Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Cykl 20-tygodniowy na DAX-ie

bialek.wojciech

W - liczącym średnio 40 miesięcy - cyklu Kitchina mieszczą się w uproszczeniu 4 cykle 40-tygodniowe a zarazem 8 cykli 20-tygodniowych. Dosyć łatwo je można oznaczyć na wykresie niemieckiego DAX-a:

 

201810301cykle

By ocenić perspektywy rynku można się cofnąć do podobnej fazy poprzedniego cyklu Kitchina czyli o 8 cykli 20-tygodniowych. Obecnie rynek zbliża się do następnego po tym z końca czerwca minimum cyklu 20-tygodniowego, którego termin wypada w okolicach 19 listopada. Temu hipotetycznemu minimum za niecałe 3 tygodnie odpowiada w poprzednim cyklu Kitchina minimum cyklu 20-tygodniowego z 24 września 2015 roku. Na powyższym wykresie zaznaczyłem te momenty czerwonymi strzałkami. Po minięciu dołka z 24 września 2015 DAX zwyżkował silnie w fazie wzrostowej cyklu 20-tygodniowego docierając nieco powyżej średniej 200-sesyjnej. W tej analogii oczekiwany po ustanowieniu mniej więcej 19 listopada dołka cyklu 20-tygodniowego ruch wzrostowy w górę również powinien dotrzeć do poziomu średniej 200-sesyjnej. Późniejsza faza spadkowa tego cyklu 20-tygodniowego powinna sprowadzić DAX do dna bessy oczekiwanego w tej interpretacji w okolicach 12 kwietnia 2019. 

Podsumowując: następny dołek cyklu 20-tygodniowego na DAX-ie powinien wypaść w okolicach 19 listopada. Późniejsza korekcyjna zwyżka powinna dotrzeć do poziomu średniej 200-sesyjnej indeksu. 

 

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
 • bartalsi

  "W - liczącym średnio 40 miesięcy - cyklu Kitchina mieszczą się w uproszczeniu 4 cykle 40-tygodniowe a zarazem 8 cykli 20-tygodniowych. "

  Aha, no to sie wyjaśniło. Do tej pory myślałem że 40 i 20 tygodniowe to jakieś inne cykle (w innef fazie) he he :).

 • podczaszy1

  @ red007
  "Mój wpis do Ciebie będzie po wybiciu sierpnia, na razie jest alergia."

  Ok, więcej nie będę do Ciebie pisał. Nie chcesz rozmawiać to nie.

 • ml.36

  @WB
  tradersarea.pl/cykle-koniunkturalne-na-gieldzie/

  "Podstawowe pojęcia

  Z definicji przyjmuje się, że cykle powinno mierzyć się od dołka do dołka pomiar od szczytu do szczytu jest o wiele mniej wiarygodny. Początek i koniec cyklu znajduje się więc na minimach.

  Trzy podstawowe własności cyklu koniunkturalnego to amplituda, okres oraz faza. Amplituda mierzy wysokość fali, czyli jej maksymalny zasięg, okres to czas jaki mija pomiędzy wyznaczeniem dwóch kolejnych minimów, czyli czas jednego okresu, a faza to umiejscowienie minimum fali w czasie. Długość trwania cyklu jest zależna od jego rodzaju niektóre liczy się w dniach, niektóre w latach, ale o tym nieco później. Pamiętać należy, że w jednym czasie istnieje kilka różnych cykli koniunkturalnych krótko oraz długoterminowych. Znając amplitudę, okres oraz fazę panujących cykli można, przynajmniej teoretycznie, dokonać oszacowania czasu, kiedy skończy się aktualny cykl i zacznie kolejny. A wiedząc gdzie się zaczyna i gdzie się kończy cykl mamy możliwość prognozowania miejsca, w którym pojawi się kolejny dołek lub kolejny szczyt."

 • bartalsi

  @WB

  Jeśli wymienić jakiś cykl przesunięty w fazie do tego opisanego powyżej, to który byłby najbardziej dominujący Pana zdaniem?

 • konsultant121

  Jakby ktoś się pytał to chyba flaga się tu załamała, haha:
  stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1y&t=c&a=lg&b=0

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Jeśli wymienić jakiś cykl przesunięty w fazie do tego opisanego powyżej, to który byłby najbardziej dominujący Pana zdaniem?"

  Dłuższe niż cykl Kitchina (cykl wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych w gospodarce), które śledzę to

  1) cykl Juglara (cykl inwestycji w nowe środki trwałe w gospodarce), którego fazy spadkowe generują recesję gospodarcze. Długość 2-3 Kitchiny. Ładnie go widać na wykresie stopy bezrobocia w USA:

  stooq.pl/q/?s=unrtus.m&c=50y&t=l&a=lg&b=1

  2) cykl Kuznetsa (cykl inwestycji infrastrukturalnych głównie tych związanych z wydobyciem surowców). Długość 16-17 lat ostatnio. Ładnie go widać na wykresie dolara:

  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=50y&t=c&a=lg&b=1

  3) cykl pokoleniowy trwający tyle co pokolenie rozdzielający duże finansowe kryzysy wymuszające zmiany globalnego systemy finansowego: 1907, 1932, 1974, 2009:

  stooq.pl/q/?s=^spx&c=mx&t=c&a=lg&b=1

 • lawtor

  panie Wojtku jak prognozowany dołek 20tyg DAX'A w listopadzie ma się do szczytu 40tyg który również wypada w listopadzie?

 • animetal_slave

  Panie @WB,

  Czy dla SP500 również jest Pan w stanie oznaczyć taki przebieg cykli? Dziękuję.

 • ml.36

  @WB
  Okolice 20.11 to raczej ostatni LPSY IMO.
  "LPSYs represent exhaustion of demand and the last waves of large operators distribution before markdown begins in earnest."

 • skol777

  @animetal_slave

  > Czy dla SP500 również jest Pan w stanie oznaczyć taki przebieg cykli? Dziękuję.

  No to już chyba lekka przesada, daj człowiekowi palec, a będzie chciał całą rękę. Przecież to żadna filozofia, 15 minut w Paincie i masz co chcesz.

 • mac-erson

  @WB
  "cykl Kuznetsa (cykl inwestycji infrastrukturalnych głównie tych związanych z wydobyciem surowców). Długość 16-17 lat"
  Kolejna cegiełka do mojej koncepcji, że jesteśmy jesienią 2002r. ;)

 • animetal_slave

  skol777 - Moja prośba nie wynika z lenistwa, a podyktowana jest tym, że wielu analityków wątpi w skuteczność inwestowania w oparciu o krótkoterminowe cykle na SP500, z racji tego że ponad 25% kapitalizacji zależy od kilku spółek technologicznych. Nie widziałem jeszcze publikacji, która by dowodziła, że standardowy cykl kitchina ma swoje przełożenie na spółki technologiczne.
  Temat jest znacznie głębszy, dlatego wybacz, ale zapytam eksperta (Pana Wojtka), jak On zapatruje się na cykle 20-tygodniowe na SP500 i ich przydatność na tamtym rynku.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Spowolnienie-gospodarcze-w-strefie-euro-potrwa.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci