Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Pobawmy się algorytmami analizy skupień

bialek.wojciech

Wracajmy do naszych baranów. Dzisiejszy wpis nie jest raczej przeznaczony dla osób, które chciałyby uzyskać prostą autorytatywną rekomendację kupna lub sprzedaży. Mam jednak nadzieję, że może zainteresuje i zainspiruje tych czytelników, którym zdarza się samodzielnie analizować sytuację gospodarczą lub rynkową i którzy nie boją się otworzyć Excela czy innego arkusza kalkulacyjnego (chociaż nawet to nie musi być konieczne). Chciałbym mianowicie przedstawić przykład zastosowania przykładowego algorytmu "analizy skupień" (grupowania, klasteryzacji). Brzmi groźnie, ale po prostu chodzi o metody znajdowania w większym zbiorze danych elementów podobnych. Zastosuję jeden z algorytmów tego typu do problemu, którym zajmowałem się tu dwa tygodnie temu ("W USA przemysł jak w 2004 roku, usługi jak w 2000"). 

Zanim przejdę do rzeczy chciałbym zwrócić uwagę na najnowszy komunikat Nomury, w którym analitycy tego banku zwracają uwagę na to, że na ostatnich sesjach lipca "The stock market just experienced the most seismic shift from growth to value since Lehman Brothers". Chodzi o gwałtownie osłabienie akcji spółek z sektora FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google/Alphabet) czyli najpopularniejszych spółek wzrostowych względem spółek "wartościowych" ("value stocks").  Czy to ma związek z wnioskiem, który otrzymałem 2 tygodnie temu analizując wartości wskaźników ISM za czerwiec nie wiadomo, ale warto obserwować dalszy rozwój sytuacji. 1,5 miesiąca temu sugerowałem, że dobrym momentem na pęknięcia inwestycyjne bańki w sektorze FAANG byłyby okolice października. Być może ostatnie osłabienie to jeszcze falstart - coś jak dwie 8-10 proc. 3-5 sesyjne korekty Nasdaq Composite w styczniu 2000, a więc na 2 miesiące przed szczytem ówczesnej hossy w sektorze IT, ale oczywiście pewności tu być nie może. 

Ale wróćmy do problemy znalezienia dla obecnej sytuacji w amerykańskim przemyśle analogów z przeszłości. Użyję tego samego co 2 tygodnie temu zestawu 10 subwskaźników z raportów ISM Manucturing (dane do czerwca włącznie, bez wczorajszego raportu za lipiec), ale do znalezienia podobnych do czerwcowego epizodów historycznych użyję innego narzędzia: programu PAST3 autorstwa  Øyvinda Hammera z Muzeum Historii Naturalnej przy uniwersytecie w Oslo ("Hammer, Ø., Harper, D.A.T., Ryan, P.D. 2001. PAST: Paleontological statistics software package for education and data analysis. Palaeontologia Electronica 4(1): 9pp.").

 

Past is free software for scientific data analysis, with functions for data manipulation, plotting, univariate and multivariate statistics, ecological analysis, time series and spatial analysis, morphometrics and stratigraphy.

 

Proponuję od razu klikną tu i ściągnąć sobie ten darmowy programik (5 MB). Uruchomienie go zajmie kilka sekund (nie wymaga instalacji). Oczywiście można też użyć jakiegoś innego programu do analizy statystycznej (Statistica itp.)

Program jest bardzo rozbudowany, ale nas dziś interesować będzie jedynie opcja oznaczona na górnym pasku jako Multivariate (analiza wielowymiarowa) i zawarte tam różne algorytmy klastrujące, którymi posłużę się do znalezienia sytuacji w przemyśle przetwórczym USA podobnych do tej z czerwca. Najbardziej pracochłonną częścią zadania może okazać się ściągnięcie sięgającej lipca 1997 roku historii 10 subwskaźników raportu ISM, którymi posługiwałem się przed tygodniem. Gdy mamy ją już w Excelu, po prostu kopiujemy ją do programu PAST3, który sam wygląda jak arkusz kalkulacyjny, wcześniej zaznaczając w nim w lewym górnym roku opcje włączenie kolumny "Row attributes" i wiersza "Column attributes", w których znajdą się odpowiednio daty poszczególnych raportów ISM oraz nazwy poszczególnych wskaźników. Potem zaznaczamy wszystkie dane, klikamy Multivariate->Clustering->Classical i dostajemy drzewko wyglądające tak (na czerwono zaznaczyłem nasz czerwiec 2018):

 

pastismmanczeerrwiec20182

 

Ponieważ nic nie widać, to zróbmy sobie zbliżenie na gałąź otrzymanego drzewa, na której siedzi nasz czerwiec 2018 (a którą zaznaczyłem powyżej czerwoną ramką). 

 

pastismmanczeerrwiec2018zoom

 

Jak interpretować otrzymany rezultat działania zastosowanego algorytmu analizy skupień (algorytmy klastrującego)? Bardzo prosto. Do czerwcowej sytuacji w przemyśle USA widzialnej przez pryzmat wartości 10 subwskaźników z raportu ISM Manufacturing najbardziej podobna była sytuacja z lipca 2004, potem z czerwca 2004. Dalej pojawia się luty 2004 oraz maj 2018 (czerwona ramka). Tą ostatnią datę oczywiście ignorujemy, bo jasne jest, że pomiędzy obrazem koniunktury w przemyśle USA w czerwcu i maju tego roku nie zaszły wielkie zmiany. Im dalej od gałązki odpowiadającej czerwcowi 2018 tym podobieństwo maleje (pojawiają się tam takie daty jak sierpień 2004, październik 2004, kwiecień 2010, maj 2010, marzec 2010, grudzień 2004, styczeń, luty i kwiecień 2011 itd. 

To (lipiec 2004) jest podobny wynik, co uzyskany 2 tygodnie temu (luty 2004) za pomocą znacznie bardziej prymitywnej metody. 

Oczywiście niewielu z nas tak naprawdę przejmuje się bardzo koniunkturą w przemyśle USA. Interesuje nas raczej kwestia przyszłego zachowania cen na rynkach. Powtórne pojawienie się analogii obecnej sytuacji do tej z 2004 roku sugeruje łagodny przebieg trwającej najprawdopodobniej cyklicznej bessy na rynku akcji (a la 2004-2005).

Oczywiście na dalszych miejscach pojawiają się takie daty jak kwiecień 2010 (czyli zaraz będzie korekcyjny "Flash Crash"), czy nawet okres styczeń-kwiecień 2011 (w kwietniu 2011 zaczęła się na S&P 500 szybka półroczna bessa), więc nie można tezy o analogii z 2004 rokiem traktować jak słów wyroczni. 

Oczywiście ktoś zapyta się, czy to w ogóle tak działa, to znaczy, czy z faktu podobieństwa danej sytuacji w przemyśle USA do jakiegoś epizodu z przeszłości wynika jakieś podobieństwo zachowania rynku akcji po obu momentach. Postanowiłem zrobić test. Załóżmy, że jesteśmy na początku lutego 2016, czyli znamy dane ISM za styczeń i zastanawiamy się, co one mogą znaczyć dla rynku akcji. Wklejamy dane do PAST3 klikamy Multivariate->Clustering->Classical i otrzymujemy poniższy wynik (wyciąłem interesujący nas fragment drzewa):

 

PASTISMManDoStycznia2016ZOOMZRamk

 

Czyli na początku lutego 2016 otrzymujemy informację, że sytuacja w styczniu 2016 zdawała się być podobna do tej z (w malejącej kolejności) listopada 1998, października 1998, września 1998, sierpnia 1998, lipca 1998 i czerwca 1998. To wynik sugerujący, że nowa cykliczna hossa (odpowiednik hossy październik 1998-marzec/wrzesień 2000) się właśnie rozpoczęła, co jak się okazało było jak najbardziej prawdą:

 

20161998

 

To oczywiście może być przypadek, ale mam nadzieję, że ten obiecujący wynik zachęci kogoś to pobawienia się w podobny sposób na innych zbiorach danych (np. wskaźnikach technicznych dla GPW) i podzielenia się rezultatami w komentarzu. 

Ja ze swej strony pewnie od czasu do czasu będę wrzucał jakieś mam nadzieję interesujące zastosowania tej metody. 

 

Podsumowując: algorytmy analizy skupień mogą być potencjalnie interesującą alternatywną techniką badania gospodarki i rynków. Dla przemysłu w USA analogia z 2004 rokiem została potwierdzona, ale oczywiście należy z nią uważać, bo sektor FAANG zapewne w małym stopniu zależy od tego co się dzieje w przemyśle Stanów Zjednoczonych (a potwierdzenia analogii 2016-1998 sugeruje, że prawdziwa może być analogia 2018=2000). 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (189)

Dodaj komentarz
 • lastkura

  Aby analiza skupień miała jakikolwiek sens należy odpowiedzieć na pytanie czy nasze dane należą do ciała globalnego czy lokalnego . Przykładem ciała lokalnego jest zbiór liczb rzeczywistych,ciała globalnego Q[SQRT3] . Bez tej elementarnej odpowiedzi nigdy nie wiemy co jest realną normą ,odległością a co myśleniem życzeniowym i pandemią udawania ,że cokolwiek rozumie się z matematyki . Założenia w matematyce są po to aby je respektować a nie ignorować .

 • red.007

  Pozwolę sobie przenieść wpis z poprzedniego tematu:
  " red.007 przed chwilą
  "red.007
  2018/07/27 07:41:12
  ...W mojej opinii spadek od stycznia do końca czerwca należy potraktować jako A.
  Wzrosty od lipca,...na wykresie odczytamy jako B po fali A..."

  Podałem kiedyś przykład strony gdzie ma być hossa.
  Pojawia się pierwsza rysa na szkle-zapytanie z 1 sierpnia.
  mirazefortuny.blogspot.com/2018/07/fala-3.html#comment-form

  Oczywiście nic nie jest jeszcze przesądzone(z technicznego punktu widzenia).

  A co tam na moim KGH?

  "red.007
  2018/07/27 07:41:12
  "...Jeśli struktura jest opisana prawidłowo,to nie ma możliwości wzrostów,poza możliwym dokończeniem F 4 i nic więcej a i tak pewnie F 4 za bardzo nie urośnie,bo reguła zmienności mówi,że przy ostrej F 2,gdy znosi F 1 w 0,618 ,to F 4 nie powinno znieść więcej jak 0,382 F 3.
  F 5 KGH będzie falą C korekty dla W20."
  www.bankfotek.pl/image/2122253
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=3y&t=c&a=ln&b=1

  Wciąż jest możliwe zakończenie F4 lekko powyżej czerwca choć przy dzisiejszych spadkach szansa na to wyraźnie maleje a jeśli miałoby nastąpić odbicie do góry to koniecznie z obecnych poziomów.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=5m&t=c&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  USD/PLN wybronił kanał o którym pisałem wcześniej/po szczytach 30.05 i 02.07.2018/ i zdaje sie zaczyna rosnąć.

 • lastkura

  Lagrangian dla 10 +6 sqrt3 - 10 + 3sqrt6-----8 october 1998=11 february 2016 . Aktualna forma 10 +6SQRT3 [YEARS] . Inaczej optymalna droga od 8 october 1998 wiodła przez 11 february 2016 i tam wrócimy .

 • lastkura

  Dlaczego kupiłem Nasdaqi na spadek - czyli krach wyższego stopnia niż 2008 -dziś godzina 20 .

 • dociekliwy54

  @neo733 wczoraj

  "Ja to wszytkim nieodmiennie od lat proponuję spółkę - daję kasę, zarobisz, połowa zysków dla Ciebie, ale stracisz - pokrywasz połowę strat. Spisujemy umowę. Ani jeden mądrala się nie zgłosił. Wszyscy tylko pierniczą, ani jednego z cojones:-)"
  A to dopiero interes. Obie strony statystycznie tracą.
  Załóżmy, że zarządzający ma 100000zł. Zlewarował je w takim stopniu (optymalnym), że dopuszczalna strata roczna wynosi 20%, czyli 20000zł. Liczy na średni zysk 20% rocznie czyli 20000zł. Pan chce mu dać w zarząd 200000zł , ale połowa jest na Pana ryzyko ( czym nie będziemy się zajmować). Druga połowa to 100000zł, które zarządzający obciąża takim samym optymalnym lewarem. Tym sposobem zarządzający może stracić maksymalnie 20% z 100000zł +20% z 100000zł =40000złi oczekuje zysku 20% z 100000zł+20% z 100000zł=40000zł. Ponieważ jednak ma faktycznie własnych 100000zł, to oznacza, że ryzykuje 40% dla zysku 40% a więc stosunek ten sam ale przy dwukrotnie za wysokim lewarze.
  Innymi słowy chce Pan zepsuć komuś system inwestycyjny i wpłacić do niego pieniądze. Niedobrze.

 • dociekliwy54

  @neo733 wczoraj

  "Ja to wszytkim nieodmiennie od lat proponuję spółkę - daję kasę, zarobisz, połowa zysków dla Ciebie, ale stracisz - pokrywasz połowę strat. Spisujemy umowę. Ani jeden mądrala się nie zgłosił. Wszyscy tylko pierniczą, ani jednego z cojones:-)"
  A to dopiero interes. Obie strony statystycznie tracą.
  Załóżmy, że zarządzający ma 100000zł. Zlewarował je w takim stopniu (optymalnym), że dopuszczalna strata roczna wynosi 20%, czyli 20000zł. Liczy na średni zysk 20% rocznie czyli 20000zł. Pan chce mu dać w zarząd 200000zł , ale połowa jest na Pana ryzyko ( czym nie będziemy się zajmować). Druga połowa to 100000zł, które zarządzający obciąża takim samym optymalnym lewarem. Tym sposobem zarządzający może stracić maksymalnie 20% z 100000zł +20% z 100000zł =40000złi oczekuje zysku 20% z 100000zł+20% z 100000zł=40000zł. Ponieważ jednak ma faktycznie własnych 100000zł, to oznacza, że ryzykuje 40% dla zysku 40% a więc stosunek ten sam ale przy dwukrotnie za wysokim lewarze.
  Innymi słowychce Pan zepsuć komuś system inwestycyjny i wpłacić do niego pieniądze. Niedobrze.

 • red.007

  Mam taką żartobliwą myśl.
  Był wpis,że przewija posty @lastkury.
  Ogólnie jest przesyt tych postów.
  Na niektórych forach jest informacja ile osób w danym momencie "śledzi"komentarze.
  Założyłbym się o 1$,że gdyby była taka informacja na tym blogu,to o godz.20 wyświetliłoby bardzo dużą liczbę osób. :))))

 • lastkura

  Nie ma sprawy . O godzinie 20 nie opublikuję nic - wybawił mnie pan z trochę kłopotliwej sytuacji - po co w końcu mam pisać coś istotnego .

 • red.007

  @lastkura
  Akurat ja jestem w gronie czytających ale oczywiście decyzja należy do Pana.

 • tmoore

  @WB: Wydaje mi się, że dynamika spadku przekroczy te ok 32% z 2000 roku na DIJ.
  Po pierwsze bardzo duży okres wzrostu indeksów oderwany od fundamentów, sytuacji ekonomicznej, monetarnej i sytuacji światowej łącznie z dalszym wzrostem pomimo początku wojny ekonomicznej (na razie tylko) - co wydaje mi się, że przedstawia typowy okres manii
  Po drugie pora chyba na podobne strząśnięcie jak w 1929 (SPX z ok.25 ciu do 5 ciu co daje spadek o ok 80%? . ze spadkiem zatrudnienia w dominujących gałęziach gospodarki o 50% - wtedy rolnictwo teraz sektor związany z faang?
  Pytanie do pana Wojtka - na wykresie SPX widać główne "strząśnięcia" indexu SPX co 100 lat - lat 30 te XIX wieku (tak zwana panika 1837, a przed paniką wzrost ilości papierowego pieniądza na rynku o 35%) potem 1929. A teraz?? - cykle 100 letnie o parę lat przyśpieszają jako premia za przyśpieszenie obrotu wszystkiego - informacji, handlu, myślenia ( ile teraz przyśpieszy - jak znowu o 8 lat to 2029-8=2021 jak przyśpieszenie jest większe to może oznaczać że jesteśmy już w początku korekty od stycznia 2018?
  Co więcej po kryzysie 1837 nastąpiły wojny o hegemonię Heartlandu 1866-1870 (prusko-austriackie i prusko-francuskie) -dystans 29 lat po 1929 wiadomo-dystans 10 lat czyli 3 krotna akceleracja czyli od kryzysu kolejnego wojna o hegemonię Heartlandu za 3 lata? - nawet jak Pan się nie zgodzi to Mackindera warto poczytać. Podobno Twain napisał Historia się nie powtarza, ale się rymuje
  może takie coś w wolnym czasie?"
  mises.pl/wp-content/uploads/2014/02/Arent_Analiza-kryzysow-finansowych-z-1837-i-1907-roku.pdf

 • bajkolandiaa

  red.007
  Mam taką żartobliwą myśl.
  Był wpis,że przewija posty @lastkury.
  Ogólnie jest przesyt tych postów.
  Na niektórych forach jest informacja ile osób w danym momencie "śledzi"komentarze.
  Założyłbym się o 1$,że gdyby była taka informacja na tym blogu,to o godz.20 wyświetliłoby bardzo dużą liczbę osób. :))))

  2018/08/02 11:51:21

  Jeżeli jest przesyt postów Lastkury bo pisze o spadkach to łatwo wywnioskowac dlaczego i co kisi więszośc i kto będzie zarobiony.

 • red.007

  @bajkolandiaa
  Jak świat światem zawsze są byki i niedźwiedzie.
  Wszystko się rozstrzygnie do poziomu 2180.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  Zejście poniżej 2180 neguje wzrosty od lipca jako impuls wzrostowy.Poniżej 2180 oznacza,że lipiec był zygzakiem.
  Tu,przynajmniej dla mnie,nie ma wątpliwości.
  Debata dotyczy jednak zupełnie czego innego-określenia szczytu lipcowego jako końca wzrostów dla terminu przynajmniej średniego a to w przypadku trafności oznacza mistrzostwo świata.Spór jest na tyle silny,bo po jednej stronie są zwolennicy cyklu 40 tygodni i opinia Gospodarza o wzrostach przynajmniej do listopada,po drugiej arbitralne(jednoznaczne) stwierdzenie @lastkury,że szczyt jest za nami.
  Moje uwarunkowanie na spadki wynika wyłącznie z mojego spojrzenia na wykresy i subiektywnej ich oceny.

 • bajkolandiaa

  red.007

  Ja już podałem co nasz rynek mówi , szczyt nie będzie w lipcu a rośnie do 2 września

 • goryl.z.buszu

  Znalezione w internecie przez goryla z buszu....

  analizy-rynkowe.pl/moj-mistrz-wojciech-bialek/

  oto goryl z buszu !

  archeowiesci.blox.pl/resource/Bristol.zoo.western.lowland.gorilla.arp.jpg

 • kpdwiejak

  ciekawe, ciekawe... pozdrawiam :)

 • arthec_s

  @parnasus_uczendiabla

  Jak Pana spojrzenie na kawe w tym momencie?

  arthec_s
  2018/07/19 22:11:01


  A co Pan planuje robic z kawa? Na jaki scenariusz Pan liczy?

  Odp.
  Kawe trzymam.Jest już na dnie, bądz blisko dna, będzie rosła.
  Sprzedam , jak rosnać przestanie.

  Uczeń diabła.

 • podczaszy1

  Miałem trzy spółki w portfelu,a mam 1. Na tych co wziąłem ostatnio nie udało mi się zarobić za dużo/w sumie 2% po potrąceniu prowizji/.

 • podczaszy1

  @tmoore
  S&P 500 spadł z 32 do 4 pkt.

 • slow2006

  neo733 spoko nie ma sprawy, ale 10-15% dla ciebie

 • lastkura

  Opcje mają dwie zasadnicze cechy- ograniczenie ceny potencjalnej straty do ceny zakupu . Wysoka możliwa przebitka to cecha ,która nęci naiwnych spekulantów . Tu jednak potrzebne jest dobre wyczucie czasu i zmienności możliwe tylko poprzez prostą ,ale subtelną matematykę . Jest to gra tylko dla wybitnych matematyków i praktyków ,nigdy dla ślepych kur .

 • ignac9

  @lastkura
  "Jest to gra tylko dla wybitnych matematyków i praktyków ,nigdy dla ślepych kur ."

  Szanwny Panie, coś Panu aktywnoiść niepokojąco spadła, ostatnio!

 • podczaszy1

  Panie Lastkura ja to odnoszę wrażenie,że pan to głównie siebie chce przekonać do tego co Pan wypisujesz. Zdaje się,że Pan zachował resztkę trzeżwości umysłu.

 • podczaszy1

  @ red007
  "to o godz 20 wyświetliłoby bardzo dużą liczbę osób".

  Jeśli by tak było to świadczyłoby to o tym,że jest na tym blogu bardzo dużo osób,które powinny dać sobie spokój z grą na giełdzie.

 • tmoore

  @podczaszy dziękuję za pprawkę cytowałem z podręczego grafu i z pamięci to tylko podkreśla dynamikę obsuwy

 • bajkolandiaa

  Co do listopada to tylko napisze ,że od września do połowy listopada przeważnie są spadki a potem Rajd do stycznia więc statystycznie to co pan WB tutaj serwuje to takie trochę widzimisię , tym bardziej ,że ktoś wklejał jego filmik ze strefy inwestorów i tam mówi o krachu w październiku , czyli ktrótko mówiąc pan WB gdzie pójdzie co innego powie .

 • lastkura

  Proponuję Podczaszy ,T moote zacząć liczyć w % a najlepiej to zbierać jednocześnie butelki. Nie ośmieszajcie się ,że rozumiecie 1929 -1932 a tym bardziej cokolwiek z giełdy amerykańskiej . Dla DJA mamy 386,41,194,97, 989,571,780,2702 .......... czyli wszystkie dane z 20 i 21 wieku powinny być wyrażone w pierścieniu Z[sqrt3] z reprezentacja klasycznych ułamków łańcuchowych .

 • podczaszy1

  Lastkura ty to chyba masz skup butelek i makulatury bo ciągle o tym nawijasz. Czy to dobry interes?

 • lastkura

  Wszyscy cykliści powinni rozpoczynać cykliczne modlitwy . Czasu do 8 sierpnia czy 3 września zostało tak niewiele ,a tu wszyscy grają na kontraktach . Później do listopada to już tylko zabawa i liczenie kasy .

 • podczaszy1

  Ciekawe jak wygląda zabawa Lastkury.To musi być naprawdę coś.:D.

 • podczaszy1

  Historia Ameryki lat dwudziestych-Frederick Lewis Allen. Warto przeczytać.

 • slow2006

  kura ale pocoten upór? napisz raz jakie pozycje masz, wklej raz na tydzien i ok, z tego co pamietam zloto 1250 L i w20 2120 S. aaa ostatnio sprzedales niby USA, ale tez idzie w gore, mam nadzieje ze stopy postawiles. bo z takim graniem to nie dziwie sie ze sie wyżywasz na blogu.

 • lastkura

  Metody zarabiania ślepych kur- z tego co widzę,zarabianie milionów po fakcie, za pstryknięciem palca, przekroczenie systemu dziesiątkowego i zdolność liczenia do 40 . Czemuś biedny ,boś głupi ,czemuś głupi boś biedny .To jedyna cykliczna prawda o wielu z was . Żadna matematyka wam nie pomoże - NOT FREE LUNCH -LENIE .

 • terrainahead

  Dokupiłem Barrick Gold, uśredniam w dół. (::

 • karnakufo

  Panie Wojtku z niecierpliwością oczekuję na przywrócenie pierwotnej szaty blogu.
  Ta nie jest do zaakceptowania !!!!!

 • tmoore

  @lastkura "Proponuję Podczaszy ,T moote zacząć liczyć w % a najlepiej to zbierać jednocześnie butelki. Nie ośmieszajcie się ,że rozumiecie 1929 -1932"
  Dla kogo tmoore to tmoore nie przypominam sobie wspólnego pasania kur, pomimo to chętnie wysłucham tłumaczenia natury kryzysu lat 1929-1932, chętnie też dowiem się czegoś o naturze kryzysu "panika 1837" - mam tylko prośbę, ponieważ ustalił Pan, że zbieramy z podczaszym butelki to prosimy o tłumaczenie natury kryzysu w języku polskim bądź w angielskim - czasami miałem wrażenie, że w tym drugim idzie panu składniej myślenie.

 • mac-erson

  @kura
  Jak tam Twoje sporty na Nasdaqu. Na pewno zamknąłem 3 dni temu tylko nikomu nie mówiłeś

 • mac-erson

  Shorty miało być:)

 • mac-erson

  @kura
  Długo myślałem i w końcu wymyśliłem skąd te poziomy groszowe, które widzisz na spółkach. Jak KGHM spadnie na 1zl w końcu sobie będziesz mógł kupić 1000 akcji :):):)

 • ml.36

  @DK3
  Tak sobie myślę Dariuszu, że " Papasza nie do....... Tiebie kusociek mozga, bywajet".
  @WB
  Po mimo licznych moich uszczypliwości w Pana kierunku, uważam że w ciągu
  tych 9,5 lat odwalił Pan kawał dobrej roboty.
  @Seville
  Chyba w Eurokołchozie, profesjonałom zaczyna brakować pieniędzy nie
  profesjonałów do dalszej dystrybucji na tych poziomach:). Po ogórkach, bananach,
  ekranach,,,,,,,,,,, przyszedł czas na "opiekę" nad biednymi.

 • lastkura

  W początkowej fazie kapitalizmu istotą istotnie był pieniądz . W globalnym świecie jedynym fundamentalnym przepływem jest zdolność do odróżnienia tego co istotne . Tu jest wasza NIESKOŃCZONA NĘDZA . Nic wam nie pomoże . NOT FREE LUNCH . Jeśli cokolwiek zdobyliście ekonomicznie -TO TYLKO PRZEZ PRZYPADEK ,NIGDY PRZEZ PRACĘ - to wszystko stracicie , WOLNOŚĆ INTELEKTUALNA GENERUJE WOLNOŚĆ FINANSOWĄ -NIGDY ODWROTNIE .

 • red.007

  Zastanawiałem się po co tak naprawdę to RODO.
  Już wiem-do ukrycia patologii.
  W przyszłości zobaczymy co jeszcze RODO będzie ukrywać.
  wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23748321,skok-republikanow-na-stolki-w-kghm-dojenie-polskiej-miedzi.html#Z_BoxLokWrocImg

 • lastkura

  " WRACAJMY DO NASZYCH BARANÓW " - tak rozpoczyna pan Wojtek swoje wywody . Nikodem Dyzma był jednak świadom swoich ułomności . Panu proponuję po kryzysie kandydować na ministra finansów . Nie wiem tylko jak nazywa się przewodnik baranów . Ja tylko jestem last kura .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  W wielu krajach a zwłaszcza USA popularne są książki opisujące sukcesy milionerów.
  Procedura jest taka, że najpierw szuka się tych milionerów, potem przeprowadza wywiady, a na koniec szuka wspólnych cech w tej grupie. Oczywiście wychodzi, że to ludzie zdecydowanie pracowici i skłonni do ryzyka.
  Gdy zapytamy ich o to, co zapewniło im sukces, stwierdzą, że własna praca i zaangażowanie.
  Jest w tym tylko jeden błąd....
  Grupa milionerów została wybrana jako próba z pominięciem pozostałych ludzi. Gdyby wybrać próbkę reprezentatywną pod względem zamożności , to okazałoby się ,że ludzie o cechach milionerów wcale nie znajdują się ponad średnią a co więcej dość często lądują na samym dole. Po prostu podejmowanie dużego ryzyka częściej prowadzi do katastrofy niż sukcesu. Z punktu widzenia biologicznego i statystyki ich działanie było bezsensowne. Jednak dla ogółu społeczeństwa występowanie takich postaw jest pożyteczne (byle nie w nadmiarze). Żródło: N.N.Taleb("Czarny łabędź", "Antykruchość").
  Nawiasem mówiąc, ci co nie odnieśli sukcesu twierdzą,że winni są "inni".

 • dociekliwy54

  @lastkura
  W wielu krajach, a zwłaszcza USA popularne są książki opisujące sukcesy milionerów.
  Procedura jest taka, że najpierw szuka się tych milionerów, potem przeprowadza wywiady, a na koniec szuka wspólnych cech w tej grupie. Oczywiście wychodzi, że to ludzie zdecydowanie pracowici i skłonni do ryzyka.
  Gdy zapytamy ich o to, co zapewniło im sukces, stwierdzą, że własna praca i zaangażowanie.
  Jest w tym tylko jeden błąd....
  Grupa milionerów została wybrana jako próba z pominięciem pozostałych ludzi. Gdyby wybrać próbkę reprezentatywną pod względem zamożności , to okazałoby się ,że ludzie o cechach milionerów wcale nie znajdują się ponad średnią a co więcej dość często lądują na samym dole. Po prostu podejmowanie dużego ryzyka częściej prowadzi do katastrofy niż sukcesu. Z punktu widzenia biologicznego i statystyki ich działanie było bezsensowne. Jednak dla ogółu społeczeństwa występowanie takich postaw jest pożyteczne (byle nie w nadmiarze). Żródło: N.N.Taleb("Czarny łabędź", "Antykruchość").
  Nawiasem mówiąc, ci co nie odnieśli sukcesu twierdzą, że winni są "inni".

 • dociekliwy54

  Przepraszam za powtórkę.

 • lawtor

  Panie lastkura apeluję by zamiast uszczypliwosci ktore nic nie wnosza poswiecil pan czas wyłącznie na uzasadnianie własnych prognoz chocby tej z 8 sierpnia ktora ma poczatkowac kryzys wyzszego rzedu niz z 2007 i to możliwie prosto i lopatologicznie

 • tmoore

  @lastkura: ...istotą był pieniądz - te zdanie zrozumiałem, potem Pana wywód się gmatwa - rozumiem, że istotą teraz nie jest pieniądz - proszę spróbować jeszcze raz spokojnie jeśli to możliwe bez wycieczek personalnych -już ustaliliśmy, że zbieram butelki i kapsle - ale wywód miał być o naturze kryzysów XIX wieku i 1929-1933 a nie o poziomie mojej zamożności . Miał Pan też podzielić się czymś z nami o 20 tej - chociaż nie, wolę wykład o Wielkim Kryzysie

 • lastkura

  Większość sukcesów autentycznych multimilionerów to to istotnie przypadek . Warren Buffett to klasyczny przypadek . Grał ciągle na zwyżki . W Polsce byłby bankrutem .

 • lastkura

  Istotą fizycznego pieniądza jest transfer jednej rzeczy w drugą . Istotą energii jest transfer jednej rzeczy w drugą . Jeśli znajdę uniwersalny język który opisuje transfer jednej wartości w drugą to jestem w domu . Dlatego nigdy nie wychodzę od nieskończonych i subiektywnych racjonalizacji rozumu, ale od spójnych i realnych operacji organizmu , jako bazie ostatecznej stabilności i istnienia . Stała Hayflika ,temperatura ciała to pierwotna baza do czystych abstrakcji .

 • tmoore

  @lastkura
  ok z pieniądzem rozumiem - jeśli taką funkcję transferową pieniądz pełnił w 1929-1933 jak go zabrakło to upadła transferowość produktów i usług - z tym się zgadzam trzymam "ku pamięci" relacje internetowe i ogłoszenia o pracę z lat 30 tych o zamianie pracy za posiłki - bo pieniądz zniknął. A teraz - złoto zostało praktycznie wykluczone, pieniądza rzeczywistego nie ma (w fazie zastępowania przez wirtualny) - czego więc zabraknie przy następnym mega - kryzysie jeśli pieniądz rzeczywisty stal się wirtualnym a pieniądza wirtualnego nie zabraknie nigdy - albo co spowoduje ponowną materializację pieniądza bądź powrót w rozliczeniach złota i żywności? Pomińmy Pana "teorię wszystkiego" - bo to już wiemy, że zweryfikuje giełda 8 go sierpnia. Skupmy się na pana projekcji o braku "elementu transferującego" - którym najwyraźniej przestał być pieniądz

 • bialek.wojciech

  Ciekawostka na temat Apple, której to spółki kapitalizacja przekroczyła bilion dolarów:

  1) od 1980 roku spółki na największej kapitalizacji na świecie "On average, those stocks lagged the index by more than 4 percentage points a year."

  www.marketwatch.com/story/why-a-trillion-dollar-apple-is-nothing-to-celebrate-2018-08-02

  2) poprzednia spółka, która osiągnęła bilion dolarów kapitalizacji - Petrochina - ma 11 lat później kapitalizację o 800 mld dolarów mniejszą:

  www.marketwatch.com/story/apple-1-trillion-heres-the-meltdown-that-followed-the-first-company-to-get-there-2018-08-01

 • tmoore

  @WB - taki spadek faang możliwy jest chyba tylko w trakcie super- korekty a nie zwykłej fali 4 jak wobec tego z timingiem ? Przecież taka super - korekta nie może trwać 3-5 miesięcy - analogicznie do poprzednich przypadków rok? z szokiem po spadkowym może 3-4 lata? I jak do tego będzie się miał dalszy spadek juana czy to będzie export deflacji na świat - tak jak kiedyś Pan to opisywał.

 • bialek.wojciech

  Inna ciekawostka:

  w 2018 roku w USA są wybory do kongresu w połowie kadencji prezydenta ("mid-term elections"). 2018, 1954 i 1958 były jedynymi takimi latami, w których rynek akcji w USA rósł w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu. W obu historycznych przypadkach S&P 500 kończył rok rekordowymi zamknięciami.

  www.cnbc.com/video/2018/07/31/markets-set-up-a-bullish-signal-not-seen-since-eisenhower-presidency.html


  Niezbyt mnie to przekonuje, bo ścieżka S&P 500 w tym roku i w latach 1954 i 1958 jednak bardzo wyraźnie się różni.

 • bialek.wojciech

  @lastkura:
  "" WRACAJMY DO NASZYCH BARANÓW " - tak rozpoczyna pan Wojtek swoje wywody . Nikodem Dyzma był jednak świadom swoich ułomności . Panu proponuję po kryzysie kandydować na ministra finansów . Nie wiem tylko jak nazywa się przewodnik baranów . Ja tylko jestem last kura ."

  pl.wikipedia.org/wiki/Powr%C3%B3%C4%87my_do_naszych_baran%C3%B3w

 • ignac9

  @tmoore
  "Skupmy się na pana projekcji o braku "elementu transferującego" - którym najwyraźniej przestał być pieniądz"

  Nie przestał, waluty wszelkie wciąż są, zmienia się tylko forma płacenia nimi,
  z rzeczywistej- bilon/banknoty, na wirtualną- elektroniczny zapis.
  Szybkość i łatwość zapłaty o tym zadecydowały.

 • mac-erson

  @dociekliwy54
  Ładnie to opisałeś od milionera do bankruta jest cienka linia to ta sama grupa ludzi :)

 • bialek.wojciech

  @tmoore:
  "@WB - taki spadek faang możliwy jest chyba tylko w trakcie super- korekty a nie zwykłej fali 4 jak wobec tego z timingiem ?"

  Nie rozumiem. Co uważa Pan za "zwykłą falę 4-tą"?

  U mnie - jak ostatnio się bawiłem kredkami - w latach 2018-2019 pora na falę A korekty impulsu rozpoczętego w 2009 roku, w latach 2019-2024 powinna być fala B, a w latach 2024-2025 fala C.

  Celem tej dużej - obejmujące 2,5 Kitchina korekty A-B-C - powinna być moim zdaniem na S&P 500 strefa 1500-1800 wyznaczana przez szczyty z lat 2000 i 2007 oraz maksymalny zasięga fali 4-tej niższego rzędu czyli dołek z lutego 2016.

  "Przecież taka super - korekta nie może trwać 3-5 miesięcy - analogicznie do poprzednich przypadków rok? z szokiem po spadkowym może 3-4 lata? I"

  Jeśli przez super-korektę rozumie Pan korektę hossy 2009-2018 to oczywiście zgadzam się i rozpisuję ją jak wyżej do 2015 roku.

  Oczywiście warto by się zastanowić nad strukturą jeszcze wyższego rzędu, to znaczy, jak ubrać w cykliczno/elliottowskie szatki cały wykres S&P 500 od końca XVIII wieku:

  stooq.pl/q/?s=^spx&c=mx&t=c&a=lg&b=1

  ... ale to proponuję odłożyć na inną okazję.

 • lastkura

  Powszechnie znana jest analogia 2000 - 2018 . Dokładniej w pierścieniu Zsqrt[5] a nie naiwne Lukas numbers 3,1,4,7,11,18 ... . Klasyczna jedynka Pelowska 9+4SQRT5 ,[17,1,16,1,16,1,16....]. Lagrangian j pierwiastki jego 9+sqrt40 . Mamy 24 marzec 2000 =21 lipiec 2015 ,......... 10paż.2002 =26 styczeń 2018 . 1 wrzesień 2000 to analogia 8 sierpnia dla 9+4sqrt5 . Dla usd pln 26 lipiec 2000 =26 lipiec 2018 ,czyli pełne 18 lat . [9+4sqrt5]-[9+sqrt40]= 1351 dni ,czyli najdłuższy spadek w historii rynków, lub termin nowego globalnego szczytu od 26 stycznia 2018 . To termin średni . O stopień wyższa możliwość od 2008 przedstawię 8 sierpnia [ jeśli będziecie grzeczni ] . Ja oczywiście mogę mówić i robić co mi się podoba .

 • bialek.wojciech

  @tmoore:
  "jak do tego będzie się miał dalszy spadek juana czy to będzie export deflacji na świat - tak jak kiedyś Pan to opisywał."

  U mnie zawsze czas na Chinageddon i dewaluację juana kończył się w 2019-tym. Juan słabnie do dolara w rekordowym tempie od marca, ale do poziomów sprzed umocnienia ma jeszcze daleko:

  stooq.pl/q/?s=usdcny

  W 2019-tym dewaluacja juana powinna kulminować, Chińczycy i reszta powinni poklepać matę i przyjąć amerykańskie warunki w handlu (Plaza Accord II) i powinien rozpocząć się wieloletni zjazd dolara w doł a la 1985-1992 czy 2001-2008 (cykl Kuznetsa) połączony z hossą na EM, surowcach i tanich spółkach (value stocks) do 2024-tego.

 • tmoore

  @WB - dokładnie o taką korektę - całego wykresu SPX od 18 wieku mi chodzi - mówiąc super - korekta W kreskach: Wielki Kryzys 1929-1933 i "Panic of 1837" jak fale korygujące 2 i 4 wielkiego mega - wzrostu trwającego od 18 go wieku a teraz wielkie ABC jako tak zwana "korekta wszystkiego" ??

 • lastkura

  Oczywiście wszelkie długoterminowe analizy mają sens jeśli potrafimy realnie zająć pozycję w [średnim terminie ] . Z wszystkich byków do listopada zostaną kurze jaja lub zyskają 3 % . Osobliwa miara ryzyka . Kupując opcje spadkowe do marca 2019 kilka dni temu ,8 sierpnia lub 3 września i szacując minimalny spadek na 1680 moim zmartwieniem jest czy zarobię razy 100 czy razy 30 czy tylko 10 razy . Oczywiście zaryzykuję 3 września na termin october 2018 .

 • slow2006

  jak ci sie nie spelni to najwyzej stracisz te 100 zl .ale bedziesz codziennie na blogu skladal relacje z postepow.

  generalnie na tesli jest najwiecej krotkich pozycji niz kiedykolwiek, ciezko zeby to mialo spasc, jezeli tesla nie spada to i usa nie maja powodow do spadkow... w takim sensie ze juz tylko spadki, pewne w zyciu sa tylko dwie rzeczy.

 • bialek.wojciech

  @tmoore:
  "@WB - dokładnie o taką korektę - całego wykresu SPX od 18 wieku mi chodzi - mówiąc super - korekta W kreskach: Wielki Kryzys 1929-1933 i "Panic of 1837" jak fale korygujące 2 i 4 wielkiego mega - wzrostu trwającego od 18 go wieku a teraz wielkie ABC jako tak zwana "korekta wszystkiego" ??"

  Chciałbym poddać w wątpliwość Pańską tezę, że okres od 1842 do 1929 to 3-cia fala. W tym okresie jest zdecydowanie zbyt mało dynamiki jak na 3-cią falę:

  stooq.pl/q/?s=^spx&c=mx&t=c&a=lg&b=1

 • bialek.wojciech

  ^Lepiej to widać na tym wykresie od 1509 roku:

  1.bp.blogspot.com/-TYVFoTrqMbE/Vgaatxl9EvI/AAAAAAAATeU/1VNVwHalgYE/s1600/150926%2BStock%2BPrices%2B1509-2014.jpg

  time-price-research-astrofin.blogspot.com/2015/09/stock-prices-1509-to-date_26.html

  Pańskie 2-ka i 4-ka prawie na siebie zachodzą.

  Nie przywiązuję to tego większej wagi i nie ma to chyba żadnego praktycznego znaczenia, ale coś co widać na wykresie od 1932 roku bardziej wygląda na jakąś 3-kę.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Panie Wojtku z niecierpliwością oczekuję na przywrócenie pierwotnej szaty blogu.
  Ta nie jest do zaakceptowania !!!!!"

  Które elementy nowego wyglądu Panu przeszkadzają?

 • lastkura

  Po raz pierwszy w życiu wykonał pan sensowną robotę . Nam potrzebna duża ilość różnych danych a nie pana interpretacja , która zawsze z natury rzeczy musi być subiektywna . Wszystkie dopuszczalne błędy leżą w interpretacji a nie w danych .

 • guyfawkes13

  @WB

  //^Lepiej to widać na tym wykresie od 1509 roku:
  1.bp.blogspot.com/-TYVFoTrqMbE/Vgaatxl9EvI/AAAAAAAATeU/1VNVwHalgYE/s1600/150926%2BStock%2BPrices%2B1509-2014.jpg //

  Wykres bardzo dobry.
  Z tego wykresu wynika, że robimy falę nr 9 w przedłużonej trójce, gdzieś do lat 30-tych, a potem powinien być zygzak fali czwartej. :)))

 • guyfawkes13

  @WB

  Ten zygzak fali czwartej mógłby chyba zejść gdzieś do okolic 1929-1932, o lie TFE miałaby stosować się do skali dziejowej.:)
  Czyli w zasadzie na dnie fali czwartej byłoby kompletne bankructwo i akcje w centach.

 • lastkura

  I co kompletne zaskoczenie dla ślepych kur ,że wartość docelowa dla wigu 20- 20 groszy .

 • guyfawkes13

  // Czyli w zasadzie na dnie fali czwartej byłoby kompletne bankructwo i akcje w centach. //

  Raczej w ułamkach centów, albo w ... satoshich.:)))

 • guyfawkes13

  @WB

  Obecna fala od 1932 wygląda na wydłużoną, tylko nie wiadomo, jak wykres wyglądał wcześniej , przed XVI wiekiem.
  Czy słyszał Pan może, aby ktoś próbował narysować taki wykres od wieków ciemnych?

 • lastkura

  Od dna 1555 mamy spiralę z reprezentacją diofantyczna 466/89=3+sqrt5 , 89[lat] 1929 -2018 , z połową okresy 466 jako rewolucja francuska i depresja w usa . Powodzenia byki . Czasu tak niewiele .

 • karnakufo

  @bialek.wojciech
  "Które elementy nowego wyglądu Panu przeszkadzają?"
  Poprzedni wygląd był miły dla oka, subtelny, czytelny, wszystko pasowało do siebie i dobrze komponowało.
  Wszystkie.
  Proszę by Pan wrócił do "starego".
  Pozdr

 • karnakufo

  Jeszcze raz bo coś się poprzestawiało:
  @bialek.wojciech
  "Które elementy nowego wyglądu Panu przeszkadzają?"


  Wszystkie.
  Poprzedni wygląd był miły dla oka, subtelny, czytelny, wszystko pasowało do siebie i dobrze komponowało.

  Proszę by Pan wrócił do "starego".
  Pozdr

 • dino54

  Panie Wojtku
  Zastanawiam sie czy Pan nie przesadza z tymi Chinami przeciez oni maja 1300 mld $ rezerw walutowych ktore moga wykorzystac jak zaczna wyprzedawac to raczej Amerykanie beda miec problem?

 • tmoore

  @WB - bardzo dziękuję ja nie mialem danych za 15 ty i 16 ty wiek - oczywiście patrząc od początku to nie może być fala 3 cia. Rzeczywiście na 3 kę wygląda 1933 - do dzisiaj, co nie zmienia faktu, że kolejna korekta prawie w drodze - mogę w ogóle nigdy nie mieć racji jeśli w zamian otrzymam informację ułatwiającą mi podjęcie decyzji inwestycyjnej

 • lastkura

  Sprawa spektralnych relacji 1837-1842 i 1929 -1932 jest rozwiązana przez złoty podział od dna 1555 ---- jako ułamek łańcuchowy 466/288. Musi się pan jednak zdeklarować się czy w analogii wiosny ludów będzie pan występował jako kapitalista -milioner czy bezrobotna ślepa kura .

 • dociekliwy54

  @W.B.
  @Guyfawkes13
  "Oczywiście warto by się zastanowić nad strukturą jeszcze wyższego rzędu, to znaczy, jak ubrać w cykliczno/elliottowskie szatki cały wykres S&P 500 od końca XVIII wieku: "
  Ja będę sceptyczny i nawet nie spróbuję. Nawiasem mówiąc widziałem kiedyś od starożytności. Jak porównywać do siebie rynek z kilkoma spółkami, lub całkiem bez (przed1792)? W dodatku pieniądz oparty na kruszcu a fiducjarny. Stąd przyspieszenie po wielkim kryzysie. Z kolei po 1550 zdaje się, że nazwozili złota.
  Myślę, że najlepiej będzie przyjąć z pokorą, że nie wiemy, jak w długim terminie oznaczyć fale. Od 2009 wygląda na piątkę z wydłużona falą 5 a w niej znowu wydłużoną falą 5. Gdyby tak było, to korekta powinna zejść do czwórki z pocz. 2016.
  Ta korekta powinna już trwać, ale nie wiemy, czy nie będzie złożona.
  Ale kto zagwarantuje, że ten cały ruch od 2009 nie będzie dziewiątką? To pewnie zależy od FED-owego bilansu.

 • lastkura

  Nareszcie dali wam kredyt z pekao na hossę do listopada .

 • tmoore

  @WB
  @guy
  od 1932 fala 3 wydłużona to ma sens ale dlaczego 2029/2030 a nie np. poniedziałek? albo już słynny 8 sierpnia zwany w literaturze giełdowej jako Lastkura day :)? - to znaczy rozumiem wywód pana Wojtka o korekcie fali wzrostowej od 2009 ale czy takie spojrzenie z oddali nie zmienia perspektywy?. Ja mialem dane od 1780 go roku stąd takie usytuowanie 3 ki i przeświadczenie, że od 1932 patrzę na 5 kę wydłużoną z trójką jak opisywałem (pomiędzy kryzysami 1837 a 1929). Spojrzenie od 15 go wieku połączonych indeksów oczywiście zmieniło perspektywę na: od 1932 wydłużona 3 ka ale aktualne nastroje jak przy manii - zupełna nieczułość na bodźce w skali makro - nasilenie wojny handlowej - wzrosty , sygnał o uniknięciu wojny handlowej USA -EU - euforia, a więc może to rzeczywiście końcówka wzrostu - co nie zmienia faktu, że może trwać do sierpnia (lastkura) lub listopada (pan Wojtek + Martin Amstrong), który z kolei przepowiada jakąś katastrofę w 1932. Gdyby to był brydż to wykorzystanie wszystkich szans wyglądało by tak - wstrzymanie się z decyzją do 9 go sierpnia, potem albo spadki = Lastkura albo wzrosty do września= Białek+ Amstrong//potem spadki = Lastkura, wzrosty = Białek+Amstrong do listopada, potem znowu spadki = wszyscy że spadki. I jeśli od września wzrosty pan Lastkura musi jeszcze parę lat popracować nad ogólną teorią wszechrzeczy. Może zdziwić poważne trkatowanielastkury ale wychodzę z założenia że pomiędzy geniuszem a szaleństwem cienka granica się rozciąga i jeszcze nie zdecydowałem po której stronie jest pan lasktura - co nie zmienia faktu, że jest aroganckim, bufonowatym, narcystycznym pyszałkiem i prawdopodobnie tryglodytą emocjonalnym.

 • ignac9

  @tmoore
  Gratuluje trefnej diagnozy. Ale co my możemy dla niego uczynić, zastanawiam się,
  współczuć mu, jedynie, bo ignorowanie go nic nie da!
  Chyba, że pan Wojciech wyselekcjonuje go z forum, choćby na jakiś czas, żeby ochłonął.

 • lastkura

  Zamiast oceniać cokolwiek i kogokolwiek warto nauczyć się odrobiny matematyki i filozofii . Epitety to poziom babci klozetowej . Nie świadczy o mnie ale tylko o was . Klasyczne wyparcie .

 • tmoore

  @dociekliwy
  wykresy na giełdzie to przede wszystkim psychologia- przecież korzystamy ze świec japońskich powstałych w zupełnie innym systemie finansowo - towarowym i kulturowym. mania tulipanowa 1620-1637 miała wszystkie cechy emocji fali 5 tej końcowej ze skrajną zachłannością tłumu - pomimo parytetu złota.Wydaje się że obserwacja od 15 wieku jak najbardziej uprawniona wcześniej - nie wiem być może system wczesnofeudalny nie nadaje się do takiej analizy tutaj raczej sir guyfawkess z wiedzą na temat śreniowiecznej filozofii i wpływu na postrzeganie kwestii zarabiania pieniędzy - ja to raczej od Johna Locke'a a więc w skrócie analiza xv wiecznej struktury w fazie globalnej uprawniona wcześniej czekamy na zdanie sir guy'a

 • guyfawkes13

  @Sir Tmoore

  Powiedziałbym tak: Od drugiej wojny punickiej, podczas której Hannibal pustoszył Italię, mamy 7 wieków ekspansji Rzymu, po której nastąpiło 5 wieków ciemnych, czyli pierwsza i druga fala. Od połowy X wieku mamy falę trzecią wydłużoną - odrodzenie Rzymu jako chrześcijańskiej cywilizacji łacińskiej, która kończy się dekadencją i rekonkwistą kartagińską. W tym od końca XVIII wieku mamy falę piątą. W tej fali piątej od 1932 jesteśmy w podfali piątej wydłużonej. Od 2009 jest piątka w piątce.

  @Dociekliwy
  Wydaje mi się, że możnaby pokusić się o prognozę zasięgu obecnej piątki w piątce, mając już prawie cały ruch za sobą. Fundamentalia nie powinny mieć nic do rzeczy.

 • lastkura

  Zamiast udawać ,że cokolwiek rozumiemy z matematyki polecam wszystkim pracę J . SCHWARTZA " THE PERNICIOUS INFLUENCE OF MATHEMATICS ON SCIENCE " . Tam jest jasno wyrażona koncepcja - nie lastkura day , ale przestrzeń operacyjna ,która za tym stoi .

 • guyfawkes13

  Z tym, że indexy są tak skonstruowane, że chyba nie jest możliwy spadek nominalny do okolic 1932, czy do 1783.:)))

 • guyfawkes13

  @mr magician

  Na tym wykresie od XVI wieku jest dość punktów zwrotnych. Zamiast się wymądrzać[sic!] mógłbyś się wziąć do roboty, o ile rzeczywiście masz jakieś sensowne pojęcie o matematyce.

 • lastkura

  Wieki ciemne to nie średniowiecze ,ale aktualne gdzie ktoś taki jak Guyfawkes 13 wypowiada się [ o matematyce ] i używa matematyki nic z niej nie rozumiejąc .

 • bajkolandiaa

  Myślę ,że czas by BLOG nazywał sie WRÓZBITA WOJCIECH i PRZYJACIELE.

 • lastkura

  Daj mu szansę . W końcu jak nie ma etatu zaczął uczciwie pracować - algorytmy sortujące i ciekawy wykres . Precz z etatyzmem .

 • guyfawkes13

  @mr magician

  Wieki ciemne, to okres szamanów i magików takich jak ty.
  Pseudonauka i pseudomatematyka.
  Dooobra, nic nie mówiłem, strzel sobie CiggyBeer i jakoś dotrwasz do wieczora. Nie zapomnij o podaniu do fundacji Batorego:))

 • lastkura

  Fenomen Chin jest dla nas niezrozumiały . To one jednak istnieją od tysiącleci a nie Stany Zjednoczone .

 • lastkura

  Widać kto wiąże gumkę wigu 20 z parą usd- pln .

 • lastkura

  Jeszcze tylko byki 3 dni modlitwy i rura do listopada .

 • red.007

  Triduum Kurnicum.

 • podczaszy1

  Dla ułatwienia/a może odwrotnie/ podam,że w 1927 roku w USA było wiele głosów,że hossa zagalopowała się już za bardzo i pojawiały się liczne głosy zdroworozsądkowe . I jak to zwykle bywa w 1928 roku zaczęło się szaleństwo na akcjach, które trwało jak wiadomo do pażdziernika 1929 roku. Zarówno w 1927 jak i 1928 , no i oczywiście w 1929 roku były sesje na których "motory" hossy spadały nie mniej niż obecnie Fangi. No i oczywiście najmniej sceptycyzmu wobec wzrostu na giełdzie było właśnie na szczycie.Właściwie nikt nie wiedział,że to szczyt.

  A tu widzę na blogu wiele osób chce przewidzieć szczyt szczytów i jeszcze to co będzie dalej. No cóż próbujcie przyjaciele. Ja Wam powodzenia nie wróżę

  A propos 8 sierpnia to będzie to zwykły dzień na giełdzie. Może będą spadki, a może wzrosty. Nic wyjątkowego w każdym razie,zresztą podobnie jak w czerwcu kiedy to miano zamykać giełdy.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Które elementy nowego wyglądu Panu przeszkadzają?//

  Karnakufo chodzi chyba o to, że są za duże litery, z lewej strony jest niepotrzebny pusty margines i Pana nazwisko nie różni się kolorem od nicków komentatorów. To są chyba główne różnice.:)

 • guyfawkes13

  @WB

  A nie, to ja miałem w przeglądarce powiększenie.
  Chodzi chyba w zasadzie o ten (za) duży margines po lewej stronie.

 • lastkura

  Koncepcja 8 sierpnia nie jest wzięta z sufitu i była podana wiele miesięcy temu . Kto grał w usa na wzrosty to zarobił a nie trząsł portkami na samym dnie 29 marca .

 • lastkura

  Jak jeden z drugim będziesz miał konstruktywną koncepcję długoterminowych zależności to podaj a nie opowiadaj co widzisz . Tyle to potrafi babcia kloz. .

 • podczaszy1

  Nie ośmieszaj się lastkura, bo swoje lata masz. Będziesz po 8 sierpnia podawał kolejne daty tak jak to czynią świadkowie jehowy, którzy przewidują konie świata od 1914 roku.
  Nic ci się nie sprawdza, bo nie może ci się sprawdzić. Po prostu nie masz pojęcia o czym piszesz.

 • lastkura

  Koniec świata to jest dla takich mądrych jak ty . Mówimy tu o możliwości odwrócenia trendu w Usa a nie o kurniku na którym grasz .

 • terrainahead

  Kolejny raz odnosisz się do ŚJ. Masz chyba jakiś problem z nimi...Choć swoje "za uszami mają" i błędów się nie ustrzegli, to daleko im do piramidy grzechów Twojej religii, panie Podczaszy.

 • podczaszy1

  @ terrainhead
  Ja odnoszę się do faktów, a fakt jest taki,że od 1914 roku przewidują koniec świata.Żadnego problemu z Nimi nie mam. Rzeczywiście jestem katolikiem,a Ty kim jeśli można wiedzieć?

 • guyfawkes13

  Kolejny grzechomierz się znalazł.:))))

 • podczaszy1

  Akurat teraz to nie gram na kurniku jak to określasz i na którym dostajesz wiecznie baty. :)))

 • terrainahead

  podczaszy1
  Jeśli chodzi o moja tożsamość religijną, to dzisiaj unikam etykietek. Poznałem różne systemy religijne ( w sensie merytorycznym ) i wydaje mi się, że najbliżej wzorca biblijnego są ŚJ, a najdalej niestety Katolicy rzymscy ( nie mówię o Katechizmie i filozofii a o Biblii i jej zastosowaniu i zrozumieniu ) .Wybierając sobie religię niestety trzeba to ocenić, no bo potem będziemy rozliczeni, nieprawdaż? Tak więc jak mam się przyznać - to przyznaje się do ŚJ, tylko nie wiem czy spełniam jeszcze wysokie standardy.

  Chamskiej dyskusji nie zamierzam prowadzić, prowadziłem ich setki, zawsze kończy się tak samo.

 • podczaszy1

  @ terrainahead
  Rzeczywiście na tym gruncie to my się nie porozumiemy, bo jesteśmy po dwóch różnych stronach barykady. Myślę jednak,że wyjaśniłem odniesienie do Swiadków Jehowy i nie było w nim żadnych podtekstów.

 • terrainahead

  OK. Szanujmy się.


 • guyfawkes13

  @terrainahead

  ''Chamska dyskusja'' to jest taka, która pokazuje agenturalność i dywersję w formie sekty, czyli korzystającą z ochrony wolności religijnej.:))
  Dlatego hetman Czarniecki kazał rozstrzeliwać wszystkich ''braci polskich'', jacy znaleźli się w zasięgu jego oddziałów.

  Za to aluzyjny pseudonim ''terrain ahaed'' z pewnością nie jest chamski, bo czysty typ nordycki i bez mydła jest czysty.

 • tmoore

  @sirguyfawkes13Powiedziałbym tak: Od drugiej wojny punickiej, podczas której Hannibal pustoszył Italię, mamy 7 wieków ekspansji Rzymu, po której nastąpiło 5 wieków ciemnych, czyli pierwsza i druga fala. Od połowy X wieku mamy falę trzecią wydłużoną - odrodzenie Rzymu jako chrześcijańskiej cywilizacji łacińskiej, która kończy się dekadencją i rekonkwistą kartagińską. W tym od końca XVIII wieku mamy falę piątą. W tej fali piątej od 1932 jesteśmy w podfali piątej wydłużonej. Od 2009 jest piątka w piątce.
  Czyli wypada my friend, że korekty wyższego i niższego rzędu będą się łączyć już niedługo...

 • terrainahead

  Dlaczego mnie atakujesz? Sekty? Największą zalegalizowaną sektą w dziejach jest Kościół Katolicki z milionami podobnych tobie funkcjonariuszy i kartami historii zapisanymi krwią ofiar.
  By the way - żółte papiery nie upoważniają Cię do ataków ad personam, idź więc dręczyć rodzinę, bo ta pewnie się przyzwyczaiła.
  Na więcej energii mentalnej z mojej strony nie licz. Over.

 • red.007

  @terrainahead
  "Jeśli chodzi o moja tożsamość religijną, to dzisiaj unikam etykietek. "

  "...Tak więc jak mam się przyznać - to przyznaje się do ŚJ..."

  Co kilka miesięcy inna wiara?
  Pewnie zależy od okoliczności.
  Jeszcze początkiem roku orientacja judaistyczna,jak odszkodowania dla Żydów były dla Pana priorytetem.

  "red.007
  @terrainahead
  Raczy Pan łaskawie zrozumieć,że nie piszę o polityce ani tym bardziej o wierze tylko o kasie.Rozumiem,że jest Pan po linii tych od roszczeń.
  2018/01/08 17:08:49

  "terrainahead
  Tak, to akurat pan rozumie.
  2018/01/08 17:15:22 "

  Pan się zdecyduje.

 • podczaszy1

  No i przybył Nam kolejny idiota na blogu.

 • terrainahead

  Kogo masz na myśli, starczy odwagi ?

 • guyfawkes13

  @terrainahead

  Masz w tym swoim headzie stek bzdur, nawet nie da się skonstatować, że ''dobrze nasr@ne ale źle wymieszane''.

 • podczaszy1

  @ terrainahead
  Odwagę to trzeba mieć w życiu, a nie w internecie chamski cwaniaczku.

 • terrainahead

  red
  A pan co tak usilnie cytujesz siebie i innych, to powinien zamilczeć ze wstydu albo złożyć samokrytykę i to szczerą. Miesiące ględzenia i wklejania rysuneczków jak to USD teraz ma tylko jeden kierunek. I co ? Rynek raczył kopnąć w żopu. Więc się redzie miarkuj, bo już bardziej śmieszny ze swoimi wrzutkami o rynku być nie możesz.

 • terrainahead

  Podczaszy1
  Tu sobie możesz pozwolić, i tylko tu. Lecz kompleksy sierściucha, zlewie, że oficerem nie jest. He he. Więcej mam wykształcenia, zrozumienia i lepszą pozycję zawodową niż ty ze starym razem wzięci.
  Dalej chcesz gwarzyć?

 • podczaszy1

  Zawsze powtarzam,że cham zawsze zostanie chamem i to się nie zmieni, a bolszewika to ja "wyczuwam" na odległość. Po prostu śmierdzi, bo jest nie domyty.

 • terrainahead

  Dobiłeś mnie dziadku. Leże.

 • lastkura

  Jedyne JAK ZWYKLE argumenty dżentelmenów podczaszy i guyfawkes 13 -------- łacina kuchenna .

 • red.007

  @terrainahead
  Nie na temat Panie Konwertyta,nie na temat.
  Cytuję Pana.
  Płonę ze wstydu aż jestem-red.

 • lastkura

  Pan trzeci jest podobno wykształcony i świadkiem Jehowy . Jesteś chyba wzorem do naśladowania dla swoich wyznawców . SŁOWO PRZEPRASZAM OBOWIĄZUJE WSZYSTKICH .

 • terrainahead

  red
  Konwertyta?
  Wybrałem wierzenia w wieku 26 lat po kilku latach analizowania Biblii. Ty, zapewne w wieku 4 tygodni po wyjściu z brzucha mamy. Przemyśl czy rzeczywiście Konwertyta to coś niechlubnego, o reszcie wierzeń sporo się uczyłem, raczej pojęcia o tym nie masz.

 • lastkura

  Najlepiej zwalać na bolszewików . W każdym razie ja przepraszam za tą trójkę .

 • terrainahead

  Panie Lastkura
  Nie jestem żadnym wzorem, raczej dzisiaj outsiderem. hłe hłe.
  Byłem grzeczny i mogę przeprosić, ale jak atakują to się bronię.

 • red.007

  @terrainahead
  Nie jesteśmy na "ty",nie piłem z Panem .

 • lastkura

  Powtórzę za Maxem Bornem " Wszystko totalnie wszystko jest subiektywne , obiektyzować możemy tylko język ,którym tą subiektywność wyrażamy " .Jak a nazywa b tak i tak to nić nie mówi o b tylko o samym sobie . Trywialne .

 • terrainahead

  red
  Zapamiętam. Sorry. Posta już nie wyedytuje.

 • dociekliwy54

  Może lepiej zmienić temat?
  Nawracać też trzeba umieć.
  I nie jest to kwestia wiedzy.
  Doktor rynków.
  www.bankfotek.pl/view/2122737

 • terrainahead

  "Co kilka miesięcy inna wiara?
  Pewnie zależy od okoliczności.
  Jeszcze początkiem roku orientacja judaistyczna,jak odszkodowania dla Żydów były dla Pana priorytetem. "


  Podłe insynuacje, podły człowiek. Marsz mi do spowiedzi.

 • red.007

  @terrainahead
  Czy ten post nie jest Pański?:
  "terrainahead
  Tak, to akurat pan rozumie.
  2018/01/08 17:15:22 "
  Wstydzi się Pan swojej wiary?
  Gdzie ja napisałem,że Judaizm lub ŚJ,to zła wiara?
  Gdzie napisałem,że konwersja jest złem.
  Nazwałem rzeczy po imieniu i dlatego w Pana opinii jestem podły?
  Fajnie Pan ma,że nie musi się spowiadać,oczywiście pójdę.

 • lastkura

  Panie dociekliwy może ma pan na komputerze klasyczne cykle Fouriera dla kghm i miedzi [ długi termin] . Ja postaram obliczyć quasicrystals dla największego krachu na miedzi 1906-1907 do dziś .

 • sentinexxxxx

  @lastkura
  Przygłup, kiedy koniec świata? Doradź proszę, jestem tutaj nowa. Buaha bauha

 • lastkura

  Jeśli a coś mówi o b to zasadniczo mówi o samym sobie . W przedszkolu jest podobne przysłowie . Współczuję .

 • lastkura

  Jeśli a coś mówi o b to zasadniczo mówi o samym sobie . W przedszkolu jest podobne przysłowie . Współczuję .

 • bialek.wojciech

  Uprzejmie proszę o uspokojenie emocji.

 • tlusty.grubas

  Margines po lewej stronie jest denerwujący. Ekran się marnuje!

 • guyfawkes13

  @Sir Tmoore

  //Czyli wypada my friend, że korekty wyższego i niższego rzędu będą się łączyć już niedługo..//

  Chyba nie powiedziałbym, że niedługo, bo piątka w piątce (od 2009) trwa dopiero dziesiąty rok, a poprzednie fale trwały od 20 do 33 lat - zależy jak liczyć. Gdyby liczyć obie poprzednie fale od skrajnych punktów, to miałyby po 33 lata. :))
  2018+23=2041. A chyba jedna powinna być wydłużona?
  Można też liczyć tak, że pierwsza fala ma 33 lata, trzecia ma 21 lat. Wtedy obecna piątka mogłaby mieć np. około 13 lat. A ma dopiero 10 rok. Przy tym dwójka korekcyjna trwała 13 lat, a czwórka trwała 9 lat.

  Widać więc w tym ruchu od 1932 jakieś proporcje czasowe... przynajmniej da się to tak policzyć. Nawet jak obecny rok będzie stratny, to nie powinno to jeszcze oznaczać wyczerpania całej hossy sekularnej. Mr magician jeszcze nie raz i nie dwa obwieści koniec świata.:))
  www.bankfotek.pl/view/2122774

 • guyfawkes13

  @Sir Tmoore

  2018-1932=86
  Mamy 86 lat wielkiej hossy - ostatnia piątka w piątce dziejowej, a najbliższą liczbą Fibo jest liczba 89.
  Czyli znowu wychodzi, że jeszcze 3 lata :)))
  Można się tak bawić.

 • guyfawkes13

  @Sir Tmoore

  Pierwszej fali brakło 1 roku, bo miała 33 lata zamiast 34. Ale liczba 33 ma swoje ważne znaczenie(...). Ten brakujący rok został nadrobiony w fali czwartej korekcyjnej, która miała 9 lat zamiast 8. No i wszystko teraz gra i koliduje. 89 lat na ostatnią falę cywilizacji to jest akurat w sam raz.
  8+9=17 1+7=8
  8 to gwiazda chaosu.
  www.youtube.com/watch?v=rn_YodiJO6k&index=2&list=RDEMf5I_WGknwqULRz9t7aGnjw
  :))

 • guyfawkes13

  @Sir Tmoore

  Za trzy lata będzie rok 2021, ale jeżeli ''nową erę'' policzymy nie od narodzenia Chrystusa, tylko od Jego śmierci, to bedzie to rok 2021-33=1988.
  1+9+8+8=26 2+6=8.
  To samo, wszystko gra i koliduje kabalistycznie, niestety.

 • mac-erson

  @guyfawkes.
  I co najciekawsze rok 2021r. współgra z cyklem 40tyg. i 6.66 :)\\ na naszej bananówce.

  @kura
  Aby się nie denerwować i nie obgryzać pazurków wybywam na krótki urlop. Wrócę 9.08 w innym świecie. Do tego czasu będę pił browarki i modlił się o przesunięcie do listopada Lastkura Krach Day. Może góra mnie wysłucha :)

 • lastkura

  Żadne modlitwy wam nie pomogą a jedynie żal za grzechy i obietnica poprawy . Dobrze to widać po parze usd - eur . Dla silnej korelacji wig 20 i walut mamy 7 may 2014=25 january 2018 = 194 [weeks] =97+56sqrt3=[2+sqrt]^4 usd -eur zatrzymało się dopiero po 45 weeks totalnego spadku . Od 25 [26] january potencjalne zatrzymanie 41[weeks],45,52,56,71,97 ...... . Spadki w grudniu na mikołaja i rura do listopada zdarzyła się tylko raz w historii świata wojny burskie . Dochodzi dodatkowo korelacja z 2008 start dolara 20 lipca . Proponuje raz jeszcze spojrzeć na wykres usd -eur od 2014 i analogię i zacząć lepiej zbierać butelki . Odwrócenie [2+sqrt3]^3= 52[weeks] = koniec stycznia . Tam wychodzi koniec słabości relatywnej wigu 20 -co nie znaczy, że to będzie koniec spadków .
  .

 • lastkura

  [2+SQRT3]^4 = 194 = równość oznacza przybliżenie , liczba niewymierna nie jest liczbą całkowita ,formalnie powinien być uwzględniony automorfizm [2+sqrt3]^4 +[2-sqrt3]^4= 194 .

 • lastkura

  Co do wyborów i koncepcji ,że nikt nie pozwoli na spadki do wyborów w usa . Nie znam się na subtelnościach rzekomych różnic pomiędzy republikanami i demokratami ,wiem tylko jedno klasa średnia jest ciągle dymana , a bogaci są jeszcze bardziej bogaci [ odwrotnie biedni ] . Aby był dynamiczny ruch musi być totalne zaskoczenie dla większości ,która ma zajętą pozycję . Bardziej oczekuję wystąpienia Trumpa w stylu Jelcyna w sierpniu 1998 - dewaluacji nie będzie i........... totalna zapaść akcji . Od września powinien już powoli przygotowywać mowę .

 • lastkura

  W przemówieniu Trumpa zobaczymy kopię przemówień w stylu Hoovera z october -november 1929- "program ,jakiego w żadnym kraju nie zrealizowano " ,"zdrowa podstawa dynamicznego rozwoju", "praca nie dotyczy zysku ,ale ognisk domowych " no i oczywiście coś własnego kocham nieskończenie moją n -tą żonę a najbardziej to niepłacenie podatków . Od tego są inni . Oczywiście nie jest to wina prezydenta , ale ludzi którzy mają i popierają takie koncepcje .

 • lastkura

  Najważniejsze- termin przemówienia 18 october 2018 .

 • tmoore

  @guyfawkes: Dzięki za analizy giełdowo-kabalistyczne pomyślę nad nimi dzisiaj po południu - każda pomoc się przyda i naukowa i quasi- naukowa i kabalistyczna:))

 • tmoore

  @lastkura
  miłego wypoczynku - czekam na 08 sierpnia..dzięki za próbę tłumaczenia koncepcji..wszechrzeczy - oczywiście jako zbieracz butelek tudzież kapsli nie zrozumiałem...

 • 20gladiator

  Do końca III kwartału b.r, musi coś ważnego zdarzyć się na rynkach. Wskazuje na to odstęp średnio około 40 m-cy (13-14 kwartałów) pomiędzy kulminacją umocnienia CHF do innych walut, zwłaszcza do USD. Patrz: III-2008, VII-2011, I-2015 . Kto nie ma w tej chwili w portfelu franka może nie zdążyć na pociąg.

 • 20gladiator

  oczywiście chodziło mi o miesiąc VIII-2011, przepraszam za pomyłkę

 • lastkura

  Patrząc na potencjalną wieloletnią głowę z ramionami usd -cny [Yuan] zabawa na rynkach wschodzących może być przednia .

 • lastkura

  Pekin-[ jak ustaliła partia ] ma ambitny plan całkowita likwidacja biedy do 2020 . Jak to z centralnymi planami bywa w pewnym sensie ekstremum zostanie osiągnięte .

 • lastkura

  Najbardziej śmieszne - wszyscy od Chin po USA i EBC STOSUJĄ ODGÓRNE I RĘCZNE STEROWANIE -JEDNOCZEŚNIE DOSTAJĄC WYSYPKI NA SŁOWO SOCJALIZM .

 • guyfawkes13

  @WB
  @Sir Tmoore
  @Sir Mac Erson

  Myślę, że to jest godne uwagi, że fale trwają według liczb Fibonaciego. W dawniejszych czasach, kiedy banki nie miały tak totalnej ... władzy, są kilkuletnie odstepstwa, co jest zaniedbywalne, zwłaszcza ze nie wiadomo też jaka jest dokładność tego wykresu od XVI wieku. Ale za panowania FED-u wszystko chodzi jak w zegarku.

  Licząc piątkę wydłużoną od 1932, dostajemy 89 lat do końca fali w 2021. W tym jedynka 34-1 lat, dwójka 13 lat, trójka 21 lat, czwórka 8+1 lat, piątka 13 lat.

  Cała nowożytna fala piąta trwa od roku 1783, czyli do 2021 byłoby 238 lat, a więc 5 lat dłużej niż właściwa liczba Fibo (233). W tej duzej fali jedynka trwa 52 lata (1835-1783), trójka trwa 87 lat (1929-1842), no a ''nasza'' piątka trwałaby 89 lat.
  Jedynka i trójka są trochę za krótkie, ale już odległość od dna jedynki (1783) do szczytu trójki (1929) wynosi 146 lat (liczba Fibo 144).

  Trudno powiedzieć, skąd te drobne różnice, może z braku totalnej władzy banków, moze z niedokładności wykresu, a może z jakiegos nieznanego czynnika.
  W tym miejscu przypomina mi sie film ''Poszukiwacze zaginionej arki''. Była tam laska z głowica z osadzonym kryształem na końcu. Trzeba było umieścić laskę - miernik we własciwym miejscu na makiecie starożytnego miasta i czekać aż promień słońca przejdzie przez kryształ wskazując ''studnię dusz''. Na oprawie kryształu był starożytny napis mówiący jak długa ma być laska. Ale ignorant Beloq nie odczytał napisu na drugiej stronie, który nakazywał odjąć 1 kadam ''na cześć hebrajskiego Boga, do którego należy Arka''. Tu odnośny fragment po 48 minucie.
  Stad byćmoże drobne nieścisłości w liczbach Fibo, bo nie wiemy ile kadamów dodać/odjąć ''na cześć hebrajskiego boga, do którego należy giełda'':)))))

 • guyfawkes13

  Tu jest odnośny fragment po 48 minucie:
  www.cda.pl/video/4972854d

 • guyfawkes13

  Dalej nie liczę, bo przy dokładniejszych obliczeniach należy też uważać na zatrute daktyle, na filmie po 49 minucie:)))))))))))))
  www.cda.pl/video/4972854d

 • guyfawkes13

  Z rozpędu wkradła się pewna nieścisłość.
  Bóg, do którego należy giełda nie jest hebrajski, tylko fenicki of course.
  thumbs.dreamstime.com/b/de-stier-van-wall-street-55925864.jpg
  pl.wikipedia.org/wiki/Baal

  A wolę bogini Anat pełni rzecz jasna FED.:)))
  pl.wikipedia.org/wiki/Anat
  vignette.wikia.nocookie.net/stargatearmageddon/images/c/c5/Anat1.jpg/revision/latest?cb=20170606195337&path-prefix=it

 • guyfawkes13

  No i dr Rene Emile Belloq był niewątpliwie magicianem.:)))

 • lastkura

  Nie udawaj ,że cokolwiek wiesz z matematyki,ALBO ROZUMIESZ o ortografii nie wspominając - liczby Fibonacciego piszemy przez 2 c . 89 LAT NIE JEST ŻADNĄ LICZBĄ ,ALE WIELKOŚCIĄ WYMIAROWĄ . Przecież ty nigdy nie zrozumiesz co jest liczbą całkowitą w pierścieniu Z[ZQRT5]. 5/6#PI ma identyczny ułamek łańcuchowy do relacji 233/144 . Dlatego też matematyk rozpoczyna od odkrycia metod identyfikacji przestrzeni operacyjnej- ignorant zakłada klub pi razy drzwi [AMSTRONG 1000 #PI] lub potrafi przekroczyć próg dziesiętny -licząc do 40 . Przypadkowy sukces uważa później za prawa natury .

 • guyfawkes13

  @mr magician

  Jak nie potrafisz wytłumaczyć drobnych nieścisłości w liczbach Fibo, to lepiej strzel sobie CiggyBeer i pośpij zdrowo, na taki upał nie ma sensu zbierać butelek.

 • guyfawkes13

  @mr magician

  P.S.

  I nie zapomnij o tej aplikacji do fundacji Batorego, a nuż wesprą swojaka.
  Tylko nie dołączaj do aplikacji mojego rozpisania fal :)))

 • guyfawkes13

  Jeżeli uznamy, że podstawą ostatniej fali jest korekta trwająca 134 lata od 1649 do 1783, to najbliższy współczynnik Fibo (1,764) mamy w roku 2020.
  134 x 1,764 =236,376.

  1783 + 236.376 = 2019,376, czyli wiosna 2020, a więc prawie 2021.

  No ale to może być kwestia dokładności wykresu, albo zbyt grubego liczenia w latach, zamiast np. w miesiącach. Kilka miesięcy na początku robi jakąś różnicę na końcu.:))

 • lastkura

  W ekonomii nie ma sensu mówić o klasycznej przyczynowości . Tylko w fizyce możemy mówić o jako takiej relacji między obserwowanymi zjawiskami a prawami natury . Patrz WERNER HEISENBERG " PONAD GRANICAMI " . W naukach społecznych nie szukamy korespondencji [bo jej nie ma ], ale koherentnej teorii prawdy [spójność i uniwersalność ] . Krótko jest pan kompletnym ignorantem w każdej dziedzinie ,ale to moja radość a pana zmartwienie . W końcu ktoś musi bulić i na tym polega kapitalizm .

 • lastkura

  Zasada Minkowskiego "Minimum pustej numerologii ,maximum jasnych koncepcji" jest to fundamentalny i milowy krok w matematyce .

 • guyfawkes13

  @mr magician

  //W ekonomii nie ma sensu mówić o klasycznej przyczynowości . Tylko w fizyce możemy mówić o jako takiej relacji między obserwowanymi zjawiskami a prawami natury//

  No to na podstawie czego chcesz zarobić ??

  //W naukach społecznych nie szukamy korespondencji [bo jej nie ma ], ale koherentnej teorii prawdy [spójność i uniwersalność ] //

  Koherentna teoria prawdy jest nieprawdziwa.
  Nie zarobisz nic, jeżeli twoje fantasmagorie nie ''korespondują'' z rzeczywistością, bo zarabia się tylko wtedy, kiedy sąd (prognoza) jest potwierdzany przez rzeczywistość, czego wymiernym rezultatem jest zysk.

  Nie męcz mnie swoimi niedorzecznościami, bo wydaje mi się, że mam do czynienia z namolnym pijakiem, który domaga się piątaka na bułkę (of course).

  Mistrz finansjery operuje w samotności i nie potrzebuje się tak ... deferować, aby mieć satysfakcje.:))
  Zajmij się swoimi koherentymi opcjami wieczystymi wyciągniętymi z kapelusza razem z (potencjalknie pieczonym) królikiem. Na działce to rarytas, nawet z naturalnym nadzieniem.:)))

 • lastkura

  Dla autentycznych cyklistów 8 sierpień 2018 - 20 maj 2015 skończona grupa prosta PSL2[F7] JAKO GRUPA O PORZĄDKU 168 [WEEKS] .Integruje ona praktycznie wszystkie szczyty . Takie analizy mile widziane a nie liczenie do 40 .

 • podczaszy1

  Lastkura załóż se własnego bloga to będziesz tam pisał jakich analiz oczekujesz.
  To zresztą może być poczytny blog , bo takich jak ty w internecie jest na pęczki. Problem jest tylko taki ,że każdy z nich myśli,że jest najważniejszy i najmądrzejszy na świecie więc raczej się pokłócicie szybko.

 • lastkura

  W matematyce równamy do najlepszych,w kapital. do darwinowskiego szumu ,w socjal. do średniej .

 • red.007

  Być może zbliża się przesilenie na dolarze.
  Dolna linia trójkąta przebita,trwa re-test.
  Jak nie wróci do formacji i będzie spadał-zakupy dolara.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Z kolei tu coś na kształt klina,powinno być jeszcze lekko w dół,raczej bez zaliczenia 3,60.
  Jak wybije potem klina w górę-zakupy dolara.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Wygląda,że nowy tydzień będzie rozstrzygający dla dolara i być może dla giełdy.

 • dociekliwy54

  @Lastkura
  Nie bardzo wierzę w FFT. Na KGHM daje następujące wyniki:
  Dane do 100 barów------------50barów-78 dni kalend(długość cyklu dominującego).
  Dane do 200 barów------------68barów-104 dni kalend(długość cyklu dominującego).
  Dane do 400 barów------------400barów-560 dni kalend(długość cyklu dominującego).
  Dane do 800 barów------------400barów-560 dni kalend(długość cyklu dominującego).
  Dane do 1600 barów------------534barów-784 dni kalend(długość cyklu dominującego).
  Dane do 3200 barów------------3200barów-(długość cyklu dominującego).
  Jak widać jedynie 104 dni i 534 dni dały trzykrotność obrócenia fazy.
  Nie sądzę , żeby to Pana specjalnie satysfakcjonowało . W końcu to dopasowanie metodą najmniejszych kwadratów. Obawiam się, że taka cykliczność nie jest lepsza od cykli ekonomicznych.

 • lastkura

  Przygotowany umysł przerobił to w 10 sekund . A co z samą miedzią ? Opublikuję quasicrystals dla kghm jak wrócę z dzieciakami z pływania . Dziękuję .

 • dociekliwy54

  Errata. 784 dni a 534 bary.

 • pokonajrynekpl

  Interesujący program. Spróbuję się nim pobawić w wolnej chwili.

  Amerykański protekcjonizm może przyczynić się do płaskiej korekty ich rynków. To jest jak najbardziej prawdopodobne. Może nawet konieczne z punktu widzenia rozdystrybuowania drogich akcji. Przejście ze spółek wzrostowych na spółki wartościowe też ma sens.

  Wiadomo przecież, że ani analiza techniczna, ani jakakolwiek analiza danych nie dają 100% trafnych odpowiedzi. Historia się powtarza, ale zawsze są jakieś drobne odmienności.

  U mnie analiza Ten Square Games. Spółki z branży gier ostatnio zaliczają duże ruchy w górę i w dół.
  pokonajrynek.pl/wieksza-korekta-na-ten-square-games/

 • karnakufo

  WIG20 - ważne miejsce średnioterminowo; opory są po to by je pokonywać, ale czy na pewno w tym miejscu?
  Z drugiej strony sygnały krótkoterminowego S dopiero po pokonaniu wsparcia:
  www.bankfotek.pl/view/2122825
  www.bankfotek.pl/view/2122826

 • lastkura

  ITS COPPER [ NOT THE ECONOMY ] STUPID . Spektralna analiza kghm i miedzi z perspektywy krachu 1929 ------ jutro godzina 20 .

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //@Lastkura
  Nie bardzo wierzę .... //

  Jeżeli nie ma przyczynowości, a prawda jest koherencją urojeń, to nie tylko jakakolwiek teoria, ale nawet rozmowa z magicianem nie ma żadnego realnego sensu.
  Monady nie mają okien.

 • lastkura

  Nie udawaj ,że cokolwiek rozumiesz z LEIBNITZA . Istotnie będąc bakałarzem twierdził,że istota rzeczy są jak liczby rzeczywiste- kompletnie różne . Później stanął w opozycji do Newtona i przyjął relacyjny układ odniesienia . Ale czy historyk kiedykolwiek coś rozumiał z własnej histerii .Pomyliłeś poziomy dyskursu . Znałem pewnego historyka . W czasie inflacji przy wejściu do unii była wysoka inflacja - krzyczał jak ty ,że to najwyższy kurs walut do pln . Nie pytałem go o struktury tylko o realną i ekstremalną wartość --- no i kiedy . Oczywiście musiałem zrobić to przez megafon, na pytania na kartkach był nawet przygotowany . Oczywiście nic nie wiedział . CZY ZGADNIESZ KTÓRY TO BYŁ Z BRACI BLIŹNIAKÓW ? Niestety u nas stawia się im pomniki zamiast traktować zwyczajnie po ludzku .

 • guyfawkes13

  @mr magician

  Za bardzo jesteś nerwowy, magician, i zapchałeś sobie głowę jakimiś historiami o żabkach, no to skąd miałbyś wiedzieć, że rynki nie zależą od masturbation of brain. To domena pana Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, nie wiedziałeś?:))
  www.youtube.com/watch?v=Yk2stLdEeZ8

 • guyfawkes13

  @Double 07
  @Seville

  Wydaje mi sie, że się jeszcze odbijemy na ojro od dolnej bandy konsolidacji. Jutro sie nad tym zastanowię.
  fxpro.ctrader.com/c/D7z6n

 • lastkura

  Warto przeczytać niekiedy przeczytać artykuły publikowane na samym dnie . Martin Armstrong " Its just time " . 10 october 2008 [dno największego impetu] Lokalna górka ma być w marcu 2009 a ciągły spadek do czerwca 2011 . Jego odkrycie to pi # 1000 =3142 [sesje] [20 october 1987-24 march 2000 ] . Wasz guru pan Wojtek jest doskonały - na samym dnie 24 october 2008 [historyczne maximum vix] stwierdził jak przełamiemy poziom 780 [s@p 500] to będzie sodoma i gomora jakiej nikt nie widział . Dokonało się to 6-9 marca 2009 i mamy rurę ,ale w drugą stronę . Powodzenia do listopada . Nie ma to jak sprzedać na samym dnie lub kupić historyczną górkę .

 • lastkura

  "PRZECZYTAŁEM " Amstronga . Przyznam , że tak totalny bełkot to tylko w gazetach dla wyjątkowo utalentowanych . Podaje on hebrajskie imię boga i zamienia to na sumę . Nic dziwnego,że ma tylu wyznawców .

 • lastkura

  Nikt nie twierdzi ,że matematyka to doskonałe narzędzie . Wręcz odwrotnie . Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie rozwiązać równania kwadratowego [wyjątkowo prostych algorytmów] to niech nie gada o wyjątkowo złożonych układach jakim jest geopolityka czy ekonomia. Oczywiście fundamentalne jest połączenie praktyki i teorii .

 • red.007

  Z luźnych obserwacji i interpretacji wykresów.
  Jeśli ktoś chce dostrzec dwumiesięczną konsolidację jako trójkąt prowadzony po cieniach i knotach,to widzimy wstępne,nie potwierdzone re-testem,wybicie w dół.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Podobnej formacji można dopatrzyć się na miedzi,gdzie formacja jeszcze trwa.
  stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  W trójkątach decyduje kierunek wybicia.Zakładając kierunki południowe(w ostatnich raportach tygodniowych Gospodarz wyraził tezę o dalszych spadkach miedzi),trójkąt będzie wówczas falą B w ABC.
  W niektórych publikacjach ta okoliczność jest opisana tak:
  "jeżeli w zygzaku falą B jest trójkąt,to wybicie (fala C) najprawdopodobniej będzie miało długość fali A".
  Na miedzi daje to okolice 220,na głównej parze 1,07.
  Żeby dolać oliwy do ognia,w przypadku realizacji powyższego scenariusza,należy od obecnych poziomów giełdy odłożyć podobną wielkość spadków jak styczeń-czerwiec i wychodzi poniżej 1800.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Ciekawa perspektywa?
  A może to tylko radosna twórczość? :))))

 • terrainahead

  red007
  Czy w związku z tym Pana zdaniem należy zakładać dalsze spadki złota?
  Rekordowe pozycje short wskazują jednak na bliskość dołka na złocie. Przy porządnym risk off umocni się i USD i złoto.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Kiedy-koniec-hossy-na-akcjach-spolek-wzrostowych.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci