Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Rekordowo długie przyspieszenie tempa wzrostu PKB w USA

bialek.wojciech

Rekord długości hossy, o którym pisałem 3 dni temu, nie jest jedynym bezprecedensowym osiągnięciem gospodarki Stanów Zjednoczonych w ostatnim okresie. Innymi wartym zauważania jest rekordowo długa sekwencja kolejnych kwartałów wyższej rocznej dynamiki Produktu Krajowego Brutto w USA. Sama roczna dynamika PKB w Stanach Zjednoczonych nie jest jakoś specjalnie imponująca (+2,85 proc. w II kw.), ale jeszcze nigdy w powojennej historii tego kraju nie zdarzyło się, by roczne tempo wzrostu PKB przyspieszało 8 kolejnych kwartałów z rzędu. 

 

1dynamikapKBprzyspiesz8kwartalow

 

 

Poprzedni rekord tego typu padł przy wychodzeniu z recesji z lat 1990-91: pomiędzy I kw. 1991 a IV kw. 1992 roczne tempo wzrostu PKB w USA przyspieszało 7 kolejnych kwartałów z -0,95 proc. do +4,4 proc. Jeszcze wcześniej rekord - 6 kolejnych kwartałów przyspieszenia - padł pokolenie temu przy wychodzeniu z recesji z lat 1981-92 pomiędzy III kw. 1982 a I kw. 1984. W obecnej sekwencji mamy za sobą już 8 kolejnych kwartałów przyspieszenia dynamiki PKB z +1,3 proc. w II kw. 2016 do +2,85 proc. w II kw. br. 

Czy z tej ciekawostki można wyciągnąć jakieś praktyczne wnioski? Trudno powiedzieć. W takich przypadkach zawsze mamy do czynienia z sytuacją podobną do czekania na przystanku na spóźniający się autobus: z jednej strony czekamy rekordowo długo, więc zaraz powinien przyjechać, z drugiej strony może sytuacja jest szczególna (autobus się zepsuł, na trasie był wypadek) i przyjdzie nam czekać jeszcze wyjątkowo długo. Dynamika PKB w USA przyspieszała ostatnio tak konsekwentnie, po części dlatego, że tempo tego przyspieszenia było stosunkowo łagodne. W rezultacie nie doszło na razie do drastycznego wzrostu tempa inflacji, które sprowokowałoby równie silne zaostrzenie polityki pieniężnej. Nie zmienia to faktu, że roczna zmiana CPI w lipcu wyniosła +2,9 proc. Jest to poziom, który dwa cykle Kitchina temu został osiągnięty w kwietniu 2011 (ostatnim momentem na sprzedaż akcji przed sierpniowym tąpnięciem był wtedy lipiec 2011). Również wskaźnik inflacji bazowej ("core CPI") osiągnął w lipcu poziom (+2,33 proc.) najwyższy od prawie 10 lat (od września 2008 roku). To nie są poziomy dramatycznie wysokie, ale jakikolwiek poważniejszy dalszy wzrost z tych poziomów powinien okazać się poważniejszym zagrożeniem dla cen akcji. 

 

Podsumowanie: 8 kolejnych kwartałów wzrostu rocznej dynamiki PKB w USA pomiędzy II kw. 2016 a II kw. 2018 to rekord w okresie powojennym (wcześniej brak danych)

 

Test - proszę zignorować:

 

testtest

Komentarze (106)

Dodaj komentarz
 • podtworca

  @dociekliwy

  Dzięki za analizę. Przerzucam tutaj wątek, może kolega @mac-erson zauważy pytanie spod poprzedniego wpisu i się ustosunkuje.

 • cyccu

  Może autobus w ogóle nie przyjedzie ponieważ rozwój nowych technologii jest coraz szybszy i w latach dwudziestych światowa gospodarka będzie rosła po 7-10% rocznie każdego roku. A później jeszcze szybciej. Podobno nadchodzi osobliwość. Zanim nadejdzie wzrost gospodarczy powinien być wręcz kosmicznie szybki.

 • podczaszy1

  @ carrie
  E słąbiutka jakaś ta wizualizacja. Nie widzę na tej ławeczce siebie. Musisz się bardziej postarać Katarzyna. Mała podpowiedż: posadż na tej ławeczce głównych bohaterów z filmu Żądło.
  No to już chyba powinnaś wiedzieć na co "wyrywam" foki. Liczy się zniewalający uśmiech.:D.

 • dociekliwy54

  @red.007
  100/100

 • dociekliwy54


  @W.B.
  Najlepiej by było sprawdzić jaki rozkład empiryczny mają dane o wzroście PKB w USA.
  Można by zrobić symulację Monte Carlo i poznać dystrybuantę rozkładu z przypisanym prawdopodobieństwem.
  Ciekawie na ten temat pisze N.N.Taleb.
  Jeżeli np. jakaś budowa, remont, czy załatwianie jakiejś sprawy w urzędzie przedłuża się, to jest prawdopodobne, że będzie dłuższa niż się wydaje i być może, to dopiero połowa całego potrzebnego czasu do jej ukończenia.

 • gamera-11

  Eur/Usd jedzie na 1.2 wiec do tego momentu wig20 bedzie rosnąć.PZU PEO JSW stawiam na te konie.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Sama roczna dynamika PKB w Stanach Zjednoczonych nie jest jakoś specjalnie imponująca (+2,85 proc. w II kw.), ale jeszcze nigdy w powojennej historii tego kraju nie zdarzyło się, by roczne tempo wzrostu PKB przyspieszało 8 kolejnych kwartałów z rzędu.//

  Przodująca gospodarka amerykańska brnie od sukcesu do sukcesu, to jasne.
  Zastanawiam się, czy obok takiej prop... to jest pardon, afirmacji, oczywiście afirmacji sukcesu, nie dobrze byłoby zrobić wykres PKB pomniejszony o CPI. Zakładam ryzykownie, że CPI oddaje realny wzrost cen.
  No bo przecież nigdy się inaczej nie otrząsniemy ze sławnej magii finansów.
  A w ogole czy ten cały sławny oczywiście amerykański PeKaB można brać poważnie, chyba prędzej produkcję dolara. Przeciez to jest najbardziej postępowa gospodarka swiata, która zewsząd pochłania dobra wyprodukowane gdzieindziej, w zamian za hobbystyczne i kolekcjonerskie unikalne serie portretów białych mężczyzn na zielonym tle.

  Czy mógłby Pan zrobić taki wykres ichniego PeKaBu pomniejszonego o CPI ? Może coś by się zobaczyło na takim wykresie?

 • bialek.wojciech

  @neo733:
  "Panie Wojciechu, ale jeśli ta fala B miałaby potrwać do listopada (jak w powyższym wpisie), to jak wysoko wyniosłaby ona WIG 20? Już teraz w sierpniu mamy przecież 2360."

  Z tego:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/1analogia19972.png

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Chinczycy-trzymaja-sie-coraz-slabiej.html

  .... wynikałoby podejście pod styczniowy szczyt.

  Coś takiego wynikałoby też z rozmiarów półrocznej odwróconej głowy z ramionami na WIG-u 20 pomiędzy 2100 a 2330.

  Dobrym celem dla obecnej domniemanej fali B byłaby strefa oporu wyznaczana przez szczyty ze stycznia tego roku, kwietnia 2015, września 2014, listopada 2013 oraz styczna 2013:

  stooq.pl/q/?s=wig20&c=10y&t=c&a=lg&b=1

  Oczywiście istnieje ryzyko, że obecna 5-tka w górę, to fala C nieregularnej płaskiej korekty wzrostowej rozpoczętej w marcu i właśnie się kończy, ale sądzę, że to będzie bardziej skomplikowane.

  Na krótką metę czary mary mówią mi o jeszcze dwu sesjach wzrostowych, a potem ruchu powrotny do wsparcia na 2320-30.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Czy mógłby Pan zrobić taki wykres ichniego PeKaBu pomniejszonego o CPI ? Może coś by się zobaczyło na takim wykresie?"

  Gada Pan głupstwa. Zmiana roczna PKB, o której piszę uwzględnia już zmiany cen, to znaczy podawana jest w ujęciu realnym. Nominalny wzrost PKB był ok. dwa razy większy.

 • guyfawkes13

  @WB

  // Zmiana roczna PKB, o której piszę uwzględnia już zmiany cen, to znaczy podawana jest w ujęciu realnym.//

  No to jestem pełen podziwu, of course.

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Podobno nadchodzi osobliwość. Zanim nadejdzie wzrost gospodarczy powinien być wręcz kosmicznie szybki."

  Ja jestem cyklistą i w żadne osobliwości nie wierzę. Ale jako ciekawostka daty nadejścia osobliwości podawane przez różnych proroków:

  kk.org/thetechnium/SingularityPrediction.jpg

  kk.org/thetechnium/the-maesgarreau/

 • neo733

  Panie Wojciechu, czyli - jak rozumiem - ta fala B powinna zakończyć się nie w listopadzie, ale jeszcze we wrześniu, przed "domniemanymi" spadkami w USA? Czy Pana zdaniem pokryje się to z zakończeniem ostatnich wzrostów na eurodolarze?

 • red.007

  @dociekliwy54

  "bialek.wojciech
  Oczywiście istnieje ryzyko, że obecna 5-tka w górę, to fala C nieregularnej płaskiej korekty wzrostowej rozpoczętej w marcu i właśnie się kończy, ale sądzę, że to będzie bardziej skomplikowane.

  Na krótką metę czary mary mówią mi o jeszcze dwu sesjach wzrostowych, a potem ruchu powrotny do wsparcia na 2320-30.

  2018/08/28 15:02:38 "

  Myśl jest taka:
  Trzymam się nadal wcześniejszej wersji ponieważ koncepcja fali C nieregularnej płaskiej oznaczałaby,że sierpniowy zygzak nie jest falką b "naszego" zygzaka tylko falą 4 fali C nieregularnej płaskiej.Właśnie dlatego,że jest to zygzak nie pasuje mi jako fala 4,która rzadko jest zygzakiem.
  Natomiast czary mary mają sens z tym,że oznaczałoby to,iż jesteśmy dopiero w falce 1 naszego c w B a nie w falce 3 jak wcześniej uważałem i cofnięcie do wsparcia 2320-30 będzie dopiero falką 2 w c w B.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • red.007

  Trzecia korona pogłębia w sierpniowej świecy spadek,oby tak dalej.
  stooq.pl/q/?s=gbpeur&c=10y&t=c&a=lg&b=1

 • konsultant121

  @guy
  Wiem o fritzu, sa mi winni ponad 900 Szefów w tym kantorze. Nie polecam. Oddali dulary i jewro. Szefów jeszcze nie oddali.

 • dociekliwy54

  @red.007
  Ja również wykluczam korektę rozszerzoną. Zniesienie zewnętrzne w fali "b" w stos. do fali "a" wynosiłoby więcej niż 141,4.
  Pan Wojciech widzi od stycznia piątkę, my niedokończony ZZ.
  Czyli gra i koliduje;).

 • podczaszy1

  Kilka tygodni temu pozbyłem się 2 z 3 posiadanych spółek z zarobkiem 2%. Na dzień dzisiejszy miałbym około 12 % straty.

 • podczaszy1

  @ WB
  Jaki wzrost długu spowodował ten wzrost PKB w Hameryce?

 • 2w3zalamana

  A może data górki obecnej fali B bessy wyznaczy termin głosowania nad PPK, w następny dzień gazety obwieszczą na pierwszej stronie, że teraz już tylko będzie kapitał płynął na GPW :)))

 • dociekliwy54

  @ podczaszy
  @W.B.
  "@ WB
  Jaki wzrost długu spowodował ten wzrost PKB w Hameryce?"
  I jeszcze, jak wygląda obecnie współczynnik deficyt /PKB. (Jak się przekłada zmniejszanie deficytu na spadek PKB i odwrotnie wzrost deficytu na wzrost PKB?).
  A z tą inflacją, to Pan Guy ma o tyle rację, że sposób jej liczenia jest inny niż kiedyś.
  Zmniejszono udział nieruchomości a zwiększono udział wynajmu tych nieruchomości i pogrzebano w informatyce, gdzie mamy ponoć źródło deflacji. Ale jak to na prawdę liczyć? Czy 2 razy wyższa moc przeliczeniowa powinna kosztować dwa razy więcej, a jeśli nie to deflacja?

 • podczaszy1

  @ macerson
  "W portfelu akcyjnym czeka cała energetyka i różności z swigu i mwigu".
  Ty zdaje się pisałeś w lutym,że masz w portfelu GETIN /z tego co pamiętam/. Masz go jeszcze?

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Ja nie wierzę w oficjane statystyki dla zasady. Nigdy nie interesuję sie, co jest publikowane, jaka liczba, tylko o której godzinie. Zawsze jestem podejrzliwy w ogóle co do tego, co wiąże się z koniecznością czytania:))
  Niby gazety mają prawdziwie informować, ale po co? Przecież człowiek sam widzi jak jest, to na co mu gazeta? Żeby się dowiedział jak ma widzieś świat?:))

  A czy zechciałby mnie Pan autorytatywnie oświecić, co do naszego sławnego PeKaBu. Jeżeli mówią na mieście, że wynosi on dajmy na to, 5%, to czy ta liczba uwzględnia już inflację (mniejsza z tym, jaką), czy inflacię trzeba dopiero odliczyć od tych 5%?

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  P.S.

  Chodzi mi oczywiście o oficjalny roczny wzrost procentowy PKB

 • podczaszy1

  A mnie interesuje ile takie liczenie PKB, inflacji i innych równie przydatnych rzeczy kosztuje w skali kraju. No i po co się to właściwie robi?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Waść powiedziałbys wreszcie jedno słowo, że wycofujesz oskarżenie wobec marszałka numer 2, zamiast trwać w niesłusznym uporze.

 • guyfawkes13

  Nie wiadomo, czy śmieć się, czy płakać:
  wpolityce.pl/polityka/409742-prof-musial-niemcy-chca-dominowac-w-europie

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Inflacja roczna oczywiście jest już odliczona od rocznego wzrostu PKB.
  To dlatego przy wysokim wzroście i inflacji łatwo zrealizować budżet, bo obie wartości się dodają, tworząc dodatkową poduszkę.Jednak ma Pan rację, że trzeba być czujnym, bo ta inflacja zależy od koszyka jaki ma teoretycznie kupować Kowalski. Tu jest pole do manipulacji i obecna inflacja jest znacznie niższa od tej, która by była obecnie wg. starych metod(przynajmniej w USA). Ponadto, co oczywiste inny jest koszyk klasy pracującej, średniej , wyższe itd. Aby było jeszcze ciekawiej(co zauważył Pan Podczaszy) wzrost PKB można napędzać deficytem.Ta "siła napędowa" jest różna w różnych krajach i okresach. Parę lat temu nie opłacało się w Euro obniżać deficytu, bo spadek PKB był porównywalny. Więcej nie piszę, gdyż męczy mnie Hiszpanka przywieziona przez syna z Barcelony. Ponadto wierzę,że Pan W.B. może to lepiej opisać.

 • karnakufo

  EURUSD - prawe ramię RGRa:
  www.bankfotek.pl/view/2124392

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Aha, czyli, że wzrost wynosiłby ok. 7%, gdyby inflacja nie była odliczona. Tak to zrozumiałem.
  Dziękuję.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Mam wrażenie, że dawniej wszystko było proste, ale od kiedy obdarowali się nami kapitaliści, nie wiadomo, czemu można dać wiarę.:))
  coryllus.pl/pajaki-podarunek-luftermana/

 • cyccu

  @ W.Białek
  "Ja jestem cyklistą i w żadne osobliwości nie wierzę. Ale jako ciekawostka daty nadejścia osobliwości podawane przez różnych proroków"

  Cyklistą to jest Michał Kwiatkowski - lider hiszpańskiej Vuelty. W osobliwości to nikt nie wierzy ponieważ nie za bardzo wiadomo co to niby miałoby być. Jednak całkiem możliwe że świat i jego gospodarka niedługo doznają fundamentalnych zmian.
  Sztuczna inteligencja, genetyka, nanotechnologia i parę innych tematów nabierają rumieńców, zapowiadają DUŻE zmiany i szybki postęp.

  Cykle cyklami, lecz światowy wzrost gospodarczy przyspiesza. Od zawsze do rewolucji przemysłowej był prawie zerowy a potem to już coraz szybciej. W XIXw. około 2% rocznie, w XXw. około 4% a niedługo 8% może być normalnym średnim wzrostem.

 • 2w3zalamana

  @cyccu,@wb

  "Sztuczna inteligencja, genetyka, nanotechnologia i parę innych tematów nabierają rumieńców, zapowiadają DUŻE zmiany i szybki postęp. "

  Ciekawa dyskusja. Zawsze się wydaje ludziom, że żyją w niezwykłych czasach, zmian technologicznych które zmieniają świat.
  Na przykład w latach 20-tych XX-wieku debiutowały na giełdzie w stanach spółki radiowe. To była zmiana nagle słuchać w Chicago jak ktoś nadaje audycje z Nowego Jorku :) Czy teraz zmiany są większe ? No tak się nam wydaje :)))

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Czy chciałbyś mieć na imię Luther? ;-)

 • mac-erson

  @podtworca
  Nie zamierzam trzymać maluchów i energetyki do hossy - bedę sprzedawał jesienią.
  Także we wrześniu będę zamykał kontrakty pozostałe.
  Zamierzam trochę odpocząć od giełdy i przygotować się psychicznie na hossę wiosna 2019 :)

  @podczaszy
  tak mam banki: Getin 1% portfela (było 2%), Boś 2% portfela.
  Z akcji głównie mam Energetykę - 55% portfela
  5% portfela KGHM
  Z maluchów: Lubawa, CFI, Polnord, Asbis, Mirbud, ABCData, PXM, MostalWar, Cormay, BiomedLub - 12% portfela
  Z gamingów i informatyki zostało mi: Qumak, Sygnity, Bloober, Wasko i końcówka Farm51 - aktualnie 15% portfela
  ok. 10% już w gotówce ;)

  Generalnie na portfelu akcyjnym mam aktualnie ok. 5% straty w porównaniu z tym co kupowałem (kwiecień-czerwiec). Uratowały mnie gamingi, z których zrealizowałem zyski (Farm51, Cigames) :)

 • gamera-11

  Dzisiaj definitywnie dalszy ciąg wzrostów.

 • gamera-11

  Dalej stawiam na PZU JSW i PEO

 • gra.cz

  Wczorajszy NEWS dnia : stooq.pl/n/?f=1249988&search=ppk można potraktować jako zwieńczenie "letniej hossy" na GPW ... SELL the NEWS

  a mam nadzieję że każdy rozsądnie myślący - nie tylko inwestor/spekulant - obywatel ma świadomość że środki pozyskane od pracowników oraz pracodawców (sic!) zostaną "korzystnie" zagospodarowane na wszelkiej maści programy socjalne tudzież "repolonizację" (cokolwiek to znaczy) majątku ... PiS ;)

  Z rynkiem GPW nie będzie to miało NIC wspólnego.

  Trzymajmy się ciepło - idzie jesień .... średniowiecza ?

 • cyccu

  @ 2w3zalamana
  "Zawsze się wydaje ludziom, że żyją w niezwykłych czasach, zmian technologicznych które zmieniają świat."

  Wydaje się? Czy coraz szybsze zmiany technologiczne nie są faktem? Mierzalnym! Sprawdź sobie trend wzrostu gospodarczego świata jako całości w ostatnich stu kilkudziesięciu latach.

 • andrzej_stefaniak

  Bieżąca ocena sytuacji na indeksie WIG20:

  acemarketu.com/?p=304948

 • karnakufo

  Złotówka dolarowa słabnie tzn. kasowy może mieć punkt zwrotny. :)

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Czy chciałbyś mieć na imię Luther?".
  Właśnie za to Cię cenię. Potrafisz w krótkich żołnierskich słowach sprowadzić człowieka na ziemię.: D.

 • gamera-11

  Dzisiaj moje PZU trzyma wig20 dobrze.Jedziemy na 50

 • podczaszy1

  Na USD/PLN znieśliśmy wczoraj 38,2 % wzrostu. Próba odbicia i powrotu do kanału.

 • karnakufo

  Wczoraj na potencjalnej górce pojawiły się forumowe opinie o dalszych wzrostach i hossie - można to być wskazówka do gry kontrarjańskiej. :)

 • podtworca

  @karnakufo
  Większość forumowych opinii o wzrostach odnosi się do świec miesięcznych i kilkuletnich wzrostów. To, że WIG20 może jednym strzałem spaść przed rozliczeniem na 2200 nie zmienia ogólnego obrazu.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Właśnie za to Cię cenię. Potrafisz w krótkich żołnierskich słowach sprowadzić człowieka na ziemię.

  Nie ma za co ;-)

  :D.

  Uważaj, bo to znaczek zastrzeżony i będą mnie podejrzewać, że przejęłam Twoje konto i rozmawiam sama ze sobą :P

 • carrie-anne.moss

  @007
  Wypada pogratulować wyczucia funta. Trzymam kciuki.
  Jestem poza rynkiem, bo europanda mnie bardzo zmęczyła "nicnierobieniem" ;-)

 • carrie-anne.moss

  @pete
  invst.ly/8gosy
  AUDjpY znowu w ciekawym miejscu ;-)

 • red.007

  @carrie
  To,że spada to łaski nie robi(domniemany twardy brexit).
  Jednak określenie momentu kupna będzie wyzwaniem.Choć mam parę pomysłów,to liczę,że coś podpowiesz,bo wyczucie w walutach masz.
  Dzięki.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Dzis postąpiłem wyjątkowo (nieostrożnie) i przyjrzałem się danym ze sławnej gospodarki amerykańskiej. Stało tam, że wzrost PKB za 2 kwartał wyniósł 4,2%, a deflator PKB za wyżej wzmiankowany okres wyniósł 3,2%. Wnioskuję z tego, że realny wzrost PKB wyniósł 1%, ale do końca nie jestem tego pewien.:))
  Byłbym wdzięczy za sugestię czy poprawnie te liczby zinterpretowałem.
  www.youtube.com/watch?v=G6Y3F9NNKOc

 • pete_of_rocky

  @Carrie
  Otworzyłem dzisiaj małe S na AUDJPy i AUDUSD. Zobaczymy jak to się rozwinie..

 • guyfawkes13

  @WB

  Chyba zrozumiałem w końcu Pańską prognozę mówiącą o tym, że recesji teraz nie bedzie. W oparciu o wykres, który Pan zamiescił.
  www.bankfotek.pl/view/2124446
  Recesji na razie nie będzie, bo już była.
  Pomijając lata 50-te i 60-te, których wykres jest śmieszny i chaotyczny, od lat 70-tych widzimy jak rozumnie i regularnie niewidzialna ręka rynku formuje cykle, których oscylacja gaśnie przed kolejną recesją. Zawsze po recesji jest długi okres dodatnich kwartałów, po czym słabniemy.
  Jeżeli ja piszę, że unikam czytania, to nie znaczy, że jestem analfabetą. Dane z którymi mamy do czynienia są w granicach błędu statystycznego i można je przedstawiać zgodnie z aktualną mądrością etapu.
  W świat idzie wieść skrzydlata, że gospodarka rośnie o 4%, a jednocześnie inflację (i tak zmniejszoną przez manipulacje koszykowe) określa się trudnym słowem, żeby nikt nie zrozumiał. W efekcje (niby) wzrost realny jest w granica 1%, a w tym czasie społeczeństwo zbiedniało o 3%.
  Nie brałbym poważnie także brnącej od sukcesu do sukcesu oficjalnej stopy bezrobocia, skoro kilkadziesiąt milionów ludzi w USA egzystuje dzięki darmowym kartkom żywnościowym i filantropii rozmaitych słupników.

  Wykre nie kłamie, nawet jak jest zmanipulowany, recesja już była 8 kwartałów temu, choć propaganda statystyczna maluje przed nami tęczowe obrazy.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Dzis postąpiłem wyjątkowo (nieostrożnie) i przyjrzałem się danym ze sławnej gospodarki amerykańskiej. Stało tam, że wzrost PKB za 2 kwartał wyniósł 4,2%, a deflator PKB za wyżej wzmiankowany okres wyniósł 3,2%. Wnioskuję z tego, że realny wzrost PKB wyniósł 1%, ale do końca nie jestem tego pewien.:))
  Byłbym wdzięczy za sugestię czy poprawnie te liczby zinterpretowałem.
  www.youtube.com/watch?v=G6Y3F9NNKOc"

  Źle Pan zinerpretował. Po pierwsze owe +4,2 proc. to wzrost "kwartalny zannualizowany".

  "Gross domestic product increased at a 4.2 percent annualized rate, the Commerce Department said on Wednesday in its second estimate of GDP growth for the April-June quarter."

  www.reuters.com/article/us-usa-economy-gdp/u-s-second-quarter-gdp-growth-revised-up-to-4-2-percent-idUSKCN1LE1GB

  To znaczy, że w rzeczywistości PKB wzrósł w II kw. 2018 w porównaniu do I kw. 2018 o 1,04 proc., a Amerykanie sobie to "annualizują", to znaczy zakładają, że taki wzrost będzie przez 4 kwartały i dostają owe +4,2 proc.

  Po drugie zmiana roczna PKB w II kw. wyniosła +2,9 proc.

  "Compared to the second quarter of 2017, the economy grew 2.9 percent instead of the previously reported 2.8 percent. "

  Czyli o tyle PKB w II kw. 2018 był wyższy niż PKB w I kw. 2017.

  Po trzecie to wszystko są dane realne, to znaczy uwzględniające zmiany cen w gospodarce (ów deflator PKB). Nie może go Pan od tych danych odejmować, bo zrobiłby Pan to już drugi raz (Amerykanie już raz odjęli od nominalnego wzrostu PKB zmianę cen, która nastąpiła w ciągu roku by w ten sposób uzyskać wzrost realny produktu). Deflator PKB wzrósł w II kw. o 0,8 proc. z czego Amerykanie sobie zrobili po annualizacji Pańskie +3,2 proc. Zmiana roczna deflatora PKB w II kw. 2018 do cen w II kw. 2017 wyniosła +2,5 proc. o była najwyższa od 2007 roku.

 • bialek.wojciech

  @cyccu:
  "Wydaje się? Czy coraz szybsze zmiany technologiczne nie są faktem? Mierzalnym! Sprawdź sobie trend wzrostu gospodarczego świata jako całości w ostatnich stu kilkudziesięciu latach."

  Nie za bardzo:

  d1o50x50snmhul.cloudfront.net/wp-content/uploads/2005/07/25066501.jpg

  www.newscientist.com/article/dn7616-entering-a-dark-age-of-innovation/

 • guyfawkes13

  @WB

  Rozumiem, że te wielkości były zannualizowane, gdyby sławna gospodarka amerykańska rosła 4 puknty % co kwartał, no to byłby niezły zawrót głowy od sukcesów.:))

  Tak, czy inaczej, myślę, że recesja już była 8 kwartałów temu, względna czy bezwzględna, podrasowana czy nie. Bo tak wynika z kształtu i ducha wykresu:))

 • bartalsi

  L na WIG teraz.

 • carrie-anne.moss

  @pete
  Otworzyłem dzisiaj małe S na AUDJPy i AUDUSD. Zobaczymy jak to się rozwinie..

  Hm, podałam poziom 81,08 jako opór wolumenowy i zgodnie z tym zajęłam malutką pozycję.

 • bialek.wojciech

  "Nie za bardzo:

  d1o50x50snmhul.cloudfront.net/wp-content/uploads/2005/07/25066501.jpg

  www.newscientist.com/article/dn7616-entering-a-dark-age-of-innovation/"

  Być może to ma związek ze spadkiem tempa przyrostu ludności na świecie:

  ourworldindata.org/wp-content/uploads/2013/05/updated-World-Population-Growth-1750-2100.png

  A być może ze spadkiem średniego IQ światowej populacji:

  i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/08/21/1408624676156_wps_5_World_IQ_graph_jpg.jpg  www.youtube.com/watch?v=WaWvqKGZYtE

  ;)

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Tak, czy inaczej, myślę, że recesja już była 8 kwartałów temu, względna czy bezwzględna, podrasowana czy nie. Bo tak wynika z kształtu i ducha wykresu:))"

  Też mi to chodziło po głowie (w ramach cyklu pokoleniowego spowolnienie z lat 2015-2016 to odpowiednik recesji z lat 1981-82 czyli teraz mamy okolice 1984 roku), ale odrzuciłem ten pomysł jako nadmiernie optymistyczny.

 • guyfawkes13

  @WB

  Może recesja była względna, bo ciągle działają nienormalne warunki (np. QE), ale te 8 kwartałów wzrostu wynika z mechanizmów stosowanych do wyjścia z recesji. Inaczej wykres by tak nie wyglądał i nie zrobiłby nowego rekordu.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Uważaj bo to znaczek zastrzeżony i będą mnie podejrzewać,że przejęłam twoje konto i rozmawiam sama ze sobą."

  Te cwaniara nie ze mną takie numery.
  Pracowałem kiedyś w Polskich Nagraniach i nasłuchałem się lepszych tekstów.: D

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Jest jeszcze jedna rzecz. Jeżeli założymy, że dwa lata temu skończyła się w Krainie Bizonów recesja, specyficzna, na poduszce QE (i może księgowych sztuczek), to teraz jakiś czas (...) mogłaby być jazda.
  Z drugiej strony jest te 89 lat w 2021, ale z trzeciej strony jakoś nie pasują te proporcje pomiędzy falami. W czasie byłoby okey-dokey, ale w punktach/procentach chyba nie.
  Nie owijając w bawełnę (z plantacji Południa), chciałbym poznać Pana zdanie w kwestii proporcji pomiędzy falami w zakresie tych 89 lat.
  Może być tak, że pan Wojtek w końcu wykracze ten China(+Russia)geddon, i to mogłoby być przeczyną jakiegos wydłużenia ostatniej piątki w piątce w Krainie Bizonów?

 • cyccu

  @ WB

  Myślałem że znalazł pan wykres dowodzący że światowe PKB nie przyspiesza, a zamiast tego jakoś lipka o patentach.

  Patent patentowi nierówny. Nowy model spłuczki do kibla to nie to samo co metoda edycji genów lub nanobooty gotowe leczyć organizm. Sama sztuczna silna inteligencja gdy wejdzie na zaawansowany poziom rozwoju pogrzebie wszystkie Pana cykle. Według wszelkiego prawdopodobieństwa obecne stulecie jest ostatnim dla homo sapiens. To już nie jest czas na cykle. To jest czas na szokowy rozwój, cyborgizację itd.

 • konsultant121

  i co, Elliottowcy? kiedy koniec 5tki w 5tce w 5tce na SP500 i Nasdaq??:)

 • ml.36

  @Annuszka
  "Zasadniczo to audjpy musi pokonać 82.25, bo tam jest opór wolumenowy."
  "Hm, podałam poziom 81,08 jako opór wolumenowy i zgodnie z tym zajęłam malutką pozycję."
  ?????? :D

 • guyfawkes13

  @WB

  //Też mi to chodziło po głowie (w ramach cyklu pokoleniowego spowolnienie z lat 2015-2016 to odpowiednik recesji z lat 1981-82 czyli teraz mamy okolice 1984 roku), ale odrzuciłem ten pomysł jako nadmiernie optymistyczny.//

  No nieee wiem...
  Skoro mamy okolice roku 84, to za około 3 lata powinna być jesień 87, czyli największy procentowo spadek w historii. Ja obstawiam, że to będzie luty 2022, po 89 latach hossy hegemonicznej. Potem będzie chaos(...).
  02.2022 to jest 2+2+2+2 = 8.

  forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/1236462,nyt-nowoczesne-sily-zbrojne-chin-zagrazaja-dominacji-usa-na-pacyfiku.html

 • guyfawkes13

  Może to być 9.02, czyli czarna środa, albo 18 lutego - czarny piątek.

  29.10.1929 był czarny wtorek.
  19.10.1987 był czarny poniedziałek.
  Skoro idziemy kolejno na wspak, to zostaje nam tylko czarny piątek 18.02.2022.

  Krach 1929' dzieli od krachu 1987', 58 lat (czyli 13)
  Krach 2022 dzieli od krachu 1987, 35 lat (czyli 8)
  8/13 = 0,615
  35/58 = 0,603

  W zasadzie złota proporcja.:))

 • guyfawkes13

  Gdyby liczyć miesiącami albo tygodniami, może złota proporcja wyszłaby dokładniej.:))

 • konsultant121

  @guy
  I dlatego w 2022 roku najlepiej kupić akcje na dokończenie pięknej epoki:) Na WIGu z poziomu poniżej 40.000 na 200.000 dojdziemy jeszcze;)))

 • guyfawkes13

  @All

  W październiku 1929 był jeszcze czarny czwartek, ale ''Czarny wtorek jest uznawany za najgorszy dzień w historii giełdy nowojorskiej''.

  A tak się zaczyna w krotkich żołnierskich słowach opis przyczyn Wielkiego Kryzysu:

  //W roku 1929 gospodarka światowa znalazła się w dużych kłopotach. Kraje europejskie z trudem odbudowywały swoje gospodarki po I wojnie światowej. Od kilku lat największe potęgi kolonialne prowadziły między sobą wojny celne destabilizując handel światowy.
  Na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w tym samym czasie narastała bańka spekulacyjna. Wzrost akcji spowodował podniesienie wartości aktywów należących do inwestorów giełdowych. Banki udzieliły wielu kredytów pod zastaw przewartościowanych akcji. Za pożyczki inwestorzy kupowali kolejne akcje i bańka coraz bardziej się nadymała. Wiele spółek, których akcje notowały ogromny wzrost, było w rzeczywistości nic nie wartych i prowadziło niepewne interesy.//

  A wiec od kilku lat mocarstwa prowadziły wojny celne. No to w 2022 będzie ''kilka lat'' jak wojny celne prowadzi się współcześnie. Tylko obecnie rolę WW1 pełni kryzys finansowy, po którym gospodarki się właśnie odbudowują.
  Tak jak dziś wiele spółek, które zaliczyły ogromne wzrosty cen akcji jest nic niewarta, no i rośnie bańka kredytowa na zakup tych g. wartych akcji największa w historii.

  Wszystko gra i koliduje.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  W 2022, to będziesz dzielnie walczył my Friend, z wrogiem strzelającym zza węgła.

 • guyfawkes13

  Jeszcze jedna ciekawostka.
  Kryzys roku 1929 zacząl się 15 lat po rozpoczęciu WW1
  Liczę dlatego od początku wojny, bo porównuję z kryzysem finansowym, który zaczął się w 2007 i nie wiadomo za bardzo, kiedy się skończył, choć trwał około 4 lat chyba...
  1929 - 1914 = 15
  2022 - 2007 = 15
  Zadziwiająca dokładność.

  Kryzys naftowy - kolejny odpowiednik WW1 pod względem trudności gospodarczych zaczął się w 1973. I do krachu 1987 upłynęło 14 lat, dwa lata ''za dużo'', ale wytłumaczeniem tego faktu może być (?) fakt, że w latach 1979-82 miał miejsce drugi kryzys naftowy (nadprogramowy) związany z rewolucją irańską. Więc na rozkrecenie baniek na giełdzie potrzeba było około 2 lat więcej.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //W 2022, to będziesz dzielnie walczył my Friend, z wrogiem strzelającym zza węgła//

  Sorry, to bedzie w roku 2023.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  KOP=WOT

  www.youtube.com/watch?v=x3kCevw9jxA

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Złapałeś mnie. Pomyliłam wsparcie z oporem, tak byłam zajęta kupowaniem od @pete'a AUDjpY.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Pamiętaj my Friend : nic to.

  W Bogu wiara, ufnosć w szabli,
  a pohańca wezmą diabli.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Te cwaniara nie ze mną takie numery.

  m.demotywatory.pl/2334997/Hans-jakie-ty-masz-piekne-oczy


  Pracowałem kiedyś w Polskich Nagraniach i nasłuchałem się lepszych tekstów.

  Żyrafy wchodzą do szafy :-P
  a
  Pawiany wchodzą na ściany ;-)

 • guyfawkes13

  Ostatnio zaprosiliśmy Rzesze jako ... obserwatora(?) do Trójmorza, a tu przed kartagińskim atakiem na Syrię i wizytą prezydenta w Waszyngtonie reaktywujemy ambasade w Damaszku.

  W sumie myślę, że to dobrze. Idziemy drogą wyznaczoną przez Orbana.

 • guyfawkes13

  forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1236894,szef-wywiadu-i-wiceszef-msz-polski-w-syrii-tuz-przed-apokalipsa-w-idlib.html

 • mac-erson

  @sir Guyfawkes13
  No i dzięki Tobie mam plan na najbliższą pieciolatkę. Do 2021 gram Longi i wykorzystuje wszelkie korekty do wchodzenia w rynek.
  2021 zawijam zarobioną kasę wrzucam część na S'ki na Sp500, sprzedaję firmę i jadę daleko do bezpiecznych krajów :)
  I po co inne wskaźniki, falę Elliota...

 • carrie-anne.moss

  @007
  Choć mam parę pomysłów,to liczę,że coś podpowiesz,bo wyczucie w walutach masz.

  pic.chinadaily.com.cn/img/attachement/jpg/site1/20151211/448a5bd66b2f17d4a0c408.jpg

 • guyfawkes13

  @Sir MacErson

  :))))
  Nooo nie przesadzaj. Moja hagada zawiera rzeczywiscie ciekawe elementy, ale musiałby się co do szans jej realności odnieść pan Wojtek - on ma kompetencje i wiedzę, a ja tylko intuicje.

 • guyfawkes13

  //Kryzys naftowy - kolejny odpowiednik WW1 pod względem trudności gospodarczych zaczął się w 1973. I do krachu 1987 upłynęło 14 lat, dwa lata ''za dużo'', ale wytłumaczeniem tego faktu może być (?) fakt, że w latach 1979-82 miał miejsce drugi kryzys naftowy//

  Coś mi się pomyliło, nie wiem skad ta dwunastka, chyba to przez zabawę z kotem, który ciagle wskakuje mi na ramię albo na klawiaturę:)))

  Od poczatku kryzysu naftowego (1973) do krachu 1987 minęło 14 lat.

 • guyfawkes13

  www.youtube.com/watch?v=tre8K19fkSA

 • gamera-11

  Po wynikach PZU powinny być dzisiaj spore wzrosty.

 • andrzej_stefaniak

  Dlaczego indeks WIG20 ma spory potencjał pod wzrosty?

  acemarketu.com/?p=305176

 • konsultant121

  @guy
  No trzeba coś robić poza pracą. WOT daje szansę na służbę innym. Chcę to tak traktować. Ale nie wiem czy podołam. Zobaczymy.

 • konsultant121

  @guy
  Rok 2022 to także w podwójnym cyklu Kitchina by pasował;)) Ale nie będzie to jakis armageddon. Amerykańce dojdą do dołków 2016 a my pomiędzy dołkiem 2016 a 2012;)

 • karnakufo

  Tak to już jest, jak większość widziała już u nas hossę to zonk i spadeczek - wczoraj coś o tym pisałem:)

 • gra.cz

  Trigger : SELL the NEWS ... PPK info zadziałał idealnie ;)

  Summer rally is DONE

  Szykujemy się na jesień ... średniowiecza

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Jakie ty masz piękne oczy".

  To prawda.:D

 • 1kurka_wodna1

  oi dołek Ameryki nie jest po mojej myśli

 • podtworca

  @karnakufo

  Prawda jest taka, że większość została w gaciach, jak WIG20 poszedł ciurkiem z 2100 na 2400. Już Ci pisałem, że przed rozliczeniem 2200 mogą zrobić w 2 dni, taka natura tego indeksu.

  Ja piszę o hossie długoterminowej od jakiegoś czasu i jednodniowy spadek 1% nie ma żadnego znaczenia. Biorąc pod uwagę charakterystykę akumulacji na polskim rynku powinniśmy się nawet spodziewać retestu 55 tys. na WIG. I to jest świetna okazja, żeby pogrywać w obie strony, a jednocześnie akumulować mocno przecenione spółki na lata.

 • pinbar

  @podtworca
  Tak już od kilku lat akumulujesz i co z tego masz?

 • podtworca

  PS
  Patrzę na zamknięcie kilkudziesięciu małych spółek z mojego portfela - 2 mocniejsze tąpnięcia, kilka na czerwono, reszta wyciągnięta na fiksie za uszy. Szorty zabezpieczające na WIG20 na plusie. Dziękuję i proszę o więcej, szczególnie PZU po 40.

 • podtworca

  @pinbar
  Akumulowałem SWIG80 od 2015 i WIG20 odkąd zszedł poniżej 2000 pod koniec 2015 i cały 2016. Wysypałem prawie wszystko w okresie sierpień-początek października 2017. W listopadzie odbudowałem spekulacyjnie część pozycji i oddałem w styczniu - wszystko jest opisane na blogu + scenariusze z wyprzedzeniem.

  W tym roku odbudowuję znowu pozycję akcyjną, zaczynałem w czerwcu z wypełnieniem kilkanaście % portfela + ok. 10% w ETFach, które od 2017 są na plusie (dzięki dolarowi). Obecnie doszedłem do ok. 60% w akcjach, łączna strata na portfelu to ok. 2% kapitału liczonego od All-time-high.

 • podczaszy1

  @ podtwórca
  "większość została w gaciach, jak wig-20 poszedł ciurkiem z 2100 na 2400".
  "dziękuję i proszę o więcej,szczególnie PZU po 40"

  Czy ty czasem nie jesteś lastkura 2 ?

 • podtworca

  @podczaszy1
  Najmocniej przepraszam Waćpana za słowo "gacie".

 • podczaszy1

  @ podtwórca
  Niewiele zrozumiałeś. No,trudno.

 • mac-erson

  Mam pytanie czy ktoś wie dlaczego futerały na w20 chodzą cały czas na minusie. Czy jeszcze będzie we wrześniu odcinana jakaś dywidenda czy to tylko nastroje rynkowe?

 • gra.cz

  @ mac-erson

  Niestety stanowisz typowy przykład ignoranta giełdowego który spekuluje na instrumencie (fw20) o którym nie ma pojęcia ... przetrzymałeś stratę 200pkt / zrolowałeś L na dodatniej bazie w czerwcu i nawet o tym nie wiesz - gratulacje !

  Po wczorajszym zamknięciu baza fw20 vs w20 wynosi +4pkt a od wygasu z +20 schodzi sukcesywnie do 0 , w ciągu sesji utrzymuje się blisko 0 co zrozumiałe w kontekście zbliżającego się kolejnego wygasu 21/09.

  Wysil szare komórki i sprawdź zanim zaczniesz spekulować czy to co widzisz jest tym co myślisz ... dywidendy są znane od dawna wszem i wobec. Prosty excell też nie powinien stanowić problemu by wyliczyć gdzie , kiedy i ile pkt zostanie odcięte ostatecznie z w20 - dla ułatwienia podpowiem : 11/09

  Trzymam kciuki za udaną edukację.

 • datik

  @gra.acz
  Podpowiedziałbyś koledze ile i z jakiej spółki zostanie niebawem odjęta dywidenda a jeszcze lepiej, gdybyś napisał ile to daje punktów na w20...
  IMO, posądzając mac-ersona o ignorancję giełdową raczej się ośmieszasz :)

 • idmmaximus

  PZU odcina dywidende 2,50 .....

 • gra.cz

  @ datik

  Mimo wszystko sugeruję pracę u podstaw ... wiedza zdobyta własną pracą smakuje lepiej , o satysfakcji nie wspominając ;)

  Jeśli jednak @ mac-erson stwierdzi że nie podoła służę pomocą na życzenie.

 • red.007

  @carrie
  Jakie na najbliższe tygodnie/miesiące masz spojrzenie na EUR/PLN ?
  Do końca 2017 dobrze szło w kierunku 4,07 i duży RGR uprawdopodobniał ten poziom.
  Wzrosty od 2018 zaburzyły idyllę.Z drugiej strony idea dużego RGR nie została jednoznacznie przekreślona ponieważ wzrosty nie wybiły na trwałe szczytu z 2014.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=5y&t=c&a=ln&b=1
  Natomiast wzrosty od 2018 wyrysowały mniejszy rgr i jeśli obecne wzrosty nie zajdą powyżej 4,35 jest szansa na spadki.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Wniosek: duży i mały RGR sugerują dalsze spadki,problem jest taki,że oba RGR-y widzą wszyscy.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Byle-do-wiosny.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci