Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Czy demografia wepchnie Chiny na japońską ścieżkę?

bialek.wojciech

Kilkanaście miesięcy temu zajmowałem się w tym miejscu tematem wpływu procesów demograficznych na ruchy kapitału. Skoncentrowałem się wtedy na "wskaźniku obciążenia demograficznego" ("total dependency ratio"), czyli ilorazie liczby osób w wieku przed- i poprodukcyjnym (czyli dzieci i starców) oraz liczby osób w wieku produkcyjnym (potencjalnej siły roboczej). Wniosek w uproszczeniu brzmiał tak: kapitał lubi kraje o niskiej wartości tego wskaźnika. Utrzymanie dzieci ("tysiąc szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego") i starców (ZUS) kosztuje, więc im mniej ich jest w stosunku do osób potencjalnie produktywnych, tym niższe może być łączne obciążenie podatkowe danego społeczeństwa (co jest korzystne dla kapitału). Oczywiście kapitał musi (przepraszam za tę personalizację) rozpatrywać wiele czynników wpływających na atrakcyjność inwestycji w danym kraju, ale z pewnością mała liczba dzieci i wcześnie umierający starcy są dla niego dużym plusem. 

Jedną z obserwacji, którą wtedy poczyniłem, była konstatacja, że krajem, który ostatnio był światowym rekordzistą (wśród 30 największych, dla których dostępne były dane ONZ) pod względem niskiej wartości tego wskaźnika są Chiny. Wcześniej - w latach powiedzmy 1990-2000 (dostępne są dane w 5-letnich interwałach) takim krajem była Korea Południowa, a przed nią - w latach 1985-1990 - Japonia. Łatwo się domyślić, że stąd brała się ta cała gadanina o przenosinach centrum światowej gospodarki w rejon Pacyfiku. 

Japonia minęła swoje "optimum demograficzne" (patrząc z punktu widzenia kapitału szukającego taniego miejsca do inwestycji) w okolicach 1990 roku. Jeśli wierzyć prognozom demografów, to Chiny minęły analogiczne optimum w okolicach 2010 roku (nowszych "twardych" danych jeszcze nie ma). Na poniższym obrazku widać odwrotność wskaźnika obciążenia demograficznego (czyli liczbę osób w wieku produkcyjnym do liczby osób w wieku nieprodukcyjnym) dla Japonii i ChRL:

 

1chinyJaponiaTDRodr

 

Gdy dany kraj przestaje być optymalnym miejscem dla kapitału ten zaczyna z tego kraju odpływać i lokować się w innym miejscu. Jeśli ten odpływ kapitału stanie się gwałtowny dochodzi wtedy do pęknięcia utworzonej w czasach demograficznego optimum inwestycyjnej bańki. Tak stało się w Japonii w 1990 roku, która to data wyznaczyła początek 19-letniej  deflacyjnej bessy w tym kraju. Po tej dacie kapitał przeniósł się do krajów Azji Południowo-Wschodniej takich jak Korea Południowa ("Azjatyckie Tygrysy"). Gdy Chiny weszły w swoje "demograficzne optimum" kapitał porzucił region Azji Południowo-Wschodniej (czego efektem był "kryzys azjatycki" z lat 1997-98) i przeniósł się do Państwa Środka. 

W zeszłym roku porównywałem zachowanie cen akcji w Chinach do tego w Korei Południowej w okresie poprzedzających wybuch "kryzysu azjatyckiego" 20 lat temu (porównanie trochę naciągane, bo wziąłem do niego indeks peryferyjnego chińskiego rynku ChiNext). Tak ta analogia wygląda obecnie:

 

2ChinextKorea

 

Powiedziałbym, że nie falsyfikuje ona hipotezy Chinageddonu w latach 2018-2019 jako reakcji na trwające zaostrzenie polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej w USA. 

Dziś proponuję analogię cen akcji w Chinach (indeks Shanghai Composite) z japońskimi (Nikkei 225). Zastosowałem przesunięcie o 18 lat, które niewiele odbiega od 20-letniej odległości "demograficznych optimów" Japonii (1990) i ChRL (2010; przypominam, że dane i prognozy są publikowane co 5 lat). Z tego przesunięcia wynika, że rynek akcji w Chinach jest obecnie w takiej sytuacji jak rynek japoński w 2000 roku. 

 

3ShaghaiCompositeNikke

 

Oczywiście z tego, że Shanghai Composite Index od 10 lat nie potrafi pobić swego historycznego szczytu z 2007 roku podobnie jak japoński Nikkei 225 w 2000 roku nie był w stanie pobić swego historycznego szczytu z przełomu lat 1989/1990 nie wynika, że ścieżka cen akcji w Chinach będzie przez następne 3 lata przypominać tę japońską z lat 2000-2003. Ale też ten fakt nie świadczy o jakiejś poważnej sile chińskiej gospodarki w ostatnim czasie. 

Przy okazji w komentarzu sprzed kilkunastu miesięcy, znalazła się też obserwacja, że krajem, który obecnie zaczyna detronizować Chińską Republikę Ludową na pozycji lidera zestawienia krajów o najniższej wartości wskaźnika obciążenia demograficznego jest Iran. Można się zastanawiać jak globalny kapitał poradzi sobie z dogadaniem się z władzami tamtejszej Republiki Islamskiej w sprawie uzyskania dostępu do kontrolowanej przez nie tak atrakcyjnie "taniej" populacji. Można też chyba zrozumieć coraz bardziej histeryczną nerwowość, którą w ostatnim czasie wykazuje Izreal.

Warto jednak pamiętać, że demograficzne wyroki nie są nieodwoływalne. Można je próbować opóźniać, jak się o tym przekonujemy w naszym kraju obserwując narastającą od kilku lat imigrację zarobkową z Ukrainy. Można też oszukiwać przeznaczenie np. za pomocą "druku pieniądza" jak to - dosyć skutecznie - robią Japończycy od 1998 roku. 

Podsumowując: jeśli prognozy demografów ONZ są wiarygodne, to Chiny są już od okolic 2010 roku na podobnej demograficznej ścieżce na jaką Japonia wkroczyła w okolicach 1990 roku. Z tego wynika sugestia, że chiński rynek akcji jest obecnie w podobnej sytuacji jak japoński w 2000 roku. Nie jest to argument za mocnym zachowaniem rynku akcji w Chinach w latach 2018-2020, nawet jeśli Chiny Ludowe zdołają uniknąć w tym okresie pęknięcia bańki inwestycyjnej analogicznej do tego z lat 1990-1992 w Japonii czy tego z lat 1997-98 w krajach Azji Południowo-Wschodniej. 

Komentarze (414)

Dodaj komentarz
 • olejgujnar

  @podczaszy1
  "Myślę,że ty masz bardzo dużo czasu, a wnioskuję to po tych elaboratach, które tu wypisujesz."

  Twoja odpowiedz nie za bardzo wnosi cos do tematu a rozdysponowaniem mojego czasu to ja bede sie zajmowal.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  Rozumiem,że ty możesz czynić uwagi na temat mojego czasu i priorytetów, a ja nie mam takiego prawa.
  Do jakiego tematu? My nie mamy wspólnego tematu.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  "Rozumiem,że ty możesz czynić uwagi na temat mojego czasu i priorytetów, a ja nie mam takiego prawa.
  Do jakiego tematu? My nie mamy wspólnego tematu. "


  Przeczytaj jeszcze raz do czego sie odnosilem i co napisalem, nigdzie nie odnosilem sie do Twojego czasu i priorytetow.

 • guyfawkes13

  @WB

  Ciekawa obserwacja, ale Japonia, Chiny, Korea, to jeden obszar wschodnioeurazjatyckiego Rimlandu. I mamy do czynienia z podobnym schematem, rozkręcanym co pokolenie mniej więcej w sąsiednim miejscu w ramach większego rimlandowego obszaru. Jakoś nie widzimy emigracji kapitału do Afryki, gdzie wskaźniki demograficzne też mogą być podobnie korzystne, jak nie bardziej.

  Poza tym w Chinach utrzymanie starszego pokolenia jest chyba najtańsze.
  I w końcu zaczyna się na dużą skalę robotyzacja, która może osłabić znaczenie wskaźników demograficznych.

  Iran rzeczywiście ma potencjał i ludnościowy i surowcowy i geopolityczny, czym różni się od Afryki.

  A co do poprzedniej dyskusji, rok bieżący rzeczywiście może być konsolidacyjny, przed nadejściem kolejnego Kitchina.
  forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1103859,nierownowagi-na-rynkach-finansowych-moga-byc-grozniejsze-niz-w-2008-roku.html

 • mac-erson

  @guyfawkes13
  "rok bieżący rzeczywiście może być konsolidacyjny"
  I dobrze ja już byłem mega zmęczony tą hossą w US. Teraz będzie bardziej bujało co sprzyja ruchom giełdowym :)

 • bajkolandiaa

  mac-erson
  @guyfawkes13
  "rok bieżący rzeczywiście może być konsolidacyjny"
  I dobrze ja już byłem mega zmęczony tą hossą w US. Teraz będzie bardziej bujało co sprzyja ruchom giełdowym :)

  2018/02/14 19:05:21

  Tak cię wybuja,że będziesz goły i wesoły jak większość , przy tej zmienności to zarabiają tylko cudotwórcy , wystarczy zobaczyć dzisiaj po danych z USA , wycięli w pień i jednych i drugich .

 • bajkolandiaa

  Bessa w 2014 rozpoczęła się przy rentownosci 10 latek w USA 3,03 , dzisiaj mamy nowy poziom 2,92 czyli już praktycznie 1-2 dobre sesje a dopiero będzie wesoło jak pojadą dużo wyżej na 5-6 % .

 • ewiggin

  A tutaj mamy coś dla @guyfawkesa i to z pierwszej strony salon24.pl. "Polska prawica na pasku Rosji":

  "Od dłuższego już czasu znana jest aktywność Rosji w zakresie produkowania fejkniusów i wspierania organizacji antysystemowych w krajach zachodnich. Raport FBI potwierdził wpływ tego rodzaju działań na kampanie wyborczą w USA. Rosja stoi za setkami serwisów internetowych w stylu reporters.pl, które podsycają nastroje anty-imigranckie, krytykując demokratyczne rządy za słabość i zbytnie przywiązanie do politycznej poprawności. Portale te kolportują fejkniusy podchwytywane przez prawicowy internet i prawicowych polityków jako prawdy objawione. Tysiące trolli opłacanych przez Rosję wprowadza treści podsycające nienawiść i lęk przed obcym."
  www.salon24.pl/u/hyrkan/844500,polska-prawica-na-pasku-rosji

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Jednym słowem konieczny jest knebel, na początek cenzura internetu:))

  // Gdy car prorocze ma widzenia, zawsze je spłyci cham i łyk,
  dlatego muszą być więzienia, zsyłka i łagier, kat i stryk. //

  A swoją drogą nie słyszałem, żeby Putin zachęcał do jedzenia ludzkich ''płodów''
  Tu jest kompromis, zachód sięga wyżyn cywilizacji chińskiej:
  reporters.pl/12790/gwiazda-kina-usa-chce-zjesc-ludzki-plod-wideo/

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Tu są ciekawe przeprosiny, co Waszmość na to ? :)))))))
  Czy jest w polityce ktoś, kto nie jest Żydem?:)))

  // Moje przeprosiny nie są podyktowane faktem, że p. Braun jest Żydem, ale tym, że jest po prostu człowiekiem. //

  wpolityce.pl/polityka/381515-jonny-daniels-przeprasza-grzegorza-brauna-za-nazwanie-go-idiota-nie-wolno-tak-postepowac

 • gamera-11

  Wracamy do bicia rekordów na Wall Street.Widać że już dalej nie będzie spadać.U nas tym bardziej.80% gotówki mam w akcjach.Spodziewam się że EUR/USD dalej będzie rósł 1.30 a co za tym idzie yankes podbijał cenę wig20!

 • bajkolandiaa

  Korekta się skonczyła , pan Podczaszy znów się załamie i będzie płakał na blogu o spadkach .

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "Jednym słowem konieczny jest knebel, na początek cenzura internetu:))"

  - Myślę, że wystarczy trochę rozeznania między tym co wartościowe a tym co fejkowe. Śmietnik w internecie też musi być ale najlepiej zostawić go śmieciarzom.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Czyli sam cytujesz fejkowe newsy z salonu24 o polskiej prawicy na sznurku Rosji. To nie trzeba czytać. To się przecież rozumie.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Nie wiem czy G. Braun jest Żydem i nie ma to dla mnie żadnego znaczenia.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Śmietnik to jest przede wszystkim przebrzmiała propaganda minionego reżimu, który stał na świecy podczas szabrowania i wygaszania państwa, kiedy ludziom ukradziono emerytury i kazano pracować do us.anej śmierci, żeby rekompensować luki podatkowe.

 • dociekliwy54

  @bajkolandia
  W Stooq:
  stooq.pl/q/?s=10usy.b:2usy.b&d=20180215&c=30y&t=c&a=lg&r=^spx
  Wydaje mi się, że takie ruchy na bondach nie są dostateczne do bessy. Zresztą Gospodarz o tym pisał. Gdy zobaczymy siłę względną 10 latek do 2 latek to widzimy ,że przy takim poziomie indeksy jeszcze sobie radziły, choć nie zostało zbyt wiele.
  Złota zasada bankowości jest złota na papierze. Od dawna banki kredytują się krótkim kapitałem na niski % pożyczając na długo i na wyższy procent. Robią to do póki się to opłaca.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  To już teraz wiem, dlaczego brakowało mu miłosierdzia w dyskusji z Panem Weiss'em.
  ;)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  W naszej Tradycji tak właśnie jest, że pochodzenie nie ma znaczenia, czy ściślej, nie może być powodem dyskryminacji, powiedzmy, ale dla Żydów ma i to znaczenie pierwszorzędne.

  A swoją drogą, to ten Daniels zastosował świetny numer, przeprosiny za pomocą ukąszenia.:)))))

  A przy okazji, to w myśleniu Brauna, pomimo racji w różnych aspektach, jest jakiś rodzaj totalności, którą kiedyś obserwowałem na przykładzie Jasia Hartmana. Taki rys, który jest prawie stłumiony przez uniwersalizm łaciński, ale jeszcze wyczuwalny:)))

 • m.jagusiak

  Long netto w tej ważnej walucie największy od 2013 r, a równolegle short netto w USD największy od 2012 r ...

  Prosta gra:

  acemarketu.com/?p=278607

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //To już teraz wiem, dlaczego brakowało mu miłosierdzia w dyskusji z Panem Weiss'em.//

  Ale wygląda na to, że to ja jestem bardziej paranoikiem niż Braun:)))
  A właściwie opcja atlantycka staje się paranoiczna, w świetle ustawy 447/1226.
  WASP może nie być taki silny i zachodnia cywilizacja może okazać się mitem.
  Może być nowe zjawisko: szaber na Cywilizację:))

 • relkame

  @ guyfawkes13
  Tu są ciekawe przeprosiny, co Waszmość na to ? :)))))))
  Czy jest w polityce ktoś, kto nie jest Żydem?:)))

  // Moje przeprosiny nie są podyktowane faktem, że p. Braun jest Żydem, ale tym, że jest po prostu człowiekiem. //

  wpolityce.pl/polityka/381515-jonny-daniels-przeprasza-grzegorza-brauna-za-nazwanie-go-idiota-nie-wolno-tak-postepowac
  ____________________________________________________________________________________
  Grzegorz Braun od dłuższego czasu atakuje tego Danielsa i rzeczywiście ciągle ten nasz starszy brat w wierze w mediach publicznych się przewija. A to organizuje spotkania PIS z naszymi "drogimi" przyjaciółmi, a to świeczki pali z prezydentem. Doradza nam w sprawach konfliktu z Izraelem. Nawet obiadki z ojcem dyrektorem wcina. A kto to niby jest. Jakiś prezydent, premier, min. spr zagr.?
  Ot po prostu taki przyjaciel Polaków :-)
  Uderza teraz w Brauna tym najmocniejszym ciosem czyli oskarżeniem o pochodzenie które go dyskredytuje całkowicie w jego środowisku.

  Z drugiej strony to zawsze się zastanawiałem czy człowiek który tyle wie o historii, kulturze, postaciach i wszelkich niuansach związanych z Żydami sam nie jest miłośnikiem czosnku.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  " ale dla Żydów ma i to znaczenie pierwszorzędne".
  Jeśli tak to ten były sierżant powinien postudiować sobie genealogię największych hitlerowskich zbrodniarzy. Oj zdziwiłby się choć może się mylę i "rżnie" on jedynie głupa.

 • zuberek69

  Proponuje ZBANOWAĆ TYCH STARYCH STETRYCZAŁYCH, ZŁOŚLIWYCH DZIADKÓW !!!


  Czytając to forum muszę skakać co 4-5 post aby przeczytać coś wartościowego!!!

 • zuberek69

  Siedzą dziady w domach pomocy społecznej na swoich SBckich emeryturach i plują jadem na wszystkich.

  PERM BAN !!!

 • podczaszy1

  @ zuberek 69
  Czy ty czasem nie jesteś potomkiem Marka Zubera? Jeśli tak, to nie zawracaj sobie głowy blogami tylko wsłuchuj się w to co on mówi.

 • guyfawkes13

  @Relkame

  // ... ten nasz starszy brat w wierze ...//

  To jest pewien łałszywy mem. Żydzi nie są naszymi starszymi braćmi w wierze, bo judaizm (rabiniczny, talmudyczny) powstał kilka wieków po chrześcijaństwie i w opozycji do niego. Nawet genetycznie Żydzi chyba w 90% mają pochodzenie chazarskie.
  To my, katolicy, jesteśmy Izraelem, narodem wybranym. Mamy religię ofiary, kapłanów itd, jak Żydzi starożytni. Judaizm jest tylko ''oparty na motywach'' religii mojżeszowej.

  //Uderza teraz w Brauna tym najmocniejszym ciosem czyli oskarżeniem o pochodzenie które go dyskredytuje całkowicie w jego środowisku//

  Z tym się nie zgodzę. To będzie dobry sprawdzian na wartość cywilizacji i jakość naszego nacjonalizmu. Dla Danielsa, to jest cios powalający, bo w jego cywilizacji pochodzenie etniczne jest wszystkim. Ale my mamy wyższą cywilizację, w której liczą się wyznawane wartości, ''nie masz Greczyna ani Żyda''.

  Dlatego Daniels wbrew swoim intencjom, wyświadcza nam przysługę.:)))

 • dociekliwy54

  @zuberek69
  Sam napisz. Posłuchamy.

 • zuberek69

  Jak już, to POCZYTAMY! STARY DZIADU!

 • podczaszy1

  @ bajkolandia
  Dzolkew chyba wreszcie masz gości na twoim poziomie, niejakiego zuberka 69. Teraz będziesz mógł sobie dopiero pogadać.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  A niech mnie drzwi ścisną, to musi być klasyk: młody wykształcony z wielkich miast
  :))))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  W tym tekście z salonu jest taki element szabru na Cywilizację, wykorzystujący nasze przyzwyczajenia, po pierwsze, że z zachodu przychodzi cywilizacja, a po drugie, że Rosja jest zła. To jest imadło, które nas utrzymuje w nieruchomej pozycji do zoperowania.
  Oczywiście starsi i mądrzejsi, np. Anglicy, tak nie myślą, tylko handlują choćby z ludożercami.

  Problem w tym, że Rosja chyba się za bardzo nie zmieniła, ale zachód nie jest już źródłem cywilizacji, tylko barbarzyństwa.

  W tym tekście jest szantaż strachem rosyjskim, aby dać sobie narzucić zachodnio-barbarzyńskie warunki.

 • zuberek69

  Dziwię się, że Pan WB dopuszcza takich DZIADÓW do pisania na swoim blogu/forum.

  Czytam od 2 lat, ale teraz 80% to DZIADKOWE PIERDOŁY.

  Szkoda czasu!

  Żegnam Panie WB.

  Spieprzaj DZIADU ;-) @podczaszy1 , @guyfawkes13 i inne stetryczałe, złośliwe dziady.

  Dedykuje Wam film " "Dwaj zgryźliwi tetrycy"" o ile macie TV w DPS ;-))))


 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A nasz maciutyciutyciuteńki zuberek zastosował szantaż na nowoczesność, korposzantaż. ''Wybierzmy przyszłość'' yuo know.
  Trzeba mu coś na odchodnym zadedykować:
  www.youtube.com/watch?v=Bles1m1IVEw

 • datik

  @Guy
  "To my, katolicy, jesteśmy Izraelem, narodem wybranym...'

  gratuluję dobrego samopoczucia

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23025249,oksana-z-ukrainy-miala-wylew-pracodawca-ktory-porzucil-ja.html#Z_BoxNewsImg&a=167&c=96

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  A ja myślę,że @ zuberek 69 swoje lata już ma tylko poczuł ,że wiosna idzie i postanowił coś zamanifestować, a że nie wiedział co to wyszło jak wyszło.

 • podczaszy1

  @ datik
  Jeśli występował w reklamie Lidla to chyba protestant.

 • guyfawkes13

  @Datik

  No przecież nawet pośród dwunastu apostołów znalazł się złoczyńca.
  Spokojnie Datik, nie poddawaj się pedagogice (i tresurze) wstydu. A ile było żydowskich szmalcowników, to lepiej nie mówić:)))
  Człowiek jest grzeszny, zwłaszcza jak żyje w ''imperium od 300 lat w defendywie'', gdzie niemal co pokolenie kasuje się ludowi elitę i zaszczepia na to miejsce przebierańców.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Odnośnie wpisu Gospodarza.
  Wydaje mi się, że demografia faktycznie decyduje a Pana automaty to taki strach na wróble. Nie będę wspominał o rewolucji przemysłowej w Anglii, ale i dziś np. w USA następuje wzrost zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym przy wzroście liczby automatów. Zaryzykuję opinię, że podobnie będzie przy SI niepoddającej się algorytmizacji. Przyznaję jednak, że przekracza to moją wyobraźnię. Wydaje mi się, że w przyszłości to usługa wykonana przez człowieka będzie miała charakter ekskluzywny. Ostatecznie to Bóg stworzył człowieka a człowiek tylko maszynę i nie ma przypadku aby glina stworzyła garncarza (Pismo).
  Co do chińskiej demografii, to jest ona dodatkowo podminowana niedoborem dziewczynek wynikającym z polityki 1 dziecka i co za tym idzie częstym zabijaniem noworodków płci żeńskiej.

 • jureke.30

  Motto
  Zwyżka cen pożywienia dla prosiaków skutkujehossą na polskim rynku małych akcji spółek !

  ,,Historia uczy, że wzrosty cen mączki sojowej w roku T są niemal gwarancją hossy na polskim rynku akcji małych spółek w tym samym roku. Czyżby więc sWIG80 miał pokazać dużą siłę w 2018 roku ? (Kłusek)

  http://analizy-rynkowe.pl/historia-uczy-ze-wzrosty-cen-maczki-sojowej-w-roku-t-sa-niemal-gwarancja-hossy-na-polskim-rynku-akcji-malych-spolek-w-tym-samym-roku-czyzby-wiec-swig80-mial-pokazac-duza-sile-w-2018-roku/

  analizy-rynkowe.pl/czeka-nas-prawdopodobnie-hossa-na-rynku-maczki-sojowej-ceny-pozywienia-dla-trzody-chlewnej-moga-wzrosnac/

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- Myślę, że wystarczy trochę rozeznania między tym co wartościowe a tym co fejkowe. Śmietnik w internecie też musi być ale najlepiej zostawić go śmieciarzom."

  Tu pojawia się pewien problem. Z jednej strony wiemy, że pan fawkes serwuje nam tu "ruską propagandę", więc dzięki aktywności pana fawkesa wiemy, w którą stroną "ruska propaganda" zmierza, co jest pouczające.

  Z drugiej strony propaganda (szczególnie ta oparta na selektywnie dobranych -
  lekko tylko przeinaczonych - faktach - jak ta historia o znanej z całkowitego braku szacunku dla czegokolwiek "satyryczce" Sarze Silverman i ludzkich płodach) działa niezależnie od tego, czy wiemy, że jest to propaganda czy nie.

  Jak rozwiązać ten dylemat?

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało, jak echo krytykowanego przez Karonia Lafarque'a (Prawo do lenistwa), ale automaty w końcu wyeliminują dużą część ludzkiej pracy. Stąd w wielu miejscach przymiarki do dochodu gwarantowanego. I stąd depopulacja, która mogłaby zmniejszyć pulę dochodu gwarantowanego.

  Pozawalają nam się teorie, zwłaszcza liberalne(...).

  A pozostanie chyba tylko filozofia i internetowa spekulacja na kryptowalutach:)))

 • bialek.wojciech

  @zuberek69:
  "Dziwię się, że Pan WB dopuszcza takich DZIADÓW do pisania na swoim blogu/forum."

  Może czekałem aż Pan się włączy do merytorycznej dyskusji.

 • michallz

  @bialek.wojciech

  Witam,
  Panie Wojtku, jak Pana przewidywania odnośnie dalszych losów dolara korespondują z casusem Twin deficit i możliwą dalszą słabością ww waluty, tak jak to było za kadencji Busha jr.
  pozdrawiam

 • guyfawkes13

  @WB

  //Z jednej strony wiemy, że pan fawkes serwuje nam tu "ruską propagandę"//

  Czyli to jednak Putin kazał Kongresowi uchwalić JUST Act ? :)))

  //Jak rozwiązać ten dylemat? //

  @ewiggina w dalszym ciągu stać tylko na jeden stary sprawdzony sposów, zafiksował się:
  www.youtube.com/watch?v=pdFl__NlOpA
  Ale nie wymagajmy od niego zbyt wiele, bo jeszcze zacznie się jąkać.:))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Jesteś Waszmość mistrzem puentowania przy pomocy filmików z you tube.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nawet genetycznie Żydzi chyba w 90% mają pochodzenie chazarskie."

  Badania genetyczne tego raczej nie potwierdzają. Już Panu to tłumaczyłem. Albo coś Pan napisze na poparcie swych tez, albo proszę przestać rozpowszechniać tę komunistyczną (w sensie anty-syjonistyczną patrz Koestlera "13 plemię") propagandę.

  Jeszcze raz. Jedne z ostatnich modeli dla Żydów Aszkenazyjskich:

  journals.plos.org/plosgenetics/article/figure/image?size=medium&id=info:doi/10.1371/journal.pgen.1006644.g007

  ... i w innym ujęciu:

  "Ashkenazi_Jew:average

  Levant_Neolithic:I1704 38.50
  Italian_Tuscan:average 25.70
  Iran_Chalcolithic:average 19.70
  Polish:average 13.35
  Lithuanian:average 2.75"

  anthrogenica.com/showthread.php?12282-Polish-and-other-East-Europeans-and-Ashkenazi-Jews&p=296360&viewfull=1#post296360

  W praktyce na genetycznych mapach Żydzi Ashkenazyjscy lądują gdzieś między Sycylią a Cyprem. Ich podobieństwo genetyczne do Sycylijczyków (najbliższe ale trochę przypadkowe w tym sensie, że będące efektem rożnych trajektorii historycznych dających podobny efekt końcowy) jest swoją drogą bardzo zabawne w kontekście historii świata przestępczego w USA.

  Tu sobie Pan może poczytać więcej:

  en.wikipedia.org/wiki/Genetic_studies_on_Jews

  ... ale oczywiście to jest wiedza Wikipedyczna, to znaczy nie należy do niej podchodzić z przesadnym szacunkiem.

  Podsumowując: w dziedzinie genetyki populacyjnej nowe wyniki pojawiają się teraz co parę dni, od czasu do czasu zmieniając prawie całkowicie wcześniejsze wyobrażenia o tym "who is who", ale na razie niewiele wskazuje, by chazarska hipoteza była prawdziwa w jakimś bardzo istotnym stopniu (w sensie genetycznym, to znaczy że Żydzi Aszkenazyjscy są zjudaizowanymi Turkami ze stepów Ukrainy).

 • bialek.wojciech

  @jureke.30:
  "Motto
  Zwyżka cen pożywienia dla prosiaków skutkujehossą na polskim rynku małych akcji spółek !

  ,,Historia uczy, że wzrosty cen mączki sojowej w roku T są niemal gwarancją hossy na polskim rynku akcji małych spółek w tym samym roku. Czyżby więc sWIG80 miał pokazać dużą siłę w 2018 roku ? (Kłusek)

  http://analizy-rynkowe.pl/historia-uczy-ze-wzrosty-cen-maczki-sojowej-w-roku-t-sa-niemal-gwarancja-hossy-na-polskim-rynku-akcji-malych-spolek-w-tym-samym-roku-czyzby-wiec-swig80-mial-pokazac-duza-sile-w-2018-roku/

  analizy-rynkowe.pl/czeka-nas-prawdopodobnie-hossa-na-rynku-maczki-sojowej-ceny-pozywienia-dla-trzody-chlewnej-moga-wzrosnac/"

  Ciekawe, bo wczoraj się zastanawiałem nad tym wybiciem w górę na soi:

  stooq.pl/q/?s=zm.f&c=3y&t=c&a=lg&b=0

 • slow2006

  Nie rozumiem idei tego bloga, nie pamietam tez ostatniej dobrej, uzytecznej w jakikolwiek sposob prognozy. mial byc dolek dolara bo sie spoznial, byl jeden i drugi i dolka nie widac, kiedys napewno bedzie. niby szczytu nie bylo, a po wpisie akcje w usa spadly o 20 % ? teraz wpis o chinach i co to bedzie za 100 lat :D szczerze to czasami z pudelka mam wiecej rozrywki niz z tego bloga, pomimo iz tematyka tutaj jest mi blizsza ;)

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  "Tu pojawia się pewien problem. Z jednej strony wiemy, że pan fawkes serwuje nam tu "ruską propagandę", więc dzięki aktywności pana fawkesa wiemy, w którą stroną "ruska propaganda" zmierza, co jest pouczające. "

  Panie Wojciechu, to cale gadanie o ruskiej propagandzie to jest propaganda :)
  Bo to nie ruska propaganda niszczy Europe, oni moga wplywac na pewne procesy, ale decyzje podejmowane sa przez europejskie 'elyty'. To nie ruska propaganda zniszczyla europejski przemysl, nie ruska propaganda zaprosila tu dzikich, przez co dramatycznie wzrosla przestepczosc i zagrozenie terroryzmem, nie ruska propaganda sprawila, ze z Europa coraz mniej sie wszystcy licza. Wiec najpier pozbadzmy sie wroga nr 1, ktory jest wewnatrz i wtedy zajmijmy sie ruska propaganda.

 • guyfawkes13

  @WB

  No dobrze, nie upieram się co do % żydostwa w żydostwie. To nie są sprawy jasne.
  Już bardziej wiarygodne jest, że Palestyńczycy, to zislamizowani potomkowie plemion izraelskich.

  Ale zasadniczo te genealogie mogą chodzić jako ciekawostka, bez większego znaczenia.

  Znaczenie natomiast istotne może mieć coś innego:
  www.tvp.info/35995822/netanjahu-chce-by-szczyt-grupy-wyszehradzkiej-odbyl-sie-w-izraelu
  Gdzie Rzym, gdzie Krym?
  Ciekaw jestem Pana interpretacji. Chyba to nie Putin narzucił premierowi Izraela takie rozwiązanie (mam nadzieję, że nie ostateczne).
  :))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Już bardziej wiarygodne jest,że Palestyńczycy, to zislamizowani potomkowie plemion izraelskich".
  Z tą tezę spotkałem się u prof. Izraela Szahaka w książce "Żydowskie dzieje i religia".

 • ewiggin

  @wb
  "Z drugiej strony propaganda (szczególnie ta oparta na selektywnie dobranych - lekko tylko przeinaczonych - faktach - jak ta historia o znanej z całkowitego braku szacunku dla czegokolwiek "satyryczce" Sarze Silverman i ludzkich płodach) działa niezależnie od tego, czy wiemy, że jest to propaganda czy nie.
  Jak rozwiązać ten dylemat?"

  - Nie znam sprawy Sary Silverman, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby na podstawie pojedyńczych, selektywnie wybranych wiadomości nie tworzyć własnego, ogólnego poglądu na świat. Wiele sensacyjnych fejkniusów obliczonych jest na trafianie do emocji a nie rozumu czytelnika, bo wiadomo, że gdy budzą się emocje, racjonalny osąd idzie spać. Niestety, w natłoku informacji nie jesteśmy w stanie ocenić prawdziwości pojedyńczych zdarzeń, dlatego też powinniśmy do nich podchodzić z należytym dystansem. Dla przykładu - jeśli przeciwnik przyjmowania islamskich uchodźców podaje jako główny argument - jakiś zamach w europejskim mieście, to jest to tworzenie swojej wizji świata na podstawie kilku jednostkowych przypadków, dotyczących promila wszystkich imigrantów i opiera się na strachu - czyli emocji. Jeśli zaś popatrzymy np. na problemy Francji z dużą populacją imigrantów - wtedy można podać szereg racjonalnych i obiektywnych dowodów na to, że taka integracja daje więcej strat niż zysków. Jak zwykle, przydaje się zdrowy rozsądek, będący wynikiem dojrzałości emocjonalnej, wiedzy i doświadczenia - niestety, te przymioty nie są dostępne dużej części społeczeństwa, stąd wielkie żniwo zgarniają wszelkiej maści populizmy.

 • michallz

  @slow2006

  Czytam blog 6 czy 7 rok i kojarzę parę użytecznych. Choćby na samym początku mojego czytania WB pamiętam pewność z jaką wieścił nadchodzącą korektę 2011, również na szkoleniu z parkietu. Niestety prognozy mają to do siebie, że to tylko prognozy. Jakby miał trafność 80% to by w Monaco siedział. Bloga może i by również pisał, jeżeli lubi. Koniec końców czasem przydałby się ktoś kto napisze dzięki, lubię, czytam, zarobiłem.

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "Panie Wojtku, jak Pana przewidywania odnośnie dalszych losów dolara korespondują z casusem Twin deficit i możliwą dalszą słabością ww waluty, tak jak to było za kadencji Busha jr."

  Cały czas się nad tym zastanawiam.

  "2. Permanent Trillion Dollar Deficits. The fact that the federal deficit will now be at least $1 trillion a year is already common wisdom in Washington (I first posted about it last October). But what hasn't yet made it into the political conversation is that these will be permanent trillion dollar deficits rather than temporary spikes that result from economic downturns. These deficits will be the result of legislative increases in spending and reductions in taxing that for political reasons will be very hard to change.


  3. A $2 Trillion Deficit. On top of the tax cut, the new budget deal means the federal budget deficit in 2019 and beyond will be closer to $1.4 trillion than $1 trillion, and that assumes the U.S. economy continues to grow strongly, that there's no new overseas military problem, that natural disasters are limited and that interest rates don't spike. There will also be new demands on Washington for non-emergencies -- everything from retirement to infrastructure to health care. Whenever they happen, a $2 trillion deficit shouldn't shock anyone."

  www.forbes.com/sites/stancollender/2018/02/09/2018-budget-deal-is-the-start-of-the-new-normal-in-u-s-politics-and-economy/#dab9869114c6

  Jedyny co mi przyszło do głowy to to, że Waszygton wie, że odsysanie dolarów z rynku przez Nowy Jork ("quantitative tightening" FED-u, które od IV kw. 2018 osiągnie temp 600 mld dolarów rocznie) wywołałoby depresję gospodarczą, więc chce to zrównoważyć gigantycznym deficytem budżetowym.

  Przyszła mi nawet do głowy spiskowa teoria, że gdyby ten deficyt był wydawany w USA (to znaczy w USA wydawane byłyby pożyczane przez amerykański rząd pieniądze), to USA byłyby w jakimś tam stopniu izolowane od tego deficytu dolarów, który - według mnie - niechybnie się powinien pojawić na świecie w wyniku działań FED.

  Tak czy siak o ile działania FED wydają mi się zgodne z wnioskami płynącymi z cyklu Kitchina (dolar do góry) o tyle działania Waszyngtonu idą w przeciwną stronę (skoro Amerykanie będą musieli tyle pożyczać, to będą musieli obniżyć ceny obligacji i dolara, by ktoś się skusił).

  Jaki będzie łączny efekt działania obu tych sił? Nie mam pojęcia.

 • bialek.wojciech

  @slow2006:
  "Nie rozumiem idei tego bloga, nie pamietam tez ostatniej dobrej, uzytecznej w jakikolwiek sposob prognozy. mial byc dolek dolara bo sie spoznial, byl jeden i drugi i dolka nie widac, kiedys napewno bedzie. niby szczytu nie bylo, a po wpisie akcje w usa spadly o 20 % ? teraz wpis o chinach i co to bedzie za 100 lat :D szczerze to czasami z pudelka mam wiecej rozrywki niz z tego bloga, pomimo iz tematyka tutaj jest mi blizsza ;)"

  Rada: nie czytać.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Jesteś Waszmość mistrzem puentowania przy pomocy filmików z you tube.//

  A ja podziwiam Waszmości oczytanie w dobrej literaturze.
  Co do realizowania celów wojennych Rzeszy metodami pokojowymi (luki), to wydaje mi się, że RSHA musiało się działkować z rotszyldownią, bo inaczej po co ministrem finansów miałby być przez lata Sztukmistrz z Londynu? :))

 • bialek.wojciech

  "Tak czy siak o ile działania FED wydają mi się zgodne z wnioskami płynącymi z cyklu Kitchina (dolar do góry) o tyle działania Waszyngtonu idą w przeciwną stronę (skoro Amerykanie będą musieli tyle pożyczać, to będą musieli obniżyć ceny obligacji i dolara, by ktoś się skusił)."

  W efekcie rentowności 10-latek już tylko o 10 punktów bazowych od prawie 7-letniego (2-kitchinowego) maksimum:

  stooq.pl/q/?s=10usy.b&c=10y&t=c&a=lg&b=0

  Jakoś trudno mi uwierzyć, że pozostanie to bez wpływu na wycenę akcji.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- Nie znam sprawy Sary Silverman (...)"

  Aaa taka tam prowokatorka:

  www.youtube.com/watch?v=whixWpH9MVQ

  If anything has ever made me want to eat an aborted fetus, its this law," said Silverman.

  www.dailywire.com/news/26751/sarah-silverman-pro-life-law-makes-me-want-eat-paul-bois

 • michallz

  @WB
  Pytanie czy zdołają obniżać ceny obligacji. Na jakim poziomie rentowności będą one atrakcyjniejsze dla kapitału niż akcje. Jeżeli wyceny giełdowe pójdą jeszcze w górę lub/i zyski zaczną spadać to przy rentownościach obligacji typu 3-4% będą one teoretycznie bardziej atrakcyjne niż akcje. Poza tym nie chce mi się wierzyć, że akurat teraz przełamiemy kanał spadkowy na rent. obl. ciągnący się od lat 70. Chyba, że pojawi się ktoś pokroju Paula Volckera, który nam znów wszystko wywróci. Jeżeli rentowności obligacji wrócą do kanału to ugnieciemy w końcu dołek na dolarze.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Już bardziej wiarygodne jest, że Palestyńczycy, to zislamizowani potomkowie plemion izraelskich."

  Nie wydaje mi się, bo Palestyńczycy to jednak Arabowie, ale czegoś poszukam na ich temat, jak będę miał czas.

  Natomiast ostatnie prace sugerują sporą ciągłość genetyczną od czasów kanaanejskich w Libanie, gdzie ostatnio bywał nasz premier:

  "In this study, we sequenced five whole genomes from 3,700-year-old individuals from the city of Sidon, a major Canaanite city-state on the Eastern Mediterranean coast.
  (...)
  We show that present-day Lebanese derive most of their ancestry from a Canaanite-related population, which therefore implies substantial genetic continuity in the Levant since at least the Bronze Age."

  www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002929717302768

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Znaczenie natomiast istotne może mieć coś innego:
  www.tvp.info/35995822/netanjahu-chce-by-szczyt-grupy-wyszehradzkiej-odbyl-sie-w-izraelu
  Gdzie Rzym, gdzie Krym?
  Ciekaw jestem Pana interpretacji. Chyba to nie Putin narzucił premierowi Izraela takie rozwiązanie (mam nadzieję, że nie ostateczne).
  :))"

  To proste najbardziej rewizjonistyczne (to znaczy chcące odzyskać utracone terytoria) obecnie kraje w Europie czyli Rosja i Węgry są w sojuszu. Israel też jest w sojusz z Rosją, więc Izrael gada z Węgrami jak upokorzyć Polaków wzywając ich na dywanik:

  "Możliwość goszczenia przez Izrael szczytu Grupy Wyszehradzkiej w najbliższych miesiącach była jednym z tematów spotkania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z doradcą ministra spraw zagranicznych Węgier Jozsefem Czukorem poinformował dziennik Haarec."

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "Pytanie czy zdołają obniżać ceny obligacji. Na jakim poziomie rentowności będą one atrakcyjniejsze dla kapitału niż akcje. Jeżeli wyceny giełdowe pójdą jeszcze w górę lub/i zyski zaczną spadać to przy rentownościach obligacji typu 3-4% będą one teoretycznie bardziej atrakcyjne niż akcje. Poza tym nie chce mi się wierzyć, że akurat teraz przełamiemy kanał spadkowy na rent. obl. ciągnący się od lat 70. Chyba, że pojawi się ktoś pokroju Paula Volckera, który nam znów wszystko wywróci. Jeżeli rentowności obligacji wrócą do kanału to ugnieciemy w końcu dołek na dolarze."

  W styczniu rentowności amerykańskich 10-latek wyszły na 3,5-letni maksimum. Jedyny przypadek w okresie minionego pokolenia, kiedy taki sygnał się pojawił to kwiecień 2006 roku.

  Co ciekawe BoJ zrobił wtedy "quantitative tightening" tak jak teraz FED.

  WIG-20 tąpnął wtedy w maju-czerwcu 2006 o prawie 25 proc.

  W tej analogii jesteśmy dopiero w połowie spadku ("flaga powiewa w połowie masztu") czyli gdzieś w okolicach 30 maja 2006.

 • bialek.wojciech

  "To proste najbardziej rewizjonistyczne (to znaczy chcące odzyskać utracone terytoria) obecnie kraje w Europie czyli Rosja i Węgry są w sojuszu. Israel też jest w sojusz z Rosją, więc Izrael gada z Węgrami jak upokorzyć Polaków wzywając ich na dywanik:"

  Oczywiście spotkać by się można, ale najpierw przecież ten Netanjachu czy jak go tam i ten drugi od edukacji musieliby przeprosić Polaków na kolanach za ostatnie wybryki i przeznaczyć jakieś pieniądze na jakiś upamiętniający polską chwałę cel.

 • bialek.wojciech

  "W styczniu rentowności amerykańskich 10-latek wyszły na 3,5-letni maksimum. Jedyny przypadek w okresie minionego pokolenia, kiedy taki sygnał się pojawił to kwiecień 2006 roku.

  Co ciekawe BoJ zrobił wtedy "quantitative tightening" tak jak teraz FED.

  WIG-20 tąpnął wtedy w maju-czerwcu 2006 o prawie 25 proc.

  W tej analogii jesteśmy dopiero w połowie spadku ("flaga powiewa w połowie masztu") czyli gdzieś w okolicach 30 maja 2006."

  Wtedy odbicie (owa flaga) trwało 8 sesji, więc - jeśli ktoś się przejmuje tą analogią - to jakąś decyzję trzeba podjąć w okolicach przyszłej środy.

 • bialek.wojciech

  "Natomiast ostatnie prace sugerują sporą ciągłość genetyczną od czasów kanaanejskich w Libanie, gdzie ostatnio bywał nasz premier:

  "In this study, we sequenced five whole genomes from 3,700-year-old individuals from the city of Sidon, a major Canaanite city-state on the Eastern Mediterranean coast.
  (...)
  We show that present-day Lebanese derive most of their ancestry from a Canaanite-related population, which therefore implies substantial genetic continuity in the Levant since at least the Bronze Age."

  www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002929717302768 "

  Czyli Panie Fawkes, zwracam honor, skoro naukowcy są już na tropie Kanaanejczyków, to i Pańskich Fenicjan niechybnie niebawem zdybią.

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "Pytanie czy zdołają obniżać ceny obligacji."

  A propos flag powiewających w połowie masztu:

  stooq.pl/q/?s=10usy.b&c=3y&t=c&a=lg&b=0

  ... to pierwszy ruch w górę rentowności amerykańskich 10-latek z 2016 roku trwał 23 tygodnie. Obecnie mamy też 23-ci tydzień drugiej fali wzrostu rentowności rozpoczętej we wrześniu.

  Mnie to pasuje to scenariusza, w którym lada dzień rentowności wychodzą na prawie 7-letnie maksimum powyżej 3,02. Na akcja kończy się flaga, robią się dożynki (czy to w formie testu dołka, jak sugerowałem tydzień temu), czy to w formie "drugiej połowy masztu", i mamy dołek na akcjach i szczyt na rentownościach (a la grudzień 2016?).

  Trzeba patrzeć na sentyment AAII i INI.

 • michallz

  @WB
  Jak już jesteśmy przy udeptywaniu dna- cały czas się zastanawiam, czy pies merda ogonem, czy ogon psem. Modne powiedzenie od zeszłego tygodnia. W tym wypadku chodzi mi o relację dolara i ropy. W 2014 mieliśmy załamanie na ropie i wejście dolara na nowe poziomy. Kto kogo merdał, nie wiem, ale czy uwierzymy w wyższe poziomy na WTI niż 70$? Nie sądzę. Tak spoglądając na sprawę wydaje mi się, że dolar nie zejdzie na niższe poziomy.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Czyli Panie Fawkes, zwracam honor, skoro naukowcy są już na tropie Kanaanejczyków, to i Pańskich Fenicjan niechybnie niebawem zdybią.//

  Mogę się założyć, że są pomieszani z Żydami.:))

  A Węgry są ''rewizjonistyczne'' w każdym układzie, bo im w Trianon odebrano 2/3 terytorium, w tym dostęp do morza i stąd takie paradoksy, że admirał rządził w kraju bez dostępu do morza.
  Ostatnio nawet Bartosiak mówił o cwanej grze Orbana w jakiejś mierze naszym kosztem:)))
  www.youtube.com/watch?v=W_8nTvAupoA

  (Góralczyk ma ciekawe cv)

 • bialek.wojciech

  "Trzeba patrzeć na sentyment AAII i INI."

  Amerykański się odbił +2,02 tydzień temu do +27,11 teraz. Z kontrariańskiego punktu widzenia tak silne odbicie sentymentu w górę raczej nie wróży dobrze akcjom.

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "Jak już jesteśmy przy udeptywaniu dna- cały czas się zastanawiam, czy pies merda ogonem, czy ogon psem. Modne powiedzenie od zeszłego tygodnia. W tym wypadku chodzi mi o relację dolara i ropy. W 2014 mieliśmy załamanie na ropie i wejście dolara na nowe poziomy. Kto kogo merdał, nie wiem, ale czy uwierzymy w wyższe poziomy na WTI niż 70$? Nie sądzę. Tak spoglądając na sprawę wydaje mi się, że dolar nie zejdzie na niższe poziomy."

  Czytałem opinie, że ropa jest od czasów łupków pod kontrolą Amerykanów i służy do dyscyplinowania Rosjan na zasadzie kary i nagrody.

 • guyfawkes13

  @WB

  Mówił Pan o dwóch dołkach na USD/PLN; tym oznaczonym strzałką i drugim (cyklicznym of course około 16.02?) i może tak będzie, choć na razie brzydko to wygląda.
  fxpro.ctrader.com/c/qPkrn
  Za to ropa stoi na kresce trzema nóżkami:))
  fxpro.ctrader.com/c/fPkrn

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "(Góralczyk ma ciekawe cv)"

  Ciekawe CV to miał przywódca węgierskich Strzałokrzyżowców:

  "Ferenc Szálasi
  (...)
  Born the son of a soldier in Kassa (now Košice in Slovakia) of mixed Armenian (the surname of his great-grandfather was Salossian),[2][3][4] German, Hungarian (one grandparent), Slovak and Rusyn ancestry. His Armenian ancestors settled down in Ebesfalva, Transylvania during the reign of Prince Michael I Apafi."

  Ciekawe, że Ormianin stoi tu na samym prodzie:

  grafik.rp.pl/g4a/775700,380931,9.jpg

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ciekawe CV to miał przywódca węgierskich Strzałokrzyżowców//

  Na kresach to jest typowa mieszanka.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A Węgry są ''rewizjonistyczne'' w każdym układzie, bo im w Trianon odebrano 2/3 terytorium, w tym dostęp do morza i stąd takie paradoksy, że admirał rządził w kraju bez dostępu do morza.
  Ostatnio nawet Bartosiak mówił o cwanej grze Orbana w jakiejś mierze naszym kosztem:)))
  www.youtube.com/watch?v=W_8nTvAupoA

  (Góralczyk ma ciekawe cv)"

  W styczniu naukowcy podali, że ichniejszy król Bela III należał do linii R1a. Do tej linii należy połowa Polaków, ale na stepie dominowała w dawnych czasach indo-irańska gałąź R1a, a więc jeśli Bela był prawdziwym Węgrem (o ile to w ogóle jego szkielet zbadano), to mógł być z tej drugiej gałęzi R1a.

  Ale Węgrzy się na tym mogą nie znać, więc od razu można im przywalić domagając się szacunku dla przedstawicieli ich królewskiego szczepu (czyli Polaków). Może się nabiorą.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Na kresach to jest typowa mieszanka."

  Na kresach Węgier?

 • bialek.wojciech

  "W styczniu naukowcy podali, że ichniejszy król Bela III należał do linii R1a. Do tej linii należy połowa Polaków, ale na stepie dominowała w dawnych czasach indo-irańska gałąź R1a, a więc jeśli Bela był prawdziwym Węgrem (o ile to w ogóle jego szkielet zbadano), to mógł być z tej drugiej gałęzi R1a."

  Żeby było zabawniej Netaniahu należy do Indo-Irańskiej (Aryjskiej) gałęzi R1a1:

  "The Israeli politician Benjamin Netanyahu, who has served four times as Prime Minister of Israel, belongs to haplogroup R1a-Z93 (Jewish Y2630 subclade) according to his brother's Ido's DNA test at FTDNA."

  www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml

 • guyfawkes13

  @WB

  //W styczniu naukowcy podali, że ichniejszy król Bela III należał do linii R1a. Do tej linii należy połowa Polaków, ale na stepie dominowała w dawnych czasach indo-irańska gałąź R1a, a więc jeśli Bela był prawdziwym Węgrem (o ile to w ogóle jego szkielet zbadano), to mógł być z tej drugiej gałęzi R1a. //

  Bela III był synem Gejzy II i Eufrozyny - księżniczki kijowskiej.
  Gejza II był synem Beli II i Hekleny - księżniczki serbskiej.
  Bela II Ślepy był synem Almosa i Przedsławy - księżniczki kijowskiej.
  Itd.
  :))))

 • bialek.wojciech

  "W styczniu naukowcy podali, że ichniejszy król Bela III należał do linii R1a."

  Zapomniałem podać odnośnik do tej pracy:

  'DNA profiling of Hungarian King Béla III and other skeletal remains
  originating from the Royal Basilica of Székesfehérvár

  Judit Olasz 1 & Verena Seidenberg2 & Susanne Hummel2 & Zoltán Szentirmay1 & György Szabados3 & Béla Melegh4 &
  Miklós Kásler"

  link.springer.com/content/pdf/10.1007%2Fs12520-018-0609-7.pdf

 • guyfawkes13

  @WB

  O tym jak ''Orban nas rozgrywa'' jest po 26 minucie.
  www.youtube.com/watch?v=W_8nTvAupoA

 • bialek.wojciech

  "Amerykański się odbił +2,02 tydzień temu do +27,11 teraz. Z kontrariańskiego punktu widzenia tak silne odbicie sentymentu w górę raczej nie wróży dobrze akcjom."

  A na saldo INI -4,3 pkt. proc. Nic specjalnego - akcje odbiły w górę to i strach zelżał.

 • bialek.wojciech

  Jeszcze raz:

  A u nas saldo INI -4,3 pkt. proc. Nic specjalnego - akcje odbiły w górę to i strach zelżał.

 • guyfawkes13

  @WB

  Moim zdaniem Orban zrozumiał, że dopóki jest dualizm na Łabie i prymat atlantycki, z Miedzymorza nic nie będzie. Tzn. będzie, może być, ale to nie tubylcy będą zarządzać tym interesem(...).

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "O tym jak ''Orban nas rozgrywa'' jest po 26 minucie.
  www.youtube.com/watch?v=W_8nTvAupoA "

  Ale kto mógł w ogóle u nas wpaść na pomysł "sojuszu" z Węgrami a nie z Rumunią?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Z tej ostatniej (fundamentalnej) odsłony amerykańsko-żydowskiej, wynika że Antoni ... już kariery nie zrobi(...), nie jest postacią tak ... jednoznaczną, jak mogło się wydawać.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ale kto mógł w ogóle u nas wpaść na pomysł "sojuszu" z Węgrami a nie z Rumunią? //

  To było przejściowo dobre i konieczne - zwrot antyniemiecki pozwolił nam ocalić budżet, ale teraz ''zdani na Amerykę'' dostajemy gong z drugiej strony i musimy znowu lawirować.
  Nasze położenie jest bardzo trudne z natury i wymaga zwrotów i taktycznego manewrowania.
  Rumunia jest daremna, bo z nią nie graniczymy, tylko przez Węgry albo przez Ukrainę.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To było przejściowo dobre i konieczne - zwrot antyniemiecki pozwolił nam ocalić budżet, ale teraz ''zdani na Amerykę'' dostajemy gong z drugiej strony i musimy znowu lawirować.
  Nasze położenie jest bardzo trudne z natury i wymaga zwrotów i taktycznego manewrowania.
  Rumunia jest daremna, bo z nią nie graniczymy, tylko przez Węgry albo przez Ukrainę."

  A zresztą teraz kiedy "Gwardia" wsadziła swojego trenera do "Legii" (czyli do MON), to chyba wszystkie dotychczasowe układanki są już nieaktualne, czyż nie?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Rumunia jest daremna, bo z nią nie graniczymy, tylko przez Węgry albo przez Ukrainę.""

  Ejże:

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/IRP_1466.PNG

  To dlatego ruscy agenci nas próbują skłócić z zachodnimi Ukraińcami.

 • guyfawkes13

  @WB

  //A zresztą teraz kiedy "Gwardia" wsadziła swojego trenera do "Legii" (czyli do MON), to chyba wszystkie dotychczasowe układanki są już nieaktualne, czyż nie?//

  Dooobre.:)))))

  Po pierwsze, mamy bardzo trudne położenie, a po drugie zmienia się hegemonia globalna. To oznacza wszystkie możliwe trudności i konieczność ciągłych zmian taktycznych.
  JUST Act zmienia sytuację radykalnie i ''amerkańsko-żydowska agentura'' od wojska musiała zostać odsunięta.

  A z Węgrami często byliśmy w różnych sojuszach. Trudno mieć pretensje do Orbana, że realizuje przede wszystkim swoje interesy, a nie koniecznie nasze. Ale i tak przez historię się trzymaliśmy razem i tak zasadniczo pozostanie.

 • guyfawkes13

  @WB

  //upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/IRP_1466.PNG
  To dlatego ruscy agenci nas próbują skłócić z zachodnimi Ukraińcami. //

  Chyba jest Pan dużym chłopcem i rozumie, że aktualizacji mapy do tej postaci jest rozpad Ukrainy?
  Po to, żeby takiej mapy nie było, odebrano nam Lwow.

 • guyfawkes13

  ...warunkiem aktualizacji...

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Czy jest w polityce ktoś, kto nie jest Żydem?:)))

  // Moje przeprosiny nie są podyktowane faktem, że p. Braun jest Żydem, ale tym, że jest po prostu człowiekiem. // "

  A propos Brauna to zawsze mój uśmiech wywoływał jego wywiad (którego zresztą nigdy nie odsłuchałem) ze Stanisławem Lemem:

  www.youtube.com/watch?v=37K-P77tZXo

 • guyfawkes13

  @WB

  Przed wojną mieliśmy granicę z Rumunią. O projektach kanałów rzecznych do portów rumuńskich tuż przed wojną kiedyś wspominałem.

  Nie po to jest projekt banderowski, żeby to miało się powtórzyć, a w każdym razie nie za małą cenę.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Chyba jest Pan dużym chłopcem i rozumie, że aktualizacji mapy do tej postaci jest rozpad Ukrainy?
  Po to, żeby takiej mapy nie było, odebrano nam Lwow."

  Nie rozumiem. Przecież droga jest chyba wydeptana:

  "According to a 2015 survey, followers of the Ukrainian Greek Catholic Church make up 8.1% of the total population (excluding Crimea) and form the majority in 3 oblasts:[22]

  Lviv Oblast 59% of the population
  Ivano-Frankivsk Oblast 57%
  Ternopil Oblast 52%"

  "Do Ukrainy Zachodniej zalicza się zawsze obwody lwowski, iwanofrankiwski i tarnopolski, wchodzące w XIX i na początku XX wieku w skład Galicji, jak również obwód zakarpacki i czerniowiecki, wchodzące kiedyś również w skład Austro-Węgier."

  pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Szeptycki

  pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Szeptycki

 • guyfawkes13

  @WB

  No właśnie, ''w skład Galicji'', ''w skład Austro-Węgier'', nie w skład Ukrainy(...).
  W tej chwili Kijów ma silniejszą armię niż Warszawa, czy Wiedeń:))

 • guyfawkes13

  @WB

  //W tej chwili Kijów ma silniejszą armię niż Warszawa, czy Wiedeń:))//

  I zaczyna dostawać tzw. broń śmiercionośną.

 • guyfawkes13

  A my za ''broń śmiercionośną'' musimy słono płacić, mimo że to wszystko wschodnia flanka.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Żeby było zabawniej Netaniahu należy do Indo-Irańskiej (Aryjskiej) gałęzi R1a1//

  Chyba chazarskiej.:)))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Chyba chazarskiej.:)))"

  Połowa Aszkanazyjskich Lewitow należy do tej linii.

  Jest na razie kilka konkurujących hipotez, co do jej pochodzenia:

  sites.google.com/site/levitedna/origins-of-r1a1a-ashkenazi-levites/theory-re-adiabene-origins

  sites.google.com/site/levitedna/origins-of-r1a1a-ashkenazi-levites/theory-re-nethinim-origins

  sites.google.com/site/levitedna/origins-of-r1a1a-ashkenazi-levites/theory-re-origins-in-abrahamic-times

  sites.google.com/site/levitedna/origins-of-r1a1a-ashkenazi-levites/theory-re-origins-in-arabia

  sites.google.com/site/levitedna/origins-of-r1a1a-ashkenazi-levites/theory-re-origins-in-khazaria

  Chazarzy by ładnie pasowali rzeczywiście do polityki:

  sites.google.com/site/levitedna/origins-of-r1a1a-ashkenazi-levites/y-dna-relationship-between-r1a1a-ashkenazi-levites-and-their-closest-matches

  ... ale sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie po to jest projekt banderowski, żeby to miało się powtórzyć, a w każdym razie nie za małą cenę."

  No ale teraz rozumiem wracamy potulnie na łono matki naszej Kościoła i pod opiekuńcze skrzydła Rzeszy więc może się przeorientujemy tak bardziej na Wołoszczyznę:

  wyborcza.pl/7,75399,21345434,sas-z-siedmiogrodu-gromi-korupcje.html

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No właśnie, ''w skład Galicji'', ''w skład Austro-Węgier'', nie w skład Ukrainy(...)."

  Tak przy okazji:

  "Na uwagę zasługuje też to, że w 1943 r. mordy masowe miały miejsce na Wołyniu, gdzie nie było parafii greckokatolickich."

  www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/cerkwie1.html

 • guyfawkes13

  @WB

  //"Na uwagę zasługuje też to, że w 1943 r. mordy masowe miały miejsce na Wołyniu, gdzie nie było parafii greckokatolickich." //

  No właśnie, też już wspominałem, że UPA została w dużym stopniu odwrócona przez NKWD. Na wschód (prawosławny) od Zbrucza mordów nie było.
  Ale później akcja przeniosła się gładko na greko-katolicką Małopolskę wschodnią.
  To była (w 1943) kulminacja, bo pełzająca eksterminacja Polaków trwała od IX. 39'.

 • datik

  WB
  "...Aszkanazyjskich Lewitow.."

  A co to jest ? Jajec Pan sobie przypadkiem nie robi ?:)

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "A co to jest ? Jajec Pan sobie przypadkiem nie robi ?:)"

  "Lewici potomkowie Lewiego (jednego z dwunastu synów Jakuba), a ściślej jego trzech synów: Gerszona, Kehata i Merariego. Od nich pochodzą trzy rody" lewickie: Gerszonici, Kehatyci i Meraryci[1]."

  pl.wikipedia.org/wiki/Lewici

 • guyfawkes13

  @WB

  //...na łono matki naszej Kościoła i pod opiekuńcze skrzydła Rzeszy.//

  Ale z pełnym budżetem i nadwyżką w handlu. To duża różnica. I pokazaliśmy, że w razie czego możemy się bawić z towarzyszami amerykańskimi, więc Rzesza musi nad dać lepsze warunki. I o to chodzi.

 • guyfawkes13

  @WB

  Na tym filmie Bartosiak zauważa, że z punktu widzenia towarzyszy chińskich, my powinniśmy być jakoś włączeni w układ kontynentalny z Niemcami, aby była stabilność a nie w kordon sanitarny pod wpływami amerykańskimi i wtedy możemy zostać tym mitycznym hubem.:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No właśnie, też już wspominałem, że UPA została w dużym stopniu odwrócona przez NKWD. Na wschód (prawosławny) od Zbrucza mordów nie było.
  Ale później akcja przeniosła się gładko na greko-katolicką Małopolskę wschodnią.
  To była (w 1943) kulminacja, bo pełzająca eksterminacja Polaków trwała od IX. 39'."

  Muszę się kiedyś nauczyć odróżniać od siebie różne rodzaje Ukraińców:

  risu.org.ua/en/index/expert_thought/authors_columns/asorokowski_column/47368/

 • bialek.wojciech

  @michallz:
  "Panie Wojtku, jak Pana przewidywania odnośnie dalszych losów dolara korespondują z casusem Twin deficit i możliwą dalszą słabością ww waluty, tak jak to było za kadencji Busha jr."

  Przyszła mi do głowy też taka myśl:

  Amerykanie uchwalili te gigantyczne deficyty by pieniędzy (które FED odsysa z rynku) zabrakło dla wszystkich drugorzędnych pożyczkobiorców (bo USA mają pierwszeństwo i pożyczą wszystkie dostępne na rynku środki). To by pasowało do Chinageddonu.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ale z pełnym budżetem i nadwyżką w handlu. To duża różnica. I pokazaliśmy, że w razie czego możemy się bawić z towarzyszami amerykańskimi, więc Rzesza musi nad dać lepsze warunki. I o to chodzi."

  Eee tam, chyba pokazaliśmy, że nawet nie umiemy się bawić z nie-niemieckimi Amerykanami czyli tymi od Trumpa.

 • bialek.wojciech

  Ale w sumie ciekawie wyszło, że inicjatywa reorientacji geopolitycznej chyba wyszła z Pałacu Prezydenckiego. Czyli jakby się tworzą u nas zalążki systemu prezydenckiego. Ciekawe.

 • bialek.wojciech

  "Amerykanie uchwalili te gigantyczne deficyty by pieniędzy (które FED odsysa z rynku) zabrakło dla wszystkich drugorzędnych pożyczkobiorców (bo USA mają pierwszeństwo i pożyczą wszystkie dostępne na rynku środki). To by pasowało do Chinageddonu."

  Ale gdyby ta interpretacja była poprawna, to wszyscy się teraz powinni rzucać do kupowania dolarów zanim Nowy Jork je zniknie, a Waszyngton pożyczy.

 • bialek.wojciech

  ^... ale jakoś ciągle się to nie dzieje.

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  "Amerykanie uchwalili te gigantyczne deficyty by pieniędzy (które FED odsysa z rynku) zabrakło dla wszystkich drugorzędnych pożyczkobiorców (bo USA mają pierwszeństwo i pożyczą wszystkie dostępne na rynku środki). To by pasowało do Chinageddonu."

  Nie wiem jak z Chinami, ale ze slabosci DAXa mozna by wnioskowac, ze kapital odplywa z Europy. Co by mialo sens w swietle obnizek podatkow w USA. Wiec byc moze ten odplyw kapitalu do USA nie bedzie sie wiazal tylko z polityka pieniezna / dlugiem ale tez z poziomem wolnosci gospodarczej w USA. To by oznaczalo zmiane paradygmatu, bo pieniadze plynely by do USA w czasach prosperity aby tam robic business, gdy dotychczas wracaly do macierzy jako safe heaven podczas kryzysow.

 • guyfawkes13

  @WB

  //^... ale jakoś ciągle się to nie dzieje.//

  I nie wygląda na to, żeby to się miało zmienić ...
  fxpro.ctrader.com/c/sDkrn
  fxpro.ctrader.com/c/nVkrn

 • bialek.wojciech

  @olejgujnar:
  "Nie wiem jak z Chinami, ale ze slabosci DAXa mozna by wnioskowac, ze kapital odplywa z Europy. Co by mialo sens w swietle obnizek podatkow w USA. Wiec byc moze ten odplyw kapitalu do USA nie bedzie sie wiazal tylko z polityka pieniezna / dlugiem ale tez z poziomem wolnosci gospodarczej w USA. To by oznaczalo zmiane paradygmatu, bo pieniadze plynely by do USA w czasach prosperity aby tam robic business, gdy dotychczas wracaly do macierzy jako safe heaven podczas kryzysow."

  Ale taki scenariusz a la powiedzmy lata 1984-85 rok czy druga połowa lat 90-tych wymagałby chyba mocnego dolara, by trzymać rentowności obligacji w ryzach. Bo słaby dolara wywoła wzrost cen w gospodarce USA, wzrost rentowności obligacji i stopy zaczną dusić Amerykanów.

 • bajkolandiaa

  Na usd/pln wyszliśmy z kanału dołem oby to była fałszywka bo zasięg kanału jest ogromny do 2,4 zł

 • guyfawkes13

  @WB

  //Eee tam, chyba pokazaliśmy, że nawet nie umiemy się bawić z nie-niemieckimi Amerykanami czyli tymi od Trumpa//

  Z tymi od Trumpa jeszcze będziemy się bawić, nic się szybko nie rozstrzygnie.
  wiadomosci.wp.pl/georgette-mosbacher-zostanie-nowa-ambasador-usa-w-polsce-6219995124598913a

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Z tymi od Trumpa jeszcze będziemy się bawić, nic się szybko nie rozstrzygnie.
  wiadomosci.wp.pl/georgette-mosbacher-zostanie-nowa-ambasador-usa-w-polsce-6219995124598913a "

  Ale jak się bawić z ludźmi, którzy próbują ci wynieść meble z salony, gdy ty przygotowujesz napitki w kuchni? Przecież to jakaś straszna chamota jest, która nie umie się nawet zachować w towarzystwie.

 • guyfawkes13

  @WB

  Bartosiak mówi na tym filmie, że Chiny nie są Japonią i nie dadzą się wykoleić jak Japonia swego czasu.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ale jak się bawić z ludźmi, którzy próbują ci wynieść meble z salony, gdy ty przygotowujesz napitki w kuchni?//

  :))))))))))))))))))))

  Ameryka nie jest jednolita i tego się trzymajmy:)))

 • guyfawkes13

  @WB

  Na tym filmie też jest, że Hugh White, bardzo dobry australijski geopolityk, kilka lat temu nawoływał do koncertu mocarstw w Azji południowo-wschodniej, żeby Ameryka podzieliła się wpływami z Chinami, Japonią itd. co miało uchronić region przed wojną.
  I ten Hugh White w ostatnio napisanym raporcie stwierdził, że się wtedy pomylił, że już za późno, bo Ameryka już przegrała.

  Więc my się będziemy z nimi jeszcze trochę bawić udając, że wierzymy w ich hegemonię, ale tak, żeby jednak tych mebli w salonie przypilnować.:)))

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  "Ale taki scenariusz a la powiedzmy lata 1984-85 rok czy druga połowa lat 90-tych wymagałby chyba mocnego dolara, by trzymać rentowności obligacji w ryzach. Bo słaby dolara wywoła wzrost cen w gospodarce USA, wzrost rentowności obligacji i stopy zaczną dusić Amerykanów."

  Zakladajac, ze teraz idzie jakies spowolnienie kitchinowskie dolar powinien sie umocnic no i naplyw kapitalu do USA tez bedzie go raczej umacnial. Ale to wszystko strasznie skomplikowane jest ;)

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ale jak się bawić z ludźmi, którzy próbują ci wynieść meble z salony, gdy ty przygotowujesz napitki w kuchni?//

  W ostateczności nie będziemy pić, tylko usiądziemy na torbie z hajsem.
  www.youtube.com/watch?v=i5e7KQuQdoU

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "JUST Act zmienia sytuację radykalnie i ''amerkańsko-żydowska agentura'' od wojska musiała zostać odsunięta."

  By zorientować się w chronologicznej sytuacji, cofnąłem się w czasie o dwa cykle Modelskiego (zakładam, że mają zawsze tyle co odległość w czasie pomiędzy kongresem wiedeńskim a jałtańskim czyli 130 lat) i trafiłem na 1758 rok:

  pl.wikipedia.org/wiki/1758

  Jeśli chodzi o wydarzenia w Polsce to się nawet zrymowało. :)

 • guyfawkes13

  @WB

  //Jeśli chodzi o wydarzenia w Polsce to się nawet zrymowało. :) //

  :))))))

 • bialek.wojciech

  ^Nie ma się z czego śmiać, bo skończyło się to marnie dla nas 14 lat później:

  pl.wikipedia.org/wiki/I_rozbi%C3%B3r_Polski

  ... a dla hegemona 25 lat później:

  pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_o_niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych

 • guyfawkes13

  @WB

  Ale trzeba wziąć poprawkę na to, że wtedy wszystko rozgrywało się w centrum Europy, a dziś taką rolę odgrywa zachodnia Azja.

 • bialek.wojciech

  Przy okazji ciekawa interpretacja historii Rzeczpospolitej w wykonaniu - chyba - outsidera:

  "Poland, Paradise of the Jews - E. Michael Jones"

  www.youtube.com/watch?v=Xt-siQyLQ9E

  W tej intepretacji sukcesy Rzeczpospolitej wynikały ze spółki jaką zawiązała polska magnateria z żydowskim kapitałem.

 • guyfawkes13

  Później Bliski Wschód...

 • guyfawkes13

  @WB

  //W tej intepretacji sukcesy Rzeczpospolitej wynikały ze spółki jaką zawiązała polska magnateria z żydowskim kapitałem//

  W tym coś może być, ale chyba raczej odwrotnie, żydowski kapitał zyskał na błędzie Kazimierza Wielkiego. Po wielkich zarazach na zachodzie i okupacji tatarskiej na wschodzie byliśmy skazani na sukces.

 • guyfawkes13

  @WB

  Problem w tym, że Żydzi wiedzą, że mamy czasy Kazimierzowskie i chcą powtórzyć ten sam patent. Co za szczęście, że naczelnik nie przepada za laskami (Esterka)
  :)))

 • bialek.wojciech

  "pl.wikipedia.org/wiki/1758"

  W geopolityce wtedy trwała:

  "Wojna siedmioletnia (17561763) wojna pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była to wojna o zasięgu światowym walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. Wojna ta może być uznana za wojnę hegemoniczną (wzięła w niej udział większość ówczesnych mocarstw, stanowiła też ona decydującą fazę w trwających niemal sto lat zmaganiach francusko-brytyjskich o dominację w Ameryce Północnej i supremację w świecie)[3][4]. Wojna charakteryzowała się oblężeniami i podpaleniami miast, ale również bitwami na otwartym polu, z wyjątkowo ciężkimi stratami. Ocenia się, że w czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi."

  pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_siedmioletnia

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Problem w tym, że Żydzi wiedzą, że mamy czasy Kazimierzowskie i chcą powtórzyć ten sam patent. Co za szczęście, że naczelnik nie przepada za laskami (Esterka)
  :)))"

  Ileż mam Panu tłumaczyć, że nie mamy żadnych czasów kazimierzowskich!!! Możemy mieć co najwyżej okolice 1238 roku (6 modelskich wstecz):

  pl.wikipedia.org/wiki/1238

  en.wikipedia.org/wiki/1238

  Tylko ci Mongołowie się jakoś spóźniają.

 • guyfawkes13

  @WB

  No to teraz odpowiednikiem wojny siedmioletniej byłaby wojna w Syrii (z przyległościami), która trwa już od 2011.
  Przec WW2, kiedy cofał się ówczesny hegemon, była wojna chińsko-japońska (1937-1945).
  Zawsze są w takich momentach zmiany wojny na peryferiach, powinniśmy być mądrzejsi o te doświadczenia i nie wystawiać się na pierwszy strzał.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "W tym coś może być, ale chyba raczej odwrotnie, żydowski kapitał zyskał na błędzie Kazimierza Wielkiego. Po wielkich zarazach na zachodzie i okupacji tatarskiej na wschodzie byliśmy skazani na sukces."

  Też zawsze sądziłem, że Żydzi - jako naród wędrowny - przyszli za sukcesem. W interpretacji tego gostka ich kapitał był źródłem sukcesu I RP. Kontrowersyjna teza, ale intrygująca.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Przec WW2, kiedy cofał się ówczesny hegemon, była wojna chińsko-japońska (1937-1945)."

  Kruca bomba, ależ Pan skacze bez sensu po tym czasie. Przecież jeden modelski wstecz mamy dopiero:

  pl.wikipedia.org/wiki/1888

  en.wikipedia.org/wiki/1888

  Tu hegemon pozostaje hegemonem jeszcze przez ponad pół wieku.

 • bialek.wojciech

  Chciałem zobaczyć co się u nas działo 8 modelskich wstecz, ale niewiele się dowiedziałem:

  pl.wikipedia.org/wiki/978

 • bialek.wojciech

  "Też zawsze sądziłem, że Żydzi - jako naród wędrowny - przyszli za sukcesem. W interpretacji tego gostka ich kapitał był źródłem sukcesu I RP. Kontrowersyjna teza, ale intrygująca."

  To tłumaczyłoby dlaczego nasze "przedrozbiorowe" elity tak do tych Żydów lgną zawsze:

  minakowski.pl/wiesniackosc-pis-to-bujda/

 • guyfawkes13

  @WB

  Bo rolę mongołów ciemiężących Rusinów tym razem odegrał Związek Sowiecki.
  Za Kazimierza niewola tatarska zaczęła się zwijać po bitwie na Kuligowym Polu w 1380.
  Kazimierz rządził od 1370 i zdołał jakoś Polskę odbudować po zniszczeniach wojennych za jego ojca.
  Obecnie komuniści - mongołowie, nie zostali pokonani w bitwie, więc postkomunizm jeszcze po 1989/91.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ale trzeba wziąć poprawkę na to, że wtedy wszystko rozgrywało się w centrum Europy, a dziś taką rolę odgrywa zachodnia Azja."

  Tak na poważnie, to żeby cofnąć się w czasie do świata takiego jak obecny (Zachód się stacza), to trzeba odjąć od obecnej daty długość tego co osobiście nazywam cyklem cywilizacyjnym czyli ok. 1652 lata.

  Trafiamy w ten sposób w 366 rok:

  pl.wikipedia.org/wiki/366

  en.wikipedia.org/wiki/366

  Co prawda nie Alemani a uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki i nie w tym roku, tylko 2 lata temu, ale poza tym się chyba mniej więcej zgadza.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Tak na poważnie, to żeby cofnąć się w czasie do świata takiego jak obecny (Zachód się stacza), to trzeba odjąć od obecnej daty długość tego co osobiście nazywam cyklem cywilizacyjnym czyli ok. 1652 lata.//

  No to jest ciekawe. Czyli jednak cywilizacja upada...

 • kalina923

  na pewno tak bedzie

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Bo rolę mongołów ciemiężących Rusinów tym razem odegrał Związek Sowiecki.
  Za Kazimierza niewola tatarska zaczęła się zwijać po bitwie na Kuligowym Polu w 1380.
  Kazimierz rządził od 1370 i zdołał jakoś Polskę odbudować po zniszczeniach wojennych za jego ojca.
  Obecnie komuniści - mongołowie, nie zostali pokonani w bitwie, więc postkomunizm jeszcze po 1989/91."

  Pan znowu swoje z tym Kazimierzem. Się załamię. "Mongołowie" się pojawiają w Europie dopiero wtedy, gdy różnica potencjałów cywilizacyjnych pomiędzy ośrodkiem ośrodkiem wschodnim (Chiny) a ośrodkiem zachodnim (Bliski Wschód + Europa) zaczyna być już tak duża, że koczownicy jak prąd zaczynają płynąć ze wschodu (gdzie wysoka cywilizacja ośrodka wschodniego ich przegania) na zachód (gdzie wschodnia technologia, którą przywożą pozwala siać spustoszenie).

  Ten etap świat osiągnie dopiero w przyszłym stuleciu. ILE RAZY MAM TO POWTARZAĆ?!

 • guyfawkes13

  WB

  No to tym gorzej...

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No to jest ciekawe. Czyli jednak cywilizacja upada..."

  No to chyba dobrze? U nas wtedy się dopiero zaczyna życie:

  s17.postimg.org/exlc4pwv3/Screen_Hunter_2158_Jan._25_11.23.jpg

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Za Kazimierza (...)"

  A wiadomo w ogóle, kto tą głupawą analogię naszych czasów z czasami kazimierzowskimi wymyślił?

  Czy aby nie bracia Esterski?

  www.youtube.com/watch?v=BCbdILbcKEw

 • bialek.wojciech

  "A wiadomo w ogóle, kto tą głupawą analogię naszych czasów z czasami kazimierzowskimi wymyślił?

  Czy aby nie bracia Esterski?

  www.youtube.com/watch?v=BCbdILbcKEw"

  No i wszystko jasne, już wiadomo dlaczego to:

  "Korona królów serial historyczny produkowany przez Telewizję Polską, opowiadający o życiu Kazimierza III Wielkiego."

  ... taka tandeta.

 • konsultant121

  @red
  Jak tam tupiesz już nóżkami???

 • carrie-anne.moss

  @007
  Mów prawdę co po 1,27, korekta i piętro wyżej czy przy 1,27 odwracamy?

  Nie wiem. Chyba raczej korekta 50% i w górę:-/
  Planuje się przesiąść na inną parę. Wg mnie jenot i loonie mają większy potencjał na północ.
  Wg mnie 1,27 powinno odpowiadać 3,25-3,28 na USDPLN. Tam bym szukała okazji. Tyle, że PLN mocny, więc chyba szału nie będzie.

 • red.007

  @konsultant121
  Tup,tup,tup...

 • red.007

  @carrie
  Dzięki, 3,25 powinien zrobić,bo tam jest 0,618 zniesienia wzrostów od 2011.
  No zobaczymy,może nie ma co na mniej kombinować.
  Będzie pięterko w dół na 2,92 (0,786) to trudno,bo w późniejszym średnim terminie wzrostów,to już nieistotne.

 • mac-erson

  Krótkoterminowo powinniśmy rozpocząć falę C , która docelowo dojdzie do strefy 2485-2520.
  Następnie dokończenie korekty spadkowej.

 • michallz

  Wciąż taniejący dolar odrywa się od fundamentów. Mało kto jest w stanie to wytłumaczyć. Temat robi się gorący, co godzine jakaś mądra głowa pisze dlaczego powinien drożeć, a nie drożeje. Odpowiedzi, które nasuwają mi się na myśl, mam kilka. Pewnie za rok wszystko będzie jasne i będziemy czytać czemu wydarzyło się tak, jak się wydarzyło;]

  1. IPO Saudi Aramco- potrzebują drogiej ropy do dobrego debiutu. Grzeją ropę- dolar zbyt słaby do fundamentów
  2. Reelekcja Putina w marcu- również droga ropa-dobry klimat w kraju
  3. Walka z deficytem w Stanach?
  4. Otoczenie Trumpa kłania się ruskim za ingerencje w wyborach?- droższa ropa, trochę zbyt spiskowe

  Za dużo ropy w rozważaniach, za dużo linii trendu przełamuje się w ostatnich tygodniach...

 • slow2006

  "Rada: nie czytać."

  hehe, obluga klienta widze na najwyzszym poziomie ;)

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Tak się wydaje, że ta fala C powinna być. Ja zakończyłem już krótkie dziś rano. Zysk 176p.
  Obecnie jestem bez pozycji.

 • mac-erson

  @Dociekliwy
  Gratulacje piękny ruch.
  A jaki poziom docelowy fali c wychodzi z Twoich naukowych przemyśleń?

 • mac-erson

  @slow2006
  Hej coś nie tak prywatnie, że wyładowujesz swoje frustracje tutaj. Chętnie pomogę :)
  Mnie ten blog i długoterminowe spojrzenie Gospodarza bardzo się podoba a wręcz uważam go za jednego z najlepszych analitykow w Polsce . Jak nie czujesz akurat tego stylu prognoz to przecież można czytać w innych miejscach.

 • podczaszy1

  @WB
  No i masz babo placek. Ledwo trzy dni temu zacząłem obecne spadki porównywać do spadków z maja 2006 roku, a Pan już to nie tylko zauważył ale i napisał o tym. Tym samym chyba "spalił" Pan ten wariant. Dlaczego "spalił" ? Ano kilka razy mi się to już przytrafiło. Mimo wszystko dzięki, bo odpuszczę sobie ten kierunek.

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Nie będę rysował, bo wychodzi galimatias i nadmiar bytów.
  Wydaje się, że ruch w górę może się zakończyć na wczorajszym max., czyli 38.2 korekty.
  Luka została prawie domknięta i byki z 5 II mogły się już ewakuować. Dalszych sił może zabraknąć. Jeśli to ma być ZZ to jest pewne prawd. , że może dojść do 50% fibo czyli 2520. Obie opcje mają swoje zgęszczenia fibo oparte o istotne punkty wykresu od 23 I.
  Wydaje się jednak, że ostatnie przyspieszenie zostało skasowane i wystarczy. Cały ruch od 5 II można uznać za 5(9) z ostatnią piątką wydłużoną. Wydłużenia zawsze są kasowane.Teraz zasięg ZZ.
  Oczywiście nie ma pewności, że będzie ZZ. Daję na niego 70%.
  Jeżeli będzie, to:
  2340-tu 1/0.38/0.5(b/c-1.272)- 45%
  2310-tu 1/0.38/0.618(b/c-1.618)-45%
  2210-tu 1/0.38/1(b/c-2.618)-10%.(bo m. in. rozszerzenie fali w ZZ było już w "a"więc fala"c" powinna być krótsza(może być tylko 1 rozszerzenie w ZZ).

 • sranda

  A DAX nadal w górę i sieć neuronowa coraz lepiej przewiduje kolor świeczki.
  analizydax.blogspot.com/

  Panie Wojciechu, czy Pan również używa sztucznej inteligencji w swoich analizach?

 • bajkolandiaa

  Tylko w styczniu ofe wywalily akcji za 900 mln , w tym roku suwak do zus wynosi 8 mld zł.

 • sranda

  Ale tez kilka mld dostaną w dywidendach. Wiec pewnie w skali roku to nie będzie duży odpływ.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "No i masz babo placek. Ledwo trzy dni temu zacząłem obecne spadki porównywać do spadków z maja 2006 roku, a Pan już to nie tylko zauważył ale i napisał o tym. Tym samym chyba "spalił" Pan ten wariant. Dlaczego "spalił" ? Ano kilka razy mi się to już przytrafiło. Mimo wszystko dzięki, bo odpuszczę sobie ten kierunek."

  Przepraszam, nie zwróciłem uwagi. Analogia z 2006 rokiem jest ciekawa ze względu na podobieństwo zachowania amerykańskich obligacji w kwietniu 2006 i styczniu 2018 (wybicie w górę rentowności do ponad 3-letniego maksimum) i fakt, że i wtedy i teraz mieliśmy do czynienia z QT (wtedy BoJ, teraz FED-u). Te fakty chyba podnoszą wartość tej analogii, a nie ją obniżają.

 • bialek.wojciech

  @sranda:
  "A DAX nadal w górę i sieć neuronowa coraz lepiej przewiduje kolor świeczki.
  analizydax.blogspot.com/

  Panie Wojciechu, czy Pan również używa sztucznej inteligencji w swoich analizach?"

  No moja własna wydaje mi się trochę sztuczna. ;)

  Ale jako były informatyk uważam tę dziedzinę za bardzo perspektywiczną. Z tym wszakże zastrzeżeniem, że użyteczną chyba tylko dla osób z wykształceniem informatycznym i wiedzą o rynku. Chyba tylko takie osoby będą wiedzieć co naprawdę robią. Traktowanie SI jako magicznego pudełka, do którego nie wiemy co wchodzi, nie wiemy jak działa, ale oczekujemy, że wyjdzie coś wspaniałego, nie jest moim zdaniem przepisem na jakiś sukces.

 • dociekliwy54

  @W.B.
  @Sranda
  Jeżeli ta sieć generuje coś pożytecznego, to gdzie skumulowane wyniki, choćby za 1 rok?
  Jeżeli generuje coś cennego, to dlaczego wyniki są za darmo?
  Jak nauczyć sieć neuronową, że rynek jest złym nauczycielem, czyli gdy nauczy to zmienia reguły?( Przynajmniej większość reguł jest szybko zmieniana).

 • podczaszy1

  @WB
  "Przepraszam, nie zwróciłem uwagi"
  Pan mnie żle zrozumiał. Ja o tym nie napisałem. Napisał Pan, a ja jedynie wcześniej ten wariant wziąłem na poważnie po uwagę jako taki,który mógłby nie kończyć wzrostów 2016-2018, które w innych wariantach uważam już za skończone. Wie Pan chciałem pozmieniać kolejność wzrostów z okresu 2003-2007. Najpierw wzrosty 2006-2007, a potem wzrosty 2003-2006. Panu wariant z majem-czerwcem 2006 wyszedł z czego innego/ rentowność obligacji/. Mnie tylko zaskoczyło,że ledwie zaczynam rozpisywać sobie taki wariant w myślach, a tu bach Pan już o tym wie i pisze.

 • slow2006

  frustracje ? zycie prywatne ? a opinia na temat bloga, dziwnie laczysz fakty ;) nie wiem jak chcesz mi pomoc i w czym, ale jestem otwarty na propozycje ;) napisales ze blog ci duzo daje, i ciesze sie razem z toba i pozdrawiam serdecznie ;)

 • ewiggin

  Nasz rynek coś nerwowy - zwiększają się dzienne wahania, jakby szykował się mocniejszy ruch. Biorąc pod uwagę cykle, to bardziej teraz prawdopodobny jest ruch w górę, ale trochę słabo to wygląda.

 • sranda

  @dociekliwy
  Nie wiem, może autor jest altruistą, a może już tyle zarobił na sieciach, ze nie potrzebuje brać pieniędzy za sygnały.
  Sieć chyba zaczęła działać live na początku roku, podejrzewam ze wyniki na bank testach niewiele i tak powiedzą, bo prawdopodobnie będą lepsze niż te bieżące.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Mnie tylko zaskoczyło,że ledwie zaczynam rozpisywać sobie taki wariant w myślach, a tu bach Pan już o tym wie i pisze."

  www.youtube.com/watch?v=XwQuM34oBkg

 • sranda

  Chodziło oczywiście o back-testy, wkradła się literówka.

 • podczaszy1

  @dociekliwy 54
  To już nie ma teraz znaczenia ale wyjaśnię,że szczyt na 2566 pkt jesienią wyszedł mi z tego,że zamiast z 2257 pkt to z 2175 pkt wziąłem tą proporcję 1do 0,618.

 • podczaszy1

  @ WB
  No właśnie. To dla mnie zdumiewające. Muszę jakoś uszczelnić mój umysł ale nie wiem jak.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "Cały ruch od 05.02.można uznać za 5/9/ z ostatnią piątką wydłużoną."

  Tego nie rozumiem.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  Tak, wiem.
  @sranda
  Back czy bank, ważne że on coś jednak pokazuje.
  On pokazuje potencjał. Efekt tradera ten potencjał obniża przy upowszechnianiu, ale by cokolwiek wygrać ten potencjał musi być wstecznie.
  Prawdopodobieństwo zarobku z handlu systemowego jest wprost proporcjonalne do czasu w jakim ten system się sprawdzał i do czasu w jakim jest testowany.(oczywiście w pewnych zakresach.) Praktycznie systemy dzienne, które się sprawdzają przez mniej niż 10 lat są d.d.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "No właśnie. To dla mnie zdumiewające. Muszę jakoś uszczelnić mój umysł ale nie wiem jak."

  Są pewne sprawdzone metody:

  data.whicdn.com/images/24401838/original.jpg

  ;)

 • podczaszy1

  @WB
  Dobre. Mam nawet kota. Wypróbuję.

 • podczaszy1

  @ gayfawkes 13
  Waszmości ulubiona socjolożka/chyba dobrze pamiętam/ Jadwiga Staniszkis bez ogródek o Kaczyńskim: jest mi go żal. / więcej na wirtualna polska/.

 • dociekliwy54

  @ dociekliwy 54
  ""Cały ruch od 05.02.można uznać za 5/9/ z ostatnią piątką wydłużoną."

  Tego nie rozumiem. "
  Ja też;). Niech się Pan nie przejmuje. Tam gdzie luka lub długie świece tam wydaje mi się,że jest ostatnia 5 fala(gdzieś od 2512)

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  To oczywiście do Pana.

 • m.jagusiak

  Na czym będzie polegało NAJWAŻNIEJSZE wydarzenie na rynkach finansowych świata w tym roku?

  acemarketu.com/?p=278937

 • kalina923

  bardzo w to wątpię

 • ewiggin

  @wb
  Czy my mamy jeszcze czas na nowy dołek?

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Czy my mamy jeszcze czas na nowy dołek?"

  Powinniśmy być teraz w dołku cyklu 10-tygodniowego. Więc nie wierzę w spadki teraz (zakładam, że jesteśmy w korekcie wzrostowej styczniowo-lutowego spadku i robimy jej spadkową falę B; czyli w przyszłym tygodniu fala C.

  Ale spodziewam się retestu dołka w USA. Zachowanie S&P 500 (spadek w 9 sesji o ponad 10 proc. i odbicie w 5 sesji o ponad 4 proc.) ostatnio było obserwowane w sierpniu 2011 i w sierpniu 2015. W pierwszym przypadku retest dołka był po powiedzmy 6 tygodni po takiej sytuacji jak obecna, w drugim w ok. 4 tygodnie po takiej sytuacji jak obecnie. Średnio 5 tygodni, czyli może retest będzie w następnym dołku cyklu 5-tygodniowego?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Waszmości ulubiona socjolożka/chyba dobrze pamiętam/ Jadwiga Staniszkis bez ogródek o Kaczyńskim: jest mi go żal. //

  Ulubiona to bym nie powiedział. Ciągnie się za nią od młodości dość barwna legenda, ale takie rzeczy mnie nie ruszają.
  A w ogóle, to pojawiają się jakieś sygnały o rozpadzie, poświęceniu jakichś ludzi itd. Do tego wycofywanie się z ustaw o obozach i przede wszystkim o prywatyzacji.
  Żydowska agentura (licho) nie śpi.

  Chyba zacznę być opozycja:)))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Z analizy Strategii Bezpieczeństwa Narodowego USA wynika,że lista tzw "państw zbójeckich" jest następująca: Chiny, Korea Płn.,Rosja, Iran.
  Widać,że USA celuje w wojnę z Chinami. Na świat dwubiegunowy nie ma co liczyć.
  Co ciekawe w tej strategii z nazwy tylko WB została wymieniona jako państwo przyjazne. Polska to tylko wschodnia flanka NATO.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Polityka nastawiona na ''sojusz z Ameryką i Izraelem'' poniosła kompletne fiasko. Okazała się d.podajstwem.
  Nie mamy kompletnie ŻADNYCH (!!!) interesów z Izraelem. Utrzymywanie z tym państwem stosunków dyplomatycznych jest poważnym obciążeniem.
  W kwestii Ameryki można się było łudzić co do spraw cywilizacyjnych, do czasu JUST Act. Teraz już nie ma się czym łudzić i problem polega na tym, żeby nie dać się wciągnąć pod wodę przez tonący Titanic.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Polityka nastawiona na ''sojusz z Ameryką i Izraelem'' poniosła kompletne fiasko. Okazała się d.podajstwem.
  Nie mamy kompletnie ŻADNYCH (!!!) interesów z Izraelem. Utrzymywanie z tym państwem stosunków dyplomatycznych jest poważnym obciążeniem.
  W kwestii Ameryki można się było łudzić co do spraw cywilizacyjnych, do czasu JUST Act. Teraz już nie ma się czym łudzić i problem polega na tym, żeby nie dać się wciągnąć pod wodę przez tonący Titanic."

  A może JUST Act był tylko amerykańską dywersją, która miała nas wyrwać z "jedwabnoszlakowej" (czyli antyamerykańskiej) osi Izrael-Londyn-Moskwa-Chiny?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Konferencja "Most" w 2016 roku. Izrael wciąga na swoją listę płac "Stare Kiejkuty". To był sygnał alarmowy. Od tego momentu właściwie wszystko było jasne.

 • podczaszy1

  Pardon 2015 rok.

 • guyfawkes13

  @WB

  //A może JUST Act był tylko amerykańską dywersją, która miała nas wyrwać z "jedwabnoszlakowej" (czyli antyamerykańskiej) osi Izrael-Londyn-Moskwa-Chiny?//

  Wyrwać przez likwidację?
  A jakoś nie ma podobnych numerów wobec Londynu, i tych pozostałych jedwabników.
  Trzeba myśleć jak przetrwać, kiedy amerykańskim towarzyszom powinie się noga.

 • bialek.wojciech

  Albo inaczej.

  Rozumiem, że my położyliśmy na stole takie coś:

  www.wozniaklegal.com/en/news/129/draft-law-on-restitution-of-property-in-poland.html

  I jak rozumiem Żydom się to nie spodobało, no bo z jakiegoś powodu dostali szału.

  W sumie może o to chodziło?

  Nie na moją głowę takie rozgrywki.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "(...) Londynu, i tych pozostałych jedwabników."

  Fajne określenie.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Trzeba myśleć jak przetrwać, kiedy amerykańskim towarzyszom powinie się noga."

  Myślę, że za wiele Pan myśli o upadku obecnego hegemona. Co Panu ci Amerykanie zrobili?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Od tego momentu właściwie wszystko było jasne.//

  Nie było. Jest różnica w sytuacji finansów przed tą kadencję i po niej. To jest różnica między istnieniem a nieistnieniem.
  Dlatego do tej pory było ok. Ale zaczynają się schody.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Myślę, że za wiele Pan myśli o upadku obecnego hegemona. Co Panu ci Amerykanie zrobili?//

  Na razie nic, ale po uchwaleniu JUST Act będą jedynym państwem z oficjalnymi roszczeniami wobec Polski, a wtedy mogą zrobić rzeczy bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza mając na naszym terytorium wojsko. Takich aktów nie uchwala się przypadkowo, nie sądzi Pan?

 • guyfawkes13

  @WB

  //Fajne określenie.//

  Może lepsze byłoby: ''jedwabniaki''?

  Opcja antlantycka była naturalna, oczywista, korzystna i bezalternatywna.
  Ale ostatnio staje się niekorzystna, iluzoryczna, nieoczywista i niebezpieczna.
  Chiny też są zewnętrznym balancerem, tylko z drugiej strony, czyli zewnętrznym balancerem przy odwróceniu dualizmu na Łabie.

  Chodzi o to, żeby w okresie przejściowym nie dać się wyportkować. A Żydzi kręcą na nas czarny PR planowo od dekad, więc to nie bedzie łatwe. Najlepiej byłoby zerwać stosunki z Izraelem, nie są nam do niczego potrzebne.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Najlepiej byłoby zerwać stosunki z Izraelem".
  Chyba Waszmość nie liczysz na to,że zrobi to stronnictwo amerykańsko-żydowskie jakim jest PIS.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Chyba Waszmość nie liczysz na to,że zrobi to stronnictwo amerykańsko-żydowskie jakim jest PIS.//

  ''Stronnictwo'' brzmi już lepiej niż ''agentura'' i jest bliższe prawdy.
  Ostatecznie będzie musiało dojść do zerwania tych relacji. Jeśli mamy przetrwać, bo oni nam nie dadzą spokoju. Zresztą są w sytuacji podbramkowej. Izrael to śmieszna wysepka w obcym morzu.

 • datik

  @Guy
  I tak step by step w ręce Putina ???

 • guyfawkes13

  @Datik

  Chiny teraz mają przynajmniej 8 razy większy pekab niż Rosja. Za kilka lat dysproporcja między Chinami a Rosją będzie większa niż dysproporcja między USA a Rosją.
  Więc w czym problem ????
  Sąsiad naszego sąsiada, to tak jak wróg naszego wroga.

  Nie poczuwam się do winy za globalny proces zmiany hegemonicznej. Nawet bardzo długo kibicowałem amerykańskim WASP-om, no ale co ja mogę wobec raeczywistości?

  Na pewno nie wolno step by step w stronę niewoli żydowskiej.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Amerykańscy towarzysze rozdarli mi serce JUST Actem. Wiesz jak byłem za ocaleniem białej Cywilizacji.

  Ale JUST A ct pokazał, że się pomyliłem, bo Cywilizacja już zginęła.
  Podobnie serce rozdarte ma Hugh White, który zrozumiał, że Ameryka już przegrala.

 • dariuszkrzywicki3

  Zasadniczym problemem dla układów złożonych jest ich ekstremalna redukcja, a nie tworzenie narracji. Matematyczna perspektywa krachu: fqxi.org/community/forum/topic/2995

 • b_53

  michallz
  2018/02/15 13:03:56

  @slow2006

  Czytam blog 6 czy 7 rok i kojarzę parę użytecznych. Choćby na samym początku mojego czytania WB pamiętam pewność z jaką wieścił nadchodzącą korektę 2011, również na szkoleniu z parkietu.  Mówisz o tym zygzaczku ?

  pokazywarka.pl/iyivep/

  Porównaj go z rzeczywistością.

 • dariuszkrzywicki3

  Zasadniczym problemem jest transformacja faktów w realne algorytmiczne decyzje, a nie puste i arbitralne decyzje: fqxi.org/data/forum-attachments/one_dimensional_quasicrystal_Dariusz_Krzywicki.pdf

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Bartosiaka warto słuchać, bo on z wykładu na wykład precyzuje różne rzeczy.

  A tak widzi sprawy amerykańsko-żydowska agentura, pastor i jego młot kowalski:
  www.youtube.com/watch?v=n1V4szVuGt0

  Problem polega na tym, ze aby zbudować Międzymorze, potrzebny jest przede wszystkim plan Marshalla. Zamiast uruchomić odpowiedni hajs, Amerykanie postanowili, że same kraje naszego regionu to sfinansują w postaci spłaty urojonych roszczeń żydowskich. A więc my zapłacimy za żydowską dominację nad nami. W rezultacie powstałoby Międzymorze, ale jako Wielka Chazaria, w której tubylcy nie mieliby nic do powiedzenia, no może zgodnie z Generalplan Ost uczyliby się operacji matematycznych w granicach do liczby 500.

  A Orbanowi nie można się dziwić, że buduje swój kraj i siłą rzeczy wykorzystuje naszą bierność. Bo trzymając się amerykańskiej spódnicy nie załapiemy się na ''ląd'' - nowy układ jedwabniczy. ''Nie załapaliśmy się na morze, nie załapiemy się na ląd''.

  I stąd to wszystko.


 • lllaura92

  no to robi się ciekawie

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  A tu kolejny skok na kasę:
  forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1105130,jerozolimski-fiskus-uderzyl-w-chrzescijanskie-koscioly.html

  Chyba zbliża się jakieś przesilenie...

 • dariuszkrzywicki3

  Wszysto,absolutnie wszystko jest subiektywne,to co można obiektywizowac to język,który tą subiektywnosc wyraża.Dualnosc Polak Żyd nic nie mówi o relacjach ,mówi o tobie ,że nie potrafisz znależc innej plaszczyzny.Zasadniczym problemen jest transformacja faktów w algorytmiczne decyzje,a nie arbitralne i puste narreacje.Kto nie zna matematyki nie ma dostepu do zrozumumienia krachu gieldowego.Jedyną jego nadzieją jest telefon od przyjaciela i bicie piany.Spektralne aspekty krachu. fqxi.org/data/forum-attachments/one_dimensional_quasicrystal_Dariusz_Krzywicki.pdf

 • konsultant121

  @Dariusz Krzywicki
  Możesz to przełożyć na zrozumiały język matematyczny dla ekonomistów?
  Babylonius mathematics was based on the 60 system.
  We still use the 60 system in time: 60/(60) =15/4 2 + 3; (4 + 15), where is Euler totient function.
  We need also work in ring Z(3,5). Timing for USD/PLN: 18 October 2000, 21 January 2016, 15
  December 2016: 843
  47 9 + 45. We have a possibility of the Lamb shift and last torus - 10 March
  2000, 9 March 2009, March 2018.

  Co między 18/01/2000 21/01/2016 i marcem 2018? Ilość dni ??

 • karnakufo

  WIG ma szansę na wzrosty:
  www.bankfotek.pl/view/2111116

 • dariuszkrzywicki3

  Jestem dżentelmenem, a oni odpowiadają na konkretne pytania. Równość w ekonomii, polityce, matematyce, pomiarze fizycznym gra bazową rolę w naszej kulturze, w realnym świecie nie występuje ona. Długoterminowo jest quasiperiodycznością, klasyczna równość jest tylko pewną aproksymacją. Więcej, z wyników Rungego wiemy, że periodyczność dobrze operuje jako średnia, jednak największe błędy ma na brzegu. Z(sqrt(3), sqrt(5)), poprawniej nawet Z(sqrt(2), sqrt(3), sqrt(5)) są zbyt trudne dla Ciebie, Z(sqrt(3)) na walutach przypomina o poprzednich szczytach 4.732PLN, 2PLN, 4PLN mówi o poprzednim cyklu, 15/4 jest prymitywną aproksymacją diofantyczną możliwości w pierścieniu Z(sqrt(3), sqrt(5)). Żeby zrozumieć 15/4 zastosuj zasadę symetrii Curie używając ewolucji w postaci jej wersji Dunsa-Scota. Istotą pracy nie są żadne arbitralne wybory, ale dyskretne przestrzenie z bliskością.

 • karnakufo

  Stany powinny iść dalej do góry - bez oddechu: :)
  www.bankfotek.pl/view/2111117

 • zzuzia92

  ciekawa jestem co z tego wyjdzie

 • karnakufo

  PKOBP - można kupować:
  www.bankfotek.pl/view/2111119

 • karnakufo

  PKOBP - można kupować:
  www.bankfotek.pl/view/2111119

 • konsultant121

  @Pan matematyk
  Czyli w marcu kupujemy USD na dłużej. Co ciekawe wczorajszy szczyt EURUSD nie dał już nowego dołka USDPLN

 • inwest0r555

  Jak zapowiada się nowy tydzień na giełdzie w USA?
  www.tradingforaliving.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=123&p=4342#p4342

 • pokonajrynekpl

  Ciekawy temat. Chiński indeks zdaje się go potwierdzać względną słabością. Może azjatyccy inwestorzy przesiedli się na Bitcoina.

  Ktoś zwracał uwagę na Afrykę. Problem w jej przypadku chyba leży w bardzo słabej infrastrukturze. A to też kosztuje. Dlatego Afryka przyciąga inwestycje, ale jeszcze nie robi tego na masową skalę.

  Hossa na giełdach nadal trwa. Widać jednak, że pęknięcia są coraz mocniejsze. Nie można wykluczyć, że Amerykanie z powrotem zawędrują na szczyt, aby pokazać uszy kota. Problemy powinny pojawić się już w najbliższym tygodniu.

  Na rodzimym podwórku spółki już nie wyglądają tak dobrze. Choć na razie to jedynie stan neutralny. Na PKO mamy wsparcie na 40-41. Choć dalej może zjechać nawet do 34. Orlen nie kwapi się z powrotem ponad 100. Energetyka po dobrym okresie zawraca w kierunku dna. Węgiel też za chwilę może zaliczyć odwrót. JSW jest na granicy.
  pokonajrynek.pl/jsw-balansuje-nad-wsparciem/

 • maciej.wilk

  No ciekawe. Zobaczymy za parę lat, czy analogia faktycznie jest tak silna.

 • jureke.30

  Znalezione w internecie

  ,,Cena gazu ziemnego może spaść jeszcze w tym roku o 36,6 % () Co ciekawe bank centralny Rosji, która zajmuje 2 miejsce na świecie w rankingu krajów wydobywających gaz ziemny obniżył 9 lutego stopy 2018 roku po raz kolejny stopy procentowe, tym razem z 7,75 % do 7,50 % w związku ze słabnącą presją inflacyjną (Kłusek)

  analizy-rynkowe.pl/cena-gazu-ziemnego-moze-spasc-jeszcze-w-tym-roku-o-366/

 • basi92

  no nie wiem nie wiem

 • dariuszkrzywicki3

  Każdy model powinien posiadać trzy elementy: prymitywną idee, formalizm matematyczny, który ogranicza liczbę możliwości i transformację symbolów w sygnał. Wszyscy ekonomiści używają liczb rzeczywistych gdzie każdy element jest odwracalny, czyli trend może się załamać w dowolnej chwili. To nie mieści się nawet w kategorii bełkotu. Dżentelmen nie walczy z kokieterią tylko wykorzystuję ich słabość-efektywnie i intelektualnie. Cena długoterminowa USD/PLN 1,732, cena długoterminowa dla WIG20 1680 wynika to z interpretacji geometrycznej ułamków łańcuchowych. Patrz link209.

 • konsultant121

  O ludzie...
  Cena długoterminowa USD/PLN 1,732, cena długoterminowa dla WIG20 1680 wynika to z interpretacji geometrycznej ułamków łańcuchowych. Patrz link209.
  czyli cykl 8 letni usd ;(((

 • konsultant121

  @dariusz krzywicki
  No dobrze ale Marzec 2018 to dołek USDPLN ?? Długoterminowo tzn 2025 rok:) -1,73 może być wtedy za dolara;)

 • dariuszkrzywicki3

  Kategorycznie nie, przeanalizuj dokładnie złoto, do Fedu szczyt dolara i spadek do trzech złotych w sierpniu z ruchem 3,73 31.01.2019

 • mac-erson

  @Dariuszkrzywicki3

  Jakoś cena za dolara 1.73 i wig20 1680 wydaje mi się kompletnie niespójne. Co według Ciebie znaczy długoterminowo?

 • konsultant121

  @Pan Matematyk
  3,73=2+scrt(3)=2+1,73 O ludzie czyli jednak szybki ruch 5 miesięcy i skok USDPLN z 3 na 3,73? :) Czyli Grudzień 2016+21 m-cy -wrzesień 2018 hmmmm. No mówiłem że dołek będzie latem:)))

 • konsultant121

  @Pan matematyk
  Ale Pana praca była datowana z grudnia 2017 a szczyt SP500 widział Pan w styczniu 2018. No szkoda że Pan nie przedstawił tej projekcji w grudniu. No ale do rzeczy: Pana wyliczenia nijak nie próbują się zmierzyć z przyszłością. Nawet nie próbują ekstrapolować tych ciągów algebry :) Takie dopasowywanie danych algebraicznych i ciągów do przeszłości to tak trochę mało analityczne.

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  //Jakoś cena za dolara 1.73 i wig20 1680 wydaje mi się kompletnie niespójne.//

  Obawiam się, że dajesz się wkręcać. Pytanie powinno być, ile matematyk wyciąga z takiego bełkotu, albo bardziej precyzyjnie, czy w ogółle coś kiedyś zarobił na rynku.
  W dodatku takie pytanie wydaje mi się w poważnym stopniu retoryczne:))

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson.

  Pytanie tyleż niegrzeczne, co retoryczne:))

 • konsultant121

  @guy
  No ale odświeżyłem sobie algebrę:) To Fi jest fajne nawet , pogłówkować trzeba:) i o systemie sześćdziesiętnym też jest i fi od 60:)

 • red.007

  "Kategorycznie nie, przeanalizuj dokładnie złoto, do Fedu szczyt dolara i spadek do trzech złotych w sierpniu z ruchem 3,73 31.01.2019 "

  To już jest konkret,takie wpisy lubię.
  Pierwsza jasność będzie za miesiąc (Fed) jako szczyt i późniejszy spadek.
  To pozwoli ocenić trafność prognozy @dariuszkrzywicki3 czy zna się na rzeczy,czy nie.Jeśli się zna,to mamy cennego blogowicza.
  Liczę na odwrotny scenariusz ale może moje oczekiwania są błędne.

 • swb1

  Panie Wojciechu lubuje się pan w analogiach historycznych, to może to pana zainteresuje. 1918 podjęcie walki o niepodległość - 2018 podjęcie walki o suwerenność. 1919 wojna o wszystko z bolszewikami, których główną siła napędową byli Żydzi, 2018 wojna z Żydami, wiele wskazuje, ze również jest to wojna o wszystko.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //No ale odświeżyłem sobie algebrę:) To Fi jest fajne nawet , pogłówkować trzeba:)//

  No tak, jeszcze fajniejsze są staroegipskie operacje na licznach.
  Trzeba mieć czasem jakąś detantę, choćby masturbation of brain.:)))

 • konsultant121

  @guy
  Masturbation generalnie pomaga gdy jest stres rynkowy:)))

 • konsultant121

  Co do lutego 2009-to tam jest inna ważna data: 11.lutego 2009 weszła ustawa znosząca obowiązkową służbę wojskową:( Czyli początek drukowanej hossy budowanej na piasku.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Pierwsza jasność będzie za miesiąc (Fed) jako szczyt i późniejszy spadek.

  Może być marzec, ale datą kluczową nie jest FED. Chyba, że dla pozoru :-P

 • dariuszkrzywicki3

  Żeby zrozumieć czym jest pieniądz (krytykę Lukasa) proponuję oglądnąć "Jak Żwirek i Muchomorek szukali pieniążków". Każdy matematyk rozpoczyna od ekstremalnie prostej koncepcji,patrz prace Rene Thoma.

 • jureke.30

  O ! pojawił się kolejny nudny, ohydny, nikomu nieprzydatny, bezpłciowy, grafomański, niestrawny, ,,Raport Tygodniowy, który napisał ten świrus i oszołom Sławomir Kłusek.. kompletny czysty bełkot, kicz, stek banałów i szmira

  analizy-rynkowe.pl/nowy-raport-tygodniowy-13/

  Sławomir Kłusek jest analitykiem giełdowym. W latach 2002 - 2009 zamieszczał swe komentarze giełdowe w "Gazecie Giełdy Parkiet" a w latach 1997 - 2008 w "Rzeczpospolitej".

 • dariuszkrzywicki3

  Układy kartezjańskie,wykresy są dobre przy podążaniu za trendem.W przypadku ich zmiany prowadzą do ekstremalnych pomyłek [efekt Rungego],Bardzo głęboka jest teoria fal Eliotta,niestety brak podbudowy matematycznej całkowicie ją dyskwalifikuje.

 • guyfawkes13

  @Dariusz Krzywicki

  // Żeby zrozumieć czym jest pieniądz (krytykę Lukasa) proponuję oglądnąć "Jak Żwirek i Muchomorek szukali pieniążków"//

  Nie wydaje mi się, żeby w kwestii pieniądza narracja wczesno homoseksualna była trafna. Proponuję podejście neutralne.
  www.youtube.com/watch?v=Ru2bVSLk5Ns

 • guyfawkes13

  @Dariusz Krzywicki

  //Bardzo głęboka jest teoria fal Eliotta,niestety brak podbudowy matematycznej całkowicie ją dyskwalifikuje//

  Gdyby matematyka mogła zarabiać na giełdzie, to matematycy stanowiliby elitę finansową świata. Tak oczywiście nie jest, a wszelkie matematyczne paranoje, niechby i elokwentne czy błyskotliwe, stanowią rodzaj alienacji, ucieczki od rzeczywistości, alibi dla lenistwa, czy swoisty stupor poznawczy. Syndrom oczu szeroko zamkniętych.

 • konsultant121

  to jak ma iść z 3,73 na 1,73 to żadnego chinageddonu nie będzie, raczej us-geddon. Ale wig20 na 1680:)) to w takim razie rośnij mój jen i chf;)

 • dariuszkrzywicki3

  Szansa dla Polski,jest rozwój matematyki i informatyki.Dla niektórych miarą postępu jest podróż do zlewozmywaka autobusem elektrycznym.

 • guyfawkes13

  @Dariusz Krzywicki

  //Szansa dla Polski,jest rozwój matematyki i informatyki//

  Nie za dużo? Chyba nie mamy sprecyzowanej diagnozy, skoro wskazujem więcej niż jeden czynnik.
  Tak czy inaczej nie opuszczamy ciepłego i bezpiecznego becika mitologii, czyli poznania przed filozoficznego, choćby i w postaci matematycznej.
  Trzymamy się pozycji embrionalnej.:)))

 • dariuszkrzywicki3

  1680 the lamb shift koniec stycznia 2019 i stycznia 2020,usa pln 1,732 - 2024

 • konsultant121

  @Dariusz Krzywicki
  Pan z Łodzi?

 • dariuszkrzywicki3

  Matematyka służy do tego by transformować sygnały w symbole,Pisot number 12 +7SQRT3 uwzglednia nie tylko dzień ,ale cykl 24 lata. 22 CZERWIC 1992=24 CZERWIEC 2016.

 • konsultant121

  @Dariusz Krzywicki
  a daty styczen 2019 i styczeń 2020 z jakich pierwiastków wychodzą?

 • konsultant121

  @Pan matematyk
  Może i ma pan rację że nasz system dziesiętny i nasze cykle są w tarapatach i nie widzimy tego co najważniejsze?

 • konsultant121

  Coraz bardziej rozpowszechnia sie rok 2024 jako szczyt hossy EM dolek USD i początek EM-geddonów.1992- 2000-2008-2016-2024 .

 • dariuszkrzywicki3

  Od 1 nobla z fizyki [Rentgen] i zastosowanie Braggow nie zrobiono nic by porównać częśc i całość.Stosunek wszystkich kości do liczby kości u rąk 2+sqrt 3.Wprowadzono natomiast hermetyczne łacinskie nazwy jako symbol wiedzy.Wszelka klasyfikacja ma sens jako dalsza możliwość integracji,

 • bajkolandiaa

  Bank uważa, że wyższe od oczekiwań dane o inflacji, perspektywa poluzowania fiskalnego czy silne momentum wzrostowe nie będą w stanie zmienić kiepskich perspektyw dolara, gdyż coraz więcej ważyć mogą pogarszające się finanse i rosnący dług. JP Morgan spodziewa się wzrostów eurodolara do poziomu 1.29 w perspektywie do końca roku. W przypadku pary USDJPY jego cel zakłada natomiast 108. Ekonomiści banku spodziewają się wzrostu deficytu budżetowego w USA do poziomu 5.4% PKB na koniec 2019 roku (największy od czasu recesji z 2008 roku), podczas gdy deficyt handlowy mimo starań administracji Trumpa może się jeszcze rozszerzać, co długoterminowo powinno ciążyć walucie. W krótkim terminie JP Morgan strategicznie jednak redukuje ilość pozycji krótkich na dolarze, utrzymując pozytywne zaangażowanie na rynku euro.

 • konsultant121

  Tu propaganda dla beneficjentów.
  wiadomosci.onet.pl/swiat/kto-wplaca-pieniadze-do-budzetu-ue-a-kto-je-dostaje-infografika/4t6ns48
  A luki niet?:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Może i ma pan rację że nasz system dziesiętny i nasze cykle są w tarapatach i nie widzimy tego co najważniejsze?//

  Chodzi o czary my Friend, o właściwe zaklęcie, któremu jest podporządkowana rzeczywistość. Czasem wynika to z infantylizmu, a u dorosłych to jest raczej regres do stanu przedcywilizacyjnego, szamańskiego, czy rezultat jakichś życiowych niepowodzeń you know. Matematyczna forma zaklęcia jest nie stanowi:)))
  www.youtube.com/watch?v=_cg3RIpLmMY

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Dlatego Żydzi tak przepadają za kabałą, że mają kulturę... nie tyle atarożytną, co... jakby tu powiedzieć... archaiczną.
  Pierwotniaki.:)))

 • m.jagusiak

  Kolejne dowody wzbierającej siły na GPW:

  acemarketu.com/?p=279160

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  A swoją drogą, ciekaw jestem, jak by Karoń zakwalifikował myślistwo, czy nawet zbieractwo, czy też jak ''złodziejstwo'' generyjące ''pusty pieniądz''?:))

 • bajkolandiaa

  m.jagusiak
  Kolejne dowody wzbierającej siły na GPW:

  acemarketu.com/?p=279160

  2018/02/19 13:55:35

  Niech pan cały czas kupuję tą siłę Swigu, ja panu pokibicuję.

 • konsultant121

  No SWIG jest bardzo silny od roku:))) Ktoś się pokusi o wytłumaczenie tej hossy na SWIG? i MWig?:)

 • bajkolandiaa

  Jak OFE już te 8mld w akcjach w ramach suwaka w 2018 upłynni to wtedy coś pomyślę z zakupami a teraz niech kupują najlepsi.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  "@Dociekliwy
  A swoją drogą, ciekaw jestem, jak by Karoń zakwalifikował myślistwo, czy nawet zbieractwo, czy też jak ''złodziejstwo'' generyjące ''pusty pieniądz''?:)) "
  Wysłuchałem chyba wszystkie ma-Karonizmy i nie stwierdziłem. ;)

 • ewiggin

  www.bankier.pl/wiadomosc/Sojusz-przeciw-Chinom-Media-Mocarstwa-wybuduja-wlasny-Jedwabny-Szlak-7573226.html

 • podczaszy1

  Bessa cały czas bezpieczna.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Bessa/hossa bessą/hossą, ale widzę, że Waszmość masz niemałe wpływy:))
  sportowefakty.wp.pl/pjongczang-2018/738900/legenda-tvp-konczy-z-komentowaniem-szaranowicz-oglosil-to-na-wizji

 • konsultant121

  Nie bawię sie tak:) Gospodarz wymienia tylko pozytywne artefakty co do przyszlosciowych wzrostow, a jak coś nie gra to nie ma wskaźników negatywnie wyprzedzających;/
  Panie Wojtku , Pan nie utożsamia się z żadną władzą, więc prosimy trochę zimnego kubła wody z jakiś wskaźników koniunktury (pomijając odniesienia cykliczne).

 • red.007

  @carrie
  Twoje 4,09 jest w realizacji.Myślę,że obecnie to 3 fala impulsu spadkowego rozpoczętego 9 lutego.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  Wbrew wszystkiemu i wszystkim przesilenie w marcu raczej pewne,jaszcze postraszy fala 4 i przy fali 5 czas na zakupy.Z funta też jestem zadowolony,bo wreszcie ruszył w dół.Też myślę,że to fala 3 impulsu rozpoczętego 9 lutego.
  Ogólnie do odważnych świat należy i decyzje zostaną podjęte.
  Sytuacja zbyt klarowna i jasna,znając życie może być jakiś psikus. :))

 • dariuszkrzywicki3

  Podstawowym problemem w ekonomii nie jest wymyślanie różnych wskaźników,ale wykazanie ich konieczności i uniwersalności. The limit in economy Morg,

 • karnakufo

  PKOBP do góry:
  www.bankfotek.pl/view/2111286

 • konsultant121

  Cisza na blogu. Straty widać spore u większości i kierunki niezgodne z przewidywaniami:)))

 • mac-erson

  @konsultant
  Pieniądz lubi ciszę :)))

 • carrie-anne.moss

  @007
  Sytuacja zbyt klarowna i jasna,znając życie może być jakiś psikus. :))

  Jeśli ma być mega hossa na EM, to USDPLN dojdzie do 3.65-3.7, a EURPLN 4,21 i wtedy rozpocznie się prawdziwa fala 3 ;-)
  Na razie o tym nie myślę, bo dla mnie USDCAD jest bardziej interesujący.
  Poza tym liczę na edku na jakąś skomplikowaną 4 i jeszcze jeden upthrust :-D

 • konsultant121

  @carrie
  Za 3,70 to grubas nie kupi akcji EM. Blizej 4 to moze:)

 • bialek.wojciech

  @dariuszkrzywicki3:
  "Zasadniczym problemem dla układów złożonych jest ich ekstremalna redukcja, a nie tworzenie narracji. Matematyczna perspektywa krachu: fqxi.org/community/forum/topic/2995 "

  Witam, to bardzo ciekawe. Moje pierwsze skojarzenie:

  www.youtube.com/watch?v=WFmWhwyA0NU

  Moje drugie skojarzenie (może się Pan obrazić):

  pl.wikipedia.org/wiki/Sprawa_Sokala

  :)

  Czy to jest Pana praca na jeden z konkursów FQXi:

  en.wikipedia.org/wiki/Foundational_Questions_Institute

  ?

 • dariuszkrzywicki3

  Żydzi mają największe sukcesy w finansach . Sztuką jest zrozumieć ich koncepcję lepiej od nich.

 • bialek.wojciech

  @dariuszkrzywicki3:
  "Żydzi mają największe sukcesy w finansach . Sztuką jest zrozumieć ich koncepcję lepiej od nich."

  Nie miałem na myśli Żydów, chociaż rzeczywiście reżyser filmu "Pi" Darren Aronofsky i jego bohaterowie, to Żydzi, chodziło mi o próbę matematyzacji rzeczywistości giełdowej.

  Próbę, która zresztą mi się nie podoba, bo jeśli rzeczywistość giełdowa ma strukturę kwazikryształu:

  en.wikipedia.org/wiki/Quasicrystal

  pl.wikipedia.org/wiki/Kwazikryszta%C5%82

  ... to analiza cykli będzie zawodzić (co zresztą często czyni).

 • konsultant121

  No ale szczyt dolara rok po pierwszej podwyzce i zaraz po 2.podwyzce FED?? To by nie miescilo sie w glowach analityków ! Ani w mojej głowie. Ten cykl chyba asekuracyjnie sie wydłuży.

 • dariuszkrzywicki3

  Niech się pan nie obraża,nie posiada pan żadnej wiedzy matematycznej ,by cokolwiek oceniać.Więcej,nie lepiej jest z logiką.Istotne zdania tworzy się z koniunkcji i operatora egzystencjalnego a nie arbitralnych wyborów.Nie rozumiejąc efektu Rungego pańskie metody się sprawdzają gdy na rynku nic się nie dzieje,a są katastrofą w punktach krytycznych.

 • mac-erson

  Moje najnowsze nikomu niepotrzebne i ostatnio niesprawdzające się analizy mówią, że:

  - dołek na W20 będzie w przyszłym tygodniu gdzieś na przełomie lutego i marca w przedziale 2320-2350

 • bajkolandiaa

  Obligacje USA wróciły do trendu zaraz się zacznie wszędzie wielka WYPRZ 2.

 • konsultant121

  @Dariusz Krzywicki
  A 3 szóstki na DJI w styczniu (26616) i 3 szóstki na CL.F (66,65 USD) mówią coś o przyszłości tak jak 666 na SP500 w 2009 roku?

 • bialek.wojciech

  @2dariuszkrzywicki3:
  "Niech się pan nie obraża,nie posiada pan żadnej wiedzy matematycznej ,by cokolwiek oceniać."

  Dużo w tym racji. Co prawda studiowałem na wydziale matematyczno-fizycznym UJ, ale nie matematykę, a poza tym wszystko już zapomniałem.

  "Więcej,nie lepiej jest z logiką.Istotne zdania tworzy się z koniunkcji i operatora egzystencjalnego a nie arbitralnych wyborów.Nie rozumiejąc efektu Rungego pańskie metody się sprawdzają gdy na rynku nic się nie dzieje,a są katastrofą w punktach krytycznych."

  Zakładając, że pisząc o "moich metodach", odnosi się Pan to superpozycji cykli rynkowych, do której się często odwołuję, to nie wiem, czy można odnieść do niej kategorie "interpolacji wielomianowej" i "efektu Rungego".

  Jeśli już to raczej zastosowanie ma analogia do interpolacji trygonometryczna (szereg Furiera), i nie wiem, czy dla interpolacji trygonometrycznej istnieje jakiś odpowiednik efektu Rungego występującego przy interpolacji wielomianowej (ale tylko w przypadku równo odległych węzłów). Istnieje?

 • dariuszkrzywicki3

  Figę z makiem

 • bialek.wojciech

  @dariuszkrzywicki3:
  "Figę z makiem"

  ?

 • dariuszkrzywicki3

  Figa odnosi się do pytania o numerologię 666

 • guyfawkes13

  @WB

  //Witam, to bardzo ciekawe. Moje pierwsze skojarzenie:
  www.youtube.com/watch?v=WFmWhwyA0NU //

  A moje pierwsze wrażenie jest takie:
  www.youtube.com/watch?v=GmlSSSN7C78

  I nie da się drugi raz zrobić pierwszego wrażenia.:)))

 • dariuszkrzywicki3

  Josian Willard Gibbs zaproponował koncepcję przeniesienia odpowiedzi z jednego świata do drugiego na podstawie 2 zasady termodynamiki.Ja robię to dla 3 zasady.To jest istota mojej pracy.

 • guyfawkes13

  @WB

  Nie wiem, według której zasady termodynamiki, ale te dwa dołki na USD/PLN wyszły w postulowanych przez Pana punktach, co zgodziło się też z moimi...acyklicznymi zasadami:))
  fxpro.ctrader.com/c/NNHrn

 • konsultant121

  @guy @pan Matematyk
  Dobrze jest! Rośnij rośnij mój Waszyngton! Choć wg pana matematyka rosnąć ma tylko do FEDU.

 • ewiggin

  No to jak tam w końcu będzie Panie Krzywicki - urośnie czy spadnie? ;-)

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "No i masz babo placek. Ledwo trzy dni temu zacząłem obecne spadki porównywać do spadków z maja 2006 roku, a Pan już to nie tylko zauważył ale i napisał o tym. Tym samym chyba "spalił" Pan ten wariant. Dlaczego "spalił" ? Ano kilka razy mi się to już przytrafiło. Mimo wszystko dzięki, bo odpuszczę sobie ten kierunek."

  Jeszcze a propos tej wiosny 2006. Proste kryterium: "WIG spada w ciągu 13 sesji o ponad 8 proc. w nie więcej niż 4 miesiące po ustanowieniu 3-letniego maksimum" bywało spełnione na początku KAŻDEJ z 8 dotyczasowych kitchinowych bess na GPW. To jest więc mocny sygnał ostrzegający przed bessą (tym mocniejszy, że czas się przecież zgadza:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/12/Historyczne-rymy-WIG-u.html

  ... i zgadzają się ważne elementy ze sfery makro:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/12/Inflacyjna-faza-ozywienia-czas-dystrybucji-akcji.html

  Problem polega na tym, że to kryterium było spełnione również podczas kilku korekt, które nie były początkiem bessy. Tak było 4-krotnie: ostatnio właśnie wiosną 2006. wcześniej we wrześniu 2003, a jeszcze wcześniej w czerwcu i wrześniu 1993.

  No ale mamy tu jednak proporcje 8:4 na rzecz bessy.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //...Choć wg pana matematyka rosnąć ma tylko do FEDU.//

  Nash chyba się pomylił, nie do FED-u tylko do FBI-ju, czy CIA-ju.:)))
  Korekta dawna uznana na dolarze powinna się rozwinąć, ciekawe czy podkręci ją hucpa planowana na marzec? Może nawet zerwanie stosunków[sic!]. Czy coś zakłuci robienie Żydom łaski przez ''naszych'' szabesgojów?:)))
  Jeszcze nie mieliśmy ataku spekulacyjnego na naszą walutę, może będzie w marcu jakaś próbka?

 • podczaszy1

  @WB
  "No ale mamy tu jednak proporcje 8:4 na rzecz bessy".
  No przecież ja cały czas piszę o bessie. W 2006 roku nie była to jednak bessa, a korekta. W tym sensie odrzucam powtórkę z 2006 roku.

 • konsultant121

  @guyfawkes
  Gra i buczy znaczy byczy:))
  Zamknięcie miesięczne stycznia EURUSD na szczycie?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  ''Zakłócić pisze się przez ''ó''.:)))
  Żartowałem z tym zerwaniem stosunków, powiedzmy, że może być ''obniżenie rangi''.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Zamknięcie miesięczne stycznia EURUSD na szczycie?//

  Już było. Teraz będziemy korygować wysokąświecę styczniową wewnątrz chmury.
  fxpro.ctrader.com/c/fNHrn

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "ale widzę,że Waszmość masz nie małe wpływy".
  Sam o tym nie wiedziałem.

 • podczaszy1

  @ dariusz krynicki
  Pisze Pan o tym,że długoterminowa cena wig-u 20 to 1680 pkt.
  Popieram kierunek.

 • konsultant121

  @podczaszy
  Popieram Pana! Chciałbym się wtedy obkupić.

 • kimsaoni

  @Pan Wojtek
  "Jeśli już to raczej zastosowanie ma analogia do interpolacji trygonometryczna (szereg Furiera), i nie wiem, czy dla interpolacji trygonometrycznej istnieje jakiś odpowiednik efektu Rungego występującego przy interpolacji wielomianowej (ale tylko w przypadku równo odległych węzłów). Istnieje? "

  Prawie się popłakałem:):):).

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Może nawet zerwanie stosunków[sic!]. Czy coś zakłuci robienie Żydom łaski przez ''naszych'' szabesgojów?:)))"

  Wie Pan, jak się nazywa to co Pan robi?

  Judzenie.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Od zamierzchłych czasów następował rozwój metod naukowych.
  Niektóre dziedziny wiedzy jak np. matematyka i astronomia wykrystalizowały już w starożytności w ścisłe paradygmaty. U innych ten proces trwał w wiekach średnich lub nowożytnych (fizyka, chemia).
  Dziś praktycznie wszystkie nauki ścisłe posiadają swoje paradygmaty a więc swój własny zakres pojęć, metod, narzędzi. Powoduje to lepszą precyzję i efektywność pracy naukowej ale równocześnie powoduje, że dla laika-niespecjalisty wiedza ta staje się hermetyczna. Nieco inaczej jest w naukach humanistycznych, gdzie są oczywiście różne teorie i metody, ale brak ścisłych naukowych paradygmatów.
  Wraz ze wzrostem hermetyczności nauk (i sztuk) pojawiła się lewicowa kontrakcja. Dadaizm, neodadaizm, dekonstrukcjonizm. Np. przedstawiciele szkoły frankfurckiej postulowali prawo do ignorancji. Stawiali ją równie wysoko w dyskursie , jak rzetelną wiedzę na zasadzie, że własna ignorancja nie może być gorsza od czyjejś wiedzy. Dyskurs ponadto nie miał odkrywać jakiejś prawdy obiektywnej ale doprowadzać do konsensusu, choćby najbardziej oderwanego od rzeczywistości.
  Dekonstrukcji nauk humanistycznych dokonano jak się wydaje wcześniej.
  Nauki ścisłe są trudniejsze do dekonstrukcji, gdyż mają wewnętrzną matematyczną strukturę.
  Od czego jednak pomysłowość. Można łączyć fragmenty wiedzy, pojęcia metodą losową i wygląda to bardzo naukowo, dla laika. A laików jest 99,9%. Tym sposobem jak chce nowa lewica można wypromować siebie w wielu środowiskach. Co z tego, że "wiedza" jest niespójna i nieużyteczna? Dla danej osoby jest użyteczna. Ponadto tworzy chaos pojęciowy, kreując obszary funkcjonowania dla niezaradnego nowego proletariatu, będącego naturalnym zapleczem rewolucji.
  Co do rynków, to myślę, że są one podobne w funkcjonowaniu do przedmiotów badań nauk humanistycznych, gdyż na rynkach działają ludzie.
  Jak mi się wydaje niemożliwe jest ścisłe matematyczne zobrazowanie zmienności rynkowej.
  Izaak Newton po bankructwie w Bańce Mórz Południowych powiedział, że nie jest w stanie przewidzieć zachowań ludzkich i pewnie jest to prawda do dziś.
  Ponadto efekt tradera (analogia z zasadą nieoznaczoności) powoduje, że na rynku "rzeczy oczywiste" stają się nieoczywiste.
  Skoro więc nie ma i pewnie być nie może ścisłej metody naukowej, należy opierać się na praktycznym rzemiośle.
  Ostatecznym weryfikatorem jakości metody jest stan portfela.
  Pan Wojciech stosuje cykle, ja zautomatyzowaną analizę techniczną a rozrywkowo TFE. Inni czytelnicy bloga opierają się na intuicyjnej (często międzyrynkowej) AT. Wszystko jest O.K. i każda z tych metod będzie zweryfikowana przez rynek.
  Natomiast, jeżeli ktoś twierdzi, że ma metodę ścisłą, matematyczną, to niech pokaże wyniki IS i OOS (in sample, out of sample) albo spokojnie bogaci się w samotności.

 • konsultant121

  To owe muśnięcie WIGu z 23.stycznia 2018 szczytu z lipca 2007 może mieć poważne konsekwencje. Musnęło , wydawało się że wybiło ale zakończyło dzień poniżej szczytowego zamknięcia z 2007 roku.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Judzenie//

  A wie Pan od czego to słowo pochodzi?
  Pożyteczni ... maleńcy uczeni wrzucają tu i ówdzie (dez)informację o ''slowiańskim pochodzeniu:))) Mi się to jakoś nie wydaje. Trzeba przyznać, że słowo w tym kontekście gra i koliduje.
  A to jak by Pan nazwał:
  wpolityce.pl/media/382298-obrzydliwa-manipulacja-breitbart-zbezczeszczony-zydowski-cmentarz-we-francji-jako-ilustracja-do-artykulu-o-polsce

  Breitbart to organ opiniotwórczy amerykańskiej konserwatywnej prawicy.
  Jest pozamiatane Panie Wojtku. Mamy kanał. Wstyd przyznać, jaki człowiek był naiwny nespa?

 • dariuszkrzywicki3

  Ja nie piszę o żadnej giełdzie,ale o związkach człowieka z kosmosem.Lekarz zna sygnał 36,6 C ,ale nie jako matematyczny symbol.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "Moje najnowsze nikomu niepotrzebne i ostatnio niesprawdzające się analizy".
  Ostatnimi miesiącami jesteś dużo lepszy w określaniu szczytów niż dołków. Szkoda,że jesteś bykiem, a nie misiem. No ale kto wie może to ty jesteś po właściwej stronie rynku.
  Tym niemniej pisz, bo zawsze przyjemnie poczytać coś ciekawego o giełdzie. A czy to się sprawdzi czy nie, to przecież nikt z nas nie jest jasnowidzem.

 • podczaszy1

  @ dariusz krzywicki3
  "Ja nie piszę o żadnej giełdzie, ale o związkach człowieka z kosmosem."

  To też fajnie.

 • bialek.wojciech

  @dariuszkrzywicki3:
  "Ja nie piszę o żadnej giełdzie,ale o związkach człowieka z kosmosem.Lekarz zna sygnał 36,6 C ,ale nie jako matematyczny symbol."

  Miałem nadzieję, że swoje koncepcje teoretyczne postanowił Pan przetestować na rynkach, by sprawdzić ich adekwatność do rzeczywistości.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Ponoć Biedroń zamierza startować w wyborach prezydenckich, a więc twoja prognoza sprzed wielu miesięcy,że może wygrać nabiera kształtów.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Różne dziedziny wymagają różnych metod. Scjentyzm polega w różnych wersjach na podporządkowaniu innych nauk(dziedzin), zwłaszcza humanistycznych, kryteriom matematyki.
  To jest oczywiście zakłamanie i alienacja. Utpopia.
  Sama matematyka nie mogłaby powstać bez filozofii (metafizyki), więc jest nauką , czy raczej dyscyplina, nieautonomiczną.
  Dopiero jak człowiek uświadomi sobie podstawowe zasady metafizyczne, po pierwsze zasadę tożsamości bytu, po drugie zasadę odrębności bytu, można zacząć liczyć. Inaczej większe zbiory określalibyśmy po pierwotniaczemu słowem ''mnóstwo''.
  ''Kali lubić mnóstwo krowa'':)))

  Do giełdy można jakąś tam matematykę stosować, ale pomocniczo i niewiele to daje, a może być poważnym ograniczeniem. Najlepszym dowodem jest brak matematyków w elicie finansowej. W każdy razie ja sobie nie przypominam, choć zdarza się z wykształceniem filozoficznym, np. George słupnik.:))

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "No przecież ja cały czas piszę o bessie. W 2006 roku nie była to jednak bessa, a korekta. W tym sensie odrzucam powtórkę z 2006 roku."

  Coś mi tu jednak nie pasuje.

  Inny prosty sygnał: "S&P 500 w nie więcej niż 4 miesiące po przynajmniej 2-letnim szszycie spada najpierw o 10 proc. w 9 sesji a potem w ciągu 4 sesji odbija w górę o przynajmniej 4 proc." pojawił się w ciągu minionych 70 lat jedynie 4-krotnie: 2 listopada 1987, 8 września 1988, 15 sierpnia 2011 oraz 31 sierpnia 2015.

  Potem zawsze był retest dołka (wypada gdzieś w połowie marca), a potem powrót hossy.

  Nie za bardzo to się wszystko jedno zgadza z drugim (cykliczna bessa na GPW, kontynuacja hossy w USA).

 • bajkolandiaa

  podczaszy1

  No przecież ja cały czas piszę o bessie. W 2006 roku nie była to jednak bessa, a korekta. W tym sensie odrzucam powtórkę z 2006 roku.

  2018/02/20 11:25:57

  Skoro pan cały czas pisze o bessie a jej nie ma to chyba jak pan zacznie pisać o hossie to przyjdzie bessa.PKB Polski 5,1 % ,sprzedaż pędzi jak szalona a tutaj bessa i bessa i bessa i bessa, przyjdzie wiosna, będą dywidendy,będzie kapitał na akcjach proste jak zawsze,oczywiscie można zawsze mieć lokaty na ujemny procent realnie.

 • guyfawkes13

  @Dariusz Krzywicki

  //Ja nie piszę o żadnej giełdzie,ale o związkach człowieka z kosmosem//

  Antrops. Kosmos.
  To nie jest zagadnienie matematyczne, tylko filozoficzne, to po co powoływać się na matematyków? Żeby jeść rosół szydełkiem?

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Jak mi się wydaje niemożliwe jest ścisłe matematyczne zobrazowanie zmienności rynkowej."

  Ścisłe jest niepotrzebne. Wystarczy uzyskać tylko niewielką przewagę nad resztą towarzystwa.

  Ale sądzę też, że marnowanie talentów matematyków (czy szerzej naukowców) na taki cel to raczej objaw upadku cywilizacji. Inteligentni ludzie raczej powinni być zachęcani do zmagania się z zagadkami natury, ale nie zatrudniani jako pomocnicy w kasynie (ups! użyłem tego samego porównania co Belka).

 • guyfawkes13

  @WB

  //Miałem nadzieję, że swoje koncepcje teoretyczne postanowił Pan przetestować na rynkach, by sprawdzić ich adekwatność do rzeczywistości.//

  To się nie zgadza z dawną uznaną fałszywą antropologią rynkową, według której czlowiek (goj) jest szczurem motywowanym dwoma emocjami, strachem i chciwością:))

 • podczaszy1

  @ bajkolandia
  Dzolkew pisz na Berdyczów.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To się nie zgadza z dawną uznaną fałszywą antropologią rynkową, według której czlowiek (goj) jest szczurem motywowanym dwoma emocjami, strachem i chciwością:))"

  Ale czy przy spekulacji giełdowej taka redukcja nie jest zasadna?

  No chyba, że ma Pan na myśli coś takiego:

  "Odpowiedzialne Inwestowanie (ang. Socially-Responsible Investing, SRI) jest to strategia inwestowania środków indywidualnych lub należących do instytucji, która w równym stopniu dąży do maksymalizacji zysku, co do osiągnięcia dobra społecznego. Występuje również pod nazwami: etyczne inwestowanie, zrównoważone inwestycje, zielone inwestycje."

  www.odpowiedzialni.gpw.pl/odpowiedzialne_inwestowanie

 • podczaszy1

  @ WB
  "Nie za bardzo to się wszystko zgadza jedno z drugim/cykliczna bessa na GPW, kontynuacja hossy w USA/."

  No rzeczywiście na pytanie czy w USA w styczniu 2018 był szczyt hossy nie potrafię odpowiedzieć. No ale kto mówi,że na giełdzie to jest proste życie?

 • bialek.wojciech

  @bajkolandiaa:
  "(...) PKB Polski 5,1 % ,sprzedaż pędzi jak szalona (...)"

  Rzeczywiście mój prosty model zmiany rocznej PKB oparty o dane miesięczne GUS pokazał dla stycznia +5,9 proc. To świetny wynik. W tym cyklu minimalnie lepiej było tylko w październiku ub. r. Ale wtedy miesiąc miał o 1 dzień roboczy więcej niż rok wcześniej, a w styczniu liczba dni roboczych była taka sama jak rok temu.

  Dynamika produkcji-budowlano montażowej wyniosła +34,6 proc. W tym roku styczeń był ciepły. Te mapki:

  klimat.pogodynka.pl/pl/climate-maps/#Mean_Temperature/Monthly/2018/1/Winter

  klimat.pogodynka.pl/pl/climate-maps/#Mean_Temperature/Monthly/2017/1/Winter

  ... chyba nie sugerują, by pogoda w styczniu tego i poprzedniego roku jakoś odpowiadała za ten wystrzał dynamiki produkcji w budownictwie.

  Jeśli nie to znaczy, że to inwestycje wystrzeliły wreszcie w górę.

  Z drugiej strony to najlepszy wynik od stycznia 2007. Czyli mamy odpowiednik lutego 2007. Wtedy WIG spadał do 5 marca 2007, a potem rósł do lipca.

 • bajkolandiaa

  Myślę,że pan Podczaszy rzuci cały swój kapitał na tą bessę i pokaże rynkowi kto tutaj rządzi.

 • guyfawkes13

  @WB

  //No chyba, że ma Pan na myśli coś takiego:

  "Odpowiedzialne Inwestowanie ...//

  Nie. Mam na myśli, że to, co dzieje się w ... głowie człowieka podejmującego ryzyko, jest znacznie bardziej złożone, choć strach i chciwość też występują. Ja na przykład w ogóle nie kieruję się chciwością, mam motywacje bardziej ... sportowe, czy wojskowe:)))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To się nie zgadza z dawną uznaną fałszywą antropologią rynkową, według której czlowiek (goj) jest szczurem motywowanym dwoma emocjami, strachem i chciwością:))"

  Poza tym jednak wydaje mi się, że potraktowanie milionów (bezpośrednich) i miliardów (pośrednich) uczestników rynku jako jakiegoś za przeproszeniem "gazu" zderzających się ze sobą cząsteczek, ma jakiś sens. Pan krzywicki przywołał termodynamikę i nie upierałbym się, że takie próby analizy rynku muszą być zupełnie bezwartościowe.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie. Mam na myśli, że to, co dzieje się w ... głowie człowieka podejmującego ryzyko, jest znacznie bardziej złożone, choć strach i chciwość też występują. Ja na przykład w ogóle nie kieruję się chciwością, mam motywacje bardziej ... sportowe, czy wojskowe:)))"

  Eee tam, wystarczy Pana trochę "podrzać" emecjonalnie, a już się Panu proporcje motywacji zmienią. A nawet jeśli jest Pan wyjątkowy, to przecież ginie Pan w masie typowych cząsteczek.

 • dariuszkrzywicki3

  Nie chodzi tu o ruchy Browna,ale o kolektywne zachowanie[plazma,Landau dumping].Inwestorzy nie mają zielonego pojęcia i patrzą na FED, FED nie ma zielonego pojęcia i patrzy na inwestorów.Matematycznie czysta braid group b3.

 • dociekliwy54

  @dariuszkrzywicki3
  Jeśli działania ludzkie, to bardziej procesy Levy'ego niż Brown'a.

 • konsultant121

  No ale ta faza surowcowa na KGHMie to kiepska bardzo od czerwca. Dolar słaby więc zyski kiepskie.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=1y&t=c&a=lg&b=0
  Przydałby się wzrost dolara i jednocześnie akcji:)))

 • dariuszkrzywicki3

  Nie chodzi nigdy o żadne działania tylko ostatecznie jak podejmowane są decyzje, Po co obserwujesz notowania?

 • konsultant121

  Dolar mocniejszy to DAX to lubi ! I o to chodzi:)

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "No ale ta faza surowcowa na KGHMie to kiepska bardzo od czerwca. Dolar słaby więc zyski kiepskie.
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=1y&t=c&a=lg&b=0
  Przydałby się wzrost dolara i jednocześnie akcji:)))"

  Może dlatego, że "faza surowcowa" jak sama nazwa wskazuje premiuje surowce:

  stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  ;)

 • konsultant121

  @WB
  Może dlatego, że "faza surowcowa" jak sama nazwa wskazuje premiuje surowce

  Oczywiście że tak, surowce lepsze od akcji ,ale zwykle w fazie surowcowej KGHMy i energetyki lubiły rosnąć bardziej niż finansówka.

 • konsultant121

  No chyba że dolar na 3 PLNy pójdzie w wakacje to surowcówka i energetyka jeszcze poszaleją.

 • jureke.30

  Kłusek: ,,zdradzę sekret 2 techniczne wykrywacze okazji pro-wzrostowych

  analizy-rynkowe.pl/uwaga-teraz-zaprezentuje-pewien-sekret-przedstawie-2-preferowane-przeze-mnie-techniczne-wykrywacze-okazji-pro-wzrostowych-ankieta-wciaz-trwa-zainteresowanie-nia-bardzo-d/

 • ewiggin

  @wb
  Co się dzieje z obrotem na GPW? O 15:00 200 mln - czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałem.

 • mac-erson

  @WB
  "Jeszcze a propos tej wiosny 2006."

  Moim zdaniem obecnie robimy jakąś hybrydę korekt z 2006r. i kwiecień-czerwiec 2010r.

 • konsultant121

  @ewiggin
  stooq.pl/q/?s=wig&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  Na wykresie obrotów widać kiedy grubasy wychodziły z naszych akcji: luty-maj 2017.Teraz trwa zabawa w gorącego kartofla.

 • podczaszy1

  Czy na wig-u 20 robimy diamenta?

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Za 3,70 to grubas nie kupi akcji EM. Blizej 4 to moze:)
  I don't care :-D
  Przypominam Ci, że poprzednie potężne ruchy PLN względem walut było za sprawą GS. Wtedy zdaje się, że Donald T. straszył interwencją NBP/BGK. Więc, kto wie jak jest teraz, zwłaszcza, że S na EURPLN pozwala dodatkowo zarabiać na punktach swap'owych.
  Dalsze umocnienie PLN byłoby na rękę rządowi, jeśli poważnie traktuje obietnicę pozbycia się garba w postaci kredytów frankowych.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ponoć Biedroń zamierza startować w wyborach prezydenckich, a więc twoja prognoza sprzed wielu miesięcy,że może wygrać nabiera kształtów.

  A da się na tym zarobić? ;-)
  Myślę, że gdyby Biedroń wygrał albo pojawił się mocno w sondażach, to reakcja na PLN i WIG20 ala koniec kwietnia - początek maja 2015 jest bardzo prawdopodobna :-D

 • carrie-anne.moss

  @anaxagorre
  Chyba BTC się podnosi.
  invst.ly/6p55m

 • red.007

  W kolejnych dniach zakładam dalsze umocnienie złotówki.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Ponoć Biedroń zamierza startować w wyborach prezydenckich, a więc twoja prognoza sprzed wielu miesięcy,że może wygrać nabiera kształtów."

  Fajny pomysł. Moglibyśmy wtedy mówić, że jesteśmy wprawdzie antysemitami, ale przeca nie homofobami.

  A propos antysemityzmu. Ciekawe czy ta Miriam Bergman i zaraz obok pan Yaakov z Saren na dzisiejszej Ukrainie:

  www.jewishgen.org/Yizkor/sarny/sarny.html

  ... to ci sami ludzie, o których wspomniał tu:

  www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5119747,00.html

  ...ten dziennikarz izraelski, który się niegrzecznie zachował w stosunku do Morawieckiego w Monachium parę dni temu:

  Ale to pewnie przypadkowa zbieżność imion i nazwiska. Ale i tak są to ciekawe i wstrząsające historie:

  "I took the gun, and shot Gavriliuk on the spot. My comrades shot his son and wife."

 • karnakufo

  businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-na-rynku-akcji-a-obligacje-usa-opinia-morgan-stanley/5v63s2b
  Wg mnie mogą się mylić.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spadki-na-rynku-akcji-a-obligacje-usa-opinia-morgan-stanley/5v63s2b
  Wg mnie mogą się mylić."

  Rzeczywiście to taka dosyć konwencjonalna analiza. Już chyba trzeba zacząć myśleć jakoś inaczej.

 • podczaszy1

  @WB
  "Fajny pomysł. Moglibyśmy wtedy mówić,że jesteśmy wprawdzie antysemitami, ale przeca nie homofobami".

  Tak, antysemityzm to Nam może jeszcze ujdzie, ale homofobia to jużci na pewno nie.
  Co by na to cały świat powiedział? Nawet boję się pomyśleć.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "A da się na tym zarobić".

  Czy te @carrie nie masz czasem odrobinkę krwi fenickiej?

 • dariuszkrzywicki3

  Rynek obligacji usa ma 2 możliwości- rośnie do Fedu i stop [analogia 2000] rośnie dalej powtórka 1994

 • guyfawkes13

  @DK

  //Rynek obligacji usa ma 2 możliwości- rośnie do Fedu i stop [analogia 2000] rośnie dalej powtórka 1994//

  Czyli wzrośnie albo spadnie.
  Odkrywcze. Musiała być zastosowana jakaś poważna teoria matematyczna.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Mówiłem, że Gryglas jest inteligentny.
  fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-samorzadowe-2018/aktualnosci/news-zbigniew-gryglas-wazne-by-zjednoczona-prawica-wybrala-dobreg,nId,2547875

  Można? Można. Trzeba tylko spełnić elementarne minimum aksjologiczne - być lojalnym wobec swojego Kraju.

 • dariuszkrzywicki3

  Niestety pojęcie wartości własnej operatora liniowego przekracza .......

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Czy te @carrie nie masz czasem odrobinkę krwi fenickiej?

  Guidy na resorach :-P

 • dariuszkrzywicki3

  Istota wielkich inwestorów -kompletnie nic nie rozumieją i gapią się jeden na drugiego formalnie braid group b3

 • konsultant121

  Rośnie mój dolar rośnie mój jen bo w tanie akcje przy 1680 obkupić się chcę.

 • m.jagusiak

  Wchodzimy w kolejną fazę budowy...

  acemarketu.com/?p=279595

 • dariuszkrzywicki3

  Tu nie chodzi o żadne rekomendacje.Wiekszosc z nas skupia się na paru punktach ,a traci setki.

 • konsultant121

  No nareszcie PMI leci w dół . Ile można było rosnąć??!!
  acemarketu.com/?p=279614

 • mac-erson

  @karnakufo
  Dobrym poziomem do zakończenia spadków na PKOBP to ok. 41zl

 • anaxagorre

  @ carrie-anne.moss
  Chyba BTC się podnosi.
  invst.ly/6p55m


  Póki co trend się broni :)

 • anaxagorre

  Jak ktoś się nie boi dostać raka to może zobaczyć to:
  youtu.be/Chzwlm79a-Y
  Ruderman Family Foundation

 • bialek.wojciech

  @anaxagorre:
  "Jak ktoś się nie boi dostać raka to może zobaczyć to:
  youtu.be/Chzwlm79a-Y
  Ruderman Family Foundation"

  Warto dać kciuk w dół i zaraportować do YT, jeśli to ktoś obejrzał.

 • ewiggin

  @wb
  "Warto dać kciuk w dół i zaraportować do YT, jeśli to ktoś obejrzał."

  - No lepszej reklamy już Pan nie mógł zrobić ;-)
  Ale ja postaram się tego nie oglądać.

 • konsultant121

  Oj ! 10-latki we Włoszech trochę jakby zaniepokojone
  stooq.pl/q/?s=10ity.b

 • konsultant121

  O tak, taką flagę to ja lubię:)
  stooq.pl/q/?s=jpypln&c=5m&t=c&a=lg&b=1

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  No i Waszmość wkurzyłeś Żydów i teraz to oni chcą zerwania stosunków z nami. Nie ułatwiasz Waszmość życia szabesgojom.

 • podczaszy1

  Mwig zdaje się już podjął decyzję. Spadek, korekcyjna trójka i spadek.

 • bialek.wojciech

  Ktoś chce nam tu zafundować pologeddon.

  sport.onet.pl/pjongczang-2018/polska-i-slowacja-wspolnie-zorganizuja-zimowe-igrzyska-olimpijskie/22cg87d

 • podczaszy1

  A propos różnic w widzeniu historii tzw. holocaustu to wynikają one chyba z tego,że Żydzi przeczytali książkę "Malowany ptak" Jerzego Kosińskiego, a Polacy "Czarnego ptasiora" Joanny Siedleckiej. No tak to my się z nimi nie dogadamy. My o rzeczywistości, a oni o fantazjach.

 • dariuszkrzywicki3

  Istotne ruchy na rynku wynikają z wewnętrznej dynamiki,a nigdy z zewnętrznych kabaretów[to nie fizyka].

 • bajkolandiaa

  podczaszy1
  Mwig zdaje się już podjął decyzję. Spadek, korekcyjna trójka i spadek.

  2018/02/21 16:36:58


  Podejmij w koncu decyzje i zagłosuj swoimi pieniędzmi bo inaczej sie nie przekonasz o tej bessie.

 • podtworca

  @bialek.wojciech
  "Ktoś chce nam tu zafundować pologeddon. "

  Euro 2012 wykończyło Ukrainę, może Kuchciński ma coś do Słowaków? :)

 • relkame

  @podtworca
  Euro 2012 wykończyło Ukrainę, może Kuchciński ma coś do Słowaków? :)
  ________________________________________________________________________________
  Oj tam oj tam.
  Po prostu zrewidujemy z sojusznikiem Trianon:
  qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-31682c9bf734d91d9262ad34b8db8cbf

 • guyfawkes13

  @WB

  V4 licząc od południowej Polski stanowi na tyle mały obszar, że zrobienie tam zimowej olimpiady nie przyniesie złych skutków , tylko atrakcję i integrację. Powinny być takie imprezy, które obejmowałyby obszar V4.

  Dziś w wiadomościach mówili, że za pięć lat będzie Luxtorpeda. To się wszystko trochę nie zgadza, bo gotowa do użytku luxtorpeda powinna zacząć funkcjonować ok. 10 - 12 lat od utworzenia KOP-u, czyli około 2026 - 28. Ale zapewne będzie poślizg spowodowany wielkim kryzysem.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //No i Waszmość wkurzyłeś Żydów i teraz to oni chcą zerwania stosunków z nami.//

  Chyba to Waszmości za bardzo nie martwi?

  //A propos różnic w widzeniu historii tzw. holocaustu...//
  Literatura jest znacznie bagatsza:
  www.youtube.com/watch?v=XBw36Reh9SI

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //No i Waszmość wkurzyłeś Żydów i teraz to oni chcą zerwania stosunków z nami.//

  Chyba to Waszmości za bardzo nie martwi?

  //A propos różnic w widzeniu historii tzw. holocaustu...//
  Literatura jest znacznie bagatsza:
  www.youtube.com/watch?v=XBw36Reh9SI

 • ewiggin

  "Dziś w wiadomościach mówili, że za pięć lat będzie Luxtorpeda."

  :)))))
  Nie przejmuj się @guyfawkes. Jak w wiadomościach mówią że coś będzie, to na stówę wiadomo, że będzie... odwrotnie.

 • mac-erson

  Jutro spodziewam się przebicia przez W20 wsparcia 2375. Jak dobrze pójdzie to poniedziałek - wtorek dojedziemy do wsparcia 2320-2340 i tam zakupy :)

 • mac-erson

  Oczywiście ucieszę się jeśli zejdziemy niżej (strefa 2300 moim zdaniem na pewno zostanie wybroniona).

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Ja bym się tak za bardzo nie spieszył z zakupami akcji. Spodziewałbym się czegoś w rodzaju fali c.

 • dariuszkrzywicki3

  Mac Erson pytanie nie tyle niegrzeczne ,co retoryczne Czy pan tylko dokłada do depozytu? Dla pana odbitka nie ma znaczenia ,pan zamknie ją po 5 pun.

 • red.007

  @mac-erson
  Rozbujał nam się dolar i może budzić nadzieję(nie u mnie) na dalsze wzrosty.
  Szykuje się pułapka,bo jak przekroczy lutową górkę,to stworzy wrażenie podwójnego dna i odwrócenie trendu.Myślę jednak,że będzie to tylko korekta nieregularna,jedna z bardziej nielubianych,bo myląca z powyższych względów.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  comparic.pl/korekta-nieregularna-z-cyklu-charakterystyka-korekt/
  Piszę o tym,bo Twoja koncepcja odwrócenia giełdy w następnym tygodniu współgra
  z moją koncepcją dla dolara.
  Swoją drogą również uważam,jak mój Friend,że obecna czarna świeczka na miesięcznym,jest tylko korektą poprzedniej dużej białej świeczki.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=5y&t=c&a=ln&b=1

 • mac-erson

  @guyfawkes.
  Jestem innego zdania. Uważam, że ceny z marca w perspektywie pół roku dadzą pięknie zarobić. Oczywiście warto wyselekcjonować spółki.
  Odnośnie całego rynku uważam strefę 2300 za bardzo solidne wsparcie a na jesieni zobaczymy 2800 ;)

 • mac-erson

  @red007
  Moja koncepcja to odwrócenie polskiej giełdy w przyszym tygodniu ale ponowny retest dołka za kolejny miesiąc. Tak więc dolar ma prawo zrealizować jakąś większą korektę wzrostową ale ruchów walutowych totalnie nie czuję.

 • dariuszkrzywicki3

  Jesienią to raczej 1800.

 • konsultant121

  @pan matematyk
  No jeśli w Bennerze-Fibonaccim siedzi klucz to 2018 ma prawo być rokiem odwrotu.
  pawel-l.blogspot.be/2009/10/cykl-bennera-fibonaciego.html

 • jureke.30

  3 topory wiszą nad głową WIG-u (Kłusek)

  analizy-rynkowe.pl/3-formacje-harami-na-dlugoterminowym-wykresie-warszawskiego-indeksu-gieldowego-ostrzegaja-przed-mozliwymi-spadkami-tego-indeksu-o-czym-mysli-hipotetyczny-inwestor-zenobiusz/

 • dariuszkrzywicki3

  Mac erson jeśli pan by rozumial cokolwiek to powinno brzmieć zamykam krótką w

 • mac-erson

  @dariuszkrzywicki3
  Z całym szacunkiem dla Pana ale nie rozumiem o czym Pan do mnie mówi. Prosiłbym o bardziej staranne wypowiedzi skierowane do mnie :)

 • dariuszkrzywicki3

  Tylko amator gra przeciwko trendowi.

 • konsultant121

  Mam coś dla byków:) Czy to jest flaga od roku???
  stooq.pl/q/?s=kgh&c=10y&t=c&a=ln&b=1

 • dariuszkrzywicki3

  The Benner cycles jest podgrupą Golomb topology wtedy mamy lepszą spójnosc.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Jutro spodziewam się przebicia przez W20 wsparcia 2375. Jak dobrze pójdzie to poniedziałek - wtorek dojedziemy do wsparcia 2320-2340 i tam zakupy :)"

  Patrzę na DAX-a:

  stooq.pl/q/?s=^dax&c=5m&t=c&a=lg&b=1

  ... i sądzę, że on jest nadal w trakcie ruchu powrotnego do przełamanego na początku lutego wsparcia w okolicach 12800. Dla mnie ten ruch powrotny powinien być odbiciem w symetrii środkowej (względem punktu przełamania wsparcia) styczniowego wzrostu. Ten styczniowy wzrost miał formę trójki A-B-C, więc obecny ruch powrotny też powinien mieć taką farmę. To B-C w styczniu trwało 10 sesji, więc obecne A-B też powinno trwać ok. 10 sesji. Dziś mamy 9-tą sesję od dołka DAX-a. Czyli jutro dołek B i początek C, która to fala C powinna być lustrzanym odbiciem fali A ze stycznia. Ta ostatnia trwała 5 sesji. Więc jutro dołek DAX-a a tydzień później stukanie w 12800 od dołu.

  Myślę, że powyższe można próbować odnieść do WIG-u 20. W powyższym scenariuszu dla DAX-a WIG-20 też mógłby robić 3-kę A-B-C, ale np. nieregularną płaską z obecnie trwającą falą B schodzącą poniżej początku fali A, a później (gdy DAX wykona ten tygodniowy wzrost) z falą C wychodzącą powyżej końca fali A, czyli powyżej szczyty z 15 lutego (gdzieś pod 2500).

  Ciekawe czy dzisiejszy INI SII potwierdzi możliwość takiego scenariusza.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Szykuje się pułapka,bo jak przekroczy lutową górkę,to stworzy wrażenie podwójnego dna i odwrócenie trendu.Myślę jednak,że będzie to tylko korekta nieregularna,jedna z bardziej nielubianych,bo myląca z powyższych względów.

  i o najmniejszym prawdopodobieństwie.
  Osobiście nie mam nic przeciwko dalszym wzrostom dolara ;-)
  invst.ly/6pyhp
  invst.ly/6pyfr
  Niemniej, trzeba być realistką.
  invst.ly/6pycc
  invst.ly/6pyev
  Chyba, że mamy "rozjechanie" pomiędzy CL i CAD, a EUR i JPY do dolara. To może bardziej pytanie do @Gospodarza czy wszystkie dołki muszą wystąpić synchronicznie, czy takie przesunięcie jest normalne.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1
  "Mwig zdaje się już podjął decyzję. Spadek, korekcyjna trójka i spadek."

  Ja zakładam, że mWIG-40 jednak broni rocznego wsparcia i w ciągu najbliższych tygodni rośnie odbijając w symetrii osiowej spadki z okresu październik-grudzień. Jako argument za takim scenariuszem traktowałbym jakiś bardzo niski odczyt INI SII dziś.

 • dariuszkrzywicki3

  Poważny inwestor pisze krótka od 2600,zamykam po 2300.Amator szuka uzasadnienia dla dlugiej.

 • relkame

  @red, @cam
  Ależ mi mieszacie w głowie. A plan był taki prosty czyli podwójne dno na usd/pln i większa korekta TERAZ.
  Ja już od kilku dni - jak to pisał red - przebieram nogami z tym dolarem....

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Chyba, że mamy "rozjechanie" pomiędzy CL i CAD, a EUR i JPY do dolara. To może bardziej pytanie do @Gospodarza czy wszystkie dołki muszą wystąpić synchronicznie, czy takie przesunięcie jest normalne."

  Jeśli chodzi o USD/CAD to ja widzę w czerwcu/lipcu 2017 roku "środek wykresu" (to znaczy punkt istotnego wyłamania w dół):

  stooq.pl/q/?s=usdcad&c=3y&t=c&a=lg&b=1

  Dla mnie to oznacza, że od września USD/CAD "kopiuje" ruch wzrostowy maj 2016-maj 2017.

  W takim scenariuszu USD/CAD rośnie do września 2018.

  Ostatnie dwa szczyty USD/CAD były w styczniu 2016 i maju 2017 (16 miesięcy odległości). Odkładając te 16 miesięcy od szczytu z maja 2017 dostajemy wrzesień 2018. Czyli wszystko się zgadza.

  W okresie maj 2016-maj 2017 USD/CAD wzrósł o ok. 11 centów. 11 centów od wrześniowego dołka na 1,21 to 1,32 i tam bym widział USD/CAD w tym wrześniu 2018.

  Nie zastanawiałem się jeszcze nad konsekwencjami takiego scenariusza dla USD/CAD dla innych klas aktywów, ale dla mnie jest on dosyć elegancki.

 • 2w3zalamana

  @WB
  "Czyli jutro dołek B i początek C, która to fala C powinna być lustrzanym odbiciem fali A ze stycznia. Ta ostatnia trwała 5 sesji. Więc jutro dołek DAX-a a tydzień później stukanie w 12800 od dołu.

  Myślę, że powyższe można próbować odnieść do WIG-u 20. W powyższym scenariuszu dla DAX-a WIG-20 też mógłby robić 3-kę A-B-C, ale np. nieregularną płaską z obecnie trwającą falą B schodzącą poniżej początku fali A, a później (gdy DAX wykona ten tygodniowy wzrost) z falą C wychodzącą powyżej końca fali A, czyli powyżej szczyty z 15 lutego (gdzieś pod 2500). "

  No ale "planował" Pan powtórne testowanie dołka na S&P. A w US na razie powtórnych spadków prawie nie było a WIG20 dołuje. To jak w US nadejdą powtórne spadki to powinno dopiero docisnąć w dół WIG20. A tu Pan mówi, że WIG20 ma odbić w górę na 2500 ? Mam problem ze znalezieniem spójności czasowej między S&P i WIG20.

 • podczaszy1

  Przypominam wszystkim,że giełda to nie koncert życzeń. Sam też staram się o tym pamiętać.

 • red.007

  @carrie
  @relkame
  "i o najmniejszym prawdopodobieństwie. "
  To prawda,że taka korekta to rzadkość.Niemniej jednak chodzi o wyeliminowanie,bądź potwierdzenie takiej korekty.Co można zrobić? Otóż zakładając,że mamy do czynienia z nieregularną,to wzrosty od lutowego dołka są falą C tej korekty.Musi być ona piątką.
  Na wykresie powinniśmy być w końcówce falki 3 tejże C. Zatem pozostaje jeszcze falka 4 i 5.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3m&t=l&a=ln&b=1
  Przy koncepcji nieregularnej zakładam,że nie powinniśmy wybić 3,45 i przystąpić do spadków poniżej lutowego dołka.W przypadku załamania tychże spadków i braku realizacji przebicia lutowego dołka,można będzie uznać,że koncepcja korekty nieregularnej jest nieprawdziwa.Uprawdopodobni to nowy wzrostowy trend dolara i,że dołek lutowy był ostatnim dołkiem-wtedy zakupy na okres wielomiesięczny.

 • bialek.wojciech

  ^ W świetle powyższej hipotezy na temat przyszłego zachowania USD/CAD USD/PLN też powinien od września "kopiować" (w symetrii środkowej) ruch maj 2016-maj 2017 (przypominam "środek wykresu" (czyli punkt istotnego wyłamania) jest w czerwcu-lipcu 2017:

  stooq.pl/q/?s=usdpln&d=20180222&c=3y&t=c&a=lg&b=1&r=usdcad

  Od września minęło 5 miesięcy. Czyli jesteśmy już w grudniu 2016 i nadal cofamy się na wykresie USD/PLN w przeszłość.

  Czyli przed nami na USD/PLN taki wzrost jak w okresie kwiecień-grudzień 2016 (czyli jeszcze 7 miesięcy do września zakładając, że dołek dolara był w styczniu, albo jeszcze 8 miesięcy do października zakładając, że dołek dolara był w lutym).

  Skłaniam się do tej pierwszej wersji, bo szczyt WIG-u 20 był w styczniu, więc to jest jakieś tam potwierdzenie istotności styczniowego dołka dolara.

  stooq.pl/q/?s=wig20&d=20180222&c=3y&t=c&a=lg&b=1&r=usdpln+wig20

  Czyli następne miesiące na WIG-u 20 powinny co do swego charaktery przypominać okres listopad-styczeń 2016 (cofając się w czasie). Czyli akcje powinny jakoś tam trzymać się wysoko przez następne 5 miesięcy czyli do lipca (odpowiednik okresu czerwiec-listopada 2016), a potem powinno być mocniejsze postraszenie (odpowiednik okresu marzec-czerwiec 2016).

  Ale w takim układzie początek bessy na poważnie do i tak dopiero przełom tego i następnego roku. Do tego czasu coś w rodzaju dystrybucyjnego trendu bocznego.

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "No ale "planował" Pan powtórne testowanie dołka na S&P. A w US na razie powtórnych spadków prawie nie było a WIG20 dołuje. To jak w US nadejdą powtórne spadki to powinno dopiero docisnąć w dół WIG20. A tu Pan mówi, że WIG20 ma odbić w górę na 2500 ? Mam problem ze znalezieniem spójności czasowej między S&P i WIG20."

  Może dziś uda mi się zrobić wpis z projekcją dla S&P 500. Uprzedzając: projekcja robi dołek dziś (2657,6), następnie rośnie 7 sesji (2738,5), a później spada 8 sesji kończąc "testem" ostatniego dołka (2584,8). Potem już wzrosty.

  To mniej więcej pasuje do scenariusza dla DAX-a i WIG-u 20, który przedstawiłem.

 • podczaszy1

  WB
  "Ja zakładam,że mwig jednak broni rocznego wsparcia i w ciągu najbliższych tygodni rośnie.......".

  Nie upieram się.Może być i tak. To jest dosyć "dziwny" segment rynku.

 • podczaszy1

  @WB
  Tym niemniej średnie tygodniowe, a także przebijanie średniej miesięcznej SMA-15 raczej wskazuje już na spadki. No ale do końca miesiąca jeszcze trochę brakuje i kto wie.

 • konsultant121

  To kiedy wyznaczamy cel wzrostów USD? Skoro cofamy się na wykresie USDPLN od grudnia 2016 w tył. Dołek był w marcu 2015 lub czerwcu 2014:) Czyli szczyty USD we wrzesniu 2019 lub dopiero w połowie 2020 roku.

 • konsultant121

  Errata: Dołek był w maju 2015 lub czerwcu 2014:) Czyli szczyty USD w lipcu 2019 lub dopiero w połowie 2020 roku.(???)

 • mac-erson

  @Wojciech Białek
  "WIG-20 też mógłby robić 3-kę A-B-C, ale np. nieregularną płaską z obecnie trwającą falą B schodzącą poniżej początku fali A, a później (gdy DAX wykona ten tygodniowy wzrost) z falą C wychodzącą powyżej końca fali A, czyli powyżej szczyty z 15 lutego (gdzieś pod 2500)."

  Dokładnie moja koncepcja jest identyczna poza tym, że dołek wychodzi mi za 2-3 sesje: poniedziałek-wtorek. (wniosek na podstawie podobieństw z zachowania korekt z czerwca 2006 i maja 2010)
  Następnie po osiągnięciu okolic 2500 dokończenie korekty (retest dołka w US) i ewentualne lekkie pogłębienie tego dołka z końca lutego.

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 wyszliśmy z diamencika/pisałem o nim wcześniej/ dołem.

 • bialek.wojciech

  Takie coś mi kolega podesłał:

  www.tradingview.com/chart/BTCUSDT/fbMl8lil-Model-of-Economic-Bubbles/

 • resan

  @ WB
  Dotyczy DAX a .Panie Wojtku, a jeżeli dołek DAXa był już 6 lutego ,czy nie będzie inny
  scenariusz?

 • dariuszkrzywicki3

  Nie istnieją żadne ekonomical bubbles. Jedyne bubbles to nasze deskrypcje natury.


 • carrie-anne.moss

  @WB
  Ja styczniowy dołek uważam za zakończenie korekty ABC
  invst.ly/6q0h0
  i to mi pasuje do wcześniej przez mnie ogłoszonej bessy na ropie. Tyle, że nie pasuje mi kompletnie do EURUSD i USDPLN :-|

 • bedrop

  @WB

  Jestem pod wrażeniem precyzji! :)
  Trafnie Pan przewidział, że w środę wieczorem pójdzie jednak w dół. Gratuluję! :)

  Sugerował Pan bodajże wtedy w komentarzu, że podobny scenariusz może być w piątek, gdyż jest przemówienie nowego szefa FEDu, czyli według tego scenariusza środa - piątek możnaby spodziewać się testu minimum. To by się zgadzało z tym co pisał Pan jeszcze wcześniej bodajże we wcześniejszym wpisie, że po 17 dniach od 6 lutego raczej już będzie spokojniej.

  Obecnie widać, że dolarowi ciężko przełamać magiczny punkt EUR/USD, co za tym idzie ropa i złoto również nie idą w dół.
  Oczywiście zgadzam się z tym że musimy przetestować minimum.
  Jeszcze nie dawno obstawiałam najbliższe dni, ale z kolei wydaje mi się, że jest to zbyt oczywiste, jest zbyt wiele szortów na S&P500 itp, zbyt wiele pozycji długich na VIX itp... Dlatego sądziłam, że teraz będą takie spadki straszące przez 3 dni potem spokojnie (bez wielkich spadków i ale w odróżnieniu od Pana najnowszej projekcji bez szczególnych wzrostów - choć w sumie nawet te wzrosty są logiczne bo będzie euforia "buy the dip") a test minimum będzie około 2-7 marca.

  Według Pana najnowszej projekcji, o której Pan dziś wspomniał w komentarzu też spodziewa się Pan, że wszystko zbiegnie się w czasie za jakieś 7-8 sesji co pasuje też do analogicznych historycznych wydarzeń.
  Podsumowują, skoro spodziewamy się wzrostów to równolegle ze wzrostem akcji będą wzrosty na ropie i złocie.
  Zakładając że dolar nie przełamie bariery, wtedy ropa i złoto też nie będą spadać przez najbliższe 7-8 dni tylko znów do góry np. ropa gdzieś do 63 (właściwie brak 4 tygodniowej fazy spadkowej albo płaska faza spadkowa ;) )

  Sądzi Pan, że jak nie teraz to za 7-8 sesji jest szansa by złoto przetestowało złamało barierę $1300 lub $1280. Jakoś też nie widzę miejsca i czasu by ropa zdążyła spaść do $53-$54.

  Czy ma Pan jeszcze inny scenariusz? Jak widzi Pan scenariusz dla pary dolar euro i złota?


  Jeszcze raz gratuluję trafnych projekcji!

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/02/Test-dolka-za-3-tygodnie.html

 • konsultant121

  @billy od kangurów, żyjesz?
  stooq.pl/q/?s=eurjpy&c=3y&t=c&a=lg&b=1
  Gratuluję S-ki przy 135

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci