Menu

Blog Wojciecha Białka

Komentarze na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce

Ropa najdroższa od ponad 2 lat

bialek.wojciech

Ponad 5 miesięcy temu w Wykresie Dnia z 16 czerwca zaproponowałem analogię pomiędzy ówczesną sytuacją na rynku ropy a tą z maja 2010 roku:

 1ropa201720102

 

Ropa rozpoczęła odbicie w górę tydzień później, więc zachęcony uzasadniłem tę ideę szerzej pod koniec lipca  w komentarzu zatytułowanym "Pora na surowcową ćwiartkę cyklu Kitchina?". Zilustrowałem ją wtedy w poniższy sposób:

 

4ropa20172010

 

Ponad 3 miesiące później cena ropy (WTI) wzrosła powyżej poziomów tegorocznych szczytów i teraz tę analogię z zachowaniem sprzed 2 cykli Kitchina należałoby zilustrować tak:

 

2ropa20172010nowe

 

Czyli mamy obecnie odpowiednik okolic grudnia 2010. 7 lat temu, po takim grudniowym wybiciu do poziomu 2-letniego maksimum, cena ropy korygowała się do połowy lutego 2011, a potem wykonała jeszcze jeden silny ok. 2,5 miesięczny wzrost (+35 proc.) i na tym zakończyła ówczesną cykliczną hossę. 

Traktując te analogię literalnie otrzymalibyśmy obecnie oczekiwania zakończenia obecnego wzrostu na poziomie 57,8 USD (ale jest już dolar wyżej!), korekty do połowy stycznia do okolic 52,9 USD i wzrostu do przełomu marca i kwietnia do mniej więcej 71,4 USD za baryłkę. 

To, że przedstawiona koncepcja w miarę skutecznie pozwoliła przewidzieć zachowanie ceny ropy naftowej w okresie minionych miesięcy cieszy, ale oczywiście pojedyncza analogia historyczna jest dosyć słabą przesłanką dla prognozy, wiec być może nie należy kusić losu. Ja jednak chciałbym się jej nadal trzymać wzmiacniając ją kolejną słabą przesłanką tym razem z pogranicza "teorii spiskowej". Otóż na 18 marca przyszłego roku zaplanowana jest pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rosji (druga, gdy była potrzebna, odbyłaby się 3 tygodnie później). Od czasu rozpoczęcia w połowie 2014 roku silnego wzrostu kursu dolara i równoczesnego załamania kursu ropy naftowej Rosji nie wiodło się jakoś szczególnie dobrze gospodarczo. Roczna dynamika PKB była ujemna pomiędzy I kw. 2015 a III kw. 2016. Licząc w cenach stałych PKB Rosji jest obecnie na tym samym poziomie co 10 lat temu. Na miejscu Putina chciałbym móc w dniu wyborów pokazać obywatelom Rosji wysoką i rosnącą cenę ropy naftowej dającą nadzieje na przełamanie gospodarczej mizerii.

Kwestia czy Putin i przyjaciele ma tyle siły, by móc skutecznie choć w krótkoterminowej perspektywie wpływać na zachowanie ceny ropy naftowej jest oczywiście dyskusyjna. Warto jednak zwrócić uwagę, że  pod koniec 2016 roku Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską i stała się największym producentem ropy na świecie (więc z pewnością ma coś do powiedzenie na tym rynku), natomiast według nowszych danych rosyjska produkcja ropy była w sierpniu najniższa od roku (i ten spadek produkcji powinien pozytywnie wpływać na wzrost cen). Porozumienie Rosji i Arabii Saudyjskiej dotyczące przedłużenia cięć w produkcji do końca 2018 roku, którego osiągnięcie sugerują dzisiejsze media, też nie stoi w sprzeczności z przedstawionym scenariuszem. 

Podsumowując: teraz zapewne pora na rynku ropy naftowej na ruch powrotny do przełamanych oporów, ale na podstawie skutecznej dotychczas historycznej analogii z latami 2008-2011 ostatecznego końca cyklicznej hossy na ropie naftowej można oczekiwać w okolicach przełomu marca i kwietnia (co całkiem przez przypadek zgadza się z terminem wyborów prezydenckich w Rosji). 

Komentarze (425)

Dodaj komentarz
 • ewiggin

  Trochę to jest żenujące jak ludzie, którzy popierali "dobrą zmianę" przecierają teraz swe tępe oczka ze zdumienia. To jest naiwność na poziomie dwulatka - ot, taki Ziemkiewicz - włożył rękę do ognia i teraz jęczy, że parzy:
  "Partia rządząca - której skrót pochodzi bynajmniej nie od biblijnych słów "prawo i sprawiedliwość" (to wersja dla naiwnych), ale od uosabianej przez nią sprzedaży wiązanej: "patriotyzm i socjalizm", jak w tytule - również jest pod przemożnym wpływem owej bezimiennej mafii. Jeśli ktoś miał wątpliwości, że może haniebna ustawa o aptekach była jakimś wypadkiem przy pracy, lobbystyczną wrzutką, to upór, z jakim pobożni socjaliści z PiS przepychają kolejne podobne pomysły powinien go wyleczyć ze złudzeń."
  fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-pis-czyli-patriotyzm-i-socjalizm,nId,2469601

  Ale Ziemkiewicz się pociesza, że jest niby jakaś ponadpartyjna, socjalistyczna mafia - to bzdura, bo właśnie tą mafią bolszewicką jest PIS i nie jest to tylko kwestia wprowadzanych zmian ale także obrzydliwego, chamskiego stylu w jakim się to robi.
  Panie Ziemkiewicz, pani Staniszkis i wszyscy inni, którzy lobbowali na rzecz PIS - jesteście winni jak cholera.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Wydaje mi się, że powrót do przełamanych szczytów juz za nami?
  Chyba, że oczekuje Pan jeszcze jednego testu w okolicach przyszłotygodniowego szczytu OPEC?

 • konsultant121

  @ewiggin
  Nie wierz mediom:) Jest prawda, g prawda, statystyka i media:) Ziemkiewicz musi trochę spuścić z tonu żeby nie być posądzany o stronniczość. Pracuje przecież także w TVP Info.

 • karnakufo

  @ewiggin
  Przestań się tu błaźnić ze swoimi politycznymi komentarzami.
  PO musi iść na dno i już.

 • ewiggin

  @konsultant:
  "Nie wierz mediom:)..."

  - Acha, czyli rozumiem, że Ty nie wierzysz, że powstały te ustawy o których pisze w felietonie Ziemkiewicz? W te wolne niedziele też nie wierzysz? A może nie wierzysz, że to są ustawy rodem z siermiężnego socjalizmu?
  Przecież te ustawy to fakt @konsultant - no chyba, że mam nie wierzyć w fakty, bo są niezgodne z pisowską prawdą - w którą właśnie ty wierzysz wbrew rozumowi i logice.

 • ewiggin

  @konsultant i @karnakufo

  Wy naprawdę zasługujecie na knut - całe nieszczęście polega na tym, że do baraku ciągniecie za sobą innych.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Zasługi i błędy to będą ocenione na innym świecie;)

 • ewiggin

  @podczaszy
  "Chyba PIS będzie musiał wprowadzać tzw. dobrą zmianę w porozumieniu ze Starymi Kiejkutami, które najwyrażniej zwerbowały Andrzeja..."

  - Nie ma co mnożyć bytów ponad potrzeby i wszędzie dopatrywać się służb. Jakby tobą pomiatali przez dwa lata i traktowali Cię jak kukłę; jakby się z Ciebie Polska śmiała ("Adrian"), to raczej też byś się wreszcie wk.... To zwyczajny, ludzki odruch - silniejszy nawet od miłości do Jarosława.
  A jeszcze wyobraź sobie do tego, Jaką jazdę Dudzie musiała robić małżonka ;-) - znając życie, to mogło przelać czarę goryczy.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  invst.ly/5xh8x
  Zapomniałam wkleić obrazek ;-)

 • karnakufo

  @ewiggin
  Na Twoim miejscu to wstydziłbym się prezentować takie poglądy, obudź się wreszcie i zrozum, że to co było już nie powróci, a kraj nareszcie po raz pierwszy po wojnie ma szansę prawdziwego rozwoju przy tej opcji rządzącej.
  Brak koryta i wielki kwik, ale Ty jesteś na to głuchy i wspierasz opcje skazane na niebyt.

 • red.007

  @WB
  Z tego wynika,że inflacja w pierwszym półroczu 2018 u nas przyśpieszy.
  Z drugiej strony wzrost WTI może pomóc giełdzie?

 • karnakufo

  Obrzydzanie innym Pana Kaczyńskiego, ataki osobiste, wyśmiewanie itp itd to prymityw do kwadratu, ale to nic nie da i tak zwyciężymy.

 • m.jagusiak

  Zbliża się wybicie:

  acemarketu.com/?p=266456

 • konsultant121

  @karnakufo
  Nigdy nie da sie pogodzic filozofii demokraty z republikaninem. Albo otwarty swiat i kapital bierze wszystko i robi piane z mózgu poddanym albo zamykamy się i budujemy własny porządek. Polityka polega na tym by te 2 przeciwstawne opcje bilansować cyklicznie, ale to już domena Gospodarza:))

 • ewiggin

  @karnak

  Jak powyżej - knut i barak.

 • karnakufo

  U nas ładny spadek i eSki zarabiają.:)

 • ewiggin

  I jeszcze jedno - pomyślcie o tym. Jeśli ktoś popiera zmiany sprawiające, że coraz więcej władzy jest w rękach jednego człowieka, ten działa bardzo krótkowzrocznie.
  Nawet przy założeniu, że Kaczyński to św. Mikołaj, prawdziwy patriota i dla wszystkich chce dobrze - to przecież i on nie będzie żył wiecznie. Za jakiś czas do władzy przyjdzie kto inny - i wtedy przejmie cały aparat w swoje ręce. Będzie mógł wielką władzę wykorzystać jak chce, a nie koniecznie będzie musiał chcieć dobrze. Dyktatura jest dobra, gdy jest dobry dyktator, ale kiedy dyktator jest zły to robi się piekło.

 • karnakufo

  @ewiggin
  To co piszesz idealnie pasuje do Tuska, tak właśnie rządził, jak dyktator i teraz zachowuje się jak dyktator.
  Tylko jemu wolno było, a Kaczyńskiemu nie?

 • ewiggin

  @karnak
  Tusk nie zmieniał prawa w taki sposób, żeby mieć coraz więcej władzy. A teraz, pomijając już wszystkie kombinacje z TK, KRS, SN, prokuraturą nawet komitety obywatelskie nie będą miały najmniejszych szans w wyborach samorządowych. Co się zaś tyczy

 • ewiggin

  ...co się zaś tyczy... ech, zresztą nieważne. Ręce opadają - knut i barak - nic innego do Ciebie nie dotrze, niestety.

 • bartalsi

  Ten troll to chyba jakis stary UBek. Ma czas bo siedzi na emeryturze. A że mu obcieli to kwiczy :) Kwik komuszy to miód na moje uszy :). Kwicz kwicz, co tak słabo? :).

 • ewiggin

  @bartalsi
  A Ty wciąż tropisz te trolle? Słyszałem, że w klubie AA radzą na takie rzeczy.

 • bartalsi

  Pomogło?

 • bialek.wojciech

  "Naraz słychać głos fasoli:
  "Gdzie się pani tu gramoli?!"

  "Nie bądź dla mnie taka wielka" -
  Odpowiada jej brukselka.

  "Widzieliście, jaka krewka!" -
  Zaperzyła się marchewka.

  "Niech rozsądzi nas kapusta!"
  "Co, kapusta?! Głowa pusta?!"

  A kapusta rzecze smutnie:
  "Moi drodzy, po co kłótnie,

  Po co wasze swary głupie,
  Wnet i tak zginiemy w zupie!"

  "A to feler" -
  Westchnął seler."

 • konsultant121

  No to zmierzamy do cywilizowanej Europy. Nareszcie.
  www.bankfotek.pl/view/2103555

 • red.007

  @carrie
  Postawą głównej pary jestem wstępnie zadowolony.:))

 • ewiggin

  @wb
  "Po co wasze swary głupie..."

  - A cóż to za fatalizm? Ja, osobiście, zanim zginę w zupie chciałbym jeszcze trochę pożyć w normalnym kraju a nie w socjalistycznym syfie.

 • karnakufo

  Wyszedłem z eS po 2483.

 • podczaszy1

  @ carrie
  Czy przeczytałaś już lektury, które ci poleciłem?

 • karnakufo

  @ewiggin
  '...Ja, osobiście, zanim zginę w zupie chciałbym jeszcze trochę pożyć w normalnym kraju a nie w socjalistycznym syfie."

  Wygraj wybory i zmieniaj kraj, a nie kwikaniem, ulicą i zagranicą.
  Jak demokracja to demokracja - szanuj jej wybór.

 • marmas1981

  Witam
  Panie Wojtku proszę spojrzeć na waluty. USD/pln Gbp/pln i na koniec eur/USD.
  Co Pan myśli. Dawno nic Pan nie pisał w tym temacie a dużo się dzieje.
  Pozdrawiam

 • podczaszy1

  @ red007
  Cosika mi się wydaje,że siedzisz sobie zadowolony, lulki palisz i podziwiasz krajobraz.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "Wydaje mi się, że powrót do przełamanych szczytów juz za nami?
  Chyba, że oczekuje Pan jeszcze jednego testu w okolicach przyszłotygodniowego szczytu OPEC?"

  Gdybym musiał WTI rozpisywać elliottowsko, to 3-kę bym zaczął 30 sierpnia. W tej 3-ce 3-cia fala rozegrała się pomiędzy 6 października a 6 listopada (i klasycznie doprowadziła do wybicia do nowych szczytów). Czyli od 16 listopada mamy 5-tkę w 3-ce. 1-ka w 3-ce trwała 26 dni. Gdyby 5-ka w 3-ce była równie długa to jeszcze potrwa 18 dni, a potem będzie duża 4-ka (być może podobna do 2-ki z sierpnia). Taka 4-ka zeszłaby (do połowy stycznia?) do zasięgu fali 4-tej niższego rzędu czyli do strefy 55,1-57,4. Potem byłaby 5-ka (podobna do 6-tygodniowej czerwcowo-lipcowej 1-ki?).

 • ewiggin

  @karnak
  "JJak demokracja to demokracja - szanuj jej wybór."

  - PIS wygrało w demokratycznych wyborach, ale właśnie dzisiaj mechanizm demokratycznych wyborów niszczy. Jak nie jesteś z partii, to nie masz szans w wyborach samorządowych.
  @karnak jesteś niczym koń - zakładają Ci siodło i wędzidło a Ty rżysz radośnie.

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "- A cóż to za fatalizm? Ja, osobiście, zanim zginę w zupie chciałbym jeszcze trochę pożyć w normalnym kraju a nie w socjalistycznym syfie."

  Ja się pocieszam, że to nie są działania "tajnej loży bęcwałów", lecz że oni walczą z zachodnim kapitałem. Chociaż nie wiem, czy tą hodowlę zwierząt futerkowych da się pod to podciągnąć.

 • karnakufo

  @ewiggin
  Jak źle robią to w następnych wyborach przegrają, ale, żeby ulicą i zagranicą to mi się w głowie nie mieści - to antydemokratyczne, no dopuszczam z tego kwiczenie, bo to normalne, gdy się odstawi koryto.
  Cóż trzeba czekać w kolejce do następnych wyborów i ciężko pracować, przedstawiać lepsze programy, by gdy nadejdzie czas je wygrać.

 • bialek.wojciech

  @marmas1981:
  "Panie Wojtku proszę spojrzeć na waluty. USD/pln Gbp/pln i na koniec eur/USD.
  Co Pan myśli. Dawno nic Pan nie pisał w tym temacie a dużo się dzieje."

  Na razie zaskoczyła mnie in minus inflacja w USA - dynamika CPI spadła w październiku zamiast się rozpędzać w górę jak tego oczekuję (i ciągnąć za sobą w górę stopy procentowe umacniając w ten sposób dolara).

  Na którą metę na USD/PLN powinien zadziałać wzrostowo cukl 5-tygodniowy, którego dołek (tej klasy co te z początku września i połowy października) powinien wypaść lada dzień:

  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3m&t=c&a=lg&b=0

 • carrie-anne.moss

  @WB
  To ja sobie narysowałam scenariusz USDNOK:
  invst.ly/5xiex
  Tyle, że Pan mi zasugerował, że 7,8 to odpowiednik 57USD.
  Skoro ma być 71 na WTI, to USDNOK powinien być dużo niżej?

 • podczaszy1

  Jak ktoś nie rozumie,że demokrację wprowadzono po to żeby wprowadzić socjalizm to znaczy,że jest głupszy niż ustawa przewiduje.

 • ewiggin

  @wb
  "
  Ja się pocieszam, że to nie są działania "tajnej loży bęcwałów", lecz że oni walczą z zachodnim kapitałem. Chociaż nie wiem, czy tą hodowlę zwierząt futerkowych da się pod to podciągnąć."

  - Hodowli raczej się nie da. Socjalizm nigdy nie jest tylko "na użytek chwili" - żeby coś/kogoś załatwić a później wrócić do normalności. Socjalizm najpierw zje palec, potem rękę... i zawsze chce więcej. Zawsze znajdzie się nowy obszar do regulacji pod byle pretekstem. Pokusa władzy nad drugim człowiekiem jest chyba zbyt silna. Najbardziej boli mnie, że ludzie, którzy głoszą nienawiść do PRL wprowadzają te same, socjalistyczne mechanizmy. Boli też to, że ludzie mieniący się katolikami popierają takie rzeczy. Bóg dał ludziom wolność, a socjaliści tę wolność człowiekowi odbierają. To jest naprawdę obrzydliwe.


 • ewiggin

  @podczaszy

  "Jak ktoś nie rozumie,że demokrację wprowadzono po to żeby wprowadzić socjalizm to znaczy,że jest głupszy niż ustawa przewiduje."

  - No to po cóż było wprowadzać w Polsce demokrację w latach 90-tych? Żeby wprowadzić socjalizm? Chyba socjalizm już mieliśmy?
  "

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  "Chyba socjalizm już mieliśmy?"
  I demokrację tyż.

 • ewiggin

  @podczaszy
  "I demokrację tyż"

  - Acha. Mieliśmy demokrację za komuny. Nie mam więcej pytań. Bardzo to wszystko logiczne, co napisałeś.

 • bialek.wojciech

  @karnakufo:
  "Jak źle robią to w następnych wyborach przegrają (...)"

  Odstęp czasowy między działaniami polityków a rzeczywistymi konsekwencjami tych działań może sięgać dziesiątków lat. Np. udział długu publicznego Grecji wzrósł w latach 80-tych (weszli do UE w 1981 roku) z 22,5 proc. w 1980 roku do 100,3 proc. w 1993 roku. Zbankrutowali dopiero w okolicach 2012 roku, a więc w 30 lat po tym jak wyszli na złą ścieżkę.

  Mówienie, że wyborcy rozliczą źle rządzący rząd w wyborach, to głupota. Jeśli elity polityczne decydujące o prowadzonej polityce są głupie (nie rozumieją właściwie długofalowych konsekwencji swoich dziań) albo zdemoralizowane (nie dbają o te konsekwencje), to kraj jest skazany i decyzje ludu w wyborach ani tu nie pomagają ani nie szkodzą.

  Podejrzewam, że Polacy do tej pory ciepło myślą o epoce Gierka, "bo wtedy było dobrze":

  natemat.pl/25307,polityka-gierka-to-wzor-do-nasladowania-dla-rzadu-prof-paczkowski-bzdura-tamte-reformy-to-katastrofa

 • bialek.wojciech

  "Np. udział długu publicznego Grecji"

  powinno być:

  "Np. udział długu publicznego Grecji w PKB"

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Cieszy mnie,że nie masz więcej pytań.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Czy przeczytałaś już lektury, które ci poleciłem?

  O krzyżowcach? Nie. Musisz mnie jakoś zachęcić ;-)

 • red.007

  @podczaaszy1
  Będzie mój wpis do Ciebie ale po wybiciu września.:)
  A z tym 2475,to dobre rozumowanie.
  Tak z ciekawości,bo na giełdzie nie gram,to ciekawe czy nie jest to 2 we wzrostach od 17.11.co oznaczałoby koniec ABC i dalsze wzrosty.Bardziej ciekawi mnie to technicznie niż emocjonalnie.

 • podczaszy1

  @ red007
  No cóż nie wierzę w to ABC. I to chyba wszystko.

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "To ja sobie narysowałam scenariusz USDNOK:
  invst.ly/5xiex
  Tyle, że Pan mi zasugerował, że 7,8 to odpowiednik 57USD.
  Skoro ma być 71 na WTI, to USDNOK powinien być dużo niżej?"

  Ja ciągle się łudzę, że mój pierwotny scenariusz jest nadal w grze. Dla przypomnienia: od kwietnia 2011 mamy impuls wzrostowy na USD/NOK. W tym impulsie 3-ka rozegrała się pomiędzy lutym 2013 a styczniem 2016 (3-ka była klasyczna z wybiciem ponad poprzedni szczyt z 2008 roku w trakcie 3-ciej w tej 3-ce). "Zawsze" zakładałem, że od stycznia 2016 zaczęła się 4-ka. Ponieważ lubię, gdy 4-ka jest proporcjonalna do 2-ki (2-ka była w 2012-tym roku), to zakładałem, że 4-ka zmieści się w 2016-tym. Więc spadek z lipca tego roku to było dla mnie spore zaskoczenie. Po tym spadku pojawił się dylemat - 1) 5-ta (ruch od października do grudnia 2016) była załamana albo 2) 4-ka jest falą złożoną i skończyła się dopiero w sierpniu tego roku. Wybieram to 2-gie rozwiązanie. W takim przypadku wzrostu USD/NOK od sierpnia to była 1-ka, teraz zaczyna się 2-ka i powinna ona kulminować w tym domniemany "putinowym" szczycie ropy za 4 miesiące. Potem zaczęłaby się 3-ka w 5-ce, która wyniosłaby USD/NOK na 16-letnie rekordy.

  Ale to ryzykowna zabawa, bo cyklu Kuznetsa na USD/NOK na raptem 15 lat i czas na wzrostu dolara już tu minął. Utwierdzam się w jej słuszności widząc, że w poprzednim Kuznetsu USD/NOK zrobił szczyt w październiku 2000 a więc w 7 miesięcy po początku ówczesnego krachu na IT. Na razie krachu na IT nie było więc, być może kupowanie dolarów jeszcze się nie skończyło.

  Moim zdaniem w przypadku NOK-a trzeba patrzeć na brent. Październikowe wybicie na brent w górę to kopia wybicia w górę z grudnia 2016. W takim ujęcie spadek USD/NOK z od sierpnia to kopia spadku z okresu październik-grudzień 2016. Mam tylko problem z elliottowską strukturą tego spadku - brakuje mi tu 5-ki, by z dużą pewnością mówić, że zaczął się już taki ruch w górę jak grudzień 2016-luty 2017.

  Rok temu dołek USD/NOK był 28 grudnia. 2 lata temu 6 stycznia.

  No i lata dzień powinna się zacząć wzrostowa faza cyklu 5-tygodniowego na USD/PLN. • ewiggin

  Informacje tylko z dziś:

  1. Do łask wrócą tzw. "mety":
  www.bankier.pl/wiadomosc/Sejm-uchwalil-ustawe-o-ograniczeniu-sprzedazy-alkoholu-4038805.html

  2. Łącznie w całym 2018 r., uwzględniając niedziele objęte zakazem handlu oraz święta, zakupów nie będzie można zrobić przez 33 dni."
  "W 2019 r., po wejściu w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele, zakupy będzie można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Włączając to dni świąteczne objęte zakazem handlu, za dwa lata sklepy będą zamknięte przez łącznie 51 dni."
  www.bankier.pl/wiadomosc/Zakaz-handlu-w-niedziele-Kiedy-zamkniete-sklepy-w-2018-i-2019-r-7558088.html

  3. ""Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe."
  www.bankier.pl/wiadomosc/Sejm-uchwalil-ustawe-o-zniesienia-limitu-skladek-na-ZUS-4038690.html


  No no - dwa zakazy i jedno dowalenie najbogatszym... brawo -czerwona drużyna :-)))

 • relkame

  @e
  Widzę tu pretensje do demokracji, narodu i pisu. Przyczyn tego ze rzadzi pis szukaj raczej w swoim obozie pruskim. Niby wielkie lyberaly a na koncu tusk oglasza ze sa socjaldemokratami i skreca w lewo. Niby prusacy czyli porzadek a tu korupcja, uległość wobec niemcow i putina, i jak wiemy kamieni kupa. Moze teraz po agonii tego tałatajstwa z szyldem po.n pojawi sie cos nowego bardziej pro rynkowego. Ale moze tez byc tak jak kiedys pisal WB ze po duzym skrecie w prawo przyjdzie polski zapatero. Tylko ze on skreci w lewo nie tylko obyczajowo ale i gospodarczo. I to baaaardzo.

 • marmas1981

  Panie Wojtku,

  Czy może Pan rozwinąć temat korekty USD/pln ? Do jakiego poziomu może to pójść ? Narazie nie widzę osobiście takich powodów a złoty jest nadzwyczaj mocny. Kiedy ostatnio widzieliśmy poziom 3.52 to Eur/USD był na poziomie 1.215.
  Pytam bo jestem szczególnie zainteresowany. A w ostatnich Pana wpisach na ten temat widział Pan poziomy blisko 3.80 i wyżej czy taka zmiana i spadek do ostatnich dołkowe nie powinien martwić ? Jeszcze gdyby pan rzucił okiem na Gbp/pln i Chf/pln.

 • ewiggin

  @relkame
  ""Widzę tu pretensje do demokracji, narodu i pisu."

  - Nie, pretensje mam tylko do PIS-u.

  Ale ja u Ciebie widzę obronę czerwonych.

 • dociekliwy54

  @W.B.
  Dziękuję Panu za poruszenie (pod wpływem Pani Carry ;-)) interesującego mnie tematu NOK.
  Piątkę na usd/nok da się chyba tak rozpisać. Start z trójkąta początkowego.
  www.bankfotek.pl/view/2103577

 • zillioner

  chcialem byc zlosliwy napisac @wyborcy PiS(s):

  Zmiany w ZUS. Sprawdź, ile stracisz od 2018 roku
  www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/171129328-Zmiany-w-ZUS-Sprawdz-ile-stracisz-od-2018-roku.html

  ale uzmyslowilem, ze wybocow pis te zmiany nie dosiegna - nie ta liga, nie te IQ ;b,

  i dlatego bedzie trwala "walka klasowa" w PL, i sruba dla lepiej zarabiajacych bedzie dokrecana...

 • bartalsi

  Okazuje się że postUBecja szykuje szerszą akcję, KODziarstwo na protestach itp, pewnie stąd wzmożone wysiłki ruskich trolli na forach :).

  wiadomosci.wp.pl/walesa-zapowiada-powrot-trzeba-zejsc-z-urlopu-6191004307826305a

  @WB

  SB i ruskie trolle to nie są sympatyczne stworki z wierszyków dla dzieci.

 • ewiggin

  "Partia rządząca postanowiła dokonać rewolucji w systemie wyborczym i wykluczyć sporą grupę obywateli z możliwości objęcia mandatu radnego. Proces wykluczenia dla żartu nazwano poszerzeniem demokracji."
  nowakonfederacja.pl/pis-chce-ograniczyc-prawa-wyborcze/

  "W materiałach do panowania Mikołaja I baron Modest Andriejewicz Korf przytacza apokryficzną anegdotę dotycząca okoliczności powołania III Oddziału Kancelarii Osobistej Jego Cesarskiej Mości (tajnej policji później znanej pod nazwą Ochrany). Zlecając to zadanie hrabiemu Benckendorffowi, car Mikołaj miał mu wręczyć jedwabną chusteczkę ze słowami: Niech pan nią otrze łzy mojego ludu. Ochrana powstała jak notuje Korf jako moralny kręgosłup życia narodu. Nie wiadomo, czy przed sporządzeniem projektu ustawy o jawności życia publicznego, ktokolwiek wręczył panu Mariuszowi Kamińskiego, byłemu szefowi CBA, a obecnemu ministrowi od służb specjalnych, jedwabną chusteczkę. Być może sam ją wyciągnął z kieszeni. Ważne jest jednak to, że zanim zabrał się do ocierania łez polskiego ludu, to przedtem porządnie się w nią wysmarkał."
  nowakonfederacja.pl/ustawa-o-jawnosci-lekarstwo-gorsze-choroby/

  "Wniesiony ostatnio do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oznacza zatem likwidację dochodowej branży dla realizacji ideologicznych celów, które i tak nie zostaną osiągnięte."
  nowakonfederacja.pl/wojna-o-futra/

 • desperato

  witam,

  PRZEPRASZAM jeśli kogoś uraziłem. W szczególności @red.007 - bez obrazy proszę :)

  ps.
  @red.007, jedna tylko uwaga: żaden "biznes". Jako rencista poszedłem ze wszystkim do kantoru jako amator - tyle że elektronicznego. Nie mając zielonego pojęcia o falach Elliotta itd. To miało być (i uważam dalej, że jest) zabezpieczenie przed tym, czemu NIE daję w tym kraju wiary ... a więcej nie napiszę. ;) Dopiero teraz intensywnie "studiuję" ... kiedy dostaję realnie po ... ;)

  Aha, ktoś pytał o USD/PLN - (@red.007, bez urazy dot. "produkowania się" ;) - Odpowiadam "Ohne Gewähr/"Bez odpowiedzialności" - wg moich wyliczeń - USD/PLN odbije (zależy od ref.podatkowej=impuls) korekcyjnie (jeśli to już koniec dołka): 3,661 (APP=0.786) / 3.7055 (APP=1 - pokonujemy 23.6% ZW od 15.12.2016) / Max. 3.7555 (APP=1.272). Hurra optymizm byłby dla 3.819 (APP=1.618) - tu do pokonania 38.2% ZW jak poprzednio. Jak zawsze - historia pokaże ...

 • red.007

  @desperato
  Nie koniecznie Elliot musi być przewodnikiem po wykresie,co najwyżej może być pomocny.Wystarczy szukać formacji potwierdzających trend(flaga na E/U) lub formacji odwrócenia trendu,jeśli taka się rysuje.
  Ja nie mam prawa zabraniać Panu produkowania się i nie mam takich intencji,po to jest blog.Jeszcze raz napiszę,chodziło mi o to,że @carrie się produkuje dla Pana a Pan ciągle w kontrze.No to powiedziałem,że może nie warto się produkować.
  Korekta w grudniu wydaje się oczywista.Główna para rozegra wszystko,nawet z ewentualną zmianą trendu,zależy co się wyrysuje.

 • ewiggin

  A tutaj bardzo ciekawy tekst Jacka Bartosiaka:
  nowakonfederacja.pl/mapy-mentalne-polityki-zagranicznej/

 • konsultant121

  @red i desperat
  Elliott na parze walutowej? Gratuluję:))) Aby sprzedać USDPLN trzeba czekac na recesję i tyle w temacie. Może być i 3,30 przejściowo:) Ale powyżej 4 jeszcze wróci. Jeśli ktoś nie ma planów inwestycyjnych z gotówką w ciągu 4-5 lat to spokojnie doczeka poziomów >4 na USDPLN.

 • konsultant121

  Co więcej, widzę że udziela się atmosfera super EURO i wzrostów surowcówki. Akurat. Jeszcze nie ten cykl:)) Coś mi się zdaje że przedłuży się ten cykl Kuznetsa panie Wojtku...

 • red.007

  @desperato
  Jak Pan widzi Kolega @konsultant121 rozwiązał temat Elliota.:))
  Na marginesie,to liczę na "3,30 przejściowo"-o nic więcej mi nie chodzi.

 • desperato

  pożyjemy = ZOBACZYMY. Czasy ciekawe. Jak jest tak SUPER - jak teraz - to już się boję ... ;)

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Ale powyżej 4 jeszcze wróci.

  Marzenia, te duże i te maleńkie... :-D

  Coś mi się zdaje że przedłuży się ten cykl Kuznetsa

  Zaklinanie cykli :P

 • konsultant121

  Pani carrie widziała pani dolara po 5zł rok temu to teraz pani widzi po 2:) Dziekuję za takie zaklinanie.

 • slow2006

  konsultant

  jezeli pln rozpocza nowg trend to usd powyzej 4 zl nie zobaczysz w ciagu 10 lat i innych walut rowniez, beda znacznie znacznie nizej ;)

  ps:co macie przeciwko podniesieniu skladek dla najbogatszych?? o co takir larum przeciez nikt z forumowiczow tyle nie zarabia, a to sie nazywa sprawiedliwosc spoleczna, o czym po 1989 zapomniano tworzac uprzywilejowane kasty.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Pani carrie widziała pani dolara po 5zł rok temu to teraz pani widzi po 2:)

  "Rynek często podąża w kierunku przeciwnym do prognoz spekulantów. Skuteczni spekulanci muszą porzucić swoje prognozy i podążyć za rynkiem. Nigdy nie kłócą się z ceną. Rynki nie mylą się nigdy, to opinie często są błędne. "
  Jesse Livermore

 • red.007

  @ewiggin
  Dziś sobota,zatem polityka.
  "W dalszej części rozmowy z GW, Friedman wyjaśnia przyczyny globalnego kryzysu demokracji. Wziął się z tego, że elity, które utraciły władzę, nie są w stanie zaakceptować faktu, że w demokratycznym społeczeństwie wcale nie muszą dominować. Więc przedstawiają wyborców strony przeciwnej jako głupich, niewykształconych, niewiedzących, co dla nich dobre"

  Panie @ewiggin jest Pan mądry,wykształcony,wiedzący co dla nas dobre.
  Tak się zastanawiam dlaczego po ostatnich wyborach parlamentarnych okazało się,że nagle Naród zgłupiał,przestał się kształcić i nie rozumie co jest dla niego dobre.
  Ja wiem,że pińćset plus jest dobrym wytłumaczeniem ale ogłupienie rozlewa się także poza naszymi granicami-Węgry z Orbanem,UK ze zwolennikami Brexitu,USA z Trumpem(straszny cios dla elit). Można by rzec,że świat głupieje.Teraz należy się zastanowić czy rzeczywiście jesteśmy głupi i kto może obiektywnie to rozstrzygnąć.
  Uważam,że tylko historia.Na pewno nie elity.
  wiadomosci.onet.pl/kraj/friedman-dla-gw-ue-nic-wam-nie-moze-zrobic-tylko-gada/l0392g0

 • podtworca

  @slow2006
  Najbogatsi nie pracują na etatach. Twoją sprawiedliwość społeczną realizuje drugi próg podatkowy. Pis dowala nowy podatek grupie, która procentowo płaci dużo więcej, niż na innych formach zatrudnienia. To jest podatek od frajerstwa i pokazuje z czego faktycznie żyje państwo polskie - wynajmu poddanych korporacjom.

 • ewiggin

  @red.007
  "Panie @ewiggin jest Pan mądry,wykształcony,wiedzący co dla nas dobre."

  - Tak, ja wiem co jest dobre dla każdego człowieka, ale to jest zupełnie co innego niż lewica ze swoją centralnie regulowaną gospodarką i prawica z centralnie regulowaną obyczajowością.
  Ja jestem zwolennikiem wolności wyboru dla każdego człowieka w każdej sferze życia. PIS jest moim największym wrogiem, ponieważ reprezentuje najgorsze cechy lewicy i prawicy jednocześnie - chce nasze życie regulować w każdej sferze - i gospodarczej i obyczajowej.

  "Tak się zastanawiam dlaczego po ostatnich wyborach parlamentarnych okazało się,że nagle Naród zgłupiał,przestał się kształcić i nie rozumie co jest dla niego dobre.""

  - Naród nie może zgłupieć ani zmądrzeć. Naród składa się z ludzi mądrych i głupich - przy czym tych drugich jest ogromna większość. Największe nieszczęście jest wtedy, gdy cwany polityk wykorzystuje głupotę ludzi do bardzo niecnych, egoistycznych celów. Taki głupi człowiek myśli np. że polityk reformuje sądownictwo, żeby skrócił się czas oczekiwania na rozprawę a tymczasem ten polityk tylko chce zdobyć władzę nad sądami; taki głupi człowiek myśli np. że "ustawa o jawności" ma służyć większej przejrzystości - zapobieganiu korupcji, a tymczasem polityk zdobywa o ludziach coraz większą wiedzę w celu zwiększania swej nad nimi kontroli.

  "Teraz należy się zastanowić czy rzeczywiście jesteśmy głupi i kto może obiektywnie to rozstrzygnąć. Uważam,że tylko historia."

  - A ja uważam, że każdy kto popiera ograniczenia własnej wolności jest głupcem, niegodnym miana człowieka a co najwyżej bydlęcia.

 • ewiggin

  @red.007

  I proszę nie stawiać w jednym rzędzie Trumpa z Kaczyńskim. Trump to nie jest socjalista a na wprowadzanie dyktatury - gdyby nawet chciał, nie pozwalają mu utrwalone mechanizmy państwa.

 • carrie-anne.moss

  @podczaszy
  Chyba PIS będzie musiał wprowadzać tzw. dobrą zmianę w porozumieniu ze Starymi Kiejkutami, które najwyrażniej zwerbowały Andrzeja Dudę.

  Poważne oskarżenie.
  Ciekawe co na to panowie Macierewicz i Kamiński? W końcu im podlegają stosowne służby kontrwywiadowcze.
  Ewidentnie sprawa dla @Gui'a ;-)
  Niech zgadnę. Zacznie się od zmartwychwstania marszałka Michała Tuchaczewskiego, a potem będzie "Szybki Heinz".

 • carrie-anne.moss

  @ewiggin
  Trump to nie jest socjalista a na wprowadzanie dyktatury - gdyby nawet chciał, nie pozwalają mu utrwalone mechanizmy państwa.

  i brak poparcia "własnej" partii, której przedstawiciele obawiają się, że z wypadnie jakiś trup z szafy z napisem "powiązania rosyjskie ". Republikanie to nie PiS i od razu doprowadzą do rezygnacji. Nie pozwolą na publiczne obrzucanie brzoskwiniami.

 • red.007

  @ewiggin
  "Tak, ja wiem co jest dobre dla każdego człowieka..."
  Zatem sprawa jasna.Rozumowanie elit,które utraciły władzę.
  Bydło,które reprezentuję zgodnie z tą teorią nie ma rozumu.
  Elity nie przewidziały,ze bydło ma jeszcze instynkt,które w odruchu stadnym przepędziło złodziei i obróciło się przeciwko wiodącym ich na rzeź piewcom wolności.
  Nie wiem tylko czy chodziło im o wolność eurokołchozu czy Rzeszy,bo chyba nie o wolność Polaków.

 • slow2006

  "wynajem poddanych korporacjom" - to sie potocznie nazywa praca, kazdy ja robi a korporacje poprostu lepiej placa. wg mnie 32% to duzo ale nie przesadnie i po podniesieniu zus, efekt st opodat wyniesie 40%, czyli standard w krajach rozwinietych. w polsce prog 127k zl i tak jest wysoki w porownaniu z najnizsza i srednia krajowa. pzdr

 • ewiggin

  @red.007
  "Zatem sprawa jasna.Rozumowanie elit,które utraciły władzę.
  Bydło,które reprezentuję zgodnie z tą teorią nie ma rozumu."

  - Pała z logiki. To nie jest kwestia żadnych elit tylko człowieczeństwa. Człowiek chce mieć poczucie swobody i wolności wyboru a bydło samo lezie do zagrody.
  I nie mówię tutaj też o geopolityce tylko o podstawowej wolności wyboru we własnym kraju. Wszystkie partie, także PO mają tendencje do ograniczania wolności ludzi ale Kaczyński to jest zupełny hard core.

 • zillioner

  @slow

  ""wynajem poddanych korporacjom" - to sie potocznie nazywa praca, kazdy ja robi a korporacje poprostu lepiej placa."

  No nie kolego, sa 2 grupy:
  ->pracownicy najemni
  -> wlasciciel

  praca najemna opodatowana jest jak wodka:
  sregnia placa 4000 zl brutto pracownika + 800 pln ktore musi poniesc pracodwca dodatkowo = 4800pln "brutto brutto" ;)

  teraz z 4000pln brutto pracownik powacha na reke 2700, jesli wyda wszystko ze srednim vatem i akcyza ok 20% to dodatkowe -500pln w plecy...

  co ozn ze jesli koszt pracodawcy = 4800, pracownik pozbawiany jest -800 -1300 -500 = 2600pln,

  4800-2600=2200 pln
  co ozn 55% obciezenie fiskalne pracownika....

  Teraz, jak jestes wlascicielem to inny swiat (sam nim jestem) i jestes w stanie zminimalizowac obciazenia fiskalne. Ale i tak mam zamiar firme przeniesc do Estoni w formie protestu obyeatelskiego - glosowanie nogami tak jak kiedys w NRD ;b

 • zillioner

  @podtworca
  "slow2006
  Najbogatsi nie pracują na etatach. Twoją sprawiedliwość społeczną realizuje drugi próg podatkowy. Pis dowala nowy podatek grupie, która procentowo płaci dużo więcej, niż na innych formach zatrudnienia. To jest podatek od frajerstwa i pokazuje z czego faktycznie żyje państwo polskie - wynajmu poddanych korporacjom."

  PiSerzy w 2018 chca zlikwidowac dodatkowo "samozatrudnienie" jakie jest dostepne w tej chwili w PL jako ostatni bastion kapitalizmu czyli PIT 19% i loniowy ZUS 1200pln.

  To bedzie bardzo ciekawe - po tym zacznie sie exodus specjalistow w PL.

  Zostanie w PL tylko populacja pierwszego progu podatkowego ;b

  i wtdy bedzie placz.

 • zillioner

  wyborcy PiS powinni zdac sobie sprawe ze Kaczynski nie ma interesu aby zrobic z nas Polakow bogatego narodu. Tzn niskie i proste podatki, mocny pln - aby nie oplacalo sie emigrowac, zachety dla biznesu...

  On potrzebuje redystrybucji zeby utrzymac sie przy wladzy - 500+, obnizenie wieku emerytalnego. A Morawiecki to kwiatek do kozucha.

  otrzezwienie przyjdzie po nastepnej recesji, jak nie bedzie jak zfinansowac socjalu...

 • slow2006

  na bankierze analityk ing twierdzi ze eur/pln nie spadnie ponizej 4,2 zl- czyli kierunek 4,1 zl i reszta walut proporcjonalnie w dol.

 • carrie-anne.moss

  @datik
  Chyba Ci kobitki Ryśka wykopały ze stołka :-D

 • carrie-anne.moss

  @slow
  kierunek 4,1 zl i reszta walut proporcjonalnie w dol.

  A nie mówiłam ;-)

 • slow2006

  ziloner ale chyba nie od dzisiaj mieszkasz w kraju ktorym mieszkasz? i nie od dzisiaj sa te obciazenia ?? tylko od dekad ? dlatego nie rozumiem lamentu teraz, bo ktos podnosi obciazenia komus kto zarabia duzo, zaledwie okolo 2% pracujacych. eee

  usd i chf juz popuscily ;) i trend jest pro Pln, wiec nie ma co zgadywac gdzie dolek, tylko ile mozna jeszczebzarobic na spadku walut. a eurpln poprostu powinien sie dostosowac bo sie ociaga;) zobaczymy

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  No no, nie przypuszczałem, że tak szybko będę musiał Cię nobilitować, James.:))
  USD/PLN znalazł się pod linią trendu, co by nie mówić.
  invst.ly/5xsol
  Ostatnio pisałem na temat kupna w miejscu oznaczonym strzałką i było to aktualne zaledwie przez kilkanaście godzin:))
  fxpro.ctrader.com/c/Bmurn
  Były co prawda pewne techniczne mankamenty na wyższych interwałach, ale raz że mam trochę spaczoną percepcję czasu, a dwa jest tu ten problem przywiązania do posiadania, na który antidotum ma stanowić ''czysta ewangeli'':)))
  Myślę, że ''czysta ewangelia'' tak samo nie rozwiąże tych wszystkich przywiązań, tylko zamieni jedne przywiązania na inne. W gruncie rzeczy chodzi o pewien ideał ze sfery autentyzmu, któremu zawsze przeszkadza jakaś, powiedzmy, alienacja.:))
  Tak czy inaczej nie zyskałem na zamiane akcji na $, a wręcz przeciwnie, co potwierdza zasadę, że na początku hossy powinno być buy & hold:)))

  Z tym większą satysfakcją uznaję Twój tytuł, że jak widzę, zostałeś przez lokalnego trolla ubekistanu zaliczony do bydła.
  Tak to jest z czerwonymi. Pierniczą o demokracji, a naprawdę chodzi o to, żeby większość była trzymana za mordę przez awangardę proletariatu, która jako jedyna ma znamiona ludzkie.
  Nietrudno zauważyć, że to, co my nazywamy ludobójstwem jest zwykłą i konieczną konsekwencją rządów ''elytarnych'':))

  Oczywiście zmienili słownictwo, w książkach szkoły frankfurckiej wydawanych po powrocie z emigracji słowo socjalizm zastąpiono wolnością albo demokracją, w zależności od kontekstu, ale kto by się na to nabrał.

  Jeszcze raz gratuluję Panu, Komandorze.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  //Chyba PIS będzie musiał wprowadzać tzw. dobrą zmianę w porozumieniu ze Starymi Kiejkutami, które najwyrażniej zwerbowały Andrzeja Dudę//

  Nie przesadzajmy, władza musi poszerzyć bazę rządzenia o ''tutejszych'', i to jest proces korzystny, jeśli odbywa się w ramach naszego systemu wartości. Czy np. poseł Marek Jakubiak to ''kiejkut''? Moim zdaniem to porządny gość.

  //ukończył szkołę chorążych (1980) na kierunku eksploatacja samolotu na wydziale lotnictwo[1] oraz w 1987 policealne studium zawodowe na kierunku organizacja pracy kulturalno-oświatowej[1]. Był żołnierzem zawodowym ludowego Wojska Polskiego, a później Sił Zbrojnych RP, pracował jako technik przy obsłudze naziemnej samolotów[2]. Złożył wniosek na rok przed odejściem na emeryturę o możliwość równoległego studiowania na uczelni wyższej, na co przełożeni nie wydali mu zgody[3]. Odszedł z wojska w stopniu starszego chorążego w 1991//

  :)))

 • guyfawkes13

  @Datik

  Co tam u Ciebie?
  Wybacz (wypucz?), nie oglądałem ostatnio telewizji, więc miałem okazji pośmiać się z protestersów:)))
  Zresztą myślę, że to marna rozrywka, bo karty są rozdane i nikt już chyba nie wierzy w ten sfabrykowany vox populi. Zresztą amerykańscy towarzysze zrobili w Rzeszy smutę i nikt tam nie ma głowy teraz do jakichś eskalacji wojny hybrydowej w GG.
  No funny.

 • red.007

  @guyfawkes13
  :))

 • pinbar

  @slow2006
  ... Przecież nikt z forumowiczów tyle nie zarabia...
  Chłopie, a ja ciebie miałem zawsze za eksperta od inwestycji. Z ciebie to zwykły chłopek panszczyzniany jest a nie profesor? Taki mądry to 10 tys. Na rękę powinien wyciągać na tydzień.
  Ja 2 tys dziennie zarabiam i taki mądry jak ty nie jestem.

 • slow2006

  pinbar ciesze sie twoim szczesciem, jednak widze ze pieniadze nie pomagaja ci w ograniczeniu frustracji, pewnie walut nakupiles i teraz musisz odreagowac, spoko, bo co innego pozostalo ;)

 • pinbar

  @slow2006
  odkąd pamiętam a to już kilka lat, to nigdy nie miałeś nic mądrego do powiedzenia :)

 • slow2006

  nom, dokup sobie wiecej walut ;)

 • konsultant121

  @slow @pinbar
  Nie macie się czym chwalić:) Ja zarabiam 5tys. miesięcznie:) netto :)) i się nie chwalę. Dodam ze nie jestem z Wawy ani Krakowa ani Poznania ani Wrocławia:) Więc zarobki adekwatne do cen ogólnych:) A pytanie do zarabiającego 2tys. dziennie. Ile oddajesz z tego na cele charytatywne?:)

 • ewiggin

  "Nietrudno zauważyć, że to, co my nazywamy ludobójstwem jest zwykłą i konieczną konsekwencją rządów ''elytarnych'':))"

  - Tak, elita to wróg każdego bolszewika.

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Może być d... z tym dolarem my Friend, linia trendu poszła:(

  invst.ly/5xtz7
  (tu jeszcze nie na logarytmie)

 • konsultant121

  @guy
  Trudno się mówi czekam na recesję:) Domu nie buduję. Moje wydatki są ograniczone:)) Na urlop i moje potrzeby wystarczy. Pracuję na straty na walutach:) Ale kiedys przyjdzie ten czas że będę zarabiał podwójnie heh:)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  O tempora o mores.
  Słyszałeś Waść jak się dziś tytułuje hołota wygererowana[sic!] przez KPP, NKWD, Gestapo i przedwojenny kryminał? Elyta.
  :))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  Może ku większej jasności:
  Zeta tak jakby miała coś do nadrobienia...
  invst.ly/5xu0g
  Oczywiście mogłaby się skorygować do kanału. Ja zastanawiam się nad poownym transferem do akcji. Jestem przekonany, że w najbliższych kilku kwartałach fundusze akcje będą znacznie lepsze od walut.
  Trend umacniania się złotówki jest długoterminowy, za poprzedniego PISu było 2 pln za $.
  Jeszcze może być false brak, ale jest to mało prawdopodobne, wcześniej czy później USD/PLN pójdzie na południe.

 • zillioner

  @slow @pinbar @konsultant

  to nie ma znaczenia ile zarabiamy, do grobu tego nie wezmiemy ;b

  co sie liczy, to czy to co robimy jest pasja, czy tez chodzimy do pracy odsiedziec 8 godzinny wyrok. A czas tyka

  skoro w pracy musimy spedzic spora czesc zycia, jedynym rozwiazaniem jest miec prace ktora daje satysfakcje, a kasa na drugm planie

  jak ktos slusznie zauwazyl nikt nie dostal nagrody Nobla za przychodzenia na 8 godz do pracy, tylko praca musiala byc pasja

  " slaves with white collars - earning money doing job we hate, to buy things we dont need and impress people we dislike"
  -fight club-

 • konsultant121

  Dobrze, zgodni jesteśmy że USDPLN idzie na 2. Na szczytach hossy na świecie;)) Bardzo dobrze.

 • konsultant121

  @zilioner
  Dlatego u mnie są już inne priorytety. Zdrowie, kondycja ostatnio. Wypoczynek. Jeszcze 10lat temu myślałem ze zawojuję świat. Po co i dla kogo;) Trzymam dolca do 2019 roku. 2018 ma być rokiem USD. Jeśli nie będzie, trudno. Olewam inwestycje:)

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  W zasadzie jutro mógłby być jakiś odwrót na dolarze, którego spodziewałem się w czw/pt. Zobaczymy jak to ew. pójdzie... bo i korekty z prawdziwego zdarzenia u towarzyszy amerykańskich dawno nie było...
  invst.ly/5xu12

 • zillioner

  @konsultant

  - > "Zdrowie, kondycja" - pelna zgoda - ja biegam 1h / d

  - > "Trzymam dolca do 2019 roku. 2018 ma być rokiem USD" - na moj chlopski rozum to dollar bedzie "slabowal" - Jay Powell i wymiana FED przez Trampka. Trampek populista chce zrebalansowac amerykanski handel, nie zabic 8 latniego ozywienia gosp i byc wybranym raz jeszcze. Potrzebuje slabego dolara. Pod to dobierze czlonkow Fed ...

 • konsultant121

  @zilioner
  Zauważ że rok temu wszyscy twierdzili że to babcia Yellen bedzie chciała utrzymać wysoko dolara wbrew złemu Trumpowi:)) Teraz jej kadencja niebawem będzie się kończyć i trend się odwróci. A takie kokosy do nieba przecież nie urosną. Ile można:)
  stooq.pl/q/?s=aapl.us&c=30y&t=c&a=lg&b=0

 • ewiggin

  "Słyszałeś Waść jak się dziś tytułuje hołota wygererowana[sic!] przez KPP, NKWD, Gestapo i przedwojenny kryminał? Elyta."

  - Nie panie @guyfawkes. To Ty tak tytuujesz ludzi a nie oni "się". Ja tylko napisałem, że bolszewik nie lubi elity - no ale podejrzewam, że znalazłeś taką interpretację ewangelii, która pozwala Ci beztrosko łżeć.

 • konsultant121

  Zaczynacie widze wierzyć w głupstwa trendowe roczne:)) Że to już czas rynków wschodzących i że już musimy rosnąć i że kolejny Kuznets zaczął się w styczniu 2016. Strefa EURO jeszcze musi się pochylić moim zdaniem. Jeszcze musi być strząsnięcie wybujałych głów.

 • mac-erson

  @Guyfawkes13
  " bo i korekty z prawdziwego zdarzenia u towarzyszy amerykańskich dawno nie było... "

  Siadłem sobie bez emocji do wykresów polskich i zagramanicznych i nic nowego nie wymyśliłem.
  Wychodzi mi w Polsce dokończenie spadków a u Towarzyszy 4-6% korekta
  - Nasdaq na 6500, DJ na 2300

  Do krótkich się w tym roku nie nadaję tak więc wygląda na to, że kolejny tydzień z boku giełdy czekając na w/w.

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Bełkoczesz chłopcze.
  Jeżeli ''ogromna większość'' ludzi jest głupia, to nie można dopuścić, żeby była demokracja, czyli rządy większości. Dlatego każda odmiana marksizmu wymaga, aby najwspanialszy ustrój został przemocą wprowadzony przez awangardową grupę wbrew woli większości. A po rewolucji władzy raz zdobytej się nie oddaje, tylko stosuje terror.
  Twoje ''myślenie'' jest na wskroś komunistyczne, tylko nie wiesz, że mówisz prozą. Troche mylący może być immanentny komunizmowi fakt przemienności etapów. Komunizm wojenny, NEP, pieriestrojka itd. Na różnych etapach są róóżne politgramoty, ale zchemat jest ten sam.
  Rządy większości , jeśli ''my'' rządzimy to demokracja, rządy większości jeśli rządzą ''oni'', to populizm albo faszyzm.
  Zawsze jest odraza zwykłych ludzi i odczłowieczanie większości bliźnich (''bydło''). A jak bydło, no to przecież nie ma żadnego ludobójstwa, tylko co najwyżej ubój, aborcja, eutanazja itd. Usuwanie przeszkód na drodze postępu.

  Więcej się nie wysilaj i nie pisz do mnie.

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson.

  Trudno coś zrozumieć z naszego wykresu Wig20. Na przemian formacje spadkowe i wzrostowe, czyli męcząca i nieczytelna konsolidacja. Jeżeli dolar szybko się nie odwróci, to wchodzę z powrotem a fundusze akcyjne i nie dbam, czy korekta będzie czy nie.:))

 • maciek608

  @wb:

  Dodałbym jeszcze, że cena ropy w okolicach 70$ do początku lat '20 (a potem bessa) fajnie składa się z prognozą z książki "Następne 100 lat", wg której następna dekada ma przynieść upadek gospodarczy i polityczny Rosji.

 • ewiggin

  @guyfawkes:
  "Jeżeli ''ogromna większość'' ludzi jest głupia, to nie można dopuścić, żeby była demokracja, czyli rządy większości."

  - A niby dlaczego nie można dopuścić? Ludzie wybierają polityków bo ci ładnie obiecują, mają ładne błękitne koszule i odpowiednio dobrane krawaty - ogromna większość wyborców patrzy tylko na takie rzeczy. Ale polityk, który wygra ten plebiscyt "wybory" powinien mieć na tyle odpowiedzialności, żeby powstające w czasie kampanii podziały zasypywać, scalać społeczeństwo i nie odbierać mu podstawowych praw i wolności. Na zachodzie istnieją mocne mechanizmy, które to uniemożliwiają, u nas, niestety Kaczyński rozmontowuje wszystkie blokady i zmierza do jednowładztwa pod prymitywnymi hasełkami, które jego wyborcy łykają jak świeże bułeczki. Tak więc, sami leziecie do zagrody, porykując przy tym radośnie i wmawiacie jeszcze innym, że to jest właśnie wolność i swoboda.

  I teraz Ty już się nie wysilaj i nie pisz do mnie, dziaduniu.

 • carrie-anne.moss

  @konsultant
  Dobrze, zgodni jesteśmy że USDPLN idzie na 2. Na szczytach hossy na świecie;))

  Raz piszesz, że będzie po 4, teraz 2. :P
  Zdecyduj się.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  A nie sądzi Pan, że taka analogia dla NOK'a jest możliwa?
  invst.ly/5x-60
  To nie wykluczałoby, że ropa po 9-10 kwartałach wzrostu, zaliczy 6 kwartałów korekty, bessy.

 • carrie-anne.moss

  @WB
  Bardziej skompresowany obrazek
  invst.ly/5x-8r
  do poprzedniego wpisu

 • arturk17

  Równi i równiejsi w UE:
  edition.cnn.com/2017/11/16/europe/germany-coal-hambach-forest/index.html

  Już widzę te postępowania Komisji Europejskiej przeciw Niemcom, protesty Wyborczej, TVN. I tam niema kornika, drzewa nie usychają.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Takich bzdur jakie ty tu wypisujesz a które sa na poziomie wp.pl czy onet.pl to ciężko uświadczyć na tym wartościowym blogu. Zajmij się giełdą, walutami, wykresami. Nie ośmieszaj się.Błagam:)

 • arturk17

  Dalsze umacnianie złotego przy tak rosnących kosztach pracy załatwi nasz wzrost gospodarczy.

 • ewiggin

  @konsultant

  Naprawdę sprawiasz, że czuję się zupełnie bezradny...
  Cieszę się, że chociaż możesz się ze mnie trochę pośmiać, choć podejrzewam, że i tak uśmiech nigdy nie schodzi Ci z twarzy.

 • red.007

  @arturk17
  Słuszna uwaga.
  Prędzej czy później będzie interwencja(słowna).
  Tak było z pogłoską o obniżce stóp(p.Łon).
  Teraz przy wzrastającej u nas inflacji może być ciągły brak podwyżek RPP,

 • suggestions

  @WB
  "... USD/PLN powinien zadziałać wzrostowo cykl 5-tygodniowy, którego dołek (tej klasy co te z początku września i połowy października) powinien wypaść lada dzień:

  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3m&t=c&a=lg&b=0"

  Też uważam, że krótkoterminowo USDPLN może wzrastać do 3,59 PLN. Interesuje mnie perspektywa półroczna. Czy prognozy MS i UBS się spełnią? - www.pb.pl/zloty-bedzie-supermocny-898106
  Moje wykresy:
  EURPLN
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176815._szw1280h1280_.jpg
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176817._szw1280h1280_.jpg
  USDPLN
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176818._szw1280h1280_.jpg
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176823._szw1280h1280_.jpg
  Zapraszam do dyskusji - perspektywa pół roku, jeden rok.
  Pozdrawiam

 • suggestions

  Rok temu zamieściłem komentarz i wykresy:
  "Kursy USD EUR i USD PLN doszły do oporu w dniu 15.11.2016.

  Jak nagłośnią program D. Trumpa dot. osłabiania amerykańskiej waluty to opór może kolejny raz wytrzymać."

  Prognoza spełniła się !!!

  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739490783900._szw1280h1280_.jpg
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739490783900._szw1280h1280_.jpg

 • suggestions

  USDEUR poprzednio nie wkleiłem
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739490783899._szw1280h1280_.jpg

 • red.007

  @suggestions
  Wykresy,które Pan przedstawił widzi każdy.
  Zapraszając do dyskusji może Pan najpierw przedstawi swoje wnioski(prognozy).
  Dyskusja wówczas miałaby sens nad konkretną wersją(spadki-wzrosty).

 • armithrone.online

  @arturk17


  człowieku o jakich wzrostowych płacach Ty mówisz, pracuje w firmie która ma 3 zakłady w Europie jeden u nas, drugi w Szwecji i trzeci w Anglii robimy dokładnie to samo przy czym Anglicy i Szwedzi zarabiają od na ok 4-5 razy wiecej, więc nie wciskaj mi tu że podniesienie nawet o pare stówek na miesiąc załatwi jakiś nasz eksport, firmie i tak sie to bedzie kalkulowało skoro koszty pracy w zagranicznych odddziałąch firmy i tak sa kilkukrotnie wyższe

 • arturk17

  @ armithrone.online
  Nie pisałem o montowniach zachodnich koncernów. Zobacz na jakich marżach funkcjonują polscy eksporterzy mebli, AGD, żywności. Zresztą zachodnie koncerny powoli zaczynają instalować się na Ukrainie, tam robotnik jest jeszcze tańszy. Ale tańsze waluty to też tańszy import i konkurencja na naszym rynku.

 • slow2006

  panie suggestions sprawdzilem nie ma pana wpisu w 2016 11 15, chyba ze przeoczylem, to przepraszam, ale wg mnie prognoza za pol roku na 3,59 za duze ryzyko za malo do zyskania. pzdr

  jak juz zmieni sie trend nagle wyskakuje stado ekspertow potwierdzajacych za wszelka cene stray byt, zeby za duzo osob nie weszlo w zlotowke i zeb zostali z reka w nocniku na walutach ?? czy jak ??

  ps. do czasu jak bedziemy pracowac dla niemcow, francuzow itp bedziemy nadal tania sila robocza, oni steruja placami u nas wiec nie mozna oczekiwac za wiele.

 • armithrone.online

  w zakładzie pracuje ok 1100 osób, na dzień dobry mamy ok 60 wakatów, w mojej części zakładu i na mojej zmianie mamy 8 facetów - 6 z nich już zapowiedziało że po Nowym roku odchodzi, ok 100 osób to Ukraińcy raczej nowi, ci co mieli staż pracy większy niż rok i doświadczeni już dawno pojechali dalej głównie do Czech, więc zostali Ci "wybrakowani"- większość czasu spędzają na siedzeniu w komórce i obsługują jedną maszynę - na pytanie jednej z pracownic dlaczego Polacy w tym samym czasie muszą obsługiwać 3 maszyny, kierownik odpowiedział że to sie firmie nie opłaci bo Ukraińcy produkują wiecej detali wybrakowanych, także z tym mitycznym przenoszeniem fabryk na Ukraine to ja bym nie był takim hurra optymistą

 • karnakufo

  W poniedziałek spodziewam się kontynuacji spadków na WIG20.

 • pokonajrynekpl

  W ropę muszę przyznać nie wierzyłem w tym roku zupełnie. Jednak obroniła kilka lokalnych minimów i mamy wzrosty. Nakreślony dalszy scenariusz też jest możliwy, bo niewiele już do wskazanych cen brakuje.

  Na naszym podwórku znów zapowiadają się szachy. WIG20 imo może próbować balansować na trochę niższych poziomach niż obecne. Niedźwiedzie w każdym razie nie są bez szans, aby ściągnąć go niżej.
  pokonajrynek.pl/juz-po-mikolajkowym-rajdzie-na-wig20/

 • karnakufo

  businessinsider.com.pl/waluty/bitcoin-z-nowym-rekordem-kryptowaluta-kosztuje-9-tys-usd/lfpq01p

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  1/Mimo,że na walutach się nie znam, wydaje mi się możliwa taka opcja.
  2/ Linie trendu, zdaje się , lubią być nieco przekraczane?
  3/Wydaje mi się ,że to sentyment i giełda inicjują trendy na walutach a nie odwrotnie.
  To wszystko mi się wydaje.
  www.bankfotek.pl/view/2103732

 • red.007

  @dociekliwy54
  Obecne spadki czyli 4 już są w okolicy 1 wg. Pana oznaczenia.Prawdopodobnie jeszcze się pogłębią i wówczas całkowicie wejdą w obszar fali 1.

 • dociekliwy54

  @red007
  Jak wejdą , to wejdą i trzeba będzie zmienić oznaczenia.

 • suggestions

  @dociekliwy54
  Dziękuję, za opinię. Po przekroczeniu linii wsparcia zainteresowałem się kursem USDPLN. Wiem, że może to być pułapka i później może nastąpić wzrost kursu.
  Szukając w necie znalazłem kolejne prognozy sugerujące spadek kursu:
  usdforecast.com/pl/kurs-dolara-prognozy.html

  Na stronie: mojesugestie.simplesite.com/419375098
  na dole zamieściłem pierwszą moją analizę USDPLN:
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739470936130._szw1280h1280_.jpg

  Teraz na podstawie AT i linii wsparć także uważam, że kurs USDPLN pójdzie w górę.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Chodzi mi o to,że być może fala 4 była w pierwszej połowie 2016 a fala 5 do końca 2016.
  To by znaczyło że spadki od grudnia 2016 korygują cały wzrost i nie jest to już fala 4.
  Dobrze oddaje to index dolara .
  stooq.pl/q/?s=dx.f&c=10y&t=c&a=ln&b=1

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Dzięki za ciekawy rysunek. TFE w odniesieniu do walut jest problematyczna(...), ale to rozpisanie fal wygląda przekonująco. Kreski na USD/PLN są przekraczane, albo do nich nie dochodzi, ale obecna strefa to jest z wielu względów mocne miejsce, tyle że świeczki wyglądają źle i jeżeli to się nie poprawi, najlepiej jeszcze w tym miesiącu, to będzie trudno o jakieś rokowania wzrostowe... Ale i tak nie spodziewałbym się silnego wzrostu, zwłaszcza przekraczającego poprzedni szczyt. Jeżeli układanka jest już prawie ułożona i czytelna, to najwyższy czas zmienić zasady hazardmaxa:)))
  No chyba że będzie jakiś dopust Boży, North Korea you know...

  DX.F wygląda lepiej. Jest analogia z poprzednią falą, tym razem nie powinno być przełamania ''kanału'' z buta, jak ostatnią razą.
  invst.ly/5y220

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  To może być interpretowane jako fala 4 o ile odwróci się na obecnym poziomie, który jest w tym ujęciu szczytem fali 1.
  Zauważ my Friend, że dwójka była płaska a czwórka jest zygzakiem, czyli zasada zmienności byłaby zachowana. Z punktu widzenia TFE wszystko (jeszcze) gra i koliduje, a obecny ruch nie powinien korygować całości - to dpoiero później, po ew. piątce (załamanej?) w kierunku 2PLN:))

 • carrie-anne.moss

  @dociekliwy
  To co oznaczasz dużą 2, może być B i wtedy fali 5 nie będzie.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  fxpro.ctrader.com/c/wWurn
  fxpro.ctrader.com/c/yWurn
  fxpro.ctrader.com/c/JWurn
  fxpro.ctrader.com/c/bWurn
  fxpro.ctrader.com/c/0Wurn
  fxpro.ctrader.com/c/rWurn
  fxpro.ctrader.com/c/6Wurn

  A tu jest komentarz do tych naszych ostatnich dywagacji na temat sowieckiego formatowania (elita/bydło), propagandy utraty praw, pełzającego faszyzmu itd:)))
  www.youtube.com/watch?v=lIOhDIaS_cg

 • guyfawkes13

  @Carrie

  //...może...//

  Ale to i tak nie wyklucza ew. wzrostu do jakiejś rozsądnej granicy.

 • mac-erson

  Do rozważań na temat dolara dołączyłbym oczekiwania, iż najbliższy rok na giełdach w US powinna być konsolidacja po wzrostach.
  WB niedawno zauważył, że w analogii jesteśmy obecnie gdzieś na początku 1996r.
  Względem tej prognozy powinniśmy zaliczyć obecnie niewielką kilkuprocentową korektę następnie ostatnią falkę wzrostową w bieżącym impulsie a potem kilkumiesięczna konsolidacja.
  Możliwe więc, że jeśli dolar wybroni strefę 3.5zł jest miejsce na ten ostatni impuls wzrostowy.

 • konsultant121

  @mcerson
  2 lata hossy juz prawie i poczatek 1996?:)) Dolek bessy byl w kwietniu 1995.To my juz raczej pod koniec 1997. Idzie spowolnienie 1998:)

 • konsultant121

  @mcerson
  Mialo byc-jestesmy pod koniec 1996, poczatek 1997.

 • m.jagusiak

  Kupują wszystko co płynne i ... :

  acemarketu.com/?p=266643

 • dociekliwy54

  carrie-anne.moss
  Tak sobie pomyślałem, że do 2000r. USDPLN pokazuje tylko naszą (spadającą stopniowo) inflację. Potem mamy konkretny 5 falowy ruch i dlaczego miałby się zaczynać od korekty? Udział PLN w ruchu USDPLN jest większy niż USD. Dlatego zacząłem od fali 1 2000-2008. Ponadto w 2008-2009 była piątka, więc teraz również powinna być piątka(5/3/5). Dopiero po moim "dokończeniu" a/c=1:1 i "ładnie wygląda". Nie jestem bardzo przekonany do rysunku , bo walut nie czuję, ale tak czy inaczej niedługo pewnie się okaże jak będzie.

 • zulus_chacka

  Kolejny tydzien w gore w Ameryce. Po co szukac szczytu ? Kazdego tygodnia jest wyzej ... W20 tez bedzie podazal za nimi. Sila zlotowki oznacza zainteresowanie naszym rynkiem.

 • konsultant121

  @dociekliwy
  Jeszcze ladniej wygladalaby ta fala 5 w c z koncem w 2019 roku. Wtedy Kitchin bylby caly i Kuznets lekko wydluzony (bo pokolenie się wydłuża więc i Kuznetsa rozciąga:))) +1985-2001-2019 (?)

 • dociekliwy54

  @red.007
  Indeks dolara nie wyklucza( a nawet preferuje) ,że zrobi jeszcze piątkę.
  2008-9---1
  2009-11---2
  2011-16/17---3
  do dziś ---4
  Ponadto większy wpływ na zmienność USDPLN ma PLN.
  Ta piątka od 2015 byłaby IMO trochę za mała. Ponadto przy moim oznaczeniu oczekuję dużej piątki w dół po zakończeniu 5 w górę. U Pana ta korekta byłaby zasadniczo zakończona (bo jest na poziomie 4 z 2015). I co, oczekiwałby Pan 7 fali w górę?
  To nie pasuje do dotychczasowego 5-3-(4+1).

 • konsultant121

  Teraz wlasnie aby dokonczyc wzrosty 2019-2020 na naszej gieldzie potrzebny jest wzrost kursu USDPLN :) No bo czym towarzysze amerykanscy zrobia nam hosse? Przeciez hossa musi byc do 2020 prawda?:)) Dopiero potem geddony do 2022.

 • red.007

  @dociekliwy54
  Ja oczekuję dalszych spadków dolara.

 • dociekliwy54

  @ guyfawkes13
  Ja tylko tak, żeby Pan bezrefleksyjnie nie brał już tych funduszy.
  Ale to tylko moja opinia.

 • red.007

  @dociekliwy54
  DX.F spadnie między 89-88

 • dociekliwy54

  @konsultant121
  Trochę nie umiem tego zsynchronizować z naszą giełdą. Bo jednak takie osłabienie PLN powinno przez większość czasu preferować misia a tymczasem wydaje mi się, że korekta u nas powinna być ograniczona w przestrzeni i czasie.
  Powiedzmy,że złoty się osłabia i równocześnie sWIG80 rośnie a WIG20 początkowo maleje a potem dogania sWig80? Ale jednak te spadki PLN nie mogą być za silne dla wzrostu WIG20.

 • konsultant121

  @dociekliwy a co sie dzialo od pazdziernika 1998 do marca 2000:)) Rosła giełda? Rosła! Rósł USDPLN? Rósł:))

 • podczaszy1

  @ podtwórca
  "To jest podatek od frajerstwa i pokazuje z czego faktycznie żyje państwo polskie- wynajmu poddanych korporacjom."
  Z tym się zgadzam w 100 % i to jest moim zdaniem istota rzeczy.
  Nie rozumiem jednak dlaczego jesteś takim wielkim zwolennikiem UE skoro doszedłeś do tak istotnego wniosku.

 • podczaszy1

  Jeśli ktoś uważa,że GPW nie może spadać przy spadku USD/PLN to niech sobie spojrzy
  na okres grudzień 2000 i dalej.

 • konsultant121

  @podczaszy
  Ale wtedy byly sztucznie dodatnie realne stopy procentowe. Silna zlotowka wynikala z utrzymywania wysokich stóp procentowych.

 • mac-erson

  @konsultant121

  "2 lata hossy juz prawie i poczatek 1996?:))"

  Początek 1996r. dotyczy się tylko i wyłącznie USA - kilka dni temu WB pisał, że taki układ jaki jest obecnie w USA wystąpił tylko dwa razy: 1964 i właśnie początek 1996.

 • podczaszy1

  @ konsultant
  Ktoś tu pisał ostatnio ,że niemieckie obligacje są 10 razy niżej oprocentowane niż polskie.

 • podtworca

  @podczaszy1

  A co ma UE do polskiego systemu podatkowego? To UE zmusza kolejne polskie rządy, żeby dociskały śrubę podatkową pracującym? W bogatszych krajach podatki są bardziej zrównoważone, zamiast obciążać tylko pracę, opodatkowuje się również majątki. Polski rząd zaprasza korpo do kraju oferując zwolnienia z podatków, bo sobie odbije na pensjach wynajmowanych "chłopów pańszczyźnianych". To nie UE jest winna naszej folwarcznej mentalności.

  UE to nie tylko Niemcy, unia zrzesza kilkanaście państw środkowo-europejskich, które w jej ramach mogą zbudować silny rdzeń. Okupacja sowiecka sprowadziła nas do trzeciego świata, wejście do UE przywróciło do świata rozwiniętego. Niestety mamy mało kadr, dodatkowo wykształcenie stało się obecnie przeszkodą, w niektórych rewolucyjnych głowach wręcz ujmą na honorze, więc będzie jak zwykle.

  www.wykop.pl/link/4036499/ofiara-wypadku-z-kurskim-wrabiana-w-bycie-sprawca/

 • red.007

  Wczoraj taka wymiana myśli:

  "arturk17
  2017/11/26 14:10:01
  Dalsze umacnianie złotego przy tak rosnących kosztach pracy załatwi nasz wzrost gospodarczy.

  red.007
  2017/11/26 14:32:25
  @arturk17
  Słuszna uwaga.
  Prędzej czy później będzie interwencja(słowna).
  Tak było z pogłoską o obniżce stóp(p.Łon).
  Teraz przy wzrastającej u nas inflacji może być ciągły brak podwyżek RPP,"

  Nie trzeba było długo czekać,interwencje słowne się zaczynają,zatem zaczyna uwierać mocny zloty.
  Pan nie pozwala o sobie zapomnieć ważne,że nie chce już obniżać.
  Nie wiele to jednak da.

  "Od strony fundamentalnej w serwisach pojawia się też gołębia wypowiedź członka RPP, Eryka Łona, sugerująca utrzymanie obecnej polityki monetarnej w przyszłym roku, co jest zgodne z rynkowym konsensusem,"
  stooq.pl/mol/?id=7356

 • podczaszy1

  @ podtworca
  To co piszesz to propaganda więc sobie chyba jednak nie porozmawiamy. Wiesz szkoda mi czasu na bzdury.

 • bialek.wojciech

  @maciek608:
  "Dodałbym jeszcze, że cena ropy w okolicach 70$ do początku lat '20 (a potem bessa) fajnie składa się z prognozą z książki "Następne 100 lat", wg której następna dekada ma przynieść upadek gospodarczy i polityczny Rosji."

  W mojej interpretacji cyklu Kuznetsa na surowcach mamy obecnie odpowiednik 1984 roku (pokolenie temu) oraz 2000 roku (pół pokolenia temu). Z tego wynika, że dołek surowców (odpowiednik lat 1986 i 2001) wypada w 2019-tym.

  "Zawsze" sobie wyobrażałem, że taki dołek surowców w 2019-tym związany byłby z jakąś formą Chinageddonu wywołanego dokręceniem przez FED monetarnej śruby (trwające podwyżki stóp i wyprzedaż aktywów). Niestety przypałętał się "rosyjski" Trump i być może z tego powodu zamiast agresywnego przykręcania śruby w USA, mamy tegoroczną słabość dolara.

  Ale być może Trump jest niewinny, bo i tak przecież do okolic października dolar miał być w fazie spadkowej cyklu Kitchina, a do pierwszej połowy 2018 roku gospodarka światowa w inflacyjnej fazie ożywienia.

  Amerykanie są obecnie tak mocni jak w połowie lat 60-tych i drugiej połowie lat 90-tych: 1) Stopa bezrobocia jest tak nisko jak w 1965-tym i 1999-tym, 2) S&P 500 rósł od roku bezkorekcyjnie jak po listopadzie 1963 czy po grudniu 1994.

  Gdy poprzednio Amerykanie byli tak mocni, to zdecydowali się na wojnę w Wietnamie (od 1964 roku) oraz na atak na Jugosławię (1999) oraz inwazje na Afganistan (2001) i Irak (2003).

  Tyle, że wojna jest inflacyjna, więc jest sens ją rozpoczynać po deflacyjnym kryzysie wywołanym restrykcyjną polityką pieniężną (tak jak Jugosławia została zaatakowana w 1999 dopiero wtedy, gdy w 1998 roku zbankrutowała Rosja a ropa spadła na 10 dolarów), a Afganistan/Irak dopiero w trakcie/po deflacyjnym kryzysie finansowym z początku lat 2000-nych (gdy ropa spadła na 17,5 dolara).

  Więc najpierw Amerykanie powinni dokręcić śrubę finansową, wywołać kryzys deflacyjny (Chinageddon? Ropa znowu poniżej 30-tu?) a dopiero później wykorzystując przejściowe osłabienie rywali zaatakować w jakiejś ich sferze (osłabionych) wpływów (Korea?).

  No i F-35 chyba wypada przetestować?

  Ale to tylko moje prowincjonalne wyobrażenia na temat strategii gospodarczo-militarnej Stanów Zjednoczonych.

  No i nie wiem, czy Trump to tylko wypadek przy pracy i "deep government" skutecznie ustawi go do pionu czy też jednak Trump oznacza przyznanie się USA do przegranej w globalnej grze.

 • podtworca

  @podczaszy1

  Wykaż miejsca w których jest propaganda, wykaż miejsca złej argumentacji i udowodnij że się mylę. Zastosowałem wiele uproszczeń, które można łatwo zbić i zmusić drugą stronę do używania bardziej rozbudowanych argumentów.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Jeżeli ''ogromna większość'' ludzi jest głupia, to nie można dopuścić, żeby była demokracja, czyli rządy większości."

  Toteż generalne wszędzie wola większości jest po "republikańsku" filtrowana przez różne ciała przedstawicielskie. U nas np. rządzą partie polityczne, tyle że nie bardzo wiadomo, kto rządzi partiami (jakieś służby może?). Ja sądzę, że - jak w porządnej Republice - decydować powinien Senat zaludniany dożywotnio przez posłów Sejmu, którzy zdołali w Sejmie spędzić np. ćwierć wieku (czyli lud ich wybierał i zdobyli w ten sposób polityczne doświadczenie).

  Tak trochę pokoleniowo: decyduje o strategicznych kierunkach polityki podejmuje złożona z w miarę doświadczonych 84-letnich dziadków (przeżyli świadomie 2 cykle pokoleniowe) rada starców, przekuwają to na ustawy 54-letni ojcowie dzieciom, a wykonują je energiczne 30-letnie młokosy na służebnych posadach ministerialnych (minister=sługa).

  W Sparcie gerontowie musieli mieć ponad 60 lat:

  "Geruzja, rada starszych - w starożytnej Sparcie, główny organ władzy w oligarchii spartańskiej. W jej skład wchodziło dwóch królów, oraz 28 starszych obywateli gerontów. Byli oni wybrani przez Zgromadzenie Ludowe z grona obywateli powyżej 60. roku życia. Najczęściej należeli do warstwy najbogatszych. Swą funkcję sprawowali dożywotnio. Do ich zadań należało przygotowywanie pod przewodnictwem eforów uchwał głosowanych później na zgromadzeniu. W wielu ważnych sprawach rada pełniła też funkcje trybunału najwyższej instancji."

  pl.wikipedia.org/wiki/Geruzja

  ... ale od tamtej pory medycyna chyba jednak zrobiła jakieś postępy.

 • podtworca

  @bialek.wojciech

  Ostatnio taki system chyba w KC KPZR funkcjonował :)

 • bialek.wojciech

  @carrie-anne.moss:
  "A nie sądzi Pan, że taka analogia dla NOK'a jest możliwa?
  invst.ly/5x-60
  To nie wykluczałoby, że ropa po 9-10 kwartałach wzrostu, zaliczy 6 kwartałów korekty, bessy.
  (...)
  Bardziej skompresowany obrazek
  invst.ly/5x-8r
  do poprzedniego wpisu"

  Licząc mechanicznie to w ramach cyklu Kuznetsa czas na siłę dolara się już skoczył, bo poprzednie szczyty USD/NOK to <1970, 1985 i 2000, a więc średnio tylko 15 lat więc szczyt dolara ze stycznia 2016 by tu pasował. No i jest Trump, który pod pretekstem amerykańskiego protekcjonizmu ułatwia słabym dolarem życie Rosjanom (ropa odbija w górę).

  Ale mój scenariusz jest odmienny:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7prognozadladolara.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Letni-dolek-dolara.html

  Pytanie tylko, czy to nie jest życzeniowe myślenie z mojej strony (dolar jest nieco słabszy obecnie niż ma mój gust powinien, to znaczy testuje letni dołek w listopadzie a nie w I kw. 2018 jak to narysowałem).

 • bialek.wojciech

  @arturk17:
  "Dalsze umacnianie złotego przy tak rosnących kosztach pracy załatwi nasz wzrost gospodarczy."

  Mój modelik rocznej dynamiki produkcji przemysłowej oparty na zmianach kursów złotego do "commodity currencies" pokazuje zaledwie +2 proc. w czerwcu 2018.

  Roczna zmiana indeksu "commodity currencies" wobe złotego -13,2 proc. tak niska jak obecnie była ostatnio latem 2013 a potem w okresie grudzień 2013-marzec 2014, a potem przez chwilę w styczniu 2016. Faktem jest, że w sierpniu 2014 oraz w lipcu 2016 dynamika produkcji spadała poniżej zera. W moim modelu zmiany kursu złotego względem indeksu walut surowcowych wyprzedzają dynamikę produkcji (korelacja 0,6 w okresie minionych ponad 20 lat) o średnio ok. 6,5 miesiąca, więc to by się akurat zgadzało.

 • bialek.wojciech

  @suggestions:
  "Też uważam, że krótkoterminowo USDPLN może wzrastać do 3,59 PLN. Interesuje mnie perspektywa półroczna. Czy prognozy MS i UBS się spełnią? - www.pb.pl/zloty-bedzie-supermocny-898106
  Moje wykresy:
  EURPLN
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176815._szw1280h1280_.jpg
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176817._szw1280h1280_.jpg
  USDPLN
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176818._szw1280h1280_.jpg
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739505176823._szw1280h1280_.jpg
  Zapraszam do dyskusji - perspektywa pół roku, jeden rok."

  Ja na razie nic nowego nie wymyśliłem:

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7prognozadladolara.png

  wojciechbialek.blox.pl/2017/04/Letni-dolek-dolara.html

  Muszę znaleźć czas i się walutami znowu zająć.

 • bialek.wojciech

  @suggestions:
  "Rok temu zamieściłem komentarz i wykresy:
  "Kursy USD EUR i USD PLN doszły do oporu w dniu 15.11.2016.

  Jak nagłośnią program D. Trumpa dot. osłabiania amerykańskiej waluty to opór może kolejny raz wytrzymać."

  Prognoza spełniła się !!!

  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739490783900._szw1280h1280_.jpg
  cdn.simplesite.com/i/3a/8a/284289735061244474/i284289739490783900._szw1280h1280_.jpg "

  Pogratulować. :)

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Ostatnio taki system chyba w KC KPZR funkcjonował :)"

  Różnica jest taka, że oni sami siebie mianowali, a u mnie jednak by się dostać dożywotnio do Geruzji/Senatu, to trzeba być wybranym przez lud przynajmniej 7 razy do Sejmu i przeterminować swoje przy pisaniu ustaw.

 • red.007

  @konsultant121
  Pani twardo trzyma Twoją stronę.
  stooq.pl/n/?f=1207991

 • bialek.wojciech

  A propos USD/PLN, to zmiana roczna wynosiła w piątek ponad -15 proc. Takie coś pojawiało się w przeszłości po raz pierwszy w danym cyklu 4 razy. Sygnały: 27 października 2004, 17 lipca 2007, 25 stycznia 2010 oraz 6 maja 2011. Dwa razy to były okolice szczytu hossy (2007 i 2011), raz sygnał się pojawiał w trakcie 10 proc. korekty WIG-u (2010) a raz w trakcie "pędzącej" bessy (2004).

 • bartalsi

  @red.007
  "2017/11/27 13:36:18
  @konsultant121
  Pani twardo trzyma Twoją stronę.
  stooq.pl/n/?f=1207991 "

  Pewnie się anlitycy zmówili :) :

  wojciechbialek.blox.pl/resource/7prognozadladolara.png

 • konsultant121

  @red
  Pani Blondyna ma rację ! Miała rację rok temu pisząc o wzrostach EURUSD gdzieś do okolic 1,20:) A ja jej nie wierzyłem;)

 • konsultant121

  mam nadzieje ze jen wyprzedza fakty i jest awangardą dla dobrych walut;))
  stooq.pl/q/?s=eurjpy&c=1y&t=c&a=lg&b=0

 • bartalsi

  Na USD Index nie widać żadnych podstaw do zatrzymania spadków.

 • zulus_chacka

  ....podobnie na dj ,sp500 , nq. Nie podoba sie ze rosnie?
  Bedzie wyzej

 • zulus_chacka

  Trend jest Twoim przyjacielem. Nie ma znaczenia czy to silny PLN, czy rosnacy Dow Jones. Kontynuowac beda swoj trend.

 • podczaszy1

  @ zulus chacka
  Nie podoba się,że rośnie?

  Zastanawiam się czy ty Nas chcesz przekonać czy samego siebie?
  Masz długie pozycje w USA?

 • podczaszy1

  @ WB
  "A u mnie by się dostać dożywotnio do Senatu, to trzeba buć wybranym przez lu przynajmniej siedem razy......"

  Dożywotnio ale pod warunkiem przechodzenia badań dot. zdrowotności co ostatnio proponuje Wielki Polski Intelektualista przez niektórych złośliwie nazywany kretynem.

 • red.007

  Na WTI nie mogą wytrzymać do końca listopada(OPEC) i już sprzedają fakty.
  Gospodarz w tym temacie również przewiduje cofnięcie.
  W temacie są później nowe szczyty.
  Póki co ani giełdom,ani dolarowi to nie przeszkadza.

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Na USD Index nie widać żadnych podstaw do zatrzymania spadków."

  "Spadający od początku grudnia ub. r. średni kurs dolara i euro względem złotego znalazł się obecnie na najniższym poziomie od 2,5 roku. Taki sygnał 3-krotnie w przeszłości (maj-czerwiec 2001, kwiecień-maj 2011 oraz czerwiec 2014 wyznaczał bardzo ważny (w ramach cyklu Kitchina) szczyt siły złotego. Ta reguła zawiodła natomiast w latach 2004-2008, kiedy to zejście średniego kursu USD i EUR względem złotego do 30-miesięcznego minimum nie przeszkodziło dalszej aprecjacji złotego."

  www.analizy.pekao.com.pl/pdf.php?id=13096

  Czyli pytanie, czy mamy maj 2001, kwiecień 2011 i czerwiec 2014 (kitchinowe szczyty złotego), czy też raczej październik 2004.

  Ponieważ od ostatniego szczytu złotego z czerwca 2014 minęło już 41 miesięcy, to wybieram tę pierwszą opcję, ale oczywiście krótkoterminowe szczegóły są do negocjacji.

 • konsultant121

  @WB
  "Czyli pytanie, czy mamy maj 2001, kwiecień 2011 i czerwiec 2014 (kitchinowe szczyty złotego), czy też raczej październik 2004.

  Ponieważ od ostatniego szczytu złotego z czerwca 2014 minęło już 41 miesięcy, to wybieram tę pierwszą opcję"

  Czyli w końcu maj 2001 ??

 • red.007

  @WB
  Chciałbym wynegocjować jeszcze dwa miesiące.
  To powinno wystarczyć na zakończenie cyklu spadkowego dolara a przynajmniej tak mi wychodzi.

 • zulus_chacka

  Mam

 • guyfawkes13

  @WB

  // Ja sądzę, że - jak w porządnej Republice - decydować powinien Senat zaludniany dożywotnio przez posłów Sejmu, którzy zdołali w Sejmie spędzić np. ćwierć wieku (czyli lud ich wybierał i zdobyli w ten sposób polityczne doświadczenie).//

  Myślę, że Pana intuicja jest trafna, // Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali// :))))

  Ma Pan dobrą intuicję, bo zajmuje się Pan cyklami i wie Pan, że cykle większe decydują o mniejszych, interwał większy jest ważniejszy od mniejszego (zwłaszcza ograniczonego perspektywą kolejnych wyborów), a Strategia wygrywa z taktyką.

  Gdyby Pan dobrał grono takich siedmiokadencyjnych rekordzistów, to prawdopodobnie trafiłby Pan na mistrzów korupcji, lobbingu i agentury:))))
  Ale co oni by zrobili bez swoich oficerów prowadzących?:)))

  Ta Pana intuicja jest dobra, bo Pan rozumie potrzebę instancji strategicznej, problem w tym, że to jest domena monarchii.
  Strategia jest ważniejsza od taktyki i w naszych czasach monarchia wszędzie wygrała z republiką.:)))
  Tam, gdzie jest prawdziwa władza a nie republikański teatrzyk ''Zielona Gęś'', tam nie ma wyborów, tylko dziedziczenie i kooptacja.

  Republika to jest kwadratura koła.
  Władza jest funkcją własności. Spartiaci byli homoioi, własność w Sparcie była równo podzielona pomiędzy Spartiatów, którzy przez całe życie przechodzili ciężki trening i ich tożsamość polegała na ofiarnej służbie dobru wspólnemu. Nie da się tego porównywać z dzisiejszą polityką...

 • zulus_chacka

  @podczaszy

  Na blogu zaklinacie szczyt ,a USA ciagle w gore. Im wyzej tym trudniej sie wlaczyc do gry. Psychologia zycia

 • podczaszy1

  @ zulus chacka
  Ja nie zaklinam szczytu. Dla mnie na GPW on już był, a co w USA to krótko- mam to gdzieś.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  I dlatego Waszmość ja nie uczestniczę w teatrzyku "Zielona Gęś" tylko cierpliwie czekam na nowe rozdanie.
  Oczywiście zgadzam się z wszystkim co napisałeś do Gospodarza i podziwiam styl.

 • bialek.wojciech

  @konsultant121:
  "Czyli w końcu maj 2001 ??"

  Pierwszą czyli nie 2004 rok.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "(...) w naszych czasach monarchia wszędzie wygrała z republiką.:)))"

  Jasne.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Męczą mnie ci templariusze.
  Nauczono nas narracji historycznych, które ani nie są logiczne ani nie bardzo pragmatyczne.
  Ale myślę, że upadek templariuszy i powstanie Szwajcarii to dobry trop.
  Co ciekawe, papież Juliusz II, który wydatnie wzmocnił państwo kościelne i zapełnił jego skarb, który zastał pusty (i ma bogaty czarny PR) utworzył swoją przyboczną gwardię w 1506 roku właśnie ze Szwajcarów.
  Podczas ''sacco di Roma'' wszyscy żołnierze szwajcarskiej gwardii papieskiej zginęli 6.05.1527, poza kilkunastoma, którzy ewakuowali papieża tajnym przyjściem do Zamku Świętego Anioła.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  // ja nie uczestniczę w teatrzyku "Zielona Gęś" tylko cierpliwie czekam na nowe rozdanie. //

  Szczerze mówiąc uważam taką postawę za idealistyczną. A ja jestem z lubelskiej szkoły realistycznej:))
  Takie nowe rozdanie nie nadejdzie. A jak nadejdzie to ''nie takie''. Dlatego trzeba uczestniczyć w tym korowodzie ślepców i kulawych, przyczyniając się do pomniejszenia zła, co w sumie może wyjść na większe dobro:))
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/Pieter_Bruegel_d._%C3%84._025.jpg/1200px-Pieter_Bruegel_d._%C3%84._025.jpg

 • gamera-11

  Yankesi przy pomocy prognoz swoich banków dla Polski napędzają nam wzrosty.Wg PEO i PKO mają być ich końmi pociągowymi więc zainwestowałem w nie 65% gotówki.Teraz czekam na prawdziwy rajd Mikołąja.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Ty Waszmość krytykujesz papieża Franciszka co może wywoływać pewien dysonans poznawczy u co niektórych.
  Czynił to jednak kiedyś Józef Mackiewicz w swych książkach -W cieniu czerwonej gwiazdy i W cieniu krzyża i moim zdaniem miał rację. Nie żle tam "dołożył"Janowi XXIII i Pawłowi VI.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Krytykuję Franciszka, ale nie krytykuję papiestwa.
  Władza jest nie tylko funkcją własności, ale też wartości.
  Papiestwo jest generatorem cywilizacji uniwersalnej, fundamentalnych podstaw moralnych, koniecznych zwłaszcza dla republiki, która wcale nie musi być sprzeczna z monarchią, właśnie dzięki tej (łacińskiej) cywilizacji.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Trochę masz racji z tym moim idealizmem. No ale co ja szlachciura mam wspólnego z tymi handełesami ? No nic. Nie dziw się więc że tęsknię za swoim światem, który przeminął ale mam nadzieję,że wróci.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Cywilizacja łacińska odkryła i wyeksponowała dobro wspólne, które musi respektować zarówno monarcha (strategia) jak i republika (taktyka). Bez papiestwa wszystko pada łupem barbarzyńskich monarchii.

 • guyfawkes13

  @WB

  Myślę, że rzeczpospolita jest cywilizacyjnym wyzwaniem, ale powinna być też monarchia. Obie ... instytucje mają swoje kompetencje i powinny się uzupełniać.

  W krajach podbitych likwiduje się monarchie, czyli instancje strategiczne, albo robi się z nich cepelię. Rewolucja francuska, która rozwiązała Anglii problem francuski, zgilotynowała króla. Cesarz niemiecki po WW1 musiał abdykować. Ani Napoleon, ani Hitler już tego nie przywrócili.

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Luter, zanim mógł rozpowszechnić swoje brednie, najpierw musiał uzyskać akceptację Jakuba Fuggera.
  O sacco di Roma, czyli o tym, do czego jest zdolna barbarzyńska monarchia, trzeba pamiętać.

  //Populacja Rzymu spadła z 55 tys. do ok. 10 tys. Wielu żołnierzy armii cesarskiej zmarło w następnych miesiącach (okupacja miasta trwała aż do lutego 1528) na skutek chorób spowodowanych przez dużą liczbę nie pogrzebanych ciał. Rabowanie wygasło dopiero po ośmiu miesiącach, gdy skończyła się żywność i nic wartościowego nie było już do wzięcia, a w mieście pojawiły się oznaki zarazy. Niezliczone skarby sztuki zostały stracone na zawsze//

  pl.wikipedia.org/wiki/Sacco_di_Roma

 • dociekliwy54

  guyfawkes13
  Arystoteles zauważył,że zrównoważone społeczeństwa z" maksymalną sumą szczęścia" możliwą do osiągnięcia dla obywateli, to te z ustrojem zwanym "politeja" (w sensie Arystotelesa). Połączenie arystokracji i demokracji z rozbudowaną klasą średnią.
  To ona blokuje nadmierne oczekiwania klasy wyższej i niższej, które te społeczności może zdestabilizować.
  Demokracja-w antyku władza BEZPOŚREDNIA ludu
  Arystokracja, władza wybranych, zwykle bogatszych(sejm?)
  Monarchia-jedynowładztwo.
  Każda z tych form może się zdegenerować odpowiednio w:
  anarchię(populizm?), oligarchię, tyranię.
  Takiego ustroju nie musimy daleko szukać. Istniał on u nas przez co najmniej 200 lat.
  Nadzwyczajne było to, że każda ustawa sejmu przechodziła nie większością, ale za zgodą wszystkich. To się dzisiaj "w pale nie mieści".


 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //Nadzwyczajne było to, że każda ustawa sejmu przechodziła nie większością, ale za zgodą wszystkich. To się dzisiaj "w pale nie mieści"//

  Na sejmie w tamtych czasach zajmowano się głównie wypracowywaniem kompromisu w sprawie podatków.
  I tym głównie powinien zajmować się sejm, bo w tym jest kompetentny. Posłowie, a tym bardziej ich eletorat nie mają ani wystarczających informacji , ani możliwości ich analizowania w sprawach z domeny monarchy, czyli np. zagranicznych, wojskowych itd.
  A skoro nie ma monarchy, to są inne organizacje, które zajmują się problemami strategicznymi (służby mafie loże itd.) . Problem w tym, że to wszystko jest niejawne i nie wiadomo cui prodest.
  Dlatego monarcha powinien być transparentny, oficjalny. Powinien mieć spory majątek (dobra królewskie), zwłaszcza taki, którego prosperity nie jest sprzeczne z bogaceniem się obywateli - poddanych. Monarcha powinien dysponować armią i służbami specjalnymi, oraz kancelarią do spraw polityki zagranicznej.
  I powinien mieć Radę Królewską wyłanianą przez parlament (stany), z którą musiałby się liczyć.

  Mam wrażenie, że Arystoteles mówiąc o ustroju miał na myśli bardziej politykę wewnętrzną, niż strategiczno-państwową.

  U nas po dynastii Jagiellońskiej monarcha był wybierany przez sejm. Nie wiem, czy lepsza jest monarchia dziedziczna czy elekcyjna...

  Ale na pewno politeja jest lepsza niż oligarchia. Własność powinna być rozpowszechniona.

  No i król to nie może być byle kto. Musi być w stanie wyciągnąć miecz z kamienia. Excalibur to synteza aksjologii i siły. Symbol prawego władcy.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Właśnie papiestwo powinno być gwarantem porządku moralnego i uniemożliwiać te ustrojowe degeneracje Arystotelesa.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  A jeżeli mamy tzw. demokrację, to powinna też być powszechna służba wojskowa. Tak jak w Izraelu, żeby ludzie rozumieli odpowiedzialność za państwo.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  W naszych dzisiejszych uwarunkowaniach takie gawędy o monarchii są iluzoryczne.
  Kluczowa jest struktura własności, a z tą zawsze jest problem po okresie zaborów. Dlatego państwo musi to wszystko naprawiać i stąd ten cały etatyzm... po 1918, i teraz(...).

 • arturk17

  Przyszłość Orlenu, konia pociągowego bieżącej hossy na Wig20
  nafta.wnp.pl/orlen-alarmuje-bez-postepu-rafinerie-moga-skonczyc-jak-kopalnie,311145_1_0_0.html
  PS
  Fajny mamy rynek. Kilkanaście milionów, kilkaset koszyków i w 20 minut Wig20 robi 1% wzrostu. W Bangladeszu takie numery by nie przeszły.

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  "Nie wiem, czy lepsza jest monarchia dziedziczna czy elekcyjna... "
  Problemy z elektami widzimy, kiedy trzeba było wybierać obcego a nie "piasta" z uwagi na niechęć możnych do swojego pobratymca. (Potem takie numery jak z Walezym.) Nieraz byli "na ty" a mieliby mówić od dziś "Jaśnie Panie"? Z drugiej strony choroby "błękitnej krwi". Może jakiś miks. Np. król "z Bożej łaski", ale dynastia z dopływem krwi z ludu (GB?).

 • konrad.jawor

  trochę praktycznej wiedzy jak obecne zachowanie rynków interpretuje Robert Miner - trendy, formacje, projekcje czyli co może stać się w przeciągu najbliższych miesięcy i gdzie szukać punktów zwrotnych na wykresach złota, obligacji, SP500:

  www.gieldowy-wizjer.pl/projekcie-trendy-kierunki-rynkow/

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Król może być tylko z Bożej Łaski, ale też nie powinien być odizolowany od poddanek[sic!]
  :))))

 • konsultant121

  @konrad
  Wizje tego Pana zwykle się nie sprawdzają. Rośnij mój dolar wbrew oczekiwaniom:))

 • guyfawkes13

  @Konsultant

  // Rośnij mój dolar wbrew oczekiwaniom:)) //

  No właśnie, my tu sobie gadu-gadu a $ odbija(?)
  To jest ważne miejsce. Szczyt tej (rzekomej?) jedynki.
  fxpro.ctrader.com/c/vn1rn
  Na DX.F też ważne.
  invst.ly/5yhx7

 • konsultant121

  @red
  Kompromis na USD byłby nastepujący: czerwiec 2014+ 40 miesięcy=początek listopada 2017. Ty widzisz styczeń 2018 jako dołek dolara. Średnia czasowa dołka na USD=koniec listopada 2017:))

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Co ciekawe, papież Juliusz II, który wydatnie wzmocnił państwo kościelne i zapełnił jego skarb, który zastał pusty (i ma bogaty czarny PR)

  Come on. Standard renesansowego papieża - symonia, kochanki, nieślubne dzieci. Brakuje tylko nepotyzmu.
  Godny następca Rodrigo Borgii ;-)
  No i był biskupem Lozanny :-)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Co też ludziska nie wygadują, nie trzeba tak od razu we wszystko wierzyć. Chyba nie chcesz być bardziej pobożna od papieża? :))))

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  Wzrost płac podnosi koszty - zmniejsza zyski małych i średnich firm. W przyszłym roku wzrost płac może być dwucyfrowy.
  To jest chyba klucz do tego sWigu.
  wpolityce.pl/gospodarka/369078-nasz-wywiad-marek-zuber-o-prognozach-agencji-fitch-dla-polski-obserwujemy-dosc-szybki-wzrost-gospodarczy-nie-ma-co-do-tego-watpliwosci

 • arturk17

  Prognozy Zubera z 2007r. WIG20 6000 pkt USD-1 zł
  Fachowiec :-)

 • guyfawkes13

  @Arturk17

  Nooo nie bądźmy małostkowi, kto z nas się nie myli?
  Chodzi mi o to, że w małych firmach płace mają większy wpływ na rentowność.
  Obiło mi się o uszy, że ostatnio wzrost płac był około 7,5%, jak dobrze zapamiętałem. W zeszłym roku koło 6%, w przyszłym koło 10%(?), więc w sumie to jest dużo.

 • red.007

  @guyfawkes13
  @konsultant121
  Lubię Was czytać.
  Wszystko jest emocją w tym odbijanie $ a może to nadzieja... :))

 • podtworca

  Do podwyżek płac dodajmy podwyżkę ZUS dla klasy średniej oraz proporcjonalną podwyżkę kosztów dla pracodawców.

 • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Wiem, że to wszystko wygląda nieładnie, jedynie false break może uratować sytuację, flash crash na giełdach you know. • guyfawkes13

  @Sir Double 07

  Właściwie jakaś czwórka - zygzak (zasada zmienności) mogłaby już spaść, why not?
  Są już tacy co wierzą w hossę nieustającą, np. niektórzy Zulusi. Nie wiem dlaczego skojarzyło mi się to z kultem cargo?:)))
  (mam nadzieję, że to nie jest objaw białego suprematyzmu, tudzież sym(f)onii)
  invst.ly/5yjnc
  invst.ly/5yjnf
  :)))))

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Co też ludziska nie wygadują, nie trzeba tak od razu we wszystko wierzyć.

  Masz na myśli nieumiarkowanie w jedzeniu kawioru? :-P

  Chyba nie chcesz być bardziej pobożna od papieża? :))))

  Od Iulius exclusus e Coelis? ;-)

 • gamera-11

  Dzisiaj dalszy ciąg pompowania banków wig20.Na to liczę .Powinniśmy na koniec roku zaliczyć 2620 na indeksie.

 • karnakufo

  Gram pod ten dzienny opór:
  www.bankfotek.pl/view/2103837

 • dociekliwy54

  @ konrad.jawor
  Dzięki za video.
  W sumie ELLIOTT jak u mnie na SP i dolarze. Może wiesz jak on konstruuje ten oscylator z mov? Przyznam się z niejakim wstydem, że nie czytałem DT.

 • mac-erson

  @dociekliwy
  Mój mistrzu Elliota. Czy możesz mi wrzucić Twoje kreski na Swigu. Już kiedyś pytałem a nie mogę znaleźć. Dzięki. :)

 • zulus_chacka

  @ guyfawkes

  Najlepiej taki 10% kraszek ,nie?

 • m.jagusiak

  Na tym ważnym dla Polaków aktywie jest short największy od 2013 r - warto być tego świadomym:

  acemarketu.com/?p=266902

 • konsultant121

  @panie Jagusiak
  Na tym ważnym dla Polaków aktywie jest short największy od 2013 r - warto być tego świadomym:

  acemarketu.com/?p=266902

  Na tym aktywie także był short przed styczniem 2015 :))))

 • dociekliwy54

  @Sir Mac Erson
  Raczej czeladnik, a zrobić dobry sWIG80 to chyba majstersztyk.
  Ja widzę tylko Kitchinowską cykliczność z pomocą oscylatora ROC, widły, kanał trendu.
  Powinniśmy wchodzić w okres wzrostowy zwłaszcza jeśli złotówka się osłabi.
  www.bankfotek.pl/view/2103840
  Starych mistrzów to ja lubię.Np.
  www.youtube.com/watch?v=bsYV5UnLg6Q

 • bartalsi

  Oprócz zlota które kupiłem wcześniej, zainwestowałem teraz w miedź. Tzn nastawilem koszyczek na KGHM tuz ponizej 109 (ciekawe czy wpadnie).
  Ze względu na złoto i miedź kibicuje dolarowi :)

 • m.jagusiak

  Amerykanie sygnalizują co wkrótce zrobią z EUR:

  acemarketu.com/?p=266903

 • bialek.wojciech

  @ewiggin:
  "A tutaj bardzo ciekawy tekst Jacka Bartosiaka:
  nowakonfederacja.pl/mapy-mentalne-polityki-zagranicznej/"

  Ze swej strony mogę dorzucić hipotezę, że w XXI wieku wzrost gospodarczy będzie się przenosił z rejonu Pacyfiku raczej w okolice Oceanu Indyjskiego:

  "Po 2020-tym akcja przeniesie się już do końca stulecia na południe: liderami tego zestawienia są Iran (2025-2040; może dlatego Amerykanie zaczęli się ostatnio przymilać do tego kraju? tuż za Iranem plasować się ma Arabia Saudyjska), RPA (2045-2060; na drugim miejscu Indie), Pakistan (2065-2080; pod koniec tego okresu na drugim miejscu pojawiają się Filipiny; wysoko jest też Indonezja) oraz Nigeria (2085-2100), która ostro inwestuje w swoją świetlaną przyszłość produkując masę dzieci, co daje jej obecnie ostatnie miejsce w rankingu."

  wojciechbialek.blox.pl/resource/TDR30Prognoza.png

  wojciechbialek.blox.pl/2016/09/Lepiej-juz-bylo.html

  Jeśli ta teza jest poprawna, to powinniśmy próbować się przebijać w stronę Indii:

  www.mappery.com/maps/Southern-Asia-Map.mediumthumb.jpg

  Ale jak to zrobić?

 • bialek.wojciech

  A propos powyższego można sobie poczytać:

  "MONSUN. OCEAN INDYJSKI I PRZYSZŁOŚĆ AMERYKAŃSKIEJ DOMINACJI, ROBERT D. KAPLAN"

  czarne.com.pl/katalog/ksiazki/monsun

  Robert Kaplan to jest taki George Friedman, tyle że oddelegowany na indyjski odcinek.

 • bialek.wojciech

  "Jeśli ta teza jest poprawna, to powinniśmy próbować się przebijać w stronę Indii:

  www.mappery.com/maps/Southern-Asia-Map.mediumthumb.jpg

  Ale jak to zrobić?"

  Najprościej jest pewnie tak jak Niemcy to próbowali zrobić podczas I Wojny Światowej:

  iakal.files.wordpress.com/2014/10/berlin-baghdad.jpg

 • bialek.wojciech

  Alternatywnie przez Egipt:

  forsal.pl/artykuly/1055414,cel-partnerstwo-strategiczne-grupa-wyszehradzka-spotkala-sie-z-prezydentem-egiptu.html

 • bialek.wojciech

  Kontynuując: ważnym elementem układanki jest chyba Iran, ale tu chyba Izraelczycy z Rosjanami zainterweniowali zagrywając Trumpem.

 • dociekliwy54

  @ bialek.wojciech
  Zdaje się, że te prognozy oparte są o demografię a konkretnie wzrost ilościowy siły roboczej w stosunku do niepracujących w danym kraju.
  Dożyliśmy takich czasów, że dzięki globalizacji przewagę konkurencyjną uzyskują ci co mają najwięcej dzieci. Czy jednak ten kapitał światowy weźmie odpowiedzialność za spadający poziom życia i głód po prosperity? Nie on się przeniesie do tych lepiej rokujących. Na razie ograbili klasę średnią Zachodu i pompują demografię w krajach 3 świata. Pewnie się czepiam.

 • bialek.wojciech

  "Najprościej jest pewnie tak jak Niemcy to próbowali zrobić podczas I Wojny Światowej:

  iakal.files.wordpress.com/2014/10/berlin-baghdad.jpg"

  A tak przy okazji a propos Bagdadu:

  "Etymology[edit]
  From Middle Persian [script needed] (bag-dd, bag-dt, given by god), from Old Persian (bagadta). Compare Avestan (ba-dta)."

  Czyli prawdziwa nazwa Bagdadu to po prostu "Bógdał":

  pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3gda%C5%82

  Znaczy: "nasi tu byli!".

  www.youtube.com/watch?v=B3bndYSO6Dw

 • bialek.wojciech

  Przy okazji to podoba mi się, jak nasz MON przyciska cwaniackich Amerykanów w sprawie obrony przeciwlotniczej używając jako karty przetargowej Brytyjczyków (a przynajmniej fajnie by było, gdyby to była poprawna interpretacja):

  www.defence24.pl/703849,camm-brytyjskie-rakiety-dla-systemu-narew-analiza

 • podczaszy1

  Realizacja projektu trójmorza i jedwabnego szlaku /łącznie/ może pozwolić Polsce wyzwolić się z cęgów Mitteleuropy i to teraz jest najważniejsze , a nie jakieś mrzonki Kaplana.

 • bialek.wojciech

  No i jeszcze niedługo "Poland can into space":

  www.space24.pl/689185,pomyslna-proba-rakiety-ilr-33-bursztyn


  i.ytimg.com/vi/AiwBg4JiPnw/maxresdefault.jpg

  ;)

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Realizacja projektu trójmorza i jedwabnego szlaku /łącznie/ może pozwolić Polsce wyzwolić się z cęgów Mitteleuropy i to teraz jest najważniejsze , a nie jakieś mrzonki Kaplana."

  Problem polega na tym, że Chiny demograficznie niebawem zaczną się zapadać:

  b-i.forbesimg.com/moneybuilder/files/2013/11/Chinese-Women-by-Age-Cohort2.jpg

  www.adb.org/features/asia-s-growing-elderly-population-adb-s-take

  ... a Indie będą miały jeszcze długi zdrową strukturę populacji:

  i.ytimg.com/vi/9YZQO7EFGm4/maxresdefault.jpg

  Jeśli dodać do tego prognozy demograficzne dla Afryki:

  www.cmegroup.com/education/images/articles/future-of-food-growing-global-appetites-05.jpg

  ... to płynie z tego oczywisty wniosek, że środek ciężkości światowej gospodarki ( w sensie produkcyjnym) przeniesie się w trakcie obecnego stulecia z Pacyfiku na Ocean Indyjski. To chyba dla nas dobrze, bo to przecież bliżej.

 • bartalsi

  @WB

  " To chyba dla nas dobrze"

  Nie bardzo. Kraje rozwinięte będą inwestować w Indiach a nie East Europe... pardoł, Środkowej.

 • bartalsi

  @WB

  "No i jeszcze niedługo "Poland can into space""

  To nie do d....zupy?

 • bialek.wojciech

  @bartalsi:
  "Nie bardzo. Kraje rozwinięte będą inwestować w Indiach a nie East Europe... pardoł, Środkowej."

  A do tej pory inwestowały w Chinach.

 • guyfawkes13

  @Carrie

  // Iulius exclusus e Coelis? ;-) //

  Od kiedy to politrucy banksterki wpuszczają do nieba?:)))

  Nie wiem, czy masz jasność o co się rozchodzi. W XVI wieku o to samo, co obecnie.
  Cywilizacja była wtedy i jest dziś w kleszczach. Z jednej strony banksterski protestantyzm, z drugiej atak islamu. Dziś zużyty protestantyzm zastąpił marksizm-genderyzm, a atak islamu zmienił formę agresji, ale też jest organizowany przez słupnika, dziś Georga, kiedyś Josefa.
  pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Nasi

  Cały czas ten sam konflikt Rzymu z Kartaginą, Cywilizacji z niewolnictwem.

  Zastanów się, co jest Twoim celem na rynku?
  To jest gra do jednej bramki, gdzie znaczna większość przegrywa. Jeśli Ty zarabiasz, to nie wygrywasz z większością, tylko pomniejszasz zysk banksterski. A mentalnie jesteś przez banksterkę odwrócona. Myślisz odwrotnie do tego, co robisz. To się chyba nazywa po marksistowsku ''fałszywa świadomość'':)))

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Co innego robisz, jak papistka, co innego myślisz, jak dywersantka.

  Wolę to, co robisz ... nogami, niż to, co robisz głową:))))))

 • guyfawkes13

  @WB

  //Przy okazji to podoba mi się, jak nasz MON przyciska cwaniackich Amerykanów w sprawie obrony przeciwlotniczej ...//

  To bardzo dobre rakiety, jeszcze rozwijane. Podobnie wolałbym Brimstone niż Hellfire.

  //No i jeszcze niedługo "Poland can into space"//

  Zaczęła też być mowa o bogatej działce na Atlantyku.
  niezalezna.pl/208497-polska-coraz-blizej-eksploatacji-zasobnego-dna-atlantyku
  I na Pacyfiku:
  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103090,10779264,Podwodny_skarb_za_130_mld_dolarow__Polska_dzialka.html

 • bartalsi

  @WB

  "A do tej pory inwestowały w Chinach."

  No i nadal będą, ewentualnie wolniej. Chodzi o to że gospodarka Chinska będzie się rozwijać wlniej, czy cofać w rozwoju?

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Mówię Waszmości, że wśród Żydów są różne opcje.
  Jaś Hartman aspiruje do s(r)alonu Fenicjan, gardzi żydowskim zderzakiem:))))
  To wyjątkowy głupek.
  niezalezna.pl/209907-skandaliczny-tekst-hartmana-quotzydzi-zdradziliquot-quotmoja-zlosc-i-pogarda-dla-zydowquot

 • terrainahead

  Musisz wiedzieć, gejufakesie, że w oczach wieeelu, bez wątpienia równiez jesteś wyjątkowym głupkiem. Ba! Być może stanowisz "wzorzec metra z Sevres" jak wiele można osiągnąć w bredzeniu i glindzeniu.
  Twoja tu i tam obecność, jest pewnie przedmiotem prac naukowych w dziedzinie zwiotczenia intelektualnego .
  Tak, nie tylko ty możesz obrażać innych.

 • konsultant121

  @Mózg bez czoła z przodu:)
  Kto by się przejmował jakimś Hartmanem.Jego interesy nie muszą być spójne z interesami Polaków.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Bez papiestwa wszystko pada łupem barbarzyńskich monarchii.

  Uniwersalizm papieski nie istnieje od wieków.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Co innego robisz, jak papistka, co innego myślisz, jak dywersantka.

  Ja nie jestem papistką. Uzmysławiam Ci, że nic nie szkodzi tak Kościołowi powszechnemu, jak kosciół instytucjonalny. Ty tego nie rozumiesz.

  Wolę to, co robisz ... nogami, niż to, co robisz głową:))))))

  Z dziką rozkoszą kopnę Cię w... zadek :P

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Myślisz odwrotnie do tego, co robisz. To się chyba nazywa po marksistowsku ''fałszywa świadomość'':)))

  Wierzę, że jestem specjalistą od marksizmu, bo kto z kim przestaje... You know

  Mnie do swoich towarzyszy nie mieszaj.

 • guyfawkes13

  @terrainahead

  //gejfakes//

  //zwiotczenie//

  Nie znam cię, ale na podstawie twoich skojarzeń mam wrażenie , że do Jasia Hartmana przekonuje cię postępowa idea kazirodztwa:)))

  Poza tym twoja ksywa kojarzy mi się z tym kawałem ''dlaczego indianie znad Niagary mają płaskie czoła?''
  Przypuszczam, że są też indianie, którym plączą się nogi, zwłaszcza jak ''myślą''- trudność z podzielnością uwagi - i walą się wtedy na ryj (terrainahead you know).
  Nie przejmuj się i tak nic z ciebie nie będzie:))

 • bartalsi

  @guy

  Nie przezywaj Żydów bo Cię oplują (nie wspominając o tym że to niegrzeczne przezywać kogolwiek ) :).

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  Przecież właśnie daję do zrozumienia, że lubię Żydów, choć nie wszystkich:)))

 • terrainahead

  Nie kojarzysz, bo niewiele kojarzysz.
  Tacy jak ty to problem tego świata, degradujesz miano "czlowiek".
  Tam było ich wielu tobie podobnych.
  www.youtube.com/watch?v=yV6q0YcJaaE

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Coraz fajniej mi się z Tobą rozmawia.

  //Z dziką rozkoszą kopnę Cię w... zadek :P//

  Ale może do czułości przejdziemy wieczorem, bo $ ucieka please.:))

 • guyfawkes13

  @terrainahead

  // ...degradujesz miano "czlowiek"...//

  Wiem, wiem. Sowieckie formatowanie przeciwnika.
  Byłbym wdzięczny, gdybyś się od...... .

 • konsultant121

  @guy @carrie @terrain
  Proszę o zachowanie przyzwoitości:)

 • terrainahead

  @guyfawkes 13
  Nasz klient, nasz per Pan.
  Nie mam przyjemności, ale byłbym wdzięczny ja, tym razem, gdybyś troszkę mniej się tu "onanizował erystycznie". Ciężko bowiem brnąć, od kiedy wróciłeś.,
  Sija

 • bartalsi

  @guy

  Ja też, przecież to stworzenia Boże.

  Tak samo jak rośliny i zwierzęta - te dają nam również jedzenie i opał.

 • podczaszy1

  @WB
  "To chyba dla nas lepiej, bo to przecież bliżej".

  Bliżej to jednak będzie jedwabny szlak.

 • guyfawkes13

  @terrainahead

  //...nasz per Pan //

  No właśnie i tego się trzymajmy.
  Jak mówi przysłowie ''Kto z chamem pije, ten później z nim pod płotem ... się onanizuje(?)''

 • guyfawkes13

  @Bartalsi

  // ... przecież to stworzenia Boże. //

  Trafna uwaga. Jako i my.

 • podczaszy1

  Wypadałoby żeby jutro w końcu wig-20 zjechał w dół.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Nasi"

  Ciekawy ten Nasi. To przy okazji jakiś proto-syjonista był:

  "Joseph Nasi is best known to history for his attempt to resettle the towns of Tiberias and Safed in 1561.[12] He was the first person to attempt to settle Jews in the cities of what was then Southern Syria by practical means, as opposed to waiting for the Messiah."

  en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Nasi

 • podtworca

  Polecam świetny tekst dla tych, którzy dość mają ideologicznych dyrdymałów i szukania win w dziejowych spiskach:

  www.speculatio.pl/miedzymorze/

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Bliżej to jednak będzie jedwabny szlak."

  Jedwabny szlak jest kontrowersyjny politycznie, bo jest antyamerykański, a jak źle pójdzie to kontrolę nad nim przejmą Rosjanie i Niemcy, a my zostaniemy spacyfikowani.

  Kierunek południowo-azjatycki wydaje się z tego punktu widzenia bezpieczniejszy - sądzę, że Amerykanie łatwiej zaakceptują wzrost Indii niż Chin:

  www.youtube.com/watch?v=xZk-wjUwbl8

  Przy okazji już ojciec Obamy był z Kenii. A gdzie leży Kenia:

  "Kenia (...) państwo położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim."

 • zulus_chacka

  @podczaszy

  To jest zyczeniowe myslenie. Spojrz na DJ. Up up a kazdy sie dziwi,w20 tez za nim podazy

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "Polecam świetny tekst dla tych, którzy dość mają ideologicznych dyrdymałów i szukania win w dziejowych spiskach:

  www.speculatio.pl/miedzymorze/"

  Dziękuję, zamówiłem sobie. Szczerek jest lewicowy (co chyba obecnie oznacza niemiecki) jak sam diabeł, ale przy tym bardzo dowcipny i jego dwie książki ("Rzeczpospolita Zwycięska", w której próbuje pokazać, że to dobrze, że przegraliśmy II Wojnę Światową, oraz "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" - trochę fantasmagoryczne podróże po Ukrainie, w której chyba sugerował, że Ukraina powinna odpuścić sobie swój wschód) czytałem cały czas się zaśmiewając.

 • bialek.wojciech

  @podtworca:
  "www.speculatio.pl/miedzymorze/"

  Dopiero teraz się zorientowałem, że to przecież jest blog Grześka Zalewskiego! :)

 • guyfawkes13

  @WB

  //Ciekawy ten Nasi. To przy okazji jakiś proto-syjonista był//

  Widocznie Żydzi w Europie przeszkadzali Fenicjanom.
  Nikt oprócz mnie nie odróżnia Żydów od Fenicjan.
  Mam nadzieję, że Jaś Hartman nie sygnalizuje Żydom możliwości jakiegoś kolejnego holokaustu albo pogromów zorganizowanego przez Fenicjan(...).

  // sądzę, że Amerykanie łatwiej zaakceptują wzrost Indii niż Chin //

  Indie to domena Brytyjczyków.

 • guyfawkes13

  @WB

  Luter też był przeciw Żydom. Więc widzimy koordynację po obu stronach kleszczy.

 • carrie-anne.moss

  @Gui
  Ale może do czułości przejdziemy wieczorem

  Ty sobie je dawkujesz cały czas w samotności, na czym wszyscy cierpimy.
  Oszczędź chociaż @konsultanta, bo się zgorszył

 • guyfawkes13

  @Carrie

  Jesteś niemożliwa, trochę Cię pochwalić a Ty już się nakręcasz i ... dokazujesz.
  Co na to mogę odpowiedzieć poza przypomnieniem ludowej mądrości, że ''głodny myśli tylko o chlebie'' ?:))))

  www.youtube.com/watch?v=F6J_JROaIxs

 • guyfawkes13

  Czemu Snopek z Grodziska małpuje po Mnie, że Rosja to golem? :))

  www.youtube.com/watch?v=rZmJvAbDgSU

 • podtworca

  @bialek.wojciech
  "Dopiero teraz się zorientowałem, że to przecież jest blog Grześka Zalewskiego! :) "

  A owszem, na szczęście czytam blog od powstania, więc nie będę musiał zaczynać od początku ;)

 • guyfawkes13

  @Carrie

  // Uzmysławiam Ci, że nic nie szkodzi tak Kościołowi powszechnemu, jak kosciół instytucjonalny. Ty tego nie rozumiesz.//

  Nie jestem pewny, czy Ty to rozumiesz?
  Jak się okazuje, to, co szkodzi Kościołowi, nie szkodzi marksizmowi-genderyzmowi, który właśnie się instytucjonalizuje. Nie ma próżni politycznej, czy religijnej. Nie ma neutralności.

  Instytucjonalności Kościoła nie rozumiesz. Np. po ''sekularyzacji'' dóbr kościelnych w Anglii ulice miast zaroiły się od bezdomnych i kalek.
  Kościół utrzymywał szpitale, przytułki, sierocińce, szkoły, dawał stypendia studentom itd. A PODATKI BYŁY SYMBOLICZNE.
  Dziś podatki są ogromne, a wszelkie stworzenie jest zadłużone. Długi świata ze trzy razy przekraczają jego PKB. Wyobraź sobie roczne odsetki od tego długu, masz chyba bogatą wyobraźnię?

  Tak więc obawiam się, że problem widzisz zupełnie gdzieindziej, niż jest w rzeczywistości. A początek tego problemu jest właśnie w wyparciu Kościoła z instytucji.

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Niejaki trader21 postawił tezę,że pierwszym bankrutem wśród dużych banków centralnych będzie bank w Japonii. Być może zatem nie Chinageddon tylko Japangeddon?"

  Jak rozumiem, trader21 to to samo co Independent Trader czyli Rosjanie (pan fawkes go wklejał):

  "Moim zdaniem to strona rosyjskich agentów wpływu.
  Od momentu ataku Rosji na Ukrainę autorzy tekstów nagle stracili swoją inteligencję i przenikliwość. Jakoś trudno mi w to uwierzyć.
  Po dokładniejszym zbadaniu wcześniejszych tekstów doszedłem do wniosku, że one też są bardzo prorosyjskie, w sensie, że starają się budować paradygmat wśród Polaków bardzo sprzyjający interesom Rosji. Cóż możecie mnie posądzić o jakieś oszołomstwo, spróbujcie jednak przyjrzeć się tym tekstom pod tym kontem to może wtedy podyskutujemy."

  Po kiego grzyba rozsiewa Pan rosyjską propagandę?

 • guyfawkes13

  @WB

  // Jak rozumiem, trader21 to to samo co Independent Trader czyli Rosjanie (pan fawkes go wklejał) //

  Wklejałem (raz czy dwa), ale się nie zaciągałem, i w dodatku sam posądzałem go o takie brzydkie rzeczy, oraz nazywałem ''towarzyszem Traderem''

 • ewiggin

  @guyfawkes to bodaj jedyny użytkownik bloga, który regularnie linkuje do stron z rosyjską propagandą... no ale to pewnie tylko przypadek. Biedaczyna, niechcący wciąż trafia na takie stronki i niechcący mu się linkują na bloga ;-)

 • ewiggin

  ...że tak nikomu innemu tak się "niechcący" nie dzieje.

 • maciek608

  @wb

  "Więc najpierw Amerykanie powinni dokręcić śrubę finansową, wywołać kryzys deflacyjny (Chinageddon? Ropa znowu poniżej 30-tu?) a dopiero później wykorzystując przejściowe osłabienie rywali zaatakować w jakiejś ich sferze (osłabionych) wpływów (Korea?). "

  Jeśli mamy być konsekwentni, to w ciągu 2-3 lat mamy na widoku upadek Rosji, Chinageddon czyli spadające ceny surowców i ropy (z 70$ a nie ze 120$!), definitywny koniec QE. Dodajmy do tego recesję, która cyklicznie wtedy wypadnie (jak w 1948-49, tuż przed Koreą). To idealne warunki polityczne na awanturę co najmniej w skali Iraku. Wydatki wojskowe to byłby nowy QE, a inflacja spłaci zadłużenie (jak po I wojnie).

 • guyfawkes13

  @ewiggin

  Pokaż mi choć jeden taki link z rosyjską propagandą, sowiecki kablu.
  ty nie musisz wklejaś żadnych linków, bo cały beret masz zryty komunizmem.

 • guyfawkes13

  @WB

  No nie wiem, Panie Wojtku, ale towarzysz Trader jest najbardziej hołubiony przez Pańskie środowisko zawodowe, i obdarzany nagrodami.

 • ewiggin

  @guyfawkes
  "Pokaż mi choć jeden taki link z rosyjską propagandą..."

  - Chcesz mnie zwerbować do współpracy? Zapomnij... i nie pisz do mnie.
 • bardzoprostynick10

  @WB

  podtworca

  Polecam świetny tekst dla tych, którzy dość mają ideologicznych dyrdymałów i szukania win w dziejowych spiskach:

  www.speculatio.pl/miedzymorze/


  to ja kontrariańsko, dla poszukiwaczy ideologicznych dyrdymałów i dziejowych praw polecam Durantów The Lessons of History

  a przy okazji wspominanej tu wcześniej Geruzji podrzucę myśli Platona i wygląda już wtedy obowiązujące Prawo Kopernika.

  Platon był pierwszym w historii myśli politycznej filozofii dziejów. Swoją polityczną doktrynę rozwinął przede wszystkim w Państwie i Prawie. Był przekonany o postępującej degeneracji ustroju. Arystokrację, czyli rządy najlepszych, oparte na cnocie rozumu, wyparła timokracja, rządy odważnych, których wadą była mała stabilność. Po timokracji następowała oligarchia (rządy najbogatszych), po oligarchii demokracja, a po demokracji tyrania, zdaniem Platona najgorszy z ustrojów, gdyż rację stanu stanowi w niej osobisty interes despoty.

  pl.wikipedia.org/wiki/Historia_my%C5%9Bli_politycznej

 • bialek.wojciech

  @bardzoprostynick10:
  "to ja kontrariańsko, dla poszukiwaczy ideologicznych dyrdymałów i dziejowych praw polecam Durantów The Lessons of History"

  Zaryzykowałem i zamówiłem sobie.

 • m.jagusiak

  Patrzcie co dziś rano mówi rynek Forex o perspektywach na GPW:

  acemarketu.com/?p=267140

 • bialek.wojciech

  O Chinach:

  "One way or another, deleveraging is a necessary condition for further growth. Even those countries that have avoided financial crises have nonetheless had to deleverage, but have done so in the form of lost decades of very low growth -- most notably the Soviet Union in the two decades after 1967 and Japan in the two decades after 1990. In each case, the country's share of global GDP collapsed by 60-70 percent. This is not a desirable alternative to crisis."

  www.bloomberg.com/view/articles/2017-11-26/actually-maybe-china-shouldn-t-open-up-just-yet

 • podczaszy1

  @ WB
  Panie Wojtku nie dajmy się zwariować z tą rosyjską propagandą.

 • podczaszy1

  @ WB
  Indeks NIKKEI rzeczywiście nie wygląda na Japangeddon.

 • podczaszy1

  @ zulus chacka
  Nie martw się o mnie. Widzisz wzrosty to bierz długie pozycje i ciesz się z zysków.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Nikt oprócz mnie nie odróżnia Żydów od Fenicjan."

  To prawda.

  Hasło "modern Jews":

  "Około 131 000 wyników"

  Hasło "modern Fenicians":

  "Nie znaleziono żadnych wyników wyszukiwania dla hasła "modern Fenicians""

 • bialek.wojciech

  @podczaszy1:
  "Panie Wojtku nie dajmy się zwariować z tą rosyjską propagandą."

  Rzeczywiście, trzeba dopuścić myśl, że rosyjska propaganda nie jest jedynie rosyjska i że ktoś Rosjanom pomaga. Na przykład:

  "The episode is part of the decade long love affair between the Conservative Party and Vladimir Putin."

  www.theglobalist.com/london-grad-under-how-much-russian-influence-is-the-british-capital/

  Inny przykładzik:

  www.theguardian.com/world/2016/aug/31/vladimir-putin-eton-boys-private-audience-kremlin

  Persona pana Fawkesa by tu pasowała.

 • bialek.wojciech

  Żeby było ciekawiej, to my mamy prawie oficjalny sujusz z Wielką Brytanią:

  "Będziemy utrzymywać dialog i regularne konsultacje na różnych szczeblach z najważniejszymi partnerami europejskimi w pierwszej kolejności z Wielką Brytanią, z którą łączy nas nie tylko rozumienie wielu ważnych elementów agendy europejskiej, ale także podobne podejście do problemów bezpieczeństwa europejskiego."

  www.rp.pl/Rzad-PiS/160129236-Pelna-tresc-expose-Witolda-Waszczykowskiego.html

 • bialek.wojciech

  @bardzoprostynick10:
  "(...) po demokracji tyrania, zdaniem Platona najgorszy z ustrojów, gdyż rację stanu stanowi w niej osobisty interes despoty."

  Tu już pora w świecie zachodnim na tyranię?

 • bialek.wojciech

  Tak mi przyszło do głowy, że jeśli mamy "niemiecką" lewicę i "rosyjską" prawicę, to centrum jest chyba polskie?

 • bialek.wojciech

  @maciek608:
  "Jeśli mamy być konsekwentni, to w ciągu 2-3 lat mamy na widoku upadek Rosji, Chinageddon czyli spadające ceny surowców i ropy (z 70$ a nie ze 120$!), definitywny koniec QE. Dodajmy do tego recesję, która cyklicznie wtedy wypadnie (jak w 1948-49, tuż przed Koreą). To idealne warunki polityczne na awanturę co najmniej w skali Iraku. Wydatki wojskowe to byłby nowy QE, a inflacja spłaci zadłużenie (jak po I wojnie)."

  Można się dopatrzyć cykliczności (19-letniej? kuznetsowej?) cykliczności wydatków na zbrojenia w USA:

  www.heritage.org/sites/default/files/~/media/infographics/2015/01/bg2989/bg-defense-spending-fy-2016-chart-2-825.jpg

  www.heritage.org/defense/report/proposal-the-fy-2016-defense-budget

  Tu tekst z 2013 roku:

  www.mckinsey.com/~/media/McKinsey/Industries/Aerospace%20and%20Defense/Our%20Insights/Managing%20a%20downturn/svgz_Web_ManagingDownturn_ex1.ashx

  www.mckinsey.com/industries/aerospace-and-defense/our-insights/managing-a-downturn • bialek.wojciech

  Niedawno mi się napisało:

  "Gdy poprzednio Amerykanie byli tak mocni, to zdecydowali się na wojnę w Wietnamie (od 1964 roku) oraz na atak na Jugosławię (1999) oraz inwazje na Afganistan (2001) i Irak (2003)."

  A tak to ujmuje jakiś hamerykański autor:

  "Todays Backdrop: Reminiscent of the 1960s

  Its important to look at the multiyear defense spending plans in terms of the economic and financial backdrop of the time. From a historical context, todays conditions have more similarities with the economic setting of the mid-1960s than with the defense buildups of the early 1980s or early 2000s, which were in recession or in the very early stages of recovery.

  In contrast, in the mid-1960s, the US economy was already in its fifth year of expansion, the jobless rate of 4.5% was relatively low and inflation was tame (roughly 1.5%). The extra defense spending boosted domestic-demand growth and added significant pressure to labor costs, materials, supplies and product pricesso much so that the acceleration in consumer price inflation (from 1% in 1961 to near 6% in 1970) from the start to the end of that business cycle was one of the largest of any economic growth cycle during the postwar period.

  Todays economic backdrop looks similar in many ways. The economy has been in recovery for seven years, the jobless rate is in the mid-4% range and inflation is stable (at around 2%). While many domestic and global factors are different now, we would still expect a large multiyear defense spending program to boost growth and put upward pressure on labor costs and inflation in the coming years. Its important to note that were coming off the weakest five-year defense spending trend in the past 50 years, so Trumps defense spending need not match any of the prior three to have a major impact.

  When Trump unveils his budget, the defense spending request will be a key focus. A large multiyear program would definitely lift inflationary pressures. While we wouldnt expect an acceleration like that of the 1960s, a sustained rise of one to two percent in general inflation would still seem reasonableand much more than the US Federal Reserve and financial markets are currently expecting."

  www.businessinsider.com/a-military-spending-boom-is-likely-on-the-horizon-2017-2?IR=T

 • ewiggin

  @wb
  Jak lada chwila Kaczyński przejmie sądy, to z centrum przesuniemy się szybciutko na wschód - tylko że z prawicą nie będzie to miało wiele wspólnego.

 • bialek.wojciech

  Ale niektórzy twierdzą, że ta cykliczność wydatków zbrojeniowych w USA to iluzja:

  "On November 27, Capital Alpha Partners LLC director Byron Callan put out a note disputing the idea that U.S. military spending follows a cyclical pattern. He provided several charts of U.S., British and Japanese defense spending over prolonged periods prior to World War Two illustrating the absence of any pattern resembling a cycle. Callan argued that some defense analysts are too impressed by the regularity of American military outlays in the postwar period, stating, "We continue to believe that a focus on U.S. defense spending cycles from 1947-2010 is too narrow a period and hardly deterministic in charting where spending could trend over the next five years or more."


  Amen to that."

  www.forbes.com/sites/lorenthompson/2011/12/05/defense-spending-cycles-are-an-illusion/#52d8cd2eded0


 • zulus_chacka

  Kto ,,zestrzeli" Dow Jones? .... udalo sie tylko na godzinke

 • datik

  tak jest, @ewiggin, trochę żeśmy o tym zapomnieli:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/14,114884,22711007.html#MT

 • bialek.wojciech

  Ale dla mnie jako dla cyklisty nie ma takiego cyklu, w który nie można by uwierzyć. Jeśli dobrze widzę na tym obrazku:

  www.heritage.org/sites/default/files/~/media/infographics/2015/01/bg2989/bg-defense-spending-fy-2016-chart-2-825.jpg

  ... to koreański szczyt wydatków był w 1952 roku a iracko-afgański w 2008 roku. Po drodze były szczyty wietnamski i reaganowski. Czyli 3 cykle w 56 lat, czyli średnio niecałe 19 lat. Ostatni dołek wydatków by chyba w 1998 roku, wiec następny dołek powinien był wypaść w latach 2016-2017.

  Czyli co trzeba kupować akcje zbrojeniówki?

  Trochę strach:

  stooq.pl/q/?s=def.us&c=10y&t=c&a=lg&b=0

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  "Kościół utrzymywał szpitale, przytułki, sierocińce, szkoły, dawał stypendia studentom itd. A PODATKI BYŁY SYMBOLICZNE.
  Dziś podatki są ogromne, a wszelkie stworzenie jest zadłużone. Długi świata ze trzy razy przekraczają jego PKB. Wyobraź sobie roczne odsetki od tego długu, masz chyba bogatą wyobraźnię? "
  Tak mi przychodzi do głowy stopniowy upadek etosu pracy w służbie zdrowia.
  Żadne pieniądze tego nie zmienią i Radziwiłł może sobie podnosić pensje i udział w PKB bez skutku. A kiedyś w szpitalach pracowały zakonnice... Teraz po studiach pielęgniarskich pielęgniarki mają często pretensje o nazywanie ich siostrami miłosierdzia.

 • zulus_chacka

  ....oczywiscie Kimowi sie to udalo na godzinke

 • m.jagusiak

  Patrzcie jak działa !

  Oto moja kandydatura na największą stopę zwrotu podczas tegorocznego rajdu św. Mikołaja i efektu Stycznia na GPW:

  acemarketu.com/?p=267232

 • zulus_chacka

  Kiedys w Polsacie byl program reality show ,,dwa swiaty" .
  To jak w20 i DJones

 • red.007

  Jako odskocznię od tematów geopolitycznych,w tym próby zaszufladkowania Frienda (co w mojej opinii jest niemożliwe,gdyż z każdej tych szufladek bierze coś dobrego dla Polski)przedstawię przemyślenia na temat indeksu złotówki.
  Jest to tym bardziej istotne,że obecnie na wykresie USD/PLN znajdujemy się w ciekawym momencie,co przez niektórych może być odbierane jako powrót do wzrostów.
  W swojej "wizji" określałem poziom 73,6 jako bazowy.Natomiast moja interpretacja wykresu dopuszcza w obecnym rozdaniu poziom 74.Mały mankament to wybicie (W)
  nastąpiło ciut wcześniej niż 30%.
  www.bankfotek.pl/view/2103955
  www.bdm.com.pl/ispag/encat/klin_znizkujacy.html
  Poziom wybicia określam jako OP1 czyli lekko ponad 74.
  OP2 wykluczam.
  Rys.3:
  warsztaty-inwestycyjne.blogspot.com/2013/12/klin-znizkujacy-przykad.html

  Choć koszyk indeksu złotówki w przeważającej części składa się z franka i euro ,to jednak dopóki nie dojdziemy do OP1,każde umocnienie dolara będę traktował jako korekcyjne.

 • karnakufo

  Gra pod pokazywany przeze mnie opór zbiera żniwo. :)

 • karnakufo

  Wziąłem zysk z eS na zniesieniu 50%. :)

 • bialek.wojciech

  "Tak mi przyszło do głowy, że jeśli mamy "niemiecką" lewicę i "rosyjską" prawicę, to centrum jest chyba polskie?"

  Ale jeśli uznać, że i Niemcy i Rosja to "golemy" (to znaczy kraje, które przegrały i nie są samodzielne), to pojawia się pytanie, kto tymi "golemami" steruje jednym na sposób "liberalno-lewicowy" a drugim na sposób "konserwatywno-prawicowy". Robocza hipoteza: sterującymi są dwa największe globalne centra finansowe: nowojorskie (liberalna lewica) i londyńskie (konserwatywna prawica):

  www.finfacts.ie/artman/uploads/5/Global_financial_centres_centers_index_2015_March232015.jpg

 • konsultant121

  pełna hossa na PKOBP (100% wzrost) za nami ? 21,50zl->43zl
  stooq.pl/q/?s=pko&c=3y&t=c&a=lg&b=0

 • konsultant121

  Jakby nie oceniać, to na USDPLN silne wsparcie 3-letnie na poziomie 3,51
  stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=c&a=lg&b=0

 • guyfawkes13

  @WB

  Zalinkowałem tego Snopka, ale to nie jest dobry odcinek, poprzedni był lepszy. Snopek to bardzo dziwne stworzenie, miewa bardzo dobre intuicje, ale też wydaje się, że sam ich często nie rozumie.

  Niemcy nie są golemem. To poważna gospodarka i państwowość, z którą Europa ma problem od zawsze. Są tylko relatywnie trzymani na uwięzi, po WW2.

  Natomiast Rosja to golem idealny, bo to ''państwo'' nie jest w stanie być samodzielnym centrum gospodarczym i cywilizacyjnym. To ''państwo'', Tartar, nawet nie mogłoby posłużyć się swoim jedynym atutem - siłą militarną, gdyby nie miało do tego wspólnika (sterującego) z drugiej strony. I może to być Londyn, Berlin, Pekin czy Waszyngton, nie tylko Londyn, jak rozgłasza Snopek.

  Robi Pan poważne nadużycie utożsamiając Rosję z jakąś prawicą. Co wspólnego ma organizacja postsowiecka, zażądzana przez KGB z prawicowością????
  Przecież oni tak czczą Lenina, Stalina i innych zbrodniarzy. Myśli Pan że prawicowość polega na tym, że się nie lubi pedałów?
  Ja myślę, że establiszmęt tak skonstruował mechanizm propagandowy, żeby utożsamiać swoich krytyków z kolegami Putina. I jest w tym logika powalająca , argument tak bezsporny jak uderzenie młotkiem w głowę.

  // Robocza hipoteza: sterującymi są dwa największe globalne centra finansowe: nowojorskie (liberalna lewica) i londyńskie (konserwatywna prawica) //

  A niedawno Pan utożsamiał City of London z PPS - socjalizmem.
  Co było chyba bardziej trafne:))

  Londyn zawsze miał interesy na Rusi, które ''przejął'' po Waregach.

 • guyfawkes13

  Zarządzana pisze się przez ''rz'', chyba miałem w podświadomości[sic!] coś na ''ż'', skoro pisałem o sowietach.:)))))

 • guyfawkes13

  Sir Double 07

  :))
  You know my Friend.

 • guyfawkes13

  @WB

  Moim zdaniem będzie Chinageddon. I można się zastanawiać, czy z powodów gospodarczych, czy militarnych i in. ...
  Ale gdyby nie rozwój gospodarczy, nie byłoby też innych powodów.

  Jesteśmy już w zaawansowanej pułapce Tukidydesa.
  wpolityce.pl/swiat/369394-najostrzejsze-sankcje-onz-zawiodly-rakieta-z-korei-polnocnej-doleci-do-waszyngtonu-i-dowodztwa-nato-w-norfolk-lub-do-europy
  Ameryka musi uderzyć.
  Może Pan obserwować reakcje establiszmętu na tą geopolityczną konieczność, przez pryzmat zasady ''gdzie skarb twój tam serce twoje''
  Ameryka jaśli nie uderzy, to zginie marnie.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ameryka musi uderzyć.
  Może Pan obserwować reakcje establiszmętu na tą geopolityczną konieczność, przez pryzmat zasady ''gdzie skarb twój tam serce twoje''
  Ameryka jaśli nie uderzy, to zginie marnie."

  Ja sobie myślę, że Kim jest przynętą na Amerykanów przygotowaną przez Chińczyków i Rosjan, którzy chcą uwikłać USA w drugi Wietnam, by uzyskać wolną rękę w - odpowiednio - Azji Środkowej i Europie Wschodniej.

  Moim zdaniem Amerykanie najpierw powinni za pomocą coraz bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej zrobić Chinageddon (i zwyczajowe po kryzysie w Azji bankructwo Rosji), a dopiero później zająć się Kimem.

 • guyfawkes13

  @WB

  Ostatnio pisałem, że jak wizyta Trumpa będzie udana, to zaraz zobaczymy próbę rakietową. No i jest, tylko tym razem rakieta pokazała, jaki ma zasięg, ultymatywny.

  Ameryka musi uderzyć, ale nie może się pakować w drugi Wietnam. Po uderzeniu blokada morska globalnego handlu. Wtedy ( i tylko wtedy ) nastąpi Chinageddon.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "A niedawno Pan utożsamiał City of London z PPS - socjalizmem."

  Przecież wtedy (gdy w Belle Epoque Londyn tworzył PPS) i teraz to byli/są często ci sami - w sensie tradycji rodzinnej - ludzie! Wtedy PPS-owcy rewolucjoniści byli potrzebni Londynowi do rozwalenia kontynentalnych cesarstw, a teraz są prawicowi rewolucjoniści są potrzebni do uniemożliwienia powstania imperialnej Unii Europejskiej.

  Ale trzeba przyznać, że interesy Londynu i Polaków były wtedy zbieżne, a obecnie też można sobie wyobrazić, że powstaniem scentralizowanego imperium europejskiego nie jesteśmy koniecznie zainteresowani podobnie jak Londyn.

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  "Ja myślę,że establiszmęt tak skonstruował mechanizm propagandowy,żeby utożsamiać swoich krytyków z Putinem."

  Brawo Waszmość. To strzał w samą dziesiątkę.

 • podczaszy1

  @ WB
  W naszym interesie jest przede wszystkim rozwalić strategiczny sojusz niemiecko-rosyjski. Choćby z diabłem jak mawiał Churchill.

 • dociekliwy54

  Gadu gadu a tu ciekawa sesja. W20 znów pod "linią szyi".

 • guyfawkes13

  @WB

  //Wtedy PPS-owcy rewolucjoniści byli potrzebni Londynowi do rozwalenia kontynentalnych cesarstw, a teraz są prawicowi rewolucjoniści są potrzebni do uniemożliwienia powstania imperialnej Unii Europejskiej. //

  No dobrze, niech tak będzie. Taki aspekt może być, ale Londyn nas właściwie wygaszał, organizował blokady, jak nam za dobrze szło, oddawał bolszewikom.

 • guyfawkes13

  @WB

  Chyba wszyscy na tym blogu wiedzą, że polityki Londynu wobec nas w 1918-21 nie zrozumiemy, bez wcześniejszego zrozumienia rozgrywki o hegemonię globalną.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Ameryka musi uderzyć, ale nie może się pakować w drugi Wietnam. Po uderzeniu blokada morska globalnego handlu. Wtedy ( i tylko wtedy ) nastąpi Chinageddon."

  No to popatrzmy: atak na Jugosławię w 1999 roku po deflacyjnym kryzysie azjatyckim (1997) i rosyjskim (1998). Atak jak Afganistan w 2001 roku po deflacyjnym kryzysie w 2001 roku (bankructwo Argentyny). Atak jak Irak w 2003 roku po dołku deflacyjnego kryzysu (październik 2002 - S&P 500, marzec 2003 - DAX, kwiecień 2003 - Nikkei).

  Tylko Arabska Wiosna trochę się wyłamuje z tego schematu, bo powinna się była rozpocząć po apogeum kryzysu strefy euro czyli od 2012 roku, a zaczęła się w 2010-tym.

  No i w Syrii schemat się trochę posypał, bo Amerykański atak powinien był nastąpić w 2016-tym po deflacyjnym dołku ceny ropy, a tym czasem Rosjanie weszli w 2015-tym i popsuli Amerykanom szyki.

  Ale na podstawie tych doświadczeń ja bym jednak obstawiał wojnę po kryzysie deflacyjnym, a nie przed.

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  Rzeczywiście, niesamowicie to wygląda, chyba największy jednorazowy spadek od brexitu mamy u nas i jaka dywergencja z yankesami!:)))

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "No dobrze, niech tak będzie. Taki aspekt może być, ale Londyn nas właściwie wygaszał, organizował blokady, jak nam za dobrze szło, oddawał bolszewikom."

  No ale przecież oni grali na dwóch fortepianach: PPS-Frakcja Rewolucyjna (nastawiona na Polskę) i PPS-Lewica (nastawiona na Rosję). W latach 1918-1921 obie te operacje Londynu osiągnęły sukces, ale chyba bardziej sprzyjali bolszewikom (bo ci gwarantowali brak zwrotu carskich pożyczek Francji, a więc osłabienie ich kontynentalnego rywala). Więc w 1920 roku to nas Francuzi wspierali przeciwko bolszewikom, a Londyn - wspierał bolszewików.

 • guyfawkes13

  @WB

  Moim zdaniem nie było dwóch fortepianów.
  O ile rozumiem przejściowe zaangażowanie Piłsudskiego w ruch socjalny, po doświadczeniu klęski powstania szlacheckiego 1963, to PPS lewica jest czymś zupełnie obcym, z mojego punktu widzenia

 • guyfawkes13

  @WB

  O dwóch fortepianach, czy nawet całej orkiestrze, to można mówić w kontekście współpracy Piłsudski-Dmowski w latach 1918-19.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Moim zdaniem nie było dwóch fortepianów.
  O ile rozumiem przejściowe zaangażowanie Piłsudskiego w ruch socjalny, po doświadczeniu klęski powstania szlacheckiego 1963, to PPS lewica jest czymś zupełnie obcym, z mojego punktu widzenia"

  Z całym szacunkiem, ale Pański punkt widzenia nie jest aż tak ważny. Bronisław Piłsudski (brak Józefa) i brat Lenina byli skazani na śmierć w tym samym procesie zamachowców na cara (tyle, że bratu Lenina wyroku nie zmieniono):

  "Pewne jest natomiast, że na studiach poznał Aleksandra Uljanowa (starszego brata Włodzimierza Lenina!), który namówił go do działalności w tajnym stowarzyszeniu Wola Ludu (Narodnaja Wola) wrogiej caratowi, silnie lewicującej organizacji rewolucjonistów rosyjskich. Już rok później Bronisław został aresztowany i oskarżony o przygotowywanie zamachu na życie cara Aleksandra III. Proces nie trwał długo. Polski student wraz z innymi spiskowcami został skazany na karę śmierci, która kosztem bardzo wysokich kar pieniężnych została zamieniona na 15 lat ciężkich prac i zsyłkę na wyspę Sachalin."

  www.rp.pl/Rzecz-o-historii/312089884-Bronislaw-Pilsudski-zapomniany-brat-Jozefa.html

 • guyfawkes13

  @WB

  Skoro już wiemy, że będzie Chinageddon (Kim przekroczył rubikoń) , to mógłby się Pan pokusić o zaprojektowanie jego ram czasowych i warunków ekonomicznych.

  W końcu musi Pan jakoś zapracować na tego Nobla z ekonomii tudzież pokoju( si vis pacem para bellum) :))))

 • zulus_chacka

  Smialo przyznaje ze nie potrafie rozgrywac wig20. USA jest prostsze

 • guyfawkes13

  @WB

  ''Z całym szacunkiem, ale Pański punkt widzenia nie jest aż tak ważny. Bronisław Piłsudski (brak Józefa) i brat Lenina byli skazani na śmierć w tym samym procesie zamachowców na cara''

  Z całym szacunkiem, ale to jest obcy świat. Bronisław Piłsudski po wybuchu WW1 wyjeżdża do Szwajcarii gdzie pomaga w założeniu endeckiego KNP. Nawet potem pracuje nawet w paryskim biurze KNP, ale depresja you know of course.
  ''Popelnił'' samobójstwo w Sekwanie 17.05.1918.

  Mówię Panu, że to są inne światy.

 • terrainahead

  zulus
  No właśnie miałem pytać..., a czy w juesej tak łatwo to się zobaczy.

 • mac-erson

  Bez dwóch zdań nasza sesja mi się baaaaaaaardzo spodobała :)
  SK200 przyciąga.

 • podczaszy1

  Nie wiem czy będzie Chinageddon lub Japangeddon ale jest taki piękny kraj w Europie gdzie szykuje się IMO niezły geddon.

 • guyfawkes13

  A jaki piękny kraj masz Waszmość na myśli?

 • podczaszy1

  @ guyfawkes 13
  Jest takie miejsce u zbiegu dróg gdzie się spotyka z zachodem wschód, nasz pępek świata, nasz biedny raj jest takie miejsce taki kraj..........

 • arturk17

  Z tym geddonem to Włochy czy Francja? Włoski banki już chyba sprzedały wszystko co się dało sprzedać, teraz zostaje im modlitwa albo ECB :-)

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Myślę, że nie. Jak na razie towarzysze amerykańscy bardzo się o nas troszczą i raczej rzeczywiście okaże się, że jako ostatni utrzymamy się na nogach.
  Towarzysze amerykańscy uniemożliwili pierwszą kombinację operacyjną w grudniu 2016, a żeby nie doszło do drugiej, uniemożliwili w ogóle powołanie rządu Rzeszy.
  I przechodzimy suchą nogą nad likwidacją eksterytorialności sądów:))
  Co rząd niemiecki będzie mógł nam zrobić, jak w końcu towarzysze amerykańscy umożliwią jego powstanie?

 • dociekliwy54

  @guyfawkes13
  Może więc zagranie PAD było wcześniej uzgodnione nie tyle z AM co z USA (dzięki wsparciu JK przez dobrego znajomego z Izraela?
  Wszystko ma swój czas jak u Salomona?

 • guyfawkes13

  @WB

  // @guyfawkes13:
  "Nikt oprócz mnie nie odróżnia Żydów od Fenicjan."
  To prawda.
  Hasło "modern Jews":
  "Około 131 000 wyników"
  Hasło "modern Fenicians":
  "Nie znaleziono żadnych wyników wyszukiwania dla hasła "modern Fenicians"" //

  Sam Pan widzi, jaki jak mądra i dalekosiężna była inwestycja fenickiego króla Hirama w tą całą świątynię , w legendę tego całego Salomona, ''jego'' flotę handlową, mury obronne , pałace , wspólne przedsięwzięcia biznesowe itd.:))))

 • guyfawkes13

  @Dociekliwy

  //Wszystko ma swój czas jak u Salomona?//

  Chyba Koheletata?
  // Wszystko ma swój czas,
  i jest wyznaczona godzina
  na wszystkie sprawy pod niebem:
  2 Jest czas rodzenia i czas umierania,
  czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono,
  3 czas zabijania i czas leczenia,
  czas burzenia i czas budowania,
  4 czas płaczu i czas śmiechu,
  czas zawodzenia i czas pląsów,
  5 czas rzucania kamieni i czas ich zbierania,
  czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich,
  6 czas szukania i czas tracenia,
  czas zachowania i czas wyrzucania,
  7 czas rozdzierania i czas zszywania,
  czas milczenia i czas mówienia,
  8 czas miłowania i czas nienawiści,
  czas wojny i czas pokoju. //

  U Salomona, czy u Hirama... chyba jesteśmy ostatnio pod dobrą gwiazdą...:)))

 • dociekliwy54

  @guyfawkes
  Dokładnie -Księga Kaznodziei Salomona.

 • dociekliwy54

  Zdarzenie 2 sigma, a po długości świecy pewnie więcej.
  www.bankfotek.pl/view/2103969

 • guyfawkes13

  @Podczaszy

  Mówiłem Waszmości o poszerzaniu obozu władzy i izolowaniu agentury.
  Localsi sa w porządku.
  wiadomosci.wp.pl/walka-o-zapisy-ustawy-moga-okazac-sie-nieistotne-kukiz15-zlozyl-pis-oferte-6193025347524225a

 • troll01234567890

  Goldman Warns That Stocks Are at Their Highest Valuations Since 1900
  www.bloomberg.com/news/articles/2017-11-29/goldman-warns-highest-valuations-since-1900-mean-pain-is-coming
  Mikołaj przepędzony przez... GS-a
  O tempora! O mores! :-(

 • ewiggin

  @datik
  "
  tak jest, @ewiggin, trochę żeśmy o tym zapomnieli:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/14,114884,22711007.html#MT

  - Niestety, prawie nikogo na tym blogu to nie obchodzi a większość nawet się cieszy. Nawet @wb zachowuje się jakby był ślepy i głuchy.
  Prof. Karol Modzelewski powiedział dziś w wywiadzie dla TVN24, że w Polsce budowane jest państwo policyjne - dokładnie tak się wyraził. Najpierw zwykłych obywateli zostawi się w spokoju ale poprzednie ekipy rządzące mają zagwarantowane problemy. Zwyklaki poczują pałę dopiero w czasie niewypłacalności państwa (za kilka lat), kiedy to zachce im się protestować, żądając np. wypłaty emerytur.
  W tym kontekście snucie jakichś abstrakcyjnych wizji geopolitycznych np. o przebijaniu się Polski do Indii zakrawa na upiorną groteskę.
  I nie trzeba być nawet profesorem, żeby widzieć, co się dzieje - jakie przechodzą ustawy i co się za nimi kryje.

 • globtroter321

  akiedy wróżbita autor bloga będzie przepowiadał kolejny krach ? bo już ich tyle było może tym razem się sprawdzi , a z drugiej strony fajna praca robić tyle analiz i wróżb a nóż któraś się uda

 • resan

  @ WB
  dotyczy DAX ,Nasdaq, SP500
  czy zaczeliśmy 4-ki po brexitowe

 • mac-erson

  Warszawa nadaje ton a Boverspa w ślad za nią ;)

 • guyfawkes13

  @Sir Mac Erson

  invst.ly/5zdcl

 • guyfawkes13

  wpolityce.pl/polityka/369162-apel-jana-olszewskiego-jaroslaw-kaczynski-nie-powinien-zostac-premierem-a-prezydent-powinien-przeprosic-szefa-mon

 • bardzoprostynick10

  @WB

  "(...) po demokracji tyrania, zdaniem Platona najgorszy z ustrojów, gdyż rację stanu stanowi w niej osobisty interes despoty."

  Tu już pora w świecie zachodnim na tyranię?


  nie wiem czy na tym się da zarobić, ale można pobawić się w rozważania...

  wydaje mi się , że do demokracji to jeszcze mamy daleko (uwaga :) kolejny wariat na blogu). Pan Wojtek już to zauważył, że eksperymentowano trochę z demokracją w GB i USA, a teraz oligarchowie muszą to odkręcać. No chyba, że to właśnie oligarchowie dokonali wyboru, a demokracja posłużyła za przykrywkę tak "niewiarygodnych" decyzji. A zatem w krajach rozwiniętych stawiam na oligarchię (rządy bogatych).

  W Polsce z kolei trwa zaciekły bój oligarchów (bogaci) z timokratami (honorowi). Można to poznać, po oczywiście wybrzmiewających: Targowica, patriotyzm, i standardowo Bóg Honor, Ojczyzna. pl.wikipedia.org/wiki/Honor_(etyka)

  Wygląda zatem, że według Platona mamy ewidentną "wyższość" PIS (które stara się nas cofnąć w cyklu myśli politycznej do lepszego ustroju) nad całą resztą. Ale prośba o wstrzymanie się jeszcze z wojnami plemiennymi, bo tu pojawiają się 2 kluczowe pytania: i) czy lepiej mieć rację czy pieniądze (bo wygląda, że oligarchowie są w stanie i nam dopłacić byśmy wrócili na łono jaśnie oświeconych i wyzbyli się jakiś "głupich" narodowych idei) oraz ii) czy w tej timokracji da się z kimś zawrzeć sojusze.

  Jako, że ciekawsze wydało mi się to drugie pytanie zerknąłem na angielską definicję honoru w wikipedii, a tam:

  The concept of honour appears to have declined in importance in the modern West; conscience has replaced it in the individual context, and the rule of law (with the rights and duties defined therein) has taken over in a social context. Popular stereotypes would have it surviving more definitively in more tradition-bound cultures (e.g. Pashtun, Southern Italian, Polish, Persian, Turkish, Arab, Iberian, "Old South" or Dixie). Tu pewnie należałoby dla uatrakcyjnienia dołożyć i Japończyków, Koreańczyków, Hindusów, a może i Chińczyków.

  Co prawda sojusze egzotyczne, ale mamy i Jedwabny szlak i dostęp do Oceanu Indyjskiego za jednym razem. W dodatku Chińczycy chętnie by odgryźli się Anglikom i osłabili Rosjan. Niestety całość tych rozważań okazuje się ślepym zaułkiem bo i) nie widzę chętnych do podgryzienia Niemców, ii) w którymś momencie należałoby się wypiąć i na USA i GB, iii) horyzont czasowy wydaje się niewiarygodnie odległy.

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  A co Pan sądzi o opinii Chruszczowa, że Beria była brytyjskim agentem:

  "On 26 June 1953, Beria was arrested and held in an undisclosed location near Moscow. Accounts of Beria's fall vary considerably. By the most likely account, Khrushchev prepared an elaborate ambush, convening a meeting of the Presidium on 26 June, where he suddenly launched a scathing attack on Beria, accusing him of being a traitor and spy in the pay of British intelligence"

 • gamera-11

  Wystarczy tego straszenia.Dzisiaj powinno już być mocne odreagowanie w górę na bankach.Widać po małych obrotach że spadki to fałszywka.

 • zillioner

  Klasyk PiS - oni sa totalnymi gluptasami

  Jeszcze niedawno w PiS obowiązywała narracja posła Tadeusza Cymańskiego, który referując w Sejmie rządowy projekt, argumentował w teatralny sposób, że ustawa wprowadza z opóźnieniem sprawiedliwość społeczną i że zmiana obejmie tylko niewielki procent najbogatszych Polaków. Założenie było takie, że nikt nie będzie płakał nad losem 350 tys. wysokoopłacanych pracowników, co do zasady raczej niebędących wyborcami PiS. Błyskawiczne tempo prac nad projektem podyktowane było potrzebą chwili. Z ZUS płynęły coraz bardziej niepokojące sygnały o rosnącej fali nowych emerytów, korzystających z uchwalonej przez PiS ustawy skracającej wiek emerytalny. Rząd oczekiwał, że na garnuszekpaństwa przejdzie 80 proc. uprawnionych pracowników, czyli mniej więcej tyle, co w poprzednich latach, choć po cichu liczył na 75 proc. Tymczasem realizuje się czarny scenariusz i odsetek odchodzących z pracy może znacznie przekroczyć 90 proc. Żeby zabezpieczyć budżet ZUS, resort pracy, któremu zakład podlega, wyciągnął z szuflady lekko zakurzony projekt (powstał już wiosną), przepchnął przez rząd i dalej, bez konsultacji do Sejmu.

  Z jednej strony premier Morawiecki szczycił się ostatnio wprowadzeniem udogodnień dla firm, które pozwolą im zaoszczędzić 250 mln zł, z drugiej bez uprzedzenia, w skandalicznym trybie, rząd wprowadza zmiany, które uszczuplą budżety firm o 2,5 mld zł. Jeszcze jest czas, żeby wycofać się z tej decyzji apeluje właściciel firmy budowlanej zatrudniającej ponad 200 osób.

  www.pb.pl/masowe-protesty-przeciw-skladkom-na-zus-899599

 • zillioner

  Budżet zaplanowany na podwyżki dla moich pracowników właśnie został skonsumowany przez decyzję PiS o zniesieniu limitów ZUS. Ponad 100 osób wie, komu za to podziękować mówi zirytowany przedsiębiorca z branży handlowej.

  Jestem bardzo rozczarowany. To cios w serce naszej firmy, czyli doświadczonych pracowników IT. Z trudem udaje nam się ich utrzymać, bo wciąż dostają oferty pracy za granicą. Myślałem, że temu rządowi zależy na powrocie zdolnych Polaków z emigracji zarobkowej, a wprowadzając zmiany w ZUS osiągnie odwrotny efekt mówi prezes jednej z największych polskich firm informatycznych.

  Rządzący narzekają, że prywatne firmy nie chcą inwestować. A jak mamy inwestować, skoro jesteśmy zaskakiwani niekorzystnymi decyzjami? Przedsiębiorcy byli zapewniani, że rząd nie podniesie im obciążeń, ale właśnie to robi. Efekt jest taki, że nie ma mowy o stabilizacji i zaufaniu, a więc także o inwestowaniu narzeka szef firmy spożywczej zatrudniającej ponad 400 osób.

  www.pb.pl/masowe-protesty-przeciw-skladkom-na-zus-899599

 • konsultant121

  @zilioner
  Bzdury i tyle.: "Kilkanaście osób, w tym przedstawiciele IBM, Accenture, USB, P&G, IT Contract, Shell, Cap Gemini i Luxoftu oraz Emplocity, przekonywało szefa resortu finansów i rozwoju, że zmiany w ZUS dotkną 30-50 proc. pracowników centrów usług biznesowych (jest ich w Polsce 244 tys.), a w przypadku centrów B+R 100 proc."

  To okazuje się że w centrach usług połowa zarabia 30-krotność średniego wynagrodzenia? Bzdury i tyle;)

 • konsultant121

  Płacić podatki ! Traktować to za dobro wspólne. Dla siły Państwa. W Skandynawii o podatki nie pytają:) Płacą i tyle.

 • konsultant121

  Panie zilioner gdyby polowa w centrach uslug w Polsce zarabiala u nas 30-krotnosc sredniego wynagrodzenia, to centra te juz dawna przeniesiono by do Bangladeszu:))) I pan w takie brednie wierzy ?

 • arturk17

  Fajnie wygląda ten nasz rynek. Zlecenia praktycznie tylko koszykami, równocześnie na cały WIG 20 i kontrakty, algorytmy zmieniającete zlecenia po kilka razy w ciągu sekundy. Caly rynek prowadzony od dłuższego czasu przez jedną bądź maksymalnie kilka insytucji. Krajowy kapitał kontroluje już chyba tylko Swig80 - z wiadomym efektem.
  GPW już nie podaje danych o koncentracji na kontraktach, ale przypuszczam, że prowadzeni jesteśmy na bardzo krótkiej smyczy.

 • zillioner

  @konsultant

  jeszcze raz ZUS to nie podatek.

  Problem polega na tym ze kazdy wie ze ZUS to piramida finansowa, przy ktorym amber gold to pikus.

  Rzad po prostu klamie mowiac ze wyzsze skladki lepiej zarabiajacych przeloza sie na ich wyzsze emerytury wyplacane w przyszlosci. W to nawet dzieci w podstawowce by wysmialy.

  Wiec generalnie wiemy ze populisci przy wladzy zabieraja pieniadze i finasuja glupoty:
  -> 500+
  -> obnizenie wieku emerytalnego 60/65 - podczas gdy ludzie bedo zyli do 90 lta
  -> zbrojenia vide patrioty za 10mld USD

  i pytanie retoryczne, jak juz sie ograbi czesc spoleczenstwa a przyjdzie spowolnienie / recesja a przyjdzie. To co deficyt bedzie 10% PKB?

  I co wtedy znowu podwyzki "danin"?

  Tu pies z kulawa noga nie zostanie w PL - napewno nie specjalisci

  Podatki powinne byc proste/powszechne i niskie. Nie powinno byc 500+ bo to jest recykling dochodow - oplata admisnistracyjan, wiek emerytalny powinien byc 67 lat, nie powinno byc glupich decyzji jak patrioty za 10mld USD

  Wtedy bys mial VAT jak u szwaba w DE 19% a nie 23%....

 • podtworca

  To jest niesamowite, PiS wmówił swoim wyznawcom, że są okradani przez cwaniaków, którzy zarabiają za dużo na etacie :) To nic, że wpadając w drugi próg procentowo płacą 32% i nie dotyczy ich kwota wolna od podatku. Upaśli się na składkach ZUS!

  Towarzysze! W walce o sprawiedliwość społeczną nie wolno brać jeńców. Polak to może zarabiać dużo na zmywaku w Anglii, w Polsce tylko służba Partii uprawnia do godnej płacy, tak jak tu np. rodzinę nadministra Ziobry:
  www.newsweek.pl/polska/polityka/z-poselskich-law-do-zarzad-pzu-andrzej-jaworski-w-pol-roku-zarobil-setki-tysiecy-zlotych,artykuly,406949,1.html

 • konsultant121

  @zilioner
  Ja mówię generalnie o wszelkich obciążeniach. A czy to składki czy podatki to w długim cyklu na to samo wyjdzie:)) Na zero:)
  Co by było gdyby.. Gdyby nasz kraj był podmiotem to moglibyśmy i mieć 10% VAT i niskie składki na ZUS. Aby zbudować podmiotowość trzeba czasem odwrócić politykę i zacząć dbać o swoje . I niestety Janosikowe też trzeba z dobrą miną zabrać:)

 • konsultant121

  @podcośtam
  "PiS wmówił swoim wyznawcom"
  Dalej szkoda czytać.

 • terrainahead

  No, nie czytaj końsultancie, jeszcze prawda Cię wyzwoli i będziesz musiał zmienić poglądy.

 • dociekliwy54

  @all
  Po wczorajszej sesji chciałem sobie wyrobić przekonanie , co właściwie się stało.
  Do mojego testera w AFL podałem 2 dane.
  1/Spadek zamknięcie do zamknięcia w 1 dzień o >=2% .
  2/RSI(14) poniżej 50%.
  Warunki proste i oczywiste.
  Wyniki:
  Całkowity zysk z inwestycji od 2008r wynosił odpowiednio do trwania inwestycji(ile sesji trzymaliśmy długą pozycję):
  1 63punkty
  2 -42p
  3 -579p
  4 -73p
  5 290p
  10 -879p
  15 -2516p
  20 -1359p
  30 721p
  50 2558
  100 -4569p
  150 2834p
  250 16206p
  Przy bliższej analizie inwestycji 15 dniowej(3 tyg) wyszło,że mieliśmy164 wzrosty 140 spadków, śr zysk/ śr strata=0,74, zyskownych do stratnych 1,17, zysk całkowity przez największy spadek kapitału--0,42.
  Tak to wygląda graficznie.
  www.bankfotek.pl/view/2104038
  Wydaje się,że pamięć długa rynku działa w tym wypadku (i to w obie strony jak na fraktalach).

 • podczaszy1

  @ zillioner
  "wiek emerytalny powinien być 67 lat".
  Jak to obliczyłeś?

 • podtworca

  @ewiggin
  "Prof. Karol Modzelewski powiedział dziś w wywiadzie dla TVN24, że w Polsce budowane jest państwo policyjne - dokładnie tak się wyraził. Najpierw zwykłych obywateli zostawi się w spokoju ale poprzednie ekipy rządzące mają zagwarantowane problemy. Zwyklaki poczują pałę dopiero w czasie niewypłacalności państwa (za kilka lat), kiedy to zachce im się protestować, żądając np. wypłaty emerytur.
  W tym kontekście snucie jakichś abstrakcyjnych wizji geopolitycznych np. o przebijaniu się Polski do Indii zakrawa na upiorną groteskę.
  I nie trzeba być nawet profesorem, żeby widzieć, co się dzieje - jakie przechodzą ustawy i co się za nimi kryje. "

  Biorąc pod uwagę styl propagandy i hodowane brygady szturmowe bliżej nam jednak do Niemców niż Rosji:
  joemonster.org/art/41352

 • bialek.wojciech

  @ zillioner
  "wiek emerytalny powinien być 67 lat".

  Wiek emerytalny powinien być co roku automatycznie obliczany na nowo, tak by utrzymać składkę ZUS na stabilnym poziomie względem pensji. O wysokości wieku emerytalnego powinien decydować niezmienny algorytm zaprojektowany tak, by zapewniać stabilność finansów państwa po wsze czasy niezależnie od trendów demograficznych. Nie wiem dlaczego przekracza to zdolność pojmowania naszych prawodawców.

 • m.jagusiak

  Techniczne ważne chwile na bardzo ważnych aktywach:

  acemarketu.com/?p=267474

 • podtworca

  @podczaszy1

  Średnia długość życia w Polsce 78.2 za 2015 i stabilnie rośnie od lat.

  Odsetek studentów w populacji 20-24 41.8% za 2014. Załóżmy, że 40% Polaków idzie do pracy po studiach w wieku 24 lat, a pozostałe 60% kończy naukę i idzie do pracy w wielu ok. 20 lat. Średni wiek wejścia na rynek pracy to 21.6.

  Przyjmijmy też, że średnio w wieku 62.5 Polacy przechodzą na emeryturę (60+65)/2. Nie bierzemy pod uwagę bezrobocia, które działa na niekorzyść systemu.

  Podliczmy.
  - lata pracy: 62.5 - 21.6 = 40.9
  - lata niepracujące: 78.2 - 40.9 = 37.3 (48% życia)

  W wariancie z emeryturą w wieku 67 lat:
  - lata pracy: 67 - 21.6 = 45.4
  - lata niepracujące: 78.2 - 45.4 = 32.8 (42% życia)

 • zillioner

  @podczaszy1 & WB

  wiek emerytalny min 67 lat tzn w POprzedniej wersji.


  Wiek emerytalny powinien być okresowo rewidowany z punktu widzenia dlugosci zycia i mozliwosci pracy....

 • podczaszy1

  No widzę,że do partii wolnościowych to nikt tutaj nie należy. Tak też myślałem.

 • zillioner

  podczaszy1

  mnie wychowano w przekonaniu ze nalezy pracowac tak dlugo jak mozna i byc samodzielnym. Garnuszek panstwa to ostatecznosc

  ty wyraznie wolisz byc na cudzym garnuszku

  rozni ludzie, rozne szkoly myslenia

  ja bede pracowal powyzej wieku emerytalnego , a ty wolisz sie podlaczyc pod czyjas prace i miec postawe roszczeniowa

  zachod i wschod Polski - widac wyraznie

 • podtworca

  @podczaszy1
  Czy mógłbyś zdefiniować podejście wolnościowe do kwestii emerytur?

 • konsultant121

  To ja proponuje rewolucje. Zero ZUSu, a skadki emerytalne tylko ida do funduszy kapitalowych emerytalnych i inwestowana jest w 70% w akcje i 30% w obligacje.Czy taki system jest mozliwy w nowym cyklu Modelskiego??? Za jakies 50lat?

 • podczaszy1

  @ zillioner
  Czytaj co piszę ze zrozumieniem.

 • zillioner

  @konsultant121

  rozwiazanie ktore wymusi natura/biologia/budzet to

  -> rowna podtawowa emerytura obywatelska
  -> zniesienie przywilejow emerytalnych
  -> ktos chce wiecej nalezy odkladac

  za kilkanascie lat (z pisem moze szybciej) bedziemy to mieli w PL

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "Sam Pan widzi, jaki jak mądra i dalekosiężna była inwestycja fenickiego króla Hirama w tą całą świątynię , w legendę tego całego Salomona, ''jego'' flotę handlową, mury obronne , pałace , wspólne przedsięwzięcia biznesowe itd.:))))

  U Salomona, czy u Hirama... chyba jesteśmy ostatnio pod dobrą gwiazdą...:)))"

  Rozumiem. Londyńczycy pomyśleli sobie "walczymy z Rzymem, tak jak walczyli Kartagińczycy, czyli jesteśmy w pewnym sensie współczesnymi Fenicjanami".

  A wiadomo Panu, jak rozwiązali problem ofiar z dzieci:

  www.newsweek.pl/wiedza/historia/ofiary-z-ludzi-w-starozytnosci-moloch-kartagina-newsweek-pl,artykuly,284880,1.html

  ?

 • podczaszy1

  @ podtwórca
  Zero składek.

 • zillioner

  Rząd chce niemal trzykrotnie podnieść podatek na prezerwatywy

  businessinsider.com.pl/finanse/handel/podatek-vat-na-prezerwatywy-rzadowy-projekt-podniesienia-stawki/v4gqmk2

  polityka pro demograficzna

  niedlugo prezerwatywy zdelegalizuja - prohibicja

 • podtworca

  @konsultant121
  A po co ciągłe rewolucje? ZUS istnieje i niech istnieje, są IKE, IKZE. System wyłącznie kapitałowy jest zbyt ryzykowny. W USA starcy, którzy nie oszczędzali lub co gorsza stracili oszczędności emerytalne w wyniku krachu muszą pracować do śmierci. W Polsce mimo bankructwa PRL emerytury były wypłacane.

  Potrzebne jest ewolucyjne dostosowanie systemu. Obciążenia emerytalne powinny być na tyle niskie, żeby nie blokowały przedsiębiorczości ludzi i zachęcały do dłuższej pracy. Obecny rząd robi na odwrót, obniża wiek emerytalny i dociska śrubę fiskalną.

 • podczaszy1

  @ zillioner
  To zrób sobie zapas prezerwatyw a nie ględż nam tu bez sensu.

 • ewiggin

  @podtworca
  "Biorąc pod uwagę styl propagandy i hodowane brygady szturmowe bliżej nam jednak do Niemców niż Rosji:

  - Narodowy socjalizm u nas kwitnie. Ciekawe kto będzie pełnił rolę Żydów? - pewnie "gorszy sort" i pracownicy z Ukrainy, bo dyktatorek jest silny tylko w swojej zagrodzie.
  joemonster.org/art/41352"


 • dociekliwy54

  @podtworca
  Sprawa emerytur jest bardzo złożona i nadaje się w związku z tym świetnie na temat walki politycznej. (jak Puszcza Białowieska).
  Jest wiele ważnych potrzeb, które stoją względem siebie we wzajemnych sprzecznościach ,czasowo lub trwale.
  Po pierwsze, należy pamiętać, że ludzkość funkcjonowała bez państwowych emerytur tysiące lat a z emeryturami niewiele ponad 100. W tym krótkim czasie doszło w wielu krajach z emeryturami do zapaści demograficznej , starzenia się społeczności,"rozwoju" poprzez wychowanie żłobkowe i przedszkolne, aborcji, eutanazji. I nie chodzi tu o pojedyncze przypadki , które były zawsze, ale o prawo stanowione. To proste jak drut. Jest akcja jest reakcja, jak w dynamice. Jedynym problemem jest przesunięcie w czasie i stąd brak zrozumienia.
  Po drugie, odebranie ludziom emerytur na dziś spowodowałoby kryzys humanitarny z wielu powodów. Ludzie nie są przygotowani ani emocjonalnie ani materialnie ani duchowo do opieki nad osobami starszymi, a te z kolei nie chcą zajmować się wnukami.
  Aby można znieść emerytury, co jest opcją w dłuższym czasie najlepszą, należy przywrócić ludziom własność, a Kościołowi należne mu miejsce, zarówno w zakresie własnej dobroczynności jak i propagowaniu wartości ewangelicznych.
  Jednak na dziś, w sytuacji, gdy dzieci wyjeżdżają za pracą daleko, a często za granicę, likwidacja emerytur jest niemożliwa. I tak jest pełno starszych samotnych osób które nie radzą sobie w codziennych czynnościach. W tym wypadku często prawo o obowiązku alimentacyjnym wobec rodziców jest martwe.
  Skoro więc emerytury muszą być na dziś, to otwiera się temat wieku.
  Zupełnie inaczej wygląda to w stosunku do pracownika biurowego a zatrudnionego na etacie robotniczym, zwłaszcza w budownictwie , czy pracujących na odkrytym powietrzu. Np. taksator/gleboznawca(wykształcenie wyższe lub średnie techniczne) pracujący po 8-14 godzin dziennie w lesie (w słońcu i deszczu), który przerzuca dziennie czasem z 10T gleby lub wędruje po wykrotach 30 km. już po 10 latach ma prawo być wyczerpany. Podobnie robotnik po zawodówce układający kostkę brukową. Jeden i drugi po utracie zdrowia będzie miał problemy ze znalezieniem innej pracy z uwagi na mocno ukierunkowane wykształcenie (1) lub brak większych kwalifikacji (2). Inaczej księgowa z małej firmy ogarniająca pełną księgowość. Ta zawsze może sobie dorobić, gdyż jej wiedza i doświadczenie są dość uniwersalne.
  Z uwagi na powyższe twierdzę, że ścisłe określanie wieku emerytalnego jest niesprawiedliwe i nie ma sensu. Docelowo jestem za zniesieniem emerytur (rozumianych jako przymusowe zbieranie i rozdawanie), ale zdaję sobie sprawę, że do tego daleka droga o ile w ogóle pójdziemy we właściwym kierunku.
  Ponadto na dziś widzę kluczową rolę składek ZUS w blokowaniu potencjału przedsiębiorczości. Należałoby więc jak najszybciej te składki obniżyć (zwłaszcza na wschodzie), ewentualnie płacić z budżetu a nie z opodatkowania pracy. Poziom emerytur(i składek) powinien być stopniowo obniżany z uwzględnieniem praw nabytych.

 • podczaszy1

  @ dociekliwy 54
  Ja przedstawiłem wersję skróconą problemu, a Pan rozszerzoną.

 • ewiggin

  @dociekliwy; @podczaszy

  Jak to, co piszecie o emeryturach ma się do tego, co robi PIS w tej sprawie? - Nijak, prawda?

 • terrainahead

  a Kościołowi należne mu miejsce, zarówno w zakresie własnej dobroczynności jak i propagowaniu wartości ewangelicznych.

  Coś Pan.., historii nie znasz? jakie miejsce? Ileż krzywdy ludzkości wyrządzili, ileż fałszywej nadziei SPRZEDALI?
  Ich miejsce jest w rynsztoku, w Gehennie biblijnej, gdzie pewnie trafią gdy Jezus przestanie tolerować plucie na Jego imię i wyrzuci towarzystwo jak przekupniów ze świątyni.

 • podczaszy1

  @ ewiggin
  Ja jestem antysocjalistą, a więc przeciwny partiom socjalistycznym takim jak PIS, PO,PSL itp w kwestiach gospodarczych.

 • ewiggin

  @dociekliwy
  " Jeden i drugi po utracie zdrowia będzie miał problemy ze znalezieniem innej pracy z uwagi na mocno ukierunkowane wykształcenie (1) lub brak większych kwalifikacji (2). Inaczej księgowa z małej firmy ogarniająca pełną księgowość."

  - No ale te sprawy są chyba załatwiany przez przydzielanie/wypłacanie renty?

 • arturk17

  @zillioner
  "Rząd chce niemal trzykrotnie podnieść podatek na prezerwatyw"

  Nie rząd chce, ale KOMISJA EUROPEJSKA NAS ZMUSZA do podwyżki VAT na soczewki i prezerwatywy. Jezeli nie podwyższymy grożą nam wysokie kary.
  Nie kłam więc chłopie, bokłamstwo ma krótkie nogi.
  podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1085530,wyrok-trybunalu-sprawiedliwosci-ue-polska-naruszyla-przepisy-dyrektywy-vat.html

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "Po wczorajszej sesji chciałem sobie wyrobić przekonanie , co właściwie się stało.
  Do mojego testera w AFL podałem 2 dane.
  1/Spadek zamknięcie do zamknięcia w 1 dzień o >=2% .
  2/RSI(14) poniżej 50%.
  Warunki proste i oczywiste.
  Wyniki:
  Całkowity zysk z inwestycji od 2008r wynosił odpowiednio do trwania inwestycji(ile sesji trzymaliśmy długą pozycję):
  1 63punkty
  2 -42p
  3 -579p
  4 -73p
  5 290p
  10 -879p
  15 -2516p
  20 -1359p
  30 721p
  50 2558
  100 -4569p
  150 2834p
  250 16206p
  Przy bliższej analizie inwestycji 15 dniowej(3 tyg) wyszło,że mieliśmy164 wzrosty 140 spadków, śr zysk/ śr strata=0,74, zyskownych do stratnych 1,17, zysk całkowity przez największy spadek kapitału--0,42.
  Tak to wygląda graficznie.
  www.bankfotek.pl/view/2104038
  Wydaje się,że pamięć długa rynku działa w tym wypadku (i to w obie strony jak na fraktalach)."

  Duży - jak rozumiem - zysk na 50 sesji po sygnale wydaje się niesprzeczny z tym:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/11/Kolejny-test-skutecznosci-kontrarianskiego.html

 • bialek.wojciech

  @dociekliwy54:
  "1 63punkty
  2 -42p
  3 -579p
  4 -73p
  5 290p
  10 -879p
  15 -2516p
  20 -1359p
  30 721p
  50 2558
  100 -4569p
  150 2834p
  250 16206p "

  Ale w grudniu dociśnięcie w dół - czy dobrze rozumiem?

  To mi pasuje, bo gdzieś na przełomie roku wypada dołek cyklu 20-tygodniowego (następny po tym domniemanym z 17 sierpnia br.)

 • guyfawkes13

  @WB

  // A co Pan sądzi o opinii Chruszczowa, że Beria była brytyjskim agentem //

  To całkiem możliwe, golemowi musi ktoś wkładać i wyjmować dyskietkę z programem. Kiedyś mówiliśmy, że skoro Lenin był niemiecki, Trocki - amerykański, to np. Dzierżyński mógł być brytyjski. Ale nie znam się na tym, kto jest naprawdę czyj w Rosji.

 • guyfawkes13

  @WB

  Zresztą oni tam mają ała na punkcie obcej agentury, i chyba mają rację:)))

 • zillioner

  @arturk17 2017/11/30 12:49:01
  "@zillioner
  "Rząd chce niemal trzykrotnie podnieść podatek na prezerwatyw"

  Nie rząd chce, ale KOMISJA EUROPEJSKA NAS ZMUSZA do podwyżki VAT na soczewki i prezerwatywy. Jezeli nie podwyższymy grożą nam wysokie kary. "

  od kiedy to piserzy interesuja sie opinia KE ? burza struktury panstwa bezkarnie, a w kwestii prezerwatyw ze KE naa zmusza i tulimy ogon i podnosimy hehehe?

 • bialek.wojciech

  @guyfawkes13:
  "To całkiem możliwe, golemowi musi ktoś wkładać i wyjmować dyskietkę z programem."

  Pytam, bo nie chciałbym, by się okazało, że to Brytyjczycy podpowiedzieli Rosjanom Katyń:

  "2 marca 1940 roku[7] Ławrientij Beria Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR (szef NKWD) skierował do Józefa Stalina tajną notatkę nr 794/B (794/), w której po zdefiniowaniu, że polscy jeńcy wojenni (14 736 osób w tym 97 proc. Polaków[13]) oraz więźniowie w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy (18 632 osoby, z tego 1207 oficerów i 5141 policjantów[7] ogółem 57 proc. Polaków[13]) stanowią zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy sowieckiej, stwierdził, że NKWD ZSRR uważa za uzasadnione:

  rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia,
  zlecenie rozpatrzenia spraw i podejmowania decyzji trójce NKWD w składzie: Wsiewołod Mierkułow, Bogdan Kobułow (wpisany odręcznie zamiast skreślonego nazwiska najprawdopodobniej Berii otwierającego wykaz), Leonid Basztakow.
  Notatka posiada cztery zatwierdzające podpisy: Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana oraz dopiski sekretarza: Kalinin za, Kaganowicz za. Zgodnie z notatką Biuro Polityczne KC WKP(b) w dniu 5 marca 1940 roku wydało tajną decyzję nr P13/144 z zaproponowaną przez Berię treścią[7]."
  Ale może to po prostu Rosjanie się próbują wybielić.

 • guyfawkes13

  @WB

  //Rozumiem. Londyńczycy pomyśleli sobie "walczymy z Rzymem, tak jak walczyli Kartagińczycy, czyli jesteśmy w pewnym sensie współczesnymi Fenicjanami//

  W jakiejś mierze tak jest, ale Fenicjanie to najwyższa kasta, która występuje w różnych imperiach. Sami Anglosasi nie są taką kastą.
  I nie chodzi tylko o materialną walkę z Rzymem, ale duchową.

  Proszę zwrócić uwagę, że Bóg prawdziwy - Jahwe, powstrzymuje Abrahama przed złożeniem ofiary z syna (Izaaka), a szatan, ''kłamca i morderca człowieka'' żąda ofiar z dzieci.

  Ale to jeszcze nic. Bóg prawdziwy nie tylko nie żąda ofiar z dzieci, ale sam składa Syna Swego w ofierze na odkupienie grzechów ludzi.

  My tego już nie rozumiemy, bo żyjemy szczęśliwie w cywilizacji chrześcijanskiej, w cywilizacji Dobra i Wolności.

  ''Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z
  ziemi egipskiej, z domu niewoli.''

  W Egipcie rządziła finansjera fenicka, co nawet pokazuje Prus ''Faraonie''
  Wszystkie tajne stowarzyszenia ''duchów złych, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą'' nawiązują do symboliki egipskiej, symboliki ''domu niewoli''

 • bialek.wojciech

  "Ale może to po prostu Rosjanie się próbują wybielić."

  Albo to Niemcy judzą, tak jak w przypadku obwiniania Anglików o śmierć Sikorskiego:

  "Hochhuth zyskał sławę za sprawą dramatu Namiestnik, wydanego w 1963 r., w którym krytykuje papieża Piusa XII za postawę w sprawie zagłady Żydów. W 1967 r. ukazała się jego kolejna kontrowersyjna sztuka pt. Soldaten (Żołnierze), sugerująca odpowiedzialność Churchilla za śmierć generała Sikorskiego w katastrofie lotniczej na Gibraltarze 4 lipca 1943 r. Według Hochhutha, Brytyjczycy obawiali się, że Sikorski jest zagrożeniem dla antyhitlerowskiego sojuszu ze Stalinem."

  www.tvp.info/4437389/churchill-zabil-gen-sikorskiego

 • guyfawkes13

  @WB

  //Pytam, bo nie chciałbym, by się okazało, że to Brytyjczycy podpowiedzieli Rosjanom Katyń//

  Jeżeli ktoś jest agentem, Hansem Klosem, czy Wilhelmem Canarisem to nie znaczy że realizuje politykę swojego mocodawcy cały czas i w calej rozciągłości.
  Poza tym nie przesadzajmy z tym golemowym statusem Rosji. Rosja nie jest ubezwłasnowolniona, tylko bardzo zależna w polityce zagranicznej ze względu na swoją nicość gosopdarczo-cywilizacyjną.

 • slow2006

  chf wwybija nowe dolki a tu dyskusja o, nawet nie wiem o czym bo nie czytam, zlotowka daje rade.

 • podczaszy1

  @ slow 2006
  No a jak widzisz wig-20, bo na szczycie mocno zachęcałeś do kupowania.

 • dociekliwy54

  @ bialek.wojciech
  Tak , mamy chyba potwierdzenie grudniowe i 50 dniowe.
  Im więcej podobnych projekcji z różnych danych wejściowych , tym lepiej :-).


 • dociekliwy54

  @ewiggin

  @dociekliwy; @podczaszy

  Jak to, co piszecie o emeryturach ma się do tego, co robi PIS w tej sprawie? - Nijak, prawda?
  Powiedziałbym tak. To co robią jest w krótkim terminie korzystne dla większości(doliczam 500+) i efektywne politycznie. Równocześnie ta polityka jest nie do utrzymania w długim okresie czasu, a jej przedłużenie może być wręcz niemoralne. Równocześnie sama efektywność polityczna jest argumentem za kontynuacją w wypadku partii reform.
  Tak więc potrzeba dobrych reform jest zarówno pewnym usprawiedliwieniem tej polityki socjalnej jak i jej naturalnym końcem , co mam nadzieję nastąpi.

 • slow2006

  podtworca

  zachecalem do kupowania ? bez przesady, powiedzialem ze mozemy go zobaczyc powyzej 3000 i to jest nadal aktualne, oczywiscie w dluzszej perspektywie czasu, 2 lat, ale kupowac to tylko wybrane i nieliczne spolki. sama gra na indexie to ruletka, ja sie w to nigdy nie bawie i nie bede bawil.

  na chwile obecna nic nic nie jest przesadzone, w sensie polnoc jest ciagle w grze, a to co teraz widzimy to stanie w miejscu, patrzac z perspektywy spadkow pare lat temu. nawet zejscie pod 2100 nie zaneguje wymowy ruchu z 2016r pzdr

 • slow2006

  podczaszy - sorki

 • ewiggin

  @dociekliwy
  Równocześnie sama efektywność polityczna jest argumentem za kontynuacją w wypadku partii reform."
  - Nazywa pan PIS partią reform? Czy mógłbym prosić o uzasadnienie?

 • konsultant121

  jacy mądrzy inwestorzy. rekord pesymizmu wskaźnikiem wyprzedzającym. Co za czasy.

 • ewiggin

  INI = -37,3
  Chyba ten wskaźnik można już wyrzucić do kosza.

 • konsultant121

  @ewiggin
  Ciekawe ile w trakcie recesji bedzie wynosil INI;) Chyba mniej niz AAII w USA w marcu 2009;) (-50 p.p.)

 • dociekliwy54

  @ ewiggin
  Prawdę mówiąc już dziś się nagadałem:-)
  Jak to mówią niech wypowiedzą się "starsi i mądrzejsi".
  W największym skrócie. PIS ma w swoim programie uniezależnienie naszej gospodarki od kapitału zewnętrznego , który dziś odpowiada za 50% PKB i pewnie tyleż zysków z tego kapitału transferuje, a będzie więcej gdy skończy plany inwestycyjne. Pragnie również uniezależnić się energetycznie od Rosji i w większym stopniu militarnie . Chce stworzyć Międzymorze, czyli grupę krajów niezależnych energetycznie i gospodarczo z naturalnym przywództwem Polski dla dobra wszystkich.W gospodarce wewnętrznej, chce zamienić system akumulacyjno-dyfuzyjny, na bliższy ludziom.(Praca w pobliżu miejsca zamieszkania). Wspiera wartości bliskie nam kulturowo,co jest długim procesem wzmacniania tożsamości.
  Ten ostatni "miękki"proces może być najistotniejszy. Poprzez reformę sądownictwa chce włączyć odpowiedzialność władzy sądowniczej. Pamiętajmy ,że trójpodział polega nie na wyłączaniu odpowiedzialności tylko wzajemnej kontroli. Dobre i dobrze realizowane prawo jest warunkiem koniecznym rozwoju gospodarki. Oczyszczenie środowiska po czasach stanu wojennego i operacjach "Temida" wydaje się konieczne. Nie żyje Pan w kosmosie i na pewno słyszał Pan o niektórych "sprawiedliwych wyrokach". Chce wyłączyć monopol "pewnych środowisk" na prowadzenie biznesu w pewnych obszarach i na pewnym poziomie, a tym samym uwolnić potencjał gospodarczy (Michalkiewicz). Ja wiem, że każdą z tych reform można spieprzyć. Wiem ,że to wszystko może się nie udać. Wiem, że jest wiele osób, które ciągną do partii rządzącej jak pszczoły do miodu. Mimo to na dziś PIS jest IMO partią reform.

 • zulus_chacka

  Czas dla mnie by zamykac pozycje na DJ.

 • bialek.wojciech

  Zapraszam do przenosin pod nowy wpis:

  wojciechbialek.blox.pl/2017/11/Dynamika-CPI-najwyzej-od-5-lat.html

 • ejjob

  Ceny paliw są straszne, osobiscie mam gaz choc nawet on jest juz strasznie drogi, pare lat temu pamietam jak litr był za 1.30 a teraz jest o ponad 1 zł droższy na litrze, niby i tak to jest oszczednosc ale sam fakt, jest drogo.

Dodaj komentarz

© Blog Wojciecha Białka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci