Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Objawy przegrzania w USA

bialek.wojciech

Ponad rok temu podczas webinarium dla klientów CDM-u przedstawiłem poniższy obrazek sugerując, by ewentualne przyszłe wyjście wartości cenowego składnika comiesięcznego raportu ISM na temat koniunktury w przemyśle przetwórczym USA (ISM Manufacturing Prices Index) powyżej poziomu 74 pkt. uznać za sygnał sprzedaży dla akcji. 

 

14roktemu

Taki sygnał padł w lutym, o czym dowiedzieliśmy się na początku marca. Można go interpretować jako objaw "przegrzewania się" gospodarki USA, które jak widać na powyższym obrazku czasami w przeszłości wywoływało negatywną reakcję rynku akcji. 

Dziś chciałbym zaprezentować nieco zmodyfikowaną miarę stopnia tego przegrzania czyli sumę wartości powyższego ISM Manufacturing Prices Index (odzwierciedlającego tendencje cenowe w przemyśle USA) oraz ISM Manufacturing Index (odzwierciedlającego koniunkturę w przemyśle USA). Będą mnie interesować okresy, kiedy suma wartości obu wskaźników osiąga bardzo wysokie wartości sygnalizując potencjalne "przegrzanie" gospodarcze w USA, które może skutkować wzrostem stóp procentowych być może zagrażającym poziomowi cen akcji.

Na poniższym obrazku zaznaczyłem sytuacje podobne do obecnej opisanej jako moment, w którym suma ISM Manufacturing i ISM Manufacturing Prices przekracza poziom 133,6 pkt. (taki dziwny poziom przyjąłem, by uwzględnić szczyt z marca 2000 roku) rosnąc z poziomu niższego niż 100 pkt. 

 

2suma

 

W okresie minionego pokolenia takich sygnałów było siedem. Projekcja wartości S&P 500 oparta na tych precedensach spada do lipca i nie podnosi się do grudnia tego roku. 

 

11projekcja

 

 

Oczywiście na tę projekcję składają się zupełnie odmienne ścieżki indeksu. 3 ze wspomnianych sygnałów można uznać za ważne ostrzeżenia przed nadchodzącymi spadkami cen akcji (wrzesień 1987, kwiecień 2000 oraz czerwiec 2008 - to daty publikacji informacji odpowiadające początkowi marca tego roku):

 

12spadki

 

W 4 pozostałych przypadkach S&P 500 (daty publikacji sygnałów: listopad 1983, wrzesień 1994, luty 2004 oraz kwiecień 2010) S&P 500 zawsze w 4,5 miesiąca po publikacji sygnału (obecnie odpowiadałoby to okolicom połowy lipca) był nie wyżej niż obecnie, ale w ok. 10 miesięcy po sygnale indeks trwale wchodził na poziomy wyższe i już nie wracał na południe. 

  

13wzrosty 

Czy tą pseudo-statystykę da się przetworzyć na jakieś praktyczne wnioski? Moim zdaniem da się obronić tezę, że wynika z niej, że należy wstrzymać się z zakupami akcji w USA przynajmniej do połowy lipca. S&P 500 nie powinien do tego czasu nigdzie odlecieć, a ta 3,5 miesięczna wstrzemięźliwość być może pozwoli uniknąć ewentualnych wydarzeń typu październik 1987 czy wrzesień 2008. 

Można próbować ograniczyć liczbę rozpatrywanych analogii ograniczając się do tych historycznych epizodów, w trakcie których sygnały poprzedzone były zachowaniem S&P 500 podobnym do tego obserwowanego w ostatnich 4 latach. To eliminuje sygnały z 2004 i 2010 roku, które pojawiały się podczas pierwszej fali wzrostu po wcześniejszych wielkich spadkach (2002-2002, 2007-2009). 

 

7podobne

 

Ale nawet ten filtr nie eliminuje przypadku sygnału z początku września 1994 roku. Warto jednak pamiętać, że chociaż Wall Street zachowało wtedy siłę spokoju pomimo tego, że FED w ciągu roku podniósł stopy z 3 na 6 proc., to ówczesne zaostrzenie polityki pieniężnej w USA nie pozostało obojętne dla rynków wschodzących. Od połowy września 1994 do marca 1995 MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach) stracił 27 proc., a w Meksyku wybuchł kryzys finansowy. 

Można też np. odrzucić sygnały, którym nie towarzyszyły podwyżki stóp FED, co eliminuje z pewnością ponownie przypadek z 2004 roku i być może również sygnał z 2008 roku. 

 

9FEDposnosistopyISMyPrzegrzane

 

Z punktu widzenia cyklu Kuznetsa za analogiczne do obecnej sytuacji uznaję sygnały sprzed prawie 18 lat (mamy koniec kwietnia 2000) oraz ponad 34 lat (mamy koniec listopada 1983). 

Podsumowując:  na podstawie doświadczeń z okresu minionego pokolenia można ocenić, że sygnalizowane przez wysokie wartości sumy ISM Manufacturing i ISM Manufacturing Prices "przegrzanie" gospodarki USA, to raczej niezbyt dobry moment do średnioterminowych zakupów akcji w USA (w krótkoterminowym horyzoncie może być oczywiście różnie). W 4 przypadkach na 7-em (lub też w 2 na 5, jeśli odrzucimy sygnały z 2004 i 2010 roku) silny kilkudziesięcioprocentowy spadek cen akcji na Wall Street po takim sygnale nie wystąpił, ale nawet w tych 4 optymistycznych dla akcji przypadkach S&P 500 w ok. 3,5 miesiąca od sytuacji odpowiadającej obecnej był generalnie nie wyżej niż na poziomie odpowiadającym obecnemu. Czy ryzyko symbolizowane przypadkami sygnałów z 1987, 2000 i 2008 się zmaterializuje nie wiadomo, ale do czasu pojawienia się symptomów sugerujących choćby częściowe rozładowanie napięcia powstającego w gospodarce USA należy zachować ostrożność w odniesieniu do tamtejszego rynku akcji (i zapewne również innych). 

 

Komentarze (444)

Dodaj komentarz
 • dariuszkrzywicki3

  Zastanawiające są pana intencje.Trąbi pan o spekulacyjnych zakupach po możliwym teście powtórnym dołka a teraz do lipca zaleca pan wstrzymać się z zakupami na giełdach w usa.Myślę,że nie są to jednak intencje, ale kompletny brak obiektywnych metod.

 • dariuszkrzywicki3

  Proszę poprawić chociaż elementarne błędy typu 17 lat od kwietnia 2000.The LAMB SHIFT 9+4SQRT5 [patrz praca] jako wartość własna a nie cykle.

 • seville1

  Żeby sobie wyobrazić możliwość wygrania 6 w DL trzeba z Warszawy do Berlina ustawić lodówki, ściśle, jedna przy drugiej, a w każdej lodówce są trzy półki, a na każdej półce jest opakowanie do jajek, a w każdym opakowaniu jest 10 jajek,. Teraz prosta rzecz, wybieramy odpowiednią lodówke na trasie z Warszawy do Berlina, nastepnie już prościutko, wybieramy dobrą półkę w tej lodówce i na koniec luzik, wybieramy spośród 10 jajek, to jedyne wygrane. Brawo!

  PS. Panie Dariusz, pan nie krzyczy na pana Wojtka, czas jaja szykować, a nie bombki wieszać.

 • red.007

  @carrie
  "carrie-anne.moss
  2018/03/28 08:48:57
  @ml.36
  Będzie kupa fanu, jak edek zanurkuje na 1,225"

  Wszystko jest OK.Niżej jak 21 marca nie powinien zejść.
  Dzisiaj rozjaśniła mi się korekta od połowy lutego,już się ona kończy.
  Po Świętach powinniśmy iść impulsem do góry i dolar impulsem w dół,wtedy to opiszę.

 • tmoore

  Dolar po świętach w górę, WIG w górę 10% procent zysku rocznie daje chyba 8 latach podwojenie kapitału - dla mnie wystarczy - chyba że Pan Dariusz zaneguje "Lamb Shiftem" Ponieważ nie gram dla emocji i jest mi obojętne czy będę miał rację - gram dla pieniędzy - jeszcze 6 lat i może domek w Asturii - tam chyba w lecie nie ma 50 st C. Życzę wszystkim dobrej Paschy

 • carrie-anne.moss

  @007
  Wszystko jest OK.Niżej jak 21 marca nie powinien zejść.

  Nie przesądzałabym, gdyż formalnie trójkąt, który Ci kiedyś namalowałam dopuszcza taki wariant. To dołek z 1 marca jest istotny jeśli Twój scenariusz miałby nie zadziałać. Nota bene, nie rozumiem czemu @DK upiera się przy istotności 21.03, skoro 1.03 jest niżej. :-\

  Dzisiaj rozjaśniła mi się korekta od połowy lutego,już się ona kończy.

  To fakt. Dziś i poniedziałek może być chaos, bo poważni inwestorzy już mają święta ;-)

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Jenot w kleszczach ;-)
  invst.ly/71fvg

 • red.007

  @carrie
  " carrie-anne.moss

  @007
  Wszystko jest OK.Niżej jak 21 marca nie powinien zejść.

  Nie przesądzałabym, gdyż formalnie trójkąt, ..."

  Odniosę się tylko do tego,bo już świąteczny klimat i czas na wyciszenie.
  Moja teza:27 marca rozpoczęła się pięciofalowa C korekty płaskiej ABC
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=10d&t=c&a=ln&b=1
  Po układzie fal widać,że nie powinno wybić dna 20/21 marzec.
  Nie wiem czy wyrysowało już,czy piąta fala jeszcze trochę zejdzie w dół.
  Wyższy interwał:
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3m&t=c&a=ln&b=1
  Spadkowa fala A korekty(jest trójką) rozpoczęła się w połowie lutego i zakończyła się 1 marca.
  Fala B korekty rozpoczęła się 1 marca i zakończyła 27 marca rysując trójkę.
  Fala C korekty j.w.
  Po zakończeniu fali C czyli na dniach, impuls na północ w wymiarze zdecydowanie większym niż impuls,który miał miejsce od polowy grudnia do polowy lutego.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  To już jest moja ostateczna wersja.
  Dolar odwrotnie.
  I żeby mi nie było,że to jakieś sekciarstwo.:))

  Wszystkim wszystkiego dobrego i do zobaczenia po Świętach.

 • pinbar

  @dociekliwy54

  "Ostatecznie jednak o decyzji czym się zajmować powinny decydować IMO PREDYSPOZYCJE."

  Mi się wydaje że jest to jedno z najgłupszych haseł marketingowych, dzięki, którym ci wszyscy miszczowie spekulacji zarabiają kasę na książkach autobiografiach zamiast na giełdzie i wciskają te kity młodym marzycielom o bogactwie, które bierze się z niczego. Jak ktoś nie ma predyspozycji żeby zapierniczać a nie ściemniać że zapiernicza to nic mu nie pomoże.
  Te stopy zwrotu ROE w branżach przemysłowych minionej epoki to jest prehistoria,
  ja mam na myśli ROE z twojej wiedzy, która oparta jest na technologiach i branżach współczesnych.

  @wojciech.bialek
  "biznes jest dla psychopatów, giełda dla autystyków."
  Fajne.

  Ja bym napisał że biznes jest dla dorosłych
  a giełda dla marzycieli i emerytów :)

  Swoją przygodę na GPW rozpocząłem w wieku 26 lat.
  Przez 5 lat zarobiłem 1000%. Wrócę do tej zabawy za 20 lat, bo obecnie to
  się kompletnie nie opłaca. A młodym ludziom, którzy dzisiaj są świetnie wykształceni w branżach IT, medycznych, inżynieryjnych, chemicznych, budowlanych, projektowych, etc to ROE na poziomie 10% z GPW to jest dobry żart :)
  Wiedźmin jest super i z tego co widzę to jest sufit świadomości ludzi, którzy nie mają pojęcia że w świecie równoległym dzisiaj gówniarze robią taką kasę w ciągu roku na darmowych grach, którą CDR zrobił w ciągu sprzedaży przez lata całej serii.
  Ludzie, którzy faktycznie inwestują swój kapitał w realne firmy, robią to poza GPW, bo wybór jest ogromny w każdej branży. To są wzrosty na poziomie minimum 30% rocznie.
  Po tych 10 latach przygody z GPW porównał bym tą instytucję do GS-u :)
 • carrie-anne.moss

  @007
  I żeby mi nie było,że to jakieś sekciarstwo.:))

  Oj tam, oj tam! :-)
  Do mnie tekst nie przemawia. Najprostrzy rysunek:
  invst.ly/71g9y
  Więcej szczegółów nie namaluję. Jak ktoś się zna na trójkątach, to wie, że możemy się odbić od kreski i jechać do góry albo spaść niżej.
  Na mój gust to już koniec spadków, bo ktoś broni 1,228. Tyle tylko, że dziś i w poniedziałek płynności nie będzie na rynku, więc mogą się dziać cuda. Prędzej będzie się ruszał jenot, ale tu spodziewam się, że będzie chodził pomiedzy 106 a 107.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Dlaczego rozpisujesz ten wykres EUR/USD od listopada 2017 roku, a nie od stycznia 2016 roku?
  Dlaczego ten wzrost , który oznaczasz jako B nie miałby być falą 5?

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "Myślę,że czeka na pana przeobrażenie w byka".

  Rzeczywiście parę razy w przeszłości robiłem voltę na pozycji ale zawsze wynikało to z jakiś świeżo odkrytych proporcji. Na razie nic takiego mi nie wyszło więc nie mam powodu. Na chwilę obecną nie mam pozycji. Tak jest prawie zawsze , bo święta.

  Powiem Panu,że jest ciekawa proporcja pomiędzy wzrostem 2012-2013, a wzrostem 2016-2018. Ta proporcja to 0,618 do 1. Byłby niezły numer gdyby się okazało,że spadek w 2011 to A potem aż do stycznia 2018 to B/ jako a-b-c/, a teraz właśnie C.
  To oczywiście tylko jedna z wersji.

 • podczaszy1

  @tmoore
  "Ponieważ nie gram dla emocji i jest mi obojętne czy będę miał rację".

  Myślę,że to jest także moje credo. Tym jednym zdaniem powiedział Pan właściwie wszystko. Natomiast co do tego domku to jakieś 12 lat temu mój znajomy na jednej ze spółek miał zarobione ok.2 mln złotych i postanowił,że kupi sobie domek w górach.Zaczął jeżdzić w poszukiwaniu jakieś okazji. Wie Pan jaki popełnił błąd ? Nie sprzedał tych akcji na których miał zysk w wys. ok 2 mln złotych. Chyba nie muszę kończyć tej historii. Dla ciekawych. Tą spółką był Rafamet i do dzisiaj tak go nazywają znajomi.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Dlaczego rozpisujesz ten wykres EUR/USD od listopada 2017 roku, a nie od stycznia 2016 roku?

  bo w listopadzie zaczeła się 5w1 wg mnie :-)
  W dużym skrócie, duży obrazek invst.ly/71gsc

  Dlaczego ten wzrost , który oznaczasz jako B nie miałby być falą 5?

  Wydaje mi się, że ma strukturę 3 falową.
  Podobnie, tylko odwrotnie było pomiędzy 20.12.2016 a 03.01.2017.
  Natomiast, wybicie dołka z 01 marca oznacza, że ten malunek nie ma sensu.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Dobrze,że pokazałaś ten większy rysunek. Pytanie zadałem takie, a nie inne bo właśnie ta twoja 4 w tej fali V strukturą i czasem to już chyba zaczyna przypominać tą dużą dwójkę rzymską.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  II była pędząca.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Mnie chodzi o to,że twoja 4 w fali V , a więc fala niższego stopnia przypomina twoją II a więc falę wyższego stopnia. To się robi mało czytelne.

 • podczaszy1

  @ red 007
  Odnoszę się do tego wpisu z którego wynika,że od 16.02.2018 do 01.03.2018 mieliśmy trójkę na wykresie EUR/USD, a potem od 01.03 do 27.03 kolejną trójkę jako B, a teraz mamy C.
  Dlaczego to C ma się zaraz skończyć, a właściwie gdzie się ma skończyć, bo rozumiem,że rozpisujesz powyższy układ jako korekcyjny 3-3-5.

 • red.007

  @carrie
  @podczaszy1
  Rozpis widzę inaczej,bo rozpisanie wzrostów od końca 2016 do teraz jako jeden impuls uważam za błędne.Oczywiście nikogo nie przekonam ale konsekwencje takiego rozpisu będą ogromne,bo rzymska V sugeruje bliski koniec wzrostów.
  tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_e18a0d5a14c6259277634a7ef27d80b7.png
  Ja wzrosty widzę na poziomach dużo wyższych niż V na malunku @carrie.
  Nawet gdyby przyjąć malunek za poprawny,to w oczy razi "estetyka" wykresu.
  Przy wydłużonej fali III jakaś proporcja między falą I a falą V powinna być a na malunku fala V wyraźnie jest większa niż fala I.
  Owszem można powiedzieć,że fala V się wydłuży ale to teoria naciągana.
  Idę swoim rymem,pewnie osamotniony ale trudno.
  Tak czy siak impuls,który niebawem zaczniemy powinien pójść dużo wyżej niż V na malunku.Widzę go na poziomie minimum 1,30.
  A to nie będzie jeszcze koniec.

 • red.007

  @podczaszy1
  Tak 3,3,5.Nie mam jak namalować.
  Może poszukaj takiego układu rys.4
  analizy.investio.pl/seria-analiza-techniczna-teoria-fal-elliotta-korekty-plaskie-oraz-zigzags-cz-1/
  na tym wykresie od połowy lutego:
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  Uważam,że spadek rozpoczęty 27 marca jest falą C korekty.
  A dlaczego ma się zaraz skończyć?
  Z dwóch powodów
  1.Kończy się formować struktura pięcio falowa w tej fali.
  2.Jej długość przekroczyła 0,382 fali A więc minimum jest spełnione.

 • podczaszy1

  @ red 007
  OK , rozumiem.
  Zgadzam się z tym,że rysunek @ carrie jest słaby od strony "estetycznej".
  Napisz mi czy to twoje 3-3-5 to B czy co?

 • podczaszy1

  @ carrie
  @red 007
  Dlaczego nie bierzecie pod uwagę,że wzrosty na EUR/USD zakończyły się 16.02.2018 roku?

 • tmoore

  złota bransoleta

 • podczaszy1

  Na BTC/USD moja prognoza spadku do 7050 sprawdziła się. Jeśli to wsparcie padnie, a tak się zanosi to oczekuję spadku do 5250.

 • red.007

  @podczaszy1
  Dla mnie 3,3,5 jest tylko falą 2 w dużym impulsie rozpoczętym w połowie grudnia.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3y&t=l&a=ln&b=1
  Czyli połowa grudnia-do polowy lutego fala 1.
  Połowa lutego-do mniej więcej teraz fala 2.
  Przed nami fala 3.
  To jest również odpowiedź na Twoje pytanie dlaczego nie biorę pod uwagę końca wzrostów.

 • tmoore

  do podczaszy:
  przepraszam za biżuterię - miało być o czym innym. Bardzo trafna przypowieść- na pewno ją zapamiętam. Dlatego zawsze powtarzam przede wszystkim sobie - po co grasz na giełdzie - dopóki pamiętam mam szansę na tą Asturię. Polecam:www.tekstowo.pl/piosenka,dog_eat_dog,expect_the_unexpected.html
  a na święta bartosiaka bo nie ma giełdy bez trafnej oceny geopolityki

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No to,żeś Waszmość wybrał se prezydenta. Pogratulować.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Zasięg V wyjdzie gdzieś ok. 1,27, zakładając 1:1 albo 1,3 przy 1,618.
  Uważam, że ta struktura jest kończąca. Nie wiem czy formalnie po trójkącie może się pojawić kolejny tym razem ending diagonal co spowodowałoby, że to wszystko się do gry kompletnie nie będzie nadawać. Przynajmniej mojej.
  Elliot nie do końca mi leży i bardziej traktuję go jako wskazówkę.
  Popatrzmy na to inaczej:
  stooq.pl/q/?s=e6.f&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  www.tradingview.com/x/IKvNR7KK/
  1. Buying climax - możesz to nazwać karmieniem kaczek albo ubieraniem leszcza ;-)
  2. Testy mające pokazać czy jest podaż w tamtym rejonie. Tą drugą dwójkę można nazwać pułapką
  3. Zejście poniżej dolnego ograniczenia jest ciekawe, bo można je odczytać jako słabość, ale równocześnie ktoś kupił, więc daje to nadzieję.
  4. Kolejny test podaży.

  Wg mnie możliwe jest zejście do 1,226 i ruch w górę, a później "nieudana próba wybicia" i potem spadek poniżej dolnej bandy, test i ruch na południe.
  Drugi scenariusz wybicie górą, test i kontynuacja wzrostów. W takim razie ruch do dołu może się skończył albo skończy pomiędzy 1,225-8.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Połowa lutego-do mniej więcej teraz fala 2.

  To mi nie pasuje, bo 2 nie może być trójkątem, ale Ty to inaczej rozpisujesz :P

 • podczaszy1

  @ red007
  Ok. Od grudnia 2016 do połowy lutego 2018 roku to może być 5 i rozumiem,że traktujesz to jako 1. Tak może być. No ale czy taka dwójka jak proponujesz tj.od lutego do teraz jest estetyczna. No ona to niczym się nie różni od 2 czy 4 w tej twojej 1, chyba że tym,że jest jeszcze mniejsza, a przecież to niby fala wyższego stopnia.

 • red.007

  @carrie
  Twoje uwagi mogą być słuszne i ja się nie spieram.
  Ty w ogóle dobrze odnajdujesz się w grze krótkiej i kasę zarabiasz.
  Jestem bardzo zadowolony,że jest tyle różnych zdań przeciwnych,bo to pokazuje złożoność i niewiadomość dalszego scenariusza a tylko wieloznaczność może dać sukces,nigdy oczywistość.
  Mój cel to drogi kilku miesięczne dla określenia dołka dolara i zakup również na wiele miesięcy.Trochę to trwa ale jak na razie spadki od grudnia 2016 dla mnie jeszcze się nie zakończyły.

 • podczaszy1

  @ red007
  " a tylko wieloznaczność może dać sukces,nigdy oczywistość".
  To mi się cholernie podoba.

 • red.007

  @podczaszy1
  Nie.Wzrosty od grudnia 2016 do września traktuję jak impuls i oznaczam jako duże A
  Korekta płaska od września do połowy grudnia oznaczam jako duże B.
  Od polowy grudnia jest duże C i w nim mamy już falę 1 i 2.
  Nie mam dostępu do grafiki,zatem posłużę się obrazkiem DX.F jako odwrotnością.
  www.bankfotek.pl/image/2113442

 • podczaszy1

  @red 007
  OK. Jeśli tak to zmienia sytuację. Też chciałem zaproponować @ carrie żeby swoją czwórkę widziała jako B, choć dla mnie skończyłoby się ono w listopadzie 2017 roku i w związku z tym była piątka od listopada do połowy grudnia 2018 a tym samym mógłby być koniec wzrostów jako C.

 • podczaszy1

  Z naszych rozważań wynika na pewno jedno,że TFE jest tak subiektywna,że nawet nie naruszając zbytnio jej zasad dochodzimy do różnych wniosków i musimy się odwoływać do kryterium estetyki wykresu co jest jeszcze bardziej subiektywne.

 • red.007

  @podczaszy1
  Słusznie.
  Jedynie prawidłowe "wstrzelenie"się w sekwencję falową może dać sukces.
  Słowo"prawidłowe" jest kluczem i jest to loterią.

 • guyfawkes13

  @Carrie, @Podczaszy, @007

  A ja to widzę jeszcze inaczej, jeśli pozostajemy w ... poetyce TFE.
  fxpro.ctrader.com/c/lNT6n
  I dlatego zroniłem coś takiego, choć rynek nie płynny.:))
  (żółta przerywana - sprzedaż)
  www.mql5.com/en/charts/8507025/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd

 • bialek.wojciech

  Wszystkim czytelnikom bloga życzę spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.

 • guyfawkes13

  // Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara ... //

  Wielkanoc jest źródłem Nadziei przekraczającej czas i przestrzeń, której nie można pokonać. Tej nadziei życzę Panu Wojtkowi, wszystkim Friendom moim i Czytelnikom bloga.

  www.youtube.com/watch?v=YV0dF-m0e80

 • seville1

  Wszystkim - Wesołych Świąt Wielkiej Nocy - Alleluja i do przodu :)

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  I dlatego zroniłem coś takiego, choć rynek nie płynny.:))

  No to miałam komu sprzedać :-D

 • carrie-anne.moss

  @All
  Wesołych Świąt i nie przesadzajcie w Dyngusa ;-)

 • podczaszy1

  Oj cinkciarze z Wami zawsze były problemy. Zaryzykuję tezę,że EUR/USD skończył wzrosty w połowie lutego 2018 roku. Moje atuty to,że wzrosty te zniosły 38,2 % poprzedzających spadków, na tej wysokości przebiega linia rysowana po dołkach 1985 i 2000-2002, a wzrosty od 31.03.2015 roku wyglądają mi na skończone 3-3-5.

 • ewiggin

  Wesołych, rodzinnych Świąt i smacznego jajka... zarówno przed jak i po fakcie ;-)

 • red.007

  @podczaszy1
  Twoja teza będzie obalona lub potwierdzona już w kwietniu a najdalej w maju.
  No i to jest fajne a nie,że coś musi.

 • podczaszy1

  No zapomniałem dodać jeszcze najważniejszego argumentu, a mianowicie,że nie lubię jewro to dlaczego niby ma rosnąć.
  Po chwili zastanowienie dodaję,że nie lubię także dulara.

 • podczaszy1

  A najbardziej to nie lubię BITCOINA i robienia ludzi w konia.

 • tmoore

  Jeszcze raz dobrej Paschy wszystkim życzę (czyli Święto Wielkanocne +ciasto) NIE MYLIĆ ze świętem Pejsech ...

 • podczaszy1

  Wesołych Świąt Wielkanocnych, pokoju ducha, wiary w Boga i w Ludzi.

 • dociekliwy54

  Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla Gospodarza , piszących i czytających.

 • tr33

  Dobre TFE może istnieje ale nie w tak mało precyzyjnej formie w cenie i w czasie "a może dziś wzrośnie, a może spadnie za miesiąc". To musi działać jak algorytm. Przekroczenie ceny x to kupno, spadek poniżej y to sprzedaż. A nie rozrzut 10-20% i rok tolerancji do weryfikacji koncepcji. Dobre dla artystów co rysują po fakcie.

 • tr33

  Jest robota na Święta - policzenie reguł TFE :))
  www.gieldowy-wizjer.pl/wp-content/uploads/2014/04/Regu%C5%82y-Teorii-Fal-Elliotta.pdf

 • klawiszznadodry

  Podziwiam Pana spostrzeżenia, uważam z wielce trafne, szanuję Pana wiedzę doświadczenie jak i wyczucie. Skromnie pozwolę sobie jedynie wyrazić, iż dodałbym - w ostatnich 40 latach mamy do czynienia z największym i najbardziej spektakularny wzrostem w historii cywilizacji. Bessa, która już się zaczęła po d koniec stycznia dotyczyła będzie właśnie tego okresu. Za brak pokory, rozpasanie, życie na kredyt, na wariata, kompletny brak odpowiedzialności społeczeństwa zapłacą niewyobrażalną cenę.

 • red.007

  @tr33
  Również podziwiam Pana spostrzeżenia, uważam z wielce trafne, szanuję Pana wiedzę doświadczenie jak i wyczucie.

  Rzeczywiście jest robota do wykonania,choć Święta nie kojarzą się jednoznacznie z robotą.

  Ze względu na opinię wyrażoną na początku mojego wpisu czy byłby Pan uprzejmy
  podzielić się swoją wiedzą i określić poziom dolara do złotówki jaki będzie powiedzmy za miesiąc?

 • tr33

  red.007
  Odpowiedziałbym, gdybym znał korelację miedzy usdpln, a daxem, bo obecnie jestem tylko na dax. A wg. 2 metod (swingowej i czasowej) wynika, że minimum przez tydzień (dużo zielonego) na tym indeksie powinny rządzić byki. Tydzień to wieczność na futuresach.

 • parnasus_uczendiabla

  Apropo dyskusji toczącej się na temat eur/usd, szlaczków, literek i cyferek przedstawionych powyżej to nie mają one większego znaczenia.
  Cała struktura rozpoczęta pod koniec stycznia 2018 jakbyście ją sobie ponazywali, i jakikolwiek ostateczny kształt ona przybierze jest tylko KOREKTĄ.
  Kto nie kupował w okolicach 1,15 , może wykorzystać każdą niższa cenę euro jaką oferuje rynek jako okazje do dołączenie do trendu wzrostowego.
  Rozpędzony walec wciąż zmierza na północ nie wykazując jeszcze żadnych oznak braku paliwa.
  Po zakończeniu obecnej korekty następny możliwy przystanek w okolicach 1,28-1,29.
  Dobrej passy i...
  Dobrej paschy życzę.

  P.S Tak, Panie 00 siódmy, masz Pan racje.

  Parnasus.
  Uczeń diabła.

 • red.007

  @tr33
  Rozumiem,dziękuję za odpowiedź.
  Świadomie zapytałem o poziom a nie o kurs.
  Czyli chodzi mi czy będziemy powyżej wczorajszego zamknięcia,czy poniżej.
  Pan wspominał o TFE i myślałem,że ma Pan w tym temacie wiedzę.
  Korelacja to raczej spostrzeżenie i nie jest zadana raz na zawsze czyli raz jest dodatnia,raz ujemna.

 • red.007

  @parnasus_uczendiabla
  Dobrej Paschy Panu i Wszystkim.

 • guyfawkes13

  @Parnasus

  Nooo, jak uczeń diabła życzy dobrej Paschy, to na pewno będzie dobra:))

  Co to za szaleństwo z tą paschą???
  Czy judaizacja Kościoła poszła już tak dalecze, że nikogo to nie razi? Przecież pascha (pesach) to żydowskie święto, jeszcze sprzed Mojżesza. Po drugie Pascha to święto schizmatyckie (prawosławne). Np. na Kresach Polacy obchodzili wielkanoc, a schizmatycy obchodzili ''Paskę''
  To jakieś modernistyczne nazewnictwo zmieniające znaczenie ze Zmartwuchwstania na jedzenie.
  Co z tego, że postać Estery jest jakąś prefiguracją postaci Maryi, przecież mówimy Maria, a nie Estera. Maria jest kimś innym niż Estera, tak jak Wielkanoc nie sprowadza się do Paschy.
  A tu jest o jeszcze innym przeinaczaniu historii. Fragment największego konfliktu w dziejacj stworzenia: Fenicjanie v Cywilizacja Łacińska.
  www.youtube.com/watch?v=18Bj3YgWkmM

 • tr33

  red007
  Nie bawię się w TFE. Nie chcę zafiksować się na jakimś scenariuszu i czekać pół roku na to czy to jest fala taka czy siaka. Ciekawy jestem tylko jak TFE ma pomóc kiedy i po ile kupić/sprzedać. Czy jest to możliwe raczej po fakcie?

 • red.007

  @guyfawkes13
  Jezus żył w określonej rzeczywistości(narodowości) i miejscu.
  Nie żył np. w Indiach i religii(zwyczajów) tam obowiązujących.
  Zatem życzenie dobrej Paschy jest jak najbardziej na miejscu.
  Dla mnie życzenie to ma wymiar uniwersalny jako PRZEJŚCIE ze śmierci do życia.
  Dosłownie można to przetłumaczyć:"życzę Ci dobrego przejścia ze śmierci do życia".
  Ubieranie takich życzeń w mundurek Judaizmu jest kolejną fobią(nadużyciem) .
  Mnie osobiście nie przeszkadza,ze Jezus był w ludzkiej rzeczywistości Żydem.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Widzę my Friend, że jesteś dobrym kandydatem na ludożercę.:))

  //...nawet konklawe można doprowadzić do ludożerstwa, byle tylko postępować cierpliwie i metodycznie...

  Ja nie wierzę w Żyda, tylko w Boga. Chrystus jest Bogiem, który wcielił się w Żyda, m.in. żeby odebrać żydostwu to, co najważniejsze, czyli Przymierze, wybraństwo, predestynację, ostateczne uzasadnienie panawania nad innymi, rację stanu i rację bytu.
  Wiec te wszystkie bajdy o Jezusie - Żydzie, bazują na ignorancji.
  Różne fragmenty ewangelii przytacza się w związku ze skazaniem i śmiercią Jezusa w kontekście żydowskim, ale według mnie kluczowa jest kwestia, że w chwili śmierci Jezusa Chrystusa ''zasłona przybytku się rozerwała''. Bóg opuścił Świątynię.
  Odtąd religia judaistyczna, czy jak ją zwał, jest religią bez Boga.
  Nie chodzi o żaden antysemityzm, to Żydzi kanalizują to wszystko w stronę jakichś bajek o antysemiztyźmie.
  Chrystus odebrał Żydom wszystko, ale dał im jeszcze więcej, tylko że dał to nie tylko im, ale wszystkim narodom, i to jest dla Żydów nie do przyjęcia.
  Dlatego spłycanie i zakłamywanie chrześcijaństwa do jakiejś żydowskiej sekty i zwyczajów tradycji, czy traktowanie współczesnych Żydów jako ''starszych braci w wierze'' jest absurdalne i bezbożne.
  Zobacz sobie końcówkę Pasji pokazującą śmierć Chrystusa, od 1 godziny i 50 minuty.
  Cały stary świat się zawalił i narodził się nowy świat. Dlatego bezbożne redukowanie Zwartwychwstania i Zbawienia do jakiegoś pogańskiego jeszcze obrzędu nie jest uniwersalizacją, tylko ułomnością, wynikającą z niezrozumienia chrześcijaństwa. Ale chyba właśnie o to chodzi.
  www.cda.pl/video/86186b1

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //No to miałam komu sprzedać :-D//

  Chyba od kogo kupić.:))
  Ale jak zobaczyłem Cię po drugiej stronie, to się przestraszyłem i zamknąłem te nanoloty.
  Myślę, że EUR/USD może pójść jeszcze trochę do góry, a potem zacznie spadać, może w drugiej części dnia.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Ja o Niebie (Pascha-przejście ze śmierci do życia).
  Ty o chlebie(pascha-posiłek,zwyczaj).
  Czy ja gdzieś pisałem,że wierzę w Żyda?

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Ja wiem my Friend, że jesteś dobrym człowiekiem, zwracam tylko uwagę, żebyśmy nie rozmieniali na drobne (fałszywe monety) tego skarbu, którym zostaliśmy obdarzeni.:))

  A propos dobrego człowieka, to jest taki kawałek jak indiańska żona chwali swojego białego męża, że jest dobrym człowiekiem, pod koniec filmu ''Wielki mały człowiek'':)))
  www.youtube.com/watch?v=ykMRQdnuORY

 • red.007

  @guyfawkes13
  Pascha-Wielkanoc-Zmarwychwstanie
  pl.wikipedia.org/wiki/Pascha

  Dzisiaj będzie piękna prefacja:
  "gdy Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha."
  "Dlatego pełnią łask paschalnych"
  www.kerygma.pl/eucharystia/prefacje/397-prefacje-okresu-wielkanocnego

  Daj pokój z ideologią żydowską,tu chodzi o nasze nowe życie,Pascha-Zmartwychwstanie Jezusa-przejście ze śmierci do życia,tą perspektywę nam otwiera.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Krótko mówiąc, ''nie wlewa się nowego wina do starych bukłaków'' my Friend.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  //"gdy Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha."
  "Dlatego pełnią łask paschalnych" //

  No nieee wiem jak towarzysze kardynałowie kombinują z tą posoborową liturgią, ale wcześniej chyba nie było tylu nawiązań do pogańskiego święta wiosny?
  W każdym razie dla mnie ''święto paschy'' jest mniej zrozumiałe niż święto Kupały (miłości). I traktowanie Zmartwychwstania jako szczególnego przypadku paschy wydaje mi się niewłaściwe.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  No tak my Friend, wszystko jasne. Mówiłem już, że mam bardzo dobrą intuicję.:))

  //Do 1929 roku na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w roku 1924 //
  Tzn. obecnie mówi się ''Triduum Paschalne'', a całe życie w normalnym Kościele było to ''Triduum Sacrum''

  Judaizacja śmierdzi (czosnkiem) w tej pasce na kilometr.
  A Ty się zachwycasz fałszowaniem chrześcijaństwa. Nawet nie czujesz, jak stajesz się szabesgojem? Bo mnie to razi.

 • guyfawkes13

  pl.wikipedia.org/wiki/Triduum_Paschalne

 • red.007

  @guyfawkes13
  Pozwolę sobie zignorować Twój osąd kim jestem.
  Skoro uważasz,że kiedyś Kościół był normalny a teraz przestał nim być,bo używa pojęcia Triduum Paschalne,to negujesz działanie Ducha Świętego,który prowadzi Kościół i go ożywia. Dawniej ten "normalny" Kościół przez wieki ze szczególną namiętnością prześladował i tępił kopernikański system heliocentryczny,tępił wiele innych rzeczy,które obecnie są oczywistością a wynikają z tego,że Duch Święty doskonale sobie radzi z oportunizmem ludzkim,poradzi sobie i z Twoim.
  Jeśli taki "normalny"Kościół Ci odpowiada,to życzę powodzenia.

 • guyfawkes13

  @007

  Opowiadasz banialuki o ''namiętnym zwalczaniu...''

  //W 1616 r. Święta Kongregacja Indeksu zakazała książek o heliocentryzmie, nie potępiając go. Również nigdy nie został oficjalnie potępiony jako heretycki przez Kościół w orzeczeniu papieża i na soborze//

  //Heliocentryzm (gr. helios słońce, kentron centrum) teoria budowy Układu Słonecznego, według której w wersji historycznej Słońce znajduje się w środku Wszechświata//

  System heliocentryczny jest błędny, bo słońce nie jest w centrum wszechświata i (w przypadku Kopernika), nie ma żadnych ''sfer niebieskich'' czy innych kółek, które utrzymują planety itd.

  A umieszczenie książki Kopernika na indeksie nie było związane z żadnym oportunizmem, tylko ze społeczną szkodliwością destrukcji obrazu świata.

  Kiedyś Kościół był bardziej Kościołem, a dziś jest ''mniej bardziej''.
  Zresztą to nie ja powiedziałem, że '' przez jakąś szczelinę, wdarł się do Kościoła Bożego swąd (dym) szatana''

  Ja nie potrzebuję, żeby mi ktoś tłumaczył Zmartwychwstanie przez odniesienia do jakichś pogańskich zwyczajów, bo ani nie jestem Żydem, ani tego nie pragnę i nie chcę mieć żydowskiego bagażu kulturowego, ani myślenia. Jeżeli Kościół ma być narzędziem indoktrynacji czy inkulturacji żydowskiej, to się myli z powołaniem. • red.007

  guyfawkes13
  Chcesz rozgrywać Kościół zgodnie z Twoim poglądem,nie dasz rady.
  Chcesz widzieć Kościół wg.Twoich zasad,nie dasz rady.
  Jest u Ciebie pogarda: "towarzysze kardynałowie".
  To jest Kościół Chrystusowy-tylko do Ciebie należy decyzja czy chcesz być w takim Kościele
  Z grzeczności o Twoich banialukach nie wspomnę.
  Nie pluj na Kościół,bo to Twoja Matka !!!

 • guyfawkes13

  @007

  //Chcesz rozgrywać Kościół zgodnie z Twoim poglądem...//

  Ja nie chcę nic rozgrywać, tylko denerwuje mnie ''poprawność polityczna'' i judaizacja bez sensu, która pochłania Kościół.
  Kościół już sam nie chce być Matką.
  Towarzysze kardynałowie już sami nie wierzą w swoją wiarę.
  Ekumenizm nie przynosi nawrócenia innych, tylko degrengoladę Kościoła.
  Tylko jedna religia może być prawdziwa, to po co dni judaizmu czy islamu?
  Kościół sam zdaje się czasami unieważniać swego Założyciela.

  Po co Triduum Paschalne, skoro cały czas było Triuum Sacrum?

  Mogę się założyć, że za 30 lat nie będzie już Świąt Zmartwychwstania, tylko Święta Paschy.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Jak mogłem broniłem Kościoła moją Matkę tutaj publicznie.
  Kocham mój Kościół,w nim żyć umierać chcę.

 • guyfawkes13

  @007

  Zresztą nie tylko ja ''chcę rozgrywać'', ale chyba przede mną był Ktoś inny.

  //Podczas pobytu w Polsce wizytatora apostolskiego Achille Rattiego doszło do konfliktu pomiędzy nim a ówczesnym biskupem krakowskim Adamem Sapiehą, który w czasie pierwszego powojennego zjazdu polskich biskupów w Gnieźnie (2630 sierpnia 1919) poprosił Achille Rattiego o opuszczenie sali obrad, argumentując, iż Kościół polski chce rozstrzygać swoje sprawy bez wpływów zewnętrznych[4]. Napięcia w relacjach pomiędzy Rattim a Sapiehą mogły przyczynić się do tego, że po wyborze Achille Rattiego na papieża Piusa XI (6 lutego 1922) biskup krakowski Adam Sapieha nie otrzymał z rąk Piusa XI kapelusza kardynalskiego. Do godności kardynała Adama Sapiehę wyniósł (18 lutego 1946) papież Pius XII.//

  To za Piusa XI wprowadzono to całe Triduum Paschalne.

  Ksiąze kardynał Sapieha //przez historyków uznawany za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. Nazywany Księciem Niezłomnym.//

  Sapieha //14 grudnia 1919 interweniował w Watykanie w sprawie wizytatora apostolskiego w Rzeczypospolitej Achille Rattiego ze względu na jego domniemane proniemieckie stanowisko w sprawie przynależności państwowej Górnego Śląska.//

 • guyfawkes13

  @007

  //Kocham mój Kościół,w nim żyć umierać chcę//

  Może szczęśliwie nie doczekamy Świąt Paschy podczas których będzie się świętować wyprowadzenie Żydów z Egiptu, ale nasze biedne dzieci???

  W Ameryce już to przećwiczyli. Tam jest z 50 mln ludzi uważających się za chrześcijan (protestantów biblijnych), dla których najważniejszym celem jest panowanie Izraele na planecie. Żelazny elektorat tzw. neokonów.

 • guyfawkes13

  @OO7

  Jak bym chciał wyznawać judaizm, to bym się zadawał z Żydami. Konwersja jest chyba niemożliwa(?), ale czytałbym sobie talmud, uczyłbym się hebrajskiego itd.
  Jak bym chciał wyznawać islam, to bym się na islam nawrócił, uczyłbym się arabskiego i czytał koran.

  Ale ja chcę być RZYMSKIM KATOLIKIEM. Pociąga mnie łacina. I nie chcę, żeby mnie ktoś, wykorzystując swój religijny autorytet, prowadził na lewe ''pastwisko''. To nie jest dobry pasterz.

 • tmoore

  @guyfawkess13
  www.kleszcz.franciszkanie.pl/strona/biblia/psalm_23.htm
  Dawid to też imię Żydowskie nie rzymskie ani trackie - tam powstała nasza wiara gdzie powstała i taki był język jaki był. Nie dam sobie zabrać Pana bo kto inny w niego wierzył a zaprzeczył wierze wyrzekając się Syna. Nie dam sobie zabrać nazwy Najważniejszego Święta bo ktoś próbuje zabrać mi nazewnictwo i walczyć ze mną słowem - obozy nie moje ale pascha moja -Dominus pascit me sed et si ambulavero in valle mortis non timebo malum quoniam tu mecum es.
  A na koniec www.franciszkanie.gdansk.pl/2018/03/01/pascha-jezusa-i-moja/

 • red.007

  @guyfawkes13
  Po przemyśleniu zakończę polemikę ze swej strony tak:
  Twoje myślenie życzeniowe "Jak bym chciał wyznawać ...","Ale ja chcę być..." świadczy o tym,że traktujesz Kościół jak partię polityczną,w której wyznawane są zasady i kryteria,które Ci odpowiadają a prezesa (pasterza) można w głosowaniu odwołać.
  Nic z tych rzeczy.Nie martw się zbytnio judaizacją Kościoła.Jezus prosił Ojca aby byli jedno.Bóg Ojciec każdą prośbę Syna spełni.Zatem prędzej będzie nawrócenie Żydów i uznanie przez nich Jezusa za Mesjasza,niż odwrotnie.Podobno,może to plotka,po zaistnieniu takiej sytuacji nastąpi koniec,nie wcześniej.Kościół to nie partia,to dzieło Jezusa,dzieło stworzone po to:"A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie". Ja wierzę w to co powiedział,"wszystkich" to znaczy,Żydów,Greków, Islamistów,białych,czarnych,wolnych,niewolników-cały lud Ziemi.Jeśli nie zgadzasz się aby w tym kościele byli Żydzi,to Twój problem,nie mój,ja się zgadzam z prośbą Jezusa.

 • red.007

  Cosik się rozciągnęło.

 • guyfawkes13

  @Tmoore

  Nie chodzi o to, czy coś jest żydowskie czy nie żydowskie, to nie ten poziom.
  Ja bardzo lubię psalmy, są prawdziwe, głębokie i piękne.
  Chodzi o to, żeby nie było rozjaśniania przez zaciemnianie, żeby z Krakowa do Warszawy nie jechać przez Tel Awiw.
  Kontekst Pesach jest zupełnie niepotrzebny w rozumieniu Zmartwychwstania. Może być marginalnie wspomniany, ale nie powinien przesłaniać tego, co istotne, uniwersalne i nie mające precedensu.
  I ta cała religijna konwergencja do judaizmu jest z gruntu fałszywa.
  Albo Chrystus jest jedynym Bogiem - Zbawicielem, na którego Imię zegnie się każde kolano, albo w to tak naprawdę nie wierzymy i dialogujemy sobie z innymi systemami religijno-entertainmentowymi o takich różnych znliżonych bajeczkach.

 • guyfawkes13

  @007

  Mylisz się i zagadujesz rzeczywistość.
  Nie chodzi o to, żeby Żydów nie było w Kościele, tylko żeby Kościół nie stawał się juaizmem (na motywach chrześcijańskich). Kościół jest właśnie po to, żeby przyjąć wszystkie narody, ale nie po to, żeby zjudaizować wszystkie narody. Bo takie coś moim zdaniem jest instrumentalnym wykorzystaniem Kościoła.
  No chyba że się mylę?
  W każdym razie kiedyś Kościół to było Coś, papież to była firma....
  www.youtube.com/watch?v=_viQgTJoF1I

 • tmoore

  guyfawkes13
  Jeśli chodzi o Kraków - Warszawa to się zgadzam, w ogóle w wielu przypadkach się z Panem zgadzam. Sir Guy ale Pascha to nie Pesach - terminy inne tylko czasami się zgadzają.Wigilia Paschalna, którą św. Augustyn określił jako matkę wszystkich czuwań nie jest do odpuszczenia bo coś innego kiedyś było wcześniej.
  (Jan. 20:28). Non possumus.

 • tmoore

  @guyfawkess13
  Chrystus jest jedynym Zbawicielem.
  My także widzieliśmy i świadczymy,
  że Ojciec zesłał Syna JAKO ZBAWICIELA świata. 1 List Jana 4

 • tmoore

  @guyfawkes13
  oczywiście - przepraszam @guyfawkes

 • guyfawkes13

  @Tmoore

  //Wigilia Paschalna//
  To w ogóle nie pasuje. A ni do języka polskiego, ani do kontekstu. No jak to brzmi: ''procesja rezurekcyjna na zakończenie wigilii paschalnej'' No to pascha czy rezurekcja? To jest ewidentnie obcy, nie pasujący element.
  Nikt, przeżywając Zmartwychwstanie nie myśli o jakichś plagach egipskich, święcie wiosny, czy ucieczce Żydów z Egiptu. To są rzeczy nieporównywalne. Zmartwychwstanie jest centralnym, najważniejszym wydarzeniem w historii świata, po co obniżać jego rangę i wikłać w jakieś zasłaniające, partykularne konteksty z historii (legendy) jednego plemienia?

 • guyfawkes13

  A propos Piusa XI, który wprowadził Triduum Paschalne.

  Zawarł on konkordat z Niemcami po dojściu Hitlera do władzy.
  Pochodził z Desio niedaleko Pawii. Pawia była jednym z głównych ośrodków stronnictwa Gibelinów (prymat cesarza). Może Pius XI mial coś wspólnego z Gibelinami, who knows?:))

 • guyfawkes13

  @Lord Tmoore

  Miło mi, że się Pan czasem ze mną zgadza.:)

 • michalek221

  Bardzo interesujący wpis warto poświecić trochę czasu i poczytać

 • tmoore

  @guyfawkes13
  Bardzo dziękuję za uprzejme słowa - przyjmuję jego anglosaską symbolikę jako dowód sympatii. Po namyśle zgadzam się, że Triduum Sacrum bardziej oddaje istotę tradycji, co nie zmienia faktu, że nie ma sensu oddawać Paschy - to tak jakby uznać że rezygnujemy z Tomasza, Jana albo Michała. A propos Piusa - co miał zrobić otoczyć Niemcy 7- ma gwardzistami z lewa, 20 - toma z prawa a potem uderzyć centralnie całą resztą ( w sumie 113) miażdżącym uderzeniem? :) Nie możemy wybierać sobie z Kościoła jak z supermarketu ani wybierać przywódców duchowych jak cadyków - tego lubię tego nie lubię - it is not 5 o clock tea - you know :)

 • guyfawkes13

  @Tmoore

  Wszystko jest potrzebne, i Pascha, i Agnus Dei, tylko we właściwych proporcjach i we właściwym miejscu, żeby starymi partykularnymi tradycjami i sposobem myślenia nie przesłaniać uniwersalnego wydarzenia bez precedensu.

  //Niech przed Nowym Testamentem starych praw ustąpi czas //

  Bardzo pouczające jest zastanowienie się jak powstała posoborowa liturgia. Jej ''akuszerem'' był Louis Bouyer. Bardzo ciekawa jest jego droga życiowa:
  pl.wikipedia.org/wiki/Louis_Bouyer

  Wyszedł z protestantyzmu, fascynował się prawosławiem, aż przeszedł na katolicyzm. Znał wszystkich ważnych ludzi, przebywał we wszystkich ważnych ośrodkach, wszędzie przyjmowany, jakby niesiony ''niewidzialną ręką rynku''(...).

  A jaki był tytuł jego pierwszej książki?
  Oczywiście ''Misterium Paschalne''. Ten tytuł można zgadnąć w ciemno. Paschalne.
  I co się dzieje po napisaniu tej książki?
  To też oczywiste: //Po wojnie, opublikował swą pierwszą książkę Misterium paschalne, która od razu zyskała rozgłos międzynarodowy//

  A taki np. Snopek z Grodziska napisał kilkanaście książek i żedna nie zdobyła rozgłosu. Nooo ale też Snopek z Grodziska nie napisał o misterium paschalnym.

  Na moje wyczucie prawosławie było ideologią bizantyńskiej organizacji handlowo-gospodarczej, a protestantyzm - ideologią innej organizacji hadlowo- bankierskiej.
  I w prawosławiu i w protestantyźmie widoczne są wpływy judaizmu, głównie przez doktrynę predestynacji, która usprawiedliwia handel niewolnikami, lichwę itd.

  I ten cały Bouyer, co prawda już katolik, ale wytrawny znawca doktryn schizmatyckich oraz kacerskich układa nam liturgię. W jaki sposób? W sposób protestancki, tzn, pomija Tradycję łacińską i jak kacerz odczytuje pierwsze teksty modlitw (sola scriptura)

  //Francuski liturgista o. Louis Bouyer, który porównał żydowskie teksty liturgiczne z najstarszymi modlitwami chrześcijańskimi z I stulecia, skonstatował, że są one niemal identyczne z jednym tylko wyjątkiem: te drugie zawierają dodatkowe odniesienia do Jezusa wraz z wypowiedzianymi przez Niego słowami przeistoczenia (czyli zamiany chleba w Ciało i wina w Krew)//

  Pierwsi chrześcijanie byli Żydami i modlili się ''po żydowsku'', jeśli wracamy do początków, to wracamy do kultury i mentalności żydowskiej. Od uniwersalizmu do partykularyzmu i de facto judaizmu. Pomijamy pod pretekstem ''powrotu do źródeł całe wieki Tradycji i przekreślamy Cywilizację Łacińską.

  Wszystko to odbywa się metodą marksizmu kulturowego, czyli stopniowego przesuwania akcentów, przesuwania pól znaczeniowych itd.

  I to mi się nie podoba, bo stopniowo wracamy do judaizmu.
  pl.wikipedia.org/wiki/Louis_Bouyer

 • guyfawkes13

  @Tmoore

  No i mamy modelowy przykład tematu zastępczego i przeinaczenia na Wielkanoc:

  //Kościół nigdy nie zrezygnuje z głoszenia świętości życia//. To może być temat na Boże Narodzenie, ale na Wielkanoc?
  wpolityce.pl/kosciol/388438-wazne-slowa-kardynala-nycza-kosciol-nigdy-nie-zrezygnuje-z-gloszenia-swietosci-zycia

  Świętość życia w ogóle , albo ''życie najwyższą wartością''to są pojęcia pogańskie.. ... Gdyby Chrystus tak myślał, to nie byłoby Zbawienia, po nie mógłby poświęcić swojego życia.

 • tmoore

  @guyfawkes13
  Bardzo pouczająca dyskusja - pogaństwo niestety jest widoczne na każdym kroku w kościele np koncepcja bycia grzecznym za prezenty na Mikołaja tzw "czy dzieci były grzeczne"?- na tym polega świętość, że dał pieniądze na wesele córek niezależnie od tego że sąsiad był "niegrzeczny". Jeśli chodzi o cywilizację zachodnią to sama się traci: ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Migration_and_migrant_population_statistics. Demografia w wykładni czasu ma swoje nieuchronne prawa (np. przemnóż ilośc imigrantów przez 4 - minimalna wielkość rodziny. Święta się kończą czas wrócić do przyziemności tego świata :)

 • konsultant121

  @tmoore @guyfawkes
  Pouczająca dyskusja. Ale z drugiej strony nie popadajmy w herezję i nie stawiajmy rozumu nad wiarą. Bo wpadniemy w jakiś umysłowy nihilizm.I będziemy chcieli wyjaśnić wszystko rozumem.
  Ale dziekuję Wam za takie świąteczne rekolekcje:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ale wiara nie może przeczyć rozumowi, bo to byłaby herezja fideizmu.

  Towarzysz Nycz w dawnych czasach przez lata grywał w karty z ludźmi, których trochę znałem. I wydaje mi się, że bez tych karcianych sesji nie zrobiłby kariery:)) Nie dałbym za niego pięciu groszy.

  Były dwie instytucje, wyjęte zasadniczo w post PRL-u z lustracji; WSI i Kościół. Jest co prawda wielu porządnych i świątobliwych biskupów, ale hierarchia w całości budzi poważne zastrzeżenia co do wiarygodności.

  A tak w ogóle, to jaką organizacje trzeba reprezentować, żeby w tradycyjnie katolickiej Francji być akurat protestantem i w wieku 22 lat piastować już godność pastora, a następnie studiować prawosławie, a po konwersji wydając pierwszą książkę, osiągnąć od razu sławę i to międzynarodową, jak Snopek Bouyer?:))

  Przypominają mi się w tym miejscu moje czasy studenckie. Na KUL-u było znacznie więcej agentury niż gdzie indziej. No, może nie zawsze agentury w takim ścisłym sensie:))
  Znałem np. taką studentkę pochodzącą ze starej niemieckiej arystokracji. Była skromna i niepozorna, ale miała od przyjścia na studia w Lublinie bardzo dobre kontakty. Przyjeżdżali do niej to jakiś brodaty Żyd piszący do Więzi, to jakiś młody obiecujący ksiądz z kurii w Krakówku czy Warszawce, albo ktoś z Fundacji Adenauera.
  Była bardzo dobrze zorientowana w szlakach ... przemytniczych(?).:)))
  To były czasy jeszcze komunistyczne i w Berlinie stał mur z wieżyczkami karabinów maszynowych. Po dworcach chodzili żandarmi z psami.
  A ona wytłumaczyła mi, jak to wszystko ominąć(!!) i znaleźć się w Rzeszy poza jakąkolwiek kontrolą. W tej pierwszej podróży do wolnoego świata wylądowałem w domu dziennikarzy FAZ pod Frankfurtem, co wspominam bardzo miło.
  To były czasy...:))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Snopek Bouyer pod koniec życia zwariował, tak to się musiało skończyć, kiedy ma się jeszcze jakieś resztki sumienia.
  Wiec chyba proroctwa mnie wspierały, kiedy zapytałem na początku ''co to za szaleństwo z tą paschą?''
  :)))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  No i nie trzeba było długo czekać na rezultaty reformy. Sam Snopek Bouyer napisał w 1968 broszurkę pod znamiennym tytułem ''O dekompozycji katolicyzmu''

  A nasz Snopek z Grodziska napisał ostatnio broszurkę ''Żydzi i imperia'':))))

 • dariuszkrzywicki3

  Wobec niedługiego tunelowania wszelkich barier pozostaje tylko modlitwa. Patrz nowy rozdział (6 (ostatni) - Konflikt i kooperacji) w starej pracy:
  fqxi.org/data/forum-attachments/Daiursz_Krzywicki_One-dimensional-quaiscrystal-of-the-whole-April.pdf

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No jak tam (prawie) po świętach? Pilnujemy euro?:)))
  www.mql5.com/en/charts/8513732/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd

 • ml.36

  @WB
  Mam wrażenie że szczyty 40/3 i 20/6 są za nami. Jak Pan sądzi?
  invst.ly/72131
  invst.ly/7213m

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //No jak tam (prawie) po świętach? Pilnujemy euro?:)))
  www.mql5.com/en/charts/8513732/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd //

  Żeby ślepa kura ciągle trafiała ziarnko, to chyba nie może być zwykłą ślepą kurą.:)))
  www.mql5.com/en/charts/8514486/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd

  Czerwony SL przesunąłem na taki trochę lepszy BEP (beak even point).
  Chyba na korekcie będę tego dolara piramidował, ale może na innej parze.

  www.youtube.com/watch?v=D2y3UOZ5MM4

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //Żeby ślepa kura ciągle trafiała ziarnko, to chyba nie może być zwykłą ślepą kurą.:))) //

  To chyba raczej gęś kapitolińska.:))

  //Podczas najazdu Galów z doliny Padu w roku 390 p.n.e. postanowili oni zdobyć Kapitol po zmierzchu. Obrońcy wzgórza byli zmęczeni i spali. Z pomocą miały przyjść gęsi, ptaki bogini Junony, które ostrzegły wojów. Udało się odeprzeć atak i wyprzeć Galów z Rzymu. Rzymianie ponieśli jedną z gęsi w lektyce.//

 • guyfawkes13


  //To chyba raczej gęś kapitolińska.:)) //

  Łacińska, dawna uznana.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Gęś kapitolińska jako ślepa kura musi być co najmniej w randze podpułkownika, nie sądzisz Waszmość?:))

  www.filmweb.pl/Zapach.Kobiety

 • tmoore

  @WB
  Panie Wojtku - mam pytanie. Stopy procentowe w Polsce bez zmian - podobno do 2019 roku gdzie indziej będą wzrosty stóp (najprawdopodobniej) jak to się może przełożyć na akcje w Polsce?

 • bartalsi

  Piękny ruch w US, widać było za wielu chętnych na towar, a wiele giełd dzisiaj nie czynne :)

 • ewiggin

  A w moim ukochanym, rodzinnym miasteczku był okropny wypadek. Jeszcze dwie godziny wcześniej towarzyszyłem tym ludziom:
  wiadomosci.wp.pl/nocny-wypadek-w-ilzy-samochod-wjechal-w-grupe-barabaniarzy-6236480069355137a

  Życzmy im szybkiego powrotu do zdrowia.

 • 2w3zalamana

  @WB

  "sumę wartości powyższego ISM Manufacturing Prices Index (odzwierciedlającego tendencje cenowe w przemyśle USA) oraz ISM Manufacturing Index (odzwierciedlającego koniunkturę w przemyśle USA)."
  ostatni odczyt daje wartość 137,4 czyli znaczne przegrzanie

  Na 3 wykresie projekcja spada w okolice 2400, to 6% w stosunku do poziomu pisania tego komentarza i w kontekście tej sesji to nie jest tak daleko. Tylko mam problem z wyobrażeniem sobie tego odbicia w kolejnych miesiącach. Gospodarka przegrzana, pierwsze rysy na spółkach technologicznych, początki wojny handlowej (to może tylko medialne) i co może najważniejsze góra inwestorów indywidualnych zapakowanych przez ETF. Pierwsza myśl "ewakuacja" przed wybuchem paniki na ETF. Pod jaką "historię" będzie ta ostatnia fala wzrostów realizowana ?

 • erccc

  Wzrosty to chyba będą tylko wtedy, gdy Trump ogłosi, że jednak żadnych ceł nie będzie, bo dogadał się z Chinami za jakieś ustępstwa z ich strony. Ale ciężko w to uwierzyć. A na dniach USA opublikują swoją listę towarów do oclenia i na giełdzie będzie to samo, co dzisiaj.

 • dariuszkrzywicki3

  Wzrosty będą , gdy ignoranci zagrają na spadek.To nie wiara ,ale pewność .

 • seville1

  Mimo przełamania MA200, już dzisiaj mogą zagrać do góry pod ulicę i dopiero nastąpi puszczenie towaru na dół. Pierwsza, najważniejsza rzecz w całym tym ruchu, przebicie MA200, z tego już się nie wychodzi w radosnych podskokach na dłużej. Cały czas w centrum uwagi jen i ropa.

 • damianero1

  Jak zwykle świetny wpis, jestem ciekaw jak ta sprawa potoczy się dalej, jak USA zareaguje.

 • dariuszkrzywicki3

  Awersja ryzyka u ignoranta- kupić szczyt ,sprzedać minimum.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  No jak tam (prawie) po świętach? Pilnujemy euro?:)))

  To po to było kazanie o świętach żeby na koniec sięgnąć do srebrniki? ;-)
  Ty to jesteś prawdziwym kupcem fenickim.


  Żeby ślepa kura ciągle trafiała ziarnko, to chyba nie może być zwykłą ślepą kurą.:)))

  A może tylko Ci się wydaje, że masz w sobie fenickie geny?

  Czerwony SL przesunąłem na taki trochę lepszy BEP (beak even point).
  Chyba na korekcie będę tego dolara piramidował, ale może na innej parze.

  Bo głupio by było, gdyby ktoś Ci stopa odpalił, np. dzisiaj ;-)
  W końcu może być, że jakaś "asystentka" w City oczarowana przez @007 położy kubek z kawą na guziku "buy" :P
  A może zrobiła to wczoraj i zapomniała włożyć kubek do zmywarki przed wyjściem na służbową kolację? :-D

 • carrie-anne.moss

  @WB
  stooq.pl/q/?s=fb.us&c=3y&t=p&a=ln&b=1
  Wygląda, że wykres nieuchronnie zmierza do 100 :-)
  Pytanie za 100pkt.
  A co by było gdyby i ten zmierzał do 100?
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=5y&t=p&a=ln&f=e0x3&b=1
  Muszę powiedzieć, że się pomyliłam wieszcząc bessę w styczniu, chyba. ;-)
  Teraz to wygląda, że ćwiartka surowcowa może się jeszcze pokręcić trochę, przynamniej na czarnym złocie.
  O tym prawdziwym nie mówię, bo na razie dalej się akumuluje :-)

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  invst.ly/729w2
  Jak myślisz, czy dziś kampania zakończy się skokiem?

 • dariuszkrzywicki3

  Istotą ślepej kury nie jest problem trafi lub nie,ale, że nie potrafi ona myśleć więcej niż poza zakres 1-2 sesji.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //To po to było kazanie o świętach żeby na koniec sięgnąć po srebrniki? ;-)
  Ty to jesteś prawdziwym kupcem fenickim.//

  Przecież Ci tłumaczyłem, że na rynku chodzi o ''akumulację'' kapitału. Rynek jest tak przechylony, że hajs spływa do jednego leja z napisem ''Rotszyldownia''. Jeżeli Ty bierzesz w nim udział, to nie walczysz z podobnymi ... nieszczęśnikami, których los jest z góry określony (predestynacja), tylko walczysz z ... akumulatorownią:))
  A więc wykonujesz ''bożą robotę'' rzymsko-katolicką, choć nawet o tym nie wiesz, ale pod warunkiem, że wygrywasz:)))
  Zresztą pomyśl, czy jako ostatni Rzymianin mógłbym robić coś innego?
  To jest czytelne jak alfabet Braille'a.

  //Bo głupio by było, gdyby ktoś Ci stopa odpalił, np. dzisiaj ;-) //
  Rzeczywiście, za długo dzis spałem, zahaczyli mnie. Nie ukrywam tego, i tak byłem ze 6 pipsów do przodu. Ale mówię o tym, bo to jest bardzo dobry przykład edukacyjny.
  Ten czarny ''pin bar'' nad który przesunąłem SL w pozycję BEP, jest klasyczny. Właśnie nad takimi pin barami takie linie obronne się umieszcza. I dlatego czasem zdarza się coś takiego:
  www.mql5.com/en/charts/8517130/eurusd-h1-hf-markets-ltd
  Rutyna i utrwalenie w swoim stanowisku podtrzymywanym publicznie.
  Teraz muszę się znowu zastanowić, o co chodzi.

  //W końcu może być, że jakaś "asystentka" w City oczarowana przez @007 położy kubek z kawą na guziku "buy" :P //

  No jasne, można się było tego po James'ie spodziewać. Nie odzywa się, bo pojechał do Londynu.
  www.google.pl/search?q=James+bond+i+dziewczyna&client=opera&hs=z3e&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjjwYuS3J3aAhXCyKQKHTfJDVcQ_AUICigB&biw=1600&bih=790#imgrc=cl25e0QxKQ-nGM:


 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //Istotą ślepej kury nie jest problem trafi lub nie,ale, że nie potrafi ona myśleć więcej niż poza zakres 1-2 sesji.//

  Jak zwykle ... nielogiczne uwagi bez sensu.
  Istotą (zwykłej) ślepej kury jest nietrafianie ziaren na sutek braku widzenia.

  Mnożący się w nieskończoność obserwator wie doskonale, że ''głębia ziewa na powierzchni, a powierzcchnia okazuje się dnem głębi'', innymi słowy ''jak na górze tak na dole'', czyli zasadniczo te same zasady obowiązują na małych interwałach, co na dużych interwałach.

  Ale ja nie będę urządzał ekshibicji wszystkich moich demo.
  Mądrej głowie dość dwie słowie. Jeśli zna zasady.

  Widzę, że pojawił się nowy rodzaj ślepej kury. Nie zna ona zasad i nie potrafi zarabiać na rynku, za to wierzy w jakieś magiczne koniecznościowo-deterministyczne magiczne narracje. Ale jest tylko pociecha psychologiczna, automanipulacja.

  Ślepa kura paranoiczna.

 • ml.36

  @Carrie
  Tak, wybicie z konsoli powinno być dynamiczne.
  invst.ly/72acr
  Uważał bym na fałszywkę.
  Ten twój TR IMO, jest określony nie zgodnie z zasadami.

 • dariuszkrzywicki3

  Jak zwykle przecenia pan świadomość.Na rynku jest ona tylko pustą retoryką.Przeczytaj chociaż jedną sensowną książkę" What is life"- końcowe rozdziały i wtedy możemy dyskutować.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Teraz to jeszcze lepiej wygląda, można powiedzieć, stały fragment insiderski:))
  www.mql5.com/en/charts/8517287/eurusd-h1-hf-markets-ltd

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  Ja nie czytam książek, czytałem w latach szkolnych.
  Nie potrzebuję ciągle nowych książek, żeby mieć o czym myśleć, mogę myśleć bez sterydów.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Na razie jestem zainteresowany parami pro dolarowymi, m.in. jenotem. Ale to się jeszcze może zmienić.

 • bialek.wojciech

  Ciekawa sytuacja w Hongkongu:

  www.actionforex.com/action-insight/special-topics/83006-hong-kong-dollar-weakest-in-three-decades-due-to-ample-liquidity/

  agmetalminer.com/2018/04/03/is-the-hong-kong-property-market-going-to-be-the-first-casualty-of-fed-tightening/

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Fałszywka była wczoraj. Więc dzisiaj jeśli wybije i przetestuje od góry...
  Will see :-)

  W miedzyczasie czekam na ruchy na loonie i EURPLN.

 • dariuszkrzywicki3

  Tak więc ignoranci zagrali na spadek .

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Zresztą pomyśl, czy jako ostatni Rzymianin mógłbym robić coś innego?

  Jesteś Brutusem czy Kasjuszem? :-D
  pl.wikipedia.org/wiki/Ostatni_Rzymianin

  A więc wykonujesz ''bożą robotę'' rzymsko-katolicką, choć nawet o tym nie wiesz, ale pod warunkiem, że wygrywasz:)))

  Nie kompromituj się ;-)

  Ja nie czytam książek, czytałem w latach szkolnych.

  Zatrzymałeś się na Marysi Konopnickiej, jak zgaduję po Twoich wpisach :P

  Na razie jestem zainteresowany parami pro dolarowymi, m.in. jenotem. Ale to się jeszcze może zmienić.

  stooq.pl/q/?s=j6.f&c=5y&t=p&a=ln&b=1

 • bialek.wojciech

  @dariuszkrzywicki3:
  "Zastanawiające są pana intencje.Trąbi pan o spekulacyjnych zakupach po możliwym teście powtórnym dołka a teraz do lipca zaleca pan wstrzymać się z zakupami na giełdach w usa.Myślę,że nie są to jednak intencje, ale kompletny brak obiektywnych metod."

  Kwestia zachowania S&P 500 po trwającym teście dołka to horyzont krótkoterminowy, zaś konsekwencje sygnału na ISM Manufacturing - średnioterminowy. Nie musi tu zachodzić sprzeczność. Obie hipotezy mogą się równocześnie okazać prawdziwe, lub fałszywe, lub sprawdzi się tylko jedna z nich.

  Poza tym staram się informować o potencjalnie interesujących "obiektywnych" sygnałach napływających z rynku niezależnie od tego, czy mi to pasuje do moich preferowanych scenariuszy czy też nie. O ISM Manufacturing Prices powyżej poziomu 72 punktów mówiłem 13 miesięcy temu, więc uznałem, że warto o tym wspomnieć, gdy ten sygnał się pojawił. Tym bardziej może to być ważne w kontekście wcześniejszych oczekiwań, że 5-ta fala rozpoczętej w marcu 2009 hossy na Wall Street skończy się w okolicach marca 2018 (równość czasowa rozpoczętej w lutym 2016 5-tki i 1-ki, za którą uznaję wzrost od marca 2009 do kwietnia 2011).

  "Proszę poprawić chociaż elementarne błędy typu 17 lat od kwietnia 2000."

  Dziękuję, poprawiłem.

 • bialek.wojciech

  @pinbar:
  "biznes jest dla psychopatów, giełda dla autystyków."
  Fajne.

  Ja bym napisał że biznes jest dla dorosłych
  a giełda dla marzycieli i emerytów :)"

  W tym też coś jest. :)

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //Tak więc ignoranci zagrali na spadek . //

  Ignoranci rynkowi przegrali obstawiając wzrost. Przegrali na razie krótkoterminowo, ale absolutnie, bo czas się nie wraca. Nie jest tak, że straty można odrobić. Żadnej straty nie można odrobić.
  Rynek nie polega na wyznawaniu doktryn ezoterycznych, tylko na zajmowaniu właściwych pozycji.
  Jak można było nie wykorzystać takiej okazji??? (w dodatku podanej na blogu na talerzu)
  www.mql5.com/en/charts/8517637/eurusd-h1-hf-markets-ltd

 • guyfawkes13

  @WB

  To pierwsze (@Dociekliwego) jest lepsze, bezkonkurencyjne:)))))

 • seville1

  Przypomnieć wypada, że obecnie nie wystarczy obrać właściwy kierunek - trend, bo mimo tego na skutek gwałtownych zmian, depo może bardzo ucierpieć. To taki elementarz, ale dzisiaj będzie się działo, dlatego marudzę ;) Proszę nie zapominać o jenie, to bardzo ciekawy przypadek :).

  PS.Wszyscy trzymamy kciuki za Turcję, bo zanosi się na powtórkę z Wenezueli lub Argentyny, ale takich rodzynków jest znacznie więcej np. Arabia Saudyjska jakby też przygasa :). Niestety, wyniki światowej gospodarki będą coraz słabsze, a to oznacza, że będzie szaro i ponuro. Jeszcze max jedna podwyżka FED i finito, ale może się mylę i będzie tak jak dawniej.

 • dariuszkrzywicki3

  @WB Analogia z 1994, 2000 roku nie wyklucza nowego[chwilowego] szczytu na S@P 500 na 2911 i dopiero wtedy właściwe załamanie.

 • bialek.wojciech

  @klawiszznadodry:
  "Podziwiam Pana spostrzeżenia, uważam z wielce trafne, szanuję Pana wiedzę doświadczenie jak i wyczucie. Skromnie pozwolę sobie jedynie wyrazić, iż dodałbym - w ostatnich 40 latach mamy do czynienia z największym i najbardziej spektakularny wzrostem w historii cywilizacji. Bessa, która już się zaczęła po d koniec stycznia dotyczyła będzie właśnie tego okresu. Za brak pokory, rozpasanie, życie na kredyt, na wariata, kompletny brak odpowiedzialności społeczeństwa zapłacą niewyobrażalną cenę."

  Ale czy pokoleniową bessą korygującą pokoleniowy wzrost z lat 1974-2000 nie była już bessa 2000-2009?

  Przy okazji kilka wykresów ilustrujących tempo postępu społecznego:

  ourworldindata.org/a-history-of-global-living-conditions-in-5-charts

 • bajkolandiaa

  Dopóki pan Dariusz Krzywicki jest na tym blogu o spadki jestem SPOKOJNY, tutaj zawsze pojawiają się OSOBy które mają pewne zadanie do spełnienia, potem znikają i pojawiają się nowe które też mają swoje zadanie do spełnienia, Rafał Zaorski podał wczoraj na TJS jak zagra na usd/jpy i wziął S 400 lotów i zaksięgował 750 000 zysku , wszystko wklejone i pokazane, uczcie się ,że jednak można zarabiać i pokazywać a nie tylko jak on to mówi G ownomowa i p ierdoloty.

  Obligacje USA pokazują co będzie na rynku,a dług 0% to nie to samo co dług 3% i więcej,przynajmniej dla tych amerykańskich firm wydmuszek Tesla i reszty badziewiu z ciągłymi stratami.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Mam wrażenie że szczyty 40/3 i 20/6 są za nami. Jak Pan sądzi?
  invst.ly/72131
  invst.ly/7213m "

  Piękna rozpiska! :) Niepokoi mnie tylko rozbieżność dołków 20/6 pomiędzy DAX-em a S&P 500. Czy to był krótki cykl do grudnia (WIG)/stycznia(DAX) czy długi do lutego (S&P 500. Nie potrafię tego jakoś zinterpretować.

  Zwykle przy identyfikacji dołków cyklu 20-tygodniowego pomagam sobie naszym INI SII. Ale pesymizm był skrajny i w listopadzie-grudniu i teraz, co sugeruje, że oba dołki - ten faktyczny grudniowy - i ten hipoteteczny obecnie powinny być tej samej klasy (dołki cyklu 20-tygodniowego 20/5 i 20/6). Ale od dołka grudniowego minęło dopiero 17 tygodni, a od dołka 40/2 tylko 33 tygodnie. To wszystko za wcześnie na dołek 40/3!

  Niestety nie spina mi się to wszystko za bardzo.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  invst.ly/72cui
  Piramidujesz? ;-)

 • dariuszkrzywicki3

  Bajkolandia Osobiście wątpię w możliwość wygrywania z poważnymi graczami tylko za pomocą taktyki. Co innego połączenie strategii i taktyki.Chyba ,że za strategię przyjmie pan machanie rękami przez pana Zaorskiego.

 • bialek.wojciech

  @tmoore:
  "Panie Wojtku - mam pytanie. Stopy procentowe w Polsce bez zmian - podobno do 2019 roku gdzie indziej będą wzrosty stóp (najprawdopodobniej) jak to się może przełożyć na akcje w Polsce?"

  W okresie minionych 20 lat roczna zmiana procentowa wysokości stopy interwencyjnej RPP wyprzedzała roczną dynamikę WIG-u o średnio prawie 9 miesięcy (współczynnik korelacji -0,5. Obecnie zmiana roczna stopy wynosi zero a zmiana roczna WIG-u minimalnie poniżej zera, czyli jakby się zgadza. Uznałbym w związku z tym, że brak zmian stóp jest czynnikiem neutralnym na GPW (inne czynniki będą miały większe znaczenie).

 • konsultant121

  Panie Wojtku co z tym dolarem?:) Ma spadać?

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "Na 3 wykresie projekcja spada w okolice 2400, to 6% w stosunku do poziomu pisania tego komentarza i w kontekście tej sesji to nie jest tak daleko. Tylko mam problem z wyobrażeniem sobie tego odbicia w kolejnych miesiącach. Gospodarka przegrzana, pierwsze rysy na spółkach technologicznych, początki wojny handlowej (to może tylko medialne) i co może najważniejsze góra inwestorów indywidualnych zapakowanych przez ETF. Pierwsza myśl "ewakuacja" przed wybuchem paniki na ETF. Pod jaką "historię" będzie ta ostatnia fala wzrostów realizowana ?"

  Też oczywiście mnie takie wątpliwości nachodzą.

  Może sugerowana przez zachowanie krzywej rentowności w USA (brak inwersji) duża odległość od następnej recesji będzie dodawać rynkowi siły? Takie podejście eliminuje raczej sygnały z 2000 i 2008 roku, bo wtedy byliśmy już po inwersji w USA. Z drugiej strony pozostałe 5 sygnałów pojawiało się, gdy spread pomiędzy 10-latkami z stopą FED był znacznie wyżej niż obecnie.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //Piramidujesz? ;-)
  invst.ly/72cui //

  Akurat grałem na jenocie.
  www.mql5.com/en/charts/8518026/usdjpy-h1-hf-markets-ltd
  Eurodolar jest w konsolidacji, to jak można piramidować?

  A tak w ogóle, to wygląda na to, że chyba za długo już rozmawiamy. Mówią, że co za dużo to niezdrowo. I w niektórych przypadkach chyba mają rację:))

 • seville1

  @Dariuszkrzywicki
  Bajkolandia Osobiście wątpię w możliwość wygrywania z poważnymi graczami tylko za pomocą taktyki. Co innego połączenie strategii i taktyki.Chyba ,że za strategię przyjmie pan machanie rękami przez pana Zaorskiego.

  Wtrącę się i dziobnę, skąd założenie, że Rafał wygrywa z poważnymi graczami, a nie podłączył się pod ich kabel i jedzie z nimi? I drugie, kto to są ci tzw. "poważni gracze", bo jak się np. przeanalizuje osiagnięcia stajni db w wyścigach futures, to cycki opadają na kolana, a przecież każdy z onych specjalistów ma świetny papier na skrobanie leszczy?
  Po pierwsze, prawidłowa indentyfikacja czasu - na dzisiaj preferowane kąsanie i odskok, kupowanie na długi termin jest masochizmem, albo inną nowoczesnością. Po drugie narzędzia - czym mniej tym lepiej, przy rozbujanym, panicznym rynku np. tzw. szybkie oscylatory, odpowiednio zmodyfikowane. Całkowity brak przekonań i uprzedzeń, gramy zgodnie z ceną, nie wyznaczamy z góry szczytów, ani dołków. Zabezpieczenie tylko i wyłącznie na kapitale, brak typowych SL i TP . Łatwe?

  PS. Identyfikacja czasu - czyli jednak przekonania, ale dotyczy to głównie wielkości środków które angażujemy w poszczególne zagrania. Jeśli w podświadomości uważamy, że jest rynek kury, ostrożnie sypiemy ziarnem, jesli uważamy, że jest rynek koguta możemy zwiekszać lewarowanie na poszczególnych wejściach. Coś popieprzyłem chyba, ale jeśli daje to pieniądze, to czemu nie dziobać?

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "@WB
  stooq.pl/q/?s=fb.us&c=3y&t=p&a=ln&b=1
  Wygląda, że wykres nieuchronnie zmierza do 100 :-)"

  A nie zastuka wcześniej od dołu w opór na 171,5 startując z następnego dołka cyklu 10-tygodniowego, który wypada gdzieś za 2 tygodnie (patrz dołki kwiecień, lipiec, wrzesień, grudzień i luty):

  stooq.pl/q/?s=fb.us&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Rozmiar tej głowy z ramionami sugerował spadek do 152,5 i ten cel został już osiągnięty.

 • bedrop

  @DK

  Zrównanie spadów 1994 i 2000 wypadało tak jak Pan pisał w zeszłym tygodniu ale z uwagi na wolny dzień spodziewałam się go wczoraj.
  Niemniej jednak po tym zrównaniu w 2000 np. Nasdaq idzie do góry od razu a 1994 idzie w dół.
  Odnośnie Nasdaq widzę większą analogię z 1994 lub 2008 z dołkiem około 18 maja, choć od wczoraj tymczasowo grałam na wzrost Nasdaq.

  Pan często powołuje się na 2000, Pan uważa że bliższa jest analogia 2000?


 • dociekliwy54

  @W.B.
  "Przy okazji kilka wykresów ilustrujących tempo postępu społecznego:"
  Ojej, pośmiać się można z niektórych wskaźników "postępu".
  Najbardziej rozbawili mnie zaszczepieni i demokracja.
  Co do szczepień to jedno jest pewne. Przynoszą ogromne zyski firmom farmaceutycznym. Poziom zachorowalności spada po krzywych sprzed wprowadzenia szczepień.
  Demokracja jest "modą" uznaną zarówno przez rządzących jak i rządzonych. Myślę jednak, że lepiej przyjąć intuicję "Snopka" iż władza może być albo Święta , albo ukryta. Czy jest Święta? No to...
  Poziom analfabetyzmu. Dziś umiejętność czytania i pisania w "naszym nieszczęśliwym kraju" bije rekordy.Tylko, że raczej nie przekłada się to na poziom życia. To raczej taki społeczny ludyczny nawyk.
  Myślę, że wszelkie umiejętności szkolne tworzą pewną przewagę w społecznościach wyedukowanych w stosunku do niewyedukowanych-przez pewien czas. Ale czytanie- to już było. Teraz raczej bawimy się w C++, Java itp. Z chwilą, gdy programować będą umiały wszystkie 10 latki na świecie, ta przewaga również zniknie. Może na chwilę pojawi się przy rozwoju umiejętności tworzenia SI. Jednak każdy nowy wynalazek coraz łatwiej skopiować. W latach 70-80 agenci radzieccy kopiowali amerykańską elektronikę. Teraz sami Jankesi strzelili sobie z colta w stopę. Stworzyli sieć i wszystko jest w sieci. Resztę przeniosły firmy globalne. To jak niby mają utrzymać przewagę cywilizacyjną?
  No tak, daje to niejaki rozwój zapóźnionym cywilizacyjnie o ile nie zje tego niekontrolowana demografia, ale kosztem tych lepiej rozwiniętych.
  W końcu oni przyjdą osobiście jak Wizygoci,czy Hunowie i dokończą dzieła. Ale wtedy to ten światowy poziom życia raczej spadnie. Chyba, że Trump i jego "America first" przetrwa.
  A tak w ogóle, to brakuje mi wskaźnika wyposażenia gospodarstw domowych w samochody, odkurzacze i smartfony od pocz 19w. Tu dopiero jest postęp.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A co by było gdyby i ten zmierzał do 100?
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=5y&t=p&a=ln&f=e0x3&b=1
  Muszę powiedzieć, że się pomyliłam wieszcząc bessę w styczniu, chyba. ;-)
  Teraz to wygląda, że ćwiartka surowcowa może się jeszcze pokręcić trochę, przynamniej na czarnym złocie.
  O tym prawdziwym nie mówię, bo na razie dalej się akumuluje :-)"

  Ropa generalnie zrealizowała mój plan:

  wojciechbialek.blox.pl/2015/12/WIG-20-z-ceny-ropy-naftowej.html

  wojciechbialek.blox.pl/2016/03/Czy-Mario-Draghi-wie-co-mowi.html

  wojciechbialek.blox.pl/2017/03/Ropa-po-wzroscie-o-100-proc.html

  wojciechbialek.blox.pl/2017/11/Ropa-najdrozsza-od-ponad-2-lat.html


  Można się trzymać dotychczasowego planu i zakładać, że ropa wzrosty na ma już za sobą, ale to już bardzo stary plan, więc pewnie może być już trochę przeterminowany, a na razie nie mam jakichś nowych ciekawych pomysłów.

 • bajkolandiaa

  dariuszkrzywicki3
  Bajkolandia Osobiście wątpię w możliwość wygrywania z poważnymi graczami tylko za pomocą taktyki. Co innego połączenie strategii i taktyki.Chyba ,że za strategię przyjmie pan machanie rękami przez pana Zaorskiego.

  2018/04/03 14:06:56

  Dla mnie Rafał jest powaznym graczem który pokazuje screeny z realnego konta i GRA GRUBO swoimi pieniędzmi, pan jest wysłanym z funduszu gościem do spełnienia pewnego zadania,poczekam, aż przekona pan LESZCZA i zobaczę panikę na WIGu.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Panie Wojtku co z tym dolarem?:) Ma spadać?"

  W ramach Kitchina i Kuznetsa (mamy okolice 1984 i 2000) ma rosnąć, ale to na razie raczej słabo działa.

  Zwyżka USD/PLN w ramach cyklu 20-tygodniowego rozpoczęta 25 stycznia jest już dosyć dojrzała (projekcja oparta na 8 ostatnich cyklach szczytuje za 2-3 tygodnie), a następny dołek tego cyklu wypada gdzieś na początku czerwca.

  Ale od listopada dolarowy LIBOR jest wyżej niż złotowy WIBOR, a w przeszłości było tak tylko od września 2005. I pomimo wyższych stóp dolar wtedy wcale nie drożał - wprost przeciwnie: ówczesny Kitchin - od marca 2005 do lipca 2008 - był najsłabszy w historii. No ale nawet w tak słabym Kitchinie USD/PLN jednak zaliczył wzrost z 2,916 na 3,444, a więc o 18 proc.

 • bialek.wojciech

  "Ale od listopada dolarowy LIBOR jest wyżej niż złotowy WIBOR"

  Dotyczy 12-miesięcznych. Dla 3-miesięcznych taki sygnały padły w styczniu 2006 i styczniu 2018.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Akurat grałem na jenocie.

  Jakbyś mnie posłuchał, to byłbyś 50pipsów do przodu, nakarmiłbyś drób - kury, kaczki czy co tam się karmi ;-)

 • seville1

  EUR/USD, jesteśmy właśnie na kursie i na ścieżce - złoto dla zuchwałych - wybije dzisiaj, czy nie wybije? :)

 • red.007

  @ seville1

  "EUR/USD, jesteśmy właśnie na kursie i na ścieżce"
  To znaczy?

 • seville1

  @red.007
  1,21, albo jedziemy do góry, z moich bazgrołów wychodzi, że straszą, ale ja po świętach na kacu mogę krzywicko widzieć. Problem robią Jankesi, tylko 2600 i padaka, nie wierzę, że tak po kreskach, jawnie wyłożą się i wszyscy będa oficjalnie misiami, przecież wchodzi nawet wariant 2650 i ostry pion w górę bez trzymanki. ok. najwyżej dam d..y, ale kto nie daje ten nie ma nic, nawet przyjemności, Jankes powinien iść w górę, ojro nie spadnie, jeszcze nie teraz. Jakby co to zasłaniam oczy i nic nie widziałem.

 • red.007

  @seville1
  OK
  W okolicach 20/21 marca odwracamy i mocny ruch na północ.Myślę,że jutro a najpóźniej w czwartek.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @007
  Przecież pisałam, że spadnie do 1,225. Brakło parę oczek ;-)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Przyglądam się, bo mam wrażenie, że się obraca. Na razie pojawił się wolumen do góry. Zobaczymy gdy będzie spadać co się stanie z wolumenem.

 • seville1

  red.007

  Ja obecnie czas dzielę na; czas do gry maks. D1, czas potrzebny do dyskusji na blogach maks. W1 i czas na ściemnianie od M1 do MN, w zależności od twardości obiektu :) Uważam, że od początku roku zmieniło się otoczenie rynkowe i prognozowane długoterminowe może być ryzykowne i błędne. Jedno jest pewne, trzeba być giętki i elastyczny jak guma arabska.

 • podczaszy1

  Nie rysujcie klinów tam gdzie ich nie ma, bo po co. Rysujcie ewentualnie tam gdzie są.
  Obecnie klin występuje na wig20 usd. Górna linia 15 luty-13 marzec-22 marzec -27 marzec. Dolną wyrysujcie sobie sami.

 • bajkolandiaa

  Czas w USA wejśc w 3 falę bessy-200 setka na Dax dawno premiuje misie a teraz już 200 setka dzienna na S&P zaczyna premiować misie , wtedy przyspieszymy , czekam aż padną dołki i będzie zabawa w podrzucanie gorącego kartofla, obstawiam dojście do poprzedniego szczytu na 1600 ,FED zabiera pieniądze z rynku i to będzie spuszczanie powietrza z balona,powodzenia w kupowaniu akcji w bessie.

 • ml.36

  @WB
  "Niestety nie spina mi się to wszystko za bardzo."
  Jedyne wnioski IMO to, dołek 40/3 za 7-8 tygodni.
  DAX<11780 EOD, SP500<2582 EOD.
  Banderillero zadał swoje ciosy, czekam na matadora:)

 • dociekliwy54

  @pinbar
  Inwestowanie jest drogą- jedną z wielu.
  Może przynieść jak każda działalność sukcesy, lub porażki.
  Efektywne inwestowanie wymaga zgrania 3 obszarów. Można to porównać z graficznym zachodzeniem na siebie 3 okręgów tworzących wspólne pole.
  są to:
  1/ Własne oczekiwania
  2/ Własne możliwości
  3/Możliwości jakie dają rynki
  Bez zgrania tych 3 płaszczyzn można zapomnieć o zyskach.
  Każda z tych dziedzin wymaga przepracowania i bez dużej pracy (jak wszędzie ) nic nie wyjdzie.
  Ad1/ Czy na emeryturę, czy na bieżące wydatki , czy jak najszybciej chcemy pomnożyć kapitał (startup).
  Ad2/ Jakim kapitałem ( w czasie ) dysponujemy, ile mamy czasu i kiedy, jaką mamy odporność na straty, braki zysków, jaki mamy typ umysłu, czy lubimy analizy, czy działamy uznaniowo. Te typy dobrze opisuje Tharp w "Inwestor doskonały".
  Ta odporność na straty, to coś czego dowiadujemy się w trakcie. Ponadto ona ewoluuje np. wraz ze zmianą wielkości kapitału ale i sytuacji życiowej.
  Ad3/ Rynek może nam dać powiedzmy średnio 0-100% rocznie .
  Miarami jakości systemu lub gracza uznaniowego jest np. stosunek rocznego zysku do MAX straty(CAGR/MaxDD),(RAR/MaxDD-bardziej stabilna) ale również stosunek R do odchylenia standardowego z R, gdzie R jest stosunkiem średniego wyniku z transakcji do ryzyka w jednej transakcji(przy stałym ryzyku, lub średniej z ryzyka w innych przypadkach). Pierwszy wskaźnik powinien wynosić 1.5-4(lub więcej), drugi 0,2-0,7(lub więcej). Wyniki te powinny charakteryzować backtesty i grę na żywo(IS ,OOS).
  Oczywiście Uznaniowiec może tylko opisać grę na żywo. Wyniki backtest IS są zwykle lepsze-nawet 2 razy( o ile oczywiście nie nadużyjemy parametrów, bo wtedy zupełnie nic nie wyjdzie). System inwestycyjny należy kontrolować , korygować i rozumieć, co on pokazuje.
  Najlepsi inwestorzy-to ci uznaniowi. Tu jednak liczy się zrównoważenie psychiczne, doświadczenie. Ta metoda może być najtrudniejsza dla większości. Inwestowanie mechaniczne to tak naprawdę proteza, która usprawnia nasze psychiczne ułomności opisywane przez Tharpa, Tversky'ego, Kahneman'a, Edler'a. Większość ludzi bez takiej protezy nie poradzi sobie. Łatwiej zbudować protezę, niż zmienić siebie.
  Choć i zbudowanie protezy, jej dopasowanie, przyzwyczajenie się, może zająć tysiące godzin.
  Co do start up'u, to niezależnie od tego czy to biznes czy giełda jest oczywiste,że musi dawać dziesiątki procent zysku.
  W biznesie szukamy rentownej dziedziny i ją lewarujemy (kredytem,aniołem, V.C.), mając nadzieję,że ta rentowność utrzyma się przez potrzebny nam czas(regresja do średniej). Na rynkach pracujemy nad systemem o wysokim R/stdevR i lewarujemy mając nadzieję,że nasza przewaga przetrwa wystarczająco długo.
  Ostatecznie więc nie powiedziałbym, że biznes jest dla dorosłych a rynki dla dzieci i emerytów. Ci co wygrywają zawsze są dorośli.

 • dariuszkrzywicki3

  Bajkolandia Pan jako wybitny strateg i pana guru wybitny taktyk z pewnością będziecie miliarderami.Wpada jednak zobaczyć jak wygląda bessa.To nie fizyka, a akcje to nie kamień,że ciągle spadają .Więcej lekcji z taktyki.

 • guyfawkes13

  @DK

  Żeby zakończyć wątek ślepokurzy.
  Grałem dziś głównie na jenocie i dolarszefie (już pozamykane) , ale przejechałem się też dwa razy na eurodolarze. Raz na tym patencie:
  www.mql5.com/en/charts/8517637/eurusd-h1-hf-markets-ltd

  A drugi raz transakcja była trochę spóźniona, trudno obserwować wszystko naraz:
  www.mql5.com/en/charts/8519555/eurusd-m30-vantagefx-pty-ltd

  A rozmaici ... teoretycy plątali się w tym czasie w zeznaniach. Dżentelmeni nie powinni spierać się na temat faktów. Więcej nie bedę zamieszczał transakcji rzeczywistych.
  www.mql5.com/en/charts/8519555/eurusd-m30-vantagefx-pty-ltd

 • dariuszkrzywicki3

  Za bardzo pan wszystko odnosi do siebie.Ja pisałem o wielbicielach spadku na wig 20 i giełdach w usa. To oni dzisiaj pracowali na mnie.Patrz wpis z samego rana,Jestem jasnowidzem.

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  stooq.pl/q/?s=d6.f&c=10d&t=c&a=lg&b=0
  Już czas?

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Mam wrażenie, że skończyliśmy już tą sekwencję spadków na WIG-u ....

  @Ewiggin, co byś na to powiedział?

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Ale nie bardzo by mi się to zgadzało z eurodolarem. Jutro się nad tym zastanowię...

 • seville1

  Bar EXPRESS poleca, dziś w jadłospisie:
  - uropejski gulasz po niemiecku
  - stek z kangura z rusztu na liściach wingoron
  - sałatka z kiwi na ostro
  Smacznego!

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Może tak?
  Potrzebne by było wyjście z ED-klina.
  www.bankfotek.pl/view/2114755
  Nie przesądzałbym, czy to koniec korekty, czy fala X.
  Na razie raczej up.

 • karnakufo

  U nas wg mnie jesteśmy w okolicach dołka.

 • nordnorge

  @red007
  Witam wszystkich po Świętach.
  Widziałem, że przywołałeś w dyskusji mój diament. Nadal mam nadzieję, że się zrealizuje ale nie jestem już przekonany, że przetestujemy tę opadającą krawędź
  www.bankfotek.pl/view/2114756
  Zawsze wiązałem to z retestem linii trendu na głównej parze. Innymi słowy zakładałem znacznie gwałtowniejsze umocnienie PLN niż miało miejsce.
  www.bankfotek.pl/view/2114757
  www.bankfotek.pl/view/2114758
  Linia trendu była/jest testowana a do poziomu 3,00 na USDPLN daleko.
  Ja też widzę tam klin, ale chyba inaczej narysowany niż u Ciebie.
  www.bankfotek.pl/view/2114759
  Interpretowałbym go Elliotowsko jako klin początkwy, czyli 1 lub A. Jeżeli jest to fala A to całość musi być zygzakiem a to oznacza, że zakończy się wysoko ponad przebitą linią trendu (na rysunku z diamentem) to wydaje mi się, że to raczej fala 1.
  W niższym FT widzę możliwość flagi na EURUSD
  www.bankfotek.pl/view/2114760
  Czyli obecnie spadek w okolice 1,21 (seville?) a u nas górna krawędź klina.
  Potem ewentualnie ponowny retest wieloletniej linii trendu ale raczej nie 1,3 a 1,26-1,27 (Parnassus uczeń diabła?) a u nas korekta bez pogłębienia ostatniego dołka.
  Na indeksie dolara rysowany przez Ciebie klin też już był/jest testowany.
  Taka alternatywa dla oczekiwanych spadków dolara do 3 PLN.
  Pozdrawiam.

 • ewiggin

  test

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2114761

 • ewiggin

  @guyfawkes wydaje mi się, że podjedziemy w okolice 2280 - 2320 i rozpocznie się ostatnia falka spadkowa, pesymistycznie z zasięgiem 2040 pkt. Z punktu widzenia cykli jeszcze za wcześnie na dołek.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  bossafx.pl/index.jsp?layout=fx_13&page=&news_cat_id=3030&news_id=70015
  Jeśli faktycznie rynek nie wierzy w podwyżki stóp
  i rentowność
  stooq.pl/q/?s=10ply.b&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  spadnie poniżej wsparcia tworzonego przez zeszłoroczne dołki, to hossa na naszych obligacjach spowoduje gwałtowne umocnienie PLN?
  I w drugą stronę. Umocnienie PLN w ostatnim czasie do EUR, może oznaczać, że jacyś gracze otworzyli pozycje carry tradingowe (risk off). Tani kredyt w EUR finasuje zakup naszych obligacji. A rynek obligacji jest o wiele większy niż GPW.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2114763

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  invst.ly/72nne
  Chyba otwarcie Londynu znowu pojechało po Twoich stopach? ;-)

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2114764

 • konsultant121

  @carrie
  Ale chyba ćwiartka obligacyjna jest później? Wcześniej gotówka w cyklu koniunkturalnym?

 • konsultant121

  Monsieur mathematician kupil wczoraj akcyjki a dzis ZZ square kwadrat down. Ślepa kura:))

 • bajkolandiaa

  konsultant121
  @carrie
  Ale chyba ćwiartka obligacyjna jest później? Wcześniej gotówka w cyklu koniunkturalnym?

  2018/04/04 10:12:40

  TERAZ BĘDZIE TA ĆWIARTKA,ŻE WSZYSTKIE RYNKI SPADAJĄ.

 • red.007

  @nordnorge
  Dziękuję za ciekawą analizę.
  To dobrze,że jest podejście alternatywne.
  Nie przestaję "wątpić" w diament a,że jest to duży interwał,to szczegóły do negocjacji.
  W okolice 3 zł jeszcze nie zwątpiłem więc na razie patrzę sobie na bieżące poczynania głównej pary.
  Również pozdrawiam

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //invst.ly/72nne
  Chyba otwarcie Londynu znowu pojechało po Twoich stopach? ;-) //

  Schadenfreude? Muszę cię zmartwić, wszystko wczoraj pozamykałem.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2114766

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Jedyne wnioski IMO to, dołek 40/3 za 7-8 tygodni.
  DAX<11780 EOD, SP500<2582 EOD.
  Banderillero zadał swoje ciosy, czekam na matadora:)"

  W przypadku wątpliwości wynikających z rozbieżności pomiędzy interpretacjami układu cykli na dwu różnych indeksach (tak jak obecnie, gdy na DAX-ie wydaje się, że dołem 20/5 wypadł w styczniu, a na S&P 500 naturalne wydaje się utożsamić lutowe minimum z dołkiem 20/5) przeglądam jakieś mniej popularne indeksy szukając tam rozstrzygnięcia.

  Zawsze lubiłem holenderskiego AEX-a za jego regularność. Jeśli chodzi o cykl 40-tygodniowy to nie ma tu wątpliwości od sierpnia 2017 czyli od 8 miesięcy trwa tu 40/3:

  stooq.pl/q/?s=^dax&c=3y&t=c&a=lg&b=1

  Ale również nie ma wątpliwości, że dołek grudniowy to był zaledwie dołek 10/9 a dołek lutowy to był zaledwie dołek 10/10 i 20/5. Albowiem dołki z sierpnia (10/8), grudnia (10/9) oraz lutego (10/10) to dołki cyklu 10-tygodniowe. W sumie to 23 tygodnie, czyli lekkie wydłużenie.

  Z tego wynika, że od lutowego dołka (20/5) mamy wzrostową fazę cyklu 20-tygodniowego. A to oznacza, że DAX robi obecnie najprawdopodobniej to samo co w dołku 20/4 czyli w sierpniu, czyli jakiś taki klin, z którego wybije się w górę do poziomu oporu w okolicach 12900:

  stooq.pl/q/?s=^dax&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • bialek.wojciech

  "Z tego wynika, że od lutowego dołka (20/5) mamy wzrostową fazę cyklu 20-tygodniowego."

  Podsumowując: z tego wynika, że przed następnym dużym spadkiem będziemy mieli jeszcze (od kwietnia/maja do maja/czerwca?) wzrost podobny do tego z okresu grudzień-styczeń:

  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=lg&b=1

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Jedyne wnioski IMO to, dołek 40/3 za 7-8 tygodni."

  Z powyższego (w lutym był dołek 10/10 i 20/5) wynikają moje oczekiwania dołka 40/3 dopiero mniej więcej w okolicach połowy lipca.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy, @Ewiggin, @Karnak

  Nooo jakoś nie potrafię tego na razie wyraźnie zobaczyć...

  Ale w każdym razie w tym nauka jest dla żuka, że false break jest bardzo fajną formacją. Ciągle sie powtarza jako stały fragment gry. Klasyka.
  fxpro.ctrader.com/c/jVg6n

 • guyfawkes13

  Właściwie ten fragment wykresu powinno się tak narysować:
  fxpro.ctrader.com/c/kVg6n
  :))

 • podczaszy1

  Widzę taką zależność: 2238-2329 i 2192-2249. To jest 1 do 0,618. Inaczej mówiąc jeśli ten układ jest korektą poprzedzającego spadku 2380-2238 to mamy teraz spadki na nowe dołki.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Przerysowałeś mój obrazek z jenota! :-)
  Nieładnie.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Nie wiedziałem, że jenot jest twoją własnością, sorry.

 • konsultant121

  @carrie@guy
  Jen jest moją własnością. Rośnij mój jen:)))

 • dariuszkrzywicki3

  Furstenberg recurrence dla s@p 500 [Harry Fursternberg Poincare reccurence and number theory] wskazuje na wielomian p[x]=x^3+x^2 lub x^3+x^2+x na 26 january,9 february,2 april lub 6 april [14,52 lub 56] dla pierścienia Z[SQRT3] i elementu odwracającego 2+sqrt3

 • bajkolandiaa

  podczaszy1
  Widzę taką zależność: 2238-2329 i 2192-2249. To jest 1 do 0,618. Inaczej mówiąc jeśli ten układ jest korektą poprzedzającego spadku 2380-2238 to mamy teraz spadki na nowe dołki.

  2018/04/04 10:52:37

  A jak weźmiesz fale z 23 do 28 marca i od 28 marca do 3 kwietnia to będziesz miał 1do1.

 • bajkolandiaa

  Ropa w dół ,miedź w dół,indeksy w dół pieniądze na stół.Czekam na panikę Kowalskiego w TFI,a że widziałem -14% na sesji na WIG 20 to dla mnie panika musi być paniką, poza tym trend ma się świetnie i celem są jak zwykle nowe dołki.

 • karnakufo

  Kupiłem PKOBP po 39.10

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "bossafx.pl/index.jsp?layout=fx_13&page=&news_cat_id=3030&news_id=70015
  Jeśli faktycznie rynek nie wierzy w podwyżki stóp
  i rentowność
  stooq.pl/q/?s=10ply.b&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  spadnie poniżej wsparcia tworzonego przez zeszłoroczne dołki, to hossa na naszych obligacjach spowoduje gwałtowne umocnienie PLN?
  I w drugą stronę. Umocnienie PLN w ostatnim czasie do EUR, może oznaczać, że jacyś gracze otworzyli pozycje carry tradingowe (risk off). Tani kredyt w EUR finasuje zakup naszych obligacji. A rynek obligacji jest o wiele większy niż GPW."

  Patrzę na rentowność naszych 10-latek z punktu widzenia cyklu 40-tygodniowego. Obecny Kitchin zaczął się w grudniu 2015:

  stooq.pl/q/?s=10ply.b&c=5y&t=c&a=ln&b=1

  Do października 2015 mieliśmy pierwszy cykl 40-tygodniowy (9 miesięcy). Do sierpnia 2016 - drugi (10 miesięcy). Do czerwca 2017 - trzeci (10 miesięcy). Obecnie mamy 10-ty miesiąc czwartego cyklu. Gdzieś niebawem powinien być dołek rentowności czwartego cyklu 40-tygodniowego obecnego Kitchina.

  Korekcyjna płaska fala od od czerwca 2015 do do sierpnia 2016 trwała 14 miesięcy. Obecnie mamy 14-ty miesiąc korekcyjnego zygzaka od lutego 2017.

  Kitchin trwa średnio 40 miesięcy. Obecnie mamy 39-ty miesiąc od dołka ze stycznia 2016.

  Wniosek: zbliżamy się do kitchinowego dołka rentowności. Problem niestety polega na tym, że cykl Kitchina na naszych obligacjach nie był jakoś specjalnie regularny w przeszłości.

  Ale ładnie by było, gdyby rozpoczęta w lutym fala C trwającego od 31 stycznia 2017 zygzaka jeszcze się ładnie rozwinęła w dół (C=A?). Więc ze sprzedawaniem naszych obligacji chyba się jeszcze nie ma co spieszyć.

  Jeśli chodzi o złotego, to zakładam, że dolar jest - w ramach cyklu 20-tygodniowego - gdzieś w listopadzie:

  stooq.pl/q/?s=usdaud

  stooq.pl/q/?s=usdcad&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  ... co sugeruje, że szczyt umocnienia złotego wypadnie w czerwcu.

 • ewiggin

  A ja widzę taką zależność: spadek od 2650 do 2370 = 280 pkt; spadek od 2470 do 2190 = 280 pkt; i jeśli fala A ma być piątką, to właśnie jesteśmy w IV i czeka nas jeszcze V.

 • red.007

  @carrie
  carrie-anne.moss
  2018/04/03 09:15:40
  A co by było gdyby i ten zmierzał do 100?
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=5y&t=p&a=ln&f=e0x3&b=1
  Muszę powiedzieć, że się pomyliłam wieszcząc bessę w styczniu, chyba. ;-)
  Teraz to wygląda, że ćwiartka surowcowa może się jeszcze pokręcić trochę, przynamniej na czarnym złocie."

  Jak zawsze mnie inspirujesz a dokładniej "a co by było gdyby".
  Będzie ruch w górę,czy na 100 nie przesądzam.
  Ponieważ opieram się na formacjach,to od górki ze stycznia zaczęła się korekta płaska.
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  Gdzie od 26 marca rozpoczęła się pięciofalowa C.
  Powinna się na dniach skończyć i nowy impuls do góry.
  Wracamy do pytania"a co by było gdyby".
  Ropa podejmuje wzrosty,dolar spadki.Komponowało by się to z moim spojrzeniem na dolara.
  Raz dałem ciała z ropą więc mogłaby to być rehabilitacja z mojej strony.

 • ml.36

  @WB
  Mam trochę inną koncepcję dla DAX.
  W skrócie, podwójne dno jako 5/24 w okolicach trendu(z fałszywym go wybiciem)
  i zamknięcie 40/3 maj/czerwiec. 12900 dla mnie to już szczyt 40/4.
  Proszę zwrócić uwagę na konsolidację z potrójną dywergencją na dniach.
  Odczytuję ją jako skażony słabością byków TR. Złamanie tych dyw. to flirt
  z linią trendu.
  invst.ly/72ouj
  No ale to tylko prognozowanie przyszłości:)

 • dariuszkrzywicki3

  Bajkolandia Będzie i minus 14 jak pan sobie życzy,niestety akcje to nie kamień i nie spadają ciągle .To nie ta faza rynku o czym pan i pana guru nie mają zielonego pojęcia.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy, @Ewiggin, @Karnak

  Aaaa, chyba już wiem, dziś jest czarowanie, ale wydaje mi się, że powinniśmy kontynuować tendencje tygodniowe.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Z 2650 spadło na 2375, a nie na 2370. No ale to szczegół. Ważniejsze jest to,że o ile na siłę można widzieć impuls z 2650 do 2401 lub 2375, to od 2473 do 2192 na pewno nie, a więc szukanie jakiejś piątki to nie porozumienie. No ale rzeczywiście wydaje się,że cały ten układ z 2650 nie jest skończony, w sensie żeby była jakaś większa korekta.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Jak zawsze mnie inspirujesz a dokładniej "a co by było gdyby".

  Powinieneś udzielić kilka lekcji swojemu friendowi :P

  Wracając do ropy. Rozumiem, że czekamy na powrót ropy w okolice 58 i tam okazji na zajęcie długiej pozycji?

 • podczaszy1

  Układ z 2650 jak na razie wydaje się być mocno nie jasny. Osobiście skłaniałbym się do wariantu,że od 2650 do 2296 pkt mamy trójkę, potem od 2296 do 2380 też trójkę jako powiedzmy X i od 2380 znowu trójkę. I z tą trójką jest właśnie problem.Można ją widzieć jako skończoną na 2192, a można też widzieć ,że od 2380 do 2237 to A w tej trójce, potem B jako ten układ 1 do 0,618 /wspomniałem we wcześniejszym wpisie/ i teraz od 2249 C z nowymi dołkami. Przy równości fal to powiedzmy 2026 pkt.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Nie wiedziałem, że jenot jest twoją własnością, sorry.

  Kłania się czytanie ze zrozumieniem :-)

  @konsultant
  Jak chcesz to wykup sobie wszystkie jeny tego świata :P

 • red.007

  @carrie
  "czekamy na powrót ropy w okolice 58"
  W mojej koncepcji korekty płaskiej nie powinniśmy wybić lutowego dna czyli faktycznie 58."Planuję" odwrót najdalej na 61,bo tam powinna się spełnić pięciofalowa struktura fali C. Są to jednak tylko szczegóły,bez większego znaczenia dla idei wzrostów.

 • qualius

  Bardzo dużo rad dowiedziałem się z twojego bloga, świetnie ze go prowadzisz..

 • dariuszkrzywicki3

  Prawdziwa panika będzie gdy usd pln bedzie rósł po 10 groszy dziennie. To dopiero wschód słońca a nie koniec świata.

 • red.007

  @dariuszkrzywicki3
  Panika niewątpliwie będzie.
  Czy już wzrastamy 10 groszy dziennie,czy realizujemy najpierw zapowiedziany przez Pana spadek na 3 zł w sierpniu?

 • dariuszkrzywicki3

  Nawet w 1929 po 71 dniach spadku i uchwaleniu ceł było 5 miesięcy do góry i dopiero właściwy spadek.To co widzimy to nawet nie jest gra wstępna.

 • ewiggin

  @podczaszy
  "na siłę można widzieć impuls z 2650 do 2401 lub 2375, to od 2473 do 2192 na pewno nie, a więc szukanie jakiejś piątki to nie porozumienie."

  - Nie będę się upierał. Na WIG20 od dawna nie szukam już żadnych impulsów - to tylko takie orientacyjne a la fale, nie mające nic wspólnego z TFE. Bardziej polegam na cyklach.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  " to tylko takie orientacyjne a la fale, nie mające nic wspólnego z TFE".
  I tu się w zasadzie zgadzamy.

 • dariuszkrzywicki3

  "The mining of SLUTSKY" fed -nonsens cykli w ekonomii.

 • seville1

  I jak tam lunch? Gulasz europejski się jeszcze gotuje (będzie na obiado - kolację), bo dzisiaj jest ten dzień, dzień promocji, albo przepalony i słony, albo pyszny, pikantny i smaczny. Promocja obejmuje cenę bez dodatku 1.21 lub z przystawką 1.235. Kangur pokicał i żre trawsko, boli go d..a od drutu kolczastego na pastwisku. Kiwi się doprawia, co by tylko zamiast sałatki nie wyszła mizeria.

  PS. Chodzą słuchy, że zaradni Jankesi coś z LIBOR kombinują, ale to może tylko plotki.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  To kiedy wypada jakiś istotny dołek cykliczny na wig-u 20?

 • ewiggin

  @dk
  "Nonsens cykli w ekonomii"

  - Ja rozumiem, że regularny cykl Kitchina, który na wykresie WIG20 widać jak na dłoni jest dla Twoich zawiłych teorii zbyt prosty, żeby mógł być prawdziwy. Najciemniej jest pod latarnią - przewodnie hasło Krzywickiej kury ;-)

 • resan1

  @WB
  dotyczy DAXa
  Jeżeli mamy cykl wzrostowy od 9 lutego to dlaczego mamy coraz niższe dołki

 • carrie-anne.moss

  @007
  Coś mi nie pasuje 61.
  Wg mnie raczej tak:
  invst.ly/72rlf

 • ewiggin

  @podczaszy - najbliższy istotny dołek cyklu 40-tygodniowego na WIG20 wypada na przełomie maj/czerwiec. Tyle teoria - ale rozumiesz, to nie apteka, czasem bywa trochę krócej, czasem trochę dłużej. Jednak sama informacja - w jakim mniej więcej momencie cyklu się znajdujemy - to już bardzo dużo. Niedawno pisaliśmy sporo o tym przewidywanym dołku z @wb.

 • red.007

  @carrie
  Jak tam chcesz.
  Chcesz żeby było pięknie i przepisowo.:)))
  To są szczegóły,choć oczywiście interesujące.

  Tak patrzę na różne instrumenty i i faktycznie możliwość przesileń można dostrzec.
  Np.złoto z formacją trójkąta zwyżkującego.
  Zasięg ewentualnego wybicia z formacji to 1600
  stooq.pl/q/?s=xauusd&c=5y&t=l&a=ln&b=1
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/trojkat_zwyzkujacy.html

  Coś wisi w powietrzu,bo złoto się nie piórka.

 • ewiggin

  A wojna handlowa nabiera rumieńców. Jako, że Gospodarz przewiduje Chinageddon, w średnim terminie powinny wygrać USA. Dla nas to chyba dobrze, bo będziemy mieli czas potrzebny na wzmocnienie. Może do 2040 uda się zbudować obronę powietrzną z prawdziwego zdarzenia, nowe BWP, jeszcze trochę nowych czołgów i samolotów by się przydało.
  www.bankier.pl/wiadomosc/To-juz-wojna-Chiny-poteznie-odpowiadaja-USA-7581341.html

 • podczaszy1

  Trudno jest stać z boku ale taki mam pomysł na obecny rynek.

 • seville1

  Doskonałą przyprawa do niemieckiego gulaszu jest ropa, tyle że bardzo dziwnie dzisiaj bulgota. Przeważnie jest tak, że przed ważnymi danymi paruje ledwie, ledwie, gdzieś z boku, ale nie wrze, coś się poprzestawiało w tej hell kitchen, czy jakoś?

  PS. Coraz śmielej nasi analitycy pisza o deflacji, jeszcze trochę i przyznają, że podwyżek FED nie będzie. Koniec świata.

 • bialek.wojciech

  @resan1:
  "dotyczy DAXa
  Jeżeli mamy cykl wzrostowy od 9 lutego to dlaczego mamy coraz niższe dołki"

  Też się zastanawiam nad odpowiedzią na to pytanie. Jeszcze bardziej dotyczy to WIG-u 20. Skłaniam się ku takiej odpowiedzi. Widzę 2 możliwe odpowiedzi:

  a) bo to słaby 20-tygodniowy jest. Co oznacza, że lutowy szczyt DAXa na 12600 nie zostanie pokonany, a faza spadkowa jego drugiego podcyklu 10-tygodniowego- maj/czerwiec- lipiec/sierpień będzie dewastująca (na niej zakończy się pseudoelliottowska fala a cyklicznej bessy.

  b) dołek cyklu 20-tygodniowego należy rozumieć tu liberalnie. Na silnych rynkach dołek z 9 lutego trzyma tak jak w dołek listopadowy trzymał w grudniu na Bovespie:

  stooq.pl/q/?s=^bvp

  Na słabosilnych jest testowany:

  stooq.pl/q/?s=^spx

  Na słabych mamy nowe dołki w ramach klina kończącego - patrz DAX, który dołek poprzedniego cyklu 20-tygodniowego zrobił dopiero na początku stycznia.

  Na bardzo słabych mamy to, co mamy na WIG-u 20.

 • seville1

  Właśnie podano sałatkę z kiwi, smacznego :)

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Jak Pan myśli, jakie będą konsekwencje wojny handlowej?
  Chiny zostaną z niesprzedanym towarem. By ratować budżet i państwowe firmy zaczną sprzedawać $. To pewnie dlatego USD nie rośnie.
  USA kupią sobie potrzebny towar pewnie w Europie, Japonii ale i tak może nagle być mniej towaru w stos do $. Inflacja? Stopy międzybankowe w CHRL dużo niższe niż w USA. A na nich wiszą hipoteki i inne (W.B.). Mała iskra i kapitał wskoczy w papiery USA zostawiając miejscowe. Deflacja? Czyli koniec z importem deflacji z CHRL?

 • seville1

  Wszystkie dania poniżej prognoz, co było do przewidzenia, ale od czego są banki centralne, mają w du..e akcje, ale panika nie jest im na rękę, więc się pocą. I jeszcze jedno, jen śni mnie się po nocach, czyżby było tak, że jeśli w ogóle przyjdzie kiedyś zapłacić za radosną twórczość drukarzy to number one wśród korników- jenocik zacznie pierwszy lot nad kukułczym gniazdem? Nie trzeba brać na poważnie to co ględze, bom jeszcze jestem głodny i mogę bredzić bez sensu.

 • seville1

  Sałatka z kiwi jak smakuje? Teraz 3 dni spadków, albo do nieba, nie ma wyjścia :)

 • podczaszy1

  Zdaje się,że BTC zmierza teraz w kierunku 5666 USD.

 • podczaszy1

  @WB
  "Na słabych mamy nowe dołki w ramach klina kończącego-patrz Dax".

  Mam wrażenie,że to nie klin kończący tylko spadek i jakiś diament przed następnym spadkiem, który połamie linię trendu wzrostowego rysowaną od 2009 roku.

 • ewiggin

  @dociekliwy
  O obecnej wojnie handlowej mówi trochę Bartosiak w najnowszej pogadance:
  www.youtube.com/watch?v=NItYVrD_RXM

  Wniosek: Nie ma nikogo na świecie, kto mógłby odpowiedzialnie stwierdzić, jak to się skończy.

  ...No ale Bartosiak nie zna się na cyklach, więc @wb ma przewagę ;-)

 • resan1

  @ WB
  dotyczy DAXa
  A może dołki 40t 9.11.16 , 18.08.17 , 23.05.18
  a 20t 2.01.18

 • erccc

  Po początkowym dużym spadku SP500 i NASDAQ są już w tym momencie powyżej zera. Ale nie zdziwiłbym się, gdyby kurs zawrócił i zanurkował, bo już takie rzeczy bywały. A może już niczego gorszego niż to, czym Chińczyki dziś postraszyli, nie można się spodziewać, więc minęliśmy dno, bo tam wszyscy myślą, że może być tylko lepiej? Do Polski trzeba sprowadzić te komputery, co im kupują przecenione akcje, żeby kupowały WIG20. A może to Chińczyki teraz skupują te amerykańskie akcje po promocyjnych cenach? Jaja jakieś.

 • dariuszkrzywicki3

  Prawdziwe jaja to wasze wszystkie dzisiejsze analizy.

 • ml.36

  @WB
  Odnośnie pkt. a, to Pan przecież ustalił, że następny Kitchin (prawa translacja) to B i C
  korekty dekadowej hossy:)

 • dociekliwy54

  @ewiggin
  Ta taka bardziej polityczna strona w dyskusji.
  Bardziej interesuje mnie gospodarcza.
  A może Gospodarz odważy się na jakiś harmonogram swojego Chinageddonu?

 • tmoore

  Obawiam się, że będzie o wiele gorzej - po początkowym okresie sankcji obustronnych dojdzie o jakiegoś antraktu (ostatni już wzrost na globalnych rynkach) a potem dojdzie do realizacji tzw pułapki Tukidydesa kończącej się wojną wyprzedzającą lub prewencyjną z "matką wszystkich korekt" unieważniającą także zadłużenie obligacyjne rządu USA. Kiedy? nikt nie wie - potem będzie można wstecznie rozpisać fale i wszyscy powiedzą, że to przewidzieli. Jest to chyba jedyna droga na redukcję zadłużenia gospodarek światowych głównych rozgrywających i jedyna możliwa próba odwrócenia trendu w kierunku powstania nowego hegemona. Po powstaniu jedwabnego szlaku i uruchomienia energii państw tzw "Heartlandu" na przywrócenie dominacji USA będzie już za późno - a więc prędzej niż później. Wydaje się więc, że wywróżony przez gospodarza Chinageddon będzie tańczył w parze z US - geddonem i globalnym upadkiem UE jako globalnego jednolitego rynku usług. Mówiąc inaczej siedzimy sobie i pijemy wino w villa Borghese w Rzymie albo kawę w Wiedniu ale to już nie 18 któryś rok tylko za chwilę dojdzie do bitwy w Port Artur i świat ujrzy nowego hegemona lub współ-hegemona wychodzącego z Azji więc bliżej 1904 roku. Bardzo chętnie się pomylę ...

 • tmoore

  Oczywiście po wykładach Bartosiaka..

 • dariuszkrzywicki3

  s@p 500 -2911 dla tych którzy rozpoznali trend spadkowy

 • seville1

  @ Dk

  Wszystko się zgadza, ale wtedy jen na pysk, ojro na pysk. Obrazek z dzisiaj, jen na dół -giełdy w górę, jen w górę, market w dół! Trzeba uważać, bo w odróżnieniu od 2008 ulicy mało na rynku, grają banki z algosami, stąd takie różne siupy. Algosy można oszukać na pewien czas, ale taki np. Kuroda, ile może skupowac akcji?

 • resan1

  @ seville1
  Aż bank centralny japonii padnie jako pierwszy

 • dariuszkrzywicki3

  Moimi pracownikami jest cała natura a nie jakiś pionek z Japonii.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Dziwny ten rynek jest.
  Giełdy już mają dosyć spadków, a na eurodolarze powinno być wybicie trendu w dół...

  Co do tej wojny, to Chiny grają odważnie. Nie umiałbym tego ocenić, ale jest takie przysłowie, ''gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta''. Ktoś chyba będzie produkował więcej, żeby zastąpić oclone towary? Może my w końcu wykorzystamy jakąś szansę? Nas te cła nie dotyczą.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Ale te ... robaczkowe ruchy na eurodolarze sądziwne...

 • konsultant121

  Co jest? Spadaj mój dolar ile można czekać na tego klina!?

 • erccc

  Tego chyba jeszcze nie grali. Takie wzrosty w USA (3-4% od dołka), mimo że Chińczycy ogłosili cła na towary za 50 miliardów USD, czyli większe niż spodziewał się świat, jeśli w ogóle zakładał jakąś odpowiedź? Ale w sumie wszystko jasne. Główny doradca ekonomiczny Trumpa stwierdził, że kilka miesięcy minie, zanim cła weszłyby w życie, a możliwe, że nie wejdą w ogóle. Może pod to będą teraz grali na giełdach, a kursy będą podbijane przez informacje o rozpoczęciu jakichś poważnych negocjacji z Chinami (może po podpisaniu NAFTY, bo na razie chyba nic takiego się nie odbywa). Zobaczymy czy jutro będzie inaczej niż widzieliśmy dotąd. A widzieliśmy, że po sporym wzroście SP500, gdy taki był, rano Nikkei otwiera się wysoko, ale kontrakty na SP500 trochę korygują (tzn. chyba sami Japończycy je korygują), a Nikkei naśladuje, tyle że cofa się 2-3 razy bardziej, i kończy marnym wzrostem poniżej 0,5% albo nawet spada. Świat obserwuje skoki SP500 i kontraktów w dwie strony i nie wierzy, że te wzrosty to na serio, i skutkiem jest marny wzrost albo spadki. Jeśli będzie inaczej, to może zmienia się krótkoterminowy scenariusz. Przebiegi USDJPY i GC.F może coś jutro podpowiedzą.

 • dariuszkrzywicki3

  Konsultant parafrazując Piłsudskiego - pan powinien ślepe kury ..... prowadzać a nie mówić o giełdzie.

 • dariuszkrzywicki3

  erccc pan ani przed faktem, ani po fakcie nie ma pojęcia o co chodzi.

 • konsultant121

  @dariusz matematyk
  Zaklinam deszcz w trakcie burzy:)) Ześlij Panie deszcz o ześlij jak już pada. Tak samo śpiewam z dolarem.

 • seville1

  resan1 2018/04/04 21:11:59
  @ seville1
  Aż bank centralny japonii padnie jako pierwszy
  Tyle lat druku, ile to drzew wycięto, dobrze, że jen to nie liry, bo na same zera zabrakłoby drewna.


  @dariuszkrzywicki3 2018/04/04 21:16:01
  Moimi pracownikami jest cała natura a nie jakiś pionek z Japonii.

  Zgadza się, Kuroda to kura po japońsku.

 • mac-erson

  @Guyfawkes
  Od kiedy Krzywicki się tutaj panoszy to nawet nie chcę mi się pisać ;)
  Ale sprężyna się napina (słabość względna naszego rynku) i kiedyś (niebawem) wystrzeli w drugą stronę.

 • konsultant121

  @mac-erson
  Zamiast kwoki może lepiej wstawić wykres
  stooq.pl/q/?s=wig:eem.us&c=3y&t=c&a=lg&b=1
  Oto siła naszego rynku. Piękna jest:)

 • konsultant121

  Chyba będą z tego jeszcze ciężkie baty dla naszego rynku w długim terminie
  stooq.pl/q/?s=wig:eem.us&c=20y&t=c&a=lg&b=1

 • 2w3zalamana

  @WB
  "Podsumowując: z tego wynika, że przed następnym dużym spadkiem będziemy mieli jeszcze (od kwietnia/maja do maja/czerwca?) wzrost podobny do tego z okresu grudzień-styczeń: "

  To byłoby jak w okresie grudzień styczeń około 200 punktów indeksu WIG20, czyli gdzieś pod 2375 -2400, czyli taka korekta.

  Jeśli powyższe by zaszło to chyba dobrą strategią byłoby "wyczyścić" portfel (małych spółek) do zera podczas tego okresu od kwietnia/maja do maja/czerwca. Następnie czatować (jak kot w trawie, nie internauta :) ) na okazje podczas tego następnego zjazdu cen akcji po maju/czerwcu ?

 • dariuszkrzywicki3

  konsultant Zwracam honor,nareszcie coś konkretnego o wigu

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Ok.

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Giełdom już powinno wystaczyć tego spadku.
  Intryguje mnie ED. Tygodniowy układ spadkowy, a nie spada:))

 • seville1

  Z natury jestem spiskowcem i dlatego jakby się ktoś pytał, skąd takie dziwactwa na giełdach to odsyłam do styczniowego Davos 2017, tam to musieli się nagadać:). I jeszcze jedno, jak się zacznie skakanie z okien, a strach zapuka do drzwi 3 X, nie kupujcie tylko franciszka, bo tym razem może być odwrotnie.

 • dariuszkrzywicki3

  Człowiek jest pierścieniem przemiennym.Praktycznie wiem to co będzie istotne w timingu w ciągu najbliższych lat i miesięcy.Wam pozostaje naśladownictwo ślepej kury z guru współczesnej nauki Darwinem.

 • seville1

  Sorry, chodziło oczywiście o styczeń 2018, ale co to zmienia, przecież i tak cały czas knują:) Trzeba dodać, że Kuroda san trzyma w pazurach ogromny pakiet ETF, chyba już ponad 80%, co się dzieje, gdy ulica masowo wyrzuca akcje? Dzisiaj to się wydaje mało realne, ale jeśli jest tak, że główna kura japońska zniosła już wszystkie złote jaja, to teraz czekamy na wyklucie hiperinflacyjnego zbuka. Fuj!

 • dariuszkrzywicki3

  Z bankierów centralnych najlepszy jest Alan Greenspan ze swoją książką o ryzyku.Początek mówi wszystko [O KRYZYSIE 2008] " wszystko rozpoczęło od telefonu od przyjaciela"Haruhiko Kuroda w podobnym stylu w"Sokrates dialogi dolara".Ręczne sterowanie wykończy wszystkich.

 • seville1

  @DK

  Dziadek Greenspan wiecznie żywy. To jemu zawdzięczamy rożnokolorowe balony, po których klasę średnią możemy zobaczyć już tylko na starych slajdach w fotoplastikonie, lub w wykopaliskch w dorzeczu Missisipi, Dunaju i Renu.

 • bajkolandiaa

  Ta ogromna zmienność na indeksach to napewno nie oznaka początku HOSSY , raczej coś zupełnie odwrotnego

 • dariuszkrzywicki3

  Na pewno nie twojej wiedzy.

 • bajkolandiaa

  dariuszkrzywicki3
  Na pewno nie twojej wiedzy.

  2018/04/05 09:03:12

  Ile ci płacą w funduszu , zacznij grać za swoje będziesz mógł wklejać scan konta jak Rafał Zaorski wczoraj na Dax 1 mln znów zarobił i wkleił a ty dalej g ównomowa i pierdoloty

 • bajkolandiaa

  U nas otwarcie luką i szukanie jelenia a pieniążki po danych o inflacji idą non stop w 10 latki polskie i to już od zeszłego roku.

 • dariuszkrzywicki3

  BAJKOLANDIA Jest pan jednym ze sponsorów wczorajszych i dzisiejszych wzrostów

 • bajkolandiaa

  stooq.pl/q/?s=10ply.b

  tutaj idą pieniądze

 • bajkolandiaa

  dariuszkrzywicki3
  BAJKOLANDIA Jest pan jednym ze sponsorów wczorajszych i dzisiejszych wzrostów

  2018/04/05 09:21:56

  Ja gram z Rafałem wczoraj na Dax od 11800 na L bo widzisz on pokazuje rachunek i pozycje na własnym koncie i jak zagra a ty jak to Rafał mówi g ównomowa i pierdoloty

 • podczaszy1

  Tak jak pisałem wczoraj-stoję sobie z boku. A niech se grają.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "Od kiedy Krzywicki się tu panoszy to nawet nie chce mi się pisać".

  Nie przejmuj się Krzywickim. To nieszczęśliwy człowiek jest.

 • seville1

  bajkolandiaa

  Ja gram z Rafałem wczoraj na Dax od 11800 na L bo widzisz on pokazuje rachunek i pozycje na własnym koncie i jak zagra a ty jak to Rafał mówi g ównomowa i pierdoloty

  Jawohl! Reczywiście, gruba Berta rozpalona jak dziewica po 10 razie, ciekawe czy bez wiagry starczy jej sił na kolejne szczytowanie. W każdym razie widać, że ma wielką huć. Tylko to ojro takie dziwne jest, niby spada, a może być nagle bęc do góry i gruba Berta wpadnie w anoreksję. Proszę się nie sugerować niczym, to tylko takie moje chrumkanie.

 • bialek.wojciech

  @erccc:
  "Tego chyba jeszcze nie grali. Takie wzrosty w USA (3-4% od dołka), (...)

  W okresie minionego pokolenia taka sesja była tylko raz i to całkiem niedawno: 6 lutego br.

 • ml.36

  @WB
  Początek 10/12 imponujący, ale w kontekście 20/6 byki zmarnowały szansę
  w marcu. Wybieranie się w chmurę w tym miejscu, to średnio ciekawe zajęcie.
  Podchodząc do tego ortodoksyjnie 40/3 jest bessowy w cenach.
  invst.ly/7335h

 • bajkolandiaa

  www.zerohedge.com/news/2018-04-04/boj-goes-record-etf-buying-spree-prevent-market-rout

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  www.bankfotek.pl/view/2114813
  www.bankfotek.pl/view/2114814
  Z powodu innego układu WIG w stos. do WIG20 lepiej chyba uznać, że korekta w fali 2 nie jest zakończona, czyli na WIG20 na czerwono. Zgrałem to chyba z cyklami Gospodarza.
  EURUSD nie rozumiem( tak jak i innych walut) ale wydaje mi się, że gra na wzmocnienie jest dla "dużych" zbyt ryzykowna z uwagi na CHRL US-obligacje.
  Pewna struktura powinna się kończyć, ale może się przedłużyć. Jaką wartość ma waluta dla której może zaraz zabraknąć towaru? To nie jest tak, że US kupią sobie wszystko w innych krajach, bo gdzie i za ile? Np.CHRL produkują ponad 50% światowej stali. Odnoszę wrażenie, że czynniki polityczno-fundamentalne przeważą nad technicznymi.
  Ciekawe czy my w ogóle doceniamy skalę zmian jaka nastąpi w gospodarce światowej.Te moje rysunki zakładają poprawność dotychczasowych oznaczeń i stąd "wymiar kary" jest ograniczony do powiedzmy 61.8% fali 1, czy linia trendu WIG.
  Oby tak było i to wcale nie z uwagi na moje ego.

 • bialek.wojciech

  @bajkolandiaa:
  "Ja gram z Rafałem (...)"

  Z ciekawości poczytałem kto zacz:

  "Daje inwestorom nadzieję, że mogą żyć z FOREX-u. Nadzieję, która przeczy wszelkim dostępnym statystykom wyników inwestorów i temu, jak w ogóle działa cała branża."

  strefainwestorow.pl/artykuly/20160726/kim-jest-rafal-zaorski-z-trading-jam-session-ktorego-traderzy-podziwiaja-brokerzy

 • dociekliwy54

  @ bialek.wojciech
  Czyli robiąc to co Rafał można stracić wszystko, dzięki "tylko" większemu lewarowi.

 • 2w3zalamana

  "Obraca na nim bardzo małą częścią swojego kapitału, bo większość pieniędzy inwestuje w akcje i inne instrumenty giełdowe."

  Czyli tak naprawdę konserwatywny inwestor giełdowy a nie żaden ryzykant.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "@dociekliwy
  O obecnej wojnie handlowej mówi trochę Bartosiak w najnowszej pogadance:
  www.youtube.com/watch?v=NItYVrD_RXM

  Wniosek: Nie ma nikogo na świecie, kto mógłby odpowiedzialnie stwierdzić, jak to się skończy.

  ...No ale Bartosiak nie zna się na cyklach, więc @wb ma przewagę ;-)"

  A propos cykli to nachodzi mnie ostatnio myśl, że komunistyczne kraje się rozpadają w dołkach cyklu Kuznetsa w trakcie krachu w Azji. Tak było przynajmniej z ZSRR, który rozpadł się w 1991 roku podczas kuznetsowego kryzysu z lat 1990-1992, podczas którego pękła bańka inwestycyjna w Azji:

  stooq.pl/q/?s=^nkx&c=mx&t=c&a=lg&b=1

  Lata 1990-1992 to jeden cykl kuznetsa po kryzysie z lat 1973-1974 i jeden cykl Kuznetsa przed kryzysem 2007-2009.

  Następny kryzys tej klasy zapowiada się na lata powiedzmy 2024-2026.

  "Zawsze" zakładałem, że Chinageddon będzie w latach 2018-2019, ale obecnie mamy pokoleniowy odpowiednik 1983/1984 a wtedy ZSRR rozpadł się dopiero 7-8 lat później, a w 1985 roku zaczęła się jedynie "pieriestrojka". Może więc "rozpad" ChRL a la rozpad ZSRR nastąpi dopiero w latach 2024-2026?

  Ale z drugiej strony kraje się nie rozpadają ot tak sobie. Najpierw muszą zbankrutować finansowo, więc może między finansowy Chinageddon będzie w latach 2018-2019 a polityczny dopiero dwa Kitchiny później?

  Ale tu trzeba by znać finanse ZSRR z lat 80-tych, a nie wiem, czy takie dane są gdzieś dostępne (i jeszcze w dodatku są prawdziwe).

  Ale PRL zbankrutował już w 1981 roku. Gdyby finanse ZSRR były wtedy w dobrym stanie, to chyba by mogli pożyczyć Jaruzelskiemu trochę pieniędzy? Nie zrobili tego, więc albo nie chcieli chociaż mieli pieniądze, albo już wtedy też byli bez grosza.

 • dociekliwy54

  @2w3zalamana
  Metoda "sztangi". Duży kapitał z małym ryzykiem- mały kapitał z dużym (N.N. Taleb).

 • red.007

  @carrie
  " red.007
  2018/04/03 16:52:28
  W okolicach 20/21 marca odwracamy i mocny ruch na północ.Myślę,że jutro a najpóźniej w czwartek.
  stooq.pl/q/?s=eurusd
  carrie-anne.moss
  2018/04/03 16:53:42
  @007
  Przecież pisałam, że spadnie do 1,225. Brakło parę oczek ;-)"

  Dzisiaj masz w punkt a ja mam swój czwartek.
  Dlatego nie komentowałem Twojego wpisu we wtorek,bo nie była jeszcze zakończona sekwencja spadkowa.
  Przyszły tydzień wyraźna północ.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Ta taka bardziej polityczna strona w dyskusji.
  Bardziej interesuje mnie gospodarcza.
  A może Gospodarz odważy się na jakiś harmonogram swojego Chinageddonu?"

  W poprzednim komentarzu coś tam spekulowałem na ten temat. Jeśli cofniemy się o 1 cykl pokoleniowy to lądujemy w okolicach lat 1983/83, o 2 cykle pokoleniowego w okolicach roku 1947 a o cztery w okolicach 1887 roku.

  4 cykle pokoleniowe powstanie bokserów było dopiero za 12 lat (1899-1901):

  pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_bokser%C3%B3w

  2 cykle pokoleniowe temu upadek Republiki Chińskiej był odległy o 2 lata (1949).

  1 cykl pokoleniowy temu masakra na placu Tienanmen była odległa o powiedzmy 5,5 roku.

  To oczywiście nie są poważne argumenty, ale nawet gdyby były, to nie wynika z tego chyba żaden konkret.

 • bajkolandiaa

  Rafał dzisiaj od rana gra S na Dax od 12160 jakby ktoś się chciał przyłączyć, zagranie wklejone ze stanem konta na Facebooku , dzisiaj tylko 1000 LOt , wczoraj 1500

 • bialek.wojciech

  Ale żeby była sprawiedliwie, poniższy fragment pasuje nie do dzisiejszych Chin a raczej do dzisiejszego zachodu:

  "Po I wojnie opiumowej w ciągu kilku lat import tkanin bawełnianych i wełnianych z Wielkiej Brytanii do Chin wzrósł ok. 4-krotnie. Zrujnował on tysiące drobnych zakładów tkackich w całym kraju i spowodował wystąpienie dużego deficytu w handlu zagranicznym. Wzrósł też znacznie kurs srebrnego pieniądza, jakim płacono za import towarów, w stosunku do pieniędzy miedzianych, będących w obrocie wewnętrznym. W konsekwencji nastąpił znaczny wzrost podatków i gwałtowne ubożenie ludności. Na tym tle doszło do dziesiątek powstań i buntów, głównie chłopskich, zwłaszcza w prowincjach południowych, które najbardziej ucierpiały wskutek brytyjskiej ekspansji."

  pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_tajping%C3%B3w

 • podczaszy1

  @WB
  "Ale żeby było sprawiedliwie, poniższy fragment pasuje nie do dzisiejszych Chin, a raczej do dzisiejszego zachodu:"

  No,teraz to rozumiem.

 • seville1

  @dociekliwy54

  Wbrew pozorom, jest raczej przeciwnie. Dla poczatkujących na FX daje kilka przydatnych rad, dzięki którym mają możliwość uniknięcia dużych strat. Wiem, że jego podejście np. do ustawiania SL wzbudza wielkie kontrowersje (sl dla dziewczynek), ale z drugiej strony warto sprawdzić, czy na tak "idiotycznym" rynku ustawianie SL jako % ochrona kapitału nie przynosi lepszych efektów, niż trzymanie się sztywno AT. Różne drogi prowadzą do Rzymu, są tacy, którzy grają np. na jednej zmodyfikowanej MA 32 z dobrym skutkiem. Inni rozgrywaja tylko M1, przecząc ogólnym poglądom, że to jest tylko szum, jeszcze inni stosując dosłownie jedną kreskę i oscylator skubią sobie systematycznie pieniądze. Metod jest bardzo wiele, wiadomo jednak, że wszystko rozgrywa się w naszej głowie. Może nie powinienem się darmo oddawać, ale mam dobre serdce :) proszę sobie wyszukać jest taki jeden fajowy interwał, dopasować coś do niego (niestety tutaj nie podpowiem co:) i pobawić się. Przy nie wpadaniu w huć i inne takie i trzymaniu się zasad - skuteczność 8/10. Przyjemności.

  PS. To nie jest ananos, oferta, rekomendacja, zachęta i wszystko inne w rozumieniu itd, itd.

 • bajkolandiaa

  Chiny mają o ile dobrze pamiętam 4 bln amerykańskich obligacji ,chyba że FED chce podwoić swój stan posiadania to niech wojuje z Chinami trumpek.

 • bialek.wojciech

  @tmoore:
  "Mówiąc inaczej siedzimy sobie i pijemy wino w villa Borghese w Rzymie albo kawę w Wiedniu ale to już nie 18 któryś rok tylko za chwilę dojdzie do bitwy w Port Artur i świat ujrzy nowego hegemona lub współ-hegemona wychodzącego z Azji więc bliżej 1904 roku. Bardzo chętnie się pomylę ..."

  No, nie wiem, nie wiem. Proszę popatrzyć na ten obrazek:

  amp.businessinsider.com/images/5575f8fa6da8110352e9424e-640-811.jpg

  www.businessinsider.com/chinas-aircraft-carrier-stacks-up-to-other-world-powers-2015-9?IR=T#and-lets-not-forget-that-the-us-has-more-aircraft-carriers-than-the-rest-of-the-world-combined-9


  Raczej nikt tu chyba jakiegoś dzisiejszego Port Artur już teraz chyba - bez zgody Amerykanów - nie zaatakuje.

  Oczywiście dzisiejsze lotniskowce to pewnie odpowiednik pancerników.

  "A global arms race in battleship construction began in Europe in the 1890s and culminated at the decisive Battle of Tsushima in 1905,[4][5][6] the outcome of which significantly influenced the design of HMS Dreadnought.[7][8] The launch of Dreadnought in 1906 commenced a new naval arms race. "

  en.wikipedia.org/wiki/Battleship

  Ja na obrazku, który wkleiłem nie widzę żadnego wyścigu zbrojeń. Oczywiście taniej jest zbudować hipersoniczne rakiety przeciwokrętowe i zatopić amerykańskie lotniskowce niż samemu budować dwa razy więcej dwa razy większych lotniskowców niż Amerykanie, no ale takiej skutecznej broni przeciwokrętowej też na razie chyba nikt nie ma.

  Więc z tą zmianą hegemona to trzeba chyba poczekać do jakiejś rewolucji w USA czy czegoś takiego.

  A datę takiej rewolucji w USA można próbować wyznaczyć badając średnią długość trwania poszczególnych dynastii w Chinach:

  pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Chin

  ;)

 • bajkolandiaa

  10 latki uSA chyba w koncu ruszyły na nowe szczyty,korekta wydaje się skończona.

 • bajkolandiaa

  Przy broni atomowej wątpię,żeby obecnie ktokolwiek pozwolił sobie na wojnę , USA i Ruscy to mogą atakować kraje 3 świata , gdyby Uraina nie posłuchała tych pseudo obiecywankiewiczów z zachodu co jej gwarantowali niepodległośc to miała by atom i nikt by się nie odważył ich tknąć.

 • bialek.wojciech

  @ml.36:
  "Początek 10/12 imponujący (...)"

  Zgodnie z propozycją interpretacji, którą przedstawiłem wczoraj to może być jedynie początek 10/11, ale też oczywiście 2 tygodnie przed terminem.

 • tmoore

  @bialek.wojciech
  1. Chiny nie muszą konkurować w lotniskowcach - mogą i konkurują w broni kosmicznej i tzw antydostępowej. Wystarczającą wygraną rzucającego rękawicę staremu hegemonowi jest brak porażki i zatrzymanie go w pierwszym łańcuchu wysp otaczających Chiny :)
  2. Po drugie w związku ze starą wypowiedzią "guru"
  www.math.snu.ac.kr/~hichoi/finmath/AlanGreenspan-GoldEconomicFreedom.pdf
  i jeszcze jedną; www.commoditytrademantra.com/gold-trading-news/china-hoarding-gold-alan-greenspan-explains/: If China were to convert a relatively modest part of its $4 trillion foreign exchange reserves into gold, the countrys currency could take on unexpected strength in todays international financial system. It would be a gamble, of course, for China to use part of its reserves to buy enough gold bullion to displace the United States from its position as the worlds largest holder of monetary gold. (As of spring 2014, U.S. holdings amounted to $328 billion.) But the penalty for being wrong, in terms of lost interest and the cost of storage, would be modest. For the rest of the world, gold prices would certainly rise, but only during the period of accumulation. They would likely fall back once China reached its goal.
  Resztę obligacji użyją do sfinansowania szlaku Jedwabnego. Dla USA wystarczającym ciosem może być zahamowanie kupna nowych obligacji.
  3. Antrakt o którym napisałem obserwujemy od wczoraj - jeśli dla giełd dobrą wiadomością są cła wartości obustronnej 100 miliardów dolarów to proszę pomyśleć jakie były oczekiwania co do złej wiadomości. A pana zmiana oczekiwania o terminie Chinageddonu bardzo odpowiada dynamice kryzysu, której kumulacją może być wojna proxy o Pakistan - bez niego Chiny nie mają Jedwabnego a z drugiej strony USA nie mają projekcji siły na Ocean Indyjski - i może odpowiadać potencjalnie "matce wszystkich korekt"

 • bialek.wojciech

  @bajkolandiaa:
  "Chiny mają o ile dobrze pamiętam 4 bln amerykańskich obligacji ,chyba że FED chce podwoić swój stan posiadania to niech wojuje z Chinami trumpek."

  Mieli tyle w szczycie w 2014 roku, ale w latach 2014-2016 stracili bilion. Od początku 2017 trochę im urosły rezerwy do 3,16 biliona dolarów (pewnie główne dlatego, że dolar tracił, więc pozadolarowa część rezerw zyskała na dolarowej wartości). Wyrażona w juanach wartość tych rezerw cały czas spada i jest 20 proc. poniżej szczytu z 2014 roku.

 • karnakufo

  Na godzinnym kontrakcie jeszcze nie padł sygnał L:
  www.bankfotek.pl/view/2114829

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Moim zdaniem, fala spadkowa skończyła sie false break'iem kanału wzrostowego, kanału bessy, poziomu, itd i teraz zaczynamy nową falę wzrostową. Fundusze akcyjne, które sprzedałem pod szczytem, odkupiłem na czerwonej kresce, do której dochodzi teraz wykres, nieco wcześniej.
  invst.ly/734ry
  invst.ly/734td

 • guyfawkes13

  @Tmoore

  //1. Chiny nie muszą konkurować w lotniskowcach//

  Oczywiście, to byłaby ''droga głupców'', tzn. nasza.
  My kupujemy baterie patriotów, żeby wydać na nie główne fundusze modernizacyjne, a jak one już będą w gotowości, to okaże się, że są bezskuteczne wobec rakiet hipersonicznych.

  Dziwię się, że u nas nikt nie eksperymentuje z bronią elektromagnetyczną, laserową czy hipersoniczną, a nawet za Gierka eksperymentowano z czymś podobnym.

 • tmoore

  @bialek.wojciech
  Dodatkowo coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że pieniądz materialny jest za drogi - czy nie jest to próba przygotowania się Banków Centralnych na "Matkę" poprzez zabranie ludziom możliwości wypłaty oszczędności - analogicznie do tego co Franklina D. Roosevelt zrobił ze złotem w latach 30 tych? Potem Brenton - Wood - potem odejście od złota chyba 1973 (jeśli dobrze pamiętam) a teraz pod wpływem przyszłego konfliktu - odejście od fizycznej gotówki. czyli 1933-1973 jako 40 letni okres odejścia od złota i parytetu złota i 2008-2048 jako cykl odejścia od budżetowania się w stronę wirtualnego pieniądza bez pokrycia nawet w papierze? mam nadzieję, że można z tego stworzyć jakiś cykl upadku wartości pieniądza jako konsekwencja konfliktów globalnych, w odniesieniu np do poprzednich łącznie z rzymskim odejściem od monet srebrnych na korzyść monet srebrnych bez srebra:www.gutenberg.czyz.org/word,68068

 • bajkolandiaa

  bialek.wojciech
  @bajkolandiaa:
  "Chiny mają o ile dobrze pamiętam 4 bln amerykańskich obligacji ,chyba że FED chce podwoić swój stan posiadania to niech wojuje z Chinami trumpek."

  Mieli tyle w szczycie w 2014 roku, ale w latach 2014-2016 stracili bilion. Od początku 2017 trochę im urosły rezerwy do 3,16 biliona dolarów (pewnie główne dlatego, że dolar tracił, więc pozadolarowa część rezerw zyskała na dolarowej wartości). Wyrażona w juanach wartość tych rezerw cały czas spada i jest 20 proc. poniżej szczytu z 2014 roku.

  A to Chińczycy jednak nie dali się nabrać na zerową rentownośc i się pozbywają balastu zanim FED zacznie to robić , po co trzymać coś co ma teraz perspektywę 32 lat bessy po 32 letniej hossie.

 • bajkolandiaa

  KUPUJĄCY dzisiaj wyskrobali całe 240 mln w 4 godziny , znam ICH siłę.

 • bajkolandiaa

  40% polskiego WIG 20 to banki , a jak nie ma inflacji to banki nie podniosą stóp i nie wycisną z Kowalskiego ostaniej cytyny a 1% dywidenda PKO BP jest śmieszna.

 • tmoore

  @ Sir Guy
  A więc mamy podobne zdanie - skoro system demokratyczny wygenerował takich kompletnych moronów jak B Jr i aktualny lub ludzi z nikąd jak Macron (z kąd on? gdzie był ? - to znaczy zanim został prezydentem - co robił ? czego dokonał?) a system niedemokratyczny doprowadził takie państwo jak Chiny na skraj WIELKOŚCI KROK PO KROKU to może demokracja nie zawsze jest najlepszym wyborem, a w każdym razie nie dla każdego i nie wszędzie i nie zawsze?

 • dociekliwy54

  @ bialek.wojciech
  Ja bym powiedział, że podobieństwo czasów wojen opiumowych i dzisiejszych jest ogromne. I wtedy i dziś problemem było zrównoważenie handlu. Brytyjczycy nie mogli sobie pozwolić na kupowanie bez sprzedawania, bo prawdziwy pieniądz (złoto, srebro) odpływał z wyspy. Chiny były samowystarczalne- nie musiały nic importować.Tak jak i dziś nie muszą. Tu jest problem z jednaj strony skali z drugiej relatywnego ubóstwa. Sprzedaż opium bilansowała handel i deprawowała władze, przez co można było wcisnąć choćby produkty przemysłu lekkiego czy inne, całkowicie zbędne. Różnica w naszym cyklu pokoleniowym jest taka, że:
  1/ Pieniądz jest papierowy, a przez to jego odpływ nie bardzo boli (można dodrukować).
  2/Chińczycy nauczyli się handlować na swoich zasadach i nie importują zbędnych towarów, nie wpuszczają kapitału zewnętrznego jako dominującego itd.
  (Cała zresztą rewolucja Chińska to wielka kontrakcja przeciwko rozkładowi społecznemu po wojnach opiumowych.)
  Te powyższe czynniki doprowadziły do tego, do czego musiały.
  Nastąpił masowy import z CHRL do USA, EUR za który płacono papierowym pieniądzem.Taki handel mógł trwać dłużej nie wywołując początkowo widocznych skutków za wyjątkiem stref rdzy. Masowy import "taniości" ze wschodu pozwalał jednak kompensować społeczne skutki na rynkach pracy. Oczywiście powstały nowe klasy społeczne zainteresowane utrzymanie status quo i stąd dodatkowo wynika trwałość Chimeryki. System jednak musi kiedyś paść. Nie da się utrzymywać fikcji, że można za prawdziwe produkty płacić coraz mniej wiarygodnym pieniądzem. Jeśli tego problemu nie przerwałaby US to przerwałyby CHRL. O wiarygodności $ dla CHRL świadczą zresztą ich inwestycje zagraniczne.
  Zerwanie związków handlowych poskutkuje tym, że z jednaj strony w US będzie kasa bez produkcji, z drugiej w CHRL brak kasy i nadmiar towaru. Rynek wewnętrzny CHRL może wchłonąć powiedzmy 50% produkcji (nie biorąc pod uwagę krachu kryzysowego). Taki rozwód wywoła więc pewnie hiperdeflację w CHRL i hiperinflację w USA oraz przeniesienie stref rdzy do CHRL. Dołączywszy problem demograficzny, może to rozłożyć Państwo Środka na dłużej niż pokolenie. Co do USA to myślę, że po "wielkim ssaniu"(produkcja wszystkiego zacznie się opłacać) nastąpi powrót kapitału, wzrost produkcji i późniejsze umocnienie dolara. Chyba, że pójdzie w kierunku wojny powietrzno-morskiej Bartosiaka, ale jak rozumiem Chinageddon sam rozwiązuje problem możliwej utraty dominacji przez USA. Teraz, jak mi się wydaje, istotne jest czy już drgnęła ta masa krytyczna, która spowoduje lawinę i jaka będzie dynamika i koherencja tych sił. Ale takie sprawy to chyba u prof. Drożdża ew. naszego D.K.

 • bialek.wojciech

  @tmoore:
  "A pana zmiana oczekiwania o terminie Chinageddonu bardzo odpowiada dynamice kryzysu, której kumulacją może być wojna proxy o Pakistan - bez niego Chiny nie mają Jedwabnego a z drugiej strony USA nie mają projekcji siły na Ocean Indyjski - i może odpowiadać potencjalnie "matce wszystkich korekt""

  Nie wiem, czy ta cała gadka o Jedwabnym Szlaku to nie jest ściema. Otwarcie takiego szlaku oznaczałoby koniec USA, ale jest możliwe chyba tylko w warunkach powstania zjednoczonego Turkiestanu:

  evolutionistx.files.wordpress.com/2016/01/carte_peuples_turcs.png

  ... takiego jak ten, który powstał w VI wieku:

  en.wikipedia.org/wiki/Turkic_Khaganate

  ... czy jego mongolskiej mutacji, która powstała w XIII wieku:

  en.wikipedia.org/wiki/Mongol_Empire

  Ale, gdy takie imprerium jednoczące jedwabny szlak powstaje, to kraje pośredniczące w tym handlu bogacą się tak, że atakują "producenckie" Chiny (patrz "deko handlu i kilogram roboty"). Oczywiście europejskie imperia morskie, które się wzbogaciły na przejęciu światowego handlu, też w XIX wieku zaatakowały Chiny, więc i teraz może być podobnie z USA. No ale USA słabną, więc raczej Chin nie zaatakują, więc Chińczycy nie będą mieli powodu by wić sobie pętlę na własną szyję w postaci nowego jedwabnego szlaku.

  Więc warto się zastanowić, czy Chiny wolą być zależne od morskiej potęgi (obecnie USA) czy od takiego zjednoczonego "Turkiestanu". Moim zdaniem wolą zależność od odległych USA. Amerykanie to wiedzą i mogą Chińczyków przyciskać jak chcą. Oczywiście Chińczycy mogą Amerykanów straszyć jedwabnym szlakiem, który dla Chin jest zagrożeniem, ale dla USA wyrokiem śmierci. Trochę złapał Kozak Tatarzyna...

  Innymi słowy sugeruję by rozważyć myśl, że USA i Chiny to obiektywni sojusznicy, a ich wspólnym strategicznym celem jest niedopuszczenie po przekierowania światowego handlu do wnętrza Eurazji.

 • guyfawkes13

  @Sir Tmoore

  //... skoro system demokratyczny wygenerował takich kompletnych moronów jak ...//

  Tak się chyba przekomarzasz Sir? Przecież dobrze wiesz Sir, że nie ma żadnej demokracji. Ściema.
  Nie chodzi o to, co generuje jaki ustrój, bo demokracja zawsze generuje statystów i figurantów, tylko o to, co komu wolno.

  Nam na przykład nie wolno było przez ostatnie trzy dekady dotykać się lasaerów, rail gunów, ani niczego co ma przyszłość. A przecież przez trzydzieści lat, to można wynaleźć nawet kamień filozoficzny !:))

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Chiny były samowystarczalne- nie musiały nic importować.Tak jak i dziś nie muszą."

  Nie wiadomo, czy muszą czy nie muszą ale to robią. Są drugim największym importerem na świecie:

  www.austrade.gov.au/Images/UserUploadedImages/5720/ILoad27539___source.jpg

  Myślę, że dlatego, że muszą.

 • bialek.wojciech

  "Nie wiem, czy ta cała gadka o Jedwabnym Szlaku to nie jest ściema. Otwarcie takiego szlaku oznaczałoby koniec USA, ale jest możliwe chyba tylko w warunkach powstania zjednoczonego Turkiestanu:

  evolutionistx.files.wordpress.com/2016/01/carte_peuples_turcs.png

  ... takiego jak ten, który powstał w VI wieku:

  en.wikipedia.org/wiki/Turkic_Khaganate

  ... czy jego mongolskiej mutacji, która powstała w XIII wieku:

  en.wikipedia.org/wiki/Mongol_Empire

  Ale, gdy takie imprerium jednoczące jedwabny szlak powstaje, to kraje pośredniczące w tym handlu bogacą się tak, że atakują "producenckie" Chiny (patrz "deko handlu i kilogram roboty")."

  Hehe, dziś Coryllus też o Mongołach:

  coryllus.pl/kto-zamordowal-wielkiego-chana-ugedeja/

  Udało mu się wpleść nawet Wenecjan, Templariuszy i Katarów. :)

 • podczaszy1

  Dawno, dawno temu przeczytałem książkę pt"Za 10 lat wszyscy będziemy bankrutami" autorstwa J. Attali. Poczekam jeszcze dwa lata i dowiem się czy to jasnowidz czy tylko blagier.

 • dariuszkrzywicki3

  Bajkolandia Prawdziwe pieniądze zarabia się na silnych ruchach,a nie opowiadaniu o zbieraniu okruchów z pańskiego stołu[daytraiding].Dopiero połączenie strategii i taktyki może dać sensowne efekty.Poziom pana wiedzy ogólnej , puste slogany pokazują ,że zarówno o taktyce i strategii nie ma pan najmniejszego pojęcia.Nie wspominam o teorii gier czy teorii podejmowania decyzji bo to dla pana czarna dziura.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "My kupujemy baterie patriotów, żeby wydać na nie główne fundusze modernizacyjne, a jak one już będą w gotowości, to okaże się, że są bezskuteczne wobec rakiet hipersonicznych."

  - No ale będzie chociaż porządna obrona przeciw samolotom, dronom etc. Patrioty to póki co najlepszy sprzęt, tylko trzeba wprowadzić jego wszystkie etapy i skoordynować z "Narwią".
  Co do strzelania do rakiet, to nie wiadomo nawet, czy Patriot zestrzeliłby obecnego Iskandera - bo takiej próby nigdy nie było. No ale zakładamy, że jednak broni atomowej nikt nie użyje.
  Przede wszystkim potrzebujemy czasu na wdrożenie tych amerykańskich zabawek, więc trzeba życzyć Chinom przejściowego Chinageddonu. A może, jak kiedyś pisał @wb, wojna hegemoniczna po 2045 r. będzie jednak znowu z Niemcami?

 • karnakufo

  U nas okazja do pobrania tłustego S trendowego ?

 • ewiggin

  Pamiętajcie o mojej wczorajszej prognozie:
  "@guyfawkes wydaje mi się, że podjedziemy w okolice 2280 - 2320 i rozpocznie się ostatnia falka spadkowa, pesymistycznie z zasięgiem 2040 pkt."

  Aktualnie znajdujemy się w momencie formowania się szczytu cyklu 10-tygodniowego.

 • dariuszkrzywicki3

  BAJKOLANDIA Patrzę na wykres daxa i myśłę na jakiej podstawie otwierał pan[guru] na spadek 12160 i wtapia.Czysta ślepa kura,która znosi złote jaja.

 • podczaszy1

  @WB
  Wczoraj przedstawił Pan koncepcję klina spadkowego na DAX. Jeśli tak jest to dzisiaj indeks ten wybił się górą z tego klina.

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  Wiem.

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Nie chodzi mi o to, że Chiny nie importują.To tylko skrót myślowy. Chodzi mi o to, że importują, by jeszcze więcej eksportować.
  www.bankier.pl/wiadomosc/Chinski-handel-liczby-ktore-trzesa-swiatem-7294459.html
  Deficyt jest immanentną i trwała cechą handlu z tym krajem.

 • podczaszy1

  Na bankierze.pl. artykuł Kolanego "Jak Roosevelt obrabował Amerykanów ze złota". To chyba dla tych co wierzą w bajkę o dobrej Hameryce i złych Chinach.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Wczoraj przedstawił Pan koncepcję klina spadkowego na DAX. Jeśli tak jest to dzisiaj indeks ten wybił się górą z tego klina."

  Może, ale nie jestem tego pewien. Jak dla mnie to równie dobrze może być sytuacja jak w połowie sierpnia, czyli przed jeszcze jednym straszeniem:

  stooq.pl/q/?s=^dax&c=1y&t=c&a=lg&b=1

  Następny dołek cyklu 13-sesyjnego (2,5-tygodniowego) wypada za mniej więcej 5-11 sesji i obstawiałbym, że tam się rozegra ostatnie straszenie (ale zakładam, że już bez nowego dołka na DAX-ie).

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Na bankierze.pl. artykuł Kolanego "Jak Roosevelt obrabował Amerykanów ze złota". To chyba dla tych co wierzą w bajkę o dobrej Hameryce i złych Chinach. //

  Obrabowanie i ubeswłasnowolnienie Amerykanów przez ''amerykańską demokrację'' jest pewną cezurą. Teraz jeszcze została broń do konfiskaty, a pierwszym etapem na tej drodze był FED.

  Dla mnie analogicznym sygnałem w stosunku do nas jest JUST Act. Teraz już mam pewność, że zaawansowane systemy uzbrojenia, jakie kupimy w Ameryce, dadzą nam świetne możliwości i zdolności, tyle tylko, że będą to zdolności i możliwości ... teoretyczne.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Pamiętajcie o mojej wczorajszej prognozie:
  "@guyfawkes wydaje mi się, że podjedziemy w okolice 2280 - 2320 i rozpocznie się ostatnia falka spadkowa, pesymistycznie z zasięgiem 2040 pkt."

  Aktualnie znajdujemy się w momencie formowania się szczytu cyklu 10-tygodniowego."

  W obecnym Kitchinie cykle 20-tygodniowe trwały kolejno 22 tygodnie (od stycznia do czerwca 2016), 21 tygodni (od czerwca do listopada 2016), 19 tygodni (od listopada 2016 do kwietnia 2017), 20 tygodni (od kwietnia do sierpnia 2017) i 16 tygodni (od sierpnia do grudnia 2017).

  Odrzucając skrajne odczyty (22 i 21 oraz 16 i 19 tygodni) zostajemy z elegancką 20-tygodniową medianą. To sugeruje, że następnego dołka cyklu 20-tygodniowego należy oczekiwać za ok. 3 tygodnie. Ponieważ to byłby drugi cykl 20-tygodniowy od dołka cyklu 40-tygodniowego w sierpniu ub. r. to ten dołek za 3 tygodnie byłby również dołkiem cyklu 40-tygodniowego (koniec pseudoelliottowskiej fali A bessy początek wzrostowej fali B).

  A tymczasem wczoraj równie przekonująca gardłowałem za tym, że poprzedni dołek cyklu 20-tygodniowego wypadł na świecie nie w grudniu ale dopiero 9 lutego (po 25 tygodniach), więc obecnie mamy 8-y tydzień fazy wzrostowej cyklu 20-tygodniowego (czyli za 2 tygodnie dołek cyklu 10-tygodniowego).

  Obie interpretacje wyglądają - dla mnie - przekonująco (jedna bardziej dla silnych rynków zagranicznych, druga dla WIG-u 20) i nie potrafię jakoś rozstrzygnąć, która jest poprawna.

 • podczaszy1

  Dzisiaj w TV oglądałem program, którego uczestnicy/posły/ zgadzali się ,że za dobrą pracę należy się dobra płaca/skądś to pamiętam/. No i tak się wymądrzali w tym temacie, a tu niespodzianka. Trza oddawać. No nie wiem czy se teraz te poranne mądrości zjedzą czy co.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Nam broni nie odbiorą, bo przezornie jej nam nie dali. Za to mamy ze 20 służb co Nas będą pilnować żebyśmy se sami sobie krzywdy nie zrobili. Aha, jeszcze kontyngent siuksów.

 • bajkolandiaa

  dariuszkrzywicki3
  BAJKOLANDIA Patrzę na wykres daxa i myśłę na jakiej podstawie otwierał pan[guru] na spadek 12160 i wtapia.Czysta ślepa kura,która znosi złote jaja.

  2018/04/05 14:26:26
  Wczoraj zarobił 1 mln na L dzisiaj wtopił 350 000 na S a miał już 170 000 na zysku , ale ty tego nie pojmiesz bo pracujesz na etaciku w funduszu.

 • podczaszy1

  @ WB
  Wczoraj @ewiggin napisał mi,że kolejny istotny dołek na wig-u 20 będzie na przełomie maja i czerwca. Pan pisze,że nastepnego dołka cyklu 20-tygodniowego należy oczekiwać za ok.trzy tygodnie, który ma być jednocześnie dołkiem cyklu 40-tygodniowego. To już nie wiem, oszukał mnie czy co?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Aha, jeszcze kontyngent siuksów. //

  Przyjmowanie krzyżaków pod jakimkolwiek pretekstem, będzie miało opłakane skutki w dłuższym terminie. Nie ma nic za darmo.
  A człowiek uwierzył w Atlantydę, to znaczy Cywilizację.
  Co za wstyd...

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Wczoraj @ewiggin napisał mi,że kolejny istotny dołek na wig-u 20 będzie na przełomie maja i czerwca. Pan pisze,że nastepnego dołka cyklu 20-tygodniowego należy oczekiwać za ok.trzy tygodnie, który ma być jednocześnie dołkiem cyklu 40-tygodniowego. To już nie wiem, oszukał mnie czy co?"

  Nie wiem, jak dla pana wiggina, ale dla mnie interpretacja układu cykli obecnie jest dosyć trudna i wolę wstrzymywać się od jednoznacznych deklaracji.

 • red.007

  @carrie
  Pomyliłem się tylko dolca.
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=1m&t=c&a=ln&b=1

 • bialek.wojciech

  Swoją drogą marcowy ISM Manifacturing Prices był na 78,1 pkt.

  W okresie minionego pokolenia o takich sygnałach dowiadywaliśmy się na początku listopada 1987, października 1994, kwietnia 2000, marca 2004, kwietnia 2008 oraz lutego 2011.

  Tylko w 2004 roku rynki akcji wyszły z tego relatywnie obronną ręką.

 • dariuszkrzywicki3

  Sprawa jest ekstremalnie prosta,tylko nie trzeba używać cykli.

 • ewiggin

  @wb
  "Nie wiem, jak dla pana wiggina, ale dla mnie interpretacja układu cykli obecnie jest dosyć trudna i wolę wstrzymywać się od jednoznacznych deklaracji."

  - Tak, sprawa jest trudna. Ale, jak już pisałem, ja te dwa dołki z grudnia i lutego uśredniam do jednego styczniowego. Kilka razy już pojawiała się na rynku podobna sytuacja i to uśrednienie całkiem nieźle się sprawdziło. Zobaczymy jak będzie teraz.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  To już się robi zabawne. Właściwie pierwszy raz się cieszę z tego co zrobił PIS - kupno Patriotów - to Wy jesteście przeciwnego zdania. No i jak tu człowiekowi dogodzić ;-)

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  //Właściwie pierwszy raz się cieszę z tego co zrobił PIS - kupno Patriotów - to Wy jesteście przeciwnego zdania. No i jak tu człowiekowi dogodzić ;-) //

  PIS, nie PIS, nie myślmy partyjami.:))
  JUST Act mnie zwalił z nóg i teraz już nigdy nie będę miał zaufania.

  Ale jakiś czas możemy poudawać, że jesteśmy bezpieczni i szczęśliwi:)))

 • 2w3zalamana

  @WB

  "W okresie minionego pokolenia o takich sygnałach dowiadywaliśmy się na początku listopada 1987, października 1994, kwietnia 2000, marca 2004, kwietnia 2008 oraz lutego 2011"

  A gdyby nie wyszedł obronną ręką to ile jeszcze średnio mamy czasu aby się ewakuować ?

 • bialek.wojciech

  @dariuszkrzywicki3
  "Sprawa jest ekstremalnie prosta,tylko nie trzeba używać cykli."

  Sprawy są ekstremalnie proste albo dla geniuszy albo dla głupców. Ewidentnie nie jestem geniuszem.

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "A gdyby nie wyszedł obronną ręką to ile jeszcze średnio mamy czasu aby się ewakuować ?'

  W przypadku sygnału z listopada 1987 roku krach już się odbył w październiku, we wrześniu 1994 roku druga fala spadku już się zaczęła w sierpniu, w kwietniu 2000 na WIG-u należało się ewakuować w lipcu, a na świecie we wrześniu, w kwietniu 2008 należało sprzedać wszystko w maju zaś w lutym 2011 trzeba było sprzedać akcje w kwietniu a najpóźniej w lipcu.

 • bajkolandiaa

  Wydawanie miliardów kasy na Patrioty i inne badziewia to wyrzucanie pieniędzy do śmieci,nawet sikorski powiedział co jak i za co.

 • bajkolandiaa

  Sprawa jest prosta,zaczęła się bessa i każdy czeka na korektę żeby wypchnąć akcje.

 • guyfawkes13

  @Dzoklew,

  ty się już chyba spłukałeś na swoim idolu, co nie? Obyś nie musiał gruntowniej przemyśleć tego Sikorskiego... Mówiłem , żebyś się zajął jakąś pożyteczną pracą fizyczną. Słyszałeś bajkę ''od pucybuta do bulionera''?:))

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "A gdyby nie wyszedł obronną ręką to ile jeszcze średnio mamy czasu aby się ewakuować ?"

  Ale przypadek z 2004 roku nie jest taki całkiem wykluczony bo przecież stopy w USA były w latach 2004-2005, gdy ówczesna "pędząca fala" cyklicznej bessy się rozegrała na w sumie podobnym poziomie co obecnie.

  Nie mówię, że to jest mój bazowy scenariusz, ale stopy są obecnie na poziomie z października 2004 i wtedy do wywołania dużej bessy potrzeba było jeszcze 3 lat. Więc kombinuję sobie, że korekta całej 9-letniej (zajmującej 2,5 cyklu Kitchina) hossy w USA powinna zająć 1,5-cyklu Kitchina, a więc obecna faza spadkowa (do 2019 roku) to będzie jedynie fala A, a potem do końca 2020 roku byłaby fala B nawet do nowych szczytów (super wzrosty na EM, gdy FED odpuści trochę odpuści ze stopami i QT, dolar zacznie się kyznetsowo walić jak od 2001 roku i 1985 roku) i wreszcie dorzynki spadkowej fali C w latach 2021-22, gdy inflacja w USA wypadli w górę wskutek słabości dolara z lat 2019-2021.

 • bajkolandiaa

  Szkoda ,że zamiast tego INI nie publikują UMORZEŃ w TFI,to by był lepszy wskaźnik.

 • 2w3zalamana

  @WB

  "Ale przypadek z 2004 roku nie jest taki całkiem wykluczony bo przecież stopy w USA były w latach 2004-2005, gdy ówczesna "pędząca fala" cyklicznej bessy się rozegrała na w sumie podobnym poziomie co obecnie. "

  Może jakieś inne czynniki by trzeba uwzględnić aby osądzić czy jest to 2004 czy przypadek pozostałych lat.
  Może "margin debt":
  www.advisorperspectives.com/dshort/updates/2018/04/02/margin-debt-and-the-market
  gdzie w 2004 roku był jeszcze na niskim poziomie.
  Trochę jak sawanna która ma co jakiś czas naturalne pożary gdy się nazbiera suchych krzaków :) "margin debt" jest redukowany siłami natury :)))

 • bajkolandiaa

  Do 108,4 mają chwile na rozegranie ale i tak najlepszy okres dla giełd konczy sie statystycznie koło 20 kwietnia ,więc jak to jest najlepszy okres to co będzie potem.

 • bajkolandiaa

  S&P pierwszy opór na 2680, tutaj zmierzymy pierwszą siłe BYKa.

 • guyfawkes13

  @WB

  Zrobiło się trochę inaczej. Fala ''c'' w korekcie trwała o ponad 60% dłużej niż fala ''a'', ale w punktach zniosła mniej, bo była reakumulacyjna. Niżej na razie nie będzie.
  Może na drugim rysunku to (falę c) widać lepiej.
  fxpro.ctrader.com/c/qRg6n
  fxpro.ctrader.com/c/5cg6n

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  No to korelacja się odwróciła, giełdy do góry (z dolarem), euro w dół, jak żeśmy się ostatnio spodziewali:))

 • dariuszkrzywicki3

  Dziękuję wszystkim sponsorom a w szczególności dla pana Wojtka który wyzwał mnie od głupków. Cóż pozostało oprócz braku argumentów.Cykle istotnie można używać jako grube przybliżenie.Podobno jest pan głównym analitykiem.Od Clausewitza i Poincare wiadomo, że w realnym świecie,ekonomii,wojnie istotne są tylko metody nieliniowe .Statystyki możemy tylko używać dla ogromnej ilości zmiennych a nie do czterech liczb."Meaning of Slutsky" fed pokazuje całkowity nonsens cykli.Dany wykres ekonomiczny i cykl arytmetyczny możemy otrzymać za pomocą arbitralnych danych .To co jest proste lub złożone zależy od reprezentacji a nie od tego czy ktoś jest mądry czy głupi.Trzeba znać różne reprezentacje timingu,panu pozostały wyzwiska.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Sprawy są ekstremalnie proste albo dla geniuszy albo dla głupców. Ewidentnie nie jestem geniuszem.//

  //...w szczególności dla pana Wojtka który wyzwał mnie od głupków...//

  Mr Magician jak zwykle wyciąga nielogiczne wnioski i exhibuje swą wyjątkowość pod Słońcem opartą o tytuły książek różnych żydowskich matematyków:)))

  Ze zdania ''nie jestem geniuszem'' nie wynika zdanie ''ty jesteś głupkiem''.

  Jaja są z tym Magicianem:))))))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  // Jen jest moją własnością. //

  Przykro mi.:))

 • seville1

  Uwaga na Kurodę sana, napił się sake i szuka guza. Lepsze kiwi w garści niż kangur na drzewie.

 • ml.36

  @Carrie
  Ciekawy wzorek.
  invst.ly/73c1i
  I taka figury.
  invst.ly/73c51
  Ciekawe czy zatrybi?

 • ml.36

  @Carrie
  500 kreśli coś podobnego? z lekkim opóżnieniem.
  invst.ly/73c51

 • seville1

  Recep podskakiwał, podskakiwał, pogroził starszym braciom i ma do wyboru Wenezuelę lub www.youtube.com/watch?v=zCs_7rg9NKk

  PS. Proszę nie regulować odbiorników :)

 • bajkolandiaa

  guyfawkes13
  @Sir Mac Erson

  No to korelacja się odwróciła, giełdy do góry (z dolarem), euro w dół, jak żeśmy się ostatnio spodziewali:))

  2018/04/05 18:05:53

  Idź se kup fundusze akcji i nie przynudzaj geniuszu forexu.

 • karnakufo

  USDPLN nadal w okowach miśka - jak widać to u mnie: będzie sygnał (wyjście nad opór), to będzie L: :)
  www.bankfotek.pl/view/2114865
  www.bankfotek.pl/view/2114864

 • carrie-anne.moss

  @007
  Dzisiaj masz w punkt a ja mam swój czwartek.
  Dlatego nie komentowałem Twojego wpisu we wtorek,bo nie była jeszcze zakończona sekwencja spadkowa.
  Przyszły tydzień wyraźna północ.

  Mam coraz więcej wątpliwości. Zejście poniżej 1.22 oznacza, że trzeba szukać S.
  To mi się zgrywa z jenotem, który ładnie rośnie, w końcu.
  Muszę przemyśleć loonie, bo trochę mi się nie zgrywa.
  EURPLN też po mojej myśli. Cieszę się, że nie jestem zaangażowana w USDPLN. :-)
  Cinkciarze bardzo są zafiksowani na tej parze i słabo znosi presję ;-)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Pomyliłem się tylko dolca.

  No nie wiem. Chyba nie odważyłabym się na L.

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Takie coś mi się dziś rzuciło w oczy
  stooq.pl/q/?s=cadjpy&d=20180405&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @ml.36
  Ciekawe czy zatrybi?

  Słabo się znam na DAXie :-(
  Pińcet też jakoś nie po mojemu.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Jen jest moją własnością

  Odkupiłam od @Gui'a USDJPY w tej intencji;-)

 • tmoore

  @bialek.wojciech
  --Nie wiem, czy ta cała gadka o Jedwabnym Szlaku to nie jest ściema. Otwarcie takiego szlaku oznaczałoby koniec USA, ale jest możliwe chyba tylko w warunkach powstania zjednoczonego Turkiestanu--:
  A więc załóżmy że to ściema - tym niemniej Chiny są krajem rozwiniętym nie rozwijającym się a więc teoria olimpijska z kryzysami po olimpiadzie nie dotyczy Chin tylko Rosji od olimpiady w Soczi a więc ponowny rozpad Rosji i powstanie zjednoczonego Turkiestanu w 2014+6-10 lat =2020-2025? Wypadało by jeszcze stworzyć nowy podmiot polityczny na pomoście bałtycko - czarnomorskim :) podarować Syberię Chinom - demograficznie i tak już jest podbita częściowo przez Chińczyków a Jedwabny podzielić wpływami przez towarzyszy amerykańskich i chińskich. Patrząc na Pana wykres n. 6 artykułu korekta złożona 70-75 do złudzenia przypomina w zakresie i proporcjach tą z 2000-2008 a wtedy przed nami 10 lat wzrostu może z ponownym flash crashem ale zawsze przynajmniej do tego 2020 - potencjalny początek rozpadu Rosji związanej z teorią olimpijską. I wszystko się pięknie składa łącznie z fatalnymi nastrojami i niskim INI. A więc nie Chinageddon tylko Russian Disaster - też bardzo ładnie a i 5 ta fala WIG u w logarytmicznej skali by ładnie wyglądała i nowy ład finansowy bez pieniądza namacalnego ::)) - taka modyfikacja Geopolityczna pana Teorii cyklów olimpijskich...

 • guyfawkes13

  www.youtube.com/watch?v=HlEsM7XQSCc

 • red.007

  @carrie
  "Zejście poniżej 1.22 oznacza, że trzeba szukać S. "
  Oczywiście,jednak dopóki dołek z 1 marca jako dno fali A nie zostanie pogłębiony,to moja wersja korekty płaskiej jest w grze i jestem do tej wersji przekonany.

  Trump się zdenerwował,bo Chińczyk się nie przestraszył,zatem
  licytacja kwotami i tupanie nóżką trwa.Czekam na plotkę o możliwości wyprzedaży przez Chiny obligacji Jankesów.Oczywiście te rozważania,to tylko spekulacja,technika jest ważniejsza.
  stooq.pl/n/?f=1228121

 • ml.36

  @Carrie
  "Takie coś mi się dziś rzuciło w oczy"
  A mi to.
  invst.ly/73gna

 • seville1

  Dzisiaj między 9 -10 na śniadanie ojro, będzie to suchar, niestety bez marmelady. Smacznego.

 • dariuszkrzywicki3

  Wszystkie ślepe kury do biegu ,gotowe,start.

 • bajkolandiaa

  GEY13 kupuje fundusze akcji a mój idol Rafał po 13310 zajął znów Ski na Dax wczoraj o 19 30 i znów mega zarobiony po nocy a zamiast bzdurnych wykresów wkleja scany rachunku z pozycjami.A tu dalej gównomowa i pierdoloty.

 • karnakufo

  EURUSD:
  www.bankfotek.pl/view/2114898
  www.bankfotek.pl/view/2114899
  www.bankfotek.pl/view/2114900

 • dariuszkrzywicki3

  BAIKOLANDIA, DAYtrading polega na tym,że nie nocuje się z pozycją.Sadzę ,że pan jest istotnie gołodupcem i opowiada pan kompletne pierdoły.Oto kompletną wczorajszą wtopę opisuje pan kolejny raz jako zwycięstwo.Podobnie jak guru W . Białek.Rynek spada 460 punków on ma ciągle wizję na 30.Nie ma to jak wizja zbierania okruchów z pańskiego stołu i ukazywanie swoich porażek jako zwycięstwa.

 • bajkolandiaa

  dariuszkrzywicki3
  BAIKOLANDIA, DAYtrading polega na tym,że nie nocuje się z pozycją.Sadzę ,że pan jest istotnie gołodupcem i opowiada pan kompletne pierdoły.Oto kompletną wczorajszą wtopę opisuje pan kolejny raz jako zwycięstwo.Podobnie jak guru W . Białek.Rynek spada 460 punków on ma ciągle wizję na 30.Nie ma to jak wizja zbierania okruchów z pańskiego stołu i ukazywanie swoich porażek jako zwycięstwa.

  2018/04/06 08:05:39

  Gołodupcem jesteś Ty a Rafał podał scan i zaraz ci wkleje to cię zamuruje,że ktoś może grać milionami też w nocy,dlatego on spekuluje 2 % kapitału i ma 10 mln na spekulacje a ty tutaj smętnie biadolisz.

 • seville1

  @dariuszkrzywicki3
  Wszystkie ślepe kury do biegu ,gotowe,start.

  Panie Dariuszu, Kuroda się o pana pytał.

 • ml.36

  Pachnie mi banem, obym się nie mylił.

 • bajkolandiaa

  ifotos.pl/z/qnsphqa/
  DAriusz obejrzyj sobie jak ktoś zajmuje 1500 lotów ty milionerze,możesz Rafałowi buty czyścić co najwyżej ze swoją gównomową i pierdolotami.

 • bajkolandiaa

  DKrzywicki to typowy Janusz forexu ,dla niego jak Rafał stracił rano 40 pipsów na 1500 lotach to już powinien iśc i płakać a on o 19 30 zajął kolejne 1500 lotów na Dax i usd/jpy i jest 60 pipsów na plus na 1500 lotach.No tak ale nie każdy jest taki wykształcony matematycznie jak daretti krzywetti.

 • dariuszkrzywicki3

  Pan nie rozumie co to jest daytrayding i to mi mówi wszystko .

 • bajkolandiaa

  ifotos.pl/z/qnsprph/

  O tutaj niech sobie mistrzu Krzywicki obejrzy jest wyraźniej,a ja nic nie pisałem,że Rafał gra daytrejding tylko,że spekuluje,zajął pozycje,ustawił zlecenia i w nocy GRUBA kasa na koncie.
  Daytrejding Krzywicki to ty sobie możesz na naszych śmiesznych FW20 grać a Rafał to spekulant na forexie 24H,bez odbioru bo już nie zamierzam z panem dyskutować,jak wkleisz scan zagrania jak Rafał to możesz wtedy swoje pierdoloty do mnie pisać.

 • tmoore

  @WB
  chodzilo mi o wykres z tekstu pt. Następna recesja w USA w 2018 roku

 • karnakufo

  U nas nadal rządzi misiek.

 • beatthedealer

  @wojciech.bialek

  Panie Wojtku, wydaje mi sie, ze nie bylo na blogu zadnej wzmianki, ze pod koniec marca minela 10 rocznica od pierwszego wpisu! Jestem tutaj od samego poczatku I ostatnio zrobilem sobie mała powtorke. Wciaz wiele mozna wyniesc z tych wczesniejszych wpisow.

  I trochet tylko szkoda, ze czesc z charaktreystycznych uczestnikow przestala odwiedzac to miejsce. Zeby wymienic tylko: harregoportiera, jurgenesa, delubicza, Pania Ulice.

  Pozdrawiam serdecznie.

 • podczaszy1

  BTC/USD jak na razie podąża zgodnie z prognozą.

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 od 2473 pkt jest kanalik, który raz został wybity dołem. Nie ma co kombinować.W kanaliku w zasadzie widać dwie trójki.

 • podczaszy1

  Muszę używać zdrobnienia kanalik, bo inaczej filtr antyspazmowy mi nie przepuszcza komentarza.

 • podczaszy1

  Troche liczę na to,że wzrost 2375 2473 i obecnie 2192-2247 to ograniczenia boczne tego kanaliku. No ale może być inaczej.

 • karnakufo

  @podczaszy1
  Z tymi kanalikami to nieraz jest problem - jak się je zauważy to mogą przestać obowiązywać. :)

 • podczaszy1

  @ karnakufo

  To prawda. Ja go zauważyłem jednak przy 2380 i wtedy wspomniałem o możliwości korekty pędzącej. Jak na razie to działa choć wiecznie nie będzie. Mimo wszystko stoję obecnie z boku, bo trochę ten układ nie jasny.

 • kelios

  Świetny wpis, jak zawsze w punkt:) Uwielbiam czytać Pana artykuły.
  ___________
  Biuro Getek

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  No to doszliśmy do linii trendu my Friend, co dalej?:))
  fxpro.ctrader.com/c/ynp6n
  fxpro.ctrader.com/c/Fnp6n

 • guyfawkes13

  @Dzoklew

  Twoje wpisy świadczą o tym, że jesteś klasycznym fanem seriali typu ''Przygody Tolka Banana''. Widać, że pragniesz się oddać Rafałowi słupnikowi. Może znalazłbyś sobie jednak jakiś stosowny portal dla ... ciepłych?:))

 • dariuszkrzywicki3

  Dlaczego człowiek nieomylny zbiera okruchy z pańskiego stołu? Rzecz nie dotyczy ignorantów typu Baikolandia ,który nie wie co to daytrading i oczywiście otwiera pozycję na daxa na samym dnie nie mając żadnych metod na obliczenie ekstremum.Sprawa jest raczej typu pana Białka 11-0.Jest to zrozumiałe w przypadku instytucji.Ja staram się łapać wielkie i dynamiczne ruchy.Skuteczność powiedzmy 30 procent.Jest to w przypadku opcji gigantyczna szansa.Prognozowanie zmienności to olbrzymie wyzwanie ,ale jednocześnie realna szansa uderzenia małymi środkami w ogromne potencjały.

 • podczaszy1

  No tak najpierw przyszli tu fantaści, a teraz jeszcze co niektórzy postanowili tutaj się reklamować.

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //.Ja staram się łapać wielkie i dynamiczne ruchy.Skuteczność powiedzmy 30 procent.//

  Jak to 30% ? Tylko???
  Ja jak jestem skoncentrowany, to mam ponad 90%.
  To na co ta cała matematyka, władztwo pierścieni od jaj kosmicznych do każdej sekundy żywota? Na co grzanie się w blasku nazwisk kilku żydowskich matematycznech celebrytów?:)))

 • dariuszkrzywicki3

  Mówimy o silnych i całościowych ruchach typu 26 january- 9 february a nie o łapaniu pipsów.

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  Do 30% skuteczności nie potrzeba matematyki, małpa ma lepsze wyniki.:))

 • podczaszy1

  Ruchy na indeksie jak u cinkciarzy. Trza założyć okulary żeby je zauważyć.

 • dariuszkrzywicki3

  Myślę ,że nigdy w życiu nie złapałeś i nie złapiesz całego ruchu . Ogromny wzrost zmienności powoduje nieprawdopodobny skok zysku,szczególnie w krótkim czasie do wykonania opcji .

 • beatthedealer

  @bajkolandia

  Takie czasy, ze jedni cwicza z Chodakowska, inni tancza z Maserakiem, a jeszcze inni trejduja z Rafalem.
  Branza forex jak kazda inna potrzebuje swoich celebrytow by interes sie krecil.

 • dociekliwy54

  @ dariuszkrzywicki3
  A jak Pan bada tę przyszłą zmienność?
  To co wiemy z rynku to wyliczalna IV.
  Pan wie więcej?
  Zmienność jest antypersystentna, czyli jeśli rośnie dziś , jutro prędzej będzie maleć.
  Oczywiście nie musi Pan odpowiadać, bo mamy asymetrię interesów.

 • dariuszkrzywicki3

  Ja osobiście uważam, że TYLKO DAYTRADING uniemożliwia zarabianie poważnych pieniędzy. Fundamentalne jest połączenie strategii z taktyką. TYLKO STRATEGIA nie przyniesie poważnych pieniędzy, Patrz konstruktywna krytyka teorii gier i teorii Nasha w starej pracy uzupełnionej o teorię konfliktu i kooperacji[ostatni rozdział].

 • guyfawkes13

  @Mr Magician, @Dzoklew, @Rafał Słupnik

  www.youtube.com/watch?v=rO10uEgaiw4

  :))

 • tmoore

  @@do wszystkich nawet pana Wojtka
  dla wszystkich, którzy stracili azymut, pogubili się w drgawkach indeksów z wyrazami sympatii:
  www.youtube.com/watch?v=q7ke_xzw0Ew
  P.S. Analiza olimpijska dobra ale nie dotyczy Chin - uciekły z pułapki bycia średnim i rozwijającym się- są za duże by upaść-a więc megabessa w terminie 6-10 lat po igrzyskach ale w..Soczi - mam nadzieję, że prognoza ucieszy Sir Guya :)) i USD/PLN w górę::))

 • dariuszkrzywicki3

  Sprawa zmienności jest prosta na poziomie właściwej reprezentacji.Do obliczania zmienności opcji wszyscy używają funkcji exp[ x][model Blacka- Schol.]. W punkcie bifurkacji wielomiany dla moich stałych mają tą samą pochodną Schwarza.Realne załamanie idzie po drodze moich wielomianów a nie konwencji funkcji exp [x].Do tego nie trzeba być geniuszem,ale wiele i uczciwie pracować .Oczywiście teoria gier czy teoria podejmowania decyzji to jedna wielka czarna dziura.Nic tylko bicie piany o geopolityce.W każdej dziedzinie trzeba się rozwijać szczególnie o metody nieliniowe a nie opowiadać o cyklach miesiączkowych.

 • mac-erson

  W przyszłym tyg. wychodzi mi ruch na ok. 2300-2330 (z wybiciem z tego kanaliku Podczaszego górą). Liczę też na jakiś sensowny ruch na Energetyce.

  pozdrawiam Ślepa Kura

 • seville1

  Jeśli ktoś to wytrzyma do końca, zrozumie czym jest FX. www.youtube.com/watch?v=2Z4m4lnjxkY

 • bajkolandiaa

  Jak obejrzałem raz wykresy GEYa 13 to już wiem dlaczego on nic na forex nie zarobi i kupuje fundusze akcji.

 • bajkolandiaa

  Ciekawe jak dane z USA zinterpretuje pan WB,znów będzie jakiś wpis.

 • 2w3zalamana

  "beatthedealer
  2018/04/06 10:54:16
  @wojciech.bialek

  Panie Wojtku, wydaje mi sie, ze nie bylo na blogu zadnej wzmianki, ze pod koniec marca minela 10 rocznica od pierwszego wpisu! "

  Panie Wojtku, gratuluję 10 rocznicy bloga !!!
  Nie było na blogu żadnej wzmianki - może jakieś huczne obchody się szykują :)))

 • dariuszkrzywicki3

  mac erson Teoria qusicrystals i nielsen numbers [dla wigu 20] sugerują możliwość jeszcze jednego zejścia i ostatecznego torusa około 20 kwietnia przed większym i trwalszym ruchem w górę.

 • guyfawkes13

  @Mr Magician

  //...qusicrystals i nielsen numbers [dla wigu 20] sugerują możliwość jeszcze jednego zejścia i ostatecznego torusa około 20 kwietnia przed większym i trwalszym ruchem w górę. //

  Co znaczy sugerują? A gdzie pewność matematyczna ? Gdzie konieczność???

 • dariuszkrzywicki3

  Konieczność jest w strukturze matematycznej 2+SQRT3.Kupno 2 kwietnia lub 20 to kwestia taktyki[akceptacja ryzyka i zarządzania portfelem].

 • seville1

  Pierwszy przystanek liźniety przez ojro.

 • dariuszkrzywicki3

  DLA PARY USD PLN mamy klasyczne 56,15 jako 2+sqrt3,dla eur usd 153 dni,na tym polega konieczność.

 • bedrop

  @DK

  Nie wiem czy Pan odpowie. Dalej Pan podtrzymuje możliwość dołka dziś na SP500? Mnie wychodzi, że był 2 kwietnia i teraz realizujemy analogię z z października 2014

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Widzę my Friend, że przezornie przeczekałeś kryzys linii trendu?
  Wracamy do korelacji?:))
  fxpro.ctrader.com/c/jyp6n
  www.mql5.com/en/charts/8532998/eurusd-h1-vantagefx-pty-ltd

 • dariuszkrzywicki3

  2 kwietnia jako 14 +52 fustenberg reccurence 2+SQRT3 POLYNOMIALS x^3+x^2

 • bedrop

  @DK

  dziękuję. Powodzenia życzę!

 • dariuszkrzywicki3

  Obie możliwosci 2 i 6 kwietnia zostały omówione jako punkty zwrotne [odpowiedni wpis],gdy była największa panika ja kupowałem.To jest integracja strategii i taktyki a nie bełkoty bulionerów.

 • guyfawkes13

  No i oczywiście stały fragment gry.:))
  fxpro.ctrader.com/c/DFp6n

 • podczaszy1

  @ Krzywicki
  Można wiedzieć co żeś tam na kupił?

 • red.007

  guyfawkes13
  2018/04/06 12:35:50
  @Sir Double 07

  No to doszliśmy do linii trendu my Friend, co dalej?:))

  Po co mam codziennie pisać o tym samym?

  "red.007
  2018/04/05 11:38:41
  @carrie
  red.007
  2018/04/05 11:38:41
  @carrie
  " red.007
  2018/04/03 16:52:28
  W okolicach 20/21 marca odwracamy i mocny ruch na północ.Myślę,że jutro a najpóźniej w czwartek.
  carrie-anne.moss
  2018/04/03 16:53:42
  @007
  Przecież pisałam, że spadnie do 1,225. Brakło parę oczek ;-)"

  Dzisiaj masz w punkt a ja mam swój czwartek.
  Dlatego nie komentowałem Twojego wpisu we wtorek,bo nie była jeszcze zakończona sekwencja spadkowa.
  Przyszły tydzień wyraźna północ. "
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3m&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Można wiedzieć co żeś tam na kupił? //

  Piwo i fajki.:)))))

 • bajkolandiaa

  Pieniądze to idą w obligacje,zobaczymy czy pan WB też tak to będzie widział w swojej analizie do dzisiejszych danych.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Bardzo ... akuratnie.:))
  Ale nieee wiem my Friend, nieee wiem, zastanowię się nad tym w weekend.

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  //W przyszłym tyg. wychodzi mi ruch na ok. 2300-2330...//

  Co tak skromnie? Aaaa, w przyszłym tygodniu...:))

 • dariuszkrzywicki3

  Dżentelmeni w odróżnieniu od bulionerów nie chwalą się pieniędzmi tylko je mają.

 • seville1

  2GDP prawdę ci powie, pytanie, czy rzeczywiście trzeba czekać jeszcze kilka miesięcy żeby przekonać się, że racje ryżu będa okrojone? Jankesi nie po to idą na ''wojnę", bo będzie dobrze, idą dlatego, bo będzie źle, to cudaki, ale bardzo pragmatyczni. Kluczem do puszki pandory nie jest ojro, kluczem jest jen.

 • podczaszy1

  Rozumiem Krzywicki nie możesz sobie przypomnieć coś kupił. Mnie to w zasadzie nie interesuje, więc wszystko jest OK. Tylko po co, ciągle coś gardłujesz na tym blogu.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Dżentelmeni w odróżnieniu od bulionerów nie chwalą się pieniędzmi tylko je mają. //

  Nooo, może źle go oceniłem, może coś mocniejszego niż piwo? Tak czy siak, dżentelmen powinien pamiętać, żeby nie pić przed południem.:))
  www.youtube.com/watch?v=huUXZUSqyn0

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Piwo i fajki".
  Waszmość jak "strzeli" to prosto w dziesiątkę.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Waszmość jak "strzeli" to prosto w dziesiątkę.//

  Może sobie kiedyś postrzelamy?:))
  www.youtube.com/watch?v=dtUdllX5Vpo

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Może sobie kiedyś postrzelamy"
  No, nie byłem w tym tak dobry jak oni. A teraz jest pewnie jeszcze gorzej. Natomiast jeśli chodzi o dżentelmena Krzywickiego to jakoś bardziej kojarzy mi się z Żorżem Ponimirskim niż z Nikosiem. Wiesz Waszmość ta scena z Nikodemem i brutusem w parku w majątku Niny.

 • mac-erson

  @ewiggin
  Dosyć podobnie wyglądała struktura ostatniej naszej fali spadkowej jak w 2013r.
  Obecnie byśmy byli gdzieś pod koniec kwietnia 2013r.
  To może będzie podobnie jak wówczas ( czyli ok. miesiąc zwyżki a potem jeszcze jedna ok. miesięczna fala spadkowa z pogłębieniem dołków).
  To by pasowało do dołka 40 tyg. gdzieś za 2 miesiące... oraz do faktu, że nie uderzyliśmy od góry w przebitą linię trendu spadkowego, która w czerwcu będzie ok. 2150.

 • guyfawkes13

  @Sewille

  No nieee wiem, jen spada.
  invst.ly/73n98
  invst.ly/73n9k
  Ryż chyba też nie za ciekawy... na razie...
  invst.ly/73nbp
  invst.ly/73nbv
  Jeszcze powinna być fala na giełdach.


 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jasne, Żorż... Ale wiesz Waszmość, dziś już nie te czasy, wszystko się zdewaluowało, dzisiaj Żorż mógłby się imać ...różnych takich zajęć. A Nikoś też nieźle nawijał.:))
  www.youtube.com/watch?v=B0HuZwNb3z8

 • carrie-anne.moss

  @007
  Dzisiaj masz w punkt a ja mam swój czwartek.

  Osobiście nie lubię niczego kupować w piątek, a już na pewno popołudniu. Lepiej poczekać, bo w poniedziałek na pewno będzie promocja. Znając życie, to londyńscy bankierzy pozamykali pozycje na NFP, więc będę chcieli coś otworzyć po korzystnych cenach w poniedziałek.

 • red.007

  @carrie
  OK
  Popatrz na WTI chyba nie ma zmiłuj i realizacja formacji musi być.
  No to zobaczymy jakie minimum osiągnie.
  stooq.pl/q/?s=cl.f&c=3m&t=c&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  Grajcie, grajcie, a ja sobie z boczku na to popatrzę.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/04/A-moze-to-jednak-2004-rok.html

 • seville1

  @guyfawkes13
  @Sewille

  No nieee wiem, jen spada.
  invst.ly/73n98
  invst.ly/73n9k
  Ryż chyba też nie za ciekawy... na razie...
  invst.ly/73nbp
  invst.ly/73nbv
  Jeszcze powinna być fala na giełdach.

  Powiem, co ja myślę - mogę się mylić, normalne, szczególnie, że "wróżę" długoterminowo. Po pierwsze ojro - dzisiejsza zagrywka nic nie wyjaśnia, na tę chwilę doszedł do właściwej kreski i nic więcej. Styl zagrywki wskazuje na zwykłą spekułę, szybkie przeczyszczenie stopów i w górę, tak się nie wychodzi na nowe rozdanie, ale poczekajmy do poniedziałku, na dzisiaj jestem na nie. Jen - zabrzmi dziwnie, ale ja obstawiam to jako punkt zapalny - być może hiperinflacja. Długo o tym pisać, ale warto przyjrzeć się też, jak jenot robi za poduszkę na giełdach, tylko tyle, że możliwości się kończą, a Kuroda choć wiecznie żywy, nie da rady. Obstawiam silny $, słaby jen. Z ryżem to była przenośnia :), ale nie można wykluczyć, że gdy będzie konkretne buuum!, to właśnie żywność i produkty rolne zrobią furorę, wydaje mnie się, że będą bardzo szybko drożały. Co do fal giełdowych wszystko jasne, nie wykluczam podejścia SP500 pod poprzedni szczyt 2740, tylko jak wtedy zareagują 10Y? Ostanio połamały wszystko bardzo szybko, drugi raz może być ogromna Niagara bez trzymanki. Wiadomo, że nie wystarczy mieć rację i obstawiać właściwy kierunek, szczególnie niebezpieczne jest to na spadkach, ponieważ odbicia potrafią być gwałtowne i destrukcyjne, dlatego uważam, gra tylko na krótko, zabezpieczenie na kapitale, zero akcji, liczy się gotówka, jestem na dzisiaj szorciarzem, nie dotykam L, chyba, że na walutach. Na koniec tak przyziemnie, wystarczy się przejść ulicami USA żeby zobaczyć całe kwartały dzielnic, gdzie biznesy, które świetnie radziły sobie przed 2008 są dziś schronieniem dla "bumów", obojetnie gdzie, może być NY, Chicago, Los Angeles itd. Rośnie LIBOR, ma to przełożenie na spałaty np. samochodów i właściwe całą obsługę kart kredytowych bez których Jankes nie oddycha. I teraz co? Kolejne podwyżki stóp, czyli znowu koszt pieniądza rośnie, a płace? Powiem tak, owszem w USA o pracę łatwo, pytanie tylko jaką? Praca za 25000$ rocznie jest, ale już za 50000 i wyżej bardzo trudna sprawa, to nigdy nie wróciło do stanu sprzed poprzedniej bańki. Warto też zobaczyć co się dzieje na rynku nieruchomości - wszystkie wskażniki coraz niżej, a trzeba pamietać, że ceny są wywindowane, czyli co, kolejna bańka? Gdyby jeszcze miał ktoś wątpliwości jak faktycznie wygląda życie Amerykanina, to warto zabaczyć jak rośnie zadłużenie i coraz większe zaległości w spłatach kredytów. Kiedyś to pisałem, myślę, że maks. jeszcze jedna podwyżka FED i odtrąbią odwrót w rozkwicie pełnej recesji. Ok. Wystarczy biadolenia, trzeba tydzień pozamykać i na odpoczynek:)

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Coś skromniutko jak na odbicie od linii trendu...
  www.mql5.com/en/charts/8533826/eurusd-h4-vantagefx-pty-ltd

 • beatax4

  Zapraszam na ciekawego bloga www.PsychologiaInwestowania.pl

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci