Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Historyczne rymy WIG-u

bialek.wojciech

Związana z podstawowym cyklem produkcyjno-handlowym czyli cyklem Kitchina (cyklem wykorzystania istniejących mocy produkcyjnych) średnio 40-miesięczna regularność była przez całą dotychczasową historię GPW jednym w ważniejszych fenomenów pozwalających wyjaśniać zmiany poziomu cen akcji. 

 

 

Projekcja przebiegu WIG-u w obecnym - rozpoczętym w styczniu 2016 - cyklu oparta na uśrednionym przebiegu 6 ostatnich cykli (pominąłem cykl z lat 1992-1995) sugeruje, że cykliczna bessa powinna rozpocząć się mniej więcej obecnie, potrwać do lipca 2019 i sprowadzić indeks do poziomów nieco niższych niż te obserwowane w dołkach z marca tego roku (prawie 58000 pkt.). 

 

 

Jakiś czas temu zaproponowałem hipotezę, że parzyste rymy tego typu są silniejsze (dany cykl jest bardziej podobny do przedostatniego niż do ostatniego cyklu), co dało podstawę do stworzenia koncepcji podwójnego cyklu Kitchina czyli cyklu 6,(66)-letniego

 

 

Zgodnie z tą koncepcją bessa, która - zgodnie z kitchinową cyklicznością powinna rozegrać się w latach 2018-2019, powinna być bardziej podobna do cyklicznych spadków z lat 2011-2012, 2004-2005 czy 1997-1998 a nie do "rynków niedźwiedzia" z lat 2014(5)-2016, 2007-2009, 2000-2001 czy 1994-1995.

Projekcja ścieżki WIG-u oparta na tych parzystych rymach nie różni się od poprzedniej, jeśli chodzi o punkty zwrotne, ale jej skala jest zauważalnie mniejsza (WIG spada mniej więcej do poziomów z lipca tego roku czyli okolic poziomu 60700 pkt.)

 

 

Ale skoro rymy parzyste są lepsze od nieparzystych, co może poczwórny historyczny rym będzie jeszcze mocniejszy? Tak narodziła się koncepcja cyklu 160-miesięcznego, którą można by zlekceważyć jako mało racjonalną, gdyby nie to, że dwa kluczowe szczyty hossy na WIG-u poprzedzające dwa największe krachy na GPW czyli szczyty z marca 1994 oraz lipca 2007 były od siebie odległe o 13 lat i 4 miesiące, czyli właśnie 160 miesięcy czyli czterokrotną średnią długość cyklu Kitchina. Jeśli ktoś jest łatwowierny, to może się już szykować do otwierania krótkich pozycji w listopadzie 2020 roku. 

 

 

Od kilku dni możemy złapać drugi przypadek rymu w ramach cyklu 160-miesięcznego. Otóż GPW rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 1991 roku. To data odległa od obecnej o 26 lat i 8 miesięcy, czyli dwa razy 13 lat i 4 miesiące czyli 2 razy 160 miesięcy. Zgodnie z tym rymem przedstawionym na poniższym obrazku obecna sytuacja powinna być zbliżona do tej z okolic sierpnia 2004 (160 miesięcy temu) oraz kwietnia 1991 (2 razy 160 miesięcy temu). 

 

 

Projekcja WIG-u oparta na tej szalonej idei jest jeszcze bardziej optymistyczna. Co prawa spada ona do maja 2018, ale tam cykliczna bessa się kończy zanim się na dobre zaczęła. Skoro zgodnie z tym rymem obecna sytuacja jest podobna do tej z okolic kwietnia 1991 czy sierpnia 2004, to znaczy, że za 9-14 miesięcy rozpocząć się powinno na polskim rynku takie szaleństwo zakupów jak w latach 1992-1994 czy latach 2005-2007. 

 

 

Zabawę możemy doprowadzić do końca po raz kolejny podwajając stawkę. 8 cykli Kitchina to 320 miesięcy czyli 26 lat i 8 miesięcy. Z tego punktu widzenia historia GPW wróciła do punktu wyjścia i jesteśmy w sytuacji odpowiadającej tej z kwietnia 1991 roku:

 

 

... a przebieg wykresu WIG-u w kolejnych latach będzie wyglądał tak:

 

 

Podsumowując: wiara w siłę historycznych rymów generowanych przez poczwórny cykl Kitchina prowadzi do wniosku, że na krajowym rynku akcji okres do mniej więcej lutego 2019 będzie taki sobie, ale później - do okolic listopada 2020 - rozegra się na GPW szaleństwo podobne swym charakterem do tych, których byliśmy świadkami pomiędzy czerwcem 1992 a marcem 1994 czy pomiędzy majem 2005 a lipcem 2007. Oczywiście nawet, gdyby ta szalona idea się potwierdziła, to z racji stopniowego dojrzewania naszego rynku stopy ewentualna dobra koniunktura giełdowa w latach 2019-2020 byłaby co do skali wzrostów bardziej podobna do tej z połowy lat 2000-nych niż do tej  z pierwszej połowy lat 90-tych. 

Komentarze (372)

Dodaj komentarz
 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Co ciekawe, Stanisław Kogut jest także kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, ale nie sądzę, żeby miał coś wspólnego z Normanami."

  "Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie (łac. Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani) bożogrobcy, Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, w Polsce znany także jako Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego zakon wywodzący się z założonej w 1099 r. przez Gotfryda z Bouillon kapituły.

  (...)

  Po upadku Akki zakon rozwijał się w Europie, a siedzibą przeora generalnego stała się Perugia.

  (...)

  Do Polski bożogrobców sprowadził w 1163 r. możnowładca Jaksa z rodu Gryfitów, który ufundował im klasztor miechowski (Miechów, stąd używana w Polsce nazwa miechowici). Zakon szybko się rozwijał, otrzymując liczne nadania od książąt, możnowładców i biskupów. W okresie walk Władysława Łokietka ze zwolennikami rządów czeskiego króla Wacława miechowici poparli tych drugich, czym narazili się na kilka najazdów. Społeczność zakonną tworzyli wówczas głównie Czesi i Niemcy, a Wacław II był wielkim protektorem zakonu w Czechach. Po jego śmierci klasztor popierał przeciwników rządów Łokietka, w tym niemieckich mieszczan krakowskich pod wodzą wójta Alberta. W 1311 r. wojska książęce wypędziły bożogrobców z Miechowa i obsadziły klasztor zbrojną załogą."

  Ale podobno później się podporządkowali polskiemu zwierzchnictwu.

  Nie wiem, po o co i z kim walczą obecnie. Muszę się dokształcić.


 • red.007

  @WB
  W podsumowaniu jest:"... - do okolic listopada 2017"
  Wiemy o co chodzi ale poprawić dla formalności trzeba czyli 2020

 • 2w3zalamana

  "...GPW rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 1991 roku. To data odległa od obecnej o 26 lat i 8 miesięcy, czyli dwa razy 13 lat i 4 miesiące czyli 2 razy 160 miesięcy. Zgodnie z tym rymem... "

  myślę, że to mogłoby być zgodne z metodą stawiania spółką giełdowym biorytmów bazujących na dacie debiutu :)

 • guyfawkes13

  @WB

  Widzę, że opublikował Pan coś bardzo interesującego, zostawię to sobie na później.:))

  Ostatnio intrygują mnie słowa na literę F.
  Kartagina znaczy ''Nowe Miasto'', ''Kart Chadaszt''. Czyli coś takiego jak Nowy York (Yorkowie to boczna linia Plantagenetów znana z wojny dwóch róż).
  Co ciekawe, jest nawet film na yt , zdobycie przez Rzymian Kartaginy traktuje jako holokaust (...). Ale chyba nie ma tam nic na temat dlaczego w bitwie pod Kannami zostało zabitych 60 tysięcy Rzymian (Hannibal zakazał brać jeńców), ani co Hannibal robił w Italii przez kilkanaście lat(...). Nie wiem, bo jeszcze nie oglądałem.
  Kartagina to było główne, ale nie jedyne miasto kartagińskie (fenickie)

  W każdym razie niektóre miasta italskie przeszły na stronę Hannibala. Jednym z najważniejszych była Kapua, leżąca trochę na południe od Rzymu. Ciekawe, że jakieś dwa wieki później w szkole gladiatorów właśnie w Kapui zaczęło się tzw. powstanie Spartakusa, które miało zniszczyć Rzym. Od imienia ''Spartakus'' pochodzi słowo ''spartakiada'', ale ''Spartakus'', to był też pseudonim operacyjny Adama Weishaupta, który stworzył zakon iluminatów, jako partię wewnętrzną w masonerii podporządkowaną , jak się wydaje, Rothchildom. Czerwień, to kolor Fenicjan , od którego pochodzi ich nazwa , a Schild, to tarcza. Fenicka tarcza?:))

  Kartagina nie była jedynym miastem fenickim, było wiele miast -kolonii, nawet na Wyspach Kanaryjskich, Maderze, czy nad Zatoką Gwinejską.

  Fenicjanie to była elita finansowa, handlowa, i nie tylko. Fenicjanie stworzyli pismo alfabetyczne na podstawie egipskich hieroglifów i przekazali je Grekom.
  Wydobywali metale, którymi handlowali:

  // Kolonie dostarczały Fenicjanom głównie miedź (Cypr), złoto i srebro (Hiszpania), cynę (Wyspy Brytyjskie, Hiszpania) //

  To nie jest takie proste, dopłynąć do Brytanii, i powiedzieć tubylcom, ''wiecie towarzysze, my sobie tu teraz zrobimy kopalnię cyny'':)))

  Mieli wielką wiedzę, np. na temat nawigacji, ale nie tylko, którą chronili przed światem zewnętrznym.

  Taka elita nie mogła po prostu wyginąć. Nawet nie słychać, żeby zdobycie Kartaginy miało przynieść Rzymianom jakieś skarby.

  Ja myślę, że Fenicjanie (elita) , dysponujący ogromnymi zasobami, po upadku Kartaginy po prostu stali się Żydami, co było latwe, bo byli spokrewnieni i używali prawie tego samego pisma i języka. Ale zachowali potajemnie swą odrębność i pojawili się kolejny raz jako Rodanici i też dominowali wtedy nad tymi samymi szlakami.

  W 146 r pne upadła Kartagina, ale już w I w. pne. pojawiła się kabała.(...)

  W połowie
 • guyfawkes13

  @WB

  To tak a propos tych różnych tajemnych zakonów , myślę że zasadniczo biorą się od Fenicjan, choć zapewne były też zakony kontrfenickie.

 • konsultant121

  Ale kupują tego PLNa przed Świętami. Towarzystwo się zjeżdża z Europy.

 • idmmaximus

  Wszystko sie pieknie zgadza tez tak uwazam nurtuje mnie pytanie jedno czy fang peknie w 2018 czy pod koniec 2020 ... wychodziło by jednak chyba 2020

 • konsultant121

  Wreszcie coś ciekawego zaczyna się robić na obligacjach.
  stooq.pl/q/?s=10usy.b
  stooq.pl/q/?s=10ply.b&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  Rośnij moja rentowności:))

 • poundland

  A ma pan, panie Wojtku, jakieś sugestie odnośnie tego, jak ten rajd z lat 2019/20 korelowałby z polityka monetarną?

 • 2w3zalamana

  Ten ostatni wykres ma raczej wymowę tragiczną a nie optymistyczną.
  Przypomina niestety Caracas Market Index.

 • bialek.wojciech

  @red.007:
  "W podsumowaniu jest:"... - do okolic listopada 2017"
  Wiemy o co chodzi ale poprawić dla formalności trzeba czyli 2020"

  Dziękuję, poprawiłem.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A czy to coś zmienia w odniesieniu do Pana ostatniego wpisu o PLN w oparciu o CPI? Czy jest Pan w stanie pokusić się o prognozę PLN do 2020?

 • carrie-anne.moss

  @007
  Funt Ciebie słucha.Ja jak go prosiłem,to nic sobie z tego nie robił.
  Wczoraj Twój wpis-dzisiaj zjazd.
  Pisz o spadkach częściej.:)))

  To ja staram się słuchać funta ;-)
  Z drugiej strony mamy siłę PLN, z którą póki co ciężko dyskutować. Trzeba poczekać.

 • bialek.wojciech

  @idmmaximus:
  "Wszystko sie pieknie zgadza tez tak uwazam nurtuje mnie pytanie jedno czy fang peknie w 2018 czy pod koniec 2020 ... wychodziło by jednak chyba 2020"

  Ja rozumuję tak: skoro uformowanie na S&P 500 elliottowskiej 5-tki (1-2-3-4-5) od marca 2009 zajęło 2,5 cyklu Kitchina (2009-2011/12, 2011/12-2016, 2016-2017/18, to uformowanie bessy (A-B-C) zajmie 1,5 cyklu Kitchina (2017/18-2019, 2019-2022).

  W takiej interpretacji FANG-i pękną tym razem - inaczej niż w latach 2000-2002 - na dwa takty: fala A będzie w latach 2018-2019, fala B (równolegle z ta silną hossą na GPW) w latach 2019-2020, a fala C (rzeźnia) w latach 2021-2022.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Jak było do przewidzenia, Pana pomysł na temat Rady Starszych po aże siedmiu kadencjach, był ... chybiony.:))
  wpolityce.pl/polityka/372712-szokujace-kulisy-afery-senatora-koguta-gigantyczne-lapowki-i-powolywanie-sie-na-wplywy-jest-wniosek-o-uchylenie-immunitetu-senatorowi

  Kogut zaliczył, co prawda tylko 4 kadencje, ale do siódmej z pewnością by się jeszcze ''udoskonalił''(?).

  Co ciekawe, Stanisław Kogut jest także kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, ale nie sądzę, żeby miał coś wspólnego z Normanami.

  A w kontekście jego ... aktywności religijnej nasuwają mi się tylko stare mądrości ludowe:

  //Jak się z chama zrobi pan, to największy cham//
  //Cham chamem i na wieki wieków amen//"

  A tak na poważnie, to tylko odwet za karę nałożoną na TVN. Takie tam przekomarzanki.

  Swoją drogą CIA czasami jest określana jako "Catholics In Action":

  www.catholicherald.co.uk/issues/may-6th-2016/why-catholics-thrive-in-the-cia/

  ;)

 • bialek.wojciech

  "Do Polski bożogrobców sprowadził w 1163 r. możnowładca Jaksa z rodu Gryfitów"

  A swoją drogą ci Gryfici to chyba byli taką ówczesną PO:

  "Gryfici dynastia książąt pomorskich panująca na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Nazwa rodu ukształtowała się w XV wieku i została zaczerpnięta od gryfa, którego członkowie rodziny używali jako swojego herbu od 1214 roku.
  (...)
  Po zrzuceniu zależności duńskiej w 1227 r. Gryfici zostali wolą cesarza Fryderyka II zmuszeni uznać zależność od margrabiów brandenburskich."

  pl.wikipedia.org/wiki/Gryfici

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Wreszcie coś ciekawego zaczyna się robić na obligacjach.
  stooq.pl/q/?s=10usy.b
  stooq.pl/q/?s=10ply.b&c=1y&t=c&a=lg&b=1
  Rośnij moja rentowności:))"

  Gdyby ten trend był kontynuowany, to z czasem powinien zacząć wpływać pozytywnie na dolara:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/09/Dolar-probuje-wrocic-do-zycia.html

 • bialek.wojciech

  "W takiej interpretacji FANG-i pękną tym razem - inaczej niż w latach 2000-2002 - na dwa takty: fala A będzie w latach 2018-2019, fala B (równolegle z ta silną hossą na GPW) w latach 2019-2020, a fala C (rzeźnia) w latach 2021-2022."

  Zanosi się na absolutnie piękną katastrofę na początku przyszłej dekady. Poczwórny Kitchinowy rytm (szczyty WIG-u z marca 1994, lipca 2007 i hipotetyczny z okolic listopada 2020; można się też cofnąć o 13 lat i 4 miesiące od marca 1994 i trafić na listopad 1980) sugeruje krach na rynku akcji a la 1994-1995 i 2007-2009 w latach 2021-22.

  Ale zaraz potem włącza się rym związany z cyklem Kuznetsa (2017=1999/2000=1984), który sugeruje, że kolejny Lehman objawi się w okolicach 2025 roku (2025=2008=1991).

  Co jest zgodne z tym:

  wojciechbialek.blox.pl/2013/07/WIG-w-drugiej-Grecji.html

  I co jest zgodne z demografią. Ostatnie obniżenie wieku emerytalnego w Polsce powinno doprowadzić do katastrofy w latach 20-tych, kiedy na emeryturach będą roczniki powojennego boomu demograficznego ze szczytem urodzeń w 1955 roku:

  "Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie
  wynosił:
  60 lat dla kobiet,
  65 lat dla mężczyzn"

  www.zus.pl/documents/10182/0/Wiek+emerytalny/9044e69a-54f9-4bb2-a67f-1c8459826bf7

 • bialek.wojciech

  "I co jest zgodne z demografią. Ostatnie obniżenie wieku emerytalnego w Polsce powinno doprowadzić do katastrofy w latach 20-tych, kiedy na emeryturach będą roczniki powojennego boomu demograficznego ze szczytem urodzeń w 1955 roku:

  "Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie
  wynosił:
  60 lat dla kobiet,
  65 lat dla mężczyzn"

  www.zus.pl/documents/10182/0/Wiek+emerytalny/9044e69a-54f9-4bb2-a67f-1c8459826bf7 "

  Do tej pory ratował nas napływ pracowników z Ukrainy. Na razie próby odcięcia nas od dodatkowej siły roboczej:

  www.youtube.com/watch?v=omxkDWPu6Qk

  ... się nie powiodły:

  www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ukraincy-pracujacy-w-polsce-pensja-liczba,118,0,2381430.html

  ... ale Ukraińcy mogą nie wystarczyć w przyszłej dekadzie:

  gosc.pl/doc/4090293.Druga-fala-imigracji-ze-wschodu

  ... więc próby skonfliktowania nas z sąsiadami są przez wiadomych sprawców ponawiane:

  trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22646205,strzaly-w-gdynskim-biurze-agencji-reutersa-zatrzymano-bialorusina.html

 • podtworca

  @WB

  Do obniżenia wieku emerytalnego dodajmy opóźnienie wejścia młodych ludzi na rynek pracy (kompletnie bezsensowne uwalenie reformy "6-latki do szkół"). Populiści obniżyli czas pracy statystycznemu Polakowi o 5.5 roku, w zamian dostaniemy kolejny upadek Państwa Polskiego.

 • bartalsi

  "Ale zaraz potem włącza się rym związany z cyklem Kuznetsa (2017=1999/2000=1984), który sugeruje, że kolejny Lehman objawi się w okolicach 2025 roku (2025=2008=1991).

  Co jest zgodne z tym:

  wojciechbialek.blox.pl/2013/07/WIG-w-drugiej-Grecji.html"

  Fajna retrospekcja. Ta prognoza z 2013 nie całkiem się sprawdziła, ale też nie było zupęłnie na odwrót. Jak dla mnie była dość dobra.

  Pozwolę sobie zacytować wpis jednego forumowicza który to po niekąd wyjaśnia dlaczego nie było hossy na 90tys pkt.:

  "slow2006
  2013/07/13 12:35:02
  PANIE WOJTKU

  nawet sobie wydrukowalem i przeczytalem ten wpis dokladnie i wszystko ladnie optymistycznie jest napisane analogie naciagane ale pasuja, tylko co nam z analogii jak one nie determinuja przyszlosci ????????????????????????????????????????????????? i tutaj wielki znak zapytania. Z jednej strony się dziwię a z drugiej nie, że sporządza Pan tak proste analizy, wręcz banalne zależności, które potwierdzają przeszłość ale nie przyszłość. Tylko czego można się spodziewać na publicznym blogu? Notabene poza tym fajny wpis, podobał mi się.

  a teraz pytania:
  dlaczego twierdzi Pan że przed Polską juz tylko wzrosty, skoro Pigs i Polska maja identyczna ścieżkę wzrostu na giełdzie? proszę popatrzeć na wykres, to nie jest tak że Polska jest opóźniona, czy Pigs są do przodu na rynku, może kulturowo i gospodarczo ale nie jeżeli chodzi o akcje.
  dlaczego 17lat ma mieć przełożenie na rynek akcji? z czego to wynika? z tego ze w roznych okresach nastepowala "demokracja" i wstepowanie do EWG. Na Hiszpanii nie zrobilo to najmniejszego wrazenia EWG a wzrost mial miejsce dopiero po 93 jak w PLN i Greece. Na marginesie wykresy nie potwierdzaja przesuniecia o 17 lat. a Pan tylko wkleił je tak aby pasowały

  podsumowanie. dopóki nie będzie wzrostu dopóty Polska Pigs i ich akcje beda tam gdzie sa albo nizej. Oczywiscie Polska ma wieksza szanse na wyjscie z kryzysu niz Pigs, ale czy to oznacza wzrosty na Rynku akcji ? NIE!!! Wzrosty beda jak bedzie praca, gospodarka wzrosnie a ludzie beda miec nadmiar gotowki.

  Obecny czas jest calkiem inny niz ten w latach 90, nie dla Polski a dla swiata. kraje zachodnie kwitly a teraz pelzaja.
  Odnosnie rynku mieszkaniowego, tez dziwne wyniki. Proste kto nie chcialby miec domu w slonecznej hiszpanii? plus mniejszy exodus ludnosci . Z Polski duzo osob wyjezdza bo nawet nie lubia tego kraju a co dopiero mieszkac tutaj, a nie jestesmy sloneczna hiszpaniia i nie przyjada obcokrajowny na koniu i nie zaczna kupowac naszych nieruchomosci ;] heh "

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Do obniżenia wieku emerytalnego dodajmy opóźnienie wejścia młodych ludzi na rynek pracy (kompletnie bezsensowne uwalenie reformy "6-latki do szkół"). Populiści obniżyli czas pracy statystycznemu Polakowi o 5.5 roku, w zamian dostaniemy kolejny upadek Państwa Polskiego."

  To nie ma żadnego związku z populizmem. Tu chodzi o odcięcie Niemiec od polskiej siły roboczej.

 • bialek.wojciech

  "nie przyjada obcokrajowny na koniu i nie zaczna kupowac naszych nieruchomosci ;] heh "

  superbiz.se.pl/wiadomosci-biz/ukraincy-kupuja-mieszkania-polsce-na-potege-zwykle-placa-gotowka_1014964.html

 • podtworca

  Nawiązując do fenickich zakonów, uchylę rąbka tajemnicy, że ostatecznie Zakon Ryżokitowców zostanie pokonany przez Reksia i kreta Kretesa. Pewne informacje zostały już pokazane światu 13 lat temu przez wtajemniczone osoby, które znam:

  youtu.be/7tobirTrFJM?t=18m46s

  Miałem nawet niewielki udział jako programista w tym projekcie..

 • podtworca

  WB
  "To nie ma żadnego związku z populizmem. Tu chodzi o odcięcie Niemiec od polskiej siły roboczej. "

  No tak, faktycznie :) W kolejnym kroku zaoramy nasze firmy, żeby wróg nie miał czego przejąć.

 • bartalsi

  @WB

  Jeśli recesja w Rosji się pogłębi, to przyjedzie jeszcze więcej emigrantów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Podratują nam ZUS i budowlankę :).

  Kibicujmy taniej ropie :).

 • bartalsi

  Orange go!

  Ma ostatni moment na podbitkę przed zapowiadanymi spadkami na GPW.

  Dzisiaj kupilem Enelmed na promocji.

 • podczaszy1

  Na wig-u 20 od szczytu mamy trójkę spadkową- 2566-2408, 2408-2518, 2518-2370. Teraz to chyba korekta tej trójki czyli powiedzmy jakiś X.

 • ewiggin

  Bagno Macierewicza:
  www.defence24.pl/715651,orp-kormoran-czyli-zapetleni-w-procedury-jak-jestesmy-przygotowani-na-odbior-i-wdrozenie-nowoczesnego-sprzetu-opinia

 • podczaszy1

  Na USD/PLN od 03.08.2017 roku konsolidacja przypominająca diament

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Nawiązując do fenickich zakonów, uchylę rąbka tajemnicy, że ostatecznie Zakon Ryżokitowców zostanie pokonany przez Reksia i kreta Kretesa. Pewne informacje zostały już pokazane światu 13 lat temu przez wtajemniczone osoby, które znam:

  youtu.be/7tobirTrFJM?t=18m46s

  Miałem nawet niewielki udział jako programista w tym projekcie.."

  Widzę, że panafawkesowe szaleństwo zaczyna się Panu udzielać. :)

 • guyfawkes13

  @WB

  Zaprezentowana przez Pana projekcja w wariancie szalonej hossy 2018/19 idealnie gra i koliduje z moim oczekiwaniem długoterminowego wybicie z klina słabości PLN.
  invst.ly/654nl

  Natomiast wiązanie sprawy koguta (''nim kur trzy razy zapieje...'') z Tiefałenem , CIA itd. jest błędne.
  Ja bym raczej spodziewał się uruchomienia opóźnionego programu cela+, który zaczynamy od ''swoich''.

  Co do Gryfitów i Bożogrobców, to nie mam zdania.
  Natomiast uważam za wyjątkowo interesujący ew. problem operacyjnego (wrogiego?) przejęcia żydostwa przez Fenicjan. Mam wrażenie, że w miarę nabrzmiewania i rozwiązywania problemu kartagińskiego przez Rzymian i później, do religii i ideologii żydowskiej wchodzą czynniki fenickie - heterodoksalne.
  Np. kabała. Jahwe Bóg jak wiadomo, zabronił magii, wróżbiarstwa, czarów, numerologii itd pod surową karą. jako zabrodni przeciw najważniejszemu przykazaniu(...). Ale kabała i magia rozwijają się wśród żydostwa, w sposób raczej konspiracyjny.
  Ciekawe czy i jaki był udział Fenicjan w odrzuceniu przez ''starszych'' Mesjasza Chrystusa...

 • guyfawkes13

  @WB

  // Widzę, że panafawkesowe szaleństwo zaczyna się Panu udzielać. :) //

  ''Nie sądźmy jednak zbyt pochopnie, bo różne są szaleństwa stopnie''
  Ja myślę, że trop fenicki uniesprzecznia zagadkowy fenomen żydowski.:))))

 • guyfawkes13

  @WB

  Chyba jeszcze nikt na Bożym świecie nie tego nie próbował, dlatego strategia Fenicjan jest tak skuteczna. Działamy pod przykryciem żydostwa, a w razie kłopotów porzucamy żydowski zderzak i ewakuujemy się na z góry upatrzone pozycje, a uwaga przeciwników skupia się na Żydach.:)))

 • podczaszy1

  Dlaczego Europa Zachodnia poparła stan wojenny w Polsce?
  To nowy artykuł Agnosiewicza na portalu racjonalista. Na pewno poszerza horyzonty.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Agnosiewicz napisał też o tym, co ja intuicyjnie zarzucałem Brgoliemu. W Starym Testamencie Bód udziela dobra i zła, a szatan jest na marginesie. Bóg doświadcza, kogo miłuje itd. Natomiast u Bergolia idziemy w stronę manicheizmu, dwóch Bogów: dobrego i złego.
  Ale do tekstów Agnosiewicza trzeba trochę dystansu.
  Zastanawiam się, czy Bergolio nie ma korzeni fenickich, czy kanaaneńskich:)))


  A co sądzisz Waść o mojej teorii operacyjnego przejęcia żydostwa przez Fenicjan?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  " A co sądzisz Waść o mojej teorii operacyjnego przejęcia żydostwa przez Fenicjan?"
  Moim zdaniem to zawoalowana próba zdjęcia wszelkiej odpowiedzialności z Żydów i przekonania Nas,że są oni wyłącznie ofiarą, a nie sprawcą. Być może jest to związane z tym,że PIS jest stronnictwem amerykańsko-żydowskim i nie może to wywoływać negatywnych konotacji.
  No chyba,że przyjąć,że ci Waszmościa Fenicjanie to żydowskie elity,których Zydzi są pierwsza ofiarą.

 • bartalsi

  @podczaszy1

  "Moim zdaniem to zawoalowana próba zdjęcia wszelkiej odpowiedzialności z Żydów i przekonania Nas,że są oni wyłącznie ofiarą, a nie sprawcą."

  Mogłeś mu to powiedzieć zanim się z argumentów wypsztykał, bo teraz będzie się musiał powtarzać :).

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Moim zdaniem to zawoalowana próba zdjęcia wszelkiej odpowiedzialności z Żydów. //

  No moooże to tak trochę wygląda, ale tak nie jest. Starsi żydowscy biorą udział w tych fenckich sprawkach of course, na pewno nie są całkiem nieświadomi, choć pewnie w różnym stopniu. I musi im się to opłacać, są na wysokim miejscu w piramidzie. Nawet muszą być ''na świeczniku'' i widoku. Ogół żydowski jest też poddany fenickiej indoktrynacji o wyższości itd.
  Ale widzimy, w ST , że Żydom łatwo przychodziło poddawanie się innym religiom, tworzenie wspólnoty z innymi plemionami. Wielu władców żydowskich było zdominowanych przez królów fenickich itd.
  A Mesjasza na którego czekali, jednak nie przyjęli(...).
  Ofiara Chrystusa jest odwrotnością fenickich ofiar z dzieci.
  Pan Wojtek pytał, jak Fenicjanie radzą sobie z tymi ofiarami. A przecież ofiary z dzieci są dzisjaj powszechne (aborcja) , choć nie ma tej obrzędowości co w dawnych czasach, ale w końcu sekularyzacja uczyniła znaczne postępy. Jednak miliony dzieci płoną (w szpitalnych krematoriach).
  Wschodzące (smocze) imperium chińskie składanie ofiar z dzieci podniosło nawet do rangi polityki państwowej (polityka jednego dziecka) i upowszechniło jak nigdzie. Rezultatem jest likwidacja cywilizacji konfucjańskiej opartej na rodzinie - starymi ludźmi nie będzie miał kto się zająć i rodzina - podstawa cywilizacji w Chinach zniknie.
  Smok jest symbolem zła ostatecznego i symbolem Chin.
  W apokalipsie mamy taki obraz:

  // I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię. //

  Trudno też uniknąć skojarzenia z rzezią niewiniątek zarządzoną przez Heroda, aby wyeliminować mającego się narodzić [wyzwoliciela]

  // I porodziła Syna - Mężczyznę,
  który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. //

  Trudno uwierzyć w to, że skromni Izraelici, rybacy, rolnicy, drobni rzemieślnicy i handlarze pojawili się nagle jako dominatorzy - Rodanici na dawnych szlakach fenickich, gdzie rządzili światowym handlem tymi samymi towarami i kierowali polityką największych potęg - kalifatów.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Poza tym ta heterodoksja, która wchodzi do ideologii żydowskiej, a ma źródła jeszcze egipskie.
  Egipt był radykalną teokracją a jednak tolerował kult Baala, co świadczy o pozycji Fenicjan w imperium.
  Wszystkie ezoteryczne organizacje opierają się na egipskich symbolach. Żydzi przeciwnie, odcinali się od nieczystego Egiptu - kraju swojej niewoli, i nawet byli przez Boga wodzeni przez pustynię aż zatracili wszelki ślad egipski.

 • m.jagusiak

  Na GPW rajd św. Mikołaja wynosi już 5,5 % czy przekształci sie w efekt stycznia ?

  Stosunek potencjalnego zysku do wstępnego ryzyka wciąż jest bardzo atrakcyjny.

  acemarketu.com/?p=271077

 • podczaszy1

  @ jagusiak
  Niech se Pan przeczyta radę Szczepana Twardocha, której udzielił tym,którzy 13.12.2017 roku porównują do 13.12.1981 roku i się do niej zastosuje. Być może,choć wątpie, coś to da.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Otwieram teraz internety i co widzę ???

  Artykuł 7 !

  Ale jaja:))))
  Skoro przestajemy być kolonią, to nas wyrzucają:)))
  Co Waszmość na to?

 • pinbar

  @m.jagusiak
  "Na GPW rajd św. Mikołaja wynosi już 5,5 % czy przekształci sie w efekt stycznia ?"

  Czekaj Pan,
  gdzie? co? jak?
  stooq.pl/q/?s=^_pl&c=1y&t=c&a=ln&b=0

 • bartalsi

  // I stanął Smok przed mającą rodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej dziecię. //

  "I porodziła tyrana z żelaznym berłem lecz porwał go Bóg spod zębów wyzwoliciela wzniósł abadon stary miecz plunał w piach - Wojna psie!"

  Kat "Czas Zemsty"

 • konsultant121

  Kazdy normalny inwestor widzi szczyt PKB w Q4 2017. Indeks SWIG80 i MWIG40 to widza od marca 2017.

 • bartalsi

  PKP - jak kreski wróżą?

 • komar_ns

  W kontekście najnowszego postu i wpisu: wojciechbialek.blox.pl/wpisy/2017/12/Inflacyjna-faza-ozywienia-czas-dystrybucji-akcji.html
  Jeżeli nie akcje to co w nadchodzącym roku ? Na surowcach też nie wygląda to jakoś super:
  stooq.pl/q/?s=^cry&c=3y&t=c&a=ln&b=1

 • bartalsi

  Na miedzi to chyba nie jest fałszywe wybicie. Trzeba patrzeć na SHC. Czy straszą gdzieś Chinageddonem?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Co Waść na to?"

  C prawda nie wiem co mówi art 7 czegoś tam ale jeśli Nas wyrzucają to mnie cieszy.

 • konsultant121

  Pic na wodę ten art.7. PLN_I kupowany dalej. Tu nie o praworządność chodzi tylko o kasę i wpływy. Rynek to wie;)

 • podczaszy1

  @pinbar
  Ten indeks cenowy to powinien sobie oglądnąć każdy komu się marzy powtórka na GPW lat 2003-2007. Wystarczy sobie porównać jak się indeks cenowy zachowywał wtedy, a jak teraz.

 • komar_ns

  @bartalsi
  "Na miedzi to chyba nie jest fałszywe wybicie. Trzeba patrzeć na SHC."
  Na miedzi może tak. Ale co z SHC można wywnioskować?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Moim zdaniem zaczął się rozpad EU, zapoczątkowany co prawda Brexitem, ale w tym konflikcie poprze nas dużo państw i nastąpi rozłam, a za nim kolaps Rzeszy.
  I będzie to jeszcze zsynchronizowane z globalną polityką i ew. wojnami tudzież blokadami. Nie darmo Wehrmacht ćwiczy atan na nas. Ale nic im to nie da.

  Okręty podwodne powinniśmy kupić w Szwecji, jest tam co prawda głupi rząd, ale zapewne wkrótce się zmieni, a interesy bezpieczeństwa pozostaną.

 • red.007

  @konsultant121
  I słusznie,to polityka.
  Wycinkę puszczy wstrzymamy,bo sankcje są spore.
  Sankcje za "siódemkę",to daleka i niejasna perspektywa.
  next.gazeta.pl/next/7,151003,22810716,skoro-uruchomienie-artykulu-7-jest-grozne-to-dlaczego-nic-sie.html#MegaMT

 • bartalsi

  "Na miedzi może tak. Ale co z SHC można wywnioskować?"

  Kto tam mentorzył Datika? Jak mu sie chce to niech wytlumaczy.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Mwig znowu dociska.

 • guyfawkes13

  Myślę, że teraz to już na pewno Ameryka spadnie. Podatki uchwalone, nie ma na co grać na razie.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  To jest początek rozpadu.

  Słowa Mateusza:

  // Polska jest przywiązana do zasady praworządności tak samo jak UE. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna. W dialogu między Warszawą, a Komisją potrzebujemy otwartości i uczciwości.Polska jest przywiązana do zasady praworządności tak samo jak UE. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna. W dialogu między Warszawą, a Komisją potrzebujemy otwartości i uczciwości. Wierzę w to, że podmiotowość Polski da się pogodzić z ideą Zjednoczonej Europy. //

  Kluczowe jest ostatnie zdanie:

  // Wierzę w to, że podmiotowość Polski da się pogodzić z ideą Zjednoczonej Europy.//

  Oczywiście, że podmiotowej Polski nie da się pogodzić z hegemonią Rzeszy, świadczy o tym cała ponad tysięcletnia historia.

 • guyfawkes13

  fxpro.ctrader.com/c/qtYrn

 • bartalsi

  Tak patrzę na moje niedawno kupione PEKAO i myślę że wyjmę min 30% :)

 • konsultant121

  @guy
  Kiedy przewidujesz koniec procesu rozpadu UE? i Eurogeddon? Juz w 2022?

 • bartalsi

  US - podejrzewam że dopiero się rozpędzają do konkretnych wzrostów. To nie byłoby zbyt dobre. Lepsza byłaby jakaś korekta na dniach.

  @Karnak

  Jak to wygląda w Twoich algorytmach uśredniających :)?

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Trudno powiedzieć, to będzie zależało w jakim tempie pójdzie sytuacja globalna, transfer kapitału, wojny, blokady. Trump obniżył podatki, żeby repatriować kapitał.
  Kapitał zainwestuje w Stanach, jak nie będzie konkurencji. Nie będzie konkurencji, jak przyjdą blokady, blokady przyjdą w reakcji na jakąś krótką wojnę.
  Tak mi się wydaje.
  Blokady załamią Rzeszę.
  Nasze reparacje zamienimy na udziały w masie spadkowej.

  Ale w takich warunkach stajemy się (12+1) świetnym miejscem do inwestycji(...).

 • konsultant121

  @guy
  A więc zeby stac sie swietnym miejscem do inwestycji: rośnij mój dolar :)))

 • konsultant121

  WIG20USD urósł o 75% od stycznia 2016. To by było na tyle.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Zauważyłeś Waść, że była katastrofa samolotu mig 29 ? Katastrofa się nie udała, bo pilot jakimś cudem przeżyłi to bez katapultowania.
  Tzw. ''media'' już zaczęły wieszczyć prawo serii i że Macierewicz musi odejść of course.
  Klojena ''katastrofa'' była również nieudana(...).
  dorzeczy.pl/kraj/50787/Samolot-z-ekipa-Andrzeja-Dudy-musial-zawrocic-Tajemnicza-usterka.html

  Wojskówka lubi samoloty(...).

  Sam Waść widzisz, że Antoniego wspierają jakieś moce anielskie.
  Ja tylko mam nadzieję, że żaden samolot LOTu nie ulegnie katastrofie, za dobrze LOTowi idzie, nie sądzisz Waść?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Rok temu podczas puczu polska ciężarówka wjechała w ludzi w Berlinie.
  Teraz mamy dwie nieudane katastrofy. Ja bym wstrzymał loty na jakiś czas :))

 • bartalsi

  "Fenicjanie" samolotów LOTu nie tkną bo są z fabryk wuja Sama. Czyli B a nie A, Tu czy Mig.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  //"Fenicjanie" samolotów LOTu nie tkną bo są z fabryk wuja Sama.//

  Nie miałem na myśli Fenicjan, tylko RSHA przy udziale wsiarzy of course.
  Strategiczne partnerstwo .

 • zillioner

  @guy
  " Wierzę w to, że podmiotowość Polski da się pogodzić z ideą Zjednoczonej Europy.// "

  piles nie pisz ;b bo co ma piernik do wiatraka? Nie chodzi o podmiotowosc, a tylko ze pis malo finezyjnie "reformuje" na modle putinowska wymiar sprawiedliwosci.
  Pnizej wkleilem zalecenia KE. Jestem przeciw PL w EU, ale nie przeszkadza mi dostrzec faktu ze idziemy z prawodastwem na kierunek rosja putina

  -------------------------------------------------------

  Zalecenia Komisji Europejskiej
  Zalecenia to narzędzie Komisji stosowane w ramach procedury praworządności, pozwalające wpływać na kraj, z którym prowadzi ona dialog.

  KE domaga się zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym tak, aby nie zastosowano obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów. Nowe regulacje, które czekają jeszcze na podpis głowy państwa, przewidują przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego okresu przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat). Wiceszef KE Frans Timmermans podkreślił, że przepisy te będą oznaczały, iż prawie 40 proc. składu SN zostanie zmuszone do przejścia na emeryturę (jeśli nie zdecydują się na wystąpienie do prezydenta Andrzeja Dudy).

  Komisja chce znieść swobodę decyzyjną prezydenta dotyczącą przedłużania kadencji sędziów Sądu Najwyższego. Bruksela domaga się też wyeliminowania postępowania na podstawie skargi nadzwyczajnej, dającego możliwość ponownego otwarcia spraw, w których prawomocny wyrok zapadł wiele lat wcześniej.

  Kolejną rekomendacją jest zmiana ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa tak, aby kadencje sędziów-członków Rady nie były przerywane, a nowy system gwarantował wybór tych sędziów przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.

  Przyjęta przez parlament nowelizacja wprowadza wybór 15 sędziów członków KRS na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

  Komisja chce też zmiany lub wycofania ustawy o ustroju sądów powszechnych. W szczególności chodzi o wyeliminowanie nowych uregulowań dotyczących wieku emerytalnego sędziów, w tym swobody decyzyjnej ministra sprawiedliwości do przedłużania kadencji sędziów oraz wyznaczania i odwoływania prezesów sądów.

 • zillioner

  cd

  Komisja podjęła w środę decyzję o skierowaniu sprawy dotyczącej tej ustawy do unijnego Trybunału. KE kwestionuje między innymi zapis o wprowadzeniu odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski.

  Bruksela ma również zastrzeżenia do uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. Zdaniem KE podważa to niezależność polskich sądów.

  Kolejny punkt rekomendacji dotyczy przywrócenia niezależności i "legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

  Ostatnia rekomendacja mówi o "powstrzymaniu się od działań i oświadczeń publicznych, które podważają legitymację wymiaru sprawiedliwości".

  www.bankier.pl/wiadomosc/Unia-Europejska-uruchamia-opcje-atomowa-wobec-Polski-4050601.html

 • guyfawkes13

  @Zillioner

  Comme on !
  Chyba źle zaadresowałeś swój ambitny tekst z aspiracjami, bo ja wiem, na czym polega dawno opisana klasyczna instytucja ''pożytecznych idiotów''

  Problem polega na tym, że było 100 miliardów rocznie haraczu, a teraz nie będzie, właśnie rząd wziął się za lukę optymalizacyjną, porównywalną do VAT owskiej.

  I oto cała tajemnica, więc wypchaj się swoją sowiecką politgramotą.:))

 • guyfawkes13

  @Z

  Do tego oczywiście trzeba dodać polskie przeciwdziałanie dywersję wobec strategicznego partnerstwa, NS2 itd.

  W każdym razie błyskotliwości nie gratuluję ze względów oczywistych.:)))

 • zillioner

  @guy

  ja nie twierdze ze EU jest naszym dobrym wujkiem etc

  pisze wyraznie, byloby lepiej gdybysmy byli poza EU

  problem polega na tym, ze jezeli nawet to co pis przeforsowal (tzn "reforme" wymiaru sprawidliwosci) - i to przeczysci stajnie augiasza. Jaka masz pewnosc ze inna brgada po nast wyborach nie wykorzysta narzedzi ktore pis daje politykom?

  pozatym, "deforma"wymiaru sprawidliwosci to zasona dymna.

  ja chce widziec jak pis robi z Polakow bogatych ludzi, a nie lupi "daninami" i redystrybucja

  zabrac i podzielic kazdy potrafi, zbudowac i powiekszyc "tort" - o tym pis nie ma pojecia

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Prezydent podpisał ustawy o sądownictwie.
  Sam Waść widzisz, że Staś kataryniarz tyle wie, co z miski zje (a ostatnimi czasy z pewnością musi być na diecie)
  :)))

 • bartalsi

  @guy

  "Nie miałem na myśli Fenicjan, tylko RSHA przy udziale wsiarzy of course."

  Ja też nie Fenicjan, tylko "Fenicjan", więc jak najbardziej z RSHA i WSIarzami się zaliczają do strategicznego partnerstwa.

 • karnakufo

  U nas obserwować i reagować - przebiją opór L, odbiją - S::)
  www.bankfotek.pl/view/2105509

 • guyfawkes13

  I na koniec dnia (kolejna) bardzo dobra wiadomość.
  Do października urodziło się w Polsce już 21 500 dzieci więcej niż w roku poprzednim, więc można oczekiwać, że w całym roku urodzi się jakieś 8% dzieci więcej.
  Będzie ponad 400 000 urodzeń.
  Oby tak dalej.
  wpolityce.pl/polityka/372946-dobre-wiadomosci-dla-polski-gus-przedstawia-swietne-wyniki-demograficzne-rafalska-to-najlepszy-prezent-pod-choinke

 • guyfawkes13

  Nooo może koło 7% więcej. W zeszłym roku przyrost urodzeń wynosił 3.5 %.
  Tak czy tak, bardzo dobrze.

 • karnakufo

  Amerykańska hossa:
  www.bankfotek.pl/view/2105521

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Nic specjalnego na mWig. Nuda

 • carrie-anne.moss

  @007
  stooq.pl/q/?s=gbpjpy&c=1d&t=c&a=lg&b=0
  Są takie pary, na których funciak daje rady ;-)

 • olejgujnar

  @zillioner

  "problem polega na tym, ze jezeli nawet to co pis przeforsowal (tzn "reforme" wymiaru sprawidliwosci) - i to przeczysci stajnie augiasza. Jaka masz pewnosc ze inna brgada po nast wyborach nie wykorzysta narzedzi ktore pis daje politykom?"

  Nie masz żadnej gwarancji, każda zmiana to ryzyko. Ale masz pewność trwania w patologii, jeśli zachowasz aktualny system. Bo to teraz sędziowie wydają wyroki na polityczne i biznesowe zamówienie. Ja tam wolę zmianę, niż tkwienie w bagnie.

  A jeszcze co do tych bredni, które wypisywałeś, że pieniądze wydane na obronność są zmarnowane, to myślę, że tę firmę, co to masz rzekomo przenosić z Polski, powinieneś przenieść na Ukrainę, najlepiej do Donbasu. Myślę, że dogadał byś się z jakimś lokalnym watażką co do zniżek podatkowych, a bezpieczeństwo przecież nie ma żadnego znaczenia.

 • holydog

  Sorry Karnakufo, jaki opór ile tam jest? Z painta masz te wykresy? Przecież na twoich wykresach nic nie widać. Czy możesz je robić w sposób czytelny Tak aby miały jakąś wartość dla innych. Dzięki

 • carrie-anne.moss

  @All
  Spokojnych Świąt i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku dla p. Wojtka i czytelników.

 • m.jagusiak

  Po cichu, bo tak się da,
  ale ostro teraz kupują ... i wykres to pokazuje:

  acemarketu.com/?p=271274

 • bartalsi

  Czas na zakupy energetyki. Tauron, Enea i takie tam.

 • zulus_chacka

  www.bbc.co.uk/news/uk-politics-42432390

 • dociekliwy54

  @All
  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności w Nowym Roku dla Gospodarza i blogowiczów.

 • dociekliwy54

  @Guyfawkes
  Te 400tys to okrągła liczba. Przyzna Pan, że mamy tę propagandę sukcesu.
  Powiedzmy, że ludzie żyją75 lat. 75*400tys=30mln. Nie ma prostej zastępowalności. Chyba, że ci Ukraińcy się znaturalizują a Polacy wrócą ze zmywaka.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  400 000 *75 = 30 mln, ale do zastępowalności pokoleń wystarczy ''tylko'' 513 000.
  Skoro w latach 2016/17 przybędzie w sumie 10 % urodzeń, to może przez następne dwa lata znowu przybędzie 10 % i będzie 450 000.
  Może trend podtrzyma mieszkanie + ?
  Na piramidzie jest wyraźna katastrofa, wyż lat 80-tych prawie nie ma echa po około 25 latach.
  www.populationpyramid.net/pl/polska/2016/

 • zillioner

  @olejgujnar

  "olejgujnar 2017/12/21 00:18:39
  @zillioner

  "problem polega na tym, ze jezeli nawet to co pis przeforsowal (tzn "reforme" wymiaru sprawidliwosci) - i to przeczysci stajnie augiasza. Jaka masz pewnosc ze inna brgada po nast wyborach nie wykorzysta narzedzi ktore pis daje politykom?"

  Nie masz żadnej gwarancji, każda zmiana to ryzyko. Ale masz pewność trwania w patologii, jeśli zachowasz aktualny system. Bo to teraz sędziowie wydają wyroki na polityczne i biznesowe zamówienie. Ja tam wolę zmianę, niż tkwienie w bagnie.

  A jeszcze co do tych bredni, które wypisywałeś, że pieniądze wydane na obronność są zmarnowane, to myślę, że tę firmę, co to masz rzekomo przenosić z Polski, powinieneś przenieść na Ukrainę, najlepiej do Donbasu. Myślę, że dogadał byś się z jakimś lokalnym watażką co do zniżek podatkowych, a bezpieczeństwo przecież nie ma żadnego znaczenia."

  jestem juz w "Xmass mode" i nie mam ochoty polemizowac ;b

  niemniej zyczylbym zeby premier Morawicki w 2018 byl osoba ktora bedzie budowac dialog wewnatrz i na zewnatrz. Oraz ze celem nadrzednym bedzie dobrobyt Polakow - vide niskie i proste podatki, brak przywilejow emerytalnych etc. a nie skok na wladze i utrzymanie jej przez redystrybucje i zamordyzm.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Chiny wcale nie muszą z Ameryką wygrać.
  www.populationpyramid.net/pl/stany-zjednoczone/2016/
  www.populationpyramid.net/pl/chińska-republika-ludowa/2016/

  Bardzo ciekawe są te piramidy.
  Np. indyjska:
  www.populationpyramid.net/pl/indie/2016/
  :)))

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Rodzaj piramidy i demografia są istotne w globalizacji z kapitalizmem kompradorskim.
  W normalnych warunkach , gdy większość towarów i usług produkujemy i konsumujemy w miejscu wytwarzania, demografia ma mniejsze znaczenie, chociaż jest ona w zasadzie odzwierciedleniem żywotności ekonomicznej kraju. Np. rozwój demograficzny Europy w 19w. odzwierciedlał ogólny rozwój cywilizacyjny.
  Globalizacja nie jest dogmatem i najprawdopodobniej z jakiegoś powodu będzie się cofała, tak jak wojny celne a potem realne nastąpiły po przełomie 19/20w.Nie da się zatrzymać natury i kierować nią bez przerwy "dla dobra ludzkości".

 • marjabol

  Panie Wojciechu,
  Jak Pan widzi swig80 w ciągu najbliższych tygodni ?
  MB

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  "Nie da się zatrzymać natury i kierować nią bez przerwy"dla dobra ludzkości" ".
  Święta prawda.

 • podczaszy1

  Tak naprawdę to do dzisiaj nie wiadomo dlaczego na przełomie XVIII-XIX wieku liczba ludności na świecie nagle eksplodowała w górę. Do końca XVIII w zasadzie utrzymywała się na zbliżonym poziomie.

 • m.jagusiak

  Odpalenie artykułu 7, a polski rynek długu - 24 godziny po.

  acemarketu.com/?p=271407

 • slow2006

  chfpln nowy dolek z przytupem

 • konsultant121

  ;)
  www.armstrongeconomics.com/international-news/europes-current-economy/are-the-eus-days-numbered/

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  // Are the EUs Days Numbered? //

  No właśnie, wybory w Austrii wygrała ''prawica'', wybory we Włoszech wygra ''prawica''. A kolejnym krajem do golenia jest Rumunia, też z powodu reformy sądownictwa. I Hexagonale odtwarza się samo.
  Można by pomyśleć, że towarzysze amerykańscy nie próżnują, ale przecież wiadomo, że to tylko ... demokracja :))))
  Hexagonale pod patronatem towarzyszy amerykańskich ma przyszłość, w odróżnieniu od hexagonale bez takiego patronatu (vide wojna w Jugosławii), co podkreśla także Staś kataryniarz.
  pl.wikipedia.org/wiki/Inicjatywa_Środkowoeuropejska

 • relkame

  @ guyfawkes

  Wystarczy porównać:
  Populacja - Polska oraz Populacja - Turcja
  żeby zobaczyć w jak tragicznej syt. jesteśmy. Zaczynaliśmy mniej więcej w latach 50 z takich samych poziomów. Teraz ich jest 80 mln a nas 38 mln(ale tylko oficjalnie 38mln). A najgorsze przed nami. Bez dzieciaków nie będzie konsumpcji, inwestycji i PKB. Taka sytuacja....

 • guyfawkes13

  @Relkame

  Można też w kontekście Turcji popatrzeć na piramidę Bułgarii i Grecji.
  W roku 2100 Turcja zmierza do 90 mln, Grecja do 7,5 mln, a Bułgaria do 3,5 mln (!!!).
  To oznacza zagładę.
  Ten trend MUSI być odwrócony. We wszystkich krajach naszej Europy, zaczynając od nas samych. To musi być cel strategiczny.

 • bartalsi

  Wystarczy przejść na islam - problem solved.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // Wystarczy przejść na islam - problem solved //

  Przejść na islam, żeby nie musieć przechodzić na islam?:)))

 • bartalsi

  Wychodzi na to że prędzej czy później przejdziemy na Islam. Im wczesniej, tym w większej liczbie.

 • relkame

  @bartalsi
  Wystarczy przejść na islam - problem solved.
  _________________________________________________________
  Czyli jednak cykle muszą się wypełnić.
  Czekamy na nowego Mieszka I, który zerwie z wiarą ojców i siłą wprowadzi nad wisłą nową, lepszą, bardziej perspektywiczną wiarę - islam.

 • konsultant121

  @guy @bartalsi
  Zastanawiam się dlaczego Chrześcijanom już się nie chce chcieć a Muzułmanom jeszcze tak i to jak:) No czyżby Niebiosa dawały przewagę koheletowską w cyklu Modelskiego jednym by w kolejnym cyklu dać ją drugim? To ci Fenicjanie teraz organizując eksodus do Europy działają dla których? By żyło się lepiej, wszystkim (bez wojny, ciągły wzrost, popyt), czy żyło się lepiej wybranym wg nowego porządku świata w nowym hegemonem/hegemonami ?

 • guyfawkes13

  @Relkame

  // Czekamy na nowego Mieszka I, który zerwie z wiarą ojców... //

  Chyba na nową reakcję pogańską. Albo na nowy najazd barbarzyńców.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Jest tak, że ''murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść''
  Białe narody już nie są potrzebne Fenicjanom, a stanowią potencjalne zagrożenie...

 • ewiggin

  Widzę, że obłęd sięga zenitu.

 • bartalsi

  "Zastanawiam się dlaczego Chrześcijanom już się nie chce chcieć a Muzułmanom jeszcze tak i to jak:)"

  W Islamie mają bardziej optymalny podział ról i obowiązków. Kobieta jest niewolnicą która zajmuje się domem i dziećmi, mężczyzna jest od innych spraw, jest jej panem. W taki sposób dla niego to nie problem mieć nawet 8 dzieci, byle trochę mąki im dzać. Ma prawo także brać kobietę w każdej chwili kiedy tylko ma ochotę, "kobieta jest jak orne pole", więc dzieci się rodzą, dużo dzieci.

 • karnakufo

  WIG20 godzinny - konsolidacja:
  www.bankfotek.pl/view/2105618

 • dociekliwy54

  @konsultant121
  "Zastanawiam się dlaczego Chrześcijanom już się nie chce chcieć a Muzułmanom jeszcze tak i to jak:)".
  Czy na pewno porównuje Pan Chrześcijan , czy postchrześcijan?
  Cały Stary Testament możemy rozpatrywać jako opis cyklu dobre działanie -dostatek, grzech,pycha,lenistwo-załamanie,wojny upadek. Światowa rewolucja najpierw zaprzeczyła pewnym elementom wiary(reformacja), potem całości a obecnie zdrowemu rozsądkowi i naturze biologicznej. To jak ma być? Liberalno socjalne idee całkowitej wolności jednostki bez odpowiedzialności i własności. Praca wywłaszczonej biedoty dla wielkich międzynarodowych korporacji. Prawa kobiet, gejów,kolorowych, innowierców,psów, małp. Prawo do wszystkiego oprócz własnego zdania, majątku i własnej tożsamości.To jak ma być? "Mysia utopia" o której już pisałem to świetny eksperyment jak socjalizm utopijny działa nie na ludzi a na zwierzęta. Otóż nadmierny dobrobyt, bez pracy, załamuje demografię nawet u zwierząt, przy czym mnożą się patologie znane u ludzi. Uważam, że załamanie demograficzne w Europie jest ubocznym skutkiem polityki liberalno socjalnej. Ponadto ten uboczny skutek ułatwia stworzenie Popperowskiego "społeczeństwa otwartego ", czemu sprzyja pan Soros i jego mocodawcy.

 • olejgujnar

  @zillioner

  "jestem juz w "Xmass mode" i nie mam ochoty polemizowac ;b

  niemniej zyczylbym zeby premier Morawicki w 2018 byl osoba ktora bedzie budowac dialog wewnatrz i na zewnatrz. Oraz ze celem nadrzednym bedzie dobrobyt Polakow - vide niskie i proste podatki, brak przywilejow emerytalnych etc. a nie skok na wladze i utrzymanie jej przez redystrybucje i zamordyzm. "

  Wy towarzysze zawsze tak jakoś macie, że jak brak odpowiedzi to znajduje się coś innego do zrobienia. @ewiggin to samo - czas na trollowanie ma, ale już na wytłumaczenie zagadki brakujących środków w budżecie za rządów PO-magdalenkowców to już nie.
  Staraj się też sprawdzać znaczenie słów, których używasz, np zdecydowanie nie wiesz co znaczy słowo "zamordyzm".

 • podczaszy1

  No jak widać dzisiaj gry na GPW to już żadnej nie ma. Szkoda ale nic się na to nie poradzi.Rok 2018 powinien być dużo ciekawszy niż 2017 . W 2017 roku ciekawie było tylko do marca 2017 roku, bo był jakiś konkretny trend. Potem to już raczej "targanie'
  rynkiem,które moim zdaniem jest przygotowaniem do spadków. Spadki już trwają w zasadzie od pażdziernika. Są one jednak ciągle przerywane podbiciami wzrostowymi.Moim zdaniem świadczy to o poważnej dystrybucji,której końcowym efektem będzie załamanie rynku. Taka uciążliwa dystrybucja może jednak potrwać, z tym,że na coraz niższych poziomach.

 • podczaszy1

  W USA nie wykluczam dalszych wzrostów do marca 2018 roku. Potem jednak rynek także powinien się załamać.

 • podczaszy1

  W styczniu 2017 roku pisałem,że na mwig-u i swigu można zarabiać ale trzeba zachować szczególną ostrożność, bo można się wpakować tak jak to uczynili inwestorzy w 2007 roku tj. na szczytach szczytów. Dobrym przykładem na to,że miałem rację są akcje takich spółek jak np. forte czy amica, które od szczytów tracą już 40-50 %, a od 2009 roku były liderami wzrostów. Te spółki dają dużo do myślenia i potwierdzają moją tezę,że 2017 to odpowiednik 2007 roku. Na mwigu i swigu w 2017 roku zakończyły się wzrosty trwające od lutego 2009 roku, a więc spadki powinny być solidne.

 • podczaszy1

  Jeszcze taka mała uwaga,że spadki nie powinny wyglądać tak jak w 2007 roku, bo moim zdaniem na GPW mamy taki "cykl" 1992-2000 i 2003-2017.

 • podczaszy1

  Tych wszystkich,którym przeszkadza nadmierne "upolitycznienie" blogu czy poruszanie innych tematów niż giełdowe zachęcam,żeby sami pisali o rynkach finansowych, bo kto to niby ma robić. Obrażanie się i jakieś dziwne demonstracje świadczą o infantylności.

 • podczaszy1

  "Filozofie rządzącej ekipy w sporej mierze streszcza odpowiedż, jakiej Beata Szydło udzieliła na pytanie o przyczynę dobrych wyników gospodarczych ostatnich miesięcy
  "wystarczy nie kraść". Prawo i Sprawiedliwość przyjęło minimalistyczny program polegający na ograniczeniu patologii obecnych u swoich poprzedników lecz nie potrafi zaoferować żadnego odważnego planu reformującego polska gospodarkę."
  To fragment artykułu z Gazety Finansowej pt.Czas na PLAN MORAWIECKIEGO.
  Moim zdaniem ten plan to zwykła lipa,a Morawiecki to keynesista.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Daj sobie spokój z tymi zaczepkami. Jeśli zaczynasz post do mnie od słów "zamiast trollować..." to nie spodziewaj się odpowiedzi - klasycznie pisowska zagrywka - najpierw chamstwo a potem udawanie niewiniątka.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Tych wszystkich,którym przeszkadza nadmierne "upolitycznienie" blogu czy poruszanie innych tematów niż giełdowe zachęcam,żeby sami pisali o rynkach finansowych, bo kto to niby ma robić//

  No właśnie, sam by chętnie przeczytał ''otwieraj to i to po tyle a tyle wtedy i wtedy ze stopem takim a takim'':)))))))
  Wielu chciałoby znaleźć tylko takie wskazania i to jeszcze gwarantowane !!

  //Moim zdaniem ten plan to zwykła lipa,a Morawiecki to keynesista.//

  Mylisz się Waszmość of course.
  Po pierwsze ''wystarczy nie kraść'' to jest refusal statusu kolonialnego i musi być zrobiony w ciągu kilku lat.
  Po drugie, zbliżamy się do globalnego geddonu a'la 1929+, a może gorszego, z kolapsem systemu finansowego i wojnami, dlatego nakręcamy ''roboty publiczne'' zawczasu. Mieszkanie+, CPK itd to jest strategia mająca umożliwić nam, że ''utrzymamy się na nogach jako ostatni'' Keynes zastosowany przez Roosevelta wyciągnął świat z kryzysu, a liberałowie byli bezsilni, poza tym, że rozkręcili to kasyno.
  Mateusz rozumie duże cykle i według nich dobiera strategię. Więc spokojnie.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Tych wszystkich,którym przeszkadza nadmierne "upolitycznienie" blogu czy poruszanie innych tematów niż giełdowe zachęcam,żeby sami pisali o rynkach finansowych, bo kto to niby ma robić.

  Nieustająca propaganda, bo tego już sie nawet polityką nie da nazwać i antropologia ludów semickich, mnie nie odpowiada.

  Obrażanie się i jakieś dziwne demonstracje świadczą o infantylności.

  A może bezsilności tych, których te bzdury nie interesują.
  Ja biorę urlop.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Mateusz rozumie długie cykle i według nich dobiera strategię".
  Nie rozśmieszaj mnie Waść.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Keynes zastosowany przez Roosevelta wyciągnął świat z kryzysu".
  Smuci mnie,że powielasz Waść takie bzdury.

 • olejgujnar

  @podczaszy1
  "Filozofie rządzącej ekipy w sporej mierze streszcza odpowiedż, jakiej Beata Szydło udzieliła na pytanie o przyczynę dobrych wyników gospodarczych ostatnich miesięcy
  "wystarczy nie kraść". Prawo i Sprawiedliwość przyjęło minimalistyczny program polegający na ograniczeniu patologii obecnych u swoich poprzedników lecz nie potrafi zaoferować żadnego odważnego planu reformującego polska gospodarkę"

  Nie wiem z czego ten cytat, ale to zupełna brednia.
  1. Od kiedy to Szydło jest/była odpowiedzialna za sprawy gospodarcze? Jakie znaczenie ma w kwestiach gospodarczych jej zdanie? Przecież ona się na gospodarce nie zna.
  2. "Minimalistyczny program" ograniczenia korupcji. Serio? Jak chcesz wprowadzić jakikolwiek plan naprawczy w skorumpowanym kraju?
  3. Infrastruktura (CPL, gazociągi pn-pd, kolej), inwestowanie w innowacyjność (Polski Fundusz Rozwoju), przemysł zbrojeniowy. Czego jeszcze oczekujesz w 2 lata? Zwłaszcza, że są bieżące problemy (luka VAT, okropny bilans przepływów finansowych, nieściągalność podatków od zagranicznych firm). Ile czasu uważasz powinno zająć naprawianie 70 letnich (45 lat komuny + 25 lat post-komuny) zaniedbań? Kto w polskiej polityce ma lepszy plan dla gospodarki?

 • olejgujnar

  @ewiggin
  Dostajesz dokładnie to, co dajesz innym. I nadal piszesz o własnych urojeniach - kiedy to ja niby udawałem niewiniątko? Oczywiście na moje pytanie nadal nie masz odpowiedzi, może książę Gaweł (ten, do którego CBA zapukało wczoraj) będzie wiedział?

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  "przecież ona się na gospodarce nie zna".
  A kto to niby się na gospodarce zna?
  " jak chcesz wprowadzać jakikolwiek plan naprawczy w skorumpowanym kraju"
  ja się boję wszystkich tych planów naprawczych, które kończą się tym,że trzeba znowu wprowadzać następny plan naprawczy.Takie mam doświadczenia od połowy lat 80-tych. Apropos tej walki z korupcją to okazja czyni złodzieja, a powoływanie tych służb antykorupcyjnych służy głównie ich członkom.
  "inwestowanie w innowacyjność'
  daruj sobie te slogany.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jesteś Waść doktrynerem liberalnym, jak Staś kataryniarz.
  Ale rzeczywista gospodarka to nie jest laboratorium za szybą.
  Dziwne to jest, bo niby nie wierzysz Waść w demokrację polityczną, a upierasz się przy tym samym mechaniźmie w gospodarce:))))
  Tak jak ten mąż, który szukał kochanka żony i otwierał po kolei szafy ''tu go nie ma i tu go nie ma'', aż otworzył szafę w której był kochanek z rewolwerem. Wtedy mąż też powiedział ''i tu go nie ma'' :))))
  Wolny rynek i państwo minimalne to utopia dla ubogich w duchu, w realnych uwarunkowaniach, zwłaszcza kraju tak nieszczęśliwego (od 300 lat) jak nasz.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Zresztą już mieliśmy gościnne występy Chicago Boys w latach 80/90+, po których jeszcze długo będziemy się zbierać. 100 mld rocznie płacimy za te wolnorynkowe makagigi.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Po tej całej demokracji wolnorynkowej Chicago Boys jesteśmy na krawędzi katastrofy demograficznej, na progu niebytu.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  No i co tak Cię kręci w tym budżecie? W szczycie koniunktury jesteśmy pod kreską podczas gdy wiele krajów UE ma nadwyżkę. A Ty się cieszysz, że zadłużamy się zgodnie z planem? Jak przyjdzie gorsza koniunktura i w kasie zabraknie forsy to zacznie się zamordyzm. PIS nie bez powodu przejęło sądy na własność.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  Odpowiedziałeś oczywiście tylko na część moich pytań, rozumiem, że nie masz odpowiedzi na to co przemilczałeś.

  "A kto to niby się na gospodarce zna? " - od gospodarki w PiS jest Morawiecki, więc jeśli chcesz wyciągać jakieś wnioski dotyczące podejścia PiS do gospodarki, to chyba należało by się opierać na jego wypowiedziach.

  "Ja się boję wszystkich tych planów naprawczych, które kończą się tym,że trzeba znowu wprowadzać następny plan naprawczy.Takie mam doświadczenia od połowy lat 80-tych." Znaczy w połowie lat 80-tych było dobrze i należało od wtedy nic nie zmieniać? Jakie rozwiązania proponujesz?

  "Apropos tej walki z korupcją to okazja czyni złodzieja, a powoływanie tych służb antykorupcyjnych służy głównie ich członkom." Przecież to zdanie to frazes na frazesie. Okazje do kradzieży są zawsze, znasz jakiś system gdzie nie da się kraść? Oczywiście, że poprzednie rządy promowały korupcję, bo w ten sposób wynagradzały grupy wpływów za poparcie. Ale jak niby chcesz zmniejszyć korupcję bez służb ją ścigających?

  "daruj sobie te slogany. " Nie, to Ty rzucasz frazesy bez żadnych argumentów. Tu masz parę linków: www.startup.pfr.pl/pl/, www.pb.pl/polski-fundusz-rozwoju-daje-rade-861303, businessinsider.com.pl/firmy/polski-fundusz-rozwoju-nabor-ofert-do-funduszy-pfr-ncbr-cvc/50j22xg. Akurat ja się temu blisko przyglądam z przyczyn zawodowych i różnica w podejściu w Polsce do nowych technologii przez ostatnie 2 lata to jest niebo a ziemia. A to dopiero początki.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Jesteś Waść doktrynerem liberalnym, jak Staś kataryniarz".
  A Waszmość jest socjalistą.
  Miliardy transakcji co godzinę, a Waszmość sobie ubzdurał,że ktoś potrafi tym kierować/chyba Lenin/.

 • olejgujnar

  @ewiggin znów nie zrozumiałeś przeczytanego tekstu, ja Cię nie prosiłem o recenzję aktualnych budżetów, tylko pytałem co Twoim zdaniem działo się za rządów PO z tymi wszystkimi środkami, które magicznie pojawiły się w naszym budżecie za rządów PiS? Gdzie to wszystko szło?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Ja jestem poza jakimikolwiek ideologiami.
  ''Wolny rynek'' był w 80/90+. Waszmość powie że to były błędy i wypaczenia i że lekarstwem jest ''więcej wolnego rynku''. To jest klasyka utopizmu.
  Właśnie tak wygląda ''wolny rynek'' w rzeczywistości. Innego nie ma, tak jak nie ma innej demokracji, tylko taka jak widać.
  Ideologia gospodarcza Waszmości to jest zakamuflowany demokratyzm.
  Nie ma takiego zwierzęcia.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  Dobre te linki. Pokazuje mi się,że taka strona nie istnieje.
  Chcesz walczyć z korupcją to odbieraj urzędnikom możliwości dzięki , którym dostają łapówki. Służby łapią nie licznych , a tysiące są bezkarne.
  Mówisz,ze Morawiecki się zna na gospodarce, a po czym to wnioskujesz? Czy on prowadził na swój rachunek cokolwiek ?
  Ta dyskusja nie ma zresztą sensu. Powiedz mi lepiej jak prognozujesz rynek w przyszłym roku.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Gdzie to wszystko szło? Na budowę terminalu, na budowę dróg i autostrad, na budowę Orlików, sprzętu wojskowego i do tego byliśmy po kryzysie jedynym krajem UE ze wzrostem gospodarczym. Teraz zamiast budować cokolwiek wydaje się na socjal, w okresie koniunktury jest deficyt i słabo wyglądamy na tle UE.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Nie ma co kontynuować tej dyskusji. Waść wie lepiej ode mnie kim jestem i co mi potrzeba do szczęścia. Rozumiem,że nabył Waść tą wiedzę w jakimś kółku socjalistów bądż innych wtajemniczonych.
  Jak widzisz rynek w 2018 roku?

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  "Znaczy w połowie lat 80-tych było dobrze i należało od wtedy nic nie zmieniać".
  Wtedy stałem się dorosłym i zacząłem się interesować gospodarką/ zacząłem studia na AE/.Nie napisałem,że wtedy było dobrze. To ty to dodałeś. Często posługujesz się tą metodą.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  "Znasz jakiś system gdzie nie da się kraść?"
  Nie nie znam ale tzw.łapownictwo to nie kradzież. To całkiem inne przestępstwo. Jest ono prawie w 100 % związane z urzędnikami, a więc tymi na których właśnie stawia PIS.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  ibs.org.pl/app/uploads/2016/12/IBS_Budzet_tabela2.png jasno pokazuje, że wydatki na transport i łączność wręcz wzrosły w ostatnich 2 latach, to samo obronność, przez 3 ostatnie lata wydatki wyraźnie wzrosły. Tak więc nie ma różnicy w wydatkach na infrastrukturę, o ile dobrze to interpretuję. Do tego cały budżet wzrósł wyraźnie od 2015r. (16%), gdy podatki nie wzrosły i wstrzymano prywatyzację. Więc to co napisałeś to nieprawda.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  "Nie nie znam ale tzw.łapownictwo to nie kradzież. To całkiem inne przestępstwo. Jest ono prawie w 100 % związane z urzędnikami, a więc tymi na których właśnie stawia PIS."

  Nie, łapownictwo w sektorze prywatnym istnieje tak samo jak w publicznym, zawsze ktoś podejmuje decyzje. Kto w polskiej polityce oferuje lepsze rozwiązanie problemu korupcji nie PiS?

  "Znaczy w połowie lat 80-tych było dobrze i należało od wtedy nic nie zmieniać".
  "Nie napisałem,że wtedy było dobrze. To ty to dodałeś. Często posługujesz się tą metodą."

  Napisałeś: "ja się boję wszystkich tych planów naprawczych, które kończą się tym,że trzeba znowu wprowadzać następny plan naprawczy.Takie mam doświadczenia od połowy lat 80-tych." Ja to odczytałem tak, że od połowy lat 80-tych kolejne plany naprawcze psują gospodarkę. To jaka była alternatywa - nie wprowadzać planów naprawczych od połowy lat 80tych? Czekać na cud? Kto ma lepszą ofertę gospodarczą na Polskiej scenie politycznej od PiS?

  "Dobre te linki. Pokazuje mi się,że taka strona nie istnieje."

  Weszły znaki interpunkcyjne do linków, www.pb.pl/polski-fundusz-rozwoju-daje-rade-861303 businessinsider.com.pl/firmy/polski-fundusz-rozwoju-nabor-ofert-do-funduszy-pfr-ncbr-cvc/50j22xg .

  "Chcesz walczyć z korupcją to odbieraj urzędnikom możliwości dzięki , którym dostają łapówki. Służby łapią nie licznych , a tysiące są bezkarne."

  Ale to frazesy. Co z tymi, którzy już się nakradli? Kolejna gruba kreska? Jak usuniesz ich razem z układami z systemu?

  "Mówisz,ze Morawiecki się zna na gospodarce, a po czym to wnioskujesz? Czy on prowadził na swój rachunek cokolwiek ?"
  Nie, powiedziałem, że Morawiecki a nie Szydło zajmuje się gospodarką w PiS. Prowadzenie czegokolwiek na własny rachunek nie świadczy, że się zna na gospodarce, a już tym bardziej, że się sprawdzi w roli ministra gospodarki.

  "Powiedz mi lepiej jak prognozujesz rynek w przyszłym roku."
  Wzrosty 1 kwartał, potem zwała. U nas nie za duża, w USA też mała. Duża w Germanii w związku z niekończącym się kryzysem w strefie Euro.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Wydatki są takie same? Ciekawe co w tym czasie PIS kupiło lub zbudowało??? Pochwal się.
  Wydatki są tylko na socjal i Misiewiczów a podatki właśnie wzrosły/doszły nowe. Socjalizm pełną gębą który przybliża nas do katastrofy.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "Wydatki są takie same? Ciekawe co w tym czasie PIS kupiło lub zbudowało??? Pochwal się."

  Tak, wydatki są takie same, jak chcesz z tym dyskutować, to podaj jakieś wiarygodne dane, które temu przeczą.

  "Wydatki są tylko na socjal i Misiewiczów a podatki właśnie wzrosły/doszły nowe. Socjalizm pełną gębą który przybliża nas do katastrofy. "

  Dalej urojenia. Podaj nowe podatki wprowadzone przez PiS. Jakie podatki wzrosły? Ile to w budżecie?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Wiara w wolny rynek nie różni się od wiary w socjalizm.
  Ale rzeczywistość to zupełnie co innego.
  Ameryka zresztą skasowała tą utopię już w 1890 roku (Sherman Antitrust Act), bo stałaby się kartelu. Ludzie nie różniliby się od białych myszek w klatce.
  W skali mikro powinny być równe szanse i niskie obciążenia dla małych firm, a w skali makro powinna decydować polityka państwa. Ale ustrój zawsze będzie się psuł, bo nie ma rzeczy idealnych.
  A gawęda o złych urzędnikach ma pod spodem założenie, że natura ludzka jest zła i prowadzi do regresu cywilizacji, co wcale nie znaczy, że jestem zwolennikiem przeregulowania i biurokracji.
  Utopia wolnego rynku i minimum państwa jest ewidentnym opium dla tubylców i narodów mniej wartościowych. Wszystkie kraje poważne budowały swą potęgę na protekcjoniźmie, a przechodziły na bajkę o wolnym rynku wtedy, jak zbudowały przewagi gospodarcze. I u spodu nie ma to nic wspólnego z rzeczywistymi intencjami.

 • guyfawkes13

  Bo stalaby się częścią kartelu

 • ewiggin

  @olejgujnar
  1. Skoro wydatki są takie same to na co PIS te pieniądze wydało? Możesz odpowiedzieć na to pytanie?
  2. Wystarczy wpisać w gogle "nowe podatki PIS" i poczytać. Poczytaj, to może coś do Ciebie dotrze. Nie będę za Ciebie wyszukiwał i wklejał.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Z tego co pamiętam, z samego podatku bankowego jest chyba dodatkowe 4 mld. Przecież to wszystko płacą klienci - Polacy. Są też inne podatki zgrabnie ukryte, poczytaj. Pieniądze z nieba nie spadają.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Zresztą widać to doskonale obecnie. Jeżeli Ameryka nie zmieni reguł, to padnie od zalewu chińszczyzny. Zdaniem Waści Amerykanie powinni pracować za miskę ryżu, żeby odzyskać konkurencyjność??? :))))
  To samo jest w Europie z migracją. Zdaniem Waści, powinniśmy otworzyć granice na wolny rynek emigrantów ???:)))
  Konsekwentne stosowanie zasad wolnego rynku prowadzi zawsze do katastrofy, tak jak stosowanie zasad socjalizmu i wszelkiej utopii.

  UTOPIA ===== OU TOPOS ===== MIEJSCE, KTÓREGO NIE MA.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "Z tego co pamiętam, z samego podatku bankowego jest chyba dodatkowe 4 mld. Przecież to wszystko płacą klienci - Polacy. Są też inne podatki zgrabnie ukryte, poczytaj. Pieniądze z nieba nie spadają."
  "Wystarczy wpisać w gogle "nowe podatki PIS" i poczytać. Poczytaj, to może coś do Ciebie dotrze. Nie będę za Ciebie wyszukiwał i wklejał. "

  Spisałem w google "nowe podatki PIS" i pierwsze 3 linki to same bajania o tym, jakie to podatki PiS nam wprowadzi. Dawaj konkrety.


  "1. Skoro wydatki są takie same to na co PIS te pieniądze wydało? Możesz odpowiedzieć na to pytanie?"

  wyborcza.biz/biznes/1,149543,19790121,pora-na-wykopki-drogowe-550-km-nowych-drog.html
  motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-budowa-autostrad/budowa-autostrad/news-tak-sie-w-polsce-buduje-drogi-kompletna-mapa,nId,2417264
  Masz jakieś DANE o tym, że się buduje mniej niż za rządów PO?

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  Samo to, że Chiny (komuna) dogania zachód (gospodarka wolnorynkowa) pokazuje, jak rzeczywistość łamie dogmaty.

 • guyfawkes13

  @Olej Guynar

  Liberalizm jest herezją, opiera się na błędnej antropologii. Jednostka (vs osoba) i egoizm (vs dobro)
  To nie jest ideologia europejska.

  //Słowo ekonomia wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako (oikos), co znaczy dom i (nomos), czyli prawo, reguła[1]. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.//

  W normalnej ekonomii chodzi o to, żeby efektywnie realizować dobro wspólne (dom).

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  @podczaszy1
  Bardzo ciekawy temat Panowie rozpoczęli. To już blisko istoty tego, jaki ustrój jest najlepszy. W naszym zakręconym świecie , samo stawianie takich pytań wymaga odwagi,rozwagi, wiedzy i doświadczenia. A co dopiero odpowiadanie na tak postawione pytania...
  Spór przypomina mi moje rozmowy pewnym młodym człowiekiem, który podłapał trochę regułek z liberalizmu, które bardzo ładnie tłumaczą wszystko. Nie mogę go przegadać i prawie uznałbym jego doktrynę za dojrzałą i kompletną . Prawie, bo ten wewnętrznie spójny przekaz nie pasuje do rzeczywistości jaką znam. Ja nie widzę wolnej konkurencji, wygrywanej przez pracowitych i najzdolniejszych, tylko dyktat monopoli.
  Największym wrogiem wolnego rynku w 19w byli Rockefellerowie. Dzięki temu stworzyli Standard Oil i zmonopolizowali(pocz 20w) medycynę/farmację.
  Temat idealnej gospodarki , to temat morze.
  Wydaje mi się, że dobrą intuicję ma Coryllus. Wg. niego władza może być święta lub ukryta(innej ludzie nie akceptują). Wybierając świętą, staramy się budować funkcjonowanie społeczne od centrum, czyli rzeczy najważniejszych, do peryferii.Najważniejsze jest respektowanie praw Boga i natury człowieka. Bez wątpienia wolność i własność będą wysoko w tej hierarchii, ale nie najwyżej.
  Tak budowana gospodarka nie będzie mieć natury imperialnej ale misyjną.
  I tu możemy powiedzieć, że przynajmniej w pewnym stopniu ten model był realizowany przez nasz kraj przed rozbiorami.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Dopóki kapitały są małe, liberalizm wydaje się ok.
  Ale z czasem pojawia się dysproporcja i oligarchizacja - to NATURALNY rozwój kapitału, i kończy się wolność.
  Wtedy pojawiają się regulacje państwowe i nie ma mowy o liberaliźmie.
  W dawnej Polsce szlachecki ustrój z szeroko rozpowszechnioną własnością był bardzo dobry, dopóki nie pojawiła się magnateria (oligarchia).
  Oligarchia nigdy i nigdzie nie myśli w kategoriach dobra wspólnego, tylko swojego kosztem wspólnego.
  Moim zdaniem, o systemie przypominającym ideał liberalizmu można (i trzeba) myśleć tylko do pewnego pulapu małych, czy malych i średnich firm. Powyżej pewnego pułapu kończy się konkurencja, a zaczyna polityka.
  Fanatycków konsekwentnego liberalizmu w każdym wymiarze uważam za ''pożytecznych idiotów'' oligarchii.:)))

 • karnakufo

  Kto gasił światlo? Przyznać się: :)
  finanse.wp.pl/bitcoin-ponizej-13-tys-dol-paniczna-wyprzedaz-przy-pekajacej-bance-6201069547460225a

 • ewiggin

  @olejgujnar
  "Masz jakieś DANE o tym, że się buduje mniej niż za rządów PO?"

  - Nie @olejgujnar, nie mam żadnych danych i nie chce mi się szukać, bo to zupełna strata czasu.
  Najpierw stwierdziłeś, że PIS nie wprowadziło nowych podatków a jak podałem jeden konkret (podatek bankowy), który pokazał, że mówisz nieprawdę, to chcesz kolejnych konkretów.
  Daj sobie już spokój, święta idą, naprawdę nie mam ochoty na te przepychanki. Wesołych Świąt, szczęśliwego nowego roku etc. • olejgujnar

  @ewiggin
  Kolejny nie ma ochoty rozmawiać, jak fakty nie odpowiadają jego teoriom. Powiedziałeś, że PiS stworzył nowe podatki i podwyższył istniejące, ale masz przykład jednego na 4mld w 2017. Z samej prywatyzacji PO od 2010r. ściągnęło prawie 50mld. Więc nadal masz dziurę na ponad 30 mld za 2016-2017. Gdzie to wszystko szło?

 • ewiggin

  @olejgujnar
  "Gdzie to wszystko szło?"

  - No cóż, jak Cię znam, to na pewno część do Rzeszy a druga część do kieszeni złodziei z PO. Zgadłem? - no to daj mi spokój.


 • konsultant121

  Tak bym to widział:)
  www.bankfotek.pl/view/2105688
  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

 • konsultant121

  www.bankfotek.pl/view/2105689

 • podczaszy1

  @olejgujnar
  "Nie łapownictwo w sektorze prywatnym istnieje tak samo jak w publicznym, zawsze ktoś podejmuje decyzję".
  Proponuję żebyś przeczytał sobie przepis prawa karnego dot. tzw.sprzedajności bo wygadujesz androny.
  "Kto z w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową bądż osobistą ..............".
  Wyjaśniłem ci co miałem na myśli pisząc o połowie lat 80-tych a ty dalej swoje.
  Nic nie pisałem o grubej kresce więc mi nie imputuj,że jestem jej zwolennikiem.
  Musisz się pogodzić z tym,że wielu /prawie wszyscy/ łapówkarzy nie zostanie ukaranych, bo skala tego zjawiska jest ogromna i nic nie pomoże powoływanie nowych służb. W Polsce jest ich już kilkanaście i nic to nie pomaga.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Mówisz Waść,że wolny rynek to utopia/ miejsce, które nie istnieje/. Proponuję,żebyś udał się na targ na którym handluje się warzywami i owocami. Tam zobaczysz jak świetnie funkcjonuje. Zresztą nie tylko tam.
  Zgadzam się natomiast,że we współczesnym świecie trzeba budować wolny rynek na podwórku krajowym, bo inni nie zamierzają się stosować do jego reguł. A co się dzieje? Morawiecki nieba przychyla różnym zagranicznym korporacjom wspierając ich działalność najróżniejszymi ulgami podatkowymi i nakłada nowe rozliczne obciążenie na małe polskie podmioty gospodarcze. Przecież gołym okiem widać czyje interesy on reprezentuje. A u kogo pan Morawiecki zarabiał pieniądze? Sam Waść wylewasz żale na banksterów ale Morawiecki jak rozumiem stanowi wyjątek? Czy chcesz Waść mi wmówić,że to kolejny KETMAN.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Przecież Waszmość wiesz,że wydatki powinny być dokonywane zgodnie z zasadą oszczędności i celowości. Jeśli wydajemy nie swoje pieniądze na innych to nie kierujemy się ani oszczędnością ani celowością. Jeśli wydajemy cudze pieniądze na siebie to nie kierujemy się oszczędnością/Taka jest natura człowieka i jej nie zmienisz/. To jest immanentna cecha socjalizmu i to było i nadal jest nam oferowane. Inaczej mówiąc, może PIS osiągnie sukces ale Polska na pewno nie.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Oligarchia nigdy i nigdzie nie myśli w kategoriach dobra wspólnego".
  Czy mam Waszmości wymieniać wielkich polskich magnatów, którzy wiele dla dobra wspólnego zrobili? No to jakie nigdy i nigdzie?

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  W zasadzie zgadzam się z Panem.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Tak najogólniej to jestem zwolennikiem tzw. szkoły austriackiej w ekonomii. To ona a nie keynesizm bierze pod uwagę naturę człowieka.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Wszystkie kraje poważne budowały swoją pozycję na protekcjoniżmie".
  To prawda ale wspierały one prywatny krajowy kapitał. PIS wspiera korporacje międzynarodowe, a więc proponuje coś odwrotnego.

 • podczaszy1

  @ karnakufo
  "Kto gasił światło? Przyznać się."
  Tu na blogu to pewnie nikt. To jednak inna liga. Wyższa.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Coś tam Waść wspominał ,że polityka new deal stosowana przez Roosevelta wyciągnęła
  USA z Wielkiego Kryzysu, w który wpakował je liberalizm. Nie wiedziałem,że liberalizm to FED, a polityka ta skończyła się w 1971 roku bankructwem USA w Bretton Woods.Trzeba odróżniać skutki bliższe od dalszych.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // Proponuję,żebyś udał się na targ na którym handluje się warzywami i owocami. Tam zobaczysz jak świetnie funkcjonuje //

  Toteż powtarzam, że w skali mikro, gdzie nie ma dużych dysproporcji kapitałowych wolny rynek powinien być jak najbardziej. Działa on pro cywilizacyjnie i promieniuje ozdrowieńczo na inne sektory.
  I takie małe przykłady są podawane jako argumentacja za wolnym rynkiem i państwowym minimum minimorum. Ale to się nie sprawdza przy dużych kapitałach.
  Przy tym mnie nie chodzi o to, jak to być POWINNO, tylko jak JEST. Jeśli Waść prawisz, jak być powinno według politgramoty, to chcesz zastosować rodzaj socjalizmu, niechby i ilberalnego.
  W rzeczywistości od pewnego pułapu kończy się gospodarka a zaczyna polityka i korupcja systemowa, bo wielki kapitał oferuje takie możliwości. I dzisiejszy świat jest w rzeczywistości OLIGARCHICZNY. Wielki kapitał ma taką cechę, że jest to big to fall.
  Liberalizm prowadzi w sposób KONIECZNY do oligarchii. Bajka liberalna pasuje tylko do skali mikro przy równych podmiotach. Liberalizm pełnoskalowy, totalny[sic!] to jest oligarchia. I to doskonale wiedział już Arystotele, nie trzeba wyważać otwartych drzwi.
  W dodatku w warunkach naszego nieszczęśliwego kraju, mamy jeszcze do czynienia z oligarchią zewnętrzną, o wiele potężniejszą niż krajowa.
  Stąd rezultatem liberalizmu jest rocznie minus 100 miliardów , brak jakichkolwiek perspektyw rozwoju , emigracja i nadchodząca katastrofa ludnościowa.
  Jak Waść zaoponuje, że to niezgodne z teorią, że to nie jest prawdziwy soc... pardon, liberalizm, to ja Waści powiem tylko, że mnie nie interesują książki, mnie interesuje rzeczywistość, bo ja nie jestem utopistą-socjalistą.

  Akcjonariusz ma na liberalizm-oligarchizm taki sam wpływ jak wyborca na demokrację. 10 lat temu był krach związany z toksycznymi kredytami. Teraz zaczynają się przygotowania do podobnego krachu z kryptowalutami:
  forsal.pl/finanse/gielda/artykuly/1093626,bitcoin-kryptowaluty-wchodza-do-realnej-gospodarki-i-beda-na-nia-wplywac.html

  Czy można temu zaradzić w warunkach liberalizmu???
  Oczywiście że nie. Temu ewentualnie mogłaby zaradzić interwencja państwa. Mogłaby. Liberalizm zawsze prowadzi do rozkręcenia kasyna i pięknej katastrofy. A ludzie są zmuszeni za to płacić. I to też jest całkowicie liberalne, naturalna konsekwencja liberalizmu.

  // Przecież Waszmość wiesz,że wydatki powinny być dokonywane zgodnie z zasadą oszczędności i celowości. Jeśli wydajemy nie swoje pieniądze na innych to nie kierujemy się ani oszczędnością ani celowością.//

  Ten system skończył się w XVI wieku z reformacją, choć jeszcze jakiś czas dogorywał. Tu jest ten sam Waści utopizm. Żyjemy w konkretnym systemi, nie w książce liberalnej.

  //Morawiecki//

  Jak na razie, nie mam do niego zastrzeżeń, przemawia za nim przede wszystkim naprawa budżetu. Zobaczymy, co będzie dalej, dwa lata (a właściwie rok) to za mało na ocenę.

  Niepokoi mnie , że rząd wydał 100 mln na odnowę żydowskiego cmentarza. To nie jest żadne ''nasze dziedzictwo'', bo Żydzi są odrębni. Myślę, że stać ich na odnawianie swoich cmentarzy. A nas nie bardzo stać na odnawianie naszych cmentarzy i zabytków na Kresach.

  //Sam Waść wylewasz żale na banksterów ale Morawiecki jak rozumiem stanowi wyjątek?//

  Nie da się wojować ze wszystkimi na raz. Nec Hercules... Z kimś trzeba być w sojuszu, zwłaszcza że zagrożenia ze strony towarzyszy strategicznych są niebezpieczne.
  Zobaczymy, czy taka polityka będzie skuteczna. ''Wszystko albo nic'', ''Tryumf albo zgon'', to też jest Waści idealizm/utopizm.

  Wesołych Świąt.:)) • guyfawkes13

  @Podczaszy

  To, co się sprawdza jako ''liberalzm w skali mikro , nie sprawdza sie w skali makro. Propagandyści liberalizmu totalnego udają, że obowiązuje jednostajna przestrzeń Newtonowska, a tak nie jest. Przestrzeń się ... zakrzywia. Ale chodzi o to, żeby ludzi, którzy mają do czynienia ze skalą mikro, a nie rozumieją zasad skali makro, zrobić mięsem armatnim oligarchii, pół biedy, jeśli ta oligarchia jest swoja.:)))

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Żyjemy w konkretnym systemie nie w książce liberalnej".
  W ZSRR też panował konkretny system. Rozumiem,że Waść doradzał by jego mieszkańcom,żeby w nim się jakoś urządzały, a nie czytały o tym,że może być inaczej.
  Waszmość wierzy w uzdrowieńczą rolę państwa i w jakiś system wodzowski. Ja z rzeczywistości wiem,że muszę przed tym państwem się bronić, bo dla mojego dobra chce mnie ogołocić. Waszmości utopizm polega na głoszeniu dobra wspólnego.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ciekawe,że coś działa w skali mikro a nie działa w skali makro. To od jakiej konkretnie wielkości już przestaje działać?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //W ZSRR też panował konkretny system. Rozumiem,że Waść doradzał by jego mieszkańcom,żeby w nim się jakoś urządzały//

  W każdym systemie ludzie się jakoś urządzają. Nie znaczy to, że nie trzeba robić nic.

  //Ja z rzeczywistości wiem,że muszę przed tym państwem się bronić, bo dla mojego dobra chce mnie ogołocić//

  I to jest (wiel)błąd. Państwo może być wrogiem, a może być przyjacielem. W zależności od tego, czy jest przejęte przez oligarchię i przez jaką.
  Od państwa należy domagać się warunków dla wolnego rynku w skali mikro i obrony interesów narodowych w skali makro. Czyli troski o dobro wspólne:)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Ciekawe,że coś działa w skali mikro a nie działa w skali makro. To od jakiej konkretnie wielkości już przestaje działać?//

  Trzeba zapytać astrofizyków, kiedy należy się liczyć z zakrzywieniem przestrzeni:))) Waszmość ciągle dążysz do jakiegoś idealnego określenia. W rzeczywistości nie ma idealów. Ale trzeba się starać o rozpowszechnienie własności - to jest jakaś gwarancja. Z tym, że dojście do tego stanu nie jest łatwe i szybkie. Readukcja tych 100 mld rocznie haraczu liberalnego, jest już jakimś pierwszym krokiem w dobrym kierunku.
  Idę na spacer.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  ""Nie łapownictwo w sektorze prywatnym istnieje tak samo jak w publicznym, zawsze ktoś podejmuje decyzję".
  Proponuję żebyś przeczytał sobie przepis prawa karnego dot. tzw.sprzedajności bo wygadujesz androny.
  "Kto z w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową bądż osobistą .............."."

  I ten jeden przepis zamyka sprawę łapownictwa? Jak przekupię dyrektora prywatnej firmy aby dał mi kontrakt, to popełnię przestępstwo czy nie? To była łapówka czy nie? Jak prywatny przedsiębiorca wręcza łapówkę urzędnikowi, to tylko sektor publiczny uczestniczy w łapownictwie, czy sektor prywatny też?

  "Wyjaśniłem ci co miałem na myśli pisząc o połowie lat 80-tych a ty dalej swoje.
  Nic nie pisałem o grubej kresce więc mi nie imputuj,że jestem jej zwolennikiem."

  Co Ty mi wyjaśniłeś? Napisałeś: "ja się boję wszystkich tych planów naprawczych, które kończą się tym,że trzeba znowu wprowadzać następny plan naprawczy.Takie mam doświadczenia od połowy lat 80-tych." oraz "Wtedy stałem się dorosłym i zacząłem się interesować gospodarką/ zacząłem studia na AE/.Nie napisałem,że wtedy było dobrze.". Dostrzegasz w tych Twoich 2 wypowiedziach propozycję jakichś rozwiązań?

  "Musisz się pogodzić z tym,że wielu /prawie wszyscy/ łapówkarzy nie zostanie ukaranych, bo skala tego zjawiska jest ogromna i nic nie pomoże powoływanie nowych służb. W Polsce jest ich już kilkanaście i nic to nie pomaga. "

  Ależ oczywiście, że nie wszystcy zostaną wyłapani, to jest kolejny banał. Tak samo nie da się wyłapać wszystkich morderców, złodziei, gwałcicieli, itd. Jakie masz propozycje, co zrobić aby wyłapać i usunąć z systemu skorumpowanych urzędników? Który polityk to wprowadzi? Służby nie działają - a co z wyłapywanymi łapówkarzami, co z ograniczeniem wyłudzeń VAT. Stało by się to bez służb?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Państwo może być wrogiem,a może być przyjacielem. W zależności od tego,czy jest przejęte przez oligarchię i przez jaką."
  Tak widzę ,że Waszmościa interesuje rzeczywistość a nie utopia.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  "Morawiecki nieba przychyla różnym zagranicznym korporacjom wspierając ich działalność najróżniejszymi ulgami podatkowymi i nakłada nowe rozliczne obciążenie na małe polskie podmioty gospodarcze. Przecież gołym okiem widać czyje interesy on reprezentuje. A u kogo pan Morawiecki zarabiał pieniądze? Sam Waść wylewasz żale na banksterów ale Morawiecki jak rozumiem stanowi wyjątek? Czy chcesz Waść mi wmówić,że to kolejny KETMAN."

  "To prawda ale wspierały one prywatny krajowy kapitał. PIS wspiera korporacje międzynarodowe, a więc proponuje coś odwrotnego."

  Mam wrażenie, że lubisz widzieć świat czarno-biało. Ten zły, ten dobry, to zawsze zadziała, to nigdy nie działa. Współczesny system bankowy (zależność rządów od banków prywatnych), wymusza na nas współpracę z kapitałem zagranicznym. Dlatego tak ważny jest poslki sektor bankowy, każdy bogaty kraj ma silne banki. Jednocześnie od 2 lat mamy wielką różnicę w podejściu do polskiego businessu - wystarczy wspomnieć zbrojeniówkę, fundusze na startupy, konstytucję biznesu. Różnica jest wyraźna i tak robią wszystcy na świecie. Byliśmy pod tym względem 3-cim światem przez ostatnie 25 lat, to nie jest coś, co powstanie w 2 tygodnie. Kto ma lepszy program gospodarczy niż PiS?

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  " Jak przekupię dyrektora prywatnej firmy aby dał mi kontrakt to popełnie przestępstwo czy nie?"
  Nie nie popełnisz przestępstwa. Dyrektor tej firmy jeśli jest to spółka handl owa może ewentualnie odpowiadać za działanie na jej szkodę na podstawie kodeksu handlowego. kompletnie nie masz wiedzy z zakresu prawa karnego.
  "Dostrzegasz w tych twoich wypowiedziach propozycje jakiś rozwiązań"
  Rozwiązaniem jest ograniczanie władzy urzędniczej.

  Co do reszty to nie chce mi się nawet odpowiadać, bo ręce mi opadają jak czytam twoje argumenty?

 • marmas1981

  Witam
  Panie Wojtku zbliżamy się do końca roku może jakieś projekcje walutowe Pan przedstawi? Usd/Pln Gbp/Pln Chf/Pln Eur/Pln i Eur/Usd ? Co Pan myśli i jak Pan to widzi w krótkim i dłuższym terminie ?

 • podczaszy1

  @olejgujnar
  "Mam wrażenie,że lubisz widzieć świat czarno-biały"
  Oczywiście,że upraszczam. To jest jednak blog giełdowy, a ja nie będę pisał elaboratów.

 • olejgujnar

  @podczaszy1
  "" Jak przekupię dyrektora prywatnej firmy aby dał mi kontrakt to popełnie przestępstwo czy nie?"
  Nie nie popełnisz przestępstwa. Dyrektor tej firmy jeśli jest to spółka handl owa może ewentualnie odpowiadać za działanie na jej szkodę na podstawie kodeksu handlowego. kompletnie nie masz wiedzy z zakresu prawa karnego."

  Oczywiście, że nie mam wiedzy z zakresu prawa, nie jestem prawnikiem i nigdy nie miałem ambicji nim zostać. Ale www.prokuratura.kalisz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=109:korupcja-w-polskim-prawie-karnym&catid=83&Itemid=512 i www.podatki.biz/artykuly/lapownictwo-w-biznesie-odpowiedzialnosc-za-lapowki_33_19209.htm twierdzą, że przyjęcie łapówki w sektorze prywatnym jest karalne z KK. Zresztą przekomażanki prawne nie są sednem tej dyskusji, sednem jest to, że łapownictwo dotyka także sektor prywatny, nie jest ono domeną tylko sektora publicznego.

  ""Dostrzegasz w tych twoich wypowiedziach propozycje jakiś rozwiązań"
  Rozwiązaniem jest ograniczanie władzy urzędniczej."

  Jak "ograniczanie władzy urzędniczej" wyłapie tych, którzy przyjęli łapówki w przeszłości? Jak oddzieli skorumpowanych urzędników od uczciwych. Przecież to co piszesz zupełnie nie ma sensu. No i jak inaczej nazwiesz "ograniczanie władzy urzędniczej" jak nie kolejnym planem naprawczym? A przecież tych planów tak sie obawiasz i one absolutnie nie są rozwiązaniem. Twoje wypowiedzi są nawzajem do siebie sprzeczne.

  "Co do reszty to nie chce mi się nawet odpowiadać, bo ręce mi opadają jak czytam twoje argumenty?"

  Ach no tak. Czyli nie wyjawisz mi kto ma lepszy program gospodarczy niż PiS, nie powiesz mi jak bez służb zlikwidować wyłudzenia VAT (gdzie VAT jest regulowany przez UE, więc nie jest takie proste aby zmienić same regulacje dotyczące VAT) czy wyłapać łapówkarzy odpowiedzialnych za prywatyzacje i wałki przy przetargach za PO. Rozumiem.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  "@olejgujnar
  "Mam wrażenie,że lubisz widzieć świat czarno-biały"
  Oczywiście,że upraszczam. To jest jednak blog giełdowy, a ja nie będę pisał elaboratów."

  Nie upraszczasz a piszesz nieprawdę.

  "PIS wspiera korporacje międzynarodowe, a więc proponuje coś odwrotnego." - podałem Ci przykłady wspierania naszego biznesu przez PiS, nie ma też, jak to było powszechne za poprzednich rządów, ustawiania przetargów pod obcy kapitał, ze szkodą dla naszych firm. PiS balansuje między różnymi siłami, ale wspiera masz przemysł lepiej niż każdy poprzedni rząd.

  "Morawiecki nieba przychyla różnym zagranicznym korporacjom wspierając ich działalność najróżniejszymi ulgami podatkowymi i nakłada nowe rozliczne obciążenie na małe polskie podmioty gospodarcze. Przecież gołym okiem widać czyje interesy on reprezentuje."

  Jakie to ulgi dał Morawiecki zagranicznym korporacjom? Jakie "nowe rozliczne obciążenie na małe polskie podmioty gospodarcze" wprowadził ten rząd? Ja nie twierdzę, że Morawiecki to ideał, ale jest lepszy od wszystkich swoich poprzedników, a to jest dla mnie duży plus. Kto Twoim zdaniem byłby lepszy na jego miejscu?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Ciekawe,że coś działa w skali mikro a nie działa w skali makro. To od jakiej konkretnie wielkości już przestaje działać?//

  Jest zbyt dużo zmiennych i różnych uwarunkowań.
  O sexie też nie napiszę podręcznika, że odtąd dotąd to, a potem tamto i czasem gra i koliduje a czasem nie you know.:)))

  O tym nie trzeba pisać tworząc kolejne utopie działające przez sekundy. Trzeba wychowywać w racjonalnej , antyutopijnej filozofii realistycznej i personalistycznej.

  Liberalizm opiera się nie na osobie, tylko na jednostce, czyli na kłamstwie założycielskim, dlatego musi prowadzić na manowce.

 • guyfawkes13

  Na manowce to jeszcze pół biedy. Liberalizm-oligarchizm prowadzi od kryzysu do kryzysu, a ostatecznie do katastrofy - geddonu.
  Historycznie przechodzimy od imperium do imperium, od kolapsu do kolapsu. Chiny będą ostatnim imperium w łańcuchu i po kolapsie Chin będzie już koniec.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  "Kto ma lepszy program gospodarczy niż PIS?"
  KNP.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Chiny będą ostatnim imperium w łańcuchu i po kolapsie będzie już koniec"
  To jest Waszmości życzenie i właśnie myślenie utopijne.
  Różnica między mną, a Waszmością sprowadza się chyba do tego,że ja socjalizm obwiniam o to,że dojdzie do geddonu, a Waszmość liberalizm. Oczywiście wiem,że ten liberalizm też jest odmianą socjalizmu. Ja , jak Waszmość wie jestem zwolennikiem I Rzeczpospolitej, czyli gospodarki realnej i Waszmość chyba też. Tyle,że ja uważam,że można do tego wrócić po tym geddonie, a Waszmość mi mówi,że ze mnie utopista. Oczywiście wiem,że nie ma powrotu do tego bez geddonu.
  No ale podyskutować zawsze można.

 • podczaszy1

  @ ALL
  A teraz życzę Wesołych Świąt wszystkim blogowiczom i Gospodarzowi, bo już chyba najwyższy czas.

 • olejgujnar

  @podczaszy1
  "@ olejgujnar
  "Kto ma lepszy program gospodarczy niż PIS?"
  KNP. "

  To ja Ci napiszę, dlaczego dla mnie KNP aktualnie nie jest lepszą opcją niż PiS:

  1. Dogmatyzm. Oni nie dopuszczają nawet myśli, że mogą się mylić. Na wszystkie problemy jest jedno rozwiązanie.
  2. Brak doświadczenia.
  3. Umiarkowana wiarygodność. Nie rządzili, więc siłą rzeczy trzeba zaufać, że będą robić to co mówią. PiS robi to co obiecał. Dla mnie to zasadnicza różnica.
  4. Brak skuteczności. Polityk, który od zawsze ma poparcie w granicach błędu statystycznego i nie wyciągnął z tego wniosków to dla mnie duże ryzyko.

  Ale oni, w przeciwieństwie do znacznej części polskiej sceny politycznej, nie są na mojej czarnej liście partii/ludzi, na których już nigdy nie zagłosuję, więc jak PiS się skompromituje korupcją (najważniejsze moim zdaniem kryterium) bądź zacznie działać na szkodę Polski (co często jest konsekwencją korupcji), to kto wie ;)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  My właściwie się niewiele różnimy, a różnice też są potrzebne. Rozmowa z Waszmością to dla mnie to ... godne zajęcie :))
  Co do tego ostatniego imperium, to myślę, że globalny komunizm wojenny będzie jego ostatnim stadium, i nie wiadomo ile po tym geddonie zostanie.

  Dołączam się do życzeń świątecznych Waszmości dla Gospodarza i Blogowiczów.

 • karnakufo

  WIG20 jak w zegarku (mam nadzieję, że i na prognozie :)):
  www.bankfotek.pl/view/2105744

 • konsultant121

  2000 + 8=2008
  2008+ 13= 2021

  2002+5=2007
  2009+8=2017 (hossa Mwig+sWig)
  czyli teraz
  2017+3=2020 lub 2017+5=2022 (1974-1980-1987-1995-2002-2009-2016-2022)
  Auuu..

 • konsultant121

  Z powyższego można wysnąć wniosek że ostateczna hossa cyklu Modelskiego odbędzie się w latach 2022+13=2035;)) przed "dark age".

 • bialek.wojciech

  Wszystkim Czytelnikom bloga składam życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

 • karnakufo

  PKOBP - może pójść większa korekta:
  www.bankfotek.pl/view/2105801

 • karnakufo

  Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.
  Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.
  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim pokoju Chrystusowego, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Niech nadchodzący nowy rok przyniesie Wam jak najwięcej łask Bożych.

 • red.007

  @WB
  @All
  Dziękuję, nawzajem.

 • ewiggin

  Wesołych Świąt I Szczęśliwego Nowego Roku!

 • bialek.wojciech

  www.youtube.com/watch?time_continue=46&v=suiyMkrHbBU

 • podczaszy1

  Szaleństwo z tym bitcoinem.Siedzę sobie w dosyć szerokim gronie rodzinnym i dwóch jego uczestników cały czas handluje bitcoinem. Ponoć obaj są cały czas na sporym plusie.Wcześniej na niczym innym nie grali. Oczywiście są podnieceni jak małe chrabąszcze. To są niezłe jaja. Grają po nocach, w pracy, w domu.Tłumaczą mi na czym polega bitcoin,że to rewolucja itp. Nie przekonali mnie do tego ani na jotę.
  Nie liczcie na to,że oni pojawią się na GPW.

 • guyfawkes13

  @WB

  //www.youtube.com/watch?time_continue=46&v=suiyMkrHbBU //

  Sam Pan widzi , Panie Wojtku - czasy Kazimierzowskie. Odbudowa gospodarcza i sojusz z Węgrami (pod francuską dynastią Andegawenów).
  Kazimierz Wielki był też zręcznym dyplomatą i potrafił dezintegrować zagrażające sojusze.

  Francuzi chyba zaczynają rozumieć, że Niemcy nie będą ich finansować i po ''utracie'' Polski weszliby na równię pochyłą. Dają sygnały, więc chyba trzeba będzie kupić te Scorpeny, zwłaszcza że są niezłe i co istotne, z kodami do rakiet(...).
  Robiąc politykę Kazimierzowską trzeba też umieć dezintegrować wrogie sojusze:)))

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Rozumiem Waszmości nastawienie do bitcoina. Ale ono chyba nie jest ... właściwe.
  Po pierwsze, to nie jest temat naszego pokolenia. Po drugie Waszmość jest niedźwiedziem i stąd sceptycyzm jest jeszcze większy. Po trzecie kryptowaluty dopiero zaczynają karierę.
  Ja nie mówię, żeby się angażować całkowicie, ale w jakimś procencie, co to szkodzi.
  Jest wiele kryptosów o różnych zaletach[sic!]
  Moja hipoteza robocza jest taka, że one odegrają rolę toksycznych pakietów hipotecznych z poprzedniej bańki, a do tego jeszcze droga daleka.

  Jest też nowe nagranie towarzysza Tradera dotyczące tej tematyki i warto tego posłuchać. Zmieniłem też zdanie na temat towarzysza Tradera. On nie jest ruski, tylko tutejszy.
  W nagraniu widać też ewolucję towarzysza Tradera co do Chin. Kiedyś Chiny były dla niego samym cymesem, a teraz trzeźwo zauważa w Chinach znamiona lidera nowego globalnego komunizmu, czyli towarzysz Trader zbliża się do mojego ''teoretyczno-spiskowego'' stanowniska:)))
  www.youtube.com/watch?v=7mjAHUhLWrA

  Kryptosy to ciekawa dziedzina, która się w dodatku szybko zmienia. Z naszym doświadczeniem i znajomością [analizy] powinniśmy być na tym rynku ... rekinami:)))
  No sam Waść zobacz próbkę:
  www.youtube.com/watch?v=MPP0ieVIXj8
  To dzieci są. Ja do researchu w tym obszarze zaangażuję chyba mojego syna (nie musi całego czasu tracić na te czarodziejskie sztuczki Hogwartowe), jak tylko skończy semestr.:))))))

 • cyfrowyja

  dzięki za wpis! <img src=swiatowid.blox.pl/resource/bk.PNG/>

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Z tego wszystkiego (...) spędziłem trochę czasu (w tym połowę ostatniej nocy) na próbach zorientowania się w rynku kryptowalut, a wiesz Waść że jestem raczej konserwatywny i nie lubię czytać.
  No i doszedłem do tego, że jest to taki sam rynek, jak w połowie XIX wieku +, w Ameryce, zanim uchwalono prawo antymonopolowe. To jest ten sam liberalny żywioł, który tak wychwala pan Kleks.
  Oczywiście znaczna większość tych projektów zbankrutuje, ale niektóre zrobią oszałamiającą karierę i odegrają dużą rolę w zaczynającej się kolejnej rewolucji gospodarczo-społecznej.
  Więc już jesteś Wszmość w swoim ulubionym świecie (tylko go nie poznałeś), i powinieneś się w nim fundamentalnie odnaleźć, zamiast zajmować się tymi giełdowymi starociami.
  Dziś są możliwe jeszcze lepsze kariery, niż w tym mitycznym XIX wieku.

 • bartalsi

  Miedź to jeszcze lepsze złoto niż złoto, choć złoto też ładnie procentuje :). Warto teraz zainwestować w kopalnie, będzie się działo.

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  W kopalnie złota i miedzi ?:))

 • bartalsi

  Rób jak chcesz :)

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Mnie rynek kryptowalut przypomina schyłek lat 90-tych i szaleństwo tzw. new economy, która jak się już w 2000 roku okazało nie była żadną nową ekonomią. Kryptowaluty to nie żadna rewolucja. To zwykła bańka i nic więcej.Podoba się mi jedynie pierwszy człon nazwy Krypto, bo kojarzy mi się z kryptą, w której zostanie pochowany obecny system ekonomiczno społeczny. I niech się stanie.

 • olejgujnar

  Bardzo ciekawy artykuł nt. stosunków polsko-ukraińskich kresy.pl/publicystyka/ukrainskie-lobby-polityczne-polsce-geneza-przejawy-dzialalnosci/ oraz wykład Bartosiaka www.youtube.com/watch?v=oZlwGEIVHMk. Oba dają dużo do myślenia.

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  "Mnie rynek kryptowalut przypomina schyłek lat 90-tych i szaleństwo tzw. new economy, która jak się już w 2000 roku okazało nie była żadną nową ekonomią. Kryptowaluty to nie żadna rewolucja."

  Tu się nie zgodzę. Tak jak internet zniósł sporo barier (np. każdy może publikować, każdy może sprzedawać swoje wyroby czy usługi na całym świecie przy niewielkich kosztach, co wcześniej było trudne) tak kryptowaluty znoszą sporo barier w pozyskiwaniu środków i inwestowaniu. Teraz każdy może stać się współwłaścicielem startupu, proces zdobywania środków na nowe projektu znacznie się uprościł w porównaniu z modelem Venture Capital. Myślę, że kryptowaluty mają swoją przyszłość, ale jak zwykle nie jest ona tam, gdzie ją wszyscy widzą (czyli w wymianie handlowej) a jako instrument pozyskiwania funduszy na przedsięwzięcia.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  Chodziło mi bardziej o to,że na początku obecnego wieku nie powstała żadna new economy. Internet znalazł zastosowanie w "starej ekonomii", a ta jest nieubłagana i w cuda nie wierzy. Nie da się żyć na kredyt w nieskończoność i jeśli prowadzi się politykę zjadania ziarna,które jest przeznaczone na siew w przyszłości to wiadomo jak się to musi skończyć.

 • podczaszy1

  @ red 007
  No to jak pęknie tym razem dołek na USD/PLN?

 • red.007

  @podczaszy1
  Tak Panie.

 • konsultant121

  Może i pęknie ale potem kierunek 4,20 :)

 • red.007

  @konsultant121
  Obowiązkowo.

 • konsultant121

  @red
  To powiedz kiedy mam wymienić resztę złotówek na USD:)

 • red.007

  @konsultant121
  Wtedy jak ja kupię.:))-żarcik
  Obiecałem @podczaszemu wpis jak zejdzie poniżej września,zatem cierpliwie poczekajmy.Jest to ważne,bo wybicie września a de facto dołka z 2015,będzie miało daleko idące konsekwencje dla dolara,które opiszę.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  Póki co dolar jest nad wrześniem,zatem tkwijmy,tym razem,w sylwestrowym nastroju.:))

 • konsultant121

  3,45 i w górę takie to daleko idące konsekwencje;)))

 • konsultant121

  Co to za cykl Kitchina w którym CLIA nic nie znaczy???
  www.makrosfera.net/analize.aspx?v1=WIG__LOG&v2=CLI_AA_Poland

 • lakusek

  "Bardzo ciekawy artykuł nt. stosunków polsko-ukraińskich kresy.pl/publicystyka/ukrainskie-lobby-polityczne-polsce-geneza-przejawy-dzialalnosci/ "
  Guyfawkes?

  Tę asymetryczność relacji widać aż nadto, a ona trwa i się pogłębia...

 • shbax

  W20 podąża w ślad za miedzią (obwcne 327usd za miedź to wg mnie 2624pkt na w20) więc przy tej cenie miedzi w styzniu 2018 powinniśmy sie znaleźć w okolicach 2550-2600 na w20)

 • shbax

  chfpln dodatkowym katalizatorem dla wzrostów w20 (inst. fin. ok 50% indeksu)

 • guyfawkes13

  @Lakusek

  //Guyfawkes? //

  Sorry, ale ja unikam czytania, zwłaszcza takich długich pseudo endeckich elaboratów.
  Ale przeczytałem wstęp i zakończenie.:))
  Mam wrażenie, że w tym tekście jest pomieszanie z poplątaniem. Dążenia ''miejscowych'' przedstawia się jako politykę endecką, a ten cały dawno (po 39') nieaktualny prometejzm, jako politykę piłsudczykowską.
  Zwłaszcza ten cały rzekomy prometeizm nie ma nic wspólnego z piłsudczyzną - to jest najogólniej ujmując, polityka amerykańska (fenicka).
  Przecież piłsudczycy atakowali Sikorskiego za ustępstwa terytorialne na wschodzie , to jak można przedstawiać jako piłsudczykowską linię Curzona ???

  Ci wszyscy pajace typu Borowski (plus przygarść pożytecznych idiotów) , to amerykańska/fenicka agentura i tylko wycierają sobie gęby Piłsudskim, a ze strategiczną polityką Marszałka nie mają nic wspólnego.

  Ja jestem piłsudczykiem i dawno mówiłem, że tzw. Ukraina jest prowadzona na kurs kolizyjny z nami, jako konkurencyjny ośrodek organizujący międzymorze.

  Poza tym nie można porównywać nacjonalizmu polskiego i ukraińskiego, bo polski jest cywilizowany, łaciński, a ukraiński jest bandycki, turański itd.

  Dotychczasowa polityka wschodnia była tragiczna i świadcząca o niesuwerenności PRL-bis. Ostatnio chyba od niej zaczęto odstępować, o czym świadczy odczyt Jean'a Paris'a w klubie ronina, w którym wyraźnie powiedział, że niepodległość Ukrainy nie jest warunkiem niepodległości Polaski. I kilka dni później dostał od prezydenta wysokie odznaczenie.


 • guyfawkes13

  @Lakusek

  Banderstaat to jest też cel polityki niemieckiej (i austriackiej).

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Kryptowaluty to nie żadna rewolucja//

  No nieee wiem, powiedziedziałbym, że to właśnie JEST rewolucja, likwidująca pieniądz zupełnie, bo waluty fiat miały jeszcze jakiś związek z pieniądzem.
  Marksizm chyba wymaga likwidacji pieniądza nespa ?

  Z jednej strony jest to taki XIX - wieczny rynek, wolna amerykanka, a z drugiej nie potrafię tego zrozumieć. Po co tworzyć te tokeny, skoro można oprzeć się na cyfrowej postaci istniejących walut, albo kruszców?

  Przecież w tych wszystkich przedsięwzięciach nawet nie da się określic P/E, czy P/BV...

 • guyfawkes13

  @WB

  Panie Wojtku, a co Pan sądzi o tych kryptowalutach?

 • e_djur

  Ktoś skomentuje?
  Wykres cenowy rynku głównego(stooq.pl/q/?s=^_plws) i odpowiednio razem z NC od początku marca br. równomiernie się obsuwa. Efekt VAT, rykoszet Morawieckiego? Koniec optymalizacji i lawirowania objawia się dyscypliną i przyduchą na rynku?

 • bialek.wojciech

  @olejgujnar:
  "(...) wykład Bartosiaka www.youtube.com/watch?v=oZlwGEIVHMk. "

  Pytanie na ile część tych konwencjonalnych tendencji geopolitycznych, o którym mówi Bartosiak, stopniowo traci na znaczeniu wskutek zmian demograficznych.

  Z tego:

  wojciechbialek.blox.pl/2016/09/Lepiej-juz-bylo.html

  ... wynika, że w niedalekiej przyszłości centrum świata będzie tu:

  www.yourchildlearns.com/online-atlas/images/indian-ocean-map.gif

  Nazwijmy ten obszar roboczo "Heartsea". Od tego pojęcia można zacząć budowę "nowej geopolityki". :)

  Lektura obowiązkowa: "Baśnie z 1000 i jednej nocy").

  www.youtube.com/watch?v=NvZ3QSKtYvk

  ;) • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  " Z jednej strony jest to taki XIX -wieczny rynek, wolna amerykanka".
  Waszmość myli wolny rynek z najnormalniejszą grą hazardową.
  "przecież w tych wszystkich przedsięwzięciach nawet nie da sie określić P/E, czy P/BV"
  A po co to tylko gra taka jak choćby w trzy karty tylko o większe pieniądze.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Te waluty i tokeny, to też jest coś w rodzaju akcji przedsięwzięć, poza klasyczną giełdą.
  Tu są filmy omawiające moim zdaniem najciekawsze kryptosy:

  www.youtube.com/watch?v=tWd3FUVGfI0
  www.youtube.com/watch?v=O7mn3qIKHJM
  www.youtube.com/watch?v=oM8iDZbNO2k

  Myślę, że bitcoin już kończy swoje możliwości.

 • podczaszy1

  @ red 007
  No chyba możesz już zaczynać ten obiecany wpis.

 • guyfawkes13

  @WB

  //... wynika, że w niedalekiej przyszłości centrum świata będzie tu:
  www.yourchildlearns.com/online-atlas/images/indian-ocean-map.gif //

  Biorąc pod uwagę samą demografię, to byłoby możliwe.:))
  Tanzania w 2100 ma mieć 300 mln. itd.
  www.populationpyramid.net/pl/tanzania/2017/

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //@ red 007
  No chyba możesz już zaczynać ten obiecany wpis //

  No nieee wiem, EUR/USD robi chyba zwrot przez rufę:))
  fxpro.ctrader.com/c/LyGrn

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Panie Wojtku, a co Pan sądzi o tych kryptowalutach?"

  Wartość danej kryptowaluty może pochodzić z jej zaprogramowanej rzadkości. W przypadku bitcoina:

  "Całkowita liczba bitmonet dąży asymptotycznie do granicy 21 milionów."

  To oznacza, że np. bitcoin ma zaprogramowany brak inflacji.

  Ale nie istnieje ograniczenie na liczbę cryptowalut podobnych do bitcoina:

  "The number of cryptocurrencies available over the internet as of 27 November 2017 is over 1324 and growing.[1] A new cryptocurrency can be created at any time. By market capitalization, Bitcoin is currently (2017-08-19) the largest blockchain network, followed by Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple and Litecoin."

  To znaczy, że gdyby istniało ograniczenie liczby kryptowalut, to każda z tych kryptowalut mogłaby być coś warta. Ale nie ma takiego ograniczenia, więc możliwa jest inflacja liczby kryptowalut. A to oznacza, że wartość wszystkich kryptowalut dąży do zera.

  Do dyskusji jest jedynie ścieżka tego dążenia.

  Historyczne wzorce to South Sea Bubble:

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/South-sea-bubble-chart.png

  en.wikipedia.org/wiki/South_Sea_Company#Inflating_the_share_price

  ... oraz Tulip Mania:

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Tulip_price_index1.svg

  en.wikipedia.org/wiki/Tulip_mania


  "Od zawsze" sądziłem - na podstawie kuznetsowej cykliczności - że 2017=2000 (bo utożsamiałem dołek cen akcji z października 1998 z dołkiem ze stycznia/lutego 2016). Trochę się to przeciąga, ale bitcoin wydaje się być - w obecnym cyklu -
  odpowiednikiem "hossy internetowej" z poprzedniego cyklu.

  Czyli paplanina o bitcoinie obecnie to odpowiednik o paplaniny o "nowej ekonomii" z okresu październik 1999-marzec 2000.


 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Biorąc pod uwagę samą demografię, to byłoby możliwe.:))
  Tanzania w 2100 ma mieć 300 mln. itd.
  www.populationpyramid.net/pl/tanzania/"

  Szkoda, że nie mamy kolonii na Madagaskarze.

  Ale może to i lepiej, bo:

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22506503,epidemia-dzumy-na-madagaskarze-co-najmniej-42-osoby-nie-zyja.html

 • guyfawkes13

  @WB

  //To znaczy, że gdyby istniało ograniczenie liczby kryptowalut, to każda z tych kryptowalut mogłaby być coś warta. Ale nie ma takiego ograniczenia, więc możliwa jest inflacja liczby kryptowalut. A to oznacza, że wartość wszystkich kryptowalut dąży do zera.//

  No niby tak, ale prawdopodobnie pewne waluty jednak będą rosły. Ważna jest w tym wszystkim technologia, pozwalająca stworzyć w oparciu o danę walutę całą sięć gospodarczą.

  Banki też są zainteresowane tą technologią. Mówi się, że Ripple to ''bankierska'' kryptowaluta. Będą komputery kwantowe, które mogłyby zhakować dotychczasowe oprogramowanie.

  No i z tej całej nowej ekonomii poprzedniego cyklu zostały jednak giganty typu Google czy Facebook... Podobnie powinno być z tymi kryptowalutami - zostaną najsilniejsze, co nie znaczy, że będą ciągle rosły, przydałoby się schłodzenie, bo kapitalizacje tych walut są już horendalne.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Szkoda, że nie mamy kolonii na Madagaskarze.
  Ale może to i lepiej, bo:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22506503,epidemia-dzumy-na-madagaskarze-co-najmniej-42-osoby-nie-zyja.html //

  Myślę, że raczej poradzilibyśmy sobie z dżumą.
  pl.wikipedia.org/wiki/Szczepionka_przeciw_dżumie
  Skoro radziliśmy sobie z trądem...
  pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Beyzym

 • red.007

  @podczaszy1
  Poczekajmy na zamknięcie tygodnia.
  Przecież tu nie chodzi o trafienie w punkt tylko o proces pogłębiania dołka.
  Doświadczenie podpowiada,że na ostatniej sesji walutowej roku,ze względu na niską płynność,może się zdarzyć"windows dressing" i to w obie strony.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Historyczne wzorce to South Sea Bubble:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/South-sea-bubble-chart.png //

  Wygląda na to, że ta cała krypto społeczność chce jednak uniknąć losu South Sea Bubble. Największa giełda kryptowalut Bittrex, wstrzymała otwieranie nowych rachunków, kiedy zaczął się run.
  gieldykryptowalut.pl/wiadomosci/bittrex-rowniez-wstrzymuje-rejestracje-nowych-uzytkownikow/

 • zulus_chacka

  @ WBialek
  ,,Cyli paplanina o bitcoinie obecnie to odpowiednik o paplaniny o "nowej ekonomii" z okresu październik 1999-marzec 2000."

  To moze nalozyc wzorzec spolki z nasdaqa na wykres bitcoina ?

 • guyfawkes13

  @WB

  Albo kapitalizację kryptowalut z kapitalizacją NASDAQ :)))
  Nooo, może z kapitalizacją FANG.

 • guyfawkes13

  @Zulus

  Kapitalizacja samego bitcoina jest już zbliżona do firm z grona FANG. Tylko że bitcoin nic nie produkuje (nie zarabia) i jest już sporo kryptowalut lepszych od bitcoina pod względem funkcjonalności, kosztów itd.
  Wydaje mi się, że aby utrzymać cenę bitcoina rozpowszechnia się wśród lemingradu, że legendę, że bitcoin jest ''cyfrowym złotem''.
  Jeszcze służy do wymiany jednych walut na inne, ale tą zaletę szybko utraci, choćby na rzecz (rozwijającego się) TenX.
  www.youtube.com/watch?v=O7mn3qIKHJM
  A później może Cardano:
  www.youtube.com/watch?v=t9NPYrlLRms
  :))


 • guyfawkes13

  Sama cecha rzadkości do mnie nie przemawia, zwłaszcza w sytuacji tysięcy kryptowalut i tokenów. Poza rzadkością powinna być jeszcze wartość. W świecie kryptowalut wartość przekłada się na funkcjonalności, koszty, i rynki.
  Ale na razie kupuje się w zasadzie ich zapowiedzi, obietnice. A właściwie to ich marketing.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Jeżeli np. Neo stanie się infrasrukturą chińskiego handlu, to spokojnie może być 100 razy droższy. Tylko trzeba jeszcze brać pod uwagę obecną bańkę, i ewentualność Chinageddonu, tudzież wojny-blokady you know:))

 • carrie-anne.moss

  @007
  wiadomosci.wp.pl/sledztwo-pokaze-czy-rosjanie-zafundowali-europie-brexit-glowny-podejrzany-mowi-tylko-o-wodce-6183427107838081a
  www.opendemocracy.net/uk/brexitinc/adam-ramsay/how-did-arron-banks-afford-brexit

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  next.gazeta.pl/next/7,156830,22787089,dariusz-marcjasz.html#BoxBizLink
  Wyeliminowanie gotówki =...
  Nie potrzeba krypto... pie...niędzy ;-)
  Btc już ma bessę. Na jakiś czas:-P

 • bartalsi

  @WB

  "... wynika, że w niedalekiej przyszłości centrum świata będzie tu:

  www.yourchildlearns.com/online-atlas/images/indian-ocean-map.gif"

  True. Wujek Sam tak chce.
  Do wbicia w Google: "America puts on India".

 • red.007

  @carrie
  Wszędzie ruscy.Trump ruscy,Brexit ruscy,o naszych sprawach i podejrzeniach nie wspomnę.
  No ile można tego słuchać?
  Przydałoby się jakiś porządek z nimi zrobić tylko nie wiem kto się odważy.:))

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Tether nie pójdzie do góry, bo jego zadaniem jest być równowartością dolara:))
  coinmarketcap.com/currencies/tether/

 • olejgujnar

  @podczaszy1

  Jasne że ekonomia ma swoje cykle i nic nie rośnie do nieba. Ale moim zdaniem kryptowaluty mają spory potencjał. Czas pokaże czy i które odniosą sukces.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  "Z jednej strony jest to taki XIX - wieczny rynek, wolna amerykanka, a z drugiej nie potrafię tego zrozumieć. Po co tworzyć te tokeny, skoro można oprzeć się na cyfrowej postaci istniejących walut, albo kruszców?"

  Jednym z zastosowań kryptowalut jest taka trochę hybryda waluty z udziałem. Bo kupując kryptowalutę stajesz się akcjonariuszem projektu, który ją emituje i jednocześnie możesz jej użyć do wymiany handlowej. Załużmy, że startuje projekt nowej platformy reklam w necie. W tradycyjnym modelu mógłbyś zainwestować w tę platformę kupując jej akcje, ale to było by dość trudne, zwłaszcza we wczesnej fazie. Gdybyś chciał reklamować się za pomocą tej platformy, po prostu wykupił byś tam kampanię.
  W modelu z kryptowalutą, twórcy platformy startują z własnym coinem. Kupują go inwetorzy, którym podoba się projekt, w ten sposób twórcy mają fundusze na stworzenie projektu, a jednocześnie próg wejścia w takie inwestycje dramatycznie się obniża. Gdy projekt jest gotowy do wejscia na rynek, transacje w ramach platformy odbywają się za pomocą ich coina, czyli klienci muszą go nabyć. To daje dotatkową opcję wyjścia dla ludzi, którzy zainwestowali pieniądze w projekt, od teraz coiny kupować będą zarówno inwestorzy jak i klienci.

 • olejgujnar

  @bialek.wojciech

  "Pytanie na ile część tych konwencjonalnych tendencji geopolitycznych, o którym mówi Bartosiak, stopniowo traci na znaczeniu wskutek zmian demograficznych."

  Puki co chyba hegemonia Indii nam nie grozi, jak się to zmieni to się przestawimy. Zwłaszcza, że jak już będzie działał nowy jedwabny szlak to odgałęzienie do Indii powinno pójść gładko ;)

 • olejgujnar

  Póki oczywiście, nie Puki :o

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Rozumiem to. i jest to ułatwienie, taki ludowy[sic!] kapitalizm:)))
  Tokeny jako udziały.
  Ale kryptowaluty mają też ambicje stworzenia ... sieci możliwości, czyli bycia jakby holdingiem(??) czy może jakimś globalnym biurowcem (??), centrum logistycznym, spedycyjnym, usługowym...
  Możliwości są wielkie, bo chodzi m.in. o globalizację relatywnie małych biznesów.

  Trochę rozumiem, a dużo nie:)))

  Najgorsze jest to, że nie ma konkretnych biznesplanów z rachunkowością, choćby wariantowych, przez co nie można nawet oszacować wartości kryptowalut. Z tokenami-udziałami sprawa jest prostsza.

  Ale na razie nie zamierzam w to inwestować, chyba że zrobi się jakaś czytelna fala korekcyjna...:))

 • konsultant121

  Na BTCPLN luki do zamknięcia na 29.000 i 16.000 :))))
  www.bankfotek.pl/view/2106082

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Na moje wyczucie może być teraz jakaś konsolidacja rynku, w której jedne waluty (np. bitcoin) pójdą w dół, a inne się wybiją (np. TenX?).:))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Jeżeli złamalibyśmy ten duży młot, to wtedy mogłaby zagrać luka na 3000. Ale ten młot jest poważny.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Ale ja bym się bitcinem już nie interesował. Szukałbym czegoś innego.

 • konsultant121

  @guy
  Kto by się interesował w ogóle krypto. Spready za wysokie na obrót. Jeszcze nie te czasy:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  //Kto by się interesował w ogóle krypto. Spready za wysokie na obrót. Jeszcze nie te czasy:) //

  :)))

  Za kilka % swojego hajsu kup sobie kilka kryptowalut z potencjałem i zapomnij o tym na kikla lat my Friend.:)))
  www.youtube.com/watch?v=oM8iDZbNO2k

 • slow2006

  zlotowka trzyma fason usd/pln prawie nowy dolek, ale to kwestia paru godzin/dni, chf juz pokazal ze niewiele moze, przynajmniej narazie. ktos sie nastawia na zysk na walutach i gra przeciwko PLN, musi sie modlic o szarpniecie w gore, bo obecnie to powolne bezbolesne schodzenie w dol, a kupowanie walut i zyczenia typu, "3,59 bedzie za pare tygodni/dni usd/pln" pokazuje jak mysla osoby ktore zlapaly za wysoko kupno, juz nawet slychac 4,2, zaraz ktos zaproponuje 5,5 zl :).

  jezeli nie bedzie szarpniecia i to mocnego w przeciwnym kierunku, to pln na wykresach wskazuje sile na najblizsze lata, conajmniej dwa lata. poczekamy zobaczymy....

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Może jednak poczekać do jakiegoś przesilenia rynkowego i geopolitycznego you know, na złocie, jak sugeruje @Bartalsi...:))

 • red.007

  @podczaszy1
  Był taki Twój wpis:
  "podczaszy1
  2017/11/24 16:02:05
  @ red007
  Cosika mi się wydaje,że siedzisz sobie zadowolony, lulki palisz i podziwiasz krajobraz."

  Odpowiedziałem tak:
  "red.007
  2017/11/24 16:50:33
  @podczaaszy1
  Będzie mój wpis do Ciebie ale po wybiciu września.:)..."

  "Chwilę" to jeszcze trwało ale,że mamy wybity wrzesień,to wpis zaraz zamieszczę.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1

 • olejgujnar

  A jeszcze co do geopolityki, to Turcja ma rosnaca populacje, ale waluta to raczej pokazuje ze sie cos nieciekawego dzieje stooq.pl/q/?s=tryusd&c=20y&t=c&a=ln&b=1

 • podczaszy1

  @ carrie
  Mogą sobie marzyć i próbować wyeliminować gotówkę ale to się im nigdy nie uda.Przewrócą się o własne nogi i tak się to skończy i to już nie długo.

 • podczaszy1

  @ carrie
  W zeszłym roku o tej porze trafnie przewidziałaś spadki na EUR/PLN i na USD/PLN. Jak widzisz te pary w 2018 roku?

 • podczaszy1

  @ALL
  Wy się tutaj nie zastanawiajcie jak zarobić, a zacznijcie się zastanawiać jak najmniej stracić, bo takie idą czasy.

 • carrie-anne.moss

  @007
  Wszędzie ruscy.Trump ruscy,Brexit ruscy,o naszych sprawach i podejrzeniach nie wspomnę.
  No ile można tego słuchać?
  Przydałoby się jakiś porządek z nimi zrobić tylko nie wiem kto się odważy.:))

  Otóż wydaje mi się, że czują się mocni.
  www.msn.com/en-us/news/politics/jailed-russian-says-he-hacked-dnc-on-kremlins-orders-and-can-prove-it/ar-BBHqvnc?li=BBmkt5R&ocid=ientp
  Biorąc pod uwagę, że p. Clinton też ma coś za uszami w sprawie uranu, to wygląda, że ciężko będzie znaleźć kogoś kto ma "czyste ręce".
  Poza tym demokraci kalkulują, czy im się opłaca wybrzoskwiniować p. Trumpa
  www.msn.com/en-us/news/politics/democrats-are-headed-for-a-major-clash-over-impeachment/ar-BBHqbaB?li=BBmkt5R&ocid=ientp

  Tak sobie myślę, że zwrot Putina w stronę tradycji caratu może nie być przypadkowy. Oni mają przećwiczone jak w kraju, w którym demokracja zmienia się w oligarchię, skutecznie się odnaleźć i kupić swoich stronników, a potem... Oczywiście, nie mówię, ze Putin ma przejąć USA albo UK, ale może tam dobrze namieszać żeby mieć wolne ręce w WNP i RWPG.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Mogą sobie marzyć i próbować wyeliminować gotówkę ale to się im nigdy nie uda.Przewrócą się o własne nogi i tak się to skończy i to już nie długo.

  Szczerze mówiąc nie potrafię Cię czasami rozgryźć. Z jednej strony jesteś za liberalizmem gospodarczym, a z drugiej "zamordyzmem" politycznym :-P
  Coś ala Chiny.
  Moim zdaniem, to gotówka zniknie i stanie się nielegalna w jakimś horyzoncie czasowym, może za pomocą block chain, a może czegoś innego. Ponoć są technologie łamania zabezpieczeń block chain, więc czekam żeby ktos ich użył i ostatecznie przepił balona :-D

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Z jednej strony jesteś za liberalizmem gospodarczym, a z drugiej zamordyzmem politycznym".
  "Wziąć za mordę i wprowadzić liberalizm"- jak mawiał Stefan Kisielewski. Gdzie tu widzisz sprzeczność?
  A tak na marginesie to rzeczywiście jestem zwolennikiem postawienia na Chiny.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  W zeszłym roku o tej porze trafnie przewidziałaś spadki na EUR/PLN i na USD/PLN. Jak widzisz te pary w 2018 roku?

  Na razie nie widzę zwrotu. Może powinieneś czekać na "przełomowy" wpis @007.

  Nieśmiało patrzę na invst.ly/679ae
  nie gra mi to z innymi parami EUR.
  Na dodatek, popsuł mi się wolumen na CHFPLN i nie wiem, nie widzę :-(

 • karnakufo

  PKOBP - perła nad perły, nie ma sypania, mało kto realizuje zyski - ideał na hossę. :)

 • red.007

  @podczaszy1
  Będę dawał małymi porcjami,bo odrzuca mi jako spam.

 • red.007  @podczaszy1
  @karnakufo
  @dociekliwy54

  Po wrześniowych wzrostach dolara uznałem,że:

  "red.007
  2017/09/13 19:14:15
  @podczaszy1
  ...Przypatruję się wykresom i stawiam tezę,że ostatnia fala spadkowa dla USD/PLN
  zejdzie poniżej ostatniego wrześniowego dołka ..."

  "podczaszy1
  2017/09/14 10:53:09
  @ red007
  "... Opisywanie falowe nie ma sensu bo nie działa. Ja ci życzę sprawdzenia się twojej wersji ale konsultant 121 chyba nie. No a wiatr wieje teraz w jego stronę."


  Pojawiły się później,gdy dolar jeszcze się umocnił,zdania przeciwne:

  "karnakufo
  2017/09/29 13:42:07
  @red.007
  ".....Mówię tylko,że będziemy niżej września. ...."

  Nie sądzę.
  Jak widać na tygodniowym i wcześniej pokazywanym dziennym - wykres wyszedł górą z kanału i teraz na powrocie można podbierać L na średni termin. Wydaje mi się, że pull back nie przebije ostatniego wrześniowego dołka:
  www.bankfotek.pl/view/2097394

  "dociekliwy54
  2017/10/04 09:45:24
  @red007
  @podczaszy
  ...Na walutach się nie znam, ale dla mnie jest tu klasyczne odwrócenie trendu (V. Sperrandeo), co zresztą przewiduje Gospodarz. Czyli generalnie oczekuję odpływania dolara osłabienia złotego, ..."

  Kolega @karnakufo nie odpuszczał:

  "karnakufo
  2017/12/05 21:16:48
  @slow2006
  "niedlugo powinien byc kolejny impuls umacniajacy zlotowke."
  Nie sądzę, mam inną prognozę:
  www.bankfotek.pl/view/2104538

  Każdy ma prawo do swoich koncepcji więc skomentowałem tylko tak:

  "red.007
  2017/12/05 21:29:30
  @slow2006
  Trzymam kciuki."
  c.d.n.

 • red.007

  test

 • red.007

  c.d.
  Obecnie mamy tak:
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Panowie@karnakufo i @dociekliwy54 postawili błędne diagnozy.
  Dołek wrześniowy zgodnie z moją tezą pogłębiony.
  c.d.n.

 • red.007

  c.d.
  Panie Podczaszy,mój wpis z 2017/09/13 był oparty na teorii Elliota.Nie na kanałach kolegi @karnakufo,nie na V. Sperrandeo kolegi @dociekliwy54,czy innych prostokątach.Z racji faktu prawidłowo postawionej diagnozy czyli pogłębienia dolarowego dołka, opisywanie falowe ma sens i działa.Sztuką jest poprawne zdefiniowanie sekwencji falowej,reszta idzie jak po sznurku.

 • red.007

  c.d.
  Cenię sobie swoją prognozę jeszcze z jednego względu,otóż poziom dołka wrześniowego był tak naprawdę obroną wsparcia z 2015
  więc ostatnie dwukrotne odbicia kursu sugerowały,że wsparcie z 2015 jest solidne.Nastąpiło ogólne uśpienie czujności,no bo skoro wsparcie tak pięknie broni,to tylko wzrosty.Błąd.Obecnie jesteśmy najniżej od grudnia 2014.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=c&a=ln&b=1
  c.d.n

 • red.007

  c.d.
  P.S. 1.
  Dla jasności,absolutnie nie chcę kogoś przedstawiać w złym świetle to,że były błędne diagnozy(tezy) wcale nie oznacza braku profesjonalizmu.Wręcz przeciwnie,cenię sobie fachowość obu Panów i zawsze z wielkim zainteresowaniem czytam ich wpisy.Postawienie błędnej tezy zdarza się najlepszym.
  Tak na marginesie,ja osobiście całkowicie pogubiłem się w ocenie kursu WTI.
  c.d.n.

 • red.007

  c.d.
  P.S. 2.
  O ile mój wrześniowy post nie musiał być brany pod uwagę,bo można go było traktować jako kolejną wróżbę,to techniczny "dowód" mojej tezy przedstawiłem dwa miesiące temu:
  c.d.n.

 • konsultant121

  Najniżej od grudnia 2014.fałszywe wybicie odwrot niebawem.

 • red.007

  c.d.
  "red.007
  2017/11/04 12:37:19
  Korzystając z wolnej soboty jako dnia wolnej dyskusji,przedstawiam moje kolejne myślenie życzeniowe.
  Może być tak,że wzrosty od września wyrysują korektę płaską.
  www.bankfotek.pl/view/2101451
  Konsekwencje są następujące:
  1.Nie przekraczamy szczytów wrzesień-październik
  2.W przypadku przekroczenia czyli jednak korekty prostej uznam,że korygujemy cały impuls spadkowy od grudnia i rozpoczniemy głębsze spadki dolara.
  3.W przypadku realizacji pkt.1uznam,że to nadal fala czwarta impulsu od grudnia i robimy piątkę.Korekta płaska jest uważana za charakterystyczny element dla fal czwartych i w teorii poprzedza lub zapowiada wydłużenie.
  W naszym przypadku jeśli wyrysuje płaską,to piątka się wydłuży i będzie miała większy zasięg jak fala 1czyli grudzień-luty."
  c.d.n.

 • red.007

  c.d.
  Co widzimy dziś?
  Nie przekroczyliśmy szczytów wrzesień-październik,zatem realizujemy pkt.1 i 3.
  Wszystko odbywa się zgodnie z moim malunkiem i obecne spadki są impulsem czyli falą V
  www.bankfotek.pl/view/2101451
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Zakładam,że spadki będą głębsze niż wariant Gospodarza o podwójnym dnie i wykluczą ten wariant:
  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Letni-dolek-dolara.html
  (ostatni rysunek)

  tym bardziej,że nie wypełniła się(przynajmniej na razie) ta koncepcja Gospodarza,również napisana we wrześniu:

  "bialek.wojciech
  2017/09/29 14:20:29
  red.007:
  ...Projekcja na podstawie uśrednionego przebiegu 8 ostatnich cykli 20-tygodniowych rośnie do 3,78 pod koniec grudnia."
  c.d.n.

 • red.007

  Albo mój komputer jest chory,albo automat anty spamowy.

 • red.007

  c.d.
  Jeśli kogoś nie przekonuje mój "dowód" w postaci korekty płaskiej jako czwartej fali,mam w zanadrzu inną "moc"dowodową w postaci indeksu dolarowego.
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  Nie potrzeba analitycznego umysłu aby dostrzec pewne ciekawostki:
  1.Siła złotówki do dolara jest obecnie większa niż we wrześniu.Na minimach wrześniowych indeksu kurs USD/PLN wynosił 3,51-3,52.
  Podobną wartość dla tej pary widzimy na minimach listopadowych i w końcówce grudnia.
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5m&t=c&a=ln&b=1
  A co w tych miejscach widzimy na indeksie?Otóż dużo wyższe poziomy niż wrześniowe.
  c.d.n.

 • red.007

  c.d.
  2.Dołek USD/PLN osiągnięty,dołek na indeksie jeszcze nie.Jakie wnioski?Czy index będzie spadał?Jeśli widoczny domniemany RGR będzie się realizował,to naturalnym miejscem dojścia jest dołek wrześniowy i tu jakieś ewentualne podwójne dno.Kurs USD/PLN nie będzie stał w miejscu tylko też będzie się obsuwał więc przekroczy dołek wrześniowy i nie będzie na tej parze podwójnego dna.
  O tym jak będzie kształtował się index i czy skończy się w jego przypadku na podwójnym dnie,czy ewentualnie również pogłębi wrześniowy dołek zadecyduje główna para.Dlatego obserwacja jej wykresu jest dla mnie priorytetem ale to już wpis na kolejny temat.Dyskusja na blogu rozgorzeje jak główna para wybije wrzesień a kolejność w wybijaniu jest następująca:USD/PLN,EUR/USD,DX.F.
  Oczywiście może się zdarzyć wzrostowa korekta nawet wybijająca od dołu wrzesień ale to tylko korekta.
  c.d.n.

 • red.007

  c.d.
  Jeśli miałbym pokusić się o puentę,to powiedziałbym tak:
  Cykle to dobra rzecz,szczególnie dla okresów dłuższych(wieloletnich)
  Dla "rzeczy dnia codziennego"przydatniejsza jest,przynajmniej dla mnie, technika i to co podpowiada Elliot.
  Tak czy siak do obecnych poziomów doprowadziły mnie te dwie ostatnie.

  Ponieważ mało piszę o polityce,pozwoliłem sobie na dłuższy wpis o rynku.
  Koniec.

 • karnakufo

  @red.007
  Chylę czoła i gratuluję trafnej prognozy - tak trzymać.

 • red.007

  @karnakufo
  Dziękuję i nie bierz niczego do siebie.

 • karnakufo

  Może siłę złotówki powstrzyma nałożenie zniesień fibo zaznaczone elipsą:
  www.bankfotek.pl/view/2106178

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar
  @Lakusek

  Co do tej geopolityki, to chciałbym być dobrze zrozumiany w kwestii tego prometeizmu i tradycji piłsudczykowskiej.
  Nie ma dwóch państw, które by miały identyczne interesy. Interesy różnych państw mogą być tylko w jakichś obszarach i w jakimś czasie zbieżne, np. interesy polskie i amerykańskie.
  Prometeizm polegał na tym, żeby zrobić ukraińską dywersję Rosji. Prometeizm nie polega na tym, żeby Niemcy i Rosja (i nie wiadono kto jeszcze) zrobiły ukraińską dywersję Polsce. A (antypolskie) hodowanie banderyzmu właśnie do tego zmierza.
  Chodzi w tym zasadniczo o dominację na międzymorzu. Banderyzm ma być golemem zewnętrznych ośrodków siły.
  W ostatnim wykładzie Bartosiaka (na Akademii Wojsk Lądowych) pojawia się taka hipoteza, że ''Ukraina'' może być dla ''Ameryki'' ważniejsza niż Polska(...). Ja to sygnalizowałem już dawno.
  Jest tam też o ... trudnościach w ewentualnym udzieleniu Polsce pomocy przez mocarstwo morskie(...).
  www.youtube.com/watch?v=-ElrHch13ow

  Z mojego punktu widzenia ważne są problemy przy zakupie uzbrojenia w Ameryce, tzn. niechęć do dzielenia się technologią, wygórowana cena itd. A z drugiej strony widzimy początki udostępniania Ukrainie skutecznego uzbrojenia.

  A przecież wystarczyłoby, gdyby Ameryka, poza sprzedażą nam systemów przeciwlotniczych, pożyczyła nam 1000 Abramsów i wschodnia flanka byłaby dobrze zabezpieczona (...).
  Dlaczego powinna je nam pożyczyć? Bo ma blisko 9 tysięcy czołgów Abrams, i nie użyje znacznej większości z nich przed zmianą generacji czołgów około 2030.
  Ameryka (prawie) nie ma wojsk lądowych i te czołgi zgniją w magazynach, a my nie mamy antidotum na rosyjską nowo utworzoną Gwardyjską Armię Pancerną na głównym kierunku operacyjnym.
  Można więc zadać zasadne pytanie, czy Ameryce zależy na tym, żebyśny mogli się obronić, czy tylko na tym, żebyśmy walczyli w razie czego?

  Stąd jest ta narracja o potrzebie ''endeckiej'' polityki, czyli takiego postępowania, żeby uniknąć ewentualnego konfliktu, stąd zmiana rządu i krok w tył w stosunku do Rzeszy itd. Nawet stary Morawiecki zaczął coś ględzić o korytarzach gumanitarnych(...).
  wpolityce.pl/polityka/373871-internauci-zszokowani-slowami-kornela-morawieckiego-to-chyba-zart-testowanie-elektoratu-zobacz-komentarze

  Według mnie nie za bardzo gra i koliduje z tymi amerykańskimi towarzyszami, już nie wspomnę o tej ustawie restytucyjno-szlamowniczej, która może stać się w Ameryce prawem(...).

  Disappointing.

 • karnakufo

  Do wsparcia złotówki już blisko:
  www.bankfotek.pl/view/2106181

 • karnakufo

  HOSSA na PKOBP:
  www.bankfotek.pl/view/2106185
  www.bankfotek.pl/view/2106186

 • konsultant121

  Marzec 2015 grudzień 2016 21 m-cy. Grudzień 2016 styczeń 2018 13 m-cy. Kupować USDPLN!!!

 • karnakufo

  WIG20 - L po przebiciu pokazanych oporów:
  www.bankfotek.pl/view/2106187

 • karnakufo

  Jutro wypadałoby zostać z pozycją S na nowy rok, bo sesja u nas dopiero 3 stycznia w środę, gdzie może być luka do dołu.

 • karnakufo

  Jeszcze raz USDPLN - dzień zwrotny blisko:
  www.bankfotek.pl/view/2106215

 • karnakufo

  Kanał spadkowy na USDPLN:
  www.bankfotek.pl/view/2106217

 • konsultant121

  @karnakufo
  To wybicie dołka USDPLN było konieczne i jest konieczne by serwisy informacyjne powiedziały: PLN forever. Tak jak TV Polszmat sugerował iż USDPLN zmierza w kierunku 5,00:)) w grudniu 2016 roku:)
  A przecież kazdy wie że rezerwy pozbywane są pod koniec roku i BGK jest w to zaangażowany, by zmniejszyć zadłużenie zagraniczne:)

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  Od razu napiszę dlaczego wkleiłem ten artykuł - mnie nie interesują za bardzo spory o to, kto prawie 100 lat temu popierał prometeizm a kto nie. Dla mnie Piłsudski to najlepsze co się mogło Polsce wtedy przytrafić i nie mam wątpliwości, że inni poradzili by sobie wtedy gorzej. Zawsze jest dostatek tych co mówią, problemy się zaczynają jak trzeba coś zrobić. Wkleiłem go, bo on dobrze dokumentuje aktualną politykę Polski w stosunku do Ukrainy. Aktualną, czyli uprawianą od 25 niemalże lat. I ja nie winię (jeszcze) PiS, że tego nie zmienił. Oni mają wiele wojen i nie mogą prowadzić wszystkich na raz.

  Co do Ukrainy to my musimy wyhodować tam pro-polską klasę polityczną, tak samo jak Niemcy i Rosja mają ugrupowania polityczne wspierające ich politykę w innych krajach. Bez tego nie ugryziemy moim zdaniem tematu.

  Co do interesów międzynarodowych, to jasne jest, że nikt nie jest przyjacielem na zawsze, tylko wrogowie są na zawsze ;) My musimy robić swoje i szukać najlepszych sojuszy aby osiągnąć poszczególne cele. Uważam, że PiS robi to o wiele lepiej niż magdalenkowcy, którzy uzależniali nas od wrogów, co zawsze wiedzie do utraty niepodległości. Ciekawe jest, że teraz próbują blokować pracę parlamentu (blokada Sejmu, wyciągnięcie kart w Senacie), zupełnie jak to robili przekupowani przez wrogów posłowie w I Rzeczpospolitej za pomocą liberum veto. Pewnie wtedy też sobie gęby wycierali obroną demokracji psiekrwie.

  Co do uzbrojenia to mamy bardzo trudną sytuację niestety. 25 lat rozbrajania nie zostanie odwrócone w tydzień, wystarczy powiedzieć, że nasza armia jest o wiele mniej liczna niż armia Ukrainy, a chyba wiemy jakiego kalibru krajem jest Ukraina :( Dlatego, mimo że Macierewicz nie jest idealny, doceniam to, że działa i jest skuteczny. Bo przecież mógłby, tak jak Siemoniak, pobujać się z WOT marnując czas i pieniądze i nic nie osiągając, a on zrobił to szybko i skutecznie. Ja widzę WOT jako odpowiedź na przebudowę armii Rosji, która wyraźnie kładzie nacisk na bardzo mobilne wojska desantowe, nasycenie kraju oddziałami WOT, które zwiążą oddziały dywersyjne i pozwolą znacznie lepiej wykorzystać oddziały frontowe to całkiem niezła strategia IMO.

  Nasza polityka ostatnich 25 lat i słabość militarna w oczywisty sposób wpływa na to, jak nas widzą inni. Jeśli przez 25 lat byliśmy w kompletnej defensywie, niezależnie czy rozmawialiśmy z silniejszymi czy słabszymi, i wszyscy narzucali nam swoje zdanie, to zajmie trochę czasu, aby zmienić ten obraz na arenie międzynarodowej. Dlatego musimy polegać na sobie, zbroić się jak najszybciej i starać się złapać jak najwięcej sojuszy i wyciągnąć z ich rzeczywiste korzyści, a nie tylko obietnice.

  No i trzeba cisnąć rozwój gospodarczy, mam nadzieję że to będzie kolejna ofensywa PiS, deregulacja, obniżenie podatków, ograniczenie administracji. Ech rozmarzyłem się ;)

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  // Co do Ukrainy to my musimy wyhodować tam pro-polską klasę polityczną...//

  To niestety nie jest łatwe:
  www.tvp.info/34798162/ukrainscy-politolodzy-ktorzy-zgineli-w-drodze-z-polski-mogli-zostac-zabici

  Najbardziej niepokoi mnie, że nie ma realnej inicjatywy szybkiej i skokowej poprawy zdolności naszego wojska, ze strony towarzyszy amerykańskich.
  Przecież to jest logiczne, że jeżeli serio podchodzimy do sprawy obrony flanki wschodniej, co jest w interesie Ameryki, to nieporównanie łatwiej uzbroić localsów sprzętem z demobilu, który nigdy nie będzie wykorzystywany, niż wyszkolić i wysłać przez ocean własne ciężkie dywizje (...). Nawet częściowo moglibyśmy coś za to zapłacić.

  Rezultat jest taki, że Abramsów nie ma, za to Morgan jak najbardziej jest(...).
  Moim zdaniem kolejność powinna być odwrotna.
  Poza tym jest w procesie legislacyjnym ten Act na 65 mld $. A przecież do sojusznika nie wysyła się komornika, tak czy nie?

  Pomijam już inne sprawy, te powyżej wystarczająco generują ''nieznośną lekkość bytu'':))) i poczucie iluzoryczności sojuszniczej.
  Po prostu nie możemy wszystkiego brać od razu za dobrą (krypto)monetę:))) i ciągle musimy się rozglądać za różnymi możliwościami i alternatywami(...).
  W 39' już walczyliśmy na słowo.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // A tak na marginesie to rzeczywiście jestem zwolennikiem postawienia na Chiny. //

  Mogę się mylić co do wielu rzeczy, a nawet muszę, np. co do tych Chin.
  Nie można powiedzieć, że za słynnym przemówieniem Trumpa w mieście Warsz Awiw nie idą żadne czyny, ale te, które idą, jakoś za słabo idą, albo idę w tak dużej odległości, że nie można ich dostrzec, jak przysłowiowe pieniądze za pacjentem.:))))

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  "To niestety nie jest łatwe:
  www.tvp.info/34798162/ukrainscy-politolodzy-ktorzy-zgineli-w-drodze-z-polski-mogli-zostac-zabici"

  Tak słyszałem o tym, to pokazuje z kim gramy, jakoś tak się składa, że zawsze giną ludzie po jednej stronie, patrz seryjny samobójca u nas.

  Dlatego musimy tam wejść z pieniędzmi, trzeba robić z nimi interesy i tak ich przeciągnąć. Niech Ukraina zobaczy, że opłaca się współpracować z Polską.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  @Podczaszy

  // A tak na marginesie to rzeczywiście jestem zwolennikiem postawienia na Chiny. //

  Nie stawiajmy na żadnego z nich, od obu bierzmy ile się da a jak się wyłoni zwycięzca to z nim się ułożymy.

 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  // Dlatego musimy tam wejść z pieniędzmi, trzeba robić z nimi interesy i tak ich przeciągnąć //

  :))))))

  Broń Panie Boże !
  To jest studnia bez dna w której zginą bez śladu każde pieniądze.
  A gdzie realizm? My u siebie mamy kłopot z inwestycjami.
  Strategia Jagiellońska nie ma sensu, dopóki Strategia Andegaweńska nie przyniesie rezultatów. Z pieniędzmi możemy jeździć tylko na południe na razie, a wpierw trzeba zbudować szlaki, po których będzie można jeździć.

  Jean Paris podczas tej gawędy w klubie ronina, poza kwestią o nieuwarunkowaniu niepodległości Polski przez niepodległość ''Ukrainy'', wygłosił jeszcze rytualną mantrę, że ''chcemy Ukrainy silnej i niepodległej''
  No jeszcze tego brakowało, oni się niczego nie nauczą.
  Ukraina teraz, mając nóż na gardle orientuje się na Rzeszę , nas olewa i kultywuje bandycką ideologię, a co dopiero, jak będzie ''silna''???
  My się musimy trzymać w kupie z Węgrami i budować szlaki na południe. A Ukraińcy niech u nas pracują i delete'ują swój turanizm. Tylko nie za wielu please. Drugie tyle powinno być Białorusinów.
  Białoruś jest nieporównanie ważniejsza na obecnym etapie.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  "Wziąć za mordę i wprowadzić liberalizm"- jak mawiał Stefan Kisielewski. Gdzie tu widzisz sprzeczność?

  Tylko, że on chciał żeby się pozbyć socjalistów, keynsistów, etatystów, piotrowiczów, misiewiczów, zegarkowców itp. Czy nomenklatura PPS-FR jest lepsza od PPS-L albo PSL?

  Wracając do Chin. Facebook, Uber, Spotify, Airbnb, Square to nie są chińskie start up'y. A ponoć chcemy być w awangardzie.

 • pokonajrynekpl

  Takie ścieżki są całkiem możliwe w przypadku naszego rynku. Cały czas jednak mam problem z akceptacją pozytywnego scenariusza przy równoległym potencjalnym przesileniu na zachodzie. Może tam też nadal będzie rosło, a my nadrobimy tylko utracony dotychczas dystans.

  Końcówka roku jest wzrostowa. Trzeba jeszcze tylko przełamać kontraktowe 2522 pkt pokonajrynek.pl/wzrostowy-koniec-roku-na-gieldzie/

 • olejgujnar

  @guyfawkes13

  Ja nie chcę im dawać pieniędzy, ja chcę, żeby polski business tam wszedł. Żeby to nasze firmy tam zatrudniały, sprzedawały towary, budowały drogi. Chcę z nimi handlować i jednocześnie budować tam pro-polską politykę.

  Co do Białorusi to zgoda, zwłaszcza że tam powinno być łatwiej wejść, bo Białoruś jest ignorowana przez wielu.

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "Można więc zadać zasadne pytanie, czy Ameryce zależy na tym, żebyśny mogli się obronić, czy tylko na tym, żebyśmy walczyli w razie czego?"

  - Widzę, że @guyfawkes, przynajmniej chwilowo, obrał kurs z powrotem na Ziemię, ale @olejgujnar: "... mam nadzieję że to będzie kolejna ofensywa PiS, deregulacja, obniżenie podatków, ograniczenie administracji."

  ...właśnie opuścił naszą galaktykę.

  :-)))))))))))))))

 • olejgujnar

  @ewiggin różnica jest taka, że ja mogę mieć nadzieję, że PiS to zrobi, gdy Ty masz pewność, że PO nigdy tego nie zrobiła.

 • carrie-anne.moss

  @Guj światło odbite Guido
  Uważam, że PiS robi to o wiele lepiej niż magdalenkowcy

  Młody jesteś, to może nie wszystko kojarzysz
  przecieki.blox.pl/resource/magdalenkalechkaczynskizaplecamiksiedza_20150507090410.jpg

  A tu masz listę obecności przy okrągłym stole
  www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/278635,1,lista-obecnosci.read
  Przy OS i w jego roboczych podzespołach zasiadali m.in. trzej późniejsi prezydenci (Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński), pięciu przyszłych premierów (Czesław Kiszczak choć rządu nie sformował, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Jan Olszewski i Jarosław Kaczyński)

 • olejgujnar

  @carrie-anne.moss

  "Młody jesteś, to może nie wszystko kojarzysz "

  Stara jesteś, to Ci się użytkownicy forum mieszają...

  "A tu masz listę obecności przy okrągłym stole..."

  I dlatego od 25 lat cała post-komuna przeciw Kaczyńskiemu się jednoczy :|

 • ewiggin

  No bardzo ładne są te komentarze na wpotylice.pl pod słowami K. Morawieckiego o przyjęciu 7000 uchodźców. Dołącza się do tego Gowin, nie wyklucza Krasnodębski. Chyba nowy premier dostał od Jarosława samobójczą misję. Takiego hejtu na PIS na portalach prawicowych nie czytałem nigdy. Aż miło...
  :-))))))))))))))))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Twoja teoria spiskowa o OS i POPISie nie ma większego sensu.
  OS był częścią globalnej strategii wycofania sowietów ze wschodniej Europy, wunegocjowaną od Rejkiaviku do Malty (Malta - Jalta, rymuje się, nespa?).
  Problem nie był w OS, tylko co zrobiono potem. A to jest żałosne.
  Pomiędzy ogółem okrągłostołowców a Kaczyńskim jest ogromna i wymierna np. w budżecie różnica.

  @ewiggin

  Ja nie zmieniam swojego proanglosaskiego nastawienia, przynajmniej narazie, tylko zwracam uwagę na pewne ograniczenia relatywnie słabego państwa w ważnym miejscu, w którym wszyscy chcieliby coś ''ugrać''. Nie kieruję się żadną ideologią, ani sympatią, tylko tym, co uważam za politykę racji stanu.

 • ewiggin

  @guyfawkes

  Pisałem od dawna, że ta amerykańska pomoc jest pisana palcem na wodzie, dlatego też bez sensu było zadzierać z UE - w tym też nie ma żadnej ideologii tylko ostrożność, która w przypadku słabego kraju jest wielką cnotą.
  Ja będę proanglosaski, gdy Amerykanie dadzą realną pomoc, póki co muszę być proeuropejski - nie ma wyjścia. Proanglosaski jestem na razie w sprawie NS2 - zobaczymy, może choć to im się uda.
  A co sądzisz o tych słowach Kornela? Przygotowanie elektoratu prawicowego na uchodźców? • tr33

  prognoza oparta na kilku przypadkach w ciagu ponad 20 lat?

 • guyfawkes13

  Wykład Bartosiaka jest ciekawy, ale jak ktoś nie ma czasu, to niech się zastanowi nad kilkoma minutami po 2 godzinach i 15 minutach.
  www.youtube.com/watch?v=-ElrHch13ow
  Ja patrzę intuicyjnie, lubię starożytne historie, np o Fenicjanach czy Chazarach.:)))
  Bartosiak ujmuje to wszystko w poprawne chłodne pojęcia geopolityczne:)))

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  // Pisałem od dawna, że ta amerykańska pomoc...//

  Nie pisałem, tylko przepisywałem z ....gazet dla tubylców po polsku.:))
  Amerykanie już nam dużo pomogli, a że liczą sobie za to drogo.... no cóż, może ta wycena jest na obecnym poziomie realna?

  Pomijając już wszystko inne(...), to gdyby nie towarzysze amerykańscy, to jak amen w pacierzu już rok temu RSHA obaliłaby ten rząd za pomocą swoich bojówek, i nawet szeroka publiczność nie miałaby świadomości, że jest operowana na 100 mld rok w rok.
  Nawet król Europy już przyjechał, żeby objąć władzę ale Amerykanie powiedzieli ''Halt!''

  Może problem polega na tym, że nikt nie wpadł na pomysł pożyczenia 1000 Abramsów (z zapłaceniem za ich modernizację do najnowszej wersji np.) ?

 • guyfawkes13

  Szczerze mówiąc pomysł pożyczenia 1000 Abramsów (które i tak nie będą użyta) jest dość bezczelny. W sam raz dla Trumpa. Spróbuję się coś o tym dowiedzieć:)))

 • m.jagusiak

  Czyli dlaczego w 2018 r kontynuacja hossy na GPW jest bardzo prawdopodobna?

  acemarketu.com/?p=271941

 • dociekliwy54

  @red.007
  Czy mógłbyś pokazać obrazek USD ze swymi oznaczeniami od 2008?
  Przebicie krytycznego wsparcia wygląda już poważnie i wymaga u mnie zmiany paradygmatu.

 • olejgujnar

  @ewiggin

  "Pisałem od dawna, że ta amerykańska pomoc jest pisana palcem na wodzie, dlatego też bez sensu było zadzierać z UE - w tym też nie ma żadnej ideologii tylko ostrożność, która w przypadku słabego kraju jest wielką cnotą.
  Ja będę proanglosaski, gdy Amerykanie dadzą realną pomoc, póki co muszę być proeuropejski - nie ma wyjścia. Proanglosaski jestem na razie w sprawie NS2 - zobaczymy, może choć to im się uda."

  A jaką to realną pomoc w kwestii obronności daje nam UE? Jesteśmy w UE od 13.5 lat i w tym czasie nasza armia cały czas się osłabiała. Do tego NS i NS2, naciski na wprowadzenie uchodźców, wciskanie nam caracali - przecież UE robi wrzystko abyśmy byli coraz słabsi. Jak sam piszesz jesteśmy słabym krajem i UE i jej poplecznicy w Polsce na pewno nie chcą tego zmienić. Może czas wyciągnąć jakieś wnioski?

 • slow2006

  zeby byc silna Polska w UE, musisz byc sprytna Polska, a nie machajaca szabelka. cos sie zmienia, ale sami musimy to zmieniac, bo inni raczej beda nas ciagnac w dol, to zrozumiale, po co im silny sasiad. niestety jest duzo do nadrobienia, wrecz 100 lat to malo, odtworzenie inteligencji, elit itp. to sa pokolenia pracy. wzrost poziomu kultury i zamoznosci bez kredytow. trzeba madrych ludzi u wladzy przez dekady, a demokracja daje nam tylko 4 lata i zmiana, ciezko cos zbudowac w takim systemie, gdy czesc elit popiera obce intencje.

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Skoro piszesz, że nasze wojsko przez 25 lat się tylko osłabiało, to nie mamy o czym rozmawiać. Twój umysł to stajnia Augiasza a ja nie mam zamiaru w nim sprzątać.

 • ewiggin

  Nie przez 25 lat tylko 13 lat - pomyliłem się, ale to i tak niczego nie zmienia.

 • karnakufo

  WIG20 - po strojeniu okienek na wszystkich interwałach, 3 stycznia może być upuszczenie powietrza luką do dołu.

 • olejgujnar

  @ewiggin
  Jak zwykle nie odpowiesz na pytania bo nie masz na nie odpowiedzi.
  Porównaj sobie nasz potencjał obronny w stosunku do Rosji 10 lat temu i teraz.

 • karnakufo

  A na PKOBP ciągle brak sypania ===> liczą na wyżej tyle tylko, że obecne poziomy są już w chmurach. :)

 • konsultant121

  Brawo misie na USD. Musicie tak samo jak w czerwcu 2016 (brexit) dać pod wątpliwość dalszą hossę -wtedy akcyjną a teraz dolarową:))
  Nasłuchiwać trzeba wieści o dolarze po 3zł.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Nie mam swoich oznaczeń.Były na blogu opisy falowe gdzie koniec fali 1 to szczyty 2011/2012
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=10y&t=l&a=ln&b=1
  Nie wiem czy to poprawne,bo obecne spadki czyli te od grudnia ub.r. rozumiane jako fala 4 zachodzą lub mogą zachodzić na falę 1.
  O ile mnie pamięć nie myli,to kiedyś na to zwracałem uwagę,że taka okoliczność może wystąpić a Chyba Ty powiedziałeś wówczas,że wtedy trzeba będzie zmienić opis falowy.Mogę się mylić czy ta wymiana myśli była z Tobą.
  Ja nie przywiązuję dużej wagi na taki okres.Bardziej ciekawią mnie "rzeczy dnia codziennego". Jeśli mówimy o liniach to jest jeszcze po dołkach 2011/2014.
  Ze zmianą paradygmatu nie trzeba się śpieszyć.Przecież dobrze widać,że kurs nie spadnie poniżej 3,00 a odwrót może nastąpić także z poziomu 3,30
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5y&t=l&a=ln&b=1
  Proponuję zająć się analizą wykresu od listopada tego roku a w opisywaniu falowym jesteś niezły.
  Pytanie na dziś:Czy obecnie jesteśmy w fali 3 impulsu,czy w fali 5?
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=l&a=ln&b=1
  Dodatkowo wspieram się formacjami technicznymi
  www.bankfotek.pl/view/2103955
  gdzie wybicia kończą się na pierwszych poważniejszych oporach.
  Dlatego uważam,że większa korekta wzrostowa a może odwrócenie trendu nastąpi jak franek zejdzie do 3,35-3,37
  stooq.pl/q/?s=chfpln&c=10y&t=l&a=ln&b=1

 • ewiggin

  @olejgujnar
  Jak zwykle nie odpowiesz na pytania bo nie masz na nie odpowiedzi.

  - Przecież Ty świetnie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadajesz i żadnych innych odpowiedzi nie przyjmiesz do wiadomości, więc po co mam pisać wypracowania na darmo? Mam ciekawsze rzeczy do roboty.


 • guyfawkes13

  @Olej Gujnar

  Żeby było jasne, pokazałem pewne wątpliwości co do towarzyszy amerykańskich nie po to, aby wybrzydzać, tylko myśleć realnie.
  Są idioci, którzy myślą, że historia się skończyła, ale to oczywiście nieprawda. Historycznie rzecz biorąc, strategicznym celem Rzeszy jest likwidacja Polski. Anglosasi natomiast kierują się zasadą równowagi sił pod swoją hegemonią, czyli raz wspierają jednych, raz drugich. I dzięki tej polityce Anglosasów (+Normanów of course) możemy wiele skorzystać. Już korzystamy.
  Dla zoperowanych przez propagandę Rzeszy artykuł o realiach:
  forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1094273,tomkiewicz-panstwa-biedne-dogonia-kiedys-bogate-ekonomista-to-mit-taki-efekt-praktycznie-nie-wystepuje.html
  1000 nowych Abramsów kosztuje przynajmniej 10 mld $. A żeby zrobić z nich dywizje, potrzeba jeszcze transporterów opancerzonych, artylerii, śmigłowców, dronów, baz, logistyki itd, czyli w sumie przynajmniej 1000 mld PLN. Gdyby poprzedni reżim nie płacił rocznego haraczu (ca 100 mld) , to mógłby przynajmniej co dwa lata kupować taką dywizję. A teraz z tego bagna stopniowo wychodzimy.

 • guyfawkes13

  100 mld PLN potrzeba na korpus pancerny z 1000 Abramsów, nie 1000 mld. Literówka.

 • olejgujnar

  @ewiggin
  "Przecież Ty świetnie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadajesz i żadnych innych odpowiedzi nie przyjmiesz do wiadomości, więc po co mam pisać wypracowania na darmo? Mam ciekawsze rzeczy do roboty."

  Niczego innego się po Tobie nie spodziewałem.

 • olejgujnar

  @guyfawkes13 ja to rozumiem, my musimy myśleć realnie i wybierać najlepsze rozwiązanie. Mieć własne cele i je realizować najlepiej jak się da, z tym kto nam w realizacji pomoże, albo sami jak inni nie chcą pomóc.

 • konsultant121

  @red Przekalkulowałem usd 3,30, jpy 2,85, chf 3,30 i nic nie robię:))) Zarobię na straty :)

 • red.007

  @konsultant121
  Nie ma potrzeby nic robić.Jeśli już,to można było zrobić to wcześniej.Teraz trzeba czekać na dołek a ja jakiejś większej tragedii nie widzę,nie w tym cyklu.
  Ja zakupy zrobię w okolicy 3,30,może tam dojdzie a główna para to podpowie.
  Czujność wykażę jak wybije wrzesień a jak dojdzie do 1,235007,to zacznę "przebierać nogami".:))

 • red.007

  miało być 1,235

 • konsultant121

  @red
  To się nazywa inwestowanie długoterminowe:) Samochód w tył w 2017 roku ale w 2018 samochód wprzód?:)))

 • podczaszy1

  @ carrie
  "Czy nomenklatura PPS-FR jest lepsza od PPS-L czy PSL ?"
  Jest hegemon w postaci USA i pretendent w postaci Chin. Rosja i Niemcy moim zdaniem się w tej rywalizacji nie liczą. To oznacza,że nie warto na nie stawiać. PO to stronnictwo pruskie, a PSL to stronnictwo ruskie. Mówisz ,że jestem zamordystą politycznym, a więc tych trzeba "wziąć na sznur" bo tak się zachowują poważne państwa.

 • carrie-anne.moss

  @Guj
  Stara jesteś, to Ci się użytkownicy forum mieszają

  Na dodatek nieuprzejmy. Dam Ci radę.
  Biegnij do swojego pierwowzoru. Niech Ci obetrze łzy. Weźcie się za ręce i pospacerujcie jak towarzysze Lenin i Trocki, gdy spotkali się w Londynie.

  I dlatego od 25 lat cała post-komuna przeciw Kaczyńskiemu się jednoczy :|

  Może nie pierwowzór, a dealer. Nie Londyn, Amsterdam:-)

 • olejgujnar

  @carrie-anne.moss

  "Na dodatek nieuprzejmy. "

  Jeśli wymagasz uprzejmości, sama najpierw bądź uprzejma, nie ja pierwszy odezwałem się do Ciebie nieuprzejmie.

  "Dam Ci radę(...)"

  Obejdzie się. Mogłaś sobie darować te brednie nie na temat, ale widzę, że czujesz potrzebę mówienia nawet gdy nie masz nic z sensem do powiedzenia.

 • podczaszy1

  @ olejgujnar
  "Nie stawiajmy na żadnego z nich........".
  PIS to stronnictwo amerykańsko-żydowskie i ono już postawiło.

 • olejgujnar

  @podczaszy1
  "PIS to stronnictwo amerykańsko-żydowskie i ono już postawiło."

  Powtarzasz to już któryś raz, ale nigdy nie podałeś mi przykładów działań PiS, które by realizowały interes USA kosztem Polski. Ja puki co widzę obustronne korzyści.

 • konsultant121

  no i z letniego dołka dolara robi się dołek zimowy;))

 • podczaszy1

  To co widzimy na GPW w grudniu to moim zdaniem zwykłe strojenie okien.

 • ewiggin

  @guyfawkes - jak Ty żeś chłopie wyliczył te 100 mld rocznie, że to nam niby Niemcy tyle kradną???

  :-)))))))))))))))

 • carrie-anne.moss

  @Guido
  Twoja teoria spiskowa o OS i POPISie nie ma większego sensu.

  Masz rację. Nie ma Donalda Winiarza na liście:-D
  Who cares? Show must go on :-P

  A po cichu, budowa pociągu do Brześcia przebiega zgodnie z planem, chociaż oboje wiemy, że ten pociąg nigdzie nie pojedzie.

 • konsultant121

  @red
  Juz wchodzą newsy w każdej stacji radiowej o najsilniejszej walucie świata : PLN poza MZM (walucie Mozambiku). Trzeba zapalić światło ostrzegawcze.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //@Guj
  Stara jesteś, to Ci się użytkownicy forum mieszają //

  Kolejny raz piszesz do mnie na kanwie tekstu Kogoś innego.
  Ja uważam , że starość (do pewnego stopnia of course) ma swoje zalety: np. ''w starym piecu diabeł pali'':)))

 • red.007

  @konsultant121

  :))))

  A tak na serio.
  Może na zakupy będzie dopiero czas jak "tacy" jak Ty zwątpią w dolara?
  Rozumiem,że w Twoim przypadku nie jest to możliwe.
  Interesuje mnie bardziej pojawienie się opinii,że dolar to śmieć niż to,że złotówka jest najmocniejsza.
  Jak zauważysz opinię o śmieciach daj cynk pójdę na zakupy do kantoru.

 • karnakufo

  Lód trzeszczy:
  www.bankfotek.pl/view/2106287

 • konsultant121

  @red
  Powiedzą o śmieciu jak będzie EURUSD na 1,24-1,25;))) Ogłoszą hossę forever na surowcach. Później zejdziemy na 0,90 :)))

 • red.007

  @konsultant121
  Zatem niech tak będzie.:))
  Jak z rozmachem,to z rozmachem.:))

 • karnakufo

  Podpowiadacz możliwego dołka:
  www.bankfotek.pl/view/2106288

 • podczaszy1

  A dlaczego to nie ma sesji w dniu 02.01.2018 roku? Co to cholera ma znaczyć?

 • karnakufo

  @podczaszy1
  "A dlaczego to nie ma sesji w dniu 02.01.2018 roku? Co to cholera ma znaczyć?"

  Chcą by w środę rynek otworzył się luką w pogoni za Zachodem. :)

 • podczaszy1

  @ kanakufo
  Pytałem się na poważnie?

 • konsultant121

  @karnakufo
  Przebiją w dół to wsparcie. Elliott i kreski to brednie. Odbije wbrew Elliottowi i wszystkim tak jak giełdy po Brexicie:))

 • podczaszy1

  Wszystkim, którzy podniecają się kryptowalutami proponuję zapoznanie się z opinią Petera Schiffa/bankier.pl/

 • karnakufo

  @konsultant121
  "Przebiją w dół to wsparcie. Elliott i kreski to brednie. Odbije wbrew Elliottowi i wszystkim tak jak giełdy po Brexicie:))"

  Raz piszesz, że przebiją, a zaraz potem w drugim zdaniu, że odbije.
  Zdecyduj się na coś. :)

 • m.jagusiak

  Ten segment na GPW to może być gwiazda Efektu Stycznia.

  acemarketu.com/?p=272031

 • slow2006

  konsultant jezeli zakladasz 1.24 na eur/usd to usd/pln minimum 3,3, wiec nie wiem czemu piszesz zeby teraz kupowac heh

 • konsultant121

  @slow Bo wiem ze i tak będzie wyzej. Niezależnie czy po 3,48 czy po 3,30:))

 • konsultant121

  Musi istniec fake news . O silnym PLN. Ogladać TV dzisiaj. Wszystkie dzienniki :) Jak powiedzą że mamy najsilniejszą walutę świata to wiecie co robić. Tak gadał Polszmat w grudniu 2016: idziemy na 5zł na USDPLN! No sam słyszałem. Dziś juz piszą wszędzie że idziemy najpierw na 3,30 na USDPLN. Zresztą co ja was będę uczył jakiegoś elliotta i kresek na parach walutowych:))
  News z 21.grudnia:
  Od kilku dni widać spore kupno USD ale tak po cichu, poprzez swapy. Nie ma co się dziwić skoro na głównej parze świata EURUSD płaci 310 pips samego swapu na cały rok do przodu. A może też ktoś coś wie więcej o czym głośno się nie mówi?

 • karnakufo

  Na EURUSD to najpierw niech pokonają ten opór, a dopiero będzie można myśleć o 1.24:
  www.bankfotek.pl/view/2106290

 • ada956

  taki sobie? To niedobrze

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/12/Lata-60-te-lata-90-te.html

 • zielok99

  Ech, tyle nauki przede mną... chyba temat nie do ogarnięcia :(

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci