Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Pożegnanie z CDM Pekao

bialek.wojciech

Po 9 latach i 5 miesiącach żegnam się z CDM Pekao (pod koniec sierpnia będę już wolnym człowiekiem). Chciałbym w tym miejscu podziękować koleżankom i kolegom, z którymi przyszło mi w tym czasie pracować, klientom biura, którzy korzystali z moich analiz, jak również przełożonym, którzy mnie tak długo tolerowali. Powodzenia w dalszych zmaganiach z rynkiem i konkurencją. 

Co ciekawe do CDM-u trafiłem w marcu 2009 a więc dokładnie w dołku najsilniejszej od dwu pokoleń globalnej Wielkiej Bessy na rynkach akcji. 

Gdyby przyglądam się swym wpisom na blogu z czasu, gdy rozpoczynałem współpracę z CDM i porównuje je z ostatnimi, to mam wrażenie, że w tym czasie jakoś tam rozwinąłem swe rozumienie rynkowych mechanizmów i warsztat analityczny, chociaż oczywiście jestem w pełni świadomy, że są one nadal daleko niewystarczające, by walka z rynkiem zawsze kończyła się zwycięstwem. 

Niniejszy blog zawsze traktowałem jako wartość samą w sobie. Było to dla mnie miejsce, w którym dyskusje z czytelnikami często inspirowały mnie do nowych pomysłów (mam nadzieję, że działało to też czasami w drugą stronę). 

Z drugiej strony zawsze postrzegałem blog również jako narzędzie marketingowe w - mam nadzieję - nienachalny sposób zachęcające czytelników do korzystania z usług firmy, którą reprezentowałem. Oczywiście trudno ocenić, czy było to narzędzie skuteczne. Co prawda na blox.pl mój blog po ponad 10 latach istnienia trafił na pierwsze miejsce w kategorii Biznes i Gospodarka, więc można by powiedzieć, że jest to wynik przyzwoity, ale niestety lektura czołówki listy 1000 najpopularniejszych blogów na blox.pl pokazuje znacznie mniej optymistyczny obraz (dopiero 18-te miejsce). Ewidentnie temat perspektyw koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce to nie jest to, co ludzi najbardziej interesuje.

 

Top 1000 najczęściej czytanych blogów

  tytuł blogu autor  
 
 
1 Dorota smakuje
dorota20w
2 Gotuję, bo lubię
kasiaaaa24
3 W KUCHENNYM OKNIE
dagmara_65
4 Blog WO
wo
5 Passionfruit
rain1drop
6 Karol Mówi Blog
ludwisarz
7 Kuchenne wzloty i upadki młodej mężatki
wedelka
8 trochę inna cukiernia
goscha
9 Smaczne, zdrowe... wyroby domowe
beiot
10 A jednak się kręci
rafal.stec
11 Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły
janiolka
12 Anielski świat
plum74
13 Kuchenny świat pełny prostych przepisów
kuchennyswiat
14 Kuchenne Cuda Joanny
joannas1976
15 Rodzinka w Kuchni
gosik2.0
16 Magiczna kuchnia
bryssska
17 Sztuka gotowania wg Samiry
samira.nl
18 Blog Wojciecha Białka
bialek.wojciech

 

Ponieważ to dalekie miejsce trochę mnie denerwuje, przez chwilę kontemplowałem pomysł zmiany profilu bloga na poświęcony szlachetnej sztuce kulinarnej, ale doszedłem jednak do wniosku, że na gotowaniu znam się jeszcze mniej niż na rynkach finansowych i postanowiłem kucharzenie zostawić kucharzom.

Jako cyklista wierzę, że ostatni relatywny brak popularności tematyki koniunktury panującej na rynkach nie musi być wieczny. Może więc wrócą  kiedyś czasy, które umożliwią podjęcie przeze mnie równej walki z blogerami kulinarnymi?

Natomiast zainspirowany popularnością blogów kulinarnych nadal rozważam pomysł zmiany nazwy bloga z mało oryginalnego "Blog Wojciecha Białka" na coś w stylu "Przepisy na zyski" (ale to trochę ryzykowne, bo ktoś może potem narzekać, że przepis miał być na zysk, a wyszła strata) albo "Giełda od kuchni". Może ktoś ma jakieś lepsze pomysły?

A może relatywna popularność mojego blogu wzięła się ze zwykłego językowego błędu: Kitchen / Kitchin?

Ale szczerze mówiąc po ponad 10 latach przyzwyczaiłem się do prowadzenia bloga, a ponieważ consuetudo altera natura est,  to pewnie już jutro pojawi się w tym miejscu bardziej regularny wpis. Zapraszam. 

Komentarze (105)

Dodaj komentarz
 • ewiggin

  @wb

  Jako iż nie znam kulisów pańskiego pożegnania z dotychczasową pracą, nie będę pisał, że mi przykro - bo nie wiem, czy Panu jest przykro. W każdym razie jest to dla Pana zapewne duża zmiana w życiu w związku z czym życzę powodzenia i sukcesów w przyszłości.
  No i ma Pan teraz możliwość pospekulowania na własny rachunek. Może napisze Pan coś czasem o swoich pozycjach? To byłoby ciekawe.

 • lastkura

  Zamiast biadolić jak stara baba pokaż pan klasę jak zarabia się w fali spadkowej C [NAJBARDZIEJ ZYSKOWNEJ] .

 • podczaszy1

  Zdaje się,że straty na pozycjach niektórym działają bardzo niekorzystnie na mózg i próbują to odreagować na blogu.

 • karnakufo

  Czy zmieniła się szata graficzna bloga?, jeśli tak to na niekorzyść.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Czy zmieniła się szata graficzna bloga?, jeśli tak to na niekorzyść."

  Prawdę mówiąc nie wiem, jak to się stało. Musiałem przypadkowo zmienić szablon bloga. Próbuję wymyślić jak przywrócić stare ustawienia.

 • bialek.wojciech

  ^Widzę, że trochę mi to zajmie. Proszę o cierpliwość.

 • nicedrone

  Panie Wojciechu
  w nawiązaniu do Pana wpisu:
  .wojciechbialek.blox.pl/2014/11/Kryzysy-i-wojny.html
  chciałem zauważyć, że okres 9 lat i 5 miesięcy to dla rynku finansowego, a w szczególności dla świata, to "okres magiczny". W czym rzecz? ano po 9 latach i 5 miesiącach po giełdowym dołku związanym z pokoleniowym kryzysem gospodarczym Stany Zjednoczone A.Pn. "włączają się" do wojny światowej/o hegemonię (jak zwał tak zwał) - to jest norma. Najlepszym przykładem są lata 1932 - 1941. Ostatni dołek miał miejsce 6 marca 2009 roku, a 9 lat i 5 miesięcy mija 5 sierpnia - za parę dni w niedzielę. W podwójnym cyklu Kitchina miał miejsce zamach stanu w Turcji a następnie jej interwencja militarna w północnej Syrii.
  To tyle, pozdrawiam

 • ignac9

  Panie Wojciechu, odczytuje ten pański wpis jak jakieś epitafium.
  Ze swoim doświadczeniem, z pewnością, znajdzie Pan zatrudnienie jako analityk,
  ale mam pytanie: czy żałuje Pan tego co się stało i czy może taki miał Pan plan,
  oraz czy, spróbuje Pan samodzielnie zadziałać na własne konto?

 • lastkura

  Realne a nie magiczne to będzie dopłata dla tych wszystkich rolników co się nie ubezpieczają od suszy z naszych portfeli +wyższe ceny dla wszystkich konsumentów . Oczywiście dopłata powinna być i to wielokrotna dla tych którzy się ubezpieczyli a dla ryzykantów bankructwo . U nas jednak pochwała jest ignorantów a premier Cimoszewicz ,który ośmielił się powiedzieć prawdę zasługuje na całkowite potępienie . Po co opcje nie ma ryzyka -państwo [my wszyscy] zapłaci .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Tak mi przyszło do głowy, że Pana narzekanie na cykle liniowe można zweryfikować. Szybka Transformanta Fouriera (FFT) nie daje na DJIA (ok. 130 lat) sensownych wyników. Po wydłużaniu do max czasu podaje wynik bliski całemu czasowi, co wykazuje IMO na brak powtarzalnych (w sensie statystyki) synchronicznych wyników.
  Jest jednak wyjście. Zejdźmy do kuchni ;) czyli statystyki. Po co nam silna teoria cykliczna. Zweryfikujmy słabą tj, niesynchroniczną. Trzeba przetestować H zero, że średnia długość cyklu wynosi 3,3 roku a dokładniej, że jest np mniejsza od 3,3+15% a większa od 3,3-15%, przy określonym poziomie istotności. Weryfikację wstępną na gruncie można wziąć biorąc pod uwagę wszystkie dołki (lub górki) o długości od 1,5 razy mniejszych do 1,5 razy większych( bo poza tym zakresem przechodzilibyśmy w składowe harmoniczne). Tym sposobem omijamy synchroniczność fali i udowodniamy to co nas interesuje, że kura to kura a jajko to jajko.

 • tmoore

  przykro by mi było gdyby zawiesił Pan też bloga - mam nadzieję,że tak się nie stanie i blogo- pisanie (stara szata lepsza) i analizę będzie pan kontynuował. Pozdrowienie i życzenia wszystkiego najlepszego.

 • lastkura

  Dla całości stosujemy Quasicrystals ,dla lokalnych szumów periodyczność . Przecież o tym ciągle piszę .

 • 20gladiator

  super grafika, fajnie że pożegnanie z CDM PEKAO było okazją do zmiany grafiki

 • arthec_s

  Dla mnie wymowny jest komentarz CDM, ze nie bedzie zastepstwa dla Pana Wojciecha. Takie czasy. Analitycy sa coraz mniej potrzebni. Teraz jest czas sprzedawców, naganiaczy, spin doctorow I ich "narracji". Po co komu analiza I wyciaganie wnioskow? Od tego tylko głowa boli... A I ktoś rozliczyć nas potem może.

 • pretmack

  Wojtku,
  Swoją przygodę z grupą PEO skończyłem trochę wcześniej, powiedzmy na progu mijając obecnego CEO PKO, tuż po silnej korekcie new tech. Dało radę. Dziękuję Ci za dobrą robotę analityczną, którą uważnie i z pożytkiem czytałem i jak dobrze rozumiem, będę miał możliwość czytania. Jeżeli mogę Ci czegoś życzyć to wytrwałości w robocie... i dobrych kolegów.
  :)
  Mam nadzieję, że nie zajmiesz się hodowlą jedwabników. ;) zamiast.

  Dziękuję i pozostaję czytelnikiem.

  CKC

 • bialek.wojciech

  "^Widzę, że trochę mi to zajmie. Proszę o cierpliwość."

  Coś na szybko pozmieniałem. Czy teraz da się wytrzymać?

 • red.007

  Mi brakuje dat i godzin dla podawania odnośników.
  jest teraz tak:
  "red.007 2 miesiące temu "

 • gra.cz

  W.B.

  jeśli udałoby się powrócić do poprzedniej wersji szaty byłoby super - my dinozaury rynku ciężko przyjmujemy zmiany ;) Przyzwyczajenie to choroba XXI wieku.

 • bialek.wojciech

  @nicedrone:
  "w nawiązaniu do Pana wpisu:
  .wojciechbialek.blox.pl/2014/11/Kryzysy-i-wojny.html
  chciałem zauważyć, że okres 9 lat i 5 miesięcy to dla rynku finansowego, a w szczególności dla świata, to "okres magiczny". W czym rzecz? ano po 9 latach i 5 miesiącach po giełdowym dołku związanym z pokoleniowym kryzysem gospodarczym Stany Zjednoczone A.Pn. "włączają się" do wojny światowej/o hegemonię (jak zwał tak zwał) - to jest norma. Najlepszym przykładem są lata 1932 - 1941. Ostatni dołek miał miejsce 6 marca 2009 roku, a 9 lat i 5 miesięcy mija 5 sierpnia - za parę dni w niedzielę. W podwójnym cyklu Kitchina miał miejsce zamach stanu w Turcji a następnie jej interwencja militarna w północnej Syrii.
  To tyle, pozdrawiam"

  Dopiero po chwili zrozumiałem, że nie chodzi Panu o początek "wojny światowej", a o moment włączenia się do niej USA. Sprawdźmy dokładne daty:

  -dołek Dow Jonesa podczas "paniki 1907 roku" ( en.wikipedia.org/wiki/Panic_of_1907 ) to listopad 1907.

  -przystąpienie USA do I WŚ to kwiecień 1917:

  "6 kwietnia Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom."

  pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_%C5%9Bwiatowa#Rok_1917_%E2%80%93_przy%C5%82%C4%85czenie_si%C4%99_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych

  Odległość to 9 lat i 5 miesięcy.


  - dołek DJIA w trakcie Wielkiego Kryzysu to lipiec 1932.

  -wymuszone przez Japończyków wejście USA do wojny do grudzień 1941 (Pearl Harbor).

  Odległość 9 lat i 5 miesięcy.

  No rzeczywiście magia!

  To do jakiej wojny USA przystąpią w tym miesiącu w 9 lat i 5 miesięcy po dołku DJIA z marca 2009?

  A może to nie USA przystępują do wojny z takim opóźnieniem, a pretendent do hegemonii (którym obecnie USA nie są, bo są przecież hegemonem)?

  Dziękuję za tę ciekawą obserwację, chociaż ja jestem raczej zwolennikiem liczenia czasu w ramach cykli pokoleniowych od szczytów hossy na rynku akcji (2000, 1966(?), 1929, 1902(?)), co oznacza, że mamy obecnie odpowiedniki lat 1984, 1946 czy 1920 (sic!).) To znaczy, że jest już po generalnej wojnie.

  Do dyskusji.

 • lastkura

  Dla pana Wojciecha widzę dobre wyjście . Przedstawić się jako ofiara obozu władzy ,skrytykować program ekonomiczny premiera . Rok na darmowych wczasach w Berezie[tam poduczy się matematyki] , ale po krachu na giełdach zostanie pan ministrem finansów .

 • bialek.wojciech

  @ignac9:
  "Panie Wojciechu, odczytuje ten pański wpis jak jakieś epitafium.
  Ze swoim doświadczeniem, z pewnością, znajdzie Pan zatrudnienie jako analityk,
  ale mam pytanie: czy żałuje Pan tego co się stało i czy może taki miał Pan plan,
  oraz czy, spróbuje Pan samodzielnie zadziałać na własne konto?"

  Się zobaczy. Wakacje mają duży urok:

  quotefancy.com/media/wallpaper/3840x2160/467345-Mark-Twain-Quote-If-work-were-so-pleasant-the-rich-would-keep-it.jpg

  :)

  ... chociaż, ja nie za bardzo chyba umiem tak całkiem nic nie robić.

 • bialek.wojciech

  @gra.cz:
  "jeśli udałoby się powrócić do poprzedniej wersji szaty byłoby super - my dinozaury rynku ciężko przyjmujemy zmiany ;) Przyzwyczajenie to choroba XXI wieku."

  Na razie nie mam pomysłu, jak to zrobić.

 • kpdwiejak

  osobiście najbardziej lubię blogi kulinarne, polityczne i sportowe :) znakomicie pisze Rafał Stec

 • bialek.wojciech

  @kpdwiejak:
  "osobiście najbardziej lubię blogi kulinarne, polityczne i sportowe :) znakomicie pisze Rafał Stec"

  No coś tam próbowałem w przeszłości w jednej z tych kategorii:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/06/Gram-z-Goldman-Sachs-na-EURO-2016.html

  wojciechbialek.blox.pl/2018/06/Zabawmy-sie-w-typowanie-przebiegu-MS-w-pilce.html

  :)

 • lastkura

  Zamiast przypodobać się każdemu zastanów się pan czy nie wpuszczasz pan w maliny małych inwestorów rekomendując wzrosty do listopada wobec ogromnego ryzyka .

 • tmoore

  Ponieważ ostatnio doszło do rożnych zdarzeń postanowiłem wychylić się z izolacji i coś napisać:
  www.bankier.pl/wiadomosc/USA-podbijaja-stawke-w-pokerowym-starciu-z-Chinami-7605923.html
  www.armstrongeconomics.com/armstrong-economics-upcoming-events/world-economic-conference/the-shift-of-the-financial-capital-of-the-world-to-china/
  Jeśli rzeczywiście dojedzie do zaostrzenia wojny handlowej i dalszej deprecjacji waluty chińskiej (o jej skutkach pisał kiedyś pan Wojtek - nie pamiętam tytułu) to musi dojść do jakiejś dużej obsuwy na giełdach (wszystkich) a wtedy i spełni się sen pana Wojtka o Chinageddon i pana Lastkury o spadku w sierpniu i nawet moje wieszczenia o "matce wszystkich korekt" - brak spadku (no niech będzie panu Laskurze) od około 8 sierpnia uprawdopodobnia predykcję naszego gospodarza i..Amstronga -www.armstrongeconomics.com/future-forecasts/ecm/economic-confidence-model-when-one-nation-peaks-another-bottoms/niezależnie czy się w niego wierzy czy nie -Amstrong wieszczy początek mega - spadków od 21 Listopada (tak go rozumiem w każdym razie ja go tak rozumiem). Pokrywa się to z analizą pana Wojtka. Co do mnie to wyszedłem z giełdy ze stratą od początku roku - 12% co jest moim najgorszym wynikiem od 15 lat ale mam nadzieję nadrobić przy spadkach na razie czekam. Co jeszcze - krach wieszczony przez Lastkurę uprawdopodobnia historia:
  tradersarea.pl/wielki-kryzys/ -- 2 czynniki rzucają się w oczy -najpierw spadek dostępności pieniądza (analogia ze skończeniem QE) POTEM w roku 30 tym DOBIŁY GOSPODARKĘ TARYFY CELNE - patrz wojna z Chinami.
  Geopolitycznie - jeśli szefowie 2 z 4 światowych kolosów spotykają się po raz pierwszy w historii dyplomacji bez świadków i notatek ze spotkania to chyba nie po to aby zjeść w spokoju hot-doga. Tak więc rację może mieć Jacek Bartosiak, że nastąpiła próba nowego rozdania kart i podziału strefy wpływów - mogę mieć tylko nadzieję, że kwestia kupna gazu i Patriotów oraz inwestycja w haka na Polskę (słynna ustawa w Kongresie) skłoni handlarską duszę Trumpa do umieszczenia nas po słusznej stronie żelaznej kurtyny. W innym przypadku giełda w Polsce nie podniesie się przez dekady. Jeśli w transakcji była Pribałtyka i w 2019 nastąpi zajęcie Pribałtyki będzie to też oznaczało koniec NATO i idei Zachodniej Europy pod przewodnictwem USA i to też będzie oznaczało upadek giełdy w Polsce. Pozytywny scenariusz z kolejnym hiper-wzrostem giełdy analogicznym do 2004-2006 możliwy w przypadku przebiegu podziału gdzieś przy Krymie i inwestycji w Polsce pieniądza amerykańskiego - to ta fala typu 2019 /2020 prognozowana przez pana Wojtka. Co do samego odejścia pana Wojtka - jeśli CDM PKO nie uznaje za stosowne posiadać głównego analityka to znaczy, (chyba), że nie widzi sensu w płaceniu za prognozy na umierającym rynku ? inny powód? Może sam Pan Wojtek coś napisze? Tak czy inaczej "winter is coming" co nie znaczy, że nie będzie okazji inwestycyjnych - ale tylko nieliczni wyjdą z tego z zarobkiem czego wszystkim czytelnikom bloga życzę.

 • lastkura

  PI #1000 AMSTRONGA JAK ŻYWO PRZYPOMINA WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI LICZENIA DO 40 .

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2122555

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Mi brakuje dat i godzin dla podawania odnośników.
  jest teraz tak:
  "red.007 2 miesiące temu ""

  Rzeczywiście to waga. Pogrzebię w opcjach, czy to się da zmienić.

 • guyfawkes13

  @Sir Tmoore

  Mądrego, to i przyjemnie posłuchać.:))
  Wreszcie coś sensownego, bo już myślałem, że blog utonie w słomianych pretensjach kabotyńskich do elytarności.:)))
  Popatrzyłem sobie wczoraj na parę wykresów hamerykańskich indian, a potem poszperałem w necie. Pan Wojtek mówił o krachu jesiennym, ale chyba pospieszył się o rok.:))
  www.bankier.pl/wiadomosc/Bialek-Cos-tapnie-jesienia-7519672.html
  Towarzysz Trader wali kawę na ławę wiążąc rzecz z hamerykańską rozgrywką wyborczą (listopad).
  independenttrader.pl/inwestorzy-uciekaja-od-facebooka-i-netflixa.html
  Towarzysz Trader zawsze wieszczy krach, ale tym razem może mu się udać.:))

 • karnakufo

  WIG20 - malunek na łapanie górki:
  www.bankfotek.pl/view/2122556

 • lastkura

  Independent od 9 lat wieszczy krach . Nie chodzi jednak o twoją strategię ślepej kury ,że za 10 razem w końcu trafi ,ale o rozwiązanie problemu indukcji . Rewolucyjne rozwiązanie problemu indukcji - nie są powtarzalne wydarzenia w indukcji ,ale załamania indukcji -patrz praca .

 • ignac9

  @bialek.wojciech
  "Się zobaczy"
  Panie Wojciechu, nie chciałbym popadać w cierpiętniczy patos,
  ale trzeba prawdzie spojrzeć prosto w oczy i powiedzieć, że ,
  nieprzychylnie dla Pana skończyła się ta konfrontacja z automatami
  transakcyjnymi. Ich posiadacze, są/zawsze byli, chciwi i bezwzględni.
  Pozdrawiam

 • seville1

  Ja tylko na chwilę, miałem tego nie mówić, ale jeden, jedyny raz zarobiłem na "ostro" dzięki analitykowi, a tym analitykiem był pan Wojciech. Działo się to na dularze pomiędzy 2014 -2016. Pańska wczesna prognoza $ była w 100% trafna i w punkt, a zarabianie było dziecinnie łatwe jak obdzieranie kury żywcem z piór.
  Jeśli jednak poświęci się Pan garom, to proponuję jako danie głowne, kurę po cygańsku, przepis poniżej;
  - łapiemy głupio kure, albo tak
  - skręcamy kark
  - całość oblepiamy gliną( nie patroszymy, nie obdzieramy) i ładujemy w dół do ziemi
  - w dole rozpalamy ognisko i przysypujemy cieńką warstwą gleby z otoczenia
  - pieczemy, pieczemy, pieczemy
  - po ok. 3 godzinach wyciągamy, pióra zostają na glinie, a wnetrzności są przepysznej urody nadzieniem
  Najważniejsza rzecz w przepisie i to jest warunek konieczny, kura musi być czyjaś( czyli zrąbana komuś), nie wolno tak przyrządzać swojej kury.
  Smacznego!

 • ludwisarz

  Pozdrawiam z szóstego miejsca :)
  Karol

 • podczaszy1

  Nasdaq od kwietnia 2016 roku "chodzi" w kanaliku . Nie w klinie tylko kanaliku.Nadal w nim jest i to tyle. Jak ktoś nie odróżnia kanału od klina to nie nadaje się nawet do żłobka. To ostatnie odnosi się do absztyfikanta znanego tu jako lastkura.

  Muszę używać zrdobnienia, bo mnie filtr antyspamowy zatrzymuje.

 • lastkura

  Raz pan zarobił . To nawet rachunek prawdopodobieństwa śmieje się z pana .

 • lastkura

  Zazdrość zżera ,że na Nasdaqu zarobiłem kupę szmalu .

 • mac-erson

  I kury sobie dalej gdaczą o krachu a fw20 kolejny procencik na plusie. Bardzo mnie cieszy tak negatywnie nastawienie na blogu oznacza to, że będzie dobrze :)
  Moim guru jest WB i jego cykle i jestem im wierny dalej życzę więc udanego urlopu i powodzenia na nowej drodze życiowej.

 • bajkolandiaa

  9,5 roku temu pan WB przyszedł po bessie do Pekao , może teraz odejście z Pekao po 9,5 roku hossy pokazuje cyklistom co nastąpi .

 • lastkura

  O jakich ty kontraktach mówisz .Zasadniczo grałeś na małych spółkach a tam się nic nie polepszyło . Jeśli kontrakty miałeś na długo wzorem guru dawno zamknąłeś przy pierwszej okazji . Nie oszukuj sam siebie tylko spłać długi .

 • bajkolandiaa

  Gdyby nie cykliści powiedziałbym że ładnego RGRa na H1 narysowali na FW20 ale ,że ta formacja to dla leszcza to nie było tematu.

 • bajkolandiaa

  Lastkura on zapomniał że jego L-ki wygasły w czerwcu na -200 pkt

 • podczaszy1

  Panie lastkura proszę mi podać instrument na którym Pan zarobił na nasdaqu.Po ile Pan otworzył i kiedy pan zamknął? jestem pewien,że na to łatwe zdaje się pytanie nie udzieli mi Pan odpowiedzi.

 • podczaszy1

  @ bajkolandia vel....
  Pana prognoza z lipca 2017 roku przy wig-u 20 2370 pkt brzmiała tak: najpierw spadnie do 2100 pkt a potem urośnie do 2600 pkt. Było odwrotnie. No ,to może morda w kubeł.

 • podczaszy1

  @ bajkolandia
  Pisałeś wtedy jako dzolkew/dla przypomnienia/ i wyleciałeś z blogu za chamstwo.

 • podczaszy1

  @ carie
  Co się z Tobą dzieje łobuziaro? : D.

 • karnakufo

  PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2122569

 • lastkura

  Żadna metoda nie ma sensu jeśli nie jest przestrzegana . Rzekomi cykliści otwierali pozycje na polskich spółkach w lutym ,marcu [ guru 8 marca ] . Kiszenie strat 3,5 to katastrofa a zarządzaniu . Teraz piszą o kokosach które zarobią do listopada . Granie na kontraktach terminowych i kiszenie ich miesiącami przekreśla całkowicie gracza . Gra się w takich momentach opcjami . Jak wykonałem w tym roku 200 transakcji jest oczywiste ,że część musi być stratnych [np złoto ,wig 20 ] i to jest normalne a nie przechwałki typu 11-0. Kupowanie nie gdzieś tam ,ale w ekstemalnych momentach daje duże zyski przy relatywnie małym ryzyku .

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Żeby było jasne, ja mówiłem o jesieni.
  Ale wydaje mi się, że rynek nie będzie czekał aże do listopada.
  fxpro.ctrader.com/c/bGt6n
  fxpro.ctrader.com/c/VGt6n

 • guyfawkes13

  @Bajkolandia

  //... jego L-ki wygasły w czerwcu na -200 pkt ....//

  To nie ma znaczenia, bo opcje magiciana są wieczyste, wyciągnięte z kapelusza razem z królikiem.

  @Seville
  Ciekaw jestem, czy królika tyż możno upiec w dole z ogniskiem, prawdopodobnież możno, tylko nie wiem jak z tym nadzieniem i czy sierść łatwo odchodzi. Ale ludziska próbujo różne specyjały.:))

 • lastkura

  Rzeczywistość rzekomych cyklistów,którzy grają na wzrost cyklem 40 tygodniowym wygląda następująco kupili na wzrost za guru 8 marca [2360 -2320] kisili kilkanaście kontraktów do 28 czerwca ,tam bank zmusił ich do dopłaty i odwrócili na spadek na samym dnie zostając z kilkoma kontraktami na spadek . Na wakacje jadą do Jugosławii ,tam panuje jeszcze hossa na butelki . Długi trzeba spłacać .

 • versus_one

  @guyfawkes13
  @lastkura

  Panowie, obydwaj kreślicie poziom 2911 na SP500, jako szczyt hossy. Czy macie jakieś uzasadnienie matematyczne tego poziomu, czy może jeden od drugiego ten poziom sobie ściągnął dla jaj? Nie sądzę, że to jest przypadek wyciągnięty z magicznego kapelusza.

 • guyfawkes13

  @Seville

  Bo jeśli można tak upiec królika, to potrzeby doczesne magiciana byłyby zaspokojone w pełni. CiggyBeer jest? Jest. Na codzień. A od święta królik pieczony w ziemi, wyciągnięty z kapelusza, razem z opcjami wieczystymi. Wieczyste z pieczystym. Przyjemne z pożytecznym, wszystko gra i koliduje.:))

 • lastkura

  Uzasadnienie 2911 było wielokrotnie podawane za pomocą quaicrystals . Zejście poniżej 2800 trwale kończy zabawę .

 • guyfawkes13

  @Versus_One

  Co do zasady, giełda nie służy do tego, aby udowadniać jakieś liczby. Giełda służy do akumulacji kapitału.
  Liczb co prawda jest tak dużo i tyle jest między nimi relacji, że matematycznie można post factum udowodnić wszystko. Ale nie słyszałem, żeby jakiś matematyk zrobił na giełdzie jakieś poważne pieniądze. Szewcy bez butów chodzą?:))
  Nie pamiętam, skąd ta kreska wzięła się na wykresie. Z rok temu chyba obliczałem jakieś proporcje pomiędzy falami.

 • guyfawkes13

  @V_O

  Z rok temu czy dwa... Pisaliśmy o tym na blogu chyba w kontekście jakichś obliczeń Elliottowskich kolegi pana Mietka.

 • versus_one

  @guyfawkes13
  @lastkura

  Panowie to skrobnijcie w przeszłość bloga i podajcie źródła. To arcyciekawa sytuacja synchroniczności.

  A pan Mietek to kto, jakiś nick z tego bloga? Te 2911 wygląda jak 6 z 49 LOTTO w gąszczu liczb.

 • guyfawkes13

  @V_O

  Pan Mietek jest od gry według wolumenu, nie pamiętam nazwy jego strony, ale był taki jego film na yt, w którym zastanawiał się nad wielkim finałem i ktoś z jego ''grupy'' to obliczył. Ja też obliczyłem po swojemu i rezultaty niedużo się różniły. Przekopywania blogu się nie podejmuję na taki gorąc.
  Może Carrie coś podpowie.
  Już wiem, to jest strona pana Mietka:
  www.geometriarynku.pl

 • bajkolandiaa

  Napewno na rynku szybciej zarobi dobry matematyk niż humanista historyk , bo LICZYĆ to trzeba UMIĆ.

 • guyfawkes13

  @V_O

  Chyba taka jest geneza tej kreski jak napisałem, ale mogę się mylić, czasem się nie pamięta co się zaznacza.:))

 • lastkura

  szczyty 2000,2007 -1560 ,20 maj 2015- 2131 , Zatem mamy ułamki łańcuchowe 2911/2131=0.5#[1+sqrt3]=2131/1560 . Mamy zatem klasyczne tw. MEYERA . Dokładna analiza przy 2700 . Powinno urosnąć 209 punktów . 780/209=2+sqr3 i trzy punkty stałe [Ńielsen numbers] . szczyt 26 styczeń daja relację okresową[4,3] . Szczyt 26 styczeń 2018 [praca] koresponduje z 24 march 2000 i 11 october 2007 . Nowy nie jest wcale tak konieczny .

 • versus_one

  @guyfawkes13

  THS

 • versus_one

  @lastkura

  THS

 • karnakufo

  WIG - klarowna sytuacja średnioterminowa:
  odbiją od pokazanego oporu to S, przebiją opór to L.
  www.bankfotek.pl/view/2122579

 • bajkolandiaa

  No nie Mietek Siudek tutaj teraz , przecież on się chwalił ,że na rynku wszystko przegrał i teraz robi szkolenia z geometrii , za chwilę wyskoczą tutaj nietoperze batmany kraby i inne bzdety .

  Gościu na filmiku z TJSu pokazywał jak Siudek utopił 6 mln na forex .

 • karnakufo

  Tak widzę S&P:
  www.bankfotek.pl/view/2122580

 • karnakufo

  CDPROJEKT:
  www.bankfotek.pl/view/2122581

 • guyfawkes13

  Szczyt był w zasadzie na poziomie 2,618 ostatniej korekty, wykres logarytmiczny:
  invst.ly/85ibb
  Albo tak:
  invst.ly/85ibq

 • karnakufo

  Tak widzę NASDAQ:
  www.bankfotek.pl/view/2122583

 • mac-erson

  @kura , bajkolandia
  No widzisz tym się chyba różnimy, że ty jesteś zakompleksionym matematykiem bajkopisarzem a ja inwestuję (nie mylić z hazardem) mam otwarte 3 pozycje na każde 100.000 kapitału włożonego w giełdę więc przejściowe straty nawet 200 pkt. nie są mi straszne i nie zmuszają mnie do zamykania pozycji. Potrafiłem wytrzymać w 2017r. ponad 500 punków zysku tym razem też liczę na min. 200 punktowy zysk. Bedę zamykał pozycje we wrześniu powyżej 2400 i z największą przyjemnością odbiorę od niedźwiadków (pan Kura) kaskę :)
  Pan Bajkolandia chyba nigdy nie robił rolowania pozycji na kolejną ćwiartkę. Mnie się udało zrolować serię czerwcową bodaj 38 punktów niżej na 3 dni przed jej wygaśnięciem. O rolowaniu pisałem nawet na forum.
  Generalnie czym więcej ujadania i piany wściekłych niedźwiadków tym lepsza pożywka dla wzrostów. pozdrawiam

 • mac-erson

  @bajkolandiaa

  "Napewno na rynku szybciej zarobi dobry matematyk niż humanista historyk"
  Myślę, że sedno sprawy nie tkwi w tym, czy ktoś jest matematykiem czy humanistą tylko czy potrafi panować nad własnymi emocjami. Inwestowanie na giełdzie wcale nie jest takie trudne jak matematykom się wydaje. Podstawowa zasada kupuj gdy są złe nastroje i krew się leje i sprzedawaj kiedy jest hurra optymizm albo inaczej nazywając kupuj gdy jest tanio a sprzedawaj gdy jest drogo może w zupełności wystarczyć do sukcesów przy umiejętnym inwestowaniu.
  Inna koncepcja kup i zapomnij też na giełdach US przynosi w większości bardzo pozytywne rezultaty dużo lepsze niż średnia matematyków daytrayderów. :)

 • guyfawkes13

  @Seville

  Nie wiem, czy nie zakłócam Panu spożywania pieczonej kury, ale wydaje mi się, że spadek na ojro mógłby się pogłębić...

 • mac-erson

  @kura
  Kilka razy opisywałem mój portfel akcyjny
  50% energetyka , 20 % gamingi i informatyczne, 30% maluchy i średniaki.
  Obecnie na portfelu akcyjnym mam ok. 3.5% straty ale wystarczy, że energetyka się trochę rozkręci i będzie zysk. Poczekam.

 • lastkura

  Jeżeli u pana kontrola emocji polega na kupowaniu w lutym i marcu małych spółek ponieważ pan posługuje się cyklem 40 tygodniowym, który podobno wypadł 28 czerwca to głęboko współczuję .

 • lastkura

  Nie mają najmniejszego znaczenia pana rzekome zyski . Pańska metoda jest z założenia samobójcza . Jest pan lub będzie bankrutem .

 • karnakufo

  EURUSD.
  Po wyjściu ponad opór L, a po przebiciu wsparcia S:
  www.bankfotek.pl/view/2122584

 • guyfawkes13

  @Karnak

  No właśnie, zobaczymy, jak będzie jutro, ale ja bym raczej widział w tej chwili kierunek południowy...

 • red.007

  No właśnie,zobaczymy.
  Jeśli wyjdzie z tego dwumiesięcznego trójkąta dołem,robię zakupy dolara.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Taki trójkąt występuje(m.in.) jako B w zygzaku.
  Jeśli tak będzie,to giełdy zaczną spadać.

 • guyfawkes13

  @Double07

  To jest konsolidacja, w której sygnały mogą się zmieniać z dnia na dzień.
  Zobacz ile jest cieni pod tygodniowymi świecami, to się może jutro, pojutrze odwrócić. Ale do jakiegoś rozstrzygnięcia się zbliżamy.

 • guyfawkes13

  @Double07

  T-Noty wskazywałyby raczej na umocnienie dolara, ale ostatnia miesięczna świeczka zaczęła się dzisiaj.
  invst.ly/85jux
  invst.ly/85jva
  invst.ly/85jvw

 • neo733

  Panie Wojciechu, jeśli chodzi o Pekao SA, mam tam konto i doradcę (doradczynię). Jest to bardzo miła pani, wysoka, ładnie ubrana, pachnąca, dzwoni do mnie od czasu do czasu, żeby coś zaproponować, ale oboje wiemy, że nie ma nic do zaproponowania. Tym niemniej czasami wstąpię, porozmawiamy, napijemy się kawy, pośmiejemy się, ona też zabija czas, dla porządku pokaże mi jakieś wydruki funduszy. I na tym chyba właśnie polegają obecne instytucje finansowe. Zyczę Panu powodzenia, bo Pan naprawdę ma głowę!

 • mac-erson

  @kura
  kupowałem między marcem a majem - i tutaj zgadza się, za wcześnie ale wynikało to z nagłego obsunięcia US i czułem, że US zawróci na północ i to mnie zmyliło. Od teraz postanowiłem trzymać się cykli. Nie boję się porażek i błędów bo takowe pozwalają iść do przodu. Nikt nie jest nieomylny (może za wyjątkiem Pana).
  Do bankructwa mi na razie daleko ale niczego nie wykluczam, fortuna kołem się toczy i nawet obecny prezydent US w pewnym momencie został bankrutem.
  Rożnica między nami jest taka, że ja uważam że świat się rozwija i będzie się rozwijał dalej (oczywiście z przystankami zwanymi korektami) a Pan wietrzy krach, wojny, bankructwa...
  Kto będzie miał rację czas pokaże, mnie jest wygodniej być nastawionym optymistycznie, śpię spokojnie i nie wybudzam się spocony po nocach.
  Bankructwo mi nie jest straszne bo nie przywiązuję do rzeczy materialnych zbytniej wagi. Jedyne czego się boję w życiu to choroby moich dzieci.
  U Pana widzę za to nadmiar wolnego czasu chyba tych Pańskich wywodów matematycznych nikt poza blogiem już nie chce słuchać. • neo733

  Ja to wszytkim nieodmiennie od lat proponuję spółkę - daję kasę, zarobisz, połowa zysków dla Ciebie, ale stracisz - pokrywasz połowę strat. Spisujemy umowę. Ani jeden mądrala się nie zgłosił. Wszyscy tylko pierniczą, ani jednego z cojones:-)

 • lastkura

  Odnoście kalkulowania ryzyka . Marszałek Philippe Petain w procesie o kolaborację do sędziów ,którzy skazali go na karę śmierci "Pamiętajcie ,że dzięki mi żyjecie ". Wyższe cele - łatwo jest wtedy szafować życiem innych . Słowo ocena ryzyka zawsze powinno być na pierwszym miejscu nigdy słowo patriotyzm . Tym się właśnie różni matematyk od pseudo-polityków .

 • goryl.z.buszu

  Wojciech Białek a wybory

  Nie wykluczam, że rozstanie się CDM PeKaO z Wojciechem Białkiem może mieć bardzo duży wpływ na wynik kolejnych wyborów (samorządowe w 2018 roku, do PE w 2019, parlamentarne w 2019, prezydenckie w 2020 i w ogóle wszystkie inne do końca świata). Fani Wojciecha Białka (a jest ich całkiem sporo) mogą kierować się w akcie głosowania ,,sprawą Wojciecha Białka i po prostu Z TEGO POWODU głosować PRZECIWKO przedstawicielom PiS (a za opozycją). Po prostu. Czy to jest wykluczone ? Moim zdaniem nie

 • bajkolandiaa

  neo733
  Ja to wszytkim nieodmiennie od lat proponuję spółkę - daję kasę, zarobisz, połowa zysków dla Ciebie, ale stracisz - pokrywasz połowę strat. Spisujemy umowę. Ani jeden mądrala się nie zgłosił. Wszyscy tylko pierniczą, ani jednego z cojones:-)

  2018/08/01 23:42:30

  Nie pamiętam jaki ma NIK ale jest tutaj taki jeden co na tablecie za 100 zł robił szkolenie w kawiarni z cykli , on by ci ZAROBIŁ ,albo Macerson on lubi jak 95% inwestoró trzymać straty miesiącami i kupować tanio .

 • lastkura

  Pan Białek i mac erson wnieśli nowa wizję wskażnika Sharpa minimalna strata -ekstremalne ryzyko . Nie liczy się żaden zysk [ten otrzymuję na etaciku] ,ale adrenalina - fiknie ja i mój bank czy nie .

 • lastkura

  Rekomendacja kupna i trzymania akcji do listopada ,gdy giełdy zachodnie są na szczytach ,wstrzymania się z kupnem 29 marca giełd zachodnich ,gdy były one na dnie wpisuje się w rewolucyjną koncepcję ryzyka i adrenaliny .

 • slow2006

  na blogu juz chyba tez nikt nie chce czytac kury, bo nic nie pisze merytorycznego oprocz obrazania.... ja go przewijam... jakies 2 tygodnie temu mial wolne z poplecznikami bajkolandia versus one i byl taki spokoj ;)

 • bajkolandiaa

  Wystarczy iśc do pierwszego lepszego marketu i zobaczyć ,że GOŁODUPCE kupują zawsze tanio.

 • lastkura

  Kupujcie na wzrost do listopada . Na dnie w jak będzie 1680 wasz guru da nową rekomendację -sprzedać wszystko .

 • podczaszy1

  Ty nam tu bajkolandia nie opowiadaj o swoich zakupach w supermarkecie tylko weż się do roboty leniu.

 • lastkura

  Krach rzędu wyższego niż 2008 - argumenty 8 sierpnia lub szybciej po przebiciu s@p 2800 .

 • versus_one

  @slow2006

  Jak chcesz mnie wywoływać do tablicy to zwracaj się do mnie bezpośrednio. Jesteś zbyt szybki, slow motion.

 • bajkolandiaa

  lastkura
  Kupujcie na wzrost do listopada . Na dnie w jak będzie 1680 wasz guru da nową rekomendację -sprzedać wszystko .

  2018/08/02 09:32:20

  Nie wiem czy pamiętasz rekomendacje na 0 na Lotos , który bank ją wydał i kiedy?

 • bajkolandiaa

  Macerson to niestety przykład 95% inwestorów-50% portfela energetyka najgorszy sektor na GPW , kupowanie tanio i kiszenie strat , najgorsze ,że on tutaj stał się wzorem do naśladowania , ale jak to na rynku zarabia mniejszość więc wszystko się zgadza.

  Miedź wczoraj -3% a wykres tam mówi ,że dopiero zaczynamy po tym jak PMI Chin pokazuje zaraz recesje.

 • lastkura

  Ja nie jestem realistą i oceniam wartość fundamentalną wigu 20 i wszystkich analityków z towarzystwa wzajemnej adoracji na 20 groszy . Po bessie z 20 groszy przychodzi hossa i skok na zeta . JEDYNY DOKTORAT Z EKON. MA MIEDŻ .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Pobawmy-sie-algorytmami-analizy-skupien.html

 • lastkura

  Poziom docelowy dla kghm na jesień zimę 2018 -2019- 20 pln .

 • dociekliwy54

  @ neo733

  "Ja to wszytkim nieodmiennie od lat proponuję spółkę - daję kasę, zarobisz, połowa zysków dla Ciebie, ale stracisz - pokrywasz połowę strat. Spisujemy umowę. Ani jeden mądrala się nie zgłosił. Wszyscy tylko pierniczą, ani jednego z cojones:-)".
  Wbrew pozorom, to nie jest zbyt korzystne dla zarządzającego.
  Zarządzający nie może przekraczać lewaru równoznacznego z ryzykiem długoterminowym większym niż 20%. Jeżeli Pan wysuwa roszczenia partycypowania w ewentualnych stratach to zarządzającemu to ryzyko rośnie z 20% własnego kapitału do jakiejś większej wartości. De facto dezorganizuje Pan grę i naraża jego i siebie. Co innego gdyby nie wysuwał Pan roszczeń do partycypacji w stratach.

 • red.007


  "red.007
  2018/07/27 07:41:12
  ...W mojej opinii spadek od stycznia do końca czerwca należy potraktować jako A.
  Wzrosty od lipca,...na wykresie odczytamy jako B po fali A..."

  Podałem kiedyś przykład strony gdzie ma być hossa.
  Pojawia się pierwsza rysa na szkle-zapytanie z 1 sierpnia.
  mirazefortuny.blogspot.com/2018/07/fala-3.html#comment-form

  Oczywiście nic nie jest jeszcze przesądzone(z technicznego punktu widzenia).

  A co tam na moim KGH?

  "red.007
  2018/07/27 07:41:12
  "...Jeśli struktura jest opisana prawidłowo,to nie ma możliwości wzrostów,poza możliwym dokończeniem F 4 i nic więcej a i tak pewnie F 4 za bardzo nie urośnie,bo reguła zmienności mówi,że przy ostrej F 2,gdy znosi F 1 w 0,618 ,to F 4 nie powinno znieść więcej jak 0,382 F 3.
  F 5 KGH będzie falą C korekty dla W20."
  www.bankfotek.pl/image/2122253
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=3y&t=c&a=ln&b=1

  Wciąż jest możliwe zakończenie F4 lekko powyżej czerwca choć przy dzisiejszych spadkach szansa na to wyraźnie maleje a jeśli miałoby nastąpić odbicie do góry to koniecznie z obecnych poziomów.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=5m&t=c&a=ln&b=1

 • odier

  Powodzenia Wojtek...dużo się dzieje na rynku...

 • seville1

  guyfawkes13 wczoraj
  @Seville

  Nie wiem, czy nie zakłócam Panu spożywania pieczonej kury, ale wydaje mi się, że spadek na ojro mógłby się pogłębić...
  -------------------------------------------------------------
  Od 2 tygodni nie dotykam warzywniaka, zwyczajnie odpoczywam, wróce, gdzieś za tydzień i wtedy się zacznie :)). Nie żebym był jasnowidzem, ale a ułożenia piór na ogonie gendera koguta, tak mnie to się widzi. Pierwsza dekada sierpnia.

 • pokonajrynekpl

  Panie Wojtku może trzeba do wpisu dołączyć jakieś zdjęcie z pysznym daniem :), a zyska Pan uznanie również wśród osób zainteresowanych kulinariami :).

  Walka z rynkami nie zawsze przynosi tylko zyski. Ale zawsze warto pracować i nad rynkami, i nad sobą, bo to są dwa niezbędne składniki sukcesu.

  Powodzenia w dalszej karierze zawodowej.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci