-bessy.html

  Ewidentnie stawiam tam bardzo mało użyteczną jak się okazało później tezę, o trwaniu od końca czerwca wzrostowej fali B, przy czym informuję z żalem o sygnale sprzedaży "niezawodnego" systemu opartego na INI SII, który wygenerował swoją pierwszą stratę w wysokości -0,75 proc. I kto miał wtedy rację? Człowiek - czyli ja, czy system oparty na "mało przydatnym" INI? Oczywiście trzymając wtedy WIG-u 20 jeszcze przez miesiąc można było dorobić się kilku procentowego zysku, ale z dzisiejszej perspektywy ówczesna strata -0,75 proc. nie wygląda już tak mało atrakcyjnie.


 • ewiggin

  @wb
  Teza o fali B była jak najbardziej przydatna, gdyż fala B zaistniała, tyle że jej falka C załamała się i nie przebiła szczytu A No ale od czerwcowego dołka w końcu WiG20 odbił 300 pkt.
  a z tą depresją INI - to po tak długiej smucie i zupełnej rezygnacji indywidualnych, może wreszcie w przyszłym roku SWIG ruszy z kopyta na północ.
  .

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Mam do Ciebie pytanie: Czy dzisiaj jest dno na wig-u 20? : )))

 • podczaszy1

  @karnakufo
  No i może jeszcze jedno. Wczoraj ponoć dobierałeś L-ki. Trzymasz je jeszcze? Pytam, bo ciągle piszesz,że otwierasz jakieś pozycje, ale nie zauważyłem abyś je kiedykolwiek zamykał?

 • podczaszy1

  Te rozważania o tym kiedy będzie hossa i ile się na niej zarobi to już po poprostu zwykła komedia. Radzę zacząć myśleć i ogarnąć się.

 • mac-erson

  @podczaszy
  Nie wiem czemu starasz się tak dopiekać ludziom, którym w danym momencie coś nie poszło (karnak). Życie jest takie, że raz na górze raz na dole. Sinusoida zagrań Ciebie też czeka tak więc warto mieć więcej empatii dla innych.
  A co do przewidywań długoterminowych i celu długoterminowego to zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Zarówno prowadząc firmę jak i inwestując w różnego typu instrumenty finansowe zawsze staram się inwestować zgodnie z założeniem wieloletnim bo wszelkie ruchy dzienne i tygodniowe są często nie do przewidzenia. Każdy ma swoją strategię, która jest zgodna z jego wnętrzem i emocjami a moja mnie przez ostatnie 20 lat nie zawodzi.

 • red.007

  Wypłoszenie byków? Żarty.
  W nowym tygodniu na KGH katapulta,zapinam pasy.
  Aha,zapomniałbym napisać,w którą stronę kurs będzie się katapultował-ja wiem. :)))))
  www.bankfotek.pl/view/2127081
  "Jeżeli trójkąt ukośny fali 5 nie wychodzi poza koniec fali 3,oczekuj szybkiego i ostrego zwrotu."
  "Trójkąt ukośny w fali 5 zwiastuje radykalne odwrócenie trendu."

  Impuls z trójkątem ukośnym kończącym w fali 5 :
  docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html

 • karnakufo

  Na zaczepki i to w dodatku prześmiewcze nie odpowiadam.

 • podczaszy1

  @ macerson
  "Nie wiem czemu starasz sie tak dopiekać ludziom, którym w danym momencie coś nie poszło/karnak/

  Piszę na tym blogu 2,5 roku i nikomu z tego powodu,że mu nie poszło nigdy nie dopiekałem. No to wyciągnij wniosek dlaczego śmieję się/nie dopiekam/ z karnakufo.

  "Życie jest takie ,że raz na górze raz na dole.Sinusoida zagrań Ciebie też czeka...."

  Jestem zdaje się starszy od Ciebie, dłużej od Ciebie gram na giełdzie więc się zastanów czy takie banalne rady są mi potrzebne.

  "A co do przewidywań długoterminowych i celu długoterminowego to zupełnie sie z Toba nie zgadzam"
  To bardzo dobrze. Nie martwi mnie to zupełnie,a nawet cieszy.

  "każdy ma swoją strategię, która jest zgodna z jego wnętrzem........"
  Ja Ci życzę jak najlepiej, zresztą jak każdemu graczowi

  No i na koniec dodam jeszcze,że jak atakowali Cię lastkura i bajkolandia to podkreślałem, że to jak inwestujesz to jest wyłącznie twoja sprawa.

  Ze swojej strony dodam jedynie,że przydałoby Ci się więcej pokory, a o Twojej grze na kontraktach to już kiedyś napisałem,że woła o pomstę do nieba.

 • animetal_slave

  Dzień dobry! @WB

  1) Teza o fali B - trafiona w punkt, faktycznie się załamała. Obecnie jesteśmy c1. Osobiście pisałem 2 tygodnie temu, że c1 zacznie się 26.10. Pomyliłem się, zaczęła się wcześniej za sprawą SP500.
  2) Teza o fali C na SP500 oraz Daxie, trafiona w punkt. Gratulacje. Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteśmy w połowie globalnego Bear Marketu. "Among the 47 ACWI component markets, 2 have dropped more than 30% (China and Greece), 8 by at least 20%, 17 by more than 15%, and 30 by 10% or more, with the median market down by 12%. Szach mat - bessa trwa.
  3) Lubię liczyć statystyki i ostatnio napotkałem na tabelkę, która pokazuje ile razy sp500 miał ujemną dzienną stopę zwrotu 13 na 15 sesji. Takie coś zdarzyło się tylko 22 razy w historii sp500 od 1920 roku. Subsequent returns od tych zdarzeń był w większości ujemne przez kolejne 26 tygodni. Wygląda więc na klasyczny bear market na sp500?
  4) Pana poprzedni wpis o podobieństwie z 2000 roku trafiony w punkt. Ostatnio widziałem analizę cyklu 18-letniego u jednego z brokerów i zachowanie SP500 oraz Nasdaqu jeżeli chodzi o sektory, było bardzo zbliżone 1996-2000, oraz 2014-2018.
  5) Przewidywanie gdzie jest dołek i robienie synchronizacji z październikiem 2000 roku to już dla mnie spore ryzyko i wyższa szkoła jazdy. Ja osobiście pomiędzy marcem 2000 a 5/9/2000 puściłem kanał spadkowy (dołki 4/2000 oraz 10/2000 oraz 11/2000). Taki sam kanał mamy teraz, tylko jest on wzrostowy (1/2018 oraz 9/2018 górna linia, dolna linia dołki luty-kwiecien/maj 2018). Wychodzi na to, że dołek mieliśmy dziś.
  6) Co do szczepień - niestety sporo na ten temat czytałem i wiem jak działają korporacje i widziałem na własne oczy komplikacje po szczepieniu na odrę, różyczkę, świnkę. Anty-szczepionkowscy, to nie są anty-szczepionkowscy. To osoby, których dzieci urodziły się zdrowe, a po podaniu przymusowych szczepień, ich dzieci stały się niepełnosprawne. Dość przykry temat i wymaga publicznej debaty. Te osoby chcą dobrowolności szczepień, oraz szczepień w późniejszym okresie niż pierwsza doba życia dziecka. Tyle w temacie ode mnie.

  Świetny blog. Najlepszy w Polsce o tej temacie. Pozdrawiam!

 • ml.36

  @WB
  U mnie zabawa kreskami wygląda tak:
  invst.ly/8-hxv
  Annuszka wykluczyła kampanię typu 1 (podobno nie zna się na
  indeksach:)), pionowa przerywana - środek Pana okienka czasowego.
  Na razie korygujemy hossę od 2016.
  Niebieski łamaniec to fantazje na temat.
  Zbyt nachalne?

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Annuszka wykluczyła kampanię typu 1 (podobno nie zna się na
  indeksach:))


  Bo się nie znam. Tak mi się napisało o tych FANGach, bo tak się z @WB męczyliscie :-D

  Ja nie zaklinam jakiś kruków ani innych dziwadeł :-P

 • mac-erson

  @podczaszy
  Czasami banalne rady są najbardziej trafione ;)
  Ja swoją pierwszą transakcję zrobiłem w czerwcu 1994r. (zakup Żywca). A Ty ?

 • mac-erson

  W końcu miałem czas na analizę po 2 miesięcznym oucie spowodowanym sezonem w firmie.

  Nie byłbym sobą gdybym nie znalazł odpowiedników z poprzednich cykli 3.33 / 6.66

  Jesteśmy obecnie:

  - koniec maja 1998r.
  - połowa stycznia 2005r.
  - połowa października 2008r. (tutaj analogia naciągana bo w innej fazie Kitchina 6.66)
  - połowa grudnia 2011r.
  - połowa czerwca 2016r.

  W każdym z tych przypadków zbliżamy się do odbicia trwającego 1.5-2mies. a następnie dokończenie spadków. Dołek wypada za ok. 4-5 miesięcy

  Wsparcia:
  - W20 (wsparcie poziome w strefie 2020-2040) a potem długoterminowa linia trendu która w marcu będzie w okolicach 1850-1900
  - WIG (linia trendu długoterminowa 53000) a potem długoterminowa linia trendu + wsparcie poziome w okolicach 50000.
  - Wig Banki - długoterminowa linia trendu w 7000-7100

  Wniosek z moich analiz:
  - dołek na początku listopada powinien wypaść około 2% poniżej piątkowego zamknięcia
  - następnie windows dressing do końca roku
  - od stycznia do marca dokończenie bessy: w zależności od sytuacji i siły rynku albo podwójne dno w okolicach 2000-2040 albo zejście niżej do strefy 1900
  - od marca 2019r. 1.5-2 letnia hossa EM

  Zgodnie z tym scenariuszem bedę inwestował na kontraktach. Obecnie bez pozycji.

  btw. co się dzieje z sir Guyfawkesem ?

 • hossafan

  A mnie zaciekawiło co robił w przeszłości WIG20 po przełamaniu średniej 200-tygodniowej co właśnie wczoraj uczynił.
  W analizie pominąłem wielokrotne fałszywki z okresu tego parszywego trendu bocznego 2013-2014. Po odrzuceniu pozostało mi 7 takich przypadków. Kolejno podałem datę, odległość do dołka i wartość spadku liczona od wartości średniej w momencie przełamania.

  bankfotek.pl/view/2127093

  sierpień 1998, 6 tygodni, -24,7%
  styczeń 1999, 1 tydzień, -12%
  październik 2000, 1 tydzień, -10%
  luty 2001, 32 tygodnie, -40%
  czerwiec 2008, 38 tygodni, -55,5%
  sierpień 2011, 7 tygodni, -18,7%
  czerwiec 2015, 54 tygodnie, -30,7%

  Jeśli to wszystko uśrednić to wychodzi dołek 8 marca na poziomie 1570. Oczywiście to tylko zabawa, ale termin dołka fajnie współgra z wcześniejszymi analizami WB :) jak również z powyższą mac-ersona.

 • mac-erson

  @hossafan
  Wydaje mi się, że nie masz wszystkich danych wbitych w Twój wykres. (Zobacz końcówkę wykresu (nie widzę tam czerwcowej mini hossy).
  U mnie SK200 Simple jest na 2163 a Expotential na 2235.

  Dodatkowo dobór tych sygnałów, które Tobie pasują do koncepcji a odrzucanie całej gamy sygnałów niewygodnych nie jest najlepszym do wyciągania wiarygodnych wniosków ;) (np. w tym roku już raz przebiliśmy od góry Sk200 w czerwcu).

 • podczaszy1

  @ macerson
  "Czasami banalne rady są najbardziej trafione".
  To znowu banał.

  "Ja swoją pierwszą transakcje zrobiłem w czerwcu 1994 roku /zakup Żywca/ A Ty ?

  No i co z tego wynika,że zrobiłeś pierwszą. transakcje w czerwcu 1994 roku. Chyba tylko tyle,że nadal jesteś mentalnie inwestorem z lat 90-tych, który uśrednia w dół i dopuszcza do ogromnych strat na kontraktach.

 • idmmaximus

  Podszaczy troche przesadzasz takim tonem ... mac ... prowadzi firme i mysle ze nie ma czasu aby spekulowac na kontraktach siedzac caly czas przed kompem ....moze jak bedzie na emeryturze tym sie zajmie choc i tam pewnie sa ciekawsze rzeczy do robienia na emeryturze ... mac ma inna strategie bo jest bardziej inwestorem niz spekulantem a nawet jak jest spekulantem to bardziej akcyjnym niz kontraktowym ....motocyklista nigdy nie dogada sie z prowadzacym samochod zasze beda mieli inne racje .... ale wasza polemika a szczególnie twoje odzywki i komentarze w jego kierunku poprostu sa nie na miejscu.... mac dla graczy akcyjnych ktorzy tu czytaja wnosi owiele wiecej niz ty mysle ..... takie moje zdanie .... kazdy ma swoje ....wiec nalezy to uszanowac .....i zaakceptowac ...... i tez jestem pewnien ze strategia mac... bedzie bardzo wygrana strategia ......

 • podczaszy1

  @ hossafan
  "W analizie pominąłem wielokrotne fałszywki z okresu tego parszywego trendu bocznego 2013-2014"
  Tak to był parszywy okres. Oby nigdy więcej.

  "Jeśli to wszystko uśrednić to wychodzi dołek 8 marca na poziomie 1570".
  Kiedy? Nie wiem. Poziom ? Gdzieś w tych okolicach?

  "Oczywiście to wszystko zabawa'.
  Pełna zgoda.

 • podczaszy1

  @ idmaximus
  Chyba nie podszaczy tylko podczaszy1.
  "mac dla graczy akcyjnych którzy tu czytają wnosi owiele więcej niż ty myślę".
  Masz prawo mieć takie zdanie, ale może rozwiń tą myśl.

 • podczaszy1

  @ idmaximus
  "ale wasza polemika,a szczególnie twoje odzywki i komentarze w jego kierunku po prostu są nie na miejscu'

  Nie ja zacząłem tą polemikę tylko macerson.
  Ostro to ja rozmawiałem z @lastkurą lub @ bajkolandią, ale nie zauważyłem żebyś wtedy był oburzony. : )))

 • podtworca

  @mac-erson

  -5% w czasie takiej bessy to świetny wynik, gratuluję! Moja strata na portfelu w tym roku jest podobna, ale wypełnienie akcjami i funduszami ok. 60%, więc z zajętych pozycji jest wyższa. Nie będę ukrywał, wrześniowy zjazd na SWIG80 mnie zabolał i ze scenariusza łagodnej bessy psychicznie przygotowałem się na powtórkę bessy 2008-2009, czyli radykalnych przecen bez względu na fundamenty.

  Niemniej patrzę podobnie - brak pozycji to też pozycja, gdyby bessa przyjęła taką formę jak w 2005 roku, pozostanie bez akcji byłoby kosztowną pomyłką. Przykre niespodzianki można łagodzić wielkością pozycji oraz krótkoterminowymi zagraniami na pochodnych. Na dziś przyznaję, że nie doszacowałem potencjału bessy, ale liczy się przyszłość - na dziś WIG20 to 2000-2100, jeśli za 2 lata osiągnie 2600, to mi wystarczy. A może kiedyś zdarzy się cud i polskie akcje znowu będą drogie. W jedenastym roku bessy to się wydaje nieprawdopodobne, ale i na hossę trzeba mieć plan.

 • red.007

  @podczaszy1
  "Ostro to ja rozmawiałem z @lastkurą lub @ bajkolandią"
  Miałeś do tego prawo,bo atakowali Ciebie i Twoja ostrość była prawidłową obroną.
  Wydaje mi się,że Kolega @mac-erson to inna osobowość,w stosunku do cytowanych,ponieważ nie atakuje a,że gra (robi) po swojemu,to jego rzecz,tak czy siak takt ma.

 • karnakufo

  Może to komuś pomoże:
  www.bankfotek.pl/view/2127104
  www.bankfotek.pl/view/2127105

 • equinox1976

  Ci którzy grają na odbicie i rajd św Mikołaja to powinni w tym roku uzbroić się w pieluchy. przy tym co sie dzieje nie tylko na giełdach to nei wiem czy ta gra warta ryzyka. ja bym większej kasy nie zainwestował a groszowe zyski z małej sumy w kontekście możliwej dużej straty to taki średni interes. No chyba ze ktoś lubi ryzyko nieprzewidywalności Trumpa i nienajlepsze (oględnie rzecz biorąc) nastroje na rynkach.
  Uważam ze bedą lepsze czasy na granie na wzrosty choc na mojego nosa to też ... liczenie ze po takiej hossie w USA rynki szybko wrócą do wzrostów może okazać się naiwnością. Nawet biorąc pod uwagę fakt ze teraz niby kolejka na emergingi.
  Moim zdaniem już jest dość tanio na GPW. Obraz zamazują wyceny wszystkich tych cdrów, 11bit i takich tam kwiatków. Jak one spadną tyle ile powinny to się okaże ze mamy ksiażkowe warunki na wielomiesięczne longi - tyle że to nie oznacza ze z tego hossa moze sie zrobić z automatu.

 • red.007

  Co do zasady,to co by był warty Blog na którym panuje zgodność kierunków,timingów,zasięgów?
  Może problem jest taki,że jest w człowieku jakieś ego,które każe narzucić innym swój punkt widzenia.Tak czy siak z Bloga można czerpać pełnymi garściami po przefiltrowaniu emocji.

 • karnakufo

  Silny relatywnie do rynku PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2127120
  I indeksy:
  www.bankfotek.pl/view/2127121
  www.bankfotek.pl/view/2127124
  www.bankfotek.pl/view/2127125

  A może do tego "właściwego"
  wsparcia jeszcze trochę brakuje?:
  www.bankfotek.pl/view/2127122

 • karnakufo

  Jeszcze taki PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2127135

 • dociekliwy54

  @red.007
  To, że napisałem, że fala "a" w płaskiej nie powinna być piątką nie oznacza, że nie może tu być trójką. Pierwsze czerwone "a" od lewej po załamaniu i mamy korektę abc.
  Jest więc możliwe, że to "C" nastąpi i jak pisze Mac dalsze spadki po nowym roku do wiosny. Wariant niebieski oznacza dość szybkie zakończenie spadków, bo nie wierzę w istotne przebicie 2000. Na dziś mamy na FW20 jakieś wsparcie(podparty bat), które może zadziałać. WIG20 przebił czerwcowy dołek to mamy również dywergencję.
  www.bankfotek.pl/view/2127139

 • red.007

  @dociekliwy54
  Wreszcie :) 100/100.
  Fala od dołka czerwcowego do sierpnia,to trudność interpretacyjna.
  Jeśli piątka to korekty ma "odwrotne",dwójka lipcowa płaska,czwórka sierpniowa zygzak.Uważam,że jednak ten zygzak dzieli cały wzrost i jest to fala 1,2,3.
  Natomiast obserwuję W20 gdzie mamy zjazd poniżej czerwca.
  Patrzę na to ze spokojem,ponieważ form korekt płaskich jest cala masa i póki spadki od sierpnia nie będą większe jak 138,2% wzrostów czerwiec-sierpień,to
  korekta płaska nieregularna
  tutaj:
  docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
  jest w grze i ta forma korekty jest powszechna.
  Przekroczy-będę się "martwił".
  Dobrze,że mało jest zwolenników tego rozwiązania(same niedźwiedźwiadki)to daje szansę na realizację takiego właśnie wariantu.

 • red.007

  miało być "niedźwiadki"

 • dociekliwy54

  red.007
  O.K. te 1,38 znam i mam w tyle głowy(pamięć RAM).;)
  Król rynek zdecyduje jak będzie.

 • red.007

  @dociekliwy54
  To jest to co początkiem października brałem pod uwagę.
  Dostałem "opieprz" od Ciebie za złe oznaczenie fal i słusznie,bo nie zakładałem zejścia poniżej września,to jednak idea wyjścia nad sierpień jest niezmienna po zakończeniu obecnych spadków.
  www.bankfotek.pl/image/2126189

 • versus_one

  @dociekliwy54
  @red.007

  www.bankfotek.pl/image/2127142

 • mac-erson

  @red007, dociekliwy54
  Przyglądałem się troszkę SP500 (nie jestem tutaj żadnym specjalistą) i znalazłem kilka podobnych układów z przeszłości, które powinny współgrać z moją koncepcją przedstawioną wczoraj poza jednym z października 1987r. (słynny crash). Tam zeszło do strefy średnich tygodniowych SK200-SK300 co by odpowiadało obecnie poziomowi 2300-2350.
  Zastanawiam się jakie jest prawdopodobieństwo takiego crashu dzisiaj ? • mac-erson

  @podczaszy1

  Hej proponuję zakończyć nasze niewygodne rozmowy ;)
  Zaczepiłem Ciebie bo nie spodobało mi się uszczypliwości i lekceważenie ludzi po przeciwnej stronie rynku lub inwestujących innym systemem (tak to odebrałem). Każdy ma prawo inwestować po swojemu w zgodzie z własną wizją, oczekiwaniami, perspektywą i możliwościami finansowymi. Myślę, że sobie wszystko wyjaśniliśmy. Udanych inwestycji :)

 • mac-erson

  Czy ktoś mógłby pochylić się nad wykresem WIG-EnERGA pod względem struktury Fal Eliota.
  - od 10.14 - 11.16 - ładna 5 falowa fala A
  - od 11.16 - 09.17 - ładna 3 falowa fala B
  - od 9.17 - fala C (mnie wygląda tak jakbyśmy obecnie byli w 4-ce wzrostowej i potem jeszcze 5-ka spadkowa)

  Czy to ma sens ?

 • karnakufo

  Korekta na CDProjekt ma szansą zakończyć się, a to może zbiec się z odwrotem rynku:
  www.bankfotek.pl/view/2127181

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  1/ Bardzo krótki wykres-brak szerszego kontekstu, ale można nawiązywać do WIG/WIG20
  2/ Niewykluczone, że ten zygzak 5/3/5 jest już zakończony i obecnie zakończyliśmy małą jedynkę up.
  3/Wskazuje na to najpierw słaba siła relatywna Energii ale obecnie bardzo duża.
  Nie chcę nic sugerować, mało danych ale nie wygląda to źle.

 • versus_one

  @mac-erson

  Chyba nie za bardzo, aczkolwek powinno rosnąć max. do 2700

 • karnakufo

  @mac-erson
  @dociekliwy54
  @versus_one
  Według mnie na energetyce rozpoczęła się już nowa struktura - wzrostowa, co pokazują moje narzędzia:
  www.bankfotek.pl/view/2127189
  www.bankfotek.pl/view/2127190

 • datik

  @dociekliwy

  Początek A ( to o czym pisał @mac-erson tylko nie podał lat) to u Ciebie 2014.10.14, tak?

 • versus_one

  @karnakufo

  Zgadza się, ale 2700 wystarczy dla tego rynku. To i tak niezły zarobek

 • wojm

  Panie Wojciechu, może warto odświeżyć wpis o cyklu prezydenckim w USA. Warto zwrócić uwagę ile razy cykl zaczynał się w momencie przebywania S&P500 na historycznych szczytach ( tak jak w obecnym cyklu ) oraz kiedy najczęściej ustawiany był dołek każdego cyklu poprzedzający jego ( czy nie był to październik ? ).

 • wojm

  miało być ustanawiany

 • equinox1976

  Ja nie wiem czy wszyscy ci którzy marzą tu o przełamaniu bessy i trwałych wzrostach przeczytali dokładnie artykuł pana Wojtka. Działania Trumpa są wybitnie inflacjogenne a jak widać FED nie patyczkuje się z inflacją jak nasza RPP i podnosi stopy. Do czasu rozejmu z Chinami i złagodzenia presji inflacyjnej, zasygnalizowaniu odwrotu z cyklu podwyżek nie ma mowy o hossie.
  No można nawet teraz kupić, może wiele już nasz Wig nie spadnie, ale zapewne żeby złapać dołek to wig musiałby spasć w okolice jakieś 49-50k. A i tak zapewne bedzie uklepywał dno jeszcze przez miesiące. Z róznych względów.
  Ciekaw jestem jak to się rozwinie w USA. Czy będzie powtórka z 2000r czy może jakaś forma flash-crashu bo na tym pewnie się nie skończy. Ja postoję z boku jeszcze przez czas jakiś

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/INI-SII-a-AAII.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci