Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

W USA przemysł jak w 2004, usługi jak w 2000

bialek.wojciech

Wartości niektórych z elementów wiosennych raportów ISM w USA osiągnęły wartości nie widziane przynajmniej od kilkunastu lat. Np. w maju wartość wskaźnika "Backlog of Orders" z raportu ISM Non-Manufacturing ustanowiła historyczny rekord (dostępne są dane od lipca 1997; w czerwcu wartość wskaźnika spadła w okolice poprzednich rekordów). 

 

1ISMNONbacklogofoders

 

"Backlog of Orders" to po polsku "portfel zamówień", co oznacza, że majowy 21-letni rekord wartości tego subwskaźnika ISM dla usług, można traktować jako świadectwo bardzo dobrej koniunktury w sektorze usług w USA (finanse, usługi zdrowotne, transport, telekomunikacja i sektor publiczny). 

Z kolei w czerwcu element raportu ISM Manufacturing określany jako "Supplier Deliveries Index" praktycznie wyrównał swoje 38-letnie maksimum ustanowione w maju 2004 roku (i minimalnie pobił szczyt sprzed pokolenia czyli z listopada 1983). 

 

ISMSuppliersDeliveries

 

"Supplier Deliveries Index" mierzy poziom opóźnień w dostawach do firm od ich poddostawców. W praktyce im lepsza koniunktura gospodarcza, tym większe opóźnienia przy realizacji tych dostaw i odwrotnie - im gorsza koniunktura tym szybsza realizacja dostaw. 14-letnie maksimum tego wskaźnika również sugeruje bardzo dobrą koniunkturę gospodarczą tym razem w amerykańskim przemyśle przetwórczym. 

Zaciekawiony postanowiłem sprawdzić, do którego momentu z przeszłości czerwcowa koniunktura w przemyśle USA jest najbardziej podobna. Zrobiłem to mierząc odległość czerwcowych wartości 10 wskaźników dostępnych w raporcie ISM Manufacturing od każdego punktu w przeszłości a następnie uśredniając te 10 wartości. Efekt poniżej:

 

3ISMPodobkrtkie

 

Oczywiście koniunktura w czerwcu była najbardziej podobna do tej z ostatnich miesięcy. Wśród okresów z dalszej przeszłości zdecydowanie zwyciężył zaś luty 2004 roku, co prowadzi do wniosku, że generalnie sytuacja w przemyśle USA w poprzednim miesiącu była najbardziej podobna do tej z właśnie lutego 2004 roku.

Gdyby tą konkluzję potraktować bardzo dosłownie, to otrzymalibyśmy sugestię, że cykliczna bessa z lat 2018-19 może być podobna do tej z lat 2004-05, czyli bardzo łagodna (bessa z lat 2004-05 i na S&P 500 i na WIG-u przyjęła postać "pędzącej korekty", czyli generalnie 13-miesięcznego okresu spowolnienia tempa wzrostu cen akcji), a "duża" bessa przyjdzie dopiero za ponad 3 lat po jeszcze jednej cyklicznej hossie (tak jak "Wielka Bessa" od lipca 2007 nadeszła dopiero 3 lata i 4 miesiące po marcu 2004). 

W comiesięcznym raporcie ISM Manufacturing można znaleźć informacje o jego 10 składowych:

 

New Orders: reflects the levels of new orders from customers.

Production: measures the rate and direction of change, if any, in the level of production.

Employment: reports the rate of increase or decrease in the level of employment.

Supplier Deliveries: reveals if deliveries from suppliers are faster or slower.

Inventories: reflects the increases and/or decreases in inventory levels.

Customer Inventories: rates the level of inventories the organization's customers have.

Prices: reports whether organizations are paying more or less for product(s)/service(s).

Backlog of Orders: measures the amount of backlog of orders, whether growing or declining.

New Export Orders: reports on the level of orders, requests for services, and other activities to be provided outside of the United States.

Imports: measures the rate of change in materials imported.

 

6 z tych subindeksów ma bardzo długą historię, więc jeśli ograniczyć się do nich, to można rozszerzyć zakres mojej analizy do 1948 roku. 

 

4ISMPodobdugie

 

Niewiele to jednak zmienia poza tym, że najbardziej podobne do danych z czerwca tego roku okazuję się wyniki z lipca 2004 roku. 

Ponieważ sugestia, że mamy obecnie w gospodarce USA odpowiednik 2004 roku, byłaby wartościowa (zresztą pojawiała się już w tym miejscu nie tak dawno: "A może to jednak 2004 rok?"), to postanowiłem ją potwierdzić przeprowadzając podobną analizę dla komponentów raportu ISM dla sektora usług:

 • Business Activity: measures the rate and direction of change, if any, in the level of business activity.
 • New Orders: reflects the levels of new orders from customers.
 • Employment: reports the rate of increase or decrease in the level of employment.
 • Supplier Deliveries: reveals if deliveries from suppliers are faster or slower.
 • Inventories: reflects the increases and decreases in inventory levels.
 • Inventory Sentiment: measures the rate of inventories based on a feeling of "too high" and "too low."
 • Prices: reports whether organizations are paying more or less for product(s)/service(s).
 • Backlog of Orders: measures the amount of backlog of orders, whether growing or declining.
 • New Export Orders: reports on the level of orders, requests for services, and other activities to be provided outside of the United States.
 • Imports: measures the rate of change in materials imported.

 

Niestety rozczarowałem się, bo w sektorze usług najbardziej podobna do tej z czerwca tego roku koniunktura wystąpiła w kwietniu 2000 roku. 

 

5ISMNonPodobne

 

To samo w sobie nie jest jakimś zaskoczeniem, bo obserwowana od lat dominacja sektora IT na światowych rynkach jednoznacznie kieruje skojarzenia właśnie na 2000 roku.  Ale niestety bessa z lat 2000-2002/3 (na rozwiniętych rynkach akcji) czy 2000-2001 (na EM) była silnym (-50 proc. na S&P 500 i WIG-u) i długim spadkiem, zdecydowanie różniącym się charakterem od cyklicznej bessy z lat 2004-2005.

 

6WIGSP5000

 

Tak więc z przeprowadzonego badania trudno wyciągnąć jakieś bardziej jednoznaczne wnioski na temat przyszłego charakteru domniemanej cyklicznej bessy trwającej na rynkach akcji od stycznia (paradoksalnie na razie ta bessa w USA przypomina tę z lat 2004-2005, zaś na EM tę z lat 2000-01). 

Gdyby się jednak upierać, to można by wysnuć wniosek, że skoro mamy obecnie odpowiednik marca 2004 lub maja 2000, to następnym optymalnym momentem na zakup akcji na GPW i innych EM będzie okres za 14-17 miesięcy (odpowiedniki maja 2005 oraz października 2001), czyli sierpień-grudzień 2019 roku. 

Podsumowując: analiza wartości wskaźników dostępnych w raportach ISM z czerwca sugeruje, że koniunktura gospodarcza  w przemyśle przetwórczym w USA była w czerwcu najbardziej podobna do tej z lutego (lipca) 2004 roku, zaś w sektorze usług do tej z kwietnia 2000 roku. 

 

Komentarze (331)

Dodaj komentarz
 • podczaszy1

  Swig-80, mwig-40 stoją w pobliżu dolnych linii kanałów \wcześniej o nich pisałem/.
  Wig-20 i wig dalej pod linią trendu spadkowego i w "moim diamencie".
  Indeks cenowy po ponad 2 tygodniach stania i rysowania linii poziomej wybija się w dół/nowe minimum od marca 2017 roku/.

 • podczaszy1

  USD/PLN- ważny poziom długoterminowy to 3,77.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  invst.ly/80zyq
  Myślisz, że dołki z 2009, to jest to miejsce, gdzie byk powróci? ;-)

 • podczaszy1

  @ carrie
  Nie czuję się kompetentny żeby udzielić odpowiedzi na to pytanie, ale ciekawe,że wzrost 2001-2011 na tej parze "skasował" dokładnie 61,8 % wcześniejszego spadku, a więc może był tylko korektą w spadku. Wzrost był trójka, a spadek raczej typową "piatką".

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ja nie znam się na matematyce :-D

  Dokupuję loonie.
  Dzięki zwrócenie uwagi na AUD.

  Trzymaj kciuki za jenota, to może będziemy kurnik licytować :P

  Edka mi się nie chce dealować. Jak ktoś chce, to może próbować jak wybije 1,1584. Tam bankiery zdecydują czy jeszcze w dół, czy wystarczy. Edek mi się nie podoba :P

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Ja nie znam się na matematyce".
  Ja tyż. : D

  "Trzymaj kciuki za jenota, to może będziemy kurnik licytować".
  Z patrzenia w słońce w czasie opalania wychodzi mi,że NIKKEI albo już zrobił szczyt albo dotrze do 24300 pkt/ korekta spadku A-B-C od 2003 roku/.

 • podczaszy1

  A swoją drogą to się ludziskom w głowach strasznie miesza. Kiedyś była tylko złotówka, którą trzeba było szybko puścić w obieg, bo kto by ją tam trzymał, no i dular /zielony/, którego się do skarpety chowało i było gites. A teraz to jakieś loonie, jenot, edek, panda i co tam jeszcze cholera wie. Te cinkciarze to muszą mieć chyba teraz głowy jak harbuzy. Ja mam głowę małą to se siedzę w warzywniaku, a i to często mam stragan zamknięty.np. wczoraj i dzisiaj.

 • karnakufo

  EURUSD gram na wzrost.:)

 • guyfawkes13

  @WB

  Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle ?:))
  invst.ly/8128a

 • karnakufo

  WIG20:
  www.bankfotek.pl/view/2121652

 • guyfawkes13

  @Karnak

  Towarzysz Trader od lat mówi o surowcach, a może trzeba poczekać jeszcze z rok(...) na ostateczne dno tej długiej sekwencji?
  invst.ly/812ug • karnakufo

  @guyfawkes13
  Interesujące.

 • parnasus_uczendiabla

  19 lipca. Kupuje dziś silver i platyne.

  Parnasus.

  Uczeń diabła.

 • arthec_s

  @parnasus_uczendiabla

  A co Pan planuje robic z kawa? Na jaki scenariusz Pan liczy?

 • mzamojsk

  @WB:
  w wyborze pomiedzy analogiami 2000 a 2004 wystarczy dodac jedno kryterium - ilosc lat od ostatniej recesji w US i jasno widac ze jestesmy w raczej 2000.

 • ml.36

  @Annuszka
  Wystarczyła 200-ka(?), uwaga bo cena lubi 55-kę (110 500) a DM co raz brzydsze,
  no i wszyscy widzą E w TR na Edku ?!
  invst.ly/817dw

 • ml.36

  @Seville
  W długim terminie, to co było z tyłu głowy przesuwa się do przodu,
  13200 parzy a mało znacząca dziura zrobiła się problemem.
  invst.ly/817vs
  Okolice 13000 będą sporym wyzwaniem dla byków.

 • podczaszy1

  Linia trendu spadkowego pęka, górna linia diamentu jeszcze nie. Pożyjemy, zobaczymy.

 • sparrowar708

  Trochę to wygląda nie za fajnie. Oby zaczęło przesuwać się do góry.

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "w wyborze pomiedzy analogiami 2000 a 2004 wystarczy dodac jedno kryterium - ilosc lat od ostatniej recesji w US i jasno widac ze jestesmy w raczej 2000."

  To prawda. No i za 2000 rokiem przemawia cykl Kuznetsa.

  Ja też śledzę spadającą różnicę pomiędzy rentownością amerykańskich 10-latek a 2-latek, będącą dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury gospodarczej w USA, na razie osiągnęła 0,24 pkt. proc. To nie wyklucza 2000 roku, bo taki poziom był jeszcze do stycznia 2000, ale już w kwietniu było -0,52 pkt. proc. (czyli zapowiadająca recesję - która rzeczywiście nastąpiła od marca 2001 - inwersja krzywej rentowności). Na razie tego nie ma (ale tak jak napisałem, to może oznaczać, że mamy co najwyżej styczeń 2000).

  Z drugiej strony w ostatnich cyklu Juglara 0,24 zostało osiągnięte pod koniec lipca 2005 (to nie początek 2004, ale nie aż tak daleko) i wtedy do "znaczącej" inwersji krzywej (poniżej -0,07 proc.) doszło dopiero w lutym 2006. Zapowiadało to recesję, która rozpoczęła się w grudniu 2007).

  Czyli w 2001 roku gospodarka USA weszła w recesję 13 miesięcy po pojawieniu się znaczącej inwersji (poniżej -0,07 pkt. proc.), a w 2007 roku w 21 miesięcy od momentu pojawienia się znaczącej inwersji.

  Można dodać, że w jeszcze wcześniejszych cyklach recesja zaczęła się w lipcu 1990 czyli w 18 miesięcy po pojawieniu się znaczącej inwersji z styczniu 1989, a recesja od stycznia 1980 zaczęła się 17 miesięcy po pojawieniu się znaczącej inwersji w sierpniu 1978. Czyli początek recesji w 21 miesięcy, 13 miesięcy, 18 miesięcy i 17 miesięcy od początku znaczącej inwersji. Czyli początek recesji w 1,5 roku po spadku spreadu 10-2 poniżej poziomu -0,07 pkt. proc. Na razie tego nie ma.

  Projekcja S&P 500 oparta na datach początku recesji w USA (wg klasyfikacji NBER czyli grudzień 2007, marzec 2000, lipiec 1990 i styczeń 1980) zaczyna cykliczną bessę pół roku przed początkiem recesji i kończy ją 16 miesięcy później.

  Czyli skoro nie ma inwersji, to ŚREDNIO do początku recesje jest ponad 1,5 roku, a więc ŚREDNIO do optymalnego momentu sprzedaży akcji w USA jest ponad rok. Czyli nie 2000 rok a bardziej 2004.

  Ale w 2000 roku to się odbyło niestandardowo: w styczniu spread 10-2 był jeszcze na takim poziomie jak obecny, znacząca inwersja pojawiała się już w lutym, pierwotny szczyt S&P 500 był już w marcu, wtórny we wrześniu 2000, początek recesji w marcu 2001, a koniec bessy na EM w październiku 2001. Gdyby teraz miało być jak w 2000 roku, bo mamy obecnie nie później niż styczeń 2000, czyli znacząca inwersja pojawiałby się w sierpniu 2018, pierwotny szczyt S&P 500 we wrześniu 2018, wtórny szczyt w marcu 2019, początek recesji we wrześniu 2018, a dno bessy na EM w kwietniu 2020. To już trochę za późno nie tylko w stosunku do normalnego Kitchina (dołek luty-maj 2019), ale też w stosunku do oszacowania dołka na EM (sierpień-grudzień 2019), które uzyskałem w tekście, pod którym się znajdujemy.

 • bialek.wojciech

  W ostatnim akapicie powyżej powinno być oczywiście:

  "(...) początek recesji we wrześniu 2019 (...)"

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Na razie loonie i jenot w przestoju. Czekam na większe ruchy.
  Tego pierwszego skubnęłam na kilka punktów żeby mieć budżet zrealizowany w minimalnym stopniu.
  Co do trójkąta, to spodziewam się jakiejś niespodzianki :P

 • mzamojsk

  @WB:
  "Ja też śledzę spadającą różnicę pomiędzy rentownością amerykańskich 10-latek a 2-latek, będącą dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury gospodarczej w USA, na razie osiągnęła 0,24 pkt. proc."

  Wszyscy sledza krzywa rentownosci, ktora systematycznie sie splaszcza, ale jeszcze nie bylo trwalego odwrocenia. Mysle, ze jak to odwrocenie nastapi, to bedzie juz po ptakach ;)

  Problem jest taki, ze gieldy juz wyrysowaly pierwsza fale bessy i nie czekaja na krzywa rentownosci. To co sie dzialo od lutego do poczatku lipca zbyt bylo glebokie i dlugotrwale, zeby zakwalifikowac to jako zwykla korekte w hossie. Okno czasowe na hosse sie wlasciwie konczy, odbicie jest ciagle rachityczne, tylko Nasdaq ustanowil nowy szczyt.

  Jestemy teraz w:
  Maj 1990
  Sierpien 2000

  Czyli zostaly 1-3 miesiace wzrostow. Jesli odbicie, ktore zaczelo sie od lipca zacznie sie w sierpniu lub wrzesniu zalamywac (zacznie trwale spadac szerokosc rynku), to bedzie bardzo mocny sygnal - tak jak to bylo w ostatnich dniach lipca 1990, czy polowie wrzesnia 2000.

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Wszyscy sledza krzywa rentownosci, ktora systematycznie sie splaszcza, ale jeszcze nie bylo trwalego odwrocenia. Mysle, ze jak to odwrocenie nastapi, to bedzie juz po ptakach ;)

  Problem jest taki, ze gieldy juz wyrysowaly pierwsza fale bessy i nie czekaja na krzywa rentownosci. To co sie dzialo od lutego do poczatku lipca zbyt bylo glebokie i dlugotrwale, zeby zakwalifikowac to jako zwykla korekte w hossie. Okno czasowe na hosse sie wlasciwie konczy, odbicie jest ciagle rachityczne, tylko Nasdaq ustanowil nowy szczyt.

  Jestemy teraz w:
  Maj 1990
  Sierpien 2000

  Czyli zostaly 1-3 miesiace wzrostow. Jesli odbicie, ktore zaczelo sie od lipca zacznie sie w sierpniu lub wrzesniu zalamywac (zacznie trwale spadac szerokosc rynku), to bedzie bardzo mocny sygnal - tak jak to bylo w ostatnich dniach lipca 1990, czy polowie wrzesnia 2000."

  Przy okazji piszę właśnie coś o miedzi do Raportu tygodniowego i z cyklu Kuznetsa wyszło mi, że na miedzi czerwcowy szczyt to odpowiednik szczytów z września 2000 i maja 1983.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Och, Jenot ;-)
  Och, loonie ;-)
  Może jednak trójkąt :-)
  To zaczyna się jakoś zgrywać na parach USD.

 • seville1

  @carrie-anne.moss 2018/07/20 14:53:22
  @ml.36
  Och, Jenot ;-)
  Och, loonie ;-)
  Może jednak trójkąt :-)
  To zaczyna się jakoś zgrywać na parach USD.

  ------------------------------------------------------
  Dobrze, że grubasy nie słyszą jak wzdychasz, Edward naburmuszony, a Franek robi focha, bo wzbudza małe zainteresownie. Kto by pomyślał, że takiej nikczemnej postury jenot, brzyćki cały na dodatek, wzbudza ochy u pci przeciwnej czemuś :))

  PS. Pozdrowienia z wakacji zasyłam wszystkim "spoconym", zostawić kurnik sam sobie na chwilę i nie ma komu nawet żarówę zgasić.

 • red.007

  @WB
  Coś tam myślę o KGH i dla miedzi w czerwcu "wymyśliłem" sobie korektę płaską wydłużoną,gdzie
  1. C >161,8% B
  i
  C=261,8% C.

  Fala C rozpoczęła się w czerwcu i dotarła dotarła do pkt 1.(lekko poniżej 270)
  Wykres od lipca rysuje ząbki(może to jakieś powolne hamowanie albo fala 5 w C).
  Punkt 2. wypada między 230 a 240.
  Na moje oko do 250 dojdziemy.
  stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • red.007

  @WB
  errata
  ma być:
  C=261,8% A
  A=B

 • podczaszy1

  W kwestii EUR/PLN. Na trójkąt to mi to nie wygląda, ale być może jest to A-B-C, gdzie A to wzrost 29 maj -14 czerwca, B- 14 czerwiec-21 czerwiec i teraz C jako trójkat rozszerzający się /odwrócony klin. W takim układzie podejście w okolice 1,185 i podwójny szczyt.

 • podczaszy1

  Oczywiście EUR/USD.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  invst.ly/81ef8
  Jakoś coś tak.

  @Seville
  zostawić kurnik sam sobie na chwilę i nie ma komu nawet żarówę zgasić.

  Podejrzewam Cię, że porwałeś i zjadłeś Pana od matematyki :P

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Podejrzewam Cię,że porwałeś i zjadłeś Pana od matematyki:P".
  Tak @ seville mógł to zrobić: D
  " jakoś coś tak".
  Właśnie taki trójkąt mi się nie widzi ale kto wie.

 • karnakufo

  S na fix :)

 • andrzej_stefaniak

  Amerykański interes na rynku jest następujący....:

  acemarketu.com/?p=300656

 • seville1

  carrie-anne.moss 2018/07/20 16:28:45
  @podczaszy
  invst.ly/81ef8
  Jakoś coś tak.

  @Seville
  zostawić kurnik sam sobie na chwilę i nie ma komu nawet żarówę zgasić.

  Podejrzewam Cię, że porwałeś i zjadłeś Pana od matematyki :P

  --------------------------------------------------------------
  E tam! " Władca pierścieni" łykowaty, wyłysiały stary kogut, kto by takie ruszał, albo co? Tak w ogóle to jednak zawsze uważałem, że najlepiej na Ziemi mają koguty, nic nie robio tyłko łażo, a taka kura co? Nanosi sie, nanosi i na koniec do solarium albo do gara, nie zazdroszcze, dobrze jednak, że jestem kogutem i mam super.

  PS. Piszę list otawrty do Junkersa, aby mnie więcej nie "pomagał" w cinkciarzeniu, bo go oto nie prosiłem, a ten na wydrę swoje głupawy mnie wciska. Ja nie chce być z musu długoterminowym baranem do strzyżenia. Wy się też tak nie cieszcie, czarna noc zawisła nad kurnikiem.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Właśnie taki trójkąt mi się nie widzi ale kto wie.

  Pytałeś o wielkiego shorta, a teraz wybrzydasz.
  Znasz się na trójkącikach, to namaluj ładniejszy ;-)

 • carrie-anne.moss

  @seville
  A Ty nie mylisz koguta z trutniem? :P

 • carrie-anne.moss

  @seville
  Kto by pomyślał, że takiej nikczemnej postury jenot, brzyćki cały na dodatek

  Ty chyba w życiu
  jenota nie widziałeś.

 • seville1

  carrie-anne.moss 2018/07/20 17:22:54
  @seville
  A Ty nie mylisz koguta z trutniem? :P

  ----------------------------------------------------
  A co za rożnica? Ten ma fajnie i ten ma fajnie.

 • seville1

  carrie-anne.moss 2018/07/20 17:28:10
  @seville
  Kto by pomyślał, że takiej nikczemnej postury jenot, brzyćki cały na dodatek

  Ty chyba w życiu
  jenota nie widziałeś.

  Phi! Moje kury lepsze majo na tarasie do kąpania się w piachu.

  PS. Tak z lotu koguta widzę, że kiwi się rumieni, ja teraz nie pykam - zmieniam pióra na bardziej kolorowe

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Znasz się na trójkącikach, to namaluj ładniejszy".
  Ładny jest i chyba nawet w Luwrze można by go powiesić.: D.
  Ja maluje jak Nikifor. Mało kto się zna na takim malarstwie. Nie ma się czym chwalić. :)

 • podczaszy1

  @ carrie
  A ten jenot całkiem, całkiem.
  Ja miałem kiedyś w dzieciństwie czapkę z królika. Też ładna była, ale ten jenot ładniejszy. Chociaż mnie się najbardziej podoba futro z naturalnego lisa piesaka w kolorze pudrowego różu.Koniecznie długie.

 • podczaszy1

  Co do warzywniaka to se na razie odpoczywam. Pooglądam sobie możliwości rogacizny.Dzisiaj przewrócili dwa ogrodzenia na GPW/linie trendu spadkowego i moją linię diamentu/.

 • red.007

  Kto jest za tym aby warzywniak w następnym tygodniu dokończył lipcowego zygzaka i ruszył dół?
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=l&a=ln&b=1

 • versus_one

  @red.007

  Ja. Choć wspominałem już o 50.000 pkt. na 9-10 lipiec to w dalszym ciągu jestem za :)

 • podczaszy1

  @ red007
  W górę nie gram.

 • parnasus_uczendiabla

  arthec_s
  2018/07/19 22:11:01


  A co Pan planuje robic z kawa? Na jaki scenariusz Pan liczy?

  Odp.
  Kawe trzymam.Jest już na dnie, bądz blisko dna, będzie rosła.
  Sprzedam , jak rosnać przestanie.

  Uczeń diabła.

 • red.007

  @versus_one
  Jak Pan patrzy na spadki od stycznia?
  Czy jest to jeden ruch,czy np.ABC gdzie B(płaska) kwiecień/połowa maja.
  Mi po głowie chodzi możliwość korekty pędzącej gdzie spadkowe B w maju jako podwójny zygzak i C jako czerwcowy szczyt i wówczas wydłużona piątka.
  stooq.pl/q/?s=wig&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  Może ma Pan inne kryteria np.spojrzenie na wyższym interwale(linia po dołkach)?
  stooq.pl/q/?s=wig&c=20y&t=c&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  "Chociaż mnie się najbardziej podoba futro z naturalnego lisa piesaka w kolorze pudrowego różu.Koniecznie długie."

  Twarzowy kolor. Jak będziesz miał, to wyślij mi fotkę ;-)

 • carrie-anne.moss

  @seville
  "Tak z lotu koguta widzę, że kiwi się rumieni,"

  stooq.pl/q/?s=nzdusd&c=1m&t=c&a=lg&b=0
  Wygląda jakby chciało rosnąć.
  Zobaczymy w przyszłym tygodniu.

 • versus_one

  @red.007

  W 28 marca skończyła się a. 14 maja skończyła się b.

 • karnakufo

  next.gazeta.pl/next/7,151003,23696948,rosja-nagle-pozbyla-sie-85-proc-obligacji-usa-zniknela-z-listy.html#Z_BoxBizLinkImg

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2121716

 • dino54

  Po wczorajszej sesji na gpw wyglada jakby wszedl jakis kapital i byc moze szykuja sie wzrosty.

 • dociekliwy54

  @dino54
  Ciekawi mnie ile osób z tego bloga ma długą pozycję na czymkolwiek na naszej giełdzie.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Jak będziesz miał, to wyślij mi fotkę".

  Facet w futrze? To chyba jakiś alfons musi być.

 • pokonajrynekpl

  Nigdy nie jest łatwo. U nas rzeczywiście słabo to wygląda, ale jest światełko w tunelu. WIG20 ma szansę powrócić do wzrostów. Oczywiście musi ją wykorzystać w sposób zdecydowany, bo wahanie nie jest wskazane.

  pokonajrynek.pl/wig20-kontrakty-i-5-waznych-spolek-dla-gieldowej-koniunktury/

  Za oceanem koniunktura giełdowa jest nadal dobra. Korekta, którą mieli była słaba. Otrząsnęli się z pierwszych wątpliwości odnośnie wojny handlowej i dalej próbują rosnąć. Bo tak faktycznie, taka wojna może przynieść gospodarce USA, przynajmniej krótkoterminowo, pozytywne efekty. Gorzej jest z Chinami i Niemcami, którym może się to odbić czkawką.

 • neo733

  Posiadanie długich pozycji w bessie to jak posiadanie krótkich w hossie - oddawanie moczu pod wiatr.

 • dociekliwy54

  @ neo733
  "Posiadanie długich pozycji w bessie, to jak posiadanie krótkich w hossie - oddawanie moczu pod wiatr. "
  To są pewne uogólnienia, które " w zasadzie są prawdziwe".
  Problem w tym, że na rynku nic nie jest stuprocentowo prawdziwe.
  Jest wielu grających tylko długo w hossie, którzy nie zarabiają i są tacy , którzy się nie przywiązują do jakichś definicji i zarabiają. No bo np. co to jest bessa? Spadek od szczytu (którego?) o 15, 20, 25%. A dlaczego właśnie tyle? Nawet gra z trendem jest pojęciem nieprecyzyjnym, bo z jak określonym i w jakim czasie?
  Jest zasada, że zarabiają ci, którzy grają inaczej od ogółu. Stąd moje pytanie na forum. Ile osób ma długie pozycje? Jeśli to jest 5-10%, to już warto rozważyć długą pozycję.

 • andrzej_stefaniak

  Bardzo ważne momenty dzieją się teraz na GPW:

  acemarketu.com/?p=300793

 • kpdwiejak

  prognozy nie są zbyt optymistyczne...

 • mac-erson

  @ dociekliwy54
  "Stąd moje pytanie na forum. Ile osób ma długie pozycje? Jeśli to jest 5-10%, to już warto rozważyć długą pozycję"

  Mnie zawsze po cichu możesz doliczać do byczków.
  PS.. U mnie widać już w oddali brzeg (strata - 50). :)

 • karnakufo

  PKOBP daje czadu. :)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  3 duże banki wydały rekomendacje sell USDCHF.
  Kto tu kogo w co robi?

 • ml.36

  @Annuszka
  Przecież siedzisz przy stoliku z szulerami, zawsze traktuję rekomendacje
  od uczestników gry z przymrużeniem oka - "sprzedaj nam" albo "kup od nas".
  Czyż by futra z jenota były znowu w cenie?

 • ml.36

  @WB
  Był bym wdzięczny, gdy by Pan znalazł analog do sytuacji podobnej do tej,
  stopy na "0" przez dekadę + wpompowanie 5, 10, 15 (kto to wie?) bilionów $ w rynki.
  Jakie były wtedy ścieżki indeksów, rentowności i t.d.

 • red.007

  2243 tyle daję jako max tych wzrostów,jak przekroczy to będzie coś więcej jak zygzak ale chyba jednak nie powinien.Wygląda jakby SPX zastanawiał się nad korektą.
  Co ciekawe Gospodarz chyba słusznie skorelował USD/CNY z USD/PLN w raporcie tygodniowym.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy
  "Ciekawi mnie ile osób z tego bloga ma długą pozycje na czymkolwiek na naszej giełdzie".

  Jeśli na czymkolwiek to ja mam jedną spółkę z Swig-u 80 o czym wspominałem już w kwietniu.

 • podczaszy1

  W ubiegłym tygodniu wziąłem też jedną spółkę z mwig-u -40.

 • podtworca

  Ja tankuję akcje od czerwca, wypełnienie wraz z ETFami bliskie 45% portfela. Oprócz tego regularnie pogrywam kontraktami i opcjami, żeby łagodzić wahania na pozycji.

  Bessa na szerokim rynku trwa już ok. półtora roku, wiele spółek jest rewelacyjnie wycenianych. Jedną z technik gry jest wycena przez pryzmat przyszłego 10-letniego zwrotu z inwestycji. Jeśli fundamenty są OK, przepływy gotówkowe solidne, zarząd nie budzi zastrzeżeń, to trend spadkowy jest naszym sprzymierzeńcem w budowaniu pozycji. Bardziej boję się nagłej zmiany trendu, niż kontynuacji bessy, nim zaparkuję 80% kapitału przed kolejną hossą.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Był bym wdzięczny, gdy by Pan znalazł analog do sytuacji podobnej do tej,
  stopy na "0" przez dekadę + wpompowanie 5, 10, 15 (kto to wie?) bilionów $ w rynki.
  Jakie były wtedy ścieżki indeksów, rentowności i t.d."

  Przychodzi mi do głowy okres II Wojny Światowej:

  "Perhaps the most important actions performed by the System during the war were to control government bond prices to promote stable financial markets and (even more critical) to help reduce the interest rates on financing the extraordinarily large fiscal deficits associated with active participation in the war. In 1939, shortly before the beginning of the conflict in Europe, the System made some open-market purchases to influence the yields on short-term government bonds. The goal was to promote stability in short-term funding markets and prevent market disorder in the face of uncertainty at the outset of the war. Once the United States formally entered the conflict, the system made a firm commitment to support government bond prices. In April 1942, the Federal Open Market Committee announced that it would maintain the annual rate on Treasury bills at three-eighths of 1 percent by buying or selling any amount of Treasury bills offered or demanded at that rate. For longer-maturity government securities, the System also established a maximum yield (or a minimum price) by standing ready to buy whatever amount of these securities was necessary to prevent their yields from rising above the maximum yield. Such a commitment to maintain low yields (high prices) of government bills and bonds necessarily resulted in the purchase of a significant volume of government securities, producing a substantial expansion of the Systems balance sheet and, in particular, of the monetary base. Indeed, the monetary base increased by 149 percent from August 1939 to August 1948."

  www.federalreservehistory.org/essays/wwii_and_its_aftermath

  Wtedy rentowności 10-latek osiągnęły dno na przełomie 1940 i 1941 roku (ponad 11 lat po szczycie pokoleniowej hossy na rynku akcji w 1929 roku), utrzymywały się na niskim poziomie do 1949 roku, ponownie odwiedziły niski poziom w 1954 roku (po wojnie koreańskiej), a potem zaczęły 27-letni marsz w górę.

  Obecnie - dwa pokolenia później - rentowności 10-latek osiągnęły pierwotne dno w 2012 roku (ponad 12 lat po szczycie pokoleniowej hossy na rynku akcji w 2000 roku). W tej analogii rentowności powinny utrzymywać się relatywnie niskim poziomie do 2021 roku, a potem jeszcze raz ten niskim poziom odwiedzić gdzieś 2025 roku po jakimś odpowiedniku wojny korekańskiej. Potem już tylko nie kończący się wzrost i wzrost rentowności.

 • dino54

  Chcialbym tylko sceptykom ktozy nie wierza we wzrosty przypomniec ze obecna korekta od stycznia 2018r z poziomu 2650 na wig20 zabrala prawie 61,8% poprzedniej fali wzrostowej od 2016r do stycznia2018r.Pytanie to czemu ma nie byc u nas dalszej hossy tym bardziej ze glowne gieldy swiatowe rosna ?

 • dino54

  Panie Wojtku
  Co Pan na taka alternatywe?

 • dociekliwy54

  @All
  Widzę, że optymistów trochę jest, ale to w końcu wpisy profesjonalistów z profesjonalnego bloga. ;). No i oczywiście łowić z dna jest teraz dobrze. Może więc nie jest tak dobrze/źle?

 • versus_one

  @dino54

  A jak długo ma być wzrost? Pytam z uprzejmości i ciekawości.

  EURUSD buduje prawe ramie ORGR do 1,2 a później hmm... ?

 • karnakufo

  @mac-erson
  "...strata - 50..."
  Chciałbym posiąść taka umiejętność gry, by nie zaliczać takich i większych obsunięć, by nie kisić strat tylko ciąć je w zarodku, ale to nie jest takie proste w realizacji.

 • dino54

  Jesli przyjac optymistyczny scenariusz to tamta fala wzrostowa na wig 20 miala ok 1000pkt to ta powinna miec tyle samo o moze x 1,618. A tak powaznie to nie wiem kazdy inwestuje na wlasne ryzyko.

 • versus_one

  @dino54

  Dzięki

 • lastkura

  H . Poincare " Chance is only the measure of our ignorance " Jutro 20 godzina spektralne perspektywy rynków .

 • mac-erson

  karnakufo
  2018/07/23 19:28:22
  @mac-erson
  "...strata - 50..."
  Chciałbym posiąść taka umiejętność gry, by nie zaliczać takich i większych obsunięć, by nie kisić strat tylko ciąć je w zarodku, ale to nie jest takie proste w realizacji.

  Każdy ma swoją strategię gry. Moja jest co najmniej średnioterminowa a generalnie bazuje na cyklu 6.66. Według tej strategii szczyt naszej hossy, która rozpoczęła się w styczniu 2016r. będzie gdzieś 2020-2021r. Co będzie po drodze jak duże będą korekty tego nie wiem. Ale pozycja długa (oczywiście bez nadmiernych lewarów) jest dla mnie bezpieczna. Po drodze zaliczymy kluczowy dołek gdzieś w połowie cyklu czyli wiosna 2019r. Tak więc będę chciał w okresie jesień - wczesna zima opuścić na chwilę rynek a wiosną 2019r. atakuję na maxa :)
  Zgadza się wszedłem za wcześnie mój błąd czasami się zdarza bo według cykli 40tyg. należało wchodzić dopiero w czerwcu no ale nad rozlanym mlekiem nie lubię płakać. Teraz uważam, że jestem już po właściwej stronie rynku i czekam do jesieni zobaczymy gdzie uda się zajechać.

 • mac-erson

  PS. W moim portfelu są też pozycje na których mimo bessy są bardzo ładne zyski (FARM51 - prawie 200% zysku, czy Qumak - 100% zysku). Gamingi rządzą i łagodzą straty portfela akcyjnego :)

 • mac-erson

  Według analogii do poprzednich naszych hoss 6,66 jesteśmy obecnie:
  - koniec stycznia 1998
  - koniec sierpnia 2004
  - początek września 2010

 • lastkura

  Z pewnością wiele cyklicznych bzdur można jeszcze promować . W MATEMATYCE JEST HIERARCHIA -GEOMETRIA RZUTOWA , AFINICZNA I EUKLIDESOWA. O żadnej nie ma pan najmniejszego pojęcia .

 • ewiggin

  o, @kura niestety wrócił z urlopu. Jak widać, w ogóle nie wypoczął.

 • shbax

  i2400, L2600, c2700 stanowią większość portfela opcyjnego

 • slow2006

  lastkura brales shorta na w20 przy 2120, i longa na zlocie przy 1250, twoje zalozenia sa inwalida.

 • dociekliwy54

  @lastkura
  "Z pewnością wiele cyklicznych bzdur można jeszcze promować . W MATEMATYCE JEST HIERARCHIA -GEOMETRIA RZUTOWA , AFINICZNA I EUKLIDESOWA. O żadnej nie ma pan najmniejszego pojęcia. "
  Na szczęście nie zawsze trzeba mieć pojęcie o czymś by zarabiać;).
  Kiedyś ( wieki średnie) naukowe było przekonanie, że kula armatnia spada pod kątem prostym. Na szczęście praktycy wiedzieli "swoje".
  Czy myśli Pan, że dzisiejsza wiedza jest bezbłędna? Ponadto im więcej matematyki tym dalej od realiów. Matematyka opiera się na aksjomatach przyjmowanych bez dowodu. Z tego robimy jakąś Naukę, która zwykle im bardziej złożona, tym bardziej oderwana od życia( mimo braku wewnętrznych sprzeczności). W końcu jakeś dziecko mówi, że król jest nagi i zaczynamy się bawić w naukę od początku.
  Ermanometria (rzutowa;)) w praktyce ma następujące problemy:
  1/Arbitralność przyjmowanych ekstremów
  2/Potrzeba wprowadzenia dodatkowych parametrów definiujących wejścia np. przebicie ostatniego szczytu/ dołka, co dodaje kolejny parametr. Potrzeba ta wynika głównie z tego że wyznaczone ekstrema nie są określone jako górki dołki.
  3/Potrzebny kolejny parametr określający dopuszczalną odległość wybicia od okienka czasowego
  4/ Potrzeba wyznaczenia zabezpieczającego stopa- kolejny parametr, gdy okienko czasowe nie zadziała.
  Tak wygląda mój kod w AFL
  www.bankfotek.pl/view/2121882
  A to wyniki dla jednego z lepszych zbioru parametrów
  www.bankfotek.pl/view/2121883
  Nie wygląda to przekonująco, mimo pewnej "Naukowości".
  Choć wydaje się, że coś w tym jest......

 • lastkura

  Aby cokolwiek podważać należy nauczyć się " aktualnej naukowości" . Jest absurdem analizy cyklicznych Misiewiczów tylko dlatego ,że nic nie znają a ich warsztat to układy towarzyskie .

 • lastkura

  Co do samej nauki to mogę tylko powtórzyć za Simon Weil - " Ponieważ prawdy nie ma w motywacjach nauki nie ma prawdy w samej nauce " .

 • konsultant121

  Ten lastkura to gada jak pani Lubnauer (matematyczka lewaczka):)) Bzdury i tyle. Szkoda czytac.

 • dociekliwy54

  @ lastkura
  Prawdy trzeba szukać w sercu.

 • konsultant121

  W ogle to trzeba dzialac wbrew temu to tu się pisze. Na szczytach bitcoina namawiano na kupno kryptowalut:)) na dołku dolara mówiono o 1,73 , podpierano się pierścieniami i innymi hokus-pokusami:) Mówiono też o WIG20 idącym w kierunku 3000. No w sumie z 1500-1600 na 3000 mógłby skoczyć ale czy zdąży w 2019-2021? Może dopiero 2022-2024/5 ? Pełna hossa by się przydała bo od 7 lat takowej nie było. Pół-hossy to nie dla szewców i fryzjerów;)

 • lastkura

  Przygotowuję nowy rozdział w pracy - Rygor - intuicja . Rozwiązanie Pascala- serce [intuicja] jest błędne z powodu arbitralnej reprezentacji . Zasadniczo czysta intuicja jest obecna przy narodzinach a nie w patologii [monstrum w matematyce czy Misiewicze na kierowniczych stanowiskach w realnym życiu ] .

 • lastkura

  Panie konsultant . Trzeba było od razu ,że jest pan pomocnikiem szewca w randze Misiewicza .

 • konsultant121

  Naczytał sie pan Wybiórczej. Misiewiczów było pod dostatkiem za poprzedniej władzy a pan nie krzyczał;))

 • dino54

  Panowie moze ulomna ale hossa caly czas trwa.

 • versus_one

  Historyczne malunki na tym blogu. Ktoś jeszcze to pamięta? Autor nieznany

  www.bankfotek.pl/image/2121884

 • lastkura

  Zasadniczo bessa to powolne i długie obsuwanie plus gwałtowne odbitki . Hossa to mozolna wspinaczka plus gwałtowne zjazdy . Spektralna analiza giełd godz. 20 .

 • podczaszy1

  @ versus -one
  Ten malunek nie nadaje się już do Luwru. Pomijam wszystko inne, ale "dwójka" /do 2650 pkt/ wychodząca powyżej "jedynki"/od 2555 pkt/.
  Ze swojej strony doradzam omijać takie rozpiski szerokim łukiem i pamiętać słowa Wielkiego Szu: to jest poker/giełda/.................

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  @ versus -one
  To oczywiście moja wersja. Już od przełomu 2016/2017 wybrałem wzrostową, która dopiero później została potwierdzona jak mi się wydaje 5 falową strukturą. Tej wersji trzymam się konsekwentnie od ponad 1,5 roku.
  Ta pierwsza wersja była prawdopodobna jeszcze przez wiele miesięcy, dopóki nie nastąpiła rozbudowa impulsu. Oczywiście z czasem to prawdopodobieństwo malało.
  W związku z powyższym wydaje mi się, że i tak wcześnie zrezygnowałem z tej wersji i obecnie możliwość jej realizacji oceniam bardzo nisko.
  www.bankfotek.pl/view/2121886
  Panie Podczaszy, nie wiem, co Panu tym razem zachodzi, ale te fale 1 i 2 są innego poziomu(rozwinięcie fali 5) i tu może zachodzić, co chce. Ponadto, ta fala 1 to fala 3, tylko na rysunku jest ciasno i może tego dokładnie nie widać ( ale można się domyśleć). Zgadzam się natomiast z Panem, że nie warto bezkrytycznie inwestować pod Elliott'a, zwłaszcza jak się go nie rozumie.

 • bialek.wojciech

  @dino54:
  "Chcialbym tylko sceptykom ktozy nie wierza we wzrosty przypomniec ze obecna korekta od stycznia 2018r z poziomu 2650 na wig20 zabrala prawie 61,8% poprzedniej fali wzrostowej od 2016r do stycznia2018r.Pytanie to czemu ma nie byc u nas dalszej hossy tym bardziej ze glowne gieldy swiatowe rosna ?
  (...)
  Panie Wojtku
  Co Pan na taka alternatywe?"

  Ja oscyluję ostatnio pomiędzy analogiami z 2011 rokiem:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/02/20182011.html

  ... i z 2004 rokiem:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/04/A-moze-to-jednak-2004-rok.html

  W 2004 roku bessa była bardzo łągodna (fala pędząca), ale ostatnie pół roku na GPW wyglądało słabiej (ale w USA mocno jak w 2004). W 2011 roku silna fala A bessy trwała pół roku (od kwietnia do października 2011) i właściwie było po bessie, bo fala C (marzec-czerwiec?) była właściwie załamana. Teraz spadało prawie tak długo jak w 2011 roku (5 miesięcy), ale spadek był nieco słabszy no i nie tak dynamiczny.

  Ale jeśli przyjąć, że teraz pora na falę B, to w obu analogiach (fala pędząca z 2004 roku i załamana fala C bessy w latach 2011-2012), hipotetyczny koniec bessy w 2019 roku wcale nie wypada niżej niż ostatnie poziomy.

  Ale ja bym chciał jakiś Chinageddon pod koniec 2018 roku czy na początku 2019-tego roku, więc jestem trochę sceptyczny w stosunku do tak optymistycznych scenariuszy.

 • versus_one

  @ dociekliwy54

  nie warto bezkrytycznie inwestować pod Elliott'a, zwłaszcza jak się go nie rozumie.

  Coś w tym jest.

  @podczaszy1

  Po co Luwr. Wystarczy tablica korkowa ;)

 • andrzej_stefaniak

  Bitcoin sięga poziomu 8000 usd...

  acemarketu.com/?p=301032

 • konsultant121

  @A.Stefaniak
  A o SWIG80 nic nowego?:)) Tani jest.

 • karnakufo

  A PKOBP mocarz.:)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Czyż by futra z jenota były znowu w cenie?

  Ja tam się boję za bardzo futerkowe eksploatować ;-)
  Przydałoby się żeby wpadł do kurnika i zrobił porządek, bo mam znowu kurzy bałagan.

  A w międzyczasie będąc w wege nastroju spoglądam na kiwi. Może dałoby się tam coś zerwać ;-)

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Wychodzi z tego grecka tragedia: albo my albo Iran."

  Tu jest tekst, który jakoś tam uzasadnia częściową sprzeczność geopolitycznych interesów Polski i Iranu obecnie:

  journal-neo.org/2018/05/14/brzezinski-s-ghost-shapes-washington-eurasia-geopolitics/

  "One of the most outstanding features of a truly standing-out Trump Presidency to date is how precisely the actual policy developments, when we clear away the deliberate smoke and mirrors of tweets and scandal, follow a basic strategy of Washington geopolitics going back to at least 1992. This is the case in the latest unfortunate and quite illegal unilateral decision to leave the Iran nuclear agreement. This is also the case in the relentless Cold War-style demonization campaign against Russia and the deployment of insidious new sanctions. This is also the case with the looming trade war the Trump Administration has initiated with the Peoples Republic of China.

  Contrary to a widely-held belief that US President Trump acts only out of impulse or is being unpredictable, I believe that the opposite is the case. Strategic geopolitical policies of the Trump Administration are a response, not of the President himself, but rather of the powers that be, the permanent establishment who actually control what is sometimes called the Deep State. The geopolitics of that policy determines to a large degree who they allow to be President.

  Innymi słowy strategia USA jest właściwie niezmienna i zmierza cały czas różnymi metodami to rozbicia współpracy w trójkącie Chiny-Iran-Rosja (dodałbym tu jeszcze Niemcy). Ponieważ taka euroazjatycka oś stanowi śmiertelne zagrożenie dla hegemonii USA, a nasza obecna jaka taka niepodległość zależy od utrzymania tej hegemonii, to wychodzi z tego sprzeczność interesów Polski i Iranu.

  Najprościej byłoby przenieść Iran do obozu amerykańskiego (jak za szacha) - my byśmy kupowali irański gaz zamiast/obok rosyjskiego - ale rozumiem, że wymagałoby to postawienia do pionu Arabii Saudyjskiej i Izraela, co byłoby zapewne przynajmniej kłopotliwe.

 • bialek.wojciech

  "Najprościej byłoby przenieść Iran do obozu amerykańskiego (jak za szacha) - my byśmy kupowali irański gaz zamiast/obok rosyjskiego - ale rozumiem, że wymagałoby to postawienia do pionu Arabii Saudyjskiej i Izraela, co byłoby zapewne przynajmniej kłopotliwe."

  No i Amerykanie chcą byśmy kupowali ich gaz, a nie katarski czy irański.

 • dociekliwy54

  @versus_one
  "@ dociekliwy54

  "nie warto bezkrytycznie inwestować pod Elliott'a, zwłaszcza jak się go nie rozumie."

  Coś w tym jest. "
  Dostrzegam tu przytyk.
  W takim razie powiem tak.
  Uważam, że rysunek Elliott'a może nieco wzbogacić to forum.
  Nie uważam się za najlepszego elliottowca, bo bawię się w to w zasadzie dopiero od kilku lat. Niemniej jednak nie widzę tu lepszego, a przynajmniej nie chce on się prezentować. Powiem więcej. Chciałbym by ktoś taki był na tym forum, byłoby ciekawiej. Od czasu do czasu Gospodarz wstawia pewne elementy, co należy doceniać, gdyż jest to poza jego głównym zainteresowaniem.
  Jeśli jednak większość będzie uważała, że moje rysunki są "do niczego" lub usłyszę podobną sugestię od Gospodarza, to oczywiście nie będę dalej rysował.
  Teraz, co do metody. Jeżeli uważa Pan, że znajdzie Pan idealnego elliottowca, którego "wszystkie rysunki zawsze się sprawdzają", to myli się Pan. To jest niemożliwe z natury rzeczy. Gdyby był taki publikujący "malarz" , to wszyscy po pewnym czasie by grali wg. jego kresek i wszyscy by wygrywali....tylko z kim. Efekt tradera w czystej postaci. TFE daje tylko w najlepszym wypadku krótką przewagę w określonym czasie. Nie jest również strategią inwestycyjną. W związku z tym elliottowcy zwykle mają wersję preferowaną i 1 lub więcej alternatywnych. Gdy preferowana załamuje się, lub jej prawdopodobieństwo spada, wybiera się inną. Ja zwykle nie rysowałem kilku wersji, ale przejście z jednej do drugiej jak w okresie2016/ 2017 jest właśnie taką zmianą wersji preferowanej. Mogę Pana zapewnić, że idealna metoda nie występuje.
  Tak więc oszczędzając powierzchnię Pana korkowej tablicy rysuję tylko 1 wersję. Jednak, jeżeli przyczepi Pan obrazki chronologicznie, to zauważy Pan ewentualną zmianę "paradygmatu". Sugeruję jednak, że może lepiej przeznaczyć ten czas na własną naukę, choćby po to, by błysnąć na blogu Gospodarza;).

 • versus_one

  @dociekliwy54

  To nie jest przytyk, tylko stwierdzenie faktu. Jednak proszę się nie zrażać własną twórczością. Inni być może nawet zazdroszczą takiej wiedzy i wizji. Ekspertem zostaje się po tysiącach godzin przed wykresem i w końcu następuje EUREKA. Mi też się zdarzają wpadki, jak każdemu.

  Dobrego elliottowca to ze świecą szukać, ciekawe czy tacy w ogóle są?

  Pozdr

 • lastkura

  Dociekliwy . Zasadniczo rysunek fal Elliota jest poprawny . Sugeruje on możliwość zejście wigu 20 na 970 . Nie rozumiem tylko dlaczego pan tak małą wiarę w siebie a wychwala Misiewiczów ,którzy nigdy nie będą wiedzieli co to homotopia ,homologia czy twierdzenie Hurewicza . Zasadniczym problemem w jakościowych teoriach jest brak alternatywy . Dla teorii Elliota alternatywą jest top- down permutacja Arnolda .

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  Nie zniechęcaj się.
  W spekulacji eklektyzm jest mile widziany. Taki ellioscalpik. Oczywiście tylko edukacyjno - poglądowy, bo można tu domalować równości korekt i co tam komu sie podoba ;-)
  www.tradingview.com/x/6KQ78beO/
  bo ja się na TFE nie znam :P
  i pewnie moje I okaże się być A albo coś tam.

  A nie myli się, tylko ten, co nic nie robi, jak mawiał towarzysz Wołodja :-D

 • andrzej_stefaniak

  Ważne sprzeżenie zwrotne dodatnie na GPW:

  acemarketu.com/?p=301088

 • dociekliwy54

  @lastkura
  @versus_one
  @carrie-anne.moss
  Dziękuję.
  Faktycznie jak zawsze 10000h do ideału.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Nie wiedziałem,że to Pana malunek. Wnioskowałem,że został przypomniany w jakimś celu,a mianowicie,że to się może nadal sprawdzić. Pan to rysował kiedyś w przeszłości i wtedy miał Pan jakieś podstawy do takiej wersji. Wzrost na 2650 ją wyeliminował.

 • karnakufo

  Załapał się ktoś na długie u nas? :)

 • mac-erson

  @ karnakufo
  "Załapał się ktoś na długie u nas? :)"
  Ja już fale brzegowe widzę - 10pkt :):):)

 • karnakufo

  @mac-erson
  Możesz jaśniej?

 • mac-erson

  Dzisiaj zamknąłem połowę Farm51(zysk 200%) i Qumaka(zysk 100%) i w najbliższym czasie przerzucę to na energetykę :)

 • mac-erson

  @karnakufo
  "@mac-erson Możesz jaśniej?"
  Kiszę zbierane longi ze średnią 2240pkt od kilku miesięcy. Tak więc mam aktualnie już tylko -10pkt straty a było już prawie 200 w plecy. Pisałem jakiś czas temu.

 • dino54

  Pisalem ostroznie ze zapowiadaja sie wzrosty,wytrzepali na dole i jedziemy na polnoc.

 • podczaszy1

  @ versus one
  "Dobrego eliottowca to ze świecą szukać, ciekawe czy tacy w ogóle są ?"

  Nie ma,bo być nie może. TFE nie działa i to widać na różnych dostępnych wykresach.
  Jedyna skuteczna metoda to codzienna wielogodzinna harówka.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Rozumiem.
  Tak, już kształt formacji z 2016 był niepasujący do dwójki (trójkąt w 2 fali?), potem zaczęło się wybicie, które dość szybko zaczęło przypominać impuls.


 • podczaszy1

  Na wig-u 20 doszliśmy dzisiaj do górnej linii kanału. Dolna linia kanału biegnie po dołkach 2192, 2108, 2097. Osobiście jestem sceptyczny do tego kanału, bo na wig-u dzisiaj chyba został wybity górą. No, ale kto tam wie.

 • karnakufo

  FEST OPÓR:
  www.bankfotek.pl/view/2121903

 • versus_one

  @podczaszy1

  To zależy kto oznacza wykresy. To taka sama sztuka, jak rysowanie figur geometrycznych na wykresach. Jedni widzą trójkąt, a inni kwadrat i prostokąt w tym samym miejscu wykresu. No, ale rzeczywiście możesz mieć rację.

 • guyfawkes13

  @WB

  ##Tu jest tekst, który jakoś tam uzasadnia częściową sprzeczność geopolitycznych interesów Polski i Iranu obecnie:
  journal-neo.org/2018/05/14/brzezinski-s-ghost-shapes-washington-eurasia-geopolitics/##

  Jestem sceptyczny, co do szukania istotnych odpowiedzi dla nas w literaturze angielskiej:))
  Wspólnota interesów naszych i perskich polegała na wspólnym zagrożeniu przez Turcję, ale i w zamierzchych czasach musiało coś być wspólnego(Ruś?), bo w języku perskim nazwa ''Polska'' pochodzi od Lędzian - Lachestan.

  Nie przywiązywałbym zbyt dużego znaczenia do TAKTYCZNEGO, a nie STRATEGICZNEGO sojuszu Rosji z układem chińskim. Rosja zawsze w decydującym momencie była sojusznikiem imperium morskiego i zawsze od wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, była sojusznikiem Ameryki, czego się nie zauważa.

  // Nie tylko Francja zaczęła się angażować w tą wojnę. Anglia poprzez próby pokonania Stanów Zjednoczonych blokadą ekonomiczną, naraziła się państwom neutralnych w wojnie, a prowadzącymi znakomite interesy na dostawach wojskowych dla Ameryki. Zawiązały one Ligę Zbrojnej Neutralności i osiem krajów (Dania, Szwecja, Holandia, państwa Włoskie, Portugalia, Rosja, Austria i Prusy) wystąpiło militarnie przeciwko osamotnionej Anglii.//

  Rosja odstąpiła Ameryce nawet sporą część swojego terytorium:
  // Obawiając się, że Alaska może paść łupem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, które posiadało znaczącą obecność w Ameryce Północnej na terenach obecnej Kanady, Rosja zaoferowała Stanom Zjednoczonym sprzedaż Alaski już w marcu 1859 roku. Jednak wybuch wojny secesyjnej przerwał negocjacje.//

  Patrząc z perspektywy największego obrazka, widzimy trzy obszary handlowe: 1. szlak północny, 2. Międzymorze, 3.Lewant.
  Nacja handlowa (prawniczo-handlowa) nie zamierza zniszczyć tych obszarów, tylko przejąć nad nimi kontrolę. Dlatego w propagandzie Putin jest złowrogim czekistą, bo kontroluje szlak północny (+surowce Arktyki), Iran (i Turcja po ostatnim odwróceniu) są złe, bo kontrolują w dużej mierze Lewant. My też w zasadzie jesteśmy ''nazistami'', bo mamy potencjał (i tendencję) do kontroli Międzymorza.

  Tylko naziści banderowscy są gołąbkami pokoju, bo stoją jak zwykle po słusznej stronie.

  Nie jest to takie pewne, że ''albo my albo Iran'', możemy przegrać i my i Iran, nasz udział w nadchodzącym rozdaniu.

  Co do ''deep state'', to jest to oczywista oczywistość, demokracja jest tylko marną zasłoną [zasłoną Przybytku?:))] realnej tyranii (oligarchii).

  Okres lawirowania może się szybko skończyć.
  www.youtube.com/watch?v=ShVFk7S99js


 • dociekliwy54

  @versus_one
  "To zależy kto oznacza wykresy. To taka sama sztuka, jak rysowanie figur geometrycznych na wykresach. Jedni widzą trójkąt, a inni kwadrat i prostokąt w tym samym miejscu wykresu. No, ale rzeczywiście możesz mieć rację."
  Jeśli można się wciąć. Obrazki TFE można rozpatrywać jako mniej lub bardziej prawdopodobne. Tzn. oznaczenie tego samego układu jest zrobione na 2 sposoby i jeden jest bardziej prawdopodobny niż drugi. Dzieje się tak dlatego, że każdy układ ma swoje optymalne proporcje. Im bliżej naszemu oznaczeniu do tych proporcji, tym lepiej. Wystarczy jednak, że na rynku zajdą istotne zmiany i dotychczas najbardziej prawdopodobny(zbliżony do perfekcyjnego w proporcjach) układ staje się niemożliwy z uwagi na konieczność addycji układu, który razem z poprzednim jest nie do pogodzenia. Wtedy trzeba wybrać nieco brzydszy, ale możliwy do przyjęcia.
  Nawet najbardziej perfekcyjne oznaczenie nie gwarantuje swojej poprawnej weryfikacji w przyszłości.
  Powiedzmy, że mamy 2 dobrych analityków TFE. Robią 2 różne oznaczenia i oba są nie tylko poprawne (co może zweryfikować Pan Podczaszy;)), ale dobre tzn. niewiele odbiegające od ideału ( tyle samo odbiegające). Potem rynek weryfikuje uznając jeden z nich. Czy wygrał lepszy analityk? Nie, to głównie przypadek. Sądzę więc, że aby ocenić, który z analityków jest lepszy należałoby ocenić 30-50 rysunków u każdego i porównać ilości tych pozytywnie zweryfikowanych. To samo bez różnicy można by powiedzieć o innych metodach AT i systemach transakcyjnych z tym, że dla TFE potrzebne byłoby uściślenie co jest " pozytywną weryfikacją". Bo inwestując wg. dobrego oznaczenia można stracić np. przez różny timing.

 • red.007

  " red.007
  2018/07/23 15:42:05
  2243 tyle daję jako max tych wzrostów,jak przekroczy to będzie coś więcej jak zygzak ale chyba jednak nie powinien.Wygląda jakby SPX zastanawiał się nad korektą. "

  Jutro będzie "sprawdzam" dla powyższej tezy.

 • lastkura

  SZANSA dla POINCARE ma 3 aspekty -statystyka,warunki początkowe i zdolność do dojrzenia całości . Statystyka jest stosunkowo prosta . Odległość między istotnymi szczytami 1929[220 dni],2000 [161],2015 [220] .

 • lastkura

  Warunki początkowe są trudniejsze 10+6sqrt3 jako krach wierzchołka w Z[sqrt3] . Nieredukowalna forma 5+3sqrt3 [dla roku ] co daje analogię 22 styczeń2008=28-2 marzec[kwiecień] i aktualnie 14 maj 2008= 24,25 lipiec 2018 . Forma 10+6sqrt3 i Lagrangian 10 +3sqrt6- 8 october 1998-11 februaru 2015 . Na wigu 20 12 march 1998=5 sierpień 2018 - I analogia 31 lipiec 2008 jako 6sqrt3 +powtórka po 10 latach .

 • karnakufo

  Na NASDAQu mocna próba powstrzymania wyjścia dołem z kanału hossy - zobaczymy, czy uda się to na dłuższą metę, bo wyjście dołem do początek bessy:
  www.bankfotek.pl/view/2121907

 • guyfawkes13

  @mr magician

  //H . Poincare " Chance is only the measure of our ignorance " Jutro 20 godzina spektralne perspektywy rynków //

  Jakoś nie zauważyłem, żeby coś się stało, jak zwykle się mylisz. Masz jakąś chorą potrzebę epatowania niedorzecznościami.

  //Co do samej nauki to mogę tylko powtórzyć za Simon Weil - " Ponieważ prawdy nie ma w motywacjach nauki nie ma prawdy w samej nauce.//

  Nauka bez prawdy nie jest nauką, tylko ideologią.
  Może być w końcu napisał podanie do fundacji Batorego, oni mogą mieć zapotrzebowanie na takie takie jewrejsko-dialektyczne brednie mądro-głupie?

 • lastkura

  Dzisiaj kupiłem na spadek s@p 500 ,nasdaq i wig 20 . Następne zakupy[na spadek] to 8 sierpnia jako czysta forma 14,52,97.194 [dni]. Dokupię tam za kolejne 30 % kapitału . Ostatnie zakupy planuję 3 września 2018 za ostatnie 30% . Na wigu 20 jest korekta pędząca fala b -start 28 marzec razem z rynkami światowymi a nie żaden początek fali b . Jest raczej bliski koniec pędzącej b. 28 czerwiec 2018=29 wrzesień 2015 . 144 TYGODNIE -27 kwiecień 2015-29 january 2018 [ Hang- seng ] . Lub też 3763/1008 + 2754/1008 jako 3+2sqrt3=[2+sqrt3] +1+sqrt3 ---- 24 march 2000-11october 2007-26 january 2018 . 3 listopad 2015 =8 sierpień 2018 .

 • karnakufo

  Może być korekta tego zrywu do góry :
  www.bankfotek.pl/view/2121908
  www.bankfotek.pl/view/2121909
  www.bankfotek.pl/view/2121910

 • red.007

  @lastkura
  " Na wigu 20 jest korekta pędząca fala b -start 28 marzec razem z rynkami światowymi a nie żaden początek fali b"

  " red.007
  2018/07/20 19:53:51
  Mi po głowie chodzi możliwość korekty pędzącej gdzie spadkowe B w maju jako podwójny zygzak i C jako czerwcowy szczyt i wówczas wydłużona piątka. "

  Jak widać ideę korekty pędzącej biorę pod uwagę.Tak czy siak powinien wystąpić ruch w dół,zdecydowanie większy od spadkowego ruchu czerwcowego.

 • lastkura

  Guyfawkes Od HUMA wiadomo ,że na przyczynowość składają się relacje przestrzenne , czasowe i konieczność . Aby cokolwiek krytykować trzeba się najpierw cokolwiek nauczyć - to niestety jest nieprzekraczalną granicą twojej mądrości .

 • lastkura

  Idealne dla s@p 500 -2911- 8 sierpnia 2018 . Zejście poniżej 2800 kończy zabawę natychmiast .

 • lastkura

  Jeśli uwzględnimy Bitcoina to mamy statystycznie dzwonek 217 dni od 19 grudnia .

 • karnakufo

  @lastkura
  A już myślałem, że masz metodę - Świętego Grala (matematyka z górnej półki) na wyznaczanie dni zwrotnych, ale , jak to widać nic z tego (to co już kilkakrotnie przedstawiałeś jako dni zwrotne - takimi nie były) , albo Ci się uda, albo nie, na dwoje babka wróżyła, czyli nic nowego tak, jak u każdego z nas. :)

 • lastkura

  Panie Karnakufo - współczesna nauka opiera się na prawdopodobieństwie . Dlatego zajmuję pozycję krótką dzisiaj,8 sierpnia i 3 września . Problemem quasicrystals jest olbrzymia liczba możliwości a nauka opiera się na ich redukcji a nie ciągłym wymyślaniu bzdur i liczeniu krawatów TRUMPA . Radzę zapoznać się z artykułem Dysona" Birds and Frogs" a nie opowiadać frazesy .

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  Są różne systemy transakcyjne oparte o TFE. Zabawne byłoby widzieć ich zderzenie w warunkach "konkursowych".
  Problemem jest zawsze czynnik ludzki, jak u żółwi.
  Więc, nie wiem jak chciałbyś rozstrzygnąć o skuteczności lub nie TFE.
  Jestem otwarta na propozycję zabawy. :-)
  Tylko ja się chyba za słabo znam na tych falach ;-)

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Jeżeli założymy, że każdy z tych analityków studiował różne materiały to pewnym jest, że się nie tylko nie dogadają, ale będą mieli różne oznaczenia.

  Generalnie jest kilka źródeł wiedzy
  1. Elliott
  2. Bolton
  3. Prechter
  4. Glenn

  Jeśli ktoś ma wiedzę tylko z polskiej edycji Prechtera to wygląda to kiepsko.

 • mac-erson

  @lastkura
  "Ostatnie zakupy planuję 3 września 2018 za ostatnie 30% "
  Początek września - tak się skłaniam na zakończenie tego impulsu wzrostowego. Obstawiam, że podjedziemy na W20 w okolice 2430-2500 (luka).

 • lastkura

  Nie jest to żaden impuls ,ale fala c w pędzącej korekcie b od 28 marca . Maksymalny zasięg okolice 2350. Szanse na szczyt okolice 24 lipca 20% ,8 sierpnia 50 % ,3 września 20% -inne 20 września 10 %,

 • lastkura

  Osobiście jestem za wzrostami ,szczególnie na daxie i nikkei ,gdyż praktycznie nic na nich nie mam na nich na spadek .

 • karnakufo

  Dzisiaj u nas może być korekta ostatnich wzrostów.

 • lastkura

  Szczególnie pokazowe dla początkujących elliotowców może być " początkowa piątka od 28 czerwca" [tak naprawdę końcowa piątka jako pędzące abc od 28 marca ] czyli analogia 8-9 styczeń 2018 jako fala czwarta mniejszego rzędu .

 • lastkura

  Oczywiście wszystkie Google ,Amazony od dna w 2002 urosły 200-500 razy . Tpsa był około 40 w 2000 teraz mamy jak zwykle hossę na niej i walczy w przedziale 4-5 pln. Nie ma to jak komunistyczny moloch z Misiewiczami we władzach.

 • dociekliwy54

  @versus_one
  Ja myślę, że te źródła , które Pan wymienił mogą być równie dobre/złe.
  Glenn ma system bardzo złożony i powiedziałbym osobisty. Nie wiem czy można ot tak się tego nauczyć. Ja przyznam się, że się poddałem. I faktycznie jest to u niego system transakcyjny.
  Pozwolę sobie zostać przy swoim zdaniu. Uważam, że polskie wydanie Prechtera wystarczy, a w zasadzie jego pierwsza część, ale pod warunkiem, że zna się właściwe proporcje. Są źródła w sieci, w których ludzie zajmujący się teorią wiele lat, opisują te proporcje i rozbudowują wskazówki. Przystępując do malowania trzeba mieć te sprawy z tyłu głowy (taka pamięć operacyjna). Można oczywiście samemu dojść do tych wniosków tworząc własne statystyki.
  A może zamiast pisać te mądrości sam spróbowałby Pan coś namalować?
  Moglibyśmy podyskutować i to pewnie miałoby sens.


 • podczaszy1

  A co to się dzieje z cinkciarzami,że tak cicho siedzą? Jakiś grubszy skok na kasę szykujecie?

 • carrie-anne.moss

  @Podczaszy
  A co to się dzieje z cinkciarzami,że tak cicho siedzą? Jakiś grubszy skok na kasę szykujecie?

  www.tradingview.com/x/io631RHi/
  Zastanawiam się czy oskalpować kiwi :-D

  A tu już coś nie coś wyjęte :-)
  www.tradingview.com/x/cXa55eS0/

  Dziś bez licznia do 5 i 3 liter alfabetu, bo to za trudne dla mnie ;-)

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  www.tradingview.com/x/QxGwXubO/
  jeszcze jedno jak ktoś nie lubi m1 :P

 • dociekliwy54

  @carrie-anne.moss
  Nie za bardzo właśnie wiem, jakby to miało wyglądać.
  Szczerze Ci powiem, że szkoda mi na to czasu. Chyba, żeby ktoś to zorganizował to może...Jednak ja z tego korzyści mieć i tak nie będę, bo mój system transakcyjny nie jest oparty na falach. Na ewentualnym rozgłosie mi nie zależy, bo lepsza pokora niż pycha (na rynku również). Rysunki wstawiałem poglądowo oczekując reakcji i dyskusji. Mogłaby wyniknąć z tego jakaś korzyść, bo to trochę przygotowuje mentalnie do tego, co może się zdarzyć. Ja np. lubię wiedzieć, czy potencjał ruchu jest duży, czy mały. Niestety jak dotąd zainteresowanie falami skupiało się na próbach wyszukiwaniu elementarnych błędów przez Pana Podczaszego a ostatnio wyszukaniu przez Pana versus_one wersji sprzed 2,5 roku, od której bardzo dawno odszedłem zaraz po wystąpieniu odpowiednich przesłanek i która się nie sprawdziła wcale (jako jedna z nielicznych). Bardziej wartościowe byłoby kwestionowanie jakiegoś malunku wtedy gdy powstaje i w oparciu o teorię a nie weryfikację czasową. Wiadomo, że każdy rysunek może być pozytywnie lub negatywnie zweryfikowany i zawsze po czasie znajdziemy błędny ( u każdego). To tak jak z systemem transakcyjnym. Mój ma "tylko" ok. 55% trafności. Chyba więc łatwo znaleźć głupie/ błędne zagrania ze stratą. Czy z tego wynika, że system jest bezwartościowy?

 • lastkura

  Wielomiany 1,x+1,x^2 -3 tworzą bazę w zbiorze wielomianów stopnia co najwyżej 2 . Dobrze jest wyrazić fundamentalne wielomiany typu w= x^2 -52x +1 w tej bazie . Otrzymujemy istotny liniowy czynnik przy 1 ------- 56 . Cała nauka empiryczna opiera się na indukcji i sukcesorze x+1 . Tymczasem 1 ,sukcesor i x^2 -3 są liniowo niezależne .

 • lastkura

  Spotkanie Trump - Junker ma spektralną analogią początku wojen celnych usa-europa 1962 -1963 czyli mamy złoty podział 1929 -2018 jako 89 =34+55 .

 • podczaszy1

  @ carrie
  A co z EUR/USD? Ten twój trójkąt pędzący czy jednak nie?

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  Mój ma "tylko" ok. 55% trafności. Chyba więc łatwo znaleźć głupie/ błędne zagrania ze stratą. Czy z tego wynika, że system jest bezwartościowy?

  No cóż, jeśli jesteś do tego dodać RR 2:1, to masz wystarczającą przewagę na rynku.

  Ja specjalnie robię wygłupy z tymi minutówkami ;-)
  Nie potrafię za bardzo coś powiedzieć w kwestii Twojej rozpiski, bo indeksami interesuję się mało, a ostatnio jeszcze mniej. Waluty mnie bardziej pociągają :-D

 • dociekliwy54

  @lastkura
  "Nie jest to żaden impuls ,ale fala c w pędzącej korekcie b od 28 marca . Maksymalny zasięg okolice 2350. Szanse na szczyt okolice 24 lipca 20% ,8 sierpnia 50 % ,3 września 20% -inne 20 września 10 %,"
  Znowu się wcinam, ale jak widzę fale to się nakręcam;).
  Ma Pan rację, że jeśli to korekta pędząca, to maks. zasięg ok. 1,618 wychodzi ok. 2350. (Nawiasem mówiąc podobny wynik z wybicia ze spadającej prostokątnej formacji a'la klin) i 2300 z odwróconej głowy z ramionami). Jednak mam wątpliwość, czy może to być pędząca korekta. Spadek do 28 III 2018 trudno rozpisać jako piątkę. Wzrost z dna 28 III do 2350 to tylko ok 30%. Z tego wynika, że cały spadek od 23 I 2018 powinien być Zig-Zakiem, a nie falą płaską (małe zniesienie), a więc do 28 III powinna być piątka, a nie trójka. Tak jest niezależnie od tego, czy początek korekty uznajemy na 23 I 2018 czy 25 IX 2017, bo w tym 2 wypadku oczekiwalibyśmy od 23 I 2018 piątki , więc teraz bylibyśmy w 2 fali, która powinna znieść więcej niż 30%.
  Pytał Pan jeszcze o moją obronę ludzi podchodzących "nienaukowo" do rynku.
  Po pierwsze ścisła naukowość nie jest tu niezbędna, bo można opierać się na psychologii.
  Po drugie staram się dobrze traktować ludzi i wierzę, że każdy ma swoją drogę.
  A to znalazła moja żona:
  adonai.pl/modlitwy/?id=73

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  A co z EUR/USD? Ten twój trójkąt pędzący czy jednak nie?


  Nie lubię edka. Jest porąbany.
  Na ten moment wolę loonie, kiwi i jenota.

  www.tradingview.com/x/c7dRfRSB/
  Zaznaczona sekwencja czerwonych świeczek jest kluczowa, bo może to być tzw. climax, czyli ubieranie leszcza. Pytanie kto kogo ubiera i w którą stronę.
  Wyjście z zakresu tych świec jest kluczowe dla dalszej sytuacji w średnim terminie na tej parze.

  Z punktu widzenie USDPLN
  www.tradingview.com/x/uCmZjm0h/
  To są 2 kluczowe wsparcia, których rozbicie powinno otworzyć ruch w dół.
  Dosyć podobnie wygląda to na EURPLN i CHFPLN. Każdy sobie może to narysować.

  Tyle, bo AUDjpY się może podniesie ;-)

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Tu się z Panem zgadzam. Od 2650 do 2193 pkt na pewno nie ma czegoś takiego jak "piątka".

 • slow2006

  lastkura pisales ze wziales S na w20 przy 2120 i L na zlocie przy 1250, dokladnie w pkt zwrotnych, w20 na polnoc, zloto na poludnie . dlatego jestes tu jako ktos kto stara sie opinie wprowadzac w blad, a nie wskazywac mozliwosci dobrych pozycji, jaki masz w tym cel, pewnie taki jak saxo bank ;) pzdr

 • andrzej_stefaniak

  Wprowadzanie w kanał:

  acemarketu.com/?p=301247

 • lastkura

  Z jakościowych teorii wszyscy " znają teorię Elliota " . Tymczasem na małych i przypadkowych warzywniakach nie ma ona najmniejszego sensu . Musi być dostatecznie duża ilość niezależnych graczy .

 • lastkura

  Z uwagi na quasicrystals 10+6 SQRT3 należy mieć na spadek lub obserwować okolice 10 lat lub 6sqrt3--------- ropę 15 lipiec 2008 =3 lipiec 2018,miedź 5maj 2008=7 czerwiec 2018 [15 luty 2011]. Problemem jak zareaguje złoto czy jak 2008 spadkiem czy odwrotnie . Oczywiście taki KGHM zostanie zmasakrowany .

 • konsultant121

  @lastkura
  Kiedy dokupić waluty? Dulara + franka i jena? Potanieją trochę?:)

 • lastkura

  89 lat i 10 lat związana jest formą [1+sqrt1.5]/2 w postaci ułamka łańcuchowego [1,8] 1/1,9/8,10/9,89/80 .Krótko oczekujemy jesienią i zimą krachu analogicznego do 1929 -2008 . Wszystkich byków zapraszam do jak najwyższego wyciągnięcia rynku .

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Nie uwierzę, że posłuchasz kurę. Przecież Twoje liczby fibo się sprawdzają ;-)

 • lastkura

  Wielu marzy o kupieniu analogii dołka na walutach 17 kwietnia 2018 . Jak byś przeanalizował rozkład [sesje] ekstremów usd - pln to byś nie pytał .

 • konsultant121

  @carrie
  No właśnie, po co komplikować to co jest proste i wynika z cykli. Miał być dołek dolara w styczniu i był (po możliwym letnim dołku z 2017 roku). A że EURUSD wiedzie prym teraz po Fibo to święty Boże nie pomoże. Gdzieś te liczby Fibo działają w czasie nie tylko na cenie. W czasie to nawet ciekawsze i bardziej opłacalne niż w cenie. Kto by tam się zastanawiał po jakiej cenie kupić czy sprzedać. Lepiej zaplanować czas;))

 • pete_of_rocky

  #lastkura
  "Oczywiście wszystkie Google ,Amazony od dna w 2002 urosły 200-500 razy . Tpsa był około 40 w 2000 teraz mamy jak zwykle hossę na niej i walczy w przedziale 4-5 pln.Nie ma to jak komunistyczny moloch z Misiewiczami we władzach."

  Really? Dlaczego porównuje Pan dwa różne światy? I do tego raz od historycznego szczytu a drugi raz od historycznego dołka. O co chodzi z tym Misiewiczem w TP?

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Proszę mi nie "panować", wystarczy nick.

  Co by Cię interesowało? NIe jestem ekspertem od fal, więc mogą to być bazgroły

 • dociekliwy54

  @ versus_one
  Najbardziej interesuje mnie WIG20 i WIG. Aby od czegoś zacząć, najlepiej zacząć od ogółu.
  Masz jakiś podstawowy schemat od początku (1993)?

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Mam, ale to nie jest na publikę. Dlatego, że jest to miejsce, gdzie wchodzą eksperci z TFI.

 • dociekliwy54

  @versus_one
  "@dociekliwy54
  Mam, ale to nie jest na publikę. Dlatego, że jest to miejsce, gdzie wchodzą eksperci z TFI. "
  No to chyba mamy trochę problem. Ja to rozumiem.
  To może od września 2017?

 • lawtor

  panie lastkura czy prognozując załamanie na rynku surowców analogiczne do roku 2008 r. uwzględnia pan kilkuletnią fazę osłabienia dolara, która zaczęła się od 2017 r.? drastyczne spadki surowców powinny oznaczać znaczny wzrost dolara na co raczej się nie zanosi? słaby dolar powinien złagodzić ewentualne spadki surowców?

 • lawtor

  panie lastkura czy prognozując załamanie na rynku surowców analogiczne do roku 2008 r. uwzględnia pan kilkuletnią fazę osłabienia dolara, która zaczęła się od 2017 r.? drastyczne spadki surowców powinny oznaczać znaczny wzrost dolara na co raczej się nie zanosi? słaby dolar powinien złagodzić ewentualne spadki surowców?

 • neo733

  Panie Dociekliwy, oczywiście trzeba grać inaczej niż wszyscy, czyli tzw. "grubasy" grają z trendem, a wszyscy inni (większość) grają przeciwko nim. Ze skutkiem wiadomym. Pozdrowienia dla Wszystkich z wakacji. Widzę, że Pan Kura wrócił na grzędę z wolnego wybiegu, więc się ruch na blogu zrobił:-)

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Proszę bardzo
  www.bankfotek.pl/image/2121973

 • neo733

  Pytanie do trendowców - eski już pierwszego sierpnia, czy jeszcze sierpień oddajemy złudzeniom?:-)

 • podczaszy1

  Chyba oszalałem. Mam już trzy spółki w portfelu.

 • ml.36

  Mam nadzieję, że na DAX to e/TR/b bo jeżeli pierwsze takty 3/3/3 to
  jutro odstrzeliwują byczkom cohones (izvini Annuszka) i kaszanka Sevill`a
  zostanie nie dopieczona. Czyż by ESMA zaczynało ciążyć EU indeksom?
  invst.ly/82x6s

 • dociekliwy54

  @versus_one
  U mnie bardziej tak.
  www.bankfotek.pl/view/2121984.
  Czyli w najgrubszym zarysie tak samo, ale:
  Fala C jest u nas inaczej oznaczona, ale oba oznaczenia są poprawne i trudno powiedzieć czyje lepsze. (Ja widzę megafon 5/5/5/5/5)
  Mam natomiast poważną uwagę do twojej fali A. U Ciebie 3 jest najkrótsza, co jest niedozwolone.
  Właśnie dlatego pisałem Podczaszemu, że trudno to oznaczyć jako impuls (5).
  (Jest również możliwe, że okres 9II-12III jest falą pędzącą, ale z uwagi na położenie (nie w fali3) i strukturę wewnętrzną raczej nie (powinno być 3/3/5).)

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Pokaż mi w literaturze TFE, gdzie fala 3 w fali A musi być najdłuższa.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Co to jest to od 19.04. na Pana wykresie? Czy to jakiś trójkąt rozszerzający się.

  Słusznie zauważa Pan tą najkrótszą trójkę w A u @versus one, a czemu nie widzi Pan jak 4 nachodzi mu na 1 i innych rzeczy.

 • lastkura

  Miałbym poważną prośbę do kogoś cierpliwego . Chodzi mi o uśrednienie dużej liczby danych odnoście długości dystrybucji max 10 lat w normalnych dniach 2007-8------ 2018 . Np s@P 11 october 2007-26 january 2016 = 3760 .Chodzi o zrobienie tego dla wielu rynków,surowców,akcji ,jak i o odległość między pierwotnym szczytem i wtórnym np wig 20- 29 october 2007 -14 may 2008 wig 20 =197dni .

 • versus_one

  @podczaszy1

  Pozwolę sobie na wcięcie w dyskurs.

  Fala 4 może zachodzić na falę 1 na rynkach towarowych, walutowych oraz na spółkach wydobywczych. Zdarza się to również spółkom z branż finansowych, gdy globalny trend spadkowy jest wyższego rzędu, wtedy np. fala 2 przebija dno fali 1 (PKO BP). Takie przypadki (wyjątki) opisuje Prechter na bazie Elliotta, co zresztą widać na oznaczonych wykresach z lat 30 XX. wieku.

 • neo733

  Proszę Państwa blogowiczów, polecam wakacje w Galicji hiszpańskiej (miasto Lugo i okolice). Bardzo tu miło jest, naród w odróżnieniu od polskiego przyjemny i nie wydaje mu się, że wyrywa rozmówcy pieniądze z gardła. Pisiorów też tu na razie nie dopuszczają:-) Owoce morza, wina zwłaszcza białe, wyśmienite, wołowina świetna. A jeszcze nie tak gorąco jest jak na Południu.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  @versus-one
  Panowie kończę na dziś, bo muszę wypocząć.
  Każda fala impulsu powinna mieć "nie najkrótszą" trójkę. Nie ma znaczenia, czy to w fali "A", czy impulsie wyższego rzędu.
  Odnośnie zachodzenia, to uważam, że decyduje poziom lewarowania i w związku z tym niewielkie ( w przestrzeni i czasie) zachodzenie "wąsów" jest na WIG dozwolone.
  To kwestia wyczucia. Tu faktycznie zachodzenie jest zbyt duże (IMO) i nie wyjdzie raczej próba stworzenia dużego ED. Nie pisałem o tym, bo jeśli coś jest błędne, to nie ma znaczenia ile razy.
  A tak poza tym, to wreszcie jakieś konkrety. Uff..

 • versus_one

  @ dociekliwy 54

  5 podfal w fali A, czy C trzeba inaczej interpretować, ponieważ to nie są podfale impulsowe, lecz korekcyjne. Te niektóre podfale są składowymi złożonych ZZ w falach WXYZ. Obecny wzrost powinien zakończyć się w okolicach dołka z 2018-02-09 przy wariancie WXYZ

  Udanego wypoczynku.

 • versus_one

  @ dociekliwy 54

  Przy wariancie zamknięcia luki otwarcia z 2018-02-05 zmienia się układ nieprzekraczający dla szczytu z 2018-01-23

 • neo733

  Z tymi falami abc to najwyżej można spędzać wakacje na Mazurach na żaglówce:-) Poważnie, czy ktoś coś zaproponuje, co ma ręce i nogi? (płacę prowizję, bez ściemy)

 • lastkura

  Na s@p 500 sprawa jest prosta . Ostatnie 209 punktów od 28 czerwca w cenie [2+sqrt3]^2 jako 2911/209 i twierdzenia Meyera 2911-2131=780 . 780/209----2+sqrt3 . Koniec zabawy w czasie 8 sierpnia jako realizacja sek. 14,52,97,153[28 czerwca ] . 3 may=28czerwca =56 dni . 13 czerwiec =8 sierpień =56 dni . 13 czerwiec- 28 czerwiec-8 sierpień jako 56/15=2+sqrt3 . [2+sqrt3]^4 --194, [2+sqrt3]^2--14 . Zostało 13 dni i niecałe 3 % wobec niewyobrażalnej katastrofy potem .

 • lastkura

  To było fundamentalne odkrycie Rydberga -start od kwadratu - podstawa teorii kwantowej [2+sqrt3]^2 ----14 jako 26 styczeń -9 luty i kwadrat [2+sqrt3]^4 ---194 .

 • lastkura

  Oczywiście więcej o ekonomii jest w testamencie niż w jakimkolwiek podręczniku ekonomii . Efekt Józefa 7 lat tłustych i 7 chudych to nic innego jak ślad formy tr[x^2] dla 2+sqrt3 ,czyli 7 +7 . Tak oto można żyć i nic nie rozumieć udając cyklicznego Misiewicza . Raj DLA POWAŻNYCH MATEMATYKÓW I PRAKTYKÓW .

 • lastkura

  NIKT NORMALNY NIE TRAKTUJE POWAŻNIE AMAZONÓW ,KTÓRE WZROSŁY 200-500 RAZY . KAŻDY UWAŻA ,ŻE TO NIE ON BĘDZIE OSTATNIM FRAJEREM I ZDĄŻY UCIEC .

 • ewiggin

  @kura, skoro wziąłeś wczoraj s-ki to z przyjemnością oskubię Cię do ostatniego piórka. I nawet to Twoje matematyko-polo Ci nie pomoże.

 • red.007

  @lastkura
  Jeśli katastrofa na SP500 od 8 sierpnia,to może zakup dolara byłby dobrym pomysłem czy lepiej z zakupem dolara poczekać do końca sierpnia,bo miał Pan kiedyś pomysł na 3 zł końcem sierpnia?

 • lastkura

  MUSZĘ CIĘ ZMARTWIĆ większość kasy czeka na 8 sierpnia . Ty zajmujesz się pierdołami i ganiasz parę procent . Ja liczę na co najmniej 100 krotny zwrot z opcji na jesień i zimę.

 • lastkura

  Sprawa usd pln jest niezmiernie prosta 25 styczeń -17[18] kwiecień =2#41 czyli potrzebujemy 112 dni =8 sierpień jako in ring Z[sqrt3] .

 • red.007

  @lastkura
  Dzięki.

 • lastkura

  Aproksymacja NEWTONEM sqrt3 dla 2 daje 7/4 i dalej 97/56 . Ogólnie za szybko zbiega w stosunku do natury ,choć 97/56 jest dla mnie bazowy .

 • karnakufo

  PKOBP - forpoczta rynku:
  www.bankfotek.pl/view/2121991

 • lastkura

  Całe te ręczne sterowanie w gospodarce światowej w stylu Kenesa kończy się 8 sierpnia niewyobrażalną katastrofą - jesień zima 2018/2019 . 2008 będzie z perspektywy czasu tylko drobną korektą w stosunku do tego co nadchodzi .

 • carrie-anne.moss

  @007
  Możesz przetłumaczyć ten bełkot na język zrozumiały dla humanistów ;-)

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  @ml.36
  Chyba mnie...
  Kupiłam troszkę edka:-P
  Mam anty-dolar fund.

 • red.007

  @carrie
  Co tu tłumaczyć,jeśli od 8 sierpnia katastrofa na SP500 większa jak w 2008,to jak się dolar wówczas zachowywał?
  Dwa tygodnie i się zobaczy czy tak,czy siak i się dostosować.

 • lastkura

  Interferencja fal nie bierze się ze skamlenia unii przed prezydentem TRUMPEM i USTAWIANIA POLSKI DO KĄTA . Trump jest tylko nieistotnym ozdobnikiem w szaleństwie tłumów .

 • gromhrr

  @kura
  Dzisiaj kupiłem na spadek s@p 500 ,nasdaq i wig 20 . Następne zakupy[na spadek] to 8 sierpnia jako czysta forma 14,52,97.194 [dni]. Dokupię tam za kolejne 30 % kapitału . Ostatnie zakupy planuję 3 września 2018 za ostatnie 30% . Na wigu 20 jest korekta pędząca fala b -start 28 marzec razem z rynkami światowymi a nie żaden początek fali b . Jest raczej bliski koniec pędzącej b. 28 czerwiec 2018=29 wrzesień 2015 . 144 TYGODNIE -27 kwiecień 2015-29 january 2018 [ Hang- seng ] . Lub też 3763/1008 + 2754/1008 jako 3+2sqrt3=[2+sqrt3] +1+sqrt3 ---- 24 march 2000-11october 2007-26 january 2018 . 3 listopad 2015 =8 sierpień 2018 .

  Z tego wnoszę, ze dzisiaj za 40% (30%+ostatnie 30%)? Przyznaję się, że będę z zaciekawieniem śledził co będzie. Dla równowagi, po przeczytaniu, kupiłem troszeczkę opcji na wig20 z wykonaniem pod koniec 2018 r.

 • karnakufo

  businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/sprzedaz-nowych-domow-w-usa-spadla-w-czerwcu/4w3t31v

 • slow2006

  lastkura jestes antywskaznikiem, ten wystrzal w usa znakomicie pokazuje ze dzialasz jak saxo bank, piszesz zle prognozy, zeby leszcze nie zalapaly sie na wlasciwy ruch w przyszlosci

 • gromhrr

  PS. Opcje call wziąłem a nie put by nie było. Całość to tylko zabawa :)

 • neo733

  Panie Kura, gdybyś coś miał Pan do powiedzenia, to najpierw byś się Pan przedstawił, później byś coś Pan ciekawego opowiedział, zamiast gitarę wszystkim zawracać:-)

 • lastkura

  Kochani [frajerzy] jesteście solą giełdy i takich nam potrzeba jak najwięcej . Nie martwcie się jak wczoraj nie kupiliście szczytu . Zostało wam jeszcze 2 tygodnie na zrobienie tego . Wasz guru zabronił wam kupić tanio giełdy zachodnie 29 marca a teraz ,gdy amazony urosły 200 -500 razy to życiowa okazja . Występy w ostatnim odcinku " Stawka większa niż życie "- "Łopata,miotła " GWARANTOWANY .

 • ml.36

  Bez komentarza.
  comparic.pl/wp-content/uploads/2018/07/face.png

 • lastkura

  20% w plecy na nasdaqu na czołowej spółce to banał . JA mam obliczone kiedy cały indeks nasdaq zrobi to samo .

 • red.007

  " jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana".

 • lastkura

  Spółki z NASDAQ chcą zarabiać na reklamach i sztucznej inteligencji . Ja staram się zarabiać na naturalnej głupocie inwestorów .Tylko ona w świecie jest nieskończona .

 • lastkura

  Trochę mnie martwi Nikkei nie chce rosnąć a nie mam nic na spadek na nim . Myślę ,że Kuroda ogłosi do 8 sierpnia wieczny skup akcji , może Trump coś pomoże .

 • ml.36

  @Annuszka
  Jenot wita 55-kę:)

 • dociekliwy54

  @versus_one
  @podczaszy1
  Witam z rana.
  Faktycznie jest jeszcze ten problem z jakąś piątką w fali C(versus-dobrze zauważyłeś).
  Nie powinno jej być, bo fala A ma 3 fale i mamy Zig-Zag (zniesienie B tylko ok. 30% (do 61,8 Zig-Zag)). W związku z tym musimy to rozbić na korektę złożoną.
  Jest możliwość, że mamy do czynienia z korektą pędzącą w B, choć jej środek(b) jest zbyt rozbudowany(wskazówkowo mało prawdopodobny.)
  Pisał o tej wersji P.lastkura. Tu korekta nie powinna być dłuższa niż 161,8 fali A a na pewno nie powinna przekroczyć szczytu fali A. Zaznaczyłem to kwadracikiem. Przekroczenie kwadratu eliminuje wersję.
  Bardziej prawdopodobna wersja, to ta z zakończoną korektą a'la ZIG-ZAG. 50% zniesienia fali 1 uzyskano i może to wystarczyć. Jednak w tej wersji również możliwa jest dalsza rozbudowa korekty w jeszcze bardziej złożoną 3/3/5, co rozwinęłoby się mocno w czasie. Myślę, że fundamentalnie zależy dużo od CHRL.
  Św. Jerzy (Trump) przebił smoka kopią. Partia zdecydowała o luzowaniu monetarnym i fiskalnym , co jest w dłuższym okresie samobójstwem, ale w krótszym ratuje życie.
  Pewnie z pyska smoka posypią się zielone papierki. Myślę, że Gospodarz już śledzi swój geddon. Jest szansa na dużą inflację i to cykliczne wzmocnienie rynków rozwijających się ma szanse zrealizować się od teraz.

  www.bankfotek.pl/view/2122009
  www.bankfotek.pl/view/2122011


 • bajkolandiaa

  Sprawa na polskich FW20 jest prosta i zbadana matematycznie i statystycznie przez lepszych niż KASTKURA , widzę ,że tutaj straszne męczarnie falowe to macie

  2 stycznia do konca lipca wzrost ,
  do 19 sierpnia spadek
  do 2 września wzrost

  i najgorszy miesiąc w roku na rozliczenie serii.

 • bajkolandiaa

  Sprawa na polskich FW20 jest prosta i zbadana matematycznie i statystycznie przez lepszych niż KASTKURA , widzę ,że tutaj straszne męczarnie falowe to macie

  2 lipca do konca lipca wzrost ,
  do 19 sierpnia spadek
  do 2 września wzrost

  i najgorszy miesiąc w roku na rozliczenie serii


  sorry poprawiłem , to przez te upały styczeń z lipcem mi siię pomylił.

 • slow2006

  lastkura jakby to byl moj blog dalbym ci bana, za twoj ton i impertynencje, masz kulture na poziomie buraka cukrowego, chociaz pewnie w tym momencie obrazam buraka

 • lastkura

  Panie bajkolandia . Sprawa jest niezmiernie prosta . Nie ma pan najmniejszego pojęcia o matematyce i każdy kit jest dla pana dobry . Nowa wiara z guru praktyka w guru matematyka ?

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Podpowiem jeszcze, że w korektach złożonych WXYZ są dwa rodzaje fali korekcyjnej. Jedna zachowuje się jak wzorcowy impuls hossy 1,2,3,4,5 i jest to fala B, a druga fala X jest typowa i ma postać a,b,c,x,a,b,c. To jest zupełnie inny wzorzec, niż określił Prechter w wydaniu edycji polskiej. Widać to na interwale do 10 minut.

  Dlatego jeśli obserwuje się złożoną korektę wzrostową b w fali W lub Y lub Z, to często jest to fake hossy. Warto to wiedzieć. Prawdopodobnie mamy teraz do czynienia z fake`m.

 • karnakufo

  S po 2259

 • seville1

  "Jesteśmy na wczasach w tych....

  Nudy na FX, nudy na warzywniakach, tylko pierwsza kura zadowolona po powrocie z wczasów pod gruszą z dofinansowaniem FWP. Ja to się takiemu to dziwię, bo musiek się on męczyć strasznie na tzw. wywczasach, gdzie nikt na zmokłą nawet nie popatrzy, nie mówiąc, że z prawdziwej chuci pogoni gdzieś na boczek. Panie Kura, jakoś słabo opalony pan jesteś, cały czas nie wychodził z kurnika, czy hodowca nie pozwolił?

  PS. Myślę, że wrócę na wodospady walutowe, a to może być tak za około 2- 3 tygodnie :))

 • dociekliwy54

  @versus_one
  "Dlatego jeśli obserwuje się złożoną korektę wzrostową b w fali W lub Y lub Z, to często jest to fake hossy. Warto to wiedzieć. Prawdopodobnie mamy teraz do czynienia z fake`m".
  Dzięki za info.
  Czyli teraz by było w Y? , która to falka-ostatnia up(daty)?
  Wykres wygląda zdrowo również w klasycznej AT. W końcu to wygląda na wybity klin.

 • versus_one

  @dociekliwy54

  Przecież pisałem, że gryzmolę malunki ;)

 • karnakufo

  PKOBP pokazuje kierunek.

 • podczaszy1

  @versus-one
  "Fala 4 może nachodzić na 1 na rynkach towarowych, walutowych oraz na spółkach wydobywczych".

  Ponoć tak. Wig-20 i wig nie należą jednak do żadnej z tych kategorii. Mógłbym się zgodzić co najwyżej na rynek kontraktów /futures/.

 • lastkura

  W 2008 lokalny szczyt 31 lipiec 2008 ,ale co ważne również istotne minimum eur -pln .

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "W końcu to wygląda na wybity klin".

  To prawda i dlatego w ubiegłym tygodniu pisałem ,że indeks wig-20 stoi pod linią trendu spadkowego i decyduje się czy w górę czy nie. Ja rysując linię trendu spadkowego świeczkę z 07.06.2018 miałem ponad tą linią i dlatego już 20 lipca 2018 pisałem o przebiciu linii trendu spadkowego.

 • lastkura

  Po 8 sierpnia skończą się wieczne sukcesy w stylu Trump -Junker a zobaczymy tylko konsekwencje napompowanych baniek.

 • versus_one

  @podczaszy1

  Indeks AEX od 1983 do 1988r. potwierdza, że indeksy giełdowe są podatne na zejście 4 w 1. Jeśli się temu bardziej przyjrzeć to wiele zasad jest łamanych, a reguły potwierdzają obserwacje.

 • bialek.wojciech

  Ciekawostka:

  prismic-io.s3.amazonaws.com/walletwyse%2Ffaef041c-4652-44c6-812b-b9289c41a51e_gdp-w-legend.png

  www.walletwyse.com/articles/article-trade-as-percent-of-gdp/

 • podczaszy1

  @ versus-one
  I dlatego twierdzę cały czas. To nie działa. Ułuda.Zasady łamane to dowolność interpretacji.

 • versus_one

  @podczaszy1

  To jest związane z siłą globalnych trendów.

 • podczaszy1

  @ versus-one
  Nie wchodzę w to z czym to jest związane. Konkluzja jest: nie działa.
  Tym niemniej często zamiast tzw.piątki występują max. trzy trójki w górę lub dół/i dwie korekty między nimi/ i to jest już jakaś wskazówka.
  Przykład :2009-2011 tj.wzrost z 1253 do 2942.
  Czasami są to dwie trójki i jedna korekta.
  Przykład: wzrost z 1642 do 2650 pkt/2016-2018.

 • lastkura

  Oczywiście fala trzecia do 28 marca nie może być najkrótszą . Trzeba sobie odpowiedzieć na proste pytanie czy czy na polskich giełdach jest bessa . Szeroko rynek od marca 2017 obsuwa się a gwałtowne korekty jak teraz są charakterystyczne dla bess . Odwrotnie dla hoss powolna wspinaczka i gwałtowne spadki . Porównajmy w usa spadało raptem 14 dni 26 styczeń -9 luty .

 • versus_one

  @podczaszy1

  Te przykłady nie są impulsami hossy, ale impulsami korekty.

 • dino54

  @Karnakufo
  Pan to juz zamknal te S z 20 lipca po 2171 ?

 • podczaszy1

  @ versus-one
  Nie twierdziłem,że to impulsy hossy. Tak naprawdę hossa była jedynie w 1992-94 i 2003-2006/tu:raczej nie na wig-u 20/.

 • lastkura

  Panie Dino Dla niektórych dzień bez 50 różnych zagrań to dzień stracony . W końcu przynajmniej biura maklerskie zarabiają na prowizji .

 • karnakufo

  EURUSD na górnej bandzie trójkąta.

 • karnakufo

  @dino54
  Przyjmijmy, że nie, bo nic o tym nie napisałem kiedy trzeba. :)

 • dino54

  Zapytalem dlatego ze madrze Pan pisze ze na wielu spolkach rynek sie odwrocil na wzrostowy i jednoczenie otwiera Pan konie na spadek to jest brak konsekwencji?

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Kupiłam troszkę edka".

  No fajnie,a mnie mówisz,że jest porąbany.
  Mimo wszystko życzę powodzenia,bo sądzę,że to futro z lisa piesaka koloru różowego nie daje ci spać po nocach.: D.

 • karnakufo

  @dino54
  Można to tak nazwać.

 • podczaszy1

  Najsilniej to rośnie indeks cenowy.:))

 • dino54

  Jesli rynek sie na trwale odwrocil na wzrostowy to szans na cofke na poziom 2171 nie ma prawie wcale?Niech Pan spojrzy prawdzie w oczy wszystkie rynki sie odwrocily nawet najslapsze na wzrost.

 • lastkura

  Rynki Nasdaqa oczekują nieskończonego wzrostu ----200- 500 mało to za mało . Ci wielbiciele nieskończonego wzrostu znajdą na jesień i zimę 2018 właściwe miejsce w życiu - walkę o butelki na śmietniku .

 • lastkura

  Najlepsza jest sprzedaż akcji przez Zuckerberga Facebook 2013,2014,2015 zero,2016- 77 mln usd,2017 -71 mln usd ,2018 do tej pory 733 mln usd . Oczywiście właściciela Optimusa w końcowej fazie też nazywano frajerem . Do czasu .

 • lastkura

  PAN ROMAN KARKOSIK sprzedał akcje 4 kwietnia 2000 w cenie 142 pln ,przy aktualnym kursie 250 pln . Jedyny Geniusz polskiego rynku komputerowego i finansowego .

 • karnakufo

  Widać, że to nie czas na S - poczekam na wyżej. :)

 • lastkura

  Przepraszam chodziło oczywiście tylko i wyłącznie o ROMANA KLUSKĘ

 • andrzej_stefaniak

  Dlaczego GPW rośnie - kilka przyczyn i powodów:

  acemarketu.com/?p=301413

 • lastkura

  Może tak dax podrośnie do 8 sierpnia chociaż do 13200 ,bo też go na spadek nie mam . Dobre metody generują cierpliwość , złe metody generują chaos w każdej dziedzinie .

 • slow2006

  te kura wez nie spamuj bo czytac sie tego nie da, ciesz sie eskami na w20 po 2120 i wczorajszymi, ale racja w glowie ciezko zrobic strate, chyba ze szarych komorek

 • bialek.wojciech

  Mój "niezawodny" do tej pory na WIG-u 20 system oparty na INI SII:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/03/110.html

  ... zaliczył pierwszą porażkę. Dziś zamknie na zamknięciu pozycję otwartą na WIG-u 20 8 marca zaliczając stratę, która obecnie wynosi -0,73 proc. No bo chyba rynek nie zdoła do 17-tej wzrosną do poziomu zamknięcia z 8 marca czyli 2322,1. :)

  Kilka ostatnich takich sygnałów sprzedaży to 4 stycznia 2018, 31 sierpnia 2017, 28 lipca 2016, 30 marca 2016 i 17 września 2015.

  Ciekawe, że w ciągu 5 sesji do wczoraj WIG urósł podobnie jak w ciągu 5 sesji do 28 sierpnia. Więc skojarzenie z końcem sierpnia ub. r. jest silne. Wtedy wzrostowa faza cyklu 40-tygodniowego zakończyła się w styczniu 2018, czyli 5 miesięcy później. To by dawało szczyt obecnej fazy cyklu 40-tygodniowego w listopadzie, co się zgadza z wnioskiem otrzymanym 2 tygodnie temu:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Czy-slaby-zloty-pomoze-gieldowej-koniunkturze.html • lastkura

  Tylko teoria i realna praktyka może dać sensowny wynik . Nigdy puste wirtualne granie . Na ruch powiedzmy 750 punktów [550 do dołu i 200 do góry ] uchwycenie z tego -20 punktów pozostawiam dla pana fanów .

 • b_53

  @WB

  wojciechbialek.blox.pl/2017/10/120.html
  wojciechbialek.blox.pl/2018/03/110.html

  12:0 klapa, 11:00 klops - ma Pan strasznego pecha, no bo co innego ?

  Ale niech Pan się nie martwi. Jest jeszcze do odkrycia mnóstwo systemów, które przy odpowiednim dobraniu parametrów znakomicie radziły sobie w historii. Będzie miał Pan co robić.

 • lastkura

  Aby cokolwiek istotnego odkryć potrzebny jest przygotowany umysł zarówno w zakresie matematyki jak i realnej praktyki . Połączenie tych dwóch cech występuje wyjątkowo .

 • karnakufo

  WIG20 doszedł tym wzrostem do 0,382 ostatniej fali spadkowej.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2122046

 • podczaszy1

  @ carrie

  Na AUD/USD mamy na dole diament.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Na USD/PLN mamy kanał. Dzisiaj kurs doszedł wąsem do dolnej linii kanału. Górna idzie po szczytach 30.05 i 02.07.2018.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2122048

 • podtworca

  UK po 20 latach konsolidacji, w tym 2 pokoleniowych bessach:

  2.bp.blogspot.com/-rEjIIpTK_-4/W1hfAOJ3r_I/AAAAAAAAYnk/dMj7pAM5TMwHTNK2hIpxPhqLcFfhDQsMgCLcBGAs/s1600/18_07_25_ukx_m.png

  i emerging markets w szerokim range'u:

  2.bp.blogspot.com/-pfUlK4BRRuw/W1hfeRqdLRI/AAAAAAAAYns/bTcSWuFIS4QrdIMWLofrOd1udxt0YFl9ACLcBGAs/s1600/18_07_25__eem_m.png

 • mac-erson

  @ karnakufo
  "WIG20 doszedł tym wzrostem do 0,382 ostatniej fali spadkowej. "
  Opory są od tego , żeby je łamać. jestem już na Futach +50pkt i mam apetyt na więcej.
  Już nie pierwszy raz strategia przeczekania złej pozycji przynosi u mnie pozytywny skutek.
  Myślę, że pokręcimy się trochę w strefie ok. 2300 i pojedziemy dalej na północ.
  Czekam na strefę 2430-2470 i tam będę realizował zyski :)


 • mac-erson

  @ b_53
  "wojciechbialek.blox.pl/2018/03/110.html
  11:00 klops "

  Niech pan Wojtek powie, czy juz było zamknięcie pozycji. Mnie się wydaje, że cały czas pozycja jest otwarta bo indeks nastrojów cały czas ujemny tak więc myślę, że zamknięcie pozycji może być na plusie.

 • gromhrr

  @lastkura
  Które masz opcje put? Ja mam OW20L182500? Brałem, jak napisałem wieczorem, wczoraj po 25. By zabawa miała sens podaj, które masz na wig20 i po ile

 • gromhrr

  Mam call by nie było nieporozumień.

 • lastkura

  Najbardziej inspirujący wywiad z Romanem Kluską
  www.youtube.com/watch?v=-0DcupC65K0

 • guyfawkes13

  @mr magician

  // Aby cokolwiek istotnego odkryć potrzebny jest przygotowany umysł zarówno w zakresie matematyki jak i realnej praktyki . Połączenie tych dwóch cech występuje wyjątkowo .//

  No właśnie, najczęściej występuje połączenie teoretychnych bredni z fantazjowaniem o praktyce.
  A propos praktyki, skoro według teorii co jakiś czas (jutro w grudniu po południu o 20.00) giełdy mają być zamknięte na skutek katastrofy, to jak sobie wyobrażasz zamknięcie (wygaśnięcie, spieniężenie) swoich opcji wieczystych ? :))

 • lastkura

  Na dzień dzisiejszy na Nasdaq 100 [tylko ] szczyt globalny 25 lipiec -50% SZANSY POINCARE ,8 sierpień 40% szansy POINCARE . Na reszcie 8 sierpień globalny szczyt szansa POINCARE 60 % .

 • pinbar

  @lastkura
  Czy ktoś cie skrzywdził, potrzebujesz pomocy psychologicznej?

 • red.007

  "@ karnakufo
  2018/07/26 16:22:47
  WIG20 doszedł tym wzrostem do 0,382 ostatniej fali spadkowej. "

  W mojej opinii spadek od stycznia do końca czerwca należy potraktować jako A.
  Wzrosty od lipca,które @lastkura określa,w mojej opinii słusznie,jako fala c korekty pędzącej,na wykresie odczytamy jako B po fali A.Zatem przed nami prawdopodobnie solidne zejście w fali C,zdecydowanie poniżej dołka czerwcowego.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  Widzę to po moim rozumieniu KGH,gdzie czekają nas okolice 60-70 zł.

 • slow2006

  tak jezeli to b to gdzie sie skonczy? 2400 ?2500? czy 2600? czy moze to odbicie V i sie nie skonczy, ja to mam tylko szacunek do tego co trzyma L od paru miesiecy, macersona, ze wszystkich wykiwal i nie dal sie nagonce osob jak kura itp.

 • red.007

  @slow2006
  Każdy ma interpretacje swoje i tak już jest.
  Są również tacy,którzy uważają,że rozpoczęliśmy dużą hossę.
  mirazefortuny.blogspot.com/
  To dobrze,że są różne punkty widzenia.
  Ja po prostu uważam,że zejdziemy jeszcze poniżej czerwca ale oczywiście ręki za to nie dam sobie uciąć.

 • dociekliwy54

  red.007
  To oznaczenie może być właściwe ( IMO.)
  Ja również uważam, że możemy zaczynać hossę. Postawiłbym na to 55%.
  Na dalszą długą korektę po wzrostach daję 40%. Na dalszy ok. półroczny spadek od teraz 5%. Trzeba patrzeć na dynamikę. W końcu jeśli to hossa, to jesteśmy w 1 w 3 w 3 i to już niezła jazda. Gdzieś po przekroczeniu szczytu i pewnie odstaniu w lokalnej 2 ze 2 miechy powinno być 3w3w3. To powinny być okienka.

 • dociekliwy54

  @red.007
  O hossie mówię od początku 2017. Wiadomo, że nie może być ciągła i ta 2 fala musiała(musi) być.

 • lastkura

  Zapisz się do fanklubu pana Wojtka ,gdzie na ruch 550 +200= 750 a licząc również ruch powyżej 100 było optymalnie do wyciagnięcia 1200 punktów zdobył minus 20 punktów . Nie chodzi tu jednak o zarobki a kompletny brak obiektywnej teorii i karygodne kiszenie stratnych pozycji . Tak elementarne błędy w podejmowaniu decyzji przekreślają każdego . Rzekomego głównego analityka w szczególności . Nie chodzi tu o błędy- te robi każdy . Chodzi o wyciąganie wniosków ze swoich błędów . Niedopuszczalne jest tylko teoretyzowanie i wirtualne granie . Konieczne jest połączenie teorii , realne granie i podejmowanie decyzji . Fundamentalny błąd leży w założeniach ,że można tylko teoretyzować bez realnej gry . Oczywiście cała jego teoria cykli i statystyki to karykatura matematyki . Nie mówimy o rynku amerykańskim ,gdzie 29 marca na samym dnie zakazał gry na odbitkę . PRZECZYTAJ JEDEN Z DRUGIM MOJĄ TOTALNĄ KRYTYKĘ W TYM DNIU TAKIEGO POSTAWIENIA SPRAWY . Wszystkie jego rekomendacje nie były nawet błędne -były totalną subiektywnością .

 • dociekliwy54

  @red.007
  Przepraszam za nadaktywność ale czytam na raty.
  Widzę, że model lastkury jest zauważony.
  Ma to być fala płaska rozszerzona, prawie pędząca. Z prawdopodobieństwa (rozszerzone wskazówki) wynika , że nie ma prawa ona przebić szczytu wewnętrznej podfali "a". W zasadzie już rynek powinien zawracać, tak jak zresztą mówił lastkura.
  Ja jednak uważam, że po jakimś oddechu (4 falka?) rynek dalej pójdzie w górę.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Rozumiem.
  Wiemy,że spadki lub duża hossa,to być albo nie być dla @lastkury na Blogu.
  Nie byłoby nic złego w trybie przypuszczającym,jednak wyroki @lastkury są w tonie arbitralnym a cała reszta to ślepe kury.
  Któraś ze stron będzie musiała kiedyś powiedzieć: "Houston, mamy problem".

 • lastkura

  Rozpoczynamy hossę . DZIĘKI CI BOŻE ,że tak wybitnych analityków jak dociekliwy mamy w gronie . Po 8 sierpnia praca przy zbieraniu butelek gwarantowana . Po 200 -500 razy wzrostach rozpoczynamy hossę . Czekam na wszystkich homo frajer 8 sierpnia .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  A ja będę bronił Gospodarza. Po pierwsze analityk nie wyznacza ściśle miejsc zajmowania pozycji. Unika w ten sposób sprzężeń zwrotnych.
  Po drugie np 12/1 czy 11/1 daje już jakiś obraz choćby istotność niewiele przewyższała 50%. Oczywiście nie ma nic dziwnego w tym, że to się nie sprawdza. Jednak statystycznie daje leciutką przewagę. (Nie wchodząc w szczegóły, czy model jest gausowski, czy ma wariancję, a może tylko średnią.)
  Wierzę, że można opisywać naturę również w sposób opisowy , nieskwantyfikowany.
  Cykle 40tyg(i składowe) 40mieś(i składowe) są powszechnie opisywane w literaturze np. Bernstein). Nasza giełda pod Fourierem wykazuje cykl Kitchina jako dominujący.
  Wiem statystyka, ale ten cykl zaobserwowano na wielu rynkach.Wiem niestacjonarność, ale analityk nie wyznacza ścisłych miejsc odwrócenia, a jakaś bezwładność "systemu" musi być. Oczywiście ma Pan prawo do krytyki, co więcej uważam, że zdrowa krytyka jest potrzebna każdemu do rozwoju. Może jednak robiłby to Pan trochę mniej totalnie? (jeśli można). To niepotrzebnie podnosi emocje.

 • lastkura

  Najbardziej śmieszne jak propagowałem 2911 na s@P 500 WSZYSCY ROBILI W GACIE . Teraz gdy 2911 blisko homo frajer mówi o początku hossy . Raj dla matematyków i prawdziwych praktyków .

 • dociekliwy54

  @lastkura
  Nikt nie wie co komu pisane. Może i będę zbierał butelki.
  Jednak mój system prawie nie zależy od tego w jakim stadium jest rynek.
  Jeżeli nie zamkną giełd lub biura maklersskiego , to sobie poradzę.

 • lastkura

  Nie chodzi tu o cykle . Analityk pokazuje wiele różnych metod czasowych i praktyka je weryfikuje . Jeżeli umiemy liczyć tylko do 40 w 21 wieku to jest to religia dla ubogich .

 • podczaszy1

  Tyż mi wyszło,że od stycznia można było zarobić ok.1200 pkt. Zarobiłem 533 pkt. No, ale ja nie grałem na odbicia. W sumie jestem bardzo zadowolony.

 • lastkura

  Problem fal Elliota na wigu 20 jest rozwiązany na wigu 20 usd . Tam fala 3 spadkowa do marca .nie jest najkrótsza . 2911 s@p = 2350 wig 20 w przybliżeniu CZYLI 2 Z KAWAŁKIEM % EWENTUALNIE DO ZYSKANIA DO 8 SIERPNIA .

 • bajkolandiaa

  KASTKURA ty nie zrozumiałeś

  Wyraźnie było wczoraj napisane zamykam L a dla jelenii 40 tygodni w górę.

 • podczaszy1

  Elementarz TFE jest taki,że fala 1,3,5 /poza szczególnymi przypadkami dot fal 1 i 5/ maja być piątkami, a nie trójkami. Kto tego nie wie to "uprawia" jakąś swoją teoryję ale na pewno nie TFE, która zresztą nie działa/patrz różne dostępne wykresy/.

 • lastkura

  panie Podczaszy to znaczy , że jest pan jednym z niewielu inwestorów którzy trzymają się zasad . Ja tylko raz skusiłem się na grę na długo na wigu 20 i choć szybko i sporo zarobiłem to uważam to za największy swój błąd . ŻADNE NISKIE WYCENY CZY INNE BZDURY NIE UPOWAŻNIAJĄ DO GRY PRZECIWKO TRENDOWI .

 • bajkolandiaa

  podczaszy1
  Tyż mi wyszło,że od stycznia można było zarobić ok.1200 pkt. Zarobiłem 533 pkt. No, ale ja nie grałem na odbicia. W sumie jestem bardzo zadowolony.

  2018/07/27 09:28:18

  Dobry JOKEs ,a to nie ty miałeś S-ki na Nasdaq?

 • podczaszy1

  @ bajkolandia
  Nie, to nie ja. Nie zazdrość tylko weż się do roboty.

 • podczaszy1

  Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia jaki trend panuje na wig-u 20/patrz całościowy wykres od 1992 roku/.

 • podczaszy1

  Od lipca 2016 roku nie wypowiadam się na temat gry na indeksach amerykańskich i nigdy nie grałem i nie zamierzam grać na giełdach zagranicznych.

 • dociekliwy54

  @lastkura
  "Nie chodzi tu o cykle . Analityk pokazuje wiele różnych metod czasowych i praktyka je weryfikuje . Jeżeli umiemy liczyć tylko do 40 w 21 wieku to jest to religia dla ubogich ."
  Dobry analityk powinien umieć liczyć do 40 i pisać tak, żeby być zrozumianym przez większość. Jego prognozy powinny być częściowo trafne. Imm niej dokładne tym łatwiej je zaliczyć do trafnych. To wystarczy do zainteresowania innych swoją pracą.
  Pan zaś stawia wszystko na jedną kartę i jeden błąd może Pana zdyskredytować.
  Tym bardziej, że zbyt zaawansowana metodyka powoduje u większości niezrozumienie. To jest wojna asymetryczna. Pan W.B może trafić w 50% i będzie powszechnie uznawany. U Pana wystarczy jeden błąd. Kwadratura koła-nie?
  Co innego inwestor/trader. Tu pewnie może Pan działać skutecznie, ale pod warunkiem, że nie pochwali się Pan metodą lub nie będzie publikował z wyprzedzeniem. A więc nie może Pan zostać analitykiem. Kwadratura koła-nie?

 • lastkura

  Kompletnie nie jest istotne czy ktoś zyskał czy stracił ,ale metody decyzyjne ,które za tym stoją . Jeśli ktoś kisił od 8 marca stratną pozycję ,to znaczy ,że jest totalnym ignorantem.Trzeba wyznaczyć stop powiedzmy 3 % a nie liczyć na uśmiech przypadku . Łamanie elementarnych zasad jest karykaturą inwestowania .

 • ewiggin

  Nie rozumiem po co wam te kłótnie i imaginacje falowe. W czerwcu po prostu skończyła się fala A bessy, obecnie, minimum do końca września robimy korekcyjną falę B a później znowu zjazd - fala C.
  To jest dla was chyba zbyt proste i musicie skomplikować, prawda? ;-)
  A gość od matematyko-polo bierze s-ki na początku fali B. Prawdziwy mistrz. Czepia się @mac-ersona, a sam kisi stratę już 60-70 pkt. Niebawem te straty będą sporo większe.

 • karnakufo

  Korekta wzrostów.

 • mac-erson

  @dociekliwy54

  Postanowiłem po ostatniej wpadce (zbyt wczesne zakupy) wrócić do pierwotnej koncepcji - cykle + porównywanie z hossami poprzednimi bo to się sprawdza. (bardzo ładnie do analogii służy tygodniowy MACD).

  Obecnie mamy 3 warianty:
  a) Patrząc na analogię HOSSY 95-2000 jesteśmy obecnie na początku lutego 1998r. (tam podobnie po 3 miesięcznej konsolidacji nastąpiło dynamiczne wyjście w górę). Czasowo szczyt powinien wystąpić na początku września i nie wykluczony jest podjazd nawet pod szczyty hossy w strefę 2500-2600).
  Potem do grudnia jakieś kołowanie i na przełom 2018/2019r. bessa strząsająca przed hossą wiosna 2019-2021.

  b) patrząc na analogię hossy 2002-2007 jesteśmy gdzieś na przełomie sierpień / wrzesień 2004r. - czeka nas powolna wspinaczka w górę do końca roku (z pobiciem szczytu) z szarpanymi korektami następnie 3 miesięczne strząśniecie do wiosny 2019r. i szpula w górę hossa 2019-2021.

  c) patrząc na analogię hossy 2009-2014 jesteśmy gdzieś we wrześniu 2010r.
  - tutaj też mozolna wspinaczka kilka miesięcy ppo tem załamanie 2019r. i potem trend horyzontalny.

  Ja zakładam, że będzie wariant a lub b czyli czeka nas piękna hossa EM od wiosny 2019r. Co będzie po drodze. NO tego nie wiadomo na razie bez wątpienia pozycje L przynajmniej przez najbliższy miesiąc obowiązkowo potem można przejść na uważne granie nawet w obie strony a obowiązkowo należy wyjść z rynku pod koniec 2018r. lub założyć krótkie do wiosny 2019r.
  Ja jestem zadeklarowanym bykiem do 2021r. a niedowierzanie i niedźwiedzi nastrój potwierdzają moją tezę, że będzie dobrze ;)


 • dociekliwy54

  @ ewiggin
  Niech Pan uważa, bo może Pan trafić na tablicę korkową versus-one'a ;).
  I będzie Pan tam wisieć przynajmniej do września.

 • mac-erson

  @ewiggin
  Dokładnie Pan Lastkura krytykując i wyśmiewając mnie (tu się zgadzam popełniłem błąd i jestem tego świadomy - obiecuję poprawę) postępuje dokładnie tak samo w drugą stronę :):):)

 • lastkura

  Panie Mac emersom . Pan specjalizuje się zasadniczo w polskich małych spółkach . Tam hossa trwa od marca 2017 . Pana opowieści o zarobkach na nich po 200 % traktuję tak samo jak hossa ma getin h bank z 20 do 1 pln .

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2122083

 • podczaszy1

  Najbardziej zdumiewa mnie ta pewność wypowiedzi różnych blogowiczów i brak odpowiedzialności za słowa. Ja nawet jak coś twierdzę to mam tyle wątpliwości i cały czas zastanawiam się czy aby na pewno, cały czas kontroluję co się dzieje i często przysłowiowy łut szczęścia decyduje o moim powodzeniu.

  A tu śmiało: będzie tak i tak, koniec kropka.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Z tych Twoich wersji najbardziej by mi odpowiadała wersja "b".
  Po prostu oczekuję fali 3. Zwróć uwagę, że wg TFE fali 3 tego lub wyższego stopnia jeszcze nie było nigdy (2005-2006 o stopień niżej). Dlatego uważam, że będzie to pierwsza porządna hossa na naszym rynku od początku jego istnienia (nie licząc 92-94 na WIG).

 • lastkura

  Panie podczaszy Trzeba odróżnić pewność która bierze się z tytanicznej pracy nad wieloma metodami jako oddzielenia ziarna od plew od pewności pochodzącej z totalnej ignorancji - ma być dlatego tak i tak bo ja TYLKO JEDEN MODEL znam liczenia do 40 i posługuje się nim mój guru, który też umie liczyć tylko do 40 .

 • podczaszy1

  Trochę się z panem zgadzam Panie Krzywicki. Tym niemniej w tym pierwszym przypadku też lepiej nie "prowokować" losu, bo lubi być przewrotny.

 • pinbar

  @lastkura

  ty facet odstaw ten sport bo to cię wykończy.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "Zwróć uwagę,że wg TFE fali 3 tego lub wyższego stopnia jeszcze nie było nigdy/2005-2006 o stopień niżej/".

  Ma Pan rację,że na wig-u 20 jedyną nie budzącą w zasadzie żadnych wątpliwości "piątką" jest wzrost od 1809 pkt do 3348 pkt/2005-2006/. Czy jest to jednak fala 3 to już jest bardzo, bardzo niepewne.

 • karnakufo

  Tym razem dobry sygnał S.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Nie wykluczając wersji wzrostów,to mam małe dywagacje na temat korekty pędzącej.

  "korekty pędzące są niezwykle rzadkie,w związku z tym nigdy nie należy przedwcześnie oznaczać w ten sposób ruchu cen,bowiem w dziewięciu przypadkach na dziesięć będzie to błąd". Typowe rozmiary to C=A i C=61,8% A.
  Natomiast do obecnej sytuacji może pasować korekta nieregularna gdzie m.in. C=161,8% A.
  Konkluzję mam nie w zasięgach ale w przesłaniu jakie niosą korekty, gdzie b wychodzi poza szczyt/dołek fali a .Taki typ korekt daje dwie sugestie:
  1.Świadczy o dużej sile trendu głównego,szczególnie przy dużym zasięgu fali b do a.
  2.Podpowiada,że po takiej korekcie nastąpi wydłużona fala 5 lub wydłużona fala C korekty.
  Wniosek: jeśli zdefiniowanie korekty jest prawidłowe, to punkty 1 i 2 zostaną zrealizowane.

 • slow2006

  lastkura 2018/07/05 11:13:00
  Zajęta krótka pozycja na wigu 20 z uwagi na Nielsen numbers 3 -[sesje ] 1+SQRT3 -112/41 i kwadrat 112/14 . Weeks od 14 maja 2008 --- 530 =168+362 i 11 lat od 8-9 lipca 2007 -poczekać do poniedziałku

  zajeta przy 2120 ? dzisiaj wiadomo gdzie jest

  lastkura 2018/07/07 16:52:53
  Myślę, że dość jasno pisałem o kupnie złota i pary jen -usd wraz ze spektralną argumentacją od paru tygodni w piątek 6 lipca lub 9 lipca . Kupiłem jedno i drugie

  pozycja zajeta przy 1260, i pewnie juz dlugo tego poziomu nie zobaczy,

 • slow2006

  kura jest przykladem wprowadzania opini w blad uzywajac jezyka nawet dla niego niezrozumialego. bo gruby wie ze na 2100 byl dobry dolek, co pokazal wzrost o 200 pkt, i uzywa takich kur dla siania dezorientacji, takie moje zdanie

 • konsultant121

  precz z kurami i agentami!

 • podczaszy1

  @ konsultant 121

  Nie wiadomo czy @ slow tyż nie jest agentem, bo w pażdzierniku 2017 "naganiał" na wzrosty na 2900 pkt na wig-u 20. Najlepiej agenta rozszyfrowuje inny agent. :D.

 • lastkura

  W kurniku ,gdzie jedyną umiejętnością jest zdolność liczenia do 40 nie potrzeba żadnych agentów . Sami się wykończą własną wiarą w numerologię . .

 • konsultant121

  @podczaszy
  Tak samo jak agent jeden co widzial wzrosty gield w 2015 roku a robil szkolenia gieldowe w knajpie na tablecie:)
  Zreszta James Bond tez tu jest jeden:)

 • konsultant121

  @Panie ostatnia kura
  trzeba umieć liczyć do 3-5-8-13 i do 10-20-40:) i czytać mądrych ludzi i o cyklach. A nie tylko pierwiastki i spirale czy inne banialuki.

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  A może ty tyż jesteś agent? Agent Fibonacciego.: )))
  A tak w ogóle to WOT cię czasem nie poszukuje listem gończym?

 • lastkura

  Przecież pan i pana guru nie macie najmniejszego pojęcia o okresowości . Analizę rozpoczynamy od odkrycia Rydberga ,czyli funkcji falowej t^2 a nie od funkcji liniowej t .

 • slow2006

  nawet chcialbym byc agentem, pewnie moja wyplata roczna bylaby 6 cyfrowa, no chyba ze kura to jakis oplacany student na stazu za 995 zl, to pozdrawiam go i dziekuje nie skorzystam

 • lastkura

  Coś mi się widzi wobec ogłoszenia hossy przez homo frajer 1680 na wigu 20 jeszcze w tym roku .

 • lastkura

  Prosta interpolacja 2 i 10 letnich obligacji USA WSKAZUJE NA ODWRÓCONĄ KRZYWĄ RENTOWNOŚCI JUŻ WE WRZEŚNIU 2018 .

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/07/Wzrostowa-fala-B-cyklicznej-bessy.html

 • konsultant121

  @podczaszy
  Idę na 8-dniowe szkolenie we wrześniu.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci