Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Obrazki z gospodarki

bialek.wojciech

Pomyślałem sobie, że nieoczekiwana zmiana miejsc na najwyższych stanowiskach w polskim rządzie jest dobrą okazją do zrobienia pamiątkowego "zdjęcia" obecnego stanu polskiej gospodarki.

Zacznę od rocznej dynamiki realnego PKB, która w III kw. sięgnęła +4,9 proc., a więc najwyższego poziomu od prawie 6 lat. 

 

1pkb

 

Od początku 2015 roku głównym kontrybutorem wzrostu gospodarczego jest prywatna konsumpcja (w III kw. odpowiadała za 2,9 pkt. proc. z 4,9 pkt. proc. wzrostu PKB), do której w III kw. dołączył eksport netto (1,1 pkt. proc.) oraz stopniowo wychodzące z głębokiego dołka inwestycje w środki trwałe (0,6 pkt. proc.). Resztę dopełniało 0,3 pkt. proc. kontrybucji konsumpcji publicznej. Pozytywnym zjawiskiem w III kw. był spadek do zera kontrybucji ze strony wzrostu zapasów, które w ostatnich kwartałach były równie istotnym składnikiem wzrostu PKB jak w 2010 roku i pierwszej połowie 2011 roku. 

 

2contribpkb

 

Tak charakterystyczna dla poprzednich lat nierównowaga w obrotach bieżących z zagranicą zanikła. 

 

12obroty_biece

 

12-miesięczne ujemne saldo budżetu rządu spadło w październiku poniżej 20 mld zł . Tak niski deficyt notowany był w przeszłości jedynie pomiędzy kwietniem 2007 a sierpniem 2008. 

 

4deficytbudtowy12

 

Zaczęła również spadać relacja długu publicznego do PKB – pomiędzy lutym a wrześniem spadła o 2 pkt. proc. z 50,4  proc. do 48,4 proc. Jeśli nie uwzględniać konfiskaty przez rząd połowy oszczędności emerytalnych obywateli zgromadzonych w OFE ostatni raz ze spadkiem o tej skali mieliśmy do czynienia pomiędzy listopadem 2011 a lipcem 2012.

 

5dugpubldoPKB

 

Spadająca od początku 2013 roku stopa bezrobocia osiągnęła w październiku i listopadzie poziom 6,6 proc. ostatni raz obserwowany prawie 27 lat temu.

 

3stopabezrobocia

 

W sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie stabilnie rosło w tym roku w tempie 4,3-4,6 proc., a roczna dynamika płac co prawda przyspieszyła do +7,4 proc. w październiku, ale ciągle była znacznie niższa niż +13,1 proc. zaobserwowane w szczycie prosperity na początku 2008 roku.

 

6pacezatrudnie

 

Roczna dynamika najpopularniejszego wskaźnika tempa inflacji pieniądza czyli CPI znalazła się dokładnie w środku celu akceptowanych przez RPP wahań (+2,5 proc.). 

 

7CPI

 

Pomimo trwającego przyspieszenia dynamiki CPI rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła w ciągu minionych 12 miesięcy (co oznacza wzrost cen obligacji) i wynosiła 3,25 proc.

 

8rebtobliga

 

Ceny akcji mierzone wartością indeksu WIG jeszcze kilka tygodni temu osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat.

 

9WIGg

 

Główna stopa procentowa Rady Polityki Pieniężnej pozostawała na poziomie historycznego minimum (1,5 proc.). 

 

10refereRPP

 

Pomimo zejścia wysokości realnej (po uwzględnieniu dynamiki CPI) wysokości stopy referencyjnej RPP do historycznego minimum (-1 proc.) złoty jeszcze 2 tygodnie temu był najmocniejszy od 2,5 roku i ścigał się z czeską koroną o miano najmocniejszej waluty świata w mijającym roku. 

 

11zoty

 

Pewnie, gdyby przyjrzeć się bardziej wnikliwie, to można by się doszukać w polskiej gospodarce wielu niepokojących zjawisk, albo opisane wyżej fenomeny zinterpretować mniej życzliwie, ale na pierwszy rzut oka powyższy obraz jest raczej budujący. I na drugi też.  

Myślę, że za rok pod koniec 2018 roku można będzie wykonać podobne "zdjęcie" stanu polskiej gospodarki oraz kondycji rynków finansowych i przyjrzeć się zmianom, które zaszły. 

Niestety historia uczy, że nie należy przesadzać z wiarą, że obraz polskiej gospdodarki za rok czy dwa będzie wyglądać równie przyjemnie (chociaż oczywiście nie można tego wykluczyć). Dobra kondycja polskiej gospodarki pod koniec 2017 roku jest w dużej mierze pochodną najlepszej od 2007 roku (według jednych wskaźników) albo od 2000 roku (według innych) koniunktury gospodarczej w strefie euro. W jednym z następnych wpisów na blogu zajmę się próbą odpowiedzi na pytanie, ile czasu może zająć przejście od obecnej prosperity do następnej globalnej recesji. 

 

Podsumowanie: kondycja polskiej gospodarki pod koniec 2017 roku wydaje się być raczej dobra. 

Komentarze (184)

Dodaj komentarz
 • m.jagusiak

  Prognoza najlepszych walut na 2018 r:

  acemarketu.com/?p=270337

 • guyfawkes13

  @WB

  Ładne podsumowanie.
  Można zauważyć, że gdyby nie konfiskata emerytur, zadłużenie w tym roku wynosiłoby na szczycie około 58,5%, gdyby wcześniej nie zastosowano jakichś innych drakońskich cięć, zamiast tej nieodczuwalnej bezpośrednio konfiskaty.
  Podczas ostatniego okresu dobrego fartu (2007/8) procentowy udział długu do PKB spadł o około 6 punktów procentowych, więc analogicznie teraz moglibyśmy liczyć na spadek do 44 % (?). Czy to Pana zdaniem wystarczy na przetrwanie ew. kryzysu 2020+ ?
  No i są jeszcze spore rezerwy w lukach. Tak jak mówiłem, to się NEGOCJUJE w Kwaterze Głównej:))
  // Wejście w system rozdzielonych płatności dla podatników podatku VAT, co do zasady ma być dobrowolne, ale dla niektórych branż będzie on jednak obligatoryjny, a zakres tej obligatoryjności jest negocjowany z Komisją Europejską //
  wpolityce.pl/polityka/372013-klamstwa-rostowskiego-maja-jednak-krotkie-nogi

  W sumie luka VAT spadłav z około 3% PKB do 2%, czyli nie za dużo, jak na razie. Kwatera Główna uchylała się od poważniejszych negocjacji dotychczas, kontratakując na fołksfroncie standardów demokracji socjalistycznej.

  Oglądałem Pana rysunki z ostatniego webinaru i bardzo mi się podobały, byłbym zobowiązany, gdyby zechciał Pan udostępnić link, jak już wersja dźwiękowa będzie dostępna dla publiczności. Oprócz oglądania obrazków lubię też słuchać, a jak wiadomo, ''mądrego to i przyjemnie posłuchać'':))))

  Z obrazka amerykańskiego PKB wynikałoby, że spadkowa linia trendu nie została pokonana, a więc zamiast ''Chinageddonu'' jest raczej niebezpieczeństwo ''Wietnamu''(...).

 • guyfawkes13

  @WB

  Mała poprawka. Gdyby nie konfiskata emerytur, dłóg w szczycie sięgnąłby ponad 60% PKB, konfiskata obniżyła go o 8 punktów procentowych z ponad 52% PKB.

 • guyfawkes13

  A nie, sorry, rozkojarzenie.:)))
  Dług nie sięgnąłby 60%, tylko 58%, no chyba że złoty by się osłabił na skutek utraty zaufania rynków itd. Jakiś atak spekulacyjny byłby prawdopodobny.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Ni i wygląda na to, że będą się tak konsolidować i pewnie ten nasz dołek W20 wypadnie tak jak powinien wypaść zgodnie z cyklami 20tyg. na przełomie 2017/2018."

  Ewentualny atak na Polskę "nuklearną opcją" ze strony Francji i Niemiec byłby fajnym kandydatem na strachy związane z dołkiem cyklu 20-tygodniowego:

  www.salon24.pl/newsroom/829814,merkel-i-macron-za-uruchomieniem-artykulu-7-wobec-polski-tuz-po-pierwszej-wizycie-morawieckiego

 • podczaszy1

  Lepiej. Dużo lepiej na wig-20.Tak trzymać.

 • podczaszy1

  Kongres USA przyjął bardzo niebezpieczna ustawę o zwrocie mienia z Polski- podaje niewygodne info.

 • karnakufo

  Wychodzi niskie rozliczenie - warto było siedzieć na S. :)

 • karnakufo

  A Stany szaleją - zupełna przeciwfaza. :)

 • podczaszy1

  I tak kończy się moja przygoda z serią Z, a na razie nie zaczyna się przygoda z serią H.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jaką ustawę masz Waszmość na myśli ?

 • guyfawkes13

  Aaaa, już wiem, ''Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017''

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jeśli to miałaby być cena za złudzenie trojmorskie, to ten cały biznes się nie opłaca...

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Z jednej strony JUST Act, z drugiej Artykuł 7 traktatu UE.
  Można powiedzieć: dwa ognie. Między młotem a kowadłem. Jeśli oba zostaną uruchomione, to znaczy, że rację ma Braun.

 • karnakufo

  Dzisiaj na fixie PKOBP napompował balon do pełna (ładna szpila na obrotach, głodnego nakarmili) - przyszły tydzień może być upuszczaniem powietrza.

 • desperato

  @guyfawkes13 2017/12/13 22:08:22
  @Desperado i tak nie znalazł czego szukał, bo założył sobie, że na tym blogu dostanie po prostu konkretny cynk, co (i kiedy) kupić/sprzedać, od punktu do punktu. I jemu się wydawało, że wszyscy POWINNI skoncentrować się na misji nauczenia go wszystkiego. Ale rynek to nie je bajka:)))

  ... nie ośmieszaj się ...Szukałem tutaj wiedzy fachowej (analiza wykresów, TFE, itd. = NAUKI), a nie "cynku"!, zwłaszcza od ciebie ... Za to "znalazłem" na blogu twoje polityczne bajdurzenie ... które przewijam z x32 prędkością ... w DÓŁ ...

  ps.
  desperato = a nie desperado ... bądź przynajmniej uważny ...

 • guyfawkes13

  @Desperato

  // ...Szukałem tutaj wiedzy fachowej (analiza wykresów, TFE, itd. = NAUKI) //

  A na czym to polega, jeśli nie na znalezieniu punktów (k/s)?

  // ... polityczne bajdurzenie ... które przewijam z x32 prędkością ... w DÓŁ ... //

  X32 ? To nie zwichnij sobie przy tym palca:))

  Wątpię, żebyś mógł się czegoś nauczyć na skomlikowanym rynku, skoro nie rozumiesz prostej polityki, ale starać się możesz, skoro próbują także kobiety... ''Kiedy uczeń jest gotów pojawia się mistrz.''

  www.youtube.com/watch?v=QNDhSYmmFro

 • karnakufo

  WIG Banki:
  www.bankfotek.pl/view/2105181

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Strategia Andegaweńska"

  Czy używając tego określenia sugeruje Pan, że powinniśmy naszą strategię opierać o Francję i Włochy:

  "The Capetian House of Anjou was a royal house and cadet branch of the direct French House of Capet, part of the Capetian dynasty. It is one of three separate royal houses referred to as Angevin, meaning "from Anjou" in France. Founded by Charles I of Naples, the youngest son of Louis VIII of France, the Capetian king first ruled the Kingdom of Sicily during the 13th century. Later the War of the Sicilian Vespers forced him out of the island of Sicily, leaving him with the southern half of the Italian Peninsula the Kingdom of Naples. The house and its various branches would go on to influence much of the history of Southern and Central Europe during the Middle Ages, until becoming defunct in 1435.

  Historically, the House ruled the counties of Anjou, Maine, Touraine, Provence and Forcalquier, the principalities of Achaea and Taranto, and the kingdoms of Sicily, Naples, Hungary, Croatia, Albania, and Poland."

  en.wikipedia.org/wiki/Capetian_House_of_Anjou

  ?

 • bialek.wojciech

  A propos cyklu wydatków zbrojeniowych w USA:

  www.heritage.org/sites/default/files/~/media/infographics/2015/01/bg2989/bg-defense-spending-fy-2016-chart-2-825.jpg

  www.thetimes.co.uk/article/us-military-restored-to-glory-days-of-reagan-2bnfqlm07

  www.middle-east-online.com/english/?id=86440

 • karnakufo

  Może teraz - PKOBP :):
  www.bankfotek.pl/view/2105183

 • karnakufo

  WIG20:
  www.bankfotek.pl/view/2105186
  www.bankfotek.pl/view/2105185

 • guyfawkes13

  @WB

  To jest ciekawe pytanie, bo potrzebujemy przeciwwagi dla Rzeszy, a z drugiej strony jest hexagonale, oparte o Włochy... Ale to jest zbyt daleki wniosek.
  Niewątpliwie sojusz z Węgrami odgrywał ważną rolę i za pierwszych Piastów i za Kazimierza Wielkiego.
  Węgry są jedynym przyjaznym nam Krajem w bliskiej okolicy (i w ogóle na świecie) i synergia sama się narzuca, nawet z mapy. Połączenie szlakami transportowymi Polski i Węgier (Bałtyk - Andriatyk), to najprostszy, narzucający się sposób na podwojenie PKB i przejście do wyższej ligi.
  A z kim tam później, na tym morzu Śródziemnym przyjdzie rozmawiać, to się okaże.

  Na razie powstało PESCO (pestka?), i nie weszła do niego ani Malta, ani Dania, która kontroluje kluczowe dla mocarstw morskich cieśniny. Mamy teraz pojęcie, ile warte są cieśniny duńskie(...).

  Strategia Andegaweńska to jest orientacja na synergię (bałtycko-adriatycką) z Węgrami, bez przesądzania globalnych sojuszy później.
  Obrazowo, trudno, żeby 12-letni chłopiec już planował, kto będzie jego żoną. Najpierw musi zmężnieć, dorosnąć, znaleźć się w swoim (bałtycko-adriatyckim) fachu, nauczyć się tego fachu. Potem dopiero uzyskamy warunki do myślenia w innej skali. W tej chwili to jest dla nas obszar niedostępny.

 • guyfawkes13

  @WB

  A propos Malty. która nie weszła do pestki, Normanów poszukałbym raczej w zakonach rycerskich. Normanowie to może być dobry trop, ale chyba nie w krajach o przewadze anglosaskiej.

 • karnakufo

  To jeszcze taki tygodniowy PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2105210

 • karnakufo

  WIG20 w kanałe spadkowym - wyjście górą nad pokazany opór da sygnał L, a jak na razie jest S:
  www.bankfotek.pl/view/2105217

 • guyfawkes13

  @Karnak

  Nie powinien wpaść do kanału z powrotem. Raczej coś horyzontalnego...
  invst.ly/63x70

 • guyfawkes13

  @WB

  Wygląda na to, że Andegawenowie konstruowali szlaki z północy na południe do Morza Śródziemnego. i od strony Anglii (Plantageneci) i od strony Francji i od strony Węgier - Polski. A stare fenickie szlaki na Morzu Śródziemnym to oko cyklonu.
  Opowiastka o nieszporach sycylijskich jest zupełnie załgana, choć zawiera ważne fakty. Jeśli słyszymy postępową interpretację, że '' Drakońskie rządy francuskich feudałów spowodowały bunt, który rozpoczął się 30 marca 1282 od znieważenia na ulicy sycylijskiej mężatki przez dwóch francuskich żołnierzy...'', to automatycznie szukamy niewidzialnej ręki ... Londynu. :))), choć czasem możemy się pomylić, albo natknąć na proxy

  pl.wikipedia.org/wiki/Nieszpory_sycylijskie

 • guyfawkes13

  @WB

  Jak ważne są Węgry (rdzeń Trójmorza) , świadczy kalejdoskop zmieniających się monarchii(...).
  pl.wikipedia.org/wiki/Władcy_Węgier

 • konsultant121

  @red
  Się nie da się na EURO:))
  snalaska.com/cot/current/charts/EC.png
  Jewro kaputt

 • red.007

  @konsultant121
  Sie miałem cieszyć na trzecią Niedzielę Adwentu.
  Przekładam cieszenie na czwartą Niedzielę Adwentu.
  Radość będzie ogólna,bo to Wigilia.
  Spadki E/U zakończą się do Świąt jak nie,to daję zgodę na pośmianie się ze mnie. :))
  A pamiętasz jak w 2014 dolara nazywano kaputt?

 • konsultant121

  @red
  W 2014 wszyscy po cichu kupowali dolara:) Po 2 latach hossy u nas i po 9 latach globalnej hossy również czas walut;))) Ile może PLN rosnąć:) Jak mawia billy ile to może rosnąć?
  Billy, powiedziałbyś jakie są prognozy bo w połowie 2015 roku stwierdziłeś bezbłędnie że to czas jena;)

 • guyfawkes13

  @WB

  // Czy używając tego określenia sugeruje Pan, że powinniśmy naszą strategię opierać o Francję i Włochy //

  Francja i Włochy są za słabe, zwłaszcza w euro zonie itd. A jak ''mówimy partia a w domyśle Lenin'', czyli mówimy Niemcy, a w domyśle Rosja.
  W takiej sytuacji możemy liczyć jedynie na Anglosasów (no, może jeszcze na Normanów)

  Tu jest najnowsza geopolityka Bartosiak - Sykulski. Słaba jakość nagrania, ale ciekawe.
  Sykulski (też) uważa, że szybko będzie duża wojna na BW pomiędzy koalicją saudyjsko-izraelską, a koalicją perską.

 • guyfawkes13

  www.youtube.com/watch?v=Ts_MOmaEO4s

 • red.007

  @konsultant121
  "Ile może PLN rosnąć:) Jak mawia billy ile to może rosnąć? "

  To nie jest argument.Na podstawie takich zaklęć nie odwrócisz trendu.
  Uważasz,że złoty powinien przestać rosnąć.Przypomnę Ci,że tak samo uważałeś w lutym,gdy ja lansowałem umocnienie złotówki a dostrzegłem to po grudniowym spodku na jej indeksie.
  Nawet jak złotówka rozpoczęła wzrosty,to i tak nie przekonywało to nieprzekonanych:

  "red.007
  2017/02/10 09:53:25
  Rośnij moja złotówko,niech moc będzie z tobą."

  "konsultant121
  2017/02/10 10:12:11
  @red.007
  Juz za bardzo PLN nie urośnie. Trzeba się pakować niebawem:)"

  "red.007
  2017/02/10 11:33:31
  @pko24
  @konsultant121
  Panowie,więcej wiary w złotówkę dobrej zmiany."

  zobacz co zrobiła złotówka od momentu,w którym stwierdziłeś,że przestanie rosnąć.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  W lutym nie przestała rosnąć,teraz też nie musi przestać,nawet Billy tu nie pomoże.
  W komentarzach jesteś raczej za dobrą zmianą,zatem warto dostrzec to co Gospodarz napisał w tym temacie.To jest zmiana o 180* od koncepcji rozwoju gospodarczego jakie prowadziła PO,mówiąc jeszcze inaczej-nowy cykl,który trwa i trudno go zatrzymać.Ja nie chcę ponownie szokować tym,że widzę 74 na indeksie ale 73 to zdecydowanie przebijemy.
  stooq.pl/q/?s=pln_i&c=10y&t=l&a=ln&b=1

 • terrainahead

  Tak, świat z pewnością dostrzegł fenomen """doobrej zmiany """ i na wyścigi kupuje PLNa, który już tylko musi się umacniać. Najbardziej urzekają wszystkie obrazki z udziałem rydzyka i pana łod katastrofy. No i na dodatek wszystkie zapowiedzi Morasa ciałem się stały, przedsiębiorcy śpiewają hymny na jego cześć.
  To musi robić wrażenie. Będziemy mocarstwem. Nie, już jesteśmy!

 • konsultant121

  Aj tam 10% mniej już nie spadnie więcej. Urośnie w 2018/19 w cyklu Bennera

 • red.007

  @terrainahead
  "Tak, świat z pewnością dostrzegł fenomen """doobrej zmiany """ i na wyścigi kupuje PLNa..."
  Od ubiegłego roku Marsjanie kupowali złotówkę.
  Dla jaj kupowali złotówkę i koronę czeską.
  Chyba na złość robili to Panu,Rydzykowi,przedsiębiorcom itd.
  Otóż robili to,bo uważali to za dobry interes.
  Przyjdzie czas na realizację zysków,tylko nikt nie powiedział,że już pora.
  Zaklinanie było na SP500,prognozy,cykle,krachy i gdzie jesteśmy?
  To samo ze złotówką.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  KK jako przybudówka komunizmu na froncie religijnym my Friend:
  wpolityce.pl/spoleczenstwo/372236-ostatecznym-zwyciestwem-dlugiego-marszu-przez-instytucje-bedzie-wrogie-przejecie-kosciola-katolickiego-wideo

 • red.007

  @guyfawkes13
  Jest zasada:tak-tak,nie-nie,reszta od Złego pochodzi.
  Jak powiesz mi mój Friend,ze papież bierze udział w takich działaniach,to na Święta się zasmucę.
  Wczoraj w telewizji był pierwszy odcinek dokumentalnego filmu o Franciszku.Myślę,że to dopiero początek zmian i nowego rozdziału papiestwa.Choć pierwsza jaskółka wiosny nie czyni,to Duch św.poprowadzi to dalej dobrze czyli wg woli Boga.
  Tak myślę,że bramy komunizmu go(Kościoła)nie przemogą.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Nie chcę Cię zasmucać my Friend of course.

  //bramy komunizmu go(Kościoła)nie przemogą//
  I jużci, zawsze można się pocieszać, że ''dłużej klasztora niż przeora'':))

 • red.007

  @guyfawkes13
  "I jużci, zawsze można się pocieszać, że ''dłużej klasztora niż przeora'':))"

  To nawet nie o to chodzi.
  Komunizm jest ideologią pochodzącą od ludzi.Nie chcę powiedzieć,że pochodzi od Złego.
  Kościół nie powstał w wyniku ideologii ludzkiej tylko ustanowił go Jezus.
  Ponieważ zakładam,że Jezus jest Bogiem,to uznaję,że go(Kościół) prowadzi,ożywia i jest nam dany jako wspólnota ludzi pielgrzymujących do Boga.Zatem w przypadku próby skrętu na niewłaściwe tory,Opatrzność ma swoje sposoby aby nie dopuścić do wykolejenia.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Angole kombinują jak odwołać brexit
  next.gazeta.pl/next/7,151245,22782226,upokorzenie-theresy-may-nie-mozna-wykluczyc-ze-brexitu-w-ogole.html

  Na dodatek położyli łapki na jedwabnym szlaku ;-)
  next.gazeta.pl/next/7,151003,22794046,odszedl-z-rzadu-przez-brexit-teraz-ma-nowa-prace-david-cameron.html#BoxBizImg

 • red.007

  @carrie
  OK,czytałem.
  Jak przetłumaczysz to wszystko na język funta w terminie kilkumiesięcznym?
  Ja wciąż widzę potrzebę zejścia przynajmniej w okolice października 2016,tak rozumiem technikę ale jak na blogu większość chce spadku głównej pary,to może powinienem "krakać"jak stado.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  stooq.pl/q/?s=gbpeur&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • carrie-anne.moss

  @007
  No i mają poparcie w sondażach
  fakty.interia.pl/raporty/raport-brytyjskie-referendum/aktualnosci/news-brexit-jak-brytyjczycy-glosowaliby-dzis-najnowszy-sondaz,nId,2478949

 • terrainahead

  007
  " Duch św.poprowadzi to dalej dobrze czyli wg woli Boga. "
  Oj Oj Panie red, jak widzę jest Pan człowiekiem wierzącym, ale czy według "dokładnego poznania"?
  Czy będzie Pan w stanie uzasadnić na Sądzie Ostatecznym to, że utożsamia Pan działania Kościoła z wolą Boga? Czyżby rzeczywiście Bóg autoryzował poczynania hierarchów?
  Nie da się nie obrazić Boga przy każdej próbie łączenia strasznych kart historii Kościoła z wolą Boga.

 • red.007

  @carrie
  Patrząc na chłodno,zawrotkę na funcie widzą w dwóch przypadkach:
  1.Decyzja Parlamentu UK o odstąpieniu od Brexitu a takie prawo ma w przypadku uznania,ze następstwem określonej umowy będzie pogorszenie warunków posiadania (życia,praw itd) obywateli UK.
  2,Decyzja o przeprowadzeniu drugiego referendum zatwierdzającego lub negującego warunki rozwodu ze wszystkimi skutkami wynikającymi z opuszczenia UE.
  Nie wiem kiedy któraś okoliczność nastąpi.Natomiast każdy wie,że powinna nastąpić do marca 2019.
  Inna sprawa czy rynek będzie dyskontował sondaże,bo z doświadczenia wynika,że rynek lubi grać pod oczekiwania.

 • red.007

  @terrainahead
  "Oj Oj Panie red, jak widzę jest Pan człowiekiem wierzącym..."
  Słusznie,jestem na etapie wiary i nadziei.
  Później(po śmierci)będzie to tylko miłość.
  Czego sobie i Panu na Święta życzę.
  Oczywiście proszę nie rozumieć,że życzę Panu śmierci,bo i to można jak wszystko,obrócić kota ogonem.

 • guyfawkes13

  @Double 07

  // Oczywiście proszę nie rozumieć,że życzę Panu śmierci,bo i to można jak wszystko,obrócić kota ogonem//

  :)))))))))

  ''Straszne karty Kościoła'' są zasadniczo wyłącznie w komunistycznej propagandzie. Komunistycznej, czyli od katarów (poprzez kolejne etapy).

 • terrainahead

  Dziękuję serdecznie za życzenia.
  Niestety nie mogę odwdzięczyć się podobnymi, świątecznymi życzeniami, ponieważ sprawdziłem, że etymologia tych świąt tkwi w zwyczajach pogańskich, nie mówiąc już o rzeczywistej dacie narodzin Jezusa. Ponadto, o wiele większe znaczenie dla ludzkości miała śmierć Jezusa niż narodziny, ale to wszystko pewnie Pan wie posiadając umysł analityczny.
  Dedykuję Panu jednak następujące słowa :
  "Teraz jednak pozostaje wiara, nadzieja, miłość - te trzy; lecz z nich największa jest miłość" 1 Kor 2:13.
  Starajmy się więc stosować tę miłość wobec naszych bliskich, ale i bliźnich, już teraz, nie czekając na śmierć, czy inne stany świadomości. Może świat stanie się odrobinę lepszy.
  I to są moje życzenia dla Pana red i wszystkich uczestników, oraz autora tego wartościowegoo bloga.

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // "Teraz jednak pozostaje wiara, nadzieja, miłość - te trzy; lecz z nich największa jest miłość" 1 Kor 2:13.
  Starajmy się więc stosować tę miłość wobec naszych bliskich, ale i bliźnich... //

  Bez chrześcijaństwa, czyli zmartwychwstania Chrystusa, te życzenia i zasada miłowania innych, obcych ludzi, nie mają żadnego sensu. Jeżeli odrzucimy Boga i chrześcijaństwo, to liczy się tylko egoizm jednostkowy, ew. rodzinny czy rodowy, czyli grupy, która się wzajemnie wspiera w realizacji jednostkowych egoizmów, kosztem innych i cel usprawiedliwia dowolne środki, byleby skuteczne.

  Składanie takich życzeń dowodzi wpływu kultury chrześcijańskiej (katolickiej !), która afirmuje równą godność wszystkich ludzi.

  Można z tego nie zdawać sobie sprawy, tak jak z tego, że się mówi prozą.

 • terrainahead

  guy
  Wydajesz się zepsutym do cna człowiekiem. Nie chcę rzucać tu niemiłych określeń, ale swoje lata masz i wiesz jak Cię ludzie odbierają, w lustro chyba też patrzysz, znaczy jakieś rachunki sumienia robisz.
  Chociaż Twoja nadpobudliwość i nadaktywność nie rokuje dobrze, to pamiętaj, zawsze możesz zacząć polepszać świat zamiast siać destrukcję, choćby i dodając tysiąc fałszywych uśmieszków.

 • guyfawkes13

  @terrainahead

  // Wydajesz się zepsutym do cna człowiekiem ... //

  No i tyle jest warta komunistyczna hipokryzja życzeniowa:))))

 • terrainahead

  guy
  Przestrzegam ponownie przed obrażaniem Boga, bo gdzie katolicyzm, a gdzie chrześcijaństwo?
  Czy Tobie się wydaje, że Pan Jezus założył religię katolicką?
  Źródła historyczne, w tym przede wszystkim sama Biblia, wskazują na biegunowo odległe i wierzenia i codzienne życie pierwszych chrześcijan od dzisiejszych Katolików.
  Katolicyzm (religia powszechna) - w którym wieku, i kto zaczął używać tej nazwy?
  Są to dane historyczne, a Panowie domowi analitycy łatwo wyciągnął wnioski i nie będą tak ochoczo szermować sztandarami swojej jedynej słusznej wiary.

 • terrainahead

  Moje życzenia są szczere i aktualne. Przykro, że łatwo chcesz je wygruzować do kosza, bo ośmielam się mieć dość Twojej tutaj agresji.

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // Słowo katolicyzm pochodzi od greckiego przymiotnika (katholiké), używanego przez Ojców Kościoła już od czasów Ignacego Antiocheńskiego około roku 115 //

  // Po podziale chrześcijaństwa na wschodnie i zachodnie w 1054 roku Kościoły wschodnie zaczęły określać się jako prawosławne, zaś Kościół zachodni pozostał przy określeniu Kościół katolicki//

  // Od czasu reformacji w XVI wieku coraz częściej nazwy katolicki zaczęto używać jako przeciwstawienie przymiotnika protestancki. //

  Kościół jest od początku katolicki, a schizmy i herezje nazywały się inaczej.

 • terrainahead

  Fałsz, powszechnie wiadomo, że pierwsi chrześcijanie byli prześladowani i ginęli np. na arenach za wiarę. Nie był więc to Kościół katolicki, czyli powszechny, bo powszechne były zupełnie inne wierzenia.

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // Moje życzenia są szczere i aktualne //

  Ja nie mówię, że nie są szczere, tylko pokazuję, gdzie jest źródło takich życzeń. Jesteś pewnie ochrzczony i wychowałeś się w cywilizacji chrześcijańskiej.

  Ale przed chrześcijaństwem tak nie było. Nie było równej godności wszystkich ludzi. Były ofiary z ludzi, pierworodnych dzieci, nie tylko na Bliskim Wschodzie. Była tzw. msta rodowa, którą Kościół wyeliminował wprowadzając powszechne prawo.

 • zulus_chacka

  mobile.nytimes.com/2017/12/13/opinion/economy-bubble-recession.html?referer=https://getpocket.com/recommendations

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // Fałsz. powszechnie wiadomo, że pierwsi chrześcijanie byli prześladowani i ginęli np. na arenach za wiarę... //

  Fałsz, wcześniej niż na arenach, najwcześniej, chrześcijanie byli prześladowani przez Żydów. Crześcijanie są prześladowani do dziś.
  pl.wikipedia.org/wiki/Prześladowania_chrześcijan

  // Nie był więc to Kościół katolicki, czyli powszechny, bo powszechne były zupełnie inne wierzenia. //

  Fałsz. Kościół był powszechny-katolicki nie dlatego, że obejmował większość ludzi, tylko że był i jest (otwarty) dla wszystkich ludzi.

 • terrainahead

  Ani Pan Jezus, ani jego uczniowie przynajmniej do czasu, gdy umarł Jan na wyspie Patmos kolo roku 100go, nie używali słowa "katolicki".
  A Tobie chodzi o to, by obronić tezę, że Pan Jezus założył religię Katolicką?
  Chyba nie sądzisz, że da się to udowodnić wskazując, kiedy pierwszy raz użyto tego słowa.
  Może raczej zwróć uwagę na to co czynili, a czego nie czynili Jezus i jego pierwsi naśladowcy w opozycji do dzisiejszych lub wczorajszych Katolików.

 • shbax

  miedz nadal powinna wyznaczac kierunek dla wig20 z kilkudniową różnicą (aktualne 313,45usd=2516pkt) wiec o ile na miedzi nie bedzie spadkow to najblizsze sesje powinny być wzrostowe... a co do dłuższej perspektywy to miedż powinna być bardzo mocna w najbliższych latach, okolice poziomów 400/500/600/700usd w latach 2018/2019/2020/2021 powinny wypchnać wig20 na ok. poziomów 3200/4000/4800/5600 dodatkowo wspierane przez chfpln na poziomach 3,30/3,00/2,70/2,40

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  No właśnie, Nowe Przymierze polegało na tym, że Bóg otworzył Kościół dla wszystkich ludzi. I nie chodzi o to, kto pierwszy użył słowa ''katolicki'', czy raczej gdzi to slowo się zachowało najwcześniej.
  Stare Przymierze było zawarte z narodem wybranym, a Chrystus przyszedł do wszystkich, odebrał wyłączny status narodu wybranego Żydom. Za to go zresztą skazały żydowskie elity.
  Dlatego Kościół jest katolicki od samego początku i z samej istoty.

 • shbax

  minimum wig20 w dniu 4.12 (2370) zbieglo sie z minimum na miedzi w dniu 5.12 (294,3usd tj poziom implikujący 2362 na wig20)

 • red.007

  @shbax
  My tu w takim dobrym świątecznym nastroju a Pan takie teksty:
  "...chfpln na poziomach 3,30/3,00/2,70/2,40"
  Jak można Panu @desperato tak psuć Święta.:))
  Mnie akurat to pasuje a już myślałem,że tylko ja jestem głosem wołającym na puszczy.

 • terrainahead

  guy
  Co do pierwszej części,zgoda. Jadnak takie stwierdzenie "Dlatego Kościół jest katolicki od samego początku i z samej istoty", może wywołać wrażenie, że dzisiejszy Kościół Katolicki to taki sam kościół jak za czasów Jezusa, a to nie prawda.
  Natomiast, rzeczywiście Jezus zaprasza wszystkich ludzi, by stali się naśladowcami.

 • terrainahead

  50 % popytu na miedź tworzą Chiny. Czy zatem możliwy jest wzrost cen miedzi w najbliższych latach, przy spadku PKB Chin, nawet zakładając, że nie będzie tam twardego lądowania?

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // "Dlatego Kościół jest katolicki od samego początku i z samej istoty", może wywołać wrażenie, że dzisiejszy Kościół Katolicki to taki sam kościół jak za czasów Jezusa, a to nie prawda. //

  No ale dziś nie jeździmy też na osłach, nie lepimy garnków z gliny i nie walczymy włóczniami.

 • terrainahead

  Dobrze wiesz, że nie o tym mowa, dlatego napisałem, że jesteś zepsuty.
  Czy pierwsi chrześcijanie pozdrawiali np.sztandar i symbole państwowe, czy służyli w armii, czy oddawali cześć cesarzowi, jak to czynią Katolicy?

 • konsultant121

  Kiedyś tu był taki inwestor który robił szkolenia na tablecie w knajpie to nie shabax czasem??

 • terrainahead

  Z knajpy bym skorzystał, ze szkolenia to nie.

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  Oczywiście, że tak robili. ''Oddajcie cesarzowi co cesarskie a Bogu co boskie''.
  Bycie chrześcijaninem nie oznacza abnegacji. Chrześcijanin ma być lojalny wobec swojego państwa, wspólnoty itd.
  pl.wikipedia.org/wiki/Florian_(męczennik)

 • red.007

  @guyfawkes13
  Masz pocztę.

 • terrainahead

  guy
  Mam nadzieję, że fałszujesz czcigodną pamięć pierwszych chrześcijan nieświadomie, inaczej nie będzie dla ciebie rozgrzeszenia.
  Pierwsi chrześcijanie kierowali się zasadą " Musimy bardziej być posłuszni Bogu, niż ludziom" dlatego nie służyli w armii, nie pozdrawiali sztandaru i nie czynili wielu innych rzeczy, za co byli właśnie okrutnie prześladowani.
  Trwało to do czasu, gdy stopniowo wkradło się odstępstwo w szeregi chrześcijan i już za czasów cesarza Konstantyna ( rok 313 n.e.) odstępcze od pierwotnego chrześcijaństwo zaczęło współpracować z Państwem i zyskało status religii państwowej, dzięki tej współpracy właśnie.
  Co boskie Bogu, co Cezara Cezarowi. Tak, podatki i przestrzeganie prawa, tam jednak gdzie następowała kolizja z to pierwsi chrześcijanie wybierali wierność naukom Jezusa dokładnie odwrotnie niż dzisiaj, gdy duchowieństwo z władcami (politykami) ręka w rękę idzie.

 • terrainahead

  Tak, panie guy, czuj się ostrzeżony, przez pana 007 jak mniemam, ale nie ma zgody na
  powielanie głupot. Żyjemy w erze informacji i jak będzie mi się chciało będę polemizował (o ile Gospodarz mnie nie wyrzuci). Lepiej więc nie obnosić się ze swoimi poglądami, o ile nie umie się ich obronić.

 • red.007

  @terrainahead
  Gospodarz Pana nie wyrzuci,tak myślę ale to wiem tylko dla siebie.:))

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  To jest bajka. Chrześcijanie w rzeczywistości byli takimi samymi ludźmi jak inni i wypełniali wszystkie role społeczne, zawody , zarabiali na życie. Była tylko jedna różnica, nie oddawali czsi bożkom pogańskim.

  // już za czasów cesarza Konstantyna ( rok 313 n.e.) odstępcze od pierwotnego chrześcijaństwo zaczęło współpracować z Państwem i zyskało status religii państwowej, dzięki tej współpracy właśnie. //

  Edykt mediolański dający wolność wyznania chrześcijanom ogłoszono w 313 roku. A św. Florian, który był rzymskim legionistą został zabity w 304 roku. A więc 9 lat wcześniej.
  Albo św. Jerzy, który zginął w 303 roku. Jego ojciec też był i żołnierzem i chrześcijaninem.
  A za pierwszego chrześcijańskiego męczennika uchodził w opinii pierwszych chrześcijan św. Longin (Kasjusz), setnik, który przebił bok Chrystusowi na krzyżu. Porzucił co prawda służbę wojskową, żeby się poświęcić nauczaniu chrześcijaństwa, ale to nie znaczy, że chrześcijanin nie mógł być żołnierzem.
  Chrześcijanie unikali pewnych ról społecznych, które były ściśle związane z pogaństwem. Ale nie dlatego, że chrześcijaństwo jest anarchistyczne czy antypaństwowe.
  Chrystus nie był ani politykiem, ani rewolucjonistą ani żadnym wywrotowcem i Jego przesłanie w ogóle nie dotyczyło polityki.
  Z chwilą, kiedy Rzym zaakceptował chrześcijaństwo, nie było dla chrześcijan żadnych przeszkód. Chrześcijanie na początku byli wykluczani nie dlatego, że sami tego chcieli, tylko ze była taka wola ze strony państwa.


 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Są takie mity o jakichś komunach chrześcijańskich gdzieś w jakichś katakumbach, tworzone z intencją, że chrześcijanie prawdziwi, czyli tzw. żywa cerkiew, powinna trzymać się z dala od polityki you know:)))
  A jakimś asumptem do takich teorii (oświeconych of course) jest fakt, że kształtującemu się chrześcijaństwu towarzyszyła masa rozmaitych sekt, apokryfów, kontrpropagandy itd. Samo chrześcijaństwo też musiało mieć czas na refleksję i inteletualne (doktrynalne) ogarnięcie siebie.

  //

 • terrainahead

  guy
  Cóż, jeśli twierdzisz, że opowiadam bajki, czy jest sens dalej toczyć dysputę?
  Jednak będziemy rozliczeni, czy robimy użytek z powszechnego dostępu do wiedzy.
  Jeszcze kilkaset lat temu duchowieństwo skwapliwie trzymało Biblię " w ukryciu", a za jej czytanie, przepisywanie, czy tłumaczenie na języki rodzime skazywano na męczarnie i śmierć, ale to pewnie też bajki...

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  Tobie chyba coś się pomyliło ze świadkami Jehowy, a tymczasem:

  // 1) Biblia nie potępia żołnierzy i nie wprowadza zakazu służenia w wojsku. //

  // 2) Jan Chrzciciel wskazuje żołnierzom drogę postępowania, nie potępiając ich: "Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie" Łk 3:14. Por. Dz 10:7 //

  // 3) Chrystus uzdrawiając sługę setnika, nie nakazuje mu porzucenia służby, lecz chwali jego wiarę mówiąc: "Zaprawdę, powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary" Mt 8:10 //

  // 4) Dz 10:1n. i 7 mówią, że wśród żołnierzy są pobożni i bojący się Boga. //

  // 5) Rz 13:1n. uczy nas uległości wobec władzy. Nie sugeruje stanowczego nakazu uchylania się od czegokolwiek związanego z wojskiem, co wprowadzają ŚJ: "Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. (...) Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu". Por. 1P 2:13-17.//

  // 6) Św.Paweł używa porównawczo terminów wojskowych, co byłoby dziwne, gdyby potępiał wojsko np. "Przez głoszenie prawdy i moc Bożą, przez oręż sprawiedliwości zaczepny i obronny" 2Kor 6:7. Por. Ef 6:11-17 (zbroja, tarcza, hełm, miecz), Flp 2:25 (współwojownik), 1Tes 5:8 (pancerz, hełm).//

  // 7) NT ukazuje często setników i żołnierzy jako osoby pozytywne:

  Setnik chwalony przez Żydów za wybudowanie im synagogi (Łk 7:5).

  Setnik i żołnierze wyznają Synostwo Boże Jezusa (Mt 27:54).

  Setnicy i żołnierze strzegą Pawła przed Żydami (Dz 21:32, 23:23n.).

  Setnik broni Pawła przed biczowaniem (Dz 22:25n.).

  Setnik oddaje usługę Pawłowi (Dz 23:17).

  Łukasz potwierdza życzliwość setnika wobec Pawła (Dz 27:1, 3).

  Setnik ten ratuje życie Pawłowi (Dz 27:42n.).

  Żołnierz zostaje nazwany "pobożnym" (Dz 10:7). Patrz też pkt 3 i 4.//

  itd.

 • shbax

  Zapowiadane inwestycje infrastrukturalne w USA oraz rosnące w Indiach, rosnące zakupy miedzi producentów aut elektrycznych i szukajacych ochrony przed inflacja spekulantów, w tym otoczeniu trudno będzie o znaczący spadek popytu na miedz static3.businessinsider.com/image/54b68bd0ecad04412f32803b-973-859/copper%20demand.png www.bloomberg.com/news/articles/2017-11-08/copper-consumption-to-get-boost-as-world-wagers-on-electric-cars agmetalminer.com/2017/09/25/kpmg-india-nonferrous-metals-aluminum-copper-zinc/ www.scmp.com/business/commodities/article/2116772/goldman-lifts-copper-price-forecast-us7050-china-expected-drive www.cnbc.com/2017/10/24/goldman-says-market-not-fully-appreciating-whats-sending-copper-higher-as-it-ups-forecast.html economictimes.indiatimes.com/copper-consumption-in-india-has-grown-at-cagr-5-9-in-last-10-years-second-only-to-china/articleshow/55894999.cms

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // Jeszcze kilkaset lat temu duchowieństwo skwapliwie trzymało Biblię " w ukryciu", a za jej czytanie, przepisywanie, czy tłumaczenie na języki rodzime skazywano na męczarnie i śmierć. //

  Kogo np. masz na myśli ?

 • red.007

  @guyfawkes13
  Ciekawi mnie dyskusja Panów.Nie za bardzo potrafię rozbierać tematu na czynniki pierwsze.Natomiast zawsze przemawiało do mnie świadectwo.
  Wszyscy Apostołowie,oprócz Jana,wg tradycji chrześcijańskiej zginęli śmiercią męczeńską.Rzym zawsze dawał szansę na wyparcie się wiary zanim skazywał na śmierć.Jaki sens jest trzymać się przekonań w obliczu śmierci,gdy nie jest się przekonanym o sprawie?Ani korzyści materialne,ani zaszczyty czy władza nie są tego warte.Zatem co?Myślę,że Zmartwychwstanie i doświadczenie tego na własne oczy.Czyli nie żadna Kana czy inne cuda.Piotr-zaprzaniec prosił aby ukrzyżować go głową w dół,bo nie czuł się godnym umrzeć jak Jezus.To do mnie przemawia a nie późniejsze dzieje,tworzone przez ludzi,którzy już tego na własne oczy nie widzieli.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // .To do mnie przemawia a nie późniejsze dzieje,tworzone przez ludzi,którzy już tego na własne oczy nie widzieli. //

  Ale później też byli święci i są do dziś.

  Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

 • red.007

  @guyfawkes13
  Wiedziałem.
  Rożnica jest taka,że późniejsi święci i męczennicy kierowali się wiarą i świadectwem Apostołów.Apostołowie mieli komfort pewności(uwierzyłeś bo Mnie ujrzałeś).
  Męczeństwo Apostołów wynika z pewności i to pomaga mi wierzyć.

 • terrainahead

  guy
  Takich, których pewnie Twoim zadaniem spotkała surowa kara było wielu. Może poczytaj najpierw o Waldensach, Cromwellu, Husie, Cranmerze, Rogersie,
  Powinniście dziś przepraszać, a ty mi karzesz udowadniać, echh

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  Powtarzasz banialuki, że //Jeszcze kilkaset lat temu duchowieństwo skwapliwie trzymało Biblię " w ukryciu", a za jej czytanie, przepisywanie, czy tłumaczenie na języki rodzime skazywano na męczarnie i śmierć //

  No to ja się pytam, kogo spotkał taki los???

  Bo wtedy jedynie duchowieństwo umiało czytać (po łacinie), a żeby tłumaczyć, to potrzeba ogromnej wiedzy lingwistycznej z różnych starożytnych języków, kulturowe, historycznej, filozoficznej itd.

  To kto to był, jeżeli miał taką wiedzę w jakimś ułamku, to zapewne był duchownym. No ale skoro duchowieństwo trzymało Biblię, to ... jest tu jakaś nielogiczność chyba.
  Ale i tak ciekawy jestem, kto był tak męczony i skazany na śmierć?
  To chyba jakiś zdolny człowiek?:))))

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  Cranmer nie zginął za przekład Pisma.
  Cromwell - wróg Polski i jeden z największych zbrodniarzy, nie zajmował się tłumaczeniami.
  Hus to angielski agent, święty kościola anglikańskiego.
  Rogers to nie wiem kto.
  Waldensi to przemysł tekstylny, jak Katarzy, różnice wynikają z tego, że byli inni nakładcy.:)))

  Wszystko to są kampanie poltyczne i kapitałowe, a warstwa religijna jest tylko tzw. przykrywka. W żadnym przypadku nie chodziło o spór translatorski.

 • terrainahead

  guy
  Rzuciłeś garść wersetów i myślisz, że to granaty?
  Tak powierzchownie nie traktuje się Biblii, zresztą żaden z tych wersetów nie zezwala chrześcijaninowi na służbę w wojsku i a tym bardziej posługiwaniu się orężem. Ci, którzy stawali się naśladowcami Jezusa PORZUCALI służbę.
  Powoli, wczytaj się w kontekst choćby przywołanego Rzymian 13 rozdział i przeczytaj cały a szczególnie 9 i 10 gdzie jest mowa że wypełniniem prawa jest miłość.
  A jak rozumiesz słowa Jezusa by miłować swych nieprzyjaciół?
  Czy myślisz, że mógłbyś byc pilotem Enola Gey i rzucić atomówkę na Japonię?

 • terrainahead

  Guy, jesteś chory, chore masz emocje, a ja nie jestem lekarzem ani nawet farmaceutą.
  Pewnie kiepskie miałeś życie, co? Ktoś Cię ukrzywdził, naprawdę współczuję,chyba nic nie mogę dla ciebie zrobić.
  Jak zmienisz ton i retorykę, możesz wrócić do dyskusji, tymczasem wszelkie obelgi będą złą inwestycją.
  Teraz już uspokój się, czas snu nadchodzi.

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  Twoim zdaniem chrześcijanie powinni dawać się bić i być pokornymi niewolnikami.
  Ale nie dotyczy to takich ''chrześcijan''
  jak Cromwell czy Hus.

  Dooobra, skończmy te dialogi na cztery nogi.
  Podobną propagandę siali kiedyś tzw. bracia polscy - angielska agentura, którzy paradowali z drewnianymi szablami i głosili pacyfizm, ale okazali się V kolumną podczas potopu szwedzkiego i dlatego zostali wygnani z Polski jako zdrajcy.

  I bracia polscy są właśnie najlepszym przykładem, o co chodzi w tych heretyckich bredniach. Nie o przekład biblii, to jest zawracanie d... , chodzi o zdradę swojego narodu na rzecz obcego imperium. Zawsze o to samo.

 • bartalsi

  Już wiem dlaczego Żydzi tak zapamiętale studiują torę. Najpierw muszą zaszczuć adwersarza na tym polu, później już z górki.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Natomiast każdy wie,że powinna nastąpić do marca 2019.

  Przeczytaj uważnie. Mogę te negocjacje przedłużyć;-)
  Nie wierzę w 2gie referendum. Za ryzykowne.

 • carrie-anne.moss

  @terrainahead
  Guy, jesteś chory, chore masz emocje, a ja nie jestem lekarzem ani nawet farmaceutą.
  Pewnie kiepskie miałeś życie, co? Ktoś Cię ukrzywdził, naprawdę współczuję,chyba nic nie mogę dla ciebie zrobić.

  Kończ Waść, wstydu oszczędź :-D

 • red.007

  @carrie
  Ryzykowne dla polityków i londyńskiego City.
  Wolność wyboru Suwerena jest zawsze ryzykiem.
  Ja nie wykluczam żadnego scenariusza.
  Póki co nic nie jest przesądzone i jak na razie Brexit jest w grze.

 • ewiggin

  "Twoim zdaniem chrześcijanie powinni dawać się bić i być pokornymi niewolnikami."

  - A Tobie @guyfawkes się wydaje, że Jezus kazał nadstawiać drugi policzek do pocałunku?

 • guyfawkes13

  @Ewiggin

  A tobie się wydaje, że jest jakiś inny powód mojej cierpliwości dla @terrainahead albo dla Ciebie ?:)))

 • konsultant121

  @Mózg wyleciał na teren z głowy:)
  "Pewnie kiepskie miałeś życie, co? Ktoś Cię ukrzywdził, naprawdę współczuję,chyba nic nie mogę dla ciebie zrobić"
  Zbłaźniłeś się. Przykre to i tragiczne.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  No właśnie, tak to jest z tłumaczami sola sciptura :)))
  www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/113/n/10857

 • guyfawkes13

  Nadstawiś drugi policzek w kontekście ''oko za oko''


  Sola scriptura to
  zasada kardynalna wszystkich herezji. Jest nie po to, żeby zrozumieć, ale zrobić zamieszanie.

 • bartalsi

  "mózg wyleciał"

  Chyba kupa.

 • konsultant121

  @guy
  Pełna zgoda. Heretyków namnożyło się pełno i interpretują po swojemu. Nie da się uderzyć w oba policzki z jednej ręki:) Trzeba się postawić ale nie korzystać z prawa odwetu.

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "
  A tobie się wydaje, że jest jakiś inny powód mojej cierpliwości dla @terrainahead albo dla Ciebie ?:)))"

  - Cierpliwości? To zwykły strach przed banem - jedyny powód, który Cię powstrzymuje przed nieskrępowanym chamstwem.

 • konsultant121

  @ewiggin
  "który Cię powstrzymuje przed nieskrępowanym chamstwem. "

  Litości i rozumu!

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  W tych wszystkich herezjach sola sriptura chodzi o to, żeby katolicy się poddali, nastawili się do bicia, oddali dwie suknie, jak ktoś chce jedną itd.
  Ale oczywiście to nie dotyczy heretykow, bo oni mają teorię predestynacji , czyli usprawiedliwienie wszystkich swoich zbrodni. I w ogóle nie muszą nic czytać, bo i tak z góry postanowiono, że jedni są do nieba a drudzy do piekła, bez względu na to, co zrobią. No i oczywiście tymi wybranymi są oni, a potępionymi katolicy, to się samo przez się rozumie of course.

 • olejgujnar

  @ewiggin Ty zamiast trollować lepiej wyjaśnij, jak to jest, że wydajemy ponad 20 mld na 500+ rocznie, wstrzymana została prywatyzacja, nie wzrosły podatki, zadłużenie spada i mamy najlepszą realizację budżetu po '89. Bo w te bzdury o kreatywnej księgowości to już tylko beton partyjny może wierzyć, a i to się skończy po opublikowaniu danych całościowych za 2017. Co teraz wymyślisz, żeby przykryć złodziejstwo POmagdalenkowców?

 • guyfawkes13

  @e

  Może na zakończenie trochę poezji. Znasz taki wierszyk?

  // Próżnoś repliki się spodziewał
  Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
  Nie powiem nawet "Pies cię jebał",
  bo to mezalians byłby dla psa //

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  // wydajemy ponad 20 mld na 500+ rocznie //

  Wydajemy na ''cele społeczne'' w sumie ponad 70 mld, podczas gdy za reżimu szło na to mniej niż 20.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  Ja jestem łaskawy, niech on te 20 dużych baniek wyjaśni ;)

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Ale faktycznie jest około 55 mld. Nie ma ''prywatyzacji'' i dywidenda wyciągana ze spółek jest koło 10 krotnie mniejsza niż za postkomuny. Pomijam już drobniejsze sprawy.

 • terrainahead

  Co tak słabiutko, półgębkiem jakby "chyba kupa, zbłaźniłeś się..."?
  Może coś merytorycznie w obronie kłamstw, w które bezmyślnie wierzycie?
  A u komunii dzisiaj był jeden z drugim to i przeklinać nie wypada, pewnie też mantrę "wesołych świąt" klepać zaczęliście i dla tego taka dyspensa dla mnie.
  Tak to byście w mig obalili moje herezje.

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // Tak to byście w mig obalili moje herezje. //

  Jaką herezję człowieku dobry ?
  Heretyk to jest Luter, albo Kalwin..
  My modlimy się o wielkie sumy, i mówimy o problemach, a ty paplasz tylko wyuczony agitprop, bez zrozumienia[sic!]
  ''Znaj proporcją mocium panie''

 • terrainahead

  Powinienieś zmilczeć, gdybyś miał odrobinę honoru zamiast megalomanii. Jesteś odpowiedzialny za większość głupoty w tym ciekawym miejscu i choroba cię nie tłumaczy.
  To były ostatnie słowa wypowiedziane kiedykolwiek do ciebie. I tak byłem łaskaw.

 • guyfawkes13

  @Terrainahead

  // To były ostatnie słowa wypowiedziane kiedykolwiek do ciebie. I tak byłem łaskaw //

  Mam nadzieję, ale tym mistrzowskim gambitem polemicznym to przede wszystkim okazałeś łaskę sobie.:))

 • mac-erson

  Z okazji zbliżających się Świąt życzę dużo ciepła i życzliwości przy Świątecznym stole dla wszystkich Blogowiczów.

  Jednocześnie wyrażając sprzeciw "przepolitycznieniu" blogu postanowiłem wstrzymać swoją aktywność blogową do końca roku.

 • gamera-11

  Ten tydzień powinien być mocno wzrostowy na Wig20

 • red.007

  Również deklaruję,że nie będę już pisał o wierze a tym bardziej o polityce.
  Jeśli kogoś uraziłem albo zgorszyłem-przepraszam.

  Na głównej parze pasowałaby mi jeszcze jedna spadkowa falka.
  Może się do końca tygodnia spadki wypełnią.

 • m.jagusiak

  UWAGA: największy long netto od 2007 roku:

  acemarketu.com/?p=270552

 • konsultant121

  @jagusiak
  To dobry znak bo niebawem trend się odwrocil i USD zaczął rosnąć:)))

 • konsultant121

  Collapse na bitcoinie (-50%) w 2018 roku pociagnie waluty w górę;)

 • podczaszy1

  @ terrainahead
  Interesuje mnie jakiego jesteś wyznania? Oczywiście jeśli to nie jest tajemnica.

 • terrainahead

  "Również deklaruję,że nie będę już pisał o wierze a tym bardziej o polityce.
  Jeśli kogoś uraziłem albo zgorszyłem-przepraszam. "

  Przyłączam się, doceniając kulturę Pańskich wypowiedzi.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  @m.jagusiak patrzy na fundusze hedgingowe, czyli odwrotnie niż my ;-)
  snalaska.com/cot/current/charts/EC.png

 • red.007

  @konsultant121
  "Collapse na bitcoinie..."
  To jest sensowne jako powrót do wartości.

 • terrainahead

  Podczaszy, przed chwilą złożyłem deklarację...

 • konsultant121

  @carrie
  Przeciez na tym wykresie widac kiedy Commercials longowali EURO a kiedy shortują:))
  snalaska.com/cot/current/charts/EC.png
  i wnioski można wyciągnąć łatwo.

 • bartalsi

  kghm wyspa odwrotu - na to liczę :)

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // ... nie będę już pisał o wierze a tym bardziej o polityce //

  Niesamowite. Nie dziwię się @tarrainahead - on znowu (z ulgą) wyświadcza sam sobie łaskę, czy innymi słowy, robi sobie na rękę:)) Ale Ty?
  A kiedy Ty w ogóle mówiłeś o polityce, nie przypominam sobie?
  I jaki los spotka teraz chronopolitykę pana Wojtka ?
  (jest chyba lepszy termin wynaleziony przez bułgarskiego autora - chronostrategia)
  To koniec... my Friend.
  www.youtube.com/watch?v=JSUIQgEVDM4

 • red.007

  @guyfawkes13
  Przestaję,bo wiara to nie argumenty,wierzę lub nie i nie ma potrzeby przekonywać,wystarczy żyć wiarą i to jest świadectwo.
  Owszem polityki nie miałem wiele ale tak czy siak wracam do mojej dawnej koncepcji,że to karta do głosowania jest moim jedynym argumentem.Będzie lewica,to uznam taki wynik,będzie prawica,też to uznam.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Mam wrażenie, że EUR/USD będzie się do końca dnia obsuwać...
  fxpro.ctrader.com/c/RTYrn

 • red.007

  @guyfawkes13
  Też mam taką nadzieję,liczę na okolice 1,1700 w perspektywie najbliższych dni.
  Ale potem północ,też mam taką nadzieję.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  ...ale przy takim rynku(...) wszystko jest raczej grą złudzeń, lepiej zająć się Świętami.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Owszem,zawsze jest jakieś ale...
  Trzymam się wykresu a tam widzę końcówkę fali C jako korekty płaskiej,zrobi si z tego korekta prosta,to trudno.
  Dwa tygodnie temu zaprogramowałem tak:
  www.bankfotek.pl/view/2104583
  jest teraz tak:
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=l&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Na moje wyczucie, jeśli to miałaby być fala C, to powinna być dłuższa, gdzieś do kółka i niebieskiej przerywanej...
  fxpro.ctrader.com/c/4gYrn

 • red.007

  @guyfawkes13

  Właśnie o tym mówię,że może być korekta prosta i C zejdzie niżej.
  Ideą mojego rozumowania jest nie wybicie dna fali A.Natomiast struktura fali C podpowiada mi,że tak nisko nie zejdzie.Wiem,że jestem w kontrze do większości,bo nawet Pani Blondyna,moja i Kolegi@konsultant121 ulubiona znajoma,podobnie uważa jak Ty.
  Jak moja koncepcja się sprawdzi,to kiedyś dokładnie wyjaśnię dlaczego przyjąłem tylko wersję korekty płaskiej.
  stooq.pl/n/?f=1210935&c=0&p=a

 • konsultant121

  No dobrze, poniedziałkowy wyskok w niewłaściwym kierunku został dokonany. Teraz czas na 2.część tygodnia:)

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  No tak, jasne.

  Ale:
  // największy long netto od 2007 roku //
  To było coś podobnego jak na ropie , przed wypadnięciem z ''trójkąta''
  (w elipsie).
  fxpro.ctrader.com/c/npYrn
  Zobaczymy, jak do końca dnia będzie wyglądał $.:))
  invst.ly/64ccf
  invst.ly/64ccy

 • red.007

  @guyfawkes13
  Gdzieś ostatnio pisałem o dylematach a mam dwa:
  1.Czy czwórka to wzrosty z okolic 11.11,czy czwórka to te z okolic 13.11
  Jeśli z 11.11,to fala C jest zakończona i jesteśmy w nowym impulsie.
  2.jeśli z 13.11 to powinien być jeszcze zjazd poniżej 13.11
  Nie można wykluczyć fali 5 jako załamanej i również jesteśmy już w nowym impulsie.
  Proszę potraktować to jako "medytacje wiejskiego listonosza".
  Nic na to nie poradzę,że lubię takie hocki klocki.
  Tu jest struktura fali C:
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1m&t=l&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Listonosz?

  Aaaa! Listonosz zawsze puka dwa razy:)))
  (nie widziałem tego)
  www.youtube.com/watch?v=WBShQRX0bIU
  :)))

 • red.007

  @guyfawkes13
  Bardziej myślałem o tym:
  www.youtube.com/watch?v=zzYEm21sIV8
  ale niech tam:)))

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Jak zwykle masz lepsze skojarzenia my Friend:))))

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 dotarliśmy dzisiaj do zniesienia 38,2 % spadków od szczytu na 2566 pkt.

 • podczaszy1

  Zniesienie 38,2 % już minęliśmy, a opór na 2458 pkt.

 • konsultant121

  W tym ruchu nie bierze udział PKOBP. Fake monday movement;)

 • red.007

  @podczaszy1
  Faktycznie szpileczka.

 • carrie-anne.moss

  @007
  invst.ly/64egk
  Spadki do 4,67 są prawdopodobne.
  Nie gra mi to z EUR, gdzie jest wyraźna strefa podażowa
  invst.ly/64ehe

 • podczaszy1

  No to na wig-u 20 se walczymy na linii trendu spadkowego, która jest jednocześnie górną linią kanału spadkowego.

 • red.007

  @carrie
  Słuszne skojarzenie.
  Dzięki za wpis.
  Jeśli widzisz taką możliwość to 4,67 załatwia dwie sprawy:
  Wybija dolny kanał horyzontalny październik-listopad.
  Wybija także dolną linię trójkąta sierpień-listopad.
  Z tego wstępny wniosek to,że mogą być dalsze spadki o wysokość kanału horyzontalnego,bądź nawet o wysokość trójkąta.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=5m&t=l&a=ln&b=1
  No cóż,poczekamy jak zejdzie na 4,67 i pomyślimy co dalej.

 • konsultant121

  MISie nie uczesnicza w tym ruchu:) Fake ruch poniedzialkowy !

 • red.007

  @carrie
  Z tą strefą podażową może sobie poradzić tylko wzrost głównej pary a to jest jeszcze niewiadoma.

 • podczaszy1

  Żeby było ciekawiej to dzisiaj mamy nowy szczyt na wig-banki licząc od 2016 roku.

 • resan

  @ WB
  czy w styczniu spodziewamy się szczytu na DAX
  dołek cyklu-początek stycznia ?

 • zulus_chacka

  @ Bialek

  Posiada Pan duzo danych historycznych ,i moje pytanie dotyczy dodatniej bazy na kontraktach amerykanskich, ktora to wlasnie sie utrzymuje. Czy sa jakies historyczne pkt zwrotne,ktore mozna by wykorzystac w analogii do dnia dzisiejszego. Wszyscy wiedza ze rynek rozgrzany, dodatkowo gra idzie o pidatki w usa . Troche wykresy indexow w USA przypomina czasy gdy spolki na gpw ogladzaly info o splicie lub NE z prawem poboru

 • carrie-anne.moss

  @007
  Z tą strefą podażową może sobie poradzić tylko wzrost głównej pary a to jest jeszcze niewiadoma.

  To chyba po takim newsie jEURo może pójdzie w górę ;-)
  wiadomosci.wp.pl/kolejna-dotacja-dla-rydzyka-ile-dostanie-tym-razem-6199730298865281a

 • red.007

  @carrie
  Non possumus.Nie wchodzę więcej w te klimaty,nie prowokuj.:))
  Przykro mi bardziej z tego powodu:
  www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,22799564,dla-prawdziwego-katolika-franciszek-to-wrecz-satanista-a.html

 • shbax

  @konsultant121 2017/12/17 18:09:27
  Kiedyś tu był taki inwestor który robił szkolenia na tablecie w knajpie to nie shabax czasem??


  Nie zajmowałem się szkoleniami

 • shbax

  skąd taki pomysł ?

 • karnakufo

  PKOBP nadal nie odpuszcza - wykres nad wsparciem:
  www.bankfotek.pl/view/2105382

 • karnakufo

  PKOBP nadal nie odpuszcza - wykres nad wsparciem:
  www.bankfotek.pl/view/2105382

 • karnakufo

  WIG20 na tygodniowym oporze:
  www.bankfotek.pl/view/2105385

 • bartalsi

  Miedź to też złoto :)

 • desperato

  @red.007,
  @shbax
  My tu w takim dobrym świątecznym nastroju a Pan takie teksty:
  "...chfpln na poziomach 3,30/3,00/2,70/2,40"
  Jak można Panu @desperato tak psuć Święta.:))
  Mnie akurat to pasuje a już myślałem,że tylko ja jestem głosem wołającym na puszczy.

  Święta? ...a które ... to? Marzenie Wasz Mości ... jeszcze się Wasz Mości, tj.@red.007 przypomnę ... ale teraz nie będę się znęcał ... będzie bez "RED"-satysfakcji ...

 • bartalsi

  Hiperbole na indeksach z wall street?
  To by oznaczało kraszek wkrótce.

 • karnakufo

  Bitcoin:
  finanse.wp.pl/bitcoin-debiutuje-na-najwiekszej-gieldzie-towarowej-swiata-nowy-rekord-a-potem-ostre-spadki-6199742187857537a

 • red.007

  @desperato
  To ja o Pana tak się troszczę a Pan chce się nade mną w przyszłości znęcać.
  Jestem rozczarowany ale oczywiście dziękuję,że oszczędzi mi Pan tego przed Świętami.

 • m.jagusiak

  Strategia na Forex za 2017 r. wyniki:

  acemarketu.com/?page_id=270659

 • konsultant121

  Jadą dutki jadą z Europy do PL na Święta . Rośnie PLN chwilowo;)

 • red.007

  Chwilo trwaj.:))

 • slow2006

  ciekawe kiedy ten w20 zacznie mocniejsze zejscie w dol, tak sie czai czai i wieje nuda. pasuje do max 3 tygodni, ale tu zyczen nikt nie spelnia hehe

 • konsultant121

  Rynek smartfonow w Chinach moze nam mówić o przyszłości.
  www.telepolis.pl/wiadomosci/chinscy-giganci-zmniejszaja-produkcje-smartfonow-w-4q2017,2,3,40861.html

 • karnakufo

  PKOBP cel wydaje się już blisko, no chyba, że wyjdą wcześniej dołem z kanalu:
  www.bankfotek.pl/view/2105430

 • konsultant121

  Tu ciekawie o Chinach
  stooq.pl/n/?f=1211795

 • frogut

  Oby tak dalej. Trzymam kciuki.

 • bartalsi

  Jak zwykle robi się dezinformację a nie informuje o tym co ważne. W sprawie Chin nikt nie pisze że w przeciwieństwie do innych graczy, Pekin może drukować do woli i pieniędzy im nigdy nie zabraknie. A jakby ktoś chciał im zepsuć walutę to nie będzie w stanie bo mają ogromne rezerwy. Zarówno w walutach, surowcach i w złocie. No i proszę mi powiedzieć, jaki Chinageddon jest możliwy?

 • konsultant121

  @bartalsi
  A czy od 2015 roku coś się zmieniło w Chinach pod tym względem? Czy nie takie same względy dawały podstawę sądzić iż nie będzie kryzysu w Chinach? You never know.

 • bartalsi

  @konsultant

  Jesli w 2015 była jakaś totalna mega katastrofa, no to faktycznie następna taka jest możliwa a nawet wskazana (oczywiście po takich wzrostach jakie były przed tą korektą). I to ma być ten Chinageddon??

 • bartalsi

  @konsultant

  Jesli w 2015 była jakaś totalna mega katastrofa, no to faktycznie następna taka jest możliwa a nawet wskazana. I to ma być ten Chinageddon??

 • red.007

  @carrie
  Funt Ciebie słucha.Ja jak go prosiłem,to nic sobie z tego nie robił.
  Wczoraj Twój wpis-dzisiaj zjazd.
  Pisz o spadkach częściej.:)))
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=10d&t=l&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Datik

  Coś cicho u Was , Datik. Mało się staracie, nie protestujecie, a Rzesza w potrzebie.:))
  Jenyny ostał się sędzia sprawiedliwy, Tuleja, krew z krwi, kość z kości utrwalaczy władzy ludowej. Ojciec SB-ek, matka SB-czka, to i dziecię powinność służby rozumie.:)))
  ''Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy''.
  W śądach powinna być opcja zerowa. Nie powinien udawać sędziego nikt, kto ma związki rodzinne z utwalaczami okupacji tzw. władzy ludowej.
  Bo inaczej Kraj nigdy nie wyjdzie na swoje.
  wpolityce.pl/polityka/372665-w-atakach-na-polske-licza-sie-pieniadze-setki-miliardow-zlotych-drenowane-z-naszej-gospodarki

 • guyfawkes13

  @WB

  Jak było do przewidzenia, Pana pomysł na temat Rady Starszych po aże siedmiu kadencjach, był ... chybiony.:))
  wpolityce.pl/polityka/372712-szokujace-kulisy-afery-senatora-koguta-gigantyczne-lapowki-i-powolywanie-sie-na-wplywy-jest-wniosek-o-uchylenie-immunitetu-senatorowi

  Kogut zaliczył, co prawda tylko 4 kadencje, ale do siódmej z pewnością by się jeszcze ''udoskonalił''(?).

  Co ciekawe, Stanisław Kogut jest także kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, ale nie sądzę, żeby miał coś wspólnego z Normanami.

  A w kontekście jego ... aktywności religijnej nasuwają mi się tylko stare mądrości ludowe:

  //Jak się z chama zrobi pan, to największy cham//
  //Cham chamem i na wieki wieków amen//

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/12/Historyczne-rymy-WIG-u.html

 • tennartys

  Będzie co porównywać zobaczymy jak się to pozmienia za 2-5 lat, jestem ciekaw jak te wykresy się pozmieniają.

 • barness

  Świetny artykuł jak zawsze zresztą, uwielbiam tutaj wracać :)

 • procpu

  Jak na moje to trzeba poczekać i zobaczyć co się stanie żeby racjonalnie ocenić

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci