Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Pobawmy się kursem akcji KGHM

bialek.wojciech

Proponuję dziś przyjrzenie się przykładowi zastosowania jeden z moich metod niekonwencjonalnego podejścia do analizy technicznej, którymi się ostatnio zabawiam. Jako obiekt analizy wybrałem kurs akcji KGHM. 

 

201809181KGHM

 

Ze względu na ograniczenia narzędzi, którymi się posługuję, będę pracował na danych miesięcznych. Pierwszym krokiem będzie standaryzacja danych, czyli wyrażenie kursu w kategoriach średnich i odchyleń standardowych. Celem tej standaryzacji jest polepszenie jakości porównań różnych okresów historii kursu, charakteryzujących się różnym poziomem zmienności. W przypadku kursu KGHM nie jest to jakiś wielki problem, bo na oko nie widać wielkich różnic pomiędzy zmiennością kursu 20 lat temu i obecnie, ale w innych przypadkach może to mieć znaczenie. Standaryzację zrobię dla interwałów równych 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128 i 256 miesięcy (256 miesięcy to ponad 21 lat, czyli cały okres historii KGHM na GPW). Efekt poniżej. 

 

201809182KGHMStandaryzacja

 

Przykładowo w styczniu 2017 kurs KGHM był odchylony w górę od swojej 16-miesięcznej średniej o 3 odchylenia standardowe (beżowy kolor), a w październiku 2008 był odchylony w dół od swojej 32-miesięcznej średniej o ponad 3 odchylenia standardowe (jasnozielony). 

Powyższy wykres jest oczywiście bardzo mało czytelny, więc do jego interpretacji zastosuję jeden z algorytmów klastryzacji (analizy skupień), dostępny w PAST3 czyli bardzo fajnym darmowym programie do analizy statystycznej, o którym pisałem kilka tygodni temu. Z drzewa podobieństwa uzyskanego po zastosowaniu klasycznego algorytmu klastryzacji (Multivariate->Clustering->Classical) wyciąłem fragment drzewa obejmujący sierpień 2018 i czerwoną ramką zaznaczyłem obszar największego podobieństwa do tego miesiąca.

 

201809184KGHMCL

 

Jak widać sytuacja kursu akcji KGHM była w sierpniu br. najbardziej podobna do tej z kwietnia i czerwca br. To nie jest wielka niespodzianka (przy analizie długoterminowego wykresu ostatni odczyt będzie zwykle najbardziej podobny do kilku poprzednich - sytuacja na rynku nie zmienia się zwykle aż tak gwałtownie w przeciągu kilku miesięcy), więc to nas nie będzie zbytnio interesowało. Ciekawszy jest fakt, że algorytm uznał, że - razem z marcem i majem 2018 - miesiącami w historii KGHM, które - w podanym sensie - wykazują największe podobieństwo do bieżącej sytuacji, były luty, marzec i kwiecień 2001.

Przyjrzyjmy się sytuacji na wykresie kursu KGHM w tym okresie. 

 

201809183KGHMlutykwiecie20012

 

Podobne? Trochę podobne oczywiście, bo zastosowana metoda służy właśnie do wyszukiwania podobieństwa różnych historycznych epizodów.

By zweryfikować sensowność uzyskanego wyniku zastosujmy tę samą procedurę do wykresu ceny miedzi z giełdy COMEX od 1959 roku. Poniżej mała gałąź uzyskanego drzewa podobieństwa, na której znalazł się sierpień 2018:

 

201809186miedCL

 

Czyli do sytuacji na rynku miedzi z sierpnia 2018 najbardziej podobna była sytuacja z lipca 2018 (niewielka niespodzianka), ale zaraz później pojawiają się 4 daty z odległej przeszłości: luty, marzec i maj 2001 (!) oraz czerwiec 1986. Zaznaczmy te miesiące na wykresie ceny miedzi:

 

201809187CopperZaznaczoneMiesice

 

Czyli zastosowana metoda wskazała okres luty-kwiecień 2001 jako najlepszą w okresie minionych 21 lat analogię do sierpniowej sytuacji na wykresie KGHM i równocześnie okres luty-marzec oraz maj 2001 jako najlepszą - obok czerwca 1986 - w okresie minionych 59 lat analogię do sierpniowej sytuacji na wykresie ceny miedzi na rynkach światowych. Przypadek? Nie sądzę. 

Co ciekawe to nieco podobny wynik, do tego, który proponowałem - przy zastosowaniu mniej ekstrawaganckiej metodologii - w styczniu 2015 roku: "DAX i GSCI jak w 1985 i 1998 roku". 

Oba epizody z historii rynku miedzi podejrzewane o bycie podobnymi do obecnej sytuacji epizody nie są identyczne. W czerwcu 1986 miedź miała już tylko 2 miesiące do - nigdy później już nie przebitego w dół - minimum z sierpnia. W okresie luty-maj 2001 do - nigdy już później nie przebitego w dół - minimum ceny miedzi z listopada 2001 było jeszcze 6-9 miesięcy. W obu przypadkach można mówić jednak o teście poprzednich dołków bessy z czerwca 1982/grudnia 1984 oraz marca 1999. Gdyby poważnie potraktować tę analogię, to i obecnie można by oczekiwać podobnego testu poprzedniego minimum bessy na miedzi ze stycznia 2016 roku. Ten dołek znajduje się ciągle ponad 25 proc. poniżej obecnego poziomu kursu miedzi. 

W październiku 2001 kurs akcji KGHM również przetestował swoje poprzednie minimum z października 1998. Jego obecnym odpowiednikiem jest dołek ze stycznia 2016 (52,29 zł). Później kurs wszedł w wieloletnią hossę, która podniosła jego kurs ponad 13-krotnie. Obecny cena akcji KGHM wynosi 85 zł. 

W oby przypadkach po osiągnięciu dołka (sierpień 1986, listopad 2001) cena miedzi wchodzi w silną hossę, która doprowadza ją na nowe historyczne szczyty. W jednym przypadku hossa jest krótka (2 lata i 4 miesiące do grudnia 1988), w drugim długa (4,5 roku do maja 2006). 

Uzyskane wyniki są moim zdaniem interesujące, chociaż oczywiście tego typu analogie - choćby nawet nie wiem jak kuszące - mogą się w każdej chwili załamać pod wpływem jakiegoś odpowiednio silnego czynnika o fundamentalnej naturze. 

Co jakiś czas będę w tym miejscu wrzucał wyniki podobnych zabaw dla kursów innych akcji spółek czy innych instrumentów finansowych notowanych na światowych rynkach. 

Podsumowując: przedstawione niekonwencjonalne podejście do analizy kursu akcji KGHM i ceny miedzi wskazało okres luty-kwiecień (dla KGHM) oraz okresy luty-marzec/maj 2001 i czerwiec 1986 (dla ceny miedzi) jako najbardziej - z punktu widzenia przyjętej metodologii - podobne do sytuacji z sierpnia br. Gdyby tę analogię potraktować poważnie, to można by wysnuć wniosek, że w ciągu najbliższego 1-8 miesięcy cena miedzi przetestuje swój dołek z początku 2016 roku, podobnie uczyni kurs KGHM, a później oba instrumentu wejdą w kilkuletnią hossę, która wyniesie ich ceny na nowe rekordy. Oczywiście z tego, że ostatnie zachowaniu KGHM/miedzi było podobne do jakichś epizodów z przeszłości, nie wynika, że przyszłość również musi być podobna. Być może jednak warto uwzględnić uzyskane powyżej rezultaty w swoich kalkulacjach. 

 

Komentarze (90)

Dodaj komentarz
 • red.007

  Amen.

 • karnakufo

  No i mamy ładny wzrost dzisiaj u nas. :)

 • michallz

  @WojciechBiałek
  Witam,

  dobrze to koresponduje ze wcześniejszymi prognozami dla wig20.

  Czy można liczyć na analizę klastryczną dla notowań kawy? Może by to powiązać z usd/brl. Biorąc pod uwagę oderwanie notowań kawy i cukru od fundamentów, 140 tys. shortów wg CFTC na kawie spekulantów i strajki producentów kawy może coś ciekawego z tego wyjdzie. Z drugiej strony Pana wpis z 31.08 napawa mnie zmartwieniem, czy "rzeźnia na surowcach" za nami czy przed nami.

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "dobrze to koresponduje ze wcześniejszymi prognozami dla wig20.

  Czy można liczyć na analizę klastryczną dla notowań kawy? Może by to powiązać z usd/brl. Biorąc pod uwagę oderwanie notowań kawy i cukru od fundamentów, 140 tys. shortów wg CFTC na kawie spekulantów i strajki producentów kawy może coś ciekawego z tego wyjdzie. Z drugiej strony Pana wpis z 31.08 napawa mnie zmartwieniem, czy "rzeźnia na surowcach" za nami czy przed nami."

  W wolnej chwili postaram się zrobić.

  Na moje "oko proroka" kawa jest w takiej sytuacji jak w III kw. 1999, III kw. 1989 oraz w II kw. 1982:

  stooq.pl/q/?s=kc.f&c=mx&t=c&a=lg&b=1

  (te same poziomy 80-100 USD przy okazji)

  Ale zobaczymy, czy to się potwierdzi po zastosowaniu bardziej formalnej metody.

 • bialek.wojciech

  Dawno nie zaglądałem na racjonalista.pl. Dziś postanowiłem nadrobić zaległości i znalazłem tam ciekawy tekst Agnosiewicza o Rumunii:

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,10228

 • podczaszy1

  No cóż tu pisać. Hossa 2003-2007 to była poważna rzecz. Teraz bessa, która tyż jest poważną rzeczą. Tylko tyle i aż tyle.

 • equinox1976

  Czytam sobie co w świecie piszą i od jakiegoś czasu widzę wysyp Wernyhor wieszczących światowy kryzys. Wychodzą książki o kryzysach, sympozja w dziesiątnicę Lehmana, programy zapełniają eksperci odpowiadający na pytanie 'kiedy kryzys wybuchnie". Zadałem sobie minimum trudu i spróbowałem uśrednić te wszystkie prognozy znalezione w ostatnim miesiącu. Spośród kilkudziesięciu wyszła mi średnia 16 mc od sierpnia/września Czyli to byłyby to okolice stycznia 2020. Gdyby tak było to ta przyszłoroczna hossa na Wigu ulegnie raczej dużemu przesunięciu - albo dużej korekcie jeśli ktoś będzie miał pecha :-)
  Przewidywanie krachów to fascynujące zajęcie - gorzej z radzeniem sobie z jego skutkami. dla wielu stało się to chyba swego rodzaju biznesem. Roubini od lat chodzie po Bloombergach i wróży katastrofę. I nic się nie dzieje :-) Nie lubię go zresztą słuchać bo nie dość że ma akcent dziwny to jeszcze nie uznaje znaków przestankowych w mowie. nie wiem kiedy zaczyna zdanie, kiedy kończy. Potok słów na jednym oddechu.
  Pan Trump bardzo ładnie przyspiesza nakręcenie spirali. Jak jeszcze dołoży do pieca to rozłozy nie tylko CHiny ale i swój własny kraj przy okazji. A KGHM będzie ofiarą Trumpa jak ten w końcu te Chiny obali.
  Panie Wojtku - pan przewiduje jakis swój artykuł o kryzysie czy tez w pana przekonaniu nie ma o czym pisać? Już albo jeszcze :-)

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "Czy można liczyć na analizę klastryczną dla notowań kawy? Może by to powiązać z usd/brl. Biorąc pod uwagę oderwanie notowań kawy i cukru od fundamentów, 140 tys. shortów wg CFTC na kawie spekulantów i strajki producentów kawy może coś ciekawego z tego wyjdzie. Z drugiej strony Pana wpis z 31.08 napawa mnie zmartwieniem, czy "rzeźnia na surowcach" za nami czy przed nami."

  Takie coś mi wyszło dla danych od 1972 roku:

  zapodaj.net/images/ce8f880a6e757.png

  zapodaj.net/images/1ea8b768b56b3.png


  Chyba trudne do wykorzystania w praktyce.

 • bialek.wojciech

  @equinox1976:
  "Panie Wojtku - pan przewiduje jakis swój artykuł o kryzysie czy tez w pana przekonaniu nie ma o czym pisać? Już albo jeszcze :-)"

  Kryzysy (wywołane zaostrzeniem polityki FED) jakie przewidywałem w ostatnich latach w okresie 2018-19 to Chinageddon i tąpnięcie na IT takie jak w 2000 roku. Ale teraz sobie myślę, że jak wiosną 2019 w apogeum wojny handlowej USD/CNY będzie powyżej 8 a Shanghai Composite poniżej 2000, a FAANGi będą po tąpnięciu a lat 1987 czy wiosna 2000, to Amerykanie z Chińczykami się jakoś dogadają (otwarcie rynków w zamian za zniesienie taryf czy coś takiego) i wszyscy znowu będą żyli długo i szczęśliwie (przez przynajmniej 1,5 roku wzrostowej fazy następnego cyklu Kitchina, a potem się zobaczy).

  Gwałtowny kraszek na FAANG-ach a la październik 1987 czy kwiecień 2000 byłby o tyle fajny, że myślę, że wszyscy - łącznie z FED-em, który by się wycofał z zaostrzania polityki pieniężnej - uznaliby to za początek pękania bańki i oczekiwali dalszego dramatycznego ciągu podobnego do tego z lat 2000-2002. A tu przyszłaby moim zdaniem niespodzianka i nic takiego by nie nastąpiło. Ale zanim inwestorzy i FED przestaliby się bać upłynęłoby dobrych kilka kwartałów hossy. Tak to sobie obecnie imaginuję próbując wszystko poskładać do kupy.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "No i ruszyła maszyna po szynach... ospale."

  Ciekawe, że Nikkei zrobił właśnie kopię wybicia z pierwszych sesji stycznia. Nawet poziomu są te same:

  stooq.pl/q/?s=ny.f&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  To by sugerowało szczyt cyklu 40-tygodniowego już za 2-3 tygodnie (w 36-37-ym tygodniu od szczytu z drugiej połowy stycznia br.). Ale obecnie konsolidacja Nikkei poprzedzające to wybicie w górę trwała dłużej (4 miesiące) niż wtedy (2 miesiące), więc może to obecne wybicie przetrwa nieco dłużej).

  Niezależnie od tego wybicie Nikkei w górę stanowi na krótką metę mocny pozytywny sygnał dla WIG-u 20:

  stooq.pl/q/?s=^nkx&d=20180918&c=1y&t=c&a=lg&b=1&r=wig20

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "W czasach studenckich zjeździłem strefy okupacyjne Rzeszy wzdłuż i wszerz. Kassel to był najważniejszy punkt. Do góry, czy na dół, w prawo czy w lewo, zawsze przejeżdżało sie przez Kassel. Myslałem, że Kassel to jakis Hauptstadt. A tu jednak nie..."

  Poszukując odpowiedzi na pytanie, się gdzie powinna być stolica Niemiec, przez przypadek trafiłem na obrazek Goldmana Sachsa sprzed paru lat pokazujący pełzanie "gospodarczego środka przyciągania" (Economic Center of Gravity) Europy:

  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/trichet/Europe%20Center%20Econ%20Activity.jpg

  www.zerohedge.com/article/charting-move-center-european-economic-gravity

  Tak na oko to europejskie ECG niebawem powinno wpełznąć do Czech.

 • michallz

  @bialek.wojciech:
  "Takie coś mi wyszło dla danych od 1972 roku:
  zapodaj.net/images/ce8f880a6e757.png
  zapodaj.net/images/1ea8b768b56b3.png
  Chyba trudne do wykorzystania w praktyce. "

  Dziękuję za poświęcony czas.

  Jeżeli wybory wygra Bolsonaro i Brazylia nie pójdzie w ślady Turcji, czy Argentyny, jeśli chodzi o dalsze załamanie waluty, to być może coś z tej kawy wyjdzie.

  Potem przesiadamy się na KGHM- Zastanawia mnie, czy nadchodzący dołek na przełomie roku będzie ostatnią okazją, aby wsiąść do pociągu przed rozpoczynającą się wieloletnią dominacją EM nad DM.

 • karnakufo

  Dzisiaj wzrostów ciąg dalszy. :)

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "Jeżeli wybory wygra Bolsonaro i Brazylia nie pójdzie w ślady Turcji, czy Argentyny, jeśli chodzi o dalsze załamanie waluty, to być może coś z tej kawy wyjdzie."

  Rzeczywiście ujemna korelacja pomiędzy kursem reala a ceną kawy jest zauważalna:

  stooq.pl/q/?s=kc.f&d=20180918&c=20y&t=c&a=lg&b=1&r=usdbrl

 • podczaszy1

  W tym tygodniu byki na wig-u 20 muszą bronić poziomu 2227 pkt. Nie obronienie to 2165 pkt na indeksie. Opór dla byków to 2247 pkt. Mam na myśli ceny zamknięcie na koniec tygodnia.

 • podczaszy1

  Prof. Eryk Łon proponuje aby NBP kupował obligacje korporacyjne, akcje i jednostki funduszy inwestycyjnych.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "Prof. Eryk Łon proponuje aby NBP kupował obligacje korporacyjne, akcje i jednostki funduszy inwestycyjnych."

  Nareszcie - świat już od dawna z tego korzysta.
  Jestem za.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Ciekawe za co będą kupować te papiery bezwartościowe?

 • andrzej_stefaniak

  Wielka Bessa w kolejnej fazie:

  acemarketu.com/?p=308819

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "Ciekawe za co będą kupować te papiery bezwartościowe?"

  Jak to za co?
  Wzorem Stanów i innych dodruk.

 • karnakufo

  Obserwuję NASDAQa, by podążyć za tym, co się z tego wykluje:
  www.bankfotek.pl/view/2125411

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  No to żeśmy sobie pogadali.

 • equinox1976

  >Nareszcie - świat już od dawna z tego korzysta.
  Jestem za.<

  Z jakim skutkiem? Wywalone ceny aktywów w kosmos i biedacy - co prawda majacy domy i samochody ale tak naprawdę mający jedynie długi. przecież już nie jeden raz wskazywano na to że QE w takiej postaci jaką się ją robi obecnie prowadzi do procesu rozwarstwienia społecznego. na QE korzystają głównie ludzie którzy i tak mają dużo pieniedzy.
  Pan Łon to taki oryginał ze w ogóle wszystko co powie i napisze to dla mnie opowieści z mchu i paproci. ostatnio przeciez bardzo zapatrzył się w Erdogana. QE w Polsce? Lol... Sprowadzałoby się pewnie dopompowania kasy w instytucje zajmujące się nacjonalizacją częsci sektorów newralgicznych z punktu widzenia obecnej władzy.

 • konsultant121

  @WB
  To kiedy dokupujemy USDPLN i CHFPLN?? W listopadzie? 5 m-cy po czerwcu?

 • guyfawkes13

  @WB

  //Poszukując odpowiedzi na pytanie, się gdzie powinna być stolica Niemiec, przez przypadek trafiłem na obrazek Goldmana Sachsa sprzed paru lat pokazujący pełzanie "gospodarczego środka przyciągania" (Economic Center of Gravity) Europy:
  www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/trichet/Europe%20Center%20Econ%20Activity.jpg //

  No i Orban trzyma sztame z Bawarią. Przez Bawarię jest droga wodna Dunaj-Ren do morza Pólnocnego.
  Co do tej Rumunii, to żeby mieć realny wpływ, trzebaby dysponować państwem 3 razy większym, a przynajmniej mieć wspólną granicę. Tu jest wspólnota interesów poiędzy nami, Węgrami i Rumunami, bo wszystkie trzy państwa sa terytorialnie poszkodowane na rzecz tzw. Ukrainy. Naprawienie tych szkód dałoby zupełnie inny układ i ujście Dunaju byłoby na wyciagnięcie ręki. Causescu żądał od ruskich oddania Bukowiny i Besarabii, dlatego nie nadawał się do nowego etapu(...).
  Właśnie dlatego straciliśmy po wojnie Lwów, a Węgrzy i Rumuni graniczące z nami terytoria, żeby w tym miejscu uniemożliwić poważne projekty.
  Robimy oczywiście, co możliwe w postaci Via Carpatia. Mapa się aż prosi o autostradę Gdańsk-Warszawa-Lublin-Lwów.
  cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2017/2017-06/ee7997194d354a5dce03d0add8ee5514.jpg
  Na razie trudno mówić o realnym sojuszu, tylko jako klientela Bizonii (krainy bizonów). A w takim wypadku nie nasze interesy są na pierwszym miejscu.
  To są dalekie sprawy, za Karpatami i oddziaływania dużych graczy, jak Turcja czy Rosja.
  A Węgry są jak ''koszula bliższa ciału''.
  Pan Zagłoba wyjaśił zresztą, co się potwierdziło w 39', czemu jazda wołoska lekką się zowie. Bo lekko umyka.:))
  Więc na razie pozostaje nam niewiele wiecej poza rozkoszowaniem sie rumuńskim barokiem.
  www.youtube.com/watch?v=dqGb9zLT2Xc

 • gamera-11

  He he szekle się sypią:) wig20 rośnie.Pejsaci inwestują w moje PZU PEO i JSW.Dobrze sprzedam im na wyższych poziomach:)

 • konsultant121

  Ale tu bylo naciąganie na energetykę i TAURON przy 2zł. Teraz 1,68:))
  stooq.pl/q/?s=tpe

 • bartalsi

  @konsultant121
  "Ale tu bylo naciąganie na energetykę i TAURON przy 2zł. Teraz 1,68:))
  stooq.pl/q/?s=tpe"

  No i było się odzywać? Jakby nie Ty, to znowu by wpadło.

 • red.007

  Stopa na KGH podnoszę na 85,50.

 • equinox1976

  Ja kto jeden z analityków za oceanem fajnie wczoraj podsumował to co się dzieje obecnie na rynkach : Większość obecnych inwestorów nie widziało w swym młodym życiu cyklu podwyżek stop procentowych. A jak widziało to nie może pamiętać :-) Do tego Goldmany i Morgany wydają rekomendacje na kupno rynków EM od kilku dni. Tia... pożyjemy - zobaczymy. Kto w styczniu rekomendował załadowanie sie w waluty EM? Nie mogę znaleźć linka , ale na 140% ktoś z wielkich do tego namawiał

 • podczaszy1

  @ carrie
  No i co u ciebie słychać dziewczynko? Chodzisz jeszcze w tym futerku z jenota ?

 • podczaszy1

  @ carrie
  Kangurek zmierza do 0,733.

 • equinox1976

  Ach ... już znalazłem. Goldman namawiał na rupie indyjską, reala z Brazylii, sola z Peru i generalnie longi na EMBI i MSCI EM... Kto kupił w styczniu i trzyma - życia nie przegrał :-))

 • guyfawkes13

  @WB

  A propos konfliktów hegemonicznych, ogladając film, można powiedzieć ''ciepło, ciepło''
  www.youtube.com/watch?time_continue=1760&v=f04gHI5Qwww

  Oczywiście są też akcenty o ''bezsensowności'' niepodległości Polski, a kolejny film w PeGieeRze jest jest z cyklu ''Zły Piłsudski''.

  Ale chodzi mi o to, że najbliższa wojna hegemoniczna (WW3 ?) będzie szybciej niż w latach 40-tych. Tak, jak to wcześniej wychodziło, na początku lat 30-tych. Podobnie jak z marynarką rownież lotnictwo ma być powiększone do około 2030.
  A większa częsć sprzętu będzie chyba u końca rezursów. Do roku 2044, trzeba by było większość sprzętu każdego rodzaju modernizować, a nie ma na to ani czasu ani przede wszystkim hajsu.
  wiadomosci.wp.pl/zaczyna-sie-nowa-zimna-wojna-usa-wzmacniaja-sily-lotnicze-by-moc-powstrzymac-rosje-i-chiny-6296696532424321a

  CPK ma być gotowe w roku 2027 i trzeba to chyba traktować w tej perspektywie jako kluczową inwestycję militarną w Europie. To jest zawrotne tempo, ale co zdążymy zrobić, to zostanie na lepsze czasy. Nie będzie można przejechać przez Rzeszę, więc trzeba będzie przylecieć. Chyba inaczej nikt by nam nie pozwolił na ten CPK.

  Ukraina jest stworzona[sic!] do wyższych celów, co zresztą było do przewidzenia już wcześniej. Nawet Pan Bóg musi się temu podporządkować.
  kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/poroszenko-bog-jest-teraz-z-ukraina-video/

  I wygląda na to, że znowu nie mamy innego wyjścia, jak być po stronie starego hegemona, bo inaczej Rzesza z Rosją ... to, co zawsze.

 • andrzej_stefaniak

  Bieżąca ocena sytuacji na indeksie WIG20:

  acemarketu.com/?p=309073

 • bartalsi

  Jak ropa przebije się zdecydowanie powyżej 80$ (brent). To dolar się osłabi. Przebije się czy nie? I jak to możnaby wytłumaczyć fundamentalnie?

 • equinox1976

  Jak Trump dalej będzie wojował z Chińcykami i doprowadzi do spowolnienia to i ropa będzie towarem niepierwszej potrzeby. Nikt nie wie jaka bedzie cena ropy. To kartel a nie rynek.
  Z ciekawostek to Trump ponoć chciał niedawno aby Europa budowała mur przez Saharę. Przeciw emigrantom rzecz jasna. Takie to ci on ma pomysły. Developer pełna gębą :-)
  Na razie rynek zdaje się olewać wszystkie sygnały płynące z działań Trumpa. Ni podwyżki stóp FED na horyzoncie, ni wizje spowolnienia, ni rosnąca inflacja, ni ceny amerykanskich obligacji... ciekawe kiedy to się skończy

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ale chodzi mi o to, że najbliższa wojna hegemoniczna (WW3 ?) będzie szybciej niż w latach 40-tych"

  Jak zwykle wyraża Pan pragnienia Rosji. Rosjanie chcieliby wczesnej wojny hegemonicznej, bo ich głównym obecnym atutem jest zdolność bycia użytecznym militarnie sojusznikiem ewentualnych beligerentów wojny hegemonicznej, a ten atut straci w przyszłości na znaczeniu wraz z zestarzeniem się moralnym sowieckiego arsenału, na którym ciągle bazuje Rosja. Ze względu na słabość gospodarczą Rosja nie jest w stanie w dłuższym terminie dotrzymać kroku głównym graczom, wiec do później wojny hegemonicznej przystąpiłaby z przestarzałym arsenałem, a więc jej wartość jako sojusznika spadłaby.

  Poza tym Rosja walczy z czasem - oczekiwany dalszy rozwój samochodów elektrycznych w pewnym momencie powinien spowodować krach cen ropy będącej jednym - obok gazu - z głównych źródeł dochodu Rosji. Terman tego krachu zależy od tempa popularyzacji samochodów elektrycznych:

  www.bloomberg.com/features/2016-ev-oil-crisis/

  Sądzę więc, że Rosją będzie dążyć do sprowokowania wczesnej wojny hegemonicznej, a przeciwnicy Rosji powinno dążyć do jej opóźnienia.

 • bartalsi

  Póki co, Trump robi to, co mu Kushner'y doradzają. Ciekawe czy się wkońcu obudzi.

  www.youtube.com/watch?v=Y6wE2W3ag1g

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Ja też ale gdybym musiał , no powiedzmy pod pistoletem, to postawiłbym na to,że mieliśmy korektę rozstrzeloną z A= 149, B= 245 pkt/A razy 1,618/ i C= 298 pkt tj. 2 razy A."

  A ja by Pan w kontekście WIG-u 20 oznaczył Nikkei, który ostatnio wybił się w górę:

  stooq.pl/q/?s=^nkx&d=20180920&c=1y&t=c&a=lg&b=1&r=wig20

  ?

 • bartalsi

  @WB

  "oczekiwany dalszy rozwój samochodów elektrycznych w pewnym momencie powinien spowodować krach cen ropy"

  Tak to jest jak specjaliści od cykli wypowiadają się o technice. Kiedy wkońcu wybijecie sobie te elektryczne auta z głowy? Jeśli już to nie tyle, nie w takim czasie i nie do końca to.

 • bartalsi

  @WB

  "oczekiwany dalszy rozwój samochodów elektrycznych w pewnym momencie powinien spowodować krach cen ropy"

  Tak to jest jak specjaliści od cykli wypowiadają się o technice. Kiedy wkońcu wybijecie sobie te elektryczne auta z głowy? Jeśli już to nie tyle, nie w takim czasie i nie do końca to.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A Węgry są jak ''koszula bliższa ciału''"

  Rosyjskiemu ciału?

  ""Ceniona więź" tytułuje na pierwszej stronie dziennik "Magyar Hirlap" relację z wizyty, akcentując, że Putin nie wykluczył, iż odcinek rurociągu stanowiącego przedłużenie Tureckiego Potoku mógłby biec przez Węgry.

  Inny prorządowy dziennik "Magyar Idoek" pisze, że Moskwa jest dla Węgier "znakomitym partnerem" oraz przytacza słowa Orbana, że w interesie narodowym Węgier leży, by współpraca dwustronna była jak najlepsza.

  Zwracając uwagę na intensywność spotkań Orbana z Putinem w ostatnich dwóch latach spotykali się dwa razu do roku Andras Deak z Instytutu Gospodarki Światowej Węgierskiej Akademii Nauk ocenia w gazecie, że jest to umotywowane zarówno gospodarczo, jak i politycznie."

  wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/581488,orban-putin-spotkanie-wegry-rosja.html

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Tak to jest jak specjaliści od cykli wypowiadają się o technice. Kiedy wkońcu wybijecie sobie te elektryczne auta z głowy? Jeśli już to nie tyle, nie w takim czasie i nie do końca to."

  assets.weforum.org/editor/tfybn8GGuK_c_dBOYgWVvmJ6uWeaF9Ve4R7LhipMHOg.jpg

  www.weforum.org/agenda/2016/08/can-cities-handle-an-electric-car-boom/

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No i Orban trzyma sztame z Bawarią."

  Orban jest protestantem, więc to chyba niemożliwe:

  www.youtube.com/watch?v=0J2QdDbelmY


  www.youtube.com/watch?v=CcuDicV6vR8

  www.youtube.com/watch?v=JgpE6SuRvK0

  www.youtube.com/watch?v=866g-eE45Kw

 • podczaszy1

  @WB
  Wydaje mi się,że od 30.04.2003 roku na Nikkei trwa korekta rozszerzona z zasięgiem ok. 24300pkt.

 • bartalsi

  @WB

  Bardzo fajne obrazki i wykresy, no i co z tego?
  Papier przyjmie wszystko, każdą fantazję.
  W latach 80tych ludzie myśleli że będziemy dojeżdżać do pracy latającymi samochodami po 2000tym roku. A przecież 2000 miał być już za 20 lat.

  panethos.files.wordpress.com/2013/04/images.jpeg

  Budowaliśmy parę kilometrów autostrad przez dziesiątki lat, a rozbudowanie sieci energetycznej tak, by zwiększyć możliwości przesyłu energii kilkudziesięciokrotnie więcej niż teraz jest to możliwe, ma się stać odrazu? To tylko jeden przykład odnośnie infrastruktury.
  Są jeszcze kwestie techniczne, bezpieczeństa, procesu produkcji, ekonomiczne, ekologii itd..

  Np na dzień dzisiejszy elektryczne auta przyczyniają się do większej emisji CO2 niż z silinikiem spalinowym, a niby powstają po to by tą emisję zredukować - ot paradoks.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Bardzo fajne obrazki i wykresy, no i co z tego?
  Papier przyjmie wszystko, każdą fantazję.
  W latach 80tych ludzie myśleli że będziemy dojeżdżać do pracy latającymi samochodami po 2000tym roku. A przecież 2000 miał być już za 20 lat.

  panethos.files.wordpress.com/2013/04/images.jpeg

  Budowaliśmy parę kilometrów autostrad przez dziesiątki lat, a rozbudowanie sieci energetycznej tak, by zwiększyć możliwości przesyłu energii kilkudziesięciokrotnie więcej niż teraz jest to możliwe, ma się stać odrazu? To tylko jeden przykład odnośnie infrastruktury.
  Są jeszcze kwestie techniczne, bezpieczeństa, procesu produkcji, ekonomiczne, ekologii itd..

  Np na dzień dzisiejszy elektryczne auta przyczyniają się do większej emisji CO2 niż z silinikiem spalinowym, a niby powstają po to by tą emisję zredukować - ot paradoks."

  "Electric Cars = 37% of New Car Sales in Norway in March"

  cleantechnica.com/2018/04/04/norway-welcomes-electric-cars-punishes-traditional-manufacturers/

 • bartalsi

  @WB

  No super, 5tys samochodów w Norwegii w marcu 2018r - to wszystko zmienia :).
  Coś mi ten marzec wygląda na jakąś wyprzedaż, no i domniemywam że wegańsko, pro eko, lewicowy norweski rząd daje niezłe dopłaty.

  Problem się pojawi jeśli faktycznie ludzie rzucą się na kupowanie tych aut :). Trzeba będzie odpalić dieslowskie generatory prądu by je naładować, bo w sieci póki co tyle prądu nie ma. Sprawność silnika diesla to chyba 20%, straty na prądnicy około 10%, straty na przesyle 5-15% (zależy od warunków), straty na ładowaniu baterii 20%, straty na zepole bateria silnik elektryczny 10% (już jedziemy). Nie prościej po prostu wsadzić ten silnik diesla do auta?

  No i skąd wziąśc surowce na produckje tylu kabli i baterii? Jak zrobić baterie które będą bezpieczne, bo te Tesle się palą jak Galaxy S7. Dziwie się ludzią którzy nie boją się tym jeździć, a potem trzymać tą bombę w garażu. Spalenie się żywcem nie wydaje mi się szczególnie przyjemne.

 • bartalsi

  www.google.pl/search?q=tesla+burned&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwie2JuCocndAhVS_KQKHUPeDsMQ_AUICigB&biw=1568&bih=934

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "No i skąd wziąśc surowce na produckje tylu kabli i baterii?"

  wojciechbialek.blox.pl/resource/201809187CopperZaznaczoneMiesice.png

  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Pobawmy-sie-kursem-akcji-KGHM.html

  ;)

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "www.google.pl/search?q=tesla+burned&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwie2JuCocndAhVS_KQKHUPeDsMQ_AUICigB&biw=1568&bih=934"


  Strasznie się Rosja boi tej Tesli:

  www.youtube.com/watch?v=-loJ3JJ6hIA

 • red.007

  @WB
  @bartalsi
  Ciekawie Panowie dyskutują,jako dwie odmienne koncepcje.
  Tak czy siak obecne wzrosty na miedzi i KGH rozpatruję tylko jako korekty wzrostowe przed mocniejszymi spadkami.Być może potrwa to jeszcze trochę jako zakończenie wzrostowej B na W20 i spadku(korekcyjnego) dolara,może do końca października.

 • bartalsi

  Rozbudowa sieci przesyłu energii elektrycznej pochłonęłaby nieograniczone zasoby miedzi. Jeden samochód elektryczny pochłaniałby dziennie około 80kWh. Niech Pan teraz policzy ilość aut, policzy energię, policzy ile elektrowni trzeba zbudować i policzy ile milionów kilometrów kabli trzeba będzie położyć. Tak wogóle to trzeba je będzie wkopać, bo nad ziemią była by jedna wielka plątanica. Do tego stacje transformatorowe, rozdzielnie. A o takiej kwestji jak zanieczyszczenie promieniowaniem elektromagnetycznym to humaniści, ekonomiści i historycy na pewno nie wiele więdzą. A przecież każden drut przez który płynie prąd oddziaływuje falą elektromagnetyczną.

  Same baterie to następna kwestia. Dzisiejsza sprawność, pojemność i poziom bezpieczeństwa są nieakceptowalne. Załóżmy jednak że to jest kwestia rozwoju techniki, ale skąd wziąść żadkie surowce które już są bardzo drogie?

 • bartalsi

  @WB

  "Strasznie się Rosja boi tej Tesli"

  Rosjanie pewnie powiedzą coś na kształt " " i pójdą zajmować roponośne tereny arktyki.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Jak zwykle wyraża Pan pragnienia Rosji. //

  Co za dużo to nie zdrowo. Można sobie zażartować raz czy dwa, ale ciagle?

  //Ze względu na słabość gospodarczą Rosja nie jest w stanie...//

  Myli się Pan kompletnie. To Rosja ma najnowocześniejszy arsenał strategicznych rakiet nuklearnych, oraz manewrujących średniego zasięgu.Towarzysze amerykańscy są w lesie i dopiero mają zastąpić minutmany czymś nowoczesnym za cięzki hajs.

  Pana argument o motoryzacji na prąd jest propagandowy. Nie ma takiej technologii obecnie, żeby to miało sens. Jest o tym film Pertyńskiego, ale nie chce mi się szukać.

  To nie ruscy szchisci planują, że towarzysze amerykańscy mają osiągnąć gotowość z flotą i lotnictwem na 2030. Gdyby konflikt miał wybuchnąć w połowie lat czterdziestych, to większość sprzętu amerykańskiego byłaby już wyraźnie przestarzała.

  CZAS PRACUJE NA NIEKORZYŚĆ BIZONII, która jest dystansowana w najnowszych technologiach, jak broń hipersoniczna, samoloty bezzałogowe czy broń rakietowa i przez Chińczyków i nawet przez Rosjan.
  Zdolności chińskie rosną w postępie geometrycznym.

  WW1 zaczęla się 11 lat od budowy mini szlaku jedwabnego, czyli niemieckiej kolei bagdadzkiej. Nowy jedwabny szlak zapowiedziano w 2013, ale nie jest to data w której budowa ruszyła z kopyta, Chińczycy robią to jakoś niezauważalnie, a poza tym Silk Road jest kilkakrotnie dłuższy i nieporównanie bardziej złożony niż Bagdad Railway. I obejmuje porządny kawał świata. Dlatego też potrzeba więcej lat niż 11. A 11 lat od 2013 jest w roku 2024 (!).
  Na filmiku Szymon tłumaczy znaczenie (zapalnikowe) Bagdad Railway dla wybuchu WW1.
  Silk Road to jest to samo, tylko w ogromnej skali.

  //"A Węgry są jak ''koszula bliższa ciału''"
  Rosyjskiemu ciału? //

  Rosyjskiemu ciału, to może być bliższa Rumunia, która jest państwem kompletnie obrotowym i prawosławnym, i w dużej mierze dzięki rosyjskiej łasce ma ma terytorium o wiele za duże, jak na swoje możliwości. Zresztą o Rumunii nie ma co gadać jak się nie dysponuje Lwowem.

  Węgry sprawdziły się jako pewny i jedyny sojusznik Polski w całej historii. Węgry sprzyjają Polsce nawet wtedy, kiedy nasze kraje są w przeciwnych obozach. A nie mogły być w tych samych od klęski pod Mohaczem - wtedy to Polska zawiodła i pozwoliła zniszczyć swój fundament strategiczny. Porządek Wersalski sankcjonował zarówno istnienie Polski jak i rozbiór Węgier, czyli w konsekwencji iluzoryczność polskiej państwowości i całego Międzymorza.

  // Putin nie wykluczył, iż odcinek rurociągu stanowiącego przedłużenie Tureckiego Potoku mógłby biec przez Węgry. //

  Gdyby Polska realizowała swoje interesy, to nie byłoby żadnego North Stream 2, bo rurociągi biegłyby przez nasze terytorium i my byśmy je kontrolowali. Ale reżimom postkomunistycznym zależało, żeby rosyjskie rurociągi mogła kontrolować Ukraina i w efekcie mamy NS2. Napluliśmy sobie do zupy, a Węgrzy są mądrzejsi i tego nie robią.

  Nie wiem, jak jest prowadzona nasza polityka, ale wyraźnie jesteśmy za słabym państwem jak na stosunek sił na osi wschód-zachód, dlatego robimy, co robimy.
  Ale ten stosunek sił na osi wschód zachód nigdy się nie zmieni, jeśli nie odbudujemy swojego fundamentu strategicznego na osi północ-południe, w oparciu o Wielkie Węgry. Małe Węgry nie stanowią oparcia, a rmuńscy cyganie, którzy sobie przybrali do głowy, ze pochodzą od Rzymian to jest farsa. Oni mogą tylko wydoić brytyjski czy niemiecki socjal do cna, dlatego są te problemy z Szengen.

 • guyfawkes13

  @WB

  Myślę, że Pana koncepcja (obsesja?) Chinageddonu jest błędna, bo Chiny to nie jest Rosja. To jest zupełnie co innego, poza pozorami.
  Nie wiem, czy Chiny bedą lepszym hegemonem, może tak, może nie. Ale my, jako jedyny sojusznik amerykański w Europie na pewno się nie ostaniemy.
  NATO wraz z odchodzeniem Turcji traci południową flankę, a wraz z odchodzeniem Niemiec (i Francji) traci flakę wschodnią.
  Rozumiem, że można prowadzić grę i podbijać swoją cenę, dopóki nie padnie salwa (saturacyjna).
  Liczę na to, że jako Fort (Festung) Trump zdołamy przebudować system komunikacyjny (na co nikt by nam nie pozwolił w innym przypadku) itd. Ale w długim terminie to jest prawdopodobnie przegrana pozycja. I czeka nas odwrócenie sojuszy.

  Nie wydaje m się, żeby było dużo ludzi chętnych umierać za Wall Street.

 • bartalsi

  Ropa leci, zamykam S na FUSD.

 • bartalsi

  Pora kupic dolara?

 • bartalsi

  Poza rynkiem. Zobacze jak sie rozwninie sytuacja.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "I czeka nas odwrócenie sojuszy."

  www.youtube.com/watch?v=b3w6c7RUbUs

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To Rosja ma najnowocześniejszy arsenał strategicznych rakiet nuklearnych, oraz manewrujących średniego zasięgu.Towarzysze amerykańscy są w lesie i dopiero mają zastąpić minutmany czymś nowoczesnym za cięzki hajs."

  Śmiechłem.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  " Małe Węgry nie stanowią oparcia, a rmuńscy cyganie, którzy sobie przybrali do głowy, ze pochodzą od Rzymian to jest farsa. Oni mogą tylko wydoić brytyjski czy niemiecki socjal do cna, dlatego są te problemy z Szengen."

  Rumunia nie jest wpuszczana przez Holandię do strefy Schengen, bo Holendrzy wiedzą, że do Europy Środkowej bliżej jest z Azji Dunajem z Rumunii niż Renem z Halandii:

  3.bp.blogspot.com/-aSTmeh9-uZM/Tqw2aF_QEuI/AAAAAAAAAro/w1yIj1ckHy8/s1600/%2521DanubeRhineMap.bmp

 • guyfawkes13

  @WB

  Nie chodzi o bajki o czarodziejach, Panie Wojtku, ani o (gwiezdne) wojny dobra ze złem.
  Trzeba oceniać sytuację realnie.
  Podejmujemy ryzyko, żeby zrobić to, czego w innym wypadku nie pozwolonoby nam zrobić. Integracja obszaru rdzeniowego i budowa nowoczesnej armii. Do 2030 zbudujemy CPK z całą siecią dróg i kolei, oraz piątą (po czwartej) dywizję.
  Nie po to, żeby to wszystko zaprzepaścić w wojnie o amerykańską (kartagińską) hegemonię, tylko po to, żeby wojna z nami była nieopłacalna i żeby bardziej opłacalne było dogadać się z nami, żebyśmy mogli wziąć udział w nowym porządku.

  Do okolic 2030 nie jestem przeciwny takiemu układowi z Kartaginą, pod warunkiem, że nie pojawią się żydowskie roszczenia.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Jak to za co?
  Wzorem Stanów i innych dodruk."

  To jest możliwe w krajach, które są zadłużone w swojej własnej walucie. Polska do takich krajów nie należy:

  "Turkey also has a heavy load of euro-denominated debt, and its total foreign-currency debt now amounts to over 50% of GDP.

  Total foreign-currency denominated debt also amounts to over 50% of GDP in Argentina, Hungary, Poland, and Chile, according to the Wall Street Journal, citing Deutsche Bank."

  www.businessinsider.com/emerging-markets-suffer-after-dollar-debt-binges-2018-8?IR=T

  Główną szansą na uzyskanie przez Polskę niezależności finansowej było OFE, ale zostało wykastrowane przez rząd.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "To kiedy dokupujemy USDPLN i CHFPLN?? W listopadzie? 5 m-cy po czerwcu?"

  Skłaniam się do myśli, że na USD/PLN od maja tworzy się formacja szczytowa:

  stooq.pl/q/?s=usdpln

  Jak się kurs wybije w dół o jej rozmiar - niecałe 20 gr - to dolar zacznie znowu dla mnie wyglądać atrakcyjnie.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Jak to za co?
  Wzorem Stanów i innych dodruk."

  "Ten problem mają tysiące Polaków. Biuro Informacji Kredytowej poinformowało w czerwcu, że w Polsce pozostaje wciąż do spłacenia 482 tys. kredytów frankowych. Na koniec czerwca 2018 r. portfel mieszkaniowych kredytów frankowych wyniósł 110,7 mld zł."

  next.gazeta.pl/next/7,151003,23935763,zloty-znow-slabnie-do-franka-szwajcarskiego-raty-kredytow-rosna.html#a=88&c=145&s=BoxBizImg2

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie chodzi o bajki o czarodziejach, (...)"

  Ci nie zmienia faktu, że określenie "Gadzi Język" świetnie do Pana pasuje:

  pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%ADma

 • guyfawkes13

  @WB

  //Śmiechłem. //

  No nieeee wiem, czy to będzie śmieszne, jak od jednej salwy saturacyjnej z naszych głównych miast zostanie kupa gruzu.

  Rosjanie właśnie zastępują swoje strategiczne rakiety nową wersją, która jest mobilna, czyli nie do zniszczenia w stałych silosach, a Amerykanie dopiero planują nową wersję za dziesiątki miliardów.
  pl.wikipedia.org/wiki/RS-24

  //Konwencjonalne siły zbrojne Rosji, pomimo coraz większych nakładów, nadal odstają bowiem od standardów zachodnich. Natomiast jeśli chodzi o rakiety międzykontynentalne, sprawa wygląda zupełnie inaczej. W tej dziedzinie Rosjanie są światowymi liderami (www.tvn24.pl) //
  www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/amerykanie-odpuscili-rosjanie-ida-pelna-para-wielka-modernizacja-smiercionosnych-rakiet,381404.html

  //Program modernizacji lądowego komponentu amerykańskiej triady nuklearnej znalazł się w impasie...//
  //www.space24.pl/modernizacja-amerykanskich-rakiet-balistycznych-w-impasie-nie-budowano-ich-od-dekad//

  Ten się śmieje, kto się śmieje na końcu.

 • bartalsi

  @WB


  "Skłaniam się do myśli, że na USD/PLN od maja tworzy się formacja szczytowa:

  stooq.pl/q/?s=usdpln

  Jak się kurs wybije w dół o jej rozmiar - niecałe 20 gr - to dolar zacznie znowu dla mnie wyglądać atrakcyjnie. "

  Jakie poziomy EUR/USD musiałyby być wtedy?
  Surowce nie powinny być wtedy droższe?

  Tak pytam bo są teraz na oporach.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ten się śmieje, kto się śmieje na końcu."

  Na razie to się wszyscy śmiali z rosyjskiego sprzętu, który w Syrii przez pomyłkę zestrzelił rosyjski samolot wojskowy:

  www.defence24.pl/il-20-zestrzelony-w-poblizu-syrii-rosja-oskarza-izrael

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Jakie poziomy EUR/USD musiałyby być wtedy?"

  Jeśli potraktować okres od końca maja do wczoraj, jako formację dołkową, z której dziś EUR/USD się wybił w górę, to jej rozmiary to 4 centy, czyli celem tej korekty byłoby 1,21?

  "Surowce nie powinny być wtedy droższe?

  Tak pytam bo są teraz na oporach."

  Tak, jakaś korekta wzrostowa na surowcach jest prawdopodobna:

  stooq.pl/q/?s=^cry&d=20180919&c=1y&t=c&a=lg&b=1&r=eurusd

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ci nie zmienia faktu, że określenie "Gadzi Język" świetnie do Pana pasuje//

  Dziękuję, ale gadzi język kojarzy mi się bardziej z wrogą propagandą, służącą do robienia z tubylców mięsa armatniego, albo kolonii. ''Gadzinowa prasa'' you know.

  Ja mówię o realiach, podaję argumenty , natomiast od Pana słyszę propagandę albo impertynencje.

  W długim terminie nie ma możliwości obrony przez Ameryklę wschodniej flanki bez Niemiec i Turcji. Owszem, jest możliwe zrobić tu zamieszanie dywersyjne, a nawet wojna do ostatniego Ukraińca, czy Polaka, ale taka wojna nie będzie miała na celu wygranej, nawet dla Ameryki, tylko opóźnienie klęski.

  Bazy amerykańskie w Polsce nie mają żadnego znaczenia militarnego, tylko polityczne, i w dodatku ograniczone czasowo. Nikt, kto ma zilone pojęcie o sprawach wojskowych, nie może traktować tego poważnie w sensie militarnym. Wschodnia flanka zaczyna istnieć wyłącznie wirtualnie. Zresztą, gdyby była czymś realnym, to nie potrzeba byłoby tych zabiegów o stałe bazy.

  Ja jestem piłsudczykiem i posługuję się realiami, a Pan podlega propagandzie, czy iseologii i dlatego opowiada Pan w tej kwestii bajki.

  A propos Piłsudskiego, odkryłem w ostatnich tygodniach mechanizm Cudu nad Wisłą, tzn. dlaczego to w ogóle było możliwe, dlaczego tak a nie inaczej postąpił Tuchaczewski i Stalin, i dlaczego mógł sytuacje wykorzystać Piłsudski.
  No ale tego już nie opowiem, bo na tym zdaniu kończę komentowanie u Pana.
 • bartalsi

  @WB

  "z której dziś EUR/USD się wybił w górę"

  Teraz pytanie czy to nie fałszywe wybicie. Poczekam i zobaczę co zrobi ropa.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Na razie to się wszyscy śmiali z rosyjskiego sprzętu, który w Syrii przez pomyłkę zestrzelił rosyjski samolot wojskowy. //

  Tak jak Kursk sam się zatopił, jasne.

  Jeszcze jedna mała rada, jak już Pan musi czytać gazety, to nich Pan w nie chociaż tak całkiem nie wierzy.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No ale tego już nie opowiem, bo na tym zdaniu kończę komentowanie u Pana."

  No to szkoda, bo skąd ja teraz będę wiedział, co myślą Rosjanie?

 • guyfawkes13

  @WB

  //... skąd ja teraz będę wiedział, co myślą Rosjanie? //

  Będzie Panu musiało wystarczyć to, co myślą Żydzi.:))

 • podczaszy1

  Indeksy USA pokazują,że radziecka matematyka jest bezsilna. Ja o tym pisałem kiedyś,ale odnoszę wrażenie,że niektórzy wierzyli koledze Krzywickiemu.

 • podczaszy1

  @WB
  "Główną szansą na uzyskanie przez Polskę niezależności finansowej było OFE...."

  Proszę rozwinąć tą myśl, bo to może być ciekawe. : )))

 • podczaszy1

  @ carrie
  No Katarzyna to 2930 czy 2932? : D

 • podczaszy1

  Marine Le Pen została skierowana na przymusowe badania psychiatryczne za zamieszczenie brutalnych zdjęć na twitterze. Sąd we Francji wyjaśnia,że to standardowa procedura w takich przypadkach.
  Podpowiadam biegłym w tej sprawie,że w ZSRR istniała taka jednostka chorobowa jak schizofrenia bezobjawowa.

 • b_53

  @WB
  Panie Wojtku, czy blog jest już wolny od ruskich agentów ?

 • guyfawkes13

  dorzeczy.pl/77634/General-Skrzypczak-USA-nie-wygraja-wojny-w-Unia-i-Chinami-Polska-moze-zostac-kompletnie-sama.html

 • slow2006

  osobiscie pisalem ze krzywicki to uzurpator juz w 1991, oczywiscie nikt nie sluchal, wszyscy jak muchy do cukru lgneli, kazdy szukal szczytu, na daremno, pisalem tez ze 3100-3300 na sp bedzie, chociaz nadal sam w to nie wierze, ale co ma wiara do tego.

 • karnakufo

  Dzisiaj cd wzrostów. :)

 • fancykli

  Będziemy wśród rozwiniętych rynków, ale Kaczyński rzucił niedawno "klątwę" na prawie całą Europę Zachodnią:
  "Nam chodzi o to, żeby w Polsce było przynajmniej najpierw tak, jak we Włoszech, później tak jak we Francji, a w końcu tak jak w Niemczech. Może później jeszcze jak w Holandii powiedział Jarosław Kaczyński w Radiu Szczecin."
  www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-w-gospodarczej-pogoni-za-Wlochami-7615437.html

 • andrzej_stefaniak

  Seria pozytywnych argumentów za wzrostami na GPW:

  acemarketu.com/?p=309365

 • red.007

  Podnoszę stopa na 86,50.
  Bedzie zlecenie sprzedaży na poziomie 89,80,oczywiście jeśli kurs zachce tam dotrzeć.

 • podczaszy1

  40 pkt razy 1,618 =65 pkt.
  No to chyba szczycik mamy chyba za sobą.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Cykl-nadal-w-obszarze-sprzedazy-dla-akcji.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci