Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Zaskakujący sygnał "teorii Dowa"

bialek.wojciech

Ktoś powie, że na rynku zdominowanym przez sektor FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet), licząca sobie ponad 100 lat "teoria Dowa" jest tylko historyczną ciekawostką i niewątpliwie jest w tym sporo racji. Dla przypomnienia zgodnie z teorią Dowa potwierdzenie przez nowy szczyt jednej z dwóch średnich Dow Jonesa - przemysłowej (Dow Jones Industrial Average) lub transportowej (Dow Jones Transportation Average) - podobnego szczytu drugiej średniej świadczy o zdrowiu hossy i zapowiada jej kontynuację. Takie potwierdzenie zostało wygenerowane w czwartek, gdy DJIA po 8 miesiącach ponownie ustanowiła nowy historyczny rekord, po tym jak w sierpniu i wrześniu podobna sztuka udała się DJTA. 

 

201809251DJIADJTA

 

W mediach pojawiły się opinie, że "zgodnie z zasadami 'teorii Dowa' sugeruje to, że koniunktura gospodarcza się poprawia, więc czeka nas 6 do 9 miesięcy wyższych cen akcji". 

Zdefiniujmy sobie obecny sygnał jako "wyjście DJIA na nowy historyczny szczyt w ciągu miesiąca od historycznego szczytu DJTA". W ciągu minionych 50 lat takich sytuacji było wiele:

 

2018092522

 

Zredukujmy tę liczbę sygnałów wprowadzając dodatkowy warunek: sygnał "teorii Dowa" potwierdzający hossę pojawia się po prawie 8 miesiącach przerwy (tak jak to jest obecnie, kiedy taki sygnał pojawia się po raz pierwszy od stycznia). Liczba sygnałów spada nam do - uwzględniając czwartkowy - 11-tu, co pozwala już próbować wyciągać jakieś wnioski. 

 

201809253DJIADJTAsygnaypo8mies

 

Pesymista powie, że sygnały z lutego 2007, maja 1999 czy sierpnia 1989 były pułapkami, gdyż pojawiały się w momencie, w którym dalszy wzrost wartości Dow Jonesa był już bardzo umiarkowany, zaś średnioterminowy potencjał spadkowy duży. Co więcej początek gospodarczej recesji nie był już tak odległy (odpowiednio o 10 miesięcy, 22 miesiące i 11 miesięcy). Optymista zauważy, że w pozostałych 7 przypadkach sygnały raczej zgodnie z założeniami całej koncepcji poprzedzały dalsze wzrosty cen akcji. 

Co więcej w mniej więcej 4 miesiące, 7 miesięcy, 8 miesięcy i 9 miesięcy po sygnałach takich jak czwartkowy wartość średniej przemysłowej Dow Jonesa była "zawsze" (to znaczy w każdym z tych 10 przypadków z lat 1982-2016) wyżej niż w momencie generowania sygnału. 

 

201809254cieki

 

Ta "statystyka" sugeruje, że przez następne mniej więcej 9 miesięcy na rynku nic strasznego nie powinno się wydarzyć. Później ceny akcji mogą ulec załamaniu: krach w 1987 roku rozpoczął się w 8 miesięcy po sygnale "teorii Dowa" takim jak czwartkowy, Wielka Bessa z lat 2007-2009 rozpoczęła się podwójnym lipcowo-październikowym szczytem w 5-8 miesięcy po sygnale z lutego 2007, a krach na globalnym rynku akcji spółek z sektorów IT&TC nastąpił od marca 2000 czyli 10 miesięcy po sygnale z maja 1999. Ale to dopiero później. 

Nie bardzo to wszystko pasuje do scenariuszy wywiedzionych dla naszego rynku z analizy naszego cyklu koniunkturalnego (cyklu Kitchina), które sugerują dołek bessy w okolicach wiosny 2019. Można to próbować uzgadniać na siłę wskazując casus sygnału z grudnia 1986, po którym DJIA rósł 8 miesięcy by później w ciągu 2 miesięcy doświadczyć błyskawicznego krachu o 1/3-ią, co w obecny realiach dałoby dołek bessy w lipcu 2019, a więc nie tak znowu daleko od oczekiwane terminu (w styczniu 2016 początek spóźnił się o 3 miesiące w stosunku do oczekiwanego terminu). Ale przyznam, że to wszystko jest mocno naciągane.

Wśród spółek, których akcje tworzą obecnie średnią przemysłową Dow Jonesa, znajdziemy takie "typowe" spółki przemysłowe jak America Express, Walt Disney Company, Goldman Sachs czy Visa (a również Apple i Microsoft). To każe z podwójną ostrożnością podchodzić do uzyskanych relatywnie optymistycznych wniosków potwierdzających generalnie cytowaną opinię o 6-9 miesiącach wyższych cen akcji. 

Osobiście nie lubię dyskutować z prawidłowościami historycznymi (chociaż wiem, że czasem to podejście zawiedzie), ale ponieważ też jestem nieco sceptyczny, to na koniec przestawiam wykres ceny kontraktu na indeks FANG+, który od czerwca nie robi już nowych szczytów. 

 

201809255FANG

 

Mnie ta dywergencja skojarzyła się z moim komentarzem sprzed 2 miesięcy ("W USA przemysł jak w 2004, usługi jak w 2000"). Analogia z 2000 rokiem oczywiście nasuwa skojarzenia z ówczesnym krachem na spółkach "internetowych" (ówczesnym odpowiedniku dzisiejszych FAANG-ów), zaś analogia z 2004 rokiem sugeruje kolejne 3 lata dobrej koniunktury w "starej ekonomii", której reprezentantami ciągle jeszcze w jakimś stopniu są indeksy typu DJIA i DJTA. 

Podsumowując: rzeczywiście czwartkowy sygnał "teorii Dowa" (nowy szczyt DJIA potwierdzający wcześniejszy szczyt DJTA) 10-krotnie zapowiadał w okresie minionych 40 lat "6-9 miesięcy" wyższych cen akcji. W obecnych realiach dominacji spółek typu FAANG ta prawidłowość może być kontrowersyjna, ale być może nowe rekordy DJIA i DJTA przy braku - od czerwca - nowych szczytów indeksu FANG+ - sugeruje trwanie rotacji kapitał z "nowej gospodarki" do "starej". 

 

Komentarze (131)

Dodaj komentarz
 • mzamojsk

  Wszyscy (lacznie ze mna) skupiaja sie na analogii z 2000, ale skoro nie bylo zalamania w sierpniu i wrzesniu, to wyglada, ze w grze jest raczej to:
  09-02-2018 = 13-10-1989
  Wg tej analogii jestesmy gdzies kolo 01.06.1990. C

 • bartalsi

  No, i wszystko pieknie zarabia. Mogłem więcej Tauronika kupić, no ale i tak już mam dużo energetyki w sumie.

 • cebeer

  nie Wojtku, czego tu już się nie brało na tapetę. Pamięta Pan może, jak tarcica miała pokazać kierunek gospodarki na parę miesięcy do przodu, hehehe? Pamiętam to sprzed paru lat No akurat teraz zalicza spektakularną zwałę.
  kimblechartingsolutions.com/wp-content/uploads/2018/09/lumber-falling-hard-down-46-percent-since-the-highs-sept-21.jpg

 • bialek.wojciech

  @cebeer:
  "nie Wojtku, czego tu już się nie brało na tapetę. Pamięta Pan może, jak tarcica miała pokazać kierunek gospodarki na parę miesięcy do przodu, hehehe? Pamiętam to sprzed paru lat No akurat teraz zalicza spektakularną zwałę.
  kimblechartingsolutions.com/wp-content/uploads/2018/09/lumber-falling-hard-down-46-percent-since-the-highs-sept-21.jpg "

  Wczoraj na kontraktach na drewno był 12 maja 1993:

  zapodaj.net/images/61fcaa4fba973.png

  Czyli dołek w środę, potem 2-sesyjne odbicie w górę o 23 proc., potem wtórny spadek i za 1,5 miesiąc test dołka, a potem w pół roku o 100 proc. do góry. ;)

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Wszyscy (lacznie ze mna) skupiaja sie na analogii z 2000, ale skoro nie bylo zalamania w sierpniu i wrzesniu, to wyglada, ze w grze jest raczej to:
  09-02-2018 = 13-10-1989
  Wg tej analogii jestesmy gdzies kolo 01.06.1990."

  To by musiał zaraz ktoś napaść na Kuwejt. ;)

 • bialek.wojciech

  @cebeer:
  "nie Wojtku, czego tu już się nie brało na tapetę. Pamięta Pan może, jak tarcica miała pokazać kierunek gospodarki na parę miesięcy do przodu, hehehe? Pamiętam to sprzed paru lat No akurat teraz zalicza spektakularną zwałę.
  kimblechartingsolutions.com/wp-content/uploads/2018/09/lumber-falling-hard-down-46-percent-since-the-highs-sept-21.jpg"

  To było zaiste profetyczne:

  www.barrons.com/articles/timber-lumber-prices-vulnerable-to-a-50-fall-1525970928

  "The lumber market has all the hallmarks of an unsustainable bubble, says Zimmermann.

  And in line with the bursting of bubbles in the financial markets, lumber prices may peak by midyear, then drop over the next few years and on into 2021-22, he says. Based on technical analysis, larger patterns suggest a retest of the 2016 lows is a realistic target by then, he says. Lumber futures fell to a low near $233 in January 2016. That would mark a drop of more than 50% from current prices."

 • bialek.wojciech

  "Wczoraj na kontraktach na drewno był 12 maja 1993:

  zapodaj.net/images/61fcaa4fba973.png

  Czyli dołek w środę, potem 2-sesyjne odbicie w górę o 23 proc., potem wtórny spadek i za 1,5 miesiąc test dołka, a potem w pół roku o 100 proc. do góry. ;)"

  Ciekawe, że ten Zimmermann, który w maju zapowiadał 50 proc. spadek (który już prawie nastąpił) wspomniał ten 1993 rok jako "Spottet Owl Spike":

  "Prices in 1993 spiked amid logging restrictions to protect the northern spotted owl."

  O tym epizodzie na rynku drewna:

  "The "Great" Price Spike of '93, Brent L. Sohngen and Richard W. Haynes "

  www.fs.fed.us/pnw/pubs/pnw_rp476.pdf

 • bialek.wojciech

  Ciekawy obrazek pokazujący różnicę w zachowaniu zysków spółek pomiędzy USA a Europą:

  i.redd.it/i6v4texu6co11.png

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  "Ciekawy obrazek pokazujący różnicę w zachowaniu zysków spółek pomiędzy USA a Europą:

  i.redd.it/i6v4texu6co11.png"

  Pewnie w Europie jest stosunkowo więcej gojów.

 • andrzej_stefaniak

  Klin zwyżkującym przed zaczarowanym dla giełd październikiem ...

  acemarketu.com/?p=310063

 • red.007

  Pan się zdecyduje jaki to klin.

 • bartalsi

  Czy Polexit nam się już opłaca? Jest wiele argumentów za, m. in:
  Wykpienie się od płacenia składek, Zerwanie zobowiązań co do wykupu pakietów za CO2, Uwolnienie się od presji na przyjmowanie uchodźców, Ochrona gospodarki przed niszczącymi działaniami urzędów unijnych, Swoboda w zawieraniu współpracy handlowej ma świecie, Uwolnienie się od prób wpływania na politykę i praworządnośc w kraju.
  Są też przeciw, m in utrata jakiegoś wpływu na politykę EU oraz potrzeba nowych ustaleń co do dostępu do rynku europejskiego.

 • bartalsi

  Do takiego Polexitu mógłby zaistnieć jakiś sprzyjający klimat - jeśli nastałby jakiś poważny kryzys w największych gospodarkach unijnych i jednocześnie pojawiło by się więcej podmiotów, którym dołączenie do exitu też wydało by się atrakcyjne. W przypadku słabych Niemiec i słabej Rosji, pojawia się więcej miejsca tych, co są pomiędzy nimi.

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  "Ciekawy obrazek pokazujący różnicę w zachowaniu zysków spółek pomiędzy USA a Europą:

  i.redd.it/i6v4texu6co11.png"

  Cd..

  Ciekawe że Kluft powiększa się szczególnie szybko od około 2017. Jeśli winić politykę, to najwięcej w planach zrównoważonego rozwoju globalnej gospodarki namieszał Trump i Brexit.

 • trollrosyjski

  Jeszcze inteligencja Polska nie zginęła, pomimo Katynia i analfabetyzmu matematycznego misiewiczów.
  Problem optymalnego zatrzymania w ekonomii na blogu: crashesalgebra.blogspot.com/

 • red.007

  @ carrie
  Miałaś rację.

 • aroot

  @trollrosyjski
  Ja Ci wierzę. Napisz jeszcze po ile będzie USD jak WIG20 1680 ?

 • aroot

  @trollrosyjski
  Ja Ci wierzę. Napisz jeszcze po ile będzie USD jak WIG20 1680 ?

 • podczaszy1

  W ujęciu tygodniowym najważniejszy poziom od góry to 2318, a od dołu 2247 pkt.
  W ujęciu miesięcznym 2359 pkt.

 • podczaszy1

  @ WB
  Nie interesuje mnie wpływ demografii na system emerytalny, bo jestem przekonany,że w takiej postaci jak obecnie nie przetrwa. Obecnie to swego rodzaju zakład hazardowy obywateli z ZUS-em sprowadzający się do tego,że ZUS jak dożyjesz określonego wieku coś ci tam będzie płacił, a jak nie dożyjesz to sorry Ziutek po coś zakład zawierał.
  Zgadzam się natomiast z tym,że demografia ma bardzo duży wpływ na siłę państwa.
  Dlatego jest ona przedmiotem pośredniego sterowania od co najmniej końca XVIII wieku. Powstała nawet w tym celu odpowiednia doktryna-maltuzjanizm i neomaltuzjanizm,która propaguje korzyści z bezdzietności, homoseksualizmu i innych tego typu wynalazków. Ciekawe,że nastawiona jest ona głównie na propagowanie tych bzdur głównie w państwach katolickich bądż tych, które były katolickie.
  Nie wydaje mi się,żeby import cudzoziemców wywodzących się z innych cywilizacji był korzystny dla państwa, a wręcz przeciwnie. Kwestia ratowania systemu emerytalnego to jedynie pretekst.Stoją za tym całkiem inne cele.

 • podczaszy1

  @ bartalsi
  Jednym z głównych celów powstania Unii Europejskiej była chęć zniszczenia cywilizacji łacińskiej przez cywilizację bizantyjską i turańską. Z moich obserwacji wynika,że chyba się to w dużym stopniu udało, ale mam nadzieję,że nie do końca.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Miałaś rację.

  Kobieta ma zawsze racje. :-D
  A w jakiej sprawie? ;-)

 • carrie-anne.moss

  @datik
  Bo tylko "cinkciarzysz" a i on zdaje się głównie na walutach gra, więc pomyślałem, że jest Ci znany (?)

  A ja myślałam, że on od Daxa jest specjalistą.
  Nagrania niektóre widziałam, pozycje nie.
  Mogę wstrzymać się od głosu? ;-)

 • equinox1976

  Miałem nadzieję że choć tu uda mi się uniknąć mądrości domorosłych specjalistów od geopolityki i Clausewitzów futurologii. Widno nie dy rydy. Cały internet zasypany husarskim pierzem. Przykro się to wszystko czyta. Mamy nadpodaż papierowej odwagi i wyraźne niedobory zdrowego rozsądku. Czesi od wieków z nas się śmieją z tego powodu. Bo wiedzą że te wszystkie mądrosci Polaków i machanie szabelką kończą się za każdym razem tak samo.
  BTW. Jak dalej Emergingi i dolar?

 • red.007

  @carrie
  W zasadzie się zgadzam...no może oprócz małego epizodu z jabłkiem w Edenie.

  A sprawa ta:
  "carrie-anne.moss 5 dni temu

  @b_53
  czy blog jest już wolny od ruskich agentów ?

  Nie, bo ten co obiecał, że odejdzie, zaraz wróci. Ten typ tak ma. Poza tym posługuje się jeszcze innymi tożsamościami.
  A może to nie agent, tylko bot był? "

 • ml.36

  @Annuszka
  Chyba wymęczyli 3-czkę)
  Kresek dużo, ale się rozeznasz chyba)
  invst.ly/8pq9d

 • ewiggin

  W sporze PIS-u z UE chodzi tylko o jedno. Kaczynski chce po prostu przejąć pełnię władzy nad sądami i rządzić jak Putin w Rosji. Wszelkie zaklinania rzeczywistości o wstawaniu z kolan, gospodarce, walki o niezależność to tylko ściema dla ubogich.
  Zamordyzm - taki los, wyznawcy PIS-u szykujecie sobie i swoim dzieciom.

 • konsultant121

  @ewiggin To samo czuje jak pomysle o unii jewropejskiej. I ich naciskom na praworzadnosc:) To mnie śmieszy że tego nie rozumiesz. Zdejmij klapki z oczu bo konie rżą:)) Nawet ślepe konie i kury rozumieją że nie chodzi tu o praworządność ale o poddaństwo i bycie gojem:) hehe

 • andrzej_stefaniak

  Spory potencjał wzrostowy:

  acemarketu.com/?p=310234

 • konsultant121

  Obśmiechłem od rana. Humor mi poprawił eggin (jajkin?)

 • ewiggin

  @konsultant - kiedyś się przekonasz, że miałem rację. Ciekawe tylko jak wtedy spojrzysz w oczy dzieciom, które będą walczyły o odzyskanie wolności, którą Ty i tobie podobni oddajecie na tacy.

 • bartalsi

  Nie wiadomo ilu jest ruskich agentow na blogu, ale na pewno są Żydzi, choć często to jedno i to samo.

 • equinox1976

  Panie Wojciechu. Ma pan jakiś update do tego co zawarł pan w tym wpisie?

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Ostatnia-faza-relatywnej-slabosci-rynkow.html

  Zakładając brak zmiany retoryki FED i ryzyko wojen handlowych to chyba ta trzecia projekcja jest dalej bardziej aktualna. A październik za pasem

 • dociekliwy54

  @equinox1976
  Kompleksy wobec narodu, który niemal zniknął z powierzchni ziemi po pomyśle wyrzucania cesarskich przez okna?

 • konsultant121

  @ewiggin
  Wolność to zrozumienie konieczności . To obowiązek a nie swawola. To cykle, przepływy kapitału. Kiedyś ta wolność w pewnym cyklu zostaje ograniczona i poddana próbie. Liczę na to że i ty stawisz się do walki o swoje i Polski dobro.

 • karnakufo

  WIG20 - są problemy; w tej godzinie waży się sygnał sprzedaży.

 • red.007

  @carrie
  Jakie spojrzenie na EUR/PLN ?
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Jeśli spojrzeć na potencjalny rgr,to po przebiciu linii szyi (czerwiec-druga połowa sierpnia) minimalny zasięg spadków-poniżej stycznia.
  Jeśli spojrzeć na trójkąt rozpoczęty od niższego dołka sierpniowego,którego dolną linię przebijamy,to minimalny spadek wynikający z formacji wychodzi na okolice lutowego szczytu.
  Jeśli spojrzeć na liniowy
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  i domniemaną flagę,to połowa masztu daje też okolice lutowego dołka.
  Przypuszczam,że nastąpi niebawem korekta wzrostowa(re-test).
  Wychodzi mi korekta wzrostowa (dziś,jutro) na dolarze,ponieważ powinniśmy kończyć impuls rozpoczęty 10 września i jesteśmy w połowie jego 5w5.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1m&t=l&a=ln&b=1
  Pewnie FED będzie katalizatorem tego ruchu,oczywiście chodzi tylko o pretekst dla rynku.

 • konsultant121

  hehe :) nareszcie kierunek 2,85 na USDPLN.

 • konsultant121

  Słuchać znafcuf trzeba i posłuchać jak się inni z nimi zgodzą.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Być może zero w tej liczbie też występuje. Nie liczyłem, ale na pewno nie na pierwszym miejscu.


  Mam gratulować? :P

 • carrie-anne.moss

  @007
  W zasadzie się zgadzam...no może oprócz małego epizodu z jabłkiem w Edenie.

  Marzy Ci się latanie na... po ogrodzie? :P

 • red.007

  @carrie
  Latam po swoim ogrodzie ale to nie to samo co Eden.:))
  Może w przyszłym życiu...

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:
  "Panie Wojciechu. Ma pan jakiś update do tego co zawarł pan w tym wpisie?

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Ostatnia-faza-relatywnej-slabosci-rynkow.html

  Zakładając brak zmiany retoryki FED i ryzyko wojen handlowych to chyba ta trzecia projekcja jest dalej bardziej aktualna. A październik za pasem"

  12 września spadający od marca wykres względnej siły MSCI Emerging Markets do MSCI World spadł do najniższego poziomu od stycznia 2016 (dołka poprzedniej cyklicznej bessy) i teraz się trochę odbija.

  Najbardziej to przypomina drugą połowę 2000 roku, kiedy to MSCI EM/MSCI World spadał od lutego 2000. Wtedy ostateczny koniec słabości EM nastąpił w październiku 2001 po atakach z 11 września i w okolicach bankructwa Argentyny.

  Znacząca (< -0,08 pkt. proc.) Inwersja krzywej rentowności w USA (10 - 2) nastąpiła w lutym 2000 (obecnie spread +0,25 pkt. proc.).

  Zmiana roczna CPI szczytowała w USA na poziomie 3,7-3,8 od marca 2000 do stycznia 2001 (obecnie 2,7) przy stopie FED 6,5 proc. (obecnie 2 proc.). Core CPI osiągnął szczyt +2,8 proc. w lutym 2001 (obecnie +2,2 proc.)

  Spółki internetowe skrachowały od marca 2000 (może można to wiązać z krachem na Bitcoinie od grudnia 2017?).

  FED obniżał wtedy stopy od stycznia 2001.

  Gospodarka USA weszła wtedy w recesję (wg NBER) od marca 2001.

  Dollar Index zrobił szczyt w lipcu 2001. Teraz jest o tyle problem z interpretacją, że Dollar Index zrobił szczyt już w grudniu 2016 i teraz pomimo ostatnich wzrostów nie robi nowych szczytów.

  I dopiero po tych wszystkich wydarzeniach względna siła EM/DM zaczęła rosnąć od października 2001.

  Podsumowując moim zdaniem gospodarka USA jest obecnie zbyt silna, by już teraz myśleć o końcu relatywnej słabości EM. Utrzymująca się dynamika PKB oraz ciągle nie jakoś bardzo wysoka dynamika CPI, brak inwersji krzywej rentowności, brak jakiego tąpnięcia na rynku akcji oznacza i nie tak znowu wysoki poziom dolara oznacza, że FED będzie nadal podnosił stopy i kontynuował QT, co powinno bardziej szkodzić peryferiom (EM) niż centrum (DM).

 • bartalsi

  Dzisiaj dolar tak jakby miał ochote urosnąć a ropa odpocząć.

 • carrie-anne.moss

  @007
  To zależy od FEDu. :P
  Mam dziwne wrażenie, jakby podwyżki miało nie być ;-)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  nie tak znowu wysoki poziom dolara oznacza, że FED będzie nadal podnosił stopy i kontynuował QT, co powinno bardziej szkodzić peryferiom (EM) niż centrum (DM).


  Tylko, że od poniedziałku Centrum to my :P

 • bialek.wojciech

  @trollrosyjski:
  "Jeszcze inteligencja Polska nie zginęła, pomimo Katynia i analfabetyzmu matematycznego misiewiczów.
  Problem optymalnego zatrzymania w ekonomii na blogu: crashesalgebra.blogspot.com/ "

  Mam nadzieję, że mając już swój blog nie będzie mnie Pan tu już nawiedzał.

 • equinox1976

  Dziękuje panu za udzielone informacje. Sam co prawda nie inwestuję na giełdzie, ale lubię wiedzieć co się dzieje w świecie i na rynkach bo to przecież w jakiś sposób i tak się przekłada na finanse każdego - nawet osób które aktywnie na giełdzie nie sa obecne

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Tylko, że od poniedziałku Centrum to my :P"

  Byłoby głupio, gdybyśmy się stali DM w szczycie 8-letniej hossy na relacji DM/EM.

  Ale się pocieszam, że to tylko brytyjskie FTSE. Amerykańskie MSCI, S&P i Dow Jones nadal uważają nas za dziadów:

  en.wikipedia.org/wiki/Emerging_market

  Ciekawe czy decyzja FTSE zacznie powodować jakieś anomalie w chowaniu WIG-u 20. Nie sądzę, bo przecież nasze spółki nie stały się od tego nagle globalnymi liderami, ale kto wie?

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Jednym z głównych celów powstania Unii Europejskiej była chęć zniszczenia cywilizacji łacińskiej przez cywilizację bizantyjską i turańską"

  Co turańska - w interpertacji Konecznego - Rosja ma do UE?

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Czy Polexit nam się już opłaca? Jest wiele argumentów za (...)"

  Jasne:

  "Udział UE w całkowitym polskim eksporcie wyniósł ok. 80%"

  www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/handel-zagraniczny-polski-w-2017-r-wg-wstepnych-danych-gus-z-dnia-12-lutego-2018-r/

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Pewnie w Europie jest stosunkowo więcej gojów."

  @gamera-11:
  "Chciwa pejsateria sypie szeklami na moje PZU JSW i PEO."

  Darujcie sobie Panowi te tanie prowokacje, bo Was zablokuję.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Jak najbardziej zgadzam się z Pana diagnozą o znaczeniu demografii dla przyszłych emerytur(R. Kijosaki). Przez pewien czas możemy ratować się imigracją. Jeżeli PKB jeszcze trochę urośnie, to zjawisko to może rozwinąć się nie tylko ze wchodu. A polonusów jest 20KK."

  Niestety, sądząc po tej mapie to z zachodu moglibyśmy zaprosić na razie jedynie ludzi z Portugalii:

  preview.redd.it/emki4kxe3ub01.jpg?width=960&crop=smart&s=03211fac8580fad646f6cbf228283198d0294ccb

  ... a tych nie jest wielu.

  Swoją drogą sądzę, że gdy w mediach pojawi się informacja o masowym powrocie Polaków do Polski i generalnie masowej imigracji, to będzie to sygnał ostrzegawczy.

  2007: "Ireland Learns to Adapt to a Population Growth Spurt"

  www.nytimes.com/2007/08/19/world/europe/19ireland.html

  2009: "Ireland: From Rapid Immigration to Recession"

  www.migrationpolicy.org/article/ireland-rapid-immigration-recession

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "czy blog jest już wolny od ruskich agentów ?"

  Niestety nie. Nie tylko zresztą mój blog. Wczoraj poszedłem do Teatru Wielkiego Opery Narodowej na Jezioro Łabędzie z nową choreografią Krzystofa Pastora:

  pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_%C5%82ab%C4%99dzie_Krzysztofa_Pastora

  I przeżyłem szok, bo tradycyjną wersję zamieniono w historię o jakimś polskiej lafiryndzie stręczonej carewiczowi Mikołajowi (ostatnim carem Rosji) przez swego ojca ustylizowanego na polskiego szlachcica, ale wszystko się "dobrze kończy" bo chłopaczek żeni się z ukochaną niemiecką księżniczką i na końcu zostaje carem Rosji, co widownia zmuszona jest nagrodzić brawami (bo to finał przedstawienia). Tę samą historię zrobili zresztą w zeszłym roku Rosjanie, kręcąc film Matylda o tejże pannie co się lubiła puszczać z Romanowami.

  Muszę przyznać, że fakt, że coś takiego zobaczyłem w Teatrze Narodowym mocno mnie zdenerwowało. Czy ktoś w ogóle pilnuje tego interesu?

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Nie interesuje mnie wpływ demografii na system emerytalny, bo jestem przekonany,że w takiej postaci jak obecnie nie przetrwa. Obecnie to swego rodzaju zakład hazardowy obywateli z ZUS-em sprowadzający się do tego,że ZUS jak dożyjesz określonego wieku coś ci tam będzie płacił, a jak nie dożyjesz to sorry Ziutek po coś zakład zawierał.
  Zgadzam się natomiast z tym,że demografia ma bardzo duży wpływ na siłę państwa.
  Dlatego jest ona przedmiotem pośredniego sterowania od co najmniej końca XVIII wieku. Powstała nawet w tym celu odpowiednia doktryna-maltuzjanizm i neomaltuzjanizm,która propaguje korzyści z bezdzietności, homoseksualizmu i innych tego typu wynalazków. Ciekawe,że nastawiona jest ona głównie na propagowanie tych bzdur głównie w państwach katolickich bądż tych, które były katolickie.
  Nie wydaje mi się,żeby import cudzoziemców wywodzących się z innych cywilizacji był korzystny dla państwa, a wręcz przeciwnie. Kwestia ratowania systemu emerytalnego to jedynie pretekst.Stoją za tym całkiem inne cele."

  Mógłby Pan podać przykład jakiegoś kraju, który prowadzi zdrową politykę demograficzną?

 • podczaszy1

  @ WB
  Mógłby Pan podać przykład jakiegoś kraju , który prowadzi zdrową politykę demograficzną?
  Izrael.

 • bartalsi

  @WB

  www.mpit.gov.pl/strony/aktualnosci/handel-zagraniczny-polski-w-2017-r-wg-wstepnych-danych-gus-z-dnia-12-lutego-2018-r/

  Ostatnio zamieścił Pan wykresik jaka jest kondycja rynku Europejskiego w porównaniu do US. Ciekawe jaki to będzie miało wpływ na naszą gospodarkę (taki duży udział exportu do UE), gdy nabliższy kryzys okaże się najgorszy właśnie w UE. Są jeszcze inne rynki, cały świat ,może warto zdywersyfikować odbiorców? A poza tym, to nie można już nic exportować do UE nie będąc w UE?

 • 2w3zalamana

  He he:

  "Niestety, sądząc po tej mapie to z zachodu moglibyśmy zaprosić na razie jedynie ludzi z Portugalii"

  no nie wiem, słońce większość roku, cudowne plaże, przepiękny ocean, ludzie przyjaźni dla siebie nawzajem. Wolałbym chodzić tam pieszo w krótkich spodenkach i czasami jakąś rybę z oceanu usmażyć na patelni niż tu jeździć mercedesem w tą nadchodzącą katastrofę pogodową :)))

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Izrael."

  Na czym ta dobra polityka demograficzna Izraela polega?

 • podczaszy1

  @WB
  "Co turańska-w interpretacji Konecznego-Rosja ma do UE?"

  W takim kształcie jak obecnie UE powstała dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy USA i ZSRR w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku.

 • podczaszy1

  @WB
  "Na czym ta dobra polityka demograficzna Izraela polega?"
  Na zahamowaniu spadku współczynnika reprodukcji ludności i to powyżej tzw. reprodukcji prostej i to bez sprowadzania obcych kulturowo elementów.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Są jeszcze inne rynki, cały świat ,może warto zdywersyfikować odbiorców?"

  Oczywiście, że warto, tyle, że inne rynki są daleko, więc nasza próba odcięcia się od Niemiec albo rozpad UE podobny do rozpadu ZSRR wywołałaby w Polsce gospodarczą depresję a la początek lat 90-tych i zapewne kolejne bankructwo kraju. Nie widzę jakoś specjalnych powodów, by do tego dążyć.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Na zahamowaniu spadku współczynnika reprodukcji ludności i to powyżej tzw. reprodukcji prostej i to bez sprowadzania obcych kulturowo elementów."

  Jak oni to robią?

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "W takim kształcie jak obecnie UE powstała dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy USA i ZSRR w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku."

  Głupszej rzeczy dziś jeszcze nie przeczytałem.

  UE powstała po rozpadzie ZSRR:

  "Unia Europejska (...) powstała 1 listopada 1993 na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej."

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Ostatnio zamieścił Pan wykresik jaka jest kondycja rynku Europejskiego w porównaniu do US."

  To nie musi mieć jakiegokolwiek związku z UE. Prawdopodobnie w tej fazie jakiegoś dużego demograficznego cyklu Europejczycy są relatywnie do niczego. Z UE czy bez to bez znaczenia.

 • podczaszy1

  @WB
  Aha to według Pana współczesna Rosja to jest całkowicie nowy kraj. Nie wiedziałem.

 • bartalsi

  @WB

  "rozpad UE podobny do rozpadu ZSRR wywołałaby w Polsce gospodarczą depresję a la początek lat 90-tych i zapewne kolejne bankructwo kraju. Nie widzę jakoś specjalnych powodów, by do tego dążyć"

  Może nie trzeba specjalnie dążyć, ale może trzeba się przygotować.

 • bartalsi

  Widzi mi się że Edek na 1.72 się cofnie, co by dawało dolara po 3.66.

 • bartalsi

  @WB

  "To nie musi mieć jakiegokolwiek związku z UE. Prawdopodobnie w tej fazie jakiegoś dużego demograficznego cyklu Europejczycy są relatywnie do niczego. Z UE czy bez to bez znaczenia. "

  Ha ha! Dobrze że mi Pan na to zwrócił uwagę, ciekawe jaki wpływ na to ma zrzeszenie się Europy w UE? A jeśli ma, to dlaczego ktoś tym tak steruje? A może chodzi o to że w 2017 coś poszło nie tak w globalnym planowaniu?
  Natomiast chodziło mi generalnie o to, że rynek Europejski słabo wygląda.

 • bartalsi

  Coś chyba jednak poszło nie tak:

  www.tvn24.pl/trump-krytykowany-za-przemowienie-przed-onz,871314,s.html

 • dino54

  Niby z czym ten rynek europejski tak zle wyglada? nadwyzka w handlu z zagranica(glownie Niemcy nawet z Chinami)ale zawsze,natomiast USA ogromny deficyt?

 • bartalsi

  @ dino54

  Jeden ma duże obroty i nic nie zarobi, a inny bardzo małe a zysk spory, jak to jest?

 • konsultant121

  @bartalsi
  Czy przyczyna nie jest w tym iz amerykanskie korporacje są obecne na całym świecie i czerpia zyski zewsząd:) ? a niemieckie czy europejskie muszą konkurować z korporacjami hegemona i nie maja takiej siły przebicia?

 • bartalsi

  konsultant121

  Dobre pytanie :).

 • bartalsi

  Zamknąłem na niecałym 3.65. Zmęczony jestem więc koniec na dzisiaj.

 • bartalsi

  Ewentualnie możnaby się zastanowić na S na tym poziomie :).

 • podczaszy1

  @WB
  "Jak oni to robią?"

  Zdaje się,że nie stosują się do zaleceń podawanych w prasie typu Gazeta Wyborcza. :)

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Mam gratulować ?".
  Ja tylko sprostowałem twoją fałszywą sugestię. Było to dla mnie niełatwe, bowiem dżentelmeni o takich sprawach nie dyskutują.

 • red.007

  Jedno co się rzuca w oczy,to giełdy w Ameryce nie przejmują się niczym,przynajmniej na razie.

 • red.007

  "Na razie" było właściwym określeniem.

 • slow2006

  konsultant

  a kto kaze Polsce byc gojem?? nikt, wymyslac, patentowac, sprzedawac, podbijac rynki, eksportowac i zaden kraj na swiecie nie bedzie mowil Polsce co ma robic, ale niestety jestesmy odtworcami, eksportujemy niemieckie produkty bo tansza sila robocza, wiec pytanie czy nam sie oplqca wyjacie z ue ? jest czysto retoryczne i naiwne(tak zadal je ktos inny, ale sens ppdobny)

 • andrzej_stefaniak

  2x więcej czyli efekty wczorajszej decyzji FOMC:

  acemarketu.com/?p=310558

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2125810

 • karnakufo

  Dzisiaj u nas spadki.:)

 • bartalsi

  @karnakufo
  "Dzisiaj u nas spadki.:)"

  Śmiem twierdzić że za chwilę to się zmieni.

 • karnakufo

  U mnie na PKOBP sygnał S (jego negacja to wyjście ponad opór):
  www.bankfotek.pl/view/2125813

 • bartalsi

  "bartalsi
  Ewentualnie możnaby się zastanowić na S na tym poziomie :)."

  Samo wpadło :)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  invst.ly/8q6is
  Wg mnie FANGi się chwieją. Spadek poniżej 135 ostatecznie potwierdzi schemat dystrybucyjny.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ja tylko sprostowałem twoją fałszywą sugestię. Było to dla mnie niełatwe, bowiem dżentelmeni o takich sprawach nie dyskutują.

  Sam zacząłeś się przechwalać :P

 • karnakufo

  No i była negacja S z powrotem do L. :)

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2125817

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "invst.ly/8q6is
  Wg mnie FANGi się chwieją. Spadek poniżej 135 ostatecznie potwierdzi schemat dystrybucyjny."

  To jakiś taki diament.

 • podczaszy1

  Mwig 40 dotarł do linii trendu spadkowego.
  Swig-80 wcale nie rośnie.Podobnie indeks cenowy.
  Wig-20 dla mnie nadal nie jasny, więc nie gram.

 • animetal_slave

  Panie Wojciechu,

  Fantastyczny wykres FANG stocks. Z mojej strony miałem okazję ostatnio analizować sektory S&P i doszedłem do podobnych wniosków:
  - Od około czerwca widać potężną rotację do sektorów defensywnych: utilities, telecom, consumer staples czy health care. Rotacja ta odbywa się kosztem tech. stocks. Widać to bardzo dobrze na podobnym wykresie, który Pan zamieścił - FAANG stocks nie zaliczają już nowych szczytów, a sektory defensywne ciągną S&P500 na nowe szczyty. Trwa rotacja z Growth do Value. Przygotowanie już pod lata 2019-2025, gdzie EM będą brylować, a w USA będzie stabilny, lecz powolny wzrost.
  - Kolejny ciekawy wykres to ten dla Nasdaq Index - indeks ten robi nowe szczyty, natomiast liczba spółek robiących nowe szczyty - maleje. (declining breadh, jeśli ktoś lubi Fundamental Law of Active Management).

  Co z tego wynika? Moim zdaniem, SP500 powoli przygotowuje się pod trzecią 10% korektę. Ofiarą będą FAANG stocks. Po tej korekcie, SP500 zakończy rolling bear market i będzie zmierzał na nowe szczyty. Tak jak już wspomniałem w poprzednim poście, prawdopodobnie po drodze zobaczymy EM crash, nowe taryfy i około połowy przyszłego roku przejście przez FED z powrotem do accommodative policy.

  Na polskim rynku ciekawe będzie zachowanie CD Projektu - przecena może być bolesna, jeśli ziści się czarny scenariusz. Druga spółka, która może spaść 40-50% to KGHM (na bazie słabej miedzi). Choć zanim się to wydarzy, myślę, że obie spółki zbliżą się do oporów (215 CD Projekt, 99 KGHM).

  Kiedy to się wydarzy? Absolutnie nie-naukowe podejście mówi mi po 16 listopada.

  Pozdrawiam

 • podczaszy1

  W jednej z restauracji w Brukseli użyto obrazów Matki Boskiej i Jezusa do oznaczenia toalet.

 • mzamojsk

  @animetal_slave

  Bardzo madry wpis i tez obstawiam taki scenariusz. Orientacyjnie 16.11 tez mi pasuje. Do roznych przykrych rzeczy, ktore sie moga zdarzyc w Q4 dodalbym jeszcze np bankructwo Tesli.

  Oczywiscie cala trudnosc bedzie w okresleniu 'turning point', ale akurat system ktory zbudowalem powinien zrobic to bardzo dobrze. Dam znac na forum :)

 • red.007

  Z mniemanologii stosowanej,rynek może zaskoczyć i wzrosty od wrześniowego dołka
  mogą się okazać początkiem fali C w B.Pierwsza fala C jest zrobiona i spadek nie może zejść poniżej września a najlepiej nie niżej jak 2250.
  Przy takim scenariuszu zostałby zanegowany RGR a negacja formacji zawsze powoduje mocny ruch w przeciwnym kierunku.
  stooq.pl/q/?s=fw20&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Oczywiście jest to bardzo optymistyczna wersja i jak na razie tylko wersja.

 • red.007

  Przy takiej wersji dolar nie wychodzi nad wrzesień a najlepiej nie przekracza 3,70.

 • karnakufo

  Była pełnia, był punkt zwrotny - spadamy. :)

 • red.007

  Jako ciekawostkę podam podstawy mniemanologii stosowanej.
  Para EUR/PLN jest od czerwca w trendzie spadkowym,po sierpniowej korekcie od września spadamy dalej.Kurs wybił w dół linię prowadzoną po dołkach sierpniowych.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  Obecnie trwa re-test tej linii od dołu.Zakładam ,że kurs odbije się od linii i pójdzie dalej w dół.Może być także fałszywe wybicie linii lub nie dojście do niej.Tak czy siak obecny czas re-testu tej linii jest jednocześnie korektą spadkową na W20 wynikającą z odwrotnej korelacji.Ponowne przystąpienie do spadków pary w następnym tygodniu,będzie skutkowało wzrostami na W20.

 • red.007

  Końca czerwca/początku lipca.

 • podczaszy1

  Moja długoterminowa prognoza dla wig-u 20 to spadki poniżej 1641 pkt.
  Inaczej mówiąc to nie żadna korekta tylko regularna długoterminowa bessa.

  Moja długoterminowa prognoza dla EUR /USD to bessa na tej parze.

 • red.007

  Oczywiście,wzrosty od czerwca są tylko korektą w bessie i mówiąc o wzrostach umieściłem je w kategorii fali c w B.
  Można sobie czekać na zakończenie bessy,nie ma problemu.
  Natomiast żyjemy tu i teraz,zatem można również próbować coś ugrać.
  Oczywiście wybór strategii jest indywidualny.

 • podczaszy1

  @ red 007
  "Można sobie czekać na zakończenie bessy, nie ma problemu".

  IMO to błąd. Grać należy na spadki, a nie czekać na jakiś koniec besssy.

 • red.007

  Moja opcja gry,to tylko kupno akcji,trudno w czasie bessy coś ugrać chyba,że na korektach.
  Gra na spadki nie jest dla mnie,z różnych powodów i prawdę powiedziawszy,oprócz Kolegi @karnakufo,który czasami tego próbuje,raczej nikt na Blogu tego sposobu inwestycji nie przedstawiał w sposób praktyczny co nie znaczy,że ktoś nie gra,bo nie ma konieczności informowania o tym.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Chyba wymęczyli 3-czkę)

  Owszem, trochę punktów wpadło. Trzeba pomyśleć co dalej, a ostatnio mam permanentny deficyt czasu.
  Dla Ciebie znalałam takie coś
  www.tradingview.com/chart/DE30EUR/EGXne3Kv-German-DAX-Eyeing-14k-15k-Elliott-wave-Analysis/

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Moja długoterminowa prognoza dla EUR /USD to bessa na tej parze.

  Możesz sprecyzować przedział cenowy i czasowy, proszę.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Możesz sprecyzować przedział cenowy i czasowy, proszę".
  Ja nie cinkciarzę, więc wypowiadam się tylko ogólnie. A co masz inne zdanie?

 • podczaszy1

  @ red007
  Ten blog zdaje się służy innym celom niż praktyczne granie. I to dobrze.

 • red.007

  @podczaszy1
  W każdym razie w podtytule jest:
  "Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce"
  Czyli co?Komentujemy sobie ale praktycznie nie gramy?
  Trzeba być bardzo bogatym aby pozwolić sobie na luksus uprawiania sztuki dla sztuki.
  Z drugiej strony może obecni na Blogu są w większości bogaci i mogą sobie pozwolić na taki luksus.

 • podczaszy1

  @ podczaszy1
  Wczytaj się dokładnie w przytoczony przez siebie podtytuł. Komentarze to komentarze.
  Ja gram na kontraktach od 19 lat. Praktycznie nie mal zawsze w dół i nie narzekam.

 • podczaszy1

  Miałobyć @ red007 a nie podczaszy1

 • red.007

  @podczaszy1
  Wczytałem się.Zajecie określonej pozycji i poinformowanie o tym jest jak najbardziej komentarzem,dla którego sam rynek a nie Blog mówi: "sprawdzam".

 • podczaszy1

  @ red007
  A kto Ci tego broni?

 • podczaszy1

  @ carrie
  Na blogu, który omijasz/uśmiech/ ponownie uaktywnił się niejaki @ lastkura. Pisze co prawda pod innym nickiem, ale bardzo łatwo go zidentyfikować. Informuję Cię o tym, bo zdaje się,że zajmujesz się demaskowaniem ruskich szpionów.: D.

 • red.007

  @podczaszy1
  Myślałem,że Ty bo wyżej napisałeś:

  "podczaszy1
  @ red007
  Ten blog zdaje się służy innym celom niż praktyczne granie. I to dobrze.
  2018/09/29 11:33:05"

  Skoro jednak mi nie bronisz,to w następnym tygodniu poinformuję o ewentualnych zakupach akcji(jeśli moja koncepcja wypali)nie po to aby takie posunięcie Blog komentował tylko po to aby dla tej koncepcji rynek powiedział:"sprawdzam".

 • podczaszy1

  @ red007
  "Myślałem,że Ty bo wyżej napisałeś"
  A ja myślałem,że wiesz,że to nie mój blog i nikomu nie mogę tu czegoś zabraniać. No ale chyba się pomyliłem, bo jak widzę nie jest to dla Ciebie oczywiste.
  Mnie jest naprawdę zupełnie obojętne czy poinformujesz o swoich zakupach czy też nie, a więc spoko.
  A teraz żegnam, bo wątpię aby kogoś ta nasza dyskusja interesowała.

 • pokonajrynekpl

  Ciekawa konkluzja. Rynek w zasadzie tak wygląda, jakby miał trochę dość spółek nowych technologii, których wyceny są mocno wyciągnięte w górę. Spółki przemysłowe natomiast mają nadal niezłe wskaźniki. Taki stan rzeczy widać nawet na naszym podwórku.

  I tak na bazie tego uważam, że o ile WIG20 nadal ma szansę na wzrost. o tyle odbędzie się on bez np. wzrostów na CD Projekcie.
  pokonajrynek.pl/cd-projekt-ma-problemy-z-powrotem-do-wzrostow/

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  "A co masz inne zdanie?"

  Zawsze :-D

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  "Na blogu, który omijasz/uśmiech/ ponownie uaktywnił się niejaki @ lastkura."
  www.ur.pl/news/15767,andrzej-mleczko-ilustracje

 • guyfawkes13

  @WB

  Ciekaw jestem, co Pan na to powie:
  forsal.pl/finanse/gielda/artykuly/1281506,elon-musk-rezygnuje-z-funkcji-prezesa-tesli-ugoda-z-sec.html
  Czyżby złośliwi ruscy agenci w SEC podcieli technologiczne możliwości Ameryki?

  Pan ładny sam sie wystawił do odstrzału, bo chyba trudno założyć, że nie zna przepisów. Skończył się czas tego słupnika.

  A wracając do naszych baranów, to trudno się oprzeć refleksji nad przemożnością wtórnego analfabetyzmu. Ludożerka czyta, słucha i niczego nie jarzy. Im więcej czyta, tym mniej jarzy. Bo ma do dyspozycji wyłącznie konwencje Matrixu.
  Powiedział Mackinder, że aby rzadzić światem trzeba panować nad Heartlandem? Powiedział. To jest kardynalna zasada, ale kto ją rozumie???

  W konflikcie hegemonicznym między Chinami a Ameryką wygra ten, kto będzie sojusznikiem Rosji. Rosja jako sojusznik jest na wage swiatowej hegemonii. Dlatego nie będzie żadnej wojny na serio w Europie, bo Ameryka musi Rosję pozyskać i nie bedzie na serio walczyła z Rosją, żeby nie wepchnąć jej w trwały sojusz z Chinami.

  W naszej części świata odbywa się teatrzyk Zielona Gęś, gra w dobrego i złego glinę.
  My odgrywamy rolę zwierzyny w polowaniu z nagonką. Rotszyldownia niemiecka to jest nagonka, która kieruje nas wprost pod rosyjską ambonę, kompletną izolację i całkowite uzależnienie od jedynego sojusznika, który jest naszym komornikiem.

  Pomysł Fortu Trump polega na tym, żeby zamarkować zimną wojnę, która umożliwi Rosji szybką aneksję Białorusi i wtedy zamiast ruskich dywizji pancernych za Bramą Smoleńską, będziemy mieli ruskie dywizje pancerne w Bramie Brzeskiej, 200 km od Warszawy, a to już oznacza game over. I jeszcze za to zapłacimy.

  Oczywiscie militarnie jest to absurd, bo Amerykanie nie są w stanie nas obronić, nawet jak by chieli. I nie są w stanie w ogóle walczyć na dwóch teatrach, europejskim i azjatyckim, równocześnie.

  To, co robi teraz amerykańska Kartagina, to negocjuje z ruskimi szachistami warunki sojuszu i wykonując pozornie zimnowojenne gesty, płaci Rosji cenę sojuszu. Robiąc Fort Trump, płaci Białorusią. Białoruś wchłonięta przez Rosję to jest też game over dla Ukrainy (i dla nas).

  Już się nic nie bedzie dało zrobić po aneksji Białorusi.

  Pytanie, czy w ogóle jest jakaś inna możliwość? Chyba nie za bardzo... Ale lepiej wiedzieć o co się rozchodzi, niż bujać w matrixie i jeszcze dać się popchnąć do jakiejś ''małej zwycięskiej wojny'', która nas już nieodwołalnie rzuci na kolana, albo spełni rolę Powstania Warszawskiego, czyli oczyszczenia przedpola.

  Waży się los Białorusi, czyli w konsekwencji nasz:
  kresy24.pl/wladza-i-opozycja-na-bialorusi-jednym-glosem-w-sprawie-bazy-usa-w-polsce/

  Fort Trump, to coś takiego jak Monachium 38'. • guyfawkes13

  @WB

  Nasza polityka (pożal się Boże) wschodnia, to jest niezależnie od ''rządu'' albo plucie sobie do zupy, albo sikanie pod wiatr. Nasi umiłowani przywódcy na pewno mają jakieś obiecanki jak zwykle, może nawet na piśmie, no ale jak wiadomo, samoloty czasem spadają, nawet nowoczesne...

 • guyfawkes13

  @WB

  A tu jest coś o rezultatach sławnych amerykańskich sankcji miażdżących Rosję.
  marekbudzisz.szkolanawigatorow.pl/rosyjscy-siowicy-najwiekszymi-wygranymi-w-walce-o-pieniadze-budzetu

  Wiadomo przecież, że cenami ropy rządzi niewidzialna ręka rynku, TFE i fazy księżyca i amerykański rząd jest w tej sytuacji bezsilny of course.

 • animetal_slave

  Długo się zastanawiałem, jaki może być punkt zapalny fali B na surowcach oraz wykończenie fali B na EM. Teraz rozumiem to tak:
  - Trump chwilowo odpuszcza wojnę handlową
  - Chiny właśnie obniżyli cła na import metali
  - Canada rzutem na taśmę dołącza do NAFTA (dziś się dowiemy).

  Bujając w obłokach czekałoby nas testowanie 2430 w chwili gdy SP500 będzie testował 3000. Perspektywa 2 tygodni. Potem płytka korekta na SP500 i nowe szczyty, ale na wig20 już nie dojdzie do nowych szczytów. Potem załamanie na giełdach. Bo załamanie musi być z wysokich poziomów i na tle sporego optymizmu.

 • tinley

  ruski troll w natarciu. Skąd tego tałatajstwa w polskim necie się wzięło to nie mam pojęcia. Za taką propagande to powinni niedźwiadki w paszporcie przystawiać i siedzieć grzecznie w domku przez kilka mc. Założę się że fan Kukiza albo innego korwinowego oszołoma. Wyprowadź się kmiocie pod Moskwę jeśli jeszcze tam nie mieszkasz i daj ludziom spokój

 • guyfawkes13

  @tinlej

  //ruski troll w natarciu//

  Nie musiałeś się tak od razu dekonspirować. :))
  Nie piszę do ciebie, tylko do ludzi inteligentnych.
  Nigdy cię tutaj nie widziałem, spadaj pajacyku.

 • red.007

  @animetal_slave
  To nie jest bujanie w obłokach,taki test nastąpi.
  Trump jest tylko układanką,test wynika z wykresu W20 tyle,że nie każdy taką opcję na wykresie dostrzega.

 • guyfawkes13

  @WB

  Być może nie mamy innego wyjścia na ''obecnym etapie'', jak zwykle zresztą, ale złudzenia nie poprawią naszego położenia w niespokojnych czasach, które nadchodzą.

  Nie wiem czy ktoś to zauważył?
  wgospodarce.pl/informacje/54475-zagraniczne-zadluzenie-polski-spadlo
  www.forbes.pl/gospodarka/nbp-kupil-9-ton-zlota-ile-wynosza-rezerwy-polski-w-zloto/mhqnc2w

 • animetal_slave

  Ja lubię technicznie operować na Wig20usd. Tam jest utworzony dość ciekawy kanał wzrostowy.

 • bartalsi

  @WB

  Ropa chyba nie chce słyszeć o dołkach z 2016, i to już za kilka miesięcy.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/10/Czy-decyzja-FTSE-o-zaliczeniu-Polski-do-grona.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci