Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Akcje w USA najdroższe względem obligacji od 7 lat

bialek.wojciech

Raczej wbrew moim wyrażanym w ubiegłem roku (np. tu i tu) oczekiwaniom dynamika wskaźników inflacji w Stanach Zjednoczonych nie wykazuje jakiejś tendencji do przyspieszania. Zmiana roczna CPI wyniosła w grudniu +2,1 proc. a więc mniej niż we wrześniu (+2,2 proc.), a wskaźnik inflacji bazowej (core CPI) był w grudniu wyższy niż rok wcześniej o +1,8 proc. rosnąc minimalnie tylko silniej niż w maju 2017 (+1,7 proc.). 

 

1CPIcoreCPI

 

W efekcie Amerykanie mają to co zwykli nazywać "gospodarką Złotowłosej" ("Goldilocks economy"), czyli generalnie sytuację, w której "temperatura" gospodarki nie jest "ani za wysoka, ani za niska, ale w sam raz". 

Wydaje się, że dopiero wyjście tych wskaźników inflacji na wieloletnie maksima można by zinterpretować jako sygnał sprzedaży dla akcji. W przypadku dynamiki CPI byłoby to przekroczenie poziomu 2,8 proc. i wyjście na najwyższy poziom od 2011 roku. W przypadku zmiany rocznej wskaźnika inflacji bazowej ("core CPI") wyjście ponad poziom 2,3 proc. do prawie 10-letniego maksimum. 

Tamtejszy rynek obligacji wygenerował jednak w ostatnich dniach sygnał sugerujący, że czegoś - być może właśnie przyspieszenia tempa inflacji - jednak się obawia. Otóż rentowność 10-letnich obligacji rządu USA wzrosły do najwyższego od ponad 3,5 lat poziomu.

Bezwzględna wysokość tej rentowności nie jest jakoś porażająca (2,64 proc.), ale warto zwrócić uwagę na to, że od 1981 roku 3,5-letnie maksima tego parametru zdarzyły się jedynie w 2006 i 2007 roku (powyżej poziomu 5 proc.). 

W efekcie połączonego wzrostu S&P 500 i wzrostu rentowności 10-letnich obligacji rządu USA relacja wartości "shillerowskiego"  (uwzględniającego średni poziom zysków z ostatnich 10 lat) wskaźnika Cena/Zysk dla S&P 500 do odwrotności rentowności obligacji  (czyli jak gdyby wskaźnika Cena/Zysk dla obligacji) wzrosła do poziomów obserwowanych w ostatnich lata jedynie 2-krotnie: 5 kwietnia 2010 oraz 8 lutego 2011. Pisałem o tym wskaźniku wcześniej ("Jak drogie są akcje w USA?"). 

 

4akcjedoobligacji

 

Jak widać na powyższym obrazku akcje bywały w przeszłości wyceniane znacznie wyżej wobec obligacji niż ma to miejsce obecnie, więc z tego prawie 7-letniego maksimum tego wskaźnika nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. 

Z ciekawości jednak zaznaczyłem wspomniane wyżej daty na wykresie S&P 500 i okazało się, że w obu przypadkach dalszy potencjał wzrostowy S&P 500 w półrocznym horyzoncie czasowym nie przekraczał 2,9 proc. W 2010 roku korekta (-16 proc.) obejmująca pamiętny "Flash Crash" rozpoczęła się 18 dni później, zaś w 2011 roku ponad 6 proc. korekta zaczęła się w 10 dni po sygnale, a właściwa bessa (-20 proc.) w 2,5 miesiąca po sygnale. 

 

5SPCdaty

 

Podsumowując: akcje USA wydają się obecnie najdroższe względem obligacji od lat 2010-2011. To negatywny sygnał dla akcji w kilkumiesięcznej perspektywie. Trzeba jednak pamiętać, że w przeszłości akcje bywały zwykle znacznie droższe względem obligacji (czy też raczej w przeszłości obligacje bywały zwykle znacznie tańsze względem akcji), niż to jest obecnie, więc na podstawie tego zjawiska trudno wyciągać jakieś bardzo daleko idące wnioski. 

Komentarze (275)

Dodaj komentarz
 • mac-erson

  @karnakufo
  Też otworzyłem polowa docelową w maxie 2628
  Druga polowa stoi kilka oczek wyżej.
  Pozamykane też prawie wszystkie akcje.

  Czekam na skach na pewno kilka sesji: 5-7.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Chciałbym, ale ja jestem starej daty. To jest narzędzie dla młodych wykształconych z dużych miast.

  Zdaje się, że podobne rzeczy robią w W-wie w Goldmanie ;-)
  Nie chce Pan się z nimi znowu pościgać? :P

 • karnakufo

  @mac-erson
  'Też otworzyłem polowa docelową w maxie 2628
  Druga polowa stoi kilka oczek wyżej.
  Pozamykane też prawie wszystkie akcje.

  Czekam na skach na pewno kilka sesji: 5-7."

  Dobrałem S po 2632.

 • mac-erson

  Ja też po 32. Ustawiłem dzisiaj same mamy łącznie z tym, że wszedł mi jeden kontrakt na Ś na midwigu po 5086 czyli też w maxie sesji.
  Satysfakcja jest z wyczucia dzisiejszej sesji a czy na tym się zarobi to czas pokaże:)

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Taka mała puszka Pandory od 15 min.
  Wydaje mi się,że warto wejść w polemikę z profesorem.
  www.youtube.com/watch?v=0sZHbpUW79o

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Powiedziałbym tak: wśród wytworzonych przez Karonia (jako producenta) produktów, jest taki, za który może dostać uczciwą zapłatę (np. historia marksizmu ) ale są też takie, za które musiałby dostać pusty pieniądz, jak te kawałki z zakresu teorii wszystkiego:)))
  On nie ma wykształcenia i nie radzi sobie z problematyką zbyt subtelną.

  Weźmy np. nas, spekulantów, czyli złodziei. Według niego kradzież w tym przypadku polega na zarabianiu na różnicach cenowych. I okrada się nie drugiego spekulanta, tylko jakiegoś producenta. To są bzdury.

  Weżmy jakąkolwiek działalność, np. piekarnię. Piekarz nie kupuje jakiejkolwiek mąki, tylko możliwie najtańszą. Wynagradza swoich pracowników nie jakimikolwiek pensjami, tylko możliwie najniższymi. Sprzedaje chleb nie po jakiejkolwiek cenia, tylko po możliwie najwyższej. Itd.
  Cały ekonomiczny sens takiego przedsięwzięcia polega na tym, żeby różnica między kosztami (kupionymi tanio) a przychodami była wyraźna. I to jest ekonomicznie to samo, o co chodzi spekulatowi. W każdej dziedzinie produkcji chodzi o ten spread: kupić tanio (półprodukty, pace, maszyny itd.) - sprzedać drogo (produkt finalny). Bez tego żadna produkcja się nie utrzyma.
  Spekulacja jest kwintesencją przedsiębiorczości.
  Spekulant jest użyteczny na rynku bo dostarcza płynność, a pieniądze, jakie zarabia albo trzyma w banku, albo w coś inwestuje, albo wydaje. W każdym przypadku napędza to gospodarkę, czyli tworzy miejsca pracy, popyt itd.
  Jakiś problem mógłby być pod tym względem ze spekulantem przegrywającym, no ale on przegrywa swój własny hajs, chyba nie Karonia??:))))
  Te dywagacje miałyby większy sens w czasach kamienia łupanego, jaskiń itd. No ale gdyby pojęcia podstawowe Karonia były wtedy ściśle praktykowane, to w dalszym ciągu pozostawalibyśmy w tej jakże harmonijnej cywilizacji.:)))

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Zresztą nawet w tym przykładzie handlu wymiennego, który podaje ''profesor'', każdemu uczestnikowi wymiany chodzi o to, żeby kupić tanio - sprzedać drogo.
  Takie wydziwianie na temat ile jest spekulacji w produkcji, czy ile diabłów na końcu szpilki, przypomina trochę uczone spory od którego momentu płód jest człowiekiem.
  A może on jest ofiarą mniemanologii stosowanej, z czasów słusznie minionych, i zafiksował się na problemie ''ile jest procent cukru w cukrze?''

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2108914

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Jest jeszcze parę tez , które profesor przemyca w innych filmikach.
  Jedną z nich jest "szybkość" zarobku, brak pracy i wysiłku.
  Nie trzeba chyba nikomu na tym forum tłumaczyć, jak jest to nieprawdziwe.
  Wg mnie, głównym dobrem jakie jest tworzone przez spekulanta jest płynność, która umożliwia sprzedaż kupno walorów bez zbędnej straty czasu i po przewidywalnej cenie. Czy gdyby ludzie wiedzieli ,że akcje mogą sprzedać po 2 miesiącach po cenie o połowę niższą niż cena kupna to by coś kupili? Skoro większość by nie kupiła, to znaczy, że cena "rynkowa" byłaby niższa, a więc i spółka nie mogłaby wykonać emisji, która umożliwiłaby otrzymanie kapitału po koszcie konkurencyjnym z innymi źródłami. Tym samym koszt kapitału dla spółki byłby wyższy lub jego ilość mniejsza. Doprowadziłoby to do zmniejszenia inwestycji i/lub produkcji. Zmniejszyłoby to zatrudnienie a więc i konsumpcję "prawdziwych dóbr" przez wiele osób.
  Zauważmy, że również zwykły handel dobrami fizycznymi nie tworzy produktów.
  On te produkty udostępnia w miejscu i czasie ludziom. To, że trzeba coś przydźwigać, czy pomarznąć, to tylko dodatek. Sednem jest dostarczenie płynności. Można wyobrazić sobie, jak funkcjonowałoby społeczeństwo bez handlu? Chcąc kupić 1kg marchewki należałby jechać do rolnika ze 20 km, potem kupić choć ze 25kg a na koniec chodzić po sąsiadach i dzielić się zdobyczą.
  Wreszcie teza o tym, że ten pieniądz jest pusty. W jaki sposób jest pusty, skoro bilans sumy transakcji jest zerowy?
  Pan Karoń mówi również o psuciu budżetu państwa, przez przewagę wydatków nad przychodami. Pewnie ma rację, chociaż nie byłbym pewny czy ta jego czarno -biała wizja świata jest i tu celna. A co w przypadku głodu, wojny (czy kryzysu)? Wtedy również ten dodruk jest kradzieżą? Myślę, że większym problemem jest system fiducjarny z niepełnym depozytem-tu szkoła austriacka(de Soto) może mieć rację, ale Karoń chyba o tym nie wspomina.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2108915

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  // Myślę, że większym problemem jest system fiducjarny z niepełnym depozytem-tu szkoła austriacka(de Soto) może mieć rację, ale Karoń chyba o tym nie wspomina. //

  Może jeszcze nie doczytał:))

  Z historią marksizmu jest ok. To jest potrzebne, ciekawe, lapidarne, trafne i pożyteczne. Ale chłop nie powinien się za bardzo rozpędzać, bo inne sprawy są bardziej skomplikowane. Sam zresztą zdając sobie z tego sprawę nie zamierzam w to wchodzić.
  Nieco światła może rzucić (i) pierwsze pytanie Brauna i perwsza odpowiedź ''profesora'' na fimie, gdzieś po 2 minucie i 30 sekundach:
  www.youtube.com/watch?v=SasWG5XBxXc

 • carrie-anne.moss

  @007
  Twój ulubiony analityk, poza Gospodarzem ;-)
  stooq.pl/mol/?id=481

 • red.007

  @carrie
  Ależ to Ty jesteś moim ulubionym analitykiem.:)))

 • guyfawkes13

  @WB

  Tym razem muszę Snopka pochwalić (moje sądy nigdy nie są ostateczne, choć bywają ... kategoryczne). To jest dobre, przewijają się tu te wszystkie nasze wątki:))
  www.youtube.com/watch?v=WEPWAaJx0mg

 • guyfawkes13

  @WB

  Pisałem, żeby nie przesądzać co do ostatecznego autorstwa prowokacji wodzisławskiej, bo to jest przede wszystkim obszar kanoniczny dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Biorą w tym udział przede wszystkim sowieci.
  niezalezna.pl/214893-burza-po-slowach-piechocinskiego-wojska-obrony-terytorialnej-zadaja-przeprosin-w-internecie-wrze

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Tym razem muszę Snopka pochwalić (moje sądy nigdy nie są ostateczne, choć bywają ... kategoryczne). To jest dobre, przewijają się tu te wszystkie nasze wątki:))
  www.youtube.com/watch?v=WEPWAaJx0mg"

  Zawsze uważałem, że kluczem do niepodległości Polski są bazy rakietowe na Haiti:

  www.youtube.com/watch?v=mGkr9_i0vHw

  ;)

 • bialek.wojciech

  "Zawsze uważałem, że kluczem do niepodległości Polski są bazy rakietowe na Haiti:

  www.youtube.com/watch?v=mGkr9_i0vHw

  ;)"

  www.youtube.com/watch?v=S-wGzTpYr2o

 • m.jagusiak

  Do kiedy potrwa ta podfala hossy na Wall Street?

  acemarketu.com/?p=274440

 • gamera-11

  Ktoś jeszcze ma wątpliwości że mamy hossę?:)Mój portfel to 80% w akcjach PEO,JSW,ENG,DNP.Dzisiaj poważny krok w kierunku 2920 na wig20.

 • karnakufo

  Wyleciałem na stopie.

 • konsultant121

  Ludzie ludzie, rekord wszechczasów na WIGu dzisiaj! Historyczna data.

 • konsultant121

  Za PISu występują jednak szczyty giełdowe:) Tu się pracuje a nie wlewa ciepłą wodę z kranu;)

 • m.jagusiak

  Dlaczego akcje na GPW mają jeszcze ogromny, fundamentalny potencjał pod wzrosty?

  acemarketu.com/?p=274524

 • mac-erson

  @karnakufo
  Ja poprawiłem średnią o 12 punktów i bawię się dalej. Na S gram delikatnie tak więc to bardziej opcja zabawowa. Dalej uważam że niebawem większą korekta.

 • karnakufo

  @mac-erson
  Podejmę próbę wejścia w S wyżej.

 • mac-erson

  Ja nie wykluczam że rynek jeszcze przed korektą pdjedzie troszkę wyżej pod strefę 2680-2700
  Tak było w jednym z trzech przypadków z przeszłości. W pozostałych korekta powinna się zacząć już. W każdym przypadku rynek docelowo powinien spaść w strefę 2500.
  Dotychczas historia się sprawdza więc liczę że będzie tak dalej.

 • karnakufo

  @mac-erson
  To co robimy to łapanie górki, a z tym różnie wychodzi - nie jest łatwo trafić w sam szczyt. :)

 • mac-erson

  Dokładnie dlatego tego typu eksperymentu trzeba robić delikatnie. Dodatkowo to jest zabawa przeciw trendów głównemu.
  Ja mam zasadę, że przeciw trendowi glownemu gram max 1/3 tego co z trendem tak więc ewentualne porażki nie bolą mocno :)
  Tym niemniej tym razem mam pozytywne przeczucia choć na razie jest kilkanaście punktów w plecy hehehe.

 • teka52

  Trochę śmieszne, trochę żałosne są posty oceniające tezy Karonia.
  W największym skrócie:
  Pan KK, mówi o hodowaniu przez neomarksistów, niewolników (prekariuszy) niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania na tym świecie. Człowiek wolny to taki, który w każdej sytuacji, nawet w czasie wojny, lub najgłębszego kryzysu, potrafi wykonać produkt, lub usługę gwarantującą jemu byt. No proszę przekonać Karonia (i mnie) po co komu wiedza i talent najzdolniejszego maklera, czy tredera giełdowego w czasie gdy giełdy padną.
  Zdaniem KK, to, że dzisiaj spekulanci giełdowi (a także każdy inny złodziej nie wykonujący produktów i usług niezbędnych do życia) mogą istnieć, to tylko dlatego, że ktoś inny (aktualnie głównie Chińczycy) wykonuje za nich przydatną do funkcjonowania ludzkości produkty i usługi.
  Moim zdaniem KK celowo używa słowa złodziej względem osób którzy wykonują pracę zbędną, żeby zdopingować ich do obrony, to znaczy aby zaczęli się uczyć jak sobie dadzą radę gdy nastąpi szykowany przez neomarksistów, światowy krach. Co będzie jadł makler, ubezpieczyciel, pijarowiec i im podobni fachowcy gdy nadejdzie prawdziwy kryzys, a nadejdzie na 100%.
  Moim zdaniem, Karoń niepotrzebnie rzuca perły przed wieprze, zamiast wdzięczności spotka się z szykanami i chamskim traktowaniem. Jego sprawa.

  P.S. Krzysztof Karoń nigdy, nie nazywał siebie profesorem i wręcz nie życzy sobie aby tytułowano go w jakikolwiek sposób. Imputowanie Karoniowi, że jest w ciąży świadczy o ignorancji i bezczelności, żeby nie powiedzieć, o chamstwie imputera (he, he, he) a nie Karonia.

 • mac-erson

  @konsultant121
  Pisałeś niedawno o luce wyczerpania. A może właśnie teraz.

 • konsultant121

  @mc-erson
  Na 2150 jest luka kontynuacji z lutego 2017, a luka startu -21.listopada 2016.

 • red.007

  Przyznam,że kibicuję zmaganiom Panów z naszą giełda.
  Może właściwy kierunek dla giełd i walut zobaczymy po czwartkowej konferencji super Mario i nie ważne co on powie tylko jak rynek zinterpretuje jego opowiastki.
  Giełda rosnąc wierzy,że będzie przekaz gołębi czyli drukujemy ile nam się spodoba.Główna para jest w boczniaku i zastanawia się co ma zrobić dalej.
  Jeśli potraktujemy Draghiego jako sprzedaż faktu,to dla giełd może być korekta spadkowa a dla głównej pary paradoksalnie wzrost.

 • konsultant121

  @teka52
  jak tam trzymasz USD od 3,51?

 • bartalsi

  Nie luka wyczerpania, tylko ucieczki. Czeka nas rakieta na GPW, razem z umocnieniem zlotówki. CHF w krótkim czasie po 2.8 PLN. A oto i nasz Chinageddon:

  stooq.pl/q/?s=^shc&c=3m&t=c&a=ln&b=0

 • konsultant121

  @bartalsi
  Dobrze wiedziec o sentymencie rynkowym:))

 • globtroter321

  panie wojtku kiedy krach sp500 już 2850
  szopka jakich mało :) wróżbita maciej częściej trafia

 • slow2006

  no i nadal czekam na 2700, ale cos ponizej tez mnie zadowoli, parcia nie mam

 • dociekliwy54

  @teka52
  Nikt tu nie obraża Pana Karonia. Ja na pewno takiego zamiaru nie miałem. Co więcej jestem pod wrażeniem erudycji, a doceniam przede wszystkim pracę z materiałami źródłowymi. Jeżeli wszedłem z nim w "polemikę" na tym blogu, to dlatego ,że po pierwsze jego wypowiedź w cytowanych filmikach dotyczyła naszej działalności, a po drugie pochodziła od znaczącej postaci.Uważam jednak, że każdy może się mylić nawet o tym nie wiedząc. Handel giełdowy jest dla mnie handlem i daje korzyści takie jak każdy handel. Zakaz handlu byłby szaleństwem. Oczywiście mogę rozwinąć temat w szczegółach odnośnie handlu na giełdzie. W końcu daje on nie tylko płynność ale i inne korzyści jak np. zmniejszenie zmienności, skrócenie trendów, koncentrację kapitału( i to u właściwych osób). Pan Karoń twierdzi,że wchodzące na rynek półmilionowe rzesze ludzi są nieprzygotowane do życia z pracy i ja się z nim zasadniczo zgadzam. Gdyby jego narracja nie była sensowna wcale nie wchodziłbym z nim w polemikę. Jednak uważam, że w szczegółach może się on mylić.
  Co do Pańskiej wypowiedzi powtarzającej tezę Karonia o bezużyteczności wszelkiej działalności nie dającej konkretnych produktów po "krachu systemu", to również muszę się z tym zgodzić. Inter arma silent musae. Nie mogę się jednak zgodzić z tezą o bezsensowności tego rodzaju działań w normalnym czasie. U Missesa każdy pokryzysowy czas również charakteryzuje się powrotem do najprostszych działań które skracają łańcuch od producenta do konsumenta. Jenak nie jest problemem praca w bardziej wysublimowanych obszarach w normalnym czasie. Weźmy naukowe badania podstawowe. W normalnym czasie tworzą one środowisko do ważnych odkryć, które mogą przyczynić się do zwiększenia produkcji i konsumpcji. W czasach trudnych ludzie, którzy się tym zajmują mogą jednak szukać butelek na śmietnikach. Przypuszczam ,że błędem Pana Karonia jest niepełne rozumienie istoty pewnych działalności( zwłaszcza nowych) w których nie jest on w stanie dostrzec "istotnego dla ludzi produktu".

 • ewiggin

  @wb
  Gdzie umiejscawia Pan dołek cyklu 40-tygodniowego na WIG20 w 2017 r.? Czy jest to - jak twierdziłem - sierpień z dołkiem na 2320 pkt czy gdzieś później? No i jak z oznaczeniem fal - tzn. kiedy zaczęła się V?

 • podczaszy1

  @ carrie
  Wspominałaś o 8000 pkt na Nasdagu/ pod koniec pażdziernika 2017/ i tak chyba będzie.

 • podczaszy1

  Cosika mi się wydaje,że ta hossa wykończy wszystkich, a zwłaszcza tych , którzy byli jej największymi entuzjastami.

 • guyfawkes13

  @WB

  // Zawsze uważałem, że kluczem do niepodległości Polski są bazy rakietowe na Haiti:

  www.youtube.com/watch?v=mGkr9_i0vHw //

  :))))

  Piękne. Ale nawet film pokazuje, że nie jest naszym celem pójście drogą Chruszczowa. Nie chodzi nam o kryzys kubański.:))
  Ta rozmowa Orła i Snopka była znakomita, bo dotknęła wszystkich istotnych aspektów, oraz oparła się na historycznym przykładzie Pańci Sklepikarki z Londynu, która zdobyła się na odwagę i uwolniła Brytanię z więzów wewnętrznych oraz stawiła czoła mocarstwu (per proxy) na morzu.
  Rule Britannia ! To się nazywa wielki come back na drogę chwały. A dziś mamy kolejny krok w postaci brexitu.
  To jest znakomity przykład, bo nas to też czeka.
  Nikt na świecie nic nie DAJE, odwrotnie, raczej rzuca kłody, próbuje próbami kandydata do wysokich lokat:))
  I teraz mamy taką próbę.
  Więc nie obrażamy się, tylko pokazujemy, że sobie poradzimy. W ten sposób zwiększamy cenę naszego sojuszu. Dlatego właśnie ja bym teraz ZAŻĄDAŁ od naszych drogich amerykańskich sojuszników bezpłatnego udostępnienia na 1000 Abramsów + trochę sprzętu towarzyszącego (ten pomysł został podobno ''przekazany'' naszym umiłowanym, ale wątpię czy są wystarczająco bezczelni).
  Trzeba by reaktywować 1 Dywizję Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, w wersji pancernej na 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz Bitwy Niemeńskiej, ażeby w okolicy Wisły i Niemna była siła porównywalna do rosyjskiej gwardyjskiej armii pancernej.:))

  Ogon machający psem wpuścił naszych sojuszników w kanał i teraz nasz sojusz będzie dla nich droższy.

 • dociekliwy54

  @podczaszy1
  "Cosika mi się wydaje,że ta hossa wykończy wszystkich, a zwłaszcza tych , którzy byli jej największymi entuzjastami. "
  Ja nie narzekam.

 • guyfawkes13

  @Teka

  Myli się Pan z tym Karoniem.
  To jest trochę zabawne, kiedy naucza się, że konieczna jest umiejętność utrzymania się przy życiu przez produkcję realnych dóbr, będąc jednocześnie na utrzymaniu rodziny.
  To tak, jakby uczyć moralności będąc notorycznym grzesznikiem.
  Typowo marksistowski problem niezgodności teorii z praktyką, nie uważa Pan ?

  Aczkolwiek krytyka tych wszystkich ''niepotrzebnych'' zawodów jest słuszna, to jednak nie chodzi o to, żeby normalna gospodarka w normalnych warunkach była rodzajem komunizmu wojennego.
  I tak nie mogą wszyscy zajmować się rolnictwem, a w razie wojny tylko rolnicy mają większe niż ogół prawdopodobieństwo przeżycia.
  Czy Pan jest rolnikiem? Wszelkie papierki mogą w czasie wojny stracić swoją moc, także w kolorze zielonym.

  I najważniejsze. To nie my go obrażamy (nawet go chwalimy za historię marksizmu), tylko on nas obraża. I robi to głupio bo zapuszcza się na teren , na którym nie ma kompetencji. Nie rozumie tego o czym mówi, przez co szkodzi przede wszystkim sobie.
  On się za bardzo tym marksizmem przejął i momentami marksistę zaczyna przypominać. ''Z jakim przestajesz takim się stajesz''.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Gdzie umiejscawia Pan dołek cyklu 40-tygodniowego na WIG20 w 2017 r.? Czy jest to - jak twierdziłem - sierpień z dołkiem na 2320 pkt czy gdzieś później? No i jak z oznaczeniem fal - tzn. kiedy zaczęła się V?"

  "Na pewno" dołki z grudnia 2017 i listopada 2016 były dołkami cyklu 20-tygodniowymi, co więcej dołek z listopad 2017 był "na pewno" dołkiem cyklu 40-tygodniowego. Odległe są o 54 tygodnie. Ja skłaniam się do podzielenia tych 54 tygodni na 3 cykle 20-tygodniowe - 19, 20 i 15 tygodnia - dołkami z końca marca 2017 i połowy sierpnia 2017.

  Przy takiej interpretacji dołek cyklu 20-tygodniowego z sierpnia 2017 był również -
  chociaż nie wygląda na to - dołkiem cyklu 40-tygodniowego kolejnym po dołku bessy ze stycznia 2016 i dołku Trumpowym z listopada 2016.

  Czyli dołek z grudnia 2017 był dołkiem cyklu 20-tygodniowego, a następnego -
  który już będzie dołkiem cyklu 40-tygodniowe - spodziewać się należy w okolicach maja 2018.

  Porównując sytuację z poprzednim cyklem Kitchina (czego nie należy zwykle robić) obecny układ krótszych cykli jest podobny do tego z czasu zwyżki od 8 sierpnia 2014 do 19 września 2014. W sumie obecnie wygląda to podobnie, tylko w bardziej "pędzącej" wersji.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "Ja nie narzekam".
  Cieszę się ale na Pana miejscu nie chwaliłbym dnia przed zachodem słońca.

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Audentes Fortuna iuvat decoratque corona''

  www.youtube.com/watch?v=wpT3fSwJa7c
  www.youtube.com/watch?v=Y2iLA3h_u60

 • teka52

  @konsultant121
  @teka52 jak tam trzymasz USD od 3,51?

  Nie rozumiem. Kupowałem w marcu-maju 2014 i na bieżąco pisałem (byłem wtedy młody i niezbyt roztropny) o tym tutaj na blogu WB. Proszę sprawdzić jaka była wtedy cena.
  Następnie za część były funty brytyjskie, za drugą nieruchomość.
  Teraz tylko Franki szwajcarskie z dwóch powodów. Mają potencjał wzrostowy, oraz z praktycznego - jako jedyne mają nominał równowarty kilku tysiącom PLN, co dla mnie przechowującego "majątek" w skarpetce ma duże znaczenie.

  Po drodze drobne zakupy i sprzedaże, może i były jakieś tam dolary po 3,51 nie pamiętam.

  Dzisiaj poza CHF mam Mostostal Zabrze po 8,40 PLN, może kiedyś na tym zarobię, może nigdy...... trudno, nauka kosztuję i z tym zawsze się trzeba liczyć.

 • teka52

  Sorry, MSZ, mam po 0,84 PLN

 • teka52

  Sprawdziłem, faktycznie kiedyś tam MSZ był po 8,40 PLN, ale ja mam świadka, tutaj na blogu, że kupowałem w październiku 2017, najpierw po 0,86 PLN, później dokupiłem, tak, że moja uśredniona cena MSZ wynosi 84 grosze.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "''Audentes Fortuna iuvat decoratque corona''

  www.youtube.com/watch?v=wpT3fSwJa7c
  www.youtube.com/watch?v=Y2iLA3h_u60 "

  Jest Pan trochę jak ta "Duma i Uprzedzanie" tfu! "Duma i Nowoczesność", to znaczy podnieca się Pan cudzym nacjonalizmem.

 • bartalsi

  @konsultant

  Sentyment kupował dolary na górce :)

 • red.007

  @teka52
  Również jak kolega @konsultant121 byłem przekonany,że jest Pan w dolarze po 3,5555,bo nie pisał Pan o sprzedaży dolarów zakupionych w sierpniu/wrześniu.

  " teka52
  2017/09/26 16:13:29
  31 lipca pisałem:
  "teka52 2017/07/31 23:28:41
  @arturk17
  Od grudnia 2016 jestem w Polsce.
  W czasie grudzień 2016-luty 2017, $$ zamieniłem na PLN.
  (...)
  Od sierpnia, albo września, ponownie stopniowo zamieniam PLN na $$, to znaczy tak planuję i chyba nic tego nie zmieni, chyba, że......."

  Nie było żadnego "chyba", wymieniłem, średnio po 3,5555 (lubie taki ładny dla oka szyk). "

 • guyfawkes13

  @WB

  D... i coś tam - nietrafne skojarzenie.

  Poza tym nie chodzi o nacjonalizm (to jest raczej specjalność niemiecka).
  A najważniejsza jest nieuprzedzona percepcja. Trzeba rozumieć i doceniać wzloty i upadki bliźnich, żeby uczyć się nie tylko na własnych błędach.:))

 • polskabankowosc

  Teraz trzeba wszystko pakować w polskie akcje! Hossa jak się patrzy i tak myślę, że jeszcze co najmniej przez 2 lata!

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Co za skrupulatność:)))
  Pan Teka przestał pisać o swoich ruchach.
  Co do MSZ to potwierdzam. Ale ja byłem sceptyczny co do tej inwestycji:))

 • red.007

  @guyfawkes13
  "Co za skrupulatność:))) "

  Zwróciłem uwagę na wpis,bo cena charakterystyczna i to wszystko.
  No cóż pisać można różne rzeczy ale do kolegi @konsultant121 kolega @teka52
  napisał,że nie ma dolara tylko franki i dlatego się zdziwiłem.Skoro nie ma,to nie ma ale wpisu o sprzedaży nie było.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A najważniejsza jest nieuprzedzona percepcja. Trzeba rozumieć i doceniać wzloty i upadki bliźnich, żeby uczyć się nie tylko na własnych błędach.:))"

  No, ale ten wzlot WB to tylko fala B, czyż nie?

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "A najważniejsza jest nieuprzedzona percepcja..."

  - Zabawnie jest obserwować jak przekonujesz samego siebie do sojuszu z Rzeszą :)))


 • ewiggin

  @guyfawkes

  Acha, i zamiast Rzesza zaczynasz pisać Niemcy :)))

 • konsultant121

  @teka52
  O wlasnie, kupil Pan dolara po 3,55 i juz Pan zrezygnował? Sprzedał ? Trzyma Pan ?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Poza tym nie chodzi o nacjonalizm (to jest raczej specjalność niemiecka)."

  To prawda na miejscu Brytyjczyków też bym nie szedł w nacjonalizm, bo większość z nich to Irlandczycy, którzy o tym jeszcze nie wiedzą:

  i.pinimg.com/originals/27/47/5b/27475bc02806a62196a69037294f27b5.jpg

  To dlatego Anglicy ściągają na gwałt różnych dzikich ludzi z całego świata, by trochę tych Irlandczyków rozwodnić. ;)

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Poza tym nie chodzi o nacjonalizm (to jest raczej specjalność niemiecka)."

  Natomiast w Niemczech należy pobudzać nacjonalizm, bo tam jest to sformowania całkiem spory kontyngent Volkspolnische:

  s13.postimg.org/7p2j8pnat/R1a_Germany_Austria.png

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Nie rozumiesz.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:

  Trochę mi ta Pańska Wielka Brytania przypomina Cestarstwo Bizantyjskie w połowie XV wieku:

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Eastern_Mediterranean_1450.svg/310px-Eastern_Mediterranean_1450.svg.png


  Jakoś nie widzę by WB mogła oprzeć się sojuszowi USA i Watykanu.

 • guyfawkes13

  @WB

  Możemy też sobie z Brytyjczyków pokpić of course, ale tak czy tak, Anglia jest dla nas jednym z kluczowych punktów odniesienia od czasów Chrobrego (Sygryda Storrda)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Podpuszczasz mnie, a ja strasznie zajęta, bo korekta na pandzie i waluty z anypodów szaleją. Specjalnie dla Ciebie, kolejny klin spadkowy.
  stooq.pl/q/?s=jpy_i&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Drżyjcie rynki, bo jak się zrealizuje, to będzie niezła jazda.

 • guyfawkes13

  @WB

  Ciekawe, że z upodobaniem (?) zaczął Pan oznaczać Albion swoimi inicjałami (WB)
  :))))))

  // Jakoś nie widzę by WB mogła oprzeć się sojuszowi USA i Watykanu //

  Może jeszcze Pan nie widzi, że Brytania zrobi to w sojuszu z Chinami:)))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Na europandzie poczekałbym aż (czy?) będzie pod chmurą
  fxpro.ctrader.com/c/Pyjrn

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Może jeszcze Pan nie widzi, że Brytania zrobi to w sojuszu z Chinami:)))"

  Ja bym się raczej zastanawiał, czy zniszczenie Londynu jest w polskim interesie. Dla Watykanu i Nowego Jorku to jest po prostu sport, ale trzeba by się zastanowić, czy wtedy będzie dla nas lepiej czy gorzej.

 • guyfawkes13

  @WB

  // Może jeszcze Pan nie widzi, że Brytania zrobi to w sojuszu z Chinami:))) //

  Ale przynajmniej to powinno być jasne, że dla Ameryki jesteśmy coraz cenniejszym sojusznikiem(...), więc muszą się bardzo postarać, zwłaszcza po ostatniej głupiej zagrywce.

 • red.007

  @carrie
  Nie podpuszczam.
  Sprawa jest prosta pisałem,że p.Tomasz jest moim idolem,bo jako tako mu wychodzi.
  Ty nie jesteś,w przeciwieństwie do p.Tomasza,teoretykiem tylko praktykiem,ponieważ stawiasz swoje pieniądze.Lubię tak-tak,nie-nie i u Ciebie tak jest:L-ka na DAX,L-ka na USD/PLN,L-ka na GBP/PLN.Krótko i na temat.Oczywiście wiem,że grasz na krótko i pewnie jesteś zabezpieczona stopami,tak wiec strat nie masz a zarobek też jakiś wpadnie.Lubię takie podejście,bo nie "kręcisz".

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Możemy też sobie z Brytyjczyków pokpić of course, ale tak czy tak, Anglia jest dla nas jednym z kluczowych punktów odniesienia od czasów Chrobrego (Sygryda Storrda)"

  Lubię sobie z nich pokpić, ale muszę im przyznać, że osiągnęli przyzwoitą - chyba porównywalna z amerykańską - jakość w produkcji filmowej na razie przynajmniej serialowej. Zazdroszczę im tego. Bo nam bracia Kurscy na razie serwują jakiegoś fejkowego Sławomira i ma to nam wystarczyć. Podobno "Korona królów" to też tandeta (ale nie widziałem). Od tej strony sytuacja Polski wygląda tragicznie.

 • guyfawkes13

  @WB

  //...ale trzeba by się zastanowić, czy wtedy będzie dla nas lepiej czy gorzej //

  I właśnie o to chodzi (pomijając już kwestię realności takiego sportu).
  Nie wiążmy sobie rąk, czyli wchodzimy do wojny na końcu, tak, żeby zdążyć na defiladę zwycięstwa:))

 • m.jagusiak

  Wybicie z rocznej konsolidacji na GPW i aż 15 % potencjału wzrostu.

  acemarketu.com/?p=274608

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "(...) waluty z anypodów szaleją."

  No i miedź dziś spada 2 proc.

 • guyfawkes13

  @WB

  // Lubię sobie z nich pokpić, ale muszę im przyznać, że osiągnęli przyzwoitą...//

  Nie tylko produkcję filmową, choć w ostatnich długich czasach preferowali soft power.
  Uczmy się od najlepszych.

 • bialek.wojciech

  "Bo nam bracia Kurscy na razie serwują jakiegoś fejkowego Sławomira i ma to nam wystarczyć. Podobno "Korona królów" to też tandeta (ale nie widziałem). Od tej strony sytuacja Polski wygląda tragicznie."

  W tym sensie, że brak woli inwestowana w kulturę narodową, sugerują, że nasi rządzący nie traktują Polski jako projektu długoterminowego.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Wspominałaś o 8000 pkt na Nasdagu/ pod koniec pażdziernika 2017/ i tak chyba będzie.

  Podobnie jak 14 000 na DAXie ;-)
  Do szczytu euforii trzeba tylko jeszcze realizacji końca korekty i ostatniej fali
  invst.ly/6f2ad

  Zachowuję czujność, bo JPY się umacnia.
  Na dodatek invst.ly/6f2cz interpretuję jako wyjście z akumulacji, a to naruszenie dołka z połowy 2016 początek bessy na obligacjach. Muszę się chyba nauczyć na nich handlować ;-)

 • pinbar

  @WB
  "W tym sensie, że brak woli inwestowana w kulturę narodową, sugerują, że nasi rządzący nie traktują Polski jako projektu długoterminowego."

  " Nasi rządzący " to określenie, którego Pan używa na elity rządzące od 89-2015 czy
  elity rządzące obecnie?

 • carrie-anne.moss

  @WB
  To może kończy się surowcowa ćwiartka?
  invst.ly/6f2lz Lubię, jak się prawe ramie testuje :-)

 • guyfawkes13

  @WB

  // ... nasi rządzący nie traktują Polski jako projektu długoterminowego.//

  //" Nasi rządzący " to określenie, którego Pan używa na elity rządzące od 89-2015 czy
  elity rządzące obecnie? //

  No właśnie(...).
  Może i jest tandetna ta telenowela, ale jest.
  A wcześniej nie było. Już nie wspomnę o tym, kiedy byli ''Nazi matki nazi ojcowie''.

 • bialek.wojciech

  @pinbar:
  "Nasi rządzący " to określenie, którego Pan używa na elity rządzące od 89-2015 czy
  elity rządzące obecnie?"

  Jak ich tam słabo rozróżniam.

 • teka52

  @red007 & @konsultant121
  Pisałem, nie pamiętam do kogo (może do Guya), w październiku zamieniłem połowę $$$$ na funty brytyjskie, oraz kupiłem nieruchomość za resztę kupiłem MSZ.

  GBP zamieniłem w listopadzie na CHF. Na GBP nie zarobiłem nic, wykonałem operację wyłącznie z powodu praktycznych. Brytyjskie funty to drobny nominał i baaaaardzo kłopotliwy.
  Obecnie "inwestycje" traktuję jako obrona dorobku życiowego a nie jakiś biznes, może troszkę zarobię, może troszkę stracę, ale na pewno nie stracę wszystkiego, w razie głębokiej zawieruchy, która się szykuje..... może jestem panikarz.
  Może, w każdym bądź razie wolę spokój wewnętrzny, aniżeli bawić się odbezpieczonym granatem.
  Rowerek to jest to, w 2017 zrobiłem prawie 9 tysięcy kilometrów, w tym już prawie 500 km.
  www.bankfotek.pl/view/2108953


  .

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "To może kończy się surowcowa ćwiartka?"

  Jeśli założyć, że zaczęła się w czerwcowym dołku ropy:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/07/Pora-na-surowcowa-cwiartke-cyklu-Kitchina.html

  ... to orientacyjnie koniec powinien nadejść w okolicach kwietnia (ćwierć z 40 kitchinowych miesięcy).


 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Może i jest tandetna ta telenowela, ale jest."

  Jest bo zgodnie z przyjętą przez nich retoryką coś musieli pokazać. Ale nie mają do tego serca i nie traktują tego poważnie.

  A z tym Sławomirem to po prostu przegięli dając dowód, że Polaków nienawidzą i się w dodatku nie boją tego okazywać:

  coryllus.pl/kiedy-zona-slawomira-pokaze-nam-sowe/

 • red.007

  @teka52
  Wszystko jest w porządku.Nikt tu nie stawia zarzutów a chodzi tylko o zmierzenie się z właściwym czasem na zakupy i podejściem innych inwestorów.
  Przespałem trochę tego funta jak był niżej ale może się uda zapolować na dolara.

 • pinbar

  @WB
  "A z tym Sławomirem to po prostu przegięli dając dowód, że Polaków nienawidzą i się w dodatku nie boją tego okazywać:"

  No ale elity to przecież spędzają sylwestra na Bali, Tajlandii albo w teatrze a nie przed telewizorem więc o co Panu chodzi? :)

 • bialek.wojciech

  @pinbar:
  "No ale elity to przecież spędzają sylwestra na Bali, Tajlandii albo w teatrze a nie przed telewizorem więc o co Panu chodzi? :)"

  Może Pan rozwinąć swoją myśl?

 • gugogu5

  Panie Wojtku, jaka perspektywa dla mWIG40 na najbliższe miesiące?

 • red.007

  Z tą miedzią to może być korekta pędząca i wówczas nie powinna spaść poniżej 290.
  stooq.pl/q/?s=hgchf.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  gdyby tak było,to KGHM na obecnej korekcie wart zakupów ale to tylko rozważania techniczne.

 • konsultant121

  @red
  To jak bedzie?:) 2016+ 8 lat w dół czy bedzie jeszcze szczyt USD?:)
  Wszyscy tracą wiarę w dolara;))

 • konsultant121

  @red
  Bo jeśli 8 lat w dol do poziomu 2zł i niżej to bedzie podstawowy błąd cykliczny:))) I się pośmiejemy, prawda?:)

 • red.007

  @konsultant121
  "Wszyscy tracą wiarę w dolara;))"
  Ooo,to czas na zakupy.;)))
  Jaki dół Panie Kolego,jaki dół?
  Wyczaimy dołek,@carrie nam pomoże i kupujemy.
  Ot co.

  Tak Ci powiem,ze pewnie narażę się na śmichy-chichy ale ja z wykresu widzę przyśpieszony wzrost głównej pary.Jednak super Mario w czwartek zrobi wszystko aby para poszła w dół.Sam jestem ciekaw co obierze rynek.

 • bialek.wojciech

  @gugogu5:
  "Panie Wojtku, jaka perspektywa dla mWIG40 na najbliższe miesiące?"

  Czy rys. 4-5 z Raportu tygodniowego z 24 października wystarczy za odpowiedź:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=12942&acknowledge=1

  ?

 • carrie-anne.moss

  @007
  Wyczaimy dołek,@carrie nam pomoże i kupujemy.

  Aha, jasne. Na bank. Tak jak funta :P

 • red.007

  A co nie pomożesz? :)))

 • gugogu5

  //"Panie Wojtku, jaka perspektywa dla mWIG40 na najbliższe miesiące?"

  Czy rys. 4-5 z Raportu tygodniowego z 24 października wystarczy za odpowiedź:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=12942&acknowledge=1 ?


  Czyli 2014... Szkoda, że nie 2005 :-)

 • red.007

  @konsultant121
  Oglądałem te malunki Gospodarza co podał dla @gugogu5 i jest tam ta dawna projekcja CPI dla USA.Choć jest wyraźne opóźnienie w wystąpieniu wzrostów CPI,to wniosek mam taki:
  Nie Draghi,nie FED tylko CPI.Przyjdą któreś kolejne dane i będzie zaskoczenie.
  Może nie od razu lawinowo ale z wyraźnym wzrostem i to załatwi wzrosty dolarowi.
  Wykres to dobra rzecz ale potrzebny jest katalizator i myślę,że wzrosty CPI takim będą.Zatem należy zwrócić uwagę na raporty.

 • bialek.wojciech

  @gugogu5:
  "Czyli 2014... Szkoda, że nie 2005 :-)"

  Nie wykluczam tego, bo jesteśmy w 10,5 roku po poprzednim historycznym szczycie WIG-u z lipca 2007, tak jak we wrześniu 2004 byliśmy w 10,5 roku po historycznym szczycie WIG-u z marca 1994:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/05/Cykl-160-miesieczny.html

  Ale to by znaczyło, że w latach 2018-19 FANG-i nie padną a la 2000-2002 roku i nie będzie Chinageddonu, a cykliczna bessa, która zgodnie z kitchinową cyklicznościa powinna wypaść w latach 2018-2019 zmieni się w jakąś ciamciaramcię a la skrzyżowanie bessy z lat 1991-1992 i z bessą 2004-2005:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/12/Historyczne-rymy-WIG-u.html

  Mocno wierzę w silną hossę 2019-2020, ale jakoś nie mogę uwierzyć, że połączy się ona z hossą 2016-2018 zupełnie "bezszwowo".

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "// Jakoś nie widzę by WB mogła oprzeć się sojuszowi USA i Watykanu //

  Może jeszcze Pan nie widzi, że Brytania zrobi to w sojuszu z Chinami:)))"

  Zrobi nie zrobi nie wiadomo. Ale przecież chyba kwestia obecnych uzurpatorów na angielskim tronie musi być w końcu jakoś rozwiązana:

  en.wikipedia.org/wiki/Jacobite_succession

 • podczaszy1

  Chyba mamy dzisiaj jakieś przesilenie na GPW.

 • konsultant121

  @red
  Czyli do 2019 mamy czas na USD. Potem moze byc juz kiepsko i niecyklicznie oczekiwac zwyżek USD.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ale przecież chyba kwestia obecnych uzurpatorów na angielskim tronie musi być w końcu jakoś rozwiązana.//

  Niewykluczone, ale nie zaliczałbym tego w poczet największych naszych zmartwień, w każdym razie mi to snu z powiek nie spędza.:))

 • bialek.wojciech

  Ci Jakobici mi się przypomnieli, bo po drodze na narty spędziłem 2 dni w Monachium (bardzo schludne miasto), gdzie panuje niejaki Frantiszek Wittelsbach, czyli obecny prawowity następca tronu Anglii, Szkocji, Irlandii i Francji:

  "Also the current heir-general of King James II of England and VII of Scotland, Franz is, as Francis II, considered by Jacobites to be the legitimate heir of the Stuart kings of England, Scotland, Ireland and France."

  en.wikipedia.org/wiki/Franz,_Duke_of_Bavaria

 • podczaszy1

  @WB
  "Lubię sobie z nich pokpić, ale muszę im przyznać,że osiągnęli przyzwoitą-chyba porównywalna z amerykańską-jakość w produkcji filmowej na razie przynajmniej serialowej".
  Moim zdaniem przemysł filmowy skończył się na świecie w latach 90-tych. Teraz to sama tandeta. No poza dwoma filmami Mela Gibsona. No ale rozumiem,że to kwestia gustu.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Moim zdaniem przemysł filmowy skończył się na świecie w latach 90-tych. Teraz to sama tandeta. No poza dwoma filmami Mela Gibsona. No ale rozumiem,że to kwestia gustu."

  Ostrożnie bym się z Panem zgodził co do filmów kinowych, ale te teraz są głównie dla dzieci. Dla dorosłych są obecnie seriale:

  jestemgeekiem.pl/zlota-dekada-seriali/

  A wszystko się chyba zaczęło się chyba w 1999 roku od "Rodziny Soprano":

  www.youtube.com/watch?v=2Ropc0KvWFw

 • podczaszy1

  @ teka 52
  "Rowerek to jest to".
  Ja robię pompki. Chyba się przydadzą w partyzantce.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Cieszę się ale na Pana miejscu nie chwaliłbym dnia przed zachodem słońca."

  Rzeczywiście dzisiejsza spadająca gwiazda u nas wygląda trochę jak te z początku maja i początku września ub. r.:

  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=ln&b=1

 • mac-erson

  @bialek.wojciech
  "Rzeczywiście dzisiejsza spadająca gwiazda u nas wygląda trochę jak te z początku maja i początku września ub. r.:
  stooq.pl/q/?s=wig20&c=1y&t=c&a=ln&b=1"

  Ja bym dodał jeszcze podobną formację z początku marca, połowy marca i początku listopada.

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2108983
  www.bankfotek.pl/view/2108984

 • karnakufo

  To jeszcze do kompletu Juesej.
  Na ten wykres szczena opada, dokładność aptekarska, zobaczymy czy da radę zawrócić Amerykę: :)))
  www.bankfotek.pl/view/2108988

 • carrie-anne.moss

  @007
  A co nie pomożesz? :)))

  A po co, skoro mnie nie słuchacie ;-)

 • konsultant121

  @guy
  Trzymac trzeba Amerykańców w ryzach i twardo negocjować w kwestii Patriotów dla Wisły. By poczuli że tu jest ważniejszy kawałek chleba niz jakiś pies machajacy ogonem;)
  www.defence24.pl/polityka-rakiety-i-kontrakty-za-miliardy-zbrojeniowe-perspektywy-nowego-kierownictwa-mon-prognoza

 • carrie-anne.moss

  @WB
  ... to orientacyjnie koniec powinien nadejść w okolicach kwietnia (ćwierć z 40 kitchinowych miesięcy)

  To może czas na jakąś 4 na ropie przed ruchem do 70$? Coś Pan wspominał o testowaniu szczytów na 54/55 w styczniu.

 • gamera-11

  Dzisiaj dalsze wyciąganie wig20 przy pomocy PEO.Tak trzymać!

 • konsultant121

  No to teraz trzeba czekac na newsy ze dolar idzie na 2 zl. Wtedy bedzie odwrot . Kanaly polamane i takie tam.

 • konsultant121

  EURUSD miesieczne zamkniecie bedzie najwyzej. Tak sadze.

 • mac-erson

  @karnakufo
  Po 21 zamknąłem nadwyżkę i teraz już z resztą czekam spokojnie dłuższy czas.

 • konsultant121

  @podczaszy
  "robie pompki, przydadzą się w partyzantce"

  Czyzbys wybieral sie do Obrony Terytorialnej?

 • podczaszy1

  @ konsultant 121
  Do Obrony Terytorialnej to nie.

 • red.007

  @konsultant121

  red.007
  "2018/01/23 15:15:03
  @konsultant121
  ...Tak Ci powiem,ze pewnie narażę się na śmichy-chichy ale ja z wykresu widzę przyśpieszony wzrost głównej pary..."

  Nie ma śmichów-chichów,wzrok dobry,lekka przerwa na super Mario i dalej w górę.

 • mac-erson

  @podczaszy
  Ostatnio pobawilem się na futersach na Mwig40 i zauwazylem calkiem sporą bezwładność bazy tego instrumentu wczoraj baza chodziła pomiędzy 50 a 15 punktów :)
  Czy to jest standard bo tutaj te ruchy bazą bardzo fajnie obrazują emocje i punkty zwrotne rynku.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Nie mam dużego doświadczenia w grze na kontraktach na mwig-40.W zeszłym roku zagrałem dwa razy. Baza na tym instrumencie rzeczywiście często jest dość duża i zmienia się. Ja tego nie lubię, bo kieruję się głownie indeksem,a nie wykresem kontraktów.Przede wszystkim jednak odnoszę wrażenie,że ta gra jest jakoś "ustawiana".

 • carrie-anne.moss

  @WB
  www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-22/yen-and-bond-traders-split-on-whether-the-boj-will-taper-in-2018
  Jak Pan sądzi, czy może nas czekać czas mocnego jena i czy takie umocnienie nie doprowadzi w końcu do jakiegoś kryzysu w Azji, który tłumaczyłby przesunięcie aktywów do Europy Środkowej?

 • konsultant121

  No naprawdę nudy na tym dolarze. Za słabo spada jeszcze.

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=eurgbp&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  :-D


 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  No naprawdę nudy na tym dolarze. Za słabo spada jeszcze.

  Funt rządzi :-D

 • m.jagusiak

  Pamiętacie co się działo na tym segmencie spółek na GPW za pierwszego PiSu (2005-2007)?

  Jeśli nie, to przypomnijcie sobie. Warto.

  acemarketu.com/?p=274818

 • mac-erson

  Zyski zrealizowane. Czuję w kościach jeszcze jeden atak w kierunku szczytu w kolejnych 2 dniach.

 • slow2006

  pisalem ze bedzie impuls w dol przy usd/pln 3,55 pisalem, to konsultant twierdzil ze wpisuje sie w zmiane trendu ;) a teraz odczuwam nie duza ale minimalna satysfakcje.

 • konsultant121

  @carrie
  Pewnie nie bedzie zadnej korekty na ropie, ani na EURUSD. Wchodzimy w faze hiperboli, by niebawem odwrocic trend;)

 • slow2006

  nalezy sobie zadac pytanie co przyjdzie po spadku, czy korekta o 10 gr i z jakiego poziomu czy cos wiekszego, generalnie ciezko prognozowac

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Jestem gapa :P
  invst.ly/6fhzw
  Korekta juz była ;-)

 • konsultant121

  @carrie
  Trzymamy tezę 13 miesięcy na szczyt miesięcznego zamknięcia EURUSD w styczniu czy nie trzymamy?

 • bajkolandiaa

  EFEKT stycznia po 10% wzrośce WIG 20 i na wieloletnim oporze uważam za zakonczony

 • slow2006

  w20 przydalby sie jeszcze ruch w gore i to na te 2700 ale zobaczymy cyz maja czym ;]

 • bajkolandiaa

  SŁABy dolar powinien skutecznie podnieśc w koncu inflacje w USA i na całym świecie , ropa w górę , a obligacje czas na 35 letnią bessa na 10 latkach USA , oby nam przyszło żyć w ciekawych czasach ,

 • podczaszy1

  Sprawdziłem sobie na mwig-u 40, który ustanowił wczoraj maximum 8 letnie i pobił szczyt z ubiegłego roku, ile spółek pobiło swoje szczyty z ubiegłego roku. Wyszło mi,że 12 na 40.
  Pewnie jeszcze gorzej to wygląda na swig-u.
  Zdaje się,że szeroki rynek najlepiej pokazuje indeks cenowy,który po spadku o 25 % w ubiegłym roku odbił w tym roku całe 5 %.
  Owszem mamy maksimum historyczne na wig-u ale jest ono chyba jedynie zasługą tych "durniów", którzy je konstruowali.
  Ot i cała prawda o obecnej hossie.

 • mac-erson

  @podczaszy1
  Dokładnie ale oznacza to ile jeszcze przed nami.
  Hossa się skończy za 2-3 lata jak ruszą smieciuchy :).

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Ja się na timingu nie znam, więc ciężko powiedzieć.
  invst.ly/6fido
  Jeśli patrzeć na timing szczyt - szczyt, to poprzednie cykle były wyraźnie krótsze - 35 i 37 miesięcy, a teraz jest 45.

  Natomiast robi mi się klin, ulubiony kolegi 007. :-)
  Dlatego wolę EURGBP, bo tam wiem co się dzieje.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  "pożywiom , uwidim".

 • gamera-11

  mały obrót na spadkach czyli jankes gra na wzrosty.Dzisiaj jak zwykle fix w górę:)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  W związku z tym, że moja koncepcja S na edku upadła, musiałam obrócić na L, oczywiście krótkoterminowo ;-)

 • podczaszy1

  Zdaje się,że dular spada.

 • podczaszy1

  Ale właściwie co do za spadek- ok 23% od szczytu. Pikuś.

 • konsultant121

  @podczaszy Pikuś 15% od jesieni 2016.

 • bajkolandiaa

  Szczyt wyznaczą obligacje USA a tam na razie odwrót na całego , FED ma większośc czyli nikt poza FEDem nie straci na tym ,

  u nas będą sprzedawać akcje i odkupią taniego dolara bo trend przyspiesza , wystarczy poczekać na swiecę D1 z długim cieniem , wtedy zacznie się odwrót ale w takim tempie to max do maja to wytrzyma a spółki exportujące mozna zacząć wywalać ,

 • podczaszy1

  @konsultant 121
  A tak swoją drogą to mój ojciec by się mocno zdziwił,że dular nic nie wart, bo całe życie kupował te dulary. Najczęściej od babki, przysyłane w listach z Hameryki, bo cinkciarze oszukiwali. No ale to było jeszcze w latach 70-tych.

 • podczaszy1

  @ mac-erson
  Gdyby wzrosty na mwig-u 40 z lat 2009-2013, które miały postać trójki porównać do wzrostów mwig-u z lat 1998 -2000/też trójka/, a konsolidację2013-2016 do konsolidacji 2000-2003 to twój scenariusz dużej hossy na "śmieciuchach" stawałaby się realny.

 • bajkolandiaa

  ROPA się wybiła wracamy na 100 $ a Orlen na 40 zł ,

 • bajkolandiaa

  Jutro Dragi naopowiada bajek ale rynek tak jak wczoraj Kurodzie nie uwierzy i grają swoje , zasięg wybicia konsoli na eur/usd jest 1,35

 • bajkolandiaa

  USA nadrukował biliony pustych zielonych śmieci bez pokrycia i biliony długów nie do spłacenia , nadchodzi czas ZAPŁATY , inflacja , 35 letnia beessa na obligacjach i masowe bankructwa przy kolejnych podwyżkach stóp %

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Wg mnie w tym roku najciekawiej może być na parach z JPY :-D
  Czekam na odpowiedź w Gospodarza w kwestii cykli na jenie ;-)

 • podczaszy1

  Wig banki dzień w dzień w górę.

 • red.007

  @konsultant121
  Patrzę sobie na dzienne świeczki i wychodzi mi,że luty będzie ostatnim miesiącem spadków dolara.Póki co,to teza ale może być prawdziwa.

 • bajkolandiaa

  Nadchodzi taki krach jak w 2007 roku tylko razy 2

 • karnakufo

  To jeszcze raz mój wczorajszy wykres NASDAQa.
  W kontekście dzisiejszych tam spadków może się sprawdzić, jako wyznacznik punktu zwrotnego amerykańskiej hossy lub jakiejś większej korekty.
  www.bankfotek.pl/view/2109075

 • konsultant121

  naturabramy.wordpress.com/2018/01/21/trzeba-by-w-koncu-cos-napisac/

  "Czego najbardziej zarządzający obawiali się pod koniec 2015 i na początku 2016 roku? Recesji w Chinach. Nie przełamane dotąd dno najważniejszego chińskiego indeksu: SSE Composite? Styczeń/luty 2016.

  Czego bali się w lutym 2016? Recesji w USA. Dno, z którego indeksy w USA zaczęły nadal trwający marsz w górę? Luty 2016 Recesja była?

  O Brexit nie wspomnę. Kolejne zagrożenie (aż śmieszne) zwycięstwo Republikanów i zdobycie Białego Domu w wyborach. Przy okazji widać, jakie sympatie polityczne ma obecnie większość zarządzających.

  I teraz mamy: inflacja i krach obligacji. Będzie? Na razie to pytanie bez odpowiedzi, choć chyba wyczuwasz Czytelniku co sądzę?"

  ;)

 • karnakufo

  WIG20- wykresy sugerują korektę:
  www.bankfotek.pl/view/2109085
  www.bankfotek.pl/view/2109086

 • bajkolandiaa

  Konsultant

  ja nie jestem zarządzającym wróżbitą , besse w 2007 wyczaiłem idealnie i teraz też czuję tą euforie , wystarczy zobaczyć wykres obligacji , narysować linie trendu , dodać do tego 4 podwyżki stóp w USA w tym roku i przepis na besse na obligacjach gotowy ,

  co do inflacji wystarczy zobaczyć co się dzieje na ropie i gdzie są dopiero opory ?

 • red.007

  @konsultant121
  Ten Pan z Twojego linka stawiał tezę,że 19.01.2018 może być dołek dolara.Teza błędna.
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=5d&t=c&a=ln&b=1

  Poprowadził również czerwoną linie po cieniach z 2015 i 2016 i uważał,że wytrzyma.
  Poprowadź linię na aktualnym wykresie:
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  linia złamana.

  Z jednym się zgadzam,że dołek się zbliża ale to łapanie spadającego noża.

 • red.007

  @konsultant121
  Złoto z pierwszego malunku również wybiło czerwoną linię.
  stooq.pl/q/?s=xauusd&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • zillioner

  Stupid to Own Cash in This Kind of Environment

  stary poczciwy Dalio - krotko i na temat. Przyjemnie posluchac - ekonomia i rynki fin to nie alchemia, ale prymitywna mechanika.

  www.bloomberg.com/news/videos/2018-01-24/dalio-says-it-feels-stupid-to-own-cash-in-this-kind-of-environment

  i podobnie w temacie weber
  Good Run on Economy Ahead
  www.bloomberg.com/news/videos/2018-01-24/ubs-chairman-weber-sees-good-run-on-economy-ahead-video

  i na koniec sierotka - ktora belkocze pod koniec wywiadu "ze jak PLN sie wzmocni to bardzo dobrze dla exporterow" hehe. no ale to z pis-u wiec nie ma co sie dziwic, nie takie bzdury kazali mu klepac
  www.bloomberg.com/news/videos/2018-01-24/polish-pm-asks-is-euro-part-of-the-solution-or-the-problem-video

 • karnakufo

  www.bankfotek.pl/view/2109097
  www.bankfotek.pl/view/2109098
  www.bankfotek.pl/view/2109099

 • red.007

  Można -można.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22940119,pijany-polak-ze-swastyka-na-plecach-zatrzymany-na-slowacji.html#MT2

  U nas już są na wolności,no ale głosy wyborcze są pewnie ważne.Nie wytrzymałem żeby tego nie skomentować,bo to skandal.Hitler doprowadził do śmierci setki tysięcy istnień ludzkich.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22940230,trzej-uczestnicy-urodzin-hitlera-wychodza-na-wolnosc-wsrod.html#BoxNewsLink&a=66&c=96

 • bartalsi

  Dlaczego akurat faszyści są teraz tak celebrowani w lewicowych mediach? Są jeszcze sataniści, pedofile, punki, anarchiści, cykliści, banksterzy itd...
  Najbardziej traumatyczne doświadczenia z nazistami mają Zydzi. Czyżby lewacka opcja to opcja Żydowska?

 • konsultant121

  @red
  Coś mi pachnie najwyzszym zamknieciem EURUSD wlasnie w styczniu . W lutym moze byc jeszcze ładny górny cień nad zamknieciem świecy miesięcznej ze stycznia, ale styczniowe zamknięcie powinno być znaczące na wykresie miesięcznym.
  5-3-5-8-13 w układzie miesięcznym od marca 2015;)

 • m.jagusiak

  Hammond pozazdrościł Morawieckiemu:

  acemarketu.com/?p=275009

 • bajkolandiaa

  EFEKT stycznia 10% na WIG 20 i nic więcej już nie będzie

  A spółki jak Orlen zaczynają pokazywać gorsze wyniki a będzie jeszcze gorzej jak ropa rośnie , pisiory znów pokażą szczyt ,

 • bajkolandiaa

  Morawiecki to największy NIERÓB jakiego POlsk miała , myślałem ze Vincent jest najgorszy ale ten vincenta z Bydgoszcza pobił , nic przez 2 lata nie zrobił a wczoraj mówi tak , konstytucja dla biznesu już już będzie na dniach tygodniach a napewno miesiącach , typowy DYZMA

 • dociekliwy54

  @red.007
  "Nie wytrzymałem żeby tego nie skomentować,bo to skandal.Hitler doprowadził do śmierci setki tysięcy istnień ludzkich. "
  I właśnie o to chodzi by się bulwersować. TVN trzymało informację pół roku. Dlaczego właśnie teraz to puścili? Szykuje się rozgrywka z naszą aktualną władzą i potrzebne są argumenty.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "I właśnie chodzi o to by się bulwersować".
  Dokładnie tak. I tak się dziwię,że nie zaaranżowali czegoś poważniejszego jak np. "pogrom kielecki"z 4lipca 1946 roku. Czasy jednak trochę się zmieniły. O co w tym chodzi? Chodzi o szmal. Jest ustawa o zwrocie mienia bez spadkowego to trzeba dla niej znależć uzasadnienie. Nie zgodzę się tylko z tym,że to walka z rządem. Ten rząd w podskokach wykona wytyczne z Ameryki tylko musi mieć jakiś pretekst.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant

  pl.investing.com/analysis/pln-najwyzej-od-3lat-wspierany-slabym-usd-200219452
  pl.investing.com/news/informacje-o-towarach-i-kontraktach/ceny-ropy-naftowej-na-poziomie-nowych-3letnich-maksimow-159039
  pl.investing.com/news/nowości-forex/forex--dolar-rejestruje-nowe-3letnie-minimum-po-komentarzach-mnuchina-159036

  Coś czuję, że przesilenie się zbliża ;-)

 • carrie-anne.moss

  @007
  Tak mi się narysowało.
  invst.ly/6fts3
  Jako, że to jest Twój ulubiony klin, nie umiem policzyć fal, bo mogą być trójki albo zachodzące 5 :P

  Prośba o radę :-)
  Która kreska jest wg Ciebie lepsza - czerwona czy zielona?
  invst.ly/6fttu

 • bajkolandiaa

  carrie anne moss

  10 letni klin większych bzdur nikt chyba nie wymyślił ,

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Czekam na odpowiedź w Gospodarza w kwestii cykli na jenie ;-)"

  Przepraszam, przeoczyłem pytanie. Jak brzmiało?

 • carrie-anne.moss

  @WB
  www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-22/yen-and-bond-traders-split-on-whether-the-boj-will-taper-in-2018
  Jak Pan sądzi, czy może nas czekać czas mocnego jena i czy takie umocnienie nie doprowadzi w końcu do jakiegoś kryzysu w Azji, który tłumaczyłby przesunięcie aktywów do Europy Środkowej? Kiedyś pokazywał Pan cykle na JPY, które wywołują turbulencje na Dalekim Wschodzie.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:

  Chyba ostatni raz robiłem kuznetsową projekcję dla USD/JPY ponad 2 lata temu:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7_USDJPYNowaProjekcja.png

  wojciechbialek.blox.pl/2016/12/Cykl-Kuznetsa-na-USD-uaktualnienie.html

  Sprawdziła się o tyle, że przez ten cały czas USD/JPY był niżej niż wtedy, tak jak miał być. Ale ścieżka była odmienna.


  W poprzednich cyklach Kuznetsa (dołki USD/PLN z października 1978 i kwietnia 1995) kolejne silne spadki USD/JPY zaczynały się odpowiednio w 6 lat i 3 miesiące (od lutego 1985) po kuznetsowym dołku i 6 lat i 11 miesięcy (od marca 2002) po kuznetsowym dołku. Obecnie ostatni kuznetsowy dołek USD/JPY był w styczniu 2012. Więc początek silnego spadku jena wypada pomiędzy kwietniem a grudniem 2018.

  Ale nie traktowałbym tego zbyt poważnie, bo do tego hipotetycznego momentu USD/JPY powinien rosnąć (jak w okresie marzec 1984-styczeń 1985 czy okresie listopada 1999-luty 2002), a przecież tego nie robi.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-22/yen-and-bond-traders-split-on-whether-the-boj-will-taper-in-2018
  Jak Pan sądzi, czy może nas czekać czas mocnego jena i czy takie umocnienie nie doprowadzi w końcu do jakiegoś kryzysu w Azji, który tłumaczyłby przesunięcie aktywów do Europy Środkowej?"

  Ale synchronizując w ramach cyklu Kitchina szczyty USD/JPY (a nie dołki jak w poprzednim komentarzu) z października 1982, lipca 1998 oraz maja 2015 (patrzę na dane miesięczne) otrzymujemy wniosek, że jesteśmy obecnie w sytuacji podobnej do tej z 32 miesiące po szczytach z października 1982 i lipca 1998, czyli w czerwcu 1985 i w marcu 2001. Niewiele z tego wynika, bo w pierwszym przypadku jen się umacniał już od lutego 1985 a w drugim dopiero od lutego 2002.

  Trzeba sobie jakoś radzić inaczej.

  "Kiedyś pokazywał Pan cykle na JPY, które wywołują turbulencje na Dalekim Wschodzie."

  Jen się osłabił, ale poza krachem na giełdach w ChRL nic się ciekawego nie wydarzyło:

  wojciechbialek.blox.pl/2013/03/Echo-poprzedniego-kryzysu-i-zapowiedz-nastepnego.html


 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Dziś pilnowałbym tego dolara na korektę my Friend.
  invst.ly/6fuj5

  invst.ly/6ful0
  invst.ly/6ful7
  invst.ly/6fulf

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Dobry pomysł jest z tym jenem, ale jeszcze nie teraz, jeszcze jedno kółeczko korekcyjne na dolarze.
  fxpro.ctrader.com/c/gzjrn
  fxpro.ctrader.com/c/rzjrn

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Coś czuję, że przesilenie się zbliża ;-)"

  Zbliża się 20 tydzień od dołka USD/PLN z 8 września (poprzedni dołek cyklu 20-tygodniowego).

  Ale od dołka z końca listopada (dołek cyklu 10-tygodniowego) minęło dopiero 8 tygodni.

  A od dołka z 4 stycznia (dołek cyklu 5-tygodniowego) minęło dopiero 21 dni, czyli do 5 tygodni brakuje jeszcze 14 dni.

  Licząc 20-tygodni od 8 września dostajemy dołek dolara 26 stycznia, licząc 10 tygodni od 30 listopada dostajemy dołek 9 lutego a licząc 5 tygodni od 4 stycznia - też 8 lutego.

 • bialek.wojciech

  "Licząc 20-tygodni od 8 września dostajemy dołek dolara 26 stycznia, licząc 10 tygodni od 30 listopada dostajemy dołek 9 lutego a licząc 5 tygodni od 4 stycznia - też 8 lutego."

  Kontynuując tę zabawę, cykl 5-tygodniowy (obecny rozpoczął się 4 stycznia licząc po zamknięciach) dzieli się na 2 cykle 2,5 tygodniowe, które dla wygody nazywam 13-sesyjnymi. Licząc od wewnątrzsesyjnego dołka dolara z 5 stycznia mamy obecnie 14-tą sesję.

  Czyli rzeczywiście pora na odbicie na dolarze w górę, ale właściwy dołek cyklu 20-tygodniowego powinien być dopiero w dołku następnego cyklu 13-sesyjnego.

 • m.jagusiak

  To KONKRETNIE: 42,9 %, 40,4 %, 20,7 %, 19,1 % na EURUSD.

  Kto ma większe szanse na sukces po ECB i danych o PKB z USA?

  acemarketu.com/?p=275044

 • bialek.wojciech

  "Czyli rzeczywiście pora na odbicie na dolarze w górę, ale właściwy dołek cyklu 20-tygodniowego powinien być dopiero w dołku następnego cyklu 13-sesyjnego."

  Przy okazji ten hipotetyczny dołek cyklu 20-tygodniowego będzie dołkiem cyklu 40-tygodniowego takiego jak te z marca 2017, kwietnia 2016, maja 2015 oraz czerwca 2014.

  Ponieważ na 40-miesięczny średnio cykl Kitchina składają się 4 cykle 40-tygodniowego, to oczekiwany za ok. 13 sesji dołek dolara będzie dołkiem kitchinowego rzędu, tak jak ostatni dołek z czerwca 2014.

  Czyli z nieprzyjemną obsuwą jeśli chodzi o czas i poziom zrealizuje się prognoza z wiosny ub. r.:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7prognozadladolara.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Letni-dolek-dolara.html

  Amen.

 • konsultant121

  @All
  Czyli nadal nie wiemy czy Kuznetsa teraz liczyc wg jena czy dolara:)) I jesli nie dolar a jen bedzie rosnac no to inflacyjna bessa przed nami.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Sprawdziła się o tyle, że przez ten cały czas USD/JPY był niżej niż wtedy, tak jak miał być. Ale ścieżka była odmienna.

  Nie do końca.
  invst.ly/6fv0z
  W tamtej projekcji sugerował Pan dolek w lipcu, wydarzył się w czerwcu 2017 i do końca września była akumulacja, a potem wystrzał w górę do grudnia (czerwona strzałka). Nie umiem jej umieścić na osi czasu :-( Natomiast projekcja się nie sprawdza w sensie ruchu bocznego, który może być redystrybucją, jeżeli kurs spadnie poniżej 107.
  W moim rozumieniu, jeżeli rynki akcyjne i surowcowe mają być w bessie/korekcie, to jen powinien zyskiwać. Jedyne co mnie dziwi, to rozjechana korelacja z Nikkei
  invst.ly/6fv4h

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Czyli z nieprzyjemną obsuwą jeśli chodzi o czas i poziom zrealizuje się prognoza z wiosny ub. r.

  Mnie czasowo 8-9 luty odpowiada i kolega @konsultant też jest na "tak" :-)

  Tyle tylko, czy to jakoś odbije się na rynkach akcyjnych? Czy EM mogą dostać po kościach?
  Czuję, że WTI mogło by zakończyć marsz na północ na 70

 • red.007

  @carrie
  osobiście ignorowałbym knota a zatem zielona.Potwierdza to wykres liniowy.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  W tym założeniu jest małe wybicie ale z punktu inwestycyjnego czekałbym na jeszcze lekki wzrost,potem retest od góry w dół i dopiero jak kurs po reteście by odbił,to zakupy.

 • guyfawkes13

  Z tym jenem jest problematycznie....
  Dopóki nie ma wybicia na jenocie, nie powinno się przesądzać, a ropa jest po takiej stronie mocy, że może jeszcze sporo zrobić....
  fxpro.ctrader.com/c/czjrn

 • guyfawkes13

  Może tak lepiej:
  fxpro.ctrader.com/c/5Rjrn

 • guyfawkes13

  Ale na razie powinniśmy się na wszystkim skorygować.

 • guyfawkes13

  Na AUD/USD kolejny raz doszliśmy do krechy i powinno się liczyć z przełamaniem (po korekcie?)
  Byłby to niejako długookresowy false break.
  fxpro.ctrader.com/c/6Rjrn
  fxpro.ctrader.com/c/xRjrn
  fxpro.ctrader.com/c/vRjrn

 • resan

  @ WB
  A ja wg cykli prognozujemy zachowanie DAXa
  Czy na początkku lutego wypadnie lokalny szczyt ?

 • guyfawkes13

  @WB

  A ''Korona królów'' jest dobra. Tyle, że jako telenowela spełnia kryteria ... telenoweli.:))
  Dobra jest ze względu na tematykę: królewska bajka trafia pod strzechy, zamiast czegoś tam ''na lodzie''. Dlatego budzi hejt sowieckich inżynierów dusz, których to bardzo uwiera.:))

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Byłby to niejako długookresowy false break.

  Znaczy upthrust :P

 • red.007

  @carrie
  Jeśli chodzi o to:
  tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_d919e4f59766dc9a3586e57af1d30354.png
  to dostrzegam jedynie kanał spadkowy.
  Klin zniżkujący powinien mieć górną linię wyraźnie bardziej spadającą niż dolna linia.
  Na malunku jest prawie równolegle.Inna sprawa,że kurs górną linię wybije ale nie będzie to wynikać z formacji klina zniżkującego,którego po prostu nie ma tylko z korekty wzrostowej ABC spadków z 2014-2016.Jedni widzą zniesienie na 0,618 czyli tuz,tuż,inni widzą zniesienie dopiero na 0,786 czyli jeszcze wyżej na 1,3170.Dla jasności korekta ABC to wzrosty od końca 2016 i wciąż trwa.Zatem czerwona linia jest bezpodstawna,bo ABC nie wybije szczytu z 2014.
  !,3170 to max a i tak wątpię czy tak wysoko dojdzie ale technicznie jest to możliwe z tego względu,że między A i C była korekta płaska,o której wcześnie nauczałem a taka korekta jest charakterystyczna dla silnego trendu.
  Odkryłem przed Tobą zamysły serca mego a Ty nie chcesz pomóc w ustaleniu dołka dolara.

 • red.007

  @carrie
  Jak widać kurs zawrócił od górnej linii.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=5m&t=l&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @007
  invst.ly/6fwbr
  Pewnie teraz jakaś korekta ;-)
  H4 to nie interwał inwestycyjny :P

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "A ja wg cykli prognozujemy (...)"

  "My" to znaczy kto? :)

  "(...) zachowanie DAXa
  Czy na początkku lutego wypadnie lokalny szczyt ?"

  Cykle nie są zbyt dobre do wyznaczania szczytów na rynku akcji.

  Ostatni dołek Kitchina to oczywiście luty 2016. Ostatnie dołki cyklu 40-tygodniowego na DAX-ie to luty 2016, listopada 2016, sierpień 2017. Trzymając się tej regularności otrzymujemy następny dołek cyklu 40-tygodniowego w maju-czerwca 2018. Fazy spadkowe dwu ostatnich cykli 40-tygodniowych trwały 3 miesiące (sierpień-listopad 2016) oraz 2 miesiące (czerwiec-sierpień 2017). Czyli by zrobić dołek maj-czerwiec powinno zacząć spadać od lutego-kwietnia.

  Ja lubię jak 5-ka jest podobna do 1-ki. Duża 1-ka na DAX-ie trwała od marca 2009 do maja 2011. Obecna 5-tka trwa od lutego 2016. Do dawałoby szczyt hossy w kwietniu.

  Można to porównać z wynikiem uzyskanym tu dla Euro STOXX:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/10/Najlepsza-od-17-lat-koniunktura-w-strefie-euro.html

  Ostatnie dołki cyklu 20-tygodniowego to 11 lutego 2016, 26 czerwca 2016, 4 listopada 2016, 18 kwietnia 2017, 29 sierpnia 2017 oraz 2 stycznia 2018 (bardzo regularni są ci Niemcy). Średnia długość tych cykli 20-tygodniowych to 138 dni czyli blisko idealnych 140 dni (20 tygodni). Więc dołek wypada w okolicach 20 maja.

  Ostatnia faza wzrostowa cyklu 20-tygodniowego trwała od 29 sierpnia do 3 listopada 2017. Gdyby obecna - zakładam, że rozpoczęta 2 stycznia - miała trwać podobnie, to DAX zacznie spadać - faza spadkowa cykli 20- i 40-tygodniowych - 9 marca 2018.


  Wybory we Włoszech 4 marca - to może być jakoś tam znaczący czynnik.

 • red.007

  @carrie
  Chcesz grać-graj.Ja tylko mówię,że inwestować należy ze sztuką czyli wybicie z klina,retest,odbicie po reteście,zakupy.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Odkryłem przed Tobą zamysły serca mego a Ty nie chcesz pomóc w ustaleniu dołka dolara.

  Przecież ustaliliśmy z Gospodarzem i @konsultantem, że 8-9 lutego :-D
  Ustawiłam TP na edku na 1,25. Chyba będzie niedługo zrealizowane ;-)

 • bajkolandiaa

  Czy sprawdzał ktoś ile statystycznie rośnie WIG 20 na fali EFEKTU STYCZNIA ?

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Jestem, jak myślę, w stanie wytrzymać tę politykę kulturalną "pro publico bono".
  Oglądanie "Korony Królów" nie jest dla mnie zbyt bolesne.
  Bardziej cierpią moje uszy przy programach muzycznych.
  Zastanawiam się, jak to możliwe,że ludzie słuchają tego, mając w szkołach powszechnych zajęcia z muzyki, słuchając choćby raz w tygodniu muzyki w kościele, mając nieskrępowany dostęp w sieci do różnych perełek. Kiedyś muzyka operowa była droga i niedostępna, teraz nie ma barier a z wrażliwością muzyczną jest coraz gorzej. Kiedyś była przynajmniej muzyka ludowa, folklor miejski i tradycja wspólnego śpiewania przy różnych pracach.

 • bajkolandiaa

  red.007
  @carrie
  Chcesz grać-graj.Ja tylko mówię,że inwestować należy ze sztuką czyli wybicie z klina,retest,odbicie po reteście,zakupy.

  2018/01/25 14:53:12

  Pan ma dużą wiedzę , wie jak się profesjonalnie zajmuje pozycje , a panie ANNe wróży i czaruje i jestem pewnien że nic nie inwestuje

 • red.007

  @carrie
  OK,rozumiem.

 • guyfawkes13

  @WB

  // Czyli z nieprzyjemną obsuwą jeśli chodzi o czas i poziom zrealizuje się prognoza z wiosny ub. r.:
  wojciechbialek.blox.pl/resource/7prognozadladolara.png
  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Letni-dolek-dolara.html

  Amen. //

  To się Panu nie powinno sprawdzić w ćwiartce surowcowej.
  fxpro.ctrader.com/c/Pcjrn
  fxpro.ctrader.com/c/Dcjrn
  invst.ly/6fwn8
  invst.ly/6fwn1

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Ja nie mówię, że jen jest łatwy. Tam co swing jest false break. Ja liczę, że zejdzie do 107-108, a co tam się wydarzy nie wiem. Nie rozmawiałam ostatnio z Wyrocznią ;-)

 • bajkolandiaa

  EUR/USD będzie rosło do 3 podwyżki stóp jak po FEDzie dolar , nie trzeba być wróżbitą ani mega analitykiem w banku żeby to rozumieć , rynek ma pod co grać w silnym trendzi i gra ,

 • bajkolandiaa

  carrie-anne.moss
  @Gui
  Ja nie mówię, że jen jest łatwy. Tam co swing jest false break. Ja liczę, że zejdzie do 107-108, a co tam się wydarzy nie wiem. Nie rozmawiałam ostatnio z Wyrocznią ;-)

  Niech pani da sobie spokój z forexem i tymi false brekami , ja tam poza silnym trendem niczego fałszywego nie widze na jenie ,

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A ''Korona królów'' jest dobra. Tyle, że jako telenowela spełnia kryteria ... telenoweli.:))
  Dobra jest ze względu na tematykę: królewska bajka trafia pod strzechy, zamiast czegoś tam ''na lodzie''. Dlatego budzi hejt sowieckich inżynierów dusz, których to bardzo uwiera.:))"

  "An hour of Turkish television drama usually costs at least $100,000"

  www.criticsatlarge.ca/2015/05/the-magnificent-century-muhtesem-yuzyil-harim-sultan.html

  Czyli powiedzmy 360 tys. złoty na godzinę.

  "Przejście na plan w Malborku miało stać się możliwe po tym, jak TVP zwiększyła budżet na produkcję do 200 tys. zł za odcinek."

  teleshow.wp.pl/produkcja-korony-krolow-przestanie-byc-niedoinwestowana-plan-przenosi-sie-do-malborka-6211386396547201a

  "Korona królów" ma chyba półgodzinne odcinki, czyli godzina to 400 tys. złotych.

  Niby pieniądze porównywalne. Muszę zapytać moich rodziców jak się ma porównanie jakości obu produkcji.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //Oglądanie "Korony Królów" nie jest dla mnie zbyt bolesne. //

  Te wszystkie mankamenty ''Korony królów'' pokazują jak dalece zostaliśmy ... obdarci ...
  A jeszcze chodzi o dotarcie do tzw. masowego odbiorcy(...).

 • guyfawkes13

  @WB

  // Muszę zapytać moich rodziców jak się ma porównanie jakości obu produkcji. //

  Powinniśmy mieć wiele różnych telenoweli historicznych i mnóstwo filmów.
  Powiedzmy, że to są parva principia:))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //Niech pani da sobie spokój z forexem....//

  Jakiś dobry człowiek chyba nie wie na co się naraża:)))))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Powinniśmy mieć wiele różnych telenoweli historicznych i mnóstwo filmów.
  Powiedzmy, że to są parva principia:))"

  Raczy Pan żartować:

  "W 2016 Instytut na swoje wszystkie Programy Operacyjne przeznaczył kwotę w wysokości około 168,9 mln zł."

  pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Instytut_Sztuki_Filmowej#Bud%C5%BCet

 • guyfawkes13

  @WB

  Nie da się ukryć, że trochę żartuję.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Aussie mi się podoba dzisiaj ;-)
  Jakby zechciał z hukiem zlecieć poniżej 0,8 to może wróci wiara w zielone banknoty z podobiznami białych mężczyzn :-P

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No właśnie, gdzieś tu powinno być przesilenie i powinniśmy się na wszystkim skorygować...

 • bialek.wojciech

  Przy okazji saldo INI SII - 26,5 pkt. proc. - najwyżej od 11 maja ub. r.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nie da się ukryć, że trochę żartuję."

  A propos sztuki filmowej i naszego "sojuszu z WB":

  wpolityce.pl/polityka/270884-beata-szydlo-po-premierze-bonda-w-optymistycznym-nastroju-to-bedzie-wspanialy-rzad-wspaniala-druzyna

 • bialek.wojciech

  Żeby było jeszcze głupiej:

  www.tvn24.pl/kultura-styl,8/agata-duda-nie-smolensk-ale-woody-allen,674425.html

  Skąd oni tych wszystkich ludzi biorą?!

 • guyfawkes13

  @WB

  To są zaszyfrowane (przez enigmę) komunikaty, Pan ich nie rozumie :)))

 • bialek.wojciech

  Czyli jednak za rekonstrukcją stał Woody Allen, który puknął Jamesa Bonda.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Jakiś dobry człowiek chyba nie wie na co się naraża:)))))

  Myślisz, że Gospodarz zbanuje dobrego człowieka przed dołkiem dolara? :P

 • bialek.wojciech

  Rzeczywiście nic z tego nie rozumiem:

  "Woody Allen as Dr. Noah/Jimmy Bond 007 Bond's nephew and head of SMERSH under his Dr. Noah alias."

  www.youtube.com/watch?v=8lL7PEKUxPA

 • guyfawkes13

  @WB

  UK chyba rzeczywiście w którymś momencie zacznie intensywnie zwalczać US, ale raczej nie prędko, Chiny są jeszcze za daleko, i my jeszcze za słabi.:)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  :)))
  Raczej nie.

 • guyfawkes13

  @WB

  Dooobre.
  Coś jak my, gdzie się nie obrócisz ....

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Aussie mi się podoba dzisiaj ;-)"

  Polecam Pani uwadze etanol.

 • red.007

  Pozwoliłem sobie niedawno na taki wpis:

  " red.007
  2018/01/23 10:37:
  ...Jeśli potraktujemy Draghiego jako sprzedaż faktu,to dla giełd może być korekta spadkowa a dla głównej pary paradoksalnie wzrost. "

  No i jest,spada giełda,spada dolar.
  Teraz korekta(realizacja zysków) aż się prosi.

 • konsultant121

  Co by nie bylo-udalo mi sie przewidziec wybicie
  stooq.pl/q/?s=eurchf

  @red
  To kiedy kupujesz USD? 1,25 na EURUSD juz jest.

 • red.007

  @konsultant121
  No przecież @carrie napisała kiedy i trzeba jej słuchać,bo ona lubi jak się jej słucha.
  Ja oprócz głównej pary mam na oku indeks złotówki na 73,6 ;franka na 3,36 czyli szeroki rynek.Nie wypełniło się jeszcze nic z tych rzeczy a franek nic sobie nie robi ze spadków dolara.Jeszcze nie czas.Będzie niedługo wzrostowa korekta na dolarze,która znowu zasieje zwątpienie i podniosą się głosy o końcu spadków dolara.Będzie to jednak tylko korekta.
  Kupię tylko na podstawie wykresu głównej pary ,w moim rozumieniu sekwencji falowej opartej na Elliocie.Teraz tego nie będę wyjaśniał,opiszę to po dokonaniu zakupów ale termin lutego jest w grze.

 • konsultant121

  @red
  Zobaczymy ktory to 13.miesiac bedzie:) z ekstremum zamkniecia mesiecznego glownej pary walutowej. Wg mnie styczen a luty tylko wybicie knotem lub jak kto woli gornym cieniem:))
  No ale chodza na blogu sluchy ze EURUSD bedzie rosnac az do ktorejs podwyzki u Draghiego:)

 • bajkolandiaa

  red007

  Ma pan bardzo dużą wiedzę , myślę , że pan się tutaj marnuje , na eur/usd nastąpiło wybicie z konsolidacji i kierunek jest 1,35 , korekta może być bo linia trendu się zbliża ale będzie to tylko korekta jak sam pan trafnie zauważa a na korekty grają NAJLEPSI , znaczy linia trendu spadkowego- dla pani ANNe jest to klin spadkowy 10 letni

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "UK chyba rzeczywiście w którymś momencie zacznie intensywnie zwalczać US, ale raczej nie prędko, Chiny są jeszcze za daleko, i my jeszcze za słabi.:)"

  ZK odkryło karty już w 2015 roku:

  www.sovereignman.com/finance/et-tu-britain-united-kingdom-to-join-china-in-the-anti-dollar-alliance-16482/

  Czuję, że zemsta Amerykanów, gdy nadejdzie, będzie straszna.

 • bajkolandiaa

  Prezes Orlenu przy cenie 135 zł położył kawę na ławę , szczyt zysków za nami , pozostawiam to bez żadnego komentarza , 400% Orlen od dołka , piękny krzywousty mateusz zastał Polskę drewnianą zostawi murowaną ,

 • guyfawkes13

  @WB

  W 2015 była przełomowa wizyta w Londynie.

  blog.centruminicjatyw.org/wp-content/uploads/2015/10/n-QUEEN-large570.jpg

  // Pobyt jak na standardy dyplomatyczne był dość długi, trwał bowiem aż cztery dni, co jest już pierwszą wskazówką, iż wizyta nie była jedynie kurtuazyjna.//

  //We wspólnym oświadczeniu Xi i Cameron zgodnie stwierdzili, że wizyta jest początkiem złotej epoki w relacjach chińsko-brytyjskich.//

 • bialek.wojciech

  Muszę sobie obejrzeć film Scorsese:

  www.youtube.com/watch?v=TcNKM4TI41E

  en.radiovaticana.va/news/2017/10/10/holy_see_japan_diplomatic_relations_75_years/1342095

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  invst.ly/6fym0
  007 tak jest zaaferowany tzw. główną parą, że zapomina o funcie. Spadamy na 0,83?

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Polecam Pani uwadze etanol.


  A w jakim sensie? :P

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A w jakim sensie? :P"

  Najpierw w spekulacyjnym:

  stooq.pl/q/?s=zk.f&c=5y&t=c&a=ln&b=1

  ... a po ewentualnym sukcesie lub porażce konsumpcyjnym.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Stare kreski...
  fxpro.ctrader.com/c/HBjrn
  fxpro.ctrader.com/c/qBjrn
  fxpro.ctrader.com/c/sBjrn
  fxpro.ctrader.com/c/fBjrn
  fxpro.ctrader.com/c/5kjrn
  Tak by wypadało. 0,83 albo i 0,78... ale na razie europanda jeszcze się ratuje na krawędzi tygodniowej chmury.
  fxpro.ctrader.com/c/Fkjrn

 • red.007

  @konsultant121
  Bardziej preferuję formacje techniczne niż słuchy.
  Panie Kolego cierpliwości,wszystko jest procesem,który musi się wypełnić.
  Tylko trzy przykłady.
  Formacja flagi.Wybite górą? Wybite. A większość tzw. analityków widziała dużego RGR-a i spadki.
  www.bankfotek.pl/image/2100642
  Formacja korekty płaskiej.Jest nowy impuls? Jest.
  www.bankfotek.pl/view/2104583
  Klin zniżkujący na indeksie,Idziemy na 74? Idziemy.
  www.bankfotek.pl/view/2103955
  Przecież to wszystko powinno się wypełnić do końca.Po co kupować w trakcie trwania impulsu albo w czasie wypełniania formacji umocnienia złotówki.
  Przecież my nie gramy na krótko,jak np.@carrie i zabezpiecza się stopami,tylko kupujemy fizyczne bilety FED.W kantorze fizycznym nie ma stop loss i dlatego powinniśmy mieć w miarę możliwości pewność,że trend jest już właściwy.
  Jest parcie aby trafić na dołek dolara a to przecież fuks i najczęściej spadający nóż.
  Nawet jak się nie trafi na dołek to po to są tzw.sygnały kupna aby zgodnie ze sztuką inwestycyjną wejść na rynek a,że trochę zarobku ucieknie,to trudno.Nie zawsze jest dobrze ryzykować.

 • red.007

  @carrie
  "007 tak jest zaaferowany tzw. główną parą, że zapomina o funcie."
  Sorry ale nie rozumiem.Można jaśniej?

 • konsultant121

  czyli USDPLN idzie na 3 lub 2,85. Poziom sprzed podwyzek stop FED:)) Jaja jak berety na rynkach sie dzieja:) Chyba za duza plynnosc wszystkiego.

 • red.007

  @konsultant121
  Miało być w dołek a nie na dołek.
  To dwie różne formacje.:)))

 • bialek.wojciech

  "Czuję, że zemsta Amerykanów, gdy nadejdzie, będzie straszna."

  Ale z drugiej strony Amerykanom też się dziwię, że nam podskakują. W końcu koalicja ZK+Izrael+Rosja+Chiny jest jednak jakoś tam groźna.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ale z drugiej strony Amerykanom też się dziwię, że nam podskakują.//

  Ale też ''nasi'' zachowują się jak dauny na słusznym gruncie antyfaszystowskim.
  www.youtube.com/watch?v=YplyzCgS-TY

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ale też ''nasi'' zachowują się jak dauny na słusznym gruncie antyfaszystowskim.
  www.youtube.com/watch?v=YplyzCgS-TY "

  Aż takimi daunami chyba nie są. Myślę, że się boją jakiejś narodowej alternatywny dla PiS, która niewątpliwie by rozkwitła, gdyby kwestia tych roszczeń miała dalszy ciąg. Więc próbują postawić równanie "polscy narodowcy=naziści".

 • konsultant121

  Ależ zmienność dzisiaj na USD :)) Szaleństwo.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Ależ zmienność dzisiaj na USD :)) Szaleństwo.//

  No to mieliśmy dzisiaj dzień odwrotu raczej.:))

 • guyfawkes13

  @WB

  //Więc próbują postawić równanie "polscy narodowcy=naziści".//

  No nieee, nie przesadzajmy. Po prostu mają ''ała'' na pewnym punkcie, taka strategia.:))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  No i europanda się wybroniła na tej chmurze, na razie.

 • konsultant121

  @red
  To byś zdradził coś z tego Elliotta . Ja wskazałem liczby Fibo na wykresie miesięcznym EURUSD . Zdradź coś jeszcze z ciekawostek:) To mówisz że weźmiemy USD i kupimy KGHM za kilka lat;)) ?

 • red.007

  @carrie
  A propos klina i funta.
  Taka propozycja:
  www.bankfotek.pl/image/2109170
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/klin_zwyzkujacy.html
  Formacja jeszcze nie wypełniona ale jeśli zielone kreski by się zrealizowały to osiągnięcie sierpnia jest możliwe.

 • red.007

  @konsultant121
  Tu w Elliota nikt nie wierzy a jeszcze na walutach,toż to herezja.
  Jak dolar będzie rósł na 120 (?) to surowce,w tym miedź będą tanieć.
  Po dojściu do 120 należy sprzedać dolara,bo zacznie się osłabiać i to bardzo mocno a z kolei miedź zacznie drożeć i to będzie czas na zakupy KGHM-u.

 • konsultant121

  @red KGHM: 2021-2024 ? :)

 • red.007

  @konsultant121
  Timingu nie znam,mówię o wypełnieniu formacji i to jest najważniejsze.W jakim czasie nastąpi dojście do 120 to sprawa wtórna.

 • konsultant121

  No trzymam kciuki za to że nie grasz razem z Gospodarzem w odwrotne karty;))

 • bajkolandiaa

  KGHM nie będzie już nigdy tą spółką co był jak miał polkomtel i płacił 20 zł dywidendy , tak samo jak Orange co wypłacało po 2 mld dywidend , to se newrati bo KGHM zamiast ogromnej kasy na koncie ma teraz ogromne długi i podatek od wydobycia , dojna krowa została zarżnięta ,

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Stare kreski:
  invst.ly/6g1ye
  invst.ly/6g1yn
  invst.ly/6g1ys
  invst.ly/6g1z7

 • bajkolandiaa

  A teraz zagranica będzie sprzedawała WIG 20 i odkupi tanio dolara

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Na razie tydzień się nie skończył, więc nie wiadomo jaka będzie świeczka i czy chmura się obroni. Wczorajsze ECB to mogło być zamykanie pozycji przed piątkiem... you know ;-)
  Dzisiaj są dane o PKB z UK, więc może bujać znowu :-D

 • carrie-anne.moss

  007
  Sorry ale nie rozumiem.Można jaśniej?

  Edek słuch Ciebie, a mnie panda :-D

 • carrie-anne.moss

  @007
  A propos klina i funta.


  Wszystkie kliny traktuję pół żartem, pół serio. Nie są to formację, na które handluje. Wolę pionowe kreski, ewentualnie kanały.
  invst.ly/6g6d6
  Dlatego podtrzymuję moje nastawienie L na funcie.

 • resan

  @ WB
  Dotyczy DAX-a
  Panie Wojtku.Czy przyjmując środek indeksu 6.02.2017 ,a początek 11.02.2016
  szczycik /może lokalny /nie wypada 2.02.2017 ?

 • mac-erson

  Drugie podejście pod szczyt na W20 wychodzi mi we wtorek (fala B). Następnie fala C dłuższa w strefę ok 2550.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  ... a po ewentualnym sukcesie lub porażce konsumpcyjnym.

  Ciekawi mnie dlaczego mnie Pan na ten instrument namawia i to pod konieć ćwiartki surowcowej? :-D
  A ja nie mam takiego instrumentu u moich brokerów :-(

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  A nie tak?
  invst.ly/6g6ux

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Ciekawi mnie dlaczego mnie Pan na ten instrument namawia i to pod konieć ćwiartki surowcowej? :-D
  A ja nie mam takiego instrumentu u moich brokerów :-( "

  Opiszę to w jednym z kolejnych wpisów.

 • bialek.wojciech

  @resan:
  "Dotyczy DAX-a
  Panie Wojtku.Czy przyjmując środek indeksu 6.02.2017 ,a początek 11.02.2016
  szczycik /może lokalny /nie wypada 2.02.2017 ?"

  "Środek wykresu" to 3-cia w 3-ciej w 3-iej (moment najwyższej krótkoterminowej dynamiki) - najlepiej połączony z wybiciem powyżej znaczącego oporu.

  Mnie do tego opisu najbardziej pasuje na DAX-ie okres 2-20 grudnia 2016. W tym sensie czas już się skończył na początku listopada 2017.

  Ale może nie należy tego traktować aż tak dosłownie?

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2018/01/Dolek-cyklu-Kitchina-na-USDPLN-sie-spoznia.html

 • m.jagusiak

  Ale będzie dziś "jazda" na USD.
  2 powody i technika.

  acemarketu.com/?p=275410

 • beatax4

  fajny blog o psychologii inwestowania www.psychologiainwestowania.pl

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci