Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Amerykanie zaczynają wierzyć w hossę

bialek.wojciech

Najpierw mały remanent. 2 miesiące temu reagując na obserwowany wówczas silny pesymizm krajowych inwestorów indywidualnych zaproponowałem dwa proste kontrariańskie systemy spekulacji na WIG-u 20, z których jeden - kupujący po spadku salda optymistów i pesymistów w sondażu INI SII poniżej pewnego poziomu - zaliczył w przeszłości 4 zyskowne transakcje, a drugi - zajmujący długie pozycje po odpowiednio dużym spadku wartości tego wskaźnika sentymentu - 6 zyskownych transakcji. Dla obu systemów sygnałem sprzedaży było wyjście salda nastrojów INI SII na 15-tygodniowe maksimum. Taki sygnał padł wczoraj. Oba systemy ponownie zamknęły długie pozycje - otworzone odpowiednio 8 i 9 tygodni temu - z niewielkim zyskiem: +2,2 proc. i +1,3 proc. (przy wysokiej przejściowej stracie w wysokości odpowiednio -3,7 proc. i -4,6 proc.). Były to odpowiednio 5-ta i 7-ma kolejna zyskowna transakcja od 2011 roku. 

Trzeba tu silnie podkreślić, że wspomniane systemy są bardzo "złymi" systemami. Chodzi o to, że jakkolwiek zwykle - dotychczas zawsze - generują zysk, to jednak mają wbudowany mechanizm uniemożliwiający tego zysku narastanie. Sygnał sprzedaży zdefiniowany jako wyjście salda INI SII na 15-tygodniowego maksimum właściwie uniemożliwia podążenie za silnym trendem wzrostowym przez zbyt długi czas. Stosuję ten sygnał sprzedaży, gdyż jest stosunkowo bezpieczny - wystąpił w każdym z kilkunastu cykli 20-tygodniowych od 2011 roku. Ale kiedyś pojawi się jakiś nietypowy cykl, w którym sygnał sprzedaży jednak nie zostanie wygenerowany i efektem być może będzie duża strata w spadkowej fazie cyklu 20-tygodniowego. "Dobry" system transakcyjny powinien generować dużo małych strat i mało wielkich zysków. Wspomniane systemy są tego odwrotnością: generują dużo małych zysków przy istniejącym ryzyku - które jednak na razie się nie zmaterializowało - pojawienia się dużej straty. 

Oczywiście zamknięcie pozycji przez systemy nie oznacza, że WIG-20 przestanie od razu rosnąć. Na poniższym obrazku poziomymi czerwonymi poziomymi liniami zaznaczyłem poziomy szczytów salda INI SII w ostatnich 8 cyklach 20-tygodniowych. Jak widać obecny poziom (+14,1 pkt. proc.) jest poniżej każdej z nich. 

 

1WIGinii

 

Warto zwrócić uwagę, że niniejszy wpis jest właściwie kopią tego, który w tym miejscy pojawił się 1 września ("Dołek cyklu 40-tygodniowego za nami?"). Wtedy informowałem o zamknięciu 31 sierpnia długiej pozycji 5-ciu opartych na kontrariańskim podejściu do nastrojów krajowych inwestorów indywidualnych spekulacyjnych systemików na WIG-u 20 opisanych 9 czerwca ("Najgorszy od pół roku sentyment krajowych inwestorów indywidualnych"). Każdy z nich zarobił na WIG-u 20 +7,5 proc. 

Co ciekawe WIG-20 ustanowił na przełomie sierpnia i września szczyt, który do tej pory nie został trwale pokonany, więc - trochę przez przypadek - ówczesny sygnał sprzedaży okazał się bardzo poprawny. Jak będzie obecnie?

W pełnej analogii z moich spekulacji z 1 września o minięciu przez nasz rynek dołka cyklu 40-tygodniowego, obecnie po ponad 4 miesiącach można pokusić się o postawienie tezy o zostawieniu za sobą - podobnie jak poprzednio nieco przedwczesnym - przez nasz rynek dołka cyklu 20-tygodniowego. Czwartkowa sesja na GPW - WIG-20 +2,8 proc. - zdaje się być kopią sesji z 24 sierpnia i 25 kwietnia, które to sesje potwierdzały wejście rynku we wzrostową fazę cyklu 20-tygodniowego. 

 

2WIG20ronieo244

 

W obu przypadkach WIG-20 rósł jeszcze trochę - o ok. 3 proc. - ustanawiając lokalnie istotne szczyty wewnątrzsesyjne odpowiednio 5 i 8 sesji po sygnale a lokalnie istotne maksima zamknięć odpowiednio 8 i 2 sesje po sygnale. Na podstawie tych dwu ubiegłorocznych precedensów można uznać okolice 16 stycznia jako dobry moment na ustanowienie jakiegoś istotniejszego lokalnego szczytu WIG-20.

Oczywiście obecny cykl 20-tygodniowy może być mocniejszy niż 2 ostatnie - w końcu startował z rekordowo niskiego poziomu sentymentu, więc być może ma duży potencjał. Z drugiej strony obecna hossa w ramach cyklu Kitchina jest już dojrzała - od jej rozpoczęcia minęły już prawie 24 miesiące (patrz tu i tu) - więc być może nie należy obecnie oczekiwać ze strony rynku akcji jakichś fajerwerków. 

Cofając się kitchinowe 40 miesięcy wstecz trafiamy na początek września 2014 i ówczesna sytuacja może być jakimś punktem odniesienia dla prób nakreślenia rozwoju sytuacji na rynku w najbliższej przyszłości (również jeśli chodzi o zachowanie cen akcji MiŚ-ów vis-à-vis WIG-20 ). 

Powracając do kwestii sentymentu indywidualnych inwestorów warto wspomnieć o sygnale, który pojawił się w USA w środę wieczorem. W lipcu zwracałem w tym miejscy uwagę na "nadmierną ostrożność inwestorów indywidualnych w USA" sugerując, że dopóki nie zostanie ona przełamana trudno mówić o początku bessy na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych. W środę takie przełamanie nastąpiło. W sondażu American Association of Individual Investors saldo optymistów i pesymistów skoczyło do poziomu +44,19 pkt. proc. czyli najwyższego poziomu od ostatniego tygodnia 2010 roku czyli od prawie 7 lat. 

Jeśli zdefiniować obecną sytuację jako wyjście salda sondażu AAII do 6-letniego maksimum powyżej poziomu 44 pkt. proc., to w okresie minionych ponad 30 lat znajdziemy 3 podobne sygnały (sygnał ze szczytu z 1987 roku pomijam, bo nie wiadomo czy to rzeczywiście było 6-letnie maksimum sentymentu w USA - sondaż AAII jest prowadzony od 1987 roku). Te 3 sygnały padły 9 grudnia 1999, 26 czerwca 2003 oraz 23 grudnia 2010. Pierwszy i trzeci z nich poprzedziły o mniej więcej 4 miesiące cykliczne szczyty hossy na S&P 500 poprzedzające spadki o odpowiednio 50 i 20 proc. 

 

3AAIInajwyejod7lat

 

W obu tych przypadkach indeks zdołał wspiąć się w trakcie tych mniej więcej 4 miesięcy o dodatkowe 8,5 proc. W trzecim - tym z czerwca 2003, który nie poprzedzał bessy - było podobnie. 

 

4AAIInajwyejod7latcieki

 

Podsumowując: Jakkolwiek środowy wystrzał salda AAII do prawie 7-letniego maksimum jest sygnałem, że inwestorzy indywidualni w USA zaczęli - po 23 miesiącach obecnej hossy - wchodzić do zastawianej na nich pułapki, to jej zatrzaśnięcie powinno nastąpić dopiero w okolicach przełomu kwietnia i maja. Do tego czasu posiadanie akcji amerykańskich powinno być jeszcze w miarę bezpieczne. Nasz rynek akcji najwyraźniej minął kolejne minimum cyklu 20-tygodniowego, ale doświadczenia dwu ostatnich cykli sugerują, że dalszy potencjał wzrostowy WIG-u 20 może być w krótkoterminowej perspektywie ograniczony (mniej więcej +3 proc. w ok. 8 sesji?). 

 

Komentarze (232)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A może nowa ktoś z brytyjskiej rodziny królewskiej?
  www.youtube.com/watch?v=708Y03Gi8l8 "

  Może nie taka nowa. Wygrzebali jej jakichś królewskich przodków:

  "Among her father's ancestors are Captain Christopher Hussey, Sir Philip Wentworth and Mary Clifford, a descendant of King Edward III of England."

 • konsultant121

  Niech ten dolar spada a PLN rosnie. Ile mozna czekac???

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Co tam słychać u Waszmości bo coś ostatnio nic nie piszesz?

 • podczaszy1

  Ron Paul wróży,że Amerykańskie imperium upadnie tak samo, jak upadł ZSRR.
  Zdaniem Rona Paula upadnie ze względów ekonomicznych.Komunizm, faszyzm, socjalizm czy nawet keynesizm nie są wykonalnymi systemami gospodarczymi i ostatecznie upadają.To samo może wydarzyć się z USA,które opierają się na militaryżmie. Nasze imperium,które ma wiele pieniędzy i wpływów oraz jest podtrzymywane grożbami wojskowymi i sankcjami,zbliża się ku końcowi- stwierdza Ron Paul.

 • m.jagusiak

  Dlaczego jeśli na EURUSD mają być wzrosty to muszą być one dynamiczne?

  acemarketu.com/?p=272886

 • konsultant121

  SP500 -> 3000 USDPLN -> 2,85

 • konsultant121

  No i kiepskie wyniki zatrudnienia. Dolar musi isc w dół.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Może nie taka nowa. Wygrzebali jej jakichś królewskich przodków:

  Podobnie jak przodek Trumpa zafundował nam Krzyżaków ;-)
  www.moremaiorum.pl/przodkami-donalda-trumpa-byli-piastowie/
  a dziadek był Niemcem, który wyemigrował do Ameryki.
  www.polskatimes.pl/fakty/swiat/a/dziadkiem-donalda-trumpa-byl-wyjety-spod-prawa-emigrant-historia-friedricha-drumpfa,9994754/2/
  Jeśli wrócić do naszej poprzedniej dyskusji o Outremer i przyjąć, że jesteśmy w okolicach roku 1200, to staje się to coraz mniej śmieszne.

  Jak Pan dobrze wie, wszystko da się jakoś powiązać i udowodnić. A potem wystarczy powtórzyć ileś razy przy pomocy tzw. mabeny i stanie się faktem :P

  King Edward III of England

  Dobry patron brexitu, król, który wojował z Francuzami i Szkotami :-)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Co tam słychać u Waszmości bo coś ostatnio nic nie piszesz? //

  Nie mam czasu, poza tym nie mam ochoty kopać się z koniem, oczywiście wielkomiejsckim, czyli ... dorożkarskim:))
  Koń jaki jest, każdy widzi, ale gorzej z dorożkarzem.

  '' dosyć fiakrowi w oczy
  błysnąć specjalną broszką
  i jużeś zauroczył
  dorożkarza z dorożką ''

  Myślałem, że po ostatniej elitarnej defamacji prowincji pan Wojtek zacznie mówić po francusku (do kobiet po własku), no ale rzeczywistość skrzeczy. Dalej cytaty w ''wieśniackim'' języku bez gramatyki, dalej ''wieśniackie'' skojarzenia kinematograficzne (kino jest najważniejszą ze sztuk , według Lenina), dalej ten Londyn i Londyn, albo Nowy York. I dalej syjonizm, i to nie podrzędny, tylko wysokiej jakości propagandowej - Izrael jako państwo krzyżowców :)))

  Znasz Waść zapewne tę przypowieść o belce w oku i drzazdze...

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  To może już wystarczy tej piątki i będzie trójka korekcyjna?
  fxpro.ctrader.com/c/qGKrn

  reporters.pl/11549/wlochy-po-wygranych-wyborach-rezygnujemy-z-euro-bruksele-zmrozilo/

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Jak zwał tak zwał, chodzi o korektę, tudzież jej dalszą część (c?).

 • konsultant121

  Sir guy
  Ja chce USD po 2,85. Doczekam się?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ty masz jakieś ... siedmiomilowe oczekiwania my Friend, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami... Zawsze kiedyś się doczekasz, ale po drodze zawsze będą góry i doliny:)))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Izrael jako państwo krzyżowców".
  Przyznam szczerze,że w tym momencie też mną zatrzęsło.
  Co do reszty to nie ma się czym przejmować. Jeden se tak, a drugi se inaczej.
  Daj spokój Waść.

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  Nie wiem czy czasem ta twoja zmiana stanowiska w sprawie USD/PLN nie jest ważniejsza niż szukanie w mediach info o tym jako to złotówka silna.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Wszystko to ząbki i ja czekam na pogłębienie C.
  Liczyłem na większą korektę przy 3,40 ale jak rynek chce już korekty,to ja nie mam nic na przeciwko.Włochy mogą mieszać ale zawsze tak jest,ze rynek lubi coś rozgrywać.
  Co sądzisz o "strzyżeniu Polaków". Czy jest to sensowne?
  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=375

 • zillioner

  cieszy dobra forma GPW -> mam 49 spki i 2018 to jest rok gdzie wychodze z PL i przenosze zilliony na etfy glownie inne EM. pierwszy do odstrzalu LPP (C/Z > 64) hehe

  potem przenosze firme, i PiS moze sobie uprawiac (nie)rzad w PL do konca wieku...

 • podczaszy1

  @ carrie
  Kolejną książką,którą Ci polecam jest "Rdza" Jakuba Małeckiego. Wiesz to beletrystyka, nic o giełdzie ale nie samą giełdą człowiek żyje.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Kolejną książką,którą Ci polecam jest "Rdza" Jakuba Małeckiego. Wiesz to beletrystyka, nic o giełdzie ale nie samą giełdą człowiek żyje.

  Ja nie mam nic przeciwko beletrystyce, tylko nie traktuję ją jako źródło wiedzy historycznej.
  Zakolejkuję Twoją propozycję. Muszę strawić po drodze coś z zakonów rycerskich ;-)

 • guyfawkes13

  @Sir Doble 07

  To jakaś fejkowa strona, niby o rynku, a naprawdę z ruską propagandą.
  Na pierwszy rzut oka kojarzy mi się z prison planet, chyba ten sam informatyk ją układał :))
  Zobaczymy jak to się rozwiąże, mam przeczucie, że z tymi roszczeniami chodzi o udział w niemieckich reparacjach. I pod warunkiem ich uzyskania to jest do rozważenia. Przy czym na podstawie nowej ustawy reprywatyzacyjnej spadkobiercy mają uzyskać tylko jakiś procent.
  Ale jeżeli reparacji miałoby nie być, to nie ma o czym mówić.

 • zillioner

  @WB & ALL

  Probowalem wlasnie kupic etf ISHARES MSCI PHILIPPINES ETF w bossa.pl

  ishares to blackrock, renomowana firma maj juz w zestawieniu, wiec tylko chodzilo o zwikszenie posiadania :b

  okazuje sie ze zlecenie zostalo odrzucone. Dzwonie na infolinie i okazuje sie ze ze tylko nieliczne etfy maja KID (Key Information Document), nie ma kidu zlecenie odzrucone

  lista etf z kid dostepna
  bossa.pl/oferta/dokumenty/kidzgr/

  w glowie mi sie nie miesci ze nie moge kupic produktu ktory juz mam w posiadaniu

  Czy w DM PEKAO lub innych brokerow jest podobna sytuacja, jesli nie to chetnie przeniose sie

  dzieki zgory za podpowiedz


 • marjabol

  Panie Wojciechu,
  Czy kupno funduszu BlackRock Global Funds - World Mining Fund ( USD ), który inwestuje w kopalnie surowców jest teraz dobrym pomysłem ?
  MB

 • ewiggin

  "To jakaś fejkowa strona, niby o rynku, a naprawdę z ruską propagandą."

  - Napisał @guyfawkes... a chwilę wcześniej wkleił kolejny odnośnik do ruskiej propagandy.

  :)))))))))))))))


 • bartalsi

  Złoto, miedz, kopalnie i Taurony będę dystrybuować od poniedziałku (tauronka juz trochę poszlo). Pod koniec tygodnia decyzja co do walutek.

 • bartalsi

  Polecam teraz SWiG, oczywiście wybrane modele. Ja mam medy i trochę deweloperki.

 • bartalsi

  Jak ktoś ma coś innego na propozycję to chętnie się przyjrzę, co się geld kisić będzie :)

 • terrainahead

  Zilioner
  Też mam ten sam problem. Możesz sprzedać, dokupić nie, przynajmniej na razie.
  O ile wiem, to jest nowa regulacja rynku, KIID ma być po polsku. Pytałem w DM BOŚ czy coś z tym robią, i owszem - emitenci ETF są powiadomieni, jak również KBC Sec. ale to nie gwarantuje, że sytuacja się zmieni.
  Czy orientujesz się jak to wygląda np. w SAXO, który jest brokerem zagranicznym przecież?

 • aztonmarcin

  robotcosmonaut.tumblr.com/image/135466300096 :-)

 • zillioner

  @Terrainahead

  Z tego tekstu wynika, że da się inwestować w etfy poprzez saxo po wypełnieniu testu kompetencji, a w dif można to robić domyślnie
  independenttrader.pl/wall-street-blokuje-inwestowanie-w-tanie-etfy.html

  ja czekam 4 tyg, 1 lutego jak nie zalatwia w DM BOŚ to zakladam rachunek gdzue indziej.

  Probowalem kupic w bossa.pl iShares MSCI Philippines ETF (EPHE.US) na rynku amerykanskim. Zlecenie zostalo odrzucone - na infolini powod ktory zostal podany do brak KID dla tego instrumentu. Podzczas gdy jest dostepny dla tego ETF dokument Key Investor Information:
  www.ishares.com/us/literature/fact-sheet/ephe-ishares-msci-philippines-etf-fund-fact-sheet-en-us.pdf
  oraz caly zestaw innych dokumentow do tego etf:
  www.ishares.com/us/products/239675/ishares-msci-philippines-etf#productLiterature

  ktory jest identyczny z zawartoscia do publikowanych przez DM BOS KID - przyklad ponizej dla jakiegos niszowego (brak plynnosci) etf dostepnegu w bossa.pl:
  bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/IE00B0M63060.pdf

  Wiec zupelnie nie przekonuje mnie argumentacja DM BOŚ. W mojej opini brak dostepu do instrumentow na rynku USA w bossa.pl to kwestia niewiedzy lub bezmyslnego stosowania nowych przepisow..
  Ja jestem klientem i w systemie kapitalistycznym powinienem miec prawo decydowac co chece kupic. A nie byc odcinany od mozliwosci kupna produktow ktore juz posiadam (mam 13 etfow na rynku USA) ktorych po 03/01/2018 nie moge dluzej nabyc.

 • zillioner

  i jeszcze ciekawe opinie nt erokolchozu i ich zakichanych regulacji

  www.tradingforaliving.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=98

 • bardzoprostynick10

  @WB

  Jeszcze raz moja bajka:

  1) Mamy Outremer (XII/XIII wieku) - krzyżowcy rozbijają się po Bliskim Wschodzie jak chcą;

  2) z powodów demograficznych gdzieś w obecnym stuleciu pojawi się nowy Saladyn i w relacjach Bliski Wschód-Europa wahadło zacznie poruszać się w drugą stronę (narodzi się odpowiednik imperium osmańskiego (12991922);

  3) za 250 lat padnie pod naporem islamu jakiś Konstantynopol (UE? świat prawosławny?) a równocześnie jakiś nowy Henryk Żeglarz znajdzie skuteczną odpowiedź na muzułmańską blokadę szlaku do Indii.


  Panie Wojtku,

  Ja tam się nie znam, ale czy nie powinien Pan synchronizować Jezus=Mahomet. W takim razie Imperium Osmańskie odpowiada wyprawom krzyżowym, a pi razy oko Sobieski wychodzi jako Saladyn. Potem nadchodzą wieki ciemne krajów muzułmańskich i feudalizam (wyzysk bogatych szejków). Nadchodzi koniec ropy (feudalizmu) i Portugalczycy i Hiszpanie szukają nowych źródeł zarobku (bo to podobno była przyczyna wypraw a nie blokada szlaków handlowych). Za chwilę będą mieć swojego Henryka Żeglarza i Krzysztofa Kolumba. Arabowie są zatem jakieś 600 lat za nami i dopiero im się kończy średniowiecze. Pytanie jak synchronizować innych USA=Złota Orda?

 • terrainahead

  Zillioner
  oto info z DeGiro, gdzie również mam konto

  "Dlaczego niektóre zagraniczne fundusze ETF i instrumenty pochodne są (chwilowo) niedostępne Od 02-01-18?

  Zgodnie z nową dyrektywą (MiFID II) emitenci ETF oraz instrumentów pochodnych są zobowiązani do dostarczenia dokumentacji w języku kraju, w którym znajduje się kupujący. Ma to na celu lepszą ochronę i informowanie kupujących. Wiele zagranicznych wystawców nadal pisze te dokumenty w ich własnym języku. Produkty te nie będą mogły być kupowane na naszej platformie, począwszy od 2 stycznia, do momentu spełnienia wymagań językowych.

  Których produktów będzie to dotyczyć?
  Dotyczy to zagranicznych funduszy ETF i instrumentów pochodnych, w przypadku, których nie dostarczono dokumentacji w języku polskim. Na przykład ETF z Vanguard lub iShares.

  Jak długo to potrwa?
  Będzie się to różnić w zależności od produktu i zależy wyłącznie od stron wydających. Jak tylko dostępna będzie dokumentacja w języku polskim, produkty będą ponownie dostępne na naszej platformie.

  Czy mogę nadal posiadać lub sprzedawać te produkty?
  Tak, zmiana uniemożliwia jedynie zakup tych produktów na naszej platformie. Posiadanie lub sprzedawanie ich będzie działać tak jak wcześniej i pozostanie możliwe.

  Czy nadal mogę kupować te ETF-y i instrumenty pochodne u innych podmiotów?
  Ponieważ jest to wynikiem zmiany prawodawstwa europejskiego, wszystkie strony wydające w Europie muszą spełnić to żądanie. Dla Państwa, jako klientów z polski wszyscy brokerzy w Polsce będą mogli oferować te produkty tylko wtedy, gdy dokumentacja będzie dostępna w Języku polskim. ."

  A zatem WSZYSTKIE STRONY WYDAJĄCE W EUROPIE!!!

  Zastanawia mnie tylko słowo "chwilowo". ..

 • podtworca

  @terrainahead

  Wg independenttrader ETFy są dostępne w duńskim Saxo. Pytanie zatem, czy pojawiły się dokumentacje duńskie, a polskie jeszcze nie, czy po prostu jakiś urzędnik z marszu odciął Polaków od możliwości inwestowania. To jest kuriozum, że nie można kupować tanich funduszy akcyjnych na najważniejszych giełdach świata, ale nie ma problemu, żeby kupić oparte o nie produkty syntetyczne na lewarze od market makera.

 • karnakufo

  Zaraz na początku roku widzę jakiś potworny krach na giełdach światowych. Przestrzegam wszystkich graczy i inwestorów, by byli bardzo ostrożni. (K.J)

  Więcej:
  www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/a/przepowiednie-krzysztofa-jackowskiego-na-2018-rok-krach-na-gieldach-swiatowych-i-wojna-gdzies-w-europie-co-nas-czeka-w-2018-roku,12808286/#sondaPodglad

 • slow2006

  mnie sie wydaje ze na dniach moze do konca stycznia dobijemy do 2705 na w20. zobaczymy. ale to tylko myslenie.

 • zillioner

  A propos etf I KID w j. PL . To nieprawda. Na bossa.pl sa dostepne 64 etf. Dm bos udostepnia KIDy do nich w j. angielskim. Napisalem do nich ze ishares do kazdego etfu na eynku usa udostepnia tez tzw factsheety z trescia taka sama jak dm bos dla 64 etfow. Ja sie nie martwie, dane im czas do konca stycznia, potem zakladam rachunek poza pl...

 • konsultant121

  snalaska.com/cot/current/charts/EC.png
  Hula hula ula ulala.

 • karnakufo

  Możliwe przesilenie:
  www.bankfotek.pl/view/2107202
  www.bankfotek.pl/view/2107203
  www.bankfotek.pl/view/2107204

 • b_53

  wojciechbialek.blox.pl/2017/10/120.html
  W okresie minionych 120 lat ktoś kto sprzedał akcje wchodzące w skład średniej przemysłowej Dow Jonesa na sesji 4 października roku o dacie kończącej się cyfrą "7" (albo sesji wcześniejszej, jeśli 4 października takiego roku akcje nie były w USA notowane) to za każdym razem Dow Jones Industrial Average była niżej niż na zamknięcie 4 października 40 sesji później, 48-52 sesji później 61 sesji później, 71-72 sesji później, 74-78 sesji później, 81 sesji później oraz 84-85 sesji później.

  W ciągu tych 4 miesięcy po 4 października roku o dacie z 7-ką na końcu spadek raz przekroczył 30 proc. (1987), raz był większy niż 25 proc. (1937), raz sięgnął ponad 20 proc. (1907), raz przekroczył 15 proc. (1917), 3 razy był większy niż 10 proc. (1897, 1997 i 2007), 4 razy sięgnął ponad 5 proc. (1927, 1957, 1967 oraz 1977) a tylko raz był mniejszy (-4,7 proc. w 1947 roku; ale jak ktoś poczekał kolejny miesiąc to skala spadku wzrosła do -7,7 proc.).

  Maksymalne wzrosty Dow Jones Industrial Average w tym okresie to +3,2 proc. w 1947 roku, +2,2 proc. w 1927 roku +1,4 proc. w 1917 roku, 1997 roku i 2004 roku, +1,3 proc. w 1967 roku oraz +0,5 proc. w 1977 roku. W pozostałych 5 przypadkach DJIA ani razu w ciągu następnych 4 miesięcy nie był wyżej niż 4 października.


  Panie Wojtku, DJIA jest 11.6% wyżej niż 4 października - otwierać krótkie ?

 • karnakufo

  Gdy na tygodniowym puści to wsparcie wtedy S:
  www.bankfotek.pl/view/2107275

 • carrie-anne.moss

  @Billy
  m.interia.pl/biznes/news,2550020,1023
  Zdaje się, że rynek obligacji tureckich będzie miał problemy. To raczej nie wróży dobrze dla liry tureckiej.

 • pokonajrynekpl

  Wskaźnik optymizmu na giełdzie amerykańskiej sprawdza się jednak słabo. Miał jeden dobry moment w końcówce 1999 roku. Dodatkowo S&P500 przypomina mi ostatnie dynamiczne wzrosty na CD Projekcie. Cztery mocne sesje potem jeszcze trochę fajerwerków i korekta.

  Polski rynek jest w ciągu minionych 12-24 miesięcy bardzo specyficzny. Każdy mocniejszy wystrzał w zasadzie nie ma równie mocnej kontynuacji jak to kiedyś bywało. Może być tak, że nie uda nam się trwale przełamać obecnych maksimów.

  PKO też zmniejsza siłę relatywną w stosunku do WIG20
  pokonajrynek.pl/harami-spadkowe-na-akcjach-pko/

 • gamera-11

  Dzisiaj znów mocny impuls wzrostowy na wig20.
  Juncker to człowiek bankierów a oni w tej chwili inwestują w polskie akcje.To pewne jak w banku:)!

 • bialek.wojciech

  @b_53:
  ""W okresie minionych 120 lat ktoś kto sprzedał akcje wchodzące w skład średniej przemysłowej Dow Jonesa na sesji 4 października roku o dacie kończącej się cyfrą "7" (albo sesji wcześniejszej, jeśli 4 października takiego roku akcje nie były w USA notowane) to za każdym razem Dow Jones Industrial Average była niżej niż na zamknięcie 4 października 40 sesji później, 48-52 sesji później 61 sesji później, 71-72 sesji później, 74-78 sesji później, 81 sesji później oraz 84-85 sesji później.

  W ciągu tych 4 miesięcy po 4 października roku o dacie z 7-ką na końcu spadek raz przekroczył 30 proc. (1987), raz był większy niż 25 proc. (1937), raz sięgnął ponad 20 proc. (1907), raz przekroczył 15 proc. (1917), 3 razy był większy niż 10 proc. (1897, 1997 i 2007), 4 razy sięgnął ponad 5 proc. (1927, 1957, 1967 oraz 1977) a tylko raz był mniejszy (-4,7 proc. w 1947 roku; ale jak ktoś poczekał kolejny miesiąc to skala spadku wzrosła do -7,7 proc.).

  Maksymalne wzrosty Dow Jones Industrial Average w tym okresie to +3,2 proc. w 1947 roku, +2,2 proc. w 1927 roku +1,4 proc. w 1917 roku, 1997 roku i 2004 roku, +1,3 proc. w 1967 roku oraz +0,5 proc. w 1977 roku. W pozostałych 5 przypadkach DJIA ani razu w ciągu następnych 4 miesięcy nie był wyżej niż 4 października."

  Panie Wojtku, DJIA jest 11.6% wyżej niż 4 października - otwierać krótkie ?"

  Krótkie trzeba było otwierać- na podstawie 120-letniej statystyki - wtedy kiedy pisałem te słowa. Teraz trzeba się przygotowywać za ich zamknięcia z dużą stratą.

  Amerykański rynek akcji robi rzeczy, których nie robił nigdy wcześniej. Dobrym przykładem ostatnie odkrycie pana SiP, który dostrzegł, że na DJIA RSI(14) na interwale miesięcznych jest najwyżej w historii tego indeksu sięgającej końca XIX wieku:

  stojeipatrze.blogspot.com/2018/01/wykres-dnia-rekordowo-silny-trend-na.html

 • bialek.wojciech

  Przy okazji bardzo ciekawy tekst pana SiP o dolarze:

  stojeipatrze.blogspot.com/2018/01/dlaczego-dolar-traci-ostatnio-na.html

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Przy okazji bardzo ciekawy tekst pana SiP o dolarze:

  Faktycznie coś jest na rzeczy z obligacjami. Wczoraj analizowałam COTy na note'ach i bondach US.
  Commercials są netto Long na 2, 5 i 10-latkach:
  www.barchart.com/futures/commitment-of-traders/technical-charts/ZT*0
  www.barchart.com/futures/commitment-of-traders/technical-charts/ZF*0
  www.barchart.com/futures/commitment-of-traders/technical-charts/ZN*0
  a S na 30-latkach:
  www.barchart.com/futures/commitment-of-traders/technical-charts/ZB*0
  Nie jestem pewna co do struktury portfela FED, ale być może mają głównie 30-latki i stąd takie nastawienie rynków. Z drugiej strony, jak pisze autor spodziewają się, kiedy może nastąpić koniec cyklu i zmiana kierunku polityki monetarnej w okolicach 2020r.

  Czy taki rozjazd kierunku nie oznacza, że szykują nam się większe spadki?

  Postawił Pan w swoim wpisie ryzykowną tezę, że wzrosty do kwietnia. Ryzykowną, bo w zeszłym roku też wskazywał Pan na kwiecień ;-)
  Chyba, że liczy Pan na Włochów, że odpalą kolejny kryzys EUR i to będzie katalizatorem jakiś turbulencji? Ale to w marcu, więc może jakiś klinch parlamentarny jak w Niemczech i dopiero... ;-)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Ciekawa sytuacja na tzw. głównej parze
  invst.ly/6a3j9
  Być może korekta się nie zakończyła, jak wszyscy domniemują i będzie jeszcze jedna fala spadkowa?

 • konsultant121

  Ten kwiecień może być przełomowy. 96-miesięcznica. Ostatnia ma być...

 • carrie-anne.moss

  @007
  Siła EURUSD nie przekłada się na europandę:
  invst.ly/6a3ph

 • red.007

  @ carrie
  "Ciekawa sytuacja na tzw. głównej parze "
  Ciekawa jest gdy rozpatrujemy podwójny szczyt z wrześniem.
  Więcej ciekawostek nie widzę.Dla mnie obecne spadki mogą być co najwyżej korektą wzrostowego impulsu rozpoczętego w połowie grudnia.W takim rozumowaniu spadki nie mogą wybić dołka grudniowego.W praktyce przedział spadków widzę między 1,1950-1,1850.Na obecną chwilę zniosło blisko 0,236.
  W średnim terminie wzrosty wybijające wrzesień.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=5m&t=c&a=ln&b=1

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Postawił Pan w swoim wpisie ryzykowną tezę, że wzrosty do kwietnia."

  Po poważnych ubiegłorocznych pomyłkach co do rynku akcji USA tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/08/Najwyzsza-pora-na-korekte.html

  i tu:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/10/120.html

  ... nie mam wielkiej ochoty do stawiania mocnych tez na ten temat. Wnioski płynące z zachowania AAII rzeczywiście są takie (raczej brak decydującego spadku do okolic kwietnia), ale skoro Amerykanie robią rzeczy, których nie robili od 120 lat, to raczej będę ostrożny z formułowaniem jednoznacznych wniosków.

 • m.jagusiak

  Efekt stycznia na GPW tu jest najsilniejszy.

  acemarketu.com/?p=273110

 • bialek.wojciech

  @zillioner:
  "Czy w DM PEKAO lub innych brokerow jest podobna sytuacja, jesli nie to chetnie przeniose sie "

  Zapraszam do CDM-u. Z tego co mi powiedziano, Pański filipiński ETF jest dostępny.

  www.cdmpekao.com.pl/produkty/rynki-zagraniczne/produktyrz

 • carrie-anne.moss

  @007
  W praktyce przedział spadków widzę między 1,1950-1,1850.

  Jeśli to ma zepchnąć EURGBP na 0,8765 to nie mam nic przeciwko ;-)
  invst.ly/6a4y5
  Tam się zastanowię co dalej :-)

  W średnim terminie wzrosty wybijające wrzesień.

  Tego nie neguję, jedynie zastanawiam się, skąd mogą się zacząć :P

 • bialek.wojciech

  @marjabol:
  "Czy kupno funduszu BlackRock Global Funds - World Mining Fund ( USD ), który inwestuje w kopalnie surowców jest teraz dobrym pomysłem ?"

  Jeśli potraktować poważniej sygnał na AAII, o którym pisałem wyżej (saldo AAII najwyżej od ostatniego tygodnia grudnia 2010), to spółki górnicze mają przed sobą jeszcze 3 miesiące życia.

  To wymagałoby przedłużenia słabości dolara o te 3 miesiące w stosunku do mojej starej prognozy:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7prognozadladolara.png

  GSCI zaczął być mocniejszy od MSCI World od końca czerwca:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/07/Pora-na-surowcowa-cwiartke-cyklu-Kitchina.html

  Zakładając, że ćwiartka surowcowa trwa 1/4 średniej długości cyklu Kitchina czyli 10 miesięcy to jej koniec celowałby w okolice końca kwietnia.

  Moim zdaniem należy to trzymać, ale na wchodzenie to już chyba trochę za późno.

  Na podstawie doświadczeń z 2011 roku można też dojść do wniosku, że większy potencjał mają same surowce, a nie surowcowe spółki.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "Czy jest to sensowne?
  amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=375 "

  Czymś musieliśmy wkurzyć Nowy Jork.

 • bialek.wojciech

  @bardzoprostynick10:
  "Ja tam się nie znam, ale czy nie powinien Pan synchronizować Jezus=Mahomet. W takim razie Imperium Osmańskie odpowiada wyprawom krzyżowym, a pi razy oko Sobieski wychodzi jako Saladyn."

  No chyba że "pi razy oko". Imperium Osmańskie (12991922) zaczyna się 6,5 stulecia po śmierci Mahometa (632), a wyprawy krzyżowe prawie 12 stuleci po śmierci Jezusa.

  Jeśli przyjąć tezę Gibbona, że chrześcijaństwo (wraz z późniejszymi migracjami barbarzyńców) przyczyniło się do upadku Cesarstwa Rzymskiego:

  pl.wikipedia.org/wiki/Zmierzch_Cesarstwa_Rzymskiego

  ... to odpowiednikiem chrześcijaństwa jest w obecnym cyklu chyba liberalizm.

 • red.007

  @WB
  "Czymś musieliśmy wkurzyć Nowy Jork."
  Eee tam,kasa proszę Pana,kasa się liczy.
  Jakieś TVN-ny czy np.rok 1968,to co najwyżej preteksty.
  Wyrwali trochę od Niemców,teraz kolej na nas.
  wpolityce.pl/polityka/158611-zydzi-dostaja-kolejne-pieniadze-od-niemcow-a-polacy-od-tuska-puste-frazesy-o-swietnych-relacjach
  dorzeczy.pl/historia/40335/Sa-kraje-ktorym-Niemcy-wyplacily-reparacje-Zobacz-kiedy-i-ile.html

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  ""Czymś musieliśmy wkurzyć Nowy Jork."
  Eee tam,kasa proszę Pana,kasa się liczy.
  Jakieś TVN-ny czy np.rok 1968,to co najwyżej preteksty.
  Wyrwali trochę od Niemców,teraz kolej na nas.
  wpolityce.pl/polityka/158611-zydzi-dostaja-kolejne-pieniadze-od-niemcow-a-polacy-od-tuska-puste-frazesy-o-swietnych-relacjach
  dorzeczy.pl/historia/40335/Sa-kraje-ktorym-Niemcy-wyplacily-reparacje-Zobacz-kiedy-i-ile.html "

  Pan zakłada, że to Żydzi posługują się USA dla realizacji swoich celów. Ja skłaniam się ku myśli, że jest odwrotnie.

 • red.007

  @WB
  Rozumiem,w takim razie wniosek mam taki:
  Ja nie wątpię w to,że Ameryka nas kocha tylko wygląda jednak na to,że zaczyna ona preferować tzw.miłość płatną.Zawsze miałem problem z akceptacją tej formy miłości.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  invst.ly/6a6v4
  Kryptocińkciarze chyba mają mały kraszek, bo cena BTCUSD zmierza ku 4-cyfrowym wartościom :-)
  Czy sądzi Pan, że to może rykoszetować rynki? Może coś w Chinach?

 • karnakufo

  No i złotówka zawróciła z poziomu, który pokazywałem, może już nie być niżej.

 • terrainahead

  red 007
  I po co Pan deklarował poniższe:
  "Również deklaruję,że nie będę już pisał o wierze a tym bardziej o polityce.
  Jeśli kogoś uraziłem albo zgorszyłem-przepraszam. "
  A teraz wkleja pan co wkleja...świerzbi oj świerzbi, żeby się jednak ze swoimi jedynie słusznymi poglądami poafiszować.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2107361

 • red.007

  @terrainahead
  Raczy Pan łaskawie zrozumieć,że nie piszę o polityce ani tym bardziej o wierze tylko o kasie.Rozumiem,że jest Pan po linii tych od roszczeń.

 • terrainahead

  Tak, to akurat pan rozumie.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Jakoś dziś mnie bierze na overbalance :-)
  Jeszcze jeden mi się narysował, a że jest w kontrze do tego co piszesz, to nie mogę się powstrzymać żeby nie pokazać ;-)
  invst.ly/6a7yq

 • red.007

  @carrie
  Wszystko jest w porządku.Grasz na krótko i pewnie Ci wyjdzie.
  Ja czekam na dołek indeksu w średnim terminie i nie ma tu konfliktu interesów chyba,że zakładasz odwrócenie trendu a w to jeszcze nie uwierzę.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Jak się bawię prostokątami na funcie, to mi wychodzi, że może na razie nowego dołka nie będzie. Za to moglibyśmy się wspiąć na 5,10 :-D

  @Karkakufo
  Zabawa funtem dała mi do myślenia czy moje 4,09 na EURPLN się uda. Na razie nie zmieniam zdania.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Wszystko jest w porządku.Grasz na krótko i pewnie Ci wyjdzie.

  Gdyby tak było, to nie zawaracałabym Ci głowy :P

  Ja czekam na dołek indeksu w średnim terminie i nie ma tu konfliktu interesów chyba,że zakładasz odwrócenie trendu a w to jeszcze nie uwierzę.

  Rozważam taki wariant ;-)
  lub jak kto woli po swoisku:
  invst.ly/6a8dg

 • red.007

  @carrie
  Tak nieco filozoficznie Ci powiem,korekta to dobra rzecz.
  Dla jednych niesie zwątpienie,dla innych nadzieję.
  Gdzieś wcześniej wspominałem,że spodziewałem się jej dopiero od poziomów 3,40.
  Mi osobiście jej obecne pojawienie sugeruje,że dołkiem dolara może być 3,20.
  Wiem,że na obecną chwilę to wróżenie z kart ale dolar może zaskoczyć i poziomów 3,00 nie zobaczymy.
  Mówiąc krótko dla mnie sprawa jest rozwojowa czyli jeszcze nie.

 • karnakufo

  Na złotówce, jak na razie, obstawiam odbicie od tego wsparcia - zmienię zdanie, jak przebiją w dół:
  www.bankfotek.pl/view/2107373

 • karnakufo

  WIG Banki może odbić od pokazanego oporu - obserwować i reagować;
  www.bankfotek.pl/view/2107377

 • karnakufo

  Lider hossy PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2107379

 • karnakufo

  WIG:
  www.bankfotek.pl/view/2107385

 • carrie-anne.moss

  @007
  Nadzieję daje mi p. Sławek, który obstawia twój scenariusz:-)
  news.globtrex.com/biuletyny/biuletyn-dzienny-forex/2018-01-08-biuletyn-dzienny-waluty-zloto-ropa/

 • konsultant121

  Dolar ma iść na 2,85 :))) Ześlij Panie deszcz o ześlij !

 • pete_of_rocky

  @Carrie
  Ja zagrałem L na USDPLN w piątek właśnie pod ten kanał wzrostowy. Poza tym jest kilka innych przesłanek (timing i zniesienia), ze to może być odwrót w umacnianiu PLN do USD. Oczywiście dalsze osłabienie DXY może ten scenariusz przekreślić.

  Ja jednak niezłomnie ;) ( za co sporo zapłaciłem) wierze w cykliczny dołek DXY i systematyczne odrabianie strat.

 • red.007

  @carrie
  P.Sławek ma za szybkie fale na USD/PLN.
  On chciałby jak najszybciej dołka i w górę.
  Przyjdzie czas,że zmieni oznaczenia,to jego specjalność.

 • gamera-11

  względna siła wig20 plus duże obroty na wzrostach to kapitał z USA na naszych akcjach.Całą kasę stawiam na PEO,JSW,ENG i DNP i nie oddam póki nie zobaczę 2920 na Wig20:)

 • konsultant121

  niezalezna.pl/213623-minister-macierewicz-pozostaje-na-stanowisku-szefa-mon-ustalil-portal-niezaleznapl

  No jakby Macierewicza odwołali, to byłby fake. Chociaż mówiło się w mendiach o jakimś konflikcie co do wpływu na Polską Grupę Zbrojeniową. I Macierewicz miał się udać na wizytę do USA.. Ciekawe. Jednak jeśli wojsko ma realizować swe cele, to Macierewicz musi zostać.

 • red.007

  @carrie
  "Tego nie neguję, jedynie zastanawiam się, skąd mogą się zacząć :P "
  W tym rozdaniu nie widzę głębiej jak 1,1900 jako "a".
  Potem wzrostowa "b",potem spadkowa "c" poniżej 1,1900.

 • nastile

  oj minął

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  to Macierewicz musi zostać.
  parafrazując pewnego nieżyjącego polityka... musi odejść ;-)

 • podczaszy1

  No to mamy POPIS.

 • konsultant121

  @carrie
  To moze i dobra strategia, bo wytrąci kolejny argument opozycji:)

 • carrie-anne.moss

  @pete of rocky
  Ja zagrałem L na USDPLN w piątek właśnie pod ten kanał wzrostowy. Poza tym jest kilka innych przesłanek (timing i zniesienia), ze to może być odwrót w umacnianiu PLN do USD. Oczywiście dalsze osłabienie DXY może ten scenariusz przekreślić.

  Obserwuj EURPLN. Jeśli się zacznie ruch w górę, to USDPLN nie będzie czekał na zmianę kierunku na EURUSD, który ma najwiekszy udział DXY. Rynek PLN jest płytszy.
  Zobacz grudzień'16 - styczeń'17 na tych parach.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  No to mamy POPIS.

  Sprawdź, czy już masz letnią wodę w kranie? :-D

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  To moze i dobra strategia, bo wytrąci kolejny argument opozycji:)

  albo wku... tzw. twardy elektorat. Jutro jakoś im to muszą podać żeby się nie poczuli wy...korzystani ;-)

 • podczaszy1

  @carrie
  Ja mam letnią wodę w kranie,a u niektórych płynie szampan.
  Nie jestem rozczarowany, bo nie liczyłem na tzw. "dobrą zmianę".

 • ewiggin

  @konsultant:
  "
  To moze i dobra strategia, bo wytrąci kolejny argument opozycji:)"

  - To niech cała czerwona drużyna odejdzie na emeryturę - wtedy jeszcze więcej argumentów wytrącą opozycji... a właściwie wszystkie :)))))
  Nie mam nic przeciwko temu. • ewiggin

  To czarny dzień dla Rydzyka i @guyfawkesa.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Niedoczekanie Twoje;)

 • m.jagusiak

  To KONKRETNIE:
  45,7 %, 42,1 %, 22,0 % i 19,2 % na EURUSD.
  Kto ma większe szanse na sukces byki w USD czy byki w EUR?

  acemarketu.com/?p=273327

 • bartalsi

  Czerwoni idą na emeryturę, ale im ją zabrali :)

 • karnakufo

  To do ilu trzymamy S?

 • karnakufo

  Złotówka wreszcie konkretnie słabnie. :)

 • cudofix

  Rok 2018 da zarobić? Rok 2017 dał grubo.

  Podsumowanie zysków za 2017: cudofix.wordpress.com/

  Kolejne zakupy już wkrótce.

  KW

 • bialek.wojciech

  Byłem dziś w rozjazdach, więc nie miałem czasu się dobrze przyjrzeć, ale na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że nam się z Dobrej Zmiany zrobiła jakaś taka inteligencka ciamciaramcia a la Unia Wolności?

  Trochę szkoda, bo chyba będzie teraz nudno.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "To czarny dzień dla Rydzyka i @guyfawkesa."

  Pan fawkes to chyba teraz powinien uciekać na emigrację. A zaraz, wróć, nie musi.

 • ewiggin

  @wb
  Nudno? Niech Pan zerknie na komentarze:
  niezalezna.pl/forum/213647-t-sakiewicz-o-dymisji-szefa-mon-prezydent-dopial-swego-a-ja-dotrzymam-slowa-juz-nie-zaglosuje-na-tego-prezydenta

  :)))))

 • karnakufo

  Za usunięcie Macierewicza też odwracam się od PISu (przynajmniej na jakiś czas, by zobaczyć, czy nie zbaczają z drogi).

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2107581

 • konsultant121

  @ewiggin
  Cieszę się że Ty zagłosujesz na Dudę. Jestem spokojny.

 • karnakufo

  Zamierza ktoś grać pod krach Jackowskiego?

 • ewiggin

  @konsultant:
  "
  Cieszę się że Ty zagłosujesz na Dudę. Jestem spokojny."

  - Nie, my z @karnakufo głosujemy na Tuska.
 • mzamojsk

  @WB, ewiggin:
  ""To czarny dzień dla Rydzyka i @guyfawkesa."

  Pan fawkes to chyba teraz powinien uciekać na emigrację. A zaraz, wróć, nie musi."

  Jedyna rzecz warta uwagi, ktora wrzucil tu ten fawkes, to link do ciekawego wykladu Wojciecha Mysleckiego. Myslecki juz rok wczesniej mowil, ze aparat partyjny przegra walke z silami reformatorskimi uosabianymi przez Morawieckiego.
  Zobaczcie od 41 do 42 minuty jak to ladnie przewidzial:
  www.youtube.com/watch?v=kaQp--ib_qY

 • relkame

  @ewiggin
  - Nie, my z @karnakufo głosujemy na Tuska.
  ____________________________________________________________
  Buahaha

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // No to mamy POPIS //
  // Nie jestem rozczarowany, bo nie liczyłem na tzw. "dobrą zmianę" //

  Waszmość bujasz w ideologicznych obłokach.
  Słyszałeś Acan o czymś takim jak gambit ?
  Rezultat będzie taki, że tzw. opozycja[sic!] wszystko przegrywa i znika, a my mamy za dwa lata większość konstytucyjną plus wszystkie należne korzyści z eurokołchozu.
  Wtedy będzie rekonstrukcja w drugąstronę.:))

 • guyfawkes13

  @WB

  // Pan fawkes to chyba teraz powinien uciekać na emigrację. A zaraz, wróć, nie musi. //

  Jak dziecko...:))))

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ja mam letnią wodę w kranie,a u niektórych płynie szampan.

  Przyznaję, nie wiedziałam, że szampan można pić z koryta ;-)

  Nie jestem rozczarowany, bo nie liczyłem na tzw. "dobrą zmianę".

  Ja liczę, że jak prawdziwa "prawica", wezmą się teraz za łby :-P

 • bartalsi

  @WB

  A Chinageddon jest częściej niż 120 lat?

 • m.jagusiak

  Kolejny sygnał, że EUR będzie dalej rosło w siłe:

  acemarketu.com/?p=273410

 • dociekliwy54

  @All
  Czyżby początek inflacji?
  www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-25-letniej-hossy-7566111.html?smclient=37d018fc-ad97-11e6-8101-0cc47a1256ac&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=nlt_bnk_bankierpl

 • carrie-anne.moss

  @007
  Chyba pora na korektę na europandzie :-)
  invst.ly/6avn9

  To i GBPPLN powinien trochę pospadać
  invst.ly/6avsq

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Słyszałeś Acan o czymś takim ja gambit?
  Proponuję następny gambit tj.zaspokoić roszczenia Industry Holocaust aby w przyszłości jeszcze lepiej na tym zarobić.

 • blasha

  tak, to złe systemy

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Czyżby początek inflacji?
  www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-25-letniej-hossy-7566111.html?smclient=37d018fc-ad97-11e6-8101-0cc47a1256ac&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=nlt_bnk_bankierpl "

  Wczorajszy skok rentowności obligacji (amerykańskie 10-latki najwyżej od marca 2017) był reakcją na zmniejszenie skali skupu przez Japończyków:

  www.reuters.com/article/us-forex-yen/japans-central-bank-trims-bond-purchases-prompting-taper-talk-idUSKBN1EY0FF?il=0

 • bialek.wojciech

  @mzamojsk:
  "Jedyna rzecz warta uwagi, ktora wrzucil tu ten fawkes, to link do ciekawego wykladu Wojciecha Mysleckiego. Myslecki juz rok wczesniej mowil, ze aparat partyjny przegra walke z silami reformatorskimi uosabianymi przez Morawieckiego.
  Zobaczcie od 41 do 42 minuty jak to ladnie przewidzial:
  www.youtube.com/watch?v=kaQp--ib_qY "

  Czyli reformatorzy kontra aparat partyjny oraz pokolenie okolic wyżu demograficznego ze szczytem w 1983 roku kontra pokolenie powojennego wyżu demograficznego ze szczytem w 1953 roku?

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "A Chinageddon jest częściej niż 120 lat?"

  Ostatnio w Chinach Chanageddony były dosyć często. Dynastia Mandżurska upadła w 1911. Republika Chińska upadła w 1949 roku.

  Ale nie mam tego jakoś precyzyjnie rozpisanego.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "albo wku... tzw. twardy elektorat. Jutro jakoś im to muszą podać żeby się nie poczuli wy...korzystani ;-)"

  "Twardy elektorat" jest groźby dla stabilności systemu tylko w okresach słabej koniunktury gospodarczej i wysokiego bezrobocia.

  PiS powstał by taki radykalny elektorat przejąć i rozbroić. Kaczyński tłumaczył to lata temu w Fundacji Batorego:

  "I na koniec jeszcze jedno. Nieoficjalnie i cicho mówi się, że szansa młodych ma być
  budowana kosztem starszej części społeczeństwa. Wiąże się z takimi pomysłami
  niebezpieczeństwo, które należy brać bardzo poważnie brać pod uwagę. W 2002 roku radykałowie otrzymali w wyborach przeszło 30 procent. W tej chwili ich notowania są nieco mniejsze. Ale jeżeli w Polsce dojdzie do sytuacji, w której połączą swoje siły, nie w jakiejś rewolucji, nie w wystąpieniach ulicznych, w wielkich strajkach, tylko przy urnie wyborczej, całkowicie wykluczeni z częściowo wykluczonymi, dwie wielkie grupy społeczeństwa, to będziemy mieli rządy Samoobrony, być może LPR-u (to też formacja radykalna) i rozwścieczonych swoim losem postkomunistów. Ci ostatni znajdują się dzisiaj w znanej sytuacji, ale nawet jeżeli uda nam się ich zdelegalizować - liczę na Trybunał Konstytucyjny to ze sceny politycznej nie zejdą. Przecież delegalizacja to nic innego jak wyrejestrowanie. Potem będą mogli się założyć kolejną partię. Delegalizacja byłby jedynie mocnym aktem potępienia moralnego. Podkreślam raz jeszcze: istnieje niebezpieczeństwo zdobycia władzy w
  Polsce przez radykałów. Wszystkim, którzy zalecają heroiczną drogę walki o przemiany gospodarcze w Polsce, radziłbym wziąć to pod uwagę."

  www.batory.org.pl/upload/jkaczynski.pdf


  Teraz koniunktura jest świetna a stopa bezrobocia bardzo niska, więc groźby radykalizacji nie ma i PiS może przestać udawać wieśniaków:

  minakowski.pl/wiesniackosc-pis-to-bujda/

 • bialek.wojciech

  "minakowski.pl/wiesniackosc-pis-to-bujda/"

  Cytat z Marka Minakowskiego:

  "O tym, że szwagier premiera M. Morawieckiego to potomek elity przedrozbiorowej, podobnie jak prezes J. Kaczyński, już pisałem. Przyjrzyjmy się teraz najnowszym nominacjom w otoczeniu Morawieckiego, są to Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego i Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Obaj blisko są związani z dawnymi elitami."

  To nawiasem mówiąc może być niebezpieczny trend, bo cofając się 2 cykle Modelskiego wstecz trafiamy mniej więcej w rok 1753 czyli raptem na 19 lat przed początkiem rozbiorów.

  I proszę przedrozbiorowa elita nam się gromadzi u władzy. :)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Proponuję następny gambit ... //

  Największe wymagania mają ci, którzy nie głosują, podobnie jak najwięcej do powiedzenia o bagactwach księży mają ci, którzy w życiu nie rzucili złamanego grosza na tacę.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes13
  Waszmość zagłosował na PIS, a wyszło,że na Unię Wolności. No i po co było głosować?

 • podczaszy1

  @ carrie
  Nie ważne z czego się pije.Nieważne nawet co się pije. Ważne z kim się pije.

 • guyfawkes13

  @WB

  // I proszę przedrozbiorowa elita nam się gromadzi u władzy. :) //

  I tak powinno być.
  Robi Pan oczywiście (wiel)błąd cytując Kaczyńskiego w tej ''fundacji''. Dyplomacja polega na ukrywaniu zamiarów, a nie na ich odkrywaniu.

  I co Pan ciągle z tym ''wieśniactwem''? Za każdym razem nie ma to nic do rzeczy.

  Rezultat będzie taki, że PiS uzyska za dwa lata wiekszość konstytucyjną, a Adrian zacznie się już pakować i marzyć nie o wiecznych łowach oczywiście, ale o wiecznym brykaniu na koniku, tudzież skuterku wodnym/:))

  Nie będzie Pan miał na kogo głosować, to znaczy może i będzie, ale bez najmniejszych szans.

  A tak w ogóle, to kto powiedział, że prawicowość nie może być nowoczesna[sic?], gazownia ? :)))

  To też już jest zanikający ... relikt komunizmu.:)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Waszmość zagłosował na PIS, a wyszło,że na Unię Wolności. No i po co było głosować? //

  Rozumiem, że Waszmość uchował cnotę? :))))

  Ja nigdy nie głosuję na partie, tylko na Strategię. Strategia wymaga czasu (i gambitów), chyba że się nie ma pojęcia o postkomunistycznej (i nowokomunistycznej) rzeczywistości:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "I tak powinno być."

  No, nie wiem. Do szlachty brali dzielnych choć głupich (w końcu miał zginąć, więc mądrego by było szkoda) osiłków. Potem się system jakoś zaciął i te dzielne głuptasy zagwarantowały sobie monopol polityczny. Do myślenia zaś sobie wzięli Żydów. Pierwszym efektem utrata największego państwa w Europie. Obecnym efektem jet to, że nasi (to znaczy Aszkenazyjscy) Żydzi zgarniają połowę nagród Nobla, a najlepsze uniwersytety kraju w samym centrum Europy są w 5-tej setce najlepszych uczelni na świecie.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Nie ważne z czego się pije.Nieważne nawet co się pije. Ważne z kim się pije.

  :-D

  Jak myślisz to "gambit"
  budapesztański?
  wołżański?
  czy Blumenfelda?

 • red.007

  @carrie
  Podany poziom jest respektowany,zaczęliśmy(chyba) "b".
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3m&t=l&a=lg&b=1
  " red.007
  2018/01/09 09:50:12
  @carrie
  W tym rozdaniu nie widzę głębiej jak 1,1900 jako "a".
  Potem wzrostowa "b",potem spadkowa "c" poniżej 1,1900. "

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Na strategię mówisz Waść, a nie na partię.Ciekawe jaki miała numer na listach wyborczych. Mimo wszystko życzę powodzenia.Tylko nie mów mi Waść o rozumieniu rzeczywistości bo to stara śpiewka z czasów PRL. Mówiły o tym okradanym chłopom gnojki z ZMP.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Do szlachty brali dzielnych choć głupich ... //

  Przez grzeczność (szlachecką) nie będę tego komentował, choć w wypowiedzi poniekąd sam rzucił Pan nieco światełka na genezę podobnych ... myślopłodów.:)))
  Piąta setka you know.
  Ale ze statystyką postprotestancką nie jest tak, jakby się mogło wydawać. To jest przede wszystkim propaganda i ma niwiele wspólnego z rzeczywistością.
  Np. moja córka chodzi do Hogwartu z pierwszej dziesiątki, a jeśli chodzi o jej dziedzinę, to jest ten Hogwart klasyfikowany na miejscu numer 2.
  I dobrze sobie radzi.

  Ale nie powiezdiałbym, żeby on był tak dalecze lepszy od naszych Hogwartów z tej propagandowej 5 setki. Zależy w czym.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Przez grzeczność (szlachecką) nie będę tego komentował, choć w wypowiedzi poniekąd sam rzucił Pan nieco światełka na genezę podobnych ... myślopłodów.:)))
  Piąta setka you know.
  Ale ze statystyką postprotestancką nie jest tak, jakby się mogło wydawać. To jest przede wszystkim propaganda i ma niwiele wspólnego z rzeczywistością.
  Np. moja córka chodzi do Hogwartu z pierwszej dziesiątki, a jeśli chodzi o jej dziedzinę, to jest ten Hogwart klasyfikowany na miejscu numer 2.
  I dobrze sobie radzi.

  Ale nie powiezdiałbym, żeby on był tak dalecze lepszy od naszych Hogwartów z tej propagandowej 5 setki. Zależy w czym."

  To skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //bo to stara śpiewka z czasów PRL. Mówiły o tym okradanym chłopom gnojki z ZMP.//

  Waszmość za bardzo poddajesz się CEP-owaniu. Niedługo za wszystkim będziesz widział diabła.

 • bartalsi

  @WB

  "Do myślenia zaś sobie wzięli Żydów"

  Niemcy przegrali IWW przez żydów (wg Hitlera), a Polskę doprowadzili do rozbiorów (wg WB). :)

 • guyfawkes13

  @WB

  Wcale nie jest źle.
  W praktyce (a przecież ona decyduje) nasi wygrywają konkurencję na zachodzie i w informatyce i w medycynie i w innych dziedzinach.
  Nasi są przeważnie lepiej wykształceni.

  Niech Pan nie wierzy w ich propagandę.

 • podczaszy1

  @ WB
  "To skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak żle".
  To bardzo proste. Gambit.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "I co Pan ciągle z tym ''wieśniactwem''? Za każdym razem nie ma to nic do rzeczy."

  Po pierwsze tym razem to nie ja a Minakowski. A po drugie to jest kluczowa sprawa, bo mamy wieśniacki lud:

  www.youtube.com/watch?v=9pFWAkZ4GSk

  ... i wieśniackie (ziemiańskie) elity:

  www.youtube.com/watch?v=44vh8TU18BA

  Co jest w sumie bardzo idylliczne, ale potem się okazuje, że głupiej rakiety czy nawet samochodu nie potrafimy poskładać do kupy. No ale jak się na głównego wroga mianuje "młodych wykształconych z dużych miast" to trudno się dziwić. Może teraz po rekonstrukcji trochę się poprawi, ale nie napalałbym się.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Niemcy przegrali IWW przez żydów (wg Hitlera), a Polskę doprowadzili do rozbiorów (wg WB). :)"

  Przekręca Pan to co napisałem.

  Rozbiory to był taki gambit. "Przedrozbiorowe elity" stwierdziły, że przechytrzą przeciwnika nie nie będą walczyć w obronie kraju.

 • guyfawkes13

  @WB

  Na zachodzie bardzo chętnie przyjmuje się do pracy polskich lekarzy, którzy w zasadzie zawsze są lepsi od zachodnich, czy informatyków, inżynierów i w ogóle fachowców.

  Faktem jest, że postkumunizm w ostatnich dekadach zrobił systemowo wiele dla obniżenia u nas poziomu szkolnictwa (gimbaza) i wykształcenia, ale nie wszystko mu się udało, a teraz to zaczynamy odwracać.

 • guyfawkes13

  @WB

  //No ale jak się na głównego wroga mianuje "młodych wykształconych z dużych miast" to trudno się dziwić//

  Panie Wojtku, czemu się Pan tak uporczywie myli?
  Ta kategoria oznacza prekariuszy, lemingów, ''speców'' od dziedzin kompletnie bezużytecznych, jak politologia czy marketing i zarządzanie, którzy głównie wierzą w propagandę i żyją popkulturą, udając przed sobą, że to ich kręci i spełnia. To jest pewna klasa pseudo inteligencka, karykatura inteligencji.
  Prawdziwa fachowość, inteligencja, wiedza, jest zawsze szanowana i w mieście i na wsi.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Na zachodzie bardzo chętnie przyjmuje się do pracy (...)"

  Od pracy jest lud. I ja się zgodzę, że polski lud jest prima sort (bardzo pracowity przede wszystkim, choć trochę trunkowy). Gorzej jest z przedsiębiorczością (brak globalnych marek z Polski). A z tradycyjnymi zajęciami elity, czyli nauką i sztuką to jest raczej katastrofa.

 • guyfawkes13

  @WB

  Co do globalnych marek ma Pan rację, ale taka jest hierarchia dziobania, system kompradorsko nomenklaturowy. Przedsiębiorczość jest, tylko skrępowana.

  Mówiłem o ostatnich dekadach, ale jeszcze były dwa pokolenia komunizmu, a wcześniej eksterminacja elit.

  W sumie i tak jest dobrze, co nie znaczy, że nie powinno być (znacznie) lepiej. Ale jak to wszystko poprawimy, to będziemy najlepsi.:)))

  //Od pracy jest lud...//

  Pan też pracuje , a jednak uważam Pana za ścisły światowy top.:))
  Chociaż czasem się z Panem przekomarzam.

 • dociekliwy54

  @WB
  "No, nie wiem. Do szlachty brali dzielnych choć głupich (w końcu miał zginąć, więc mądrego by było szkoda) osiłków. "
  O rany , Panie Wojtku, to ewidentnie stoi w sprzeczności z nowymi badaniami naukowymi.
  W pozycji popularnej
  " Projekt zdrowie- Szwedzki poradnik inteligenta"-Anders Hansen,Carl Johan Sundberg, Może się Pan z nimi zapoznać.
  Oto jeden z fragmentów: " Naukowcy na całym świecie pracują intensywnie nad zbadaniem zagadnienia, w jaki sposób ruch tak korzystnie wpływa na mózg. Wielu zajmuje się BDNF, to jest Brain-derived neurotropic factor- czynnikiem pochodzenia mózgowego...W ...bazie Pubmed można znaleźć ponad 5000 opublikowanych artykułow naukowych na ten temat. BNNF...pomaga komórkom mózgowym na różne sposoby, między innymi ułatwia tworzenie nowych i ratowanie starych, które zamierają. Wydawałoby się, że zażywanie tabletek z BDNF..to dobry pomysł. Niestety to nie działa.....Doskonałym sposobem dostarczenia większej ilości tej odżywki okazał się ruch....Jego zawartość wzrasta w czasie intensywnego treningu".
  A teraz skonfrontujmy to z trybem życia rycerza, którego codzienne treningi wymagały 10000 Kcal/dobę. A więc statystycznie byli to ludzie mądrzejsi od średniej.
  Obawiam się że w głębszej podświadomości tkwi Pan trochę w protestanckich stereotypach polaka-nieuka. I to nie jest zarzut. To powszechna przypadłość w naszej części europy i chyba sam nie jestem od tego wolny.
  W każdym razie sugeruję nie zapominać o swoich ćwiczeniach (albo do nich wrócić), co będzie z korzyścią dla Pana i czytelników bloga ;).
  Ja osobiście nie mam nic do starych elit (z wyjątkiem Pana Radziwiłła, którego nie trawię).

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "A teraz skonfrontujmy to z trybem życia rycerza, którego codzienne treningi wymagały 10000 Kcal/dobę. A więc statystycznie byli to ludzie mądrzejsi od średniej"

  Niestety tego się nie dziedziczy. A po za tym to było dawno i nieprawda:

  "Państwo nie robiom, cięgiem ino żrom i żrom, to ich rozpiro! Żrom, chorujom, wylegują się, po pokojach chodzom i gadajom cosik. Co tyż się nie nażrom! Matko Jezusowa! () A to obiad, a to podwieczorek, a to cukierków, a to konfitury, a to jaja z cybulom na drugie śniadanie. Państwo bardzo som pażerne i łakome do góry brzuchem leżom i choroby mają od tego. () O Jezu! Spacerujom, żrom, parlujom parlefrance i się nudzom"

  ;)

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Panie Wojtku, czemu się Pan tak uporczywie myli?"

  Chcę zużyć swój limit pomyłek w trakcie dyskusji o piedołach?

  "Ta kategoria oznacza prekariuszy, lemingów, ''speców'' od dziedzin kompletnie bezużytecznych, jak politologia czy marketing i zarządzanie, którzy głównie wierzą w propagandę i żyją popkulturą, udając przed sobą, że to ich kręci i spełnia. To jest pewna klasa pseudo inteligencka, karykatura inteligencji.
  Prawdziwa fachowość, inteligencja, wiedza, jest zawsze szanowana i w mieście i na wsi."

  Eee tam. "Leming" i "wykształciuch" na zwykłe narzędzia prymitywnej walki klas:

  pl.wikipedia.org/wiki/Leming_(osoba)

  pl.wikipedia.org/wiki/Wykszta%C5%82ciuch


 • mac-erson

  @Dociekliwy

  wrzucilbyś swoje aktualne kreski na w20. Z góry dzięki :)

 • m.jagusiak

  Geopolityczna wojna ma nowy front:

  acemarketu.com/?p=273520

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "
  Faktem jest, że postkumunizm w ostatnich dekadach zrobił systemowo wiele dla obniżenia u nas poziomu szkolnictwa (gimbaza) i wykształcenia, ale nie wszystko mu się udało, a teraz to zaczynamy odwracać."

  - co do gimbazy, przypominam, że gimnazja wprowadził AWS a m. in. Kaczyński i Macierewicz głosowali za.

 • ewiggin

  I akurat nasza gimbaza świetnie sobie radziła - 11 miejsce na świecie i czołówka europejska:
  www.dziennikpolski24.pl/artykul/3860845,polscy-gimnazjalisci-znalezli-sie-w-swiatowej-czolowce,id,t.html

  No ale pisowcy to zniszczyli.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "No ale pisowcy to zniszczyli."

  Bo dla "tradycyjnych elit" "młodzi wykształceni" to główny wróg?

 • konsultant121

  Coz to za uogolnienie lemingu stosują? Wynik kilku gimnazjalistów jako argument za złą pisowską reformą. Zobacz pan jaki poziom miało większość gimnazjów i jakie problemy wychowawcze są z młodzieżą w tym wieku gdy nie ma ciągłości nauczania. 8 lat podstawówki i 4 -5 lat średniej to najlepszy wariant.

 • ewiggin

  @wb
  Na to wygląda, że młodzi, wykształceni to główny wróg PIS-u. Kaczyńskiemu i Kurskiemu potrzebny jest "ciemny lud". Ma to może jakieś plusy jeśli chodzi o demografię - ciemniaki bez znajomości języków obcych i umiejętności nie będą wyjeżdżać za granicę.

 • dociekliwy54

  @WB
  "Niestety tego się nie dziedziczy. A po za tym to było dawno i nieprawda: "

  Prawdopodobnie się dziedziczy, choć w złożony sposób. To dziedziczenie ulega regresji do średniej, co oznacza, że zależy od wielu czynników-kilku tysięcy genów. Zauważyć można również efekt rozszczepienia w 3 pokoleniu. Co ciekawe chłopcy więcej dziedziczą po ojcu ojca ,dziewczynki po matce matki.
  Pytanie jest inne. Czy nasza aktywność zmienia geny( w tym inteligencji) w sposób trwały i dziedziczny. No cóż, epigenetyka to młoda nauka, ale stwierdzono już działanie na metylację genów i modyfikację histonów, które uruchamiają geny. Jest więc związek pomiędzy czynnikami dziedzicznymi i środowiskowymi. Do tej pory szacowano ,że dziedziczenie odpowiada za ok. 50% inteligencji. Ale skoro te cechy mogą być regulowane przez środowisko (ćwiczenia), to prawdopodobnie mają one wpływ na kolejne pokolenia. Ja w to wierzę, ale nauka nie wypowiedziała się dotąd jednoznacznie. Ponadto myślę, że przecenia się znaczenie kodu DNA i może on być tylko matrycą, na który również mamy wpływ. Świadczy o tym niesamowite badanie, w którym pobudzono do własnych wibracji cząsteczkę DNA . Następnie zapisano to zerojedynkowo i przekazano netem do innego laboratorium. Tam uruchomiono oscylator podłączony do netu. Oscylacjom poddano zupę z nukleotydów i okazało się ,że połączyły się w takie samo DNA.
  Wszystko więc jest informacją. Nowa Medycyna Germańska, a właściwie jej dziecko "Totalna Biologia" utworzyła pojęcie pamięci komórkowej i w swoich badaniach opiera się na statystyce i weryfikacji różnych podobieństw miedzy pokoleniami a nie na genetyce w rozumieniu genów, DNA itd. Ale to już inny paradygmat inna bajka.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Nowa Medycyna Germańska, a właściwie jej dziecko "Totalna Biologia""

  Można się było domyślić, że jak "Nowa Medycyna Germańska" coś urodzi, to będzie to "totalne".

 • bartalsi

  Po raz kolejny spotykam się z wklejaniem przez ruskich i niemieckich trolli tego samego artykułu.

  Trolle wklejaja go wielokrotnie przy każdej okazji pojawienia się tematu szkolnictwa bez opamiętania.

  A tymczasem czytając tytuł:

  "Edukacja. Uczniowie coraz lepiej rozwiązują zadania matematyczne, ale mają kłopoty z logicznym myśleniem

  "sukces w tych badaniach wynika z tego, że od kilku lat uczniowie intensywnie ćwiczą typy zadań, które znajdują się w testach PISA

  "także z faktu, że okrojony został program nauczania matematyki w szkołach. - W efekcie spada poziom matury z matematyki, teraz może ją spokojnie zdać gimnazjalista"

  "Pracuję na uczelni od 10 lat i widzę, że poziom wiedzy matematycznej coraz bardziej się obniża"

  Takie typowe samozaoranie się. Lepszy w tym jest tylko Petru.

  Panie Wojtku, błagam!

  Jak już musi być trollowanie na tym blogu, to niech chociaż z ODROBINĄ inteligencji.
  To co tu się wyprawia uwłacza normalnym ludziom.
  I pwiem Panu, to jest na prawdę przykre, to jest bardzo przykre, że pana stać na to by takie trolle tu tolerować. :(

 • guyfawkes13

  @WB

  // Państwo nie robiom, cięgiem ino żrom i żrom, to ich rozpiro! Żrom, chorujom, wylegują się, po pokojach chodzom i gadajom cosik.... //

  No ale to jest propaganda komunistyczna, mutacja dywersyjnej propagandy kacerskiej typu ''Ksiądz pana wini, pan księdza,. A nam prostym zewsząd nędza''

  A prawda była taka, że Rzeczpospolita przetrwała sto lat wojen ze wszystkimi potęgami dookoła, a później upadała jeszcze prawie kolejne stulecie. To dłużej niż Kartagina i prawie tyle co Imperium Rzymskie, ale to miało większe zasoby, w tym kontrolę handlu śródziemnomorskiego (światowego).

  Wiec nasza szlachta należy do ścisłej czołówki najlepszych elit świata.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Rzeczpospolita przetrwała sto lat wojen ze wszystkimi potęgami dookoła, a później upadała jeszcze prawie kolejne stulecie //

  Obawiam się, że Ameryka tyle nie wytrzyma, co RP.

 • bartalsi

  Po raz kolejny spotykam się z wklejaniem przez ruskich i niemieckich trolli tego samego artykułu.

  Trolle wklejaja go wielokrotnie przy każdej okazji pojawienia się tematu szkolnictwa bez opamiętania.

  A tymczasem czytając tytuł:

  "Edukacja. Uczniowie coraz lepiej rozwiązują zadania matematyczne, ale mają kłopoty z logicznym myśleniem

  "sukces w tych badaniach wynika z tego, że od kilku lat uczniowie intensywnie ćwiczą typy zadań, które znajdują się w testach PISA

  "także z faktu, że okrojony został program nauczania matematyki w szkołach. - W efekcie spada poziom matury z matematyki, teraz może ją spokojnie zdać gimnazjalista"

  "Pracuję na uczelni od 10 lat i widzę, że poziom wiedzy matematycznej coraz bardziej się obniża"

  Takie typowe samozaoranie się. Lepszy w tym jest tylko Petru.

  Panie Wojtku, błagam!

  Jak już musi być trollowanie na tym blogu, to niech chociaż z ODROBINĄ inteligencji.
  To co tu się wyprawia uwłacza normalnym ludziom.
  I pwiem Panu, to jest na prawdę przykre, to jest bardzo przykre, że pana stać na to by takie trolle tu tolerować. :(

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Po raz kolejny spotykam się z wklejaniem przez ruskich i niemieckich trolli tego samego artykułu."

  Na trola to mi wygląda Pan.

 • bartalsi

  Po raz kolejny spotykam się z wklejaniem przez ruskich i niemieckich trolli tego samego artykułu.

  Trolle wklejaja go wielokrotnie przy każdej okazji pojawienia się tematu szkolnictwa bez opamiętania.

  A tymczasem czytając tytuł:

  "Edukacja. Uczniowie coraz lepiej rozwiązują zadania matematyczne, ale mają kłopoty z logicznym myśleniem

  "sukces w tych badaniach wynika z tego, że od kilku lat uczniowie intensywnie ćwiczą typy zadań, które znajdują się w testach PISA

  "także z faktu, że okrojony został program nauczania matematyki w szkołach. - W efekcie spada poziom matury z matematyki, teraz może ją spokojnie zdać gimnazjalista"

  "Pracuję na uczelni od 10 lat i widzę, że poziom wiedzy matematycznej coraz bardziej się obniża"

  Takie typowe samozaoranie się. Lepszy w tym jest tylko Petru.

  Panie Wojtku, błagam!

  Jak już musi być trollowanie na tym blogu, to niech chociaż z ODROBINĄ inteligencji.
  To co tu się wyprawia uwłacza normalnym ludziom.
  I pwiem Panu, to jest na prawdę przykre, to jest bardzo przykre, że pana stać na to by takie trolle tu tolerować. :(

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No ale to jest propaganda komunistyczna (...)"

  To akurat był Gombrowicz.

 • guyfawkes13

  @WB

  //To akurat był Gombrowicz.//

  No przecież mówię. Propaganda komunistyczna to genus, a Gomgrowicz to differentia specifica.:)))
  Prekursor komunizmu kulturowo-literackiego nowego typu.

 • guyfawkes13

  @WB

  Wszystko, co niszczy naturalne relacje i chrześcijaństwo, to jest komunizm. Niechby i w imię jednostki, wolności od, czy egzystencji. Nie ma to większego znaczenia, bo chodzi o destrukcję, a na końcu jest zawsze kołchoz zarządzany przez bank.:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Wiec nasza szlachta należy do ścisłej czołówki najlepszych elit świata."

  Niestety było jej zawsze za dużo:

  "Wyczański szacuje, że szlachty w Polsce było raczej bliżej 8 niż 10%. Tak czy owak, to bardzo duży odsetek, porównywalny tylko z Hiszpanią. We Francji było w późnej epoce nowożytnej ok 1% szlachty, a w Anglii około 3%."

  "W RON ok. 8%, we Francji niecały 1% , w Anglii ok. 2-3%, w Rosji ok. 0,5%
  Co ciekawe po trzecim rozbiorze okazało się, że polska szlachta kresowa wynosi aż 80% ogółu szlachty Imperium Rosyjskiego w wyniku czego liczebność szlachty w państwie carów wzrosła do ok. 2%. Właśnie tak duża ilość szlachty powodowała, że Rosjanie kazali się Polakom legitymować ze szlachectwa co bywało dość kosztowne."

  www.historycy.org/index.php?showtopic=43440

  To spowodowało zablokowanie mechanizmów rozwoju społecznego, które zadziałały w innych krajach. Miało to pozytywny - nie było u nas absolutyzmu - ale i negatywy: upadek państwa.

  Funkcją szlachty w społeczeństwie jest walka w jego obronie przed zewnętrznym wrogiem. Wraz z wprowadzeniem przez sąsiadów (gdzie szlachty było mało) armii z chłopskiego poboru polska armia szlachecka straciła rację bytu. A na danie chłopom karabinów do ręki nasze "przedrozbiorowe elity" się nie zdecydowały. Wolały stracić państwo niż pozycję społeczną.

 • guyfawkes13

  @WB

  I jeszcze okazało się po rozbiorach, że większość potrafiących czytać w imperium rosyjskim, czytała po polsku.

  //A na danie chłopom karabinów do ręki nasze "przedrozbiorowe elity" się nie zdecydowały. Wolały stracić państwo niż pozycję społeczną. //

  To nieprawda. W powstaniach jednym z głównych postulatów było uwłaszczenie chłopów. Ale to nie było takie proste. Wystarczy przeczytać ''Rozdziobią nas kruki wrony'', żeby mieć świadomość realiów.
  Dopiero praca pokoleń nad rozwojem chłopstwa spowodowała, że w 1920 mieliśmy armię masową i wygraliśmy tą ''najdłuższą wojnę nowożytnej Europy'' o ... dusze.

 • damianero1

  Nie ma co sie dziwić patrząc po wynikach

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To nieprawda. W powstaniach jednym z głównych postulatów było uwłaszczenie chłopów. Ale to nie było takie proste."

  Wszystkim się jakoś udało.

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  2018/01/10 14:15:47
  "@bartalsi:
  "Po raz kolejny spotykam się z wklejaniem przez ruskich i niemieckich trolli tego samego artykułu."

  Na trola to mi wygląda Pan."

  Panie Wojtku, z wyglądu trol jest: mały, ciemny, brzydki, ma odstające uszy i zachrypnięty głos. Gdy patrzę w lustro to takiego czegoś nie widzę, więc coś się musiało Panu pomylić :)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No i widzisz Waść, oni to już wiedzą, jeszcze tylko bronią się przed dopuszczeniem do świadomości[sic!] rozmiaru klęski. Nie chodzi o to, żeby pomachać sobie szabelką, tylko żeby mieć realną władzę. Wtedy można pójść dalej.
  wpolityce.pl/polityka/375794-nasz-wywiad-antoni-mezydlo-po-nie-ma-co-myslec-o-wygraniu-wyborow-w-2019-r-sprawa-kolejnej-kadencji-pis-jest-przesadzona

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No i widzisz Waść, oni to już wiedzą, jeszcze tylko bronią się przed dopuszczeniem do świadomości[sic!] rozmiaru klęski. Nie chodzi o to, żeby pomachać sobie szabelką, tylko żeby mieć realną władzę. Wtedy można pójść dalej.
  wpolityce.pl/polityka/375794-nasz-wywiad-antoni-mezydlo-po-nie-ma-co-myslec-o-wygraniu-wyborow-w-2019-r-sprawa-kolejnej-kadencji-pis-jest-przesadzona

 • guyfawkes13

  Wystarczy na dziś. Biorę się do roboty.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie chodzi o to, żeby pomachać sobie szabelką, tylko żeby mieć realną władzę."

  No właśnie tragedia polega na tym, że zupełnie nie o to chodzi.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  PiS powstał by taki radykalny elektorat przejąć i rozbroić. Kaczyński tłumaczył to lata temu w Fundacji Batorego:

  Znaczy u Sorosa, którego stypendystą był p. Orban :-)


  Ale jeżeli w Polsce dojdzie do sytuacji, w której połączą swoje siły, nie w jakiejś rewolucji, nie w wystąpieniach ulicznych, w wielkich strajkach, tylko przy urnie wyborczej, całkowicie wykluczeni z częściowo wykluczonymi, dwie wielkie grupy społeczeństwa, to będziemy mieli rządy Samoobrony, być może LPR-u (to też formacja radykalna) i rozwścieczonych swoim losem postkomunistów.

  No i posklejał z pogrobowców SLD, Samoobrony, LPR. Zakon PC zagrał na sentymencie do PRL - szkoła 8-klasowa, miłość do Gierka, nienawiść do Niemców, propaganda jak z najlepszych czasów, do tego pińcet i dobre słowo od ojca dyrektora, oczywiście nie za darmo.

  liczę na Trybunał Konstytucyjny

  wg sprawdzonego scenariusza.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Edek mnie mało zajmuje. Dziś rano zagapiłam się i panda mi odjechała. W tej sytuacji skupiam się na AUDjpY
  invst.ly/6azwh
  unless panda da szansę na grę do dołu ;-)
  Zobaczymy co przyniesie NY open.

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  2017/12/06 11:30:44
  @bartalsi:
  "Generalnie to chyba już można kupować :)

  stooq.pl/q/?s=^shc&c=3m&t=c&a=lg&b=0"

  "Chiński rynek akcji odbija się z dna bessy na początku 2016 najsłabiej spośród wszystkich rynków akcji na świecie. Traktuję to jako potwierdzenie zasadności oczekiwań na Chinageddon. Jeśli hossa jest słaba, to bessa powinna być bardzo silna. "

  10% bez lewara, bardzo bardzo mnie zadowala :)

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  2017/12/06 11:30:44
  @bartalsi:
  "Generalnie to chyba już można kupować :)

  stooq.pl/q/?s=^shc&c=3m&t=c&a=lg&b=0"

  "Chiński rynek akcji odbija się z dna bessy na początku 2016 najsłabiej spośród wszystkich rynków akcji na świecie. Traktuję to jako potwierdzenie zasadności oczekiwań na Chinageddon. Jeśli hossa jest słaba, to bessa powinna być bardzo silna. "

  10% bez lewara, bardzo bardzo mnie zadowala :)

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  2017/12/06 11:25:20
  @bartalsi:
  "Skoro dr Miedź wytacza takie argumenty to pora poprosić o opinię experta ds cykli.
  @WB Co w przeszłości oznaczały takie spadki na metalach?"

  "GSCI Industrial Metals Index spadł do 11-tygodniowego minimum. Ostatni raz taki sygnał pojawiał się 12 kwietnia br. Dołek był 8 maja, a potem wzrost o ponad 20 proc. Czyli na razie nic ciekawego się nie dzieje (korekta w hossie).

  Ale cykl Kitchna sugeruje, że jesteśmy od metalach tam gdzie w 2014, 2011 i 2007 roku, a wiec należy szukać szczytu cyklicznej hossy. Zakładając, że miał on miejsce 1 listopada otrzymujemy wniosek, że odbicie w górę rozpocznie się za ok. 7 sesji po spadku indeksu o kolejne ok. 5 proc., potem nadejdzie miesięczne odbicie w górę o ponad 3 proc. procent a potem już cykliczna bessa.

  Projekcja oparta na założeniu, że w ramach cyklu Kuznetsa listopadowy szczyt cen metali to odpowiednik szczytów ze stycznia 2000 (Kuznets temu) i maja 1983 (dwa Kuznetse temu) po dalszym spadku o 1,2 proc. w ciągu tygodnia indeks odbija jedynie o nieco ponad 2 proc. w ciągu 14 sesji a potem już bessa do okolic sierpnia 2019.

  Bardzo silna hossa a la 1986-1989 i 2003-2007 dopiero od 2020 roku.

  Podsumowując można grać na jakieś odbicia po zejściu indeksu do poziomu rosnącej 200-tki (czyli po spadku o kolejne 5 proc.) - bo mamy inflacyjna fazę cyklu itp. - ale należy liczyć się z tym, że to będą tylko pierwsze korekty w bessie (a la październik-listopada 2014, maj-lipiec 2011 oraz sierpień 2007-październik 2007/marzec 2008). "

  bialek.wojciech
  2017/12/06 11:30:44

  Tzn. tutaj jest 10%, na SHC miało być 100pkt (ponad).

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  2017/12/06 11:25:20
  @bartalsi:
  "Skoro dr Miedź wytacza takie argumenty to pora poprosić o opinię experta ds cykli.
  @WB Co w przeszłości oznaczały takie spadki na metalach?"

  "GSCI Industrial Metals Index spadł do 11-tygodniowego minimum. Ostatni raz taki sygnał pojawiał się 12 kwietnia br. Dołek był 8 maja, a potem wzrost o ponad 20 proc. Czyli na razie nic ciekawego się nie dzieje (korekta w hossie).

  Ale cykl Kitchna sugeruje, że jesteśmy od metalach tam gdzie w 2014, 2011 i 2007 roku, a wiec należy szukać szczytu cyklicznej hossy. Zakładając, że miał on miejsce 1 listopada otrzymujemy wniosek, że odbicie w górę rozpocznie się za ok. 7 sesji po spadku indeksu o kolejne ok. 5 proc., potem nadejdzie miesięczne odbicie w górę o ponad 3 proc. procent a potem już cykliczna bessa.

  Projekcja oparta na założeniu, że w ramach cyklu Kuznetsa listopadowy szczyt cen metali to odpowiednik szczytów ze stycznia 2000 (Kuznets temu) i maja 1983 (dwa Kuznetse temu) po dalszym spadku o 1,2 proc. w ciągu tygodnia indeks odbija jedynie o nieco ponad 2 proc. w ciągu 14 sesji a potem już bessa do okolic sierpnia 2019.

  Bardzo silna hossa a la 1986-1989 i 2003-2007 dopiero od 2020 roku.

  Podsumowując można grać na jakieś odbicia po zejściu indeksu do poziomu rosnącej 200-tki (czyli po spadku o kolejne 5 proc.) - bo mamy inflacyjna fazę cyklu itp. - ale należy liczyć się z tym, że to będą tylko pierwsze korekty w bessie (a la październik-listopada 2014, maj-lipiec 2011 oraz sierpień 2007-październik 2007/marzec 2008). "

  bialek.wojciech
  2017/12/06 11:30:44

  Tzn. tutaj jest 10%, na SHC miało być 100pkt (ponad).

 • dociekliwy54

  @WB
  @guyfawkes13
  A może upadek Polski spowodowali obcy i nie trzeba tak doszukiwać się własnych słabości. Wg. Coryllusa państwa mają doktrynę imperialną lub misyjną.
  Państwa imperialne (Wielka Brytania, Rosja, Prusy) ściągają podatki najpierw ze swoich a potem z obcych. Skarb Rzplitej nigdy nie był tak pełny, ale ludziom żyło się dobrze. Oczywiście w stosunku do najbogatszych państw Zachodu PKB/os był na poziomie nieco niższym (0,6)(w sile nabywczej był wyższy), ale my nikogo nie grabiliśmy i toczyliśmy w zasadzie tylko wojny obronne. Rozszerzanie terytorialne od 14w. było głownie przez dobrowolną akcesję (Ruś Halicka, Litwa,Prusy). Do Polski przyjeżdżali Niemcy, Holendrzy,Żydzi, rosyjscy uciekinierzy, Tatarzy i kto tam jeszcze. Szlachta była potrzebna do obrony właśnie z powodu małego fiskalizmu. Na armię najemną brakowało kasy.Czwarta część dochodów z królewszczyzn i prywatne(niepewne) armie magnatów nie wystarczały.Teraz również mamy szansę na odbudowę potęgi ale nie jako imperium tylko misja. Oparcie o wartości chrześcijańskie i dobrowolność w tworzeniu struktur ponadnarodowych może zjednoczyć pół europy pod polskim przywództwem. Oczywiście warunkiem na dziś sojusz z USA , praca nad mądrym mitem założycielskim, dobre prawo.

 • bartalsi

  Qrcze, nie dość że punktuję to się posty wklejają po kilka razy. Faktycznie jestm trolem. Na trole - wyższy level :).

 • carrie-anne.moss

  @karnakufo
  cpj.org/blog/2018/01/press-oppressor-awards-trump-fake-news-fakies.php
  Wygląda, że nie tylko Ty się obraziłeś na PAD'a.

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "A może upadek Polski spowodowali obcy i nie trzeba tak doszukiwać się własnych słabości."

  Ale przecież potężna państwa chyba z definicji nie upadają. Z definicji upadają słabe. Wiec próby zrozumienia źródeł tej słabości i zastanawianie się, czy są one nadal aktualne wydaje się być wartościowe.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  W grudniu 2017 roku zapewniał mnie Waść,że Macierewicz nie starci stanowiska ministra MON-u. Teraz Waszmość wyjaśnia mi,że to jest gambit. Inaczej mówiąc tak jak zawodowy analityk giełdowy nie umie Waszmość przewidzieć przyszłości tylko umie tłumaczyć to co się już stało.
  Na tym co mówi niejaki Mężydło to ja bym się nie skupiał bo on chyba nawet nie wie czy jest w PIS czy w PO czy może już w UW.

 • karnakufo

  PIS bez Macierewicza to już nie ten PIS, za którym optuję, zobaczymy w jakim kierunku to pójdzie, trzeba być czujnym.

 • podczaszy1

  A odnośnie poziomu kształcenia to myślę,że mało który dzisiejszy licealista poradziłby sobie w liceum z lat 70-tych czy 80-tych. A one już wtedy były raczej słabe.

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  A może upadek Polski spowodowali obcy i nie trzeba tak doszukiwać się własnych słabości

  Czy jesteś zwolennikiem warszwskiej szkoły historycznej?
  Łatwo jest doszukiwać się źródeł własnych niepowodzeń na zewnątrz. Całkiem jak w "tradingu" ;-)
  Zgadza się z @Gospodarzem, że warto popatrzeć i na własne błędy.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  jak zawodowy analityk giełdowy

  Teoria fal Elliota działa, tylko post factum :-D

 • podczaszy1

  @ carrie
  A ja myślę,że nasi przodkowie stworzyli wielkie i wspaniałe państwo, I Rzeczpospolitą i my, którym się nic nie udało możemy jedynie składać im hołd, a nie wytykać jakieś błędy.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Jedno drugiemu nie przeszkadza. Nie należy przesadzać w żadną stronę.
  Może nam się nie udało, bo powtarzamy któreś z ich błędów?
  Uważasz, że np. restauracja sanacji, to najlepsze na co nas obecnie stać?

 • podczaszy1

  @ carrie
  Przecież wiesz,że mnie do sanacji tak samo blisko jak tobie.

 • dociekliwy54

  @ carrie-anne.moss
  @WB
  No tak, prawdę mówiąc i ja nie podpisałbym się pod deklaracją braku potrzeby analizy własnych błędów z przeszłości. Jednak ta wypowiedź była w pewnym kontekście.
  Wydaje mi się, że mamy tendencję do przyjmowania zewnętrznych opinii, na zasadzie ,że to zwycięzcy piszą narrację. Łatwo się wytrząsać nad upadkiem i wszyscy wtedy mają rację. Najgorzej , gdy ten który upadł uwierzy we wszystkie dobre rady.
  Obawiam się, że narracja taka jest sączona po cichu przez naszą edukację od czasu powstania KEN, co praktycznie zbiegło się z zaborami. Szkoła Krakowska jest pewnie tego wynikiem. Z kolei Szkoła Warszawska jest pewnego rodzaju antytezą, ale w zasadzie na wielu płaszczyznach jest podobna. Jest tylko bardziej twórcza i mniej depresyjna.(Doszukuje się pozytywów wyłącznie w czasach Oświecenia.)
  Tak więc podsumowując, jestem zwolennikiem Własnej pracy nad historią z jej pozytywami i negatywami z uwzględnieniem okoliczności zewnętrznych. Jak już wspomniałem podoba mi się intuicja Gabriela Maciejewskiego.
  Nic nas nie zwalnia od budowania własnego mitu dla własnego państwa.
  Ten z natury rzeczy musi być ekspansywny i optymistyczny, bo innych nie ma.
  Powinien być oparty na naszej wierze, wartościach,tradycji.
  W oparciu o nie trzeba stanowić i realizować dobre prawo.
  Gospodarka choć bardzo ważna będzie tu na końcu hierarchii , bo nie buduje się domu od dachu.
  Wreszcie mit powinien być misyjny i nieść dobro innym narodom.
  Jeśli chodzi o Sanację, to nie odmawiając jej skuteczności, mam dylemat, czy tak daleko posunięta kolaboracja z rewolucją była niezbędna. Myślę, że pozostawiło to pewne blizny i kolejne przekłamania.Teraz jednak nie musimy tej niepodległości odzyskiwać, tylko ją umacniać. W związku z tym wydaje mi się że narracja PIS jest w zbyt dużym stopniu oparta na antytezach niż tezach (choć nie we wszystkich aspektach). No ale mamy rekonstrukcję... • carrie-anne.moss

  @WB
  news.globtrex.com/wiadomosci/ceny-zelaza-beda-spadac/
  Czy zakładając, że szczyt metali za nami, można się spodziewać, że szczyt AUD również za nami?

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Nie przesadzajmy z tym Snopkiem z Grodziska i jego ''intuicją''.
  To jest troche taki jakiś ni to lokalny jurodiwy, ni to autystyk. Tytułowe dziecko PRL-u, bez żadnych tradycji rodzinnych, poza kawałkami typu pradziadek w czapce kozackiej zawijający sobie loczka na błyszczący daszek.
  W tej całej jego ''misji'' chodzi chyba o temat wystarczająco oryginalny, żeby można go było eksploatować i sprzedawać od biedy(...).
  Zaczynał w pismach ''kobiecych'' i pozostał już kobietą, tzn. utrwalił sobie pewne negatywne cechy, jak kłótliwość, plotkarstwo, cheć dominacji wobec innych kobiet za pomocą czegoś w rodzaju makijażu, albo fasonu butów. Krytykuje dokładnie wszystkich i prowadzi sektę klakierów wokół pewnej idei agrarnej. No jaki sens teraz ma duża własność ziemska? W Ameryce wielkie farmmy mają wielkie długi.
  Ślepa sentymentalna uliczka, która nie ma nic do rzeczy z dzisiejszym światem.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //A ja myślę,że nasi przodkowie stworzyli wielkie i wspaniałe państwo, I Rzeczpospolitą i my, którym się nic nie udało możemy jedynie składać im hołd, a nie wytykać jakieś błędy.//

  Pełna zgoda, ale te czasy w swoim konkrecie już nie wrócą. ''Daremne żale próżny trud...''
  I podobnie powinniśmy cenić II RP.

  A przy okazji mówiłem, żeby uważać na te samoloty, LOT-owi za dobrze idzie, RSHA nie śpi.
  niezalezna.pl/213805-awaryjne-ladowanie-na-okeciu-na-miejsce-jedzie-juz-minister-adamczyk-i-komisja-badania-wypadkow-lotniczych

 • bartalsi

  @ carrie-anne.moss
  2018/01/10 20:25:23
  "@WB
  news.globtrex.com/wiadomosci/ceny-zelaza-beda-spadac/
  Czy zakładając, że szczyt metali za nami, można się spodziewać, że szczyt AUD również za nami?"

  To jeszcze nie jest szczyt metali. Ja przynajmniej nie dystrybuuję wszystkiego.

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  "No, nie wiem. Do szlachty brali dzielnych choć głupich (w końcu miał zginąć, więc mądrego by było szkoda) osiłków. Potem się system jakoś zaciął i te dzielne głuptasy zagwarantowały sobie monopol polityczny. Do myślenia zaś sobie wzięli Żydów. Pierwszym efektem utrata największego państwa w Europie. Obecnym efektem jet to, że nasi (to znaczy Aszkenazyjscy) Żydzi zgarniają połowę nagród Nobla, a najlepsze uniwersytety kraju w samym centrum Europy są w 5-tej setce najlepszych uczelni na świecie."

  Wow. Czy Żydzi też odpowiadają za nieszczęścia, które ich spotkały w przeszłości, czy jest może tak, że my odpowiadamy za nieszczęścia a Żydzi są sprawcami sukcesów?

 • olejgujnar

  @karnakufo
  "PIS bez Macierewicza to już nie ten PIS, za którym optuję, zobaczymy w jakim kierunku to pójdzie, trzeba być czujnym."

  I na kogo zagłosujesz? W polityce nie chodzi o stołek dla Macierewicza a o Polskę, obserwować to trzeba zawsze i usuwać z listy opcji kanalie a nie być członkiem plemienia i głosować na "swoich" przeciwko "obcym".

 • carrie-anne.moss

  @WB
  www.ft.com/content/083e0863-0661-3ffc-9b08-c0ab4bd5c97b
  Wygląda, że niekoniecznie IT sektor będzie bohaterem bańki, a raczej kryptowaluty. Jeśli FANGi ogłoszą swoje, to chyba będzie kulminacja.
  Co Pan na to?

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  Nic nas nie zwalnia od budowania własnego mitu dla własnego państwa.

  NIe lubię słowa "mit", bo kojarzy mi się z czymś nieprawdziwym. Z drugiej strony rozumiem o co Ci chodzi, więc nie będę się czepiać ;-)

  Ten z natury rzeczy musi być ekspansywny i optymistyczny, bo innych nie ma.
  Powinien być oparty na naszej wierze, wartościach,tradycji.

  I tu jest problem. Romantyczne "Polska Chrystusem narodów" i wieczna martyrologia czynią z nas ofiary i przegranych.
  Nauczmy się świętować swoje zwycięstwa, a nie porażki.
  Wiesz ile ludzi było na polach Grunwaldu w 2010 roku?
  A czy ktoś pamięta, że w tym roku mamy 335 rocznicę wiktorii wiedeńskiej?
  Stawiam, że na obchody, jeśli będę, pójdzie mnie niż na ochronę tzw. miesięcznicy :-(

  Wreszcie mit powinien być misyjny i nieść dobro innym narodom.

  To chyba tradycja wokół zwycięstw Jana III daje radę?
  Założę się, że @podczaszy nie zaprotestuje :-)

 • dociekliwy54

  @ carrie-anne.moss
  Duża zgodność poglądów.
  Nie rozwijając zbytnio tematu ja lubię słowa: mit, mit założycielski,narracja.
  Nie zgadzam się z poglądem o fałszywości, choć pewnie pochodzenie odwołuje się do ludowych wierzeń przedfilozoficznych. Ja rozumiem te słowa współcześnie jako spoiwo faktów. Spoiwo emocjonalne. Spróbuj żyć bez emocji samym intelektem a zobaczysz, że nie wstaniesz z łóżka (przypadki po lobotomii). W nauce podobne znaczenie mają paradygmaty oparte bardziej na wierze niż nam się wydaje. Wybieramy paradygmat, który jest najbardziej praktyczny, daje najwięcej rozwiązań w danym czasie. Dlaczego nie postępować podobnie z historią?
  Wspomniałaś o Szkole Warszawskiej. Ta przynajmniej coś wykreowała przez zakładanie szkół ,ochronek, bibliotek, uświadamianie ludu itd. Nie można jednak dłużej funkcjonować w kontrze do swojej dawnej historii a pozytywizm w swojej istocie jest raczej błędem poznawczym.
  Czytając książki historyczne, czy beletrystykę łatwo uświadomić sobie, że w Polsce XVI w. i jeszcze kawałek dało się przyzwoicie i w miarę bezpiecznie żyć. Zwłaszcza w porównaniu z sąsiadami. Podobnie chyba myślał wykpiony i zdradzony Jasienica.


 • ewiggin

  @dociekliwy

  Żadnych mitów tylko realizm. Ani nie jesteśmy bezwzględnie wspaniali ani bezwzględnie beznadziejni - po prostu, mamy swoje dobre i złe cechy.
  Co do historii - zwycięstwa świętować i być dumnym, o porażkach pamiętać, oddawać cześć poległym ale nie biadolić i nie robić z siebie ofiary losu tylko przyczyny porażek analizować i wyciągać wnioski na przyszłość.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "www.ft.com/content/083e0863-0661-3ffc-9b08-c0ab4bd5c97b
  Wygląda, że niekoniecznie IT sektor będzie bohaterem bańki, a raczej kryptowaluty. Jeśli FANGi ogłoszą swoje, to chyba będzie kulminacja.
  Co Pan na to?"

  Jestem za. Hossa na FANGach i na kryptowalutach to w sumie jakoś tam pokrewne zjawiska. Te Kodaki rosnące 3 razy po ogłoszeniu czegoś związanego z kryptowalutami przypominają mi wzrosty różnych naszych śmieciowych spółek na początku 2000 roku, po informacjach, że kończą ze swoją tradycyjną działalnością i zaczynają zajmować się internetem.

 • bialek.wojciech

  @olejgujnar:
  "Wow. Czy Żydzi też odpowiadają za nieszczęścia, które ich spotkały w przeszłości, czy jest może tak, że my odpowiadamy za nieszczęścia a Żydzi są sprawcami sukcesów?"

  Nie jest winą Żydów, że polskie elity wybrały ich sobie na klasę średnią w Polsce.

 • bialek.wojciech

  "Te Kodaki rosnące 3 razy po ogłoszeniu czegoś związanego z kryptowalutami przypominają mi wzrosty różnych naszych śmieciowych spółek na początku 2000 roku, po informacjach, że kończą ze swoją tradycyjną działalnością i zaczynają zajmować się internetem."

  A sentyment AAII tydzień temu był taki jak na początku grudnia 1999. Czyli jeszcze jakby 4 miesiące.

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  Ja rozumiem te słowa współcześnie jako spoiwo faktów

  Ja to rozumiem z kontekstu i dlatego się nie czepiam ;-)
  Nie chce tworzyć sporów semantycznych :-)

  Nie można jednak dłużej funkcjonować w kontrze do swojej dawnej historii a pozytywizm w swojej istocie jest raczej błędem poznawczym.

  Nie zgadzam się i w tym upatruję przewagi naszych sąsiadów, zwłaszcza tych z zachodu.

  że w Polsce XVI w. i jeszcze kawałek dało się przyzwoicie i w miarę bezpiecznie żyć.

  Byliśmy krajem otwartym, tolerancyjnym, wolnym od wojen religijnych.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "www.ft.com/content/083e0863-0661-3ffc-9b08-c0ab4bd5c97b
  Wygląda, że niekoniecznie IT sektor będzie bohaterem bańki, a raczej kryptowaluty. Jeśli FANGi ogłoszą swoje, to chyba będzie kulminacja.
  Co Pan na to?"

  Ciekawe czy u nas jakieś dziwne spółki też zaczną ogłaszać "wchodzenie w kryptowaluty"?

 • konsultant121

  @WB
  A czy PEO też trzyma rachunki kryptowaluciarzy?:)
  kantorbitcoin.pl/bitfinex-skierniewice-bank-spoldzielczy/

  Największa giełda kryptowalut trzyma rachunki w baku spółdzilczym w Sierniewicach.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Zdaje się, że Pekao i BZWBK nie lubi kryptotraderów ;-)

  Za to bitcoin się idealnie nadaje do dawania łapówek:
  www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-urzednicy-nie-musza-deklarowac-dochodow-w-bitcoinach-4057693.html
  tam gdzie kultura ich przyjmowania jest najlepiej rozwinięta ;-)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Błyskawiczna riposta (nie cierpiąca zwłoki [sic!], ze stopniową eskalacją.
  To rozumiem. Służby działają fachowo i skutecznie, nie martw się Waść o stan państwa.

  wiadomosci.wp.pl/kolejne-awaryjne-ladowanie-samolotu-tym-razem-w-krakowie-6208178661828737a

 • ewiggin

  @guyfawkes dopatrzył się jakiejś urojonej wojny na samoloty. Aż litość bierze.

 • ewiggin

  "Z psychopatologicznego punktu widzenia istotne jest, że urojenia paranoiczne są osądami, które są możliwe do zaistnienia, w przeciwieństwie do urojeń paranoidalnych. Urojenia paranoiczne są usystematyzowane, a w wyrażanych urojeniowo treściach występuje spójność. Charakterystyczną cechą paranoi prawdziwej jest to że urojenia dotyczą jednej tematyki."
  pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_urojeniowe

 • guyfawkes13

  Kawał specjalnie dla @ewiggina, z cyklu ''powrót do cudownej krainy dzieciństwa''.

  Po wojnie gdzieś pod Gliwicami mama nalała do talerza zalewajkę i zachęca synka:
  -- Jedz Zeflik jedz, bedziesz rósł.
  Na to synek się oburza:
  -- Mama, jo nie chce być rus, jo chce być volksdeutsch !

  :))))))

 • guyfawkes13

  Coś mi tu nie pasuje...
  Aaa! W oryginale było chyba ''Mutter''

  Mutter, jo nie chce być rus, jo chce być Volksdeutsch.
  :))

 • ewiggin

  "Zespoły paranoiczne są trudne do leczenia z uwagi na brak współpracy i chęci chorego do leczenia, który logicznymi wywodami podkreśla, że to osoby z jego otoczenia są chore, a nie on sam."
  pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_urojeniowe

 • m.jagusiak

  Tak sie podbija rynek:

  acemarketu.com/?p=273729

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Łatwo zauważyć, że gawęda paranoiczna jest mieczem obosiecznym i kroi przede wszystkim autora.
  Bo czy może być większa paranoja niż totalnie zoperowana percepcja , która widzi przyjaciela w fundamentalnym wrogu (zaborcy, agresorze) od 1000 lat ?
  W państwie, które przetopiło polskie kleinoty koronne na monety, w państwie które przeprowadziło planową i systematyczną eksterminacje elity polskiej i do dziś na tej eksterminacji buduje swoją rację stanu, utrzymuje swoje agentury w byłej GG i okrada tak osłabiony naród ? W państwie, które odmawia rekompensaty za swoje zbrodnie i zniszczenia ?

  Nie może być większej paranoi, która też zresztą jest skutkiem deprawacji wojennej i powojennej.

 • zulus_chacka

  www.theverge.com/2018/1/9/16869998/kodak-kodakcoin-blockchain-platform-ethereum-ledger-stock-price

 • konsultant121

  @guy
  Eine Lemingen sagen: Nur Deutschland !

 • konsultant121

  Spadaj dolar spadaj. Kierunek 2,85 na USDPLN !

 • bartalsi

  @carrie

  "Wygląda, że niekoniecznie IT sektor będzie bohaterem bańki, a raczej kryptowaluty. Jeśli FANGi ogłoszą swoje, to chyba będzie kulminacja"

  Bańki bedą na startupach: krypotowaluty, samochody elektryczne, energia odnawialna.

  Ja inwestuję w kopalnie i ropę.

 • ewiggin

  @guyfawkes

  Biedny człowieku, nigdy nie pisałem, że jestem przyjacielem Niemców. Dyskutujesz sam ze sobą.

  @konsultant
  Zastanów się, czy utwierdzając kolegę w jego paranoi naprawdę mu pomagasz?

 • bartalsi

  @WB

  Panie Wojtku, kiedy dogonimy Niemcy Pana zdaniem?
  Czy po IIWW apokalipsie, pół wieku komunizmu i 25 latach neokolonializmu są jakieś szanse?

  www.msn.com/pl-pl/finanse/gospodarka/wzrost-gospodarczy-w-niemczech-w-2017-roku-najwy%c5%bcszy-od-sze%c5%9bciu-lat/ar-BBIg02g?ocid=ientp

 • bartalsi

  Na razie nawet sprawa odszkodowań za IIWW jest niezałatwiona.

 • bartalsi

  www.youtube.com/watch?v=2J2jdcU0SYM

  Plan rządu jest taki:

  6:50

  Natomiast figura premiera mówi:

  7:50

  Myślę że to ściema, zasłona dymna.

 • bartalsi

  Niemcy dużo wyrzucają w elektryczne samochody, eko energię itp, jak się wyłożą to wtedy będzie nasza szansa :) Byleby nie dać się wpuścić i naciągnąc na tą ekościemę. Niestety niektóre kraje jak np Rumunia, Bułgaria dały się wrobić.

 • ewiggin

  "Żadnych mitów tylko realizm. Ani nie jesteśmy bezwzględnie wspaniali ani bezwzględnie beznadziejni - po prostu, mamy swoje dobre i złe cechy."

  ...a skoro już dziś o samolotach i dowcipach, to przypomniał mi się jeden, bardzo pouczający.

  W samolocie zepsuł się silnik i załoga doszła do wniosku, że kilku pasażerów musi wyskoczyć. Steward prosi więc o wyskoczenie Francuza:
  - Nie ma mowy - odpowiada Francuz.
  - No ale taka jest moda - mówi steward.
  Na to Francuz wyskakuje. Następnie steward prosi Niemca:
  - Nie ma mowy - odpowiada Niemiec.
  - No ale taki jest rozkaz - mówi steward i Niemiec bez szemrania wyskakuje.
  Potem sytuacja powtarza się z Anglikiem, który na słowa stewarda - taka jest tradycja - także wyskakuje.
  Na koniec steward podchodzi do Polaka
  - Musi pan wyskoczyć - oznajmia.
  - nie ma mowy - mówi Polak.
  - Ale taka jest moda.
  - Gdzieś mam modę. Nie wyskoczę.
  - Ale taki jest rozkaz.
  - Mam w d... rozkazy.
  - No ale taka jest tradycja - próbuje jeszcze steward.
  - Niech sobie będzie, nie obchodzi mnie to.
  - No cóż - mówi steward zrezygnowany - widzę, że pan nie wyskoczy.
  Na to Polak obrusza się:
  - Co? Ja nie wyskoczę?
 • bialek.wojciech

  Zapraszam pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/01/Czy-mocny-zloty-szkodzi-koniunkturze-gieldowej.html

 • gamera-11

  iwdać po kursie USD że to yankesi od wieków inwestują w naszą giełdę:)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No i na dobranoc dwie ciekawostki wojskowe, które potwierdzają moje wcześniejsze ... teorie(...).

  www.defence24.pl/724959,wot-wszystko-wskazuje-ze-brygada-na-podkarpaciu-bedzie-powiekszana

  www.defence24.pl/724380,gen-samol-dla-defence24pl-przeniesienie-leopardow-do-wesolej-to-likwidacja-fikcji

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech
  "@olejgujnar:
  "Wow. Czy Żydzi też odpowiadają za nieszczęścia, które ich spotkały w przeszłości, czy jest może tak, że my odpowiadamy za nieszczęścia a Żydzi są sprawcami sukcesów?"

  Nie jest winą Żydów, że polskie elity wybrały ich sobie na klasę średnią w Polsce. "

  Przecież to co Pan napisał absolutnie nie jest odpowiedzią na moje pytanie.

 • vaclav66.6

  Warto wierzyć w kryptowaluty, przed którymi stoi świetlana przyszłość:

  youtu.be/_wmG2B01jdM

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci