Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Inflacyjna faza ożywienia - czas dystrybucji akcji

bialek.wojciech

W III kw. br. roczna dynamika PKB osiągnęła najwyższy od prawie 6 lat poziom +4,9 proc. (najnowsze dane sugerują, że w październiku - przy jednym dniu roboczym więcej niż przed rokiem - tempo wzrostu było jeszcze wyższe). 

 

1pkbzmianarocznamodel

 

Równocześnie według wstępnych danych GUS roczna dynamika CPI osiągnęła w listopadzie najwyższy poziom od prawie 5 lat. 


2CPIzmianaroczna1

 

Polska gospodarka jest więc ewidentnie w fazie ożywienia gospodarczego (lewa strona poniższego schematu), oraz w fazie przyspieszenia tempa inflacji (górna część poniższego schematu). Mamy zatem obecnie - a przynajmniej mieliśmy do niedawna - inflacyjną fazę ożywienia. 

 

3kaa

 

Zgodnie z tym schematem akcje należy kupować w trakcie fazy dezinflacyjnej w okolicach dna spowolnienia gospodarczego. Ponieważ jednak dynamika WIG-u wyprzedza dynamikę PKB o średnio 5 miesięcy:

 

4PKBaawig

 

... więc w praktyce optymalny moment kupna akcji wypada jeszcze w fazie spowolnienia gospodarczego. Czyli akcje należy akumulować pod koniec dezinflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego. 

Kwestia optymalnego momentu sprzedaży akcji jest bardziej złożona, ale załóżmy, że skoro akcje należy kupować podczas dezinflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, to sprzedawać je należy podczas inflacyjnej fazy ożywienia gospodarczego. Właśnie taką fazę cyklu mamy obecnie. 

Zastanawiałem się jakiś czas temu, czy te warunki kupna i sprzedaży akcji da się jakoś sformalizować, tak by w każdym cyklu podczas dezinflacyjnej fazy spowolnienia pojawiały się sygnały kupna, a w trakcie inflacyjnej fazy ożywienia sygnały sprzedaży. Niestety ta sztuka mi się nie udała. Najlepsza formuła, do której udało mi się dojść brzmi: "kupuj WIG, gdy roczna dynamika PKB spada w ciągu roku o więcej niż 0,8 pkt. proc., a równocześnie roczna dynamika CPI spada w ciągu roku o przynajmniej 1 pkt. proc., zaś sprzedawaj WIG, gdy roczna dynamika PKB rośnie w ciągu roku o przynajmniej 2,1 pkt. proc. a równocześnie roczna dynamika CPI rośnie w ciągu roku o nie mniej niż 1,5 pkt. proc.". 

Efekt działania tej formuły widać na poniższym obrazku:

 

5systemnaWIGoukko

 

Powyżej opisany system średnioterminowej spekulacji na WIG-u ma trzy podstawowe wady. Po pierwsze z racji publikacji danych GUS na temat PKB 1,5 miesięca po zakończeniu danego kwartału informacje o sygnałach kupna i sprzedaży pojawiają się z opóźnieniem wynoszącym od 1,5 do 3,5 miesiąca. Po drugie w nietypowym - bezinflacyjno/deflacyjnym  - cyklu 2012-2016 nie pojawił się ani sygnał sprzedaży ani sygnał kupna. I po trzecie w 2001 roku sygnał kupna pojawiał sie zdecydowanie zbyt wcześnie. 

To jednak przeszłość. Obecnie z pewnością ciekawe jest to, że w obecnym cyklu sygnał sprzedaży pojawi się we wrześniu (co wiemy od 13 listopada, gdy GUS podał wstępne dane o tempie wzrostu PKB w III kw.). We wrześniu roczna dynamiką CPI była wyższa niż rok wcześniej o 2,7 pkt. proc., zaś w III kw. roczna dynamika PKB była wyższa niż rok wcześniej o 2,5 pkt. proc. Projekcja uzyskana przez uśrednienie ścieżek WIG-u wokół podobnych sygnałów, o których dowiedzieliśmy się w maju 2000, maju 2004, maju 2007 oraz maju 2011 ustanawia podwójny szczyt hossy w listopadzie 2017 (miesiąc temu) i styczniu 2018 (za miesiąc) i wchodzi w bessę trwającą do wiosny 2019 roku. 

 

6projekcjasysmtepkbCPI

 

Ścieżki wokół tych sygnałów składające się na ten sumaryczny efekt były oczywiście zróżnicowane, a w obecnym cyklu zachowanie WIG-u po wejściu w inflacyjna fazę cyklu może być jeszcze inne. 

 

7ciezkiasysmtepkbCPI

 

Podsumowując: zachowanie WIG-u po wejściu polskiej gospodarki w podobne do obecnej inflacyjne fazy ożywienia gospodarczego poprzednich cykli potwierdza założenie, że jest to okres cyklu koniunkturalnego, w którym należy prowadzić stopniową dystrybucję akcji kupowanych wcześniej w dezinflacyjnej fazie spowolnienia. 

 

 

 

Komentarze (454)

Dodaj komentarz
 • konsultant121

  Jadą misie, misie pysie a za nimi jedzie misiek:)
  I pytają kiedy kupić akcje małe, średnie duże:)
  Toż to przekaz jest uczciwy-czas by byki już rozliczyć
  Bo im dłużej hossa trwa, tym mocniejsza bessa ma;)

  Rośnij mój dolar rośnij mój jen , rośnij mój szef bo w tanie akcje się obkupić chcę:))

 • konsultant121

  To tak longterm moim zdaniem -będzie wielki klin na WIG. Zejdziemy na 54.000-52.000 w Q1 2019, potem -> 75.000 pod koniec 2020. Po czym wszelakie geddony
  stooq.pl/q/?s=wig&c=10y&t=c&a=lg&b=0

 • bartalsi

  @WB

  Cos mi tu nie gra. W 2016 mowil Pan o wzrostach surowcow. Natomiast slabo przypominam sobie jakies Pana wpisy o inflacyjnej fazie spowolnienia gospodarczego

 • konsultant121

  Panie Wojtku
  czy w takim razie na poczatku 2019 roku nalezy spodziewać się końca reperkusji deflacyjnych na świecie? (większa korekta na surowcach, szczyt lub podwójny szczyt USD?) No i czy ten Chinageddon zmieścimy w 2018/19 roku czy dopiero 2-3 lata później. Czasy inflacyjne -tak jak pan oznaczył od roku 2020- jako początek hossy na surowcach, więc ów Chinageddon musiałby się pojawić najpóźniej do 2020 roku.

 • red.007

  " slow2006
  2017/12/05 20:31:23
  niedlugo powinien byc kolejny impuls umacniajacy zlotowke. "

  Widzę to ewentualne umocnienie w kontekście głównej pary.
  A wygląda to tak:
  www.bankfotek.pl/view/2104583
  Moja dawna koncepcja flagi jest w realizacji.Sądzę,że kreślimy korektę płaską.
  C nie powinno zejść tak nisko jak namalowałem."Musi"zejść na 1,1750 ale nie powinno być niżej jak 1,1700.Po wyrysowaniu C,powinien być mocny,impulsowy wzrost.Pierwszy cel,to wybicie września.Będzie to miało określone skutki dla USD/PLN.Nie wiem jak czasowo realizacja C potrwa ale FED w przyszłym tygodniu może mieć na to wpływ.Również osiągnięcie 2340 Kolegi @ mac-erson i później kierunek północny dla giełdy może być dla złotówki punktem zwrotnym.

 • arturk17

  Krok we właściwą stronę:
  www.bankier.pl/wiadomosc/MF-wykup-obligacji-dolarowych-pozwoli-zaoszczedzic-ok-39-mln-zl-4043999.html
  Szkoda tylko zmarnowanych lat 2008-2015.

 • desperato

  @red.007,

  wg mnie nie masz racji. Kreślimy korektę prostą, tj. zygzak, czyli 5-3-5. Min. korekta wg Elliotta po 5 falach to 38.2% zniesienia, i tak właśnie wypada(-nie) fala C = dokładnie! A więc poziom 1.142.

 • red.007

  @desperato
  Cieszę się z kolejnego przeciwnego zdania.
  Zatem czekamy na realizację któregoś scenariusza.

 • arturk17

  Fajne oprocentowanie w USD miały te obligacje: 6,375 proc !!!

 • desperato

  zresztą, "impulsy" w jedną (EUR) czy drugą (USD) stronę są tutaj:
  tradebeat.pl/dolar-szuka-wskazowek-w-nfp-fomc-i-reformie-podatkowej/

 • bardzoprostynick10

  @WB

  No ale PiS jako neo-timokraci wyglądają bardziej na parodię. Czy wyobraża Pan sobie członków PiS w husarskim rynsztunku jak wygrywają Bitwę pod Kłuszynem?

  Ja osobiście czasy królów elekcyjnych już umieszczam w oligarchii. Teraz to raczej jesteśmy w okolicach Anny Jagiellonki i próby restauracji "starych, dobrych czasów".

  Husaria??? Panie Wojtku to raczej harcownicy i to we wszystkich stronnictwach, niestety.

  A poniżej, przy okazji, tekst o oligarchii w USA.

  qz.com/1085077/mercers-vs-kochs-vs-adelsons-the-three-ultra-rich-families-battling-for-control-of-the-republican-party/

  Przyszły rok jeśli nie będą kichać w Azji wygląda przyzwoicie. Yellen nie udało się wywołać recesji, więc poproszono o "pomoc" Powella. Z niedalekiej przeszłości widać, że na wywołanie recesji potrzeba ok. 3 lat. W sam raz na drugą kadencję Trumpa. Obecnie POTUS załatwia kontrakty po świecie i wprowadza reformę podatków korporacyjnych. Niepokoić może tylko fakt, że tax cuts Reagana były w 1986, a krach dokładnie rok później. Ja jednak obstawaim, że jesteśmy gdzieś w 1995/96 na S&P.

 • red.007

  @desperato
  Przed snem odniosę się jeszcze do 5-3-5.
  Fala A jako piątka jest bardzo dyskusyjna.
  Wyższy interwał widzi A jako trójkę.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3y&t=l&a=ln&b=1

 • karnakufo

  Na wsparciu:
  www.bankfotek.pl/view/2104606

 • red.007

  @desperato
  Do snu ułożę się z nadzieją na możliwy RGR:
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1

 • bardzoprostynick10

  @WB
  Teraz to raczej jesteśmy w okolicach Anny Jagiellonki

  to nawet by się zgadzało :)

  "Jednak Batory musiał wkrótce stawić czoło opozycji, która nie uznając jego tytułu królewskiego liczyła na rychłe przybycie Maksymiliana II. Nadal wierne Habsburgowi pozostało Wielkie Księstwo Litewskie i Prusy Królewskie."

  "Kiedy Stefan Batory został wybrany królem musiał zgodzić się na płacenie wyższego haraczu Turkom (łącznie 25 tys. florenów) w zamian za co uzyskał ich zgodę na personalną unię polsko-siedmiogrodzką."

  "Batory rozpoczął blokadę ekonomiczną miasta, kierując cały spław polskiego zboża do portu w Elblągu",

  choć "Szczególną opieką otoczył Batory zakon jezuitów." :)

 • desperato

  red.007,
  "Wyższy interwał widzi A jako trójkę.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3y&t=l&a=ln&b=1"

  ... a "B" jako ... jedynkę ... ;)

  Znaczenie tak naprawdę mają tylko proporcje (zależności) Fibonacciego pomiędzy trendami różnych stopni. Ale kto by to policzył!? Ja się przynajmniej poddaję ... ;) tym bardziej, że wg Elliotta Fala 5 nie ma Min. ograniczenia czasowego (a Max. ruch to 6x Fala 3 - zarówno dla ceny jak i czasu!).
  Coś trzeba jednak założyć. (Ty vs. ja czy inni). Ja sam bardziej rozpatruję tutaj harmoniczny ruch ABCD (symetryczny zasięg) i tak to widzę.... )

 • mac-erson

  @WB

  "Cos mi tu nie gra. W 2016 mowil Pan o wzrostach surowcow. "

  Też mi się tak wydaje. Jestem przekonany, że teraz poniżej 100tki powinno się kupować KGHM i trochę mnie Pana wizje surowcowe zbiły z tropu :)

 • dociekliwy54

  @WB
  Pana Projekcja zakłada wzrosty już od maja. Czyli zakładamy ,że Pana kółko faz cyklu krąży głównie w 1 Kitchinie? A może trzeba również wziąć pod uwagę 2(3) cykle?

 • konsultant121

  @dociekliwy
  Wzrosty owszem od maja 2019 ! Jeszcze 16-17 miesiecy;) Cykliczny Kitchin.

 • dociekliwy54

  @konsultant121
  Tak, ale na CPI (i trochę PKB) widać jak mi się wydaje cykliczność 2 *Kitchin?
  Ale może się mylę, nie znam się na cyklach. A może to jednorazowa anomalia?

 • konsultant121

  Panie Wojtku coś dla Pana w sprawie geddonu
  www.armstrongeconomics.com/international-news/china/how-china-will-surpass-the-west/
  Concerning China, the reason that they will succeed is because they are turning inward by building their economy into a consumer reservoir and eliminating their dependence upon the West. They will decline at first, but they will recover and make new highs when the West fails.

 • m.jagusiak

  WAŻNE: cisza przed burzą na GBP:

  acemarketu.com/?p=268584

 • datik

  stooq.pl/q/?s=btcpln&c=3m&t=c&a=ln&b=0

  nie mogę na to patrzeć, chyba się upiję...

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 być może to jakiś trójkącik symetryczny.

 • podczaszy1

  @ datik
  Ja siostrzeńcowi skutecznie odradziłem inwestycję w BTC przy poziomie 3000 USD/ w maju czy czerwcu/ i już stracił zainteresowanie moim doradztwem.

 • bartalsi

  Rząd coś będzie majstrować przy energetyce, ktoś zna szczegóły? Jakieś udziały od zagranicznych funduszy mają odzyskiwać, czy coś takiego..

 • datik

  www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,22749543,gdy-rzad-pis-stchorzyl-ona-jedna-zostala-zdjecie-z-sejmu.html#BoxNewsImg&a=167&c=96

  Obstawiam, ze jako jedna z nielicznych nie pójdzie siedzieć....
  a poza tym, też jako jedna z nielicznych (reprezentantów "dobrej zmiany"), jest merytorycznie dobra

 • podczaszy1

  Od górki na 2566 w listopadzie wig-20 porusza się w kanaliku spadkowym.

 • bartalsi

  "Obstawiam, ze jako jedna z nielicznych nie pójdzie siedzieć"

  NKWD, abwehra i mosad już robią listę.

 • podczaszy1

  @ bartalsi
  "NKWD, abwehra i mosad już robią listę."
  E tam @ datik się upił i se marzy.

 • podczaszy1

  Wybicie moim zdaniem dołem.

 • podczaszy1

  Saxo Bank dał już swoje prognozy na 2018 rok. Piszą,że 2018 roku będzie jak przejażdżka górską kolejką.

 • guyfawkes13

  @WB

  Moim zdaniem te sygnały są za bardzo nieprecyzyjne, ''ciepło-zimno''.

  Obecny kawałek wykresu PKB przypomina ten z 2002-2007.
  A propos, czy mógłby Pan zamieścić aktualny wykres amerykańskiego PKB, ten na którym rysowaliśmy wojnę w Wietnamie, upadek sowietów itd ?:)))

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Ja siostrzeńcowi skutecznie odradziłem inwestycję w BTC przy poziomie 3000 USD/ w maju czy czerwcu/ i już stracił zainteresowanie moim doradztwem.

  Przypomni sobie, jak BTC będzie poniżej. Cierpliwości ;-)

 • konsultant121

  @Guy
  Obecny kawałek wykresu PKB przypomina ten z 2002-2007.

  Czyli 2013-2018 = 2002-2007 :((
  Nadal źle to wygląda.

 • bartalsi

  @BTC

  Następne będą kontrakty na CO2

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // Do snu ułożę się z nadzieją na możliwy RGR:
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=1y&t=l&a=ln&b=1 //

  Potencjalny RGR to jest raczej oparty o kreskę diagonalną tu:
  invst.ly/60vv8
  Na wykresie mamy kanał spadkowy, wybicie z niego, ruch powrotny i obecnie dalszą część wybicia (C?).
  Bieżąca falka (od 9 sesji chyba) już jest za długa jak na korektę.
  invst.ly/60vxp

 • m.jagusiak

  Wiecie, gdzie w tym roku na GPW odbywa się rajd św. Mikołaja, który przekształci sie w efekt stycznia? ...

  Tu naprawdę wciąż jest GIGANTYCZNY stosunek potencjalnego zysku do wstępnego ryzyka:

  acemarketu.com/?p=268719

 • podczaszy1

  @ m. jagusiak
  No poleć Pan jakąś konkretną spółkę z tych na których ma być hossa. Zobaczymy czy na czymś się Pan zna ?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  // Czyli 2013-2018 = 2002-2007 :((
  Nadal źle to wygląda.//

  No właśnie, crashowato (2018,2019?) ... chyba dlatego mamy rekonstrukcję rządu.

 • konsultant121

  @guy
  Liczymy na odbicie 2019-2020 przed geddonem? Czy już się nie da się? Czy jedynie B w korekcie WIGu po rozpoczętej w pazdzierniku 2017 fali A ?

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // NKWD, abwehra i mosad już robią listę. //

  Zaraz tam Abwehra. Do Abwehry to trzeba mieć co nieco pod sufitem.
  Ich sie nie wsadza, to myślą, że tak będzie zawsze. Przyzwoitości za feniga, za kopiejkę.

 • konsultant121

  Jak dotąd hossa była na WIGu zrealizowana w 58% (2016/2017) w porównaniu z hossą 2012/2014 :50%
  Mówię o wzroście procentowym indeksu.
  Słabe te hossy. Spłaszczają się nam cykle. Co robić Pani Wojtku?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  // Liczymy na odbicie 2019-2020 przed geddonem? Czy już się nie da się?//

  Trudne pytanie zadajesz my Friend. Ja zwróciłem uwagę na formalne podobeństwo, bez przesądzania kwestii czasu. To się może wydłużyć np. 2-3 lata. Bieżąca fala (2013+) wygląda solidniej niż ta z 2002+.
  Zresztą wtedy ''A'' trwało 2 lata, a dziś ''A'' trwało 3 lata nespa?
  Problem może być bardziej w globalnej polityce. Coś się szykuje...

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // Następne będą kontrakty na CO2 //

  Na CO2 już są.:))

  BTC to jeszcze świeża sprawa. Dlaczego nie miałby kosztować np. 100 000?
  Ja nie mówię, żeby nie próbować jakimś ułamkiem, na korektach. A poza tym są jeszcze inne kryptosy, mnóstwo.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Tu możesz sobie poklikać różne forecasty. Nie ma pasymistycznych... chyba?:)))
  tradingeconomics.com/united-states/gdp-growth/forecast

 • pinbar

  @"Wiecie, gdzie w tym roku na GPW odbywa się rajd św. Mikołaja, który przekształci sie w efekt stycznia? ...
  Tu naprawdę wciąż jest GIGANTYCZNY stosunek potencjalnego zysku do wstępnego ryzyka"

  Tu się odbywa niezła nagonka. Hasła reklamowe i przekaz jak w MangoTV :)

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  No i mamy jakby odwrót na złocie.
  invst.ly/60xba
  invst.ly/60xbj

 • konsultant121

  Na BTCPLN jest luka na 29.000 do zamknięcia:))

 • konsultant121

  @pinbar
  Gdyby tak dobrze było ze spółkami, to w trakcie hossy nie urosłyby na SWIGu rok do roku o 0,10% :))) Hossa widmo.

 • bartalsi

  @guy

  skoro tak piszecie o tym wszędzie, to trzeba dokupić :)

  www.bankier.pl/wiadomosc/Wsparcie-padlo-Kurs-zlota-najnizej-od-sierpnia-7560506.html

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Raczej nie powinno się uśredniać ceny na spadku.
  Co ciekawe, autor używa określenia ''metal królewski''
  No i jest jeszcze sztuka królewska, dawna uznana you know.
  A my mielibyśmy wierzyć, że republika wygrała z monarchią:)))

 • konsultant121

  @guy
  Liść klonowy lub kangur australijski - 1oz Złota na dziś 4650zł. Ciekawe po ile będzie przy zmianie systemu monetarnego;)

 • m.jagusiak

  To KONKRETNIE: 47,7 % i 45,8 % prawdopodobieństwa na EURUSD. Kto ma większe szanse na sukces?

  acemarketu.com/?p=268758

 • bartalsi

  @guy

  "Raczej nie powinno się uśredniać ceny na spadku. "

  A co? Złoto zbankrutuje? :)

  Natomiast na lewarze to się zgadzam.

 • desperato

  nawiązując do artykułu z w/w linku Bankier. Nie ma tam nic o strefie Euro. A przykładowo = 10-letnie obligacje portugalskie są oprocentowane na poziomie ... (sic!) ... 2-letnich USA! Skoro dają, to bierzemy ;) I tak postępują kraje południa, w tym "tykająca" Grecja, która chwali się "świetną" sprzedażą obligacji jak nigdy dotąd... Dodajmy do tego Włochy i ich banki ... A ktoś za to w końcu zapłaci. Kto?

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  To na razie tak wygląda, jakbyśmy skończyli falę B...
  invst.ly/60yhs

 • mac-erson

  @ podczaszy1
  "No poleć Pan jakąś konkretną spółkę z tych na których ma być hossa"

  Przypomnij mi się za 2 tyg. jak sfinalizuję zakupy to ja Ci polecę :P

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Zdaje się, że była mowa o jakimś geddonie około 2020 ?
  To by się mogło zgadzać, gdyby fala C trwała też około 3 lat...:))
  invst.ly/60ykl
  Przy zmianie systemu złoto prawdopodobnie ... eksploduje. W końcu w jakimś celu jest intensywnie transferowane do Chin?

 • mac-erson

  @ dociekliwy54

  "jak mi się wydaje cykliczność 2 *Kitchin? "

  Ja operuję na podwójnych i poczwórnych Kitchinach i jest mi z tym dobrze :)
  Dlatego nie spodziewam się załamania rynku w 2018/2019r. a w najgorszym przypadku trend boczny (analogia do 2004-2005).

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Zdaje się, że naruszamy kreskę w drugą stronę i rysuje się podwójny szczyt ?
  invst.ly/60yqt

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  A na linijce mogło by to być tak:
  invst.ly/60ysx

 • bartalsi

  @guyfawkes13
  "2017/12/07 16:18:31
  @Bartalsi

  To na razie tak wygląda, jakbyśmy skończyli falę B...
  invst.ly/60yhs "

  C bedzie up czy down?

 • guyfawkes13

  @Karnakufo

  Karnak, a Ty masz jakiś rysunek PLN/USD ?

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  To jest forma klinowata, ugrzęźnięta w chmurze M1.
  MACD też pokazuje kierunek, DX.F powinien iść do góry, ale nie chcę się wtrącać w nie swoje sprawy.
  invst.ly/60yws

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Mam wrażenie, że jest powszechny konsensus, że co prawda będzie podwyżka stóp, ale przy niej gołębi komunikat. I w zasadzie to ''trzeba'' dolara sprzedać przed podwyżką.
  No więc ja przypuszczam, że po podwyżce będą porządne wzrosty, a do podwyżki (re)akumulacja.:)))

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Trzeba dokończyć korektę (B, ew. 2) na dolarze.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Wszystko to prawda.
  Uważam,że jesteśmy tylko w korekcie głównej pary.
  Jak CPI W USA zacznie wzrastać,to kapituluję i zakupy,bo dalsze zacieśnianie będzie wówczas oczywiste.Z naszego podwórka jutro rating a jakby Prezes miał kaprys awansować Morawieckiego,to spodziewam się pozytywnej reakcji złotówki.

 • guyfawkes13

  No i trzeba odnotować, że odszedł porządny człowiek, polski Tatar.

  wpolityce.pl/spoleczenstwo/370700-zegnam-tym-felietonem-witolda-michalowskiego-wielkiego-wojownika-o-polska-suwerennosc-energetyczna

  www.youtube.com/watch?v=IbAPuukmZfc

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // ... jakby Prezes miał kaprys awansować Morawieckiego,to spodziewam się pozytywnej reakcji złotówki.//

  No nieee wiem, pod tym względem zasadniczo nic się nie zmieni... Moarawiecki kładzie nacisk na eksport, więc raczej chodzi mu o wstrzymywanie aprecjacji PLN....

 • red.007

  @guyfawkes13
  Tak Ci jeszcze powiem mój Friend,że zachowuję spokój.
  Jest gierka pod Fed,jest gierka pod Brexit i takie różne.
  Natomiast złotówka zachowuje się stabilnie,bo frank jej w tym pomaga a euro nie przeszkadza.Niech się dolar z funtem wyszumią i tyle.

 • red.007

  Prawie jak konklawe.:))
  www.rp.pl/Brexit/171209257-KE-czas-na-porozumienie-w-sprawie-Brexitu-do-konca-tygodnia.html
  Jak nie będzie porozumienia,to dopiero będzie dym.:))
  No ale dogadać się muszą,bo inaczej katastrofa dla wszystkich.

 • desperato

  @red.007,
  "No ale dogadać się muszą,bo inaczej katastrofa dla wszystkich."

  Jesteś pewien ... ? Juncker wyraźnie zwrócił się europarlamentarzystów z Anglii i powiedział: "Pożałujecie wyjścia" (oglądałem wtedy transmisję z PE). Myślisz, ze dogadają się teraz, kiedy gospodarka UE kwitnie (w tym hegemona Niemiec)? Przecież Niemcy będą chcieli właśnie teraz pokazać, aby nikt inny nie myślał o tym, że wyjście z UE się opłaca! To UE ma przewagę (dane gospodarcze), a nie odwrotnie!

 • karnakufo

  @guyfawkes13
  "Karnak, a Ty masz jakiś rysunek PLN/USD ?"
  Poszukaj we wcześniejszych moich wpisach, a z pewnością coś znajdziesz.
  Sądzę, że na USD PLN będzie przez jakiś czas trend boczny, a później do góry, dołek już raczej był.

 • red.007

  @desperato
  "Jesteś pewien ... ? "
  Tak,jestem.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Nie śledzę tych rokowań, ale chyba się urywamy:))
  fxpro.ctrader.com/c/rKCrn

  Ciekawe, że mamy bezmiar taniej energii i najlepszą technologię a nie mogliśmy dotychczas z tego korzystać... Nie nada?
  www.youtube.com/watch?v=NRinPmn1yVI

 • red.007

  @guyfawkes13
  Nie ma potrzeby śledzić.Obecny termin to tylko termin.Będą następne.W marcu... itd.
  Wszystko jest grą.Czas jest do marca 2019 i do tego czasu się dogadają,obojętnie czy z May czy z innym premierem.Dogadanie,to bardzo miękki Brexit lub jego brak.

 • karnakufo

  EURUSD:
  www.bankfotek.pl/view/2104655

 • konsultant121

  Morawiecki Premierem. Idzie spowolnienie.

 • red.007

  W komentarzach spekulacje co z p.Szydło dalej.
  Wersje różne ale ja sądzę,że docelowo zostanie ambasadorem RP w Watykanie.
  Raz,że była już kiedyś taka wersja.Dwa,to będzie miała święty spokój od kąśliwych uwag.Trzy,to p.H.Suchocka też najpierw była premierem.
  Lepsze to od funkcji marszałka,prezydenta Warszawy itd.Roboty zero a prestiż jest.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Moim zdaniem nie o to chodzi.
  Zrobiliśmy elementarne zerwanie z postkomunizmem i systemem kompradorskim (GG) i teraz budujemy państwo suwerenne poszerzając bazę społeczną rządów na gruncie gospodarczym. A z drugiej strony zdobywamy lepszą pozycję w polityce i gospodarce świata.
  Pani Premier była świetna na poprzednim etapie[sic!] :)))
  A teraz szpak Mateusz ma szanse w tych negocjacjach z finansjerą i kołami gospodarczymi.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Ja myślę, że Beata jeszcze nie kończy kariery, a godna funkcja ambasadora przy Stolicy(!!!) Apostolskiej jest raczej zwieńczeniem kariery.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Moim (jakże skromnym) zdaniem, Beata będzie następnym prezydentem:))

 • red.007

  @guyfawkes13
  "... godna funkcja ambasadora przy Stolicy(!!!) Apostolskiej jest raczej zwieńczeniem kariery."
  I zaowocuje najmłodszym biskupem w Polsce o nazwisku...Szydło.
  Oj,pozwoliłem sobie na śmiałą spekulację,może nawet odrobinę niegrzeczną.
  Z drugiej strony mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem.

 • red.007

  @guyfawkes13
  "Beata będzie następnym prezydentem:))"
  Dla ścisłości kandydatem PiS na prezydenta ale to tylko techniczne szczegóły.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // I zaowocuje najmłodszym biskupem w Polsce o nazwisku...Szydło. //

  Nie miałbym nic przeciwko temu, nawet poszedłbym do niego do spowiedzi. To dobry chłopak.

 • desperato

  ...a dlaczego teraz funt jest "pompowany" . ;)

 • red.007

  "To dobry chłopak."
  Geny.

 • red.007

  " desperato
  ...a dlaczego teraz funt jest "pompowany" . ;) "
  Bo Friend wytyczył mu kierunek:

  "guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Nie śledzę tych rokowań, ale chyba się urywamy:))
  fxpro.ctrader.com/c/rKCrn"

 • guyfawkes13

  @Double 07

  // Geny //

  Dobre geny, dobry duch, dobra tradycja.:))

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // Bo Friend wytyczył mu kierunek //
  :)))

  A poważnie mówiąc, to od dawna mówimy o tej luce brexitowej i mamy problem czy się obsunie, czy nie obsunie you know.
  To nie bardzo by się zgadzało z umocnieniem dolara (?).

  Mateusz też jest dobry chłopak i dużo wie o świecie. Myślę, że będzie dobrze, choć aparat partyjny może troszkę ucierpieć na posadach. I dobrze. Jak najwięcej młodych, zdolnych ludzi.:)))

 • red.007

  @guyfawkes13
  No cóż zobaczymy na ile Prezes da mu wolną rękę a czuję,że Morawiecki postawił jakieś warunki brzegowe dla zachowania swojej wizji decyzyjności.
  Pierwszą wskazówką będzie dobór ministrów.
  Mówiąc inaczej zobaczymy kogo nie zobaczymy.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  A ja mam takie wrażenie, że ta cała dobra zmiana była od początku ''pod Mateusza'', a nawet wcześniejsza kariera bankowa była do tego przygotowaniem.
  Sam nie wiem, skąd takie wrażenie, partia wewnętrzna czy co...:))))

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Pomysł z prezesem jako premierem był rodzajem intrygi, żeby zmienić układ rządowy. Sam się na to dałem nabrać. Mam nadzieję, że przynajmniej nie będzie tej ustawy o zrównaniu praw zwierząt i ludzi.:))))

 • carrie-anne.moss

  @007
  zaowocuje najmłodszym biskupem w Polsce o nazwisku...Szydło.

  A kiedy BEATYfikacja?

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Tak czy inaczej słychać wycie. Znakomicie!:))
  wiadomosci.wp.pl/martin-schulz-krytykuje-polske-i-wegry-umacnianie-sil-ktore-najchetniej-zniszczylyby-europe-6195858780481665a

  Mam nadzieję, że w końcu zacznie się coś takiego, np. wodór 20 razy tańszy itd.
  www.youtube.com/watch?v=NJHbmIv0xUM

 • datik

  A ja jestem niemal przekonany, ze skończy się tak jak zwykle:

  www.newsweek.pl/biznes/gospodarka/polski-grafen-w-polskim-piekielku-kryzys-w-itme,artykuly,420086,1.html?src=HP_Section_2

  Parafrazując Wodza; Kury nam szczać prowadzić a nie robić innowacyjną gospodarkę

 • guyfawkes13

  @Datik

  // Kury nam szczać prowadzić a nie robić innowacyjną gospodarkę //

  Samokrytycyzm jest w cenie:))
  Szansa na bycie liderem w tej dziedzinie minęła za poprzedniego reżimu. Ale tu akurat do wygaszaczy nie miałbym wielkich pretensji, bo to nie takie proste było.

  Oto co mówi ktoś, kto się na tym zna:

  // W Azji jest wiele firm i kręgów biznesowych dysponujących odpowiednimi środkami koniecznymi do przeprowadzenia wdrożenia i uruchomienia produkcji. W Polsce, gdzie nie ma zbyt wielkich nadwyżek finansowych, to znacznie większy problem tłumaczy powody Strupiński.

  To właśnie wspomniana Azja jest motorem napędowym badań nad grafenem. Zdaniem Włodzimierza Strupińskiego Państwo Środka staje się liderem w dziedzinie badań naukowych i wdrożeń innowacyjnych, wyprzedzając w wielu tematach tradycyjnych liderów z Europy czy USA.

  Nad Wisłą skazani zostaniemy, w tym samym czasie, na rolę dostarczyciela surowca. To raczej przesądzone, z tym, że produkcja grafenu została już uruchomiona w dużej skali, w wielu azjatyckich firmach mówi Strupiński. Dostawa tego surowca z Polski nie musi więc Azjatów interesować. Zdaniem naukowca przyszłość polskiego grafenu stoi pod dużym znakiem zapytania. Wciąż dysponujemy lepszym know-how, ale to także wkrótce się zmieni prognozuje naukowiec. //

  To za wysoka liga była, zwłaszcza w ówczesnych warunkach. Nie mamy odpowiednich koncernów, itd.
  Ale te gazyfikacje i procesowanie węgla jest ok. Adekwatne na nasz poziom i warunki, choć technologicznie to też jest pierwsza klasa.
  Nie wszystko da się zrobić na każdym poziomie.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Doradca Donka premierem.
  To już mamy otwarcie POPiS.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Do takich rzeczy jak grafen nie było warunków. Musi być kapitał, koncerny, ofensywna infrastruktura gospodarcza, układy polityczne, wpięcie w SYSTEM.
  A co było? Ch... , d... , i kamieni kupa.
  Jest w PL firma produkująca telefony ''myphone'' i co z tego ?
  Rozumiemy się?

  Ale jesteśmy na takim etapie, że możemy być liderem w produkcji wodoru z węgla, na tym może prosperować przemysł chemiczny itd. Możemy produkować statki, auta na prąd itd. Stopniowo, krok za krokiem.
  I po to jest Mateusz, żeby wynegocjował lepszy status w systemie.
  Bo gadki szmatki o ''demokratyźmiei'' i ''wolnorynkiźmie'' to zostawmy owczarkowi niemieckiemu Timmermansowi, ok?
  W końcu on też musi zarobić na miskę:)))

 • bartalsi

  @Trinity

  "BEATYfikacja"

  dobre :)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Nie upieraj się przy fałszywych tezach, bo to nie ma sensu. Nie patrz z perspektywy przegranego betonu PZPR.
  Donek - wabi się pudel Anieli, a to antypody.
  Już lepsza jest spiskowa teoria o partii wewnętrznej.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // "BEATYfikacja"
  dobre :) //

  Ja uważam, że ... niegrzeczne.

 • bartalsi

  Pan Wojtek mówi że surowce, a ja się pytam, co kupić jak dużo bilonu jest?

 • guyfawkes13

  @Datik

  Tak z ciekawości zapytam, czy nie zacząłbyć produkować lap topów, bo załóżmy, że wpadła Ci w ręce jakaś nowa, lepsza matryca?

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // ...dużo bilonu jest//

  Tu masz jeden taki wykres, na którym widzać cień przekraczający 10k.
  invst.ly/613lj
  Ale cena sobie normalnie oscyluje koło 1 dolara. To chyba nowe jest, krótka historia.
  Można chyba powiedzieć junk currency? ?)))))))
  invst.ly/613md

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Zresztą sam możesz sobie wybrać, tylko nie przesadzaj.:))
  coinmarketcap.com

 • bartalsi

  @guy

  "Ja uważam, że ... niegrzeczne. "

  Tak tak, masz rację Adasiu :)

  www.youtube.com/watch?v=Ky6WSF6L92Q

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Wydawało mi się, że pokazywałem Ci to, ale to może nie to?...:)))
  coinmarketcap.com/currencies/tether/#charts

 • bartalsi

  @ guy

  "dig coins"

  Oldskulowy jesteś :)

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // Oldskulowy jesteś :) //

  Niech będzie.
  Na tym ostatnim ewidentnie widać wzrost wolumenu. Gdybym się tym interesował, to przejrzałbym te wykresy pod kątem wolumenu. Dobrze byłoby coś wiedzieć o technologii itd. Ale sam wolumen coś powinien powiedzieć. Trzeba by pooglądać jak to było na tych junkach, które już wcześniej coś zrobiły i porównać. No a potem chmury, MACD you know.
  Jak będę miał czas to się może nad tym zastanowię (dla sportu), ale nikogo nie namawiam of course.

 • gamera-11

  Dzisiaj wracamy do mocnych wzrostów.Stawiam swoje pieniądze na PEO JSW i DNP

 • red.007

  red.007
  2017/12/07 19:22:05
  @desperato
  "Jesteś pewien ... ? "
  Tak,jestem.

  www.rp.pl/Brexit/171209157-Juncker-jest-porozumienie-w-sprawie-pierwszej-fazy-rozmow-dotyczacych-Brexitu.html

  Funt teoretycznie powinien dalej mocno iść w górę ale jakoś mu nie śpieszno.
  stooq.pl/q/?s=gbppln&c=3d&t=l&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  Wygląda na podwójny szczycik na wig-u 20, no ale nie można chwalić dnia przed zachodem słońca.

 • mac-erson

  @gamera-11
  "Dzisiaj wracamy do mocnych wzrostów"
  Szkoda, że tylko na godzinę ;)

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  ... Jak najwięcej młodych, zdolnych ludzi."

  - To już prawie jak młodych, wykształconych... :-))))))))))

  I wycie też jest... na portalu wpotylice.pl pojawił się, uwaga, uwaga... hejt na Prezesa :-)))))
  tzn. teksty w stylu: "Kaczor odleciał, naszą Beatę zamienił na bangstera" :-))))))))) • ewiggin

  Naprawdę, nie ma nic bardziej zabawnego jak słyszeć z ust pisowców: "Maliniak", "Adrian", "Kaczor", "Morawiecki - bangster"...
  :-))))))))))

 • dociekliwy54

  @ mac-erson
  "Szkoda ,że tylko na godzinę".
  A bo na FW20 okienko trzeba zamknąć.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Nie upieraj się przy fałszywych tezach, bo to nie ma sensu. Nie patrz z perspektywy przegranego betonu PZPR.

  Wręcz przeciwnie. #Piotrowicze są wygrani. Partia, która twierdzi, że jest za dekomunizacją, ma tych ludzi na froncie. Czy to się nie nazywa hipokryzja? ;-)


  Już lepsza jest spiskowa teoria o partii wewnętrznej.

  PZPR w PoPiS?

 • bartalsi

  Totalna postSBecja ujada, a Prezes jak zwykle natłucze kijem po łbach :).

  Nawet w Merkelowie nikt się nie spodziewa, jakie ruchy figurami się ustawią na głębokim zapleczu :).

 • konsultant121

  @ewiggin
  Sam widzisz jaka demokracja panuje w PIS. Mozna mówić i pisać co się chce. U Ciebie nie można tego powiedzieć w Tusk Vision Network :)) bo byś był posądzony o zdradę:)

 • podczaszy1

  @carrie
  Chyba masz rację. Słyszałem,że Morawiecki miał być ministrem finansów w rządzie PO.

 • podczaszy1

  Zmiana na stanowisku premiera oznacza ni mniej ni więcej,że w PIS zaczęli się żreć na całego.

 • podczaszy1

  Ponoć w przyszłym roku PKO ma się połączyć z PEKAO.

 • konsultant121

  Panie Wojtku
  Ponoć w przyszłym roku PKO ma się połączyć z PEKAO.

  Czy to zła czy dobra plotka? I czy plotka ta wpłynie na Pana życie zawodowe?

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Powtarzam Ci, że usiłowanie bycia bardziej pobożną od papieża to nie jest ... właściwa strategia. I smieszno i straszno.:))

  Piotrowicz jest w porządku. I dobrze, że firmuje zmiany, niech ludzie z tamtej strony wiedzą, że mają szansę, jeśli są lojalni wobec Rzeczpospolitej. Polski nie stać na to, żeby przekreślić miliony ludzi, i nie o to chodzi, trzeba tylko wyeliminować agenturę, jak zwykle po zaborach.

  To jest w ogóle groteskowe i żenujące wybrzydzać na Piotrowicza, mając za plecami generała Tukaczewskiego:))))

 • datik

  " ....niech ludzie z tamtej strony wiedzą, że mają szansę, jeśli są lojalni wobec Rzeczpospolitej...."

  Chciałeś napisać Prezesa zamiast Rz.. prawda ?
  i że po spełnieniu warunku lojalności prezes każdą kanalię przygarnie...

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // w PIS zaczęli się żreć na całego //

  Mylisz się Waść of course. A różnice zawsze są i zawsze będą, bo ludzie nie są identyczni, jak chce utopia. Zwłaszcza, że nie ma opozycji.

  Tak samo mylisz się Waść co do Żydów.
  wpolityce.pl/media/370697-jonny-daniels-ostrzega-gazete-wyborcza-jest-cienka-granica-miedzy-antysyjonizmem-a-antysemityzmem

 • guyfawkes13

  @Datik

  //...każdą kanalię przygarnie...//

  Chyba Ci się po...myliło z poprzednim reżimem. Pora wytrzeźwieć.
  Nie rozumiem, jak człowiek inteligentny może nie widzieć różnicy. A może masz coś na sumieniu, co tworzy nieprzekraczalną barierę? Szkoda.

 • datik

  @Guy
  podobnie jak @carrie, z przyjemnością skopał bym ci tyłek...

 • datik

  @Guy
  w zasadzie to jesteś godzien bardziej wyrafinowanych "pieszczot"

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Przez dwa lata zdobyliśmy (wyszarpaliśmy) zręby suwerenności, jeszcze tylko formalność z ustawami sądowymi, i teraz trzeba się ułożyć z Brukselą itd. na nowym poziomie. Zbliża się nowa perspektywa, są różne głupie pomysły n/t budżetu eurozony you know. Przecież nie chcemy rozwalać EU, tylko oni muszą się pogodzić z utratą kolonii. I po to jest Mateusz, żeby to zharmonizować, może trochę ustąpić, czary mary of course(New Harmony).

  :)))

 • guyfawkes13

  @Datik

  // z przyjemnością skopał bym ci tyłek..//

  No mówię przecież, zafiksowałeś się na słusznie minionych czasach. Szkoda of course:)))

  P.S.
  Nie wywołuj wilka z lasu:))

 • datik

  "I po to jest Mateusz, żeby to zharmonizować, może trochę ustąpić, czary mary of course(New Harmony). "

  tu akurat masz rację; przede wszystkim uspokoić... że ta narracja to tylko dla "ciemnego ludu" jest

 • guyfawkes13

  @Datik

  Nie rozumiesz tego. Już nie jesteśmy kolonią, rozwijamy swoje przemysły i budujemy swoją wartość.
  I oni to teraz muszą zaakceptować, ułatwiamy im to. Nie burzymy unii, tylko nie dajemy się kopać po d...
  Nie wiem, czy to zrozumiałeć, że jest różnica między postkomunistycznym państwem kolonialnym, a normalnym państwem.

 • datik

  @Guy
  "Nie wiem, czy to zrozumiałeć, że jest różnica między postkomunistycznym państwem kolonialnym, a normalnym państwem."

  Pojedź na Ukrainę, Białoruś (na podobnym poziomie byliśmy w 89') i tam ich zadziwiaj swoją narracją
  OVER

 • ewiggin

  @datik
  Widać, że @guyfawkes coraz bardziej zaklina rzeczywistość ale mimo to czerwona drużyna coraz bardziej rozłazi się w szwach.
  Jeszcze kilka dni temu byłem pewien, że PIS wygra kolejne wybory, ale ta pewność na szczęście maleje:
  fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-koniec-poczatku-a-moze-poczatek-konca,nId,2475062

  :-))))))))))

 • guyfawkes13

  @Datik

  Sam to przyznajesz. Według Ciebie ''byliśmy na poziomie Białorusi'' i musieliśmy dawać się kopać po d... . A teraz już nie jesteśmy !
  Nawet według Twojego rozumowania obecny rząd postępuje słusznie.

 • podczaszy1

  "Tak samo mylisz się Waść co do Zydów".

  Przyznam się Waść,że nie rozumiem o co ci chodzi. Czy ja coś mówiłem o Żydach?

 • m.jagusiak

  To KONKRETNIE:
  23,2 %, 22,2 %, 11,6 %, 10,7 % na EURGBP.
  Kto ma większe szanse na sukces?

  acemarketu.com/?p=268928

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Czy ja coś mówiłem o Żydach? //

  Że są jednolici, a nie są.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Nigdy nie mówiłem,że Żydzi są jednolici choćby z tego powodu,że przeczytałem między innymi książkę prof. Izraela Szahaka- Żydowskie dzieje i religia. Coś mi Waść Imputujesz i nie wiem dlaczego .

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  No dobrze, niech będzie, że miałem takie wrażenie:))
  A propos:
  pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Orlik-Rückemann

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Chyba masz rację. Słyszałem,że Morawiecki miał być ministrem finansów w rządzie PO.

  chciał, ale zaproponowali mu tylko skarbu.
  Carpaccio z tuńczyka to nie to samo co ośmiorniczki ;-)

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Powtarzam Ci, że usiłowanie bycia bardziej pobożną od papieża to nie jest ... właściwa strategia. I smieszno i straszno.:))

  Wolę pobożność od Twojej dewocji.

  To jest w ogóle groteskowe i żenujące wybrzydzać na Piotrowicza, mając za plecami generała Tukaczewskiego:))))

  GRUnt to nie oddać władzy i utrwalić demokrację ludową.

 • ewiggin

  "Wicepremier Mateusz Morawiecki komplementuje ekipę Donalda Tuska, chwali Angelę Merkel i krytykuje młode pokolenie. Ujawniamy zapis jego rozmowy nagranej w restauracji Sowa i Przyjaciele."
  www.newsweek.pl/plus/polska/tasmy-mateusza-morawieckiego-co-mowil-w-restauracji-u-sowy-,artykuly,378631,1,z.html

  :-))))))))))

 • carrie-anne.moss

  @datik
  www.youtube.com/watch?v=003u7E95tPo

 • konsultant121

  @ewiggin
  Sam widzisz ze nie powinieneś narzekać;))

 • ewiggin

  @konsultant
  Przecież nie narzekam - przeciwnie, dzisiaj nieźle się bawię :-)

 • bartalsi

  @jeewskwik

  Ruskie trolle nieustannie w robocie :)

  Tacy sami jak głosiciele przyjaźni z bratnim ZSRR.

  Już wiadomo po co im tyle pieniędzy, opłacać taką armię płatnych spamerów to dużo kosztuje. Im więcej wpuszczają propagandy, tym bardziej pompują balony na indeksach. Jedno i drugie nie może wiecznie trwać, więc historia z gazem się powtórzy :).

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "Przecież nie narzekam - przeciwnie, dzisiaj nieźle się bawię :-)"

  A propos zabawy, to tak mi się skojarzyło, że znajdujemy się pod tekstem, w którym pojawiała się m. in. analogia z połową 2007 roku. Podobna analogia pojawiła się też w krajowej polityce. W lipcu 2007 też mieliśmy bowiem "rekonstrukcję" rządu PiS:

  wiadomosci.wp.pl/dymisja-leppera-samoobrona-wychodzi-z-koalicji-6037222782133377a

  wiadomosci.wp.pl/giertych-odchodzi-pis-zostaje-sam-6031908906067073a

  Wtedy te zabawy skończyły się przedterminowymi wyborami przegranymi przez PiS. Ciekawe, czy teraz obecny manewr się lepiej uda.

 • ewiggin

  @bartalsi
  Ty jesteś chłopie niesamowity :-)
  Trolle, jeewskwik... aż dziwne, że nie wspominasz o białych myszkach... Wiem! Trolle je zjadły :-))))))))))

 • ewiggin

  @wb
  "
  Wtedy te zabawy skończyły się przedterminowymi wyborami przegranymi przez PiS. Ciekawe, czy teraz obecny manewr się lepiej uda."

  - Nie mam pojęcia, ale Kaczyński ma niesamowitą zdolność upodlania swoich współpracowników: najpierw PAD, teraz przeczołgał biedną Beatę a jak przemawiał minister od zdrowia, to prezes ostentacyjnie czytał atlas kotów.
  Najlepsza opozycja dla PIS to taka, której nie ma. Wtedy szybko chłopaki wykańczają się między sobą.
 • datik

  Zmiana Szydło na Morawieckiego może być kompletnie bez znaczenia. Albo, jeśli ploty o tarciach w PISie są prawdziwe. to być może początek końca tego ugrupowania.
  Ale to będzie miało znaczenie z pewnością:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/14,114884,22754833.html#MegaMT

  Ciekawe, ze chociażby sam tryb uchwalania takich ustrojowych ustaw nie wywołuje jakichkolwiek refleksji u wyznawców

 • podczaszy1

  @WB
  No właśnie już od pewnego czasu chciałem napisać, że hossa na GPW trwa przez dwa lata rządów PIS, a potem wiadomo co. Powstrzymywałem się jednak, bo to słabo statystycznie podbudowane twierdzenie/ jak na razie tylko jeden przypadek/.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "carpaccio z tuńczyka to nie to samo co ośmiorniczki".
  Ja to nawet nie wiem co to jest to carpaccio, a o ośmiorniczkach owszem słyszałem ale nie mam pojęcia jak smakują.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  To dla zachowania analogii, powinni zrobić prowokację wobec p. Gowina i Ziobry :P

  Osobiście sądziłam, że P. Duda się pierwszy wycofa i zmusi JK do koalicji z K'15 i/lub ojcem premiera.

 • podczaszy1

  @ datik
  Zdaje się,że nie pojmujesz,że warunkiem przejścia tych ustaw była rekonstrukcja rządu.

 • bartalsi

  @WB

  Panie Dyrygencie, uwielbiam tą symfonie, miód na moje uszy:)

 • podczaszy1

  @ carrie
  No zobaczymy czy w rządzie znajdzie się Ziobro i Macierewicz.

 • red.007

  @podczaszy1
  "No zobaczymy czy w rządzie znajdzie się Ziobro i Macierewicz."
  Trzeba poszukać w necie informacji czy Morawiecki poluje,znaczy czy jest myśliwym,bo chodzi jeszcze o p.Szyszko.
  Pani Marta kocha zwierzątka i może nowy premier zrozumie tą miłość.


 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // hossa na GPW trwa przez dwa lata rządów PIS, a potem wiadomo co//

  Trafna uwaga.

  // No zobaczymy czy w rządzie znajdzie się Ziobro i Macierewicz //

  Będą of course.:))

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  No i popatrz my Friend, jakie ja mam wyczucie do ludzi:
  www.o2.pl/artykul/papiez-franciszek-chce-zmiany-w-najwazniejszej-modlitwie-chrzescijan-6196147720435329a

  ''Czysta'' ewangelia kończy sie wyrzuceniem ewangelii do śmieci.
  Możemy sobie sami pisać ewangelie.

  Kacerskie sztuczki robiące z Kościoła przybudówkę globalnego komunizmu.
  O to chodzi temu kacerzowi na Watykanie. To jest jasne jak alfabet radzieckiego uczonego Brajlińskiego.
  Stary sposób, najpierw manicheizm, potem lucyferianizm - to już jest oczywiste, jeśli ktoś ma jakieś pojęcie o filozofii czy świętej teologii.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Czytałem i jak najbardziej popieram Franciszka.
  A Ty nie wódź mnie na pokuszenie.:))

 • ewiggin

  Franciszek mówi:

  "przeciw sformułowaniu "nie wódź nas na pokuszenie". Papież tłumaczy, że Bóg nigdy nie nakłania i nie prowadzi ludzi do grzechu, dlatego byłoby dobrze wymyślić na nowo brzmienie tych słów. Franciszek mówił o tym włoskim mediom.

  Jestem tym, który upadł. To nie on popycha mnie do pokusy, by zobaczyć, jak upadłem. Ojciec tego nie robi, ojciec pomaga ci natychmiast wstać. To szatan prowadzi nas do pokusy, to jest jego zadanie - powiedział papież."

  - Nie wiem @guyfawkes skąd Twoja histeria - ale wygląda na to, że jest zupełnie bezmyślna. Przecież to, co mówi Franciszek jest zrozumiałe, logiczne i nie powinno budzić kontrowersji. Przecież to Szatan wodzi na pokuszenie a nie Bóg - czy masz inne zdanie w tej kwestii? Może odwrotne :-)

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Come on my Friend, przecież sam widzisz, komu się to podoba.
  Carrie chce być bardziej pobożna niż sam papież, a (anty)papież chce być bardziej boski niż Bóg.
  On chce sprowadzić religię do opowieści dla muminków, która się kończy budyniem malinowym.
  Czym jest życie jak nie serią prób ? Inaczej nie miałoby sensu.

  // Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę. //

  Kacerz na Watykanie chce zrobić tak, żeby Słowo Boże nie miało sensu, Biblia, Psalmy, nawet Modlitwa Pańska.

  Nie rozumielibyśmy też naszego życia, cierpienia, wiary, nadziei. To wszystko nie będzie miało sensu. To jest pierwszy krok do zakwestionowania Wszechmocy Bożej.
  Następny będzie ''dlaczego zło?'' , kalectwo, choroba, śmierć, trzęsienia ziemi itd.
  I wyjdzie na to, że jest dwóch bogów, dobry i zły. A w końcu okaże się, że zły jest silniejszy, a ten dobry, to taka pierdoła. I właściwą religią będzie lucyferyzm. Powrót do pogaństwa.

  To jest bardzo stara zagrywka my Friend. Stale ten sam schemat kacerski.

  W komuniźmie wolność jest niewolą, w kacerstwie ''czysta ewangelia jest odrzuceniem ewangelii - Słowa Bożego.

  Daj sobie spokój ze złudzeniami my Friend. Czasem wiara jest trudna....

 • red.007

  @guyfawkes13
  Nie ma takiej możliwości abym wyrzekł się Trzech Osób:
  Jarosława,Franciszka i żony.

  A co będzie jak po prostu nie powoła Rady Ministrów w którym będzie Antoni?
  Przypuszczam,że Morawiecki najpierw to z prezydentem skonsultuje.
  wiadomosci.onet.pl/kraj/tvn24-gen-jaroslaw-kraszewski-traci-dostep-do-dokumentow-tajnych/jk8czmy

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "a/anty/papież chce być bardziej papieski niż Bóg".
  Co racja to racja.

 • podczaszy1

  miało być boski nie papieski of course.

 • red.007

  @podczaszy1
  "A co będzie jak po prostu nie powoła Rady Ministrów w którym będzie Antoni? "

  Jarosław powie wtedy Antoniemu: no wiesz chciałem abyś był nadal ale PAD nie chce i nic na to nie poradzę.
  Tym sposobem Jarosław będzie miał "czyste ręce"
  i nikt mu nie zarzuci działań na szkodę Macierewicza.
  Nic komisja smoleńska nie ustaliła,zatem jest bezużyteczny.

 • red.007

  Sorry,post był do Frienda.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  My Friend, trochę już przeżyliśmy, i nie powinniśmy się czarować.
  To kacerz ! On nie ma wiary.
  Przeczytaj sobie Psalm chociażby 88, jak masz brewiarz. Dam to, co jest w necie, ale widzę, że dokonal się już taki postęp, że te tlumaczenia są coraz głupsze i coraz bardziej bezsensowne, tak, żeby człowiek nie mógł się modlić.

  //
  Panie, mój Boże,
  za dnia wołam,
  nocą się żalę przed Tobą.
  3 Niech dojdzie do Ciebie moja modlitwa,
  nakłoń swego ucha na moje wołanie!
  4 Bo dusza moja jest nasycona nieszczęściami,
  a życie moje zbliża się do Szeolu.
  5 Zaliczają mnie do tych, co schodzą do grobu,
  stałem się podobny do męża bezsilnego.
  6 Moje posłanie jest między zmarłymi,
  tak jak zabitych, którzy leżą w grobie,
  o których już nie pamiętasz,
  którzy wypadli z Twojej ręki.
  7 Umieściłeś mię w dole głębokim,
  w ciemnościach, w przepaści.
  8 Ciąży nade mną Twoje oburzenie.
  Sprawiłeś, że wszystkie twe fale mnie dosięgły.
  9 Oddaliłeś ode mnie moich znajomych,
  uczyniłeś mnie dla nich ohydnym,
  jestem zamknięty, bez wyjścia.
  10 Moje oko słabnie od nieszczęścia,
  codziennie wołam do Ciebie, Panie,
  do Ciebie ręce wyciągam.
  11 Czy dla cieniów czynisz cuda?
  Czy zmarli wstaną i będą Cię sławić?
  12 Czy to w grobie się opowiada o Twojej łasce,
  a w Szeolu o Twojej wierności?
  13 Czy Twoje cuda ukazują się w ciemnościach,
  a sprawiedliwość Twoja w ziemi zapomnienia?

  14 Ja zaś, o Panie, wołam do Ciebie
  i rano modlitwa moja niech do Ciebie dotrze.
  15 Czemu odrzucasz mię, Panie,
  ukrywasz oblicze swoje przede mną?
  16 Ja jestem biedny i od dzieciństwa na progu śmierci,
  dźwigałem grozę Twoją i mdlałem.
  17 Nade mną przeszły Twe gniewy
  i zgubiły mnie Twoje groźby.
  18 Otaczają mnie nieustannie jak woda;
  okrążają mnie wszystkie naraz.
  19 Odsunąłeś ode mnie przyjaciół i towarzyszy:
  domownikami moimi stały się ciemności.
  //

  Ten kacerz nie ma wiary, nie ma życia wewnętrznego. Nawet wygląda jak trochę niedorozwinięty. On się waż zmieniać odwieczne Słowo Boże !!!

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  To tłumaczenie jest straszne, zaciemniające, uniemożliwiające modlitwę.

 • podczaszy1

  Nic dwa razy się nie zdarza ale wig-20 przypomina rok 2007 i 2011.

 • ewiggin

  "Ten kacerz nie ma wiary, nie ma życia wewnętrznego. Nawet wygląda jak trochę niedorozwinięty."

  ...Napisał papista @guyfawkes.

  :-)))))))))))))))

 • red.007

  @guyfawkes13
  Czy mam o Tobie powiedzieć:"Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni"? :))

  Zrozum,że jeśli zmiana w modlitwie kiedyś nastąpi,to nie będzie to rozkaz papieża tylko decyzja Kongregacji Nauki Wiary lub nawet nie można wykluczyć soboru a przynajmniej konsultacji z episkopatami.Dopiero wówczas papież podpisze się pod taką decyzją.
  On nawet nie podał jak ewentualna nowa forma ma wyglądać.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Nie można zmienić Słowa Bożego.

  Ani jedna jota, ani jedna kreska nie może się zmienić.
  Luter zmieniał, i wszystkie sekty zmieniają.

 • ewiggin

  @red
  "Czy mam o Tobie powiedzieć:"Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni"?"

  - Eee, diabeł od razu. Po prostu, hm... malczik się ubrał w polskie patriotyczno-katolickie szaty i ogonem na niby suwerenność dzwoni ;-)

 • red.007

  @guyfawkes13
  Słusznie,nie powinno się zmieniać.
  Ja widzę tylko możliwość w tłumaczeniu,bądź właściwym zrozumieniu słów Jezusa.
  Nie jest daleka droga w "nie wódź nas na pokuszenie"od np."nie pozwól abyśmy byli kuszeni". Ktoś kiedyś tak zrozumiał,ktoś inny przetłumaczył.
  Nie ma zatem zmiany w rozumieniu zmiany kanonu wiary tylko porzucenie sprzecznego z teologią rozumienia Boga jako kusiciela.I bez teologii widać,że to absurd.
  Jest jeszcze władza kluczy:cokolwiek zwiążesz....

 • red.007

  My tu gadu,gadu a euro znów poniżej 4,20,że o spadku funta nie wspomnę.

 • 2w3zalamana

  @WB
  Czy to Pana szkolenie 12 grudnia będzie możliwość obejrzeć w późniejszym terminie ? Bardzo bym chciał uczestniczyć ale nie będę miał możliwości w tym terminie.

 • slow2006

  mozliwe ze rozpoczelismy kolejna fale umocnienia zlotego, zobaczymy, nie wyglada to za ciekawie, tzn ciekawie dla grajacych krotko waluty ;)

  pzdr

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy

  No zobaczymy czy w rządzie znajdzie się Ziobro i Macierewicz

  Mnie interesuje p. Streżyńska.

 • podczaszy1

  @red007
  Ziobro podobno ma być w rządzie. Zobaczymy co z Antonim.

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Mnie interesuje p.Streżyńska."
  Przykro mi nie znam.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Nie ma problemu

 • red.007

  @podczaszy1
  Jeśli nowy premier chce(i mu wolno)zrobić krok do przodu,to wszystkie dymy powinny zostać z tyłu.Ile można słuchać o konfliktach.Uwaga powinna objąć nowe wyzwania.Nie można utracić ani grama z kasy UE,nie mówiąc o karach czy obcięciu funduszy.Myślę,że Jarosław to rozumie i stąd ten manewr.
  Możliwe,że priorytetem będzie przyspieszenie rozwoju gospodarczego,w tym inwestycji i innowacyjności.I nie dlatego,że to ładnie brzmi ale pozwoli nadal finansować wszystkie obietnice wyborcze.Jak zabraknie kasy,to żadne rekonstrukcje nie pomogą,bo ulica załatwi sprawę.Poprzeczka jest wysoko ale kryzys wyznaczony cyklem Gospodarza po 2023r będzie prawdziwym testem.Zdadzą egzamin,to dobrze.Nie zdadzą,będzie inna ekipa.Pytanie jak my wszyscy wówczas na tym wyjdziemy.Skromnie radzę nowemu premierowi położenie akcentów na spłatę zobowiązań dewizowych.Jak już trzeba zaciągać dług,to u własnych obywateli.

 • slow2006

  jezeli, powtarzam, jezeli eur/pln osiagnie poziom 4,10 to kolejnym celem bedzie 3,8. inne waluty analogicznie powinny sie oslabic tylko z wiekszym impetem. zobaczymy jak bedzie.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // Skromnie radzę nowemu premierowi położenie akcentów na spłatę zobowiązań dewizowych.Jak już trzeba zaciągać dług,to u własnych obywateli.//

  On o tym dobrze wie i ciągle poprawia strukturę długu.
  Pamiętasz jak ostatnio wyskoczył tow. Balcerowicz ze spazmami i jakimś sfabrykowanym wykresem?
  Pomimo zwiększenia wydatków na ''cele społeczne'' w tym roku o ponad 50 mld w stosunku do minionego reżimu, dług nominalnie prawie się nie zmieni, czyli procentowo do PKB zmiejszy się o kilka punktów %.
  Pan Wojtek swego czasu obiecał monitorowanie długu, więc liczę na ciekawą analizę:))
  niezalezna.pl/210948-premier-to-bedzie-rekordowy-rok-przyrost-dlugu-najnizszy-od-poczatku-iii-rp

 • red.007

  @slow2006
  Jak @carrie powiedziała,że osiągnie to tak będzie.
  Najgorsze to,że nie jest pewna czy spadnie głębiej.
  Nie wiadomo jak na taki ewentualny stan rzeczy zareagują spece od pieniądza,bo może im się nie spodobać takie umocnienie złotówki.

 • red.007

  @guyfawkes13
  Balcerowiczem się nie przejmuję,to już historia.
  Bardzo mi zależy na pomyślnym rozwoju Polski i kibicuję Morawieckiemu.
  Nie bał się mafii i trochę złodziejstwa ukrócił,teraz przydałyby się lepsze warunki dla średniego i małego biznesu.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Nie wiem, jak on to zrobił, musiał mieć jakąś ''zakładkę'', że przy deficycie 30 mld dług nie wzrośnie nominalnie, czy nieznacznie.
  Chyba na początku roku była mowa, że rząd dużo pożycza, coś mi się przypomina kwota 70 mld ??
  Chodzi też o to, że bankom ze względu na podatek bankowy opłaca się kupować obligacje. No i Mateusz pożycza od banków na mały %, i odkupuje obligacje bardziej oprocentowane, zwłaszcza w obcych walutach. Jakoś tak.
  A że jest ''banksterem'', to mu to chyba dobrze wychodzi:))))

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Jest też mowa o redukcji liczby urzędników itd.
  Zresztą możesz sobie sam posłuchać. To dobry chłopak.
  www.youtube.com/watch?v=Ng4nkvx6Yy4

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "No zobaczymy czy w rządzie znajdzie się Ziobro i Macierewicz."

  Rząd PIS bez Macierewicza to już nie rząd PIS.
  Mnie w każdym bądź razie usunięcie Macierewicza bardzo by zabolało.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Pomimo zwiększenia wydatków na ''cele społeczne'' w tym roku o ponad 50 mld w stosunku do minionego reżimu, dług nominalnie prawie się nie zmieni, czyli procentowo do PKB zmiejszy się o kilka punktów %.
  Pan Wojtek swego czasu obiecał monitorowanie długu, więc liczę na ciekawą analizę:))
  niezalezna.pl/210948-premier-to-bedzie-rekordowy-rok-przyrost-dlugu-najnizszy-od-poczatku-iii-rp"

  Potwierdzam, po III kw. to wygląda znacznie lepiej - od lutego do września relacja długu publicznego do PKB spadła o 2 pkt. proc. Ale pamiętajmy, że to w dużej mierze zasługa umocnienia złotego, które nastąpiło od grudnia 2016 do września 2017, czyli skutek osłabienia dolara na światowych rynkach (a nad siłą dolara polski rząd nie ma jeszcze kontroli).

  Ale wszystko wskazuje na to, że finanse publiczne przetrwają cykliczne spowolnienie z lat 2018-2019, a potem (po zmianie kierunku polityki pieniężne FED wywołanej albo pęknięciem bański na FANG-ach albo Chinageddonem) już nadejdzie związana z cyklem Kuznetsa potężna fala spadku dolara analogiczna do tych z latach 2001-2008, 1985-1992 i 1970-1978, czyli inflacyjne czasy podczas których problem rosnącej relacji długu publicznego do PKB "sam" się rozwiąże.

  Oczywiście taka fala spadku dolara wywoła wzrost tempa inflacji w USA i wzrost stóp procentowych, który wywoła kolejny kryzys gospodarczo-finansowy. We wcześniejszych cyklach taki kryzys generował kryzys społeczny w Polsce (lata 1980-1982 i 1989-1992) a ostatnio tylko kryzys finansowy (2008-2009). Następny taki kryzys powinien się rozpocząć w okolicach 2025 roku. Do tego czasu dobrze byłoby zjechać z relacją długu publicznego poniżej 30 proc. i pozbyć się z systemu długu zagranicznego. Wtedy połączenie dewaluacji złotego i poluzowania polityki fiskalnej takie jak w latach 2008-2009 pozwoliłoby przetrwać kolejny kryzys we w miarę dobrej kondycji.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Jak @carrie powiedziała,że osiągnie to tak będzie.

  LOL. Muszę zadzwonić do GS'u :-P

  Najgorsze to,że nie jest pewna czy spadnie głębiej.

  Chcesz wiedzieć czy się trend odwróci? ;-)
  Mów mi:
  Carrie ostatnia nadzieja cinkciarzy :-P

 • karnakufo

  U nas w sygnale S na tygodniowym:
  www.bankfotek.pl/view/2104745
  www.bankfotek.pl/view/2104744

 • karnakufo

  I w S na godzinnym:
  www.bankfotek.pl/view/2104746

 • red.007

  @carrie
  Carrie(lustereczko)powiedz przecie,bo Tyś ostatnia nadzieja cinkciarzy na świecie,co nam euro plecie? :))
  To,że się odwróci to jasne,tylko czy przy Twoim 4,09,czy poziomy dołków z 2015,czy z 2010/2011.
  W naszej ostatniej dyskusji zakładałem zejście poniżej 4 zł.
  stooq.pl/q/?s=eurpln&c=10y&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @WB

  Dziękuję, elegancka analiza.
  No właśnie, zapomniałem o tym umocnieniu PLN.
  Moim zdaniem długiem nie trzeba się przejmować, bo Mateusz to bankier i dług to jest AECHE jego myślenia, to, od czego zaczyna myśleć. :))
  A jestem pewny , że zna się też dobrze na cyklach, na co też wskazują jego wypowiedzi.
  Myślę, że sprawy są w dobrych rękach.
  Jest zrobione przyzwoite minimum socjalne, a teraz dłuższy czas można koncentrować się na gospodarce. I bardzo dobrze.

 • guyfawkes13

  ARCHE

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Wracając jeszcze do tych Żydów, to sprawy nie są takie proste jak się to czasem przedstawia. Np. w Katyniu leży paruset polskich oficerów wyznania mojżeszowego, w tym Naczelny Rabin Wojska Polskiego, Baruch Steinberg.

  // Istnieją świadectwa, mówiące o niezwykłej solidarności ponad podziałami religijnymi wśród uwięzionych oficerów. Bronisław Młynarski pisze: Jak wielką i potężną była potrzeba wspólnej modlitwy dowodzi, iż jeńcy wyznania mojżeszowego, protestanckiego, prawosławnego masowo uczestniczyli w nabożeństwach katolickich (...). Innym razem szliśmy w piątkowe wieczory pod przyzbę mizernej szopy (...), gdzie setki Żydów wznosiło gorące modły po hebrajsku, pod przewodnictwem kapelana dra Steinberga //

  pl.wikipedia.org/wiki/Baruch_Steinberg

 • podczaszy1

  @ red007
  "Myślę,że Jarosław to rozumie i stąd ten manewr".
  Nie jest moim zadaniem wyprowadzać cię z błędu, zwłaszcza,że tego zapewne nie chcesz.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  Jedyne co może ten rząd zrobić godnego uwagi to zmilitaryzować Polskę, a jedynym wiarygodnym gwarantem tego jest Antoni Macierewicz.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  To nie Żydzi są problemem. Problemem jest cywilizacja żydowska.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  // Nie ma takiej możliwości abym wyrzekł się Trzech Osób:
  Jarosława,Franciszka i żony. //

  Wiem, że kolejność jest odwrotna i tak powinno być, ale w tym względzie byłbym raczej po stronie @Podczaszego. Nie można pokładać nadziei w ludziach, jeśli chodzi o politykę. Nigdy do końca nie można być pewnym(...). Dobrze jest jak jest, oby tak dalej.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Jedyne co może ten rząd zrobić godnego uwagi to zmilitaryzować Polskę. //

  Waszmość wyraźnie nie doceniasz, co już zrobiono i co MUSI być zrobione, żeby zbudować skuteczną armię. Nie da się ''zmilitaryzować'' Kraju bez radykalnej (!!) odbudowy gospodarki. Więc jeżeli wierzysz Waść w remilitaryzację, to zakładasz też gospodarczy sukces, bo jak jest ''ch..., d..., i kamieni kupa, to można uzbroić najwyżej łuczników i procarzy:))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Tak "wierzę"w sukces gospodarczy tego rządu i dlatego zakładam bessę na GPW.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //... i dlatego zakładam bessę na GPW //

  :)))))
  Albo rybki albo akwarium.
  Zaraz tam bessa... Korekta.
  invst.ly/61krc
  invst.ly/61krj
  invst.ly/61kry

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Problemem jest cywilizacja żydowska //

  No nieee wiem.
  Za I RP była jednak pewna harmonia cywilizacyjna stworzona przez cywilizację łacińską... Chyba nie chodzi tyle o cywilizacę, co o ekspansję kapitału...
  Dziś świat żydowsko-fenicki jest podzielony, a nie było tak w latach 1918+, stwarza to większe pole manewru dla państw takich jak nasze.
  Żydzi są po stronie WASP-ów. A dla Anglosasów w Europie problemem jest Rzesza.

  W latach studenckich zjeździłem stopem Rzeszę i pamiętam, że dla Niemców np. jaguar, to była wyższa marka, bardziej elegancka niż mercendes, symbol czegoś wytwornego.
  Kilkanaście lat później, kiedy znalazłem się w Londynie, pierwsze co mnie uderzyło, to mnóstwo niemieckich aut na ulicach.
  Myślę sobie, że Anglia będzie nas wspierać dopóki ulic Londynu nie zdominuję znów auta brytyjskie, więc mamy na jakiś czas okno możliwości, polsko-brytyjską pauzę geopolityczną:)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Zresztą z brytyjskie koła rządowe też chyba tak myślą.
  Premier May popełniła chyba lapsus, kiedy powiedziała, że

  //Partnerstwo Wielkiej Brytanii z Polską opiera się na wspólnej historii i więzach przyjaźni, które przetrwają długo po naszym wyjściu z UE//

  Nie rzuciło się to Waszmości w oczy?
  Więzy przyjaźni, które przetrwają długo po brexicie... Czyli jednak będą ograniczone czasowo. Moim zdaniem ona się ''odkryła'' przez jakieś roztargnienie. Pokazała klasykę polityki Albionu.
  Co nie znaczy, że ten czas przyjaźni będzie krótki. Może być dla nas bardzo wartościowy, czy niezbędny. Chociaż jedno pokolenie.:)))
  wpolityce.pl/swiat/370035-premier-may-partnerstwo-wielkiej-brytanii-z-polska-opiera-sie-na-wiezach-przyjazni-ktore-przetrwaja-dlugo-po-naszym-wyjsciu-z-ue

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Również np. negocjacje w sprawie rakiet zdają się pokazywać, że oni chcą nas wzmocnić, ale do pewnego pułapu(...).
  Międzymorze to łakomy kąsek nespa?:)))

  Mamy więc po zwrocie dobrej zmiany perspektywę może pokolenia, aż dojdziemy do następnego szklanego sufitu.:)))
  wpolityce.pl/polityka/371038-minister-macierewicz-pierwsze-gotowe-do-dzialania-baterie-patriot-pojawia-sie-w-polsce-bardzo-szybko

 • guyfawkes13

  ...i wtedy znów wejdziemy w strategiczną konkurencję ze światem morskim? :))

 • guyfawkes13

  Jak za czasów Jagiellońskich, wszystko się powtarza cyklicznie [sic!]

  Tak mówi Kohelet:))

  // To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem //

 • bialek.wojciech

  Ciekawa interpretacja przyczyn podmianki na stanowisku premiera:

  www.salon24.pl/u/alamira/828145,strategiczne-zarzadzanie-polska

 • guyfawkes13

  @WB

  No tak, mówiliśmy o tym. Z jednej strony wyszarpaliśmy sobie lepszą pozycję i teraz trzeba się ułożyć, ''dwa (trzy) kroki do przodu, jeden w tył''.
  Z drugiej strony przezwyciężyć pewną inercję i wykonać nowe impulsy gospodarczo-administracyjne, a z trzeciej
  // Ledwo zarysowany projekt Trójmorza wymaga teraz kilkuletnich wysiłków i zbudowania infrastruktury gospodarczej tak by mógł bazować na konkretnych podstawach i konkretnych interesach państw Trójmorza.//
  To jest we wcześniejszej notce
  www.salon24.pl/u/alamira/826977,o-prawdziwych-powodach-zmiany-premiera-w-polsce
  No i konieczne jest poszerzanie ''bazy'' rządzenia(...) o ''tutejszych''
  ''Żadne królestwo podzielone się nie ostoi''

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No tak, mówiliśmy o tym. Z jednej strony wyszarpaliśmy sobie lepszą pozycję i teraz trzeba się ułożyć, ''dwa (trzy) kroki do przodu, jeden w tył''."

  Ale są tacy, co mówią, że to wstęp do kapitulacji:

  " Jeżeli wierzyć przeciekom to głównym motywem odwołania Szydło jest poprawa wizerunku Polaki za granicą. Czyli prezes ugiął się przed naciskami zachodnich mocarstw i odwołał Premier która nigdy by się nie ugięła i konsekwentnie realizowała politykę wstawania z kolan, które to działanie została brutalnie przerwana przez jakiś układ i dogadywanie się ponad głowami obywateli. Tłumacząc na pisowski, został podjęty jakiś zgniły kompromis, wyniku którego odwołano nieugiętą Szydło i zastąpiono ją finansistom, który ma wypracować zgniły kompromis z zachodem. Polityka wstawania z kolan właśnie poniosła sromotną klęskę i trzymając się retoryki PIS, trzeba będzie na kolanach żebrać o jakieś porozumienie z UE."

  www.salon24.pl/u/przestrzen2/828159,osierocony-elektorat-pis-poczul-co-znaczy-dekret-prezesa

 • guyfawkes13

  Ja bym chciał, żeby teraz redystrybucja była tylko w dwóch kierunkach: 1/ promowanie dzietności, 2/ przedsiębiorczość początkowa.
  To są inwestycje strategiczne. Małe firmy powinny mieć zredukowane obciążenia.
  A czwarta rewolucja podobno ma być horyzontalna.
  forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1089285,jeremy-rifkin-wywiad-polska-liderem-czwartej-rewolucji-przemyslowej-polacy-sa-jak-niemcy.html

  Jeśli brać pod uuwagę brzmienie języka, to rzeczywiście jesteśmy zokcydentalizowani, mówimy twardo i precyzyjnie. Inne języki słowiańskie wobec polskiego wydają się być jakimiś dialektami wieśniackimi:))))

 • bartalsi

  Zmiana premiera.

  W naczelnym dowództwie wywnioskowano że wkrótce skończy się kasa - taki jest powód. Pytanie tylko jak poważny jest problem, czy bankier ma zapewnić środki na kontynuowanie dotychczasowej polityki, czy ratować co się da. Stawiam na to pierwsze ale nie jestem pewien czy to się uda, więc możliwe że plan A zamieni się na B.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ale są tacy, co mówią, że to wstęp do kapitulacji//

  Tak nie jest, choć jak powtarzam, politykom nie można ufać do końca.
  Ale w tym wypadku chodzi o coś innego. Wojsko nie może nacierać w nieskończoność. Powinno zdobyć teren, a potem się okopać i przegrupować, żeby uzyskać korzystne parametry do następnego skoku.

  Trzeba zagospodarować to, co się zdobyło.
  My przecież nie chcemy zniszczyć Europy, tylko uzyskać lepszą pozycję w systemie.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Chyba jesteś zbyt ... sceptyczny my Friend. Jakiś czas temu też byłeś sceptyczny co do tego VATu, i czyba niesłusznie?:))

 • guyfawkes13

  @WB

  Chcemy uzyskać lepszą i NALEŻNĄ nam pozycję w systemie.

 • guyfawkes13

  @WB

  Ta gawęda Rifkina jest zideologizowana, ale chodzi mi o samą ewolucję procesów gospodarczych you know. Dlatego małym firmom powinno się redukować bariery, żeby się rozwinął fajny kapitalizm:))

 • konsultant121

  @Guy
  Piękne to motto cykliczne u Koheleta:
  9 To, co było, jest tym, co będzie,
  a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie:
  więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem.
  10 Jeśli jest coś, o czym by się rzekło:
  Patrz, to coś nowego -
  to już to było w czasach,
  które były przed nami.
  11 Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli,
  ani też o tych, co będą kiedyś żyli,
  nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem.

 • konsultant121

  To jakby metafora 4 pokoleń. Nie da się przeżyć 2 wojen Modelskiego

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  No właśnie, coś w tym jest.
  Pan Wojtek jest koheletystą :))

 • guyfawkes13

  A tu coś specjalnie dla ewiggina, ''prorosyjska'' propaganda of course:)))
  reporters.pl/11184/rosja-lamie-sankcje-onz-masowe-dostawy-ropy-dla-rezimu-korei-polnocnej/

 • ewiggin

  @guyfawkes

  Fakt jest faktem. Znowu promujesz tutaj stronę z rosyjską propagandą a jak to uzasadniasz i opakowujesz to sprawa zupełnie drugorzędna.
  No ale to nie mój blog i nie ja tutaj ustanawiam reguły.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  To pokaż mi chociaż jedną notkę przychylną Rosji z tego portalu.

 • ewiggin

  @guyfawkes

  I ja i @wb wklejaliśmy tutaj tekst o szkodliwości tego typu stron i o tym do kogo one należą. Masz tego pełną świadomość i nie mam zamiaru się powtarzać.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Najpierw zasłaniasz się jakimś awtoritietem, któremu się nie podoba prawdopodobnie krytyka banderowców, a teraz się zasłaniasz gospodarzem.

  I słusznie, bo ciebie samego jakoś nie można dostrzec.

  Propaganda prorosyjska musi być przychylna dla Rosji. Ponad 2 godziny szukałeś i nic nie znalazłeś na tym portalu.

  Może w takim razie powinieneś kogoś przeprosić?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To pokaż mi chociaż jedną notkę przychylną Rosji z tego portalu."

  Przyszły nowe rozkazy?

 • guyfawkes13

  @WB

  Tak, ścisły urlop od poniedziałku.

  Ja też nie jestem bez winy, zwłaszcza żałuję pochopnych słów pod adresem Do Rzeczy, czy czegoś o podobnej nazwie. Nie wiem, bo unikam czytania, zwykle tytuły i obrazki.
  Może też pod adresem (anty)papieża? W końcu papież to papież.
  No ale jak się przeczyta banialuki typu Pakt Ribbentrop-Beck, to człowieka trafia, nawet tak spokojnego jak ja.

  W tym linku chodzi o to, że Rosja wchodzi do gry wokół North Korei(...). Próżno takich informacji szukać w portalach głównego nurtu po polsku. I to jest zaleta tego portalu, że takie rzeczy wychwytuje poza tymi wszystkimi sensacjami. Widać na pierwszy rzut oka, nie trzeba czytać.:))

  W tym przypadku argument prorosyjskości jest kłonicą do ogłuszania kogoś, kto jest przeciwny lewicy, albo imigracji z Afryki (czeka tam miliard chętnych) i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 • mac-erson

  Pobieżna analiza sytuacji i nic nowego poza tym, że dołek powinien być w okolicach 2330-2340 za 5-7 sesji a potem konsolidacja do stycznia i odjazd.
  SWIG80 już poniżej 14.000 nie zobaczymy.

 • bartalsi

  @wb

  "Przyszły nowe rozkazy? "

  Bez przesady. Następne jest splunięcie i zaszuranie butem.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Daj spokój my Friend, ja lubię żarty pana Wojtka:))

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Nawet Carrie czasem udają się żarty tego typu:))
  Niestety, nieudają się ewigginowi. On w ogóle nie rozumie różnicy między słoniem a fortepianem:)))

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Fortepian da się zasłonić, a słonia nie da się zafortepianić you know:)))

 • bartalsi

  @My Friend

  Chodzi o to że po prostu nie chcą Cie tutaj. Jak lew w stadzie hien, jak sedyceusz wśród faryzeuszów czy umgekert.

 • guyfawkes13

  I kolejna ciekawa rzecz:
  forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1090874,lewiatan-umowa-handlowa-ue-z-japonia-przyniesie-korzysci-polsce-eksport-wzrosnie-o-10-proc.html

 • konsultant121

  @guy
  Eksport wzrośnie, a coż do tego by się przydało?:) Słaba złotówka:)))

 • bartalsi

  "Jakiś czas temu też byłeś sceptyczny co do tego VATu, i czyba niesłusznie?:))"

  :). Ruhig, ganz ruhig. :)

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Chyba umgekehrt?:))

  W tym przypadku nie wiem: trochę tak, trochę tak. Zależy pod jakim względem.:))

  // Saduceusze: Za czasów Chrystusa i ery nowotestamentowej saduceuszami byli arystokraci. Zazwyczaj byli bardzo zamożni, zajmowali wpływowe stanowiska, kapłańskie czy arcykapłana, stanowiąc także większość z 70 osobowej rady nazywanej Sanhedrynem. Ciężko pracowali, aby utrzymać pokój w związku z decyzjami Rzymu (gdyż w tym czasie Izrael podlegał rzymskiej niewoli), angażując się jednak znacznie bardziej w politykę aniżeli w religię. Ponieważ chcieli przypodobać się Rzymowi a do tego tworzyli zamożną elitą, toteż nie utożsamiali się za bardzo z przeciętnymi ludźmi, ani też przeciętny człowiek nie miał go w poważaniu. Dużo lepsze relacje łączyły przeciętnego człowieka z ludźmi z ugrupowania faryzeuszy. Pomimo, że saduceusze stanowili większość w Sanhedrynie, historia pokazuje że podejmowali tam tematy związane głównie z mniejszością faryzejską, ponieważ faryzeusze byli bardziej popularni wśród mas. //

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  To w ogóle ciekawe jest.

  www.gotquestions.org/Polski/Faryzeusze-Saduceusze.html

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Skoro eksport ma być motorem, to nie chcemy zbytniej aprecjacji, ale ze względu na dług nie chcemy też zbytniej deprecjacj.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ciekawy obrazek:
  g0.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/3188000/3188845-japonia-eksport-graf.jpg

 • guyfawkes13

  Amerykański deficyt w handlu z Japonią wynosi //70 mld dol. Dla porównania analogiczny deficyt w amerykańskim handlu z Chinami wyniósł w tym samym roku 330 mld dol//
  forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1090233,wojna-z-chinami-o-dominacje-w-regionie-japonia-walczy-o-zatrzymanie-partnerow-handlowych.html

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Z tego obrazka wynikałoby, że porządne zbombardowanie North Korei oznaczałoby nie tylko southkoreangeddon, ale i japanesegeddon nie mówiąc już o chinageddonie i germangeddonie (...).
  g0.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/3188000/3188845-japonia-eksport-graf.jpg

 • konrad.jawor

  a co z bitcoin:

  www.gieldowy-wizjer.pl/bitcoin-waluta-instrument-spekulacyjny/

 • ewiggin

  Zapomnieliście pogratulować panu premierowi :-)))

  "We wniosku o nadanie tytułu doktora honoris causa podkreślono, że "Tusk jest polskim politykiem o wykształceniu historycznym, którego zarówno krajowa, jak i europejska działalność jest ściśle związana z historią Węgier, a także regionu i Europy".
  Podczas uroczystości podkreślano, że Tusk jest pierwszym przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej, który w niełatwym okresie objął kierownicze stanowisko w UE, i jednym z europejskich mężów stanu, którzy zawsze wspierali współpracę wyszehradzką, a także wiele uczynił dla pogłębienia tradycyjnie dobrych stosunków polsko-węgierskich."
  fakty.interia.pl/swiat/news-donald-tusk-doktorem-honoris-causa-uniwersytetu-w-peczu,nId,2475446

  :-)))))))))))))

 • konsultant121

  @guy
  To kiedy się wezmą za Koreę Płn.? ? Trzeba porządek tam zrobić bo to jeszcze taka ostoja niepokornych. Tylko co Trump chce osiągnąć nazywając Jerozolimę stolicą Izraela? Byłem raz w tym mieście i po przejściu Via Dolorosa ryczałem jak bóbr.A za przewodnika miałem tour guide`a z Hajfy ;) To święte miejsce tak na mnie wpłynęło. Takie miałem też kiedyś przeżycie na Heathrow po przylocie z Indii :) To było za to zderzenie światów.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Ale jaja, ale jaja, ale jaja:)))
  wars-stars.pl/files/stars/74afe76cc3d33a23f9c4c979281334e47d9b79efl.jpg

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ameryka ma z tymi 4 geddonicznymi krajami około 500 mld deficytu w handlu. Więc albo cztery pieczenie przy jednym ogniu (nuklearnym), albo globalne odwrócenie sojuszy?

  Wydaje mi się, że Ameryka nie jest w stanie zrobić Chinom geddonu za pomocą dolara i stóp, bo Chiny wprowadzą sobie krypto oparte na złocie i np. metalach ziem rzadkich. Waluta nie do pogardzenia.

  Jerozolimę uznał za stolicę już kongres w 1996 chyba, ale żaden prezydent tego dotąd nie wprowadził. A teraz świat (golem) muzułmański jest po drugiej stronie konfliktu you know(...).

 • karnakufo

  USDPLN na oporze - obserwować i reagować:
  www.bankfotek.pl/view/2104831

 • ewiggin

  www.defence24.pl/710627,mon-zaplaci-za-remonty-drog-jest-zgoda-sejmu

  :-))))))))))

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "www.defence24.pl/710627,mon-zaplaci-za-remonty-drog-jest-zgoda-sejmu

  :-))))))))))"

  Przy okazji polska ciekawostka:

  en.wikipedia.org/wiki/BAE_Systems_HERTI

 • mac-erson

  @WB
  "Polska gospodarka jest więc ewidentnie w fazie ożywienia gospodarczego (lewa strona poniższego schematu), oraz w fazie przyspieszenia tempa inflacji (górna część poniższego schematu). Mamy zatem obecnie - a przynajmniej mieliśmy do niedawna - inflacyjną fazę ożywienia. "

  Myślę, że za szybko chce Pan przejść do kolejnej ćwiartki.
  Zakładając styczeń 2016r. jako początek Kitchina jesteśmy dopiero na początku drugiej połowy całego cyklu a patrząc na zachowanie akcji / surowce moim zdaniem dopiero wkraczamy w inflacyjną fazę surowcową całego cyklu.

  Dodatkowo swego czasu propagował Pan poczwórny Kitchin (160 miesięczny) a więc powinniśmy się obecnie porównywać do hossy 2002-2007 i wówczas bessa 2004-2005 miała przebieg nadwyraz łagodny :)

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Jerozolimę uznał za stolicę już kongres w 1996 chyba, ale żaden prezydent tego dotąd nie wprowadził.

  Colonia Aelia Capitolina? :-/

 • zulus_chacka

  www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-10/forget-brexit-poland-risks-being-the-eu-s-real-rogue-state

  Polexit po 2022r?

 • zulus_chacka

  @Mac erson

  Za 5 sesji wygasniecie serii a potem plaza

 • ewiggin

  "Gen. bryg. Jarosław Kraszewski z BBN stracił certyfikaty bezpieczeństwa, które pozwalają na dostęp do informacji niejawnych w Polsce, NATO i UE. Paradoksalnie przybliża to rozwiązanie sprawy generała, która jest obecnie najważniejszym punktem konfliktu prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON Antonim Macierewiczem. Od wydanej przez SKW decyzji będzie się można bowiem odwołać do premiera."
  www.defence24.pl/711163,gen-kraszewski-stracil-certyfikat-dostepu-do-informacji-niejawnych

  Antonio chyba rzuca wyzwanie nowemu premierowi. To będzie ciekawe.

 • desperato

  @zulus_chacka 2017/12/10 16:37:10
  www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-10/forget-brexit-poland-risks-being-the-eu-s-real-rogue-state

  ... polska piękny kraj ;)
  businessinsider.com.pl/polityka/bloomberg-ostro-o-polsce-nowy-awanturnik-europy/6z5mmsn

 • desperato

  ... aaaaaa i zapomniałem dodać "nowy" kierunek...
  businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/media-polska-rozczarowala-sie-zachodemto-szansa-dla-rosji/xcgt2pf

 • pokonajrynekpl

  Nasze indeksy słuchają się takiej prognozy. Wydaje się, że zjazd do 2100 - 2260 na WIG20 jest możliwy. Gdyby amerykanie pomogli byłoby łatwiej.

  Mnie zainteresował w tym tygodniu Bitcoin. Już chyba niewiele mu brakuje do odwrotu. Trochę przypomina CD Projekt z ostatnim wystrzałem
  pokonajrynek.pl/bitcoin-najlepsza-na-razie-inwestycja-2017/

 • desperato

  ...odnośnie Bitcoina - ciekawy artykuł:
  www.welt.de/finanzen/article171434695/Heute-beginnt-eine-neue-Zeitrechnung-am-Finanzmarkt.html

  Dziś od 23:00 Bitcoin nabiera nowego wymiaru dla rynków...zobaczymy.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Słychać wycie - znakomicie !
  Tym się niestety można kierować oceniając skuteczność naszej polityki.

  Ale jest akurat ciekawy moment, można powiedzieć : przyłapanie na gorącym uczynku.
  Jak wiadomo, Rosja jest mistrzem dezinformacji, a rosyjskie media są ściśle zadaniowane. @Desperato chwyta ruski haczyk w lot i obwieszcza ''nową drogę'', że niby my się teraz zwrócimy w stronę Rosji.
  Tzn. rzeczywistość jest nieważna, że za kilka lat nie kupimy ani mola rosyjskiego gazu, że rozbudowujemy port gazowy, że położymy rurociąg do Norwegii, że staramy się o zwiększenie obecności amerykańskiego wojska, że kupujemy patrioty i inne skuteczne uzbrojenie itd. itp.
  KGB wypuszcza fake news po to, żeby komunistyczna propaganda dla półgłówków dostała do ręki kłonicę.
  Oczywiście o strategicznym partnerstwie rosyjsko-niemieckim media w Rosji nie piszą.
  Mamy podobny mechanizm jak w przypadku Trumpa. KGB dosarcza fak'ów, a zachodni towarzysze mają temat do swojego samograja.:)))

  A co do polityki wschodniej, to jest film wart zobaczenia, z cyklu ''jak małą mądrością'' rządzony jest ''nasz nieszczęśliwy kraj'':)))
  Na filmie mówi Jean Paris. Jego nazwisko w dawnych (opozycyjnych) czasach wymawiało się właśnie z francuska:)))
  www.youtube.com/watch?v=ZYDccw3O50M
  Film pokazuje kompletną porażkę. Ja zresztą sygnalizowałem to już dawno, może Waszmość pamiętasz?
  ''Jak się z chamem pije, to się z nim potem pod płotem śpi''.

 • desperato

  @guyfawkes13,

  człowieku ... nie ośmieszaj się ...
  Gdybyś chciał poczytać o polityce to bym "SE" kupił ... albo i Politykę, albo "Słowo na Niedzielę" ... a nie te Twoje ...

  ps.
  ... a miałem nie pisać o polityce ... ;)

 • ewiggin

  "Tzn. rzeczywistość jest nieważna, że za kilka lat nie kupimy ani mola rosyjskiego gazu, że rozbudowujemy port gazowy, że położymy rurociąg do Norwegii, że staramy się o zwiększenie obecności amerykańskiego wojska, że kupujemy patrioty i inne skuteczne uzbrojenie itd."

  - Tak, rzeczywistość jest taka, że PIS to wszystko... obiecuje. :-)))
  Jest jeszcze jedna obietnica nowego premiera, że zrechrześcijanizujemy Europę - i to akurat się uda/udało, bo już się wszyscy modlą, żebyście dali spokój.
  :-))))))))))))))))

 • bialek.wojciech

  @2w3zalamana:
  "Czy to Pana szkolenie 12 grudnia będzie możliwość obejrzeć w późniejszym terminie ? Bardzo bym chciał uczestniczyć ale nie będę miał możliwości w tym terminie."

  Sądzę, że prezentacja będzie dostępna na stronie CDM-u.

 • m.jagusiak

  Efekt Morawieckiego trwa dalej - tak dobrze nie było od 2 lat

  acemarketu.com/?p=269187

 • zillioner

  @WB

  Czy ktos z Pana zespolu probowal (pobieznie prynakmniej) oszacowac jak efekt bedzie miec na gpw:
  -> pracownicze programy emerytalne od 2018- z partycypacja w pierwszyh latach ok 5mln osob
  (40% uprawnionych)
  ->przekazanie 75% z OFE na indywidualne konta zabezp. emerytalne?
  -> wzrost PKB ok 4%, przy negatywnych st % w nast latach?

  To co dzieje sie na PL GPW i slabosc MiS-ow to prosta sprawa podazy i popytu:
  ->kapital zagr wybiera wig20
  ->brak krajowego kapitalu na MiSiach

  wiec pytanie, nt dot PPK i OFE

  pomimo ze nie wierze morawickiemu za grosz (populista, oportunista i muppet kaczora) to najgorszy wariant za nami (czyli kontrole nad gosp przejmuje beton komunistyczny pis - rafalska, kowalczyk i inne)

 • zillioner

  @WB
  w moim wpisie wyzej mialo byc
  mialo byc racownicze programy emerytalne od 2019 ,...

 • zillioner

  Potwierdzenie tego co wszyscy wiedza, ze w 2011 we wloszech byl zamach stanu (berlusconi wyoutowany) sponsorowany przez branie niemcy

  Włoska prokuratura oskarżyła Deutsche Bank o spekulacje włoskimi obligacjami w 2011 roku, co naraziło państwo włoskie na wielomiliardowe straty. Gwałtowny wzrost kosztów obsługi ogromnego włoskiego zadłużenia był wówczas jednym z głównych powodów upadku rządu Berlusconiego.

  Prokuratura w Mediolanie wskazuje, że w czerwcu 2011 roku największy niemiecki bank sprzedał niemal wszystkie posiadane włoskie obligacje o wartości 7 miliardów euro. Miało to doprowadzić do efektu domina.

  W rezultacie wartość włoskich obligacji znacznie spadła, a koszty obsługi zadłużenia sięgającego wówczas 120 procent PBK wzrosły prawie o 5 procent. Miesiąc później Deutsche Bank w tajemnicy rozpoczął wykup włoskich obligacji. Zdaniem prokuratury było to głównym powodem głębokiego kryzysu finansowego we Włoszech, który pociągnął za sobą kryzys polityczny.

  W grudniu 2011 roku rząd Berlusconiego był zmuszony podać się do dymisji. Wiele włoskich mediów spekuluje, że Deutsche Bank działał na zamówienie polityczne niemieckiego rządu.

  www.bankier.pl/wiadomosc/Prokuratura-w-Mediolanie-oskarza-Deutsche-Bank-o-wywolanie-kryzysu-finansowego-we-Wloszech-4046036.html

 • podczaszy1

  No zobaczymy czy mwig dzisiaj się wybroni. CDR przyciska.

 • karnakufo

  finanse.wp.pl/bitcoin-debiutuje-na-amerykanskiej-gieldzie-juz-dwukrotnie-wstrzymywano-handel-6197153563555969a

 • dociekliwy54

  @mac-erson
  Zamknąłem krótkie.
  Na ten rok wystarczy. Przerwa.

 • podczaszy1

  Podwójny szczyt czy trójkąt zwyżkujący oto jest pytanie.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Podobno ministerstwa cyfryzacji ma już nie być.

 • podczaszy1

  Trójkąt zwyżkujący nadal może być ale mam nadzieję,że jutro wybicie w dół. Marzy mi się -1,5 %.

 • datik

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22767444,gigantyczna-kara-dla-tvn-za-relacje-z-grudniowych-protestow.html#MT

  to już nie jest śmieszne

 • podczaszy1

  @ datik
  "to już nie jest śmieszne".
  A jakie?

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Podobno ministerstwa cyfryzacji ma już nie być.

  Nie wiem. Może Prezes zdecydował, że zostajemy państwem analogowym.

 • podtworca

  @datik
  Chciałem wkleić parę linków odnośnie tego tematu, ale na tym blogu nie ma już sensu. Tutaj jest ściąga jak należy pisać o władzy i opozycji (zawsze totalnej):
  www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_584FngaDZZtckdOOKLhmEPpAnb8sxwdV.jpg
  www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_P0WsT6MITURq5PYJqHHTV1JHwlsvsp8M.jpg

 • podczaszy1

  @ carrie
  Sorry ale te pismaki wprowadziły mnie w błąd. Twoja ulubienica zostaje w rządzie. Możesz zatem spać spokojnie.

 • konsultant121

  @Guy
  Niezłe fuckty tworzą pisząc o zmianach ministrów A ludzie w to wierzą

 • bialek.wojciech

  @bardzoprostynick10:
  "Teraz to raczej jesteśmy w okolicach Anny Jagiellonki i próby restauracji "starych, dobrych czasów""

  Zupełnie się nie zgadzam. Obecna sytuacja odpowiada kadłubowej Polsce takiej jak ta:

  wlaczpolske.pl/pliczki/2014

  ... funkcjonującej pomiędzy Polskami w pełni krasy takimi jak ta:

  postimg.org/image/7xh7kvo4d/

  ... i później ta:

  www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_FEAUC0heamQcaakzTOb9mHcPgR62ZOSI.jpg

  Obecnie ciągle jeszcze funkcjonuje Królestwo Jerozolimskie:

  pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lestwo_Jerozolimskie

  ... obecnie znane jako najpierw brytyjski Mandat Palestyny a później Izrael, a w architektoniczną dominantą są katedry obecnie w postaci wieżowców:

  en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_world%27s_tallest_buildings

  Innymi słowy ciągle jeszcze mamy odpowiednik Średniowiecznego Optimium Klimatycznego:

  ziemianarozdrozu.pl/i/upload/zmiany-klimatu-kacik-sceptyka/ocieplenie-sredniowieczne-wedlug-sceptykow.jpg

  pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aredniowieczne_optimum_klimatyczne

  Do czasów Jagiellonów to jeszcze bardzo daleko.

  ;)

 • bialek.wojciech

  "Do czasów Jagiellonów to jeszcze bardzo daleko."

  Ale proszę się nie martwić:

  www.91x.com/wp-content/uploads/2015/09/winteriscoming.jpg

  www.salon24.pl/u/zbigwie/826312,minimum-aktywnosci-slonca-czy-mala-epoka-lodowcowa

  ;)


 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Myślę, że za szybko chce Pan przejść do kolejnej ćwiartki.
  Zakładając styczeń 2016r. jako początek Kitchina jesteśmy dopiero na początku drugiej połowy całego cyklu a patrząc na zachowanie akcji / surowce moim zdaniem dopiero wkraczamy w inflacyjną fazę surowcową całego cyklu."

  Być może. Ja rozumuję tak. Kitchin na średnio 40 miesięcy, więc każda z 4 głównych klas aktywów (obligacje, akcje, surowce, gotówka) dostaje średnio ok. 10 miesięcy głównie dla siebie. Hossa na obligacjach skończyła się w lipcu 2016:

  stooq.pl/q/?s=10usy.b&c=3y&t=c&a=lg&b=0

  Wtedy należało się przesiąść na akcje (akurat dołek brexitowy).

  Optymalny okres dla akcji kończyłbym po 10 miesiącach w okolicach maja 2017 i wtedy należało się przesiąść na surowce. Tak się składa, że WIG jest tam gdzie, był w maju:

  stooq.pl/q/?s=wig&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  ... a surowce od czerwca ładnie rosły:

  stooq.pl/q/?s=gsg.us&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  Okładając 10 miesięcy od dołka GSIC z czerwca dostajemy kwiecień 2018 jako koniec fazy surowcowej i początek fazy gotówkowej, co by się zgadzało z tym:

  "(...) końca cyklicznej hossy na ropie naftowej można oczekiwać w okolicach przełomu marca i kwietnia (co całkiem przez przypadek zgadza się z terminem wyborów prezydenckich w Rosji)."

  wojciechbialek.blox.pl/2017/11/Ropa-najdrozsza-od-ponad-2-lat.html

  Potem przez 10 miesięcy, czyli do I kw. 2019 gotówka (zakładam, że w postaci dolara):

  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Letni-dolek-dolara.html


  Trochę oczywiście manipuluję, ale tak by było jednak najbardziej po bożemu.


 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Dodatkowo swego czasu propagował Pan poczwórny Kitchin (160 miesięczny) a więc powinniśmy się obecnie porównywać do hossy 2002-2007 i wówczas bessa 2004-2005 miała przebieg nadwyraz łagodny :)"

  16 grudnia czyli za 5 dni można będzie jeszcze bardziej podbić stawkę. Otóż minie wtedy 8x40=320 miesięcy (czyli 26 lat i 8 miesięcy) od pierwszego notowania na GPW z 16 kwietnia 1991.

  Tu już nie jest aż tak różowo jak 160 miesięcy temu w latach 2004-2005, bo WIG spadł wtedy do czerwca 1992 (czyli przez 14 miesięcy) o 36,5 proc. Dosłowna powtórka dałaby koniec bessy w lutym 2019.

  Potem - zgodnie z 8-kitchinowym rymem - WIG powinien wzrosnąć 30-krotnie w końca 2020 roku. :)

 • bialek.wojciech

  "Zupełnie się nie zgadzam. Obecna sytuacja odpowiada kadłubowej Polsce takiej jak ta:

  wlaczpolske.pl/pliczki/2014

  ... funkcjonującej pomiędzy Polskami w pełni krasy takimi jak ta:

  postimg.org/image/7xh7kvo4d/

  ... i później ta:

  www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_FEAUC0heamQcaakzTOb9mHcPgR62ZOSI.jpg

  Obecnie ciągle jeszcze funkcjonuje Królestwo Jerozolimskie:

  pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lestwo_Jerozolimskie

  ... obecnie znane jako najpierw brytyjski Mandat Palestyny a później Izrael, a w architektoniczną dominantą są katedry obecnie w postaci wieżowców:

  en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_world%27s_tallest_buildings

  Innymi słowy ciągle jeszcze mamy odpowiednik Średniowiecznego Optimium Klimatycznego:

  ziemianarozdrozu.pl/i/upload/zmiany-klimatu-kacik-sceptyka/ocieplenie-sredniowieczne-wedlug-sceptykow.jpg

  pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aredniowieczne_optimum_klimatyczne

  Do czasów Jagiellonów to jeszcze bardzo daleko.

  ;)"

  Z czego płynie paradoksalny wniosek, że antysemici powinni się modlić o pomyślność państwa Izrael, bo gdy ono padnie, to Żydzi przeniosą się (tak jak krzyżowcy) do Prus i będziemy się z nimi później wozić pod Grundwaldem itp. Natomiast polscy filosemici, którzy chcieliby mieć miliony Żydów tuż pod bokiem w Królewcu, powinni z utęsknieniem czekać na nowego Saladyna. ;)

 • ewiggin

  @podtworca
  "Chciałem wkleić parę linków odnośnie tego tematu, ale na tym blogu nie ma już sensu. Tutaj jest ściąga jak należy pisać o władzy i opozycji (zawsze totalnej):"

  - Nieprawda. Zawsze miło, kiedy wpadnie tutaj ktoś samodzielnie myślący. Nie ma nic gorszego niż obojętność, bo wtedy bolszewicy będą już robili wszystko co chcą.

 • mac-erson

  @WB
  "16 grudnia czyli za 5 dni można będzie jeszcze bardziej podbić stawkę. Otóż minie wtedy 8x40=320 miesięcy"

  Mnie wychodzi inaczej :)
  Pierwszy znaczący dołek w naszej historii w cyklu Kitchinowym był w marcu 1995r.
  Cofając się o 6 lat i 6 miesięcy wychodzi wrzesień 1988r. jako poprzedni dołek w 6.66 cyklu. Dokładając dwa lata od tego dołka wychodzi mi że jesteśmy obecnie w sierpień - wrześniu 1990r.

 • mac-erson

  @dociekliwy54

  "Zamknąłem krótkie.
  Na ten rok wystarczy. Przerwa."
  Gratuluję, kiedyś trzeba odpocząć i skonsumować zyski :P
  U mnie odwrotnie już się naodpoczywałem niedługo przystępuję do działania.

 • bialek.wojciech

  Ten Bloomberg jakiś taki marudny jest:

  www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-10/forget-brexit-poland-risks-being-the-eu-s-real-rogue-state

  www.bloomberg.com/view/articles/2017-12-08/who-is-mateusz-morawiecki-poland-s-new-prime-minister

  www.bloomberg.com/graphics/2017-europe-populist-right/

  Rozumiem, że nowojorskie centrum finansowe nadal nie jest zadowolone z polskiego rządu.

 • bartalsi

  @WB


  "Rozumiem, że nowojorskie centrum finansowe nadal nie jest zadowolone z polskiego rządu. "

  Ależ Panie dyrygencie, na blogu symfonia ruskich trolli wręcz rżnie staccato.

 • mac-erson

  @All
  Gdzie i o której jest jutro to spotkanie online z naszym gospodarzem ???

 • bialek.wojciech

  Swoją drogą ciekawa jest zbieżność dat:

  "Brexit: 'Breakthrough' deal paves way for future trade talks
  8 December 2017"

  www.bbc.com/news/uk-politics-42277040


  "Polish Nationalism Gets a European Makeover
  The new prime minister offers illiberalism with a worldly touch. It just might work.
  By Leonid Bershidsky
  58
  8 grudnia 2017, 18:32 CET"

  www.bloomberg.com/view/articles/2017-12-08/who-is-mateusz-morawiecki-poland-s-new-prime-minister

 • bialek.wojciech

  I jeszcze Francuzi w tym wszystkim:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22685832,szydlo-wita-sie-z-macronem-nagle-ten-obejmuje-premier-chcial.html

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zamieszanie-wokol-wizyty-morawieckiego-we-francji/j7mh53f

  Strasznie to wszystko złożone.

 • bialek.wojciech

  @mac-erson:
  "Gdzie i o której jest jutro to spotkanie online z naszym gospodarzem ???"

  Na górze bloga powinien być widoczny odnośnik.

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 na wykresie godzinowym od 4 grudnia mamy prostokąt/ kanał/.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Strasznie to wszystko złożone.

  Emanuel oznacza "Bóg z nami", więc może Francuzi nie potrzebują żeby ich p. Premier rechrystianizował ;-)
  Nawiązując do Pana porównań do XII w., to oni mogą potrzebować rekonkwisty, bo Karol Młot im się nie objawił, i mogą obawiać się tych templariuszy, zwłaszcza że chyba na papieża nie mają co liczyć :P

  Z trzeciej strony to Królestwo Jerozolimskie zajmowało też obszary fenickie, ale o to trzeba spytać @Gui'a, jako specjalisty od purpuratów. :-D

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Sorry ale te pismaki wprowadziły mnie w błąd.

  Tak zarabiają na życie ;-)

  Twoja ulubienica zostaje w rządzie. Możesz zatem spać spokojnie

  Zapewniam Cię, że mój spokojny sen nie ma nic wspólnego z kimkolwiek w jakimkolwiek rządze :-D

 • datik

  WB
  postimg.org/image/7xh7kvo4d/

  niezłe te Russian Chics :)

 • datik

  WB, @mac-erson:
  "Myślę, że za szybko chce Pan przejść do kolejnej ćwiartki.
  Zakładając styczeń 2016r. jako początek Kitchina jesteśmy dopiero na początku drugiej połowy całego cyklu a patrząc na zachowanie akcji / surowce moim zdaniem dopiero wkraczamy w inflacyjną fazę surowcową całego cyklu."

  stooq.pl/q/?s=wig_paliwa

  Być może nasze rafinerie właśnie to antycypują (zmniejszająca się marża) ?
  Ale wtedy może rzeczywiście KGH ?

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "postimg.org/image/7xh7kvo4d/

  niezłe te Russian Chics :) "

  Ech, wam liberalnym lewicowcom to tylko jedno w głowie. ;)

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Emanuel oznacza "Bóg z nami", więc może Francuzi nie potrzebują żeby ich p. Premier rechrystianizował ;-)
  (...)
  Z trzeciej strony to Królestwo Jerozolimskie zajmowało też obszary fenickie, ale o to trzeba spytać @Gui'a, jako specjalisty od purpuratów. :-D"

  A propos to pan guido nie lubi ani jezuitów ani Rothschildów, a Macron jest po jezuickim liceum (w którym uczyła jego żona) i pracy w banku Rothschilda. I tle jeszcze gdzieś tam się plącze pewnie GO, którego pan Guido też nie lubi.

 • konsultant121

  Ale ładny klin na EURCHF. Rąbnie w dół:)
  stooq.pl/q/?s=eurchf&c=1y&t=c&a=lg&b=0

 • guyfawkes13

  @WB

  // A propos to pan guido nie lubi ani jezuitów ani Rothschildów, a Macron jest po jezuickim liceum (w którym uczyła jego żona) i pracy w banku Rothschilda. I tle jeszcze gdzieś tam się plącze pewnie GO, którego pan Guido też nie lubi. //

  Ale polityka nie polega na lubieniu, i z państwem, które zachowało (jak dotąd) starą nazwę ''France'' trzeba się układać, zwłaszcza kiedy Rzesza przeżywa rzadki okres smuty.:))

  Obaj byli bankierzy mogą pogadać jak Macron z ''Macronem''.:))))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  // Ale ładny klin na EURCHF. Rąbnie w dół:)
  stooq.pl/q/?s=eurchf&c=1y&t=c&a=lg&b=0 //

  Raczej, ale pilnował(bym) przede wszystkim ropy.
  Mamy sytuację (przed)wojenną. Izrael, Saudi Arabia & Egipt contra koalicja perska you know. I chyba nie obyło by się też od uderzenia VI Floty (?)
  Zamiast od North Korei zaczęłoby się od Iranu.
  Putin wydając rozkaz opuszczenia Syrii (poza dwoma enklawami) coś tam chyba wie (...).

 • guyfawkes13

  fxpro.ctrader.com/c/GG4rn

 • guyfawkes13

  Choć miesięczny sugeruje raczej wiosnę..., powiedzmy, po cofnięciu się od chmury...
  fxpro.ctrader.com/c/RG4rn

 • guyfawkes13

  A propos Oksytanii, wybory na Korsyce wygrali tzw. nacjonaliści, partia Macrona dostała koło 10%.
  www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-nacjonalisci-wygrali-wybory-na-korsyce-macrona-czekaja-klopo,nId,2475904

 • guyfawkes13

  @WB

  // Obaj byli bankierzy mogą pogadać jak Macron z ''Macronem''.:)))) //

  i.ebayimg.com/images/i/301907120565-0-1/s-l1000.jpg

 • desperato

  @konsultant121,
  "Ale ładny klin na EURCHF. Rąbnie w dół:)
  stooq.pl/q/?s=eurchf&c=1y&t=c&a=lg&b=0"

  Nawiązując do franka - warto przeczytać poniższy, interesujący artykuł (2 str.):
  www.schweizer-franken.eu/2017/12/franken-als-notreserve-wegen-ezb-bankenschummel.html

  ... ciekawie się "robi" ... wygląda na to, że EZB z powodu "włoskich korzeni", a może inaczej - bardziej "południowych" właśnie podcięło sobie skrzydła ;)

  Jestem ciekaw jak Frank w takiej sytuacji się będzie dalej poycjonował. Z tego co w I części na końcu piszą = rośnie udział Franka w manager-portfolio + co dodatkowo ten trend wzmacnia to wprowadzenie (opcji) Bitcoin-Futures = "nikomu nie można już wierzyć".

 • konsultant121

  Jak patrzę na ten wykres
  stooq.pl/q/?s=eem.us&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  to myślę o ruchu jednostajnym prostoliniowym:))
  Jak rąbnie to przyśpieszy;)

 • konsultant121

  Potrójne dno na USDPLN z 2017r (wrzesien -1x, listopad 2017 -2x) wsparte dnem z maja 2015 roku?
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=c&a=lg&b=0
  Wg niektórych analiz dołek miał być latem 2017, wg innych w marcu 2018 przy szczycie surowców. Kompromis: listopad 2017;)))

 • red.007

  To ja też się uśmiechnę :)
  Od trzeciej Niedzieli Adwentu będę miał taki uśmiech :))))))
  A przynajmniej tak zakładam.

 • konsultant121

  @red
  3 czarne swiece na EURUSD .Oby wytrzymały do końca tygodnia. Mówisz że USD kupisz dopiero w marcu?

 • konsultant121

  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=3y&t=c&a=lg&b=1

 • podczaszy1

  Cieszy mnie,że uaktywnili się cinkciarze bo już się obawiałem,że był nalot dewizówki i ich pozwijali.

 • red.007

  @podczaszy1
  :)))
  Wy aktywni jak giełda coś mocniej,my aktywni jak waluty mocniej.

 • konsultant121

  W ogole to na wielu crossach walutowych jest do zamknięcia luka macronowa z kwietnia 2017:)) To minimum minimum kary dla byków wszelakich.

 • red.007

  @konsultant121
  Sie zobaczy.Sądzę,że do końca tygodnia a może ciut wcześniej korekta na głównej parze się skończy.

 • konsultant121

  @Red
  Tak patrzyłem na te skoki na USDPLN w ubiegłym tygodniu i białe świece z górnymi cieniami i myślę że to coś silniejszego jednak, no ale zobaczymy.Takie skradanie w górę czuję:))

 • podczaszy1

  Moje marzenie o spadku na dzisiejszej sesji się nie spełniło, a wręcz przeciwnie jest wzrost. Zadziałał kanał o którym napisałem o 10.15.

 • red.007

  @konsultant121
  Można tak patrzeć.Ja zachowuję spokój.Zrobili sobie dzisiaj pożywkę z PPI.Jutro CPI i FED,no to musi się dziać.Jak CPI ogólnie będzie miało tendencję wzrostową,to nie ma co wtedy marudzić.

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22767444,gigantyczna-kara-dla-tvn-za-relacje-z-grudniowych-protestow.html#MT

  to już nie jest śmieszne"

  Kurs pozostał stabilny:

  stooq.pl/q/?s=sni.us&c=5d&t=c&a=lg&b=0

 • carrie-anne.moss

  @WB
  pan Guido

  Niemieckie imie, rozkazy z Moskwy. Na bogato ;-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Wiesz z czym mi się kojarzy taka czysto anglosaska ksywa jak Carry Ann Moss ?
  Jest podobna do innej czysto anlosaskiej ksywy Annie Chapman.

  Ale ja bym się nie nabrał. Ani na bogato, ani na biedno. Sowietyzm widać , słychać i czuć (zapewne).
  www.nerve.com/wp-content/uploads/sites/5/uploads/scanner/anna-chapman-naked2_0.jpg

 • guyfawkes13

  @Carry

  Sorry, nie Annie tylko Anna. Pomyliło mi się z dziewczyną Rasputina. Nie Rasputina, tylko Kuby (rozpruwacza) of course..

 • desperato

  @guyfawkes13,
  "@carrie,
  Wiesz z czym mi się kojarzy taka czysto anglosaska ksywa jak Carry Ann Moss ?
  Jest podobna do innej czysto anlosaskiej ksywy Annie Chapman.

  Ale ja bym się nie nabrał. Ani na bogato, ani na biedno. Sowietyzm widać , słychać i czuć (zapewne).
  www.nerve.com/wp-content/uploads/sites/5/uploads/scanner/anna-chapman-naked2_0.jpg"

  SZCZYT bezczelności z twojej strony! Zastanów się, zanim coś napiszesz, naprawdę...Osiągnąłeś już poziom...BESSY nad BESSY ...

 • guyfawkes13

  @Desperato

  Piszesz do niej czy do mnie?

 • desperato

  guyfawkes13,
  @Desperato
  Piszesz do niej czy do mnie?

  osiągnąłeś to chyba nie to samo co osiągnęłaś ... więc nie udawaj przygłu ...

 • guyfawkes13

  @WB

  Panie Wojtku, czy może Pan spowodować, żeby tutejsi postkomuniści mnie nie prowokowali please?

 • datik

  WB
  "Kurs pozostał stabilny:

  stooq.pl/q/?s=sni.us&c=5d&t=c&a=lg&b=0"

  Nie sądzę aby zapłacili...
  Ale tu nie o wysokość kary chodzi tylko o zasady.
  Ostrzeżenie dla Polsatu ???

 • zulus_chacka

  Glosy o krachu, lapaniu szczytu w USA ucichly na blogu. ....czas zastanowic nad S na DJ

 • mac-erson

  @Zulus
  My tutaj z rzadka piszemy o USA raczej o szczytach na naszym rynku.
  Ale fakt, już praktycznie wszyscy przestali wierzyć w większą korektę w US :)

 • lakusek

  10-tyg. średnia ruchoma byków sondażu II (USA) najwyżej od 25 lat (62).
  Big short.

 • mac-erson

  @ podczaszy1

  "No zobaczymy czy mwig dzisiaj się wybroni. CDR przyciska. "

  Mnie wychodzi dołek MWIG40 w okolicach 4600 - 4650 a CDR ok. 85

 • carrie-anne.moss

  @guy vel Gui vel Guido
  Wiesz z czym mi się kojarzy taka czysto anglosaska ksywa...?
  Jest podobna do innej czysto anlosaskiej ksywy...

  A guyfawkes to GRUzińska ksywa? :-D

 • zillioner

  Morawiecki - neo-gierek

  "Obecna polityka gospodarcza niczym za początków Gierka"

  www.parkiet.com/Gospodarka----Kraj/312129860-Premier-Morawiecki--na-co-moze-liczyc-gospodarka.html

  z drugiej strony moze sie dogada z elitami fiansowymi

  "Poland appoints ex-banker with Jewish roots as prime minister"
  jewishnews.timesofisrael.com/poland-appoints-ex-banker-with-jewish-roots-as-prime-minister/

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Kurs pozostał stabilny:

  stooq.pl/q/?s=sni.us&c=5d&t=c&a=lg&b=0

  Bo mają wsparcie Departamentu Stanu
  www.state.gov/r/pa/prs/ps/2017/12/276567.htm

 • bardzoprostynick10

  @WB

  Obecnie ciągle jeszcze funkcjonuje Królestwo Jerozolimskie

  ja wiem... to chyba inne cele - KJ to taki trochę rezultat zagospodarowania nadwyżek aktywów wojskowych w Europie, podobnie jak Niemcy Hitlera, Francja Napoleona, Kompania Wschodnioindyjska, konkwistadorzy. Izrael, to z kolei "rezultat" ignorancji Zachodu. Bardziej przypomina "zasiedlanie" Australii.

  a u nas - wprowadzamy trójpolówkę i niemieckie regulacje prawne :) swoją drogą gig economy przypomina trochę feudalizm.

  Popatrzyłem sobie na ostatnie lata "rozbiorów Polski" i wyszła mała prawidłowość 1945-1795-1492-1031 (150 lat - 300 lat - 460 lat). Może naciągane, bo nie ma rozbicia dzielnicowego, a rozpad unii polsko-litewskiej był dość łagodny, ale wychodzi, że historia przyspiesza. Jak teraz pójdzie "na pół" to rok 2020 - wybory prezydenckie - nie zapowiada się ciekawie.

  Przy okazji ciekawa mapa do porównań- widziane z USA w latach 30. XX w.

  www.visualcapitalist.com/wp-content/uploads/2017/11/histomap-big.html

  Popatrzyłem na KOSPI, a tam sielanka, Bovespa zapomniała o inwestycjach w stadiony na IO i MŚ. Chiny i RTS przyzwoicie. Świat przestał się bać to chyba nie dobrze.

 • gamera-11

  Po wczorajszym fixie nie mam wątpliwości że czeka nas rajd Mikołaja.PEO,JSW i PGE to moje pewniaki w tej gonitwie.

 • konsultant121

  Czy znajdę gdzieś zapis z wczorajszego webinara, panie Wojtku? Nie mogłem być online bo poszedłem na rekolekcje;)

 • mac-erson

  @gamera-11
  "Po wczorajszym fixie nie mam wątpliwości że czeka nas rajd Mikołaja"

  Zobaczymy :) Mnie wychodzi, że niebawem startujemy do wykończenia spadków.
  Chyba FED coś namiesza....

 • red.007

  Faktycznie z tym Fed-em może być różnie.
  Fed ma tą cechę,że trzyma się przyjętych ustaleń.
  Z drugiej strony nieliczna grupa komentatorów nie wyklucza podwyżki aż o 0,5%.
  Ja w teorii spiskowej widzę możliwość nawet pozostawienia stóp bez zmian.
  Pani Yellen kończy prawie urzędowanie a ostatnio ze względu na to kończenie, pozwoliła sobie na krytykę nadmiernego zadłużenia Stanów.Nie jest również zadowolona z małego przyrostu inflacji.Może więc na koniec taki mały psikus.
  Oczywiście są to tylko spekulacje,bo patrz drugie zdanie.

 • ewiggin

  www.bankier.pl/wiadomosc/Departament-Stanu-USA-zaniepokojony-kara-dla-TVN-4047147.html

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Panie Wojtku, czy może Pan spowodować, żeby tutejsi postkomuniści mnie nie prowokowali please?"

  Ale co ja mogę?

 • bialek.wojciech

  @datik:
  "Nie sądzę aby zapłacili...
  Ale tu nie o wysokość kary chodzi tylko o zasady.
  Ostrzeżenie dla Polsatu ???"

  Może odwet za te durne tekstu Bloomerga:

  www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-10/forget-brexit-poland-risks-being-the-eu-s-real-rogue-state

  ... ale nie chce mi się sprawdzać, czy kolejność w czasie się zgadza.

 • bialek.wojciech

  Przy okazji Bloomberg o nas:

  www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-12/rate-watchers-stunned-as-poland-s-central-bank-turns-data-deaf

 • bialek.wojciech

  @lakusek:
  "10-tyg. średnia ruchoma byków sondażu II (USA) najwyżej od 25 lat (62).
  Big short."

  Różnica pomiędzy optymistami i pesymistami była najwyższa od 1987 roku już na początku listopada:

  www.corelondon.tv/investors-intelligence-bullbear-spread-widest-since-1987/

  A wcześniej w marcu:

  www.businessinsider.com/investors-intelligence--bears-lowest-since-1987-2014-9?IR=T

  U Yardeniego:

  www.yardeni.com/

  można znaleźć wykresy z danymi do poprzedniego tygodnia:

  www.yardeni.com/pub/stmktbullbear.pdf

  Niestety nie mam dostępu do tych danych, więc nie mogę ich zanalizować samodzielnie.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Czy znajdę gdzieś zapis z wczorajszego webinara, panie Wojtku? Nie mogłem być online bo poszedłem na rekolekcje;)"

  Na stronie CDM-u ma być gdzieś tylko prezentacja (obrazki). Później poszukam.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Bo mają wsparcie Departamentu Stanu
  www.state.gov/r/pa/prs/ps/2017/12/276567.htm"

  A kto rządzi w Departamencie Stanu? CIA czy Trump, bo nie śledzę na bieżąco tego co tam się dzieje.

 • ewiggin

  Dla wszystkich pieniaczy, którzy wolą się kłócić z Ukrainą o przeszłość niż współpracować w teraźniejszości:
  www.energetyka24.com/712453,wspolpraca-polsko-ukrainska-pod-flaga-amerykanska-analiza

  A tu ciąg dalszy przepychanek o NS2:
  www.energetyka24.com/713029,ameryka-gromi-niemcy-za-popieranie-projektu-nord-stream-2

 • bialek.wojciech

  "A kto rządzi w Departamencie Stanu? CIA czy Trump, bo nie śledzę na bieżąco tego co tam się dzieje."

  W USA też zapanowała moda na ciągłe rekonstrukcje rząd:

  "ITS ALL BUT A DONE DEAL: INSIDERS EXPECT C.I.A. DIRECTOR MIKE POMPEO TO TAKE OVER THE STATE DEPARTMENT

  Rex Tillerson may step down as early as Januaryand diplomats believe that Pompeos replacement has already been selected."

  www.vanityfair.com/news/2017/11/mike-pompeo-rex-tillerson-state-department

  Tam chyba nadal trwa wojna:

  "If he does indeed take over the State Department, Pompeo may inherit an agency in chaos. According to the Guardian, the Trump administration is looking to cut the State Department's budget by about 31%."

  www.businessinsider.com/who-is-mike-pompeo-2017-11?IR=T

 • m.jagusiak

  Trwa zażarta walka o miano NAJLEPSZEJ WALUTY świata 2017 roku:

  acemarketu.com/?p=269577

 • podczaszy1

  Ćwiczą moją cierpliwość.

 • konsultant121

  Tu ciekawa teoria, jakoby FED był odpowiedzialny za zmiany klimatu;))
  www.armstrongeconomics.com/world-news/climate/federal-reserve-is-responsible-for-global-warming/

 • frogut

  Zainteresował mnie ten wpis. Przeczytałem z przyjemnością. Oby więcej takich. Pozdrawiam :)

 • guyfawkes13

  @WB

  // Ale co ja mogę? //

  No jak to co? Uświadomić towarzyszy, że pracuję tylko dla MI 7.

  // osiągnąłeś to chyba nie to samo co osiągnęłaś ... więc nie udawaj przygłu ... //

  A to jest chyba coś bardziej, czy mniej bardziej?

  Poza tym zupełnie się nie zgadzam z tymi ostatnimi Pańskimi asocjacjami chronopolitycznymi. Nie można porównywać wieżowców z katedrami, bo to zupełnie co innego i jeden aspekt (wysokość) to zdecydowanie za mało. Prawdopodobnie już do końca świata będą budowane wieżowce, czy to znaczy, że gotyk będzie trwał tysiące lat???
  Izrael to też nie jest Królestwo Jerozolimskie, w którym wyrażał się wpływ Europy (pomijając już religię) na BW. Z Izraelem jest już raczej odwrotnie - to Izrael ma chyba wpływ na Europę(...).

  A skąd ten pomysł:
  // filosemici, którzy chcieliby mieć miliony Żydów tuż pod bokiem w Królewcu //?
  Przecież Królewiec ma przypaść nam w ramach wojennych reparacji od Rosji.
  O ile się orientuję, to na nowy żydowski kraj projektowany był Krym, jeszcze od czasów leninowsko-stalinowskich.
  www.fzp.net.pl/historia/krym-potencjalna-ojczyzna-dla-zydow

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "(...) pracuję tylko dla MI 7."

  Ale jeśli Londyn jest w sojuszu z Kremlem:

  www.theguardian.com/politics/2017/nov/04/brexit-ministers-spy-russia-uk-brexit

  ... to praca dla MI-coś tam oznacza pracę dla Kremla.

 • guyfawkes13

  @Datik

  Mówiłem Ci, że PIS będzie miał po następnych wyborach większość konstytucyjną.:))
  Obop jest chyba w miarę obiektywny?
  wpolityce.pl/polityka/371673-rekordowy-sondaz-dla-pis-kantar-na-prawo-i-sprawiedliwosc-chce-glosowac-az-50-procent-polakow-opozycja-daleko-w-tyle-sprawdz-wyniki

  Można by sparafrazować piosenkę w stylu Okudżawy (??):

  // A ty protestuj, protestuj, głośno krzycz:
  Niech żyje nam Wołodia Ilicz!//
  www.youtube.com/watch?v=5HM7jhgrQ5Y

  Figura woskowa upozowana filozoficznie w stylu ''ence pence w której ręce?''
  :))))))))))))

 • guyfawkes13

  @WB

  // Ale jeśli Londyn jest w sojuszu z Kremlem //

  No niech Pan nie żartuje, sojusz Kremla z Londynem to tak jak sojusz d... z batem.:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No niech Pan nie żartuje, sojusz Kremla z Londynem to tak jak sojusz d... z batem.:))"

  "HIGH FINANCE IN THE UK

  The Much-Too-Special Relationship

  NICHOLAS SHAXSON

  The City of London threatens U.S. security and abets corruption. Revisionist powers like Russia have figured out this dynamic and are busy exploiting it."

  www.the-american-interest.com/2014/03/19/the-much-too-special-relationship/

 • bialek.wojciech

  "The truth is that the City of London is a greater potential threat to the national security of the United States than almost anyone supposes."

  Czyli historia zatoczyła wielkie koło przez dwa cykle Modelskiego i znowu mamy sytuację jak przed amerykańską wojną z Londynem o niepodległość.

 • guyfawkes13

  @WB

  London czyli City, a w City dominuą Fenicjanie, nie Anglicy. Trzeba to rozróżniać, żeby lepiej rozumieć. Londyn nie jest monolityczny.
  A wojna o niepodległość Ameryki, była nie tyle przeciw Londynowi, co przeciw Bankowi Anglii, który wmusił kolonii swój pieniądz i dług, zamiast bodajże green backa'a.

 • m.jagusiak

  To KONKRETNIE - co zrobi EURUSD po dzisiejszej decyzji FED o godz. 20.00 i jutrzekszej decyzji ECB ?

  acemarketu.com/?p=269594

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "London czyli City, a w City dominuą Fenicjanie, nie Anglicy. Trzeba to rozróżniać, żeby lepiej rozumieć. Londyn nie jest monolityczny.
  A wojna o niepodległość Ameryki, była nie tyle przeciw Londynowi, co przeciw Bankowi Anglii, który wmusił kolonii swój pieniądz i dług, zamiast bodajże green backa'a."

  "There is more to the offshore story than the tale of the City of London. It now involves China, Saudi Arabia and others as well. But Londons role is key, so much so that the financial crisis the United States is still digging its way out of can fairly be traced back to the City as well. It is therefore essential for Americans to understand better what the City of London is, how and why Britain developed its network of tax havens and the mentality of a tax haven itself, and how the all-embracing City Consensus has captured the British establishment, along with much of the UK media, and even British society at large."

 • guyfawkes13

  @WB

  Są trzy siły w świecie anglosaskim i ich dążenia są czasem zbieżne, a czasem nie. Ostanio coraz bardziej rozbieżne.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Są trzy siły w świecie anglosaskim i ich dążenia są czasem zbieżne, a czasem nie. Ostanio coraz bardziej rozbieżne."

  Jakie to siły?

 • guyfawkes13

  @WB

  //Są trzy siły w świecie anglosaskim i ich dążenia są czasem zbieżne, a czasem nie. Ostanio coraz bardziej rozbieżne.//

  W miarę postępu socjalizmu walka klasowa się zaostrza of course.

 • guyfawkes13

  @WB

  1. Anglosasi, 2.Żydzi, 3.Fenicjanie.:))
  Inni są znacznie słabsi. Np. w Ameryce Anglosasi współdziałają z Żydami (Jerozolima - stolicą) przeciw Fenicjanom, których reprezentuje Soros.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  A kogo reprezentowała Hilary ?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Hilary zasadniczo reprezentuje Fenicjan, ale to jest papuga.
  George słupnik natomiast występuje jako reprezentant KAPITAŁU (fenickiego).

 • podczaszy1

  Tym,którzy obecnie tak przejmują się karą nałożoną na TVN przypominam,że KRRIT w 2014 roku ukarała karą TV TRWAM za sposób relacjonowania wydarzeń związanych z Marszem Niepodległości.

 • guyfawkes13

  @WB

  Towarzysze amerykańscy ewidentnie destabilizują Kancelarię Rzeszy, aby nie mogła skutecznie przeciwdziałać budowie Trojmorza:))
  wpolityce.pl/swiat/371683-zamiast-wielkiej-koalicji-rzad-mniejszosciowy-plus-czyli-jak-martin-schulz-usiluje-wybrnac-z-niewygodnej-sytuacji

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "1. Anglosasi, 2.Żydzi, 3.Fenicjanie.:))"

  Anglosasi nie mają w Wielkiej Brytanii nic do gadania od prawie 1000 lat:

  "So much for social mobility 1,000 years after William the Conquerer invaded, you still need a Norman name like Darcy or Percy to get ahead"

  www.dailymail.co.uk/news/article-2479271/1-000-years-invaded-need-Norman-like-Darcy-Percy-ahead.html

 • bialek.wojciech

  @bialek.wojciech:
  "Fenicjanie.:))"

  Daj Pan spokój z tymi Fenicjanami. Tłumaczenie światowych wydarzeń działaniami wymarłego ludem jest męczące.

 • guyfawkes13

  @WB

  To już przerabialiśmy. Anglosasi szybko sobie poradzili, Dynastia Normandzka trwała formalnie 88 lat, a właściwie znacznie mniej.

  // Ostatnie lata życia króla były naznaczone tragedią rodzinną i sporami o następstwo tronu. W 1120 r. w katastrofie Białego Statku u wybrzeży Normandii zginął jedyny syn króla Wilhelm Adelin. W tej sytuacji następczynią ojca została jego córka, cesarzowa Matylda, aczkolwiek było wielu pretendentów i po śmierci Henryka Anglia pogrąży się w anarchii i wojnie domowej.
  W 1135 r. Henryk udał się do Normandii odwiedzić córkę i jej drugiego męża, Godfryda V, hrabiego Andegawenii. Zmarł tam 1 grudnia, po zjedzeniu zbyt dużej ilości minogów, które uwielbiał. Jego ciało zostało wystawione w Rouen na widok publiczny. W tym mieście pozostały też jego wnętrzności, mózg i oczy. Lekarz, któremu zlecono wyjęcie mózgu zmarł wskutek infekcji. Kiedy zwłoki króla zaczęły się rozkładać miejscowy rzeźnik posolił je i umieścił w wołowej skórze. W takim stanie ciało Henryka zostało przewiezione ma miejsce wiecznego spoczynku do opactwa w Reading, które król ufundował 14 lat wcześniej.
  Jego córka nie objęła korony, ubiegł ją w tym siostrzeniec Henryka, Stefan z Blois.//

  Do dziś jak się mówi w Brytanii po francusku, to spory atut w sferach wyższych. Ryszard Lwie Serce nie znał angielskiego itd. Ale to takie angielskie gusło, u nas też swego czasu na dworach mówiło się po francusku, a przecież nie jesteśmy Normanami:))) Anglicy to naród polityczny, w którym stopiło się wiele pierwiastków etnicznych. Sama nazwa Anglii pochodzi od jest germańska. I określa ich się najtrafniej mianem Anglosasów.
  pl.wikipedia.org/wiki/Władcy_Anglii

  // Anglowie lud pochodzenia germańskiego, który w V wieku n.e. najechał wraz z Sasami i Jutami Brytanię //

 • guyfawkes13

  @WB

  // Daj Pan spokój z tymi Fenicjanami. Tłumaczenie światowych wydarzeń działaniami wymarłego ludem jest męczące. //

  Wymarłym ??? Co Pan powie ? :)))

  Ale rzeczywiście nie chodzi o lud, tzn. etnos nie jest najistotniejszy. Do Fenicjan należy sporo nie semitów. Chodzi o (globalną, morską) mentalność, bez przywiązania do ziemii - ojczyzny, oraz instrumentalne traktowanie wszystkiego i wszystkich, w tym religii.

  Kartagina zajmowała tylko tyle lądu, ile było absolutnie konieczne, ile obejmie skóra wołowa. Historia Dydony najlepiej ujmuje naturę (bogatych) Fenicjan.:))

  pl.wikipedia.org/wiki/Dydona

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "1. Anglosasi"

  Można powiedzieć, że amerykańska rewolucja to było zrzucenie przez Anglosasów normańskiego jarzma.

  'Out Anglo-Saxon Ancestors'. Thomas Jefferson and the role of English history in the building of the American nation":

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj4gKjFrofYAhUQ2qQKHdjMBNIQFggoMAA&url=http%3A%2F%2Fresearch-repository.uwa.edu.au%2Ffiles%2F3217942%2FWalker_Jessica_Lorraine_2007.pdf&usg=AOvVaw0Lz1Ybx9x5UEvASjN9xowO • bialek.wojciech

  @guyfawkes13
  "Ale rzeczywiście nie chodzi o lud, tzn. etnos nie jest najistotniejszy. Do Fenicjan należy sporo nie semitów. Chodzi o (globalną, morską) mentalność, bez przywiązania do ziemii - ojczyzny, oraz instrumentalne traktowanie wszystkiego i wszystkich, w tym religii.

  Kartagina zajmowała tylko tyle lądu, ile było absolutnie konieczne, ile obejmie skóra wołowa. Historia Dydony najlepiej ujmuje naturę (bogatych) Fenicjan.:))

  pl.wikipedia.org/wiki/Dydona "

  Wypisz wymaluj londyńskie City.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Można powiedzieć, że amerykańska rewolucja to było zrzucenie przez Anglosasów normańskiego jarzma.//

  No nieee Panie Wojtku, Normanowie byli tysiąc lat temu, nie można się z tym zgodzić.
  Wszyscy uważają, że Anglicy i Amerykanie (+ Kanada, Australia itd.) to najogólniej Anglosasi.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Wypisz wymaluj londyńskie City.//

  Właśnie, albo do pewnego stopnia Manhattan:))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To już przerabialiśmy. Anglosasi szybko sobie poradzili, Dynastia Normandzka trwała formalnie 88 lat, a właściwie znacznie mniej."

  Nie moglo sobie poradzić, bo cała ich arystokracja została wymordowana przez Normanów i z Anglo-Sasów zostało - do dziś dzień - tylko wiecznie pijane chłopstwo

  "When William conquered England he had the full intention to cooperate with the Anglo-Saxon nobility. Of course a portion of them had died during the invasion(s) and another portion had fled England to seek better lives elsewhere but he allowed Anglo-Saxon and Norman nobles to marry each other and even gave them land. Even though he tried to be a benevolent ruler he quickly encountered a lot of resistance from the Anglo-Saxons who could just not be pleased with their new overlord. A lot of this resistance was fueled by family members of the previous English monarchs. After these uprisings William often chose a rather pragmatic course of action, take their land away and get rid of them. So during his early years the number of Anglo-Saxon landholding nobles was already slowly diminishing because they kept revolting against the Norman rule.

  The continued uprisings changed William's approach, a famous example of this is the Harrying of the North. A ruthless campaign where William's Normans simply destroyed the North and subsequently William replaced the Anglo-Saxon nobles there. William turned England into his private property almost and redivided all lands, signalling an end to the landed Anglo-Saxon nobility. A few outlasted William but his successors took care of that.

  So in essence the Anglo-Saxon landed nobility in England disappeared due to constant uprisings, they assumed the Norman rule over England was weak but the Norman tactic of simply erecting motte and baileys on vital strongpoints and holding out there against the Anglo-Saxons worked. In the end the Anglo-Saxon nobility kind of dug their own grave by constantly trying to get rid of the Normans, changing the Norman policy and ending their careers as landholders in England."

  www.reddit.com/r/AskHistorians/comments/5a59c0/what_happened_to_the_preexisting_anglosaxon/

 • guyfawkes13

  @WB

  //Nie moglo sobie poradzić, bo cała ich arystokracja została wymordowana przez Normanów//

  No taaak, ale z czasem Normanowie wtopili się w tło, zwłaszcza że '' Pomniejsi anglosascy arystokraci zachowali swoje posiadłości, ale zostali podporządkowani normandzkim baronom''

  Czeski Brzetysław też wytracił polskąwarstwę przywódczą oraz kompletnie zniszczył nasze państwo, ale odrodziliśmy się nie jako Czesi. W ostatniej wojnie straciliśmy 3/4 inteligencji, a jednak odradzamy się jako Polacy.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:

  "No taaak, ale z czasem Normanowie wtopili się w tło, (...)"

  To jest ściema dla ciemnego anglosaskiego ludu:

  "A study showed yesterday that despite the dramatic changes in our lifestyles during the past 800 years, the same names have dominated the student rolls at Oxford and Cambridge over that time.

  Researchers found that there have been Darcys, Mandevilles, Percys and Montgomerys at the two universities for 27 generations, their prestige unbroken by historic upheavals and technological revolutions.

  The unchallenged status of great wealth has meant that the same names who were at the top of the social scale in the time of William the Conqueror remain among the elite now, the report said."

  www.dailymail.co.uk/news/article-2479271/1-000-years-invaded-need-Norman-like-Darcy-Percy-ahead.html

 • guyfawkes13

  @WB

  // To jest ściema dla ciemnego anglosaskiego ludu //

  To nie jest ściema. Np. Radziwiłłowie byli jednym z najbardziej znacznych rodów litewskich, a Wiśnioweccy wywodzą się od Rurykowiczów. Sami Rurykowicze byli nawet Waregami itd. Oscar Kolberg był z pochodzenia Niemcem, tak jak Estreicherowie.

  // Pierwszym przedstawicielem rodu Estreicherów zamieszkałym w Krakowie był malarz i profesor rysunku Szkoły Głównej Krakowskiej (UJ) Dominik Oesterreicher (1750-1809), pochodzący z mieszkającej od co najmniej I poł. XVII wieku w Igławie na Morawach niemieckojęzycznej rodziny browarników, kupców i malarzy, żonaty z Rozalią Prakesch (1761-1807) //
  A Stanisław Estreicher ''Został aresztowany w trakcie Sonderaktion Krakau; więziony w Krakowie, Wrocławiu i obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, zmarł w obozie''

  Wiele narodów przeszło różne eksterminacje i podmianki elit, np. Szkoci, czy (zwłaszcza!) Irlandczycy, czy Rosjanie albo Czesi. A jednak odradzają się zgodnie ze swoją specyfiką.


 • guyfawkes13

  @WB

  Ci Pańscy ''Normanowie'' z Oxfordu są już od wieków Anglosasami.
  Upiera się Pan przy tych Normanach, a oni wszędzie się pięknie asymilowali, w Normandii są Francuzami, w Rosji - Rosjanami, w Szwecji - Szwedami, na Islandii - Islandczykami, w Anglii - Anglosasami.:))
  A przy tym dziwi się Pan, że Fenicjanie nie wymarli. A to właśnie Fenicjanie nigdzie się nie asymilują, bo ich ojczyzną jest pieniądz.:)))

 • guyfawkes13

  @WB

  // W Normandii, Anglii, Włoszech i Grecji rycerstwo normandzkie powoli wtopiło się w miejscową ludność, choć do dziś w tych krajach wiele rodów arystokratycznych wywodzi swoje początki od normańskich przodków.//

  pl.wikipedia.org/wiki/Normanowie

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ci Pańscy ''Normanowie'' z Oxfordu są już od wieków Anglosasami."

  Jasne:

  "Przynależność klasowa jest od wieków największą obsesją Brytyjczyków. Snobizm nie jest zjawiskiem znanym tylko przez wyspiarzy, aczkolwiek to oni, ironicznie, wymyślili to słowo. Zazwyczaj termin ów i całą sprawę snobizmu łączy się z nazwiskiem Williama Makepeace Thackeray'a, który w istocie gatunek "snob" rozklasyfikował i każdy typ usiłował z zamiłowaniem określić. Thackeray utrzymuje w swej książce pt. "The Book of Snobs" (Książka o snobach), iż "całe społeczeństwo angielskie wyróżnia się od innych właśnie snobizmem, ponieważ na wszystkich stopniach drabiny społecznej Anglik kłania się przed wyższymi, a zadziera nosa wśród niższych."

  Na Wyspach Brytyjskich strach przed zdeklasowaniem i marzenie o awansie na drabinie społecznej sięga poziomu niezmiernie trudnego do zrozumienia dla kogoś z zewnątrz. Wolne od tego strachu są tylko klasy zajmujące dwa skrajnie przeciwstawne położenia. Wszystko wolno arystokratom, bo w ich wydaniu coś, co kompromitowałoby członka klasy średniej, traktowane jest jako nieszkodliwa ekscentryczność. Wszystko też wolno klasie robotniczej, która - nawołując do słów Marksa - nie ma do stracenia nic oprócz cukru w herbacie."

  gazetapraca.pl/gazetapraca/1,67527,7211132,O_absurdzie_brytyjskich_podzialow_klasowych.html

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ci Pańscy ''Normanowie'' z Oxfordu są już od wieków Anglosasami."

  Fakt, że nie udało im się do reszty wyrugować języka prostego ludu, chociaż próbują do tej pory:

  "Upper class values and taste remains centered around the traceable descendants of the Normans the aristocracy. They may have been weakened by the rise of the industrial middle class nouveau riche in the 19th century, but this new upper class simply took over many of the symbols and tastes of the old Norman class and tried to mix itself with those it was replacing, mimicking many of its values and tastes, sending their children to the same or similar schools, building and decorating houses in similar ways and otherwise assimilating itself to the once Norman upper class.

  The working class however couldnt have been more English in its un-Norman regional Anglo-Saxon-Celtic and Norseness. The English dialects (destroyed not so long ago as a deliberate standardizing policy of the state school system in which teachers were taught to strongly discourage pupils from the spoken use of dialects) were the place where the original Englishness had remained most strong and this Englishness or Anglo-Saxonness was a taboo and still is.

  This is why I can say excrement without shocking anyone but if I say sh*t it is shocking. Yet sh*t is simply the pure English word for poopingtons excrement is the French word that we got for these yukky bottom doo doos from the Normans. The real pre-invasion English word is forbidden, slang and a swear word whilst the Norman French word is proper English. If you doubt that many pre-invasion English words are forbidden simply try and use them in a letter to the newspaper, as a questioning audience member on BBC Question Time or in a biology exam (rather than the Latin and French words that are acceptable).

  This is why I can say copulate (from the Latin), but not f*ck which probably came into English from the Old Germanic

  This is why I can say v*gina (from the Latin) to my doctor but not c*nt which probably came into English from the Old Norse

  This is why I can say posterior (from the Latin) in front of anyone, but must avoid the word bottom (from the Old English) in polite company and must never say ars* (from Old English) at all.

  Indeed if I use the words like excrement, copulate, v*gina, posterior (obviously in their proper context rather than out of the blue) I will be showing myself as polite and assimilated to the Norman civilization basically revealing myself to be educated and probably at least middle class, but if I go round and use sh*t, f*ck, c*nt and ars* in the same scenario I will be revealing myself as coarse impolite and almost certainly working class (essentially an unreformed Anglo-Saxon rather than a person assimilated to the Norman upper class).

  It makes you think doesnt it."

  patricknelson750.wordpress.com/2015/03/07/upper-class-norman-working-class-saxon/


  To dlatego - po trwających prawie 1000 lat próbach zniszczenia - angielski jest tak okrutnie okaleczonym językiem pozbawionym praktycznie gramatyki:

  "The Middle English creole hypothesis is the concept that the English language is a creole, i.e. a language that developed from a pidgin. The vast differences between Old and Middle English have led some historical linguists to claim that the language underwent creolisation at around the time of the Norman Conquest."

  en.wikipedia.org/wiki/Middle_English_creole_hypothesis

 • guyfawkes13

  @WB

  Niepotrzebnie się Pan upiera, czym innym jest tożsamość rodowa (każdy ma inną), a czym innym tożsamość narodowa, czy państwowa.
  Z tym snobizmem, to tam jest trochę pokręcone. Zasadniczo snobizmem lewica określa i ośmiesza kluczowe dla Cywilizacji tzw. równanie w górę. Lewica specjalizuje się w równaniu w dół(...).
  Snob - sine nobilitate, to określenie administracyjne na uniwersytetach angielskich [normańskich? :)))] dla studentów nie wywodzących się ze szlachty. Normanie wyeliminowali arystokrację, ale nie szlachtę anglosaską.
  W dzisiejszym znaczeniu snobizm był prześmiewczym określeniem ukutym dla Benjamina Disraeli'ego przez jego anglosaskich kolegów na studiach. Disraeli'emu nie za bardzo wychodziło naśladowanie szlacheckich manier. Np. ubierał się dziwacznie pstrokato.:)))
  Ale potem był dobrym premierem.

 • guyfawkes13

  Naród wywodzi się ze szlachty, nie z arystokracji.

 • guyfawkes13

  Śmieszna jest ta propaganda komunistyczna (gazownia m.in.).
  Równanie w górę to snobizm, a najgorsze jest drobnomieszczaństwo. Ludzie ambitni są dla komunizmu straceni. Drobnomieszczanie to robotnicy, którzy się dorobili ciężką pracą i chcąc zachować swój dorobek, są wrogo nastawieni do komunizmu.
  :)))

 • bartalsi

  Ruskie trolle już zapomniały?

  wiadomosci.wp.pl/oto-dlaczego-tv-trwam-nie-dostala-koncesji-6036151417816193a

 • guyfawkes13

  @WB

  Myślę, że Fenicjanie są bardziej realni niż Normanowie:)))
  pl.wikipedia.org/wiki/Kraje_anglosaskie

 • guyfawkes13

  @WB

  Ciekawe, że Normanowie w XII wieku kontrolowali wiele dawnych (uznanych) terytoriów fenickich(...).
  Mówiłem wcześniej, że w świecie anglosaskim działają trzy główne siły, bo dziedzictwo normańskie zasymilowało się do Anglosasów. Te trzy siły chodzą po tych samych szlakach handlowych, połączył ich handel :))
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/Normannen.png/1024px-Normannen.png

 • bartalsi

  Metale zapracowały :). Dolar za to w odwrocie, wbrew blogowemu mainstreamowi :).

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // Ruskie trolle już zapomniały? //

  A propos, oni myśleli, że dalej będą ''optymalizować'':))
  wiadomosci.wp.pl/15-mln-kary-dla-tvn-to-drobniaki-dopiero-po-tej-karze-amerykanom-zadrzaly-kolana-6197922670790785a

 • desperato

  Sz.P.Wojciech Białek,

  jaki to miał być Blog ... pytam się? Czy aby na pewno "1001 drobiazgów" ... tj. o wszystkim i o niczym ... a teraz wyłącznie o POLITYCE?

  Niestety, ale udział w nim NIE ma już najmniejszego sensu... Zapewne niektórzy "wyznawcy (jak wyznawca guyf ...) PSI-ego zaprzęgu" się ucieszą ...

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Normanie wyeliminowali arystokrację, ale nie szlachtę anglosaską."

  Jak mogła istnieć szlachta bez ziemi, a tą przecież całą zabrali Normanowie?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A propos, oni myśleli, że dalej będą ''optymalizować'':))
  wiadomosci.wp.pl/15-mln-kary-dla-tvn-to-drobniaki-dopiero-po-tej-karze-amerykanom-zadrzaly-kolana-6197922670790785a"

  Bez przesady:

  stooq.pl/q/?s=sni.us&c=3d&t=c&a=lg&b=0

  Czyli PiS idzie na wojnę z CIA. Ciekawe.

 • bialek.wojciech

  @desperato:
  "jaki to miał być Blog ... pytam się? Czy aby na pewno "1001 drobiazgów" ... tj. o wszystkim i o niczym ... a teraz wyłącznie o POLITYCE?

  Niestety, ale udział w nim NIE ma już najmniejszego sensu... Zapewne niektórzy "wyznawcy (jak wyznawca guyf ...) PSI-ego zaprzęgu" się ucieszą .."

  Na blogu nie ma ograniczeń liczby komentarzy. Rożne wątki mogą obok siebie istnieć równolegle. Też bym wolał, by toczyły się tu gorące dyskusje o rynkach, ale jak blokuję politykierów, to się rozlegają głosy przeciwko cenzurze. Tak źle i tak niedobrze.

 • red.007

  Interesujące są Panów dyskusje.
  Ja nieco bardziej o bieżących sprawach.
  Zauważyłem,że FED podnosząc stopy powoduje osłabienie dolara.Jest tak od grudnia ub.r.Czy to nie paradoks?EBC z kolei stara się niepodnoszeniem stóp i dalszym dodrukiem osłabić euro.Wydawałoby się,że racja powinna być po stronie EBC i euro powinno się osłabiać.Jednak tak nie jest.Zatem do kiedy taki paradoksalny stan rzeczy będzie trwał?

 • bialek.wojciech

  @bartalsi
  "Dolar za to w odwrocie, wbrew blogowemu mainstreamowi :)."

  Wbrew moim analizom dynamika wskaźników inflacji w USA wcale jakoś dramatycznie nie przyspiesza:

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=13171&acknowledge=1

 • bartalsi

  "Czyli PiS idzie na wojnę z CIA. Ciekawe. "

  Raczej z liberalną opcją żydowską (reprezentantką na fotel prezydencki była Hillary Clinton)

 • bartalsi

  @red

  Paradoks.

  Już kiedyś był poruszany ten temat. Moment ogłoszenia o podwyżce stóp, to nic innego jak sprzedaż faktów.

 • red.007

  @bartalsi
  Mi nie chodzi o reakcję rynku w dniu ogłoszenia decyzji.Chodzi mi o proces,który trwa o od roku.

 • bartalsi

  @red
  Koniec luzowania, to będzie finalna sprzedaż faktów:)
  Wtedy musi być wtedy drogo. Z tym drukowaniem chyba zresztą już hamują powoli.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Raczej z liberalną opcją żydowską (reprezentantką na fotel prezydencki była Hillary Clinton)"

  Przypomina mi to stary PRL-owski dowcip:

  "Za PRL krążył dowcip, że trzeba wypowiedzieć wojnę USA, a potem natychmiast się poddać, to wtedy przyjdą Amerykanie i zrobią tu drugą Amerykę."

 • bartalsi

  @WB

  No ale opcja konfederacka z Trumpem nam sprzyja.

  Poland will prevail!

 • guyfawkes13

  @WB

  // ale jak blokuję politykierów, to się rozlegają głosy przeciwko cenzurze //

  Myślałem, że blokuje Pan za brzydkie słowa:))
  @Desperado i tak nie znalazł czego szukał, bo założył sobie, że na tym blogu dostanie po prostu konkretny cynk, co (i kiedy) kupić/sprzedać, od punktu do punktu. I jemu się wydawało, że wszyscy POWINNI skoncentrować się na misji nauczenia go wszystkiego. Ale rynek to nie je bajka:)))
  www.youtube.com/watch?v=JlqVIXYtmIs

 • bartalsi

  @ desperados

  No właśnie.

  www.youtube.com/watch?v=Z-p8lxLEoJc

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "No ale opcja konfederacka z Trumpem nam sprzyja."

  Znaczy Rosja z Izraelem. Też se Pan towarzystwo znalazł!

 • guyfawkes13

  @WB

  // Znaczy Rosja i Izraelem. Też se Pan towarzystwo znalazł! //

  Czemu zaraz Rosja ?
  I czemu nie Zachód ?
  Lepsi są Żydzi niż Fenicjanie, bo Żydzi wierzą w Boga, a Fenicjanie w Molocha.

  A co do tego ''towarzystwa'', to Beck powiedział 3.09.1939, po wypowiedzeniu przez Brytanię i Francję wojny Niemcom, że znaleźliśmy się w dobrym towarzystwie:)))

  Ostatnio za ''dobre towarzystwo'' płaciliśmy 100 mld rocznie, w już w tym roku było by blisko budżetowej nadwyżki, gdyby rząd nie spłacał długów poprzedniego reżimu (skumulowane długi szpitali itd), i nie zmniejszył poboru dywidendy 10 krotnie.

  A wydatki ''społeczne'' są o ponad 50 mld większe niż wtedy, gdy byliśmy w dobrym towarzystwie.

  Różnica jest kolosalna. To jeżeli chodzi o interesy. Nie mówię już o marksistowskiej antykulturze ''dobrego towarzystwa''.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Czemu zaraz Rosja ?
  I czemu nie Zachód ?
  Lepsi są Żydzi niż Fenicjanie, bo Żydzi wierzą w Boga, a Fenicjanie w Molocha."

  Są tacy, którzy twierdzą, że z tym Molochem to nieporozumienie było, bo te różne ciemniaki z Bliskiego Wschodu nie znały polskiego:

  bialczynski.pl/2014/01/18/moloch-a-sprawa-polska-czyli-jak-z-krowy-zrobiono-w-izraelu-pozeracza-dzieci/

 • guyfawkes13

  @WB

  // Są tacy, którzy twierdzą, że z tym Molochem to nieporozumienie było...//

  No jaaasne.:)))))
  ''ciemniaki z Bliskiego Wschodu nie znały'' też wszystkich innych języków.
  Dezinformacja fenicka gra i buczy, a Pan mówi, że to jakiś ... lud wymarły:)))

  Co ciekawe, ''Według XVI wiecznych demonologów, siła Molocha jest większa w grudniu.''

  www.bankfotek.pl/view/2105042 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No jaaasne.:)))))
  ''ciemniaki z Bliskiego Wschodu nie znały'' też wszystkich innych języków.
  Dezinformacja fenicka gra i buczy, a Pan mówi, że to jakiś ... lud wymarły:)))

  Co ciekawe, ''Według XVI wiecznych demonologów, siła Molocha jest większa w grudniu.''

  www.bankfotek.pl/view/2105042 "

  Działa Pan mocno na mój kontrariański instynkt, więc chyba zacznę kibicować (wymarłym co prawda) Fenicjanom (chociaż do tej pory raczej trzymałem z Filistynami).

 • guyfawkes13

  @WB

  Zastanawiał się Pan może, dlaczego podczas Przemienienia na górze Tabor, Chrystus był w towarzystwie Mojżesza i Eliasza? Mojżesz to wiadomo, ale Eliasz?

  // Twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim //

  Otóż za panowania krola Achaba, który rządził większą częścią Izraela (z 10 pokoleń) Eliasz był prorokiem i obarczył króla Achaba odpowiedzialnością za nieszczęścia Izraela, gdyż król ten ''Sprzymierzył się z Fenicjanami przez małżeństwo z Izebel, córką Etbaala I, króla Tyru, która wprowadziła do Izraela kult Baala i Aszery, wskutek czego Achab został potępiony przez Boga, o czym oznajmił prorok Eliasz.''

  Żeby rozstrzygnąć która religia jest prawdziwa, postanowiono zrobić coś w rodzaju zawodów. Eliasz i kapłani Baala przygotowali stosy ofiarne na górze Karmel i prosili Boga o ich podpalenie.

  // Po krótkiej, ale pełnej mocy modlitwie Bóg zesłał ogień z jasnego nieba, który jednym uderzeniem strawił zmoczone drewno, ofiarę całopalną, kamienie, nawet ziemię wypalił spod ołtarza, a wodę, która była w rowie, wysuszył //

  Wtedy Eliasz pozabijał kapłanów Baala, a lud Izraela nawrócił się do Jahwe.

 • guyfawkes13

  @WB

  // Działa Pan mocno na mój kontrariański instynkt, więc chyba zacznę kibicować (wymarłym co prawda) Fenicjanom (chociaż do tej pory raczej trzymałem z Filistynami). //

  :)))))))))

  Ja rozumiem, to jest po kupiecku, pięknie, ale nie radzę, fundamentalnie (ostatecznie) to nie jest dobry interes:))
  www.youtube.com/watch?v=9StYU14T6ZY

 • guyfawkes13

  No i na dobranoc wiadomość z ''dobrego towarzystwa''

  fakty.interia.pl/swiat/news-rmf-skandal-we-francuskiej-armii-uziemionych-az-75-proc-cara,nId,2477208

  Jak widać, często nie zajęcie pozycji (kupno autobusów caracal) jest pozycją, i to znacznie lepszą:)))

 • bartalsi

  @bialek.wojciech
  "@bartalsi:
  "No ale opcja konfederacka z Trumpem nam sprzyja."

  Znaczy Rosja z Izraelem. Też se Pan towarzystwo znalazł!"

  Nieładnie tak oscentacyjnie kota ogonem odwracać, a gdzie Pańskie dobre maniery?

  Izrael z Rosją to jest właśnie opcja lewicowa:

  "Raczej z liberalną opcją żydowską (reprezentantką na fotel prezydencki była Hillary Clinton)"

 • m.jagusiak

  Najlepsze deale na FX na 2018 r wg UBS.
  Polacy się ucieszą:

  acemarketu.com/?p=269978

 • konsultant121

  UBS o najlepszych transakcjach na FX na 2018 r
  Short USDPLN
  Short CHFPLN
  Short CHFCZK
  Short USDCZK

  Dobrze znać takie przewidywania:)

 • konsultant121

  Że też UBS rok temu o tym nie pisał:)))

 • mac-erson

  Ni i wygląda na to, że będą się tak konsolidować i pewnie ten nasz dołek W20 wypadnie tak jak powinien wypaść zgodnie z cyklami 20tyg. na przełomie 2017/2018.

 • podczaszy1

  Jest równość wzrostów 2370-2427 i 2375-2432.

 • podczaszy1

  Mwig-40 znowu przyciska w dół.

 • podczaszy1

  Słabowity jest też wig,Być może jutro coś się z tego urodzi.Oczywiście mam na myśli dół.

 • konsultant121

  :)

 • red.007

  Trzeba wziąć pod uwagę,że na giełdzie jednak rajd św.Mikołaja się zaczyna.
  W tym roku będzie to wg rytu prawosławnego czyli 19 grudnia.:)))

 • guyfawkes13

  No nieee wiem, czy Fenicjanie chcą ocieplić swój wizerunek, a może oswoić nas ze swoim istnieniem? :))
  swcharbel.org

 • bartalsi

  @red

  Chodzą słuchy ze teraz jest czas dystrybucji :)

 • konsultant121

  @bartalsi
  Rośnij mój i $ i F:))

 • konsultant121

  Ale byłyby jaja gdyby PLN miał się osłabiać równo rok:)))

 • carrie-anne.moss

  www.cnbc.com/2017/12/13/cme-ceo-duffy-doesnt-own-bitcoin-says-it-might-change-the-world.html

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Dobrze znać takie przewidywania:)

  Też tak myślę. Jest szansa, że się waluty obrócą jakby @desperato chciał ;-)

 • carrie-anne.moss

  @WB
  chyba zacznę kibicować (wymarłym co prawda) Fenicjanom (chociaż do tej pory raczej trzymałem z Filistynami).

  Chce się Pan włączyć do rywalizacji o Kanaan?

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Trochę inaczej narysowałem to złoto. Jest ponad linią trendu, ale nie powiedziałbym, żeby mi się podobało...
  fxpro.ctrader.com/c/FuLrn
  fxpro.ctrader.com/c/0uLrn

 • 2w3zalamana

  #rynek

  "Na blogu nie ma ograniczeń liczby komentarzy. Rożne wątki mogą obok siebie istnieć równolegle. "

  Tylko, że ludziom zainteresowanych wyłącznie rynkiem nie zwykle się to źle czyta.

  Mam propozycję czy nie moglibyśmy ustalić wspólnie, że wpisy dotyczące rynku będziemy sobie oznaczać w pierwszym wyrazie "#rynek" ?????
  Wtedy ludzie zainteresowani rynkiem nie byliby zmuszeni zawsze rozpoczynać czytanie tych wpisów dotyczących polityki tylko od razu przeskakiwali by dalej. W końcu jest to blog o rynku !

 • m.jagusiak

  Jaki jest warunek sukcesu na indeksie WIG20?

  acemarketu.com/?p=270299

 • carrie-anne.moss

  2w3zalamana
  Dobry pomysł z hash tagami. Ja poszłabym dalej i dawała kontretny rynek, np.

  #EURCHF
  invst.ly/63h-3
  Dystrybucja w czerwonej strefie, wybicie niebieskiej uczyni kolegę @desperato szczęśliwym ;-)
  i @konsultana też :-D

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  #mWIG40
  Mwig-40 znowu przyciska w dół.

  Cały czas nie ma wyłamania.
  invst.ly/63i4w
  ale
  Ktoś wysypał się i pilnuje żeby nie rosło
  invst.ly/63i5s

 • podczaszy1

  test

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Ktoś wysypał się i pilnuje żeby nie rosło".

  A ja uczę się cierpliwości od @ reda 007.

 • cudofix

  Akcje słabe, lecz bitcoin daje radę. Zysk jest już w portfelu.

  O zakupie i sprzedaży bitcoina pisałem u siebie
  cudofix.wordpress.com/

  Trzeba zarabiać.
  KW

 • red.007

  @podczaszy1
  :)))
  No cóż,każdy na coś czeka i albo się doczeka,albo obejdzie się smakiem.

  Mam ci ja dylemat,bo napisałem ostatnio do Kolegi @konsultant121:

  "red.007
  2017/12/12 16:57:17
  @konsultant121
  ...Sądzę,że do końca tygodnia a może ciut wcześniej korekta na głównej parze się skończy."

  I nie wiem ci ja czy wzrosty od 8 do 11 grudnia,to korekcyjna czwórka,czy czwórką są wzrosty od 13-14 grudnia.
  W pierwszym przypadku jest szansa,że obecne wzrosty są nowym impulsem,w drugim przypadku czeka nas jeszcze spadek lekko poniżej 12 grudnia i dopiero nowa fala wzrostowa.Tak czy siak cierpliwie czekam na wzrost głównej pary.
  stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1m&t=l&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  @red007
  "No cóż każdy na coś czeka i albo się doczeka, albo obejdzie się smakiem."

  Święta racja lub inaczej co racja to racja.

 • gamera-11

  Spadki na śmiesznym obrocie.Amerykanie mają nasze akcje i będą je dalej pompować.Nie oddam PEO,JSW,PGE i DNP póki nie zobaczę 2620 a myślę że to kwestia miesiąca....

 • karnakufo

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bitcoin-kryptowaluty-kurs-bitcoina,224,0,2393824.html

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/12/Obrazki-z-gospodarki.html

 • vaclav66.6

  Kryptowaluty są odporniejsze na inflacje będącą bolączką tych papierowych.

  O przyszłości kryptowalut: youtu.be/_wmG2B01jdM

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci