Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Chińczycy trzymają się coraz słabiej

bialek.wojciech

Ponad rok temu w tekście zatytułowanym "Na drodze do Chinageddonu" opierając się na hipotezie zbliżania się światowego systemu finansowego do kolejnego kryzysu w Azji (owego Chinageddonu) przedstawiłem scenariusz dla WIG-u oparty na założenia podobieństwa obecnego cyklu do tego z lat 1995-1998, w którym do cyklu w październiku 1997 wybuchł kryzys azjatycki. 

 

3ChinextKospi

 

Pisałem wtedy tak:

 

"W tej analogii WIG robi obecnie ostatnią (5-tą) falę zwyżki rozpoczętej po ubiegłorocznej referendum w Wielkiej Brytanii (3-ciej fali hossy według elliottowskiej terminologii), we wrześniu zaliczy silniejszą korektę (4-tą falę), a od końca września do stycznia 2018 uformuje się na WIG-u ostatnia (5-ta) fala rozpoczętej w styczniu ub. r. cyklicznej hossy, która wyprowadzi WIG na nowy historyczny rekord."

 

Pół roku później WIG w trakcie sesji 23 stycznia rzeczywiście na chwilę wyszedł na poziom nowego historycznego rekordu, a później zanotował silny trwający ponad 5 miesięcy spadek wyglądający jak początek nowej cyklicznej bessy.

Obecnie ta analogia zasugerowana w lipcu 2017 wygląda tak:

 

 

1analogia1997

 

Jak widać WIG od stycznia zachował się słabiej niż w okresie luty-lipiec 1997, ale ostatnie mocne szarpniecie indeksu w górę bardzo przypomina podobny ruch z początku sierpnia 1997. Robiąc zbliżenie można tę analogię przedstawić tak:

 

1analogia19972

 

No cóż, z tego że przedstawiona koncepcja ładnie sprawdzała się w okresie minionego ponad roku nie wynika oczywiście, że tak będzie nadal. Jeśli jednak ktoś nie ma lepszych pomysłów, a do września WIG zdoła się wspiąć jeszcze wyżej osiągając poziomy ze stycznia-lutego, to być może warto będzie rozważyć możliwość nadejście początku kolejnej silnej fali spadkowej już od drugiej połowy miesiąca. 

Zależność, która z wyprzedzeniem sugerowała nadejście obecnego odbicia, sugeruje jego kulminację dopiero w okolicach listopada, ale jak pisałem 2 tygodnie temu:

 

"Oczywiście do precyzyjnych dat nie ma się co przywiązywać. W maju 2015 roku szczyt fali B wystąpił w 8 miesięcy po początku fali A z września 2014. W marcu 2012 szczyt fali B wystąpił w 11 miesięcy po początku fali A z kwietnia 2011. W maju 2008 roku koniec fali B (w postaci trójkąta symetrycznego) ustanowiony został w 10 miesięcy po początku fali A z lipca 2007. Te 3 przykłady sugerują szczyt zwyżki od września do grudnia, a przecież cofając się dalej w przeszłość można by znaleźć jeszcze inne warianty."

 

... więc obecną wrześniową datę można dołożyć do tej kolekcji.

 

W tej analogii w okolicach września 2018 w Azji w ostrą fazę wejdzie kryzys podobny swym charakterem do "kryzysu azjatyckiego", który rozpoczął się załamaniem na giełdach w Azji Południowo-Wschodniej w październiku 1997 roku. W moim scenariuszu, który przedstawiałem od kilku lat, w trakcie cyklicznej bessy w okresie 2018-2019 miało dojść do "Chinageddonu" czyli jakiegoś poważniejszego kryzysu na rynkach w Chinach. Dopóki indeksy chińskich rynków akcji takich jak poniższy ChiNext zachowują się tak, jak się zachowują, nie chcę rezygnować z tego scenariusza. Ewentualne przyspieszenie tych spadków będę traktował jako sygnał potwierdzający zbliżanie się momentu przesilenia.

 

1analogia19973

 

Podsumowując: w dobrze się sprawdzającej od ponad roku analogii obecnej sytuacji na GPW z tą sprzed wybuchy kryzysu azjatyckiego obecna zwyżka WIG-u kulminuje w drugiej połowie września, po czym na rynkach akcji dochodzi do tąpnięcia wywołanego załamaniem się cen na chińskich giełdach

Komentarze (181)

Dodaj komentarz
 • bajkolandiaa

  W 2007 roku do jesieni też już rosły tylko spółki z WIG 20 , co to za WIG skoro udział spółek z WIGu 20 w WIGu wynosi 70%?

  Praktycznie nie ma znaczenia kiedy walnie , bo że walnie po 10 latach jest niemal pewne , zmienność znów jest żadna a GRUBASY na wakacjach , przyjdzie wrzesien najgorszy miesiąc w roku to pozamiatają szybciutko obecnych kupujących .

  U mnie już się zaczyna wszystko krystalizować , na WIG 20 już 52% kupujących , czyli bardzo dobrze , do września będą większością .

 • andrzej_stefaniak

  Jak my Polacy wykorzystujemy Amerykanów ???? Uwaga.

  Kurs fair na USDPLN powinien wynieść 1,9190, a na EURUSD 1,3304.

  acemarketu.com/?p=302232

 • lastkura

  19 . OCTOBER 2018 . Szanowny panie Musk .Niekiedy tak bywa ,że zamiast wycieczek na Marsa mamy wycieczkę na Guantanamo. Pan jest tylko kozłem ofiarnym manii od 1932. Ponieważ liznął pan semestr fizyki ,to doskonale pan zna powiedzenie Einsteina na temat ludzkiej głupoty . Wszyscy pana opuścili. To jednak ma swoje zalety. Będzie miał pan 420 lat rozmyślań na temat teorii Einsteina. Po drugie ma pan wiernego fana badań nad ludzką głupotą .

 • dociekliwy54

  @W.B.
  No to pewnie będzie się działo.
  U mnie na Hangseng wygląda to tak.
  www.bankfotek.pl/view/2123110
  www.bankfotek.pl/view/2123111
  Wydaje mi się, że ta piąta fala do września będzie załamana. (Na tym indeksie występuje takich dużo). Apeks trójkąta lubi przyciągać ekstrema;).
  Ale, to tylko moja sugestia.

 • red.007

  @WB
  Panie Wojciechu na ostatnim malunku projekcja daje 49000.
  Czy należy potraktować to tąpnięcie jako falę C korekty od stycznia?
  49000 to poziomy powyżej dołka z 2016.
  Pytam,bo Kurwódz widzi nasz W20 w minimalnym wymiarze na 1680 z możliwością dużo głębszych spadków czyli poniżej 2016 a to nie jest już korekta tylko solidna bessa.

 • dociekliwy54

  @andrzej_stefaniak
  No my, to bezpośrednio raczej nie wykorzystujemy.
  Nasz eksport do USA jest mizerny. Co innego do UE. Ale tu już różnica znacznie mniejsza. Mimo to warto mieć złotówkę.

 • bajkolandiaa

  Jak ja ostatnio przeczytałem ile MUSK produkuje Tesli miesięcznie to nie wiedziałem czy smiać sie czy płakać, ale jak to mówi znane powiedzenie , NIECH SIE MARTWI TEN CO POŻYCZAŁ.

 • lastkura

  Można i tak- co tydzień nowy wpis szczyt listopad -grudzień , nowy w pażdzierniku za 2 miesiące , dzisiaj wrzesień , za tydzień już był . Myślałem ,że występuje pan w poważniejszej konkurencji a nie tylko ślepych kur ,czy ekonomicznych błaznów . Oczywiście prognoza dołka w grudniu wygląda bez sensu . W ten sposób zgadując nigdy nie potrafimy właściwie zlokalizować w czasoprzestrzeni .

 • lastkura

  Takie szczyty hossy tylko na wigu 20 - 6 spółek do góry 14 do dołu . Ekonomiści nazywają to rotacją liderów . Ja prosty człowiek i moja nazwa brzmi rotacja baranów ,

 • bialek.wojciech

  Czyżby Prezydent grał na Chinageddon zapraszając turystów z Tajwanu i Singapuru:

  twitter.com/WPalacu/status/1025434291365400576

  ?

 • bajkolandiaa

  Do września GOTOWANIE ŻABY.

 • b_53

  @WB
  Chinageddon przepowiada Pan nieustanie od 2014 roku. Dlaczego ? Już kiedyś Pan to wyjaśniał:

  okiemmaklera.com/cykl-gospodarczy-wojciech-bialek/
  Lubię prognozować krachy. Jest to o tyle fajne, że jak się uda, to ktoś to zapamięta, a jak się nie uda to nic się nie dzieje [ŚMIECH].

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Podobno dobry analityk robi dużo analiz do szuflady. Nie promuje ich zbyt mocno -do czasu. Gdy któryś scenariusz się sprawdza, należy wyciągnąć z szuflady odpowiednią kartkę i rozpowszechnić.;)

 • red.007

  @dociekliwy54
  To coś jak @lastkura tylko dyplomatycznie(kulturalnie).

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Czyżby Pan dał sobie spokój z hossą? Tak wynika z Pana wykresu Hang seng.

 • lastkura

  Już w pierwszym zdaniu każdego ekonomisty widać arbitralne bzdety wyssane z palca . Jakiekolwiek dalsze czytanie to tylko strata czasu . Najgorszy matematyk jest lepszy od najlepszego ekonomisty .

 • bajkolandiaa

  Mówienie o jakiejkolwiek ekonomii w czasach gdy FED i reszta banków centralnych kupują DŁUG własnych krajów to ŻART i to niesmaczny.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Zakładam, że jesteśmy(lub do niedawna byliśmy) w fali 2 . Wcześniej myślałem, że ona powinna się już skończyć ale tak być nie musi. Może być dalszy etap korekty, tak jak u Gospodarza "po fali "B" fala"C"". Zakładam jednak, że jeżeli tak będzie, to pogłębienie czerwcowego dołka będzie raczej niewielkie. Wydaje mi się, że bessa w CHRL uruchomi procesy inflacyjne, które będą sprzyjać naszym wycenom w średniej i dłuższej perspektywie.

 • red.007

  W mojej opinii jesteśmy ciągle w obszarze fali 4,która zgodnie z większością przypadków,przybierze formę korekty płaskiej.Zatem dzisiejszy dzień(8 sierpnia) nie jest jeszcze dniem odwrotu(nawet jakby ktoś chciał widzieć formację podwójnego szczytu) a jedynie początkiem formowania fali c tej korekty.W przypadku poprawności powyższej tezy nie powinniśmy znacząco zejść poniżej 6 sierpnia i potem rozpocząć wzrostową falę 5 a ewentualny odwrót zacząć po jej zakończeniu,być może początkiem września,z grzeczności nie wykluczam 3 września.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1m&t=l&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "Wydaje mi się,że bessa w CHRL uruchomi procesy inflacyjne, które bedą sprzyjać naszym wycenom w średniej i dłuższej perspektywie".

  Inflacja w ujęcie rocznym wzrosła w Wenezueli aż do 41838 procent.
  W 2017 roku indeks giełdy w Caracas zyskał 3883 %.: D.

 • versus_one

  Trochę dziwne te wzrosty na WIG i WIG20. Korekty w kilku miejscach są 5 falowe. To powinno brzmieć jak ostrzeżenie.

  www.bankfotek.pl/image/2123119

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Na HSI spadek 2007-2009 rozpisuje Pan jako A. Wszystko potem jako B i oczekuje Pan C. To jest bardzo podobny indeks do wig-u.

 • podczaszy1

  @ versus one
  "To powinno brzmieć jak ostrzeżenie".
  Przed czym?

 • versus_one

  @podczaszy1

  Korekty w hossie są 3 falowe, a w korektach często 5 falowe i to widać. Chyba, że są składową korekty złożonej.

 • versus_one

  @podczaszy1

  Errata

  Korekty w hossie są 3 falowe, a w korektach bessy często 5 falowe i to widać. Chyba, że są składową korekty złożonej.

 • podczaszy1

  @ versus one
  Jedyna hossa jaką widziałem na GPW to ta z 2003-2007 i to raczej na mniejszych indeksach. Wątpię żebym zobaczył jeszcze jakąś, no chyba,że taką jak w Wenezueli. Co innego wzrosty te mogą być lub nie.

 • lastkura

  Czytałem wywiad z Muskiem , stwierdził ,że w 2 008 był bankrutem i musiał pożyczać na czynsz od kumpli . Teraz jako kozioł ofiarny bessy będzie miał darmowe wczasy . Inaczej - nie ma czegoś takiego jak wartość fundamentalna firmy . Wszystko zależy od dynamicznie zmieniającej się sytuacji w czasie .

 • podtworca

  Jak widać jedyne co nas może zaskoczyć na GPW to hossa.

 • bajkolandiaa

  podczaszy1
  @ versus one
  Jedyna hossa jaką widziałem na GPW to ta z 2003-2007 i to raczej na mniejszych indeksach. Wątpię żebym zobaczył jeszcze jakąś, no chyba,że taką jak w Wenezueli. Co innego wzrosty te mogą być lub nie.

  2018/08/08 18:25:24

  Mwig 40 w 2009 był 1200 a kilka miesięcy temu powyżej 5000 pkt a ten hossy nie widział , typowy MUŁ.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "Inflacja w ujęcie rocznym wzrosła w Wenezueli aż do 41838 procent.
  W 2017 roku indeks giełdy w Caracas zyskał 3883 %."
  No , na takim rynku to i z lewarem trzeba by się nagłówkować jak zarobić;).
  Książkowo rynki lubią inflację, ale do 6%-10% i to raczej w stadium początkowym, gdy koszty można przerzucić na stronę popytową. Ponadto lepsza dla naszej giełdy inflacja surowcowa z oczywistych powodów.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "@ dociekliwy 54
  Na HSI spadek 2007-2009 rozpisuje Pan jako A. Wszystko potem jako B i oczekuje Pan C. To jest bardzo podobny indeks do wig-u. "
  Świetne pytanie.
  Co więcej, by odpowiedzieć musiałem się zastanowić, bo moje rysunki są intuicyjne. Musiałem pomyśleć ," co moja podświadomość miała na myśli.";).
  Wydaje mi się, że chodzi o to, że na HSI wzrosty były procentowo o wiele większe, natomiast spadek 2007-2009 jest mniejszy. Również spowolnienie gospodarcze nie było tak silne. Poduszka rezerw zadziałała. U nas ta bessa wydaje się kompletna zarówno technicznie jak i fundamentalnie. Niemniej jednak ten HSI pewnie w jakimś stopniu,choć moim zadaniem niewielkim, wspiera Pana wersję.

 • versus_one

  @dociekliwy54

  A to nie jest tak, że inwestorzy preferują rynki krajów, które mają duży dług zagraniczny i stabilne wskaźniki makroekonomiczne? Dług jest narzędziem kary i nagrody, jak marchewka i kij dla rządu i budżetu. Kiedy wskaźniki kraju padają na twarz, wtedy łatwo jest zrobić flash crash z powodu ataku walutowego.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  No nieee wiem...
  Ten Chinageddon moze być trochę ... przereklamowany.:))
  www.bankfotek.pl/view/2123174
  Chyba trudno przyjać ostatnia dekadę chińskiego co najmniej doganiania Ameryki jako fale B poprzedzajaca krach.
  www.bankfotek.pl/view/2123174
  fxpro.ctrader.com/c/TlR6n

 • dociekliwy54

  @All
  goldenmark.com/pl/mysaver/chiny-o-krok-zapascia-dlug-koszmarny/
  www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-wielkie-rezerwy-wielkie-problemy-7562470.html
  Co do szczegółów, to myślę, że lepiej zapytać Gospodarza.
  W końcu to jego konik.

 • lastkura

  Aktualny skład portfela według wielkości zajętych pozycji 1 Nasdaq,2 Obligacje 10-usd,10- niemcy .3 Dax , 4usd- pln,eur pln, 5 wig 20 .6 S@p 500 po wczorajszych zakupach

 • bajkolandiaa

  podczaszy1
  @ Bajkolandia

  Tu chodzi o szerokość rynku

  PO czym POZNAĆ MUŁA , że dalej będzie PRZYMULAŁ

  WIG w 2009 roku 22 000 pkt WIG 2017 66 000 pkt , żadnej ale to żadnej hossy nie było , trzeba być wyjątkowym mułem ,żeby mieć takie KLAPY na oczach ,to tylko SPECJALISTA PODCZASZY potrafi, nie wiem nawet czy to nie ten MUŁ co szkolił w godzinę na tablecie w barze , nawet by pasowało do jego wiedzy.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Przyznaję,że wyjaśnił Pan kwestię HSI-WIG dosyć przekonująco od strony pozatechnicznej . A już myślałem,że zagoniłem Pana w kozi róg.: )))

 • bajkolandiaa

  Dla MUŁA nawet sprawdziłem dokładniej , dołek 2009 roku WIG 20300 pkt a szczyt w 2017 68 000 pkt - prawie 400% , dla MUŁA z klapami na oczach widzącego tylko własny zad nie było żadnej hossy szerokiego rynku,mówiłem ,że tutaj zostali najlepsi.

 • lastkura

  W kategorii łaciny kuchennej zdecydowanym liderem jest pan podczaszy . Niestety nic innego nie potrafi .

 • podczaszy1

  Ciekawe Krzywicki, bardzo ciekawe. Proponuję,żebyś wczytał się w swoje wpisy.

 • terrainahead

  Aktualny portfel
  USD
  Long - kopalnie złota 30 %/ URAN 5 %/ GOLD 5%

  Short - US500 15 %/ DAX 10 % w EUR/ EMERG.MARKETS 10 %

  Gotówka USD 25 - 30 %

  Życzę wszystkim chłodnego dnia

 • mac-erson

  @kura
  Mam do Ciebie pytanie bo chciałbym szkolić się od lepszych na jakiej wysokości masz ustawione stopy na sp500 i w20 ?

 • lastkura

  To czy jest hossa czy bessa nie ma to dla większości najmniejszego znaczenia . Kiszą stratne pozycje miesiącami . Jak jakiejś ślepej kurze zdarzy się kupić minimum to i tak sprzeda tego samego dnia zarabiając 10 punktów zamiast 200 . Całkowity brak efektywnej wiedzy nie zastąpią żadne wystąpienia w roli błazna .

 • podczaszy1

  No właśnie Krzywicki takie jak ten ostatni wpis miałem na myśli. Cała Twoja pisaninia od pół roku to w zasadzie powtarzanie tego samego na okrągło.Tylko wyników brak.

 • lastkura

  Mnie stopy nie interesują , gdyż z zasady nie gram na kontraktach . Opcje służą do odwrócenia trendu ,kontrakty do podążania za trendem . Sygnał gry na spadek na kontraktach s@p 500 przebicie 2800 od góry . W relacji z formacją należy rozpatrywać stopy a nie jakieś mechaniczne 30 punktów . Gra na opcjach jest fundamentalnie różna . Hierarchia na opcjach oczekiwana zmienność ,czas --- cena jest praktycznie na ostatnim miejscu .

 • slow2006

  to kiedy zapadaja te twoje opcje? czy tez nigdy?

  generalnie nie napisales ze masz kupione zloto po 1250 i w20 po 2120, tez pewnie kontrakty bezterminowe?;] prawda jest ze odkad rynek zaliczyl dolek kiedystam ty kontynuujesz jak mantre pisanine o spadkach, gdy ciagle rosnie od tamtego czasu

  z toba pojawilo sie paru innych kolegow

 • lastkura

  Istotna jest konstruktywna krytyka - podanie modelu podejmowania decyzji - wtedy oceniamy czy to ma sens czy jest retoryką w stylu szczyt jest możliwy - wrzesień ,październik , listopad ,grudzień co tydzień to nowa koncepcja .

 • lastkura

  Kilkakrotnie pisałem ,że na złocie straciłem i nie mam już złota . Terminy opcji october , grudzień[2018] ,marzec[ 2019]

 • lastkura

  Przy założeniu 1680 do marca 2019 moim jedynym zmartwieniem jest czy zarobię razy 10 ,czy razy 30 ,czy 300.

 • lastkura

  Wczorajsza sesja wyjątkowo dobitnie pokazała jakim nonsensem jest gra aktualnie na zwyżki na wigu 20 . 6 spółek do góry 14 do dołu . Oczywiście day traiding miał cykliczne objawienie mieli tylko pekao , reszta wszystko inne . Jak widać w kategorii błaznów panuje zacięta rywalizacja .

 • bialek.wojciech

  Polecam ciekawą rozmowę:

  "What Impact Are the Federal Reserve's Actions Having on Peripheral Markets?"

  www.equities.com/news/what-impact-are-the-federal-reserve-s-actions-having-on-peripheral-markets

  Ciekawsze wątki:

  QT na poziomie 600 mld dolarów rocznie jako równoważnik 75 pb wzrostu stóp FED.

  "The $50 billion per month times three is about $150 billion per quarter or a run rate of $600 billion. Ben Bernanke was fond of saying that every $200 billion or so of QE was equivalent to about a 25 basis points rate cut when it was QE. One would assume that in reverse that equates to something on the order of about 25 basis points. Each $200 billion of rolling assets off the Fed balance sheet should equate to something like a 25 basis points rate hike.

  If we are at a $600 billion annual run rate and balance sheet deduction by the end of the year, that would mean that there's 75 basis points of tightening just from the balance sheet reduction. I think everybody by now is fairly aware that the Fed's dot plot on average predicts about four rate cuts in the current year and plying two more for the balance of 2018 and another three or four next year, and believe it or not, another one or two in 2020."

  Powell uważa, że to co robi FED nie będzie miało dużego wpływu na świat.

  "At this conference Mr. Powell raised a few eyebrows in the assertion that monetary policy of the Fed and its impact on the rest of the world is vastly overrated."

  Poziom zadłużenia spółek z EM w krajowych indeksach MSCI w 2017 i przed kryzysem azjatyckim (wtedy było znacznie w Azji niż obecnie na świecie; najbardziej zadłużone są spółki w Brazylii i Turcji):

  www.streetwisereports.com/images/article_images/ProvenTreyReik8-6-18/image001.jpg

  Szczególny przypadek Deutschebanku:

  " It's interesting. The global financial institution issue with respect to Fed tightening has clearly been largely limited to the plight of Deutsche Bank. What's going on with Deutsche Bank right now is really very different than what's going on with any other global institution and obviously there are some unique mismanagement issues at Deutsche Bank so I think that most investors who don't own Deutsche Bank shares are prone to say, "Well, I don't own it so it doesn't affect me." It hasn't spread to other global financial institutions.

  What is funny about that is even though you may not own shares of Deutsche Bank, that isn't going to help if Deutsche Bank further hits the skid because Deutsche Bank has a $157 trillion CDS book, which is two times global GDP, so whether you own the shares outright or not, everything that you do own is certainly going be affected by the status of that derivative book. That's just the CDS part of their derivative book."

  W USA gotówką mają tylko FAANGI:

  "That's 50 of 500 of 70% of the cash and the bottom 250 hold next to no cash on the grand scheme of things. The cash is concentrated in a very small group of companies, which of course are the ones that everybody spends most of the time on in this FAANG-type environment that we're living in the last several quarters."

  Kwestia kredytów samochodowych niskiej jakości:

  www.streetwisereports.com/images/article_images/ProvenTreyReik8-6-18/image003.jpg

  Spadek stopy oszczędności:

  www.streetwisereports.com/images/article_images/ProvenTreyReik8-6-18/image004.jpg

 • lastkura

  Jednym z efektywnych metod jest zdecydowane zajęcie przeciwstawnych pozycji w tym samym dniu co pan Białek . Od 8 marca ,28 marca ,.........8 sierpień każde zajęcie odwrotnej pozycji to znaczny zysk z małym ryzykiem . Czekamy na pierwszy sukces guru .

 • bialek.wojciech

  cd.

  Związek sankcji nałożonych przez USA na Rusal:

  stooq.pl/q/?s=486.hk&c=3y&t=c&a=lg&b=1

  ... z wyprzedażą przez Rosjan w kwietniu i maju amerykańskich obligacji skarbowych za 100 mld dolarów.

  "The firm that took the biggest brunt of the sanctions that were announced in early April were on Rusal and its leader, Oleg Deripaska, who's a close Putin ally. Rusal happens to be the world's largest aluminum producer with about a 7% global market share (...)
  Russia pretty much liquidated $100 million worth of treasuries in a two-month period in April. Of course that was the first time the ten-year yield poked its head above the 3% barrier since December of 2013 (...)"

  Fenomenalny wzrost majątku netto Amerykanów w ostatnich latach:

  "What that means is that for the past nine years, household net worth or wealth, if you will, in the United States has been increasing eight times faster than output for GDP. "

 • bialek.wojciech

  Inna ciekawostka: rozkorelowanie sektorów największe od 2000 roku i jedno z trzech największych od 1952 roku (drugi przypadek to początek 1994 roku):

  fm-static.cnbc.com/awsmedia/chart/2018/7/8/correlation.1533753178577.jpg

  "Paulsen said correlation may reflect Fed policy actions, like now. During periods of easy money, liquidity increases and interest rates fall, sending stocks higher across the board. But when the Fed is tightening, liquidity is restricted, yields rise and more stocks are left "impaired," as correlation declines. For instance, Fed rate hikes might be bad for some sectors, like housing, but good for others, like banking."

  www.cnbc.com/2018/08/08/a-bearish-market-warning-from-the-tech-bubble-is-back.html

 • bialek.wojciech

  O spekulacjach, że jeśli rentowności 10-latek rządu USA nie wzrosną w okresie, gdy FED dokonana kolejnych 2 podwyżek stóp (wrzesień i grudzień?), to pojawi się zapowiadająca recesję inwersja krzywej rentowności:

  "The Federal Reserve's James Bullard said Monday that changes in the bond market are now the main focus for investors.
  (...)
  The question is how to play things going forward over the next two years. If the Fed raises rates 50 basis points and the 10-year (Treasury bond) does not cooperate, you could see an inverted yield curve in the U.S.," Bullard told CBNC"

  www.cnbc.com/2018/08/06/feds-bullard-respect-the-bond-market-and-what-its-trying-to-tell-.html

 • versus_one

  @Przekaz jest jasny

  Kolejna 5 falowa struktura wzrostowa. Jeśli przebije dno na 2292 pkt. będzie ciekawie

  www.bankfotek.pl/image/2123197

 • lastkura

  Co do mitu ekonomistów - krzywa inwersji 2 i 10 latek . Nie istnieje żadna sensowna relacja między długością trwania odwrócenia a siłą recesji . W 1921 odwrócenie było długie, recesja niewielka ,w 1929 odwrócenie było krótkie a recesja największa w historii . Krótko - realne modele ekonomiczne to błazenada .

 • bialek.wojciech

  Waluty, które robią nowe dołki do dolara:

  Turecka lira (wiadomo amerykańskie sankcje):

  stooq.pl/q/?s=usdtry&c=3y&t=c&a=lg&b=1

  Rosyjski rubel (wiadomo amerykańskie sankcje):

  stooq.pl/q/?s=usdrub&c=3y&t=c&a=lg&b=1

  ... i dolar nowozelandzki (jednak z commodity currencies):

  stooq.pl/q/?s=usdnzd&c=3y&t=c&a=lg&b=1

 • lastkura

  Z rynku wiecznej hossy pana Buczka i Stefana . Na swig 80 na 114 sesji spadkowych [15 styczeń -28 czerwiec ] przez 1,5 miesiąca odbiło do poziomu 3 ostatnich świec spadkowych . Ta hossa według Buczka ma trwać rok . Według mnie jeszcze tylko 2 lata tylko w przeciwnym kierunku . W końcu to nie 420 lat Muska .

 • terrainahead

  thefad.pl/aktualnosci/roman-giertych-wejscie-w/

  Kuncze kuncze , jak to zrozumieć.

 • lastkura

  Jest znamienne dla koncepcji zielonej wyspy Trumpa , na wszystkich można nakładać sankcje od Chin ,Europy Zachodniej po Iran to w Usa będzie wzrost pkb r/r 1,05 . Ja widzę przy tej strategii prawdę 5% ,ale spadku a nie wzrostu .

 • terrainahead

  No to może stąd bessa na Swig I M wig ach. Dyskontujo walkie z bolszewikami.

 • lastkura

  Prasownicy którzy doniosą na firmę ..... . Proponuję jeszcze extra premię na donos na matkę lub ojca .

 • terrainahead

  Czekam na 1,14 na EURUSD, Wtedy za USD kupię EUR i zwiększę pozycję short na DAX.

 • lastkura

  Z rynków akcyjnych frazes ,ale istotny - największą betę ma dax ,Usd -pln na rynku walutowym [bez bitcoina ].

 • lastkura

  Rynki hossy pana Stefana i Buczka jako jedne z nielicznych mają od marca 2017 betę ujemną z amerykańskimi rynkami . Dlatego na załamanie giełd amerykańskich rura do góry przez rok . Powodzenia .

 • lastkura

  Mam betę ujemną plus cykle około 40 , brak jednak regularnego okresu, nie wiem czy jestem w ciąży z pewnym amerykańskim bykiem . Proszę o poradę .

 • terrainahead

  Zrobić testa. Jak cóś to wziąć śluba kościelnego i żyć długo w długach.

 • terrainahead

  Cykle nie mogo się spaźniać!

 • terrainahead

  youtu.be/inQOOaHkS_Q

 • sundiamore

  Niestety ich potęga jest już na wyczerpaniu

 • lastkura

  Brak wizji przyszłości , stawianie na przegrane konie to domena współczesnych "elit " . Klasyczny przykład Gomułka i jego ekipa transferowała wszystko w wieczną potęgę funta brytyjskiego a on ciągle leciał do dołu .Zwykli ludzie żyli w nędzy , dzięki głupocie , braku elementarnej wiedzy i doświadczenia nielicznych . To jest istota systemu totalitarnego . Wszelkie getta ławkowe to tylko proste konsekwencje tego elementarnego faktu .Zawsze jednak udajemy i szukamy wroga zewnętrznego .

 • lastkura

  Koncepcja 500 + ma ciekawe drugie dno . W 2017 wrosła wyraźnie ilość urodzonych dzieci , ale wrosła równie wyraźnie umieralność emerytów .

 • lastkura

  Oczywiście w Wenezueli winny jest socjalizm , nigdy totalne lenistwo ,które przebija przez słowa i metody prezentowane przez wielu .

 • lastkura

  Jeśli przez problem Wenezueli będziemy rozumieli dualność pomiędzy długoterminową stabilnością a pobudzeniem krótkookresowym koniunktury i ciągłą pogonią za aktualnymi zyskami to Wenezuela jest forpocztą świata kapitalistycznego .

 • 20gladiator

  CHF odpala do góry. Coś wisi w powietrzu ?

 • lastkura

  Czytałem wystąpienie Leszka Balcerowicza w sprawie Getback . Ktoś by pomyślał ,że powie coś o aktualnych makro-zagrożeniach ,sytuacji giełd czy kursach walut . Niestety to co widzimy to kłótnie ile dostał honorarium , zły Pis , problem czy zachwalał obligacje Getbacku . Nędza ekonomii by nie powiedzieć błazenada . Ja oczywiście zachwalam takie firmy jak Getback . Powinno być ich jak najwięcej ,ale z ściśle określonym ryzykiem np . masz szansę uzyskać na opcjach 500 % ,ale możesz stracić wszystko . MUSI BYĆ ALTERNATYWA DO 1 % ZYSKU ROCZNIE W BANKU ,ALE Z OKREŚLONYM RYZYKIEM .

 • lastkura

  Oczywiście ekonomiści to najbiedniejsi ludzie na świecie . Dają super porady dla innych a sami wiążą ledwo koniec z końcem opowiadając bzdety na konferencjach . Może bym i ja jakiegoś zatrudnił u siebie , ale on nigdy nie zda egzaminu wstępnego z matematyki .

 • lastkura

  Ekonomiści to najbiedniejsi ludzie na świecie . Patrząc na wirtualne osiągnięcia guru polskich cyklistów , to chyba jedyne pewne zdanie o ekonomii , by nie powiedzieć a priori .

 • bajkolandiaa

  Wczoraj na WIG 1,3 mld dzisiaj odpływ z PLNa

 • bartalsi

  Ma ktoś jakieś ciekawe prognozy co do światowej gospodarki (np indexy gieldowe) w odniesieniu do zmian klimatycznych? (globalne ocieplenie).

 • carrie-anne.moss

  @007
  @podczaszy
  Nie mam czasu Was zdzielić... dobrym słowem;-)
  Innym razem, bo nie mam czasu na pisanie na blogu.

  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3m&t=c&a=lg&b=0
  W drodze do 1.14, chyba. Co to znaczy dla indeksów nie mam pojęcia, bo się na tym nie znam :-P
  Trochę do 8k na NDQ brakło:-|
  Z trzeciej strony amerykańskie indeksy wyszły z reakumulacji.

  Robię sobie przerwę. A właściwie to nie wiem kiedy wrócę.
  A Wam radzę być miłym dla koleżanek, bo bardzo nie popisaliście się ;-)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Ten nowy template jest ok, bo nie trzeba się na mobilach przełączać.

 • lastkura

  Jak zwykle po fakcie trąbią najwięksi znawcy . Trend jest procesem i przed takim badaniem po fakcie zawsze się skrywa .

 • carrie-anne.moss

  @DK vel Qra
  nie wiem czy jestem w ciąży z pewnym amerykańskim bykiem . Proszę o poradę .

  Radzę udać się do psychiatry :-D
  Na weterynarza już za późno:-P

 • mac-erson

  @kura
  I tak to wygląda Pana wróżenie z fusów. Last Kura Day minął, świat się nie zawalił a bananówka jutro nowe szczyty. Do zobaczenia przy kolejnym Last Kura Day na początku września. Może za 10tym razem uda się Panu trafić :)

 • lastkura

  Zamiast modlić się o wezwanie na złotówkę czy wig 20 proszę dokładnie przeczytać wezwanie do uzupełnienia depozytu . To ,że nie rozumiecie czym jest proces to zrozumiecie w procesie o upadłość konsumencką znawcy wszelakich kontraktów terminowych .

 • lastkura

  Położył się Dyzio na łące ,przygląda się niebu błękitnemu i marzy . Kupiłem Teslę na kredyt za 380 bo jest wezwanie po 420 a i wizjoner Musk obiecał wszystkim wieczny dobrobyt . Niestety kurs już wynosi 350 i mam wezwanie do spłacenia wszystkich kredytów . Postawię na wezwanie na juana , bo Chiny nie pozwolą na przekroczenie 7 dla usd -yuan .

 • lastkura

  Cykl 40 . Jaki piękny byłby wtedy świat . Leżałbym sobie jak leżę , na tej murawie świeżej i bajał i bajał i bajał .

 • karnakufo

  Dzisiaj może być dzień miśka. :)

 • bialek.wojciech

  Ciekawostka:

  "Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA, UniCredit SpA and BNP Paribas SA are particularly exposed after the Turkish currency lost more than a third of its value this year, the newspaper reported, citing unidentified people familiar with the matter."

  www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-10/ecb-concerned-about-european-banks-turkey-exposure-ft-reports

  stooq.pl/q/?s=bbva.us

  stooq.pl/q/?s=ucg

  stooq.pl/q/?s=0hb5.uk&c=3y&t=c&a=lg&b=1

 • andrzej_stefaniak

  Efekt zarażenia:

  acemarketu.com/?p=302541

 • bialek.wojciech

  Do poczytania:

  businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/jak-przewidziec-kryzys-gospodarczy-wskazniki-wyprzedzajace/k2ymzq2

 • bialek.wojciech

  SUgestia, że Turcja musi podnieść stopy do 23 proc. z 17,75 proc. by opanować sytuację:

  "Turkeys central bank must raise interest rates by more than 500 basis points if its serious about stemming a deepening economic crisis, according to Investec Asset Management.

  They need to properly tighten the screws and raise the policy rate to at least 23 percent, Werner Gey van Pittius, co-head of emerging-market fixed-income at the South African money manager that oversees $145 billion of assets, said at a briefing in Sydney. Otherwise it wont recover.

  Turkeys central bank -- which has raised its main policy rate to 17.75 percent -- unexpectedly refrained from a further hike at its last meeting."

  www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-08/turkey-must-hike-rates-to-23-as-crisis-worsens-investec-says

 • lastkura

  Kochani polscy inwestorzy i analitycy . Do tej pory współpraca była wspaniała . My z usa sprzedawaliśmy wam kota w worku za miliardy i było ok . Od końca stycznia błąka się po Wall Street jakaś kura . Zarobił trochę kasy na spadku ,ale od 2 kwietnia gra w naszej drużynie na spółkach beta duży plus . Niestety coś mu odbiło i 25 lipca kupił ogromne ilości opcji centowych na nasze beta gruby plus[Nasdaq] na samym szczycie na spadek i mówi ,że wyśle nas w kosmos ,a my mamy opcję Muska tylko na Marsa . Coś gada o beta 500+ . Postarajcie się jeszcze o rok hossy ,albo przynajmniej do listopada . Mała prośba - nie zamykajcie go w Berezie bo po krachu zostanie ministrem finansów i pogoni wszystkich do roboty . Wiecznie oddani błazny z Wall Street .

 • lastkura

  Panie Stefanie czy pan naprawdę nie ma odrobiny honoru .

 • konsultant121

  Czy jest tu jakiś lekarz? Czy są jakieś środki na nerwicę kur? Cip cip cip... spadaj mój dolar bo w tanie akcje nie chcę obkupić się:))) wbrew agentom i ślepym kurom.

 • mac-erson

  @karnakufo
  Dzisiaj raczej dzięki Turcji okazja dla spoznialskich aby dołączyć do peletonu i uformowane 2ki w kolejnym impulsie wzrostowym.

 • mac-erson

  Moim zdaniem przychodzi czas na energetykę że środków że sprzedaży farm51 zakupiony dziś Tauron po 2.17

 • lastkura

  Ty jeszcze masz honor pisać ,parę godzin temu pisałeś o nowym szczycie dzisiaj na wigu 20 . Rozumiem komornik puka do ciebie już dziś .

 • karnakufo

  @mac-erson
  "Dzisiaj raczej dzięki Turcji okazja dla spoznialskich aby dołączyć do peletonu i uformowane 2ki w kolejnym impulsie wzrostowym."

  Wg mnie dalsze wzrosty wcale nie są przesądzone - jak przejdą pokazane opory to i owszem, ale może równie dobrze być odbicie od oporu i wtedy S:
  www.bankfotek.pl/view/2123284
  www.bankfotek.pl/view/2123285
  www.bankfotek.pl/view/2123286
  www.bankfotek.pl/view/2123287

 • bajkolandiaa

  STefania to patrzy nie na te wykresy co trzeba , a trzeba było Stefania patrzeć na dolar indeks ,

 • mac-erson

  @kura
  Dzień czy dwa nie stanowią. czasami są nieoczekiwane zdarzenia i w trendzie ten dzień nazywa się korektą. Nasz rynek nabiera sił i chce jechać na północ.
  Ps. komornik już mi zabrał TV słucham radia.

 • lastkura

  Nie musisz oszukiwać samego siebie .

 • ewiggin

  @mac-erson
  Obecnie bardziej prawdopodobna jest korekta wzrostu od końca czerwca niż dalsze wzrosty. Na początku września wypada dno cyklu 10-tyg. Dopiero po tym dołku druga noga wzrostowego zygzaka fali B.

 • lastkura

  Następny Dyzio- marzyciel , którego umiejętności intelektualne polegają na przekroczeniu progu dziesiątkowego .

 • ewiggin

  Widać nawet, że naszej kurze czasem uda się wyliczyć datę jakiegoś przesilenia. Problem jest taki, że biedak nie wie niestety, czy to będzie szczyt czy dołek. A wychodzi na to, że jeśli 8 sierpnia był szczyt, to 9 września będzie dołek i potem do połowy października druga noga zygzaka w górę.

 • dociekliwy54

  @mac -erson
  Obawiam się, że ta Twoja jedynka nie jest raczej jedynką. Jest na to tylko 15% szans.
  Prędzej mamy cały czas korektę w 4 falce, która może dojść i do 2240.
  Jest też ryzyko, że piątka załamana już była. Trzeba obserwować strukturę tego spadku.
  Jednak wierzę, że tak czy inaczej po korekcie powrócimy do wzrostów.

 • lastkura

  Jedyną kompetentną osobą odnośnie 8 sierpnia i jej konsekwencji jest tylko ta osoba , która wyznaczyła ten termin metodami matematycznymi wiele miesięcy wcześniej . Wszelki analizy po fakcie jest stekiem arbitralnych bzdur i wiary w te bzdury . Raj dla prawdziwego matematyka i gracza . Nie musicie udawać - kompletnie nic nie rozumiecie i nic nie umiecie jako gracze .

 • lastkura

  Możecie wymyślać różne przyczynowości - Turcja ,lata mucha koło ucha , pomroczność jasna upałowa . Nigdy nie zrozumiecie co to jest proces .

 • versus_one

  @USDPLN

  Wygląda na to, że mamy korektę pędzącą na $

  www.bankfotek.pl/image/2123292

 • ewiggin

  Czasem Ci się trafi ziarenko jak to ślepej kurze ale bez cykli nie masz pojęcia co z tym ziarenkiem zrobić. Jedyną rzeczą z którą naprawdę trafiłeś w punkt jest Twój nick ;-)

 • lastkura

  Muszę was wyjątkowo zmartwić . Wszelki sukcesy są dla mnie dopingiem do jeszcze większej pracy .

 • lastkura

  Oczywiście łańcuch wyznacza kolejne istotne punkty zwrotne . Wam pozostaje w najlepszym wypadku cykliczne bzdury .

 • pinbar

  @lastkura
  te, genek, weź pisz pod imieniem i nazwiskiem, nie wstydź się.
  :))

 • karnakufo

  Coby nie powiedzieć to 8 sierpnia był szczyt ostatniej fali wzrostowej i większe są szanse na dalsze spadki.
  Brawo lastkura.

 • karnakufo

  WIG20 idealnie na wsparciu kanałowym, ale czy zadziała?:
  www.bankfotek.pl/view/2123293

 • terrainahead

  A co mordeczki tak zacichli ?? poszli na bolszewików polować ?

 • dociekliwy54

  @karnakufo
  Gdyby jedynkę uznać 3 dni wstecz, to kąt nachylenia trochę bysie zmniejszył.

 • versus_one

  A pisałem przecie, że 5 falowe korekty są przestrogą. Trzeba po fakcie to zrozumieć.

  www.bankfotek.pl/image/2123119

 • dociekliwy54

  Errata . Nie "bysie" ale "by się".;)
  Bysie, nie martwcie się.

 • lastkura

  Jeszcze do dziś słyszę parafrazując Kamila Baczyńskiego śpiew i rżenie baranów , kiedy sprzedawałem na szczycie Nasdaqa 25 sierpnia i wig 20 8 sierpnia .

 • lastkura

  W procesach o upadłość konsumencką nie jest uznawana spekulacja na kontraktach walutowych i kontraktach indeksowych . Trzeba bulić do 3 pokolenia za swoją wyjątkową mądrość .

 • bajkolandiaa

  Na razie to się jeszcze nic nie dzieje , do 19 sierpnia miało spadać a potem do 2 września jeszcze w górę czyli standardowo jaka na razie idzie.

  Nawet PLn przy takim nowym dołku na eur/usd nie wybił swoich poprzednich dołków.

 • lastkura

  A co ma być . Panika jest na końcu ,nie na początku ruchu . Czekamy na dostawy kolejnych ślepych kur .

 • bialek.wojciech

  Brutalne:

  Turkish lira plunges 20% versus dollar after Trump authorizes doubling metals tariffs on Turkey

  www.cnbc.com/2018/08/10/turkish-lira-loss-deepens-as-pm-erdogan-calls-for-citizens-to-convert-.html

 • lastkura

  Rwijcie koty prezydenci ,premierzy .............. ktoś w końcu musi na tym zarabiać .

 • bialek.wojciech

  ^Po czymś takim opinia Turków o USA - już i tak skrajnie niska:

  i.redd.it/gzj31n1c7ze11.png

  ... - raczej się nie poprawi.

 • red.007

  @bajkolandiaa
  Tu akurat się z Panem zgadzam.
  Wczorajszy szczyt wybijemy górą na dniach.Pan ma to "zakodowane" datami,ja formacją korekty płaskiej w fali 4.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1m&t=c&a=ln&b=1

  Jako ciekawostka na KGH mamy od połowy czerwca diagonala w fali C korekty.
  Obecne spadki jako f4 nie mogą zejść poniżej f3 czyli dołka lipcowego.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=5m&t=c&a=ln&b=1

 • karnakufo

  @mac-erson
  Czekasz, czy wyszedłeś z L?
  Ładnie spada tak apropo. :)

 • lastkura

  Proponuję większości grę na fujarce o ile [w co wątpię] znacie nuty .

 • lastkura

  Realna gra - facet gra do góry 10 kontraktami otwarte 8 marca , kisi miesiącami ,biuro zmusza go 28 czerwca do zamknięcia zostają mu 3 na spadek ,kisi do 8 sierpnia ,biuro zmusza go do zamknięcia odwraca na wzrost , aktualnie ma 1 kontrakt na wzrost . Taka jest wasza cykliczna historia i nie wypada oszukiwać samego siebie .

 • slow2006

  kto mi wytlumaczy czemu usa nie spada? jakis trader nie wcisna sell?

 • bajkolandiaa

  slow2006
  kto mi wytlumaczy czemu usa nie spada? jakis trader nie wcisna sell?

  2018/08/10 17:08:24

  Bo 90% jest na S , i czekamy aż w końcu te S STOP LOSAmi zabiorą im ci własciwi.

 • terrainahead

  comparic.pl/jp-morgan-trump-wykorzysta-sprzedaz-dolarow-jako-bron-w-wojnie-handlowej/

 • lastkura

  Przyznam , że ustawianie wszystkich w szeregu i traktowania ich jako worek do bicia i sankcji skończy się nieliniowymi zaburzeniami ,które zmyją ekonomicznie wszystkich .

 • lastkura

  Nieliniowa dynamika konfliktu jest ekstremalnie trudna z czysto matematycznego punktu widzenia . Oczywiście dla Trumpa wszystko jest trywialne .

 • terrainahead

  Tu trzeba serca, nie tylko rozumu.

 • lastkura

  Rozwiązanie Pascala serce i rozum jest według mnie błędne . Ja osobiście opieram się na nieświadomych operacjach organizmu .

 • slow2006

  patrzac na to cale "zalamanie" tojakos slabo, slabo, raczej wyglada jak ostrzezenie dla tych co chcieli by zagrac longa,

 • versus_one

  @slow2006

  Do dołka z 9 lutego br. jest jeszcze trochę potencjału :) czemu nie. Gdy dzienna 50 SMA będzie próbować przebić 100 SMA będzie szczyt, ale czy to będzie powyżej 2332 to się okaże. Powodzenia

 • mac-erson

  @karnakufo
  Tak czekam na L. Na razie wróciły do mojego poziomu zakupu. Ostatnie 4 miesiące raz nad raz pod kreską :) Poczekam tak jak pisałem do początku września lub w przypadku osiągnięcia poziomu na W20 2370-2380 skrócę pozycję.

 • karnakufo

  WIG tygodniowy - odbicie od oporu:
  www.bankfotek.pl/view/2123364

 • lastkura

  Skrócisz pozycję ? To raczej komornik skrócił ciebie . Po co oszukiwać samego siebie . Szczęście ,że takich ekonomicznych błaznów jest więcej . Szef J .P Morgan J . Dimon widzi obligacje 10 letnie na 5 % - już niedługo . Nic dziwnego ,że kupiłem opcje na obligacje 10 y . z celem 1% dosłownie za grosze . On widzi wieloletnią prosperity usa pod przewodnictwem Trumpa . Powodzenia .

 • lastkura

  1,5 roku temu byłem na występie amerykańskiego guru . Bilet wstępu 100 pln . Jego największym odkryciem było to,że należy liczyć w procentach a nie w pipsach . Poziom matematyki 5 klasa podstawówki . Był to nie tyle występ błazna , ale spektakl błazen i jego przyjaciele. Wszyscy nagrywali jego bełkot - przecież on miesięcznie zarabia milion .

 • karnakufo

  PKOBP tygodniowy -sygnały średnioterminowe jak na rysunku; jeszcze nad wsparciem, ale bliższe jest mi wygenerowanie sygnału S, niemniej trzeba czekać na sygnał - obserwować i reagować:
  www.bankfotek.pl/view/2123365

 • karnakufo

  WIG20 tygodniowy - widać wyraźne odbicie od oporu; S z tej strefy zarabia:
  www.bankfotek.pl/view/2123366

 • lastkura

  Raz jeszcze podkreślam w ekonomii ,gdzie są możliwe miliony układów zasadniczą sprawą nie jest tworzenie subiektywnych spojrzeń, ale odkrycie " category of the ultimate " Whiteheada - najbardziej ogólnych warunków wspólnego doświadczenia . Wszystko inne jest tylko pustą retoryką.

 • mac-erson

  @kura

  www.adammus.pl/dmbos1.jpg

  Masz oblicz kiedy mnie zlicytują i pamiętaj, nie mierz wszystkich swoją miarą. Grasz wirtualnie i sam opowiadasz bajki.

 • lastkura

  Nie ma znaczenia czy masz komornika czy nie . Twoja samobójcza strategia prowadzi do tego i to jest istota .

 • lastkura

  Każdy robi błędy i to jest normalne .Człowiek inteligentny koryguje je i na nich się uczy . . Błazen cyklicznie je powiela .

 • lastkura

  Nawet guru odrobinę zmądrzał i przestał miesiącami kiść straty . Pozostali wierzą w roczną hossę Buczka . Nie wiem czy można sobie wyobrazić nie tyle olbrzymie straty finansowe [ te przed nimi ] ,ale zupełne wykończenie psychiczne i fizyczne . Podstawowa zasada inwestycji ciąć straty jest dla was zupełnie obca . Liczę na waszą totalną panikę na dnie .

 • mac-erson

  Kura twój problem polega na tym że nie jesteś w stanie zrozumieć że nie tylko jedna strategia prowadzi do celu. Każdy ma inna sytuację ekonomiczną inna psychikę i w różnym stopniu się lewaruje. Jeśli wrzucisz w rynek akcji /kontraktów max. 20-30% swoich oszczędności /aktywów to gwarantuje Ci że śpisz spokojnie.
  Dodatkowo niespokojnie można być tylko na pozycji krótkiej bo z natury rzeczy państwa się rozwijają i w długim terminie giełdy idę w górę.
  Wiem że uważasz że wszystko się zawali ale na razie nie ma ku temu dostatecznych przesłanek. Wyznajesz strategię szukania szczytu bo na rynkach trwa hossą.
  Nie jestem zatwardzialym bykiem i kilkakrotnie też grałem na spadki ale inaczej oceniam najbliższe perspektywę i tym się różnimy.
  Dodatkowo jeśli dojdę do wniosku że zmieniam opcję to bez problemu zamienię L na S. Na razie nie mam jednak takich przesłanek.

 • lastkura

  Na rynkach małych spółek polskich na których grasz od marca 2017 trwa hossa . Oczywiście ty masz te które rosną , pozostali te które spadają . Współczuję .

 • 2w3zalamana

  @kura

  Dlaczego nie zaczniesz prowadzić własnego bloga ? Masz ciekawe spojrzenie na rynek, dużo wiedzy, może jakieś wykresy by się pojawiły. Ja na pewno będę jego czytelnikiem. Po za tym Twoje wpisy w komentarzach tutaj giną a tak by było systematycznie i można by wrócić do opisanego zagadnienia.

 • lastkura

  Wykresy -ja zasadniczo używam algebry . Oczywiście wykresy przy ich odpowiedniej parametryzacji diofantycznej [ a nie wziętej z sufitu] np MACD są intrygujące . Teoria o średniej 200 sesyjnej w usa to bajka dla ubogich . Trzeba wiedzieć jakie średnie dynamiczne zastosować . Ja zasadniczo zarabiam na głupocie innych , subiektywne bzdury pozostawiam innym . .

 • dociekliwy54

  @All
  Mieliśmy wczoraj wydarzenie o częstości ok 2 sigma w okresie trwania WIG20.
  www.bankfotek.pl/view/2123376.
  Co z tego może wynikać?
  Jeśli istnieje jakaś jakość, jakiś eter dla wykresu ceny WIG20, to jest prawdopodobne, że istnieje powtarzalny schemat zachowań rynku po takim wydarzeniu. Dodatkowo do wejściowego > 3,1% spadku dodałem poziom 14 dniowego RSI, który wyniósł <51.
  Podążanie za trendem spadkowym przez kolejne n dni daje następujące krzywe kapitału:
  n=1
  www.bankfotek.pl/view/2123377
  n=2
  www.bankfotek.pl/view/2123379
  n=5
  www.bankfotek.pl/view/2123380
  n=10
  www.bankfotek.pl/view/2123381
  n=20
  www.bankfotek.pl/view/2123382
  n=50
  www.bankfotek.pl/view/2123383
  n=100
  www.bankfotek.pl/view/2123384
  n=200
  www.bankfotek.pl/view/2123385
  Niech każdy sam wyciągnie wnioski na temat tego kiedy warto podążyć za trendem a kiedy nie.
  Jeżeli stworzymy kontinuum barowe tych średnich zmian otrzymamy
  www.bankfotek.pl/view/2123386
  gdzie dzienna dynamika kształtuje się następująco
  www.bankfotek.pl/view/2123387
  Oczywiście nie robiłem zestawienia na każdy bar, ale starałem się wychwycić zmienność.


 • dociekliwy54

  Errata
  Wydarzenie ok.1 sigma.

 • lastkura

  Tylko wyjątkowo niedociekliwy człowiek dostaje objawienia po fakcie . Aby zrozumieć coś z rzeczywistości trzeba podać prognozę parę miesięcy wcześniej . Tylko taka postawa jak pana -bicie piany po fakcie w stylu pana STEFANA JEST CAŁKOWITĄ GWARANCJĄ ,ŻE PAN NIC NIE ROZUMIE . TAK TRZYMAĆ .

 • dociekliwy54

  www.bankfotek.pl/view/2123392
  Jednak prawie 2 sigma. za cały okres.

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Ja sobie jakoś radzę. Niech się Pan tak mną nie przejmuje.
  To, że po fakcie nie przeszkadza, że duży ruch jest nowym faktem, który ma swoje konsekwencje, które jak Pan widzi można przewidywać do przodu. (Może to również jakiś temat dla Pana? Może w zależności od wielkości tąpnięcia model o innej potędze?)
  Pana metoda jest jeszcze nie sprawdzona w praktyce. Moja już tak, choć może jest (trochę) mniej wyrafinowana i niestety niedoskonała. Na pewno nie będę zmieniał koni w trakcie przeprawy.
  A zresztą, czemu Panu zależy, by wszyscy stosowali Pana metody. Toż to najlepszy patent na jej zepsucie?

 • lastkura

  Rozkład Gaussa i liczby rzeczywiste na giełdzie . Współczuję .

 • lastkura

  Niech się pan nie martwi jak znam możliwy termin końca ruchu[to wynika z teorii liczb Nielsena i koncepcji czym jest wartość własna na torusie ] i nie mam zamiaru jego publikować .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  "Niech się pan nie martwi jak znam możliwy termin końca ruchu[to wynika z teorii liczb Nielsena i koncepcji czym jest wartość własna na torusie ] i nie mam zamiaru jego publikować ."
  No i bardzo dobrze. Teraz tylko zarządzanie wielkością pozycji i praktyka.
  Życzę powodzenia.

 • lastkura

  NOT FREE LUNCH . TRZEBA BULIĆ I TO JEST JEDYNA KONIECZNOŚĆ JAKĄ POZNACIE .

 • lastkura

  180 SIGMA frank szwajcarski styczeń 2015 , 21 sigma 19 october 1987 , 15 sigma funt bretix 24 czerwiec 2016 .Przy 21 sigma karki papieru to za mało aby napisać wszystkie zera liczby lat aby raz zdarzenie zaszło .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  LTCM zbankrutowało przy 10 sigma. Jak rozumiem Pan może to omijać kupując opcje.
  Ja niestety stosuję tylko stopy ( w nocy nie działają) i niski lewar.Liczę się z tym, że któregoś pięknego dnia kontrakty z powiedzmy 2000 mogą zjechać na 1000. Większe obsuwy spowodują raczej, że nie będziemy się już martwić o finanse.

 • lastkura

  Właśnie nie . Gwałtowny wzrost zmienności i ciągły spadek powoduje ekspotencjalny wzrost ceny . Dlatego ja muszę mieć opcję gdy zmienność jest relatywnie mała . To właśnie gwałtowny wzrost zmienności spowodował jeszcze silniejszy skok ceny 26st-9 luty 2018 . Zmienność ,czas a na końcu cena jest hierarchią dla opcji .Ruch powiedzmy z 3 do 300 na opcjach nie jest czymś wyjątkowym ,trzeba wiedzieć jaki jest możliwy timing i tu dla większości jest pies pogrzebany . Opcje [grając bez wystawiania ] dają jasny komfort potencjalnej straty - tyle ile zainwestowałeś - CAŁY PROBLEM TO KIEDY .

 • lastkura

  Naiwni gracze na opcjach widzą tylko ogromną potencjalną przebitkę, ale nigdy nie widzą trudu PROBLEMU KIEDY.

 • lastkura

  Świat potrzebuje amerykańskiej dominacji w kosmosie . Wszystkie giełdy amerykańskie niedługo wylecą w kosmos za Gagarinem . Wszyscy kupili akcje ? Odkrycie piekła wkrótce .

 • globtroter321

  To co sp 500 na 3000pkt A wszystko inne w DÓŁ?

 • lastkura

  Melduję ,że wszystkie rakiety z cłami na każdy kraj gotowe go odpału w kosmos . Nawet LAST kura skacze z radości ,gdyż popiera program America FIRST. Ona też popiera program - wszystkie wojny celne są łatwe do wygrania . Niestety jej patriotyzm jest wyjątkowo podejrzany -nam rośnie deficyt a jej zyski na opcjach .

 • lastkura

  Nareszcie . Nasa odpaliła swoje rakiety w kierunku słońca . Last kura nie jest jeszcze tak głupia jak Ikar i wierzy w naturalny porządek rzeczy [ tj . w naturalną ludzką głupotę ] a nie w wybujałe ambicje niektórych polityków .

 • lastkura

  Jedyna nadzieja byków na WIG 20 . Jutro Musk ogłosi wezwanie na wszystko co lata .

 • versus_one

  @lastkura

  Ta sonda ma dolecieć do Słońca w 5 tygodni. W linii prostej jest to 150 mln km, a po krzywych? To jest podejrzana operacja kosmiczna NASA z pogranicza 3 i 4 prędkości kosmicznej ;) w układzie słonecznym. Te prędkości są do opuszczenia układu słonecznego, a nie do lotu na Słońce. Może być tak, że jak sonda doleci na Słońce to skończy się hossa w USA ;)

 • lastkura

  Po co studiować prekursorów teorii katastrof - model Kaldora-Kaleckiego cykli ekonomicznych , przecież to komuniści i ich model z założenia jest błędny . My mamy swój z przekroczeniem progu dziesiątkowego .

 • terrainahead

  Musk ogłasza wezwania na Twitterze? Czy SEC weźmie go za tyłek?

 • nordnorge

  @ml.36
  Kiedyś przedstawiałeś b. ciekawą, moim zdaniem, analizę kontraktów na włoskie 10 latki. Czy masz może jakieś nowe przemyślenia, update, którymi gotów byłbyś się podzielić?

  pzdr

 • tmoore

  @guyfawkess
  www.bankier.pl/wiadomosc/TARGET2-czyli-tykajaca-bomba-pod-strefa-euro-7605402.html
  www.bankier.pl/wiadomosc/Rezerwa-Federalna-zwija-sie-z-rynku-dlugu-7574623.html
  www.bankier.pl/wiadomosc/Bolesny-powrot-do-normalnosci-Analiza-7571021.html
  www.bankier.pl/wiadomosc/Problemy-Turcji-zaczna-szkodzic-obozowi-
  bykow-4148473.html
  www.bankier.pl/wiadomosc/Kto-oprocz-Turcji-zagrozony-jest-bankructwem-7608734.html
  Mam problem - z jednej strony zgadzam się z opiniami z drugiej taki natłok negatywnych opinii nie pasuje do ostatniej fazy koniunktury giełdowej i dnia odwrotu - brak tu skrajnego optymizmu

 • lastkura

  Za Kartezjuszem- lepsza jest obserwacja much na suficie niż analizy najwybitniejszych ekonomistów i kosmonautów . Przecież oni nie znają koncepcji stopa -sufitu .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Anty-Grecja-czyli-Turcja-sie-kurczy.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci