Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Test dołka

bialek.wojciech

Projekcja dla S&P 500 sprzed miesiąca spisała się całkiem przyzwoicie, chociaż widać ewidentne przesunięcie rzeczywistego zachowania rynku o tydzień:

 

1projekcjatestdoka2

 

Postraszenie przez Trumpa cłami z równoczesnym odsunięciem właściwej decyzji na "czas konsultacji" pasuje do idei formowania obecnie wtórnego dołka. Zakładam, że pierwotny spadek - w styczniu-lutym - został spowodowany wyprzedażą akcji w wykonaniu politycznych "insiderów", którzy się o tej decyzji dowiedzieli zaraz, gdy została podjęta, zaś obecny - wtórny - spadek to reakcja szerokiej publiczności na ujawnienie podjętych decyzji. Zgodnie z logiką rynkową ceny powinny obecnie zawrócić na jakiś czas - 2 tygodnie? - północ, by później ponownie zacząć korekcyjnie spadać w oczekiwaniu na konkretyzację decyzji USA w sprawie ceł (zakończenie "okresu konsultacji").

Uformowanie się obecnie jakiegoś istotniejszego minimum jest o tyle bardziej prawdopodobne, że gdzieś tutaj powinno znajdować się minimum cyklu 5-tygodniowego:

 

8cykl5tyfg

Ale żeby nie było tak wesoło, proponuję spojrzeć na amerykański rynek z innej perspektywy. Na początku tego roku (a dokładnie 3 stycznia) saldo "byków" i "niedźwiedzi" w sondażu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych osiągnęło jeden z 3 najwyższych poziomów minionej dekady. 

 

2AAIIpowyzej38

 

Ścieżki S&P 500 wokół tych trzech wybuchów euforii amerykańskich inwestorów indywidualnych wyglądają tak (na poziomiej osi jest liczba sesji, zerowa sesja to ta, na której został wygenerowany sygnał):

 

3AAIIpowyzej38

A projekcja oparta na dwóch wcześniejszych epizodach tak:

 

3AAIIpowyzej38proj

Ta projekcja zaczyna rosnąć za 3 sesje, rośnie do maja, robi wtórny szczyt w lipcu i załamuje się do października, by tam wznowić wzrosty. 

Scenariusz sugerowany przez tą projekcję wydaje się być jednoznaczny, ale kwestię można dalej cyzelować. Otóż w każdym z tych 3 przypadków w 2-4 miesiące po tym szczycie sentymentu saldo AAII spadało poniżej zera. Synchronizacja tych 3 historycznych epizodów i oparta na nich projekcja S&P 500 wyglądają tak:

 

4AAIIpowyzej38proj2

 

 5AAIIpowyzej38proj2

 

Po jeszcze kolejnych 1-3 tygodniach saldo AAII ponownie rosło powyżej poziomu +14 pkt. proc., co pozwala na kolejną synchronizację i opartą na niej projekcję. 

 

6AAIIpowyzej38proj2

 

7AAIIpowyzej38proj2

 

Wydaje się, że te projekcje są niesprzeczne z przedstawioną na początku tezą o formowaniu się właśnie wtórnego dołka poprzedzającego trwalsze odbicie. A że te projekcje sugerują, że to odbicie potrwa tylko do maja/lipca to już inna sprawa. Po obecnych spadkach idea, że od maja/lipca do października na rynku akcji dojdzie do silnego tąpnięcia a la kwiecień-październik 2011, czy maj 2015-luty 2016 wydaje się być raczej mało kontrowersyjna, ale do tej kwestii chciałbym powrócić, gdy oczekiwane odbicie się zmaterializuje. Takie hipotetyczne tąpnięcie związane mogłoby być z faktycznym wprowadzeniem nowych ceł przez USA (po zakończeniu "okresu konsultacji"). 

Podsumowując: po oczekiwanym "teście dołka" (S&P 500 zamykał się ostatnio niżej niż w czwartek tylko podczas dwu sesji 8-9 lutego) pora na kilkutygodniową zwyżkę S&P 500 związaną z fazą wzrostową cyklu 5-tygodniowego. 

 

 

 

 

 

Komentarze (401)

Dodaj komentarz
 • m.jagusiak

  Ważny klin zniżkujący:

  acemarketu.com/?p=284642

 • konsultant121

  To po ile kupujemy bitcoina? Po 5000zł ? Trzeba było kupować i zapomnieć w styczniu:)

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  O ile sobie przypominam to pisałem,że BTC spadnie do poziomu 21000 PLN jak kosztował powyżej 30 000 PLN. Spadł nawet trochę niżej. Trzeba było skorzystać z prognozy.

 • carrie-anne.moss

  @007
  @podczaszy
  Oczywiście nie trzeba się tym zbytnio przejmować ponieważ @carrie nazywa to sekciarstwem ale ja w to wierzę i czekam na dołek dolara.

  TFE jest sektą i basta
  Rysunek poglądowy
  invst.ly/6-5yx
  Teoria, na którą wszyscy się powołują, a mało kto ją zna (włączając mnie), mówi, że C jest pięciofalowe.

  @DK
  Kolejna mapa wszechświata ;-)
  Może zdecydujesz się zaprognozować EURPLN albo CHeFa żeby dać kolegą cińkciarzą materiał do przemyśleń?
  Na moją logikę USDPLN 1,7-1,8 oznacza EURPLN 3-3,35? Natomiast nie potrafię sobie wyobrazić CHF po 2 PLN, raczej gdzieś 2,75?

 • podczaszy1

  @ m.Jagsusiak
  Ciągle nie wiem czy to Pan jest tym niezwykle wykształconym Stefaniakiem czy tylko odnosi się Pan do jego strony.Gdyby Pan był tak uprzejmy się do tego odnieś ?

 • konsultant121

  @carrie
  Dobre teorie tylko nieprawdziwe;))) Ciesze sie ze widzisz 1,70 juz w 2021 roku.:))

 • easysend

  Bardzo ciekawe, lecz niebezpieczne tezy. Sam nie wiem czy jest to w ogóle prawdopodobne, no ale czas pokaże.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "TFE jest sektą i basta"

  Oczywiście masz rację. W całym kraju o TFE wiedzą cosika jedynie dwie osoby. @Red007 coś tam sobie rozpisuje ale to nie TFE. To jednak nie oznacza,że jego koncepcja się nie sprawdzi, a jak się sprawdzi to nie będzie miało znaczenia,że postępował niezgodnie z TFE.

 • red.007

  @podczaszy1
  Słusznie,ja tylko rozpisuję.Ja ponad TFE przedkładam formacje,te potwierdzając,odwracające(klin się w to wpisuje ale to tylko fragment wykresu,takich formacji było i będzie całe mnóstwo) i wieloznaczne-zależne od kierunku wybicia.
  Opis rozkłada się po Elliottowsku i nic na to nie poradzę.
  Czy na wykresie od grudnia 2016 do dołka z września 2017 nie widać dużej piątki?
  www.bankfotek.pl/view/2111721
  Oczywiście może ktoś powiedzieć,że nie bo wrzesień to np. dopiero 4 w całym impulsie.A ja oczekuję po prostu takiego samego lub prawie takiego samego impulsu,który zaczął się rysować od połowy grudnia 2017 jak ten już wyrysowany.
  Moja zasada jest jedna:impuls-korekta-impuls dlatego,jak pisałem gdzieś wcześniej,korekty i ich rodzaj są dla mnie informacją czego się można spodziewać.Dwie płaskie na E/U oznaczają dla mnie silny trend wzrostowy.
  www.bankfotek.pl/view/2113799
  Takie spojrzenie daje szansę na przewidzenie co nas czeka w średnim terminie.Nie daje szansy na grę krótką,bo nie rozważa jak się rozwija korekta lub jak rozpisze się impuls.Dlatego rozumiem,że nie musi być przydatne np.dla @carie,która stosuje inne techniki do swojej gry.Ja czekam na dołek dolara i tylko to mnie interesuje aby kupić na wielomiesięczny okres i czy ten dołek będzie w sierpniu na 3 zł,jak uważa p.Darek,czy będzie inaczej jest dla mnie nieistotne.Do dołka zaprowadzi mnie wykres.

 • konsultant121

  @red
  To na USDPLN niebawem odbędzie się test pana Białka:) Czyżby styczeń czy nie styczeń.

 • konsultant121

  @red
  Bo jak nie styczeń 2018 na USDPLN to pozostaje juz tylko uczyć się ZZ square prim ułamków wielomianowych , my Friend:)

 • red.007

  @carrie
  @podczaszy1
  @konsultant121
  Powiem tak:do obecnych poziomów dolara doprowadziły mnie moje sposoby i spojrzenie,głównie formacje. Jeśli nie wierzyłbym w nie,pewnie dolara kupiłbym po 4,23 w grudniu 2016,bo dolar był na fali i wszyscy,w tym Gospodarz,tak uważali widząc nawet 0,80 na E/U.Ja uważałem inaczej i umocnienie złotówki przewidziałem po jego spodku.
  Dowód:
  To moje "znanie" polega na tym,że nie dałem się "wkręcić" w zakupy na górce po 4,23 w grudniu 2016 r.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=l&a=ln&b=1
  Temat osiągnięcia parytetu głównej pary(czyli dalszych wzrostów dolara) był wówczas w modzie i nawet Gospodarz widział możliwość umocnienia dolara.Nie dałem wiary tym opiniom i słusznie zrobiłem,bo poniższa projekcja DX.F z pierwszego grudnia 2016 zupełnie się nie sprawdziła:
  wojciechbialek.blox.pl/2016/12/Cykl-Kuznetsa-na-USD-uaktualnienie.html
  DX.F. zaczął spadać już po kilkunastu dniach od napisania powyższego tekstu i nawet z planowanych wzrostów od lipca ub.r. nic nie wyszło,poszedł w przeciwnym kierunku:
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1

  Moje "znanie"nie dało również wiary w podwójne dno na USD/PLN:
  wojciechbialek.blox.pl/2017/08/Kobylka-u-plota.html
  i pogłębienie dołka przewidziałem we wrześniu:

  "red.007
  2017/09/13 19:14:15
  @podczaszy1
  ...Przypatruję się wykresom i stawiam tezę,że ostatnia fala spadkowa dla USD/PLN
  zejdzie poniżej ostatniego wrześniowego dołka ..."

  Była ostatnio próba "naprawienia" powyższej projekcji a w zasadzie (jak dla mnie) pogodzenie się z faktami:
  wojciechbialek.blox.pl/2018/01/Dolek-cyklu-Kitchina-na-USDPLN-sie-spoznia.html
  Ja z tą projekcją się zgodziłem,"modyfikując" ją tak:

  "red.007
  2018/01/26 14:27:11
  @WB
  Z obecną prognozą dla dolara się zgadzam.
  Mi Elliotowo wychodzi jakaś korekta wzrostowa i jeszcze jedno pięterko w dół."

  Na obecną chwilę pięterko w dół jest w grze,to pięterko rozpisze się na dwie fale spadkowe 3 i 5,to będzie koniec spadków w ABC.
  www.bankfotek.pl/view/2111721

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Dobre teorie tylko nieprawdziwe;))) Ciesze sie ze widzisz 1,70 juz w 2021 roku.:))

  Wskaż miejsce, gdzie napisałam "2021"

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  W całym kraju o TFE wiedzą cosika jedynie dwie osoby

  A kto? Bo chciałbym dowiedzieć się, to czego nie wiem ;-)

 • rafxex

  @wojciechbialek
  A czy przypadkiem wykres spx to nie kopia wykresu bitcoina tylka ze narazie jesteśmy w styczniu?

 • red.007

  Kolejna z n-tych formacji.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • dariuszkrzywicki3

  RED 007 Jest pan jedną z niewielu osób,które myślą na tym blogu strategicznie i starają się podnieść poziom gry.Więcej wiary we własne siły.

 • red.007

  @dariuszkrzywicki3
  Osobiście "zazdroszczę" panu wiedzy.
  Nie stresuję się jednak z tego powodu,bo ktoś musi jeździć na kombajnie-jak powiedział mój znajomy rolnik gdy pytałem czy wyjeżdża na roboty do Anglii.
  Pisałem gdzieś wcześniej,że po komentarzach tu piszących może wynikać ,iż kupili oni dolara gdzieś w okolicach 4 zł. i teraz ten punkt siedzenia nie pozwala im na przyjęcie smutnej prawdy o spadkach dolara.Nigdy nie byłem zwolennikiem zachowań stadnych,raczej pod prąd,choć to czasami jest ryzykowne.
  Dziękuję za życzenia,wiary nie tracę.

 • konsultant121

  Ludzie ludzie PLN safe haven na spadki za oceanem! Co się porobiło! Może zwolennicy stronnictwa niemieckiego wyjaśnią? ?

 • konsultant121

  @carrie
  na Pani rysunku spadku mają trwać do końca 2021.

 • dariuszkrzywicki3

  Prawa natury nie podlegają czarowi niemieckiemu "ordnung".Nie te oczy,nie te oczy...

 • karnakufo

  PKOBP jak na razie, w ujęciu średnioterminowym, granym sygnałem jest S:
  www.bankfotek.pl/view/2113914
  www.bankfotek.pl/view/2113915

 • konsultant121

  @karnakufo
  A czy Swig80 wygenerował jakiś sygnał , przełamał linię wzrostową od 2012 roku ?

 • karnakufo

  USDPLN - widać mozolną próbę przełamania trendu spadkowego.
  Być może jest to początek czegoś większego. Dla ostrożności lepiej jednak poczekać na pewniejszy sygnał L. Przecież nie koniecznie trzeba być pierwszym, gdzie jest większe ryzyko nadziania na górkę, Niech inni wpierw przetrą szlak, to się z mniejszym ryzykiem podłączy pod L:
  www.bankfotek.pl/view/2113916
  www.bankfotek.pl/view/2113917
  www.bankfotek.pl/view/2113918

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Cykl spadkowy na USD powinien trwać ok. 7 lat. Rysunek miał pokazać kierunek, a nie czas.

 • karnakufo

  @konsultant121
  "@karnakufo
  A czy Swig80 wygenerował jakiś sygnał , przełamał linię wzrostową od 2012 roku ?"


  Wg mnie nie ma jeszcze długoterminowego sygnału S, patrząc na te kreski (wsparcie, jak na razie trzyma):
  www.bankfotek.pl/view/2113920
  www.bankfotek.pl/view/2113919
  www.bankfotek.pl/view/2113921
  www.bankfotek.pl/view/2113922

 • seville1

  Nie ma jeszcze paniki, w poniedziałek test wsparć i ślepe amerykańskie kury w krótkich szortach zobaczą dynamiczne, ale krótkie, up! up! up! Tak się czyści przedpole przed prawdziwym rzezią Nie zrobi im to byczy kogut, tylko przebieraniec indyk, któremu już wkrótce łeb utną, bo jego pasza ojro, trochę już spleśniała. Interesująco wygląda przyszłość $, jedni widzą kolejne dołki, inni koniec zabawy. Do finiszu już blisko, wystarczy załamanie ropy i po ptokach, a wtedy dopiero zobaczymy, w jak dziwacznych czasach obecnie żyjemy i co to są prawdziwe paniki na rynkach.

  PS. Podsłuchałem indyka i gadał, że Smart Money są już na gigalongach $, ale co ten głupek może wiedzieć.

 • karnakufo

  WIG20 knotem dotknął dolnej lini kanału wzrostowego:
  www.bankfotek.pl/view/2113923

 • karnakufo

  Dadzą radę w poniedziałek na PKOBP taką białą lagę?:
  www.bankfotek.pl/view/2113924

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Gospodarz sugeruje, że Twoja koncepcja 1-2-1 się zmaterializuje

 • dariuszkrzywicki3

  Właśnie ropa i usd-pln pokazują,że do 2008- 10-24 kurnik ma jeszcze trochę czasu.

 • konsultant121

  @carrie Rysunki w 2016 roku pokazywały jedynie słuszny kierunek dla USD:)) tak jak i pokazują teraz, przeciwnie:))

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Sprawdź kiedy i na jakich poziomach wskazałam S na USDPLN, EURPLN i USDJPY.
  Podobnie, od pewnego czasu pisałam o L na GBPPLN wbrew prognozie @007.
  Owszem, po drodze było kakao.
  Jak mawiał guru @Guya: ten się nie myli, co nic nie robi ;-)
  A i @Guy się poddał. Ciekawe co zrobi, jak się faktycznie w20 obróci? ;-)

 • mondrian4

  Ciekawe to będzie jak jutro Bolton z Trumpem wypowiedzą układ z Iranem i puszczą kilka Tomahawków do Kima. Prognozowanie przyszłosci na podstawie przeszłych zdarzeń zakładając ich powtarzalność ma o tyle sens jeśłi ten proces odbywa się w dla zdarzeń które zaszły i które mają zajść w porównywalnych warunkach. Te zmieniły się jednak o 180%. Podobnie ze stopami procentowymi. oj... ile to było wieszczenia że stopy NBP wzrosną zaraz i za chwilę... od 3 lat to słyszę,. Mnóstwo analityków wieszczyło żeby nie inwestować w mieszkania bo kredyt zdrożeje na dniach i wczoraj usłyszałem ze RPP zamierza stopy obniżyć. Nie podwyższą bo stopami w tym kraju rządzie prezes z nowogrodzkiej a nie ekonomia. Można długo o tym wszystkim pisać, ale wydaje mi się że analitycy nie doważają czynnika politycznego w dzisiejszym życiu gospodarczym. Tak też jest i tym razem, Uważam ze Trump nas bardzo zaskoczy i on ewidentnie od paru miesięcy szykuje się na dużą konfrontację (najprawdopodobniej głównym celem są Chiny a nie Korea) i to widać po jego decyzjach.

 • red.007

  @carrie
  "Podobnie, od pewnego czasu pisałam o L na GBPPLN wbrew prognozie @007. "
  Rozumiem,ze masz to na myśli:
  " red.007
  2018/03/10 19:45:48
  @carrie
  Wrzucam do poczekalni:
  www.bankfotek.pl/view/2112928
  Myślę,że najpóźniej w kwietniu rynek powie co myśli o tej koncepcji. "

  Trochę nie rozumiem,malunek jest cały czas w poczekalni i dotyczy on interwału miesięcznego z sugestia kwietniowej świecy.Zatem czekamy.
  To,że łobuz wybił z formacji klina zniżkującego na dziennym
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  nie przekreśla realizacji prognozy na wyższym interwale.
  Powiem więcej,tym wybiciem kończy falę 4w5
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  i przystąpi do realizacji tego:

  " red.007
  2017/09/13 19:14:15
  @podczaszy1
  ...Przypatruję się wykresom i stawiam tezę,że ostatnia fala spadkowa dla USD/PLN
  zejdzie poniżej ostatniego wrześniowego dołka a GBP/PLN poniżej sierpniowego dołka..."

  i będzie to 5w5.

 • seville1

  Widzę, że dominuje pogląd, że ślepe kury od 2008 nie dostały szybszych procesorów i ich sztuczna inteligencja jest nadal na takim samym poziomie, stąd zgubne odwoływanie się do prehistorii i zakładanie, że można 2X wejść do tej samej wody. Zgubne dlatego, że drób ma jednak pod piórami udoskonaloną sztuczną pamięć, która w obliczu zagrożeń wyzwala dużo szybciej, nerwowe, stadne zachowania. Kury tylko do czasu spokojnie dziobią zadawaną im przez "hodowców" uspokajającą paszę, jeśli jednak kolejny raz dziobem trafią na kamień np. Italiano, db, Katalonia cherlawy regirung Niemiec czyt. właścicieli UE, miliony opalonych, nowych sąsiadów bez dokumentów, "gupie Brytole", którzy nie chcieli prostować bananów, a z marchewki robić maliny itd. to wtedy polecą pióra do samiuśkiego nieba i z powrotem. Ptasia grypa, to wirus, który może w każdej chwili zmutować, a wtedy żaden ECB, FED, samuraj Kuroda i Wilhelm Tell nie poradzą, jedynie, co im na dzisiaj zostało to chowanie głowy w piasek. Wracając do Brytoli, to jednak trzeba przyznać, że chyba na przestrzeni wieków najlepiej wyczuwali zmiany w historii i z odpowiednim wyprzedzeniem reagowali. Na dowód można podać np. - brak gilotyn, brak "postepowych" rewolucji, brak Stalina, Hitlera, brak okupantów itd. Jedyne co można im zarzucić, to to, że Beatlesi nie rapowali i mają w odrożnieniu od naszych braci Niemców, doskonałe poczucie humoru. Sorry, że wypisuję takie dziwolągi, ale właśnie zadano mnie paszę z dodatkami, stąd takie trzepotanie.

  PS. Pozdrawiam wszystkie kury i inne nieloty:)

 • carrie-anne.moss

  @007
  i będzie to 5w5.

  Może i będzie. Póki rośnie, nie przeszkadzam ;-)
  Na razie oczekuję zwrotu na EURPLN.

 • red.007

  @carrie
  Ten zwrot zacznie się realizować albo niebawem,albo po podejściu do 4,265

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //A i @Guy się poddał.//

  Guy nigdy się nie poddaje.
  Guy nie ma czasu na uczoną ignorancię, wróżby, tarot, przepowiadanie przyszłości na podstawie flaków zwierząt ofiarnych itp. pierwotniaki w nowej ''nakuowej'' wersji.
  Guy ma wszystko na swoim miejscu i nie szuka jaj w kosmosie.
  Mondrian napisał tak:
  //Prognozowanie przyszłosci na podstawie przeszłych zdarzeń zakładając ich powtarzalność ma o tyle sens jeśłi ten proces odbywa się w dla zdarzeń które zaszły i które mają zajść w porównywalnych warunkach.//

  Ale z magiczno-kabalistycznego punktu widzenia, kiedy świat rozwija się od prajedni w sposób konieczny poprzez kolejne hipostazy, jaja znajduje się dzięki kosmicznemu fatalizmowi wyrażonemu w liczbach i literach (alfabetu hebrajskiego).
  :))

  Jeszcze pół biedy, gdyby to była skromna propozycja jakiegoś modelu, który w pewnych warunkach miałby jakieś szansę, ale tu chodzi o wersję ''konieczności dziejowej'' głoszoną apodyktycznie z czymś takim, co się czasem nazywa pychą rabinacką, czy sekciarstwem.

  Jest wyraźne usztywnienie doktrynalne 007, propaganda ewiggina itd.
  Robi się duszno i niesprzyjająco wariantowej sztuce spekulacji.
  Zmęczyłem się i nie mam czasu na takie .... czynności zastępcze, krępuje mnie to i absorbuje. A przecież świat jest piękny, inwestowanie fascynujące.
  Nie mam czasu. Ars longa vita brevis.

 • red.007

  Przy sobocie...
  Nie dawało mi spokoju jak matematycznie można przewidzieć poziom 3 zł w sierpniu,co uczynił p.Darek,choć poziom ten jest to też zgodny z moimi poglądami.Ponieważ nie mam szans na zmierzenie się z matematyczną tezą(dowodem) szukałem "dowodu" na wykresach.
  Natchnieniem okazała się dla mnie muza bloga @carrie.

  "carrie-anne.moss
  2018/03/23 14:43:41
  @007
  @podczaszy
  Rysunek poglądowy
  tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_cf865cdd49b4c7d1dde2e98bbc47207b.png "

  Jako fan formacji "ubrałem" jej malunek w takiego klina zwyżkującego:
  www.bankfotek.pl/view/2113935

  Zakres wybicia z takiej formacji powinien skończyć się na pierwszym poważniejszym wsparciu zgodnie z rys.4 i opisem:
  warsztaty-inwestycyjne.blogspot.com/2013/12/klin-znizkujacy-przykad.html
  To pierwsze wsparcie W1 jest na poziomie właśnie 3 zł.
  Po osiągnięciu W1 następuje zgodnie z rys.4 korekta,być może jest to podejście do 3,73 p.Darka,potem droga zgodnie z tezą @carrie i p.Darka na W2 i być może W3.

  Narysowałem również alternatywne wybicie,powyżej 3,73 p.Darka,bo raz ,że ja spadki od grudnia 2016 traktuję jako korektę ABC:
  www.bankfotek.pl/view/2111721
  i po takiej korekcie powinien nastąpić duży wzrostowy impuls a dwa to natchnieniem jest diament Kolegi @nordnorge
  "nordnorge
  2018/01/01 16:49:54
  @007
  Mi bardziej by pasowało 3.00 w okolicach końca roku. A=C również czasowo. Potem do góry, wypadałoby zrealizować ten diament.
  www.bankfotek.pl/view/2106670
  Jestem też nadal przywiązany do idei okolic 1,25 na głównej parze."

  Być może,że z dolarem prezentuję wyraźne usztywnienie doktrynalne,jak uważa mój Friend,jednak ja nie mam nic na przeciwko jego wyraźnemu usztywnieniu doktrynalnemu,które dotyczy PiS.Jeśli przez usztywnienie doktrynalne rozumiemy obronę swoich tez,to obie postawy są jak najbardziej prawidłowe.

 • seville1

  Dla wszystkich wielbicieli kresek proponuję zerknąć na wykres $ od np. 87. i porównać go z ostatnim 7 letnim, ciekawie szlaki zaczynają się krzyżować. To oczywiście jeszcze nie przesądza, ale chyba daje trochę do myślenia. Nie jestem wybitnym specjalistą od kresek, gdyby ktoś pytał ;)

 • dariuszkrzywicki3

  Wolność i konieczność to kategorie myślowe a nie kurnika.Wystaczy ,że pewnej kurce w randze pułkownika podsypano kilka trefnych ziarenek,już wszyscy twierdzą z całą pewnością ,że zrobił to czerwony rak.Jedyna prawda jest taka -[dla układów ciągłych],jeśli zrobiła to Rosja to wtedy prawdopodobieństwo zdarzenia wynosi 1,nigdy odwrotnie.Jeśli jedynym motywem jest polowanie na czarownice to lepiej czytać nieomylnych z 1484 roku,Młot na czarownice jest również z wielością argumentów.Do 1484 skazywano tylko te kobiety ,które twierdziły że latały na miotle na sabaty,po 1484 skazywano te które twierdziły,że jest to niemożliwe.Były to wiejskie akuszerki ,które znały ponad 200 naturalnych metod zapobiegających ciąży.Po czarnej dżumie i wojnie stuletniej potrzebne było mięso armatnie.2026 niedaleko.

 • podczaszy1

  @ Carrie
  "A kto ?Bo chciałbym dowiedzieć się, to czego nie wiem".

  Stawiasz mnie w niezręcznej sytuacji. Odpuść sobie.

 • podczaszy1

  @ modrian 4
  "Nie podwyższą bo stopami w tym kraju rządzi prezes z nowogrodzkiej a nie ekonomia".
  Stopy w Polsce ustala zagranica przy użyciu swojego narzędzia jakim jest RPP, a prezes to se może co najwyżej w nosie podłubać.

 • parnasus_uczendiabla

  Rumuński lej pozycjonuje się na wzrosty w stosunku do euro w najbliższych tygodniach.
  W najbliższych miesiącach również blaskiem będzie świecić srebro.

  Parnasus.
  Uczeń diabła.

 • ewiggin

  @guyfawkes

  Obejrzałem wczoraj najlepszy wykład Bartosiaka o RP:
  www.youtube.com/watch?v=a5MONB_XDDw
  (wszystkim zainteresowanym gorąco polecam)

  Polecając tenże wykład jako podstawową bazę do rozważań na temat obecnej sytuacji oraz przyszłości Polski i w związku z nadchodzącymi świętami proponuję nie tylko zawieszenie broni, ale prawdziwy sojusz. Żeby jednak ten sojusz był możliwy, należy uznać siebie wzajemnie za Polaków - braci, którym (choć mają inne pomysły) zależy na tym samym - na dobru, bezpieczeństwie i rozwoju RP. W związku z tym nie powinniśmy nigdy podważać naszych wzajemnych intencji, mówiąc i myśląc o przeciwniku zdrajca, ruski trol, folksdojcz czy neobolszewik. Jeśli w każdej dyskusji będziemy wierzyć, że obu nam zależy tylko na dobru RP to będzie już bardzo dużo. Czy stać nas na to? - odpowiedź na to pytanie powie nam też coś na temat przyszłości naszego kraju. Nie dajmy się więcej rozgrywać - wszak obaj jedziemy na tym samym wózku i nie mamy oprócz siebie - Polaków na świecie żadnych wiecznych przyjaciół. Wyciągam do Ciebie rękę @guyfawkes, czy podajesz swoją? Dogadamy się wreszcie?

 • red.007

  @parnasus_uczendiabla

  Gratuluję pamiętnej prognozy 3,50.Pamiętam!
  Ze sreberkiem by pasowało.
  Może coś w tym guście:
  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=278

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Nie mogę w to uwierzyć, chyba zdrzemnąłem się przy kompie i coś mi się przyśniło.:))
  Jak by było możliwe to, co postulujesz, to nie byłoby takiej siły, która mogłaby Rzeczpospolitej zagrozić.
  Prima Aprilis był, Oktawa Wielkanocna dopiero będzie, no to co się stało?

  // Wyciągam do Ciebie rękę @guyfawkes, czy podajesz swoją?//

  A mogę odmówić? Dobrze wiesz że nie mogę:))

  Posłucham, co ten czarodziej wyczarował na tym wykładzie. Trzeba przyznać, że chłopak jest z wykładu na wykład coraz lepszy.

 • guyfawkes13

  A nie, prima aprilis też dopiero będzie:))

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Stawiasz mnie w niezręcznej sytuacji.

  Pan Wojtek i ja nie startujemy w konkursie, bo jesteśmy w jury :-P

 • olejgujnar

  @ewiginn jestem pod wrażeniem tego kroku. Gratuluje.

  "Żeby jednak ten sojusz był możliwy, należy uznać siebie wzajemnie za Polaków - braci, którym (choć mają inne pomysły) zależy na tym samym - na dobru, bezpieczeństwie i rozwoju RP. W związku z tym nie powinniśmy nigdy podważać naszych wzajemnych intencji, mówiąc i myśląc o przeciwniku zdrajca, ruski trol, folksdojcz czy neobolszewik."

  Nie da się uznać, że wszystkim Polakom zależy na dobru Polski. Bo tak nie jest. Zdrajcy nie zniknęli, tak jak historia nie skończyła się w '89. Komuniści też nie rozpłynęli się wtedy w powietrzu, oddając władzę i wszystkie wpływy szlachetnym opozycjonistom. I ci zdrajcy nadal szkodzą Polsce i nadal mają olbrzymie wpływy. To jest jedyne logiczne wytłumaczenie wielu afer i działań polityków. A właściwe wnioski można wyciągnąć tylko na podstawie prawdziwych założeń, więc przyznanie, że zdrajcy są obecni w polskiej polityce i nam szkodzą ma znaczenie fundamentalne. Dlatego tak często piszę o pomagdalenkowcach, bo uważam ich za największy problem Polski. Oni mają olbrzymie wpływy i wejdą w układ z każdym, kto im pomoże je utrzymać.

  Dyskusja o planie dla Polski jest jak najbardziej potrzebna i chętnie w niej wezmę udział. Ale ja przy dyskusjach o planach czy strategiach zawsze chcę też stworzyć listę akcji do zrobienia. Bo nie sztuką jest rozmawiać o problemach, sztuką jest je rozwiązywać. Więc oto moja propozycja - usuńmy zdrajców z życia publicznego w Polsce i doprowadźmy do powstania realnej alternatywy dla PiS, której najwyższym celem będzie dobro Polski.

  Jeszcze raz gratuluje. Co do Bartosiaka, to ja staram się przejrzeć wszystkie materiały z kanału www.youtube.com/channel/UCGoCUmeD03fZ3oJsMivktGQ , bardzo dużo tam tego, ale jest spora różnorodność materiałów, więc można poznać różne punkty widzenia.

 • konsultant121

  @Brawo ewiggin
  Czuję że dobry z Ciebie gość.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Bardzo Cię proszę, żebyś nie nadużywał mojej cierpliwości. Proponuję, żeby łapanie zdrajców i złodziei pozostawić odpowiednim służbom. Ani @olejgujnar ani @eWiggin nie mają wystarczającej wiedzy, żeby to robić.
  Jeśli spojrzy się na sprawy szerzej anie przez pryzmat partyjnych, wzajemnych oskarżeń, to widać, że każda władza po 89 r. znała nasze twarde geostrategiczne interesy. Jak mówi Bartosiak - na nasz ukraiński bufor - jeździli z pomocą wszyscy niezależnie od przynależności ideologicznej - jeździł Kwaśniewski, jeździli z PO, jeździł PIS. SLD sprowadziło F16, PIS zaplanował gazoport, który zbudowała PO, PO budowała Kraby, które kupiło PIS; PO w 2015 r. na program Wisła wybrała Patrioty - których zakup obecnie realizuje PIS itd. Z perspektywy widać, że istnieje jakaś kontynuacja w najbardziej istotnych kwestiach, choć jest przykryta tysiącem sporów politycznej bieżączki. Dodatkowo po 89 r. Polska, niezależnie od tego kto akurat rządził, zrealizowała plan Giedroyca - ULB - o tym też mówi Bartosiak w wykładzie.

 • olejgujnar

  @ewiginn

  Aby dało się z Tobą dyskutować, musisz zacząć czytać ze zrozumieniem i nie dodawać od siebie absurdalnych twierdzeń, oraz opierać się na faktach.

  "Proponuję, żeby łapanie zdrajców i złodziei pozostawić odpowiednim służbom. Ani @olejgujnar ani @eWiggin nie mają wystarczającej wiedzy, żeby to robić. "

  Ja nigdzie nie napisałem o łapaniu zdrajców. Ja pisałem o wyeliminowaniu ich z życia politycznego, co jako wyborcy możemy zrobić. Jako wyborcy nie musimy mieć dowodów zdrady, wystarczy działanie polityków sprzeczne z interesem Polski. Mało tego, nie musimy określić, czy dany polityk to zdrajca, leń, nieudacznik czy złodziej, wystarczy że jego działanie pokazuje, że należy do chociaż jednej z tych grup by nigdy już na niego nie zagłosować. Tak więc na przykład nie obchodzi mnie, czy Siemoniak doprowadził do upadku Narodowych Sił Rezerwy celowo, czy przez nieudolność bądź lenistwo, wystarczy mi, że Macierewicz pokazał, jak łatwe było to zadanie, żebym już nigdy na Siemoniaka i jego partię nie zagłosował. Nie muszę rozstrzygać, dlaczego PO doprowadziła do zwielokrotnienia luki VAT, ale wystarczy mi to żebym już nigdy na nich nie zagłosował. Bo nie ma nadziei na realizację jakiejkolwiek strategii przez partię, której osiągnięcia przez 8 lat to e-urząd oraz 19 Krabów i używane Leopardy dla armi.

  "Jak mówi Bartosiak - na nasz ukraiński bufor - jeździli z pomocą wszyscy niezależnie od przynależności ideologicznej - jeździł Kwaśniewski, jeździli z PO, jeździł PIS. SLD sprowadziło F16, PIS zaplanował gazoport, który zbudowała PO, PO budowała Kraby, które kupiło PIS; PO w 2015 r. na program Wisła wybrała Patrioty - których zakup obecnie realizuje PIS itd. Z perspektywy widać, że istnieje jakaś kontynuacja w najbardziej istotnych kwestiach, choć jest przykryta tysiącem sporów politycznej bieżączki. Dodatkowo po 89 r. Polska, niezależnie od tego kto akurat rządził, zrealizowała plan Giedroyca - ULB - o tym też mówi Bartosiak w wykładzie. "

  Akurat tego wykładu Bartosiaka jeszcze nie słyszałem, więc nie wiem co tam mówił o doktrynie Giedroycia, ale ja nigdy nie słyszałem, żeby Bartosiak tę doktrynę chwalił. Oczywiście że Ukraina to bufor między nami a Rosją, ale doktryna Giedroycia to jest dramat, to kolejne myślenie, że ktoś inny zapewni nam wolność i bezpieczeństwo i w związku z tym musimy ZAWSZE bezwarunkowo ich wspierać i nie mieć żadnych żądań. To sprawia, że nasza polityka wschodnia jest fatalna i jest to moim zdaniem jeden z największych zarzutów dla PiS. Bo aktualny rząd Ukrainy jest dla Polski nie do zaakceptowania, i zrozumie to każdy kto zna historię i wie co się na Ukrainie dzieje. My musimy sobie sami zapewnić bezpieczeństwo silną armią i gospodarką. A to, że naszych dwóch wrogów się bije, wcale nie czyni jednego z nich naszym przyjacielem, co nie zmienia faktu, że jest nam na rękę. A Ukraina to od paru lat państwo otwarcie nam wrogie.

  "PO budowała Kraby"

  Się nabudowali przez te 8 lat. Z tego co pamiętam 19.

  "PO w 2015 r. na program Wisła wybrała Patrioty"

  I wdrożyła by ten program tak samo, jak zbudowała Narodowe Siły Rezerwy. PO przez 8 lat udowodniła, że nie jest zainteresowana wdrożeniem jakichkolwiek planów, jak chcesz to wymienię Ci parę wielkich planów PO, które wylądowały w koszu. Ty natomiast nie wymienisz mi nawet jednego, który został przez nich wdrożony.

  Tak więc ciężko będzie dyskutować o strategii, bo po pierwsze Ty cały czas starasz się uzależnić Polskę od innych (często wrogich nam) krajów, a po drugie masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Podejrzewam, że nie damy rady się porozumieć. Niestety, w ogóle nie zrozumiałeś o co mi chodzi. Może chociaż obejrzyj ten wykład?

 • olejgujnar

  @ewiggin

  Ponownie uciekasz z dyskusji, gdy padają argumenty, na które nie masz odpowiedzi. Robisz to za każdym razem.

  Jak chcesz dyskutować o strategii pomijając kto i jak ją wdroży. Przecież, żeby strategia była realnym planem, a nie tylko piękną mrzonką, trzeba od początku brać pod uwagę jak ją wdrożyć i kto to zrobi. W Polsce przez 25 lat nikt żadnej strategii dla Polski nie wdrażał, zresztą Bartosiak mówił o tym wielokrotnie.

 • suggestions

  Doszli ponownie do średniej 200-dniowej. Poniedziałek będzie ciekawy. Zakładam odbicie S&P500 w górę. - assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/ifi1Y0p3jPg4/v2/-1x-1.png

 • carrie-anne.moss

  @007
  Przy sobocie
  Taki duży klin?
  To musiał być pracowity piątek ;-)

  Natchnieniem okazała się dla mnie muza bloga @carrie.

  James. Ty potrafisz kobiecie... ;-)

  A serio. Gratuluję dobrej analizy. Będziemy si2spierać o cyfry i litery, ale nie o kierunek :-)

 • guyfawkes13

  Towarzysze amerykańscy przygotowując się do wielkiego kryzysu lat 20-tych zamierzają skonfiskować broń.
  forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1113310,marsz-za-nasze-zycie-protesty-mlodych-w-usa-przeciw-dostepowi-do-broni-palnej.html

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  @Ewiggin proponuje minimum porozumienia na gruncie jazdy na jednym wózku wspólnych interesów i to trzeba przyjąć.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  "proponuje minimum porozumienia na gruncie jazdy na jednym wózku wspólnych interesów i to trzeba przyjąć."

  Jakie to wspólne interesy zrealizuje nam PO? Że łaskawie pozwolą nam mówić po polsku? Bo ja nie chcę kamienicy od HGW czy karuzeli VAT albo pomocy syna Tuska przy rozkręcaniu piramidy finansowej.

  Dyskusje teoretyczne pozostawiam matematykom, ja z zasady dyskutuję tylko o planach, które są do wdrożenia i ja mam w tym rolę. Bo wszystko inne to strata czasu. Każdy chce marzyć, tylko jak trzeba zrobić robotę to niewielu potrafi.

  PO przez 8 lat pokazała, że nie jest zainteresowana wdrażaniem jakichkolwiek planów dla Polski. Dla mnie dyskusje o strategi dla Polski z wyborcą PO, który do tego za każdym razem, gdy nie ma odpowiedzi na argumenty, unika dyskusji, są jak tworzenie projektu budowy super pojazdu, gdy za jego sterami siądzie małpa i rozbije go na pierwszym zakręcie. Strata czasu, którego ja nie mam.

 • dariuszkrzywicki3

  Już Carl von Clausewitz mówił o nieliniowości wszelkich konfliktów.Słuchaj pan swoich guru z geostrategii,oni nawet nie wiedzą co to jest funkcja liniowa.

 • olejgujnar

  @dariuszkrzywicki3

  A po co mają wiedzieć co to funkcja liniowa, jeśli konflikty, co opisał już Carl von Clausewitz, są nieliniowe. Czyżby podszedł Pan liniowo do tego nieliniowego problemu? :P

 • dariuszkrzywicki3

  Każdy poważny inwestor powinien przeczytać rozważania o złożoności,nieliniowości Carla von Clauzewitza.Nie tylko poprawi jakość swojej gry,ale zrozumie co to jest strategia .Kluczem w dzisiejszym świecie jest odseparowanie szumu od istotnej informacji.Matematyka i informatyka jest bazowa.Tworzenie i produkcja[ retoryki] była dobra na początku kapitalizmu.Teraz mamy jej schyłkową fazę-globalizację przepływu.Kluczem nie jest posiadanie ogromnej i kosztownej armii,lub ogromnych pieniędzy,ale timing,wiedzieć kiedy uderzyć,a kiedy nie wychylać się przed szereg,by nie być mięsem armatnim.Tak więc to wiedza kiedy uderzyć nawet skromnymi środkami daje ogromną przewagę,a nie pusta statystyka lub retoryka.

 • olejgujnar

  @dariuszkrzywicki3

  "Kluczem nie jest posiadanie ogromnej i kosztownej armii,lub ogromnych pieniędzy,ale timing,wiedzieć kiedy uderzyć,a kiedy nie wychylać się przed szereg,by nie być mięsem armatnim."

  Podchodzisz liniowo do nieliniowego problemu (i tym razem mówię poważnie a nie drę łacha), timing to tylko jeden z wielu czynników. Możemy do pewnego stopnia kontrolować własny timing, ale na timing innych mamy bardzo ograniczony wpływ. Więc timing zdecydowanie nie jest jedynym składnikiem równania. Tak wiec Twój wywód jest błędny w założeniach, więc i wnioski błędne. CNU.

 • dariuszkrzywicki3

  Tylko jednowymiarowe układy mają globalne przejścia fazowe, w wymiarze 3 i więcej dominuje lokalność i jakiekolwiek strategie oprócz taktyki są bełkotem.Krótko geostrategia nie odnosi się do jakiejkolwiek wiedzy,ale raczej do jej elementarnej ignorancji.

 • carrie-anne.moss

  Ktoś nam się tu wyraźnie rozkręca ;-)

 • olejgujnar

  @dariuszkrzywicki3

  To, że napiszesz parę pseudonaukowych frazesów w tonie kategorycznym nie sprawi, że staną się one prawdziwe. Timing to jeden z wielu czynników w polityce, do tego da się go kontrolować tylko w znikomej części. Rekursja Ci się zapętla.

 • dariuszkrzywicki3

  Rajem każdej ślepej kury jest rosół.

 • carrie-anne.moss

  @DK
  Rajem każdej ślepej kury jest rosół.

  Dla mnie idealne słowo na niedzielę ;-)

 • olejgujnar

  Jednak nasz matematyk przewidział problem zapętlania się rekursji, gdy już wszystkie teorie matematyczne go zawiodą, stosuje rozwiązanie ostateczne - Twierdzenie Krzywickiego zwane potocznie Metodą Ślepej Kury.

 • guyfawkes13

  @Olej Guynar

  Ja rozumiem, że propozycja Ewiggina jest na platformie prywatnej, żebyśmy się nie szarpali na blogu. Przecież Ewiggin nie kradnie kamienic, ani VAT-u, chyba?

  Wszystkie partie są w jakimś stopniu ''agenturalne'', zależą od patronów układów ponad lokalnych. W PIS nie wszystko mi się podoba, ale ta partia niewątpliwie najlepiej realizuje nasze interesy, co da się wyrazić w liczbach. Po bieżącym roku będzie to już około 70 mld zaoszczędzonych na samym VAT.
  Problemem jest, czy i jak sobie poradzą z roszczeniami żydowskimi.
  Moim zdaniem żadne mocarstwo nie ma interesu w tym, żeby Polska w pełni rozwinęła swój potencjał i dlatego mamy np. tyle biurokracji, podatków, przepisów itd.
  W długim terminie jedynie Chiny mogą być tym zainteresowane, skoro odbudowa wielkiej Rzeczpospolitej na międzymorzu skutkowałaby dezintegracją Rosji. Sąsiad naszego sąsiada jest naszym przynajmniej potencjalnym sojusznikiem. Ale do tego droga daleka, na razie lawirujemy i nieźle to wychodzi, bo po zrobieniu kółeczka, Rzesza zdaje się akceptować nasz wyższy status, wyższy o 50 mld Vat-u rocznie.

  Moim zdaniem powinniśmy teraz (może po wyborach) radykalnie ograniczyć biurokrację. Na początek o połowę w ciągu kadencji. Likwidacja 200 tysięcy urzędniczych miejsc pracy uwolniłaby środki na przyspieszenie modernizacji armii, albo obniżenie podatków dla małych firm np.
  Jak już pisałem, lubię urzędników, ale tylko tych piszących czarnym atramentem.:))
  www.youtube.com/watch?v=TtvUMAIDxz0

 • olejgujnar

  @guyfawkes13 ja nigdzie nie napisałem, że ewiggin kradnie kamienice, ja napisałem, że on chce oddać Polskę w ręce specjalistów od kradzieży kamienic i wyłudzania VATu. W związku z tym wydaje mi się, że jego i moje postrzeganie dobra Polski jest zupełnie inne i jego wspólna część może ograniczać się do tak podstawowych spraw jak możliwość rozmawiania po polsku. A to oznacza, że dyskusja jest stratą czasu, bo ja nie akceptuje takiej pozycji Polski.

  Co do Chin to tu się zgadzam, zarówno nam jak i im zależy na zmianie ładu światowego, więc są dla nas naturalnym sojusznikiem. Ale na zmianie ładu światowego zależy też Rosji. I ponieważ partykularne interesy Rosji i Polski są w dużej części sprzeczne, prowadzi to do konfliktu. Wygra ten, kto będzie silniejszy, politycznie i gospodarczo. I tu znów pojawia się problem pomagdalenkowców, oni nie chcą bądź nie wolno im doprowadzić do tego, żeby Polska była silna politycznie i gospodarczo. I dlatego nie da się stworzyć planu dla Polski, który wdrożyła by PO. A nawet jeśli przyjąć, że oni mają dobre intencje i chcą dla Polski dobrze, to stracone 8 lat ich rządów jasno pokazuje, że nie mają kompetencji do wprowadzenia jakiejkolwiek strategii dla Polski.

  Problem roszczeń prywatyzacyjnych - też obawiam się o wynik, to dla nas sprawa bardzo ważna i zobaczymy, jak sobie z tym PiS poradzi.

  Biurokracja - pełna zgoda, miałem nadzieję, że zrobią to w tej kadencji, ale pewnie wybory na to nie pozwolą. Nie wiem czy PiS planuje rozwiązać ten problem. Ale tu znów wraca PO - bo to oni tę biurokrację rozbudowali do absurdalnych rozmiarów.

  Mamy jeszcze kilka problemów bieżących, takich jak zła struktura zadłużenia (dług u zagranicy, co podnosi nasze stopy % no i drenuje kapitał), skomplikowane podatki, fatalna struktura handlu (wolne niedziele to moim zdaniem próba odwrócenia tego trendu, podatek obrotowy od hipermarketów nie wypalił, nie wiem czy jeszcze nad tym pracują), no i ZUS, który wcześniej czy później się rozpadnie.

  No i wreszcie polityka wobec wschodu, tu trzeba zmiany o 180%.

  Dlatego chciałbym, żeby była realna alternatywa dla PiS, bo na podniesieniu poziomu konkurencji w polityce Polska by zyskała.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  I jeszcze jedno - żebyśmy byli partnerem dla Chin musimy być państwem poważnym. Za PO wykonywaliśmy polecenia obcych państw, skompromitowaliśmy się pseudo-śledztwem smoleńskim i do tego dopuściliśmy do afery z COVEC przy budowie autostrad. Jakie są szanse, że Chińczycy będą chcieli w jakimś stopniu oprzeć swoją strategię na Polsce rządzonej przez PO?

 • guyfawkes13

  @Olej Guynar

  //Co do Chin to tu się zgadzam, zarówno nam jak i im zależy na zmianie ładu światowego...//

  No nieee wiem, w krótkim terminie, dopóki jesteśmy słabi, zależy nam na utrzymaniu obecnego systemu bezpieczeństwa. Z ładem (polityczno-gospodarczo-finansowym) to już jest trochę inaczej, ale ostatnio wywalczyliśmy w tym ładzie lepszą pozycję: zrzuciliśmy wylinkę i mamy szansę teraz trochę urosnąć.

  Ciekawy jest przypadek Niemiec - monstrualnego eksportera, który wydaje sie być długoterminowo na kursie kolizyjnym i z Ameryką i z Chinami. Ale z drugiej strony nasza gospodarka od nich zależy, więc nie powinno nam zależeć na jakichś radykalnych zmianach, tylko na ewolucji i lawirowaniu.

  Nie każdy układ z Chinami jest dla nas bezpieczny. Skoro mamy jakąś oś Pekin Moskwa Teheran, to Anglosasi atakują Rosję - ogniwo środkowe, aby do tej osi nie przyłączył się Berlin. Taki układ (Pekin Moskwa Berlin Teheran), to dla nas kaplica, bo nim Chiny poradziłyby sobie z Rosją, po nas mogłoby pozostać tylko (traumatyczne) wspomnienie. ''Nim słońce wstanie, rosa oczy wyje'' you know.
  wgospodarce.pl/informacje/47904-os-teheran-moskwa-pekin

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  I jeszcze jedna sprawa, bardzo ważna, choć się o niej nie mówi.
  Roszczenia żydowskie są silnym dodatkowym spoiwem V4, i w ogóle naszego międzymorza. My jesteśmy jedyną nadzieją dla tych małych krajów i chyba z tego powodu zdobyły się one na odwagę popierania nas przeciw Rzeszy w kwestii tego art. 7 i ew. sankcji(...).
  I tutaj nasz rząd musi stanąć na wysokości zadania(...).

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  Przecież ja nie piszę, że chcemy zmienić ład świata w 3 miesiące, to jest perspektywa 10-15 lat minimum.
  Ale żebyśmy byli gotowi na zmiany za te 10 czy 20 lat, musimy budować Polskę teraz. Nie możemy znów zmarnować 8 lat, nie możemy słuchać się Niemców, Ukraińców czy Żydów. Musimy robić swoje na tyle, na ile to możliwe, żeby nie wywołać konfliktu ale żeby realizować swoje cele. A tego nie da się zrobić, gdy nadrzędnym założeniem jest, że wszyscy muszą nas lubić i klepać po plecach.
  I tu Trójmorze świetnie się wpisuje, my ze względu na potencjał możemy w nim odgrywać wiodącą role, ale to trzeba być samodzielnym i silnym.

 • guyfawkes13

  @Olej Guynar

  No i na tym polegało zamieszanie polityczne ostatnich 2 lat, żeby wywalczyć sobie pozycję do budowania tej siły.

 • guyfawkes13

  No i pozostaję przewrażliwiony na punkcie samolotów, służby też powinny być(...).
  wgospodarce.pl/informacje/47901-dreamliner-pll-lot-mial-awarie-silnika-w-locie

 • guyfawkes13

  @Olej Guynar

  Jeżeli rzeczywiście wchodzimy w jakiś przejściowy układ bipolarny, np na dekadę czy dwie, to dla nas jest najkorzystniejsze.
  wpolityce.pl/swiat/387501-swiat-bez-rosji-putina-wchodzimy-w-okres-dominacji-duopolu-waszyngton-pekin

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  "No i na tym polegało zamieszanie polityczne ostatnich 2 lat, żeby wywalczyć sobie pozycję do budowania tej siły."

  Oczywiście, i zauważ, że cała post-magdalenka jak jeden mąż robiła wszystko, żeby to się nie stało.

 • seville1

  Znowu kury straszą i magii leją litrami do rosołu.

  twitter.com/StockBoardAsset/status/969533254905794560

 • dariuszkrzywicki3

  Ludzki mózg może znajdować się w danej chwili w jednym z 10^100 stanów.Napiszcie w którym wcieleniu i w jakim raju choć raz traficie.Poważna koncepcja rozpoczyna od metody redukcji stanów .Poziom opowiadania bajek to klasa pierwsza podstawówki.

 • guyfawkes13

  @Pan Magik

  Z (zakładanej) bajki, że ''mózg może znajdować się w danej chwili w jednym z 10^100 stanów'' nie wynika, że jakaś inna bajka jest trafna albo i nietrafna.

  Twoja ekspresja jest nielogiczna i co szczególnie nużące, posługujesz się przy tym niby naukowymi wyrażeniami, które ewidentnie pełnią rolę zaklęć rekompensujących realne niedostarki. Abrakadabra you know.
  Ale to tylko budzi współczucie. Charakterystyczny sarkazm z jakim puentujesz swoje wypowiedzi, ''pierwsza klasa'', ''czwarta klasa'', ''drugi rok'' itp. skłania do podejrzeń, że jesteś niespełnionym emerytowanym nauczycielem, który nie radzi sobie na emeryturze, bo brakuje mu publiki uczniów, przed którą może kreować się na autorytet.
  Kryzys wieku późno-średniego?

 • ewiggin

  @olejgujnar; @guyfawkes

  "No i na tym polegało zamieszanie polityczne ostatnich 2 lat, żeby wywalczyć sobie pozycję do budowania tej siły."

  Oczywiście, i zauważ, że cała post-magdalenka jak jeden mąż robiła wszystko, żeby to się nie stało."

  Mam pytanie do @olejgujnara. Zachodzę w głowę, jakim cudem PIS wygrał wybory, skoro cała "postmagdalenka" posiadająca przecież całą władzę robiła wszystko, żeby do tego nie doszło. Jak to jest zatem możliwe, że PIS wygrało w wyborach, że w ogóle były jakieś wybory i w dodatku, prawdopodobnie, uczciwe. Jakim cudem zdrajcy i złodzieje, którzy kradną dziesiątki miliardów, robią w Polsce wybory, w których mogą przegrać? Jak Ty to sobie @olejgujnar tłumaczysz? - bardzo mnie to interesuje. • tr33

  to forum pisuarowe czy o giełdzie?

 • konsultant121

  @ewiggin
  Są na to metody. Podsłuch u Sowy i Przyjaciół przecież nie był organizowany przez kelnerów czy jakiegoś biznesmena:) Trzeba podpytać towarzyszy amerykańskich, tak myśle:)

 • ewiggin

  @konsultant
  1. Podsłuchy nie tłumaczą cudu wolnych wyborów.
  2. Jeśli sugerujesz zaś, że podsłuchy to robota jakiejś zewnętrznej siły, to znaczyłoby, że PIS rządzi z nadania zewnętrznych, a więc niepolskich sił.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "skoro cała "postmagdalenka" posiadająca przecież całą władzę"

  Znow nie dales rady przeczytac paru zdan, nigdy nie napisalem, ze miala cala wladze.

  Historia polityczna jasno pokazuje, ze nie da sie utrzymac wladzy w nieskonczonosc. Kiedys musieli przegrac, szkoda ze zajelo to 25 lat. Masz jeszcze jakies pytania, czy moze odpowiesz mi choc raz na moje?

 • olejgujnar

  @ewiggin

  Ty znow sprowadzasz dyskusje do absurdu, zeby tylko nie odpowiedziec na pytania, na ktore nie masz odpowiedzi. Zapomnij o post-magdalence. Niech bedzie, ze oni sa wszyscy krysztalowi. Cala opozycja byla przeciwna temu co robilo PiS i raz jeszcze byli w bledzie. Wszyscy mowili, ze luka VAT sie nie domyka, ze PiS nic z tym nie zrobi. Ze 500+ to bedzie porazka. Ze WOT sie nie powiedzie. I za kazdym razem byli w bledzie. Przy tym sami poniesli same porazki (luka VAT, NSR, afery, zadluzenie panstwa, mozna by tak wymieniac) i nie maja zadnych, porownywalnych z PiS sukcesow. Dlaczego chcesz im ponownie dac mozliwosc decydowania o losach panstwa?

 • ewiggin

  @olejgujnar
  1. Nie słyszałem, żeby jakikolwiek reżim tracił 25-letnią władzę, oddając ją lekką ręką w wolnych wyborach. Zazwyczaj tyrana obala jakaś rewolucja. A tutaj zdrajcy i złodzieje oddają PIS-owi całą władzę i to jeszcze w przypadku, gdy PIS głośno krzyczy, że ich wszystkich pozamyka.???
  2. Czy uważasz, że zdrajcy i złodzieje rządzą/rządzili tylko w RP czy też w innych krajach byłych demoludów? No np. taka Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia przyjęły nawet Euro. Co o tym myślisz?

 • olejgujnar

  @ewiggin

  Pkt 1 to kompletne bzdury, ja nigdy nie pisalem nic o tyranii. Przestan pisac farmazony, ewentualnie nie pisz na forum po piciu.
  Na pkt 2 nie mam odpowiedzi, bo nie znam dostatecznie sytuacji politycznej wymienionych krajow i nie mam ochoty o nich dyskutowac.

 • konsultant121

  @ewiggin
  W rozumieniu strategicznym niech Inflanty sobie przyjmują EURO zawczasu. Niech będą strefą buforową przed Matuszką Rosją. Przecież kolor waluty nie świadczy i nie świadczyć będzie o geostrategii i umiejscowieniu geopilitycznym w przyszłości. Waluta to nie pieniądz.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  "Ty znow sprowadzasz dyskusje do absurdu, zeby tylko nie odpowiedziec na pytania, na ktore nie masz odpowiedzi. Zapomnij o post-magdalence. Niech bedzie, ze oni sa wszyscy kryształowi."

  - Nie chcę sprowadzać niczego do absurdu. Zadajesz mnóstwo różnych pytań, ale żeby rozmowa była w ogóle możliwa i pozbawiona chaosu najpierw należy ustalić rzecz podstawową, a mianowicie taką - czy rzeczywiście przez 25 lat - tzn. wszyscy poza partią PIS, którzy rządzili Polską to byli zdrajcy? Dlatego zadaję pytania o wybory, żeby zrozumieć tok Twojego rozumowania. Chciałbym zrozumieć dlaczego uważasz, że wszyscy poza PIS-em którzy rządzili - PSL, SLD i PO to zdrajcy?

 • olejgujnar

  @ewiggin znow piszesz klamstwa, ja NIGDY nie napisalem, ze "wszyscy poza PIS-em którzy rządzili - PSL, SLD i PO to zdrajcy". Pisze caly czas cos zgola odmiennego, tylko Ty nie jestes w stanie tego pojac.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Najwyraźniej naprawdę nie jestem w stanie pojąć. Nie wiem już nawet kogo właściwie uważasz za zdrajców w ostatnich 25 latach rządów. Czy były to całe rządzące partie, czy tylko poszczególni ich członkowie czy jeszcze ktoś inny? Czy mógłbyś mi to wyjaśnić?

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "Mało tego, nie musimy określić, czy dany polityk to zdrajca, leń, nieudacznik czy złodziej, wystarczy że jego działanie pokazuje, że należy do chociaż jednej z tych grup by nigdy już na niego nie zagłosować. Tak więc na przykład nie obchodzi mnie, czy Siemoniak doprowadził do upadku Narodowych Sił Rezerwy celowo, czy przez nieudolność bądź lenistwo, wystarczy mi, że Macierewicz pokazał, jak łatwe było to zadanie, żebym już nigdy na Siemoniaka i jego partię nie zagłosował. Nie muszę rozstrzygać, dlaczego PO doprowadziła do zwielokrotnienia luki VAT, ale wystarczy mi to żebym już nigdy na nich nie zagłosował. Bo nie ma nadziei na realizację jakiejkolwiek strategii przez partię, której osiągnięcia przez 8 lat to e-urząd oraz 19 Krabów i używane Leopardy dla armi."

  Ale watpie czy zrozumiesz

 • seville1

  @tr33
  "to forum pisuarowe czy o giełdzie?"

  Mini -Max - minimum giełdy, maksimum o kurach

  PS. Tu się przychodzi rozładować, a nie doładować :)

 • dariuszkrzywicki3

  G Bush "You forgot Poland" -taki jest poziom waszej argumentacji,taki jest poziom myślenia zagranicy o Polsce.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  ""Mało tego, nie musimy określić, czy dany polityk to zdrajca, leń, nieudacznik czy złodziej, wystarczy że jego działanie pokazuje, że należy do chociaż
  jednej z tych grup by nigdy już na niego nie zagłosować."

  - To jest jasne. Ale czy mnie to powyższe prawo również przysługuje? No np. jeśli uważam, że obecny rząd prowadzi katastrofalną politykę międzynarodową i jest w niej zupełnym nieudacznikiem, to mogę na niego nie głosować?

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "To jest jasne."

  Lekko nie bylo.

  "Ale czy mnie to powyższe prawo również przysługuje? No np. jeśli uważam, że obecny rząd prowadzi katastrofalną politykę międzynarodową i jest w niej zupełnym nieudacznikiem, to mogę na niego nie głosować? "

  Oczywiscie, wykreslaj kogo chcesz i za co chcesz, to Twoja lista. Moje pytanie jest takie: po tych wszystkich porazkach PO (luka VAT, NSR, afery, zadluzenie panstwa, mozna by tak wymieniac), przy braku jakichkolwiek strategicznych osiagniec czy wdrozenia jakichkolwiek planow porownywalnych z dwoma latami rzadow PiS, dlaczego chcesz im ponownie dac mozliwosc decydowania o losach panstwa?

  Innymi slowy: PiS ma sukcesy, PO nie. PiS nie ma wielkich porazek, PO ma ich wiele. Jak to zatem mozliwe, ze uwazasz ze PO uczyni z Polski silny, niezależny kraj? Na podstawie jakich działać PO twierdzisz, że oni są w stanie cokolwiek dla Polski zrobić?

 • guyfawkes13

  @WB

  Przeczytałem Pana wpis. Zgadzałby się z koncepcją 007.
  Sam też myślałem (kiedy wykres był w czerwonym kółku), że trójkąt wybije się w górę, jak ropa, ale w tej chwili obraz techniczny na moje wyczucie sugeruje ruch do około 22 000 na DJIA - robimy piątkę (c) w fali A.
  Później będą wzrosty i dalsza część o szczycie ma/lipiec, czyli do mundialu, powinna się sprawdzić.
  fxpro.ctrader.com/c/3Bb6n

 • ewiggin

  @olejgujnar
  ""Ale czy mnie to powyższe prawo również przysługuje? No np. jeśli uważam, że obecny rząd prowadzi katastrofalną politykę międzynarodową i jest w niej zupełnym nieudacznikiem, to mogę na niego nie głosować? "

  Oczywiscie, wykreslaj kogo chcesz i za co chcesz, to Twoja lista."

  - Dziękuję. Ale kim wtedy będę dla Ciebie? Czy jeśli nie zagłosuję na PIS z powyższego powodu będziesz mnie uważał po prostu za Polaka, który ma inne zdanie niż Ty, czy jednak może za zdrajcę, złodzieja i ubeka etc?
  Odpowiedź na to pytanie warunkuje możliwość jakiejkolwiek dalszej rozmowy.

 • guyfawkes13

  @WB

  fxpro.ctrader.com/c/XBb6n

 • olejgujnar

  @ewiggin

  " zdrajcę, złodzieja i ubeka"

  Nie wiem skąd to Ci się bierze, głosy Ci podpowiadają te bzdury czy rzeczywiście to pijacka maligna.

  Odpowiedz mi na moje pytanie.

 • ewiggin

  @olejgujnar


  Czy jeśli nie zagłosuję na PIS z powyższego powodu będziesz mnie uważał po prostu za Polaka, który ma inne zdanie niż Ty, czy jednak może za zdrajcę, złodzieja i ubeka etc?
  Odpowiedź na to pytanie warunkuje możliwość jakiejkolwiek dalszej rozmowy.

  To już jest moje ostatnie pytanie @olejgujnar. Odpowiedz na nie konkretnie i jednoznacznie, i wtedy jestem do dyspozycji.
 • olejgujnar

  @ewiggin

  To jest chyba najgłupsze z pytań, które zadałeś, a poprzeczka była wysoko. NIGDY nie napisałem niczego, co by mogło sugerować, że sądzę, iż fakt, że ktoś głosuje na JAKĄKOLWIEK partię warunkuje postawę moralną tej osoby. Nie mam ochoty udowadniać, że nie jestem wielbłądem. To jest wyjątkowo obrzydliwa taktyka.

 • ml.36

  @Carrie
  121 jest jak 22(DK pewnie zaprzeczy) i to jest problem, DAX inspiruję chyba do
  czegoś więcej. Ale miesięczna dyw. intryguję z drugiej strony na tygodniach i
  dniach jej nie zauważyłem i to jest drugi problem, na razie póki co jest OK.

 • ml.36

  @WB
  Z dwóch kawałków?:) skroił Pan całkiem optymistyczną projekcję korekty
  dekadowej hossy. IMO byków będzie bardziej bolało, no ale kto wie?
  Czasy są nowe/inne :):P

 • pokonajrynekpl

  Sytuacja na amerykańskim rynku wygląda dosyć poważnie. Przy dołku rzeczywiście powinni pojawić się jacyś obrońcy trendu. Nie wiadomo jednak czy na pewno uda im się powstrzymać na dłużej spadki.

  U nas bardzo słabe zachowanie WIG20. Ponownie jest szansa na powstrzymanie spadków, wtedy rzeczywiście pojawi się wzór podobny do podwójnej trójki.
  pokonajrynek.pl/kontrakty-na-wig20-nadal-pod-presja-sprzedajacych/

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Patrząc na
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=5m&t=c&a=lg&b=0
  można dostrzec kampanię. Pytanie tylko jaką? :-)
  Scenariusz na krótki okres: usdpln-> 3.30, a potem... się okaże.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  invst.ly/6-ppe
  Myślę, że w końcu złamie i powinno dać zarobić @Guiowi na tych L-kach, co je zamknął. A i DAX invst.ly/6-ps5 może podejść do górnej kreski ;-)

 • m.jagusiak

  Klin zniżkujący już blisko:

  acemarketu.com/?p=284894

 • ewiggin

  @wb
  Ostatni odczyt INI= -32.1
  Czy to coś zmienia w tym prostym systemie 11:0?

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  @007
  Trochę sobie zaczęłam rozrysowywać kampanię
  invst.ly/6-r54
  podpierając się wolumenem z ETFu invst.ly/6-r5k
  i kontraktów stooq.pl/q/?s=dx.f&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Nie zamierzam rozstrzygać o ostatecznym kierunku. Każde trwałe wyjście z konsolidacji i test powinno wyznaczyć kierunek. Na razie zakładam, że schodzimy do dołu.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  invst.ly/6-rf5
  Jenot chyba zrobił dziurę w burcie, za którą go wyrzuciłeś. ;-)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Twój ulubiony analityk potwierdza moją tezę ;-)
  stooq.pl/mol/?id=1960

 • dariuszkrzywicki3

  Nie ma jak grać na bulioniera -otwiera na długo usd pln na samym szczycie.Trzeba być papieżem w kościele ślepych kur.

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 sytuacja zdaje się wygląda dosyć podobnie do tej z sierpnia 2015 roku, a więc jakieś oczekiwanie i w końcu uderzenie w dół.

 • dariuszkrzywicki3

  Podobieństwo jest koncepcją matematyczną a nie wizją w niedzielnej szkole dla nieomylnych.Pan nie ma zielonego pojęcia co to jest afiniczność.

 • podczaszy1

  Patrząc na różne indeksy giełdowe świata mam nie odparte wrażenie,że chyba będzie
  wojna.

 • bialek.wojciech

  @rafxex:
  "A czy przypadkiem wykres spx to nie kopia wykresu bitcoina tylka ze narazie jesteśmy w styczniu?"

  Tylko, że czas na S&P 500 płynie 2-razy wolniej niż na BTC/USD? No, jest pewne podobieństwo. :) Oczywiście odrzucam tę analogię, ale faktem jest, że brak dużego dolnego cienia na S&P 500 w piątek mnie zaskoczył.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  BTC raczej koreluje z Nasdaq'iem

 • ml.36

  @Carrie
  Elegancko było by zebrać stopy i zostawić tygodniowe cienie,
  ale to chyba chciejstwo.

 • dariuszkrzywicki3

  Typowa geostrategia ślepej kury zamiast kupować najsilniejsze aktywa [pln usd] to kupuje najsłabsze wig 20 + kupuje dolara na samym szczycie.

 • bialek.wojciech

  @suggestions:
  "Doszli ponownie do średniej 200-dniowej. Poniedziałek będzie ciekawy. Zakładam odbicie S&P500 w górę. - assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/ifi1Y0p3jPg4/v2/-1x-1.png"

  Przyjąłem 3 warunki: 1) S&P 500 w 9 sesji traci ponad 5 proc.; 2) nie mniej niż 3 tygodnie wcześniej stracił w 9 sesji ponad 8 proc.; 3) rzecz dzieje się w nie więcej niż pół roku po ponad rocznym szczycie S&P 500

  Otrzymałem taką listę dat sygnałów:

  1987-11-30
  1990-09-24
  1998-10-06
  2000-05-10
  2010-06-29
  2011-09-30
  2015-09-29
  2018-03-22

  W każdym przypadku 62 sesje po takim jak czwartkowy sygnale S&P 500 był przynajmniej 7,2 proc. wyżej.

  Jeśli teraz będzie inaczej, można zawsze zwalić winę na "nieprzewidywalnego" Trumpa. :)

 • dariuszkrzywicki3

  Umocnienie pln -usd po inf.Eryka Łonia członka RPPo potrzebie obniżenia stóp.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Elegancko było by zebrać stopy i zostawić tygodniowe cienie,
  ale to chyba chciejstwo.

  Why not?
  Skoro Ty byś tak zrobił i ja też, to myślisz, że GieeSy na to nie wpadną? ;-)

 • carrie-anne.moss

  @DK
  Czy masz na myśli coś takiego?
  invst.ly/6-ssq

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Ostatni odczyt INI= -32.1
  Czy to coś zmienia w tym prostym systemie 11:0?"

  Niżej było tylko 30 listopada ub. r. Najniższe zamknięcie WIG-u 20 było 11 grudnia.

  Przy okazji to jest największy 8-tygodniowy spadek salda INI SII w historii sondażu (-58,6 pkt. proc.).

  Poprzednie największe takie 8-tygodniowe zmiany pojawiały się:
  17 maja 2012 (-53,1 pkt. proc.)
  10 grudnia 2015 (-48,1 pkt. proc.)
  7 sierpnia 2014 (-43,6 pkt. proc.)
  16 czerwca 2016 (-40,4 pkt. proc.)
  26 grudnia 2013 (-38,6 pkt. proc.)
  30 listopada 2017 (-38,1 pkt. proc.)

  Tu się już nic nie zmieni. Pesymizm jest większy niż w dołku bessy ponad 2 lata temu, więc dla kontrarian to sygnał do spekulacyjnych zakupów. Ale oczywiście "tym razem może być inaczej".

 • pete_of_rocky

  @DK3
  Niesamowity ten Łoń bo nie tylko usdpln spadło 0.4% ale przy okazji eurusd wzrosło tyle samo. Słowa członka RPP mają moc

 • dariuszkrzywicki3

  Carrie.Podobny rysunek jest zamieszczony w najnowszej nowelizacji mojej pracy jako model geometryczny ułamków łańcuchowych.Załamanie koncepcji 1680 to niewyobrażalne spadki na DJA i zamknięcie giełdy z powodu powodu pandemii ślepej kury.Pln sugeruje ,że to jeszcze nie w 2019-2020,

 • dariuszkrzywicki3

  Nawet mikroskopijne umocnienie pln usd na negatywną wiadomość o postępującym możliwie dysparytecie stóp świadczy o wyjątkowej sile pln i wyjatkowej sile twojej głupoty.

 • mac-erson

  @WB
  "Ale oczywiście "tym razem może być inaczej""
  "Jeśli teraz będzie inaczej, można zawsze zwalić winę na "nieprzewidywalnego" Trumpa."

  Zauważyłem ostatnio u Pana przesadną ostrożność i zatracenie wiary, że pewne schematy emocjonalne sprawdzały się w przeszłości i będą sprawdzały się nadal.
  Czy to aby nie wina naszego matematyka Darka ?

  Jakby spojrzeć głębiej na te sytuacje z przeszłości to każda z nich na pewno miała swojego Trumpa a schemat zadziałał :)

 • bialek.wojciech

  @ml.36: 2018/03/25 21:23:17
  "Z dwóch kawałków?:) skroił Pan całkiem optymistyczną projekcję korekty
  dekadowej hossy. IMO byków będzie bardziej bolało, no ale kto wie?
  Czasy są nowe/inne :):P"

  Nie nazwałbym tego korektą dekadowej hossy. "Dekadowa hossa" zajęła 2,5 cykle Kitchina (1-2: 2009-2011, 3-4: 2011-2016, 5-2016-2018). Jej korekta powinna zająć 1,5 cyklu Kitchina (A-2018-2019, B-2019-2020/21, C-2020/21-2022).

  Te projekcje powyżej moją jedynie krótkoterminową moc (o ile mają jakąkolwiek).

 • dariuszkrzywicki3

  Mac -erson.Kwestię polowań na czarownice omówiłem przewidująco w kazaniu na niedzielę.Młot na czarownice jest też dobry.Kobieta już z samego odniesienia do łaciny femile jest istota słabszą i podejrzaną.Dla tłumu musi być sugestywna nazwa typu polon aby oskarżyć Polskę o udżiał w zabójstwie Litwinienki.YOU FORGOT POLEN Busha wszystko mi mówi o realnym stosunku do Polski.

 • konsultant121

  Tylko kiedy ten dular wybije w gorę , skoro mamy lipiec 2008:))

 • red.007

  Śpieszę ze słowem otuchy dla grających na KGHM-ie.
  P.Tomasz ostatnio martwi się zachowaniem miedzi:
  stooq.pl/mol/?id=1953
  Ja analizując wykres miedzi dla potrzeb eurodolara widzę możliwość kolejnego wzrost obu instrumentów.
  www.bankfotek.pl/view/2114057
  Dwa niezależne obrazy techniczne wydają się za tym przemawiać:
  1.Klin zniżkujący,z którego wybicie powinno dążyć do OP1 czyli ok 375 (opis fal bez nawiasów).
  warsztaty-inwestycyjne.blogspot.com/2013/12/klin-znizkujacy-przykad.html
  rys.3
  2.Ujęcie wykresu jako ABC,gdzie po zakończeniu fali (4)która jeszcze trwa,powinniśmy rozpocząć falę (5) w C (opis fal w nawiasach),której zasięg jest również w ok.375

  Wspomniałem na początku o wykresie miedzi dla potrzeb eurodolara,korelacja od końca 2016 jest oczywista:
  stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Dla moich potrzeb wniosek mam taki:
  Tworzy się kolejna przestrzeń dla spadków dolara i wzrostów na giełdzie.

 • m.jagusiak

  To KONKRETNIE: 6,2 %, 4,5 %, 4,2 % i 2,7 % szansy na ruch - bez zbędnego pierd...nia.

  acemarketu.com/?p=284934

 • ewiggin

  @wb
  "Tu się już nic nie zmieni. Pesymizm jest większy niż w dołku bessy ponad 2 lata temu, więc dla kontrarian to sygnał do spekulacyjnych zakupów."

  - To zestawienie robi wrażenie. Ale wynika z niego, że dołek wystąpi gdzieś w przedziale 7-30 dni.

 • seville1

  Piejo kury, piejo, nie majo koguta...
  Czas na karmienie, ja kura ślepa widzę tylko jedną możliwość do dalszej słabości dolara, FED chce wywołać mega inflację i zrobić z dulara confetti. Pytanie tylko, dlaczego chowa $ do skarpety? Widać, że z głodu to mnie rozum odbiera, przecież czarno na białym wszyscy to widzą, ojro do nieba, złowtówa warta 3 tryliony i po przecinku cóś.

 • pete_of_rocky

  @DK3

  Nie szanowny Panie. złotówka po komentarzu p. dr Łona ani się nie umocniła ani nie osłabiła, pozostała neutralna na ten komentarz. cały ruch pln v usd jest zwiazany z ruchem na eurusd. Pan dr Łon wyraża swój pogląd w podobnym tonie na temat przyszłych ruchów stóp procentowych od conajmiej września 2017 - nic tu się nie zmieniło. Gdyby zmienił on swój pogląd można by się zastanawiać o relatywnej sile złotówki na zmianę sentymentu.
  Natomiast Pan, w sposób niegodny naukowca , szuka na siłę oznak wskazujących na słuszność swoich tez.
  Ja Panu szczerze kibicuję, bo wprowadził Pan tutaj istotne ożywienie w dyskusji na blogu. Mało kto tak bezkompromisowo, w sposób konkretny wskazuje poziomy i czas punktów zwrotnych. Było tu paru takich, ale niestety okazywali się najczęściej gwiazdami jednego hitu. Trzymam kciuki, że z Panem będzie inaczej.
  PS. Z zakresie komentarza pod moim adresem... spotkałem się z opiniami, że ludzie nauki mają często problemy z relacjach międzyludzkich, a szczególności niecierpią gdy podważa się ich opinie ;-) Zapewniam, że znacznie lepiej czyta się komentarzy pozbawionych inwektyw. Pozdrawiam

 • bialek.wojciech

  @ewiggin"
  "- To zestawienie robi wrażenie. Ale wynika z niego, że dołek wystąpi gdzieś w przedziale 7-30 dni."

  "The tariffs would come into effect once a public consultation period ends on March 31."

  money.cnn.com/2018/03/22/news/economy/china-plans-to-hit-us-with-tariffs/index.html

 • podczaszy1

  @ pete of rocky
  "Mało kto tak bezkompromisowo, w sposób konkretny wskazuje poziomy i czas punktów zwrotnych".

  Czy mógłby Pan podać jakieś przykłady?

 • carrie-anne.moss

  @DK
  Młot na czarownice jest też dobry.Kobieta już z samego odniesienia do łaciny femile jest istota słabszą i podejrzaną

  Testuje Pan moją cierpliwość i łagodność.
  A młot szyderstwa to Pana dopadnie, jak Pana prognozy się nie sprawdzą. Gwarantuje :-D

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  W nawiązaniu do naszej sobotniej pogawędki ;-)
  Popatrz:
  stooq.pl/n/pic/?f=globtrex/7158.png
  Ulubieniony nasz elliottowy analityk rozpisał 1 3-falowo. A może to nie była 1, tylko d, w ramach trójkąta.

 • pete_of_rocky

  @podczaszy1
  Przykłady osób, czy poziomów? ;-)
  Przykłady ników osób z lat poprzednich, mających bardzo trafne typy, a następnie serie nieudanych nie pamiętam, albo mogę przekręcić.. ale to nie było meritum mojego komentarza.
  Przykłady poziomów i czasu ich osięgnięcia podawanych przez Pana DK było kilka. USDPLN 3.00 latem 2018, 3.73 na początku 2019 i dalej kilkuletnia aprecjacja pln do 1.73.
  Czy też WIG20 poziom 1680 styczen 2019.... Pan DK nie pisze o alternatywach przebigach... pisze, że wg jego algorytmu właśnie w danych okresach osiągniemy określone poziomy i tyle. Pierwszy test za parę miesięcy, kolejny po kolejnym pół roku. Jeżeli oba będą trafione, choć w przybliżeniu, znajdzie wielu wyznawców, którzy będą mu słowa z ust spijać ;-)

 • podczaszy1

  @ pete of rocky
  Chodziło mi o przykłady, które niejakiemu Krzywickiemu już się sprawdziły. Myślałem,że
  coś przegapiłem ale chyba nie ,bo Pan też ich nie podaje. Pisze Pan,że Krzywicki podał poziom wig-u 20 1680 pkt i żaden inny. To raczej nieprawda, bo cosika tam wspominał,że w przypadku nadmiernej ucieczki od ryzyka może być i 970 pkt.

 • seville1

  Ja tam wierzę w prognozy DK i uważam, że jako człowiek chumoru, z godnościom i odwagą osobistom podejdzie do tematu, gdyby nagle jego analizy okazały się stertą przetrawionego ziarna i na oczach wszystkich Internetów nastawi grzebień i zagdacze 3 razy nim poranny knur zapieje. Trzymam pazury za Pana!

 • podczaszy1

  @ carrie
  Przytoczona przez ciebie rozpiska na pewno nie ma nic wspólnego z TFE.

 • pete_of_rocky

  @podczaszy1
  Zgadzam się. Dlatego nie probuje nawet zrozumieć o czym ten Pan pisze. Nie znam się i nie mam zamiaru w to wnikać do czasu spełnienia się ( bądź nie) jego prognoz na styczeń 2019. Dzisiaj zareagowałem na jego wpis bo nieco mnie rozbawił, jaką ważność nadał wypowiedzi pana z RPP ;-). EOT

 • konsultant121

  No rzeczywiscie, sila PLNUSD zalezy w 100% od sily EURUSD od grudnia 2016. Koniec kropka.I zadna RPP tego nie zmieni.

 • podczaszy1

  @ pete of rocky
  "Dzisiaj zareagowałem na jego wpis bo nieco mnie rozbawił, jaką ważność nadał wypowiedzi pana z RPP."

  Bardzo dobrze Pan zrobił reagując. On się tym wpisem ośmieszył, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wywody dot. jaki to żaden wpływ na rynki ma np, FED.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Jakie wg Pana byłyby konsekwencje wzrostu amerykańskich 30 letnich obligacji w okolice 5,5-6%?

 • suggestions

  Wsparcie zadziałało. Po piątkowej sesji taki był wykres.

  assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/ifi1Y0p3jPg4/v2/-1x-1.png

 • dariuszkrzywicki3

  Ja rozumiem ,że państwo kupili jak pisali dolara na szczycie.PANIE PODCZASZY,ja 16- 18 lutego wraz z prognozą wigu 1680 dałem na dnie prognozę wzrostu usd do fedu.NA szczycie odwróciłem patrz prognoza na usd eur 21 march.Ponieważ pan nie potrafi odróżnić dwóch spójnych zdań stwierdzam -jest pan niepełnosprawny w stopniu lekkim.To nie jest obraza,ale diagnoza.Takie osoby potrafią naśladować innych,jednak nigdy nie potrafią zrozumieć 2 spójnych zdań.

 • podczaszy1

  O czym ty Krzywicki do mnie piszesz. Pewnie sam nie wiesz o czym. Nie zawracaj mi głowy.

 • dariuszkrzywicki3

  Panie konstultant ja pisalem o ewentualnej 1 dniowej reakcji.I CO USD PLN zrobiło z pana teoriami ekonomicznymi?Bardzo miło mi jednak zarabia na,głupocie .Tak dalej.

 • konsultant121

  Panie matematyk pan gra na dni a ja na lata. Mowi to cos panu?

 • dariuszkrzywicki3

  I kto kupił najsilniejsze polskie instrumenty usd pln?Prawie wszyscy jak zwykle na szczycie w odwrotnym kierunku.Niedługo telefon od przyjaciela[wezwanie ostateczne do dopłaty].

 • red.007

  Może pierwsza jaskółka wiosny nie czyni ale po moim wpisie z godz.12:55:43 miedź i eurodolar wyrażają wstępne poparcie dla mojej koncepcji.Oby tak dalej.
  stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1d&t=c&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1d&t=c&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  @ carrie
  Mam nadzieję,że widzisz co się dzieje na mwig-u.

 • dariuszkrzywicki3

  KONSULTANT pan latami a ja dniami.YOU FORGOT POLEN.BUSH.

 • gromhrr

  Czyżby jutro dzień arbitrażu u nas był? Zachowanie DeKalogu na to wskazuje ;)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Twoja koncepcja edka jest słuszna, aczkolwiek weryfikacja przyjdzie w okolicach szczytów ze stycznia i lutego. Wtedy
  Ja o wzrostach piszę od jakiegoś czasu, nawet narysowałam Ci ładny trójkącik ;-)
  Jestem słabej wiary jeśli chodzi o trwałe wybicie 1,255. Z drugiej strony nie mam nic na przeciwko osłabieniu dolara do EUR, JPY i CAD.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Widzę i czekam co się stanie.
  Warto obserwować waluty, bo może się gwałtownie zmienić kierunek po zamknięciu rynku kasowego w Europie. To co wymieniliśmy opinie z @ml.36

 • red.007

  @carrie
  Wszystko rozumiem i nie piszę po to aby otrzymać aprobatę.Bardziej chodzi mi o to,że gdy głosi się katastrofę np.na miedzi czy w20,to jest to właśnie ten czas aby szukać technicznych argumentów za odwrotem.
  W tajemnicy powiem Ci,że trwałe wybicie 1,255 jak najbardziej będzie.Będzie jeszcze jedna wątpliwość,bo po wybiciu 1,255 nastąpi korekta wzrostów od 21 marca (fala 2) tego impulsu.Ta korekta zasieje właśnie wątpliwość,po niej zdecydowana fala 3 w górę.stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3m&t=c&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nie wiem, zobaczymy. Ja reaguje na to co mówi mi rynek.

  Popatrz na jenota invst.ly/6-yho
  Mówi mi, że prawdopodobnie mamy do czynienia z korektą pędzącą.
  Pytania:
  Czy dotrze do 104,65?
  Co jak nie dotrze?
  Jak dotrze, to co zrobi? Wybije z marszu? Cofnie się i wybije? Zawróci na północ?

  Podobna zabawa będzie z edkiem.

 • karnakufo

  PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2114091

 • seville1

  DXY na wsparciu, połamią i crasch $, czy wybronią i giełdy do piekła?

 • relkame

  Na eurusd 1.255 oznacza dla usdpln 1.35
  No i tam pewnie zalecimy. Pytanie czy ruch będzie kontynuowany czy nawrotka.
  Do tego dzisiaj przebiliśmy ważnego FIba 38.2% całego ruchu od 2008 roku. O ile nie wrócimy nad niego to jazda na 61.8 czyli tam mniej wiecej gdzie wskazywał 007.
  www.bankfotek.pl/image/2114115.jpeg

 • relkame

  Odwieczny problem niemiecki rozwiązuje się sam:
  wiadomosci.onet.pl/swiat/mobbing-w-niemieckich-szkolach-na-tle-religijnym-coraz-gorsza-sytuacja/kk47fjz

  My się zrywamy coraz bardziej z łańcucha:
  dorzeczy.pl/59878/Final-umowy-na-zakup-Patriotow-MON-podalo-date.html

 • ewiggin

  @wb
  Chyba się Pan doczekał tego dołka cyklu 5-tygodniowego w USA. Dziś imponujące wzrosty.

 • dariuszkrzywicki3

  Oto mistrzowie day-traidingu.Od dwóch miesięcy grają na wzrosty wig 20.Jedyny aktyw długoterminowy wzrostowy polski to usd- pln ,tutaj wzrost złotówki o ponad 1 procent na wiadomość o możliwym zwiększeniu dysparytetu stóp to za mało.Jedyne argumenty day traidingu to kłamstwo i ustawki.W KONTROLOWANYCH WARUNKACH guru day traidingu to raczej miliony traci a nie zarabia.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Jeszcze czeka nas 22400 na DJI. Najprawdopodobniej w kwietniu. Spadaj mój dolar w krótkim terminie, rośnij w długim:))

 • konsultant121

  @DK
  Jedyny aktyw długoterminowy wzrostowy polski to usd- pln

  No, to rozumiem.

 • mac-erson

  Dywergencje na oscylatorach dziennych, dzień odwrotu w US.
  Wygląda mi na możliwe zakończenie bessy lub też kilkudniową podbitkę a potem jeszcze jeden atak w dół.

  @Podczaszy
  MWig dotarł do linii wsparcia (trójkąt rozszerzający).

 • ml.36

  @Carrie
  Chyba jednak GS-y mają inną koncepcję, TFE jak zwykle wieloznaczna.
  invst.ly/704rv
  Azjaci kupowali FDAX na +200 pkt. bazy, trzeba mieć wizję i jaja.
  No cóż, każdy schodit s uma po swojemu:)

 • dariuszkrzywicki3

  Realne przedsiębiorstwo jest myśleniem i działaniem długoterminowym.Analiza fundamentalna ma podobne aspiracje.Czym jednak jest giełda czy geostrategia w realnym świecie? Klasyczna teoria prawdy jest tu nonsensem jak również teoria ruchów Browna.Mamy klasyczne zachowania stadne[ skończonych automatów].JAK W USA wzrosło to trzeba biec kupować,jak Wielka Brytania oskarża Rosję bez dowodów to my robimy to samo,Matematycznie formalizuje to grupa warkoczy Artkina BRAID gruop B3.Nie jestem planktonem,nie jestem słoniem,ani środkiem masowej retoryki ale rozumiem i potrafię tą koncepcję zamienić na realne decyzje.Matematyka nigdy nie jest numerologią,ale formalizacją prostych ,choć subtelnych koncepcji.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  A i owszem, namieszali mi znowu na jenocie. Musiałam się salwować ucieczką ;-)

 • dariuszkrzywicki3

  Zapomniał pan o tych ,którzy po dwóch miesiącach rozpoznali trend spadkowy na giełdach,doborowe towarzystwo.

 • dariuszkrzywicki3

  Podóżnik brownowski po dotarciu do brzegu uświadamia go.Ślepa kura przed faktem jak również po fakcie nie rozumie niczego.Jest tylko skończonym automatem.

 • bartalsi

  Będzie już lazło do góry czy znowu mi stopy wybije?

 • bajkolandiaa

  bartalsi
  Będzie już lazło do góry czy znowu mi stopy wybije?

  2018/03/27 09:44:00

  W BESSIE do góry , powodzenia

 • dariuszkrzywicki3

  Oto dylemat ślepej kury w roli Hamleta .

 • bajkolandiaa

  Napisze panu macersonowi bo on w ogóle pojęcia o giełdzie nie ma żadnego , MWIg40 wybił dołem z rocznej konsoli co oznacza ROK spadków.

  A w USA jeszcze bronią 200 setki na D1 , na Dax i WIG 20 dawno przebita i zakręca w dół,co to oznacza każdy powinien wiedzieć.

 • mac-erson

  @bajkolandia
  Twoje zaklęcia nic nie stanowią. Nie obrażaj innych bo i po co. W sierpniu wrócimy do rozmowy na temat ROK-u spadków na Mwigu.

 • karnakufo

  Dead Cat Bounce. :0

 • dociekliwy54

  @All
  www.bankfotek.pl/view/2114126
  Nie stanowi rekomendacji w świetle prawa.( Disclaimer).

 • dariuszkrzywicki3

  MAC- erson Niestety nie ma pan racji nawet odrobinę.Pan propaguje kupno akcji polskich i to jest elementarny błąd[niezależnie czy odbije czy nie]WYMIENIAMY SWOJE ZŁE FIGURY NA DOBRE PRZECIWNIKA,jedynym polskim aktywem ,który jest w długoterminowym trendzie wzrostowym jest para pln-usd[do czasu].Kupno energetyki jako najsłabszego waloru mówi mi wszystko.Pan wymienia najsilniejsze swoje figury[gotówkę] na najsłabsze.Pańska strategia jest z założenia NAWET NIE BŁĘDNA.

 • bartalsi

  Z założenia krzywy wiesio ma na internet jak babcia z renty coś doloży.

 • podczaszy1

  Krzywicki przestań,że wreszcie gdakać, bo już się nie dobrze robi.

 • zulus_chacka

  Blog przedszkolakow

 • bartalsi

  @zulus

  Przedszkolaki nie są upośledzeni tylko niedorośli.

 • olejgujnar

  @zulus_chacka

  "Blog przedszkolakow"

  Mi sie wydaje ze raczej hodowcow kur dotknietych pandemia slepoty.

 • slow2006

  po co te osobiste wycieczki do Pana DK, nikomu krzywdy nie robi ale do obrażania to wszyscy pierwsi. to takie słabe, nie macie nic ciekawego do powiedzenia to ignorujcie, to nie pyskówka na placu zabaw. Generalnie jego prognozy jak dotychczas sa lepsze niz wiekszosci tutaj go krytykujących. Ja rozumiem, brak kultury, cecha nabyta od rodzicow i spoleczenstwa, ale chyba kazdy ma swoj rozum, roznych rozmiarow ale ma?

 • bajkolandiaa

  DK to najmądrzejszy człowiek na tym blogu.

 • bartalsi

  Energetyce już zostało mniej niż 10% do odbicia. No chyba że będzie jakiś krach stulecia.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss: 2018/03/26 15:28:05
  "Jakie wg Pana byłyby konsekwencje wzrostu amerykańskich 30 letnich obligacji w okolice 5,5-6%?"

  Ale to dopiero gdzieś w 2022-im? Czy już tym się musimy przejmować?

 • podczaszy1

  @ slow
  Czytaj ze zrozumieniem.

 • dociekliwy54

  Panowie! Święta idą!
  Pan Ewiggin i Pan Guyfawkes dali dobry przykład.

 • bartalsi

  @slow2006

  Kupiłeś dolara?
  Ja nie widziałem żeby Wiesio tak postawił, ale taki już ślepy Hamlet ze mnie.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Chyba się Pan doczekał tego dołka cyklu 5-tygodniowego w USA. Dziś imponujące wzrosty."

  To był największy wzrost od 26 sierpnia 2015. Wtedy był jeszcze wtórny dołek 28 września, i dopiero właściwy wzrost cyklu 20-tygodniowego. Ale piątkowy dołek miał być już wtórnym dołkiem (i tak wygląda). Wczoraj pisałem:

  "Przyjąłem 3 warunki: 1) S&P 500 w 9 sesji traci ponad 5 proc.; 2) nie mniej niż 3 tygodnie wcześniej stracił w 9 sesji ponad 8 proc.; 3) rzecz dzieje się w nie więcej niż pół roku po ponad rocznym szczycie S&P 500

  Otrzymałem taką listę dat sygnałów:

  1987-11-30
  1990-09-24
  1998-10-06
  2000-05-10
  2010-06-29
  2011-09-30
  2015-09-29
  2018-03-22

  W każdym przypadku 62 sesje po takim jak czwartkowy sygnale S&P 500 był przynajmniej 7,2 proc. wyżej.

  Jeśli teraz będzie inaczej, można zawsze zwalić winę na "nieprzewidywalnego" Trumpa. :)"


  Czy da się z rynku wydusić jeszcze trzeci dołek na przełomie kwietnia i maja? Oto jest pytanie.

  To by pasowało do cyklu 20-tygodniowego, bo obecnie mamy dopiero 16-ty tydzień od dołka grudniowego i 7-my tydzień od dołka z pierwszej dekady lutego. Ale do tego konieczny byłby w kwietniu jakiś brexit czy coś podobnego, by jeszcze raz przytrzymać rynek w dole.

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "2018/03/06 00:09:20
  Moim zdaniem jestesmy teraz w okolicy 10.05.2000. Kilka dni powinno byc spokojnych i jeszcze jeden zjazd (tak jak 25.05.2000)."

  Pan już był 10 maja 2000 3 tygodnie temu, a ja tam dotarłem dopiero wczoraj:

  "Przyjąłem 3 warunki: 1) S&P 500 w 9 sesji traci ponad 5 proc.; 2) nie mniej niż 3 tygodnie wcześniej stracił w 9 sesji ponad 8 proc.; 3) rzecz dzieje się w nie więcej niż pół roku po ponad rocznym szczycie S&P 500

  Otrzymałem taką listę dat sygnałów:

  1987-11-30
  1990-09-24
  1998-10-06
  2000-05-10
  2010-06-29
  2011-09-30
  2015-09-29
  2018-03-22

  W każdym przypadku 62 sesje po takim jak czwartkowy sygnale S&P 500 był przynajmniej 7,2 proc. wyżej.

  Jeśli teraz będzie inaczej, można zawsze zwalić winę na "nieprzewidywalnego" Trumpa. :)"

  Można zapytać, gdzie pan jest teraz?

 • olejgujnar

  @slow2006

  "po co te osobiste wycieczki do Pana DK, nikomu krzywdy nie robi ale do obrażania to wszyscy pierwsi."

  Przeczytaj sobie wlasciwie dowolny wpis dk i odpowiedz sam sobie na pytanie kto kogo obraza.

 • red.007

  @ mac-erson
  Choć jest atak na Twoją koncepcję wzrostów,to ja przychylam się do Twojej koncepcji wzrostów nie rozstrzygając czy chodzi o nowy impuls wzrostowy,czy tylko o korektę ostatnich spadków. Pomijam mój wczorajszy wpis o miedzi i Kghm jako pro-wzrostowe dla giełdy.Patrząc na DAX widzę spadki od początku 2018 jako korektę impulsu rozpoczętego w 2016 i nic więcej.Zwykła kolej rzeczy.Pytanie ile znosimy fibo a obecnie mamy 0,382.
  stooq.pl/q/?s=^dax&c=3y&t=c&a=ln&b=1

  Zasada impuls-korekta-impuls podpowiada,że po zakończonej korekcie powinien wystąpić kolejny impuls wzrostowy.DAX pociągnie W20.Na samym W 20 wyraźnie widać kończący się klin zniżkujący i wybicie górą jest w grze.
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Moje obserwacje są tylko hipotezami technicznymi i nie stanowią rekomendacji.

 • karnakufo

  WIG20 - jak na razie to indeks jest w kanałe spadkowym:
  www.bankfotek.pl/view/2114130

 • seville1

  Złoto spada = $ rośnie, to taka nadchodząca przyszłość. W czasach trudnych lepiej mieć gotówkę w kieszeni na paszę dla kur niż zapis cyferek na koncie. Jesteśmy bardzo blisko powrotu do normalności, to kwestia może co najwyżej, kilku tygodni.

  PS. Czy ktoś dzisiaj wyobraża sobie ropę np. po 11 $? Trudno uwierzyć, prawda.

 • podczaszy1

  @ seville 1
  "Jesteśmy bardzo blisko powrotu do normalności".

  Może rozwiń tą myśl.

 • dariuszkrzywicki3

  red OO7,Tu nie chodzi o koncepcję spadku czy wzrostu.Kupno najsłabszych papierów energetyka,wig 20,dax jest elementarnym błędem w zarządzaniu portfelem.Jedynie co możemy kupić to najsilniejsze papiery [amer.giełdy,pln-usd].Wobec [ 2-3] miesięcznego wzrostu eur- usd koncentracja na wzrostowym daxie jest kategorią błędu elementarnego.

 • karnakufo

  Gawno z tego będzie , a nie hossa. :)

 • red.007

  karnakufo
  Miałem na myśli to:
  www.bankfotek.pl/view/2114132
  warsztaty-inwestycyjne.blogspot.com/2013/12/klin-znizkujacy-przykad.html
  rys.3

 • red.007

  @dariuszkrzywicki3
  Nie podważam Pańskiej teorii.Pan ma swoje spojrzenie i być może,ze w długim terminie spadki na DAX i W20 są nieuchronne.
  Moje spojrzenie wynika jedynie z czytania wykresu(formacji) i zastanawiam się czy jest możliwe odreagowanie spadków od stycznia.
  Taką możliwość dostrzegam.Nie posiadam Pańskiej wiedzy matematycznej i strategicznej i "ratuję" się tym co widzę a być może,że źle widzę.Jak pójdzie w górę,zawsze będzie mógł Pan powiedzieć,że ślepa kura tylko na chwile trafiła ale nadal jest ślepa.:))

 • bajkolandiaa

  red.007
  zastanawiam się czy jest możliwe odreagowanie spadków od stycznia.

  A odreagowanie to jest możliwe zawsze i w każdą strone,ale w trendzie spadkowym na korekty sie nie gra.

 • dariuszkrzywicki3

  red oo7 Czy pan umie czytać?,JA piszę o niewłaściwym zarządzaniu portelem ewentualnym kupnie giełd amerykańskich ,a nie daxa i wigu 20 jako najsłabszych.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Może być coś na rzeczy z tym odbiciem, bo PLN się umacnia
  invst.ly/708ya
  Oczywiście, należy zachować czujność. ;-)

 • mzamojsk

  "
  Pan już był 10 maja 2000 3 tygodnie temu, a ja tam dotarłem dopiero wczoraj:

  Można zapytać, gdzie pan jest teraz?
  "

  17.04.2000 = 05/09.02.2018
  10.05.2000 = 05.03.2018

  @WB: Zakladam, ze 23-26.03.2018 mielismy ogolny dolek tak jak 25-29.05.2000. Dzis jestesmy wiec 30.05.2000
  W 2000 mielismy jeszcze kolejna slabosc pod koniec lipca, male odreagowanie do poczatku wrzesnia z nowym szczytem SP500 i start dlugiej i dosyc nietypowej bessy.
  Nietypowej, bo po klasycznym dolku w 10/2001 mielismy jeszcze mocne poglebienie dolkow na Zachodzie w 10/2002 i rozne zamieszania do kwietnia 2003.

  Warto zauwazyc, ze w 2000 Wig20 po krachu 17.04.2000 juz sie wlasciwie nie podniosl i w tym roku tez idzie podobna sciezka.

  Moim zdaniem powinno pojsc tak jak w 2000, czyli start bessy gdzies w lipcu

  Wydaje sie, ze ogolnie mamy podobny oglad na sytuacje, ale czy jest Pan przekonany, ze ta bessa bedzie wygladac tak jak w latach 2001-2003 ?
  DK13 chyba wlasnie na to stawia (vide Wig20 1650 w styczniu 2019 i styczniu 2020). No ale to chyba byloby zbyt proste

  Wyglada, ze przez najblizsze 2 lata glownych okazji inwestycyjnych trzeba szukac po stronie Short.

  PS: te wszystkie moje pomysly sa oparte na algorytmach machine learning, ktore biora pod uwage kilkadziesiat zmiennych (features w terminologii AI), a jedna z glownych jest szerokosc rynku, trend szerokosci rynku itp. Tak jak Pan wspomnial we wpisie 'Zdechl kanarek' zmiany na peryferiach rynku kapitalowego sa dobrym prognostykiem zmiany trendu.

 • karnakufo

  @red.007
  Wzrosty jakieś z pewnością będą, ale na hossę już bym nie liczył.

 • red.007

  @bajkolandiaa
  Nigdzie nie twierdziłem,ze należy grać na korekty.
  Odniosłem się do koncepcji wzrostów Kolegi@mac-erson.Taką możliwość dostrzegam.
  Pan,Pan Zbigniew i chyba Kolega @karnakufo macie inne zdanie i OK.
  Proponuję pod koniec maja rzucić okiem na wykresy i tyle,na dziś pozostańmy przy swoich zdaniach.

 • seville1

  @podczaszy

  Gdybym chciał rozwijać, zabrakłoby miejsca w Wikipedii :), kiedys już coś pisałem w tym temacie, najogólniej, Fed max 2 podwyżki i klapa, zaduszenie gospodarki vide np. rosnący LIBOR, deflacja, ropa ostro w dół, srebro, złoto tak samo, $ na kartki= historyczne rekordy, giełdy pikowanie połączone z krachem, a w tle nowy podział świata ( już następuje) i być może wojna, jako ostatni etap. Nie jest to być może nic odkrywczego, ale nie jestem reportażowym poetą jak DK i lubię widzieć sprawy prosto i jasno. Najważniejsze są kierunki, dopiero do tego można dopasować narzędzia. Powiem szczerze na obecną chwilę podziwiam ludzi wykazujących optymizm i uważających, że będzie tak jak było, a giełdy to muzeum, w którym się tylko coś odkurza i wszystko stoi zawsze na swoim .

  PS. Nie wiem, gdzie się zacznie, czy Chiny, UE, db, a być może Japonia i jej fajny jen:)

 • bialek.wojciech

  "To był największy wzrost od 26 sierpnia 2015. Wtedy był jeszcze wtórny dołek 28 września, i dopiero właściwy wzrost cyklu 20-tygodniowego. Ale piątkowy dołek miał być już wtórnym dołkiem (i tak wygląda)."

  Przy okazji ostatni raz kiedy S&P 500 rósł o ponad 2 proc. z miesięcznego dołka, który nie był 3-miesięcznym dołkiem mieliśmy 17 grudnia 2014 roku (czyli Kitchin temu). Ostateczny dołek cyklu 20-tygodniowego był 20 stycznia.

  Albo inaczej: ostatnie przypadki, gdy S&P 500 rósł o ponad 2,1 proc. na sesji, na której WIG-20 robił przynajmniej 10-miesięczne minimum to 26 sierpnia 2015 i 18 grudnia 2014. Który z tych 2 przypadków mamy obecnie?

 • podczaszy1

  @ seville
  'podziwiam ludzi wykazujących optymizm i uważających,że będzie tak jak było, a giełdy to muzeum, w którym się tylko coś odkurza i wszystko stoi zawsze na swoim".

  Z tym muzeum to nie żle napisane.
  Ja też jakoś tak podobnie widzę przyszłość ale szczegółów to oczywiście nie znam.

 • bartalsi

  Też się zgadzam, to chyba już wszyscy :)

 • ewiggin

  @seville

  Masz wizje tak katastroficzne, jakbyśmy robili nie dno fali A tylko C.
  15% spadku, a tu już histeria - choroby, wojny, rozpacz. Żenada.
  Proponuję Tobie i przybyszowi z Matplanety nie jakieś tam PLN-y, tylko bunkry budować i inwestować w suchary.

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Wydaje sie, ze ogolnie mamy podobny oglad na sytuacje, ale czy jest Pan przekonany, ze ta bessa bedzie wygladac tak jak w latach 2001-2003 ?
  DK13 chyba wlasnie na to stawia (vide Wig20 1650 w styczniu 2019 i styczniu 2020). No ale to chyba byloby zbyt proste"

  Nie jestem przekonany. U mnie podstawowy cykl hossa-bessa czyli średnio 40-miesięczny cykl Kitchina dzieli się na 4 cykle 40-tygodniowego, których 8 faz (4 wzrostowe i 4 spadkowe) dają nam podstawowy elliottowski wzorek (1-2-3-4-5-A-B-C).

  Popatrzmy na Nasdaq Composite. Początek hossy to luty 2016. Pierwszy dołek cyklu 40-tygodniowego (po 38-tygodniach) to listopad 2016 (Trump). W połowie tego cyklu (po 19-tygodniach) mieliśmy dołek cyklu 20-tygodniowego czyli dołek brexitowy.

  Drugi dołek cyklu 40-tygodniowego (po 42 tygodniach) to sierpień 2017. W połowie tego cyklu (po 23 tygodniach) mieliśmy dołek cyklu 20-tygodniowego związany z wyborami we Francji.

  Czyli pierwsze dwa cykle 40-tygodniowe miały średnio 40 tygodni. Zrobiłby one elliottwskie falki 1-2-3-4. Od sierpnia 2017 zaczęła się 5-tka. Następny dołek cyklu 40-tygodniowego powinien już zrobić dołek fali A. Obecnie mamy 32-i tydzień od sierpniowego dołka, więc dołek fali A powinien wypaść za ok. 8 tygodni, czyli już w drugiej połowie maja.

  Ale połówkowy cykl 20-tygodniowy w obecnym - rozpoczętym w sierpniu 2017 - cyklu 40-tygodniowy był długi - trwał 25 tygodni - od sierpnia 2017 do lutego 2018. Obecnie mamy dopiero 7-my tydzień od lutowego dołka, więc gdyby drugi cykl 20-tygodniowy też miał trwać regularne 20-tygodni, to dołek wypadłby dopiero za 13-tygodni czyli pod koniec czerwca. Gdyby zaś rozpoczęty w lutym cykl 20-tygodniowy też był taki długi jak ostatni - 25-tygodniowy - to dołek wypadłby dopiero za 18 tygodni, czyli w lipcu.

  Liczone po dołkach cykle w bessie raczej się wydłużają, więc skłaniam się ku późniejszym terminom. Np. cykl 40-tygodniowy na na Nasdaqu w latach 2015-2016 (poprzednia cykliczna bessa) trwał aż 13 miesięcy (od stycznia 2015 do lutego 2016), więc obecnie to mógłby być nawet dołek we wrześniu. Chociaż nie uda mi się tego pewnie naciągnąć do października zgodnie z jedną z projekcji z powyższego komentarza: wojciechbialek.blox.pl/resource/3AAIIpowyzej38proj.png

  Tak czy siak w tym dołku cyklu 40-tygodniowego, który wypadnie gdzieś tam od drugiej połowy maja do września ma skończyć się spadkowa fala A i zacząć wzrostowa fala B bessy.

  Pytanie tylko, czy fala A na Nasdaqu już się zaczęła. Mam tu wątpliwości. Z różnych względów lutowo-marcowe spadki to dla mnie odpowiednik spadków kwiecień-czerwiec 2017 (korekta przed Brexitowa). Brakuje mi się odpowiednika wzrostu luty-kwiecień 2016. Dopiero taki wzrost by w pełni zakończył strukturę wzrostową i można by wtedy zacząć szybką falę A do dołka z sierpnia ub. r. (ok. 6213 pkt.)

  Czyli kusi mnie wzrost na Nasdaqu do nowych szczytów do czerwca (może klin kończący?), a potem szybki 2-miesięczne tąpnięcie fali A a la grudzień 2015-luty 2016.

  Potem od sierpnia do grudnia podciąganie fali B.

  W pierwszej połowie fala C, która powinna się skończył w obrębie zasięgu fali 4-tej niższego rzędu całej dużej 5-tki wzrostowej od 2009 roku. Ta 4-ka niższego rzędu to bessa z lat 2015-2016 (przedział 4266-5218). To się pokrywa ze szczytem Nasdaqa z 2000 roku czyli 5048. To byłby dla mnie cel bessy na Nasdaqu w pierwszej połowie 2019 roku.

  Potem - w latach 2019-2020 a może nawet w latach 2019-2024 - zaczęłaby się duża fala B (sądzę, że element korekty nieregularnej płaskiej czyli wzrost Nasdaqa znowu do nowych historycznych szczytów).

 • karnakufo

  @red.007
  Czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy i napisać, jak grasz na wzrost WIG20 - chodzi i o to, gdzie pod tą koncepcję bierzesz L?

 • bialek.wojciech

  "Potem - w latach 2019-2020 a może nawet w latach 2019-2024 - zaczęłaby się duża fala B (sądzę, że element korekty nieregularnej płaskiej czyli wzrost Nasdaqa znowu do nowych historycznych szczytów)."

  Napisałem - a może nawet w latach 2019-2024 - bo w ramach kuznetsowego rytmu wielkie kryzysy występują co 17 lat: 1973-1975 - szok naftowy, 1990-1992 - pęknięcie bańki w Japonii/rozpad ZSRR, 2017-2019 - kolejny szok naftowy (ropa pod 150 dolarów) i wielka recesja.

  W tym rytmie następny wielki kryzys rozegrać się powinien w latach 2024-2026 i zgodnie z regułą zmienności być bardziej podobny do tego z lat 1990-1992 (pęknięcie bański w Japonii/rozpad ZSRR).

  Czyli może się pomyliłem z datą Chinadeggonu i nie nastąpi on w latach 2018-2019 a dopiero 6-7 lat później?

  W sumie pasowałoby to do cyklu pokoleniowego w ramach, którego mamy obecnie mniej więcej październik 1984, a więc ZSRR rozpada się dopiero za 7 lat.

 • bialek.wojciech

  "W tym rytmie następny wielki kryzys rozegrać się powinien w latach 2024-2026 i zgodnie z regułą zmienności być bardziej podobny do tego z lat 1990-1992 (pęknięcie bański w Japonii/rozpad ZSRR)."

  To zresztą pasuje do tego:

  wojciechbialek.blox.pl/2013/07/WIG-w-drugiej-Grecji.html

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Gdybyś czytał wpisy @ red007 z uwagą tobyś wiedział,że nie gra na wig-u 20.

 • seville1

  ewiggin 2018

  "Masz wizje tak katastroficzne, jakbyśmy robili nie dno fali A tylko C.
  15% spadku, a tu już histeria - choroby, wojny, rozpacz. Żenada.
  Proponuję Tobie i przybyszowi z Matplanety nie jakieś tam PLN-y, tylko bunkry budować i inwestować w suchary. "

  Umówmy się tak, wojen nigdy nie było, są tylko fale. Gdybym był optymistą to pod zastaw w banku oddałbym teściową i na kredyt wykupiłbym co do grosza wszystkie spółki, które są na dnie, bo są w fali C. Wysokiej fali życzę.

 • red.007

  @karnakufo
  Nie gram na giełdzie.Odniosłem się do koncepcji wzrostowej.Nic więcej.
  Sygnał L na giełdzie będzie technicznie uzasadniony dopiero po trzech krokach: wybicie linii,którą namalowałem na Twoim wykresie,retest czyli powrót do tej linii od góry i dopiero gdy retest się skończy kupno pod L.

  "kupuj dopiero na korekcie po wybiciu w górę (potwierdzonym wzrostem wolumenu obrotów i w odpowiednim czasie)"
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/klin_znizkujacy.html

  www.bankfotek.pl/view/2114132

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  Mój ostatecznie ostateczny szczyt Nasdaqa w czerwcu pasowałby do 2000 roku: jeśli mamy teraz jak Pan sugeruje 30 maja 2000, to wtedy ostatecznie ostateczny szczyt na silniejszych indeksach był 3 września, czyli za 3 miesiące z małym haczkiem później. To daje przełom czerwca i lipca na początek ogólnego tąpnięcia.

 • bialek.wojciech

  "Czyli może się pomyliłem z datą Chinadeggonu i nie nastąpi on w latach 2018-2019 a dopiero 6-7 lat później?

  W sumie pasowałoby to do cyklu pokoleniowego w ramach, którego mamy obecnie mniej więcej październik 1984, a więc ZSRR rozpada się dopiero za 7 lat."

  Ale pocieszę się, że Chińczycy ogłoszą pieriestrojkę pod koniec przyszłego roku:

  "In May 1985, Gorbachev gave a speech in Leningrad in which he admitted the slowing of economic development, and inadequate living standards. This was the first time that a Soviet leader had done so.

  The program was furthered at the 27th Congress of the Communist Party in Gorbachev's report to the congress, in which he spoke about "perestroika", "uskoreniye", "human factor", "glasnost", and "expansion of the khozraschyot" (commercialization)."

 • podczaszy1

  Indeks cenowy w dniu 27.12.2017 roku ustanowił jakieś tam minimum i odbił. Dzisiaj jest już na nowym minimum. Innymi słowy ma gdzieś zaklęcia nie tylko zwolenników hossy, a nawet wieszczących korektę wzrostową na GPW.
  Ten indeks mówi o tym,że "hossa" szerokiego rynku skończyła się rok temu, a więc wtedy gdy pisałem Wam słowa: Koniec Balu Panno Lalu o czym pewnie większość już nie pamięta.

 • karnakufo

  @red.007
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 • ewiggin

  @seville
  "Umówmy się tak, wojen nigdy nie było, są tylko fale. Gdybym był optymistą to pod zastaw w banku oddałbym teściową i na kredyt wykupiłbym co do grosza wszystkie spółki, które są na dnie, bo są w fali C. Wysokiej fali życzę."

  - Nie, umówmy się tak, że nie będą mi dzieciaki autorytatywnym tonem wciskały porad z elementarza dla leszczy - co i kiedy się upuje. Ja gram aktywnie na kontraktach od jedenastu lat i sam dobrze wiem, co i kiedy mam kupić/sprzedać.
  To samo dotyczy @bajkolandii i tego analfabety Krzywickiego.
 • bajkolandiaa

  ewiggin

  Ty to może grasz ale w cymbergaja a kontrakty to widziałeś jak świnia grzmot.

 • bajkolandiaa

  Nie czytałem nigdy tego EWIGGINA ale to jest ten co tym złodziejom platfusom włazi w 4 litery?jak tak to już wiem z kim mam doczynienia.

 • red.007

  @karnakufo
  Lubię te formacje a jako ciekawostka przykład:
  stooq.pl/mol/?id=1660
  Ponieważ spodziewam się wpisu @carrie,to od razu mówię,że wzrosty Ona również przewidziała.
  Mamy tak:stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  Na marginesie retest był szybki i mały(czarna szpulka)
  Ja nie gram na forex,tylko waluty w kantorze,to zbytnio się tym nie podniecałem.
  Obecnie p.Tomasz prorokuje:stooq.pl/mol/?id=1983
  Ja w dłuższej perspektywie mam nadzieję na taki scenariusz:
  www.bankfotek.pl/view/2112928
  jak się wypełni,to zakupy biletów BoE na wiele miesięcy

 • podczaszy1

  @ WB
  Panie Wojtku wydaje mi się,że "eksperyment" z dopuszczeniem do pisania na tym blogu niejakiego @ bajkolandia choć wszyscy wiedzą,że to usunięty z blogu osobnik posługujący się wcześniej nickami:dzolkew, adrian dudu, leszczkowal itd się nie udał. Brak elementarnej kultury tego osobnika, a w dodatku ciągłe kłamstwa przez niego rozpowszechniane na blogu wymagają chyba Pana decyzji. Niech Pan będzie w porządku wobec tych którzy zostali usunięci wcześniej z dużo błahszych powodów.
  Co z poziomem kulturalnym tego blogu o który Pan ponoć kiedyś tak zabiegał?

 • bajkolandiaa

  Swoją drogą nie przypominam sobie,żebym panu ewiginowi dawał jakieś wskazówki do gry bo on KUPUJE DOŁKI w BESSIE,musiałbym się z głupim na rozum zamienić,żeby proponować tutaj kupno dołka.

 • seville1

  @Ewgin
  - Nie, umówmy się tak, że nie będą mi dzieciaki autorytatywnym tonem wciskały porad z elementarza dla leszczy - co i kiedy się upuje. Ja gram aktywnie na kontraktach od jedenastu lat i sam dobrze wiem, co i kiedy mam kupić/sprzedać.
  To samo dotyczy @bajkolandii i tego analfabety Krzywickiego.

  Ja nie miałem nic złego na myśli, 11 lat aktywności na kontraktach to duże doświadczenie, a nawiasem mówiąc był tutaj taki jeden gość, co "trwa" od Exbudu i proszę sobie wyobrazić, że ja też pamiętam notowania raz dziennie 5 spółek i płachty śmiesznego papieru, co się to nazywało "zleceniami giełdowymi". Pamiętam BŚ po 3 akcje na głowę wystane nocami i dymisję Borowskiego, Tonsil, Grajewo, Swarzędz, Orbis, BH, PBK i wiele, wiele innych, po których dawno słuch zaginął. Nie widzę jednak powodu by się unosić jak ślepa kura nad bocianim gniazdem i wszystkich mierzyć z wysoka. Więcej luzu, a pipsy same wpadną do koszyka.

 • idmmaximus

  Panie Wojtku i w tej fali b od 2019 -2024 na nasdaqu polskie rynki robia 3 prawdziwa hosse w historii ala 92-94 i 05-07 .....

 • red.007

  @seville1
  Tak było.Dodałbym jeszcze cesarza Universal.
  Parę złociszy na nim i Sokołowie zarobiłem,i się wycofałem.Jak powiada Kolega @podczaszy1 cinkciarstwo wzięło górę.
  Może jak KGHM-y świata zaczną rosnąć w następnych latach,to wejdę jeszcze raz do tej samej rzeki.

 • ewiggin

  @seville
  Daj sobie spokój z tymi ślepymi kurami, ok?

 • bartalsi

  www.bankier.pl/wiadomosc/DM-BZ-WBK-obnizyl-cene-docelowa-akcji-KGHM-do-59-zl-ze-142-zl-7579939.html

  Oni zawsze byli niezawodni, znaczy że dobrze wyczułem kiedy kupować :)

 • podczaszy1

  @ red007
  A propos tych cinkciarzy to w latach 90-tych i jeszcze na początku XXI wieku wśród inwestorów giełdowych było stosunkowo dużo byłych "koników" spod dawnych Pewexów. To byli prawdziwi uliczni cwaniacy/tu polecam książkę jednego z nich pt. Niebieski ptak/ ale co tu dużo mówić na giełdzie się nie sprawdzili. Na giełdzie ich cwaniactwo "nie działało" i tak na prawdę to nie wiem dlaczego.
  Osobiście pierwszą dużą pozycję na kontraktach zająłem jakoś we wrześniu 2000 roku. Były to S-ki coś ponad 1730 pkt. Pozycja na dwóch seriach. Za "chwilę" mój zarobek sięgnął ponad 200 pkt, a na tej póżniejszej serii to spadek był na koniec dnia ponad 10 % i równoważenie rynku.

 • podczaszy1

  Wczoraj rano napisałem,że rynek przypomina mi ten z sierpnia 2015 roku czyli jakieś oczekiwanie i mocny ruch w dół. I tak to moim zdaniem wygląda. No ale i ja oczywiście wiem,że nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody.

 • red.007

  @podczaszy1
  Wiem Panie Kolego,wiem.
  Ja zaczynałem od giełdy ,Rzeczpospolita,wypieki na twarzy,dogrywki itp,itd.
  O cinkciarstwie wspomniałem w kontekście moich zainteresowań związanych z walutami a nie z konikiem.:)))
  W pewnym momencie uznałem,że nie mam szans bez braku dostępu do informacji.
  Tak rozegrali Bank Śląski,ci co wiedzieli sprzedali od razu.
  Dałem sobie spokój.
  Teraz psychicznie mam łatwiej-zawsze pieniądz w sakiewce,obojętnie jak się on nazywa.Co by nie powiedzieć j..a trzeba do giełdy mieć.

 • podczaszy1

  W kwestii klina spadkowego, który co nie którzy tu prognozują to moim zdaniem go nie ma. Jest kanał spadkowy od 2473 pkt. No ale przyjmijmy ,że klin mimo wszystko jest. No to proponuję zobaczyć co się stało po takim klinie bodaj w maju 2002 roku. Klin tworzył się tam od stycznia 2002 do chyba maja/piszę z pamięci/. Następnie w zasadzie jednodniowe mocne wybicie górą, stanie ok 2 tygodni, a potem kontynuacja spadków o ok 30 % wartości indeksu.

 • seville1

  reed007
  "Tak było.Dodałbym jeszcze cesarza Universal.
  Parę złociszy na nim i Sokołowie zarobiłem,i się wycofałem.Jak powiada Kolega @podczaszy1 cinkciarstwo wzięło górę.
  Może jak KGHM-y świata zaczną rosnąć w następnych latach,to wejdę jeszcze raz do tej samej rzeki."
  Uniwersal to prawdziwy symbol, drogowskaz, jak się będzie robiło "kręciołę" w poczatkach tzw. kapitalizmu. Zasługą tej firmy było np. sprowadzenie do Polski serialu chyba " Dynastia", tak żeby lud beretkowy z antenkami zobaczył, co go czeka, jak tylko dostosuje się do reform - reformujących - reformy. Będzie syto i bogato, a lizmuzyny będą jeździły po każdego zamiast TAXI. Wydaje się, że ktoś pierwszy raz na dużą skalę zastosował taki przekaz podprogowy w schyłkowym PRL. Pamiętamy Sokołów, Próchnik, Krosno, Kable, dzięki nim mamy dzisiaj czym zapełniać pierwszą100 itd. itd.

 • pinbar

  Paweł Puchalski, kierownik działu analiz DM BZ WBK, obniżył z "kupuj" do "sprzedaj" rekomendację dla akcji KGHM, a cenę docelową wyznaczył na 59 zł - to o 35 proc. mniej niż wynosi obecny kurs spółki na GPW.

  Muszę przyznać po 10 latach czynnej zabawy w tą pseudo rzekomą ważną rzecz dla gospodarki czyli GPW że to jest pic na wodę wymyślony dla robienia wałków.
  A ludziom, którzy siedzą i zawodowo się tym trudnią to współczuję tego bezsensu, w którym tkwią :) A już największy ubaw z tego mają insaiderzy tych spółek. A tych drobnych inwestorów to już doszczętnie nie rozumiem jak można trwonić swój produktywny czas na zajmowanie się tym całymi dniami. To jest chyba psychiczne uzależnienie.

 • podczaszy1

  Na USD/PLN od 1 marca 2018 roku mamy kanał boczny. Dzisiaj kurs spadł na dolną linię i odbił.

 • podczaszy1

  @ pinbar
  "że to jest pic na wodę wymyślony dla robienia wałków".
  No ale mimo wszystko niech się Pan nie poddaje.

 • red.007

  @podczaszy1
  "Na USD/PLN od 1 marca 2018 roku mamy kanał boczny. Dzisiaj kurs spadł na dolną linię i odbił."
  Ponieważ dolna linia klina zwyżkującego została wczoraj sporą świecą przełamana,to zakładam,ze dzisiejsze odbicie jest koniecznym retestem od dołu tej linii klina zwyżkującego,zatem odbicie od niej i w dół.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/klin_zwyzkujacy.html

 • dariuszkrzywicki3

  Na odbitkę kupujemy ewentualnie tylko najsilniejsze walory[lub cierpliwie czekamy na okazję grając z trendem głównym] tj.giełdy amerykańskie lub pln usd. Po raz kolejny ślepe kury kupiły na otwarciu na plus 2 najsłabsze walory na świecie - -gdzie zakończyli wiadomo.DZIĘKUJĘ WAM WSZYSTKIM,ŻE ZAROBIŁEM NA WAS I WASZEJ WYJĄTKOWEJ MĄDROŚCI PRZEZ 2 MIESIĄCE.TAK TRZYMAĆ.JAJA jakie będę przekraczają waszą wyobrażnię.

 • erccc

  Inwestorzy z naszego rynku lokalnego zamiast kopiować co najmniej 2,5% do góry jak w USA albo na EM, to redukują początkowy wzrost o jakieś 1,5% dlatego, że kontrakty na S&P obniżyły się de facto z +3,2% (względem piątkowego zamknięcia) do +2,5% (spadek kontraktów dziś z +0,7% na 0 po wcześniejszym przecież potężnym wzroście o 2,5%) i oscylują sobie wokół zera. Żeby cokolwiek w Polsce wzrosło, to musiałyby kontrakty na S&P i sam S&P rosnąć przez cały czas trwania polskiej sesji, bo kopiowane są tylko ruchy w dół. To się nigdy nie uda. Po wzroście Amerykanów o 2,5% u nas jest 0,2%. Podobny prymitywizm panuje na innych giełdach, jak np. na Nikkei, który już parę razy w ostatnich dwóch miesiącach redukował wzrost z 2,5%-3% do zera, bo akurat kontrakty na S&P korygowały się w nocy po wzrostach. Jutro scenariusz pewnie podobny, bo jeśli S&P znów wrośnie, to jutro będzie korygował. Wygląda na to, że wzrosty na giełdach (oprócz amerykańskiej) zależą niemal wyłącznie od godzin otwarcia sesji.

 • ewiggin

  @dk
  "MIESIĄCE.TAK TRZYMAĆ.JAJA jakie będę przekraczają waszą wyobrażnię."

  - Niemożliwe, żeby człowiek, który tak pisze został przyjęty na jakiekolwiek studia.

 • red.007

  @ seville1
  "...$ na kartki= historyczne rekordy,..."
  Moje spojrzenie jest podobne.Różnica między nami jest taka,że Pan chciałby już,ja natomiast widzę jeszcze ustanowienie na niższym poziomie dołka dolara i dopiero północ,być może solidna północ.Potrzebuję jeszcze,aby wypełniła się formacja,która zakończy umocnienie złotówki.
  www.bankfotek.pl/view/2103955
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=10y&t=l&a=ln&b=1
  Być może będzie to potrzebne dla zasiania ogólnego zwątpienia w dolara i wówczas odwrót.Już niektórzy źle znoszą spadki dolara czyli buduje się psychiczna przestrzeń do tego o czym mówię.

 • mac-erson

  @erccc
  Sytuacja taka miała już u nas miejsce nie raz. Aż w pewnym momencie przełożą wajchę w drugą stronę i każdy spadek Sp500 będzie interpretowany pozytywnie.
  Dzień zero powoli się zbliża ;)
  Zobacz jak niedźwiedzie są podenerwowane u nas na forum. Krzyczą obrażają innych.

 • dariuszkrzywicki3

  EWIGGIN Tym gorzej dla ciebie.Przegrałeś z debilem.JA w każdym razie jeszcze raz dziękuję za wyjątkową mądrość twoich porad.

 • dariuszkrzywicki3

  MAC- erson,pan głosił 2 miesiące temu, że niedługo będzie 2900-3000.Więcej pan wybierał do kupna najsłabsze walory,które najwięcej spadły.PAN ma jeszcze czelność wypowiadać się na temat rynku.

 • gromhrr

  Panie DeKalog, arbitraż był? Był. SL nie poleciał po takim otwarciu? Gratuluję

 • seville1

  @red.007

  "...$ na kartki= historyczne rekordy,..."
  Moje spojrzenie jest podobne.Różnica między nami jest taka,że Pan chciałby już,ja natomiast widzę jeszcze ustanowienie na niższym poziomie dołka dolara i dopiero północ,być może solidna północ.Potrzebuję jeszcze,aby wypełniła się formacja,która zakończy umocnienie złotówki.
  www.bankfotek.pl/view/2103955
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=10y&t=l&a=ln&b=1
  Być może będzie to potrzebne dla zasiania ogólnego zwątpienia w dolara i wówczas odwrót.Już niektórzy źle znoszą spadki dolara czyli buduje się psychiczna przestrzeń do tego o czym mówię.

  Tak, różnią nas właściwie tylko daty, dlatego w tej chwili bardzo ostrożne inwestowanie, bo ruch może być bardzo dynamiczny. Dobra uwaga dotycząca zwątpienia w $, jeszcze trochę brakuje, ale oznaki już są. Nie podejmuję się wyznaczenia dokładnej daty przełomu, ale pierwszy ruch może być na jenie, to tylko takie moje odczucie.

 • mac-erson

  @Dariusz
  Raz piszesz do mnie na Ty raz na Pan. Zdecyduj się :)
  Coś Ty taki nerwowy. Już parę razy pisałem. Głoszę 2800 na jesieni tego roku. Spokojnie zbieram sobie najsłabszą branżę świata- energetykę, budowlankę oraz kontrakty L-ki na najsłabszy indeks świata czyli PL. Kto mi zabroni - jak Twoje przepowiednie się sprawdzą to pewnie niedługo mnie już nie będzie, spokojnie poczekaj nie denerwuj się ;)

  Ja się nie chwalę na każdym kroku ale ukończyłem na P.Ł. właśnie matematykę. I rzeczywiście ciężko mi sobie wyobrazić, aby taki chaotyczny styl wypowiedzi jaki prezentujesz miał mgr matematyki. Ale pewnie się mylę.
  Po prostu pokaż indeks. Ja mogę zeskanować swój.
  pozdr.


 • karnakufo

  USDPLN w szerszym spojrzeniu - nadal w średnioterminowym kanałe spadkowym:
  www.bankfotek.pl/view/2114171
  W krótkoterminowym ujęciu jest obecnie L - obserwuję tą kreskę - nad nią L, a gdy zejdą pod, to powrót do trendu kanałowego i S:
  www.bankfotek.pl/view/2114174

 • seville1

  Warto zwrócić uwagę, jak porusza się euro na sesjach w USA. Gdy ropa i złoto spada, a indeksy stają na krawędzi, euro zaczyna odrabiać straty. Gdy ropa i złoto rośnie na euro przeważnie boczniak. To takie przeciąganie liny, tylko, że miejsca na zabawy coraz mniej. Na marginesie, coraz trudniej pożyczyć pieniądze w bankach USA, koszty rosną i przy kredytach o zmiennej stopie ( mieszkaniówka na całe szczęście jest przeważnie na stałej) nie wygląda to dobrze. LIBOR zaczyna dziurawić kieszenie.

 • karnakufo

  U nas szansa dla byczka - jeśli nie teraz to kiedy?
  www.bankfotek.pl/view/2114175
  www.bankfotek.pl/view/2114176

 • seville1

  Dużo pieniędzy dzisiaj gra na euro :)

 • karnakufo

  Tu na PKOBP sytuacja wygląda tak - przy sprzyjających wiatrach może zostać wygenerowany sygnał L:
  www.bankfotek.pl/view/2114179

 • karnakufo

  Ten wykres NASDAQa pokazuje, że zmierza on w kierunku większej korekty (oprócz pokazywanych wcześniej przeze mnie zniesień FIBO wyznaczających szczyt):
  www.bankfotek.pl/view/2114185
  www.bankfotek.pl/view/2114186

 • karnakufo

  EURUSD porusza się w takim kanałe wzrostowym:
  www.bankfotek.pl/view/2114187

 • karnakufo

  EURUSD ani myśli przestać rosnąć (w ujęciu średnioterminowym):
  www.bankfotek.pl/view/2114190

 • seville1

  @ Karnkufo
  Ładne, idzie jak po sznurku :), ale bardzo ciekawe jest, gdzie są stopy na SP500 ? Gdyby tak przemacać okolice 2585 -2570, to chyba byłaby jazda bez trzymanki, a sznurek by się zwinął w kłębek? No zobaczymy, żyjemy w ciekawych czasach.

 • konsultant121

  Dołki 5-tygodniowe gdzie jesteście?:))))

 • konsultant121

  @DK
  Siła PLNUSD zależy od siły EURUSD. Niech ślepa kura zacznie liczyć.

 • karnakufo

  @seville1
  Trzeba podchodzić ostrożnie, bo metale szlachetne nie potwierdzają tego pesymizmu u Jankesa.

 • seville1

  @ karnakufo

  Metale stoją w rozkroku i na oporach, albo słaby $, albo one, nie ma wyjścia w obecnej sytuacji. Tak po chłopsku, szlachetne rosną w obawie przed inflacją, która w tej chwili nie grozi , więc? Wydaje mnie się, że to nie ten cykl żeby metale rosły, wprost przeciwnie, będzie się liczyła gotówka, a gold - 15 % na początek. To nie jest żadna rekomendacja, to są takie moje uwagi

 • karnakufo

  To jeszcze wrzucę wykres WIG Banki, by się jutro odpowiednio ustawić na naszym rynku po dzisiejszych Stanach - może dadzą się tanio obkupić, bo prognozuję jednak kierunek do góry, chociażby pod jakąś korektę tegorocznych spadków:
  www.bankfotek.pl/view/2114193

 • ewiggin

  @dk
  ""EWIGGIN Tym gorzej dla ciebie.Przegrałeś z debilem.JA w każdym razie jeszcze raz dziękuję za wyjątkową mądrość twoich porad."

  Poniżej masz moje wpisy z początku lutego, więc o bessie właściwie poinformowałem pierwszy na blogu. Ciebie nie było, więc teraz nie zgrywaj cwaniaka i znawcy. Nie dość, że zostałeś debilem, to jeszcze przegrałeś.


  ewiggin
  2018/02/06 09:28:13
  A więc bessa zaczęła się po bożemu, 41 miesięcy po szczycie z września 2014 r. No i dobrze. Kto nie wsiadł w s-ki to zdąży jeszcze w marcu ;-)

  ewiggin
  2018/02/09 15:08:41
  @mac-erson
  WIG20 na 2800 pkt w tym roku?
  Jak to mawiają Francuzi - marnę szansę.
  Zaczęła się już bessa.

 • karnakufo

  WIG20 w takim bogato wsparciowym miejscu - może to byczki wykorzystają:
  www.bankfotek.pl/view/2114196

 • karnakufo

  Choć niepokoi mnie ten wyłom w długoterminowym wsparciu na mWIG40:
  www.bankfotek.pl/view/2114203

 • luk.jasinski

  No ciekawe, czy się znów sprawdzi.

 • dariuszkrzywicki3

  Jak zwykle ślepa kura gra na odbitkę i trafi na dnie na telefon od przyjaciela [wezwanie do ostatecznego uzupełnienia depozytu].Czysta realizacja problemu indukcji Bertranda Russela .Myślała ślepa kura o niedzieli a w sobotę łeb ... .

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Będzie kupa fanu, jak edek zanurkuje na 1,225 żeby podebrać stopy ;-)
  Jestem ciekawa co dziś Londyn ma w planach :P

 • karnakufo

  U nas L od otwarcia, stop bliski i zobaczymy czy da zarobić. :)

 • dariuszkrzywicki3

  Carrie-Losowe to są twoje arbitralne interpretacje a nie kurs eur -usd.Jak dotąd kurs eur usd i usd pln kopiują zachowanie 3 listopad 2017 -21 marzec 2018.

 • karnakufo

  EURUSD:
  www.bankfotek.pl/view/2114211

 • karnakufo

  PKOBP na wsparciu - puści, czy wytrzyma?:
  www.bankfotek.pl/view/2114212

 • dariuszkrzywicki3

  Jest zastanawiające ,że o kupnie akcji mówią ci co pierwszy i ostatni raz kupowali akcje banku Ślaskiego w 1994;jest zastanawiające, że od dwóch miesięcy o kupnie kontraktów mówią ci co nigdy na nich realnie nie grali.Jest zastanawiające,że wszyscy chcą kupić najsłabsze instrumenty.Myślę jednak ,że to nie ustawka ale wasza wyjątkowa mądrość.

 • seville1

  O prawdziwych intencjach i kierunkach $ może mówić także jen. Warto przyglądać się tej parze nim zacznie się prawdziwe dziobanie :)

  PS. Ropa i gold- pamiętamy!

 • m.jagusiak

  Nie wierze w dalsze spadki:

  acemarketu.com/?p=285170

 • dariuszkrzywicki3

  W przypływie kaprysu odkupię od was tylko więcej spanikujcie[zagrajcie po 2 miesiącach na spadek].

 • slow2006

  Panie jagusiak

  wziąłem eski na w20 w czwartek i dzisiaj dobijam do 10% zysku z kapitału w 5 dni. Pan mowi o rentownosci spadajacego rynku 8% w skali roku, powodzenia i powodzenia w szukaniu jeleni na goracego kartofla ;) pozdrawiam prawdziwego inwestora :)

 • dariuszkrzywicki3

  Panie Jagusiak wierzę w pańską wiarę,

 • seville1

  Panie Dariuszu, podziwiam pańskie naukowe i poetyckie męki, ale na co to wszystko, jeśli wystarczy jeden, trochę zmodyfikowany oscylator i można na walutach wykazać się praktycznie 100% skutecznością. Prosty wykres, jeden oscylator i to wszystko, zarabiamy i to niezależnie od trendu. Przecież chodzi w końcu o pieniądze, a nie wypociny. Ciekawy jestem pańskiej opinii czy mam rację, i czy rzeczywiście wystarczy dokładnie jeden, banalny oscylator i zarabiamy?

  PS. Nie jest to w żadnym wypadku oferta i nie może być w taki sposób traktowana itp. jest to tylko i wyłącznie pogląd.

 • bajkolandiaa

  dariuszkrzywicki3
  Jest zastanawiające ,że o kupnie akcji mówią ci co pierwszy i ostatni raz kupowali akcje banku Ślaskiego w 1994;jest zastanawiające, że od dwóch miesięcy o kupnie kontraktów mówią ci co nigdy na nich realnie nie grali.Jest zastanawiające,że wszyscy chcą kupić najsłabsze instrumenty.Myślę jednak ,że to nie ustawka ale wasza wyjątkowa mądrość.

  2018/03/28 09:21:35

  Z ust mi pan to wyjął,ten blog to jest blog komentatorów-golasów i obserwatorów, którzy na rynku zostali dawno temu ogoleni na jeleni i teraz tutaj piszą z WB o polityce,jakby to powiedział Rafał Zaorski panuje tu g ownomowa i p ierdoloty.

 • dariuszkrzywicki3

  Seville 1 O ile sama koncepcja dążenia do prostoty w zrozumieniu i realnych decyzjach[brzytwa Ockhama] ma sens to problem użycia użycia tylko ciągłych oscylatorów jest problematyczny,Ja używam tylko dyskretnych oscylatorów,które wskazują mi jasno początek i koniec ruchu.W PRZYPADKU SILNYCH RUCHÓW OSCYLATORY CIĄGŁE zawodzą.Ja zasadniczo gram na opcjach i muszę przewidzieć silny ruch przed faktem,kiedy zmienność jest minimalna.Jest to niemożliwe w przypadku podążania za trendem.Opcje to wyzwanie dla matematyka,pan działa na tym co pan rozumie i o to chodzi.

 • seville1

  @ DK
  Jednak nie dał się Pan złapać za grzebień, muszę przyznać, że sprawnie pan się uporał z tematem. Brawo! Przyznam się, że nim doszedłem do najtrudniejszej rzeczy - prostoty mój ekran przypominał Disneyland Orlando. Było w nim wszystko, i śmiesznie i strasznie, ale zawsze kolorowo - cukierkowo, jeden problem - pieniędzy z tego nie było.

  PS. Zmodyfikowany oscylator służy tylko do zajęcia pozycji, w mniejszym stopniu prowadzenia, ale praktycznie zawsze jest moment zysku, decyzja co dalej zależy już od nas.

 • podczaszy1

  Ciekawi mnie czy jeszcze ktoś widzi klina na wig-u 20?
  Docieramy powoli do SMA-30 na wykresie miesięcznym.

 • dariuszkrzywicki3

  Dla przegranych i wygranych =Marek Grechuta
  www.youtube.com/watch?v=oG6pEolAKm8

 • carrie-anne.moss

  ml.36
  invst.ly/70o65
  Korekta claytonowska? ;-)

 • tmoore

  Weźmy do analizy WIG a nie WIG-20, ten drugi nie oddaje w pełni dynamiki giełdy i nie istniał od początku - pisał bodajże też o tym nasz gospodarz popatrzmy np na notowania tygodniowe np w skali logarytmicznej - widać wyraźnie że jesteśmy w fali 5 - tej być może przed 5(5) z czasem trwania jeśli ma być równa 3 ciej do 2019 - 2021 roku czego nie można przewidzieć liniami Fibonacciego bo:www.armstrongeconomics.com/markets-by-sector/foreign-exchange/euro/will-the-euro-survive-by-2021/
  orazwww.bankier.pl/wiadomosc/Petrojuan-rzuca-wyzwanie-dolarowi-7579706.html
  można by parafrazować słowami: "a więc wojna". Dodatkowo nastroje nie są dobre,
  indeks INI raczej neguje początek bessy.
  Mam PDZ,KRUK,PZU,PEKAO, KTY, - w razie czego pozostaną jeszcze dywidendy..
  A z drugiej strony pogodzenie się ponad podziałami politycznymi panów odmiennych opcji ze względu na wyzwania geopolityczne - szczere gratulacje.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  invst.ly/70of5
  Jest szansa na zatrzymanie/korektę na T-Note.

 • podczaszy1

  Przynajmniej jak na razie dzisiejsza świeczka wyszła z opadającego kanału na wig-u 20.

 • dociekliwy54

  Zamknąłem krótką na WIG20 ok 12,17.

 • ml.36

  tak, istotne 122,5

 • podczaszy1

  Na sp 500 można poprowadzić linię po dołku z 11.02.2016 i 09.02.2018 roku. 23.03.2018 wykres ponownie do niej dotarł i teraz się na niej broni.

 • ml.36

  Tam na D świecy duży obrót był, zwróć uwagę.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "Zobacz jak niedżwiedzie są podenerwowane u nas na forum.Krzyczą, obrażają innych"

  Przepraszam bardzo ale ja nie jestem podenerwowany i nie krzyczę i nie obrażam, a zdaje się,że tak na prawdę to jestem tu jedynym niedżwiedziem.

 • podczaszy1

  Wig-20 znowu wraca do kanału.

 • dariuszkrzywicki3

  Raczej misiem Yogi z parku narodowego Yellowstone.

 • shbax

  również nie widzę zasadniczych różnic między obecną kilkunastoprocentową korektą w usa a tymi kilkumiesięcznymi/kilkunastoprocentowymi korektami które miały miejsce w 2011 czy 2015, w obu przypadkach rynki po kolejnych kilku miesiącach wróciły na nowe szczyty... obecnie posiadam opcje kupna na w20 przeważnie zapadające w terminie 6-12 miesięcy i obecne poziomy w20 przypominają mi poziomy z listopada 2016 kiedy opcje kupna ow20i172200 kupowałem po 5-10pln by w ciągu kolejnych kwartałów sprzedawać po 50-200pln (w20 osiągnął 2550 we 9/2017), górka w styczniu 2018 na 2650 też wydawała mi się ewidentna dlatego wówczas kupowałem opcje sprzedaży (zamykane przy 2400-2500) więc zejście poniżej poziomu 2400 mnie zaskoczyło jednak poziom 2200-2300 postrzegam w kategorii okazji nie przystanku (zachowanie eurusd, miedzi, ropy tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu)... armagedon (rozumiany jako w20 w okolicach 1680) oczywiscie ale dopiero za pare lat

 • m.jagusiak

  Znów WIELKA OKAZJA na GPW.

  Takie okazje pojawiają sie raz na wiele miesięcy:

  acemarketu.com/?p=285220

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Jestem z niedźwiedziami
  invst.ly/70q3r
  ;-)

 • dariuszkrzywicki3

  Pan nie odróżnia terminu opcja put[call] nie mówiąc o jakiejkolwiek matematyce. Pokaż pan model przewidywania zmienności -tylko to jest istotne a nie bredzenie o cenach i pana zarobkach.PAN NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O OPCJACH.

 • podczaszy1

  Gdzie ty Krzywicki pisałeś wcześniej i pod jakim nickiem? Chce sprawdzić twoje poprzednie "mądrości". Chyba się nie wstydzisz.

 • pinbar

  @jagusiak

  Wyceny niezwykle atrakcyjne były już przecież kilka miesięcy temu jak
  namawiał pan na kupno 3 miesiące temu.
  Niezwykle atrakcyjne stopy zwrotu mają ludzie, którzy zajmują się rozwijaniem swoich biznesów i reinwestowaniem pieniędzy we własne firmy a nie w wirtualne akcje spółek, które nie potrafią zarabiać. 10% w skali roku to jest jakaś tragifarsa. Ludzie
  zejdźcie na ziemie i zajmijcie się robieniem produktywnych rzeczy bo z tego na prawdę jest pożytek i kasa :) Więcej pan zarobisz kładąc płytki w łazience niż pisząc takie farmazony :) 10 razy więcej zarobisz inwestując w siebie niż w kasyno GPW, z którego wirtualnie wyjmiesz 10% przy dobrych wiatrach.

 • karnakufo

  Można powiedzieć, że wsparcia wybronione (WIG20).
  Teraz może pójść większe odbicie.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13

  Nie wiem czy cię to Waszmość jeszcze interesuje ale to właśnie dzisiaj wig-20 doszedł od góry do tego dużego spadkowego kanału i jak na razie odbił się od niego.

 • slow2006

  Panie DK, niech Pan napisze kiedy ruch na usd/pln klasy lipiec 2018, bo jak pisalem w zeszlym roku ze szczyt z 2016 nie zostanie pokonany, tak narazie jest, jak dlugo nie wiem, nie robie za jasnowidza. Pana oferta zwrotu wydarzen jest rownie slaba jak wiekscosc wypowiedzi o polityce tutaj. Również moge powiedziec ze usd/pln idzie na 2 zl albo na 7 zl. bicie piany jest slabe, niewazne jakie sie studia matematyczno empiryczne konczylo. i gdyby tyle energii poswiecil Pan na przewidywanie rynku co dyskredytowanie wiedzy innych, moze ludzie mogliby rzeczywiscie cos zarobic na pana wpisach

 • podczaszy1

  Co to Krzywicki języka w gębie zapomniałeś.

 • podczaszy1

  @ slow 2006
  Nie radzę grać pod wpisy innych choćby wydawały się nie wiem jak interesujące.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Nie wiem czy cię to Waszmość jeszcze interesuje ale...//

  Podałem swoją prognozę ostatnio i (na razie) jej nie zmieniam.
  Jestem zajęty walką w cieniu.
  Jedno z ostatnich zagrań, żółta przerywana to cena sprzedaży, czerwona przerywana to SL. Oczywiście nano.
  www.mql5.com/en/charts/8497753/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd
  Ciekawy jest układ na dziennym z podwójnym wybiciem stóp:
  www.mql5.com/en/charts/8497770/eurusd-d1-vantagefx-pty-ltd

 • seville1

  Jeśli ktoś szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego DXY jest tak ostro trzymany, aby tylko za bardzo nie poszedł w górę, wystarczy popatrzeć na notowania szlachetnych, rolnych, ropy, miedzi, gazu itd. wszystko zaczyna lecieć w dół. Słychać zachwyty jak to Chiny dowalą petrojuanem Jankesom ( sic!). Nic bardziej mylnego, wystarczy podbić $, ropa na łopatkach, a budżet Władimira oparty na 50 paru $ za baryłę runie jak domek z kart. To jest nowoczesna wojna, a nie tam Rysiu Pysiu na Maderze :). Słaby $ dogadza większości, ale przy zmianie priorytetów, ten kto ma drukarki decyduje o losie innych. Przypominam o jenie, to ciekawy moment.

 • podczaszy1

  Przypominam,że najbliższe wsparcie na BTC/USD jest na 7100. Potem to już dopiero 5350.

 • podczaszy1

  Wsparcie na SP 500 to 2580, a potem to dopiero 2514 pkt.

 • mac-erson

  @ podczaszy
  "to właśnie dzisiaj wig-20 doszedł od góry do tego dużego spadkowego kanału"

  Nie wiem jak rysujesz. Mnie ten kanał wychodzi na 2170. I tam jest już ostateczne silne wsparcie hossy (chociaż nie musimy tam dojechać).

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Być może to 2170 pkt. Dzisiaj mam dostęp jedynie do kompa bez javy i rysuje na tym wykresiku HTML 5 na stoog-u.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Powiem ci,że o ile do 2300 pkt grało mi się na krótkich rewelacyjnie to teraz już tak różowo nie ma. Dwa razy wywalił mnie stop tak,że mój zarobek od 2300 do 2200 jest mikry. Cholera nie lubię takiej "wstążki"na indeksie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Ciekawy wykres Tesli. Elonowi (Nylonowi?) coś nie pomaga oglądanie jaj z kosmosu:))
  invst.ly/70tvm
  invst.ly/70tvz
  invst.ly/70twb

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Edek znowu zwalony przez Londyn ;-)

 • karnakufo

  PKOBP w trzech interwałach, a jutro zamknięcie dnia, tygodnia i miesiąca - ciekawe jak to rozegrają:
  www.bankfotek.pl/view/2114255
  www.bankfotek.pl/view/2114256
  www.bankfotek.pl/view/2114257
  Liczę, z tych okolic na ruch do góry.

 • karnakufo

  @c-a-m
  "Edek znowu zwalony przez Londyn ;-) "

  Powrót do przebitego oporu, który teraz jest wsparciem i dobre miejsce na L. :)

 • erccc

  Na SP500 dziś zmienność taka, jakby miał runąć.

 • seville1

  Wojny handlowe, Tesla, Facebook itp. wytrychy info. nie mają żadnego realnego znaczenia dla rynku, to tylko odwracanie uwagi od sedna sprawy, światowa ekonomia ma HIV. Idiotyzmy, że Tesla spada, bo tam jakiś samochodzik miał wypadek, lub breloczek odpiął się od pilota to dobre dla fryzjerów od ondulacji gadających o bitcoinach. Wiadomo, że kiedyś auto będzie miało wypadek, wiadomo, że firma od twarzy nabroi z danymi itd. Nie przeszkadzało to kiedyś, jak kursy katapultowały się w chmury, a teraz nagle przeszkadza :) Nie chcę nikomu psuć nastroju, ale na dziś nie ma gwarancji, że będzie ciepła woda w kranie. Dzisiaj między 20 - 22 zobaczymy, czy podając placebo przedłużamy agonię, czy przez zimny prysznic i elektrowstrząsy chcemy powoli wdrożyć terapię.

  PS.Gdybym nie był obrzydliwym spekulantem, zostałbym poetą, ale to może jak zostanę bankrutem, zawsze warto mieć fach w ręku :)

 • dariuszkrzywicki3

  slow 2006 Cała moja praca jest oparta na koncepcji koniunkcji i wiedzy wszystkich ludzi.To cudo co pan nazywa wiedzą innych to pusta i arbitralna retoryka,nie mająca żadnego odniesienia do globalnych procesów.NAUCZ SIĘ PAN CO TO JEST LICZBA NIELSENA W TEORII HOMOTOPII I HOMOLOGII,PODAJ PARĘ PRZYKŁADÓW I WTEDY MOŻEMY DYSKUTOWAĆ O ODPOWIEDNIKU ZAŁAMANIA LIPIEC- PAŻDZIERNIK 2008 NA POWAŻNIE.

 • karnakufo

  Kto dzisiaj u nas na koniec ładował się w eSy może mieć jutro kłopoty.

 • sentinexxxxx

  @
  dariuszkrzywicki3

  Witam Przygłupa, jak tam giełda w Zakopcu? Doradź proszę, czy dalej podtrzymujesz poziom dla Miedziaka 9 zł?

 • red.007

  @podczaszy1
  jeśli klin jest klinem,to wzrosty powinny zakończyć się maksymalnie między szczytem z końca lutego a szczytem z marca.Marca nie mogą przekroczyć.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  Podciągają ładnie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No nieee wiem, czy to zamknąć, czy zostawić, bo w nocy zrobi się korekta.
  www.mql5.com/en/charts/8498885/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd
  www.mql5.com/en/charts/8498886/eurusd-h4-vantagefx-pty-ltd
  www.mql5.com/en/charts/8498887/eurusd-d1-vantagefx-pty-ltd

 • karnakufo

  WIG20:
  www.bankfotek.pl/view/2114267
  www.bankfotek.pl/view/2114268
  www.bankfotek.pl/view/2114266

 • relkame

  Ehhh. Dźwignia x30 i z kilkudziesięciu % zysku na pln/usd zrobił się niecały procent po czym uciekłem w popłochu.
  A już oczami wyobraźni widziałem 100% na horyzoncie :)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Aaaa zamknąłem. Lepiej się śpi po zamknięciu nanolotów:))
  www.mql5.com/en/charts/8498942/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd
  A co byś teraz powiedziała na europandę ?

 • guyfawkes13

  @Relkame

  Dolar teraz powinien iść do góry, USD/PLN może jutro przywalić do 3.45

 • seville1

  Jen walczy, ale jeszcze trochę brakuje około 107 -108 i pion, ale czyżby Kuroda zaczął skupować akcje:)? Uwaga na ropę, szykowanie pod większy ruch.

 • guyfawkes13

  @Seville1

  Jen powinien jeszcze spadać.
  Jenot robi powrót do burty.
  fxpro.ctrader.com/c/xs06n
  fxpro.ctrader.com/c/Vs06n
  invst.ly/70x12
  invst.ly/70x16

 • guyfawkes13

  @Relkame

  Na wysokie świece trzeba uważać, bo lubią się korygować, ale tak czy tak dolar powinien rosnąć. To jest mój preferowany wariant.
  invst.ly/70x7l

 • seville1

  Schemacik taki marcowy na ojro, 4 H4 na czarno, knot i powoli do góry i tak wkółko. Jak żyć? :)

 • seville1

  guyfawkes13

  Wydaje mnie się, że to już tylko zależy czy bank centralny Japonii będzie skupował akcje czy odpuści i polegnie na rynku. Gdy polegnie to automatycznie $ pójdzie w dół. Robi się bardzo nerwowo, a z tym skupem to tylko takie moje tam pomysły :)

 • relkame

  A tu zaraz się dowiemy że jednak cały ruch do 3,3 to było duże A, teraz machniom duże B do 3,7 a może 3,9 i dopiero duże C.
  007 by się zdziwił :-)
  Może po prostu należy wydoić wszystkich. Wszystkich bez wyjątku.

 • guyfawkes13

  @Relkame

  My Friend 007 teraz się pogubi w liczeniu fal (baranów) - do tego ostatecznie służy TFE. Mówię, że to będzie kilkumiesięczna konsolidacja a on nie słucha.:))

 • red.007

  @guyfawkes13
  "My Friend 007 teraz się pogubi w liczeniu fal (baranów) "
  Mój wpis był taki:

  "red.007
  2018/03/17 11:21:00
  @guyfawkes13
  Moja teza jest następująca:
  Spadek DXF w 2018 będzie dążył do poziomu 2014.
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=5y&t=l&a=ln&b=1
  Dla mnie rozpisanie fal od grudnia 2016 do lutego br. jako 1,2,3,4,5 jest nie do przyjęcia.
  Postuluję,że już w kwietniu-maju Twój rozpis się posypie i będziemy poniżej Twojej piątki.Nie pozostaje nic innego jak poddać weryfikacji przez rynek Twoją i moją tezę."

  Jeszcze nawet kwietnia nie ma a co dopiero maj a Ty już wydajesz wyroki?
  Cierpliwości.

  Widzę,że trzoda się pojawia po kurniku.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Pytałeś mnie o moje widzenie walut średnioterminowe
  Więc
  stooq.pl/q/?s=usdjpy&c=1y&t=c&a=ln&b=1 buy
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1 sell
  ergo
  stooq.pl/q/?s=jpypln&c=20y&t=c&a=ln&b=1 big sell

  To nie jest rekomendacja. You know.

  @007
  i co Ty na to James

  @Gui
  Jesteś zachowawczy. Mój plan zakłada 1,225. Ja już jestem na plusie. You know ;-)

 • red.007

  @ relkame
  Mnie nic nie zdziwi,co najwyżej quasicrystal i wielomian świata się nie spełni,bo wyznaczył odwrócenie na 21 marca.
  Póki nie wybijemy 3,45 klin jest w grze.
  Cierpliwości,spadki będą jak amen w pacierzu.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //Jesteś zachowawczy. Mój plan zakłada 1,225//

  No nieee wiem, przyznam się, że co nieco zostawiłem na demo, zamknąłem tylko nano.:))
  Jeśli masz namyśli EUR/USD (1.225), to obawiam się, że nie tą razą, jedziemy chyba w drugą stronę?
  Mam pootwierane parę rzeczy na dolarze (demo dawne uznane) i zastanawiam się nad europandą.:))

 • red.007

  @carrie
  Eur/Pln jest OK.
  do tego słabnące Chf/Pln co daje:
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  wzrost od 21 marca i to mi wystarcza
  Jenotów nie śledzę.

 • guyfawkes13

  @Sir Souble 07

  Nie ma żadnego klina my Friend, to taka zabawa, a wielomian wchechświata się nie spełni of course.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Długoterminowo bym się z Tobą zgodził my Friend, a krótkoterminowo niestety nie.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Na tym indeksie PLN masz dwie spadające gwiazdy, na pierwszy rzut oka widać, że teraz będziemy spadać.:))

 • dariuszkrzywicki3

  Ślepa kura opanowując prostą obserwację-dwa trzy dni niespodziewanie dochodzi do wniosku,że ciągle przegrywa z silnymi graczami.Tu potrzebna jest jedność taktyki i strategii.Wystarczyło grać według schematu 3 listopad -21 marzec.

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  Zamknij się w końcu, takich władców pierścieni jak ty, to wchodzi czterech na kilo.
  vignette.wikia.nocookie.net/antagonists/images/6/6a/Gollum.png/revision/latest?cb=20160802222327

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Jeśli masz namyśli EUR/USD (1.225), to obawiam się, że nie tą razą, jedziemy chyba w drugą stronę?

  Zauważ, że pewnie @DK & freaks ma stopa gdzieś w okolicy 1.2239
  Co zrobiłbyś na miejscu Lloyda , chcąc dzwignąc kurs do 1.27 albo jak twierdzi James do 1.3? ;-)

  Mam pootwierane parę rzeczy na dolarze (demo dawne uznane) i zastanawiam się nad europandą.:))

  Jeśli masz jenota za moją radą, to się ciesz ;-)
  A na pandzie życzę powodzenia. Nie będę powtarzać jak to rozegrać. You know.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //Zauważ, że pewnie @DK & freaks ma stopa gdzieś w okolicy 1.2239 //
  Na opcjach nie mastopów.

  //Co zrobiłbyś na miejscu Lloyda , chcąc dzwignąc kurs do 1.27 albo jak twierdzi James do 1.3? ;-) //
  Na miejscu GS-ów grałbym w drugą stronę, dolar jest już ładnie ob-żydzony:))
  Ta korona cieni wygląda na dystry, a linia trendu tuż tuż.
  fxpro.ctrader.com/c/w5T6n
  Czarna przerywana to jest najważniejsza kreska dawna uznana.
  fxpro.ctrader.com/c/y5T6n


  //Jeśli masz jenota za moją radą, to się ciesz ;-) //
  A dolar/szef Ci się nie podoba?

  //A na pandzie życzę powodzenia. Nie będę powtarzać jak to rozegrać. You know.//
  No moooże... Rano się przyglądnę.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Za wysokie są te świeczki dziś...

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Ta korona cieni wygląda na dystry, a linia trendu tuż tuż.

  Zagrajmy do góry, potem upthrust and you know... :P

  A dolar/szef Ci się nie podoba?

  Nie masz ani litości, ani współczucia dla @desperato i @konsultanta.
  Rozważam krótka na CHFPLN. Taki mój carrie trading ;-)

  Na opcjach nie mastopów.

  Nie znam się. Za wysoka matematyka dla mnie ;-)

 • m.jagusiak

  Walka o klin:

  acemarketu.com/?p=285431

 • dariuszkrzywicki3

  Dzisiaj istotnie zachodzi równość spadków w czasie od szczytu[63 dni],1994 i 2000, O czym ślepe kury hossy na wigu 20 nie mówią?.Odbitka w 2000 trwała od 26 maja do 2 ,czerwca i 2 miesiące trendu bocznego,w 1994 wig 20 obsuwał się do czerwca.Wybór najsłabszych papierów WIGU 20 świadczy o braku jakiejkolwiek strategii i tu żadne kreski nie pomogą.Tyle historia po podobnych spadkach[w potocznym języku].

 • mac-erson

  Szukałem matematyka D.K. bezskutecznie ale wyskoczył mi stomatolog. Czy to Ty ??

 • seville1

  Szach - mat.

 • ewiggin

  Dentysta? Raczej kowal. Coś tam przeczytał i zrobił się ważny "jakby skwarka polizał".

  Fragment recenzji:
  "Zamiast powtarzania celnych opisów Paulosa, przywołam nadzwyczaj siln skłonność charakteryzującą nie tylko inwestorów, ale znakomitą większości ludzi. Polega ona na gotowości do natychmiastowego formułowania prawidłowości występujących w świecie. Kogoś dwukrotnie spotkało niepowodzenie i od razu głosi, że nieszczęścia chodzą parami. Ktoś dwukrotnie korzystnie kupił akcje i natychmiast uchodzi za eksperta od giełdy. Skłonność ta pozostaje w niezgodzie z ważnym prawem probabilistycznym regresji do średniej. Na czym polega to prawo, a także wiele innych ważnych informacji znajdziemy w książce Paulosa Matematyk gra na giełdzie. Przeczytać książkę Paulosa warto choćby po to, żeby pośmiać się z ignorancji, naiwności i braku rozsądku rozmaitych psedoekspertów. Można też mieć nadzieję, że niekiedy podpowie ona, jak uniknąć licznych pułapek na giełdzie i poza nią"
  lubimyczytac.pl/ksiazka/111929/matematyk-gra-na-gieldzie

 • dariuszkrzywicki3

  I AM A FINITE AUTOMATA.

 • podczaszy1

  @ sentinexxxx
  Napisałeś wczoraj do Krzywickiego: Witam Przygłupa jak tam giełda w Zakopanem?

  Czy byłbyś uprzejmy napisać coś więcej tzn. skąd się ten przygłup wziął i gdzie wcześniej działał? Pytam bo sam nie chce się przyznać i delikatnie mówiąc "rżnie głupa".

 • seville1

  @ Podczaszy

  Słabo szukacie, a ja w poprzednim wpisie podałem wszystko na tacy :)

 • dariuszkrzywicki3

  Książka idealna dla ciebie.Brak jakichkolwiek koncepcji,tylko znane banały na poziomie pustej statystyki.Porównaj moją pracę z ostatnią pracą Thurstona " Entropy IN DIMENSION ONE"- wtedy zrozumiesz o przepaści wiedzy między nami.Praca Thurstona jest pustą tautologią ,moja o realnych operacjach od komórki po całe uniwersum.

 • dociekliwy54

  @pinbar
  "Niezwykle atrakcyjne stopy zwrotu mają ludzie, którzy zajmują się rozwijaniem swoich biznesów i reinwestowaniem pieniędzy we własne firmy a nie w wirtualne akcje spółek, które nie potrafią zarabiać. 10% w skali roku to jest jakaś tragifarsa. Ludzie
  zejdźcie na ziemie i zajmijcie się robieniem produktywnych rzeczy bo z tego na prawdę jest pożytek i kasa :) Więcej pan zarobisz kładąc płytki w łazience niż pisząc takie farmazony :) 10 razy więcej zarobisz inwestując w siebie niż w kasyno GPW, z którego wirtualnie wyjmiesz 10% przy dobrych wiatrach. "
  Jak rozumiem to opinia osoby,która zarabia na własnym biznesie.
  Aby jednak temat uogólnić trzeba wziąć pod uwagę statystykę.
  Pierwszy rok w biznesie przetrwa 50-60% firm.
  Po 5 latach pozostanie 29%.
  Z przypadkowo wybranych spółek giełdowych: Plastbox(150KK),Enter (25KK),TOYA(200KK),Vigosystem(8,7KK),Primamoda(8KK)średnia zrentowność kapitału(ROE) z 4 ostatnich lat wyniosła 7,67%.
  W skali kraju za lata 2013-2014 ROE (z kapitałowym lewarem) wyniosła:
  Ogółem-4,7
  rolnictwo-7,9
  górnictwo-1,1
  przetw. przem-0,5
  woda, energia, gaz-7,9
  budownictwo-8,7
  handel nap. sam.-12,1
  transport-2,5
  zakwat, gastron-6,6
  informacja,komunikacja-7,1
  finanse-5,6
  Często rentowność małych biznesów zdaje się wyższa, bo nie odejmujemy wartości własnej pracy, nieraz po 16 godz/dobę. Powiedzmy, ktoś ma biznes 1KK z rentownością 8%. W roku ma 80k zysku, ale dolicza drugie 80K z własnej pracy i rentowność wynosi niby 16%. Im mniejszy biznes tym ten efekt jest większy.
  Z kolei na giełdzie kupując indeks WIG 23 lata temu B&H mamy prawie 9% nie robiąc nic.( Ja wiem, nie kupi się indeksu, ale obecnie można kupić fundusze akcji, które mimo prowizji w długoletnim inwestowaniu dają podobne zwroty.
  Oczywiście aktywne inwestowanie zwiększa nam ryzyko i dlatego tylko część aktywnych traderów zarabia. Powiedzmy 15-20%. Nie różni się to jednak tak drastycznie od małego nowego biznesu, gdzie tylko 29% firm przetrwa 5 lat.
  Czy zatem 10% to mało? Ja myślę, że przy większych kapitałach to dobry zwrot.
  Oczywiście przy małych kapitałach (w biznesie i inwestycjach finansowych) jest większa dźwignia i można zrobić znacznie więcej, ale kosztem ryzyka.
  Ostatecznie jednak o decyzji czym się zajmować powinny decydować IMO PREDYSPOZYCJE. Giełda wymaga innych, realny biznes innych.W uproszczeniu i bez obrazy nikogo: biznes jest dla psychopatów, giełda dla autystyków.


 • dociekliwy54

  @ewiggin
  Przeczytałem Pana "Strukturę rewolucji naukowych".
  Jest Pan więc trochę skuteczny:).

 • podczaszy1

  @ seville 1
  Mówisz,że to ten szachista?

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 mamy nowy kanalik spadkowy. Górne punkty to 2380 i 2329. Dolne to 2238 i 2192 .

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "biznes jest dla psychopatów, giełda dla autystyków."

  Fajne.

 • seville1

  @podczaszy1
  Mówisz,że to ten szachista?

  Ja nic nie mówiłem :))

 • podczaszy1

  @ seville1
  "Ja nic nie mówiłem".
  No to co mi głowę zawracasz.

 • seville1

  podczaszy1
  @ seville1
  "Ja nic nie mówiłem".
  No to co mi głowę zawracasz.

  Bo goniec zbił królową :)

 • dociekliwy54

  @W.B.
  A dziękuję. Jak to się mówi "czasem trafi się ślepej kurze ziar..."

 • dariuszkrzywicki3

  DOCIEKLIWY-biznes [polityka] jest dla psychopatów.Dobra, ale psychopata potrzebuje masochisty.Giełda jest dla wybitnych autystów,kim[czym] zatem jest plankton?

 • dociekliwy54

  @dariuszkrzywicki3
  Z tymi masochistami , to proste.
  Są nimi oczywiście, czy tego chcą czy nie -pracownicy (bo przecież nie klient).
  A plankton, no cóż , literatura mówi o wszystkich specjalistach, którym się wiedzie w życiu jak: lekarze, dentyści, pracownicy naukowi . Oni myślą, że jak im się wiedzie, to i na giełdzie musi. W czasie silniejszych trendów dołączają inne zawody ze słynnymi kelnerami i taksówkarzami przy końcu hossy.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //... biznes jest dla psychopatów, giełda dla autystyków. //

  Bardzo trafna uwaga.
  BTW niektórzy masochiści są gotowi zrobić wiele(...), kierowani przemożną aspiracją dołączenia do grona ''wybitnych autystyków'':))

 • m.jagusiak

  Jakie są kluczowe poziomy na S&P500 ?

  acemarketu.com/?p=285548

 • podczaszy1

  Co zrobić,żeby ten wskażnik INI się zmienił? Wyrażnie blokuje spadki.

 • dariuszkrzywicki3

  Trump negatywnie o Amazonie.Ponieważ nie wszyscy tak biegle władają łaciną kuchenną jak Podczaszy w języku angielskim mamy An isolated event is not an event,because every event is a factor a larger whole.

 • carrie-anne.moss

  @shbax
  Dobrze rozumiem, że kupujesz opcje o terminie 9-12 miesięcy call 2800 i czekasz żeby 5pkt wzrosła na 50? Coś takiego?

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Myślę,że czeka na pana przeobrażenie w byka.:)

 • zulus_chacka

  @ carrie shbax

  Nareszcie ktos zauwazyl opcje i ich mozliwosci

 • dariuszkrzywicki3

  Carrie,Shinix.... jak zwykle nigdy nie grali na opcjach i nie rozumieją najprostszej zależności zmienność, czas i cena na samym końcu.Liczenie na palcach szczególnie przydatne do opcji.Wasza mądrość nie zna granic.

 • karnakufo

  Czy ktoś zostaje u nas na Święta z L? :)

 • mac-erson

  @Karnakufo
  "u nas na Święta z L"
  Ja jako inw. średnioterminowy. I nie interesuje mnie czy będzie jeszcze test tej linii 2170 czy nie. Jak będzie to mam rezerwę na finalne dopełnienie pozycji.
  Sprzedam po 2800 (a może wcześniej) ;)

  @All
  Wesołych, spokojnych i rodzinnych Świąt WielkiejNocy. Chwila odpoczynku i zadumy się przyda.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/03/Objawy-przegrzania-w-USA.html

 • karnakufo

  @mac-erson
  No to jest nas dwóch.

 • shbax

  @carrie, zakładając od 11.2016 do 2020-2021 scenariusz wzrostowy preferowałem/preferuję opcje kupna zapadające w terminie 6-12 miesięcy, te zapadające w ciągu 1-3 miesięcy przy silnych ruchach indeksu w górę dałyby oczywiście lepiej zarobić jednak w razie przedłużających się korekt stają się zbyt szybko bezwartościowe, oczekuję powrotu do wzrostów najdalej w 2q2018, przebicia szczytu ze stycznia2018 najdalej w 3q oraz poziomów 2800-3000 najdalej w 4q2017... zakładając ten scenariusz kupiłbym/kupiłem m.in. opcje kupna wygasające w grudniu ow20L182800 bo przy obecnej cenie ok 10pln stosunek ew. zysku do ryzyka jest dla mnie atrakcyjny (rocznie staram się ryzykować kilkoma % portfela inwestując w opcje, rozkładając zakupy na wszystkie miesiące, z góry wiem ile mogę stracić dlatego unikam kontraktów, w razie pomyłki nie poczuję za mocno straty), jeśli powyższy scenariusz się sprawdzi i nie pojawią się zagrożenia dla dalszych wzrostów w20/EM (nadal obstawiam, że w 2019-2020 nastapi atak na szczyt z 2007) wówczas w 2q2018 zacznę rolować m.in. ow20L182800 (po 10-20% posiadanej pozycji na msc) na serie opcji kupna marcową (np3000)/czerwcowe(np3200)/wrzesniowe(3400) wygasające w 2019 itd aż do opcji wygasających w terminie spodziewanego przeze mnie peaku w 2021, Jednocześnie jeśli miesięczne/kwartalne wzrosty przekroczą założone przeze mnie tempo będę za 10/20% wartości posiadanych opcji kupna, nabywał opcje sprzedaży celem ich zamknięcia po wystąpieniu spadkowych korekt w trendzie wzrostowym (raczej te zapadające w terminie ok 3 mscy choć nie wykluczam zakupu opcji sprzedaży wygasających w marcu2019 pod reazlizację scenariusza krzywickiego).. ten sposób działania przynosił dobre rezultaty od zainicjowania w 11.2016 aż do 2.2018, 3.2018 nadal traktuję jako anomalię.... generalnie sposób banalny ale uznałem kiedyś że będzie to stosunkowo bezpieczny sposób na zlewarowanie zysków uzyskiwanych z inwestycji w akcje o ile rynek będzie rósł w perspektywie kilku lat (innym powodem zainteresowania się opcjami pod koniec 2016 r. był problem z selekcją akcji banków do portfela akcyjnego bowiem wszystkie wydawały mi się wówczas nie dość atrakcyjnie wycenione a skoro w20 jest przez banki zdominowany to był to dodatkowy argument przemawiający za zakupem opcji kupna)

 • tr33

  Ta dyskusja dowodzi tylko to, że TFE jest nieobiektywna. Jest to rodzaj sztuki. Każdy ma swój obraz. Oprócz dużej tolerancji błędu ceny dochodzi ogromna tolerancja błędu w czasie. A może wzrośnia, a może spadnie, a może teraz, a może za kilka miesięcy. Coś co nie da się zapisać w algorytmie to tylko cuda na kiju dla marzycieli.

 • davorsenss

  Nieźle, właśnie przeglądam te wykresy i jestem ciekaw jak to wyjdzie i czy faktycznie w maju będzie szczyt i tak pójdzie wykres. Zapowiada się ciekawie.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci