Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Wzrostowa fala B cyklicznej bessy

bialek.wojciech

Dwa tygodnie temu sugerowałem, że pora już na pojawienie się na rynku akcji pozytywnych skutków rozpoczętej w styczniu dewaluacji złotego. Ostatnie zachowanie naszego rynku akcji wydaje się potwierdzać tę hipotezę.

Pojawienie się wysokiej krótkoterminowej dynamiki WIG-u takiej jak w trakcie ostatnich 5 sesji (+5,8 proc.) to charakterystyczny objaw wejścia rynku akcji w fazę wzrostową cyklu 40-tygodniowego. Podobne sygnały pojawiły się 28 lutego 2016 (po dołku cyklu z 20 stycznia), 8 grudnia 2016 (po dołku cyklu z 18 listopada) oraz 28 sierpnia 2017 (po dołku cyklu z 17 sierpnia). Dodatkowy - nieco mylący - sygnał pojawił się też 23 czerwca przed referendum w Wielkiej Brytanii, ale i tak 3 z 4 ostatnich sygnałów takich jak czwartkowy pojawiło się na początku fazy wzrostowej cyklu 40-tygodniowego.

 

1WIGroniew5sesjio1

 

Dołek z końca czerwca wystąpił w 45 tygodni po poprzednim dołku cyklu 40-tygodniowego z sierpnia ub. r., co też pasuje do obrazka.

Na pełny kitchinowski cykl hossa-bessa na rynku akcji (średnio 40 miesięcy) składają się 4 cykle 40-tygodniowe, co produkuje podstawowy elliottowski wzorek 1-2-3-4-5-A-B-C (4 fazy wzrostowe i 4 spadkowe). Z tego punktu widzenia pod koniec czerwca rozpoczął się 4-ty (ostatni w tym cyklu Kitchina) cykl 40-tygodniowy, który w swojej fazie wzrostowej powinien wyprodukować elliottowską falę B bessy, a w fazie spadkowej elliottowską falę C kończącą bessę. Z tego punktu widzenia rozpoczęty pod koniec czerwca wzrost ma ten sam charakter co korekty wzrostowe bessy z okresu styczeń-maj 2015, wrzesień 2011-marzec 2012 czy styczeń-maj 2008. Trwały one kolejno 4, 6 i 4 miesiące. Powtórka dałaby szczyt fali B w okolicach października-grudnia br. Wtedy rozpoczęłaby się ostatnia fala obecnego cyklu: elliottowska fala C bessy będąca fazą spadkową cyklu 4-tego w obecnym cyklu Kitchina 40-tygodniowego. Następny dołek cyklu Kitchina na WIG-u powinien wypaść w okolicach okresu luty-maj 2019, a następny dołek cyklu 40-tygodniowego rozpoczętego pod koniec czerwca w okolicach kwietnia 2019.

 

2faleB

 

Przedstawiona 2 tygodnie temu zależność dynamiki siły złotego i dynamiki WIG-u sugeruje, że apogeum pozytywnego wpływu rozpoczętej w styczniu dewaluacji złotego powinno wypaść w listopadzie tego roku. Również listopad jest orientacyjnym szczytem WIG-u w ramach cyklu 40-tygodniowego następnym po tym z końca stycznia (40 tygodni to ponad 9 miesięcy). Oczywiście do precyzyjnych dat nie ma się co przywiązywać. W maju 2015 roku szczyt fali B wystąpił w 8 miesięcy po początku fali A z września 2014. W marcu 2012 szczyt fali B wystąpił w 11 miesięcy po początku fali A z kwietnia 2011. W maju 2005 roku koniec fali B (w postaci trójkąta symetrycznego) ustanowiony został w 10 miesięcy po początku fali A z lipca 2007. Te 3 przykłady sugerują szczyt zwyżki od września do grudnia, a przecież cofając się dalej w przeszłość można by znaleźć jeszcze inne warianty. 

 

3faleBa

 

O mały włos nie nastąpił cud w postaci pozytywnego wyniku ewidentnie przedwczesnego sygnału kupna systemu kupującego WIG-u po silnym spadku sentymentu INI SII. System sprzedaje WIG-20 na zamknięciu sesji po wyjściu salda optymistów i pesymistów INI na 15-tygodniowe maksimum. Ten warunek został spełniony w czwartek o godz. 15-tej. Poprzednie dwa epizody kontrariańskiego podejścia do naszego rynku z czerwca i listopada ub. r. zakończyły się sukcesami. Tym razem zaproponowany system dał się przechytrzyć tracąc na WIG-20 0,75 proc. Na razie za wcześnie, by ocenić, czy to jednostkowa wpadka, czy też generalna wada systemu wynikająca z jego nadmiernego dopasowania do danych z przeszłości. W przyszłości spróbuję się w tym miejscu zastanowić, czy ten system można w prosty sposób zmodyfikować tak, by zwiększyć szansę unikania takich jak ostatnia wpadek. 

 

4szstemstrata

 

Oczywiście spełnienie kryterium sprzedaży tego systemu ("15-tygodniowe maksimum salda INI SII") nie oznacza bynajmniej, że rynek ma teraz zacząć spadać. Na poniższym obrazku zaznaczyłem poziomy salda INI SII występujące w 9 ostatnich szczytach cyklu 40-tygodniowego. Jak widać nigdy się jeszcze nie zdarzyło się, by szczyt cyklu 40-tygodniowego wypadł przy poziomie tej miary sentymentu niższym niż +26,5 pkt. proc. (styczeń 2018, w marcu 2016 było to +27,7 pkt. proc., we wrześniu 2014 +27,1 pkt. proc.). Obecnie saldo to wynosi jedynie -7,5 proc., więc wydaje się wątpliwe, by istotny szczyt cen został mógł zostać ustanowiony przy tak słabych nastrojach. Oczywiście "wymagana" poprawa nastrojów może nastąpić w raptem 4 tygodnie, ale warto się będzie nad tym zastanawiać, gdy to się już stanie. 

 

5sycyztzINISII

 

Oczywiście - nawet jeśli zaakceptujemy wszystko powyższe - otwarta zostaje kwestia przebiegu domniemanej fali B (zygzak?, fala płaska? fala nieregularna? fala załamana? jakaś wersja trójkąta? itd.). Na razie nie czuję się na siłach, by na ten temat spekulować. 

Podsumowując: wiele wskazuje na to, że od 28 czerwca trwa na WIG-u wzrostowa fala B rozpoczętej w styczniu cyklicznej bessy, która jest zarazem wzrostową fazą cyklu 40 tygodniowego. Różne argumenty przemawiają za poszukiwaniem końca tej zwyżki w okolicach listopada tego roku (a przynajmniej po wzroście poziomu sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych do poziomów występujących w przeszłości w szczytach cyklu 40-tygodniowego). 

 

Komentarze (262)

Dodaj komentarz
 • andrzej_stefaniak

  Pierwszy od pół roku sygnał kupna na GPW:

  acemarketu.com/?p=301564

 • versus_one

  @ dociekliwy54

  @ ewiggin
  Niech Pan uważa, bo może Pan trafić na tablicę korkową versus-one'a ;).
  I będzie Pan tam wisieć przynajmniej do września.


  Może Tablica korkowa u versus_one, to efekt docenienia procesu myślenie i lepszej wyobraźni u malarza?

 • lastkura

  MYŚLĘ JAK WE WRZEŚNIU 2018 WIG 20 PRZEŁAMIE DOŁEK Z 28 CZERWCA BĘDZIE MIAŁ PAN HONOR I ODEJDZIE ZE STANOWISKA GŁÓWNEGO ANALITYK A.

 • karnakufo

  No to teraz, gdy już wielu widzi tylko hossę może być obsuwa. :)

 • lastkura

  Oczywiście najlepiej jak do 8 sierpnia wig 20 osiągnie 2350 wtedy wszyscy będą widzieć początkowe 5 fal ,gdy tymczasem będzie to końcowa piątka w pędzącej korekcie od 28 marca . Oczywiście taka korekta oznacza na wigu 20 nawet nie 1680 a 970 jako poziom docelowy .

 • versus_one

  @lastkura

  Może to nie będzie korekta pędząca, a korekta nieregularna. Przy korekcie pędzącej fala c nie przebija fali a. hmm...

 • lastkura

  Top -down permutation of singularity Arnolda a nie żadne fale Elliota bez jakichkolwiek podstaw matematycznych . Elliot ,Gann mieli pewne koncepcje ,ale matematyka za tym stojąca nie przystoi w 21 wieku .

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Przerysowałem MSCI EM, powinna być teraz piątka.
  invst.ly/83nvp
  A u nas korekta miała regulaminowy zasięg spadku z trójkąta rozszerzonego. False break ''kanału bessy'' powinien zapoczątkować porządną falę, co sugeruje też dywergencja, i co gra i koliduje z nastrojami blogowiczów, którzy spierają się tylko o bliskość zasięgu ''korekty'':))
  invst.ly/83n-0


 • ludwika.maria

  Witajcie,

  Mam prośbę o wskazanie jakiegoś w miarę prostego systemu dla początkujących cinkciarzy/cinkciarek.
  Chciałabym, żeby był możliwie dobrze opisany bo im lepszy i bardziej wyczerpujący opis tym szybciej można się go nauczyć.

  Czy znacie jakiegoś szanowanego tradera albo traderkę, kto opisał swój system i użytkownicy tego systemu nim zarabiają?

  Z góry dziękuję za pomoc.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  No fajnie,a mnie mówisz,że jest porąbany.

  Bo jest. Musiałam sprzedać, bo nie chciał rosnąć.

  Mimo wszystko życzę powodzenia,bo sądzę,że to futro z lisa piesaka koloru różowego nie daje ci spać po nocach.: D.

  bardziej brak miejsca w szafie :P

 • versus_one

  @lastkura

  Fundamentem TFE jest prawo nauki.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Jenot wita 55-kę:)

  Obudź mnie, jak będzie na 109 ;-)

 • ewiggin

  @lastkura
  "
  MYŚLĘ JAK WE WRZEŚNIU 2018 WIG 20 PRZEŁAMIE DOŁEK Z 28 CZERWCA BĘDZIE MIAŁ PAN HONOR I ODEJDZIE ZE STANOWISKA GŁÓWNEGO ANALITYK A."

  - A jak we wrześniu WIG20 nie przełamie tego czerwcowego dołka to Ty przynajmniej będziesz miał na tyle honoru, żeby odejść z bloga? • lastkura

  Elementarny błąd jaki jest powszechnie przy interpretacji fali B TO IZOLACJA WIGU 20 OD RESZTY ŚWIATA . Dla większości giełd dołek sierpniowy [analogia ] był w marcu . DAX 209 dni, NIKKEY -197 dni . Mamy zatem aktualnie analogię do połowy stycznia 2018 i zostało 8- 9 sesji do końca zabawy . Twierdzenie o wzroście wigu 20 do listopada, grudnia jest skrajnie ryzykowne i nieodpowiedzialne . Jest znamienne jak pan Białek na dnie 29 marca odradzał kupowanie giełd zachodnich tak teraz wyjątkowo jest pewny wzrostów do listopada- grudnia , gdy giełdy w usa są skrajnie napompowane a każda słaba wiadomość nagradzana jest spadkiem 20 % . Oczywiście nie posądzam go o złe intencje ,ale o kompletny brak wiedzy i intuicji w grze .

 • guyfawkes13

  @Ludwika Maria

  Ludwika Maria powinna wiedzieć, że nie ma łatwych metod, zwłaszcza w tej dziedzinie.
  pl.wikipedia.org/wiki/Ludwika_Maria_Gonzaga

  Ale chyba najprostszy jest Nial Fuller. Więcej znaczy mniej i odwrotnie.:))
  www.tylkopriceaction.pl/nial-fuller/

 • lastkura

  Nigdy w historii GIEŁD ŚWIATOWYCH SZCZYTY FALI B NIE BYŁY ODLEGŁE O 300 DNI . 1929 -220 DNI , 2008- 220 USA . WIG 20 197 DNI 29 OCTOBER 2007- 14 MAY 2008 ,2015 -168 DNI ,2000 161 DNI LUB CO DAJE ŚREDNIĄ OKOŁO 194 DNI .

 • lastkura

  Oczywiście należy uśrednić po dużej ilości danych jednak nikt nie odpowiedział na mój apel . Lepiej wierzyć w bzdety a nie solidnie pracować . Dla mnie to bez znaczenia , gdyż posługuje się szansą Poincare jako oglądem całości a nie pustą statystyką .

 • lastkura

  Znając wyjątkowe osiągnięcia pana Białka w tym roku można zaryzykować ,że zalecił on kupno polskich akcji na samym szczycie . Ja spokojnie poczekam jednak na 8 sierpnia i 3 września .

 • lastkura

  Na usd pln i eur pln od 25 stycznia mamy ewidentne 5 do góry . Wydaje się ,że usd -pln to max ewentualne 3-60 do fali czwartej a jakieś korekty do listopada .

 • lastkura

  Jeśli nasdaq 100 nie zrobi nowego szczytu do 8 sierpnia to mam fantastyczna teorię ,ale o tym 8 sierpnia .

 • ludwika.maria

  @guyfawkes13
  "Ale chyba najprostszy jest Nial Fuller. Więcej znaczy mniej i odwrotnie.:))"

  A Ty używasz tego systemu? Zarabiasz na nim?

 • lastkura

  Kochani [homo frajers] . Jeśli nie kupiliście szczytu to nie martwcie się . Zrobicie to 8 sierpnia .

 • podczaszy1

  @ carrie
  "bardziej brak miejsca w szafie".

  Należy kupić większą szafę.Zresztą takie futro żal trzymać w szafie,lepiej na sobie.: D.

 • guyfawkes13

  @Ludwika Maria

  Trudno nie używać tego systemu, nawet jak użytkownik nie zdaje sobie sprawy, że ''mówi prozą'', bo zawsze mamy do czynienia ze wsparciami i oporami.
  Na ''mój system'' składa się wiecej elementów, ale Tobie chodzi chyba o coś elementarnego. I od dobrych rad Fullera można zacząć.
  Zbudowanie systemu do stałego wygrywania z rynkiem nie jest łatwe i wymaga różnych rzeczy, przede wszystkim własnego doświadczenia.
  Jeśli oczekujesz prostej recepty na swobodny dostęp do hajsu, to masz niewłaściwe nastawienie już w punkcie wyjścia. To nie jest łatwa droga, w znacznej większości przypadków lepiej na nią nie wchodzić.

 • podczaszy1

  Napisałem dokładnie tydzień temu,że w górę na kontraktach na wig-20 nie gram, odpoczywam i czekam co rogacizna pokaże. Pokazała całkiem sporo i doszła do SMA-30 na wykresie tygodniowym,a więc po drodze pokonała SMA-15/2220pkt/ co dotychczas jej się nie udawało. Co dalej? Ja se odpoczywam, czytam na blogu czym jest ten wzrost i "modlę" się żeby trzy moje spółki dostały kopa w górę. Na grę na kontraktach przyjdzie czas.

 • lastkura

  Korekta nieregularna [pędząca ] jest najtrudniejsza do identyfikacji z uwagi,że fala c jest najsilniejsza i już wszyscy mówią o hossie . Hossa jednak nie polega na uporczywych spadkach i gwałtownych kilku dniowych ruchach do góry . TO JEST KLASYCZNA BESSA . SZEROKOŚĆ RYNKU TO OZNAKA HOSSY A NIE PODRYGI KILKU SPÓŁEK .

 • lastkura

  Jednocześnie spadki po 20 % po 9,5 rocznym wzroście ,gdzie urosły niektóre po 200 -500 razy świadczą o szybkiej i niewyobrażalnej katastrofie . Jednoczesne nagonki pana Białka i Buczka na hossę lub gra na odbitki przy jednoczesnym zakazie kupowania 29 marca spółek amerykańskich na dołku świadczą o wyjątkowej nieodpowiedzialności tych osób .

 • neo733

  Panie Wojciechu, czy Pan moze wyłaczyć tego paranoika?:-) Rozumiem wolność słowa, ale chciało by się poczytać coś sensownego.

 • lastkura

  Dobry analityk- praktyk powinien grać z trendem a jednocześnie ostrzegać o niebezpieczeństwach . Tymczasem co widzimy - elementarne błędy -gra przeciwko trendowi ,kiszenie miesiącami stratnych pozycji i przechwałki 11-0 . Dobry analityk pokazuje i testuje różnorodność swoich metod a nie jedyną prawdę -umiejętność liczenia na palcach do 40 .

 • red.007

  A Ameryka na weekend sobie spada...
  To ładnie z ich strony.

 • neo733

  Swoją drogą, dużo to mówi o wpólczesności. Ktoś jak pan Wojciech, latami pracując, wypracował sobie pozycję, a tu wychodzą dzikusy z kniei i potrząsają dzidami:-)

 • lastkura

  Osoba odpowiedzialna wobec ogromu zagrożeń nigdy by nie pisała o wzrostach do listopada ,grudnia . Taką możliwość -tak ,ale z szeregiem ostrzeżeń .

 • red.007

  Nasdaq wyrysował od kwietnia książkową piątkę z 1,62 fali 3 do fali 1.
  Będzie się działo.
  stooq.pl/q/?s=^ndq&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • versus_one

  @lastkura

  Korekta pędząca w trendzie wzrostowym i spadkowym jest łatwa do identyfikacji dla laika.

  Korekta nieregularna w trendzie wzrostowym jest również łatwa do identyfikacji dla laika.

  Korekta nieregularna w trendzie spadkowym jest bardzo ciężka do identyfikacji dla laika. Wynika to ze schematu patrzenia na wykres. Coś o tym wiem, dlatego to piszę z życzliwości do Ciebie.

 • lastkura

  Ja zasadniczo używam współczesnej algebry .

 • slow2006

  generalnie dzisiejszy dzien na usa mnie w miare cieszy, nie wiem jak dlugo, ale ciagle mam krotkie otwarte jakis miesiac dwa temu

 • lastkura

  Ma fantastyczny wzorzec na szczyt 25-26 lipiec w usa w długim terminie . W krótkim sprawa jest jasna 181/14 jako Pisot number 6+4sqr3 lub 194 /14 jako Pisot numbers [2+sqrt3]^2 -8 sierpień od 26 stycznia 2018 . Dlatego zagrałem na spadek wśród rechotu homo frajerów .

 • lastkura

  W tej chwili 45 % szczyt 25 lipca 55% szczyt 8 sierpnia . s@p 500 poniżej 2800 koniec fali b lub załamana fala piąta .

 • lastkura

  Na nasdaqu 100 i drugim przepiękne kliny kończące .

 • neo733

  Panie Kura, przecież pan w nic nie zagrał, bo na oko widać, że pan nie ma żadnych pieniędzy, może cudem jakieś 10 czy 20 tys. dolarów gdzieś uciułane na dziadach albo odziedziczone po babce-emerytce. Od razu widać, czy ktoś się spina jak gacie w szpagacie, czy pisze tu dla zabawy w wolnych chiwlach:-)

 • lastkura

  Nawet żebym miał ostatnie 1000 pln to mój potencjał matematyczny potrafi wydobyć z tego razy sto ,pana potencjał i wszystkich ślepych kur w najlepszym przypadku -20 punktów na 1200.

 • lastkura

  WSZYSCY MŁODZI ,PRACOWICI I ZDOLNI mówią ślepym kurom Arivederci ROMA
  www.youtube.com/watch?v=EAMdTTJ4lYY

 • neo733

  Panie Kura, aby pouczać innych i to takim tonem, to trzeba najpierw mieć status. Przypomina pan mi anegdotę, jak pewien człowiek podjechał mercedesem na spotkanie w biurze maklerskim, a po wyjściu powiedział: "jakiś pan, który właśnie przyjechał tu do pracy tramwajem, próbował mnie uczyć, jak zarabiać pieniądze". Miłego weekendu.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Na EM jest to możliwe i prawdopodobne.
  U nas na Wig 20 mamy zniesienie 56,4% od szczytu. Tak duże lub wieksze zniesienie występuje tylko w 25% przypadków a i to prawie zawsze przy wydłużeniu 5 podfali w 3 fali, czego tu niema. Tak więc dałbym na to nie więcej niż 10%.

 • dociekliwy54

  @lastkura
  @versus_one
  Są różne opinie o korektach pędzących i rozszerzonych.
  Jednak na WIG mamy b==190,2*a. Fala c absolutnie nie może przejść szczytu fali a jeśli to ma być korekta.
  Prawdopodobieństwo, że to taka korekta jest jednak nie za wielkie bo wskazówka mówi, że zsumowane podfale fali b nie mogą przekraczać długości 2*a. Tutaj już jest przekroczenie. Tak więc najprawdopodobniej mamy już koniec korekty, lub falę B (3)Pana Białka i potem falę C(5). Nie neguje całkowicie tej pędzącej, ale coraz mniej w nią wierzę.

 • dociekliwy54

  No przecież na WIG20 już przeszło szczyt( Na WIG nie i się zasugerowałem). Czyli tak jak mówiłem, już na pewno to nie korekta pędząca/ rozszerzona.
  Można spokojnie czekać na kilka dni korekty i falę 5. Potem znów nieco dłuższa korekta i dalej w górę.

 • guyfawkes13

  @magician

  //MŁODZI ,PRACOWICI I ZDOLNI mówią ślepym kurom Arivederci ROMA //

  Aspirujesz do bycia młodym wykształconym z wielkich miast (co zresztą w żadnym elemencie nie odpowiada rzeczywistości) dlatego nie dziwi mnie, że nie wiesz o czym jest ta piosenka.
  To propaganda Londynu i agentury londyńskiej.:)))

  //Ma fantastyczny wzorzec na szczyt 25-26 lipiec w usa w długim terminie... Dlatego zagrałem na spadek wśród rechotu homo frajerów //.

  A opcje wieczyste na których popłynąłeś (w wyobraźni) trzy tygodnie temu, to już zamknąłeś. Gold i takie tam...
  Jak tak dalej pójdzie, to może zostaniesz w końcu kapitanem żeglugi wielkiej.:))

  pl.wikipedia.org/wiki/Giuseppe_Pinelli

 • versus_one

  @ dociekliwy 54

  2018/07/25 20:42:07
  5 podfal w fali A, czy C trzeba inaczej interpretować, ponieważ to nie są podfale impulsowe, lecz korekcyjne. Te niektóre podfale są składowymi złożonych ZZ w falach WXYZ. Obecny wzrost powinien zakończyć się w okolicach dołka z 2018-02-09 przy wariancie WXYZ

  2018/07/25 20:49:01

  Przy wariancie zamknięcia luki otwarcia z 2018-02-05 zmienia się układ nieprzekraczający dla szczytu z 2018-01-23


  To są dwa poziomy i dwa warianty. W pierwszym zawarta jest wiedza o korekcie nieregularnej, a w drugim zupełnie inny układ.

 • lastkura

  Pana elementarnym błędem jest wiara ,że na tak małych rynkach jak wig 20 można stosować fale Elliota . Nie nie można , gdyż jeden inwestor arbitralnym kaprysem zaburza wszystko . Drugi pana elementarny błąd polega na tym,że na najważniejszych światowych indeksach widać kliny kończące [nasdaqi] . Kompletnym nonsensem jest hipoteza wzrostów do listopada ,grudnia . ŚREDNIA Z ODLEGŁOŚCI POMIĘDZY SZCZYTEM I FALĄ B WYNOSI ŚREDNIO 194 DNI . Oczywiście ja nie stosuję tak naiwnych metod tylko mam tysiące przykładów szansy Poincare jako całości . Gdyby większość rynków istotnych miała dołek 28 czerwca to wzrost miałby sens ,ale tak nie było .

 • lastkura

  Panie od agentów . Po co ślepą kurę śledzić ? Przecież pan kompletnie nic nie umie .

 • neo733

  Pan Wojciech, w którego wykładach miałem przyjemność uczestniczyć, jest bardzo wykształconym człowiekiem i wybitnym analitykiem. Taka wiedza, mówię bez ironii, czasami przeszkadza, bo człowiek ma w głowie sto czerwonych lampek, że nie, nie i nie. Wpisy pana Wojciecha traktuję jako znakomite w kontekście ogólnego klimatu na rynku (że od stycznia mamy bessę, a teraz w lipcu korektę wzrostową), a to jest bezcenne, żeby zasadniczo wiedzieć, w co gramy, w elki czy eski, albo w ogóle nic. Natomiast (z całym szacunkiem) planu transakcji pod wpisy pana Wojciecha nie można układać, bo tutaj już każdy musi znaleźć swoje sygnały, stop lossy i poziomy docelowe.

 • neo733

  A z falą B, to bym powiedział tak: nikt właściwie nie wie jako to jest fala, bo teoria Eliotta to jest tylko teoria, czyli raz się sprawdza, a raz nie, jak to teorie, ale wygląda na to, że mamy korektę wzrostową w bessie (jak pisze pan Wojciech), więc przy jakimś istotnym oporze, kiedy pojawią się sygnały odwrócenia, nie wcześniej, trzeba próbować, zapewne jeden-drugi stop loss nas wyrzuci, ale na końcu może wyjdziemy na swoje, będzie ładny samochód albo wakacje w miłym towarzystwie:-)

 • karnakufo

  Rozpatrując nasz rynek w perspektywie średnioterminowej to według mnie jesteśmy nadal w bessie, a te ostatnie wzrosty to tylko mocne podbicie (i szukanie okazji do średnioterminowego S).
  Zmienię zdanie, gdy rynek wyjdzie ponad narysowane opory:
  www.bankfotek.pl/view/2122166
  www.bankfotek.pl/view/2122165
  www.bankfotek.pl/view/2122164
  www.bankfotek.pl/view/2122167
  www.bankfotek.pl/view/2122163

 • karnakufo

  Po piątkowych Stanach jest szansa, że wygenerowane godzinne sygnały S na WIG20 dadzą zarobić: :)
  www.bankfotek.pl/view/2122168

 • karnakufo

  Na PKOBP widać potencjalny RGR:
  www.bankfotek.pl/view/2122170

 • karnakufo

  Na miesięcznym PKOBP wielce prawdopodobna biała laga podbiciowa do dolnej linii przebitego wcześniej kanału wzrostowego:
  www.bankfotek.pl/view/2122171

 • karnakufo

  EURUSD jest nieśmiałe L, ale może być więcej - zmiana postrzegania i S po przebiciu wsparcia:
  www.bankfotek.pl/view/2122173

 • karnakufo

  U nas może teraz być podobieństwo do sierpnia, września 2014 roku.

 • dociekliwy54

  @versus_one
  O.K.
  Ja mam jeszcze taki model "klasyczny", który można trochę dopasować
  www.bankfotek.pl/view/2122176
  Bo moim zdaniem to, co ewentualnie może być od początku kwietnia, to nie może być nic z ZZ. Czy twój wariant może objąć falę płaską w środku? Czy przewidujesz podwójną , czy potrójną kombinację (inaczej :w/x/y/x/z czy w/x/y?
  Problem, że to co widzimy od początku kwietnia do dziś można uznać za falę płaską(jakby ją zwał) tylko przy maksimum dobrej woli.
  Szkoda, że nie narysujesz-jeden rysunek za 100 słów.

 • karnakufo

  PKOBP - ten malunek preferuje średnioterminowego miśka:
  www.bankfotek.pl/view/2122177

 • red.007

  @dociekliwy54
  Wiedziałem,że Pan nie odpuści i będzie "dociekał". :))
  Pan oczekuje i @laskurze też by pasowało,aby lipcowy ruch był piątką.Różnica jest tylko w interpretacji,Pan dopuszcza po piątce korektę i dalsze wzrosty,@lastkura widziałby lipcowy ruch jako piątkę kończącą i po niej spadki.
  Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę,że cała struktura,jaka by nie była zakończyła się końcem czerwca i ruch lipcowy,który zniósł 0,382,jest tylko zygzakiem i nie wyrysuję już piątki.
  Oczywiście taki wariant wymagałby zejścia poniżej 2180 jako zanegowanie piątki
  (czwarta fala nie zachodzi na falę 1).

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Duże fale WXYXZ bardzo rzadko się pokazują, częściej możemy spotkać małe wxyxz na bardzo małych interwałach, choć nie spotkałem fali Z, jako trójkąta. Może przeoczyłem lub nie zwróciłem uwagi. Dlatego, że można go pomylić z TUP klasyfikowaną, jako falę 1 impulsu. Tak samo, jak wielu myli załamaną falę 5 z falą 2, a falę 1 mylą z pędzącą falą b w 4.

  Tak sobie myślę, że oznaczanie fal na dopasowanie nie jest najlepszym sposobem. Owszem jest to ważne, aby zorientować się, z czym możemy mieć do czynienia. Jednak ten sposób ma krótkie nogi, jak kłamstwo. Oznaczenie jest skutkiem, a przyczyną ich wielkości.

 • karnakufo

  S&P:
  www.bankfotek.pl/view/2122180
  www.bankfotek.pl/view/2122181
  www.bankfotek.pl/view/2122182
  www.bankfotek.pl/view/2122183

 • neo733

  Panie Karnakufo, tez sie zasadzam na eske, ale wydaje mi sie, ze ta piatkowa swieczuszka to za malo na przekonujacy argument za eska. Zobaczymy, co w poniedzialek.

 • dociekliwy54

  @red.007
  Zakładam, że 5 fala będzie na pewno z tego powodu, że jest dłuższa od 1 o więcej niż 1,618. To bardzo pożyteczna wskazówka. Do 1,618 należy ruch traktować jako potencjalną 3 falową korektę. Ten ruch od początku kwietnia nie wygląda na falę płaską z uwagi na "za długą falkę 'B'"(na WIG, bo dla WIG20 ujdzie). To właśnie dla tego uważam, że to będzie jakiś nowy impuls. Może być 5/3/5 i w dół, a może być 5/3/5/3/5 korekta i odlot. Ta pierwsza wersja integruje się z cyklami Gospodarza.

 • dociekliwy54

  Errata
  Zakładam, że 5 fala będzie na pewno z tego powodu, że "3" jest dłuższa od "1" o więcej niż 1,618.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Przypuszczałem,że podniesie Pan argument o 1,618.
  Ja to rozumiem i argument jest słuszny.
  "Frapuje" mnie jednak skąd teza @lastkury o maksymalnym zasięgu obecnych wzrostów do 2350.
  Póki co wzrost od lipca jest zygzakiem i rozpatrując tylko ten ruch jako zygzak mamy wyrysowane a,b i rysujemy c.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Jeśli pomierzy Pan sobie ile ma a w celu określenia c,to 2350 wychodzi dokładnie
  jako 261,8% a.Jest to książkowy dopuszczalny zasięg c w zygzaku wydłużonym,dopuszczalny co nie znaczy,że musimy tam koniecznie dojść.
  Możliwe,że w sumie szukam dziury w całym i zupełnie niepotrzebnie,jednak nie mogę takiej możliwości wykluczyć.

 • karnakufo

  @dociekliwy54 & red.007
  Czy możecie zdradzić, jak zajmujecie pozycje pod to o czym piszecie i dyskutujecie, czy pozostaje to tylko sferze teoretycznych rozważań? :)

 • karnakufo

  Ropa:
  www.bankfotek.pl/view/2122190
  www.bankfotek.pl/view/2122191
  www.bankfotek.pl/view/2122192
  www.bankfotek.pl/view/2122193

 • red.007

  @karnakufo
  W moim przypadku tylko zakup akcji z W20 po pokonaniu maja i pomyślnym re-teście tego poziomu już jako oporu.

 • red.007


  errata
  jako wsparcia ...ale nie sądzę aby to był czas na wzrosty,jednak z wykresem nie będę dyskutował jeśli postanowi rosnąć nadal.

 • lastkura

  Edward Lorenz " Deterministic nonperiodic flow " . "lack of periodicity is very common in natural systems,and is one of the distinguishing features of turbulence flow " . Rozróżnienie w ekonomii pomiędzy stock i flow dokonał komunistyczny ekonomista Michał Kalecki . Tymczasem wobec ewidentnych sygnałów turbulencji -spadki w usa na Nasdaq spółek największych o 20 % mamy to co mamy . Z jednej strony ewidentne przejście ze stanu stabilnego i laminarnego w stan turbulentny w ciągu kilku ostatnich dni z drugiej pewność matematycznych Misiewiczów i zapewnienia stabilnego i długiego wzrostu wzrostu do listopada . Raj dla prawdziwych praktyków i matematyków .

 • mac-erson

  Mam wrażenie, że jest pośród nas coraz więcej "dzieci bessy" dla których hossa na GPW jest czymś niewyobrażalnym. Pan Lastkura przoduje nie zdając sobie sprawy,że siła względna rynków rozwiniętych względem EM także oscyluje. To, że ostatnie lata zostaliśmy w tyle to nie oznacza, że za chwilę trend ten nie ulegnie zmianie.
  Zakładając, że US może wejść w głębszą korektę nie oznacza, że u nas nie wystąpi duża hossa. Podobnie jest ze spółkami, najpierw idą Blue Chipy potem średniaki a na końcu maluchy. GPW jest traktowane jaki maluch a więc nasza hossa wystąpi najprawdopodobniej w fali B bessy w US. Zakładając, że jesień-zima zacznie się fala A bessy która będzie do wiosny 2019r. od wiosny w fali B powinna ruszyć nasza cykliczna hossa.
  Uprzedzam, że nie znam się na falach Elliota, potencjałach matematycznych Lastkury i są to tylko moje przemyślenia i analizy ogólne :)
  pozdr.

 • lastkura

  Elementarny model optymalnego wyboru Keplera jako 1/e ,gdzie e logarytm naturalny z reprezentacją e jako rezonansów [ułamki łańcuchowe dla 26 stycznia ,2 kwietnia ,25 lipiec jako 180/66 sygnalizuje 25 lipca mógł być szczyt[dla giełd usa] lub będzie to najbliższy -8 sierpnia . Kupić szczyt to nic ,ale kupić szczyt wszech- czasów w usa to dopiero cykliczne osiągnięcie . Wszystkie ślepe kury jak nie kupiliście szczytu wszech- czasów to jeszcze NIC STRACONEGO ,choć czasu tak niewiele .

 • red.007

  Dzieci bessy..., fajne określenie.
  Dla jasności,jest mi obojętne czy będzie hossa lub bessa.
  Można zignorować tezy @lastkury i tezy tych,którzy widzą hossę.
  Ja nie wiem kto ma rację,bo racja przyjdzie jak zwykle po czasie.
  Nauczyłem się jednego-nie ignorować tego co podpowiada wykres.

  "red.007
  2018/07/27 07:41:12
  ...Zatem przed nami prawdopodobnie solidne zejście w fali C,zdecydowanie poniżej dołka czerwcowego.
  Widzę to po moim rozumieniu KGH,gdzie czekają nas okolice 60-70 zł."

  Powyższą tezę przedstawiłem na podstawie tego:

  www.bankfotek.pl/image/2122253

  Jeśli struktura jest opisana prawidłowo,to nie ma możliwości wzrostów,poza możliwym dokończeniem F 4 i nic więcej a i tak pewnie F 4 za bardzo nie urośnie,bo reguła zmienności mówi,że przy ostrej F 2,gdy znosi F 1 w 0,618 ,to F 4 nie powinno znieść więcej jak 0,382 F 3.
  F 5 KGH będzie falą C korekty dla W20.

 • lastkura

  Układ kartezjański sugeruje tylko lokalne rozwiązania ,globalne rozwiązania dotyczą tylko genetycznych układów Whiteheada . Krótko mówiąc wszyscy gapią się i widzą TYLKO NIEISTOTNE SZCZEGÓŁY .

 • karnakufo

  @red.007
  Też widzę bardziej prawdopodobne zejście na KGHM.
  Jeśliby jednak kurs wyszedł ponad pokazany opór to sygnał L i hossa::)
  www.bankfotek.pl/view/2122261

 • lastkura

  Praca na zlewozmywaku w Anglii ma długą i świetlana tradycję . Polscy generałowie dzięki układowi w Jałcie pozostali w Anglii bez środków do życia . Tylko 4 z 130 dostało minimalne emerytury . Przykładowo GEN. STANISŁAW MACZEK pracował jako sprzedawca i barman , dowódca dywizjonu 303 zajmował się przemytem .Oczywiście musieliśmy zapłacić [wywiezionym złotem] za utracone samoloty.paliwo ... . Gen STANISŁAW MACZEK żył w skrajnej nędzy . Dopiero w 1992 ,na dwa lata przed śmiercią III Rzeczypospolita chciała mu dać 1500 funtów . ODMÓWIŁ PRZYJĘCIA . Niech żyją Misiewicze .

 • lastkura

  CHWAŁA BOHATEROM - ADAM KACZMARCZYJ
  www.youtube.com/watch?v=OQcU_teDc5c

 • karnakufo

  To jeszcze powrót do PKOBP i ciekawe kreski na tygodniowym.
  Wtedy 18.11.2016 była to czarna powrotna laga i dobre miejsce do zakupów, teraz jest po 89 świeczkach biała laga i prawdopodobnie dobre miejsce do wywalenia towaru przez spóźnialskich (resztę zależności widać na rysunku, można sobie jeszcze dorzucić w obu przypadkach 50% zniesienia), a jaki PKOBP taki indeks WIG20:
  www.bankfotek.pl/view/2122286

 • dociekliwy54

  @karnakufo
  Ja ze swej strony informuję, że nie gram pod Elliott'a.
  Jak każdy miałem wiele lat temu okres poszukiwań kiedy próbowałem. Nie wyszło.
  Teraz gram mechanicznie. Wychodzi. Falę traktuję rozrywkowo, podobnie jak geometrię, zniesienia, wsparcia , trendy itp. Nie chciałbym jednak nikogo zniechęcać. Grać można na wszystko, nawet TFE ;). No tylko te parę tysięcy godzin ćwiczeń....

 • karnakufo

  @dociekliwy54
  "...Teraz gram mechanicznie. Wychodzi...."


  Zaciekawiło mnie to. Mógłbyś coś więcej zdradzić? :)
  Pozdr

 • lastkura

  Myślę,że niektórym i parę tysięcy godzin nie starczy aby zrozumieć o co w tym kapitalizmie tak naprawdę chodzi . Masz tyrać do śmierci na innych i na końcu potraktują cię jak śmiecia . Istotą natury nie jest jednak teoria Darwina ,ale koegzystencja wyrażona w rezonansie ułamków łańcuchowych na całości .

 • red.007

  Ja również ze swej strony informuję,że nie gram pod Elliotta.
  Jest on dla mnie tylko szczegółem(sekwencją).
  Tylko formacje-linie trendowe.
  Jeśli chodzi o KGH,to trójkąt zwężający poziomy:
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=10y&t=c&a=ln&b=1

 • dociekliwy54

  red.007
  WIG20
  28VI-2097-początek A
  10VII-2195-początek fali B
  19VII-2127-początek fali C
  Ostatnie notowanie-2310
  Długość A-98p, B-68p, C(do dziś)-183p
  183/98= 1,867-tyle wynosi C/A
  Przy 2350 byłoby 223/98 =2,27 a nie 2,618.
  2,618 byłoby przy 2127+2,618*98=2384p
  Dla mnie ważne jest to przekroczenie 1,618.Po przekroczeniu nie ma żadnych korekt.
  Wiem, że to brzmi drętwo, ale to wynika z interpretacji Lemansy (Lem) i z mojego doświadczenia.
  Na KG-hu oznaczasz właśnie 1,618. Tu jeszcze piątka w dół nie jest zapewniona.
  Jeżeli miała by być, to lepiej od APP używać proporcji z falą 1. Konkretnie:1/0,618/1,618 w tej kolejności

 • red.007

  @dociekliwy54
  My się trochę nie rozumiemy.
  Ja Pana argumenty uznaję jako możliwe w realizacji,dlatego napisałem wyżej,że jest mi obojętne czy rośniemy,czy spadamy.
  W przypadku gdy rośniemy,to jak pisałem do @karnakufo,zakupy akcji spółek wchodzących w skład indeksu W20 po przekroczeniu maja i pomyślnym re-teście tego poziomu już jako wsparcia czyli wybijamy maj,korekta nie schodząca poniżej maja,odbicie,zakupy.
  Jest jakieś parcie na wzrosty i wręcz się mówi o sygnale kupna.
  businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/wig20-ma-za-soba-najlepszy-tydzien-od-roku/wnbt15k
  Przekroczenie czerwca,to nie jest żaden sygnał kupna,to tylko ząbek.Dopiero rozprawienie się z oporem poziomym kwiecień/maj i pomyślnym re-teście tego poziomu daje sygnał kupna.W zawodach łapania dołka nie uczestniczę i nawet gdyby faktycznie czerwiec był dołkiem,to może być także loterią kończącą się pokaleczeniem.

 • lastkura

  Panie dociekliwy 1.866 jest kwadratem[1,36603]^2 . Nic oprócz pustej numerologii pan nic z matematyki nie rozumie . Inaczej operacji z ciała Q[sqrt3] nie możemy stosować do ciała Q[sqrt5] . Pan jest podobnie jak pan Białek 1 ciało znam i to jest moja prawda objawiona . Trzeba wiedzieć co to jest reprezentacja diofantyczna ,jakie są elementy całkowite,jakie odwracalne a nie stosować jedyną słuszną religię do wszystkiego . Naucz się pan algebry a nie mów o prawdach objawionych .

 • lastkura

  Praktycznie wszystkie matematyczne obliczenia ślepych to elementarny błąd już w pierwszym zdaniu . Reszta to konsekwencja elementarnych błędów w założeniach . O koncepcjach filozoficznych lepiej nie mówić -zero .

 • dociekliwy54

  @red.007
  Nie mam zamiaru Panu zaprzeczać. Każdy sam decyduje. Zauważę jedynie, że przed TFE była teoria Dow'a i na jej bazie w interpretacji Sperandeo, można grać na czerwiec(jednak jak Pan mówi po zniżce i reteście).

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Nie wątpię w Pana dobrą znajomości algebry.
  Jednak ja używam rachunku prawdopodobieństwa i statystyki.
  Cyferki, których używam, to nie żadna numerologia. Za tym stoi sprawdzona statystyka.

 • lastkura

  Proszę mi nie mówić o statystyce w ekonomii . Nie widziałem jeszcze jakiejkolwiek poprawnej pracy pod względem analizy wymiarowej w ekonomii . Bzdury wymiarowe typu t^2+t gdzie t jest pln są praktycznie w każdej pracy z ekonomii . To co prawdziwe w matematyce jest często bełkotem w realnym świecie . Nigdy w żadnej pracy nie spotkałem właściwie i jasno określonego elementu jednostkowego oprócz pustej konwencji.

 • lastkura

  Jakiekolwiek zrozumienie analizy wymiarowej w ekonometrii patrz prace Witold Kwaśnicki .

 • versus_one

  @lastkura

  Właśnie ta bzdura wielowymiarowa rządzi światem finansów. Nikt nic na to nie poradzi, bo każdy goni pieniądz, jak króliczek. Ekonomia to psychologia zachowań króliczka.

  A co do matematyki finansowej ( t^2+t ), ma ona zupełnie inny ukryty wymiar, niż wielu matematyków sądzi, łącznie z Tobą. Podpowiem Ci, że chodzi o zastosowanie w finansach odwrotnej inżynierii finansowej.

 • lastkura

  Wielu ekonomistów naśmiewa się z artykułu Alberta Einsteina " Why socializm ? " . Ostatecznym testem będzie nadchodzący kryzys .

 • lastkura

  O matematyce odwrotnej słyszałem, o ekonometrii odwrotnej nie i nie mam zamiaru jej poznać . Wszystkie lokalne wymysły i mody ostatecznie sprowadzają się do stałej temperatury człowieka . Uogólnienie jej ,problem przejść fazowych i właściwa deskrypcja to co mnie interesuje .

 • mondrian4

  cała ta giełda to jedna wielka szulernia. nie chodzi mi o machlojki samych uczestników ktorych jest pełno na naszej giełdzie tylko o samą podstawową ideę jej funkcjonowania. Czekanie na dołek aby kupić i sprzedać na górce. I tu się kryje cała amoralność tego interesu. W końcu musi znaleźć się frajer który na końcu kupi na tej górce i straci pieniądze a sciślej mówiąc przetransferuje do kieszeni sprzedającego. Takiego biznesu powinni zabronić :-) smart money ucieka z giełd w usa, Bank Szwajcarii stracił na Facebooku jakies 300mln USD w kilka minut, Trumpa Melanija tosta przypalina śniadanie i w ten sam dzień obłoży cały eksport z Chin cłami... a tu czytam o falach Elliota że ulica winna kupowac akcje na GPW. Chryste panie.

 • lastkura

  Kluczowy wynik matematyki odwrotnej jest kompletnie zaskakujący . Klasyczne wyniki z potrzebują arytmetyki 2 rzędu , czyli matematyka w kurniku jest bzdurą . Sam stosuję najsłabszy aksjomat istnienia zbiorów rozstrzygalnych .

 • lastkura

  Myślę,że giełda jest ostatnim bastionem wolnego rynku . Poczytaj pan Romana Kluskę to wtedy zrozumiesz co to znaczy realny kapitalizm . Człowieka ograbili z majątku i odkupili od niego akcje,nastąpił krach -bandyci zbankrutowali i mścili się za swoją głupotę .

 • versus_one

  @lastkura

  Sam teraz widzisz, że życia zbraknie zajmowanie się wszystkim naraz, nawet w matematyce. Błędem jest negowanie czegokolwiek bez sprawdzenia skuteczności w praktyce. Są metody, które podobnie jak crystal ring tłumaczą rynki finansowe. Ekonomia to liczby, później ludzie, a nie na odwrót. Tylko ekonomiści starej daty uważają, że jest odwrotnie traktując ją za naukę społeczną, a to jest inżynieria finansowa.

  To nie jest również bastion wolnego rynku. Wolny rynek masz w sklepie i u notariusza. Na giełdach kupujesz i sprzedajesz od automatu HFT nawet na GPW. To jest iluzja dystrybucji cen aktywów. Gdyby tak było jak piszesz, to przynajmniej dwie różne w miarę skuteczne metody prognostyczne stosowane na giełdach dawałyby różne wyniki jednej osobie zajmującej się analizą rynku, a tak nie jest. Natomiast okazuje się, że wielu osobom te same metody dają różne rezultaty. Wszystko zależy od efektywnego posługiwania się narzędziem i rozumieniem jego przeznaczenia.

 • mac-erson

  @red.007
  Ja inwestuje w oparciu o cykle 40tyg. i ewidentnie rozpoczęliśmy falę wzrostową cyklu 40tyg. dlatego według mnie bardziej prawdopodobny jest obecnie ruch w górę na KGHM (z podwójnego dna) w strefę ok. 110-115zł. Nie wykluczam jednak, że w dołku cyklu 3.33, który będzie wiosną 2019r. KGHM może spaść nawet w okolice 60-70zł.
  Również na W20 stawiam na wzost do silnej strefy oporu 2420-2450.
  Czy spadniemy na wiosnę 2019r. poniżej 2000pkt tego nie wiem ale nie wykluczam silniejszego wariantu rynkowego.
  Konkludując na pewno przez najbliższy miesiąc-dwa warto być po byczej stronie. Gdzie zajedziemy czas pokaże.

 • karnakufo

  Na tych rysunkach rynek amerykański nadal w hossie, choć jak widać tuż nad wsparciem w kluczowym momencie.
  Odbiją, czy przebiją? - Obserwujemy i reagujemy:
  www.bankfotek.pl/view/2122313
  www.bankfotek.pl/view/2122314

 • lastkura

  Każdy z nas może zrobić błąd . To jest normalne i ludzkie . Jednak udawanie , że wszystko jest ok. tj. rekomendacja gry na zwyżkę do listopada przez głównego analityka cdm Pekao i trzymanie się tego wobec poważnej możliwości ruchu turbulentnego w usa będę uważał za świadomą działalność cdm Pekao mającą na celu doprowadzenie do rujny zwykłych obywateli .

 • lastkura

  Przepraszam za błąd- ruiny

 • lastkura

  Przypomnę timing największych spadków Facebook 119,7 mld-26 lipiec 2018, Intel 28 september 2000-90,7 mld,Microsoft 3 april 2000 -80 mld . Miał pan Roman Kluska nosa i szczęście i sprzedał wszystko 4 kwietnia 2000 .

 • red.007

  @ mac-erson
  Z tym docelem na 115 to myślałem,że będzie tylko moja tajemnica. :))))
  Tak,dotrze tam.

 • lastkura

  NIELSEN NUMBERS 3 DLA 2+ SQRT3 -104,5/28 [209/5] 1914 Sarajewo,1990 atak Iraku na Kuwejt I WEJŚCIE USA. TRZECI PUNKT 2018 POCZĄTEK 2019 PRAWDOPODOBNIE ATAK USA NA IRAN .

 • lastkura

  209/56

 • lastkura

  Wydatki na zbrojenia w USA w 2017 wyniosły słynne keplerowskie 1/e wydatków [na zbrojenia ] globalnych . Tak więc to optymalny moment na tragedię .

 • slow2006

  spadki w usa nie wygladaja zbyt szczerze, jakby dalej chcieli isc w gore, plus aktywnosc kur i poplecznikow wskazuje ze wzrost moze potrwac.

 • slow2006

  przeczytane w weekend

  www.bankier.pl/wiadomosc/Szwed-Byc-moze-jesienia-porozumienie-z-filipinskim-rzadem-na-temat-zatrudniania-pracownikow-4145065.html

  zamiast polakom obnizac obciazenia, zeby mogli rodzic dzieci, lepiej sciagnac obcych, tanszych.

 • bajkolandiaa

  Wzrosty zawsze od 2 do konca lipca , potem do 19 sierpnia spadki a potem do 2 września wzrosty a potem najgorszy miesiąc w roku .Aż dziwne ,że pan WB tego nie wie .

 • lastkura

  Następny objawiony cyklista ,który nie wie ,że istotą ruchów turbulentnych jest brak cykliczności .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Czyli przewiduje Pan chaos w USA z wieloma właściwymi rozwiązaniami równania, które realizują się w sposób przypadkowy ?
  www.bankfotek.pl/view/2122325

 • dociekliwy54

  @mondrian4
  "cała ta giełda to jedna wielka szulernia. nie chodzi mi o machlojki samych uczestników ktorych jest pełno na naszej giełdzie tylko o samą podstawową ideę jej funkcjonowania. Czekanie na dołek aby kupić i sprzedać na górce. I tu się kryje cała amoralność tego interesu. W końcu musi znaleźć się frajer który na końcu kupi na tej górce i straci pieniądze a sciślej mówiąc przetransferuje do kieszeni sprzedającego."
  Kupić taniej, sprzedać drożej. Tak chyba działa cały handel. Czy on również jest niemoralny. Czy nie wymaga pracy. Czy zawsze gwarantuje zyski? Przecież giełda to taki wirtualny rynek jak np. giełda samochodowa. Czy ktoś kto kupuje od człowieka, który chce szybko sprzedać potem szuka nabywcy, ponosi ryzyko, czeka jest nieuczciwy. A czy czasem ci co u niego sprzedają i kupują nie mają z tego jednak korzyści. Czy ktoś ich przymusza? Gdyby nie giełda, część nowych pojazdów z salonu nie byłaby kupiona, co zresztą widzą dilerzy i wchodzą w ten interes (raczej z konieczności). Tak samo na rynku. Gdyby nie ciągły obrót, wyceny akcji byłyby niższe , bo część osób nie kupiłaby akcji na dłużej, a tym samym emisje przynosiłyby mniej kasy spółkom. Pan chyba nie rozumie pojęcia ryzyka. Uważa Pan,że ponoszenie ryzyka nie jest pracą?

 • lastkura

  Wszystkie 3 teorie teoria względności ,kwantowa i chaosu opierają się na całkowicie błędnym założeniu , że jedynym słusznym językiem ich opisu są liczby rzeczywiste i pierścień liczb całkowitych Z . Ja nie zajmuję się religią ,ale realnymi operacjami natury i ich spektralną reprezentacją .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Przyznaję, że nie ogarniam.
  To mogą być ciekawe rzeczy, ale by tworzyć i dowodzić takich teorii trzeba mieć warsztat a mnie matematyka teoretyczna męczy. Natomiast przypuszczam, że da się to "opowiedzieć".
  Uważam jednak, że jest wiele metod poznania. TFE jest raczej fenomenologią i statystyka jest tu zastosowana bezpośrednio do rozpoznawania bytów jako mniej lub bardziej prawdopodobnych.To inna metoda, bardziej na piechotę. Pan próbuje tworzyć równanie "wszystkiego". W TFE uznajemy, że te byty, które widzimy i są powtarzalne istnieją na prawdę i badamy ich proporcje. TFE nie próbuje tworzyć jednego równania, tak jak lekarz nie próbuje tworzyć równania na grypę tylko uznaje to fenomenologicznie. W TFE trudno jest stworzyć równanie wszystkiego, bo rynek nie jest fraktalem a multifraktalem. Wiele impulsów, wiele zakłóceń. Stąd wiele różnych opcji.

 • lastkura

  Sprawa jest banalna , Bierzemy jakiś pierścień ,ciało . Jeśli kluczowe wyniki przychodzą w naturalny sposób to teorię rozwijamy . Jeśli jednak elementarne wyniki są naciągane,widmo np . wodoru otrzymujemy tylko i wyłącznie dla niego ,dla bardziej złożonych sytuacji jest jest to niemożliwe lub skrajnie naciągane to dajemy sobie spokój pomimo olbrzymiego naporu baranów i mody .

 • lastkura

  Trzeba odróżnić to co jest istotne od tego co chwilowe ,choćby nie wiem jak spektakularne .

 • ludwika.maria

  @guyfawkes13
  "Trudno nie używać tego systemu, nawet jak użytkownik nie zdaje sobie sprawy, że ''mówi prozą'', bo zawsze mamy do czynienia ze wsparciami i oporami. "

  Skąd mam wiedzieć, że to działa i ktoś na tym zarabia? Ten koleś z antypodów chce parę stów $$ za dostęp. Skąd mam wiedzieć, że to nie jest jakiś oszust?

  "Na ''mój system'' składa się wiecej elementów, ale Tobie chodzi chyba o coś elementarnego. I od dobrych rad Fullera można zacząć. "

  Dobrymi radami jest piekło wybrukowane. Liczyłam, że mi pomożesz, a nie wyślesz w paszczę krokodyla :-(


  "Zbudowanie systemu do stałego wygrywania z rynkiem nie jest łatwe i wymaga różnych rzeczy, przede wszystkim własnego doświadczenia. "

  Chciałam skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych. Czy nikt tu nie zarabia?

  "Jeśli oczekujesz prostej recepty na swobodny dostęp do hajsu, to masz niewłaściwe nastawienie już w punkcie wyjścia. To nie jest łatwa droga, w znacznej większości przypadków lepiej na nią nie wchodzić. "

  Z doświadczenia życiowego wiem, że nie ma darmowych obiadów. Liczyłam, że ktoś mi poda przepis, a ja będę sama próbować coś z tego ugotować ;-)

 • dociekliwy54

  @lastkura
  "widmo np . wodoru otrzymujemy tylko i wyłącznie dla niego ,dla bardziej złożonych sytuacji jest jest to niemożliwe lub skrajnie naciągane to dajemy sobie spokój pomimo olbrzymiego naporu baranów i mody ". Mój sąsiad coś tworzył dla węgla (profesor). Jeździł z wykładami m.in. do CHRL, gdy jeszcze jedli sam ryż.

 • dociekliwy54

  @ludwika.maria
  Przepraszam, że się wcinam.
  Dobre pytanie "Skąd mam wiedzieć, że to działa"?
  Najlepiej, by Pani to sprawdziła. Mi zwykle wychodzi, że coś "nie działa" ale raz na 1000 razy, że działa. Nie zaczynałbym od kupowania. Już lepsze szkolenia, choć oczywiście to też nic nie da. Sprawdzać można z ołówkiem, excelem, C++, AFL, czy czymkolwiek. To tylko narzędzia. To sprawdzanie zajmuje baaaaaaardzo dużo czasu ( więcej niż studia).

 • lastkura

  W pracy A . E. "WHY SOCIALIZM" JEST mowa O "FAZIE GRABIEŻCZEJ " . Właśnie w nią wchodzimy . Wszelkie getbacki,miliony zarabiane za pstryknięcie palca ,rekomendacje stabilnego i długotrwałego wzrostu do listopada to nieomylne sygnały tej fazy .

 • ewiggin

  @ludwika.maria

  Jest Pani na blogu świetnego cyklisty i proszę się uczyć właśnie od niego. Proszę przeczytać wpisy @wb i przede wszystkim przyswoić sobie cykle - 10 tyg, 20-tyg, 40-tyg i 40-miesięczny. Proszę pooglądać długoterminowe wykresy naszej GPW i sprawdzić czy cykle "działają". Jeśli już się pani przekona, że działają, proszę zarabiać.

 • lastkura

  Mechanicznie licząc na wig 20 17 sierpień 2017 -28 czerwiec 2018 ----159 dni wzrostu = 3 grudnia 2018 . Zobaczymy co to znaczy odpowiedzialność .

 • ewiggin

  @ludwika.maria

  A do cykli proszę przyswoić sobie jeszcze podstawy teorii fal elliotta - ale tylko i wyłącznie podstawy tzn,. pięć fal hossy i trzy bessy bez zagłębiania się w jakieś detale i szczegóły które nie dość, że się nie sprawdzają to jeszcze tylko zamazują obraz rynku. No i jeszcze trzeba wiedzieć co to jest wsparcie i opór.
  Podsumowując: cykle, podstawy Elliotta oraz wsparcia i opory to trzy narzędzia pozwalające zarabiać na rynku. Proszę się tym pobawić kilka miesięcy a potem praktykować już prawdziwymi pieniędzmi. Gra na sucho nie ma sensu, bo nie uczy radzić sobie z naszym największym wrogiem - własnymi emocjami. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

  P.S. Odradzam wszelkie płatne strony wszelkich guru. Jeśli potrafiliby zarabiać na rynku nie musieliby zarabiać na swoich prenumeratorach. To samo z płatnymi, cudownie zarabiającymi systemami. Wszystkie informacje - wykresy, wskaźniki etc znajdzie Pani na stronach GPW i stooq.pl.

 • versus_one

  @ludwika.maria

  Zainteresuj się tą ofertą.

  www.vsatrader.eu/

 • lastkura

  Ponieważ wszyscy cykliści nie wiedzą o czym mówią wygląda następująco . Rozpoczynamy NIE OD FUNKCJI LINIOWEJ T ,ALE O T^2. [fundament odkrycia teorii kwantowej Rydberga]. Dla t =40 tygodni mamy t^2 =1600 weeks . Mamy analogie 19 october1987=1 9 czerwiec 2018 . Tak oto pomimo kompletnej ignorancji macie mimo wszystko szanse . W przypadku załamania giełd w september ,october całe gadanie o cyklach okaże się całkowitym bełkotem .

 • lastkura

  Ten trywialny przykład pokazuje ,że czołowy cyklista nie ma najmniejszego pojęcia o czym mówi .

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  No właśnie, po co komplikować to co jest proste i wynika z cykli. Miał być dołek dolara w styczniu i był (po możliwym letnim dołku z 2017 roku). A że EURUSD wiedzie prym teraz po Fibo to święty Boże nie pomoże. Gdzieś te liczby Fibo działają w czasie nie tylko na cenie. W czasie to nawet ciekawsze i bardziej opłacalne niż w cenie. Kto by tam się zastanawiał po jakiej cenie kupić czy sprzedać. Lepiej zaplanować czas;))

  Ty prawie jak Zaorski jesteś, tylko w innym TF :P

 • lastkura

  Funkcję t^2 nazywamy FALĄ ,funkcję T SZUMEM patrz wykład noblowski z fizyki 2006 .

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //...coś "nie działa" ale raz na 1000 razy, że działa... To sprawdzanie zajmuje baaaaaaardzo dużo czasu. //

  Mówisz jak profesor Geist (Lalka) o metalu lżejszym od powietrza:)))

 • ludwika.maria

  @versus_one
  Używasz tego systemu? Zarabiasz na tym?

  @ewiggin
  Dzięki za radę. Jestem w trakcie czytania. Niestety, nie do końca rozumiem jak się te cykle na siebie nakładają w sensie faz wzrostowych, spadkowych. Będę próbować w to wchodzić.

  @dociekliwy54
  "To sprawdzanie zajmuje baaaaaaardzo dużo czasu ( więcej niż studia)."
  Mnie się nie spieszy, wbrew sugestii @Guyfawkes13. Chce zacząć od czegoś, co się komuś innemu sprawdza. :-\

 • guyfawkes13

  @Ludwika Maria

  //Liczyłam, że mi pomożesz, a nie wyślesz w paszczę krokodyla :-( //

  To nie jest takie proste, Panna. Imaginujesz sobie, że recepta na kamień filozoficzny jest powszechnie dostępna bez wysiłku na słupie ogłoszeniowym ??

  // Ten koleś z antypodów chce parę stów $$ za dostęp. //
  //Z doświadczenia życiowego wiem, że nie ma darmowych obiadów.//

  W tych dwóch zdaniach jest chyba jakaś sprzeczność?
  Ale podałem Ci stronę z tłumaczeniami Fullera za darmo. I na tej stronie możesz znaleźć wiele analiz, ćwiczeń i rozmaitych materiałów. Jest też trochę filmów Zbyszka Wieczorka, np. taki:
  www.youtube.com/watch?v=2vyx3rw-6FE
  Książka do tego jest tu:
  maklerska.pl/produkt/analiza-price-action-trendy/

  Podałem Ci ten trop, bo jest łatwy na początek, a jednocześnie daje dobry punkt wyjścia: jak zrocumiesz wsparcie/opór w poziomie, otworzą się przed Tobą kolejne możliwości.
  Musisz coś dać z siebie, na razie nie widzę u Ciebie nic poza tzw. postawą roszczeniową.
  Może to nie jest dla Ciebie. Nawet jak człowiek dochodzi do poważnych osiągnięć w tej dziedzinie, to płaci po drodze dużą cenę. A najczęściej płaci się poważną cenę nie dochodząc do niczego. Nie może być inaczej, skoro żeby mniejszość zyskała, znaczna większość musi stracić.
  Przede wszystkim troszcz się o swoją duszę i nie wystawiaj jej na ryzyko zagubienia.

 • bajkolandiaa

  ludwika.maria

  Jedyna rada jak zarabiać -robić to co robi mniejszość.

 • versus_one

  @ludwika.maria

  Ten system ma wiele modułów i każdy coś dla siebie może tu znaleźć. Tu nie chodzi o zarabianie, ale o rozumienie rynku. Jeśli chcesz walczyć o pieniądze w tym miejscu musisz wiedzieć, jakimi regułami gry rządzi się rynek finansowy. Potem zarabiasz, gdy rozumiesz. Mało ludzi rozumie i ma szczęście na transakcjach forex. To jest odrzutowiec ponaddźwiękowy w porównaniu do ślimaczej giełdy kapitałowej.

  Nie wchodź na forex bez wiedzy o zarządzaniu pozycją i kapitałem. A jeśli Cię korci bycie cinkciarą to kupuj waluty w kantorach internetowych, bo tam nie musisz mieć dźwigni finansowej. Uchroni Cię to przed szybką utratą kapitału. Bez realnego doświadczenia, każda wiedza jest bezużyteczna.

 • mac-erson

  @Ludwika.maria
  Proponuje tak jak radził ewiggin kupować co 40tyg. dołki GPW za kilka miesięcy od dołka realizować zyski a pozostały okres plawić się na Karaibach z wygranej.
  Następny Duży dołek wiosna 2019r.
  Obecny okres 40tyg. Jest najsłabszy z wszystkich tak więc przy ewentualnym kupowaniu teraz należy być bardzo uwazną.
  Więcej czytać w archiwalnych artykułach gospodarza.

 • bajkolandiaa

  Jedyny taki rok mi się przypomina kiedy już do jesieni rosły tylko spółki z WIG 20 ? Pamiętacie jaki to rok był?

 • ewiggin

  No i jak tam @kura. Kolejne piórka z kupra lecą ;-)

 • bajkolandiaa

  Są 2 miejsca z dużym wolumenem gdzie GRUBY może opylić towar , chyba każdy wie gdzie to widać na wykresie WIG 20?

  Na razie od piątku LOP spada ale mało , jeżeli w kolejnych dniach dalej będzie spadał to wiadomo kto ma L na sierpień i wrzesień.

  Dopóki S&P trzyma 2790 to jeszcze zabawa w zielone trwa w najlepsze.

 • bajkolandiaa

  Nasdaq wygląda że dzisiaj 7000 w zasięgu,

 • ewiggin

  @ludwika.maria

  Obecnie na WIG20 ma Pani świetny przykład dotarcia do oporu. Poziom 2320 - 2340 to poziom, od którego rynek odbija się w dół od kilku miesięcy. W takim miejscu można zagrać na spadek, ponieważ ryzykujemy stratę ok 20 pkt (jeżeli opór zostanie przebity) a zarobić możemy spokojnie 100 jeśli rynek powtórnie się odbije - co jest dużo bardziej prawdopodobne po 240 punktach niemal ciągłego wzrostu.

 • bajkolandiaa

  Na USD/PLN myślę że 3,60 też korekta 5 tki wystarczy do dołka fali 4 .

 • bajkolandiaa

  Nasdaq ma ciekawe ostatnie 2 miesięczne świece a amiętać należy że w 2009 był 900 pkt a obecnie 8000 pkt , oj fortuna z fejzzbuków wyparuje i to szybciej niż urosła , takie sa prawa grawitacji ziemskiej.

 • lastkura

  Jeszcze niedawno twierdził pan ,że Nasdaqi nigdy nie spadną tyle mają kasy . Pan po fakcie obstawia i zarabia jak pana guru ?

 • ludwika.maria

  @guyfawkes13
  "Musisz coś dać z siebie, na razie nie widzę u Ciebie nic poza tzw. postawą roszczeniową.
  Może to nie jest dla Ciebie. Nawet jak człowiek dochodzi do poważnych osiągnięć w tej dziedzinie, to płaci po drodze dużą cenę. A najczęściej płaci się poważną cenę nie dochodząc do niczego."

  Jesteś jedyną osobą, która mnie atakuje. Co z Tobą? Masz jakiś problem?

 • lastkura

  Nasdaqi są już na dolnej linii klina zwyżkowego . Znów po fakcie będziecie pisać o przebiciu linii klina zwyżkowego [lub odbiciu do 8 sierpnia ] ?

 • ludwika.maria

  @ewiggin
  Jeśli dobrze rozumiem to wychodzi, że opory powinny być tak:
  invst.ly/84grm
  Skąd mam wiedzieć od którego się odbije? Mam czekać na jakiegoś pinbara, engulfing, czy inne magiczne cośtam, czy otwierać w ciemno?

 • dociekliwy54

  Siłę trendu widzimy po sile korekty
  Jeśli to korekta od 2 dni to na razie bardzo słaba.

 • bajkolandiaa

  dociekliwy54
  Siłę trendu widzimy po sile korekty
  Jeśli to korekta od 2 dni to na razie bardzo słaba.

  2018/07/30 16:02:49

  Kolejny , to powiedz mi jaki trend masz od stycznia 2018 roku i ile miesięcy on trwa i CO JEST KOREKtĄ?

 • ludwika.maria

  @bajkolandia
  "Jedyna rada jak zarabiać -robić to co robi mniejszość. "

  To mi się podoba. :-)
  A jak to zrobić w praktyce?

 • dociekliwy54

  @ bajkolandiaa
  Mówię o trendzie od 28VI.

 • dino54

  Co Panowie sie dzieje ze GPW taka mocna ?

 • karnakufo

  Na PKOBP 41,73 to 50 % zniesienia spadków od szczytu.

 • slow2006

  kraj sie rozwija to co sie dziwisz ze GPW mocna

 • lastkura

  10 + 6sqrt3 [years] od 12 marca 1998 . Tak więc zostało na wigu 20 1,5 tygodnia maksymalnie a nie wzrosty do 3 grudnia .

 • dino54

  @karnakufo
  Pozamykal Pan te krotkie czy to bylo tak teoretycznie?

 • pinbar

  @dino54
  Luka na białej świecy tygodniowej zrobionej przy słabych obrotach w historii GPW oznacza jedno.
  Odpowiedź na pytanie brzmi - Pozory mylą.

 • bajkolandiaa

  ludwika.maria
  @bajkolandia
  "Jedyna rada jak zarabiać -robić to co robi mniejszość. "

  To mi się podoba. :-)
  A jak to zrobić w praktyce?

  2018/07/30 16:08:39

  Wystarczy , jakby pan WB zerknął na portfele klientów w PekaoTFI i podzielił się informacją jakie pozycje dominują.

 • red.007

  @lastkura
  "lastkura

  Nasdaqi są już na dolnej linii klina zwyżkowego . Znów po fakcie będziecie pisać o przebiciu linii klina zwyżkowego [lub odbiciu do 8 sierpnia ] ?"

  Może później jak Pan ale mnie to specjalnie nie dziwiło.

  " red.007
  2018/07/27 18:57:19
  Nasdaq wyrysował od kwietnia książkową piątkę z 1,62 fali 3 do fali 1.
  Będzie się działo. "
  stooq.pl/q/?s=^ndq&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Przypuszczam,że pojawią się różne opinie tzw.analityków.
  Jedni będą twierdzić,że po korekcie od kwietnia wyrysowaliśmy pierwszy wzrostowy impuls i tylko on będzie korygowany a potem dalsze wzrosty.
  Być może pojawią się opinie,które zauważą,że możemy od kwietnia mieć do czynienia z piątką kończącą i przystąpimy do korekty całych wzrostów od 2016.
  stooq.pl/q/?s=^ndq&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Pan zdaje się jest zwolennikiem większych spadków.

 • bajkolandiaa

  dino54
  @karnakufo
  Pozamykal Pan te krotkie czy to bylo tak teoretycznie?

  2018/07/30 16:19:11

  STRATY są zawsze małe i teoretyczne , zyski zawsze duże i razy 100

 • slow2006

  cos slabe te spadki, a wszyscy ich wyczekuja z dopingiem, jak cdr nie zacznie leciec w dol , to co to za spadki ?

 • lastkura

  Mam model totalnego załamania Nasdaqa i innych giełd klasy wyższej niż 2008 ,ale z publikacją tego wstrzymam się do 8 sierpnia lub jak s@p 500 trwale przebije 2800.

 • konsultant121

  @ludwika.maria
  Nie słuchaj tutaj nikogo. Czytaj wnioski Gospodarza i licz cykle;) Podejmuj decyzję sama. Połowa komentujących tutaj wprowadza w błąd umyślnie lub nieumyślnie;) Tacy agenci you know:) - żeby zarobić na fake ruchach ulicy;)
  Pamiętaj o tym że jak kilku komentujących agentów zgodzi się co do kierunku rynku to są większe szanse że rynek pójdzie w odrotnym kierunku. To takie moje rady dla początkującego uczestnika rynku;)

 • neo733

  Pani Ludiwko Mario, jak tylko tak pod pod rozwagę - jeśli chce pani zagrać na spadki (jak ja teraz), to lepiej poczekać, aż zacznie spadać, bo póki rośnie, to po co tracić pieniądze? Polecam książkę Penfolda "Uniwersalne zasady spekulacji". Gotowe systemy oczywiście są, ale przecież nikt, kto naprawdę zarabia, to się nimi nie podzieli.

 • ludwika.maria

  @neo733
  Ta "Pani" jest zbyteczna :-)
  Poszukam książki. Dzięki.

 • ludwika.maria

  @konsultant
  "Nie słuchaj tutaj nikogo. Czytaj wnioski Gospodarza i licz cykle;) Podejmuj decyzję sama. Połowa komentujących tutaj wprowadza w błąd umyślnie lub nieumyślnie;) Tacy agenci you know:) - żeby zarobić na fake ruchach ulicy;) "

  To powiedz mi kto tu jest kto :-D


 • podczaszy1

  Panie lastkura powiedz mi jak rysujesz tego klina na Nasdaqu ?
  Od 02.04.2018 roku widać tu kanał wzrostowy.

 • shbax

  to co się w tym roku dzieje z w20 bardzo przypomina stooq.pl/q/?s=db.us&c=1y&t=c&a=ln&b=0

 • neo733

  @Ludwika Maria
  Ja na pani, pardon, Tobie na pewno nic nie chce zarobić:-) W ogóle jestem przeciwnikiem myślenia, że komuś trzeba odebrać pienądze, żeby samemu się wzbogacić.

 • karnakufo

  Nasdaq - jak nie podciągną do góry na koniec to widać, że wsparcie pada:
  www.bankfotek.pl/view/2122337

 • slow2006

  s&p nieczuje spadkow, w20 tym bardziej, a pozostale indexy tez slabo spadaja, zalezy jak jutro sie zamknie, jezeli na dzisiejszym poziomie to wyglada jakby wzrosty mialy byc kontynuowane

 • lastkura

  Pewien specjalista od bankructw twierdzi,że wszyscy okradają i oszukują USA A ON CHCE ABY BYŁO U NIEGO WSZYSTKO NAJWIĘKSZE,NAJWSPANIALSZE I Z WIELKIM ROZMACHEM. Z PEWNOŚCIĄ BĘDZIE TO NAJBARDZIEJ WIDOWISKOWY I TRAGICZNY DLA WSZYSTKICH KRACH O NIEWYOBRAŻALNYCH SKUTKACH .

 • red.007

  @lastkura
  Dolara kupować pod 8 sierpnia na średni termin czy Pan nie widzi raczej na nim zysków?Wiem,że zajmuje Pan pozycje pod spadki giełd i dolar Pana za bardzo nie interesuje ale pytam,bo może ktoś rozgrywa tylko waluty.

 • mac-erson

  Lastkura cykle 40tyg. GPW wyznaczają dołki nie oznacza to że szczyty wystąpią po tym samym okresie od dołka. Nie czepiaj się. Poza tym 40tyg. to nie jest zawsze dokładnie 40tyg. Czasami są przesunięcia o 2-3tyg.

 • lastkura

  NAJWIĘKSZE potencjały spadkowe mają giełdy w Usa i w Niemczech . Czekamy spokojnie na parze usd -pln 7 -8 SIERPIEŃ 2018 . Nic tu jeszcze nie mam ,choć sam poziom 3,60 jest zbyt trywialny .

 • lastkura

  Ja nic nie mam przeciwko cyklom. Jestem przeciwny propagowaniu tylko jednej i jedynie słusznej religii .

 • ewiggin

  Cykle nie mają nic wspólnego z religią bo tu nie przyjmuje się nic na słowo i wiarę. Wystarczy popatrzyć na długoterminowy wykres WIG20 żeby zauważyć, że dna poszczególnych bess oddalone są od siebie o średnio 40 miesięcy z niewielkimi przesunięciami. Już zauważenie tego faktu pozwala zarabiać i nic więcej nie trzeba. Cykle niższego rzędu ułatwiają jeszcze grę i pozwalają orientować się w fazie rynku. No ale dla większości graczy jest to za proste, żeby mogło być skuteczne. Nie będę płakał z tego powodu.

 • lastkura

  NIE MA ZNACZENIA JAK BĘDZIEMY NAZYWALI METODĘ CYKLE ,KOMUNIZM CZY INNE BZDETY . Musimy mieć kilka alternatyw i tylko wtedy jest możliwy sensowny wybór . W przypadku posługiwania się tylko jedną metodą jest ona zawsze pustą retoryką i religią .

 • lastkura

  Dlatego ponieważ cała nauka posługuje się tylko ciałem liczb rzeczywistych i pierścieniem Z jest ona pustą retoryką i religią .

 • ewiggin

  To, czym i jaka jest metoda nie ma żadnego znaczenia. Znaczenie ma tylko, czy ta metoda pozwala zarabiać na giełdzie - bo o tym przecież mówimy na tym blogu a nie o odkrywaniu istoty rzeczywistości, prawda?
  Być może Twoja metoda @kura jest piękna i wysublimowana, ale dzięki niej kisisz właśnie 100-punktową stratę na kontraktach.

 • mac-erson

  @kura
  Co ty pito..sz o alternatywach jak widzisz tylko wszechogarniający krach i WIG20 na 900pkt.

 • mac-erson

  Po analizie wykresu widzę dopiero poważniejszą korektę po dotarciu W20 do poziomu 2370-2380 i potem korekta do okolic 2300 i dalej atak na kluczową strefę 2430-2500 (luka).

 • mac-erson

  Zarówno w US jak i w Polsce najbardziej przypomina mi aktualnie okres początku 1998r.
  Według tego schematu jeszcze kilka miesięcy wzrostu w stanach z nowymi szczytami potem zimowo-wiosenne strząśnięcie ala lipiec -październik 1998 i potem jeszcze półtora roku hossy ze szczytem pod koniec 2020r. i tam dopiero @lastkura będzie miał swoje żniwa :)

 • lastkura

  W pewnym sensie z uwagi na gwałtowny spadek 15 october 1997-28 -29 october 1997=26january-9 february 2018 . Formalnie jest realizowana struktura 10+6sqrt[3] . 12 MARCH 1998 = 3 AUGUST 2018 . TR [ślad] wskazuje na analogię 31lipiec 2008=31 lipiec 2018 . Lokalnie 8 august 2018 wygląda najlepiej , choć 3 wrzesień 2018 też ma szanse choć małe . Gadanie o wzrostach do listopada mówi raczej o 100 dniach trzeźwości -trzeba dużo wypić aby stawiać takie tezy i dalej 100 dni leczyć kaca . Nawet biskupi nie liczą na palcach do dziesięciu a rozpoczynają od fali 10^2 .

 • lastkura

  Obserwujemy analogię 20 lipiec 2008 usd -pln .

 • mondrian4

  @ewiggin
  Cykle nie mają nic wspólnego z religią bo tu nie przyjmuje się nic na słowo i wiarę. Wystarczy popatrzyć na długoterminowy wykres WIG20 żeby zauważyć, że dna poszczególnych bess oddalone są od siebie o średnio 40 miesięcy z niewielkimi przesunięciami.
  ==========

  Wszystko się zgadza. Tylk przy tym założeniu to ile tych 40mc cykli było na wigu w jego historii? Może z sześć. Owszem - mniej więcej to działa, ale to mała próbka reprezentatywna tak naprawdę. nasz giełda jest za młoda aby aż tak bardzo polegać na cyklach.
  A druga sprawa to kwestia tego czy powtarzalność tych cykli wynika z rzeczywistej zmienności koniunktury w gospodarce czy z faktu ze wszyscy o tej prawidłowości wiedzą więc zbliża się marzec-kwiecień 2019 i wszyscy ładują się w akcje GPW bo mają ponoć rosnąć. i rosną. PKB spada a akcje rosna bo tłum rzucił się na giełdę wiec muszą rosnąć.
  Jesli pierwsza opcja jest prawdą to tym razem mechanizm koniunktury gospodarczej moze nie zadziałać bo jest zakłócony przez działania banków centralnych - polskiego zwłaszcza - niskie stopy i zanizone odczyty inflacji wygodnej rządzącym na całyym śiwecie przedłuzają szczyty koniunktury napędzanej tanim pieniądzem. ale kiedyś nadejdzie spowolnienie i opcja druga jak najbardziej prawdopodobna bo i teraz mamy swietne wyniki gospodarcze a giełda stoi. Wiec moze się zdarzyć odwrotnie - ze bedziemy mieli cykliczną hossę być może przy spadajacych wskaźnikach PKB. Niemożliwe? jesli wszyscy będą wyznawać teorie cykli giełdowych to tak powinno być. A czy będzie? Zobaczymy.

 • lastkura

  DLA CYKLU 40 MIESIĘCY POTRZEBUJEMY 134 LATA DANYCH JAKO MINIMALNA WIARYGODNOŚĆ . Mniejsza ilość to kompletny brak zrozumienia statystyki -Całkowity bełkot .

 • bajkolandiaa

  Skoro cykle tak świetnie działają to ja się dziwię ,że większośc tutaj marnuje swój czas z miliardami na koncie z cykli nie mówiąc o panu WB który od dziesięcioleci na etacie analityka w Pekao ,przecież powinien już być bogatszy od Buffeta .

 • bajkolandiaa

  Na WIG 20 została w końcu prawie osiągnięta strefa ogromnej płynności , akurat pod dzienną 200 i pod pierwszym sensownym oporem.Swig i Mwig prawie nie drgnęły przy 14% kilka sesji.
  I oczywiście jak pisałłem dużo wcześnie u nas rośnie zawsze do konca lipca , teraz do 19 sierpnia powinno być w dół i do 2 września w góre a potem najgorszy miesiąc w roku .

  Nie przekonują mnie bajki o wchodzeniu pieniędzy z Facebooka i Twittera i reszty na polską giełdę bo to bzdury jakich mało , jak mogą wejśc pieniądze które jednodniową luką wyparowały ,to tylko polski analityk może wymyślić , są dywidendy więc trochę na letnią hosse podciągną jak zwykle ,ale i tak najlepszy jest pan WB -zamknął L jak wystrzeliło po tym jak 3 miesiące kisił na stracie ,typowe.

 • lastkura

  Nic nie rozumiesz . Minimalny zysk [strata] przy ekstremalnym ryzyku to noblowskie odkrycie CYKLISTÓW .

 • bajkolandiaa

  Wcale bym się nie zdziwił , gdyby 3 największe TFI czyli Pekao Pko BP i PZU które są obecnie w jednych rękach dostały nakaz kupowania przy 88% zaangażowaniu przez złotoustego mateusza ,żeby przed wyborami powiedzieć ,że giełda rośnie za ich rządów , statystycznie zawsze za PiS rozpoczyna się bessa prawie jak 40 miesięczna cyklicznośc. A w bessie najważniejsze są OPORy .

 • lastkura

  Myślę ,że każdy poważny analityk w każdym poważnym banku powinien mieć otwarty przez bank rachunek dostępny do oglądania przez wszystkich i jedyne zarobione lub stracone przez pieniądze przez analityka to powinny być pieniądze na tym rachunku . STRATY ANALITYKA POKRYWA ON SAM A NIE BANK . KONIECZNE JEST POŁĄCZENIE REALNEJ GRY Z TEORIĄ I PODEJMOWANIEM DECYZJI .

 • lastkura

  Po korelacji walut i wig 20 widać aktywność zagranicy . Mniejsze spółki Mac emersona same idą do góry od 1,5 roku . Tu hossa pełną gębą .

 • lastkura

  W tej chwili 50 na 50 przebicie S@P 500 2800 jak i wzrost do 8 sierpnia .

 • mac-erson

  @lastkura
  Nie wyśmiewaj maluchów przyjdzie na nie czas od wiosny 2019r. :)
  A niektóre branże idą fakt np. Gamingi :)

 • lastkura

  Wydarzenia po 20 lipca 2008 [usd -pln] jak i 31 lipca 2008 [wig 20] pokazują ,że jak największa ilość ślepych kur jest potrzebna do silnego ruchu w drugim kierunku . Przecież to wasz cykliczny argument 3#40 [miesięcy] = 10 lat .

 • lastkura

  Klasyka szukania homo frajer sam wyprzedał co prawda ze stratą innym zaleca kupno do listopada . Znamy przynajmniej termin dołka .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  We wzorze 1/R=RH*(1/n12-1/n22) zastanawiające dla mnie jest to istnienie kwadratów.
  Nie wynika ono ze wzoru na energię potencjalną 1/(4pi*ro)*Qq/r, ani z energii fali E= h*v. Moim zdaniem wynika zatem z tego, że funkcja falowa musi spełnić 2 warunki. 1/ Musi zamknąć się jako sinusoida pełną ilość razy wokół jądra, by nie było strat energetycznych.
  2/ Jej energia (h*v) musi równoważyć ujemną energię potencjalną na danym poziomie studni. Dozwolone dyskretne rozwiązania zawierają w sobie ten element kwadratu(co pewnie można udowodnić matematycznie). Tak więc widzę, że "kwadratowość" wynika z dualizmu korpuskularno-falowego, która pozwala elektronowi przypisać zarówno masę , ładunek jak i długość fali. Efektem tego jest forma serii jak i katastrofa w nadfiolecie.
  Skoro więc " kwadratowość "wynika z "jakości " materii, to w jaki sposób przypisuje Pan równanie kwadratowe funkcjom ceny w czasie? Jednak jak widzę, czasem Pan używa wyższych potęg. Czy to znaczy, że "jakość" funkcji ceny w czasie ulega wtedy zmianie?
  Może dla matematyka to wszystko jedno, ale fizyk starej daty pewnie by to zauważył.

 • lastkura

  Niels Bohr w artykule o odkryciu Rydberga tłumaczy kwadratowość jako zdolność do ujęcia globalnych zależności . Funkcja kwadratowa u mnie wynika z cykliczności . Tw . Eulera -Lagrange funkcja jest kwadratowa wtedy i tylko wtedy ,gdy pierwiastki wielomianu mają okresową reprezentację jako ułamki łańcuchowe .

 • konsultant121

  @leonidia ludwika
  Jak zobaczysz ze na oczekiwanym szczycie cyklu kilka osób na blogu ma wizje dalszych szczytów lub spadków walut to rób odwrotnie. Tak było na szczycie kryptowalut w grudniu-pisali żeby kupić i zapomnieć, tak było w styczniu i grudniu na USDPLN gdzie pisali że idziemy na USDPLN na 2,85 i niżej. I się zgadzali. Do tego gdy jeden z orędowników taniejącego dolara pojechał na majówkę, i nie opisywał matematycznych sztuczek, kilku zaczęło za nim tęsknić. To jest zwiastun fake prognoz pamiętaj !

 • lastkura

  Jedyny znany doktor z ekonomii to Copper , reszta nie reprezentuje nawet poziomu gimbazy .

 • mac-erson

  @kura
  Czy tak trudno zrozumieć że cykle 40tyg. Dotyczą dołków a nie szczytów:)

 • lastkura

  Czy tak trudno zrozumieć ,że dla cyklu 40 tygodni potrzeba nam danych z ostatnich 31 lat a nie od ostatniego dołka ?

 • lastkura

  OCZYWIŚCIE GLOBALNY DOŁEK OD SIERPNIA DO 28 MARCA LICZYŁ 28 -30 TYGODNI A NIE ŻADNE 40 -TERAZ BLIŻEJ NAM KOŃCA STYCZNIA .

 • lastkura

  Istotą bełkotu ręcznych i arbitralnych teorii jest właśnie ciągła manipulacja aby dostosować dane do teorii . 3 # 40 MIESIĘCY MOŻEMY LICZYĆ MIĘDZY DOŁKAMI NIGDY SZCZYTAMI - ciekawe . Skoro liczysz tylko między dołkami to dlaczego opowiadasz o zależności 40 miesięcy - wrzesień 2015 - styczeń 2018 - przecież to elementarny błąd .

 • lastkura

  Twój guru liczy cykle między szczytami - see rysunki wyżej . Nawet w tak elementarnej sprawie jak liczymy -liczymy arbitralnie to istota waszej mądrości .

 • lastkura

  Ponieważ panują upały i zbliża się 100 dni bez upojenia alkoholowego uprasza się o umiarkowane picie .

 • bialek.wojciech

  @lastkura:
  "Ponieważ panują upały i zbliża się 100 dni bez upojenia alkoholowego uprasza się o umiarkowane picie ."

  Rozważam ograniczenie Panu liczby dozwolonych komentarzy na dzień. Pańskie kompulsywne komentowanie jest trochę męczące. Proszę samodzielnie spróbować łączyć swoje myśli w dłuższe komentarze, wtedy nie będę musiał wkraczać.

 • jakisrandomowylogin

  Dzień dobry Panie Wojciechu. Właśnie przeczytałem, że rozstał się Pan z CDM Pekao. Jako fan Pańskich wpisów postanowiłem się pierwszy raz zalogować i zapytać czy jest szansa, żeby dalej patrzył Pan na rynek i prowadził tu bloga? Prośba minimum to chociaż jeden wpis w dołku fali C i wskazanie momentu na kupno akcji przed hossą od 2019 ;) W każdym razie proszę nas całkowicie nie opuszczać. Chyba ma Pan wielu czytelników takich jak ja - nie logujących się i nie czytających przepychanek politycznych, ale doceniających Pańskie spojrzenie na rynek, na historię i na przyszłość. W każdym razie powodzenia na nowej drodze życia!

 • bialek.wojciech

  @jakisrandomowylogin:
  "Dzień dobry Panie Wojciechu. Właśnie przeczytałem, że rozstał się Pan z CDM Pekao. Jako fan Pańskich wpisów postanowiłem się pierwszy raz zalogować i zapytać czy jest szansa, żeby dalej patrzył Pan na rynek i prowadził tu bloga? Prośba minimum to chociaż jeden wpis w dołku fali C i wskazanie momentu na kupno akcji przed hossą od 2019 ;) W każdym razie proszę nas całkowicie nie opuszczać. Chyba ma Pan wielu czytelników takich jak ja - nie logujących się i nie czytających przepychanek politycznych, ale doceniających Pańskie spojrzenie na rynek, na historię i na przyszłość. W każdym razie powodzenia na nowej drodze życia!"

  Dziękuję za miłe słowa. :)

  Co do bloga to się zastanawiam, bo co prawda po 10 latach jest na blox.pl na pierwszym miejscu w kategorii Biznes i gospodarka:

  www.blox.pl/html/10289153,237.html?19

  ... ale w ogólnym zestawieniu dopiero na odległym 18-tym miejscu. Lektura listy chętniej czytanych od mojego blogów:

  Top 1000 najczęściej czytanych blogów
  nazwa bloga:

  m. Tytuł blogu Autor Zmiana
  1 Dorota smakuje dorota20w bez zmian
  2 Gotuję, bo lubię kasiaaaa24 bez zmian
  3 W KUCHENNYM OKNIE dagmara_65 bez zmian
  4 Blog WO wo bez zmian
  5 Passionfruit rain1drop w górę
  6 Karol Mówi Blog ludwisarz w górę
  7 Kuchenne wzloty i upadki młodej mężatki wedelka w górę
  8 trochę inna cukiernia goscha w dół
  9 Smaczne, zdrowe... wyroby domowe beiot w górę
  10 A jednak się kręci rafal.stec w dół
  11 Eksperyment Sobotni: wyjątkowe przepisy, książki i pszczoły janiolka w górę
  12 Anielski świat plum74 w górę
  13 Kuchenny świat pełny prostych przepisów kuchennyswiat w górę
  14 Kuchenne Cuda Joanny joannas1976 w górę
  15 Rodzinka w Kuchni gosik2.0 w dół
  16 Magiczna kuchnia bryssska w dół
  17 Sztuka gotowania wg Samiry samira.nl w dół
  18 Blog Wojciecha Białka bialek.wojciech w górę

  www.blox.pl/html?page=Top1000Index2

  ... moim zdaniem sugeruje, że powinienem się przeorientować i zacząć pisać o szlachetnej sztuce kulinarnej. Rozważam taką opcję.

 • arthec_s

  @wojciech.bialek

  Pamietam bloga jeszcze ubranego w barwy SEB, wiec chyba sam fakt odejscia z PEKAO nie jest jednoznaczny z zamknieciem bloga? Zatem cytujac klasyka "zmianimy szyld i jedziemy dalej!"

 • jakisrandomowylogin

  Może to się da połączyć? Np. Kaczka ala Chinageddon, Podołkowe pierogi z kawiorem, nalewka na niskie INI? Będzie Pan wtedy liderem w dwóch kategoriach. W sumie lubiłem oglądać Makłowicza dla anegdot, a gotowanie przewijałem, więc taki model może się sprawdzić.

 • 2w3zalamana

  @WB

  No a nie mógł by Pan prowadzić Vloga, takie odcinki na youtube gdzie Pan gotuje i omawia w tym czasie giełdę ? :)

 • mac-erson

  @Gospodarz
  Nie wyobrażam sobie zamknięcia bloga i braku kontynuacji pisania tak ciekawych cotygodniowych artykułów.
  Szef fanklubu W.B. :)

 • bajkolandiaa

  To teraz pan WB pokaze cały swój warsztat grając NA SWOIM RACHUNKU ,dostatnie będzie życie takiego specjalisty z rynku z takimi trafnymi prognozami.

 • mac-erson

  @lastkura
  Twoje uszczypliwosci i obrazanie innych na pewno wynikają z faktu że Twoja matematyka pokazała odwrotny kierunek niż wybierają rynki ;). No cóż....

 • lastkura

  U mnie pracują tylko najlepsi kucharze .

 • dino54

  Panie Wojtku
  Ciekawe co za Misiewicz zajmie Pana miejsce?

 • red.007

  Szkoda by było,bo co by nie powiedzieć,to jako społeczność blogowa stanowimy dowód,że może być blog,na którym jest miejsce dla wszystkich,mimo różnic widzenia polityki i rynków giełdowych/walutowych.
  Jest tu pluralizm,rzadkie już zjawisko,szczególnie wobec myślących inaczej.

 • dociekliwy54

  Panie Wojtku.
  Nie wiem jak Pana, ale mnie Pana blog odstresowuje.
  W końcu wszyscy tu czekają na jakieś wydarzenia w przyszłości, a to czekanie stresuje.
  Do tego możliwość interakcji z naprawdę różnymi indywiduami. To jak własne ZOO.
  Z kuchnią Pan nie wygra. Pan wie, jakie teraz zainteresowanie gotowaniem a jakie giełdą;). Ale niech się Pan nie poddaje. I życzę pomyślności przy tych zmianach.

 • podtworca

  Dwie "prawdy powszechne" na GPW:
  1. Za chwilę w USA zacznie się bessa i na GPW będzie rzeź.
  2. Bessa na GPW skończy się na przełomie 2018/2019.

  W 2016 WIG20 dał nam historyczny prezent, kto kupił, ten zarobił. Dzisiaj prezenty rozdaje SWIG80. Dywidendy 2 razy wyższe niż lokaty, obawiać się można tylko zbyt szybkich wzrostów.

  stooq.pl/q/?s=swig80_dy&c=10y&t=c&a=lg&b=0

 • podczaszy1

  @WB
  Moim skromnym zdaniem to najciekawszy blog giełdowy i jeden z lepszych w ogóle. Inne blogi giełdowe to chłam.
  Dlatego właśnie tutaj se pisze.:D.

 • ludwika.maria

  @konsultant
  "leonidia ludwika"
  Próbujesz mnie obrazić? Masz coś wspólnego z @guyfawkes13?

 • slow2006

  cdr nawet jest kulturalny, po moim ostatnim wpisie ze czekamy tylko na niego ze spadkiem juz 10% na minusie, lubie takie rzeczy

 • ludwika.maria

  @WB
  moim zdaniem sugeruje, że powinienem się przeorientować i zacząć pisać o szlachetnej sztuce kulinarnej. Rozważam taką opcję.

  Proponuję zacząć od rosołu z kury. Danie klasyczne i główny składnik aż się prosi o użycie :-D

 • podczaszy1

  Nie samą giełdą człowiek żyje. Dlatego polecam dwie pozycje książkowe: Kultura krytyki-Kevina MacDonalda i Gietrzwałd 1877- Grzegorza Brauna.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Czy ta ludwika.maria to nie jest czasem Twoje drugie wcielenie?
  Jeśli tak to nie żle wkręciłaś tu kilka osób.

 • red.007

  @podczaszy1
  :)))))
  Właśnie o tym przed chwilą pisałem do Guya.

  @carrie lubi często używać tego:":-D"
  Zaraz oberwiemy. :))

 • holydog

  To już kolejne wcielenie Kariny, w zeszłym roku była też mac-ersonem.
  Kobieta, Szatan nie Diabeł. Matrix

 • lastkura

  Trzeba tu jasno odróżnić dwie sprawy .Pierwsza prowadzenie bloga [jako takiego ] na dobrym poziomie . Druga sprawa i tu nie wolno się oszukiwać samego siebie teoria punktów krytycznych i decyzje w nich podjęte przerastają pana . Myślę ,że w najbliższych latach powstaną wielkie fortuny i wielkie teorie . Będą też wielcy przegrani. Dzięki jednak decyzji CDM Pekao [BYĆ MOŻE PANA ŚWIADOMEJ REZYGNACJI ] WIELU DROBNYCH INWESTORÓW NIE DOŚWIADCZY KRACHU TRZYMAJĄC INSTRUMENTY FINANSOWE NA WZROST DO LISTOPADA .

 • podczaszy1

  Nowa Konfederacja- Tadeusz Kościuszko byłby z nas nie zadowolony - z Wawrzyńcem Rymkiewiczem rozmawia Jarema Piekutowski.
  Polecam do przeczytania.

 • lastkura

  niezadowolony -piszemy razem

 • lastkura

  Wzrosty są pewne do końca świata bo w listopadzie są wybory w stanach i TRUMP NIE POZWOLI NA KRACH W PAŻDZIERNIKU , NASTĘPNIE MIKOŁAJ, NOWY ROK I TAK W KOŁO MACIEJU WIECZNY DOBROBYT .

 • red.007

  @ mac-erson
  Starałem się wykazać dobrą wolą w zrozumieniu Twojego widzenia KGH czyli,że najpierw rośniemy do 110-115 a dopiero później ewentualnie spadamy na 60-70.Trzeba przyznać,że argumenty masz słuszne.Nie mogę przejść jednak obojętnie nad wykresem.Zachowanie od końca marca przemyślałem na "sto"sposobów i eliminowałem kolejne możliwości.Końcowy wniosek mam taki:od połowy czerwca robimy falę C korekty płaskiej.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Fala ta na pierwszy rzut oka wygląda jak zygzak więc wykluczałoby ten ruch jako C.
  Mamy jednak do czynienia z impulsem z wydłużoną falą 5.Choć to rzadki przypadek,to pomierzyłem falki i są zachowane wymagane wymiary.
  Jeśli fala 5 jest dłuższa pod względem ceny niż fala 3,to fala 5 musi być impulsem.
  Tą falę 5 wykres rysuje od17 lipca,zostało do wyrysowania 5w5 czyli lekkie wyjście nad czerwiec.KGH czekają na dniach solidne spadki.
  Po co Ci o tym piszę?Oczywiście nie po to,żeby któryś z nas później mówił "a widzisz miałem rację". Piszę o tym dlatego,że Twoje spojrzenie na cykl jest słuszne a ja na wykresie widzę spadki.Traktuję to z wielką ciekawością i pasją,bez dezawuowania drugiej strony.

 • lastkura

  Istnieje w teorii czasu zasada translacyjna . To moja robocza nazwa . Ponieważ KGHM miał szczyt o rok wcześniej w 2017 a nie jak wig 20 w styczniu 2018 będzie on znacznie słabszy od wigu 20 i spadnie grubo poniżej 50 np 20 . Precyzyjnie ta zasada zadziałała w oct ,2008 ,gzie kghm miał już dołek a wig 20 i cały świat luty ,marzec 2009 . Dlatego szybko ustanowił nowy szczyt w odróżnieniu od wigu 20 .

 • lastkura

  Kghm ,copper ma profesurę z ekonomii i takie walory należy analizować JAKO BAZOWE a nie chwilowe mody - gry komputerowe .

 • red.007

  @lastkura
  Oczywiście jest "przesunięcie",dlatego pisałem wcześniej,że na W20 rozpoczniemy spadkowe C a na KGH będzie to piąta fala spadkowa impulsu.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2122434

 • lastkura

  Jeśli wig 20 zawróci z tego poziomu lub 2350 to program 1680 jest programem minimum.

 • lastkura

  Koncepcja translacyjna wig 20 szczyt 8 april 2011 wobec 26 january 2018 sugeruje spadek wigu 20 nawet poniżej 18 lutego 2009- 970 pun .

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  Nowa Konfederacja- Tadeusz Kościuszko byłby z nas nie zadowolony - z Wawrzyńcem Rymkiewiczem rozmawia Jarema Piekutowski.
  Polecam do przeczytania.

  Rzeczywiście padają tam tezy warte namysłu:

  nowakonfederacja.pl/tadeusz-kosciuszko-bylby-z-nas-niezadowolony/

 • ewiggin

  "Po bardzo gwałtownej sowieckiej modernizacji mamy nagle dzisiaj w Polsce powrót do języka rewolucji ludowej: w jaki sposób upodmiotowić prowincję, jak wprowadzić w Polsce prawdziwą równość? Parafrazując Marksa: widmo ludowej rewolucji krąży po Polsce"

  - Powyższy cytat z tego artykułu w NK. A pisałem jakiś czas temu, że PIS to neobolszewia.


 • lastkura

  Co ciekawe to bogaci inteligenci wyznają socjalizm a religią biedoty[ pod każdym względem] jest kapitalizm . TEN KTO ZROZUMIAŁ MILTONA FRIEDMANA "Kapitalizm i wolność " wie , że bazową wolnością jest wolność ekonomiczna ,a wtórną- wolność w stylu Kościuszki . Niestety nikt tu nic poważnego nie czyta ani z matematyki,ani z filozofii o ekonomii nie wspominając .

 • guyfawkes13

  @WB

  //...w ogólnym zestawieniu dopiero na odległym 18-tym miejscu...//

  W ten skromny sposób pokazał Pan, że jest na pierwszym miejscu.:))

  //Rzeczywiście padają tam tezy warte namysłu:
  nowakonfederacja.pl/tadeusz-kosciuszko-bylby-z-nas-niezadowolony //

  No nieee wiem, przeczytałem parę ustępów[sic!] i mam wrażenie wyjaśniania przez zaciemnianie. Mało subtelny ten filozof.:))
  Podobnie z naszym plebejskim Snopkiem z Grodziska, który co tydzień zamieszcza prawie zamieszcza jakąś krwawą ripostę o Piłsudskim zupełnie bez sensu i potrzeby, jakby odrabiał zadane pensa.
  Przyjdzie chyba człowiekowi samemu zabrać się za publicystykę, bo utoniemy w szambie postsowietyzmu.

  Skoro porzucił Pan Pekao, to co teraz? Morgan?:)))

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  A propos metody wyrobu metalu lżejszego od powietrza na niwie giełdowej(...), to wydaje mi się, że wszystkie teorie pełnią ostatecznie rolę napuszczania pijanego na płot, jak to w demokracji, czyli oligarchii. Demokracja wymaga rozmaitych hagad pełniących rolę ''opium dla ludu'', w związku z koniecznością tegoż ludu cyklicznym operowaniem.
  Chyba najbardziej wiarygodne w jakimś sensownie długim horyzoncie są cykle generowane przez przepływy kapitału, w związku z aktywnością banków centralnych.

 • kamkam33

  Nigdy nie zaglebialam sie w ten temat,aczkolwiek, czytam to wszystko z zainteresowaniem.pozdrawiam wszystkich komentatorow :)

 • guyfawkes13

  @WB

  Chyba można to uznać za część formacji wierzchołkowej, co jeszcze nie musi oznaczać natychmiastowego krachu...
  invst.ly/852bo
  invst.ly/852br

  Tesla to są wyłącznie czary. Permanentne straty na samochodach, a zyski tylko ze sprzedaż praw do emisji CO2. Jak się samochód zepsuje, to nawet nie ma go gdzie naprawić. Czar pryska, więc Tesla ma robić jakieś telefony, ale to może wystarczyć na jakąś czasową konsolidację przed spadkiem...
  invst.ly/852eh
  invst.ly/852er

 • gra.cz

  Panie Wojtku,

  Widzę że i Pana sięgnęła "dobra zmiana" ... ?! No cóż , BESSA nie idzie w parze z propagandą sukcesu jaka leje się na nas tuż przed wyborami ;)

  OFE zapakowane po kokardę a "repolonizacja" idzie pełną parą - nawet stocznię odkupiono ... oczywiście pewnie zarobił kto miał a stępka pod nieistniejący statek jak rdzewiała tak rdzewieje , piękny kraj - śmiech przez łzy.

  Mając jednak na uwadze historie Pana kolegów po fachu stwierdzam że na zdrowie im wychodziło - można wreszcie mówić/pisać co się myśli a nie co nakazuje pryncypał.... Czego Panu i wszystkim fanom bloga życzę - odwagi !

 • lastkura

  Ekonomia to pseudo -nauka tworzona przez ludzi ,którzy są zbyt słabi w matematyce by zostać porządnym inżynierem . Ich miejsce jest przy odsmażaniu matematycznych mielonych kotletów [cykle] .

 • lastkura

  Hayek " Osobliwym zadaniem ekonomii jest pokazanie jak w istocie ludzie mało wiedzą o tym co w ich mniemaniu można ściśle zaprojektować " .

 • gra.cz

  bialek.wojciech
  2018/07/31 13:13:03
  @lastkura:

  Rozważam ograniczenie Panu liczby dozwolonych komentarzy na dzień. Pańskie kompulsywne komentowanie jest trochę męczące. Proszę samodzielnie spróbować łączyć swoje myśli w dłuższe komentarze, wtedy nie będę musiał wkraczać.

  Panie Wojtku ,

  Przyłączam się do propozycji ... tego bełkotu i zaśmieconego forum po prostu nie da się czytać :(

 • ewiggin

  Ależ Ty @kura jesteś okrutnym nudziarzem.
  Prawdopodobnie w realu już nikt nie jest w stanie Cię słuchać, dlatego zamęczasz ludzi na blogu.

 • bajkolandiaa

  Pan WB nie rzucił Pekao , to Pekao jemu podziękowało i uznało,że żaden inny analityk GŁÓWNY nie potrzebny , łatwe pieniądze się skonczyły z etatu teraz niech pan analityk od cykli zagra w koncu na własnym rachunku.

 • ewiggin

  ""Po bardzo gwałtownej sowieckiej modernizacji mamy nagle dzisiaj w Polsce powrót do języka rewolucji ludowej: w jaki sposób upodmiotowić prowincję, jak wprowadzić w Polsce prawdziwą równość? Parafrazując Marksa: widmo ludowej rewolucji krąży po Polsce"

  - Powyższy cytat z tego artykułu w NK. A pisałem jakiś czas temu, że PIS to neobolszewia."

  - Jeszcze odnośnie powyższego, to przypomniał mi się fragment pieśni Kaczmarskiego, chyba "Autoportret Witkacego":
  "umysł mam twardy jak łokcie, więc mnie za to nie kopcie
  że rewolucja dla mnie to czerwone paznokcie"

 • bajkolandiaa

  Jeżeli Państwowe Pekao pozbyło się głownego analityka od cykli to zapewne były prezes BZWBK już przygotował likwidacje końcową OFErm a akcji u nich jest prawie 90% w portfelach .

  W Chinach PMI już prawie bliski RECESJI .

 • bajkolandiaa

  Polska: PMI dla przemysłu 52.9 pkt.


  Oczekiwania: 54.0 pkt.

  Poprzednio: 54.2 pkt.

  Trzymajcie FAzON BYki do samego końca

 • lastkura

  Każdy normalny człowiek potraktuje konstruktywną krytykę cykli jako istotny głos w dyskusji na temat POZORÓW WIEDZY W EKONOMII [ wykład noblowski 1974 ,Hayek ] . Pana metoda sprowadza się do zlikwidowania i uciszenia tych ,którzy mają inne zdanie na temat jedynej cyklicznej religii,którą pan zna . Metoda naukowa polega na poznaniu alternatywnych form opisu i decyzji wyboru optymalnego opisu ,nigdy na uprawianiu jedynej znanej religii .

 • bajkolandiaa

  Lastkura masz rację, pan WB blokował wszystkich jak tylko mieli odmienne zdanie i to latami aż zostało tutaj kołko wzajemnej adoracji ,ten blog 10 lat temu tętnił giełdowym życiem a ostatnie lata to historia i polityka , więc wcale mnie nie dziwi ,że Pekao pożegnało wybitngo specjalistę od cykli , po co płacić komuś duże pieniądze jak wystarczy policzyć do 40 .

 • red.007

  Panowie się wyciszą,Panowie zapominają,że są tutaj gośćmi.

  " bialek.wojciech
  2018/07/31 13:13:03
  @lastkura:
  "Ponieważ panują upały i zbliża się 100 dni bez upojenia alkoholowego uprasza się o umiarkowane picie ."

  Rozważam ograniczenie Panu liczby dozwolonych komentarzy na dzień. Pańskie kompulsywne komentowanie jest trochę męczące. Proszę samodzielnie spróbować łączyć swoje myśli w dłuższe komentarze, wtedy nie będę musiał wkraczać. "

  Panowie czytają ze zrozumieniem.
  Gdzie tu jest mowa o blokowaniu za odmienne zdanie?

 • ewiggin

  @kura ja rozumiem krytykę ale w sytuacji kiedy Twoje alternatywne metody w ogóle się nie sprawdzają to wiesz... trochę głupio krytykować. To tak jakby trampkarz z okręgówki krytykował piłkarza z pierwszej ligi.

 • lastkura

  Podejście historyczne pana Wojtka było jak najbardziej słuszne . Aby jednak wyciągnąć z tego pieniądze trzeba wiedzieć co to jest wartość własna i wiedzieć ,że w historii możemy robić analogie do bezwymiarowych potencjałów [Whitehead], nigdy do fizycznych danych [klasyczne cykle ] . Same chęci lub intuicja to jednak za mało w 21 wieku . Potrzebna jest baza - podbudowa matematyczna i filozoficzna .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/08/Pozegnanie-z-CDM-Pekao.html

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci