Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Nowy rekord pesymizmu krajowych inwestorów indywidualnych

bialek.wojciech

W czwartek w sondażu INI SII padł nowy rekord pesymizmu krajowych inwestorów indywidualnych. Zapewne miało to ścisły związek z kolejnym załamaniem cen akcji małych spółek, które stanowią istotny składnik portfeli uczestników sondażu. Udział pesymistów skoczył do najwyższego poziomu w historii (65,1 proc.) pokonując poprzednie maksimum z 30 listopada ub. r., natomiast udział inwestorów zakładających wzrost WIG-u w ciągu następnego półrocza (22,1 proc.) zdołał utrzymać się powyżej dołka z 28 czerwca br. (20,2 proc.). Saldo optymistów i pesymistów spadło do -43 pkt. proc. poniżej poprzedniego rekordu pesymizmu z 28 czerwca (-42 pkt. proc.). 

 

 

Co prawda kontrariańska strategia spekulacyjna na WIG-u 20 oparta na INI SII zawiodła w okresie marzec-lipiec (strata -0,75 proc.), więc do poniższego należy podchodzić z ostrożnością, ale proponuję przyjrzeć się zachowaniu WIG-u 20 wokół poprzednich rekordów pesymizmu. Pomijając z oczywistych względów początkowy okres istnienia sondażu (2011 rok) dostajemy 5 podobnych do czwartkowego przypadków spadku salda INI SII na rekordowo niski poziom. Takie sygnały były generowane kolejno: 21 stycznia 2016 (dno poprzedniej cyklicznej bessy), 23 czerwca 2016 (referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu; dno fali 2-iej hossy?), 16 listopada 2017 i 30 listopada 2017 (dno fali 4-tej hossy?) oraz 28 czerwca 2018 (dno fali A bessy lub dno fali b fali A bessy?). 

 

 

Gdyby nie brexitowa wpadka z czerwca 2016 można by uznać, że takie rekordy negatywnego sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych były dobrą okazją do zajmowania krótkoterminowych długich pozycji na WIG-u 20. W 4 na 5 przypadków dalszy spadek wartości indeksu nie przekraczał 1 proc., na 43-iej sesji po sygnale (po ok. 2 miesiącach) WIG-20 był przynajmniej 6,5 proc. wyżej niż w momencie ustanawiania rekordu pesymizmu, a kulminujący pomiędzy 38-ą a 49-tą sesją po sygnale wzrost przynosił przynajmniej 9,1 proc. zysk (+18,8 proc., +9,1 proc., +9,2 proc. oraz +13,9 proc.).

Niestety pułapka zastawiona przez brytyjskich wyborców pod koniec czerwca 2016 zmniejsza atrakcyjność tej statystyki, ale i tu na 35-tej sesji po sygnale WIG-20 był wyżej (o 0,6 proc.) niż w momencie generowania podobnego do czwartkowego sygnału. Generalnie można stwierdzić, że znaczenie czwartkowego sygnału powinno wygasnąć po 35-49 sesjach: w każdym z tych 5 przypadków po upływie tego czasu na rynek wracały spadki kulminujące ok. 5 miesięcy po sygnale (w obecnych realiach byłby to luty 2019). 

 

2018090143cieki

 

Projekcja wartości WIG-u 20 uzyskana przez uśrednienie tych 5 historycznych ścieżek WIG-u 20 wokół podobnych do czwartkowego rekordów pesymizmu krajowych inwestorów indywidualnych spada jeszcze minimalnie (do 2225,3 pkt.) do 9-tej sesji po sygnale, po czym rośnie do 43-ciej sesji po sygnale (w obecnych realiach to połowa listopada) do poziomu 2417 pkt.

 

2018090144projekcja

 

Podsumowując:  w 4 na 5 przypadkach nowy rekord pesymizmu krajowych inwestorów indywidualnych okazywał się w perspektywie następnych 7-10 tygodni dobrym momentem do zakupu WIG-u 20. W 5-tym (Brexit) można było zamknąć pozycje z minimalnym zyskiem (+0,6 proc.) 7 tygodni po sygnale. Można to uznać za argument za oczekiwaniem przesunięcia się początku kolejnej silniejszej fali spadkowej cen akcji na GPW do jesieni (do listopadowych wyborów do Kongresu w USA?). 

 

Komentarze (47)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  To jest ciekawe:

  biznes.pap.pl/pl/news/all/info/2606568,ceny-co2-spadly-w-europie-o-18-proc--po-wypowiedzi-ministra-tchorzewskiego---bloomberg

  stooq.pl/q/?s=ck.f

  ... w kontekście zachowania cen akcji polskich spółek energetycznych:

  stooq.pl/q/?s=wig_energ&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • bartalsi

  Co nam obca przemoc energetykę wzięła, polexitem odbierzemy.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Na projekcji mamy oczekiwaną falę 4 (wybrzuszenie na 3-7 sesji).
  Natomiast fala 5(9-10 sesja) nie schodzi dużo poniżej z 12 września i tak być powinno gdyż wynika to z równości 1 i 5.
  Ciekawostka jest taka,że wzrosty wychodzą ponad szczyt sierpniowy,co preferowałem w wpisie dyskusyjnym,

  "red.007 przedwczoraj
  ...Przy takim założeniu wzrost sierpniowy nie był falą 1 w c w b jak zakładałem więc
  fala 1 w c w b dopiero będzie przed nami..."

  zatem niekoniecznie pogłębienie dna sierpniowego oznacza,że struktura wzrostowa została zakończona 28VIII.

  Oczywiście projekcja to tylko projekcja,zobaczymy jaka będzie rzeczywistość. Notabene fala 4 powinna jeszcze się trochę porysowć (potrwać).

 • podczaszy1

  W związku z tym,że nadal nie wiem co jest grane to po prostu nie gram.
  Na wig-u 20 silny opór to 2355, a wsparcie 2160 pkt. Mam tu na myśli ceny zamknięcia i to na wykresie miesięcznym.
  Oczywiście w górę nie zamierzam grać w ogóle. Za akcje tyż dziekuję.

 • versus_one

  @gbpln

  Nie dawno była mowa o projekcji dotyczącej tej pary.

  www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-Anglii-brak-porozumienia-ws-brexitu-spowoduje-tapniecie-4157697.html

  Ta informacja może potwierdzać, że będzie prawdopodbnie zgrzyt na linii Anglia - EU. Załamanie kursu nastąpi dokładnie po 29 marca 2019r. prawdopodobnie z poziomu 4,65 zł. Cel docelowy to optymalny minimalny poziom 3,3-3,2 PLN, maksymalny poziom ~2,7zł na 2019-06-27 z dokładnością do 1 tygodnia. Nie analizowałem innych par z gbp.

 • versus_one

  Errata

  Niedawno

 • red.007

  @versus_one
  Dzięki za spojrzenie na GBP/PLN.
  Pamiętam,że @lastkura prognozował funta zdecydowanie poniżej 4 zł ale to na lata 2024/2026 przy cyklicznym spadku dolara na 1,73.
  Tak czy siak ostrożność nie zawadzi.
  Jeśli timing się sprawdzi,to mistrzostwo świata.

  P.S.
  Tak z ciekawości,chodzi o modny ostatnio temat: WXY ?
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=30y&t=c&a=ln&b=1

 • equinox1976

  Funt po 2zł? Tak sie zastanawiam czy Polska nie wyleci z UE prędzej niż UK. Brytyjczycy to ludzie racjonalni. Nie zrobią tego co zaprowadzi ich na dno. Polacy robili to dziesiątki razy z takim samym skutkiem

 • versus_one

  @red.007

  Yes of course

 • karnakufo

  mWIG40 - odbicie od wieloletniego wsparcia:
  www.bankfotek.pl/view/2125269

 • red.007

  @equinox1976
  Moim zdaniem ciekawsze jest co innego.Mianowicie co po wyrysowaniu ewentualnego Y?
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=30y&t=c&a=ln&b=1
  Nie twierdzę,że będą wzrosty większe jak przełom wieku ale po osiągnięciu dołka Y funt długo nie będzie na niższych poziomach.Jeśli przetłumaczyć to na kondycję gospodarki,wzrosty funta od dołka Y oznaczają okres prosperity dla UK po Brexicie.Oczywiście nie należy robić analogii dla Polski,bo jesteśmy inną ligą.

 • karnakufo

  Może być ruch negujący sugestię tych kresek:
  www.bankfotek.pl/view/2125283

 • bialek.wojciech

  @gordon.gekko.pl:
  "Co z giełdami na świecie będzie, to wymijająco jeśli się nie zna odpowiedzi można przytoczyć słowa J.P. Morgana "będą wahania na rynku" :)


  Rok temu miał Pan świetną prezentację, przez przypadek na nią wpadłem na serwisie youtube:

  www.youtube.com/watch?v=INU7OA-x71E

  1h:03min:30 sekunda

  wskazał Pan, że we wrześniu tego roku powinny zacząć się spadki, przy czym zastrzegł Pan, że nie traktuje tego poważnie, tylko z lekkim przymrużeniem oka ;)

  Spadki przychodzą nagle, mamy też w naturze niesamowitą zmienność podejść, nastrojów itd.

  Dziś ciężko mi zebrać myśli i jednoznacznie się wypowiedzieć, co do poziomów."

  Zależność rynku akcji od zmian kursu złotego opisana tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Czy-slaby-zloty-pomoze-gieldowej-koniunkturze.html

  ... też sugeruje lepszą koniunkturę na rynku akcji do listopada.

  Tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Byle-do-wiosny.html

  ... nic się nie dzieje do stycznia, a potem przychodzi spadek.

  Tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Chinczycy-trzymaja-sie-coraz-slabiej.html

  ... silny spadek przychodzi w drugiej połowie września.

  Opisane powyżej oparta na INI SII projekcja sugeruje istnienie jakiegoś życia - domniemanej korekcyjnej fali B bessy - na GPW do listopada.

  Z drugiej strony trochę zaczyna brakować czasu na jakieś kontredansy. Do oczekiwanego kitchinowego dołka bessy (luty-maj 2019) zostało raptem 5-8 miesięcy. Na takim np. Hangsengu 3 ostatnie cykliczne bessy trwały kolejno 12 miesięcy (2007-08), 11 miesięcy (2010-2011) i 10 miesięcy (2015-2016). Obecnie bessa trwa już 8 miesięcy, więc do końca zostałoby 2-4 miesiące. No ale silny spadek można zrobić w 3 miesiące - patrz lato-jesień 2008.

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  "Panie Wojtku, chyba powinno być: bialek.knowsfuture@gmail.com"

  Nie, bo to gra słów nawiązująca do hasła punków "No future":

  www.youtube.com/watch?v=BIlUvEOhFos

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Który z poniższych scenariuszy uważa Pan za bardziej prawdopodobny:
  1. Właśnie kończymy falę B zygzaka (dołek cyklu 10-tyg) i za chwilę druga noga w górę do listopada.
  2. Fala B miala już szczyt na 2390 i zaczęła się fala C bessy.

  Ja obstawiam scenariusz nr 1. Otwartym pozostajepytanie - czy druga noga zygzaka pokona szczyt pierwszej i dojdzie do okolic 2500 pkt.?"

  Od dołka z końca czerwca upłynęło 10-11 tygodni i mamy podobnie jak pod koniec czerwca rekord pesymizmu. Zgodnie z regułami sztuki powinna być powtórka lipcowo-sierpniowego ruchu cen akcji w górę. Czy rynek się dostosuje do reguł sztuki, to już inna sprawa.

  Nie potrafię rozstrzygnąć kwestii, czy ewentualny wzrost teraz będzie:

  1) falą c kończącą rozpoczętą pod koniec czerwca falę B bessy w postaci zygzaka 5-3-5 i wtedy wzrost powinien wyjść powyżej poziomu sierpniowego szczytu i mieć postać 5-tki)

  2) 2-ką fali spadkowej C bessy (fala B była nieregularna płaska i trwała od lutego/marca do sierpnia; fala C rozpoczęła się już pod koniec sierpnia) i wtedy WIG-20 nie przekroczy sierpniowego szczytu, a wzrost będzie 3-ką.

  Jeśli przyjąć, że dołek cyklu 40-tygodniowego był pod koniec czerwca, to preferowany jest wariant B. Z drugiej strony na świecie (na S&P) domniemana fala B rozpoczęła się raczej w lutym-marcu, co preferuje wariant 2.

 • bialek.wojciech

  @tinley 7:
  "A ja mam takie pytanie trochę z innego podwórka. Moze ktoś by się odniósł do takiego problemu: Załóżmy że Trump urzeczywistni swoje plany i wywoła wojnę handlową z Chinami w pełnej skali i w jakiejś formie z UE (choc tu jakoś nie jestem przekonany do takiego scenariusza). Jak taka sytuacja wpłynęłaby na prognozy inflacyjne dla Polski? Wiadomo - nasza waluta mocno dostałaby po wycenie, ale czy to wystarczyłoby aby mówić o jakimś inflacyjnym scenariuszu przy spodziewanym spowolnieniu gospodarczym?

  W USA wojna handlowa oznaczałaby wyższą inflację, wyższe stopy, aż pewnie do jakiegoś crashu gospodarczego. Wyobrażam to sobie tak że podwyżki stóp wywołają w koncu jakieś napięcia w obsłudze długu przez firmy emitujące high yeldsy . Ale jaki moze być scenariusz dla Polski - zwłaszcza w zakresie inflacji?"

  Największe od dwóch pokoleń załamanie światowego handlu z lat 2008-2009 wywołało silną dewaluację złotego, ale niezbyt duże wahania CPI:

  stooq.pl/q/?s=cpiypl.m&c=mx&t=l&a=lg&b=1

  Wydaje się, że inflacyjny efekt dewaluacji złotego raczej zrównoważy ewentualny deflacyjny wpływ jakiegoś gospodarczego załamania na świecie a la Chinageddon.

  I odwrotnie jakiś inflacyjny boom na świecie a la 2005-2008 (u mnie się rozgrywa w cyklu 2022-2025 powinien oznaczać spadek dolara i umocnienie walut EM a więc powrót dolara po 2 zł (u mnie w 2025-tym) wpływającego hamująco na dynamikę CPI (a więc i na wysokość stóp).

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ciekawostka geopolityczno-budowlana:
  businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/jacek-bartosiak-prezesem-spolki-celowej-ktora-zbuduje-cpk/lwks3jm //

  Noo nie powiedziałbym, że to jest tylko ''ciekawostka''
  To jest strategia.
  Rekę Bartosiaka, czy tej partii wewnętrznej, którą Bartosiak wyraża, widać już było wyraźnie w planie budowy 21 mostów.
  gazetakrakowska.pl/rzad-zbuduje-21-nowych-mostow-zadnego-w-malopolsce/ar/13386346
  Te mosty łączą głównie północ z południem i ścianę wschodnia z centrum. Dolny Śląsk z Wielkopolską i Pomorzem itd.
  Po zbudowaniu CPK obszar rdzeniowy będzie już dobrze skonsolidowany, i będzie mógł oddziaływać na otoczenie, czyli przezwyciężona zostanie pozaborowa dezintegracja komunikacyjna Polski.
  Podobnie w innych dziedzinach naprawia się skutki minionych reżimów POstkomunistycznych.
  Np. w wojsku:

  //Z punktu widzenia dyslokacji formowanie nowej dywizji to więc w pewnej części odtworzenie 1. Dywizji Zmechanizowanej i 3. Brygady Zmechanizowanej, rozformowanych w 2011 roku.//
  www.defence24.pl/powolanie-18-dywizji-i-co-dalej-to-poczatek-drogi-komentarz

 • guyfawkes13

  Ja bym wolał (jak wiadomo), żeby najpierw odtworzono 1 DPL JP w wersji pancernej, no ale widocznie nie ma na to na razie hajsu.

 • karnakufo

  WIG20 - moze być tak, ale nie musi:
  www.bankfotek.pl/view/2125292

 • bialek.wojciech

  @fancykli:
  "(PAP) - Jacek Bartosiak będzie prezesem spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - poinformował w środę w Katowicach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild
  stooq.pl/n/?f=1252240
  Mam nadzieję, że polska geostrategia na tym nie ucierpi, ani... CPK ;-)"

  Mam nadzieję, że za ponad 100 lat adepci - stworzonej przeze mnie jako uzupełnienie geopolityki - chronopolityki - też się będą załapywać na ciekawe posady. ;)

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Klasyfikuje Pan besse w USA tylko po tym jak jest recesja.To jak to jest u nas ze recesji u nas przynajmniej od 25lat nie bylo a bessy potezne. Nawet teraz pkb rosnie 5% a bessa od stycznia na calego co to oznacza ze zaraz recesja?"

  Zdaję sobie sprawę z tej wady mojego podejścia.

  Próbuję sobie z tym radzić śledząc cyklu Juglara (cykl inwestycji w środki trwałe, który generuje recesje w USA) na stopie bezrobocia. Tu cykl jest widoczny i w USA:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/4uenmp.png

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Rekord-dlugosci-hossy-na-SP-500.html

  ... i u nas:

  stooq.pl/q/?s=unrtpl.m&c=mx&t=l&a=lg&b=1

  W tym ujęciu należy synchronizować szczyty stopy bezrobocia z 2013, 2003 i 1994, a więc również dołki cen akcji z 2012, 2001 i 1992:

  stooq.pl/q/?s=unrtpl.m&d=20180629&c=mx&t=l&a=lg&b=1&r=wig

  Co oznacza, że jesteśmy obecnie w 6-tym roku dużego cyklu (6 lat po dołku cen akcji z 2012-tego i 5 lat po szczycie stopy bezrobocia z 2013-tego) czyli w takiej sytuacji jak w 2007-08 (6 lat po dołku cen akcji z 2001 roku i 5 lat po szczycie stopy bezrobocia z 2003) i 1998-99 (6 lat po dołku cen akcji z 1992 roku i 5 lat po szczycie stopy bezrobocia z 1994 roku). W poprzednich cyklach stopa bezrobocia spadała do odpowiednio października 2008 i sierpnia 1998 roku, co sugeruje, że jesteśmy relatywnie blisko - od jakiegoś Lehmana (wrzesień 2008) i bankructwa Rosji (sierpień 1998), który zmieni trend stopy bezrobocia.

  Ciekawe, że obecny cykl jest wyraźnie silniejszy i dłuższy niż to prognozowałem 3 lata temu:

  "(...)
  osobiście następnego dołka stopy bezrobocia w naszym kraju oczekiwać będę w okolicach października 2017 roku.

  Dokładnie wtedy lub miesiąc wcześniej powinno na świecie dojść do wydarzenia tej klasy co bankructwo Rosji w sierpniu 1998 czy bankructwo Lehman Brothers we wrześniu 2008, które to wydarzenia w poprzednich cyklach inicjowały początek cyklicznego wzrostu stopy bezrobocia w naszym kraju."

  wojciechbialek.blox.pl/2015/10/Projekcja-wysokosci-stopy-bezrobocia.html

  Wizja bliskiego powrotu rosnącej stopy bezrobocia po jakimś globalnym kryzysie jeszcze w tym cyklu, ale warto pamiętać, że gdy stopa bezrobocia zaczęła rosnąć od października 2008, to hossa na akcjach zaczęła się 4 miesiące później w lutym 2009 i WIG nigdy później nie był niżej, a gdy stopy bezrobocia zaczęła rosnąć od sierpnia 1998, to WIG zrobił dołek 2 miesiące później w październiku 1998 i nigdy później nie był niżej.

  Podsumowując: z problemem braku recesji, na który Pan zwrócił uwagę próbuję sobie radzić śledząc cykl Juglara na stopie bezrobocia.

 • karnakufo

  PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2125294

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Noo nie powiedziałbym, że to jest tylko ''ciekawostka''
  To jest strategia."

  No Węgrzy też mają chyba taką samą strategię i jak się zdaję Chińczycy na nich stawiają:

  "On the sidelines of the China-CEE summit meeting held in Budapest this week, leading Chinese logistics company STO Express announced plans to develop its business relations with Central and Eastern Europe in accordance with the Chinese governments endeavors, designating Liszt Ferenc International Airport as its air cargo base."

  bbj.hu/business/budapest-set-to-become-chinese-cargo-hub_142334

 • guyfawkes13

  @WB

  Węgrzy nie zjedzą całego ciastka.:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Węgrzy nie zjedzą całego ciastka.:))"

  Na razie ciastko i tak jedzą inni:

  www.airport-business.com/wp-content/uploads/2013/11/europe-asia-long-haul-capacity-image-2.png

  www.airport-business.com/2013/11/europe-asia-long-haul-capacity-up-3pc-this-summer/

 • guyfawkes13

  @WB

  Nie można mieć pretensji do garbatego, że ma proste dzieci. Trzeba się starać, żeby własne dzieci były proste. No i Bartosiak bedzie się o to starał.:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie można mieć pretensji do garbatego, że ma proste dzieci. Trzeba się starać, żeby własne dzieci były proste. No i Bartosiak bedzie się o to starał.:))"

  Nie wiem na ile CPK jest na poważnie, ale tak czy siak stolica Polski powinna być przeniesiona do Łodzi:

  encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQR8wSnLGmAn6bkJsIA03MkSSAZcdqBvE_9WRZyonSri4IoQMOf

  encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ4Pt6l5xnnjZiZ7w5_AZWDK6Py7rKlmZDZmOsA6R1NqhXQYC6m

  encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRL7ZZ-mb5A7tRSJREhZB8QT665SPsFjY0sTrvDz9--jqKBVQV1Gw

  "Romuald Dylewski
  EKSPERCKI PROJEKT KONCEPCJI
  PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA
  KRAJU DO ROKU 2033 uwagi"

  igpim.pl/publikacje/str09_1-4/Dylewski.pdf

 • podczaszy1

  @WB
  "Nie potrafię rozstrzygnąć czy ewentualny wzrost teraz będzie......"
  Ja też ale gdybym musiał , no powiedzmy pod pistoletem, to postawiłbym na to,że mieliśmy korektę rozstrzeloną z A= 149, B= 245 pkt/A razy 1,618/ i C= 298 pkt tj. 2 razy A.

 • guyfawkes13

  @WB

  //...tak czy siak stolica Polski powinna być przeniesiona do Łodzi.//

  A próbował Pan zaproponować Niemcom przeniesienie stolicy Rzeszy do Kassel?:))
  My mamy stolice we własciwym miejscu, a że coś z prawej strony mapy ewidentnie brakuje, to inna sprawa.

 • guyfawkes13

  @WB

  W czasach studenckich zjeździłem strefy okupacyjne Rzeszy wzdłuż i wszerz. Kassel to był najważniejszy punkt. Do góry, czy na dół, w prawo czy w lewo, zawsze przejeżdżało sie przez Kassel. Myslałem, że Kassel to jakis Hauptstadt. A tu jednak nie...

 • guyfawkes13

  Ale kto wie, może kiedyś pomożemy Niemcom przenieść stolice do Kassel, albo do Frankfurtu, kto wie...

 • guyfawkes13

  //... kto wie...//

  Czyli trzeba by znać przyszłość, to know the future.:))

 • guyfawkes13

  @WB

  Dobra struktura komunikacyjna, zwłaszcza w tak istotnym obszarze sama z siebie daje przewagę, bo ''wszystkie drogi prowadzą do Rzymu''.
  To bardzo denerwuje prawdziwych ruskich troli.:))
  coryllus.pl/czym-jacek-bartosiak-rozni-sie-od-kazimierza-leskiego-a-oni-obaj-od-stanislawa-suplatowicza/

  //Nie można serio traktować nominacji politologa i geostratega na kierownika najważniejszej inwestycji w państwie od czasów Dworca Centralnego.//
  coryllus.pl/lul-promocja-i-przypomnienie-o-przecenach/

 • guyfawkes13

  // Ale kto wie, może kiedyś pomożemy Niemcom przenieść stolice do Kassel...//

  Choć może to nie być konieczne, bo Niemcy chyba jednach najlepiej sie czują, kiedy są podzieleni na małe sektory, kierowane przez lokalne ośrodki administracyjne.
  wpolityce.pl/polityka/412487-niemiecko-rosyjski-flirt-zaczyna-nabierac-rumiencow

 • karnakufo

  businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/prof-nouriel-roubini-ostrzega-przed-kryzysem/7eevrbq

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  Bedzie tak, jak mówi towarzysz Trader: pierwsze symptomy kryzysu uruchomią kolejny QE. Trump rządzi od 20 stycznia 2017, więc następna kadencja zaczyna się w styczniu 2021. Myślisz, że przed wyborami jesienią 2020 dopuści do krachu?
  A pierwszy rok następnej kadencji to może być dystrybucja.
  No i moze jakoć dobrniemy (od sukcesu do sucesu) aże do 18.02.2022.:))

 • guyfawkes13

  @Karnak

  Powinna chyba być jeszcze inflacyjna faza cyklu, a nie wydaje mi się, żeby surowce szybko ją zapowiadały...
  invst.ly/8mmi1

 • konsultant121

  Wrocilem ze szkolenia wyrownawczego do TSW:) Jestem zadowolony.

 • andrzej_stefaniak

  Globalna recesja coraz bliżej...

  acemarketu.com/?p=308305

 • ewiggin

  @wb
  Zdaje się, że nadchodzi punkt przesilenia a W20 nie wykazuje najmniejszej ochoty do wzrostów. Myślę, że dołek cyklu 10-tygodniowego powinien jednak zadziałać... zobaczymy.

 • red.007

  Zanim spadniemy,to jeszcze mały wzrost niewykluczony,jako zakończenie płaskiej czwórki,w której kończymy obecnie b. c powinno dojść na 2250,może 2260.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • dociekliwy54

  @red.007
  Chyba, że ta czwórka jako trójkąt lub pędzący trójkąt, wtedy zasięg wzrostu niewielki...

 • karnakufo

  Dzisiaj u nas do góry. :)

 • andrzej_stefaniak

  Zniesienie 61,8 %

  acemarketu.com/?p=308498

 • ewiggin

  No i ruszyła maszyna po szynach... ospale.

 • red.007

  Stopa na KGH podnoszę na 83,50.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/09/Pobawmy-sie-kursem-akcji-KGHM.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci