Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Pierwsi w Europie

bialek.wojciech

Według obliczeń GUS realny produkt krajowy brutto w naszym kraju był w II kwartale br. wyższy niż rok wcześniej o +5,1 proc. To wynik porównywalny z osiągniętymi w I kw. (+5,2 proc.), IV kw. 2017 (+4,9 proc.) oraz III kw. 2017 (+5,2 proc.). Ta stabilizacja na relatywnie wysokim poziomie stanowi jednak bardzo dobry wynik, jeśli porównamy go z danymi Eurostatu dla innych krajów UE. Brakuje jeszcze kilku wyników dla mniejszych krajów, ale w tym zestawieniu Polska jest zdecydowanie na pierwszym miejscy wyprzedzając Węgry (+4,4 proc.) oraz Rumunię i Łotwę (+4,2 proc.). 

Dynamika PKB w całej UE i w strefie euro wyniosła +2,2 proc., co oznacza, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce było wyższe najbardziej od okresu III kw. 2011-II kw. 2012. 

 

1PKBwPoolsceieuro1

 

Warto zwrócić uwagę, że roczna dynamika PKB w strefie euro lekko spada już trzeci kwartał z rzędu (z +2,85 proc. w III kw. 2017 przez +2,75 proc. w IV kw. i +2,5 proc. w I kw. br.). Jest to zgodne z obserwacją, którą poczyniłem w kwietniu. Poniżej uaktualnienie wykresu przedstawiającego dynamikę polskiego PKB na tle wskaźnika "szerokości" koniunktury gospodarczej w UE. 

 

2szerokokoniunkturywUE

 

Nie wygląda to jakoś bardzo źle - spadek wskaźnika zatrzymał się na razie w październiku 2018. Gorzej wygląda zachowanie podobnego wskaźnika szerokości koniunktury gospodarczej w uniwersum krajów OECD. Tu pogłębienie negatywnego wpływu zagranicznej koniunktury gospodarczej na Polskę jest kontynuowane do przynajmniej grudnia b.r. 

 3szerokokoniunkturywOECD1

 

Przyczyn dotychczasowej odporności polskiej gospodarki na trwające pogorszenie koniunktury zagranicą można chyba upatrywać w sile krajowego popytu. Widać ją na poniższym wykresie wskaźnika obrazującego bieżącą skłonność polskich gospodarstw domowych do dokonywania dużych zakupów, który w lipcu ustanowił historyczny rekord. 

 


4PKBmajorpurchasesatpresent1

 

Za dwa tygodnie poznamy szczegółowe dane GUS na temat kontrybucji poszczególnych źródeł popytu w II kw. i wtedy można będzie bardziej dokładnie ocenić "jakość" tego 5,1 proc. wzrostu PKB z II kw. (czy nadal wzrost robiony jest przez konsumpcję i przyrost zapasów; ciekawa jest też kwestia czy bliskość wyborów samorządowych wpływa na poziom inwestycji w sektorze publicznym).

Uaktualnienie bazowego scenariusza dynamiki PKB w naszym kraju w obecnym cyklu Kitchina sugeruje osiągnięcie szczytu fazy ożywienia w okolicach lipca 2018, ale równocześnie utrzymanie relatywnie wysokiego tempa wzrostu do okolic października br. 

 

5bazowyscenariuszokb

 

Roczna dynamika WIG-u spadając do wartości ujemnych zdaje się dyskontować bardziej dynamiczne spowolnienie (do poniżej 4 proc. już w drugim półroczu br.), ale być może tym razem rynek akcji trochę przesadził z pesymizmem (a być może jest sceptyczny co do jakości owych +5,1 proc. z drugiego kwartału?).

 

6PKBWIG

 

Podsumowując: dynamika PKB w Polsce w II kw. br. była najwyższa w Europie (zapewne dzięki ciągle silnemu krajowemu popytowi konsumpcyjnemu), ale nasza gospodarka powinna mijać właśnie szczyt dynamiki wzrostu gospodarczego i wchodził w fazę spowolnienia, która - gdyby obecny cykl był "typowy" - powinna kulminować na początku 2020 roku (co uwzględniając typowe wyprzedzenie dałoby koniec cyklicznej bessy na rynku akcji pod koniec 2019 roku).

 

Komentarze (99)

Dodaj komentarz
 • gra.cz

  Panie Wojtku, litości !

  Mamy się męczyć kolejne 2 tygodnie z tym bezkresnym słowotokiem - bełkotem na forum bez żadnej merytorycznej treści?! W imię czego? Niech każdy tu pisze co ma w głowie odnośnie rynków ale konkretnie - jeśli się nie ma, milczy. Co wnoszą bezkresne "myśli" trolla co dwie minuty o niczym ?

  Próbował Pan przesiać komentarze pod kątem wpisów poza jednym nickiem? Ile wyszło 5-10?! Nie daje to Panu do myślenia??? Co z opcją jeden: wpis dziennie który Pan proponował...?

  To jest już jeden śmietnik a nie forum... O treści związanej z rynkiem nie wspominając.

  Przykro czytać... zresztą od dawna nie ma czego.

  Nawoluję do refleksji. Dziękuję!

 • lastkura

  Oczywiście odwołuję publikację pracy mojej pracy JAK POKONAĆ AUTOMAT INWESTYCYJNY opartą na realnych operacjach i uogólnieniach pracy Rabina i Scotta " Finite automata and their Decision Problem" . Po co wam zarabiać pieniądze ,przecież je lepiej tracić . Do tego jest również niezbędna wiedza z 1 roku matematyki i informatyki a nie liczenie na palcach .

 • neo733

  Panie Wojciechu, Pan tu rządzi, ale jeśli mogę coś powiedzieć nt. "trola": rozumiem - kabaret, też się lubię pośmiać, ale to już jest zbyt monotonne. Jak stary dziadek, który upił się na imieninach i wciąż powtarza te same dowcipy.

 • gra.cz

  Panie kura

  realna praca poparta realnym inwestowaniem w załączeniu :

  bankfotek.pl/view/2123668
  bankfotek.pl/view/2123669
  bankfotek.pl/view/2123670
  bankfotek.pl/view/2123671

  ostateczna realizacja formacji zajęła trochę czasu ale baczny monitoring oraz cierpliwość i konsekwencja dały rezultaty ( rynek walutowy / surowcowy )

  niestety publikować TU nie ma sensu - w setkach bełkotliwych wpisów co pół minuty i tak zginie - więc tego nie czynię , i czynić TUTAJ nie będę

  ale zachęcam Pana do chociaż jednego wpisu popartego konkretami ( poziomem / wykresem ) ... wówczas może zacznie ktoś Pana szanować.

  pozdrawiam i odpocząć polecam - dziś święto !

 • terrainahead

  dzisiaj święto..
  ale jakie ?

  panie lasktura, psy szczekają, karawana jedzie dalej!
  co pan się ............ przejmujesz

 • bialek.wojciech

  @gra.cz: pół godziny temu
  "Panie Wojtku, litości !

  Mamy się męczyć kolejne 2 tygodnie z tym bezkresnym słowotokiem - bełkotem na forum bez żadnej merytorycznej treści?! W imię czego? Niech każdy tu pisze co ma w głowie odnośnie rynków ale konkretnie - jeśli się nie ma, milczy. Co wnoszą bezkresne "myśli" trolla co dwie minuty o niczym ?

  Próbował Pan przesiać komentarze pod kątem wpisów poza jednym nickiem? Ile wyszło 5-10?! Nie daje to Panu do myślenia??? Co z opcją jeden: wpis dziennie który Pan proponował...?

  To jest już jeden śmietnik a nie forum... O treści związanej z rynkiem nie wspominając.

  Przykro czytać... zresztą od dawna nie ma czego.

  Nawoluję do refleksji. Dziękuję!"

  Z drugiej strony sam Pan z własnej nieprzymuszonej woli w następnym komentarzu nakarmił ruskiego trola dając mu się sprowokować.

  No ale dobrze, sezon ogórkowy ogłaszam za zamknięty. Panie kura, proszę się ładnie pożegnać. Dziś Pana zablokuję.

 • bialek.wojciech

  @terrainahead:
  "dzisiaj święto..
  ale jakie ?"

  Z okazji rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami blokuję też drugiego ruskiego trola.

 • dino54

  Panie Wojtku
  Jak w takim razie wytlumaczyc szczyt indeksu cenowego w lutym 2017r i od marca 2017 spadek i proba lapania dolka teraz czerwiec lipiec ,sierpien?

 • lastkura

  Oczywiście ci wszyscy ,którzy mówią ,że nic konkretnego nie napisałem modlą się choć o jedną wskazówkę . NOT FREE LUNCH .

 • mondrian4

  Już się pogubiłem. No to jak ma się to do przedstawianych wcześniej argumentów za tym że cykliczna hossa na rynach wschodzących zacznie się wkrótce po zakończeniu fazy umacniania dolara (ponoć do października)? Jeszcze wcześniej z cyklu Kitchina wyliczono że okolice przełomu roku to może byc idealny moment na kupno GPW. zauważyłem wtedy w którymś z wpisów że wtedy zacznie spadać nam pKB a wtedy o hossę raczej trudno. Wiec już teraz kompletnie nie wiem kiedy jest optymalny moment na wejście na giełdę? Wg mnie w dołku cyklu gospodarczego czyli w dołku wskaźnika PKB rdr. No a cały czas mamy informacje że już za chwilę, już za momencik fala Eliota zmiecie nas na wyżyny. Ciężko się w tym połapać.

 • mondrian4

  A zapytam sie jeszcze przy okazji. Na ile jeszcze ocenia pan, panie Wojciechu, potencjał wzrostowy dolara w tym momencie wzgl PLN?? Zakładając oczywiscie ze nie wcielą się w życie zamiary członka RPP który wczoraj zafascynował się Erdoganem i określił jego politykę jako sprytną politykę monetarną a kurs liry korzystny dla gospodarki.

 • neo733

  No to finito automato. Powiało optymizmem. Dziękuję, panie Wojciechu.

 • lastkura

  Trzeba zrozumieć zawiść Misiewiczów , którzy nigdy nie ponosili żadnego ryzyka , nigdy uczciwie nie pracowali, nic nie potrafią oprócz arbitralnych wizji a jedyne sukcesy to układy towarzyskie . Ci najwięcej mówią o bolszewikach . Prawdziwy wróg tkwi w nas samych , w naszej pewności wiedzy , która z istoty jest krucha . Lekceważymy możliwość pomyłki . Przenoszę się w najbliższym czasie na blog pana Borowskiego lub Independent .

 • lastkura

  Co do wypowiedzi Enryka Łona członka RPP o fascynacji Turcją i wzorcowym kursie tureckiej waluty wszystko jest zrozumiałe w następującym świetle .Jest on kierownikiem studium podyplomowego - Mistrzowie rynków finansowych , gdzie głównym wykładowcą jest Dyzio Marzyciel . Nie ponoszą oni żadnego ryzyka , my wszyscy bolszewicy za to zapłacimy .

 • lastkura

  Drogi ANTONIO SALIERI -NARESZCIE BĘDZIESZ JEDYNYM MOZARTEM RYNKÓW FINANSOWYCH. Szkoda ,że tak tylko wirtualnie i z pomocą układów towarzyskich jak DYZIO MARZYCIEL.

 • lastkura

  Drogi Dyzio jedno masz pewne- przepowiedziałeś szczyt i na tym straciłeś bo zagrałeś do góry - tylko wirtualnie. Twoje marzenia o ig - NOBEL nareszcie się spełnią .

 • guyfawkes13

  @WB

  //dzisiaj święto..
  ale jakie ? //

  //Z okazji rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami blokuję też drugiego ruskiego trola. //

  Jestem, co prawda przeciwnikiem banowania, co do zasady, ale w taki dzień jak dziś można zrobić wyjątek i pogonić sowieciarzy, choćby na jeden dzień.:)))
  www.youtube.com/watch?v=XSdPEmPENp4

 • lastkura

  Oczywiście umieram ze śmiechu bo tyle kasy zarobiłem na usd -pln . Co najlepsze na rynkach akcyjnych wciąż przed nami . Dziękuję wszystkim sponsorom. Mieliście wielką i niepowtarzalną szansę zarobienia godziwych pieniędzy . Pozostał wam jak zwykle nie tyle Dyzio z marzeniami , ale wezwanie do uzupełnienia depozytu .

 • lastkura

  Oczywiście 8 sierpnia nie urwała się z choinki . Wiele miesięcy mówiłem o tym ,wiem o możliwym końcu ruchu . Wam pozostał Dyzio ,który nigdy realnie nie zaryzykował żadnych pieniędzy ani nie włożył należytego wysiłku . Wasz wybór - mój zysk .

 • guyfawkes13

  //dzisiaj święto..
  ale jakie ? //

  Tu jest odpowiedź dla młodych wykształconych z wielkich miast:
  www.youtube.com/watch?time_continue=130&v=0Yhgwp94lEo

 • dino54

  Panie Wojtku
  U nas caly czas umarzane sa jednostki akcyjne TFI po raz pierwszy w lipcu troche wolniej, natomiast ciesza sie popularnoscia jednostki rynku pienieznego i obligacji.Czy mam Pan wyjasnienienie tego zjawiska albo przewidywanie kiedy zainteresuja sie inwestorzy akcjami?

 • lastkura

  O ile sprawa agresji 1939 jest oczywista , sprawa konfliktu polsko - bolszewickiego wydaje się bardziej złożona . Po zakończeniu 1 wojny trwały konflikty o granice i obie strony nie są bez winy . A wyprawa kijowska w maju 1920 to było co . Trzeba również dostrzegać własne błędy i wyciągać wnioski . Trzeba stosować matematykę i kalkulację szans a nie grać na emocjach . To jest prawdziwa i autentyczna troska . Znamienne są słowa marszałka Petena przed wyrokiem śmierci " PAMIĘTAJCIE , DZIĘKI MNIE ŻYJECIE ". Z wyjątkową łatwością niektórym przychodzi transfer ryzyka na innych .

 • lastkura

  Wydaje się ,że problem realnego ryzyka i jego transferu jest kluczowy w ekonomii i naukach społecznych , nigdy żadne emocje czy prognozy .

 • lastkura

  Obiecałem jak s@p 500 przebije 2800 konkretną prognozę krachu . Pan Wojtek i przyjaciele zdecydowało ,że wam to niepotrzebne .

 • gra.cz

  @WB
  Z drugiej strony sam Pan z własnej nieprzymuszonej woli w następnym komentarzu nakarmił ruskiego trola dając mu się sprowokować.

  No ale dobrze, sezon ogórkowy ogłaszam za zamknięty. Panie kura, proszę się ładnie pożegnać. Dziś Pana zablokuję.

  ------------------------------------------------------------

  Panie Wojtku

  To nie było karmienie trolla bo jak widać on karmi się samą możliwością pisania... Była to ostatnia próba uzyskania choć jednego wpisu z konkretnym przekazem ( poziomem/wykresem ) - jak widać bezskuteczna.

  Ostatnia szansa dziś o 20:00 jak zapowiedziane - objawienie rynkowe.

  W związku z powyższym całkowita blokada ( zamiast ograniczenia wpisów do 1 dziennie ) raczej nikomu nie zrobi różnicy... jednostajny bełkot bez merytoryki nie wnosi poza śmieceniem nic.

  Odnośnie $ i rynków EEM / GPW... rynków EU nie wykluczają oraz rynków US ( wyraźnie zmęczonych trendem - sponsorowanym głównie Byubackami /sic!/ ) zgodzić się z Panem nie sposób. Wg mnie właśnie GPW zakończyła swą korektę z dołka w tym roku na podwójnym szczycie i czeka nas kontynuacja trendu z początku roku. Rynki EU od miesięcy wykazują negatywne dywergencje vs rynki US a w Azji klasyczna bessa trwa w najlepsze.

  Faza umocnienia $ dopiero wchodzi w dynamiczną fazę a nie jej zakończenie, co dobitnie obrazują dwie formacje na kluczowych instrumentach wskazanych wcześniej: ED + DX

  Panie ślepa kura,
  życzę powodzenia na nowej drodze życia w bełkocie sieciowym ale raczej będzie Pan musiał założyć własny blog bo u JB lub IT kariery Panu nie wróżę, góra 1 dzień, może nawet pół :))

 • karnakufo

  Zostawić lastkurę.

 • lastkura

  Panie gracz proszę przeczytać konkretne prognozy , zapoznać się z z wieloma pracami opublikowanymi tutaj a nie udawać ,że pan cokolwiek wie i rozumie . Teksty pana [ a może pana Wojtka ] o tym ,że nie podałem nigdy żadnych konkretów nie jest nawet błazenadą. Pokazuje tylko pana poziom argumentów .

 • 20gladiator


  Popieram KURĘ ale kura nie odróżnia chyba traktowanych po części jako zabawy intelektualne darmowych informacji umieszczanych na blogu od płatnych, zamkniętych spotkań gdzie faktycznie można się dowiedzieć czegoś konkretniejszego. W ostateczności i tak trzeba kierować się WŁASNYM ROZUMEM.

 • dociekliwy54

  @mondrian4
  "No a cały czas mamy informacje że już za chwilę, już za momencik fala Eliota zmiecie nas na wyżyny. Ciężko się w tym połapać."
  Tego nie wiadomo. Zakładając, że jesteśmy w fali 2, że to prawda, to i tak korekta może się wydłużyć. Jedynka trwała przynajmniej 1,5 roku(na WIG dłużej), to dwójka powinna być co prawda raczej wyraźnie krótsza, ale jak dotąd trwa ok 1/2 roku. Czasu sporo.

 • equinox1976

  >>>U nas caly czas umarzane sa jednostki akcyjne TFI po raz pierwszy w lipcu troche wolniej, natomiast ciesza sie popularnoscia jednostki rynku pienieznego i obligacji<<<

  podejrzewam że run na fundy pieniężne spowodowany jest po prostu ludzka naiwnością i niewiedzą. Ludzie kierują się wynikami historycznymi. Poprzedni rok to rok w którym zmiennokuponówki WZ zostały mocno wycenione wpływając pozytywnie na wyniki funduszy. W tym roku te obligacje już nie mają pola do wzrostów a są podstawą portfeli. Do tego hossa na giełdzie korporatów i efekty były w postaci wyników 3-4% W tym roku Glapinski ubił wszelkie nadzieje na podwyżki stóp choć realnie inflacja jest w okolicach 5% a to co wylicza GUS to jakies koszałki opałki dla biednych ludzi. Cud gospodarczy : 5% wzrost PKB, prawie 2-cyfrowy wzrost płac, minimalne bezrobocie, rozbuchana konsumpcja a i m inflacja do 2% dobić nei może. No rzeczywiscie cud.
  Więc dopóki Glapiński w marcu nie otworzył dzioba i nie rozwiał wątpliwości na podwyzki stóp to te fundy rosły a od marca padają bo co to za zarobek 0.5%/4mc. W dodatku afera getbackowa i przecena korporatów, które zostały włączone do prawie wszystkich funduszy pienięznych. I tu dotykamy problemu spowolnienia gospodarczego i kłopotów gospodarczych które nadchodzą. Jak PKB spadnie poniżej 2% to zaczną się kłopoty z obsługa obligacji niektórych podmiotów i zaczną się odpisy w tych funduszach. Miały być bezpieczne, ale przez cymbałów którzy duszą stopy za wszelką cenę (choć nic to nie daje w sumie w kontekscie stymulowania inwestycji) zarządzający powłączali w te fundusze dosć agresywne korporaty. Deweloperzy mogą mieć wkrótce kłopoty a od ich obligacji roi się w każdym fundzie gotówkowym.
  No i ludzie za pół roku, za rok przekonają się jakie to bezpieczne inwestycje. Wiele nei stracą bo te fundusze są dobrze zdywersyfikowane, ale miały być przeciez zyski a nie kiszenie pieniędzy bez premi za ryzyko i skończy się dokładnie tak jak z funduszami akcyjnymi 10 lat temu. Ulica się obrazi i wiecej nie przyjdzie bo po co komu fundusz co da 1-2% w roku skoro tyle w banku można dostać bez problemu.
  A fundusze obligacyjne skarbowe? Nie wiem jaki jest sens wchodzenia teraz w tak drogi rynek który z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie wkrótce i tak mocno przeceniony. Rentownosci polskich obligacji musza wzrosnąć tym bardziej że w RPP sa cudaki które chca już w szczycie koniunktury stopy obniżac przy prawdopodobnie rosnącej wkrótce inflacji oraz bardzo im się podoba to co Erdogan robi. Mozna sobie obserwować jak taka polityka działa na rentowność papierów tureckich. Jastrzębi członkowie RPP obwieścili ze 'tolerancja dla inflacji jest w RPP duża' co w praktyce oznacza tolerowanie inflacji nawet powyżej celu 1pp wiec jak skończą wyceny naszych skarbówek?
  Natomiast kiedy ludzie wrócą do funduszy akcyjnych? Prawdopodobnie nigdy. POlacy nie mają zwyczaju inwestować w giełdę. Wszystkie pieniądze niosą na rynek mieszkaniowy. Tak sie składa ze Polska jeszcze w historii nie przeżyła kryzysu na rynku nieruchomosci. Kiedyś pewnie bedzie ten pierwszy raz i pewnie dopiero po nim Polacy spojrzą na giełdę. Tu trzeba ruchu kapitału zza morza.
  Ewentualnie Polacy mogą wrócić, ale przy silnej hossie i jak zwykle wejdą za późno. Co musi się stać? Teraz to chyba zagranica wróci dopiero po tym jak zmieni się władza bo widzi co robi bliźniaczy rząd w Turcji i ciekawie to na pewno nie wygląda. Słowem jak pisze pan Wojciech jesteśmy już po drugiej stronie cyklu i czeka nas spowolnienie ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jak poradzi sobie z tym rząd i RPP to będzie test.

 • qpietz

  Witam.Zostawić Kurę!

 • qpietz

  Witam.Przyłączm się do Karnakufo - zostawić Lastkurę.Panie Wojtku, mnie również denerwuje jego bufoniasty ton. Proszę jednak dać mu szansę wykazania się jego prognozie od 8 sierpnia. I, żeby było jasne, potwornie denerwują mnie twoje wycieczki, Kura, w stronę gospodarza.

 • pinbar

  @equinox1976
  podsumowanie sytuacji na rynku bardzo dobre.

  "Teraz to chyba zagranica wróci dopiero po tym jak zmieni się władza bo widzi co robi bliźniaczy rząd w Turcji i ciekawie to na pewno nie wygląda."

  Z tym głupotami już sobie mogłeś darować. GWP to jest jakiś margines rynku, zagranica kupuje firmy w PL przez Deloity i inne. Na GPW to teraz nawet frajerzy nie chcą iść. Czasy wejść na giełdę takich spółek jak CDR się skończyły więc w co ten kapitał zagraniczny ma inwestować? GWP to jest dinozaur dla opóźnionych w rozwoju. Warszawa na 104 miejscu miast w rankingu firm innowacyjnych.
  Poprzednia władza zrobiła z PL skansen europy. Bogu dzięki że premierem został bankster bo ten kreowany historyk po studiach wieczorowych był dobry ale te czasy się już dawno skończyły i nie wrócą. Oby nigdy bo świat ucieka.

 • equinox1976

  >Z tym głupotami już sobie mogłeś darować.

  To nie są głupoty. jeśli prawdą sa doniesienia z RPP o tolerowaniu inflacji w stylu 'free climbing' i jeśli polityka RPP ma wyglądać tak jak wczorajsza wypowiedź Łona to nie ma lepszego sygnału do wypieprzania z kasą z tego kraju. Skoro ktoś kto decyduje o stopach% z podziwem wypowiada się o polityce tureckiego banku centralnego to albo berbeluchy się opił albo to szaleniec. Indonezja w 1997r robiąc to samo co Erdogan zafundowała sobie bodaj -15% recesję. Jeśli on chce przy wzroscie PKB 5% chce na najbliższym posiedzeniu stawiać wniosek o obnizkę stopy referencyjnej to jest to obraz mocno przerażający bo Polska i tak już jedzie po bandzie a ten chce dokładać do pieca. no to co można powiedzieć o nominatach takiej władzy? jeśłi bedzie rozmowa o Polexitach i tym podobnych to mamy gwarancję że zagranica uciekać bedzie drzwiami i oknami choć na razie wychodzi po cichu. jakaś część polskich obligacji jest już przecież w sejfach banków centralnych.
  Wybacz... ja bedąc Amerykaninem mocno bym się zastanawiał nad premią za ryzyko inwestując w takim kraju tym bardziej ze jak sam zauważyłes za bardzo nie ma w co tak naprawdę.

 • pinbar

  Może Łon się opił berbeluchy, może są to wypowiedzi wyrwane z kontekstu, nie wiem, nie słyszałem.
  Na tym blogu Łon był cytowany jako autorytet, ale wtedy prezesem RPP był człowiek z nadania poprzedniej ekipy. Wtedy było źle bo stopy były za wysoko.
  Także tak.

 • pinbar

  Wybacz... ja bedąc Amerykaninem mocno bym się zastanawiał nad premią za ryzyko inwestując w takim kraju tym bardziej ze jak sam zauważyłes za bardzo nie ma w co tak naprawdę.

  Tzn. na GWP nie ma w co, poza rynkiem jest mnóstwo okazji inwestycyjnych i jak widać
  zagranica nie ma problemu z tym żeby kupować, a firmy nie mają problemu z dostępem do keszu. Jak na GPW będzie 50% firm z sektora technologicznego z zasięgiem globalnym to wtedy to ruszy. Prawdziwi inwestorzy dzisiaj kierują kesz w stronę fintechów, saasów, internetu, biotech, a na GPW inwestują zacofane niedobitki zrzeszone na zlotach typu Profesjonalny Inwestor.

 • pinbar

  Niestety ludzie, którzy są filarem tego biznesu szkoleniowo-informacyjnego i organizują
  te wszystkie imprezy dla inwestorów indywidualnych mogą zaoferować w porywach wykład jakiegoś super trejdera, albo speca od świec i formacji. Stały gwóźdź programu Paweł Szczepanik itp. No Gospodarz zalicza się do innej ligi :)
  To jest skansen dla emerytów i rencistów.

 • bedrop

  Wywalanie lastkury to przyznanie, że w obliczu błędów niewygodne nam by była osoba która nam te błędy wytknie. Dodatkowo sądzę, że lastkura po prostu przykuwa więcej osób na blogu, którzy czytają ale nie komentują...
  Ja uważam, że wyrzucanie lastkury jest po prostu zostawianie tylko osób z kółka wzajemnej adoracji, których prognozy są mało pomocne. przecież carrie napisała słusznie, że można nie reagować na zaczepki, ale wiele osób to robi i też zachowuje się równie grubiańsko.

  Niemniej jednak poglądy i prognozy lastkury są ciekawe i stanowcze i są często z dużym wyprzedzeniem. Każdy z nas kieruje się swoimi prognozami, ale czasem dobrze je weryfikować z innymi. Taki cel tego bloga. Uważam, że wkład lastkury jest duży a jeśli ktoś uważa że zawsze błędny i że lastkura nie podaje dokładnych jasnych prognoz - to przykro to mówić - ale albo czyta niedokładnie albo nie rozumie. Czasem się myli ale częściej ma rację.
  Co do 8 sierpnia, o czym od kilki miesięcy mówił lastkura, to była i jest obsuwa na SP500, która potrwa do piątku potem w górę do 3 września. Kto chciał to zarobił i nie miało znaczenia czy jest to totalny zjazd czy chwilowa obsuwa. Usuwanie takiej osoby jest wygodnickie.

  Panie Wojtku, to co powie lastkura na pana temat lub innych nie ma znaczenia dla innych, bo inni swój rozum i zdanie mają. A blog dobrze by był miejscem gdzie są różne poglądy i dyskusje lub wytykanie błędów strategii co do giełdy, jej ruchów itp.

  Pozdrawiam

  Małgorzata

 • lastkura

  Ja do pana Wojtka nic nie mam , nie widziałem go nigdy na oczy. SERDECZNIE GO PRZEPRASZAM. Ale jednocześnie stawiam jeden mały warunek . Dalsze publikacje matematycznych aspektów krachu bez jakichkolwiek aluzji jest możliwa tylko w przypadku , gdy Pan WOJTEK ZAJMIE POZYCJĘ [ OBOJĘTNIE CO I W JAKIEJ ILOŚCI, REALNĄ CZY WIRTUALNĄ ] LUB TAKĄ PROPOZYCJĘ ZŁOŻY . Jednego co nie toleruję to argument Taleba - nie może być tak ,że inwestor posiada TYLKO ryzyko ,a analityk nigdy nie podejmuje ryzyka transferując je na innych .

 • gra.cz

  @equinox1976
  @pinbar

  Panowie mają jakieś wątpliwości odnośnie RPP że jest na usługach rządu ? ... ja żadnych :

  wiadomosci.wp.pl/kaczynski-spotkal-sie-z-prokuratorem-krajowym-i-prezesem-nbp-po-pyta-po-co-6109477310658177a

  to oczywiste że Glapiński jako nominat z ich strony nie stanie okoniem tuż przed wyborami ... pierwsze konferencje prasowe które śledziłem live już wskazywały na politykę jaką będzie prowadził , teraz gdy znamy już termin wyborów miałoby się coś zmienić ?! jak widać szykuje się eskalacja głupoty , a Pan Łon to już poniżej wszelkiej krytyki skąd on się wziął w RPP , brak słów

  Tymczasem Morawiecki nasprowadzał do Polski wszelkie hieny banksterskie vide JPM czy GS :

  businessinsider.com.pl/wiadomosci/goldman-sachs-szuka-pracownikow-w-polsce/jjjlzwy

  więc ciepłą posadkę ( vide swego czasu Marcinkiewicz ) ma jak nomen omen "w banku"

  jak kończy się brak "współpracy" banku centralnego z banksterami widać na przykładzie TRY gdzie GS precyzyjnie rozegrał wcześniej ogłoszoną przez siebie prognozę : tuż na finiszu

  www.dailystar.com.lb/Business/Regional/2018/Aug-07/459383-goldman-warns-fresh-lira-drop-could-wipe-out-turkish-banks-capital-buffers.ashx

  gdzie zawędrował kurs każdy sobie sprawdzi i o dziwo wyżej nie poszedł

  czyżby kolej przyszła na PLN gdy nie ma zgody prezesa na podwyżki w dobie galopującej "realnej" inflacji który każdy czuje w portfelu na codziennych zakupach ? Czas pokaże - nie zdziwię się wcale.

 • lastkura

  Zwykłym ludziom, którzy ponoszą trud i ryzyko codziennego istnienia . www.youtube.com/watch?v=cSjbHiFah30

 • b_53

  @lastkura
  www.youtube.com/watch?v=tyJSFDEW1_g

 • mac-erson

  Też nie mam nic przeciwko Panu Kurze. Język i zadufanie na nie ale ciekawe podejście do inwestycji na tak.
  Apel do kury o mniej arogancki język i więcej szacunku i będzie ok ;)

 • podtworca

  RPP grzeje do pieca, żeby dowieźć koniunkturę do wyborów. Hamują ich już chyba tylko kredyty frankowe. Mimo to obstawiam scenariusz, że neokomuniści z PiS rozwalą Polskę dopiero po 2024. Wtedy nastąpi spiętrzenie problemów demograficznych wspomaganych przyspieszeniem emerytur i nagromadzeniem "taniego" kredytu. Do tego czasu jest szansa na pompkę i dalszą nacjonalizację majątku, żeby można go było znowu oddać za bezcen.

 • guyfawkes13

  @WB

  Może niedokładnie policzyłem proporcje Fibo w trójkącie, ale chyba dołek wychodziłby w kwietniu 2020 (w związku z Pana projekcją PeKaBu).
  invst.ly/8c3bv
  Czyli na WIG-u może coś takiego:
  invst.ly/8c3ev
  Na WIGu odleglość między ostatnimi dołkami byłaby mniej więcej taka sama, po około 51 miesięcy.

  Sam nie wiem skąd ta maniera wyliczankowa do 40 (około). :))

 • equinox1976

  >Panowie mają jakieś wątpliwości odnośnie RPP że jest na usługach rządu ? ... ja żadnych :<
  Ja nigdy nie miałem i nie mam najmniejszych. Dlatego sytuację w POlsce porównuję do sytuacji tureckiej. Na razie Polska RPP ( w jej twardym pisowskim skrzydle) jawi sie przy tureckiej w wersji light i tak pewnie bedzie do końca, ale nie mam żadnych bo mechanizm rozumowania i działania bedzie dokladnie ten sam. Powtarzam - żadnych wątpliwości że ci ludzie przemielą stopami oszczędności Polaków prędzej czy później. Pisałem o wieściach z RPP. Napiszę dokładniej. W listopadzie poprzedniego roku ukazała się wypowiedź jednego z członków (bodaj Hardt) wedle której RPP jest skłonna tolerować przejsciowo 4% inflacji bez ruszania stóp. No niby nie jest to dużo ale to już poza widełkami celowymi 3.5% przy stopach 1.5.

 • mac-erson

  Metodą porównawczą wychodzi mi poziom 2380 na W20 początek września.

 • pinbar

  "Powtarzam - żadnych wątpliwości że ci ludzie przemielą stopami oszczędności Polaków prędzej czy później."

  Kowalski od dwóch lat kupuje mieszkania za gotówkę, obecnie za gotówkę Kowalski kupuje dziurę w ziemi. Ci którzy mają oszczędności inwestują i nie trzymają na rorach.
  Ceny materiałów bud. w ciągu roku poszły śr. 10-20% w górę. Ile byś chciał mieć na tym rorze żeby coś z tego mieć? Nawet gdybym miał 5% to bym nie skorzystał.
  Prawda jest taka że płaczą jedynie ludzie z branży finansowej, którzy już nie radzą sobie z zarządzaniem własnym prywatnym keszem > S. Buczek. Jedni już poszli po rozum do głowy i zmienili profesję.

 • podczaszy1

  Od 30 maja 2018 roku USD/PLN porusza się w kanaliku wzrostowym. 14 sierpnia 2018 doszedł do górnego ograniczenia. Wie,że się powtarzam ale tak jest.

 • pinbar

  @equinox1976

  Quercus Selektywny
  1Y / -9,43%
  3Y / - 3,28

  "Powtarzam - żadnych wątpliwości że ci ludzie przemielą oszczędności Polaków prędzej czy później."

 • 20gladiator

  guyfawkes13
  Twoja wersja jest bardzo prawdopodobna ale wszystko byłoby za łatwe i za proste. Zanim to się stanie powinien zaistnieć element paniki, coś jak na początku lutego b.r. Słabeusze muszą dostać uderzenie młotkiem w głowę, stracić orientację co się dzieje i wypaść z rynku.

 • podczaszy1

  Na początku marca 2017 roku napisałem KONIEC BALU PANNO LALU. Proszę sprawdzić sobie dziś indeks cenowy.Dokładnie o 1/3 mniej i nowe dno.

 • podczaszy1

  Swig-80 i mwig-40 cały czas w kanalikach/pisałem o nich na początku lipca 2018/.

 • bartalsi

  @podczaszy1
  "Od 30 maja 2018 roku USD/PLN porusza się w kanaliku wzrostowym. 14 sierpnia 2018 doszedł do górnego ograniczenia. Wie,że się powtarzam ale tak jest."

  Sprzedałem dolara i zamierzam odkupić na jesień.

  Tutaj chyba nawet gospodarz wspominał coś o korekcie bessy na EM i surowcach, która to właśnie powinna mieć miejsce. Choć teraz widzę że jest bardziej za wzrostam dolara z coraz wyższymi dołkami aż do 2019.

 • 20gladiator

  kura
  Kura może mieć żal do Gospodarza za to, że sugerując się jego analizą zajął niewłaściwą pozycję na rynku. Uważam że blog czyta wiele osób uważających Gospodarza za wyrocznię. Są oni w wielkim błędzie. Ja też tak kiedyś myślałem. Dziś wiem,że Gospodarz ma najprawdopodobniej dwa oblicza o co nie mam do niego najmniejszej pretensji. Jako główny analityk banku posiadał informacje i dostęp do niejawnych danych wykorzystywanych do strategi banku i zarabiania przez niego pieniędzy. Na pewno był dobrze wynagradzany i wykorzystywałł jak najlepiej swoją wiedzę. Na blogu Gospodarz jest osobą prywatną, robi wszystko za free traktując to jako hobby. Chyba pamiętacie jak Pan Belka pozbył się akcji umoczonego w kredyty frankowe Getin Banku tuż przed uwolnieniem kursu franka ( 15.01.2015). Nie ma co liczyć,że jakiś pracownik banku będzie dzielił się podobnymi informacjami na swoim blogu. Nie ma darmowych obiadów o czym powinny wiedzieć zwłaszcza osoby grające na giełdzie.

 • 20gladiator

  kura
  Kura może mieć żal do Gospodarza za to, że sugerując się jego analizą zajął niewłaściwą pozycję na rynku. Uważam że blog czyta wiele osób uważających Gospodarza za wyrocznię. Są oni w wielkim błędzie. Ja też tak kiedyś myślałem. Dziś wiem,że Gospodarz ma najprawdopodobniej dwa oblicza o co nie mam do niego najmniejszej pretensji. Jako główny analityk banku posiadał informacje i dostęp do niejawnych danych wykorzystywanych do strategi banku i zarabiania przez niego pieniędzy. Na pewno był dobrze wynagradzany i wykorzystywałł jak najlepiej swoją wiedzę. Na blogu Gospodarz jest osobą prywatną, robi wszystko za free traktując to jako hobby. Chyba pamiętacie jak Pan Belka pozbył się akcji umoczonego w kredyty frankowe Getin Banku tuż przed uwolnieniem kursu franka ( 15.01.2015). Nie ma co liczyć,że jakiś pracownik banku będzie dzielił się podobnymi informacjami na swoim blogu. Nie ma darmowych obiadów o czym powinny wiedzieć zwłaszcza osoby grające na giełdzie.

 • equinox1976

  Quercus Selektywny
  1Y / -9,43%
  3Y / - 3,28
  ======================

  Nie bardzo wiem co chciałeś powiedzieć wrzucając te dane? CHyba tylko potwierdzić że pan Glapiński z uporem maniaka kopie oszczędzajacych jako że do KNF wydelegował swego ustawowego przedstawiciela a tenże KNF robił co robił i Getback funkcjonował sobie w najlepsze... Pan Buczek za to nijak na stopy procentowe wpływać nie może.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "A wam radzę być miłym dla koleżanek, bo bardzo nie popisaliście się".

  OK. Przyjmuję do wiadomości i bardzo ubolewam nad swoim zachowaniem.Pozdrów ode mnie Ludwikę. :D.

 • bedrop

  Panie Wojtku

  w tym szablonie nie ma dat ani godzin i praktycznie niemożliwe jest wrócenie do wpisu swojego lub czyjegoś lub odnalezenie go lub zacytowanie.

  Myślę, że przy takim profilu bloga to bardzo ważne

 • 20gladiator

  Zaraz pojedziemy z górki na pazurki. Zatrzymamy się w okolicach około 24.08.18

 • slow2006

  8 sierpnia minal, usa wraca na szczyty, kura miala znosic zlote jajka a mam same straty, no jak zyc... to tak w ramach przestrogi wszelkiej masci specjalistow i omnibusow, przede wszystkim matematycznych :D

 • karnakufo

  Na kontrakcie widać S z górnej bandy szerokiego kanału spadkowego - jego zanegowanie i L po wyjściu nad opór kanałowy:
  www.bankfotek.pl/view/2123710

 • 20gladiator

  Temu, kto umie czekać, czas otworzy każde drzwi.Przysłowie.

 • karnakufo

  Tak wyglądają ostatnie sygnały średnioterminowe na kontrakcie - po przebiciu w dół średniej aktualnie jest sygnał S (gdy wyjdzie nad średnią pojawi się sygnał L}:
  www.bankfotek.pl/view/2123711

 • karnakufo

  FGOLD - dobre miejsce do rozpoczęcia wzrostów (plus długi dolny knot dzisiejszej świeczki jeśli się tak skończy zamknięcie):
  www.bankfotek.pl/view/2123716

 • karnakufo

  Russel2000 wygenerował sygnał S:
  www.bankfotek.pl/view/2123717

 • mac-erson

  cigames 6 sesji 60% :) (moja cena zakupu 0.99)
  Gamingi cały czas hossa.

 • karnakufo

  Co taka cisza?
  Przecież spadamy. :)

 • 20gladiator

  Zaraz pojedziemy z górki na pazurki. Zatrzymamy się w okolicach około 24.08.18

 • neo733

  Panie Wojciechu - a tak z ciekawości, dlaczego najszybciej w Europie rozwija się Irlandia? Co prawda za Q2 nie ma jeszcze odczytu, ale w Q1 było z 10% r/r, a prognoza na cały rok ok. 6%.

 • karnakufo

  WIG20 - spadkowo:
  www.bankfotek.pl/view/2123738

 • 20gladiator

  WiG20, -1,40 % a my mieliśmy przecież zdobywać nowe szczyty.

 • tmoore

  Chyba po prosty zaczęliśmy falę C korekty rozpoczętej od 22 go stycznia 2018, która można oznaczyć jako falę 4 tą korygującą wzrost od stycznia 2016 roku. Taka fala często korygowała na WIG 20 cały wzrost fali 1 szej np luty-sierpień 2002 tak więc nie zdziwię się, jak dojdzie w okolice 2000 (szczyt 1(5). Potem wzrost do 2021 roku -jako fala 5 ta w 5 tej 5(5) ZE SZCZYTEM na dole koniunktury na złoto - tak jak sir Guy oznaczał swoją "Fibonaccio-kabalistyczną" teorią, a potem już niestety "BIG A" i wtedy z możliwym chinageddonem i innymi armageddonami. A więc po ludzku w sierpniu i wrześniu 2018- spada.
  Jeśli takie rozpisanie fal już było wielokrotnie prezentowane to po pierwsze na tym forum były już omawiana wszystkie możliwe scenariusze a po drugie nie kopiuję -mialem potrzebę odcięcia się od wpływów teorii innych graczy. Czas trwania spadków- zaryzykuję do końca września albo przy dynamicznej obsuwie do WIG 20 - 2000.
  charts.stockwatch.pl/chart/O5Xa2dTOyEm4fybDMXbJ6g
  charts.stockwatch.pl/chart/8pVh6xx3k6eAwVFeuQ5Ag

 • karnakufo

  No i fajnie, że u nas spada, bo to znaczy, że AT działa. :)

 • ml.36

  @WB
  Czy przypadkiem nie jesteśmy w okolicach jakiegoś znaczącego dołka na DAX?

 • mzamojsk

  Miesiac temu pisalem:

  "Jestemy teraz w:
  Maj 1990
  Sierpien 2000
  Czyli zostaly 1-3 miesiace wzrostow. Jesli odbicie, ktore zaczelo sie od lipca zacznie sie w sierpniu lub wrzesniu zalamywac (zacznie trwale spadac szerokosc rynku), to bedzie bardzo mocny sygnal - tak jak to bylo w ostatnich dniach lipca 1990, czy polowie wrzesnia 2000. "

  Realizuje sie sciezka z 2000 roku. Jestesmy teraz w drugiej polowie wrzesnia 200. Powinno juz byc bez nowych szczytow SP500. Spadki do konca roku. Ostateczne dolki za rok albo dwa.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  OK. Przyjmuję do wiadomości i bardzo ubolewam nad swoim zachowaniem.Pozdrów ode mnie Ludwikę.

  Nieśmiały jesteś, że potrzebujesz pośredniczkę?
  A może @Ludwika Ci wpadła w oko i szukasz skrzydłowej? :P


  :D.

  Wg Twojej i 007 teorii, to jest znak zastrzeżony tylko dla mnie :-D

  @007
  Czy to znaczy, że Carrie jest teraz @podczaszym? :-D

 • andrzej_stefaniak

  Twarda ocena sytuacji naszego kraju na wykresie:

  acemarketu.com/?p=303534

 • 20gladiator

  Stawiam tezę że do posiedzenia FOMC a więc do 26 września, być może jeszcze w sierpniu dojdzie do silnych wstrząsów w wyniku których nie powinniśmy specjalnie ucierpieć. Nastąpi duża zmienność. Grubasy przetrzepią futra zarówno byczkom jak i niedźwiedziom. Kiedy kurz po bitwie opadnie wtedy można będzie liczyć na poważniejszy ruch do góry. Oj będzie się działo!!!

 • b_53

  @mzamojsk

  pokazywarka.pl/4erygf/

 • karnakufo

  @lastkura wracaj.
  Twoja prognoza jest w realizacji.

 • slow2006

  jestesmy 1% ponizej szczytu w usa, gdzie tu widac jakakolwiek realizacje prognoz 20-30 % spadku, nie widac... niech chociaz z 10 % zejdzie w dol, wtedy bedzie mozna powiedziec ze cos sie dzieje.

 • equinox1976

  a co ten lastkurak wyprorokował? Jakoś trudno mi było przebrnąć przez te elaboraty przy których fenomenologia Husserla to bajki na dobranoc.

 • pinbar

  equinox1976
  lastkurak od rana do nocy prowadził zbiorową terapię.
  Jakiś zapalony student na wakacjach z wielkimi ambicjami. Zdaje się że na kolejnej dziekance. Za chwilę usłyszymy pewnie o nowym fundzie na rynku, który zarabia miliardy dolców, w nazwie będzie coś o złotych jajach.

 • karnakufo

  @slow2006
  Od czegoś trzeba zacząć. :)

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Nieśmiały jesteś,że potrzebujesz pośredniczkę"
  A co mam zrobić jak zabraniasz Ludwice pisać na blogu. : D

 • aroot

  Idzie armagedon. Tylko eSki i Dolar King.

 • guyfawkes13

  forsal.pl/finanse/gielda/artykuly/1220790,wall-street-kurs-tesli-nurkuje-po-wywiadzie-muska-dla-nyt.html

  Pan ładny się zepsuł.:))
  www.youtube.com/watch?v=o1G-OZE8Ptg

 • 20gladiator

  Dolar dostaje zadyszki (patrz:USD/JPY, USD/CAD, USD/AUD). Wkrótce będzie musiał trochę odpocząć. Na giełdach rynków rozwiniętych panuje względny spokój. Z tego powodu na parze USD/CHF trwa sezon ogórkowy- jesteśmy od maja w konsolidacji. Sprężyna napina się coraz mocniej. Panika na giełdach będzie zapalnikiem do wybicia. Pałeczkę lidera najprawdopodobniej przejmie Franek. Wszystko może rozegrać się w ciągu jednej sesji, podobnie jak podczas "czarnego czwartku" 2015 r. Gdyby walka trwała dłużej, Frank i tak ściągnie dolara w dół, do co najmniej średnioterminowych minimów-podobnie jak zrobił to podczas paniki na początku lutego b.r. Oj będzie się działo!!!

 • aroot

  @20gladiator
  Jak już to CHF będzie gonił USD.

 • 20gladiator

  @aroot
  Zwróć uwagę, że podczas paniki w sierpniu 2011 r, CHF zdołował dolara do wieloletniego minimum. Wszystko powinno rozegrać się do końca tego kwartału. Oj będzie się działo!!!

 • aroot

  @20gladiator
  Mnie nie obchodzi co się działo 10, 20, czy 100 lat temu. Ważne jest tu i teraz. Tu i teraz wszystko przemawia za USD.

 • 20gladiator

  @aroot
  Oczywiście nasze spojrzenie na rynek zweryfikuje czas. Na giełdzie nie ma niczego pewnego. Żeby w jakiś sposób zamknąć ten temat proszę żebyś zwrócił uwagę na trend główny. Dolar jak i większość walut świata jest w wieloletniej bessie wobec CHF.

 • aroot

  @20gladiator
  Ja już i tak jestem zapakowany w USD. Kupiłem po 3,35 później sprzedałem po 3,47 bo się naczytałem pewnego BŁĄDA 007 (bez urazy mea culpa), że będzie taniej i odkupowałem szybko po 3,57.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  A co mam zrobić jak zabraniasz Ludwice pisać na blogu. : D

  Sam do niej napisz.
  Zgrywasz nieśmiałego, czy nie masz się czym pochwalić? :-P

 • goryl.z.buszu

  Znalezione w internecie

  Ale jaja ! ale jaja ! ale jaja ! ale jaja !

  ,,Portfel hipotetycznego inwestora Zenobiusza w okresie od 29 czerwca do 17 sierpnia 2018 roku lepszy o 11,3 punktu proc. od indeksu WIG20. Pyton Ważydrąg kipi z zadowolenia !

  ,,Portfel hipotetycznego inwestora Zenobiusza jest obserwowany szczególnie wnikliwie przez znajdującego się pod jego opieką pytona Ważydrąga.

  Jeżeli w danym kwartale ,,portfel hipotetycznego inwestora Zenobiusza zachowuje się lepiej od indeksu WIG20 pyton Ważydrąg kipi z zadowolenia a zadowolenie to wyraża zmieniając kolor skóry z czarnego na czerwony

  analizy-rynkowe.pl/portfel-hipotetycznego-inwestora-zenobiusza-w-okresie-od-29-czerwca-do-17-sierpnia-2018-roku-lepszy-o-113-punktu-proc-od-indeksu-wig20-pyton-wazydrag-kipi-z-zadowolenia/

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Kiedy-kupowac-tureckie-akcji.html

 • bialek.wojciech

  dina54:
  "Czy moglby Pan naniesc wykres sily wzglednej swig- do wig-20"

  Służę:

  zapodaj.net/images/f23f05f2b8c55.png

 • gamera-11

  OFE wszystkie wolne środki pakuje z PZU więc zrobiłem to i ja czekam na 50 zł.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci